AskPavel https://www.askpavel.co.il Sun, 05 Dec 2021 13:26:35 +0000 he-IL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.7 מחקר מילות המפתח ביוטיוב עומד להיות קל יותר https://www.askpavel.co.il/blog/youtube-keyword-research https://www.askpavel.co.il/blog/youtube-keyword-research#respond Sun, 05 Dec 2021 13:26:35 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=35104 התכונה החדשה והניסיונית, Search Insights יוצאת על ידי YouTube כשהמטרה היא להפוך את הליך מחקר מילות המפתח לפשוט יותר כך שהיוצרים יוכלו ליצור תוכן נוסף סביב נושאים שאנשים מתעניינים בהם.

לאסוף יותר נתונים בעזרת Search Insights

תכונת Search Insights נועדה לעזור ליוצרים לאסוף יותר מידע בנוגע לחיפושים של קהל ספציפי, נפח חיפוש משוער עבור שאילתה ספציפית והאם ישנו “פער תוכן” עבור מונח החיפוש. הכלי יוכל לסייע ליוצרים לתכנן את התוכן שלהם כשהנתונים יעניקו להם אינדיקציה על נושאי הסרטונים שעשויים לעניין את הקהל שלהם.

כל יוצר יוכל לקבל את ההחלטות שלו כשהוא יכיר טוב יותר את תחומי העניין של הקהל שלו. התובנות יאפשרו ליוצרים לגלות מה אנשים חיפשו ב-28 הימים האחרונים בגוגל כשהנתונים מצטברים ולא מתייחסים למשתמש בודד.

שני רכיבי Search Insights שיסייעו ליוצרים

הכלי Search Insights מורכב משני חלקים משמעותיים. הראשון הוא האפשרות לראות מה הקהל הספציפי של היוצר וצופי הערוץ מחפשים ב-YouTube. השני הוא האפשרות להיחשף לכל חיפושי הצופים שחיפשו מילת מפתח מסוימת בתוך YouTube.

בנוסף לנתונים המשמעותיים, המערכת תאפשר ליוצרים למצוא את הפערים, כלומר לראות את השאילתות שעלו ושעליהן הגולשים לא קיבלו מענה. אם הגולשים לא יכולים למצוא תוצאות עבור שאילתת חיפוש מסוימת או שהתוכן הקיים נחשב לבעל איכות נמוכה (על פי YouTube) השאילתה תצוין כאחד כזו שיש בה “פער תוכן”.

יוטיוב יוצאת לשלב ניסיוני

כלי התובנות החדש יכול לשנות באופן משמעותי את התוכן ואת תכנון התוכן. הוא יכול לעזור ליוצרים לבחור את הנושאים סביבם יצרו סרטונים ולהבין לעומק את התנהלות הקהל שלהם. כרגע הכלי נמצא בשלב הניסוי ולכן הוא פתוח רק לחלק מהיוצרים ו- YouTube ציינה כי היא תפרסם הודעה נפרדת כשהכלי יהיה זמין לכולם.

לקריאת הידיעה המקורית

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/youtube-keyword-research/feed 0
אסטרטגיית מותג: מהו אלמנט הבידול (POD) של המותג שלכם? https://www.askpavel.co.il/blog/point-of-difference https://www.askpavel.co.il/blog/point-of-difference#respond Thu, 02 Dec 2021 16:18:05 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=35092 ה-POD הוא האלמנט אשר מבדיל בין המוצר או השירות שאתם משווקים, מול שאר המוצרים או השירותים הדומים באותה קטגוריה או באותה תעשייה. הבידול הוא מה שנותן למותג שלכם יתרון תחרותי, הוא מייצר עבורכם בולטות מול קהל היעד שלכם, מגביר את נאמנות המותג, מייצר מכירות ומביא לצמיחה.

ישנם לקוחות שיהיו מוכנים לשלם יותר עבור מוצרים או שירותים שיסופקו להם תוך כדי חוויה ייחודית ומשמעותית. אבל, שימו לב, זה לא מספיק להיות מובדל ושונה. בתהליך מיתוג אסטרטגי, המותג שלכם חייב להיות שונה על פי שלושת ה D’:

המותג שלכם חייב להיות שונה על פי שלושת ה-״D״

1. Desirable

יש בו משהו שהלקוחות ממש רוצים או צריכים כדי לספק צרכים שונים שלהם (“אני ממש חייבת אייפון 13…”). האם מה שיש למותג שלכם הוא משהו שאף מתחרה אחר לא מספק להם? מה משמח אותם? מה מתסכל אותם? מה יגרום להם להרגיש טוב יותר?

2. Deliverable

הבטחה שהמותג שלכם באמת יכול לספק, והלקוחות באמת יאמינו בכך. ההבטחה הזו לא חייבת לבוא לידי ביטוי דווקא בתכונה פיזית של המוצר.
לדוגמא: “רזולוציה גבוהה יותר במצלמה”, אלא דווקא באמצעות חוויה מיוחדת שאתם מבטיחים ללקוחות, כמו לדוגמא זו של רשת הסופרמרקטים המקומית “קוויק”-  שמבטיחים: “מזמינים בקוויק ומפסיקים לבזבז: זמן: סופר: יקר”.

או של מותג הספריי לחדרי השירותים, PooPourri, ששואל: ״Girls Don’t Poop?״ ומבטיח:

״Yes Poo~Pourri is a real product״
״Yes Poo~Pourri is clinically proven to work״

3. Differentiated

מצאו את הדבר שבאמת מבדיל את המותג שלכם מאלו שמציעים המתחרים. כמו שעושה בהצלחה רבה המותג האירי O’Eggs של המייסדת Margaret Farrelly אשר מייצר ומשווק 48 מיליון ביצי חופש בשנה, ובנוסף פיתח מוצר המכיל ביצים נוזליות מפוסטרות לבישול ולאפייה, בבקבוקים נפרדים לחלבון ולחלמון. כלומר מייצרים חדשנות ושונות בשוק כל כך מסורתי (לראיון עם המייסדת).

O’Egg
מקור: www.personadesign.ie/oegg

למה כל כך חשוב לנו שלמותג שלנו יהיה POD ברור ומובחן?

משום שבזכות ה-POD, תוכלו:

 1. למשוך לקוחות חדשים.
 2. לחזק את החלטת הרכישה, ולהפחית את שיעור הנטישה של הלקוחות הקיימים.
 3. להפחית את עלות הרכשת הלקוח.

איך יכול לבוא לידי ביטוי ה-POD של המותג שלכם?

למשל באמצעות: סלוגן, לוגו, משפט מוביל, פעילות מקדמת, הנעה לפעולה. כל אלו חייבים להיות: זכירים, לגרום לאיזושהי תובנה או חשיבה, להתמקד בלקוח ובערך שהוא מקבל מהמותג, לעורר רגשות או זכרונות, כמו לדוגמא במותג קבלני הבניין י.ח דמרי: “אנחנו בדמרי איתכם מהחזון ועד המפתח”.

שימו לב שיש הבדל בין התכונות של המוצר או השירות שלכם ובין הערכים שהלקוחות מקבלים ממנו. ארגון שיתמקד רק בתכונות של המותגים שלו, מהר מאד יפסיד בתחרות על כיסו ותשומת ליבו של הצרכים, שמחפש את מצידו את הערך.

וכמה דוגמאות ל-POD שאינו טוב:

ה POD לא יכול להיות רק סיסמא: 10% הנחה, משלוח חינם, שירות לקוחות 24/7, מדיניות החזרה נוחה. מדוע? כי המתחרים שלכם יכולים בקלות, גם להציע בדיוק אותו דבר.

איך תדעו להגדיר את ה-POD של המותג שלכם?

 1. נסו להגדיר בחמש מילים מה ה”סיפור” של המותג שלכם? מה הייעוד שלו? מהן המטרות והזהות שלו? מהי ההבטחה שהמותג מעניק ללקוחות שלכם? (אני מזכירה, זה חייב להיות משהו שהמתחרים שלכם יתקשו להעתיק).
 2. בדקו מה המתחרים שלכם מציעים? מהן נקודות החולשה שלהם מול הלקוחות?
 3. הכנסו לראש של הלקוחות שלכם. מיהם אותם לקוחות? מה מכאיב להם? מה הם רוצים? מה הם צריכים? מהו הפער בין מה שהם רוצים, ולמה שלדעתכם הם צריכים? לאן הם פונים כשהם מחפשים פתרון לצורך שלהם?
 4. בדקו איך המותג שלכם יכול לפתור את הבעיות שלהם. מותג לדוגמא אליו יפנו לקוחות המחפשים מגוון של מוצרים במחירים נמוכים יחסית הוא רשת MAX סטוק המציעה מגוון ענק של מוצרים לבית, למשפחה ולשעות הפנאי ומבטיחה: “לחלום בגדול, לשלם בקטן”.
 5. גבשו את ה-POD של המותג שלכם. הוא צריך להיות ברור, מובן ומיידי. כזה שאפשר להסביר במשפט אחד או שניים, ואולי אפילו באמצעות סרטון בן 30 שניות מקסימום. כמו לדוגמא זה שמפרסמת ענקית התרופות  Abbott עבור מותג תחליפי החלב שלה: סימילאק – בגלל המדע.

מהם סוגי הבידול?

קיימים מספר סוגי בידול מותגי בהם לקוחות משתמשים בתהליך קבלת החלטות רכישה:

1. בידול אנכי

כאשר הלקוחות בוחרים מוצר או שירות באמצעות דירוג האפשרויות הקיימות מולם ולמיטב ידיעתם, מהטוב יותר ועד הגרוע ביותר, באמצעות מדדים אובייקטיביים, כמו: מחיר או איכות.

אבל, שימו לב, המדדים האובייקטיביים הללו הופכים להיות סובייקטיביים בעיני הלקוחות. למשל: רכישת תחליפי בשר וחלב טבעוניים או צמחוניים תהיה הבחירה הנכונה עבור אדם צמחוני או טבעוני, מאחר שבעיניו סוג המזון הזה בריא יותר, פחות פוגע בסביבה וכו’, זאת למרות שלרוב מחירי המוצרים גבוהים הרבה יותר מאלו המקבילים להם בתעשיית מוצרי הבשר והגבינה הרגילים. לעומת זאת, לקוח שאינו דוגל בטבעונות/ צמחונות, יעדיף לרכוש מוצרים זולים יותר וליהנות ממה שהוא מעדיף על פי טעמו.

2. בידול אופקי

כאשר לקוחות בוחרים מוצר או שירות זה או אחר, באופן סובייקטיבי, מאחר ואין להם יכולת להבחין בין המוצר הטוב ביותר ובין הגרוע ביותר. למשל: הבחירה בין טעם הגלידה בגלידריות היא אך ורק עניין של טעם אישי. אין זה אומר שטעם אחד עדיף או טוב מהאחר.

בידול אופקי
מקור: Canva

3. בידול מעורב

זהו שילוב בין בידול אנכי ואופקי והוא נעשה על ידי לקוחות שמבצעים רכישות מורכבות יותר. למשל בעת רכישת רכב, סביר שהלקוחות מבצעים בידול מעורב שמשלב:

 • מדדים אובייקטיביים כמו: דרגת בטיחות, מספר מושבים, סוג ההתנעה (חשמלי, דלק, דיזל), הספק מנוע וכו’).
 • מדדים סובייקטיביים כמו: מיצוב המותג בעיני הלקוח, אסתטיקה וכו’.

שוק המותגים המקומי שופע מותגים שלא בהכרח שמים דגש על POD מובחן וברור, אלא הם בעצם עוד “מוצר” על המדף, באותה קטגוריה. משום כך, הם לא מייצרים הצלחות בולטות, נותרים עם נתח שוק פחות או יותר קבוע לאורך השנים, ונהנים רק מהצלחות בטווח הקצר, בעת שהם יוצאים בקמפיינים או במבצעי מכירה נקודתיים.

הדוגמא הכי בולטת לדעתי בשוק המותגים הישראלי לכזה שה POD שלו ממש מובחן ו”מביא תוצאות”, הוא דלתא.

דלתא עשו בשנים האחרונות מהפכה בקטגוריית הפיג’מות. הם הגיעו לתובנה שהקהל הישראלי מעדיף ללכת לישון בבגדים נוחים ואפילו סמרטוטיים, אבל, מוכן ורוצה להשקיע במוצרים טובים שיספקו לו חווית הרגעות, תוך כדי כניסה ל”סופטי זון” כשהוא מגיע הביתה.

זאת נישה שלא ממש טופלה עד כה, ודלתא זיהו את הצורך הזה, השכילו לפתח מוצרים איכותיים, בחרו פרזנטורית מושלמת (אליאנה תדהר) שמראה לכולנו מהי חווית הכניסה לסופטי זון, עם פיג’מות שעשויות בטכנולוגיית רכות חדשנית, והתוצאות לא אחרו לבוא. זוהי אסטרטגיית שיווק ומיתוג מצטיינת.

לסיכום

סקרתי כאן את הרציונל העומד מאחורי תהליך בניית מותג נכון, הכולל אסטרטגיית בחירת ה-POD שלו, תחת מספר פרמטרים.

כמו כן, אני טוענת שכדי שמותג יצליח לפרוץ את הבינוניות הרווחת ולייצר צמיחה, עליו להיות בעל POD מובחן, וחברה שתשכיל לתקשר היטב את אותו POD, תזכה להתרחבות ולצמיחה.

אני מזמינה אתכם לשתף אותי איזה מותג ישראלי לדעתכם, מחזיק ב-POD הכי חזק בקטגוריה שלו? אני כאן לכל שאלה ושיתוף.

להמשך קריאה בנושא אסטרטגיות מותג אתם מוזמנים להכנס לכאן:

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/point-of-difference/feed 0
עדכון הליבה של גוגל לנובמבר 2021 הסתיים https://www.askpavel.co.il/blog/google-november-2021-core-update-is-finished https://www.askpavel.co.il/blog/google-november-2021-core-update-is-finished#respond Wed, 01 Dec 2021 14:21:30 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=35086 ההכרזה על סיום העדכון פורסמה בחשבון הטוויטר של גוגל:

The November 2021 Core Update is now rolling out live. As is typical with these updates, it will typically take about one to two weeks to fully roll out

בשנים הקודמות ראינו כי גוגל נמנעה מביצוע שינויים משמעותיים בחודש נובמבר, אשר נחשב לחודש הקניות שמשפיע על אתרים ועסקים רבים. מתוך כך, העדכון האחרון היה מהיר ומשמעותי.

רבים ראו שינויים במיקומים והעידו על “רעידות” של ממש כשבקהילת ה-SEO היו שסיפרו כי האתרים שלהם עלו או ירדו בבת אחת ובמהירות. העדכון השפיע לא רק על הדירוג אלא גם על התזמון כששוב, מדובר על אחת התקופות הפעילות במהלך השנה.

השפעה שלילית על הדירוג לא בהכרח מצביעה על בעיות באתר

לצד אתרים שעלו בדירוגים, היו את אלו שנפגעו וגוגל ציינה כי את השינוי המשמעותי ביותר אתרים אלו יראו בעדכון הליבה הבא. כרגע לגוגל אין עצה ספציפית עבור אלו שנפגעו כתוצאה מהעדכון והיא אף הודיעה כי השפעה שלילית על הדירוג לא בהכרח מצביעה על בעיה בדפי האתר.

בכל פעם שגוגל מעדכנת את אלגוריתם הדירוג שלה המשמעות יכולה להתבטא בעליה או ירידה בדירוג בתוצאות החיפוש. כרגע, רוב בעלי האתרים שנפגעו לא יכולים לעשות פעולות שישנו את המצב באופן משמעותי במהירות, אך הם כן יכולים לקשר בין העדכון האחרון לבין השינוי באתר.

הידיעה כי גוגל מבצעת עדכון מאפשרת לקשר בין השינוי בדירוג לבין הפעולות שגוגל מבצעת. כמובן, כדאי לבחון את כל העדכונים האחרונים של גוגל (שעל רבים מהם כתבנו כאן באתר) ולוודא כי האתר אכן עומד בדרישות של מנוע החיפוש.

אם האתר שלך חווה שינויים כלשהם בין התאריך 17 בנובמבר להיום, ככל הנראה הסיבה לכך היא עדכון הליבה של נובמבר. עדכונים נוספים שייצאו במהלך השנה הבאה עשויים להשפיע שוב על מיקומי האתר.

לקריאת הידיעה המקורית

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/google-november-2021-core-update-is-finished/feed 0
גוגל הצהירה כי היא תבצע הערכת ביקורות מקומיות https://www.askpavel.co.il/blog/google-values-all-local-reviews https://www.askpavel.co.il/blog/google-values-all-local-reviews#respond Tue, 30 Nov 2021 14:49:47 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=35083 גוגל עדכנה את דף מסמכי העזרה של הביקורות באזור תמיכת פרופיל העסק בגוגל. כל זאת כדי לומר שהיא מתכוונת לבצע הערכה של הביקורות ולא רק של אלו החיוביות. על פי החברה, פרופיל אמין הוא כזה שיש בו ביקורות חיוביות ושליליות.

גוגל מעוניינת בביקורות שימושיות עבור הלקוחות הפוטנציאליים

גוגל הוסיפה במסמכים שלה נקודה המתייחסת להערכת ביקורות. היא תופסת את הביקורות ככאלו שצריכות להיות שימושיות עבור הלקוחות הפוטנציאליים ומציינת כי עליהן להיות כנות ואובייקטיביות. הלקוחות הפוטנציאליים רואים בשילוב של ביקורות חיוביות ושליליות כמהימנות יותר מחיוביות בלבד. במקרים בהם הביקורות לא עומדות בהנחיות הפרסום של גוגל, ניתן להגיש בקשה להסרה.

ככל הנראה הביקורות לא ישפיעו על הדירוגים בשום צורה, אך אם לעסק יהיו רק ביקורות חיוביות או כמות גדולה מאד של ביקורות חיוביות (99% למשל), יכול להיות שהיא תסמן את העסק ותחליט לבדוק אותו ואת הביקורות באופן ידני. על פי גוגל, זה לא טבעי שכל הלקוחות יהיו מרוצים וישאירו ביקורות חיוביות ולכן היא החליטה לבצע הערכה ידנית.

מדוע ההצהרה של גוגל חשובה?

רבים מאלו שמנהלים עסקים מקומיים חשים חרדה מכך שיקבלו ביקורת שלילית בגוגל. חלק מעודדים את הלקוחות להשאיר ביקורות חיוביות ואף מבקשים להימנע מביקורת שאינה בגדר חמישה כוכבים (ומבקשים לפנות לעסק באופן אישי אם הם חוו חוויה לא חיובית).

עם זאת, יש לזכור כי לא תמיד אפשר לרצות את כל הלקוחות והמטרה של גוגל היא להציע למשתמשים חוויה אמינה. לכן, ההצהרה של גוגל יכולה להפיג את החרדה שיש סביב קבלת ביקורות שליליות.

לקריאת הידיעה המקורית

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/google-values-all-local-reviews/feed 0
גוגל: אין יתרון לרכישת דומיין פג תוקף https://www.askpavel.co.il/blog/expired-domains-and-google https://www.askpavel.co.il/blog/expired-domains-and-google#respond Sun, 28 Nov 2021 14:38:29 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=35078 ישנם שני סוגים של דומיינים שכבר לא שימושיים. הראשון הוא דומיין אשר בעבר היה רשום על שם מישהו ושימש באתר. השני הוא דומיין אשר עדיין רשום על שם מישהו אך לא נעשה בו שום שימוש. דומיין זה נקרא גם “Parked” ורבים רוכשים אותם.

האוטוריטה של דומיין שפג תוקפו

שואל השאלה בשיחה רצה לדעת האם יש יתרון לשימוש בדומיין עם עבר ונכון יותר, האם בחירת דומיין שכזה תעזור לאתר להיכנס מהר יותר לאינדקס של גוגל וליהנות מדירוג גבוה יותר. השואל אמר כי מזה ארבע שנים שיש ברשותו דומיין. בעבר, היה לו אתר אך הוא הסיר ממנו את כל התכנים והשאיר רק את הדומיין. עכשיו השואל רוצה להחזיר תוכן לאתר והוא ביקש לדעת האם שימוש בדומיין בעל עבר יעניק לו יתרון מבחינת גוגל.

מולר ענה כי אין כל יתרון לדירוג האתר בשל שימוש בדומיין שפג תוקפו. “אם כל התוכן ירד מהאתר לפני מספר שנים, ככל הנראה גוגל תצטרך להעריך את האתר מחדש ולהבין במה הוא עוסק”. לכן זו אינה אסטרטגיה שאפשר להסתמך עליה. כלומר, אי אפשר להישען על הדומיין רק בשל העובדה שבעבר הוא שימש לאתר שהיה בו תוכן.

באופן ספציפי אמר מולר לשואל כי הוא מעריך שיהיה עליו לבנות את כל האתר מחדש. עוד הוא הוסיף כי הדבר דומה לפתיחת עסק, זהה או אחר לאחר שנים של סגירה. “אם היה לך עסק שנסגר לפני ארבע שנים, פתיחתו מחדש לא בהכרח תביא אליך לקוחות. זה נדיר שהלקוחות יגידו שהם זוכרים אותך וכן, הם עכשיו יעדיפו את העסק שלך על פני עסקים אחרים”.

מולר ציין כי לדעתו פתיחה מחדש של עסק, זהה או שונה, נדירה בחיים האמיתיים ובדומה לכך גם גוגל לא מעניקה יתרון לדומיין שהיה פעיל בעבר ומזה תקופה אינו פעיל יותר. זו גם הסיבה לכך שבדרך כלל אין היגיון ברכישת דומיין שפג תוקפו מתוך תקווה שהרכישה תביא בונוס כלשהו.

מי שילך אחורה יראה כי בשנת 2003 שינתה גוגל את תפיסת הדומיינים ה”משומשים”. ברגע שפג תוקפו של הדומיין גוגל מאפסת את השפעת הקישורים ואת הדירוג הקודם של הדפים.

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/expired-domains-and-google/feed 0
הבסיס לתכנית מיתוג: 7 צעדים למיתוג אסטרטגי נכון https://www.askpavel.co.il/blog/branding-strategy https://www.askpavel.co.il/blog/branding-strategy#respond Thu, 25 Nov 2021 15:48:22 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=35068 לאורך כל שנות העבודה שלי כמנהלת שיווק בארגונים מתעשיות מגוונות, תחושה אחת חזרה על עצמה בכל כניסה לתהליך מיתוג חדש, וזו היתה התחושה של חוסר הודאות, עם הרבה שאלות וכאבי בטן לגבי התוצאות. לכל מי שעומד באתגרים כאלה, אנסה כאן לעשות סדר, עם מספר שאלות מהותיות, שלאחר שתענו עליהם, הדברים יהפכו לברורים יותר.

מוכנים? מתחילים!

לפני שצוללים פנימה לתהליך, חשוב קודם להבין למה בכלל הארגון שלכם צריך לפתח אסטרטגיית מותג?

יצירת תמונה ברורה ומשכנעת במוח של הקהל שלכם היא לא משהו שניתן לבצע במהירות אלא תהליך שדורש תוכנית ברורה ויישום עקבי וחכם. אסטרטגיית מותג טובה תספר את סיפור המותג שלך ותיצור חיבור חזק ללקוחות.

1. הבינו מי המותג שלכם

נסו להגדיר אותו במשפט אחד. חשבו: מהם הערכים המרכזיים של החברה שלכם, איזה שינוי אתם רוצים לבצע בתעשייה שלכם, איך אתם רוצים שיגדירו את המותג שלכם בקטגוריה או בתעשייה אליה הוא משתייך? איך אתם רוצים שיזכרו את המותג שלכם? עם אילו ערכים של המותג שלכם הלקוחות שלכם מזדהים? מהם הייעוד והחזון של המותג שלכם? הם אלו שיגדירו את היעדים שלכם לטווח ארוך.

סת’ גודין הגדיר את ההבדלים בין המותגים בצורה מצויינת. הוא הזכיר כדוגמא את אסטרטגיית המותג של נייק:

“You are not Nike, I am not Nike, It’s all about something else”

מצאו את ה”דבר האחר” של המותג שלכם.

2. הגדירו מיהן הפרסונות של לקוחות המותג שלכם?

פרסונות הן סוגי הלקוחות השונים שיש לכם, פרופילים של לקוחות יעד אידיאליים של המותג שלכם. הפרסונה מייצגת אדם אמיתי.השימוש בפרסונת לקוח תקל עליכם לייצר אסטרטגיית מותג שתיושם על הלקוחות האמיתיים שלהם מאחר והיא תואמת את פרסונת הקונה שלכם.

דוגמאות לנתונים שיכולים לאפיין את פרסונות לקוחות המותג שלכם:

 • גיל
 • מין
 • איזור מגורים
 • מין
 • הכנסת התא המשפחתי
 • תחומי עניין
 • סגנון חיים
 • למה הלקוח רוכש את המותג שלכם?
 • איך הלקוח משתמש במותג שלכם?
 • האם הלקוח משתמש בעצמו במותג או רוכש אותו עבור בני המשפחה למשל?
 • באיזו תדירות הלקוח שלכם רוכש את המותג שלכם?
 • איזה סיבות יכולות להיות לו לא לרכוש את המותג שלכם?
 • באיזו מדיות חברתיות הוא נמצא ומאילו הוא מבצע רכישה?
 • האם הוא מעדיף לרכוש בשטח פיזית או און ליין?
 • איך הלקוח שלכם אוהב שמתקשרים איתו? (בסושיאל/ ניוזלטרים/סמסים/וואטצאפים…)
 • מה מניע את הלקוח שלכם לרכוש? (מחיר/ מבצע, מיתוג אקסלוסיבי…)
 • ועוד.

3. מצאו מהו ה-POD (ר״ת Point of Difference) או ה-USP (ר״ת Unique Selling Proposition)

מהו ה”רוטב הסודי” שהופך את המותג שלכם ליוצא דופן (על פני המותגים המקבילים). הגדירו ספציפית מיהם המתחרים שלכם. המתחרים שלכם הן החברות האחרות שיכולות ומספקות את הצרכים של לקוחות היעד שלכם. הם מחולקים בגדול לשלוש קטגוריות: מתחרים ראשוניים, משניים ושלישוניים.

 • המתחרים הראשוניים/ ישירים: הן אותן חברות שמוכרות את מותג זהה לזה שלכם. רוב הלקוחות שלכם יבחרו או במותג שלכם או במותג המקביל כדי לספק את הצורך שלהם (למשל חברת תעופה, נבחר בו זמנית רק חברה אחת שמספקת טיסה מיעד 1 ליעד 2).
 • המתחרים המשניים/ עקיפים: חברות אלה אינן מוכרות את אותו מוצר כמו שאתם מכורים אלא מוכרות מוצר שיכול לספק גם הוא את הצרכים של המוצר שלכם. (מסעדות מזון מהיר מהוות מתחרים משניים/ עקיפים האחת כלפי השנייה למשל בקטגוריית המזון המהיר).
 • המתחרים השלישוניים: חברות אלה מוכרות מוצרים שקשורים בקשר חלש למותג שלך. (פיצה קפואה “מעדנות” מול פיצה דומינוס – במשלוח או במסעדה, למשל).

לאחר שמיפינו את סוגי המתחרים השונים שלנו, חשוב להבין מהי אסטרטגיית המותג שלהם? היכן הם נמצאים, איך הם מציגים את עצמם ללקוחות, באיזו “שפה תקשורתית” הם מדברים עם הלקוחות, איך הלקוחות תופסים אותם (המיצוב שלהם), מה השיח לגביהם ברשתות החברתיות. בחנו מה הם עדיין לא עשו, זה מה שעשוי להעלות אצלכם כמה רעיונות חדשים. בקיצור, הכירו את השטח.

4. הגדירו את זהות המותג ואת אסטרטגיית המותג

בשלב זה נכנסים לעולם מופלא של פיתוח המותג שלכם, שבסופו תיישמו את האסטרטגייה: תפיקו את החומרים השיווקיים, תוצרים ממשיים שניתן יהיה לצאת איתם לדרך.

החליטו מהו המסר המיידי שתרצו שיחוש כל מי שיתקל במותג שלכם? המסר של המותג שלכם חייב להיות עקבי, וברור, לא רק לכם אלא גם ללקוחות שלכם.

לכן הוא חייב להיות פשוט, לא מתחכם מדי, כזה שיהיה זכיר במוחם של הלקוחות, חיובי (מקדונלדס- אוכל מהיר,
לא בריא?).

כעת הגדירו מה יהיה ה- Look and Feel של כלל המוצרים השיווקיים, כולל הדיגיטליים שלכם?

 • לוגו: הגדירו את הלוגו, הפונטים, ופלטת הצבעים. הלוגו הוא ה”פנים” של המותג שלכם, נקודת המפגש הראשונית והחשובה ביותר. שאפו לכך שבכל פגישה של הלקוחות עם הלוגו שלכם, הם יחושו את הערכים שאתם מצפים
  מהם לחוש (מה גורם לכם לחוש הלוגו של Paypal בצבעיו הכחול-תכלת? בעיני-אמינות ויציבות).
 • כרטיסי ביקור: גם בעולם הכה דיגיטלי של ימינו, יש להם צורך בפגישות פנים אל פנים. השקיעו בעיצוב המסר הנכון ביותר עבורכם.
 • אתר אינטרנט: הבמה החשובה ביותר עבורכם, האתר נשאר אך ורק ברשותכם ואף רשת חברתית (גם אם עדכנה את שמה ל-META), לא תוכל לחסום אותו ברגע. הקפידו שהאתר שלכם יהיה ריספונסיבי ונוח לשימוש בכל המכשירים.
 • מארזי מוצרים, דפי לוגו, מוצרי קד”מ וכו’: רלוונטיים כמעט לכל עסק שיש לו ממשקים פיזיים עם לקוחות (קיימים ופוטנציאליים).

5. פתחו אסטרטגיית תוכן

שיווק באמצעות תוכן משמעו יצירת תוכן עבור המותג שלכם אשר יתפש בעיני הלקוחות שלכם כמועיל ובעל ערך.

בססו את מעמדכם כמומחים בתחומכם, עם התוכן הנכון, שמטרתו לחזק את התנועה לנכסים הדיגיטליים שלכם, ולהגביר את ההמרה.

כתבו תכנים שיספקו ללקוחות ערך אמיתי. זה בסדר ומומלץ לקדם תוכן מכירתי, אך שמרו על מינון של כ- 30-70 לטובת תוכן שאינו מכירתי.

בדקו למשל איזה שאלות הלקוחות הקיימים שלכם מפנים אליכם בשוטף, ומהתובנות הללו תוכלו לייצר תוכן איכותי, מועיל ומעניין.

ההשקעה בכתיבת תוכן איכותי נמוכה יחסית לאימפקט שאתם עשויים לזכות לו באמצעות קידום נכון של התוכן.

אל תשכחו לשלב מסרים של הנעה לפעולה שאתם מצפים מהלקוחות שלכם לבצע (הורדת מדריך או דמו, פנייה לקבלת שיחת ייעוץ, רישום לניוזלטר, ביצוע הזמנה וכו’).

6. ייצרו שיתופי פעולה

חשבו אילו מותגים (משלימים לאלו של המותג שלכם) פונים לקהל היעד שלכם (משקה אנרגייה + מותג של אופני שטח) ותנו ללקוח ערך מהשת”פ הזה. בחרו שיתופי פעולה רק עם מותגים שהמיצוב שלהם בעיני הלקוחות הולמים את המיצוב שלכם.

7. זה הזמן לצאת לשטח!

שימו את הלקוח במרכז – ספקו לו חווית שירות מצטיינת, בכל נקודת מפגש עם המותג שלכם, ושפרו אותה כל הזמן. בדקו למשל האם קל לבצע המרה באתר שלכם, שדרגו את העיצוב כדי שהגלישה נוחה. הקלילו עבור הלקוח את החוויה!

לסיכום, המדריך שלהלן יכול בעיני לסייע ולהוות תכנית המרכזת את הצעדים העקריים והחשובים בעיני ליישום עבור מנהלי מותגים בארגונים, אשר נתמכים בסביבת ספקים מקצועיים, לצד תקציב רחב, ומנגד גם עבור בעלי עסקים קטנים שמעוניינים להוציא לעולם את המותגים שלהם ויש להם פחות אמצעים, ותקציב מופחת.

אני מזמינה אתכם לשתף אותי בתהליכים שעוברים עליהם בתחום, על האתגרים וכיצד אתם צולחים אותם. אני כאן לכל שאלה ושיתוף.

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/branding-strategy/feed 0
אינסטגרם בוחנת הכנסת סרטונים ארוכים בסטוריז https://www.askpavel.co.il/blog/instagram-launches-test-of-longer-videos-in-stories https://www.askpavel.co.il/blog/instagram-launches-test-of-longer-videos-in-stories#respond Wed, 24 Nov 2021 15:49:54 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=35064 אינסטגרם מציגה את העדכון כשהיא אומרת כי לקהילת המשתמשים יש צורך ביצירת סטוריז ארוכים. עתה הרשת החברתית נרגשת לבחון את האפשרות ליצור סרטונים של 60 שניות ללא הפרעות. האופציה הנוכחית נבדקת כעת על קבוצה קטנה של משתמשים והיא תספק חופש יצירתי ושילוב של אפשרויות וידאו שונות במטרה לייעל את הכלים והפונקציות היצירתיות.

מפשטים ומאחדים את הרעיונות

אינסטגרם מתמקדת במוצרי הווידאו כשהיא מנסה להקל על היוצרים ולהקטין את הכלים שמציעה האפליקציה במטרה להפוך את חייהם לפשוטים יותר. הרשת החברתית כבר ביצעה שינויים בפורמט הווידאו בתחילת החודש שעבר וזאת במטרה לפשט ולאחד את הרעיונות.

אדם מוסרי מאינסטגרם אמר כי הם בוחנים איך הם יכולים לפשט ולאחד רעיונות. בשנה שעברה החברה בחנה את נושא הווידאו מכיוונים שונים ועכשיו הם חוזרים להתמקד בפשטות וביצירה.

במידה רבה, הגישה הנוכחית של אינסטגרם מושפעת מ-TikTok אשר הפכה לאפליקציה החברתית הפופולארית ביותר בקרב משתמשים צעירים והיא עוקפת את אינסטגרם. TikTok כבר הרחיבה את אפשרויות הווידאו למסך מלא ושידורים חיים ואינסטגרם שהביאה לאורך השנים כלים שונים מנסה עכשיו לאחד בניהם כדי לאפשר ליוצרים ליצור יותר תוגן בקלות וביעילות.

הרחבת הסרטונים

כרגע אינסטגרם מפולחת ומציעה כלים שונים ונפרדים ליצירת סרטונים. הדבר יכול להגביל את ההטמעה שלהם ולכן עכשיו היא מחפשת את הדרך היעילה והטובה ביותר לאחד את הכלים ולהביא את הטוב ביותר מכל אחד.

הרחבת סרטוני הסטוריז ל-60 שניות היא שלב נוסף בתהליך כאשר ככל הנראה בשלב מסוים האפליקציה תעדכן אפשר למסך מלא של סטוריז, פוסטים בפיד ו-Reels בצורה מאוחדת כפי שנעשה ב-TikTok. כך היוצרים יוכלו להשתמש בתוכן כדי למקסם את המעורבות המשתמשים.

זה אמנם עדיין לא השלב הסופי בתהליך אך סרטונים ארוכים מאפשרים ליוצרים להשתמש בשתי פונקציות יחדיו באופן אוטומטי. מדובר בצעד גדול ושינוי מהותי עבור האפליקציה ששמה לעצמה למטרה להחזיר אליה את המשתמשים הצעירים.

הבדיקה הנוכחית מוגבלת למשתמשים ספורים אך היא משמעותית לאפליקציה. מעכשיו אפשר לצפות בסרטוני סטוריז ארוכים שככל הנראה יופיעו בקרוב מאד.

לקריאת הידיעה המקורית

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/instagram-launches-test-of-longer-videos-in-stories/feed 0
גוגל: ביקורות שמפורסמות מחדש לא יופיעו בתוצאות עשירות https://www.askpavel.co.il/blog/google-republished-reviews-not-suitable-for-rich-results https://www.askpavel.co.il/blog/google-republished-reviews-not-suitable-for-rich-results#respond Tue, 23 Nov 2021 14:46:39 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=35060 כדי שדף האינטרנט יציג קטעי ביקורת בתקציר (סניפיט) בתוצאות החיפוש, יש לשלוח את הביקורות ישירות לאתר. במקרה והביקורות על העסק פורסמו במקומות שונים באינטרנט (שאינן באתר) והאתר לוקח אותן, הדבר יפסול את הופעת הדף בתוצאות עשירות.

נושא זה עלה בשיחת ההנגאוט האחרונה עם ג’ון מולר מגוגל כשזה נשאר מדוע אי אפשר לגרום לקטעי ביקורת להופיע בתוצאות החיפוש וזאת למרות שהן מסומנות כהלכה מבחינת הסכמה.

ההבדל בין ביקורות המתאימות לתוצאות החיפוש ואלו שאינן מתאימות

בהמשך השיחה הסביר מולר את ההבדל בין ביקורות אשר מתאימות להופעה בתוצאות החיפוש ואלו שלא. מולר הסביר כי אין כל פסול בשימוש בפרסום מחדש של ביקורות מפרופיל העסק של גוגל (לשעבר GMB) אך גוגל מציגה בתוצאות החיפוש רק ביקורות שנשלחו ישירות לאתר.

מבחינת גוגל, אם אנשים משאירים ביקורת במקום אחר והעסק מעתיק אותן, אז התוכן שייך למקור ולא לאתר. מולר מסביר כי הדבר יכול להיות מסובך אך המטרה של גוגל היא לזהות את המקור ולכן ברגע שהיא מזהה כי הביקורת מגיעה ממקור אחר, היא לא תפרסם אותה בתקציר של האתר.

כיצד העסק יכול להשיא ולהציג ביקורות בצורה טובה יותר

עסקים אשר רוצים להציג קטעי ביקורת כבר בתוצאות החיפוש צריכים למצוא את הדרך להוציא ביקורות ישירות מהלקוחות ולא להסתמך רק על אתרים חיצוניים. הדבר צריך להתבצע עבור כל מוצר או שירות באופן נפרד כשבירוקות אשר מדרגות את העסק באופן כללי אינן כשירות לקטעי ביקורת בגוגל.

הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא הוספת טופס הגשת ביקורת בכל דף מוצר ושירות באתר. ההמלצה של מולר היא לחשוב על אמזון כדוגמה טובה ולראות כיצד היא מזמינה את המשתמשים להשאיר ביקורת על כל מוצר.

את אותו הקונספט אפשר להחיל גם על האתר וזאת עם תגי סכמה חוקיים של המוצר או השירות. בצורה זו התוכן יהיה זכרי להופיע בקטעי הביקורת. מולר מציין כי הביקורות צריכות להיות כאלו שהושארו בדף ישירות על ידי המשתמשים.

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/google-republished-reviews-not-suitable-for-rich-results/feed 0
טיקטוק משיקה את CommunityToks https://www.askpavel.co.il/blog/tiktok-launches-communitytok https://www.askpavel.co.il/blog/tiktok-launches-communitytok#respond Mon, 22 Nov 2021 14:38:20 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=35057 הרשת השיקה סרטון אשר ממתמקד באופן בו TikTok מסייעת להגביר את המעורבות בתוך הנישות. על פי הסרטון, עסקים יכולים להתחבר לתהליך כדי למקסם את מאמצי הקידום והמיתוג שלהם.

אין כל ספק כי TikTok היא חלק מהתרבות הכללית והיא לא מסתירה שהיא רוצה להביא אליה יותר מפרסמים. CommunityToks מיועדת לספק עוד הזדמנויות לעסקים וכן לצמצם את גורם ההפחדה הקשור ביצירת תוכן ברשת החברתית. גם מותגים ועסקים שמרגישים שאין להם רעיונות לסרטונים טובים מספיק להעלאה יוכלו להתחיל ליישר קו עם הקהילות ולהתחיל להתחבר לקהל.

לדבר TikTok

הרשת החברתית אמנם יוצרת קהילות אך מבחינת התוכן דבר לא השתנה. מי שרוצה להצליח להתחבר ולתקשר עם המשתמשים ברשת צריך “לדבר” בשפה שלה ולייצר סרטונים שמתאימים למגמות המשתמשים במטרה וכך להגביר את המעורבות.

CommunityToks מאפשר למותגים ועסקים להבין טוב יותר במה עליהם להתמקד ומה חשוב לקהל שלהם. הם יכולים להתחיל להביע את עצמם בצורה ייחודית וכל זאת בהתאם לקהילה שלהם. על פי TikTok כדאי למותגים להיות פעילים, להבין במה מתמקדת בכל קהילה, איזה סגנון תוכן יוצר עניין ובכלל זה איזה סאונד ואילו אפקטים פופולאריים אצלה.

כמו אינסטגרם, TikTok עברה את סף מיליארד המשתמשים. עם זאת, בניגוד לראשונה הרשת פונה לקהל צעיר ועכשיו דרך CommunityToks המותגים יוכלו להיות עם אצבע על הדופק ולהכיר את הטרנדים העדכניים ביותר.

הצמיחה של TikTok צפויה להמשיך גם בשנת 2022 ואיתה גם ההזדמנויות עבור עסקים, מותגים ויוצרים. כל מי שרוצה להגיע לקהל הנכון, להשקיע בתוכן המתאים ולחזק את המותג שלו, יכול מעכשיו להשתמש ב- CommunityToks ולמצוא את הדרך הנכונה להשתמש בפלטפורמה.

לקריאת הידיעה המקורית

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/tiktok-launches-communitytok/feed 0
גוגל משיקה תכונות חדשות לחיפוש מקומי https://www.askpavel.co.il/blog/google-local-news-features https://www.askpavel.co.il/blog/google-local-news-features#respond Thu, 18 Nov 2021 14:19:26 +0000 https://www.askpavel.co.il/?p=35049 על פי גוגל, החיפושים אחר “חדשות מקומיות” גדלו פי שלושה בחמש השנים האחרונות. השיא לחיפושים אלו היה בחודש מאי 2020.

בתגובה לעליה בחיפוש אחר חדשות מקומיות גוגל פיתחה תכונות חדשות אשר יעזרו למשתמשים למצוא את התוצאות הטובות והרלוונטיות ביותר עבורם. במקביל, גוגל שחררה גם כלים חדשים ומשודרגים אשר יעזרו לעיתונאים לייצר כתבות באופן המתאים למדיום הדיגיטלי.

התכונות החדשות יעזרו למצוא את הכתבות המקומיות

גוגל מציגה את התכונות החדשות כשהמטרה שלהן היא לעזור הן למשתמשים אשר רוצים למצוא חדשות מקומיות והן לכותבים אשר מתמקדים בכתבות מקומיות.

קרוסלת חדשות מקומית – גוגל תתחיל להציג חדשות מקומיות בקרוסלה אשר מיועדת במיוחד לשאילתות שמתמקדות באזור מסוים.

קרוסלת סיפורים מובילים – חדשות ממקורות סמכותיים יופיעו לעתים קרובות יותר בקרוסלת הסיפורים המובילים (Top Stories), כזו ששמורה בדרך כלל לפרסומים לאומיים ועתה תשלב חדשות מקומיות.

חיבור לנושאים מקומיים – גוגל משכללת את היכולת שלה לחבר בין חיפושים נרחבים לבין סיפורים מקומיים. למשל, חיפוש אחר “כדורגל” יעלה גם תוצאות חדשותיות של הקבוצה המקומית של המחפש.

ציוצים מקומיים – בין החדשות יכולים לעלות גם ציוצים ופרסומים של מקומונים ושל עיתונאים מוסמכים ובתנאי שהדבר קשור לאזור החיפוש.

התכונות שיעזרו לכתבי החדשות המקומיים להגיע ליותר קהל

לצד פיתוח כלים שיעזרו למחפשים המקומיים למצוא את החדשות באזור, פיתחה גוגל גם כלים שיעזרו ליוצרים ולעיתונאים להגיע לקהל המקומי שלהם.

מתן נתונים רלוונטיים – גוגל תעזור לעיתונאים בכך שתספק נתונים הרלוונטיים לאזור הפרסום.

מיפוי אוכלוסין – גוגל יוצרת בפרויקט מפקד אוכלוסין כשהיא תאפשר להטמיע מפה.

פרויקט ידע משותף – גרסה חדשה של הכלי הקיים תאפשר לעיתונאים בארה”ב לחקור נתונים מקומיים. הכלי יעזור לבצע השוואות גיאוגרפיות ותיתן לעיתונאים תרשימים ישנים וחדשים.

המטרה של גוגל היא להמשיך לפתח כלים חדשים שיסייעו למפרסמי החדשות המקומיים לייצר יותר סיפורים רלוונטיים ומעניינים לקהל שלהם.

להודעה של גוגל

]]>
https://www.askpavel.co.il/blog/google-local-news-features/feed 0