העונש הידני בוטל

עשה זאת בעצמך: איך להתמודד עם עונש ידני מגוגל?

אתם קמים בבוקר, מתיישבים מול המחשב עם קפה ביד, נכנסים ל- WMT ואז זה מכה בכם… הודעה חדשה מגוגל בניסוח יבש, לקוני ולא סימפטי הנכם מתבשרים כי על האתר שלכם הוטל עונש ידני. אתם נכנסים לסחרור, כעבור מספר ימים חווים ירידה בתנועה ואז מרגישים בכיס את הפגיעה הכואבת. אתם מתחילים לקרוא בגוגל על סוגי העונשים השונים והדרכים לבטל את הגזרה, אך עם כל פיסת תוכן נוספת אתם רק מתבלבלים יותר. כל כך הרבה דעות, כל כך הרבה מידע, חלקו שגוי, חלקו לא מדויק, חלקו סותר: בין כמויות האינפורמציה אין לכם סיכוי אמיתי לגבש דרך פעולה, ובוודאי שלא כזו אשר תהיה יעילה ומהירה מספיק בכדי להחזיר את העסק למסלול בהקדם האפשרי.

נפילה בדירוגים

מה הסיכוי לצאת מהעונש?

גבוה!

יהיו לכך השלכות, נדרשת השקעה מצדכם והרבה סבלנות אך בסופו של התהליך, רוב הסיכויים הם שהעניין ייפתר. מצאתי לנכון לשתף אתכם במדריך קצר אשר יעזור לכם להבין את הסיבות מאחורי הטלת העונשים, ההבדלים בין סוגי העונשים ואת הצעדים אשר עליכם לנקוט על מנת להסיר את העונש ולשמור על האתר שלכם בצד הבטוח כדי למנוע מקרה דומה בעתיד.

אסייג מראש ואציין כי מרבית הנסיון שלי מקורו בשוק הבינלאומי, שם החוקים מחמירים יותר. על כן, ייתכן מאוד שכאשר תקראו את ההנחיות, תתפלאו ותחשבו שהצעדים שאני מציע קיצוניים. יחד עם זאת, חשוב לזכור שכל נסיון שלכם להקל או לוותר לעצמכם בתהליך הבראת האתר רק יעכב את התהליך ויגרום לכך שצוות הספאם של גוגל לא יאשר את בקשתכם לביטול העונש.

את התהליך שלהלן יישמתי בקרב מספר חברות ישראליות אשר השכילו להשקיע את המשאבים והזמן הנדרשים כדי לפעול לפי החוקים (נגזרת של החוקים של גוגל) והצליחו להביא להסרת העונש. מדריך זה נכתב לאחר חודשים ארוכים של מחקר, ניסוי וטעיה,עיון וסיעור מוחות עם קולגות בארץ ובעולם כולל מרי היינס, ג'ון מולר וטום אנתוני. השיטות בהן אגע נבדקו על עשרות אתרים בארץ ובחו"ל בהצלחה; משמע, למעלה מ-90% מהאתרים בהם טיפלנו בשיטה זו יצאו מהעונש. השיטה לא מורכבת, אך כרוכה בעבודה סיזיפית ומתישה.

עדכונים, עונשים ומה שבינהם

לאחרונה אנחנו שומעים רבות על עדכונים ורענונים באלגוריתם של גוגל. מבלי להכנס להבדלים בין רענון לעדכון, אגע בקצרה בעדכונים המוכרים ובהשלכותיהם. שני העדכונים המוכרים ביותר בשנים האחרונות הם עדכון הפנדה על גלגוליו ועדכון הפנגויין. ישנו הבדל מהותי בין שני העדכונים אך שניהם יכולים להוביל בסופו של דבר לקבלת עונש אלגוריתמי.

עדכון פנדה

עדכון פנדה

עדכון הפנדה הושק לראשונה ב-23 בפברואר, 2011 והשפיע על 11.8% מביטויי החיפוש בעולם. עדכון זה בא לטפל בכל מה שקשור לתוכן ואונפייג', כדי לשפר את דירוגם של אתרים בעלי ציון איכות גבוה ולהוריד את דירוגם של אתרים בעלי ציון איכות נמוך. כיצד גוגל מחליט מהי איכותו של אתר? התשובה המלאה כנראה שמורה במשרדי ההנהלה של גוגל, אך ניתן למצוא בבלוג הרשמי של גוגל מספר נקודות אשר עוזרות להם להעניק ציון איכות לאתר:

 • האם יש שגיאות כתיב?
 • האם יש מספר חריג של פרסומות באתר?
 • האם התוכן באתר מקורי?
 • האם התוכן באתר מספק מידע מפורט, עדכני ובעל ערך מוסף או שמא הוא רדוד?
 • האם רוצים לשתף את התוכן?
 • האם נעשה שימוש חריג במילות מפתח באתר?
 • האם היית סומך על האינפורמציה המוצגת באתר זה?
 • האם משתמשים עשויים להתלונן על אתר זה?
 • האם זה דף אשר היית מעוניין להכניס למועדפים/לשתף עם חברים?
 • האם התוכן מספק ערך מוסף מספק ביחס לדפים האחרים בתוצאות החיפוש?

אלו הדברים העיקריים אשר עדכון הפנדה מתמקד בהם:

 • תוכן משוכפל – מרבית האנשים בודקים את האתר שלהם לפי פרמטר זה ומתלוננים "אבל אין לי תוכן משוכפל באתר". דבר מעניין שגיליתי הוא שגוגל שופטים את האתר שלנו לא רק על פי מקוריות התוכן אלא גם לפי כמות האתרים עם תוכן משוכפל המקשרים אלינו – ושם קבור הכלב. ייתכן שהאתר שלנו בנוי למופת, אך מרבית הקישורים אל האתר שלנו מגיעים ממקורות אשר משכפלים תוכן.
 • דפים עם מעט תוכן – גוגל לא אוהב דפים עם מעט תוכן. אם ישנם המון דפים באתר בעלי תוכן רדוד או חלקי, אנו בסיכון.
 • אופטימיזציית יתר של עמודים –האמצעים העומדים לרשות גוגל כיום בכל הקשור להבנת תוכן העמוד וייעודו הינם מתקדמים מאוד, ולכן אין צורך יותר "לדחוף" את מילות המפתח שלנו. צריך לבצע אופטימיזציה טבעית וחכמה, אחרת האתר יהיה בסיכון.

כאשר אתר נפגע מפנדה, ההשפעה יכולה להתבטא בהוקעת האתר כולו או חלקים מסויימים ממנו מהאינדקס של גוגל. חשוב לזכור שפנדה הינו עדכון אשר עלול לגרור אחריו עונש אלגוריתמי ולא ידני ולכן לא ניתן לצאת ממנו על ידי הגשת בקשה לגוגל. בכדי להסיר את העונש יש לתקן את העיוותים שדורשים תיקון ולקוות שברענון הבא האתר ישוב לתוצאות החיפוש.

עדכון פנגווין

עדכון פינגווין

עדכון פנגווין הושק לראשונה ב-24 באפריל, 2012 וזעזע את עולם קידום האתרים מכיוון שסימל לראשונה נקיטת צעדים דרסטיים נגד ספאם, בניית קישורים לא טבעיים ושימוש מוגזם באנקור טקסט מדוייק. להערכתי, הגורם העיקרי שזעזע את עולם השיווק באינטרנט הוא עצם העובדה שביום בהיר אחד, גוגל הודיעו שהם שופטים כל אתר מיום היווסדו ולא מרגע שחרור העדכון. משמעות הדבר היא שכעת כל פרופיל הקישורים שלנו נשפט מיומו הראשון של האתר, ולכן גם אם יישמנו שיטות שהיו לגיטימיות לפני 4 שנים וכיום גוגל החליטו שהן לא טובות יותר, אנו עלולים לקבל עונש. יתרה מזאת – אנו גם מצופים לטפל בכל אותם קישורים מן היסוד.

ככל הנראה, עדכון הפנגווין סורק את הרשת וביום הפקודה מעניש אתרים אשר סומנו במהלך התקופה כבעייתיים. קראתי במספר רב של מקורות שפנגווין יכול להכות בכל יום ולא רק ביום העדכון או הרענון, אך באופן אישי לא נתקלתי בכך ולפיכך אני נוטה יותר להאמין שאפשר לקבל עונש או לצאת ממנו רק ביום העדכון\ רענון . גם במקרה הזה מדובר על עונש אלגוריתמי ולכן לא ניתן לצאת מהעונש על ידי הגשת בקשה לגוגל.

קבלת הודעה על בניית קישורים לא טבעיים

בעלי אתרים רבים קיבלו הודעה בכלי מנהלי האתרים (WMT) המציינת כי נמצאה הפרה של הכללים בכל הקשור לבניית קישורים. ישנן מספר גרסאות להודעה זו, ולהלן מובא נוסח שכיח:

הודעה על קישורים בעייתיים

עונש זה לא קשור ישירות לעדכון פנדה או לעדכון פנגווין, וניתן לקבל הודעה זו בכל רגע נתון. ישנם מאפיינים דומים בין פנגווין לבין ההודעה על בניית קישורים לא טבעיים מכיוון ששניהם סובבים סביב קישורים ואנקורים מדוייקים, אך ההבדל המהותי ביותר הוא שכאן מדובר בעונש ידני יזום אשר ניתן על ידי צוות הספאם של גוגל כתוצאה מכך שמישהו דיווח על האתר שלנו או שהם נתקלו בו בזמן עריכת בדיקות מסויימות. החדשות הטובות הן שכמו שניתן לקבל את העונש בכל רגע נתון, כך גם ניתן לצאת ממנו בכל רגע נתון על ידי טיפול נכון והגשת בקשה לבחינה מחדש. ניגע בשיטות להבראה באריכות בהמשך.

בזמנו, טל פריהר כתב פוסט מקרה בוחן על הגשת בקשה ואיך הוא הצליח להוציא אתר מעונש. ייאמר לזכותו שהוא עשה זאת כאשר המודעות לנושא לא הייתה גבוהה כל כך וההודעות מגוגל היו מאוד לא ידידותיות ביחס להיום.

איך מתחילים?

הצעד הראשון שיש לנקוט הוא לייצא את רשימת הקישורים הנכנסים לאתר. את הרשימה נייצא ל-Google docs ולא לאקסל כפי שרוב הווב מאסטרים עושים, מכיוון שמאט קאטס אמר בעבר שנציגי גוגל לא יפתחו קבצים מצורפים מפאת החשש לוירוס. על כן, רצוי מאוד שהתיעוד יהיה על פלטפורמה שלהם מלכתחילה. בניגוד לטענה הרווחת ולדרך הפעולה המקובלת, אין טעם לחפור יותר מדי באמצעות כל מיני כלים כמו majesticseo, ahrefs ועוד על מנת למצוא כמה שיותר קישורים נכנסים. די והותר לעבוד על הרשימה שיש לנו ב-WMT. ג'ון מולר מגוגל ציין כי ברוב המקרים מספיק לעבוד רק עם הרשימה של WMT; אם רוצים להשיג עוד מקורות דרך כלים אחרים, זה בסדר אך לרוב זה לא נדרש. מהנסיון שלי, לא נדרשתי עדיין לטפל ברשימות גדולות יותר ממקורות אחרים מלבד אתרים בהם נעשתה עבודת ספאם ברורה אשר ניכרה בצורה בולטת בפרופיל האתר.

הערה: ישנה מגבלה של 400,000 תאים בגליון של Google docs (שימו לב כי מדובר בתאים ולא שורות). אם לאתרכם פרופיל קישורים גדול מאוד ואינכם עומדים במסגרת, אני ממליץ להכין מס' גליונות ולציין זאת בבקשה החוזרת.

תהליך סינון הקישורים

כצפוי, חלק זה הינו אחד החלקים הקשים והמתישים בתהליך. עלינו לבדוק כל קישור ולהחליט האם הוא טבעי או שמא מדובר בקישור שנוצר רק לטובת קידום האתר. עלינו לגעת רק בקישורים חיים שהם dofollow, וברוב המכריע של המקרים לא ניגע בקישורים שהם  nofollow אלא אם אנו חושדים כי מקור הקישור הינו מעורער לחלוטין – ואז בכל מקרה לא נרצה לקשר את האתר שלנו עם אתר שכזה ולכן נסיר אותו. דרך קלה מאוד לסנן את הרשימה היא שימוש בתוכנת Link Assistant. לאחר שניתן לתוכנה לבדוק את רשימת הקישורים, נקבל פלט מסודר אשר יציג לנו את ה- PR של הדומיין והעמוד ממנו מגיע הקישור, האם הקישור קיים ואם כן מה האנקור שלו, האם הוא follow or nofollow, האם האתר בכלל קיים או שאינו פעיל ועוד. לאחר שנייצא רשימה זו ונזין אותה חזרה לתוך גוגל דוקס, נישאר עם רשימה מצומצמת יחסית של קישורים אותם נרצה לבדוק.

לחצו על התמונה להגדלה:

פילטור קישורים

הערה קצרה לגבי disavow: את כל הקישורים שנבקש להסיר, בין אם הצלחנו ובין אם לא, נבקש מגוגל לעשות לגביהם disavow בכל מקרה. הסיבה לכך היא שאנו רוצים להבטיח כי קישורים מאותו דומיין לא יצוצו בעתיד, וכן למזער נזק שמא לא מצאנו את כל הקישורים מאותו אתר. בדרך זו נוודא שכל האתר ינוטרל על ידי גוגל. לא בטוחים בדיוק מהו כלי ה- Disavow וכיצד להשתמש בו? אל חשש, אסביר בהמשך.

ישנם סימנים אשר יכולים לעזור לנו בתהליך הניפוי. למשל, כל הדומיינים שה- PR שלהם הוא N/A כנראה נמצאים תחת עונש בגוגל ונרצה לטפל בהם; כנ"ל לגבי דפים ותיקים בעלי אותו PR. גם אם לדומיין יש PR אך לדף מלפני שנתיים אין, זה סימן שגוגל לא מאנדקס אותו (ישנם מצבים בהם הדף כן מאונדקס) מכל מיני סיבות, אשר אחת מהן עשויה להיות שאותו דף פשוט מושעה ולכן נבדוק אותו לעומק.

כיצד אוכל לדעת אם הקישורים שלי טבעיים או לא?

זוהי אחת השאלות הקשות שעולות במהלך התהליך.על מנת לדעת באמת איזה קישור להסיר ואיזה לא, יש צורך בידע נרחב בתחום. אם אינכם חושבים שיש לכם את הידע ואת הכלים לזהות אילו קישורים נחשבים בעיני גוגל (ולא בעיניכם) כלא טבעיים, עדיף שתיעזרו באיש מקצוע, אחרת כל התהליך יכשל ויבזבז לכם זמן יקר וכסף. בתאריך ה- 29 ליולי 2013, גוגל עדכנו את דף הכללים שלהם בכל הקשור לקישורים והכניסו מס' סעיפים חדשים הקשורים לפוסט אורח, הפצת מאמרים ושימוש מוגזם באנקור מדוייק, אני ממליץ לכל אחד לעבור על זה ולהתעדכן. לאלו מכם אשר כן מבינים בתחום אך לא מכירים לעומק את כל הפרמטרים, להלן מספר קווים מנחים אשר יעזרו לכם להבין היטב יותר את התמונה.

אינדקסים:

 • אני יודע שרבים לא יסכימו איתי, אך האמת היא שרוב האינדקסים נועדו לייצר קישורים. לכן, תשאירו קישורים אך ורק מאינדקסים איכותיים אשר אתם בטוחים כי הסיכוי שלהם לייצר לכם תנועה הוא גבוה. מי שרוצה הסבר ועזרה בנושא, בוודאי יוכל להעזר בצוות של פבל ב- Servula.
 • כל הקישורים מאינדקסים חייבים להגיע מאינדקסים רלוונטים בלבד.
 • דרך מהירה לבדוק אם אינדקס (או כל אתר אחר) נמצא באינדקס של גוגל או שהוסר בעקבות הפרה של הכללים היא להקליד example.com בחלון החיפוש. אם האתר אינו מופיע בתוצאה הראשונה זהו סימן חשוד.

פוטר\ בלוגרול:

באופן כללי עדיף להימנע, אך בכל מקרה אל תשתמשו באנקור מדוייק. במידה ויש לכם קישורים כאלו, לרוב עדיף להסיר אותם או לשנות את האנקור במידה ואותו אתר באמת איכותי וחבל להפסיד את הקישור.

פרופילים בפורומים:

ככלל, מאוד קל לזהות קישורים שיוצרו רק לטובת קישור: נסתכל על תאריך פתיחת החשבון ונשווה אותו לתאריך ההתחברות האחרונה; במידה ושני התאריכים זהים, ברור לנו כי הפרופיל נפתח רק לשם הוספת הקישור ולכן נסיר אותו.

השתתפות בפורומים:

הסירו כל קישור שמגיע מפורום לא רלוונטי או שהנכם מזהים בתכתובות האחרות קישורים לא קשורים בחתימות. אינכם רוצים להיות מקושרים לאתר שמאפשר ספאם גם אם אתם פעלתם כשורה.

פוסט אורח:

 • אני יודע שזה מאוד פופולרי לאחרונה אך גם כאן צריך להיזהר. שימו לב שהפוסט שלכם עולה לאתר אמיתי ופעיל ולא כזה ששייך לרשת בלוגים או אתרים.
 • בדקו האם שאר הפוסטים שייכים לאותו תחום או שמא כל פוסט עוסק בנושא אחר.
 • בדקו אחורה ותראו אם יש בכלל שיתופים, תגובות וכו' בפוסטים קודמים (מדד טוב לפני העלאת פוסט האורח) או שהבלוג בכלל לא פעיל וסתם מייצר דפי תוכן.
 • בידקו האם הבלוג מאפשר הוצאת לינקים מהתוכן או רק מה- Author Bio.
 • וודאו כי ישנם לינקים נוספים היוצאים למקורות מידע אחרים ולא רק שני לינקים המקשרים לאתר שלכם, דבר אשר יכול להיחשב כפרסום ויגרור אחריו עונש.

 להלן פוסט שיעזור לכם להבין היכן וכיצד ניתן להפיץ תוכן בצורה נכונה.

אפילייט:

אין מה להרחיב – כולם צריכים להיות nofollow.

החלפות קישורים:

כשמדובר בהחלפות קישורים, הכל תלוי בכמות ובמקורות. אם החלפות הקישורים מתבצעות בין אתרים רלוונטים אז אין בכך כל רע, אך גם זה עד גבול מסוים. אם ישנם המוני קישורים דו כיוונים זה מתחיל להראות קצת חשוד. גוגל מתייחסים לנקודה זו ספציפית בכללים שלהם.

גם לאחר הניפוי לפי כללי האצבע לעיל, לעתים קשה מאוד להחליט אם מדובר בקישור טבעי או לא והאם מדובר באתר אמיתי ואיכותי או סתם באתר המתיימר להציג עצמו ככזה. איך בכל זאת נתגבר על המכשול? להלן מספר פרמטרים שעליכם לבחון כשהנכם מתלבטים האם מדובר בקישור איכותי או לא:

 • האם הדף מאונדקס בגוגל?
 • האם לדף יש קישורים רוחביים בפוטר ואם כן, האם הם יוצאים לתחומים שונים?
 • האם הדף מדורג בגוגל על הטייטל המדוייק של העמוד?
 • האם לדף יש PR כלשהו?
 • מה ה- DA וה- PA?
 • האם יש כמות גדולה של קישורים יוצאים מהדף?
 • האם יש לדף קישורים נכנסים?
 • האם יש דומיינים אחרים הרשומים תחת אותו בעל אתר?
 • האם יש יותר מ- 5-8 קישורים נכנסים לדף בעלי C Class  זהה?

על מנת לעזור להבין איך נראה דף ספאם מבחינה וויזואלית, צירפתי מס' דוגמאות לדפי ספאם אשר מפרים את כללי היסוד של גוגל:

 1. http://upilasin.com/tag/photo-funia-new-love-2013
 2. http://www.northcarolinaphonelookup.com/
 3. http://dc.ccj.in.ua/

אין כאן נוסחה קבועה, אך לאחר שתבחנו את הדברים שהזכרתי אני מניח שהתמונה תתבהר. אם בכל זאת אתם מתקשים להחליט, לא נורא. סמנו את אותם קישורים כ"אולי" ואם הבקשה תידחה, תנסו להסיר גם אותם. אל תדאגו, אין הגבלה לכמות הבקשות שניתן להגיש לגוגל.

מציאת דרכי תקשורת עם בעלי האתרים

אנו נדרשים לפנות לכל בעל אתר ולבקש ממנו להסיר את הקישור. על מנת לעשות זאת, נזדקקלפרטי התקשרות ולכן בחלק הבא אסביר כיצד נוכל להשיגם.

הדרך המהירה ביותר היא לבדוק דרך אתרים שונים שנותנים מידע כגון:

בעיקרון, כל אתר צריך להיות רשום עם פרטים מלאים ב whois אך לא כולם מקפידים על כך, בטח לא ספאמרים. עובדה מצערת זו הופכת את העבודה שלכם לקשה יותר. לפעמים לא ניתן יהיה למצוא דוא"ל או פרטי התקשרות ברורים, ובמקרה זה נחפש דף יצירת קשר באתר וננסה ליצור קשר דרכו. בכל מקרה, נתעד את כל התהליך:זהו חלק חשוב שגוגל מבקשים לבחון, כדי לוודא שאנו עובדים קשה. לפני שליחת הדף יש לצלם את המסך כך שהתוכן יהיה ברור. את תצלומי המסך נדביק במסמך docs נפרד ונפנה אליו מהמסמך הראשי.

לעתים פרטי בעל האתר לא זמינים משום שהמקור חסוי או מכיוון שמדובר באתר ספאם ולכן בעל האתר השאיר פרטים שגויים. במקרים כאלו גם לא נמצא דף יצירת קשר. ג'ון מולר מגוגל אמר בעבר כי במידה ואנו נתקלים בבעיה זו ורוצים להיפטר מהקישורים שמפנים אל הדף, ניתן להעביר את הדף לכתובת חדשה, דבר אשר יחזיר 404 על הדף המקורי. עצם העובדה שהדף יחזיר 404 יגרום לגוגל לעשות disavow לקישורים הנכנסים. קחו בחשבון שזהו צעד קיצוני ואם עושים זאת, אז כל הקישורים יעלמו, כולל הטובים.הפעילו שיקול דעת בזהירות.

הנה מה שג'ון מולר אמר לפני כמה חודשים:

ציטוט של ג'ון מולר

שליחת המיילים

תהליך שליחת המיילים הינו סיזיפי וארוך אך חשוב מאוד ומכריע. אני יודע שיש המון תוספים, שיטות ואמצעים לשלוח מיילים, אך מניסיוני עדיף לשלוח את המיילים ידנית ולא דרך תוכנות.יש מספר דברים עליהם צריך להקפיד לפני שמתחילים בתהליך: פתחו כתובת דוא"ל ייעודית לשליחת ההודעות, כדי לא לשרוף את תיבת המייל שלנו על ידי כך שבעלי אתרים שונים יסמנו אותו כספאם. סיבה נוספת להשתמש בכתובת דוא"ל שונה היא כדי לא להיכנס לרשימות תפוצה מיותרות.

לאילו תגובות עלינו לצפות?

התגובות אשר תקבלו יהיו שונות ומגוונות, החל מהסכמה והסרה מהירה של הקישור דרך קללות ודברי נאצה ועד בקשת תשלום עבור ההסרה. הדבר הכי חשוב שאוכל להמליץ עליו הוא לקחת הכל בסבלנות. אל תתרגשו מהתגובות שתקבלו, והשתדלו להימנע מלהיכנס לעימות. מומחים רבים לא מוצאים טעם בשליחה חוזרת של המייל בטענה שאנשים שבוחרים לא לענות לכם לא יענו לכם גם אם תשלחו 20 הודעות. כעיקרון אני מסכים עם טענה זו אך ישנו גם סיכוי שאנשים לא שמו לב להודעה הראשונה או שזו הועברה לספאם. בשל הספק, אני אישית שולח 3 מיילים לכל כתובת שיש לי בהפרש של שבוע. בדרך זו תבטיחו שאתם פועלים בדרך יסודית ותוכלו להראות לגוגל שאתם יוצאים מגדרכם על מנת להסיר קישורים. שליחה חד פעמית של המייל לא בדיוק מעידה על עשיית מירב המאמצים, ולא משנה כמה אתם צודקים.

תגובה נוספת שתיתקלו בה היא בקשת תשלום עבור הסרת הקישור. באופן אישי אין לי בעיה עם זה כל עוד מדובר בסכום הגיוני ולא בסחטנות, שכן לרוב יהיו אלה קישורים שאנחנו העלנו על דעת עצמינו והסרתם גוזלת זמן.

בסיום התהליך נעתיק את קוד המקור של המיילים למסמך docs נפרד לטובת תיעוד התהליך ונפנה אליו מהמסמך המקורי.

כמה קישורים צריך להסיר?

בגוגל רוצים שנלמד לקח ולכן עלינו להראות להם שממש השתדלנו, סיננו אתרים ויצרנו קשר בכל דרך אפשרית. בקיצור, המטרה היא להראות שלמדנו דרך הרגליים שאסור להתעסק איתם. מנסיוני, כאשר התהליך מתועד כהלכה באופן מפורט וברור, מספיק להסיר רק 10%-15% מהקישורים הלא טובים על מנת שהעונש יוסר. זה לא באמת חוסך לנו זמן או מאמצים כי אנו נדרשים להראות לגוגל כי הסרנו או עשינו disavow ל-100% מהקישורים הבעייתיים- הכוונה באומרי 15% מתייחסת לאחוזי ההצלחה בפועל, הרי לא כולם יענו לבקשתנו להסרת הקישורים ולא תמיד נצליח לאתר את פרטי ההתקשרות הנכונים – וגוגל מודעים לכך.

חשוב לשים לב כי אם האתר שלכם לא קיבל הודעה מפורשת ב-WMT על קישורים מלאכותיים, האתר שלכם לא בעונש ידני ולכן מדריך זה לא בדיוק עונה על הבעיה. אם בכל זאת אתם חושבים שעל האתר שלכם הוטל עונש, ייתכן כי הוא נפגע מעדכון פנגווין. היות ושני העונשים דומים, טיפול לפי מדריך זה יכול לעזור בהחלט אך רק עד שלב הגשת הבקשה, אשר לא רלוונטית לפנגווין.

מהו כלי ה- Disavow?

כלי ה- Disavow הנו חדש יחסית והושק על ידי גוגל לפני קצת פחות משנה. מטרתו של כלי זה היא למעשה לבקש מגוגל לא להתייחס לקישורים מסויימים. הכלי נועד בעיקר לשימוש במצבים בהם לא הצלחנו להסיר בשום צורה קישורים בעייתים, ופעולתו היא למעשה nofollow. לא מדובר בשינוי פיזי ולא נוכל לדעת בשום צורה כי אכן הפעולה נקלטה. כאשר נבדוק בקוד, הקישור יראה כרגיל, גם אם נבחן אם קישורים קיימים או נסתכל ב- WMT לא נבחין בשינוי מפני שהפעולה מתבצעת מאחורי הקלעים.

ישנן טענות שונות לגבי אופן הביצוע, האם פעולה זו מתבצעת אוטומטית או על ידי אחד מעובדי מחלקת הספאם. כבר יצא לי להיות בשני כנסים בהפרש של שבוע אשר באחד מהם טען עובד גוגל כי הפעולה מתבצעת ידנית ואילו בשניה טען עובד אחר של גוגל כי הפעולה מתבצעת בצורה אוטומטית ללא התערבות ידנית – הם כנראה לא הספיקו לתאם גרסאות. דעתי היא שיש אפשרות להתערבות ידנית כיוון שגוגל מצהירים כי טיפול על ידי כלי ה- Disavow בלבד ללא נסיונות הסרת הקישורים הלא טובים לא יעזור.

את הקובץ יש להגיש בפורמט csv או txt, כאשר אני ממליץ על txt. אין טעם להכניס הערות, בקשות או תלונות במסמך. יש להזין את הנתונים במבנה הבא:

domain:example.com

חשוב מאוד להסיר לפני http://, https://,www וכו'.

את המסמך הסופי יש להגיש בכתובת הבאה: https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main?pli=1

שימו לב כי גם אם יש לכם גישה כ-Administrator לא תוכלו להגיש זאת, רק בעל האתר\החשבון ב-WMT המקורי יוכל להגיש את המסמך.

כלי disavow

בקשה לבחינה מחדש – מתי וכיצד לעשות זאת

לאחר שסיימנו את התהליך הארוך והמתיש והגשנו את קובץ ה- Disavow הגיע הזמן להכין את המכתב הגורלי בו נבקש מגוגל לבחון מחדש את האתר שלנו ולהסיר את העונש. את המכתב יש להגיש כ- 48 שעות לאחר הגשת קובץ ה- Disavow. לא נאמר במפורש כמה זמן צריך להמתין אך אני מצאתי שפרק זמן זה הוא בהחלט מספיק. להלן הקטע מהראיון עם מאט כץ (לראיון המלא):

"We recommend waiting a day or so after disavowing links before doing the reconsideration request to give our reconsideration request system time to pick up the disavowed links, and we also recommend mentioning that you disavowed links in the reconsideration request itself".

במכתב רצוי לתאר בקצרה את התהליך שעשיתם ומה השגתם. הכי חשוב, עליכם להביע חרטה ולהבטיח כי הבנתם את הטעות ושלא תעשו זאת שוב. ספרו בקצרה מה עשיתם כדי לבנות את הקישורים ואל תסתירו כלום – אתם באים להתוודות ולבקש מחילה. לא מומלץ להתחיל לקטר ולספר כמה העונש פגע בעסק שלכם או לציין שזה לא הוגן.

לנוחיותכם צירפתי נוסח מוכן לבקשה אשר קיבלתי ממרי היינס; הוא ממצה ועושה את העבודה כמו שצריך:

Dear Google Webspam team,

Thank you for taking the time to review our request for reconsideration. Our website, www.example.com was given a message of unnatural links on Dec 12, 2012. Over the last several months we have put in many hours of work to remove as many of these links as possible.

We have reviewed our link profile and have found that the majority of our links were made with the intention of improving the PageRank for our site. We now know that this goes against the quality guidelines. In the future we are committed to earning links naturally and to stay within Google’s guidelines.

Our backlinks:

You can find a spreadsheet of our backlinks in this Google Doc: https://docs.google.com/spreadsheet…..

The red rows on this spreadsheet represent links that we felt needed to be removed. The green rows represent links that we successfully got removed.

Link Removal efforts:

For every link that needed removal we sent an email to any email address we could find on the site as well as to any email address that was available in the whois profile to the site. We also submitted a contact form wherever we could find one to request link removal.

We have thoroughly documented our attempts to contact webmasters. In our spreadsheet mentioned above, in column H, you will see a reference number next to each email that we sent out. This reference number coincides with an email that you can find in this document:

https://docs.google.com/ducument/d/…

That document contains the original source code for each of the emails that we have sent and received.

Similarly, we took a screenshot of each contact form that we submitted and have referenced those in column J. The reference numbers in this column refer to screenshots that can be found in this document:

https://docs.google.com/document/d/…

There were a number of websites that requested payment in order to remove our link. We have made all of those payments except for those who demanded a very large fee.

On March 5, 2013 we submitted a disavow.txt file in which we asked Google to disavow almost every link to our site.

Thank you again for taking the time to read these documents. We have put great effort into this project and sincerely hope that you will be able to lift the penalty on our site. Again, we are fully committed to following the Google guidelines from this point on.

Ben

את הבקשה יש להגיש בטופס הבא: https://www.google.com/webmasters/tools/reconsideration?hl=en&pli=1

טופס בקשת הוצאה מעונש

שימו לב כי הזנתם הכל כמו שצריך ושכל הפרטים הנדרשים נמצאים בתוך הבקשה. לאחר האישור אין דרך לצפות, לשנות או לעדכן את הבקשה.

תוך כמה זמן אקבל תשובה?

לאחר שהזנתם את הבקשה, תופיע הודעה ב-WMT אשר מציינת את קליטת הבקשה. בעיקרון, כל בקשה נבדקת על ידי עובד של גוגל, אך לרוב לא נקבל תשובה אישית. בעקבות פניות רבות אל צוות הספאם של גוגל, יש להמתין כשבועיים עד לקבלת תשובה.

ישנם שני סוגי תשובות עיקריות שנקבל. התשובה הראשונה למעשה דוחה את הבקשה שלנו בטענה כי ישנם עדיין קישורים לא טבעיים רבים המפנים לאתר ולכן עלינו להמשיך בתהליך. ההודעה עשויה להיראות כך:

בקשה לא עברהבמידה והבקשה נדחתה, רוב הסיכויים שלא הסרתם מספיק קישורים או לפחות לא הראיתם מספיק נכונות והשקעה בנסיון להסיר את הקישורים. במקרה כזה, אין ברירה אלא לחזור אל הטבלה ולנסות להסיר כעת את כל הקישורים שסימנו בסיבוב הראשון כ"אולי", ולבחון מחדש קישורים שייתכן והשארנו מטעמים שונים בעוד ידענו שהם לא באמת טבעיים.

סוג ההודעה השני ייאשר למעשה את בחינת האתר מחדש ובה יבושר שלאחר בחינה מחודשת הוחלט להסיר את העונש. ההודעה תיראה כך:

העונש הידני בוטל

סתם, ההודעה האמיתית הרבה פחות משעשעת אך עדיין מאוד משמחת:


manual-spam-action-revoked2

הערה חשובה: בניגוד למה שהרבה בעלי אתרים חושבים, אין כאן קסמים. גם משיוסר העונש, התנועה לא תחזור להיות כבעבר ולא צפויה מהפיכה. סביר כי האתר שלכם יתדרדר במיקומים, וכפועל יוצא מכך תיפגע גם התנועה הנכנסת, כל זאת מכיוון שהסרתם מסה של קישורים אשר תרמו לדירוג הדף. באופן אבסורדי, הסרת הקישורים הלא-טבעיים החלישה ופגעה בציון הרלוונטיות של אתרכם. אין מנוס מכך, אך אל תתייאשו מאורכו של תהליך השיקום.

עתה שחתכתם את החלק הרע והפגוע תוכלו לבנות חלק חדש בצורה נכונה ואיכותית, כך שאתרכם יחזור להיות מדורג גבוה ואולי אף יכניס לכם תנועה רבה יותר מבעבר. הדבר הכי חשוב כאן בתהליך הוא להפנים את הטעויות שנעשו ולא לחזור עליהן, אחרת אתם עלולים למצוא את עצמכם תחת עונש נוסף.

כבר יצא לכם להתמודד עם עונשים? שתפו…

באופן טבעי, בעיית העונשים מטרידה המון בעלי אתרים, בייחוד בעלי אתרי מכירות אשר מרגישים את הפגיעה בהכנסות עם כל יום שעובר. אני באמת מקווה שמדריך זה יעזור לכם להסיר את העונש מאתרכם ולשוב להתנהלות עסקית מקוונת תקינה חזקים מאי פעם. אם אתם חושבים שזה גדול עליכם או שאתם לא מבינים מספיק בנושא על מנת להחליט אילו קישורים להסיר, מומלץ מאוד לפנות לגורם מקצועי שייכוון את צעדיכם. בהצלחה!

אודות בן אורן

בן אורן
בן אורן הנו שותף ויזם ב- Dynamic Search ו- Ignitur. בן החל את דרכו בתחום בשנת 2005 בעבודה עם לקוחות מתחומים שונים בישראל ובחו"ל, וכיום הוא Director of Web Marketing בחברת WhiteWeb. לבן ניסיון רב בקידום אתרים בנישות תחרותיות, וכיום אחראי על קידום ברנדים בין-לאומיים מובילים. במקביל, בן משמש כיועץ למספר חברות בארץ ובחו"ל, וכן משמש ככתב קבוע באתר המוביל Search Engine Journal.

105 תגובות

 1. כרגיל בן.כתיבה יפה ומקצועית. תודה

 2. פוסט מעולה ומפורט – ממש הפכת את התהליך המייאש הזה למתודה מסודרת.
  תודה רבה!

  מה אתה עושה במקרה והקישורים שכבר החלטת שצריך להסיר, הם בכמויות שאי אפשר להתמודד איתן ידנית? (אני מדבר על עשרות ואפילו מאות אלפים)

 3. תשמע אחי, שיחקת אותה בענק.

  אחלה פוסט, מושקע ברמות על וחשוב מאוד לדעת גם למי שלא נפגע באחד מהעדכונים.

  אתה אף פעם לא יכול לדעת איפה ומתי זה יתפוס אותך…

  תודה תודה תודה!

 4. בן אורן

  תודה רבה טל.
  אני בהחלט מבין למה אתה מתכוון, זה יכול להיות מאוד מייאש אבל אין ברירה, פשוט לעבור חלק חלק במשך כמה ימים. אין באמת אופציה אחרת.
  בשורה התחתונה, זה משתלם.

 5. אתגר שפיבק

  אחלה פוסט. תענוג.

 6. אחלה מדריך – תודה!

  מעניין לדעת ולטעמי מזה לומדים הכי הרבה – האם נתקלת באתרים שבהם לא היה פתרון מעשי לעונש מגוגל ו/או שבהם ההשפעה של הניקוי הייתה כה דרמטית שמעשית גם לאחר הסרת העונש, נפחי התנועה נותרו אפסיים?

  כלומר ובעצם, האם יש לך איזה כלל אצבע / מבחן שיודע לקבוע מראש – פה לא שווה להשקיע בניקוי … בוא נרים דומיין/אתר חדש!

  • בן אורן

   תודה רבה.
   האמת שממש לאחרונה, האתר האחרון שטיפלתי בו הוא אתר הכרויות ענק בארה"ב, אחד הגדולים. שם כמות הספאם הייתה עצומה ולדעתי הם לא יראו ממש שיפור בתנועה הנכנסת ויצטרכו לעבוד מאוד קשה עכשיו על מנת לשקם את הפרופיל. במקביל לא הייתה להם אפשרות אחרת כיוון שהדומיין שלהם הוא שם המותג ולכן הם לא יכולים לוותר על זה.
   לשאלתך, אין כלל אצבע, כל מקרה לגופו ותלוי בהמון פרמטרים אבל יש מקרים בהם ניתן להמליץ להתחיל מאפס, ההחלטה בסופו של דבר היא של בעל האתר.

 7. תודה על הפוסט הנהדר, ענית לי על הרבה שאלות. אבל יש לי עוד שאלה ברשותך:
  האם אתר שנפגע מעדכון פינגווין האחרון (עידכון אלגוריתם ולא ידני) והסיר את הקישורים ה״לא טובים״ האם יש לחכות לרענון הבא כדי לראות שינוי, או שהשיפור יגיע בחלוף זמן? מה תדירות הריענונים

  • בן אורן

   בהנחה שהאתר שלך נפגע מעדכון הפנגווין, אין לך כל כך איך לדעת אם עשית מספיק. עליך לחכות לעדכון הבא ולקוות שזה יעזור, אם לא, עליך להמשיך לטפל וחכות שוב לעדכון הבא. אי אפשר לדעת מתי יהיה העדכון הבא אך אם מסתכלים על העבר, אפשר להסיק שכל כמה חודשים יוצא עדכון.

   • אמממ אם האתר נפגע מפינגוין, כלומר מעונש אלגוריתמי, אין שום מניעה מלהסיר את הקישורים, ולפלטר את השאר בעזרת כלי ה DISAVOW.

    גם לי יצא לשמוע מספר פעמים שההתאוששות מעונש אלגוריתמי מגיע לאחר העדכון הבא.
    אך בדיונים שבהם נוכחתי ע"י הנציג שהזכרת במאמר נאמר שישנו גם סיכוי להתאוששות לאחר רענון DB- האומדן לעדכונים הללו עמד על כ3 חודשים.

 8. היי בן נראה שהשקעת המון מאמץ בכתיבת המדריך, שאפו(שמח לשמוע שאינני היחיד שמתייחס לדעות של ג'ון חשיבות כזו או אחרת ).
  ארצה להוסיף ולספק מספר כלים שיעזרו בתהליך.

  קודם כל אמליץ לתעד כל ניסיון לשליחת המיילים, כמו כן לתעד את תגובת הצד השני, בין אם מדובר בהתעלמות , ובין אם מדובר במחיקה, בקשה לתשלום(המלצה מבוססת על הסקת מסקנה מדיון שנוכחתי בו)

  כמו כן גם אמליץ שאת ההערות להזין בבקשה לאבחון ולא בקובץ ה DISAVOW לאחרונה דיי הדגישו שהאנליטים שבוחנים את הבקשות אינם קוראים את ההמלצות(מה שדי גורם לי לחשוב שאין שם מעורבות ידנית)

  קחו בחשבון שזה בסדר להציג לגוגל שבוצעה עבודה שאתם לא מתגאים בה, החשיבות היא להציג להם שנעשו מירב המאמצים לטיפול בבעיה.

  מבחינה טכנית, אמליץ לעבוד עם כלי מאוד קריטי במהלך יצירת הדוחות, הכלי יספק לכם מגוון של קיצורי דרך ובמה לבדיקות מזורזות ואותו אני ממליץ לכל שואל.

  מדובר בתוסף אקסל חינמי שיאפשר לכם לעבד ולבחון מסה של כתובות\נתונים.
  שם התוסף הוא SeoTools for Excel ואותו תוכלו להוריד מפה:
  http://nielsbosma.se/projects/seotools/
  תרגישו חופשי לפנות אלי לגבי כל שאלה בנוגע לשימוש בתוסף.

  • בן אורן

   תודה רבה על המידע והכלים! הם אכן מאוד שימושיים.

   אולי לא הובן כך מדבריי, אך ציינתי זאת בפוסט שצריך לתעד את קוד המקור של האימיילים, בדיוק מהסיבה שהזכרת.

  • שאלה חשובה לאמיר..

   אתה רשמת:
   "כמו כן גם אמליץ שאת ההערות להזין בבקשה לאבחון ולא בקובץ ה DISAVOW לאחרונה דיי הדגישו שהאנליטים שבוחנים את הבקשות אינם קוראים את ההמלצות(מה שדי גורם לי לחשוב שאין שם מעורבות ידנית)"

   שאני הולך לזירת reconsidiration – אני לא מוצא שם שום אפשרות להוסיף קובץ כלשהו? איפה בדיוק אתה רואה שאפשר לעשות את זה…?
   אודה לתשובה בהקדם…

   • בן אורן

    היי אמיר,

    אין אפשרות להוסיף קובץ, אתה מעתיק את המכתב שלך ומדביק אותו בתיבה.

    • כמו שנכתב במאמר עדיף להעלות את הקבצים לפלטפורמות ענן ולספק קישור בבקשת האבחון.

     עדיף גם שהיו קבצים שאפשר לעיין בהם אונליין, למרות שבן כתב על הפלטפורמה של גוגל כמקור להעלאת קבצים, בדיונים המצולמים שבהם נוכחתי נאמר שאין שום בעיה גם לקשר לאקסלים השמורים ב DROPBOX או כל פלטפורמה מוכרת שתספק לך קישור שתוכל להוסיף לבקשת האבחון.

     • בן אורן

      מנשה,
      אני לא יודע אם ניסית את ההמלצה הזו או לא, אך היא לא עובדת, לפחות לא לי ולעמיתי. ניסינו אותה מס' פעמים כיוון שהרבה יותר נוח לעבוד עם אקסל. לאחר ששלחתי להם לינקים אל הקבצים בענן. 100% מהבקשות אשר הוגשו כך – נדחו. כמובן שאין לי דרך לדעת בוודאות שזו הסיבה, אך אם אני משקלל את כל הפקטורים ואת אחוזי ההצלחה הגבוהים, ניתן לשער כי זו הסיבה כיוון שזה המשתנה היחידי שהיה שונה.

      התהליך הזה נכתב לאחר המון ניסיון, טעיה ובדיקות שונות והוא נבחר כאופטימלי (מבחינתי). אני יודע שיש המון מידע ברשת ובכנסים, מי כמוך יודע גם שמה שנציגי גוגל אומרים בכנסים לא תמיד נכון ולעיתים מטעה, לכן כאשר מאט בכבודו ובעצמו מדגיש וממליץ על שימוש בגוגל דוקס, כנראה שיש לזה משמעות מסויימת. (גם את דבריו צריך לקחת בערבון מוגבל).

     • מסכים איתך לחלוטין.
      ולמזלי אין לי מספיק ניסיון בהתמודדות עם אתרים שנענשו בצורה ידנית, לכן כמו שהמלצת עדיף לעבוד עם הפלטפורמה שלהם.
      נראה לי שאעלה את השאלה בדיון המצולם הבא)

 9. שאלה… חודש אחרי שהוסר עונש ידני על אתר שלי, האתר מדורג מקום 4-7 על שם הדומיין. זה נראה כמו פילטר מסויים, מישהו יודע/יש לו ניסיון איך לפתור את הבעיה? תודה

  • בן אורן

   קשה להעריך ככה, אבל יכול להיות בהחלט שהאתר שלך נפגע במקביל גם מפנגווין או פנדה, כך שלמרות העובדה שהעונש הידני הוסר, האתר שלך עדיין נמצא בעונש אלגוריתמי

  • אופיר, מי מוצג עכשיו מעלייך בתוצאות החיפוש לביטוי שהוא שם הדומיין שלך? האם זה דף מ"דפי זהב" או אינדקסים שמקודמים יותר טוב? – כי אז אתה לא בהכרח עדיין בעונש כלשהו. זו תלונה נפוצה בפורומים.

   • טוויטר, פייסבוק, about.com, בלוג ואתר press release

    • אופיר, לא ברור מזה האם עוד קיים
     איזה פילטר או האם, לאחר הסרת הקישורים או הפעולות האחרות שגרמו לעונש, ציון הרלוונטיות של הדף לביטוי החיפוש שזהה לשם הדומיין נמוך אפילו מציון אותו דף בבלוג שבו שם הדומיין שלך מוצג כקישור מהטקסט או מהחתימה.

 10. כל הכבוד על המאמר בן, ממש מועיל. ושיהיה בהצלחה לכולם 🙂

 11. טל פריהר

  היי בן ותודה על האזכור ועל הפוסט המעולה והמפורט.

  אגב רק אציין שגם במקרה שאני כתבתי עליו בזמנו אותו ציינת – לא היה מדובר בכלל בעונש קישורים אלא בעונש ידני בגלל נושאי Onpage.

  • בן אורן

   תודה טל, מה שניסיתי להראות זה בלי קשר למהות העונש, ההתמודדות שלך עם הסרת עונש בתקופה הרבה פחות ידידותית, בהחלט ראויה לציון.

 12. היי מי שרוצה להעלות רעיונות – מצא את המטמון, כרגע הדומיין הזה מושעה מאדסנס, ניסיתי כל מיני מהלכים, התשובה של גוגל, עדיין הדף או דף כלשהוא בדומיין מפר את התנאים
  להלן הדף שהם בחרו להתייחס
  http://web-design.timeorganized.com/Articles/Keyword_Density_Analyzer.php

  יש לי עוד דומיין אחר שגם מושעה
  אולי נוסיף אותו בהמשך
  מי שמעוניין להכנס ממש יותר לעומק נשלח לו את כל ההתכתבות

 13. אנידור חקק

  הי בן
  תודה על מאמר נהדר
  בהחלט עזר לעשות קצת סדר בראש..
  נקודה אחת שהייתי רוצה להוסיף היא עונש אלגוריתמי בעקבות עונש פנדה.. אמנם הזכרת בקצרה את הנושא אך יותר טיפלת בבעיות פינגווין…
  ראוי להוסיף שניתן לזהות בחלק מהמקרים ירידה של עשרות מקומות בהמון ביטויים שונים באתר.. במקרים רבים מדובר במקרה פנדה מובהק הנובע מתכנים בעייתיים רבים באתר..
  באחד המקרים שזה קרה לנו עם לקוח שלנו, זיהינו המון תכנים מהעבר שהועלו לאתר ישירות מגוגל טרנסלייט (ואין צורך לציין כמה התכנים האלה "תורמים" לאתר)…
  במקרה זה פשוט הסרנו המון דפים מהאתר כחלק מהטיפול באתר.

  בנוסף ,שאלה קטנה לי.. מכל הניסיונות שהתמודדתי עם עונשים בעבר, תמיד זה נפתר לאחר 6 חודשים פחות או יותר והשאלה שלי האם אתה יש איזשהו סף מינימום / מקסימום של פרק זמן זה או שבמקרה כל המקרים שלי הסתכמו בזמן טיפול שארך 6 חודשים?

  ושאלה אחרונה – האם לדעתך כלי ה- DISAVOW רלוונטי ואכן עושה את העבודה.. כי עד היום הייתי קצת סקפטי לגביו
  שוב תודה על המאמר

 14. בן אורן

  היי אנידור,
  צריך להפריד בין שני תהליכים, האחד הוא משך הטיפול שלך אשר כולל את בחינת הלינקים, מציאת פרטי הקשר, יצירת הקשר וכו' לבין התהליך אשר מתבצע בגוגל החל מרגע הגשת הבקשה.

  החלק הראשון כמובן תלוי בך ובנפח פרופיל הקישורים של הלקוח, ככל שתסיים יותר מהר ותגיש את הבקשה, התהליך יסתיים מהר יותר. לגבי התהליך של גוגל, מעולם לא חיכיתי יותר משלושה שבועות עד קבלת תשובה.

  תהליך ממוצע שלי לוקח בין חודש וחצי לארבעה חודשים, כך שאין זמן מקסימום או מינימום, כל מקרה לגופו.

  לגבי ה disavow, אם הקובץ בפורמט הנכון ומשתמשים בו נכון, הוא בהחלט שימושי ועוזר, הוא למעשה התנאי הראשון שגוגל מסתכלים עליו לפני הגשת הבקשה, שם הם רוצים לראות שאכן ביקשת לשלול את כל הקישורים הלא טובים.

  מקווה שזה ענה על השאלה

 15. מעולה פשוט מצויין גם פוסט וגם מדריך שלדעתי אי אפשר היה לכתוב אותו בצורה יותר טובה ברורה ומקצועית ממה שכתבת ! כל הכבוד

 16. אופיר ורדי

  מאמר מעולה ומקיף וכל הכבוד על ההשקעה.
  לדעתי יש מקרים שלא יעזור כלום – הדומיין לא יצא מעונש – במיוחד כאשר מדובר לא על קישורים חיצוניים אלא בדברים onpage – ובמיוחד כאשר מדובר על אתרי אפילייאט.

  • בן אורן

   שלום אופיר,
   יש מצבים קיצוניים בהם קשה מאוד עד בלתי אפשרי לצאת מעונש, אך אלו מצבים באמת קיצוניים ולרוב בעל העסק עוצר את התהליך משיקולי כדאיות ופשוט מחליף דומיין.
   כמובן שאם שם הדומיין הוא כשם המותג, יש בעיה.

 17. תודה מעניין אבל באמת שלא מצאתי כלי חינמי טוב שמנתח את הקישורים הנכנסים של האתר שלי בצורה המדויקת ביותר. הכל בתשלום ויקר

  • בן אורן

   שלום שחר,
   בלי קשר לתשלום, אין היום כלי אחד בשוק שיודע להחליף עין מקצועית. ישנם מס כלים אשר יודעים להעריך אך בסופו של דבר, אתה חייב לעבור על הרשימה ולוודא, ויש המון טעויות שם.

 18. יפה מאוד

 19. תודה רבה לך, בכל פעם שאני נכנס לאתר אני מרוצה מחדש מהאינפורמציה שאתם כותבים 🙂

 20. מדריך מדהים!

  אני רק רוצה לתת עוד נקודת אור קטנה ולציין שניתן לקצר את תהליך הטיפול הדרוש לפני בקשה לבחינה מחדש ביותר מ 90% מהתהליך שאתה פירטת כאן ולהגיע לשחרור מענישה אפילו בסיכוי גבוהה יותר. לצערי אני לא יכול לפרט, כיוון שיש מידע שעדיף לשמור לעצמך לפעמים, אבל זה לא מידע סודי שקיבלתי, אלה רק ניסיון וטעיה. אני רק רוצה להוסיף כאן עוד נקודת אור קטנה לכל הקוראים, אני מאמין שהרבה מקדמים שיתחילו ליישם את המדריך הזה, יגיעו לתובנה הזאת בסוף. בהצלחה.
  ושוב מצטער שאני לא מפרט, אני רק רוצה שהקוראים יבינו שזה לא שחור על גבי לבן, למרות המחקר המעמיק שעשיתם לפני כתיבת הפוסט הזה.

  • בן אורן

   היי אלפרד,
   אני לא מאמין בסודות, בטח ובטח לא בשמירת דברים לעצמי.
   אני מאמין בשקיפות מלאה ובהעשרת הקוראים.
   לגבי השיטה שלך, האם נוסתה על אתרים בודדים או עשרות? האם רק בעברית או גם בשפות שונות? האם רק על אתרים קטנים או גם בינוניים וגדולים? האם במס נישות בודדות או במגוון רחב של נישות? כל אלו שאלות חשובות על מנת לקבוע אם שיטה מסויימת עובדת ואת סיכויי הצלחתה.
   השיטה שלי נוסתה על ידי מיטב המומחים בעולם ולקח הרבה זמן להרכיב אותה. כל עוד לא לשתף אותנו בשיטתך, ואני מכבד את בחירתך, לא נוכל להתייחס.

   בכל אופן,

 21. הכתבה היא בהחלט מעניינת. חשוב מאוד לזכור שהתהליך הזה ארוך ולפעמים גם לא משתלם לאתרים מסויימים. שאלתי היא כזאת. אם קניתי דומיין שבעבר קיבל עונש, ירד מהרשת ואני רכשתי אותו (עם או בלי ידע מוקדם על כך) האם יש זמן מסויים שהעונש נעלם או שגם אחרי עשור אם מישהו ירכוש את הדומיין הוא מתחיל עם עונש אוטומטית?

  • בן אורן

   שלום מקסטור,
   אם קנית דומיין בעייתי, לצערי תצטרך לטפל בו או אם זה פשוט, פשוט תקנה חדש והפעם תבדוק לפני.

   בדומיין בעייתי אפשר לטפל בכמה דרכים, אך אתה צריך לשקול מה מידת העונש לעומת היתרונות, כלומר אם הדומיים שקנית כבר מכניס לך 30,000 כניסות בחודש, אולי לא שווה כרגע לטפל כיוון שטיפול עלול לחתוך את התנועה אן לגרום לגוגל לתת לך עונש נוסף עד טיפול מלא באתר.

   מקווה שזה עזר

  • בגדול לעונשים ידניים יש תאריכי תפוגה והם לא נשארים לעד(אולי יש סיכוי שישארו אך במקרים ממש קיצוניים שבהם האתר הפר את ההנחיות בצורה שיטתית)
   בחלק מהמקרים נאמר שלאחר תום הענישה האתרים נבחנים מחדש בטרם הארכת העונשים.

   קח גם בחשבון שזה תלוי בעונש, אם מדובר בעונש שקשור לתוכן, ולאחר זמן מה התוכן נערך, אז לאחר תפוגת העונש ובדיקה מחודשת אין סיבה להשאיר את הענישה הידנית על האתר

   הזמנים שעלו בדיונים של מרכזי המנהלים של גוגל היו בין שנה ל6 שנים

   גילוי נאות: התגובה מבוססת על דיון מצולם עם נציג רשמי מטעם גוגל

 22. מישהו פה התנסה עם הכלי disavow. אני זוכר את הרגע בו הוא יצא לאוויר, ממש בשיא הפריחה של ה-negative seo(למה לקדם את האתר שלנו, אם הרבה יותר קל להפיל את כל המתחרים?). הכלי נועד לפתור את בעיה זו אחת ולתמיד, אך מאז שיצא שמעתי רק תלונות.

  מישהו פה התנסה בכלי בהצלחה? כלומר, מחק קישורים בעיתיים וחזר מעונש למיקומים הרגילים שלו?

 23. בן אורן

  היי דניאל,
  אתה חייב להפריד בין שני דברים, האם הכלי עובד והאם האתר חזר למיקומים הקודמים שלו.
  כלי ה- Disavow פועל ומתפקד כמו שצריך כל עוד עושים זאת בצורה הנכונה ובפורמט הנכון. חזרה למיקומים מאידך, לא תלויה בכלי אלא בכמות הקישורים שהסרת, חוזקם, ותרומתם לאתר שלך, אם הסרת 100 קישורים מתוך 130 סה"כ אתה לא יכול לצפות שהאתר יחזור לדירוגים הקודמים שלו נכון?

  • היי בן,
   זו אכן נקודה שגם אני התקשיתי לגרום לקוראי הפורומים להבין, מאז שגוגל התחילו לשלוח אזהרות להסיר קישורים. הסיבה היא שכולם לומדים בטעות שגוגל מעניק מיקומים ולא לומדים שגוגל רק מחשב ציוני רלוונטיות (אינני מתכוון לציוני ה-PR) ומסדר את תוצאות החיפוש על פי הסדר היורד של הציונים שלהן.

   גם אם גוגל היה מעניק מיקומים, אזי הטלת עונש בשל ריבוי קישורים "שאינם טבעיים" היה מקבל ביטוי בשלילת המיקום בצמרת והענקת מיקום גרוע במקומו, משהו כמו שלילת החופש ושליחה למאסר. הסרת העונש, בעקבות ביצוע עבודת הסרת הקישורים הרעים נתפסת כהענקת חנינה, יציאה לחופשי וחזרה למיקומים הקודמים.

   אבל מאחר וגוגל מחשב ציונים ולא מעניק מיקומים, הסרת הקישורים איננה מחזירה את הציון הקודם, ולא את המיקום הקודם. היא מחזירה את הדף או האתר למצב שהיה לפני "בניית הקישורים" המזיקה. חזרה למיקומים שבצמרת, פחות או יותר, מחייבת ביצוע עבודת קידום מחדש, הפעם בדרכים אחרות, שעל טיבן יש מחלוקת קשה, משום שמרבית מקדמי האתרים מסרבים להישמע לציוויי הנהלת גוגל.

   חזרה למקומות הקודמים עשויה להתרחש גם במקרה שכל תוצאות החיפוש שהיו בצמרת נענשו, אבל ציוני תוצאות החיפוש שעלו במקומם כל כך גרועים שהסרת הקישורים והסרת העונש מחזירה להן ציונים עוד יותר גבוהים.

 24. כל הכבוד, ותודה על התוכן המרתק

 25. בן, אתה כותב:
  "עונש זה לא קשור ישירות לעדכון פנדה או לעדכון פנגווין, וניתן לקבל הודעה זו בכל רגע נתון. ישנם מאפיינים דומים בין פנגווין לבין ההודעה על בניית קישורים לא טבעיים מכיוון ששניהם סובבים סביב קישורים ואנקורים מדוייקים, אך ההבדל המהותי ביותר הוא שכאן מדובר בעונש ידני יזום אשר ניתן על ידי צוות הספאם של גוגל כתוצאה מכך שמישהו דיווח על האתר שלנו או שהם נתקלו בו בזמן עריכת בדיקות מסויימות. החדשות הטובות הן שכמו שניתן לקבל את העונש בכל רגע נתון, כך גם ניתן לצאת ממנו בכל רגע נתון על ידי טיפול נכון והגשת בקשה לבחינה מחדש."

  משמעות דברייך היא שהעונש ידני מוטל על אתרים שטרם טופלו על ידי האלגוריתמים של "פינגווין". אבל
  בהרצות "פינגווין" הבאות יטופלו כל האתרים ברשת באופן שוטף ולא יהיה יותר לגוגל צורך בעונש הידני. ולכן יש טעם להסיר כבר עכשיו את הקישורים "שאינם טבעיים" מכל אתר, או להוריד אותו ולהתחיל מחדש עם דומיין חדש.

  • בן אורן

   היי עמנואל,
   זו לא המשמעות של דבריי, עונש ידני לא בהכרח מוטל על אתרים שטרם טופלו על ידי "פנגווין". ישנם אתרים רבים שיש קיבלו עונש אלגוריתמי, כנראה פנגווין, ובמקביל או לאחר זמן מה גם עונש ידני. אין חפיפה או קשר בין השניים. מה שכן, לאחר המון שעות של בדיקות ניסויים וטיפול בעונשים, אני יכול לומר שפעמים רבות על אתר אשר הוטל עונש ידני, הוטל גם עונש אלגוריתמי ולכן גם לאחר הסרת העונש הידני בהצלחה, לא רואים שיפור מהותי (נשים בצד לרגע את השפעת הסרת הקישורים) כיוון שהאתר עדיין תחת עונש אלגוריתמי אשר אם וכאשר ימצא לנכון, יוסר בעידכון\ רענון הבא. מנסיוני, לרוב טיפול נכון ויסודי בעונש ידני מביא עימו גם הסרה של עונש אלגוריתמי. את זה אני יודע לומר היום, לאחר פנגווין 2.0 כיוון שביקשתי מאתרים אשר הסרתי להם עונש ידני לפני כן והיו עדיין תחת עונש אלגוריתמי, לדווח לי אם יחול שינוי. רובם דיווחו על שינוי חיובי, אני יכול להניח רק כי השינוי נבע כתוצאה מהסרת העונש האלגוריתמי באותו תאריך.

   • בן, איך אתה יכול לדעת שבנוסף לעונש הידני הוטל גם עונש אלגוריתמי, אם אינך מקבל הודעה על הטלת העונש הלוגריתמי?

    צפייה בשינויים במיקומים לא מספקת לך כל מידע איזה מין עונש הוסר, איך הטלת והסרת העונשים על תוצאות החיפוש המתחרות קובעת את מיקום האתר שלך בתוצאות החיפוש, מה הספיקו לעשות בינתיים אתרים שלא היו ראויים לעונש, ואיך השתנו האלגוריתמים של גוגל מאז שהוטל עונש (או 2 עונשים) על האתר שלך. אתה פועל בתנאי אי-ודאות קיצונית וכל "מסקנה" איננה אלא ניסיון סרק למצוא סיבה לתוצאה.

    • בן אורן

     עמנואל,
     אני מבין את הספקות והלבטים שאתה מעלה ואני שותף להם. מעולם לא אמרתי שזו קביעה חד ערכית או מוכחת, אין לנו דרך לדעת זו, כפי שציינת, כיוון שגוגל לא מספקים אינדיקציה על עונש אלגוריתמי.
     אתה ממהר לקבוע שאני פועל בתנאי אי וודאות קיצונית וקובע בצורה נחרצת שכל "מסקנה" איננה אלא ניסיון סרק למצוא סיבה לתוצאה לפני שטרחת אתה בעצמך לברר, לשאול או לנסות לחקור קצת יותר לעומק מה בדקתי, מה חקרתי, עם מי ביצעתי את המחקרים הללו, על בסיס אילו נתונים הגענו למסקנות, האם רק על סמך מיקומים כפי שטענת או שמא על סמך מכלול פרמטרים נוספים? האם בדקנו מתחרים לאורך התקופה או לא ועוד.

     רק כדי לא להשאיר דברים באפילה אומר שרוב המסקנות הופקו לאחר התייעצויות הפורום של גוגל, כולל ג'ון מולר ועמיתיו ועוד מס' אנשים מהתחום בעולם. ברור לי שלא ג'ון ולא אף אחד אחר יכול לומר בוודאות מה קרה אך כפי שאתה יודע, יש הסתברויות נורמליות, התפלגויות נורמליות וכו', כאן הנתונים היו קצת יותר מדי לא נורמלים בכדי להשאירם ליד המקרה, יותר מדי דברים הסתדרו בדיוק במועד העדכון בעוד המתחרים העיקריים לא בהכרח זזו, פרט לאותו אחד שתפסנו את מקומו.

     בקיצור, כן! יש אי וודאות אך עדיין זה לא אומר שעם כריית נתונים נכונה, ניתוח הנתונים הכוללים גם של אתרי הלקוחות וגם של מתחריהם, לא ניתן להגיע למסקנה כלשהי אשר תהיה בסבירות מסויימת מעל הנורמה.

     אם יש לך דרך אחרת לקבוע מסקנות, אשמח לשמוע וללמוד

     בן

 26. בן, אני לא טוען שאתה (!) פועל בתנאי אי-ודאות קיצונית, אלה שכל מקדם אתרים פועל בתנאי אי-ודאות קיצונית, שאיש לא יכול לבצע כריית נתונים "נכונה" ושאיש לא יכול להגיע מבדיקת הנתונים בזירה אחת לגילוי הסיבה ה"נכונה" לתוצאה הנצפית בזירה אחרת (למעט מקרים יוצאים מן הכלל).

  הסיבה פשוטה – אנחנו לא מנתחים את הנתונים כדי לגלות חוקי טבע! מה שהנתונים מראים לנו הם תוצאה של החלטה שרירותית (!) של מפתחי האלגוריתמים של מנוע החיפוש גוגל, היא עשויה להשתנות למחרת ביצוע הניתוח והסקת המסקנות. אפשר גם שהיא השתנתה תוך כדי התקופה שאודותיה אספנו את הנתונים, ואז ב"מסקנה שהסקנו" איננה נכונה, לא לגבי ראשית אותה תקופה, ולא לגבי סופה של אותה תקופה.

  גם כאשר אנחנו חוקרים את מבנהו ואת פעולתו של מכשיר לא מוכר ("הנדסה הפוכה") אין לנו כל סיבה להניח שמבנה ועיקרון הפעולה של המכשיר משתנה תוך כדי בדיקתו. אבל כאן מדובר במכשיר שמשתנה באופן שוטף.

  מכשול נוסף הוא ריבוי האלגוריתמים (או הפיצול של אלגוריתם יחיד) על פי המאפיינים הספציפיים של אוכלוסיית (או אוכלוסיות) משתמשי גוגל ששאלו ביטוי חיפוש נתון, או שיוחד להן אלגוריתם נפרד על פי עיקרון אחר.

  גם המעבר ההדרגתי לשימוש באלגוריתמים הפועלים על פי עקרונות האינטליגנציה המלאכותית, גורם להבדל, אולי קוטבי, של עיקרון הפעולה בזירה שבה אספת וניתחת נתונים, לעומת כל זירה אחרת שבה תנסה ליישם את אותן מסקנות. יתר על כן, אלגוריתם כזה, שמופעל בזירה שלך, שונה בעיקרון בכל רגע נתון מאיך שהוא פעל בהתחלה ובהמשך, עד לאותו הרגע – זו הרי המשמעות של
  "Machine Learning" או אינטליגנציה מלאכותית!

  • בן אורן

   עמנואל,
   אני מבין מה שאתה אומר וזה מזכיר לי ספר שקראתי בעבר של סטיבן הוקינג בו הוא תיאר מחקר ארוך מאוד שהם עשו על קבוצת כוכבים לקראת סוף שביל החלב אשר במהלכו הם שלחו דגימות קול וDNA כדי שיזהו אותנו. המרחק כה עצום כך שמעריכים שהמסר יגיע לשם רק בעוד 25,000 שנים. עדיין הם "חקרו" את קבוצת הכוכבים והגיעו למסקנות אשר במהלך 5-7 שנות המחקר השתנו מקצה לקצה כיוון שהיקום שלנו משתנה כל הזמן. הוא אמר בעצמו אז שאין להם אף הוכחה חותכת או בסיסי מידע מוצקים כיוון שאפילו יסודות הפיזיקה כפי שהם ידועים לנו כיום לא בהכרח עובדים או נכונים לאותה קבוצת כוכבים אבל עדיין הם התקדמו, הסיקו את המסקנות בהתאם ליכולת הנוכחית, טעו בדרך, אך המשיכו וניסו והגיעו לאן שהם הגיעו היום רק בזכות אותם "מסקנות שגויות" אשר לא מבוססות כמעט על כלום מלבד נסיון, ניתוח נתונים לפי יכולתם ואינטואיציה. אני חושב שזה בערך אותו סיפור, אפשר לא לנסות להגיע למסקנות כיוון שהאלגוריתם מבצע טוויקים בשוטף ולעולם לא נוכל לדעת מה קורה בכל רגע נתון, או שנוכל לנסות לפחות להבין ולכוון למסקנות הגיוניות יחסית שעליהן נוכל להישען לטובת המשך העבודה. בתחום שלנו קשה מאוד לקבוע מה נכון ולא נכון לעשות כיוון ששנינו יודעים שקשה מאוד למדוד הצלחות או כשלונות, במיוחד בדרך המקובלת שרוב האנשים מודדים שזה מיקומים וכמות תנועה. כל הצלחה או כשלון מורכבים מכל כך הרבה פרמטרים אשר חלקם קשורים לאתר שלנו וחלקם לאתרים המתחרים ואין אפשרות לקבוע שום דבר בצורה נחרצת, אפשר רק לנסות לנחש לפי הנסיון והאינטואציה, זה הדבר היחידי שנותר לעשות, לדעתי לפחות.

   • בן, נמק מדוע אתה סבור שאת הידע שרכשת בזירה אחת תוכל ליישם בהצלחה בזירה אחרת (עד לפני כחמש שנים גם אני לא חשבתי שאני צריך להציג לעצמי דרישה כזו).

    המטלה שלי ושלך איננה למדוד את כמות הידע ה"בדוק" שהשגנו אלא להשיג את המקום הראשון בתוצאות החיפוש, בזירות שמניבות רווח טוב. אם אנחנו יכולים להשיג מיקומים עליונים בלי להשקיע בכריית נתונים וניתוחם, הפנינו יותר משאבים להשגת היעדים הנכונים, והתוספת הזו עשויה להיות התוספת שמכריעה בין הצלחה לכישלון (כאשר עובדים עבור לקוחות).

    מאחר וכיום הנהלת גוגל אומרת לנו באופן חד-משמעי מה צריך לעשות כדי להשיג את המקום הראשון, ולפחות בינתיים אין לכך כל קשר לניתוח נתונים שנכרו מכל מקור שהוא, למה שפשוט לא נעשה את מה שגוגל מצווה עלינו?

 27. בן אורן

  עמנואל,
  אתה לוקח את הדיון הראשוני שלנו על עונש לכיוון של קידום אתרים ולהיות מקום ראשון. אלו דברים שונים, לא דיברתי על קידום אתרים ועל מה נדרש ממקדם אתרים על מנת להצליח בתפקידו.
  ההתייחסות שלי הייתה כולה לשאלתך איך אני יודע שמדובר בעונש אלגוריתמי אם לא קיבלנו הודעה כזו. אין קשר בין תשובתי לבין מה נדרש ממקדם אתרים וכיצד ניתן לנתח נתונים בסיטואציה זו.

  אני כן אומר שלאחר שמתעסקים עם עשרות אתרים מתחומים שונים ומטפלים בענישה, מתחילים לקבל תחושה מסויימת, אינטואיציה זהירה שעל פיה אפשר לקלו פחות או יותר לסיבה, שום דבר מוחשי או מוכח, רק נסיון, זה הכל.

 28. בן, אני כופר בהנחות שהצגת.

  מה שמייחד את העבודה שלנו כמקדמי אתרים – תנאי אי-הודאות הקיצונית שנקבעים על ידי הנהלת גוגל – מגביל עד לכמעט אפס את היכולת שלנו ליישם את הידע שיצרנו בזירה אחת לעבודה מוצלחת בזירה אחרת, גם לצורך קידום אתרים וגם לצורך הבטחת (!) ההוצאה מעונש.

  באחת התגובות לפוסט של אנידור הסברתי מדוע כל משרד קידום חייב לקיים מדי תחילת כל שבוע ישיבת סיעור מוחות בהיקף של 3-4 שעות. אם יש נושא שלא מוצה באותה ישיבה (משמע, הוא לא הגיע לכדי הנהגת נוהלי עבודה שיש בהן יישום של המסקנות) חייבים להמשיך בשבוע שלאחריו, ואם הנושא חשוב דיו, להמשיך עד למיצויו המלא. טענתי גם שהדיונים בפורומים המקצועיים יכולים לשמש "במידה מסויימת" כתחליף לישיבות סיעור מוחות בתוך משרד הקידום או מחלקת הקידום.

  נתת לי עכשיו הזדמנות להרחיב ולהסביר מדוע הדיון בפורום איננו אלא "תחליף במידה מסויימת" לישיבת סיעור מוחות. אחת הסיבות היא שלא יכולה להיות דרישה משאר הקוראים להשתתף באופן פעיל בדיון, והוא נותר לעתים קרובות דו-שיח בין שני משתתפים שלא זזים מעמדותיהם ולא מפתחים אותן. הסיבה השניה היא שאין מי שידרוש לכפות הכרעה בויכוח כדי ליישם תוך זמן קצר את מסקנותיו בתוך נוהלי העבודה של המשרד או המחלקה.

  הויכוח הזה למשל, הסתיים זמנית בשאלה החשובה תמיד בתחום ניצול המשאבים: האם לנצל אותם כדי לחקור (לאסוף נתונים, לנתח אותם ולהסיק מסקנות) את הסיבות להצלחת או כישלון הקידום של אתר ספציפי (וליצור תוך כדי כך תוספת ל"אינטואיציה המקצועית" שתהיה שימושית לשיפור סיכויי ההצלחה של קידום האתר הבא) או להימנע מהשקעת אותם משאבים, על בסיס ההנחה שהסיכויים להצלחת יישום המסקנות בזירה הבאה הם קטנים מאד בעיקרון, כי בתחום הזה אי-הודאות הקיצונית אינה מאפשרת ביסוס אינטואציה מקצועית שתקפה בכל הזירות. (את כל זה ניתן לומר גם על המשאבים המושקעים בתחום הוצאת אתר מעונש.)

  בפורום מקצועי, כל אחד יכול לנתק מגע ולהפסיק את בדיון מתי שבא לו, בתואנה זו או אחרת או בלי כל הסבר. בישיבת סיעור מוחות המנהל הראוי חייב לכפות דיון עד להכרעה, ואם אחד המתדיינים הוא המנהל, יש מקום שהצוות ידרוש דיון עד להכרעה ויישום המסקנות בנוהלי עבודה חדשים (או מתן לצידוק להמשיך כמו קודם).

 29. בן אורן

  זכותך לכפור בהנחות אך מדובר כאן בהסקת מסקנות לוגית בהתבסס על סבירות שנמצאה תוך כדי עבודה.
  כאשר מוציאים אתר אחד מעונש, אי אפשר לקבוע כלום; כאשר מוציאים 10 אתרים מעונש יש קצת יותר בסיס, וכאשר מצליחים להוציא מעל 350 אתרים מעונש בתחומים שונים, שפות שונות, מדינות שונות וכמובן פרופיל לינקים שונה ואחוזי ההצלחה עומדים על מעל 90%, הייתי אומר שקצת קשה לייחס זאת ליד המקרה, או לומר שלא ניתן להסיק מסקנות או להגיע לתובנות. השיטה הזו נבחנה על ידי מס' גורמים שמתמחים בתחום הזה ולא רק על ידי, כך שסיעור מוחות היה כאן בשפע – כזה שארך חודשים וכלל את השתתפותם של מקדמים ממדינות שונות ובעלי מנטליות ונהלי עבודה שונים.
  באופן כללי, אגב, אני מסכים איתך לחלוטין בנושא סיעור המוחות – גם אני חושב שחיוני לקיימו בסביבת עבודה דינמית כמו שלנו, ושהתועלת ממנו רבה. איני סבור, עם זאת, שסיעור מוחות ודיונים תאורטיים צריכים לבוא במקום התנסות ממשית והוצאה לפועל של תהליכים בניסיון להבין את השלכותיהם עד תום.
  בנימה זו, צר לי על כך שהדיון הזה – לפי נבואתך – הפך לדיאלוג למעשה ביני לבינך. אני מעודד מקדמים אחרים שעוקבים אחרי האתר להשתתף ולהציע את עמדתם. כולנו יכולים ללמוד זה מזה!

 30. בן, יש לי רושם שבויכוח הזה אתה מפרש "הוצאה מעונש" פירוש צר – הסרת הקישורים ש"אינם טבעיים", הגשת בקשה ל-Reconsideration וקבלת הודעה מגוגל שהעונש הידני הוסר, בעוד שדווקא אני מציג פירוש רחב, מנקודת ראות בעל האתר, ועל פיו "הוצאה מעונש" כוללת גם את ביצוע העבודה הנדרשת להחזרת האתר או הדף לצמרת תוצאות החיפוש. תקן אותי אם אני טועה.

  ובעניין "האינטואיציה המקצועית" – הרי לך דוגמא (בתגובה שלי שם) לקבוצת מקדמי אתרים בעלי שם בעולם, שטועים שנה אחרי שנה כאשר הם נדרשים להפעיל אך ורק את "האינטואיציה המקצועית" מצטברת שלהם:https://www.askpavel.co.il/blog/updates-31-8-13

  סיבת הטעות הקולקטיבית היא שהאינטואיציה המקצועית התקבעה להם בעידן שלפני גוגל, כאשר מנועי החיפוש אכן חישבו ציוני רלוונטיות בעלי גבול עליון (100% או כך וכך נקודות), או שאיש מהם לא ממש הבין את המהפכה שבהופעת גוגל כמנוע חיפוש לפני כ-13 שנים.

 31. בן אורן

  עמנואל,
  אני דווקא כן מתייחס לפירוש הרחב אם כי אחוזי ההצלחה שציינתי מתייחסים לכמות האתרים שיצאו מעונש, כמובן שאחוז האתרים שחזרו למיקומים הקודמים שלהם נמוך יותר וזאת כיוון שהאלגוריתם של גוגל משתנה ומשתכלל, לומד ומשפר עצמו בכל רגע ולכן אין דרך לדעת יותר מה יעבוד, אפשר להעריך על סמך סןג הביטוי והנישה אבל לא מעבר, אי אפשר יותר לדעת מה עובד ומה לא, הזמנים השתנו.

  הייתי שמח אם תוכל לשתף אותנו קצת במסקנות שהגעת אליהן לאחר כל סיעורי המוחות השבועיים, כך שאבין יותר מה הגישה שלך, במה היא שונה, טובה, פחות טובה או כל דבר אחר ממה שאני מבצע כאשר אני ניגש ללקוח וכך אוכל להגיב בצורה מיטבית יותר. בצורה הנוכחית בה אתה רק מנסה להוכיח ולהראות שיש פגמים וחורים עצומים במערכת, דבר שברור לנו ממזמן, לא נגיע לשום מקום.

  שנה טובה וחג שמח!

 32. בן, אני מסכים לחלוטין עם הפיסקה הראשונה שכתבת. מן הראוי לספר לקוראים שהסיבה להסכמה היא ששנינו השתכנענו סופית, מקריאת הידיעות אודות חילופי הגברי בהנהלת גוגל, שגוגל מפעיל אלגוריתם שונה לכל ביטוי חיפוש, ושזהו אלגוריתם שלומד לבד (!) באמצעות Machine Learning (אינטליגנציה מלאכותית) מה הם הקריטריונים הייחודיים שצריך להפעיל לחישוב ציוני הרלוונטיות ודירוג תוצאות החיפוש לאותו ביטוי חיפוש כדי להציג בצמרת תוצאות החיפוש את האתרים שיגרמו למבקרים לרמת שביעות רצון מירבית. ולכן אפשר שהקריטריונים לשני ביטויי חיפוש קרובים יהיו הפוכים בעוד שהקריטריונים לשני ביטויי חיפוש שונים מאד יהיו דווקא זהים.

  המסקנה המתחייבת מהתובנה הזו היא שאין מישהו בגוגל שיודע מראש איך האלגוריתם הפרטני עובד, ואין בניסיון המצטבר של מקדם אתרים כל תועלת בלהדריך אותו מה לעשות בקידום לביטוי החיפוש הבא.

  הנהלת גוגל מדברת כמעט תמיד אל בעלי האתרים מעל לראשם של מקדמי האתרים. די להם בשבעה בעלי אתרים שמצייתים להם בתוצאות החיפוש לכל ביטוי תחרותי בגוגל העולמי באנגלית ובשפות אחרות שאינן דלות-אוכלוסין במיוחד, כדי לגבור על מנועי החיפוש המתחרים.

  במצב העניינים הנתון ויתרתי על "גישה משלי" ואני שואל וחוקר "מה הגישה של הנהלת גוגל?". אם קוראים היטב את מה שהנהלת גוגל מצווה, מדריכה, יועצת ורומזת בשנתיים-שלוש האחרונות (ומסרבים להאמין שיש להם סיבה לשתול דיסאינפורמציה) רואים בבירור שההמסר של גוגל לבעלי האתרים הוא פשוט: היפטרו ממקדמי האתרים שאינם אלא פועלי קידום שמיומנים ביצירת קישורים בסיטונות (וממשרדי הקידום שמעסיקים אותם) ושכרו במקומם יוצרי תוכן מעניין, משעשע, משכנע, ובעיקר יוצא דופן – כי זה מה שהלקוחות שלנו (של גוגל – הגולשים) דורשים עכשיו. מי שאיננו אלא פועל קידום יתקשה מאד למצוא "איסטרטגיה" חלופית. אבל מי שלמד לחשוב ולפעול ברמת הניהול יחליף איסטרטגיה על ידי החלפת צוות העובדים.

  אחד ממנהלי מחלקות הקידום שאיתו יצא לי לשוחח אמר שיחליף איסטרטטגיה על ידי הכשרת עובדי הקידום למדוד את איכות חווית המבקר. אבל מדידת חווית המבקר איננה יוצרת את חווית המבקר, היא רק מדריכה איזו גירסה לבחור מבין החלופות שאולי כולן גרועות, או כולן מצויינות או חלקן גרועות וחלקן מצויינות. כדי ליצור חווית מבקר מעניינת, משעשעת, משכנעת ויוצאת דופן דרוש כישרון יוצא דופן.

  • שלום עמנואל.
   האם תוכל לתת קישור להדרכה של גוגל שאתה מפרט עליה?
   בנוסף – המטרה של גוגל היא להציג תוכן טוב לגולשים ומועיל
   המטרה של המקדם – היא לקדם את האתר שלו, במינימום השקעה.

   לכן, כיוון שהאלגוריתם פועל ידנית, סביר שישנם טכניקות המאפשרות על ידי פעולות בעלות נמוכה יותר מיצירת תוכן טוב, להשיג מיקום טוב יותר.
   אם כן, מדוע שגוגל יציינו אותם?

   שאלה נוספת: נניח שהתוכן שלי מצוין ואדיר, אבל אין לי קישורים נכנסים, כנראה שהאתר שלי יהיה ממוקם נמוך יותר מאתר עם תוכן דומה, שעסק בבניית קישורים נכנסים וכדומה? (אני שואל את דעתך בנושא)

   • יוני,

    חפש בגוגל "הנחיות למנהלי אתרים", קרא את כל הדפים ואת כל הדפים שמקושרים מהם, ועקוב אחרי כל הסרטונים של Matt Cutts שקישורים אליהם מתפרסמים בפורומים מקצועיים כגון מדור ה"חדשות" של איתי ברנר כאן.

    • המשך:
     קידום אתרים הוא מירוץ נגד מתחרים ראויים שנמצאים כבר במיקומים שאתה רוצה להשיג על חשבונם (!) או ששואפים כמוך להשיג את אותם מיקומים על חשבונם ועל חשבונך.

     ברור שאם 300 מקדמי אתרים מתחרים על אותם 10 מקומות עליונים בתוצאות החיפוש לביטוי חיפוש נתון, רק 10 יצליחו וכל שאר 290 מקדמי האתרים ייכשלו בהכרח! במירוץ לניצחון על המתחרים יש כמובן יתרון לבעלי התקציב (!), הכשרון, הידע ורמת ההבנה היותר גדולים. הטענה שלך שמטרת המקדם היא לקדם את האתר במינימום השקעה היא מופרכת – היא מתאימה לניהול מעבדה לתיקון מכונות כביסה, אבל לא לתהליך אימון אתלט ברמה אולימפית או כל מצב אחר של תחרות חריפה שבה רק מעטים מצליחים, כמו קידום אתרים.

     האלגוריתם של גוגל מעולם לא היה ידני. אולי התכוונת לכתוב את ההפך. על כל פנים, על פי כל ההצהרות, הרמזים והפעולות של הנהלת גוגל בשלושת השנים האחרונות, מנוע החיפוש שלהם הוא במצב של מעבר הדרגתי ומתמשך משיטה שעל פיה ציון הרלוונטיות של הדף מחושב על פי ערכי הקישורים הנכנסים אליו אל שיטה שעל פיה מנוע החיפוש מחשב את ציון הרלוונטיות על פי רמת שביעות הרצון היחסית של אוכלוסיית משתמשי גוגל מהביקור באתר.

     • שלום עמנואל.
      משום מה אתה מפרש מינימום מאמץ – בתור עבודה לא רצינית.

      אני מתכוון לכך שמטרת המקדם היא להשקיע כמה שפחות מאמץ, ולהגיע לכמה שיותר הישגים.
      בכל מקרה, לא התייחסת לעצם הטענה שלי

     • בתחום קידום האתרים זה אכן כך. סביבת עבודה שבה מאות או אלפי מקדמי אתרים מתחרים ביניהם על השגת 7-10 המקומות שבצמרת תוצאות החיפוש, על חשבון מי שכבר נמצא שם ומי שגם שואף להגיע לשם, קרובה הרבה יותר לסביבת העבודה של אתלט ברמה אולימפית מאשר למעבדה לתיקון מכונות כביסה. האם אתה מעלה על דעתך אתלט שמדבר על שאיפתו לנצח את המתחרים ולזכות במדליה באולימפיאדה הבאה "תוך מינימום מאמץ"? – הרי כולם עושים מקסימום מאמץ, ולמרות זאת למרבית המתחרים זה לא מספיק.

     • עמנואל.
      הטענה שלי היא כזאת
      כיוון שהאלגוריתם של גוגל פועל אוטמטית
      אמנה את הטיעונים שלי ותגיד לי איפה יש לי כשל לדעתך:
      א. האלוגריתם מנסה למצוא את התוכן הרלוונטי ביותר לגולש.
      ב. כיוון שהאלגוריתם לא מושלם, אזי יש פרמטרים שיגרמו לתוכן לעלות בדירוג של גוגל, למרות שהתוכן פחות רלוונטי לגולש (למשל – קניית קישורים)
      ג. בהנתן שא ו-ב נכונים, גוגל ימליצו על פעולות שיתנו ערך לגולש. ולא על פעולות מסוג ב – פעולות שמצביעות כביכול על רלוונטיות תוכן, בזמן שהתוכן לא איכותי מספיק.
      אשמח לדעתך
      יוני

     • יוני, מאחר ואתה לא מנמק את טיעונייך, ולא מציג להם ראיות תומכות, גם אני אמנע מכך לעת עתה, אם כי תוכל לקרוא אותם בכל מה שכתבתי כאן ובפורום actv-tec.co.il בשנים האחרונות.

      1. אורן שץ טוען ומנמק מזה 6 שנים שלא יתכן שגוגל משתמשת עדיין באלגוריתם אחד ויחיד לדירוג תוצאות החיפוש לכלל ביטויי החיפוש הנשאלים במנוע החיפוש שלה, ושחייב להיות אלגוריתם נפרד ושונה לכל ביטוי חיפוש.

      2א. בעבר הרחוק האלגוריתם אכן ניסה למצוא את תוצאת החיפוש שתוכנה מייצג רלוונטיות מירבית, על פי קריטריונים שקבעו מפתחי האלגוריתם (!), ולדרג את תוצאות החיפוש על פי הסדר היורד של ציוני הרלוונטיות שלהן לביטוי החיפוש הנתון. כעת גוגל עובר לשיטה של המשך השימוש באלגוריתם נפרד לכל ביטוי חיפוש, אבל הוא בנוי על פי עקרונות האינטליגנציה המלאכותית, הוא מודד את איתותי שביעות הרצון של האוכלוסיה ששאלה את אותו הביטוי, לומד לבד מה הם ההעדפות הספציפיות של אותה האוכלוסייה, ומדרג את תוצאות החיפוש על פי רמת שביעות הרצון היחסית מהביקור.

      2ב. מאחר וגוגל בחרו (או נאלצו) שלא להחליף את שיטת הדירוג בבת אחת, אלא בהדרגה, אנחנו צופים, בביטויי חיפוש מסויימים, בתוצאות חיפוש שמככבות בצמרת למרות שקודמו בשיטות שכבר אינן לגיטימיות והרבה תוצאות חיפוש אחרות כבר נענשו בגינן. על כל מערכת שנמצאת בתהליך מעבר מתמשך אפשר הרי לומר שהיא "איננה מושלמת".

      בברכה,

      עמנואל

     • שלום עמנואל. מסיבה טכנית, אין לי אפשרות להגיב לתגובה האחרונה שלך.

      לענין.
      1. אם אתה רוצה לקרוא לזה כמה אלגוריתמים שונים, זה לא משנה את המהות. גם האלגוריתמים האלה טועים לעיתים. האם אתה חולק על כך?
      2. המערכת הזאת לא יכולה לעולם להיות מושלמת לגמרי, אלא רק לשאוף להיות מושלמת.
      3. לכן, יש פעולות שמקדם אתרים יכול לעשות ולקבל דירוג יותר גבוה, למרות שהתוכן שלו פחות טוב לגולשים.

      שאלה נוספת: ברור שקישורים נכנסים מוסיפים לדירוג (גם על פי הצהרות גוגל). אם מה שאתה אומר נכון, לא צריכה להיות להם כל משמעות, כי הם לא תורמים לחווית המשתמש (אין הבדל בהנאה שלי מפוסט מסויים בין אם יש לו מאה לינקים נכנסים, ובין אם יש לו אלף לינקים נכנסים)

      שאלה נוספת:
      נניח שאני בונה אתר מאוד איכותי בתחום מסוים, עם אפס קישורים נכנסים, ואפס עבודת קידום, האם לטענתך הוא יגיע למקומות הראשונים?

     • יוני, אם ב"סיבה טכנית" אתה מתכוון לכך שאינך מוצא בתחתחת התגובה שלי קישור "הגב לתגובה זו >", הסיבה היא שבמערכת הזו מספר התגובות לתגובה בשרשרת אחת הוא סופי. הפתרון המעשי הוא להעתיק את התגובה שאתה רוצה להגיב עליה (או חלק ממנה) לחלון שבתחתית דף זה (איפה שרשמת את פרטייך בצד ימין) ולהתחיל שרשרת חדשה.

      ולעצם העניין, קצת systems theory: בוא נדמיין מערכת מושלמת כאשר הקריטריון ל"מושלמות" הוא שאיש לא מצליח לתחמן אותה. מפתחי המערכת מחליפים בבת אחת (!) את שיטת הפעולה שלה לשיטה אחרת שגם היא מתגלה כמושלמת. ועכשיו נדמיין שמפתחי המערכת בוחרים או נאלצים להחליף את שיטת הפעולה של המערכת בהדרגה (!) ותהליך ההחלפה נמשך 5 שנים. ברור, מבחינה לוגית, בכל התקופה הזאת המערכת כבר איננה מושלמת, כפי שהייתה בהתחלה, וגם איננה מושלמת כפי שתהיה בתום תקופת ההחלפה, וב"תקופת המעבר" יהיה ניתן "לתחמן" אותה, אם כי איש לא יכול לדעת מראש האם במקרה הפרטי שלו התחמון יצליח.

      אנחנו רואים זאת למשל בעובדה שאתרים רבים נענשו בגין הפרה של "פינגווין" ואתרים רבים אחרים, שפעלו בדיוק באותן "שיטות קידום" לא נענשו (וכל אחד מסיק מזה את המסקנה הנוחה לו). חיפשתי הסבר לעובדה הזו וכל מה שיכולתי להעלות על הדעת הוא קיומו של "תור לשחיטה", כמו בכל מטבחיים ראוי לשמו.

      ועכשיו נדמיין שהמערכת היא תמיד ב"מצב מעבר", ומפתחייה אינם שואפים להגיע למצב סופי ויציב כלשהו, המייצג אפס פגיעות לתחמון, אלא רק לצמצום ניכר של הפגיעות לתחמון תוך כדי שיפור מתמיד של המערכת, בתהליך של ניסוי וטעייה.

      אני טוען שזה הוא תיאור מדוייק למדי של מצב מנוע החיפוש של חברת גוגל. יש לה הרי רק טיפוס מוצר עיקרי אחד – מנוע החיפוש שלה – אותו היא מעמידה לשימוש הציבור ללא תשלום, ואין לה מנוס מלעבוד על שיפור ושכלול הטיפוס היחיד הזה, שחברת גוגל ייצרה אך ורק מוצר אחד מהטיפוס הזה, תוך כדי ניסוי וטעייה, בניגוד לחברת Apple למשל, שמשפרת ומשכללת סדרת טיפוסי מוצרים הנמכרים לציבור על ידי עבודה על הדגם הבא, או חברת יצרני מכוניות שקוראת למשל לציבור להחזיר למוסכים לביצוע תיקון דגם מכוניות שנתגלה בו פגם בייצור או בהרכבה.

      לדיבור הנפוץ על כך ש"האלגוריתם של גוגל איננו מושלם" אין כל ערך הסברי משום שהוא איננו מתאר את המנגנון (!) שמאפשר לתחמן את מנוע החיפוש של גוגל גם בסוף שנת 2013, למרות כל השינויים שחלו בו משנת 2003. הוא מבטא בעיקר wishful thinking שמקדמי האתרים יצליחו תמיד לתחמן את גוגל ולדחוף לצמרת אתרים גרועים בזול ובמהירות. אני משער שתרמתי פה משהו לאיכות השיח הזה. בתגובות אחרות, כאן ובפורומים מקצועיים אחרים, אני מסביר מדוע הנהלת גוגל משנה את שיטת חישוב ציוני הרלוונטיות באופן שלא יאפשר יותר לתחמן את המערכת, על כל פנים לא בזול ובמהירות.

     • שלום עמנואל.

      התשובה האחרונה שנתת היתה הרבה יותר מובנת.

      לא עניתי לי לגבי העניין של הקישורים הנכנסים.

      אני חוזר שוב על השאלות:
      שאלה נוספת: ברור שקישורים נכנסים מוסיפים לדירוג (גם על פי הצהרות גוגל). אם מה שאתה אומר נכון, לא צריכה להיות להם כל משמעות, כי הם לא תורמים לחווית המשתמש (אין הבדל בהנאה שלי מפוסט מסויים בין אם יש לו מאה לינקים נכנסים, ובין אם יש לו אלף לינקים נכנסים)

      שאלה נוספת:
      נניח שאני בונה אתר מאוד איכותי בתחום מסוים, עם אפס קישורים נכנסים, ואפס עבודת קידום, האם לטענתך הוא יגיע למקומות הראשונים?

     • יוני, אני מדגיש שוב ושוב שמנוע החיפוש נמצא במצב של מעבר הדרגתי (!) משיטה לשיטה, ושאיש לא יכול לדעת מראש האם המערכת עדיין תתיחס לאתר חדש שלך על פי השיטה הישנה (ולכמה זמן), או שהיא כבר תתייחס אליו על פי השיטה החדשה, או שהיא תתייחס אליו בינתיים על פי קריטריונים שמייצגים שילוב של מרכיבים של שתי השיטות.

      מצב מבלבל דומה יש לנו עם שינויי האלגוריתם "פנדה" ו"פינגווין", שגרסאות חדשות שלהם מורצות מדי כמה זמן. שום גירסא לא מופעלת בבת אחת על כל רשת האינטרנט אלא רק על חלקים קטנים ממנה (גוגל מודיעים שזה בין אחוז אחד לשני אחוזים מ"כלל ביטויי החיפוש" (!)).

      זו הסיבה שבעלי ומקדמי אתרים מתלוננים שנענשו בגין ריבוי קישורים ש"אינם טבעיים" ומבקשים עזרה, בעוד שמקדמי אתרים אחרים שעשו בדיוק את אותה "שיטת קידום" מתרברבים שהם מככבים במקומות הראשונים (כי "האלגוריתם לא מושלם", עובדה שהם הצליחו לתחמן אותו).

      אם בנית אתר חדש ("איכותי" מאד במונחים של חווית המשתמש) הנהלת גוגל בעצמה ממליצה לך ב"הנחיות למנהלי אתרים" לפרסם את קיומו ברחבי הרשת, משמע לדאוג לכך שבעלי אתרים אחרים ישלחו אליו את המבקרים שלהם, לתועלת אותם מבקרים, כדי שיקבלו מידע נוסף ו\או חווית משתמש יוצאת דופן. ברור שמדובר על יצירת קישורים, אבל לא משום שלקישורים יש ערך בשל היותם קישורים, כמו בראש/ית ימי גוגל, אלא משום שאם מבקרי אותם אתרים מקשרים ישתכנעו להשתמש בקישורים תהיה לגוגל הזדמנות למדוד את רמת שביעות הרצון היחסית שלהם מהביקור ולהקפיץ את האתר שלך למקום הראשון, אם המדידות יצדיקו זאת.

  • הגבתי לך בתגובה חדשה למטה, זה כבר יוצר בלגן גדול פה

 33. הבהרה: ב"מדידת חווית המבקר" הכוונה היתה לביצוע סדרת טסטים A\B כדי למדוד איזו חלופה עדיפה בעיני המבקרים. ברור שלא ניתן להשוות בדרך זו את דף הבית שלך עם דף הבית של אתר מתחרה.

 34. היי בן,
  פוסט מרתק, נתת לי מוטיבציה להחזיר כמה אתרים לרשת.. אמנם העבודה לא קלה אבל כמו שאתה אומר הסיכוי גבוה.. אז למה לא לנסות לפחות?
  תודה רבה על המידע המועיל.

 35. עמנואל, אני מבין שלדעתך אין שום ערך לקישורים בקידום
  לפי מה שכתבת
  "ברור שמדובר על יצירת קישורים, אבל לא משום שלקישורים יש ערך בשל היותם קישורים, כמו בראש/ית ימי גוגל, אלא משום שאם מבקרי אותם אתרים מקשרים ישתכנעו להשתמש בקישורים תהיה לגוגל הזדמנות למדוד את רמת שביעות הרצון היחסית שלהם מהביקור ולהקפיץ את האתר שלך למקום הראשון, אם המדידות יצדיקו זאת."

  אני בטוח ש99% מהמבקרים פה יחלקו עליך.
  זה גם לא נראה לי נכון.
  גוגל מאז ומתמיד מדדו ערך אתר לפי הקישורים הנכנסים אליו.
  כעת, יש להם מדידה מה הערך של כל קישור. אבל עדיין יש תועלת בכך שיש לך קישורים נכנסים.
  אחרת, אין שום צורך בבניית קישורים, שאפילו גוגל ממליצים עליה

  • יוני, תתאמץ לדמיין מצב מעבר (!) שבו אם ב' נכון אז א' מפסיק להיות נכון, ויחד עם זאת יש מצב ביניים שבו, למשך תקופה שלא הוגדרה מראש, גם א' נכון וגם ב' נכון, אם כי בינתיים (!) א' פחות נכון מממה שהוא היה בתחילת מצב המעבר, וב' עדיין פחות נכון מאשר הב' שיהיה בסוף מצב המעבר. סוג הבנה כזה הכרחי להבנת סביבת העבודה של מקדם האתרים, כאשר הנהלת גוגל גורמת לאלגוריתמים של מנוע החיפוש להשתנות מן הקצה אל הקצה באופן הדרגתי וגם מחוללת בהם שינויים פחות רדיקליים מיום ליום. אם אתה מתעקש להאמין שגוגל מחוייבים לך שלא לזנוח מתישהו לחלוטין את שיטת הקישורים, אין לך מה ללמוד ממני.

   לפני 500 שנים 99.99999999% מבני האדם האמינו שהשמש סובבת את כדור הארץ ולא להפך. אז מה?

  • בן אורן

   יוני,
   אני עוקב אחרי התכתובת שלך ושל עמנואל ונראה ששניכם מדברים בשפות שונות.

   יוני, אתה מנסה למצוא הסבר הגיוני לתופעות מסויימות, דבר אשר יעזור לך להבין מה פשר התוצאות שאתה רואה באתר מסויים ואיך זה משפיע על אתר אחר וכך למעשה תוכל "להמשיך לעבוד" בדרך יעילה. כשאני אומר "אתה" אני מתכוון לעוד הרבה משווקים באינטרנט. לצערי ולשמחתי זה כבר לא עובד ככה. על מנת להבין או לקבל את מה שעמנואל מציג לך (אתה לא חייב להסכים) אתה קודם כל צריך לקבל את העובדה שגוגל לא מעניק מיקומים, כן זה נשמע מצחיק אבל זו האמת. האלגוריתם של גוגל סה"כ קובע ציון לכל אתר וכל דף ברשת. ברגע שאתה תגרום לדף שלך לקבל ציון גבוה יותר ממתחרה, הוא ידורג גבוה יותר. עמנואל לא טוען שאין ערך לקישורים, אלא שערך הקישורים השתנה, מהו ערך הקישורים כיום? אף אחד לא יודע וזה גם לא קבוע, אני נוטה להאמין שלכל ביטוי חיפוש יש ערך אחר מבחינת השפעת הקישורים. אל תיקח את ישראל כדוגמה למה עובד ומה לא כיוון שאנחנו נמצאים בפיגור של כמה שנים מבחינת האלגוריתם. אם תסתכל על אתרים בעולם אתה תשים לה שיש מגמה בשנה האחרונה בה אתרים בעלי PR נמוך יחסית, מקבלים DA גבוה, תופסים מיקומים גבוהים וכו' אבל לנו כמקדמי אתרים זה לא נראה הגיוני, הרי איך יכול להיות שאתר עם PR2 נמצא במיקומים גבוהים יותר מאתר בעל PR4 עם הרבה יותר קישורים בעוד לאתר המדורג גבוה יש מעט קישורים. אין עדיין הוכחה חותכת כמובן שחווית משתמש או שביעות רצון גולשים הם הגורמים הבולטים המשפיעים על מיקומים כיום אבל ככה זה נראה. עושה רושם שאתרים איכותיים המספקים חווית משתמש יחודית משפיעים על הציון אותו גוגל מחלק בצורה בולטת יותר. שוב, אל תנסה ישר להשליך את זה על כל האתרים ולמצוא פגמים כיוון שמה שעובד על אתר אחד לא יעבוד על אתר אחר ומה שמעניק ציון גבוה בנישה אחת ועל ביטוי אחד יכול להיות שכמעט ולא ישפיע בנישה או בביטוי אחר. לסיום, גוגל כבר זמן מה מנסים לטייב את איכות האתרים, דבר שמייקר מאוד את תהליך הקידום. זה, יחד עם הנטיה של גוגל לצמצם את שטח הנדלן האורגני באופן עקבי (מה שמשאיר רק אתרים גדולים למעלה), פוגע בעסקים הקטנים.
   אריק שמידט, מנכ"ל גוגל אמר בעצמו כי האינטרנט כיום מוצף במידע שגוי והפתרון לכך הוא מותגים גדולים……

   • שלום בן.
    אני תוקף טענה אחת אצל עמנואל.
    הוא טוען שהצמדות להנחיות גוגל תיתן את התוצאות הטובות ביותר. אני טוען שכל עוד האלגוריתם\ים לא מושלם, יש דרכים מסויימות שיכולות לא לתת ערך לגולש, אך לשפר את המיקום.
    לגבי הקישורים, כתב במפורש שאין משמעות לקישורים עצמם. אלא הקישורים עוזרים לגולשים להגיע אליך, ואז עוזרים לגוגל לראות האם הגולשים שהגיעו דרך הקישורים קיבלו חוויה טובה.
    נ.ב מה זה DA?
    הענין של ציונים מול מיקומים ברור לי, ואני חושב שהוא גם מובן לכל מי שיש מעט שכל בקודקודו. חלק ממקדמי האתרים פשוט משתמשים בכינוי לא נכון "להשיג את המקום הראשון" מאשר "להשיג ציון גבוה יותר לשאילתא מאשר שאר האתרים המתחרים" בגלל הנוחות

    • יוני, ההיצמדות להנחיות גוגל בנושא שאתה מזכיר מתארת את המצב שהנהלת גוגל שואפת ופועלת להגיע אליו (!) בסופו של תהליך המעבר הנוכחי. המשמעות המעשית שלו היא שאתה לא יכול לדעת האם הוא יופעל במלואו על האתר שעליו אתה עובד מחר בבוקר, בעוד חודש או בעוד שנה, ולכן אתה מסכן (!) את כספי הלקוח ואת מעמדך המקצועי אם אתה מוציא את התקציב על בניית קישורים שלא צפויים להזרים תעבורת מבקרים מרוצים.

     אין בינינו ויכוח על קיומן של התופעות שאתה מתאר. ההבדל בינינו הוא שאני מתאר את המנגנון (!) שיוצר אותן (קיומו של מצב מעבר הדרגתי וממושך בין שיטת הקישורים לשיטת מדידת רמת שביעות הרצון היחסית של מבקרי האתר) בעוד שאתה רק אומר ש"האלגוריתם לא מושלם" מבלי להסביר מדוע.

     בתגובות הקודמות הסברתי שגם אם האלגוריתם היה מושלם, והיה מוחלף באלגוריתם מושלם אחר, הרי שאם הייתה קיימת תקופת ביניים של מעבר הדרגתי וממושך מהאלגוריתם הראשון לאלגוריתם השני, פעולתו בתקופת הביניים לא יכולה להיות "מושלמת". ומאחר והאלגוריתם (ליתר דיוק, אלגוריתמים) של גוגל נתונים לשינויים מינורים כמעט מדי יום, בדרך של ניסוי וטעייה, הם לא יכולים להיות מושלמים לעולם. אם אתה רוצה דוגמה מתחום אחר לקיומו של מצב ביניים ש"איננו מושלם", חשוב על ההסכם הזמני שנחתם בג'נבה עם אירן לפני כמה ימים.

     השאלה המעשית הנוגעת לדיון הזה היא כאמור "תוחלת החיים" הצפויה לעבודת הקידום על פי שיטה (למשל "בניית" קישורים) שאנחנו משערים שגוגל עומד לזנוח אותה לחלוטין, או במידה רבה מאד, בהדרגה ותוך פרק זמן לא ידוע, שיכול להיות קצר מאד או ממושך. אני מתרשם ממרבית התגובות שמרבית מקדמי האתרים מעדיפים להתכחש לאפשרות ששיטת הקישורים תיעלם, כי אינם יודעים לעשות שום דבר אחר.

     • עמנואל:
      א. אני לא מקדם.
      ב. אני לא חולק עליך לגבי עניין שינוי האלגוריתם, חבל לי על זמנך (וגם זמני) שאתה מסביר את עניין השינוי ההדרגתי שוב ושוב.

      לגבי הצמדות להנחיות גוגל. אני מסכים שהצמדות אליהם תועיל לטווח ארוך. לטווח הקצר וכנראה אף הבינוני שכמעט כל המקדמים, וגם רוב בעלי האתרים מעניין אותם, השיטה של "לעקוף" את גוגל כן תעבוד.

      אגב, המקדם יכול להיות מתוגמל רק לפי תוצאות בשנה, שנתיים הקרובות. ומקדם שיעבוד לפי השיטות של "לא לבנות קישורים בכלל" לא ישיג לקוחות, גם אם בטווח הארוך הוא יצליח יותר.
      למיטב זכרוני גוגל עצמם ממליצים לעשות קישורים פנימיים בתוך האתר וגם להשיג קישורים חיצוניים, תקן אותי אם אני טועה

   • הי בן.
    אני חושב שאתה לא מתייחס לטענה שעמנואל מעלה פה. ועליה מתנהל חלק משמעותי מהויכוח.
    לפי עמנואל, אין משמעות לקישורים נכנסים, והתועלת שלהם היא רק זמנית היום.
    כל התועלת מהם, היא שהיא גורמת לכניסה התחלתית של גולשים לאתר, ובכך עוזרת לגוגל ללמוד האם הם שבעי רצון מאותו דף.
    מה דעתך בנושא?
    יוני

    • יוני, תיקון קל: לקישור שממשיך להכניס לך מבקרים מרוצים ממשיך להיות ערך, כי בלעדיו מספר המבקרים המרוצים פוחת.

     • עמנואל – נשמע שיש לך כאן טעות.
      אתה טוען שגוגל מודדים את מספר המבקרים המרוצים

      נניח ויש לי מבקרים באתר בחלוקת שביעות הרצון הבאה
      מבקרים שבאים מביטוי חיפוש 1 – 8
      מבקרים שבאים מביטוי חיפוש 2 – 7
      מבקרים מלינק א – 8.5
      מבקרים מלינק ב – 7.2
      מבקרים מלינק ג – 6.8

      ונניח שהם מתחלקים בשווה. אזי לפי דבריך עדיף לי לסלק את לינק ב, ולינק ג כיוון שממנו מגיעים מבקרים פחות מרוצים
      הדבר נשמע מאוד תמוה
      אדגיש שאני לא מדבר על מבקרים מאוכזבים, אלא מרוצים במידה נמוכה יותר

     • יוני,
      א. אני מדגיש בדרך כלל (בתגובה הקודמת לא עשיתי זאת) שגוגל מתייחס לרמת שביעות הרצון היחסית! (בהשוואה לביקורי אותה אוכלוסייה בתוצאות החיפוש המתחרות).

      ב. אינני יודע איך גוגל משקלל את איתותי רמת שביעות הרצון היחסית לציון הרלוונטיות של הדף עבור אותה אוכלוסיה (למה שזה יהיה ממצוע פשוט?). מה עוד שמי שעושה זאת מעכשיו הוא אלגוריתם נפרד לכל ביטוי חיפוש, שלומד לבדו על פי עקרונות של אינטליגנציה מלאכותית איך למדוד את איתותי המבקרים.

      ג. לציון הרלוונטיות המשוקלל של הדף לביטוי חיפוש נתון לא היה ערך בעל גבול עליון גם בשיטת הקישורים, כי הרי תמיד אפשר היה להוסיף עוד קישור ועוד קישור.

      ד. אפשר בהחלט שלאורך זמן המספר המצטבר (!) של המבקרים שפחות מרוצים פוחת, כי הם אינם חוזרים לבקר, בעוד שההמבקרים היותר מרוצים מרבים לחזור.

     • עמנואל.
      אנא נסה לתת דוגמא איך גוגל לטעמך מודד את הקישורים.
      קשה להבין מה שאתה מתכוון.
      האם מספר המשתמשים המרוצים הוא המדד?
      האם אחוז המשתמשים המרוצים?
      איך זה עובד עם לינקים?
      תודה

     • יוני, זה נושא מעולה לדון בו במפגש סיעור מוחות בירושלים. גם איתמר בן דור רוצה להשתתף.

 36. יוני, אפשר שלא הצגתי את הניתוח שלי באופן מספיק ברור: הנהלת גוגל לא הייתה טורחת להציג שוב ושוב את השיטה החדשה לחישוב ציוני הרלוונטיות ולדירוג תוצאות החיפוש (על פי רמת שביעות הרצון היחסית של אוכלוסיית המבקרים) אם היא תיכנס לתוקף רק בעוד שנה!

  השיטה החדשה נכנסה ודאי כבר לתוקף בביטויי חיפוש מסויימים ורבים מאד, ויש להניח שזה בביטויי החיפוש המייצגים שימוש על ידי אוכלוסיות יותר גדולות של משתמשים. פירוש הדבר הוא ש:

  א. בשפות דלות אוכלוסין תהליך המעבר לוקח יותר זמן.

  ב. אם כל תוצאות החיפוש משיגות רמת שביעות רצון זעומה, אפסית או שלילית, אפשר שאין לגוגל ברירה אלא לדרג אותן על פי השיטה הישנה.

  ג. מאידך, דף האינטרנט (או האתר) הראשון שישיג רמת שביעות רצון גבוהה יוקפץ מיד (!) למקום הראשון בתוצאות החיפוש.

  ד. המסקנה המעשית היא שמקדם האתרים לא יכול לדעת (!) איך גוגל מתייחס לדף האינטרנט שהוא עובד עליו, גם אם ישיג עבורו תוך זמן קצר מספר רב מאד של קישורים טבעיים. לעומת זאת, אם ישיג עבור תוכנו רמת שביעות רצון עילאית, הדף יוקפץ למקום הראשון, אם כי לא ידוע מתי – אפשר שמיד, אם גוגל כבר הפעיל בביטויי המפתח שלו את השיטה החדשה או, לחילופין, מיד לאחר שיפעיל אותה.

  ה. גוגל ממליצים לבנות אתרים שהמבנה שלהם משרת בצורה המיטבית את העדפות המבקרים ביחס לתוצאות החיפוש לביטוי הספציפי שהם שאלו. זה יכול להיות אתר בעל דף אחד בלבד או אתר בעל דפים רבים, שמסודרים במבנה היררכי שטוח או תלול.

  ו. על המלצות גוגל ביחס לקישורים נכנסים כתבתי בפורטרוט בתגובגות הקודמות.

  • עמנואל שלום
   תודה על תגובתך המפורטת
   אני חושב שהדיון מוצה
   אתה יותר מתייחס לטווח הארוך (ואולי בינוני), ואני התייחסתי יותר לטווח הקצר.
   אני חושב שבטווח הארוך, אנחנו באותו כיוון, אם כי אתה סומך יותר מדי על האלגוריתם של גוגל לדעתי

   • יוני, הדיון בנושא הזה לא מוצה כי אני מגלה מדי שבוע היבטים חדשים, מרביתם בעקבות פרסומים של הנהלת גוגל. אתה לא חייב להמשיך להגיב.

    מאחר ולא ניתן לדעת האם בשביל האתר שאתה עובד עליו השינוי יחול בטווח הקצר, הבינוני או הארוך (כך זה גם עם שינויי האלגוריתם "פנדה" ו"פינגווין" – אם לא נענשת עד היום, אתה בכל זאת עלול להיענש מחר בבוקר) זה לא אחראי ולא ראוי כלפי בעל האתר, גם אם זה אתה, להמשיך ולסכן את ההשקעה המצטברת בקידום. זה גם שגוי לחלוטין מבחינה מקצועית לטעון שאני מדבר על הטווח הארוך בלבד. זה היה יכול להיות נכון רק בתנאי שגוגל היו מודיעים על מעבר בבת אחת משיטת הקישורים לשיטה החדשה במועד כלשהו בעתיד.

    מי שמעלים את הטיעון הזה פשוט לא יודעים מה לעשות בתנאי השיטה החדשה, שכאמור יכולה לחול על האתר שלהם מחר בבוקר, ומקווים שיהיה להם מזל והמצב הנוכחי יימשך עבורם כמה שיותר.

    התגובות הארוכות שלי מצטרפות יחד למשנה סדורה ואינני מוצא צורך לפרסם פוסט.

    • שלום עמנואל.

     התכוונתי שלי לא היה יותר מה להוסיף, ולא שאין מה לחדש בדיון.

     יתכן שהסיכוי שאתר שמקודם דרך קישורים רבים שמתנהגים כקישורים טבעיים, יפול בקרוב קיים. לדעתי, כרגע זה לא המצב. אתר עם קישורים רבים מוביל על פני אתר עם קישורים מעטים.

     אני חושב שהסבירות שזה יקרה במהירות (תוך שנה), היא נמוכה, אך כמובן שמי שעושה זאת לוקח סיכון

     אגב, קראתי קישור שהעלית במאמר אחר, ואני חייב להסכים איתך מתגובות הגולשים שאכן רואים נטייה של המקדמים להתעלם ממה שגוגל מצהירים ולטעון שהם מצהירים אחרת

     עם זאת גוגל כותבים "לכתוב תוכן מצוין שגולשים רוצים לשתף ולקשר אליו". החלק השני של המשפט מראה במפורש שיש חשיבות לקישורים ולשיתופים
     מה דעתך?
     יוני

    • "Links help our crawlers find your site and can give your site greater visibility in our search results."
     "Make sure that other sites link to yours"

     • יוני, הקטע הזה שמופיע בהנחיות גוגל למנהלי אתרים קדם בהרבה את הקטע מסוף מאי 2013 שבו כתוב: In general, webmasters can improve the rank of their sites by creating high-quality sites that users will want to use and share,
      והוא החליף קטע ישן שבו נאמר: In general, webmasters can improve the rank of their sites by increasing the number of high-quality sites that link to their pages.

      יש פה כביכול יותר מסתירה אחת, אבל צריך לשים לב לכך שהדגש (ב"הנחיות") הוא על מנהל האתר כאחראי ליצירת הקישורים הנכנסים, בקטע הישן הוא נדרש לשכנע את מנהלי האתרים המקשרים (ורק אלה מביניהם שמנהלים high-quality sites, ביטוי שלא מופיע באותו קטע מה"הנחיות"), ואילו בקטע החדש הוא צריך לשכנע את המבקרים שלו להרבות ולהשתמש באתר ולהביא אליו את חבריהם (share הוא ביטוי מתחום המדיה החברתית).

      משמעות הדבר היא שגוגל הפסיק לספור קישורים ולמיין אותם על פי איכותם, והתחיל במקום זאת למדוד את התנהגות אוכלוסיית מבקרי האתר לאורך זמן. וכפי שאנחנו יודעים, השינוי הזה מתבצע בהדרגה.

  • חוץ מזה, יהיה נחמד אם תכתוב פעם פוסט, במקום להגיב כל פעם בהערות

 37. תודה על מאמר מעולה! יש לי 2 אתרים שהיו במקומות 1-5 זמן רב (דיאטה וביטוח רכב) עד שקיבלתי את המייל המשמח מגוגל.
  מספר פעמים טיפלתי בנושא הקישורים הנכנסים ללא שום הצלחה.
  כעת אנסה שוב בדיוק לפי הוראות המאמר.
  כנראה יש חשיבות לפרטים הקטנים שלא הקפדתי עליהם.

 38. תגובה שלי על עמנואל. (ציטוט הדיון בסוף)
  אני אשמח לעשות סיעור מוחות בנושא.
  אבל אשמח להבין בערך מה הכוונה שלך, שאנסה למצוא כיוון למחשבה שאיננו רק דעתי.
  ההנחה שאתה מניח שהביקורים של אנשים באתר דרך לינקים משפיעה על המצב של גוגל עליהם, נראית מוזרה, כי אם יש לי קישור שבעבורו רמת שביעות הרצון תהיה נמוכה מהרמה הממוצעת עד היום ולא גבוהה, אז לכאורה לא כדאי לי לשים אותו. וזה נראה די מוזר.
  אנא נסה לתת דוגמא איך גוגל לטעמך מודד את הקישורים.
  קשה להבין מה שאתה מתכוון.
  האם מספר המשתמשים המרוצים הוא המדד?
  האם אחוז המשתמשים המרוצים?
  איך זה עובד עם לינקים?
  תודה
  עמנואל: יוני זה נושא מעולה לדון בו לסיעור במומוחות בירושלים, גם איתמר בן דור ישמח להשתתף

 39. יוני, אתה שואל אותי איך פועלים האלגוריתמים של גוגל, הבנויים על פי עקרונות האינטליגנציה המלאכותית, כדי לדרג את תוצאות החיפוש על פי רמות שביעות הרצון היחסית של האוכלוסיות השונות ומגוונות, שהגיעו לתוצאת החיפוש ממקורות שונים, מתוך כוונות שונות ומתוך העדפות שונות. ואתה גם שואל אותי כאילו קראתי את ספר הלימוד של מערכת גוגל, מהדורת סוף שנת 2013, ואני יכול לצטט ממנו תשובות מדוייקות ו"נכונות", על רגל אחת. אבל ספר הלימוד הזה "נעול בכספת של הנהלת גוגל בקליפורניה" ולאיש מבחוץ אין דרך לפרוץ לשם. בטח שלא למי שאפילו לא מתאמץ לגלות מה כתוב שם ומפנטז במקום זאת שכלום בו לא משתנה.

  מה שאני כן יכול לעשות הוא לסכם פה את אלפי שעות העבודה שהשקעתי בקריאת ההודעות הפומביות, ההנחיות, הרמזים והפעולות של הנהלת גוגל בשנים האחרונות, בניתוח המגמה המתבררת מהם, בהסקת המסקנות היותר סבירות ובהצגת חלקים מהמסקנות בפורומים המקצועיים השונים ובמסגרות שונות של סיעור מוחות. הצגת המסקנות, לעתים בסגנון תקיף ומתגרה, עוררה כמעט תמיד תגובות שחלקן שירתו אותי בשיפור הנימוקים ובהיפטרות מתובנות ונימוקים שגויים שהצגתי קודם, אם כי מרבית התגובות למה שכתבתי לא תרמו דבר להעמקת והבנת הידע (למשל "הניסיון שלי מראה שקישורים עדיין עובדים". תשובה: "שינוי שיטת הדירוג הוא הדרגתי").

  אני יכול להקדיש פה 10 או 30 דקות כדי לספק תשובות לשאלות הראויות ששאלת בסוף התגובה האחרונה שלך. אבל במסגרת מפגש סיעור המוחות שהצעתי, שלושתנו נוכל להשקיע יחד 6-9 שעות עבודה אינטנסיביות.
  מדעני ומהנדסי גוגל ודאי השקיעו בכך עשרות או מאות אלפי שעות עבודה, ולא היו מכריזים על שינוי שיטת הדירוג לפני שהיה להם פתרון שמהווה שיפור ראוי על פני שיטת הקישורים.

  • שלום עמנואל.
   צר לי על האיחור הרב בתגובה.
   אשמח לעשות מפגש כזה. כעת אני בעומס, אבל אני מקווה שהוא ישתחרר עוד שבוע שבועיים.
   תעדכן אותי.
   יוני

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *