מהנדס בגוגל שוב “מודה” בהטיית תוצאות

כידוע, תעשיית ה- SEO עוקבת אחרי כל ציטוט היוצא מפיהם של מהנדסי גוגל על מנת להפריח או לאמת שמועות והשערות לגבי הצורה שבה מתקבלות תוצאות החיפוש. לפני מספר ימים זה קרה שוב כאשר אחד מהמהנדסים של גוגל בשם אמית סינגל התראיין לעיתון The Financial Times ובין היתר דיבר על כך שגוגל מפעילה קבוצת איכות אנושית המבקרת אתרים בודדים. לפי דבריו, תפקידה של הקבוצה הזו היא למנוע מצב בו חברה מסוימת משתמשת באתר ותיק בעל מוניטין טוב בעיני האלגוריתם של גוגל על מנת לקדם אתרים אחרים שלה. משום מה אותו מהנדס התייחס לכוח שעובר בין האתרים כ – Pagerank למרות שבכירים אחרים בגוגל אומרים בכל הזדמנות כי ה-PR הוא רק חלק קטן מן האלגוריתם.

למען הסדר הטוב, נציין רק שלגוגל ישנה גם קבוצה נפרדת אשר נלחמת בספאמרים ובאתרים אשר מפרים את הקווים המנחים שלה (קבוצת הוובספאם). גוגל כותבת במפורש כי לקבוצה זו בהחלט יש את היכולת לחסום אתר מלהופיע באינדקס ונראה כי אותו מהנדס לא התייחס אליה בדבריו.

מספר כתבים טכנולוגיים (לא בהכרח מתעשיית ה-SEO) ראו בהצהרה זו הוכחה לכך שגוגל מתערבת בתוצאות החיפוש בצורה ידנית. סקוט קלילנד מחברת המחקר Precursor כתב שמדובר בניגוד גמור להצהרתה של גוגל שמנוע החיפוש שלה הינו נייטרלי וחסר פניות. בן רוזאלס מ – AgentGenius כתב שלמעשה זה היה ידוע כבר שנים מהסיבה הפשוטה שכאשר אתה שולח את האתר שלך לבחינה מחדש (לאחר עונש), אתה חייב לעבור דרך בודק אנושי שמחליט האם האתר שלך יוכל לחזור לאינדקס.

לעומתם, דני סוליבן מ – Search Engine Land הגיב באמצעות עדכון של מאמר שכתב ב– 2007 ועסק בהצהרות דומות כביכול. לדעתו שום דבר לא השתנה מאז ולמעשה מדובר באי הבנה מכיוון שידוע כבר שגוגל מפעילה קבוצה של בודקים אנושיים שתפקידה לקבוע עד כמה אתרים באינדקס הם איכותיים. תפקידה של קבוצה זו הוא לתת פידבק נוסף במטרה לשפר את האלגוריתם הקיים שהוא עדיין אוטומטי לחלוטין. הוא מוסיף כי שליטה בתוצאות של שאילתות בודדות לא מתאימה כלל לדרך החשיבה “הגוגלית” המעודדת אוטומציה.

> בחזרה לארכיון החדשות

אודות איתי ברנר

איתי ברנר
העורך הראשי של מדור החדשות באתר AskPavel בו מדי שבוע מתפרסמות הידיעות האחרונות מעולם השיווק באינטרנט. עורך וכותב תוכן עצמאי, בין היתר הקים את Web Wiz המספקת פתרונות כתיבת תכנים וניהול תוכן.

תגובה אחת

  1. קבות הבדיקה תפקידה רק לחקור איזה אתרים לא רלוונטיים הצליחו להתברג לעמוד ראשון, ומכאן קורים 2 דברים
    1. קבוצת הבודקים מדווחים למנהל האחראי עליהם ורק לאחר אישורו ואישור נוסף מצד המנהל שמעליו, אתר יורחק מהאינדקס כדי למנוע מצב מפיוזי.

    הדבר השני שקורה הוא חקר על מקור הכוח של האתר הספאמי והעברת המידע למחקלת הספאם על מנת שינחו את אנשי האלגוריתם לבצע התאמות בהתאם, כדי למנוע הישנות מיקרים שאתרים כאלה יגיעו לעמוד ראשון מלכתחילה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *