כתובת אתר בעברית – למה אני לא ממליץ?

מה זה בכלל דומיין?

ראשית כל נעשה סדר במונחים: כתובת אתר = דומיין = שם מתחםדומיין בעברית

לאחרונה אני רואה יותר ויותר פרסומות קונטקסטואליות שונות באינטרנט המציעות שירות רכישת כתובת אתר בעברית (לדוגמא: רכב. com וכו’) והשאלה הנשאלת היא – מה טוב בזה? חלק ירצו לקנות את הכתובת בכדי לשמור על המיצוב שלהם בשוק בו הם פועלים, חלק פשוט מתוך המלצה ואחרים בגלל יתרונות SEO למיניהם שמבטיחים המפרסמים. בכל מקרה, אני אישית לא קונה חלק נכבד מהנימוקים שהמפרסמים מספקים, פשוט בעיקר שחלק מהם מטעה או במקרה הגרוע יותר – אינו נכון (וזה לא מאתמול).

כתובת האתר לא מעידה על רלוונטיות ואיכות התכנים

רבים יחלקו עימי, אך אני ממש לא חושב שאתר עם כתובת בעברית נותן לאתר שלך איזשהו ערך מוסף על פני אתר עם כתובת באנגלית (הטענה זהה גם כאשר מדובר על מקרים של כתובות דפים בעברית):

להלן התגובות שלי לכמה ציטוטים בהם נתקלתי ברשת:

“אם לאתר שלך תהיה כתובת עם מילות המפתח בעברית, גוגל יחשוב שהאתר יותר רלוונטי ולכן יקדם אותו גבוה בתוצאות החיפוש”
אוקיי נניח ויש לי אתר וותיק בנושא רכב המדורג היטב על המילה “רכב” וכתובתו היא mycarsite.co.il. כעת קם לו אתר חדש שכתובתו: רכב.com – האם זה אומר שעם הזמן האתר החדש יהפוך להיות רלוונטי יותר על המילה “רכב” מאשר האתר הוותיק רק בעקבות כתובתו? (בהנחה שהנתונים הטכניים שלהם מלבד הוותק זהים). זוהי בסך הכל כתובת האתר, אותה הכתובת עימה הוא מזוהה בעיני הגולש – אין זה אומר כלל שהאתר רלוונטי יותר בנושא המדובר. אז נכון, הגוגלבוט לא מושלם – אבל ההבנה כי זה לא מעיד על הפנים אלא רק על החוץ היא טריוויאלית.

“הצטרפו למאות אתרים המדורגים גבוה בגוגל”
אשמח אם מישהו ייתן לי דוגמא לאתר עם כתובת בעברית, המדורג במקום הראשון על ביטויי תחרותי כלשהו.

“חסכו זמן בהקדלת הכתובת- פשוט הקלידו את הכתובת בעברית ללא הסיומת ולחצו במקלדת CTRL+ENTER ואתם בפנים”

יופי כמה נוח! אז נכון ש CTRL+ENTER במקלדת משמש כתחליף להקלדת .com ומקצר לי 5 הקשות במקלדת, אבל מה קורה אם אני רוצה סיומת ישראלית co.il? קצת מפריע לי שאני מוגבל לסיומות קום בלבד.

אגב, למה השירות רק ב- com באמת? מסקרן…

“כ-70% ממשתמשי האינטרנט לא דוברים אנגלית והגופים שלא שמים לב לכך מפסידים הזדמנויות”
תרגום- אם אתה לא דובר אנגלית, סביר להניח שלא תדע על מה האתר askpavel.co.il מדבר, לכן כתובת כגון: אסקפבל.co.il או שאלואתפבל.co.il תסייע לך להבין יותר 🙂
אם הייתי אותו הגולש (שמפסיד הזדמנויות), כנראה שזו הייתה תשובתי:
א. אם מעולם לא שמעתי על האתר שלך, כנראה שכתובתו לא כל כך תשנה לי.
ב. אם כן שמעתי עליו וגלשתי בו בעבר, כנראה שכתובתו לא משנה לי במיוחד.

ממתי אני בתור גולש אמור לדעת אנגלית בכדי להתמצא באתרים? לא מספיק שאקליד בגוגל את השאילתה שאני מחפש ואכנס לאתרים שנראים לי? ילדים שלא יודעים אנגלית לא יכולים להנות מגלישה באינטרנט ולהגיע לאתרים הרצויים?

“השם קליט – הרבה יותר קל לזכור אותו”
באמת יותר קל לזכור את השם רכב.com מאשר car.com? אפילו אם זה mycar.com? ומה עם 12345car.com? אם כן, אז כנראה שזה רק אני.

“סיכויי החשיפה של האתר גבוהים יותר”
אשמח אם מישהו יסביר לי את זה, כי באמת שניסיתי.

מספר יתרונות שיש לדומיינים בעברית

אני אישית נגד כתובות אתר בעברית אבל אל תבינו אותי לא נכון, כפי שכתבתי בתחילת הפוסט – ישנם 2 יתרונות בולטים שיש לקחת בחשבון (אם יש עוד יתרונות אתם מוזמנים להציף):

מיתוג ומיצוב – מומלץ תמיד לסמן את הטריטוריה שלך ע”י תקיעת דגל מתאים. אם האתר שלך עוסק בתחום של “השכרת רכב”, עדיף לגבות את זה עם הדומיין השכרת-רכב.com. אם אתה מחשיב את עצמך כמומחה מספר אחד בתחום, דומיין שכזה רק יחזק את המיתוג שלך. כמו כן, אם מדובר במותג קיים מומלץ לתפוס את השם בעברית רק מתוך רצון למנוע מאחרים להשתלט עליו ולרכב על המיתוג שלך בעתיד (לדוגמא: קוקהקולה.com, סלקום.com וכו’).

חיבור אסוציאטיבי בין כתובת האתר למוצר – ללא ספק אתר שכתובתו ביטוח-רכב.com מתקשר טוב יותר בתודעה לביטויי “ביטוח רכב” מאשר אתר car-insurance.com. אני ממליץ לכל אתר שמטרתו למכור מוצר או שירות כלשהו לגבות את עצמו בדומיין הזה.

לסיכום, אם אתם אנשי אנטי-סיכונים, שונאי קונספירציות או סתם חוששים על בסיס קבוע – חשוב לזכור את המקרה הנפוץ והקלאסי “אם זה כן ילך”. אף פעם לא כדאי לסגור דלתות, אף אחד לא יודע מה יקרה. אולי כל מה שאני כותב כאן לא נכון, אולי בעתיד האלגוריתם של גוגל ישתנה, אולי תהיה בהלת דומיינים בעברית וזה יתפוס תאוצה – הכל יכול לקרות.

כמות הפרסומות באינטרנט רק גדלה ואפילו ראיתי לאחרונה גרופ שנפתח לצורך מיתוג בפייסבוק. בכל מקרה, אני מקווה מאד שהחברות לא ינסו להגדיל ראש באמצעות מהלך של הוזלה משמעותית של הדומיינים בעברית, אחרת סופו יהיה דומה למה שקרה לאתרים עם סיומות אינפו

אז מי מתכוון לקנות דומיין בעברית?

עדכון (12.05.10): בהקשר לנושא זה, פורסם הפוסט האם גוגל מעניש דומיינים בעברית?

אודות פבל ישראלסקי

פבל ישראלסקי
יזם, בלוגר, יועץ קידום אתרים והעורך הראשי של קהילת מקדמי האתרים ומשווקי האינטרנט AskPavel. המייסד והמנכ״ל של קבוצת אנגורה מדיה שכוללת מספר פעילויות - סוכנות שירותי שיווק דיגיטלי עם התמחות ב-SEO ו-PPC, מכללת AskPavel Academy שמציעה קורסים פרקטיים וכנס הדיגיטל השנתי Next Case שמושך אליו מדי שנה מעל 1,200 משתתפים.

79 תגובות

 1. ולמרות הכל,  הדומיין משפיע על המיקום בביטוי השכרת רכב למשל וגם בביטוי העלאת תמונות.
  במקרה אני קשור לקידום של שני האתרים ואני יודע שהדומיין השפיע לחיוב בשני המקרים.

 2. פבל ישראלסקי

  איך אתה יכול לדעת שזה משפיע?
  לשם כך אתה צריך לעשות ניסוי בו יהיה לך אתר X (עם כתובת באנגלית) ואתר Y (עם כתובת בעברית) מקביל בעל נתונים זהים ב-100% לאתר X.
  יש דרך אחרת לבדוק את זה?
   

 3. מהניסיון שלי, באופן ממש לא "נורמאלי", דומיינים בעברית עם קישורים מועטים וטקסט מועט הגיעו למקומות גבוהים בביטויים תחרותיים. האם יש קשר? אף פעם אי אפשר להיות בטוח. פבל, יכול להיות שאחד יהיה על שרת X, וגוגל מחליט ששרת X שווה פחות משרת Y, אי אפשר לעשות ככה ניסויי, כי אין תנאים מבוקרים.

 4. פבל ישראלסקי

  אני מעולם לא מצאתי קשר ישיר ולא חושב שגם אתה (ברמת ההוכחה הפורמאלית). זה שיש אתרים כאלה במיקומים גבוהים זה לא אומר שזה נובע בעקבות הדומיין בעברית 🙂

  וכפי שאמרתי:
  "אשמח אם מישהו ייתן לי דוגמא לאתר עם כתובת בעברית, המדורג במקום הראשון על ביטויי תחרותי כלשהו"

 5. בביטוח רכב יש אתר כזה ממוקם מקום 3, אומנם לא ראשון אבל ביטוי תחרות לכל הדעות.

 6. פבל ישראלסקי

  ובכל זאת, עצם ההופעה שלו לא מוכיחה שזה בזכות הכתובת.

  אילו היה גורם בעל השפעה, הייתי מצפה לראות הרבה יותר תוצאות כאלה בשטח ולא מקרים בודדים.

 7. פבל, רציתי לדעת, האם כשחברה כמו SPD נותנת קישור לכל הלקוחות שלה, ובעמוד הבית שלה, http://www.spd.co.il/ , יש 2239 (בדיוק =) ) קישורים יוצאים – זה משפיע על הקידום שלה? אם אני אהיה לקוח שלה, אני ארוויח משהו מהקישור?

 8. פבל ישראלסקי

  אם יש לה קישורים יוצאים זה משפיע על הקידום של האתרים אליהם מקשרים ולא עליה, אבל מכיוון שאלו קישורים של כתובות ללא אנקור אין לזה יותר מדי חשיבות מלבד PR. בכל מקרה, לא זה אמור להיות השיקול שלך בבחירת חברת אחסון.

  גילוי נאות: אני לקוח שלהם ואני מרוצה! 🙂

  • פבל, אני חולק עליך לגבי העובדה שקישורים יוצאים מדף אינם מחלישים את הדף. מיד אסביר ואני בטוח שתסכים איתי.
   אם מדף X יוצאים קישורים לאתרים חיצוניים וגם ל”דפי בן” של אותו דף. הקישורים הרבים החוצה מחלישים את הקישורים לדפי הבן של הדף (באותו אתר). הקישורים שדפי הבן שמחזירים לדף X חלשים יותר ולכן מחזקים פחות את דף X.
   קצת מסובך אבל לבטח עובד.

 9. פבל, מצד אחד כשמראים לך מיקום גבוה בביטוי תחרותי, אתה אומר, תוכיחו שזה בגלל הדומיין, ומצד שני אתה משתמש בזה שלא מצאת מקום ראשון עבור ביטוי תחרותי כטיעון. תחליט!

 10. דבר נוסף, האם אתה חושב באופן כללי שביטוי בדומיין לא עוזר בקידום או שזה רק תקף לעברית?

 11. פבל ישראלסקי

  גיא,
  מעולם לא טענתי ש"אם יראו לי ביטוי תחרותי עם דומיין בעברית הממוקם במיקום גבוה זו תהיה ההוכחה". זוהי בסך הכל נקודה אחת בכל הטיעון.

  אני מכיר את האתר שעידן הראה לי והוא לא היחיד שממוקם גבוה. יש לנו לקוח בתחום הביטוח אז אני מכיר את השוק. פשוט ניסיתי להגיד שיש מעט מאד דוגמאות כאלו ולכן מזה אני מסיק שדומיין בעברית הוא לא גורם משמעותי.

  הנקודה עצמה תשמש כהוכחה רק אם תהיה כמות גדולה מאד של דוגמאות כאלו ביחס לאתרים עם כתובות סטנדרטיות.

  אגב אני לא שולל כלום, אולי בעתיד יעשה שינוי באלגוריתם וזה ייתן יתרון משמעותי לאתרים, פשוט כרגע אני לא רואה את זה בשטח…יש למישהו עוד דוגמאות?

  גיא, לשאלתך האחרונה,
  במקרה של דומיין באנגלית וזירת גוגל.קום בהחלט זה עוזר וזו עובדה. יש אינספור דיונים על כך

 12. אני חושב שעצם העובדה שזה שונה ובולט (לך) ובטוח גם לאחרים שפחות מומחים ממך יכול לתרום לאחוזי ההקלקה של התוצאה אפילו אם הוא לא במקום הראשון.
  וכמובן שלא יותר קל לזכור cars.com מ-אוטו.com אבל ההבדל הוא כמה מליוני דולרים 🙂

 13. פבל ישראלסקי

  תודה רבה רון! נקודה מעניינת, לא חשבתי עליה…
  בהחלט כתובות בעברית מגדילות את אחוז ההקלקה כשאני חושב על זה (אם כי זו לא עובדה אבל זה נשמע הגיוני).

  מה שיכול להיות טוב אם נעשה בצורה מסוימת

 14. פבל, בביטוי העלאת תמונות נכנסתי לעמוד הראשון עם מדריך העלאת תמונות, כל מה שיש למדריך הזה הוא מספר קישורים קטן ומעט תוכן.
  אני באמת סבור שהדומיין הוא זה שהוסיף לו לא מעט נקודות זכות.

  • ומה עם צפיפות מילות מפתח מה עם תוכן רלוונטי איכותי והרשימה נמשכת יש עוד המון דברים מלבד דומיין שגם לדעתי לא משמעותי

 15. פבל ישראלסקי

  אתה חושב שאם היית משתמש בדומיין באנגלית ועושה את אותה האופטימיזציה – לא היית מגיע למיקום הזה?

 16. חפש בגוגל את המילים "כאבי ברכיים" ביטוי די תחרותי ותקבל אתר מספר 5 או 6 נכון להיום שמופיע בעמוד הראשון של גוגל ללא כל סיבה מיוחדת אין לינקים שמובילים אליו, צפיפיות המילים לא מדהימה. דרך אגב האתר לא שלי, ואשמח אם תסביר לי איך הוא קיבל את המקום השמור למעט שם הדומיין המיוחד שלו

 17. פבל ישראלסקי

  אני מבין את הסיבה לסקרנות שלך לפענח את התעלומה, הרי בסופו של דבר שניכם אתרי אפילייט על אותו מוצר 🙂
   
  ולשאלתך:
  א. לפי הבדיקה שעשיתי, הביטויי הזה לא ממש תחרותי (שים לב שיש בסך הכל כ-120 אלף מתחרים).
  ב. יש לינקים שמובילים אליו.
  ג. לגבי הצפיפות, בדיוק להיפך- אסור שתהיה צפיפות גבוהה מדי.

  למה אני חושב שהוא הגיע למקום הראשון?
  – אני מעריך שנעשתה אופטימיזציה נכונה (לא ממש התעמקתי אז אני רק משער)
  – מעצם היותו אתר, להבדיל משאר התוצאות בדף שהן למעשה עמוד פנימי בסך הכל (אומנם זה אתר שמורכב מעמוד בית בלבד אבל בכל זאת כוחו רב יותר מאשר עמוד פנימי).

 18. בשורה התחתונה פבל, כמו שבאנגלית הופעת הביטוי בדומיין עוזרת כך גם בעברית.

 19. פבל ישראלסקי

  זוהי דעתך עידן ואני מכבד אותה.
  יחד עם זאת אני, בתור מישהו שמנסה לחקור את התחום, בכל זאת עדיין לא משוכנע.

 20. ברור שהסיבה להתעניינות שלי אינה מקרית את הלינקים האלו כבר ראיתי אולם לאף אחד מהם אין קשר לנושא עצמו אלא לתחום שונה לגמרי. כלומר שאומנם הוא מקבל דירוג על אותם לינקים אבל לא צורה מלאה מכיוון שהם לא רלוונטים. הערתך לגבי הנושא שבגלל שמדובר בעמוד הבית הוא מקבל דירוג גבוה יותר אשמח לקבל התייחסות או קישור לנושא מכיוון שהדבר לא מוכר לי

 21. פבל ישראלסקי

  directinfo:
  לגבי קישורים מאתרים לא רלונטיים כלל- מדובר בזירת גוגל.ישראל והרבה דברים שלא מצליחים בגוגל.קום (כמעט) מצליחים כאן – ספאם הוא אחד מהם.

  לגבי ההתייחסות אני אשתדל למצוא משהו.

 22. אני לא חושב שלמישהו מאיתנו יש את האפשרות (הכלכלית) לבדוק באמת את הנושא…
  אולי אם החברות שאנחנו עובדים בהן יחליטו שזה מאוד מעניין אותן הן ישקיעו..

 23. פבל, רק לשם סקרנות האם שינית את השם בתגובה ? 🙂

   כוונתי מעולם לא הייתה מיצור ספאם פשוט איני רוצה להזדהות בשמי.

   ושאלתי עדיין אמיתית ומתייחסת לאו דווקא לאתר של כאבי הברכיים, יש לפעמים דברים לא הגיונים במיקום אתרים אשר אין כל ערך מוסף למשתמשים.

   ברור ששנינו מתחרים על אותו תוכנית שותפים אולם לאתר שלי יש מידע רלוונטי נוסף הרבה מעבר לקידום התוכנית עצמה.

 24. פבל ישראלסקי

  אכן שיניתי את שמך בתגובות אבל יש סיבה לכך.
  הסיבה היא שאם תשים לב, כולם מזדהים בשמם (או בשם האתר\חברה שלהם), מכיוון שכך נהוג. אם מתפתח דיון, אני מעדיף לדעת עם מי מדברים.
  העניין הוא שאם אאשר את התגובה שלך בשימוש מילות מפתח כאלה ואחרות, יהיה זה לא הוגן כלפי מגיבים אחרים. מקווה שתבין אותי 🙂

  ואתה ממש לא יוצר ספאם, לדעתי אתה דווקא מעלה נקודות חשובות שדורשות התייחסות.

  לעניין הרלוונטיות שהעלית: מה אני אגיד לך, אתה צודק וזה המצב. לצערי ישנם הרבה מאד מקרים דומים בהם אתרים בעלי ערך רב למשתמש נמצאים מתחת לאתרים "חלשים". אגב, זה נפוץ בעיקר בגוגל.ישראל, בייחוד משום שלגורם ה- off site seo יש כוח רב מאד ואפשר להגיע איתו כמעט להכל.

 25. אכן אתה צודק, אז בחרתי שם בדוי במקרה זה אתנצל שאיני יכול למסור את שמי.  למרות שמי שמבין טיפה יוכל למצוא בקלות. 

  בכל מקרה במקרה הנ"ל אין אפילו Off Site SEO. וזה מה שיותר מעניין בנושא. 
  לכן הסיבה היחידה שיכולה למקם אתר מעין זה זאת כתובת הדומיין הרלוונטית מאוד למילות החיפוש.

 26. פבל ישראלסקי

  איכות קישורים נכנסים בהחלט אין לו, וגם ככה יש כמות דלילה מאד.
  כפי שאמרתי בתגובות מקודם, לדעתי הסיבה למיקומו היא אחרת.

 27. חפש בגוגל גיבוי וראה מי ראשון.
  רכישת הדומיין נתנה לנו קידום רציני בתחום תחרותי.

 28. לגבי זה, יש אפשרות לערוך את זה מתוך ההגדרות של הפיירפוקס.

  תכנס בפיירפוקס לכתובת about:config

  ותעשה המשך..

  תחפש את:

  browser.fixup.alternate.suffix

  תלחץ עליו פעמיים ותוכל לשנות ל -co.il

  למרות שאני ממליץ להשאיר את זה על קום ולהפוך את

  shift+enter

  שעושה השלמה של .net

  אתה יכול לעשות את זה עם תוסף לפיירפוקס שניתן להוריד מפה:

  rapidshare.com/files/133157937/urlsuffix_0.3.7.xpi

  מקווה שזה עוזר

  יום טוב 🙂

 29. אהבתי מאוד את המאמר,יש לי דומיין בעברית אני חושב שזה אחלה דומיין
  פריסטייל.com השאלה האם זה נוח לכתוב?

 30. אתה לגמרי טועה, פבל.

  זה כבר הולך.

  אתה יכול למצוא דומיינים בעברית ממוקמים גבוה על המונחים שלהם, עם 10 לינקים +- , לעומת אתרים עם דומיין באנגלית שמקבלים מאות ונמצאים מאחוריהם, או במקביל אליהם.

  כמובן שיש פרמטרים נוספים, אבל אני בטוח שאם תבדוק אחד מול אחד, תגלה שהם אחלה לקידום.

  והנה לך ניסוי נוסף לרשימה, אל תשכח לתת קרדיט 😉

  • פבל ישראלסקי

   לא אני ולא אתה לא יכולים לטעות או להיות צודקים ב-100% מכיוון שלאף אחד מאיתנו את האלגוריתם המדוייק, אנחנו יכולים רק לשער על סמך תצפית. צר לי אך מה שתיארת זו אינה תצפית. כמובן שאני יכול להראות לך מקרים בהם אתר עם דומיין בעברית ממוקם מעל אתר עם דומיין באנגלית למרות שיש לו פחות לינקים נכנסים – האם זה אומר משהו? מה לגבי איכות הלינקים?

 31. מן הסתם שאיכות קישורים נכנסים נלקחה בחשבון.

  אתה יודע מה, בלי מילים, פשוט תסתכל על עמוד התוצאות הבא על המונח ‘אישורי הגעה’ ושים לב לקישורים הנכנסים לתוצאות:

  http://www.google.co.il/search?hl=iw&q=%D7%90%D7%99%D7%A9%D7%95%D7%A8%D7%99+%D7%94%D7%92%D7%A2%D7%94&btnG=%D7%97%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A9+%D7%91-Google&meta=&aq=f&oq=

 32. פוסטים מצויינים, יישר כוחך.
  בנוגע לקידום של דומיינים בעברית.
  אני עשיתי בדיקה לצורך אתר שאני מקדם (מבט לשידוכים – mabtim.com)
  על שתי דומיינים בעברית עם תחרות קשה.
  מאורסים.com
  מבט.com

  ובשניהם הגעתי למקומות הראשונים (בלי עבודת קידום נוספת, באותו טווח זמן).
  במאורסים הגעתי בתוך שבועיים למקום השני.
  במבט הגעתי למקום שלישי-רביעי, בעקבות תחרות עם מבט של הערוץ הראשון ועוד אתר ענק ומבוסס.

  אז נכון שזה לא קידום למקום הראשון, אבל זה משיג תוצאות מצויינות בסכום מינמלי.

 33. בהמשך לשיחה על הדומיין כאביברכיים.com רכשתי דומיין מאוד דומה עם מקף במרכז והחלטתי לא לקדם אותו בכלל בלי קישורים נכנסים בלי שום דבר.

  להפתעתי הוא מופיע בעמוד הראשון, כנראה ששם דומיין בעברית כן עוזר.

 34. פאבל,

  אני חושב שההטיה שלך נובעת מכך שהזנחת את מקדם הותק שיש למרבית שמות המתחם הלועזיים על פני אילו בעברית (נדמה לי ששנה מקסימום).

  כידוע גוגל אוהב ללמוד דומיינים ולשחק איתם במעלה הדרוג ולבחון את עקומת השיפור באיכות שלהם (תוכן וקישורים) ולכן שמות המתחם העברים נמצאים בחסרון מובנה מעצם קיומם הקצר.

  מה שהזנחת, זו העובדה שבזירות תחרותיות מאוד לותק והקומת השיפור וההתמדה יש חשיבות עליונה (ולכן קידום שחור נכשל בהן בטווח הארוך)! מה שהיית צריך לבחון אלו זירות בתחרות נמוכה ובינונית שבהן לשם מתחם עברי יש בכלל סיכוי אמיתי לתחרות באופק של חודשים בודדים.

  אם היית בודק בהקשר זה היית מוצא שמות מתחם רבים בעברית שכבשו את התוצאות במהירות אדירה (זה לא קיים בבינג ויאהו) … לי עצמי יש לפחות 4 כאלו שאני לא רוצה לחשוף.

  • פבל ישראלסקי

   צודק לחלוטין, נקודה מעולה! העניין הוא שכיום אתה יכול לראות הופעה של דומיינים בעברית גם בזירות תחרותיות, אבל השאלה הנשאלת היא – איך ניתן להוכיח או להפריך אם המיקום הזה הושפעה מהיותו דומיין בעברית?

 35. בשקט בשקט התמכרתי לפוסטים שלך…

  בעניין דומיין בעברית.
  הנושא מעניין אותי כי אני בדיוק עומדת בפני החלטה אם לקנות דומיינים בעברית כדי להקים אתרי תמיכה לאתרים קיימים עם ביטויים תחרותיים מאוד.
  קראתי את כל התגובות וראיתי שעברה כמעט שנה מאז הפוסט המקורי והתגובות מאז.
  מה דעתך כיום לגבי הקמת אתר תמיכה עם דומיין בעברית לקידום אתר עם דומיין שבו מילות מפתח לועזיות?
  מה בכלל דעתך על אתרי תמיכה?

  תודה
  קרן

  • פבל ישראלסקי

   היי קרן, כיף לשמוע על ההתמכרות (תודה) ואני שמח לראות אותך כאן! 🙂

   אוקיי, אתרי תמיכה זה נושא כל כך מורכב מבחינה SEOית, שאני אפילו לא יודע אם אוכל לסכם אותו בפוסט. באופן כללי, תמיד תנסי לחשוב מנקודת מבט של יוזר, נקודת המוצא היא – אם זה טוב למשתמש זה טוב למנועי החיפוש. ולכן השאלות שאת צריכה לשאול את עצמך בבניית הרשת הם: האם כל אתר ברשת הזו יספק תוכן איכותי וייחודי? האם האתרים נבנו רק במטרה לחזק אתר כלשהו ברשת מבלי לספק שום ערך מוסף לכשעצם? וכו’. נקודת המוצא שלך – תדמייני שאת גולש שהגיע במקרה לאחד מהם, מה תהיה תגובתך לאחר סיור קצר?
   זה החלק הראשון בתכנון. החלק השני (שזה החלק המורכב שקשור ל-SEO), זה כל העניין הטכני של בנייה ואפיון נכון של הפונקציונליות של כל אתר תוך שמירה על כללים קפדניים. החלק הראשון יסייע לך להגיע לבד לעקרונות של החלק השני.

   לגבי דומיינים בעברית (אל תדאגי, לא ניסיתי להימנע 🙂 ), לצערי אין לי תשובת כן/לא בשבילך ואני אסביר. נכון להיום, לא ידוע לי על מישהו בתעשיה הישראלית שעשה ניסוי בו הוא בודד את הפרמטר הזה (דומיין בעברית) משאר הפרמטרים במסגרת ניסוי. וכך למעשה הצליח להסיק ששינוי חיובי בדירוגים שלו נבע מהדומיין בעברית. יש למעלה מ-300 פרמטרים שמשפיעים על הדירוג כך שקשה מאד להסיק על סמך שינוי במיקום שזה נבע בגלל הדומיין בעברית. על כל דוגמא שבה תראי לי אתר שממוקם גבוה בתוצאות עם דומיין בעברית, אוכל להראות לך מנגד אתר שממוקם נמוך בתוצאות על שאילתה אחרת. אני אישית לא משתמש בדומיינים בעברית רק בגלל עניין של אסטטיות (כמו למשל בהעתקה והדבקה של ה-URL) וגם בכדי לשמור על סטנדרט עולמי מסויים (רוב הכתובות באנגלית) מבלי להתאים את עצמי לוקאלית. אבל זה כמובן בחירה שלך – אם התוכן שלך יהיה איכותי + תשיגי קישורים איכותיים ורלוונטיים + תדאגי לשמור על ה- guidelines של גוגל = אין סיבה שלא תגיעי לטופ!

   (בסוף במקום תגובה כתבתי פוסט 🙂 )

 36. I couldn’t ask more 🙂
  מכאן אני מסיקה שמאחר ואין באמת אפשרות לבחון את הנושא בתנאי מעבדה (לך תבודד פרמטר אחד מתוך 300…ועוד תקדם אתר בלי תוכן איכותי וייחודי) נשאר לבחון אותו בתנאי שדה, כלומר ניסוי רטוב 🙂
  אם זה יעבוד והוא יתקדם מהר במעלה החיפושים, הרווחנו. אם לא, הפסדנו לכל הפחות כמה $ בודדים ושעות בודדות של עבודה.
  מעניין אותך?

 37. הלכתי על זה.
  הקמתי אתמול אתר קטנטנן, בינתיים על וורדפרס, צריכה לעשות לו העברה לדומיין ראשי.
  עכשיו מתחילה העבודה… 🙂

 38. אני באופן אישי חושבת שזה מדליק שיש שם שמזוהה איתך שהו גם בעברית

  אצלי למשל רכשתי את מגירות.קום בעברית ואני מוצאת שלי הרבה יותר נוח להקיש את השם בעברית + CTR ENTER.
  אני בטוחה שהזמן יעשה את שלו וזה יהפך לעוד יותר נח וקל ועוד הרבה יותר גולשים ישתמשו בזה, ואלי גם הדפדפנים יותאמו לעניין.
  וחוצמזה , מה לא שווה 10$?

  לילך דרור | מגירות
  http://www.megirot.com

  • פבל ישראלסקי

   היי לילך,

   השאלה היא אם בנית את האתר בשבילך או בשביל הגולשים שלך? מי אמר שלהם נוח להקיש את השם בעברית + CTR ENTER? האם עשית איזשהו סקר ושאלתם אותם?

   כפי שאת יכולה לקרוא בפוסט, ישנם הרבה מאד השלכות לנושא הזה מלבד הקשת הדומיין בשורת הכתובת. אני לא רוצה “לקטול” את השימוש בדומיין בעברית, כי לדעתי יש לו יתרונות. אני פשוט רוצה לפקוח את העיניים לנקודות שלא תמיד חושבים עליהם.

 39. פבל היי,
  אני חוזר אל הפוסט זה שוב ושוב וכל פעם הדיון בנושא שמות דומיין עבריים ולועזיים מפרה מחדש.
  זה נ-ה-ד-ר

  תודה!

 40. שמעתי על האתר שלך היום,
  במבט מהיר ביותר אני יכול להגיד שאני עוד אשוב, תחום האתר פוגע בול בתחביבי החדש וגם הכתיבה נראת סימפטית משהו 🙂

  לא באמת תיכננתי להשאיר הודעה, אבל אם כבר שאלת על הCTRL+ENTER אז לא למה 🙂

  הכי קל לשנות היה בפיירפוקס, פשוט לשנות בהגדרות – http://www.howtogeek.com/howto/internet/firefox/change-ctrlenter-behavior-in-firefox/

  באקספלורר זה נראה מסובך משהו – http://techsalsa.com/change-ctrl-enter-function-to-something-else-in-ie/

  ולצערי בכרום לא נראה שיש פתרון באתר.

  שיהיה בכייף,

  יניב

 41. האם למישהו מהכותבים והקוראים יש הבנה האם יש הבדל בין דומיינים בעברית עם .com, .net, .ws
  ראיתי שב ws יש מעט משתמשים, וזה למה?
  פבל, אני כותב את השאלה שוב למרות כבר כתבתי, הפעם עם סימון לקבלת עדכונים במייל
  חן חן

  ישעיהו

 42. פאבל,
  האם תוכל בבקשה להרחיב את הדיון גם לגבי סיומות דומיינים,
  כלומר האם עדיף לאתר ישראלי סיומת co.il על פני com ?

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   היי,

   אני תמיד ממליץ דומיין עם סיומת מקומית כאשר מעוניינים לטרגט קהל מקומי בגוגל מקומי. לכן עבור גוגל ישראל בהחלט הייתי ממליץ על co.il

 43. קודם כל אני רוצה להגיד שיש לך פה בלוג נחמד…

  אתה קצת מטעה… האתרים בעלי סיומות שונים שקיבלו אישור מ ICANN העולמי ככה שישראל היא גורם קטן למי שמערער על יציבות הדומיינים בשמות מקומיים

  אולי זה לא יגרום לכך שתהיה מקום ראשון במילה רכב אבל בהחלט זה עוזר…

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   תודה רבה, אבל לא ממש הבנתי איך בדיוק אני מטעה? 🙂

   • “למה השירות רק ב- com באמת? מסקרן…”
    השירות ניתן גם ב net
    דוגמא: http://www.השכרתרכב.net היה גם co.il אבל אף אחד לא הכיר בזה
    ודבר נוסף אולי car.com הוא קליט ואם היה לי שם כזה הייתי מרוצה (: אבל מה עם מילים כמו advertising.com או בעברית עילגת pirsum? ומילים קצת יותר ארוכות?

 44. פבל, אני מבין את הראש שלך שחוזר וטוען שעד שלא ייעשה ניסוי בתנאי מעבדה אין הוכחה שהדומיין בעברית עוזר.

  יחד עם זאת אפשר “להריח” שזה אכן מקדם בצורה משמעותית את האתר.

  יוצא לי לא מעט פעמים לראות דומיין בעברית במיקומים ראשונים וכשנכנסים לאתר מוצאים כמה דפים עלובים.
  נכון, יכולות להיות עוד המון סיבות לכך, אך שוב – התחושה היא שאין סיבה אמיתית למיקום חוץ מהדומיין,כשהדבר חוזר ונשנה עם מספר אתרים זה גורם להרגשה כללית שיש בזה יותר ממשהו.
  נ.ב. שים לב לתגובה של הבחור שקנה דומיין כאבי-ברכיים בעברית והתברג לבד בדף הראשון.

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   ייתכן מאד שאני טועה, מעולם לא אמרתי שמה שאני אומר זו האמת המוחלטת. אני מבין את כוונתך לגבי “להריח” דברים, אבל יש לי הרבה דוגמאות סותרות שבהם זה לא סייע לאתר להתברג. לכן אני אומר שאם רוצים ממש לאמת תאוריה לכדי מתודולוגיה חייבים לוודא שהיא עובדת בכל המקרים.

 45. יש לי כמה שאלות:
  אם השם של האתר לא הגיוני לכתיבה באנגלית ואני קונה עוד שם יותר קליט ונוח באנגלית אבל לא מייצג ב100% את השם של האתר.
  דוגמא קשה: mozharey-yukra.co.il
  ואני קונה שם קליט יותר: moz.co.il
  (שבו אני אשתמש בכרטיס ביקור או מקומות שיהיה נוח לאנשים לקלוט)

  וכמו שהעלו פה אחת הבעיות היא “אחוזי ההקלקה” אז אני חושב שעדיף לי לקנות עוד דומיין שהוא יהיה בעברית,
  כמו : מוצרי-יוקרה.com .
  כשהאתר יהיה תחתיו אני מאמין שיהיה לי יותר קל לקדם אותו מהדומיין הראשון שהדגמתי,
  ואחוזי ההקלקה יהיו גם בהתאם.
  ויש את המילה תכל’ס בתוך הדומיין.

  1.קודם כל האם אני חושב נכון?
  2.בסוף הדומיין הרי com ולא co.il אז זה גם חסרון של הדומיין לא?
  3.מה קורה היום בבינג ויהו האם הם תומכים בדומיינים האלה?
  4.האם זה נכון לחבר את הדומיין “הקליט” לדומיין בעברית?

  אשמח לשמוע את דעתכם בעניין וללמוד מנסיונכם.

 46. לאחרונה גוגל פוסל הרבה אתרים עם דומיין בעברית בטענה כי עברו על כללי בנייה וקידום אתר…

  יש למישהו מידע בנושא ? האם מישהו הצליח להחזיר אתר שנזרק מהאינדקס ?

  דוגמא לאתר שיצא מסיבה לא ברורה :

  http://www.תכשיטיקבלה.com

  • אילן,
   כבר לפני כשבועיים הבחנו שהאתרים עם שם דומיין בעברית מסולקים מדף ראשון, ולכן, בישיבת צוות של נירמי, הוטל עלי לערוך מחקר מקיף בנושא.
   אני בשלבים אחרונים של כתיבתו ואעלה את תוצאותיו לאתר שלנו.
   המחקר יכלול את מצב התפתחות שמות הדומיין בשפות וגם את התייחסות גוגל לשמות דומיין המתחילים ב-xn--
   כאשר יעלה, בימים הקרובים, אעדכן אותך.

   • תודה גבריאל
    אני מדבר על אתרים שהוא מוציא לצמיתות מהאינדקס.
    יש לכם אתר שלא נפגע ונמצא בדף הראשון בגוגל, קורס קידום אתרים.
    ממחקר שאני עושה ולדעתי האתר לא ירד מהאינדקס ולא מהדף הראשון.
    אילו אתרים הורידו לכם ?

   • גבריאל שלום,
    מידע חשוב ומעניין.
    האם אתה מתכווןלכתוב כאןכשתכתוב על כך?

 47. פניתי לפאבל ונראה אם הוא מעוניין שאעלה כאן.
  אם כן, אז המאמר מוכן ואשלח אותו אליו.

 48. עלה המאמר בנושא
  האם גוגל מענישים שמות דומיין בעברית?
  בבלוג זה, בכתובת:
  https://www.askpavel.co.il/blog/hebrew-domains-penalty

 49. אתה לא ממליץ על דומיין בעברית.
  על שם דף (URL) אתה כן ממליץ בעברית?
  לא הצלחתי להבין על סמך מה אתה טוען שזה לא כדאי?

 50. הקיצור שדיברת עליו בשביל הסיומת הוא לא רק ל.com
  כשהווינדוס בעברית לחיצה על CTRL + ENTER תרשום לך .co.il

 51. עד כמה במהירות כתובת דומיין בעברית נהייתה שם נרדף לספאם וחבל.

 52. היי.
  יש איזה עדכון בעניין הדומיינים בעברית? הקידום שלהם השתפר?

  בכל מקרה, הדומיין בעברית יותר קליט כי הרבה ישראלים מסתבכים באיות האנגלי.

 53. לפי דעתי דומיין בעברית ממש לא נוח למשתמש הפשוט ומיותר.

 54. פבל עכשיו אחרי שהנושא קיים הרבה זמן יחסית ועדין יש דומיינים מקודמים אתה עדין חשוב שזה לא טוב?

 55. אני מנסה לקדם את מילת המפתח “חשמלאי מוסמך”
  מה דעתכם ? איזה כתובת עדיפה?
  http://www.sigmabs.co.il/wordpress/חשמלאי מוסמך
  או
  http://www.sigmabs.co.il/wordpress/licensedelectrician

 56. שאלה למקדמים, תודה מראש למשיבים:

  הדומיין שלי באנגלית
  האם שמות הספריות ב url צריך להציג בעברית או באנגלית?
  למשל
  http://www.mydomain.com/contact-us
  או
  http://www.mydomain.com/צור-קשר

  מבחינת קידום בגוגל מה עדיף כאן לעשות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *