AskPavel https://www.askpavel.co.il Mon, 21 Jun 2021 10:33:56 +0000 he-IL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.7 גוגל מגבילה את תוצאות ה-FAQ לשתיים לכל מקטע https://www.askpavel.co.il/blog/google-limits-faq-results-to-two https://www.askpavel.co.il/blog/google-limits-faq-results-to-two#respond Mon, 21 Jun 2021 10:33:56 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=34479 כפי שפורסם ב- Searchengineland גוגל אישרה כי היא ביצעה שינוי בתוצאות החיפוש וכי היא מצמצמת את הופעת השאלות והתשובות המופיעות בתוצאות החיפוש לשתיים בלבד. בעבר, אפשר היה לראות תוצאות עשירות בשאלות ותשובות, אך במהלך הימים האחרונים נעשה שינוי שמגביל את הופעת ה-FAQ.

ככה זה נראה אחרי (2 תוצאות):

סניפט FAQ עם שתי תוצאות

 

ככה זה נראה לפני (3 תוצאות):

סניפט FAQ עם שלוש תוצאות

מה זה FAQ?

דפי אינטרנט אשר כוללים רשימת שאלות נפוצות, יכלו ליצור אותן בתור סכמה (Schema) כאשר גוגל זיהתה את המבנה והציגה את השאלות בתוצאות החיפוש. לחיצה על השאלה הובילה להופעת התשובה כפי שזו מופיעה במקור. עד עכשיו מספר השאלות והתשובות שהופיעו בתוצאות החיפוש היה בלתי מוגבל כשלחיצה על השאלות פתחה שאלות נוספות. עתה גוגל מגבילה זאת לשתי תוצאות בלבד.

את תוספת השאלות והתשובות בתוצאות החיפוש הוסיפה גוגל בשנת 2019 ולאחר שנה היא יצרה הגבלות שונות באופן השימוש בהן מתוך מטרה להציג לגולשים את התוצאות הטובות ביותר.

השינוי האחרון משפיע על הופעת התוצאות במנוע החיפוש

דני סאליבן (Danny Sullivan) מגוגל אישר את הידיעה בטוויטר וציין כי גוגל ביצעה לאחרונה שינויים אשר מגבילים את ה-FAQ למקסימום שניים.

השינוי בהופעת השאלות והתשובות יגרום לכך שקטעי ה-FAQ יהיו קצרים יותר מכפי שהם היו בעבר. חלק מבעלי האתרים יבחינו בכך שהם תופסים פחות “נדל”ן” בתוצאות החיפוש לעומת המצב שהיה לפני השינוי. אחרים כלל לא יופיעו בתוצאות וזאת למרות שהם הכניסו לאתר סכמת שאלות ותשובות. לצד זאת, עבור חלק מהאתרים יתכן והשינוי יוביל להופעה במקומות גבוהים יותר בדף בתוצאות החיפוש.

את השינוי אפשר היה לראות כבר ביום שישי האחרון (18 ביוני, 2021) ומאז רבים העידו כי הם הבחינו בכך. בחלק מהמקרים התוצאות מוגבלות לשתי הצגות בארצות הברית בלבד, אך השינוי הולך ומתרחב לתצוגה בכל העולם ובכל שפת חיפוש.

לקריאת הכתבה המקורית

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/google-limits-faq-results-to-two/feed 0
גוגל מתחילה לבחון הצגת קרוסלת מאמרים בתוצאות החיפוש https://www.askpavel.co.il/blog/google-tests-article-carousel https://www.askpavel.co.il/blog/google-tests-article-carousel#comments Thu, 17 Jun 2021 12:58:39 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=34472 כפי שפורסם ב- , גוגל הודיעה אתמול (16 ליוני 2021) כי היא מתחילה לבחון הצגת קרוסלת מאמרים שתופיע מתחת לפאנל הידע (knowledge panels). כרגע הגרסה מוגבלת והיא תעבוד עבור מספר מוגבל של חיפושים שנעשים דרך מכשירים ניידים בארה”ב ועם הצגת תכנים עיתונאיים בשפה האנגלית.

התוצאות הצפויות מוצגות באופן  הבא:

דוגמת קרוסלת מאמרים של גוגל
מקור: searchengineland.com

אופטימיזציה של חוויית התוכן

גוגל מתכוונת להציג מספר מאמרים אחרונים אשר נכתבו על ידי אותו עיתונאי או אותו כותב וזאת באופן ישיר בתוצאות החיפוש ובלי שהגולשים יצטרכו להיכנס לאתר. המטרה של גוגל היא לעזור לגולשים ללמוד יותר על הכותב על ידי הצגת והדגשת היצירות האחרונות שלו.

מצידה של החבר נאמר כי נכון לעכשיו מדובר במבחן הנמצא בגרסת בטא, אך המטרה של החברה היא להרחיב את התכונה לאורך זמן למכשירים ושפות נוספות. גוגל ציינה כי יתכן שהקרוסלה תיראה שונה בסופו של דבר והחברה תבחן דרכים שונות לארגן ולהציג את התוכן כדי להבטיח לגולשים את חוויית החיפוש הטובה ביותר.

מתן משוב לגוגל

נכון לעכשיו גוגל משיקה את גרסת הבטא של הקרוסלה בארה”ב בלבד. המטרה שלה היא לשפר את אופן החיפוש באופן מתמיד ולכן היא מאפשרת לגולשים לספק משוב על החוויה וזאת באמצעות כפתור “משוב” שמופיע בפינה השמאלית התחתונה של קרוסלת המאמרים.

מפרסמים או יוצרי תוכן שרוצים לראות את המאמרים והתכנים שלהם בקרוסלה יכולים לקדם עצמם. הכותבים יכולים להנגיש את התוכן ולשפר את ההופעה בתוצאות החיפוש של גוגל על ידי הוספת נתוני מטא מובנים לדפי המאמרים. במטא יש להוסיף את שם היוצר (הכותב או העיתונאי) וכן ליצור לעצמם דף המתאר את המומחיות שלהם.

דרך חדשה למשוך תנועה

במידה וגוגל תמשיך לפתח את הקרוסלה ותרחיב את השימוש שלה למקומות נוספים בעולם ושפות נוספות, היוצרים יוכלו להשיג יותר תנועה לאתרים ולמאמרים שלהם. במידה והגולשים יחפשו אחר היוצר, הם יוכלו לראות את המאמרים האחרונים שלו ובכך התנועה לאתר עשויה לגדול.

לקריאת הכתבה המקורית

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/google-tests-article-carousel/feed 1
פייסבוק מריצה בדיקה ראשונית לחדרי אודיו https://www.askpavel.co.il/blog/first-live-test-of-facebook-audio https://www.askpavel.co.il/blog/first-live-test-of-facebook-audio#respond Wed, 16 Jun 2021 14:34:05 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=34465 כפי שפורסם ב- socialmediatoday, פייסבוק מתחילה לבחון את שילוב חדרי האודיו שלה כאשר החדרים יהיו זמינים דרך אירועים בפייסבוק. המשתמשים יוכלו להביע את התעניינותם באירוע ולקבל תזכורות כשהוא מתחיל.

החדר עצמו יוצג באמצעות אייקון של רמקולים בבועות פרופיל עגולות בחלק העליון של המסך ולאחר מכן תופיע רשימת הנוכחים שעוקבים אחריהם ולבסוף כל שאר המאזינים. טבעת זוהרת תופיע סביב בועת הפרופיל של הדובר.

תוך כדי הפעלת החדר המאזינים והדוברים יוכלו לראות את התגובות החיות כשהן יזרמו על המסך, בדיוק כמו שידורים חיים אחרים בפייסבוק.

חדרי אודיו בפייסבוק

בחדרי האודיו של פייסבוק תהיה אפשרות ליצור כיתוב אוטומטי וזאת יחד עם תכונות דיווח. העוקבים יוכלו לראות את החדר כשהוא פעיל בשורת החדרים דרך האפליקציה.

פייסבוק הודיעה על האפשרות להפעיל את חדרי האודיו כבר באפריל וזו הפעם הראשונה שהכלי יהיה זמין בארה”ב. כרגע, אין תאריך מדויק להשקה מלאה, אך מהחברה הודיעו כי האופציה תהיה זמינה לרבים בקרוב.

מבחינת נראות החדרים והפעלתם נראה כי אין חדש. הכל מרגיש מוכר ופייסבוק משתמשת ברקע סגול לתמונה הראשית כברירת מחדל. צבע זה דומה לצבע הסגול שמשמש בטוויטר Spaces. זה אינו מקרי והמטרה של החברה היא להציע כלי שהגישה אליו תהיה פשוטה ונוחה.

הקושי של Clubhouse עשוי להיות ההזדמנות של פייסבוק

רבות נכתב על Clubhouse כשאחד האתגרים של הרשת הוא ביכולת למצוא את חדרי השמע הרלוונטיים למשתמשים. ברגע שאנשים לא מוצאים את החדרים הרלוונטיים עבורם הם מאבדים עניין במהירות ונכון לעכשיו זהו הקושי של Clubhouse ונראה שגם של טוויטר Spaces.

פייסבוק מתמקדת ביוצרים ובקבוצות ויתכן שהיא תצליח להפוך את חדרי האודיו לזמינים הרבה יותר מהמתחרות. כרגע נראה שהמטרה שלהם הוא להביא את חדרי האודיו לייב לקבוצות ובכך להפוך אותם לזמינים הרבה. תכונה זו יכולה להיות החידוש המשמעותי שהחברה תציע למשתמשים.

בסופו של דבר, היכולת של האלגוריתם להתאים למשתמש את התוכן הנכון, יקבע את הצלחת חדרי האודיו. פייסבוק יכולה להגדיר את החדרים לשימוש שוטף בקבוצות ובכך להביא בשורה חדשה בתחום. האם זה יהיה סוד ההצלחה? אנחנו נמשיך לעקוב ונעדכן בהתקדמויות.

לקריאת הכתבה המקורית

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/first-live-test-of-facebook-audio/feed 0
גוגל משיקה את Search Console Insights: כלי לשיפור ביצועי תוכן https://www.askpavel.co.il/blog/google-search-console-insights https://www.askpavel.co.il/blog/google-search-console-insights#respond Tue, 15 Jun 2021 14:06:22 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=34457 כפי שפרסמה גוגל, בימים הקרובים יוכלו בעלי האתרים ליהנות מכלי חדש שייתן להם תובנות לגבי התוכן שלהם. הכלי מצטרף לנתונים הנאספים דרך Search Console (קונסולת החיפוש של גוגל) וכן לאלו הנאספים דרך גוגל אנליטיקס. איסוף כלל הנתונים יאפשר לבעלי האתרים להבין את ביצועי התכנים שלהם.

כיצד Search Console Insights ישפיע על בעלי האתרים

המטרה של Search Console Insights תהיה לעזור לבעלי אתרים לקבל יותר מידע על הקהל שלהם ובעזרתו להתאים את התכנים שהם יוצרים. בעלי האתרים יקבלו דרך הכלי מענה לשאלות שונות ובניהן:

 • מהם התכנים הטובים ביותר באתרים שלהם ואילו הכי פופולאריים
 • כיצד אנשים מגיעים אל התוכן שנמצא באתר מכל רחבי האינטרנט
 • מה אנשים מחפשים בגוגל לפני שהם נכנסים לבקר באתר ובתוכן מסוים
 • איזה מאמר מושך אל תוך האתר את מרב המבקרים
שיפור תוכן בקונסולת החיפוש של גוגל
מקור: בלוג המפתחים של Google

בעלי אתרים יוכלו לגשת אל Search Console Insights באמצעות קישור חדש שיופיע בחלק העליון של דף הסקירה. בקרוב כלי זה יהיה נגיש גם בשימוש באפליקציית Googles iOS וכמובן דרך השימוש באפליקציית אנדרואיד.

דשבורד המלצות שיפור תוכן בקונסולת החיפוש של גוגל
מקור: בלוג המפתחים של Google

הדרך הנכונה להשתמש בתובנות החדשות של גוגל

בעלי אתרים יוכלו להשתמש בתובנות החדשות שמציעה גוגל גם בלי להשתמש ב-Google Analytics. עם זאת, מומלץ להשתמש בשני הכלים וזאת כדי לאסוף את המידע המרבי על האתר, על ביצועי התוכן ולהבין טוב יותר את הקהל ותחומי העניין שלו.

בשלב זה Search Console Insights יהיה זמין באופן מוגבל, אך הכוונה של החברה היא לשדרג את החוויה עבור כל בעלי האתרים. בימים הקרובים יוכלו כל בעלי האתרים לראות שינוי במערכת Search Console ולהתחיל לקבל תובנות מעמיקות יותר בנוגע לאתרים שלהם.

לקריאת הכתבה המקורית

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/google-search-console-insights/feed 0
פייסבוק מוסיפה תכונת “Smart Crop” לעריכת הוידאו https://www.askpavel.co.il/blog/facebooks-new-smart-crop-feature https://www.askpavel.co.il/blog/facebooks-new-smart-crop-feature#respond Mon, 14 Jun 2021 13:27:54 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=34446 כפי שפורסם ב- socialmediatoday, פייסבוק החלה לבחון את הכלי החדש שלה של “חיתוך חכם” בחודש מרץ (2021) ועתה היא הופכת לזמינה בסטודיו.

קצת על Smart Crop

“חיתוך חכם” אומר כי התוכנה מזהה את האזורים המעניינים ביותר בווידאו והיא מספקת עריכה אוטומטית בהתאם לכך. בצורה זו היוצרים יכולים להסתמך על עריכה אוטומטית ומהירה, לחסוך זמן בעריכה ולהפיק יותר סרטונים בפחות מאמץ.

בעזרת החיתוך החכם יכולים ליוצרים ליצור גרסת 1:1 או גרסת 5:4 וכל זאת באופן אוטומטי. המערכת של פייסבוק מזהה את המרכיבים המרכזיים החשובים והיא מייעלת אותם בתהליך העריכה.

על פי פייסבוק, החיתוך החכם יבצע אופטימיזציה של הנושא הראשי התוכן וזאת תוך שמירה על התוכן העיקרי  במרכז. היוצרים יוכלו לפרסם את הסרטון שלהם ישירות דרך Creator Studio ויוכלו לבצע בחינה של הסרטון החדש שהתקבל לפני הפרסום. כמו כן, היוצרים יוכלו להשוות בין גרסאות וזאת כדי להחליט איזו מהם הם מעוניינים לפרסם.

עריכה אוטומטית גם במהלך שיחות הוידאו

טכנולוגיה דומה משמשת את פייסבוק בפורטל שיחות הווידאו. כאשר מישהו נכנס לחדש התמונה תתרחב באופן אוטומטי וכשיש אדם יחיד התמונה תצמצם. מדובר על זיהוי אובייקטים שפייסבוק משתמשת בו לצורך חיתוך אוטומטי. נראה כי הכלי יכול ליצור תוצאות מגוונות ועבור חלק מהמשתמשים מדובר על חיסכון משמעותי בזמן.

גם אלה אשר אינם בטוחים כי הם מעוניינים לבצע עריכת וידאו או עריכה אוטומטית יכולים לבצע ניסוי ולבחון את התכונה. לשם כך יש להיכנס מתוך Creator Studio אל רכיב “העלה וידאו” ולבצע את העריכה.

לקריאת הכתבה המקורית

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/facebooks-new-smart-crop-feature/feed 0
גוגל משיקה אינטגרציה חדשה עם WooCommerce https://www.askpavel.co.il/blog/google-launches-new-integration-with-woocommerce https://www.askpavel.co.il/blog/google-launches-new-integration-with-woocommerce#respond Thu, 10 Jun 2021 17:05:43 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=34443 מוקדם יותר פורסם ב- socialmediatoday כי גוגל מתכוונת להקל על קמעונאים אשר עובדים עם פלטפורמה כדוגמת WooCommerce בהשתלבות בתכונות הקניות של גוגל.

הדבר אומר שלקמעונאיים יהיה קל יותר להשתלב בפלטפורמה, במנוע החיפוש, הקניות, חיפוש התמונות וביוטיוב. כל הקמעונאים, בכל הגדלים, ימצאו דרכים קלות וטובות יותר להעלאת החשיפה. הקונים ייהנו מיותר אפשרויות בעת קבלת החלטה בנוגע לקניות שלהם.

העלאת קטלוג מוצרים לגוגל

האינטגרציה החדשה תקל על קמעונאי WooCommerce בהעלאת קטלוגים של מוצרים לגוגל. מתוך גוגל הם יוכלו ליצור רישומי מוצרים, ללא כל עלות ולהשיק קמפיינים של מודעות גוגל (Ads) וכל זאת מתוך לוח הבקרה של פלטפורמת WooCommerce.

לאחרונה גוגל שמה דגש על המסחר האלקטרוני כאשר היא מנסה להדוף את התחרות על החיפושים ולבנות מנוע חיפוש פנימי חזק ככל האפשר. רק בחודש שעבר החברה התוותה את גרף הקניות החדש שלה שהוא מודל AI משופר אשר מבין מערכת משתנה של מוצרים, מוכרים, מותגים וביקורות.

גרף הקניות מאפשר לקונים ליהנות מחוויית קנייה טובה יותר דרך הפלטפורמה. הצעד הנוכחי תואם את תפיסת המסחר האלקטרוני של החברה והנכונות להשאיר את הקונים לקבל החלטות דרך חיפוש בגוגל.

אינטגרציה דומה מוצעת גם למשתמשי Shopify, פלטפורמה שדרכה מתבצעות מעל למיליארד מכירות מדי יום. זה נראה הגיוני שגוגל תסייע למשתמשים שלה לקבל את התוצאות הרלוונטיות ביותר ואכן, זה מה שהיא עושה עכשיו והמוכרים עומדים לגלות כי האינטגרציה הופכת את החיים שלהם לפשוטים יותר.

חיפוש תמונות

גוגל מאפשרת לבצע חיפוש מוצרים על ידי תמונות וזאת בדומה לכלי שמציעה פינטרסט (Pinterest). במקביל היא גם מפתחת כלי תצוגה חדשים של AR עבור מסחר אלקטרוני. בהתחשב בכך שמדובר במנוע החיפוש הגדול ביותר, על הקמעונאים ומקדמי החנויות להתעדכן בשינויים האחרונים ובכך למקסם את החשיפה שלהם.

האינטגרציה החדשה של WooCommerce פועלת וניתן לקרוא עליה מידע מעמיק יותר גם כאן.

 

לקריאת הכתבה המקורית

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/google-launches-new-integration-with-woocommerce/feed 0
רוצים עוד עוקבים? אינסטגרם חושפת איך האלגוריתם שלה עובד https://www.askpavel.co.il/blog/how-instagram-works https://www.askpavel.co.il/blog/how-instagram-works#respond Wed, 09 Jun 2021 15:27:38 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=34424 אינסטגרם החליטה לצאת בהסבר כיצד האלגוריתם שלה עובד. על פי החברה, ישנן תפיסות מוטעות רבות והמטרה שלה היא לעשות סדר בדברים ולהסביר כיצד הטכנולוגיה שלה עובדת ואיך היא משפיעה על החוויה של המשתמשים באפליקציה. הבנת הרשת תשפיע על המשתמשים ועל התכנון שלהם כשהם באים ליצור תוכן באינסטגרם.

יותר מאשר אלגורית אחד

אינסטגרם מוסרת כי התהליכים שלה אינם מוגדרים על אלגוריתם אחד בלבד. למעשה, אין אלגוריתם שמפקח על מה שהמשתמשים עושים או לא עושים באפליקציה אלה מגוון של אלגוריתמים, שלכל אחד יש מטרה והיא לאפשר להתאים לכל גולש את החוויה האישית הטובה ביותר.

ממש כמו פייסבוק, הרשת הטמיעה אלגוריתם לאחר צמיחה במספר התכנים שעולים ברשת וכדי להציג לכל משתמש בפיד את הפוסטים על בסיס מה שהכי חשוב עבורו. המיקוד של האלגוריתם הוא על Reels ו-Explore כשהוא משתמש באותות מפתח המשתנים בהתאם לאלמנט המפורסם.

באינסטגרם ישנם אלפי אותו שנקלטים במערכות כשהאינדיקטורים העיקריים בפיד ובסטורי נעשים לפי סדר החשיבות הבא:

 • מידע על הפוסט – אלו אותו לגבי מידת הפופולאריות של תוכן הפוסט ובכלל זה בחינה כמה אנשים אהבו אותו, מתי הוא פורסם, מה אורך הסרטון והאם צורך מידע על המיקום.
 • מידע על המפרסם –המידע על המפרסם עוזר לאינסטגרם להעריך האם התוכן יעניין את המשתמש ובכלל זה נבחנת גם ההתקשרות בין המשתמש למפרסם בשבועות האחרונים.
 • הפעילות של המשתמש – המידע על הפעילות של המשתמש עוזר לאינסטגרם לקבוע מה יכול לעניין אותו באותו הרגע ובכלל זה פוסטים שהמשתמש אהב והגיב עליהם.
 • היסטוריה – האינטראקציה של המשתמש עם משתמשים אחרים נותנת לאינסטגרם אותות עד כמה הוא מעוניין לראות עוד פוסטים ממנו.
 • סוג התוכן האהוב – האלגוריתם מזהה מה סוג התוכן האהוב על המשתמש ובהתאם חושף אותו לתכנים מסוג דומה.

כל האלמנטים הללו חלים על העדכון הראשי, הסטורי ולכן כדאי להתמקד בשני אלה כדי להרחיב את טווח ההגעה באינסטגרם.

חמשת האינטראקציות שאינסטגרם בוחנת

אינסטגרם בוחנת את ההיסטוריה של המשתמש כשהיא מתמקדת בחמישה סוגים של אינטראקציות:

 • זמן – כמה זמן המשתמש מתעכב על כל פוסט
 • תגובה – על אילו פוסטים הוא מגיב
 • אהבה – אילו פוסטים הוא אוהב
 • שמירה – מהם הפוסטים שנשמרו על ידי המשתמש
 • פרופיל – אילו פוסטים גרמו למשתמש ללחוץ על הפרופיל של המפרסם

כיצד המידע יכול להשפיע על המשתמשים?

משתמשים אשר רוצים להגדיל את כמות העוקבים באינסטגרם ולגיע לקהל רחב צריכים להבין כיצד פועל האלגוריתם ומה גורם לחשיפת הפוסטים. שימוש בהאשטגים עוזר לאלו אשר מחפשים נושאים מסוימים. שימוש בכל הכלים של אינסטגרם עוזר להיחשף למשתמשים אשר מתחברים לכל אחד מהם (כי כל אחד מעדיף סוג תוכן שונה).

העלאת האינגייג’מנט ובו מתן תמריץ לתגובה, שמירת הפוסטים וכניסה לפרופיל, יכולים להשפיע לטובה על החשיפה כיוון שהאלגוריתם בוחן את הפופולאריות של הפוסט בקטגוריות השונות הללו.  באופן כללי, מומלץ לנסות להבין את הקהל, לעשות יותר ממה שכבר עובד ולהפחית את הפעילויות שלא מובילות לתגובות. כל זאת כדי להוביל למקסם את התוצאות ולייעל את ההשקעה האישית ברשת.

לקריאת הכתבה המקורית

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/how-instagram-works/feed 0
צפו לעדכון ליבה נוסף של גוגל בחודש יולי https://www.askpavel.co.il/blog/google-june-2021-core-update https://www.askpavel.co.il/blog/google-june-2021-core-update#respond Tue, 08 Jun 2021 15:30:23 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=34419 רק אתמול סיפרנו לכם כאן כי גוגל הוציאה עדכון הנוגע לבחינת מהירות האתר. עתה אנחנו מעדכנים כי ב-searchengineland פורסם שעלינו לצפות לעדכון משמעותי גם בחודש יולי הקרוב.

היסטוריית העדכונים של גוגל

לאורך השנים עדכנה גוגל את האלגוריתם אחת למספר חודשים. למעשה, עברה כחצי שנה מאז העדכון המשמעותי האחרון (שהיה בדצמבר 2020). העדכון שלפניו התרחש שבעה חודשים וכך הלאה. הפעם, הצפי הוא לעדכון נוסף בעוד כחודש בלבד.

כתוצאה מעדכוני האלגוריתם של גוגל הדירוג של האתר והתוכן יכול לעלות, לרדת או להישאב יציב כפי שהוא. עם זאת, יתכן כי אלו שהושפעו מהעדכון המרכזי הנוכחי (של חודש יוני), יחוו השפעה נוספת בתוך חודש בלבד. גוגל אומרת כי רוב האתרים לא ישימו לב לעדכונים, אך סביר להניח כי אנשי SEO יראו שינויים רבים בתוצאות החיפוש.

כיצד נכון להגיב לשינויי הליבה הנוכחיים

שינויי הליבה של חודש יוני יכולים להשפיע על אתרים שונים ואלו יכולים להשתנות שוב בחודש יולי. כמו כן, לדברי החברה, משך העדכון הוא כשבוע עד שבועיים ולכן יתכן שהשינויים באתרים השונים עוד לא מורגשים אך יורגשו בקרוב. מבחינת גוגל, העדכון הנוכחי והבא ישפיע באופן גלובלי על האתרים בכל השפות.

גוגל אומרת כי אלו שנפגעו צריכים להמתין ולא למהר לבצע שינויים. ההשפעה של העדכונים הנוכחיים לא בהכרח אומרת שמשהו אינו תקין בדפי האתר וכי את השינוי הגדול יראו רוב האתרים רק בסיום העדכון הקרוב.

עדכוני ליבה יוצאים לאחר שגוגל מקבלת שאילתות מכל רחבי העולם. החברה שואפת לשפר את מנוע החיפוש כל הזמן כך שהוא יישאר תחרותי וישרת את כל המשתמשים. זו גם הסיבה לכך שגוגל לא חושפת את כל הפרטים על כל העדכונים אלא יוצאת עם עדכוני ליבה בלבד.

הפעם, גוגל יוצאת עם שני עדכונים שונים במרווח של חודש בלבד. הסיבה לכך היא שחלק מהעדכונים עדיין לא מוכנים לשחרור ולכן החברה העדיפה לצאת עם אלו שכבר מוכנים ולחלק את העדכון לשני חלקים. כתוצאה מכך, יתכן שחלק מהתכנים שנראים בהם שינויים יעברו שינוי נוסף בתוך חודש בלבד.

לקריאת הכתבה המקורית

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/google-june-2021-core-update/feed 0
קידום אתרים לעסקים קטנים: 8 כללי אצבע לבעלי עסקים https://www.askpavel.co.il/blog/seo-smb https://www.askpavel.co.il/blog/seo-smb#respond Tue, 08 Jun 2021 12:05:32 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=34410 לא פעם, המשימה הזו מוטלת על כתפי חברת קידום אתרים, שתפקידה לסייע לעסק להנגיש את המידע לקהל היעד שמחפש אותו ולעזור לאתר העסק להתקדם במיקומים במנועי החיפוש. ישנם כמה כללים שאני מייעץ להקפיד עליהם, על מנת לשמור על משאבי העסק ותוכנית הקידום הכי אפקטיביים שאפשר, אבל עוד לפני כן, אני רוצה להסביר מדוע הדבר החשוב ביותר שכדאי לצאת איתו לדרך הוא תכנון ארוך טווח.

תכנון תוכנית הקידום בהתאם לחזון העסקי

כל עסק, גדול או קטן, צריך להחזיק תוכנית עסקית מפורטת יותר או פחות, שתכלול כמה מרכיבים מדידים ככל הניתן שאפשר יהיה בעזרתם לבנות צעדים לקידום מטרות העסק ומעקב אחריהם. לא פעם כשיוצא לי להציג את הקונספט של יצירת חזון עסקי והעלאתו על הכתב, אני מקבל שאלות בסגנון “מה אני אילון מאסק – איזה חזון בדיוק העסק שלי מקדם?” או לחילופין גיבוב מילים שנשמעות גבוהות ועם מסר מרשים ומרהיב, שלא עומד מאחוריהן דבר וחצי דבר עם העסק המדובר.

החזון הוא לא פמפלט פרסומי שתפקידו להיות סלוגן קליט, אלא להיות כוכב הצפון של הביזנס, המקום שאליו מסתכלים כאשר בוחנים האם אני מרוצה מאיך שהעסק מתפקד, על כל שלל המרכיבים – שעות עבודה, תמהיל העיסוק בעבודה מקצועית / שיווק / אדמיניסטרציה / סוג קהל היעד, הכנסות / הוצאות, התפתחות אישית ומקצועית, חיבור לעולם הערכים ועוד.

העבודה על החזון הזה ועל התוכנית העסקית, היא קודם כל של הבעלים, כאשר אפשר כמובן לקחת איש מקצוע שיסייע בתחום, אבל התוצר הסופי של העבודה הזו, צריך להיות הבסיס לכל חיבור מקצועי בעתיד – זה מסמך שלאורו צריכה להתקדם גם תוכנית הקידום של העסק וקשה לי להפריז בחשיבות החלק הזה בתהליך, להצלחת עבודת הקידום.

הסיבה שכל כך חשוב לנסח תוכנית עבודה לאור החזון, היא שבאופן הזה, כל המדדים ומאמצי הקידום נשארים מפוקסים סביב מה שחשוב לעסק ולא בורחים לצדדים שקל יותר לבצע ברמה הטכנית, הכלכלית או המנטלית.

בנוסף, התכנית הזו מאפשרת לנהל מעקב אחרי הצלחת המאמצים המושקעים ומדידתה – כאשר השאלות ברורות, גם התשובות קלות יותר. לצערי, לא פעם נתקלתי בעבודת קידום ששמה דגש חזק מאוד על חודשיים של תשומת לב מירבית ללקוחות החדשים, כדי לגרום להם להרגיש שהם מקבלים תמורה לכספם ולאחר הישג מהיר (בעיקר ברמה התודעתית), מרפים מדוושת הגז ומעבירים את עיקר המאמצים ללקוחות חדשים שגויסו. חשוב לי לציין שיש גם הגיון בהשקעה רבה בתחילת העבודה, כי צריך ללמוד טוב יותר את העסק, השוק, המתחרים והמוצרים, ישנם לא מעט אלמנטים טכניים שמשקיעים בהם יותר בתחילת תהליך העבודה מאשר בהמשכו וזה הגיוני שיהיה הבדל גם בשעות העבודה הנדרשות לשם ביצוע המשימות הללו.

הבעיה מתחילה אחרי התהליך הראשוני הזה, כאשר בעצם סיימנו את השלב הראשוני ועכשיו נדרשת עבודה סיזיפית ולא תמיד מאוד מתגמלת להמשיך ולשפר את מצב האתר – בשלב הזה, ללא תוכנית עבודה מסודרת, קל מאוד להתפזר, לעמעם את השקיפות של העבודה עם כל מני מדדים ומילות באזז שלא עומד מאחוריהן בהכרח הרבה בפן הפרקטי ובעצם לאבד את הפוקוס במטרות שלשמן נדרש תהליך הקידום.

כפי שאמרתי, זה ממש בסדר ולפעמים אף בלתי נמנע שלא בכל חודש תדרש אותה כמות שעות עבודה ואותו המאמץ – אבל זה חייב להיות חלק מהתוכנית וגם להתבטא בהתאם בתמחור ובחישוב ההוצאות של העסק. אין סיבה לשלם ריטיינר על 20 שעות חודשיות, כשבפועל היקף העבודה הנדרש במשך רוב הזמן הוא של 8 שעות – גם אם בחודשיים הראשונים באמת נדרשו 20 שעות עבודה. עם תוכנית מסודרת, אפשר להגיע לקו תשלומים ריאלי והוגן שישרת היטב את שני הצדדים ויאפשר גם לעסק לצמצם הוצאות מיותרות וגם לחברת הקידום להתנהל בצורה שקופה יותר ולשמר לקוחות לאורך זמן רב יותר, גבמקום שיברחו אחרי חצי שנה.

כללי האצבע שלי

מה שהופך את עבודת הקידום של עסקים קטנים למורכבת יותר, הוא בעיקר הצורך לשמור על מיקוד ולרכז את המאמץ והמשאבים המוגבלים במקומות הכי אפקטיביים. ריכזתי כאן כמה טיפים שאני מוצא כמשמעותיים וככאלו שעשויים לעזור ביצירת המיקוד הזה.

כלל 1: לא להזיק

כמקדם אתרים, יצא לי לעבוד מול לא מעט חברות ועסקים מתחומים שונים ומאוד טבעי שבתור מקדם, ההסתכלות על העבודה תהיה קודם כל דרך המדדים עליהם קידום העסק אמון:

 • הבאת יותר גולשים לאתר
 • שיפור מהירות הטעינה של האתר
 • שיפור חווית המשתמש
 • איסוף לידים
 • השגת קישורים

עם השנים, למדתי שהדבר החשוב ביותר הוא קודם כל ללמוד מה עובד טוב בעסק נכון לעכשיו ואיך לא להרוס מאמצים שכבר נעשו. יכול להיות שהפלטפורמה עליה בנוי האתר היא לא אופטימלית במיוחד לקידום, אבל העברת האתר תהיה מהלך יקר וארוך מדי, מכדי להתעסק בו, יכול להיות ששיתופי פעולה עם מקדמים אחרים תביא קישורים, אפילו איכותיים, אבל תפגע במוניטין של העסק, יכול להיות שעבודת קידום “שחורה” או “אפורה” תניב רווחים מהירים, אבל תרסק אותו בעדכון הבא של האלגוריתם.

מה שצריך להנחות את תהליך העבודה הוא בראש ובראשונה לשמור על הנכסים החיוניים של העסק, כי לשקם שם הרוס הרבה יותר קשה.

כלל 2: משאבים מוגבלים – להתמקד במה שחשוב

כאשר משאבי התקציב ומכאן גם הזמן המושקע בעבודת הקידום מוגבלים, חשוב להיות מאוד ממוקדים במטרות העסק ובצורך של בעליו – לצורך כך עדיף להתמקד בביטויים שהכי קרובים לליבת העיסוק ולהשקיע בהם מאמץ. זה לא אומר בהכרח להוציא את כל האנרגיות על ביטוי סופר תחרותי שההתקדמות בו באופן טבעי גם קשה יותר, אלא לנסות לאתר הזדמנויות בקידום ביטויי זנב ארוך שרלוונטיים אף הם ובעזרתם לטפס לאט לאט במיקומים ובעיקר, להביא גולשים רלוונטיים לאתר. אם תהליך הקידום מתחלק בין קידום אורגני וקידום ממומן – את הכסף שמוציאים במודעות עדיף להשקיע בביטויים שקשה יותר להתקדם בהם באופן אורגני ולהיות כל הזמן עם היד על הדופק שהמאמץ והזמן עדיין רלוונטיים.

אם יש עונתיות בתחום העיסוק ובצורך של הצרכנים הפוטנציאליים, חשוב לפעול גם אל מולה בחוכמה – קידום אורגני מביא תוצאות תוך פרק זמן של חודשיים ומעלה, אז כדאי להתכונן לעונת השיא כבר ברבעון שקודם לה, בעוד שבקידום הממומן אפשר לתת מענה לצרכים האלו באופן כמעט מיידי וכשמתכננים את הקידום של העסק, חובה לקחת בחשבון את ההבדלים האלו.

כלל 3: עבודה משותפת מניבה מוצר מדויק יותר

בעוד שבעסק קטן, יש פחות ידיים עובדות, היתרון הגדול שנמצא בידינו הוא היכולת להיות לעבוד מאוד מדויק ובלי חסמים ביורוקרטיים פנים ארגוניים. אם אני מקדם אתר של מנתחת פלסטית – ברור לחלוטין שהידע המקצועי שלה בתחום הניתוחים הוא עצום ושתוכן שנכתב על ידיה או במיקוד שלה, יהיה הרבה יותר אפקטיבי מאשר תוכן שנכתב על ידי חברת תוכן מקצועית. אין בושה או פחיתות כבוד בהיעזרות אחד בשני – המטרה היא משותפת ורצוי להשאיר את האגו והתחושה שאני כמקדם מבין יותר טוב מה צריך לעשות – שיח תכוף עוזר לא רק ליחסי עבודה טובים יותר, אלא גם לתוצר סופי שברור לשני הצדדים מה הוא אמור לשרת.

כלל 4: האתר הוא כרטיס ביקור – שמרו עליו מקצועי ומדויק

בין אם מדובר בחנות פרחים, חדר כושר או מסעדת פופ-אפ, אתר העסק נתפס בעיני הגולשים בו כרציני אם הוא מסודר ומעוצב ככזה. חשוב לשמור על האתר ממוקד לנושא העיקרי שבו ולהימנע מהכנסת תכנים לא רלוונטיים רק מטעמי פרסומות, שיתופי פעולה ו”טובות” לחברים.

לדוגמא: האתר של אשתי סיגל, עוסק בפיזיותרפיה התפתחותית – זה לא אומר שיהיה באתר רק אזור של מאמרים מקצועיים, מידע על הטיפולים וטופס יצירת קשר, יכול להיות שם גם בלוג אישי, אזור של שאלות ותשובות ואפילו מודעות – אבל כל האלמנטים האלו קשורים בצורה ישירה או עקיפה (אבל לא מאולצת) לתחום העיסוק שלה ולעניין את המבקרים באתר, אחרת הוא יראה כמו אוסף שלא מתחבר לכדי שלם והמסר העיקרי ילך לאיבוד.

כלל 5: השקיעו במוכרות ברשת ובשם בקרב קולוגות

למרבית העסקים הקטנים אין את המשאבים (ולמען האמת גם את הצורך) להפוך לשם הנישא בפי כל – מיתוג זה דבר חשוב מאוד, אבל צריך להגדיר מטרות ריאליות וכאלו שמשרתות גם את המודל העסקי שלך. אחת הדרכים הטובות להעלות את קרנך בקרב הקהלים הרלוונטיים לך – קולגות וצרכנים, היא להפיץ את מרכולתך ברבים, בדרכים שאינן מריחות כמו פרסום עצמי אגרסיבי, אלא כעזרה לקהילה.

עו”ד סער סיקלאי הוא דוגמא טובה לכך לטעמי – הקהילה שהקים בפייסבוק “תשאל עו”ד” מונה נכון לכתיבת שורות אלו מעל 115,000 חברים ופעולת בהתנדבות שלו ושל צוות מסייע המורכב מעו”ד. ברור שהחשיפה של הקבוצה מסייעת גם בגיוס לקוחות וביצירת שם, אבל היא נשענת בראש ובראשונה על תועלת אמיתית שמקבלים חברי הקבוצה. גם האכסניה הזו שבה אתם קוראים את מה שכתבתי, הוקמה לפני שנים רבות בידי פאבל אחד מחלוצי הSEO בארץ, כבלוג לטובת הכלל, לימודי ומעודד שיח, חינמי כולו וממוקד מקצועיות.

אם לתמצת את הפסקה הזו לסעיף אחד – שלחו לחמכם על פני המים, זה משתלם.

כלל 6: יח”צ במקום בניית קישורים

בהמשך לכתוב בסעיף הקודם – בניית קישורים היא עדיין פרמטר משמעותי בקידום אתרים, אבל על מנת להשיג קישורים שבאמת יסייעו לכם להביא לקוחות ולהתקדם במיקומים, נדרשים בדרך כלל משאבים לא קטנים שאינם בהישג ידם התקציבית של הרבה עסקים קטנים והחלופה הרווחת של תן לי ואתן לך לא מאוד אפקטיבית – על כן אני מציע ללכת על השקעה באפיק אחר להשגת קישורים ואזכורים – יח”צ אורגני.

אני לא מדבר על קניית כתבות בתשלום במדורים פרסומיים באתרי חדשות או מקומונים, אלא על כניסה מהדלת הראשית. עשו משהו שבאמת יזכה אתכם בפרסום ובשיתוף. שיתופי פעולה בעולם האמיתי יזכו לחשיפה בכלי התקשורת ובעמודי הפייסבוק / אינסטגרם של מי שנהנה מהם, גם בלי שתצטרכו להתחנן לפרסום – יש לכם יוזמה יוצאת דופן? דברו עליה במדיה – כתבתם מאמר מקצועי שעשוי לעניין קהל רחב? הוא לא בהכרח צריך להישאר אצלכם באתר – אפשר לחלק אותו לאחרים ולתת להם להנות מהתנועה לאתר שלהם, אתם כבר תקבלו את התמורה שלכם בחזרה דרך מי שנתקל בתכנים שלכם והבין שהפתרון לתורך שלהם נמצא אצלך.

כלל 7: להתאים את המיקוד, הפלטפורמה, השפה והעיצוב לקהל היעד

בכל עסק, גם בכאלו ש”שוחים בכסף”, חשוב לזכור מי קהל היעד שלך (לפעמים יש יותר מקהל אחד), את הקהל הזה צריך לאפיין ולהבין היטב מי הוא – איפה הוא נמצא, באיזה מכשיר הוא גולש, מה שעות הפעילות, הפונטים, משלב השפה וסוג החוויה שהוא מצפה להם. הדיוק הזה יעזור לך גם לעצב את האתר (ושאר הנכסים הדיגיטליים שלך), גם לבנות את ההיררכיה שלו בצורה הנכונה ביותר ולא פחות חשוב, לדעת איפה להשקיע את המאמצים והמשאבים ועל מה עדיף לוותר.

כלל 8: לעבוד עם מי שמאמין בך

הטיפ הזה נכון הן למקדמי אתרים והן לבעלי עסקים – תהליך הקידום אינו פעולה חד פעמית או “שגר ושכח” – זו עבודה לפרק זמן ארוך ואין סיבה שלא תהיה מערכת יחסים טובה ועם רצון הדדי בהצלחה ובסיוע. מצאו לכם שותפים לדרך שאתם מאמינים בהם והם מאמינים בכם, כדי שתוכלו להתרכז בהשגת מטרות ולא במשחקי אגו, בילוש והתנצחויות.

לסיכום

לעסק קטן יש לא מעט יתרונות על פני חברות גדולות – נצלו את היתרונות שלכם בגמישות, היעדר ביורוקרטיה ופוליטיקה פנים ארגונית, כדי להשיג את המטרות שהצבתם לעצמכם, אל תחששו משינויים (כאלו שנעשו מתוך מחשבה ותכנון) ולהמציא את עצמכם מחדש.

אתם הלקוח הראשון של עצמכם – סמכו על המקצועיות וההבנה שלכם.

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/seo-smb/feed 0
ציוני המהירות מתעדכנים עם Lighthouse 8.0 https://www.askpavel.co.il/blog/lighthouse-8-0 https://www.askpavel.co.il/blog/lighthouse-8-0#respond Mon, 07 Jun 2021 14:06:14 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=34389 כפי שפורסם מוקדם יותר ב-searchenginejournal היום שחררה גוגל עדכון ל-Lighthouse 8.0 ואחד השינויים החשובים ביותר הוא משקל מדדי המהירות השונים. ההערכות הן כי השינויים הנוכחיים יקלו על אתרים רבים בהשגת ציון מהירות גבוה יותר.

גוגל Lighthouse 8.0

Lighthouse הוא כלי אשר מסייע לבעלי אתרים, מפתחים ומקדמים, למדוד את מהירות העמודים וערכים אחרים אשר קשורים לקידום ונגישות האתר. ה-Lighthouse מפעיל את הכלי PageSpeed ​​Insights והוא נשלח ככלי מפתח בכרום.

הגרסה החדשה של Lighthouse 8.0 תישלח דרך Chrome93 אך היא זמינה גם דרך PageSpeed ​​Insights. אלו השינויים החדשים שנכנסו ושמשפיעים על ציון הביצועים:

 • ציון זמן החסימה הכולל (TBT) – החמיר
 • ציון התוכן הראשון (FCP) – החמיר
 • ציון הפריסה המצטברת (CLS) – הוקל

 כיצד הציונים ישפיעו על האתרים?

כ-20% מהאתרים צפויים להראות ירידה של עד 5 נקודות וכ-20% צפויים שלא לראות שינויים בכלל. על פי ההערכות של גוגל, כ-60% מהאתרים יחוו שינוי חיובי, מחצית מתוכם יחוו שיפור מתון ומחצית שיפור משמעותי של 5 נקודות ומעלה. החברה מעריכה כי יהיו יותר מרוויחים ממפסידים בעקבות Lighthouse 8.0.

הירידות הגדולות אותן יחוו חלק מהאתרים נובעות מהחמרה של ציוני TBT ועליה במשקלו מבחינת המדד הכללי, גבוה יותר. השיפורים הגדולים ביותר נובעים גם הם משינויי TBT בזנב ארוך ומ-CLS שגם הוא מקבל משקל גבוה. עם זאת, השינוי הנוכחי אינו חד מדי וזאת כדי להימנע מהשפעות קיצוניות.

Lighthouse 8.0 יהיה זמין ב-Chrome93 ומתוכנן להישלח ב-31 באוגוסט 2021 וניתן להתעדכן כאן בכל הפרטים הטכניים כפי שפורסמו על ידי גוגל.

לקריאת הכתבה המקורית

 

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/lighthouse-8-0/feed 0