תוכן גולשים מקבל עדיפות בעדכון הפנדה האחרון של גוגל

עדכון האלגוריתם הרציני האחרון של גוגל נקרא עדכון פנדה (או בשמו האחר – farmer) והוא הגיע במטרה להוריד מהמפה את כל אתרי הספאם וה"תוכן הנמוך" מהאינדקס שלהם ומתוצאות החיפוש.

העדכון השפיע על 11.8% מכל תוצאות החיפוש בגוגל העולמי, נתון שהרעיד את עולם החיפוש וגרם להרבה מאוד דאגות, חששות וגם כמה בלוגרים שצעקו "זהו! SEO מת!!"

החשש הגדול ביותר התייחס לאתרי מאמרים ואתרי Web2.0. אתרים שהתוכן בהם נכתב ונערך ע"י הגולשים עצמם. אתרים כאלו, כגון: פורומים, בלוגים, אתרי קהילה, שאלות תשובות ואתרי ארכיון אשר בד"כ בנויים בצורה כזו שהאתר בונה את התוכן בצורה אוטומטית ולכן אחוז גדול מהעמודים שלו יכולים להיראות לגוגל כספאם וכלא רלוונטיים.

אך הפלא בפלא, מחקר חדש שפירסמה נדיה קינג בבלוג של SEOmoz בשם תוכן הגולשים מקבל ציון 100 בעדכון פנדה האחרון, מראה לנו שדווקא ההפך הוא הנכון.

המחקר כלל 10 אתרי ארכיון שרוב התוכן בהם מבוסס על הגולשים, עשרת האתרים מגיעים מתחומי קמעונאות שונים כגון: קמעונאות רגילה, מוצרי אלקטרוניקה, מוצרי יופי, מוצרי טואלטיקה ועוד. חשוב לציין שאתרי מאמרים לא נכללו במחקר.

לחלק מהאתרים יש, תרתי משמע, מליוני דפים שהם לחלוטין בנויים בצורה אוטומטית ע"י הגולשים ומערכת האתר ולשאר לפחות עשרות אלפים כאלו.

מה בדקו במחקר?

המחקר משווה את התנועה האורגנית שהאתרים מקבלים בשבועיים לפני העדכון ובשבועיים אחרי העדכון, להלן התוצאות:

מכאן אנחנו מקבלים כמה נתונים:

 • התנועה ב-2010 הייתה די שטוחה, ל-8 מתוך 10 האתרים לא היה שינוי של מעל ל-10% בתנועה בשבועיים לפני.
 • לעומת זאת, ב-2011 אנחנו רואים ש-6 מתוך 10 אתרים עלו ביותר מ-10% מהתנועה האורגנית, כל השאר גם עלו, גם אם קצת פחות מ10%. (אף אחד לא ירד!)

במחקר הם רצו לבדוק אם התנועה מגיעה משיפור במיקומים בתוצאות החיפוש או שהם פשוט רואים תנועה מיותר מילות מפתח, להלן התוצאות:

הנתונים ברורים, ללא ספק אתרי הארכיון קיבלו BOOST רציני מהעדכון האחרון של גוגל גם ברמת התנועה וגם ברמת מילות המפתח שהם מופיעים בהם.

כבר ידענו בעבר שגוגל מעריך תוכן גולשים, אך עכשיו אנחנו יודעים שהוא מעריך אותו גם בסיטונאות 🙂

אז מה אתם חושבים על המסקנות?

המחקר בהחלט העלה אצלי כמה תובנות לגבי שיווק באינטרנט ואיך אני יכול לקחת את הנתונים האלו בחשבון, אבל מה אתם רואים בהם?

אודות רועי בן עמי

רועי בן עמי
מומחה לשיווק באינטרנט. רועי בן עמי מנהל מספר פרוייקטים אינטרנטיים, מייעץ לחברות סטארטאפ בארץ ובחו"ל ומנהל את חברת wwO. "כסף באינטרנט זה נוסחה. אם תעשה הכל לפי הספר אין סיכוי שתיכשל".

7 תגובות

 1. פבל ישראלסקי

  תודה רבה רועי! בהחלט מחקר מעניין. אני חושב שלתוכן גולשים יש הרבה משקל אבל רק כאשר הוא מפוקח. אני עדיין לא בטוח אם תוכן לא איכותי, שמיוצר ע"י הגולשים יקבל עדיפות אחרי עדכון הפנדה.

  • רועי בן עמי

   תודה רבה :).

   מעניין מה שאתה אומר, אני לא חושב שספציפית במחקר הזה כל התוכן באתרי הארכיון היה מפוקח – אבל זה בהחלט הגיוני.

 2. אני לגמרי מסכים עם פאבל בנושא. אתרים עם תוכן של גולשים ללא פיקוח יזוקו, לעומת אתרים עם תוכן של גולשים, איכותי, בדוק ומעניין יקבלו תיעדוף. אני חושב שגוגל עשו פה צעד נכון במאבק על תכני זבל

 3. איתי ברנר

  שוב, אני קצת משוחד פה, אבל אין ספק שתוכן גולשים תמיד עדיף על תוכן שנוצר בצורה אוטומטית לחלוטין או מונחית בצורה אוטומטית (תכתוב מאמר על X שיכלול שילוב של מילות המפתח X ו Y). זו בעצם מחמאה לא קטנה לגוגל שהם מצליחים לשפר את המנגנון לזיהוי טקסט טבעי, אולי זה מה שיבלום את הירידה (גם אם היחסית מתונה) שרואים בחודשים האחרונים…

 4. כתבה מעניינת מאוד ואני חושב שזה גם צעד חכם מצד גוגל. השאלה היא – איך גוגל יודע מהו תוכן של גולשים ומהו תוכן אוטומטי?

 5. האם האלוגרטים מופעל גם בישראל?
  לעניות דעתי לאֱ, הרבה אתרי זבל ממוקמים גבוהה

 6. דודי אתה מדבר שטויות כל מי שעשה ספאם כן נשאר במנוע חיפוש אבל מעתה ואלך לספאם יש משמעות אפסית (מנסיון)

  עבד לי ספאם מעולה חסך לי הרבה זמן וכסף ועכשיו אין לו ערך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *