קישורים חיצוניים בחינם
Hans Põldoja, September 18, 2010, Flickr

15 דרכים להשיג קישורים חיצוניים חינם

בפוסט האחרון כתבתי על הסיבות מדוע אני ממליץ על קישורים יוצאים מתוך התכנים שאתם כותבים, אך הדבר החשוב יותר, הוא לדאוג לכמות גבוהה ואיכותית ככל הניתן של קישורים נכנסים מאתרים חיצוניים.

קישורים חיצוניים הוא פקטור מאד מכריע בדירוג האתר שלכם בתוצאות החיפוש,  ומלבד הדרכים המסורתיות והנפוצות (כגון החלפת קישורים), קיימות מספר דרכים פשוטות נוספות שאולי לא חשבתם עליהם.

בפוסט הזה אציג 15 דרכים להשגת קישורים חיצוניים ברשת הישראלית.

1. כיתבו ביקורות ומכתבי המלצה (testimonials)

במידה ויצא לכם לקנות מוצר איכותי או לקבל שירות טוב כלשהו, הייתי ממליץ לבדוק אם באתר החברה יש דף המלצות של לקוחות מרוצים. אם כן, תוכלו לפנות לבעל האתר ולהציע לו המלצה מושקעת בתמורה לקישור שיופיע ליד השם שלכם (עם מילות המפתח). ניסיתי זאת מספר פעמים ומעולם לא הייתה התנגדות. חשוב לוודא שהעמוד לא "מפוצץ" בהמלצות, אחרת לקישור שלכם לא יהיה ערך רב.

2. השתתפו בפורומים וקבוצות דיון

הרשמו למספר פורומים רלוונטיים לתחום עיסוקכם והשתתפות בדיונים השונים שמתקיימים בהם. מלבד הערך המוסף של מיתוג אישי באינטרנט, תוכלו להוסיף קישור לאתר שלכם בחתימה של כל תגובה. רבים נרתעים מהשיטה משום שבד"כ לכל קישור בפורום מוצמדת תגית Nofollow, אך לא תמיד זה קורה. כל מה שעליכם לעשות כדי לבדוק זאת הוא להתקין את התוסף Search Status, להיכנס לדף אותו אתם רוצים לבדוק ולסמן בתוסף את האפשרות Highlight Nofollow Links (עוד על התוסף וכיצד להתקין אותו כאן: הקמת מעבדה לקידום אתרים).

בדיקת קישורים חיצוניים

אם הדפדפן מספיק עמוס בשביל להתקין תוספים נוספים, פשוט כנסו לקוד המקור של הדף ובדקו אם המילה "nofollow" מוצמדת לקוד הקישורים בחתימות.

3. הציעו לכתוב פוסט אורח

אם אתם מתמקדים בנישה מסוימת, סביר להניח שאתם מכירים לא מעט אתרים שעוסקים באותה הנישה. צרו קשר עם אתרים אלו ושאלו אותם אם הם מעוניינים שתכתבו פוסט אורח שיפורסם באתר שלהם. קשה לי להאמין שמנהל אתר יגיד "לא" לתוכן איכותי נוסף שתכתבו עבורו. בתמורה בקשו לינק קרדיט עם מילות המפתח. להלן דוגמא לפוסט אורח שמיכל כהן כתבה בבלוג שלי על מקדמי אתרים.

4. הרשמו לאגרגטורים ואתרי הזנות RSS – מתאים לבלוגים

מספר אתרים מאפשרים להוסיף את הזנת ה-RSS של הבלוג\אתר שלכם בקטגוריה רלוונטית. היתרון בקישורים מהסוג הזה הוא שהם לא קבועים אלא תלויים בכמות התוכן. כל פעם שתפרסמו פוסט חדש, יווצר אוטומטית קישור עם הכותרת של הידיעה באתר ההזנות. הנה כמה דוגמאות לאתרים ישראלים מהסוג הזה:

www.rssindex.co.il
www.rssfeeds.co.il

5. כיתבו מאמרים והפיצו אותם

ישנם לא מעט אתרי מאמרים בישראל, בהם תוכלו לכתוב מאמרים ולקבל קישור (יש אתרים שמאפשרים להוסיף יותר מקישור אחד). הוסיפו מאמר בקטגוריה הרלוונטית לנושא שלכם והשתדלו לעשות לו אופטימיזציה בהתאם לאסטרטגיית מילות המפתח שאתם מטרגטים. להלן מספר אתרי מאמרים לבחירתכם:

www.reader.co.il ( מומלץ)
www.articles.co.il (מומלץ)
www.academics.co.il
www.publisher.co.il
www.maker.co.il

6. הרשמו לספריות ואינדקסים

באינדקסים וספריות יש לרוב ריכוז גבוה מאד של קישורים יוצאים, לפיכך זה מחליש משמעותית את כל הקישורים שיוצאים מאותם הדפים (ועדיין, קראתי שאתרים גדולים מוציאים קישורים בכמויות – הייתכן והגורם הזה מאבד מחשיבותו?). יחד עם זאת, תוכלו למצוא מספר אינדקסים איכותיים שלא גובלים בספאם, אחד מהם הוא WebDir. אני ממליץ כמובן להתחיל מ- Dmoz, שמשמש את גוגל במספר מקרים. רשימה מפורטת של אינדקסים רבים תוכלו למצוא במקור השימושי הזה.

לא כל אינדקס מתאים, יש לבדוק את הדברים הבאים כדי לוודא שהוא עונה על הדרישות:

> בדקו שהקישור שאתם מקבלים הוא לא Nofollow, ראו בתחילת הפוסט כיצד לבדוק זאת.
> וודאו שיש אפשרות להוסיף טקסט קצר ליד כל קישור, אם יש בו רק קישורים זה יסווג כאתר ספאמי.
> בדקו שאין יותר מדי קישורים יוצאים בכל דף, בכל זאת חייב להיות גבול כלשהו.
> על הקישור להפנות ישירות לכתובת של האתר שלכם ללא הפנייה חוזרת (redirect). כלומר כאשר תעמדו עם הסמן של העכבר על הקישור, אתם אמורים לראות למטה מצד שמאל בדפדפן את כתובת האתר שלכם במדוייק.

קישורים חיצוניים מאינדקסים

7. הוסיפו קישורים ברשתות חברתיות ומדיה חברתית

כשכתבתי על מיתוג אישי בפייסבוק הזכרתי את עניין פתיחת הקבוצה לצורך מיתוג אישי. אז מלבד מיתוג, תוכלו להוסיף שם קישור לאתר שלכם (ולא רק בקבוצה אלא גם בכרטיס האישי). פייסבוק זו רק דוגמא, פשוט תפתחו כרטיסים במספר רשתות חברתיות ושירותים פופולריים שמאפשרים לשים לינק בפרופיל. לרוב אלו קישורים ללא מילות מפתח, אך אין זה אומר שאינם תורמים כלל (בכרטיס האישי ברשת קפה דה מרקר למשל ניתן לשים מילות מפתח בקישור). אגב, בעקבות מספר ארועים בעבר – טוויטר לא נכלל ברשימה 🙂

8. תגיבו בבלוגים ואתרי תוכן

בלי קשר לסעיף הזה אני ממליץ מאד לעקוב אחרי בלוגים בתחום עיסוקכם כדי להיות עם היד על הדופק. כאשר אתם נתקלים בידיעה ורוצים להגיב, יש לבדוק לפני כן שהקישורים בתגובה אינם מסוג Nofollow והכי חשוב – אל תוסיפו את מילות המפתח בשם שלכם, בלוגרים רבים (כולל אותי) לא מאשרים תגובות מהסוג הזה. השתדלו לפרסם תגובה רלוונטית לידיעה כי יש מקרים שבלוגרים (לא כולל אותי) לא מאשרים ידיעות מהסוג "אחלה פוסט".

9. הוסיפו קישורים באתרי שיתוף – social bookmarking

אלו אתרים בהם הגולשים משתפים גולשים אחרים בקישורים לאתרים שהם אוהבים, לדוגמא: digg.com ו- del.icio.us. בישראל אני מכיר את שלושת אלו:

www.shaveh.co.il
www.tapuz.co.il/Hit
www.hadash-hot.co.il

10. צרו תבניות עיצוב לאתר או בלוג

אם אתם אשפי עיצוב והמילה CSS לא זרה עבורכם, הגיע הזמן שתעצבו תבנית לבלוג או אתר. אומנם זה סיפור די ארוך ומייגע שדורש ראש קריאייטיבי (אם היא תהיה מאד דומה לאחרות אף אחד לא יוריד אותה), אך התמורה הולמת – קישור בפוטר של האתר שישתמש בתבנית זו. תסכימו איתי, קישורים נכנסים מהסוג הזה כל אחד ירצה 🙂

כמובן חשוב לגבות את קישור הקרדיט באמצעות רשיון מתאים שיוצג בדף ההורדה של התבנית. אתם לא חייבים לאחסן את התבנית באתר שלכם, ניתן לפנות למספר אינדקסים של תבניות עיצוב ולהעלות אותה לשם (כך גם החשיפה תהיה גדולה יותר).

11. צלמו תמונות וסרטים בארועים מדוברים

אם יש בידיכם תמונות או סרטונים המתעדים ארועים וכנסים מדוברים בהם נכחתם – יש להם ערך עצום. העלו אותם לאינטרנט והציעו לבעלי אתרים או בלוגים לפרסם אותם אצלם כחלק מסיקור תמורת קישור קרדיט אליכם. אני מציע לפנות רק לאתרים או בלוגים שעוסקים בנושא הארוע בו נכחתם אחרת לא יהיה להם שום עניין לפרסם את התמונה\סרט. אם התמונה או הסרטון יהיו סופר ייחודיים יש סיכוי שתקבלו אפילו קישור מפורטל תוכן גדול שיפרסם כתבה על הארוע.

12. ציירו קומיקס מקורי על נושא אקטואלי

יש הרבה אתרים שמאפשרים ליצור איורי קומיקס. אחד מהם הינו toondoo. אם עלה לכם רעיון מקורי בעקבות איזו ידיעה מעניינת שכתבתם, צרו קומיקס מצחיק שיעביר את המסר ותפיצו אותו באתרי סימניות ושיתוף חברתי (ראה סעיף 9). והנה ההוכחה לכך שהשיטה הזו עובדת: להלן קישור לקומיקס על השירות החדש של גוגל – TipsJar, ששליו בן ארי יצר באתר החדש שלו .

13. חפשו דפי "כתבו עלינו"

חפשו אתרים שעוסקים בתחום שלכם בהם יש דף בשם "כתבו עלינו" או "אנחנו ברשת". אם אתם רואים בדף הזה קישורים לאתרים קטנים ולאו דווקא אתרי חדשות גדולים ופורטלים, זה אומר שיש סיכוי שתופיעו שם. פשוט צרו קשר עם בעל האתר והציעו לו סיקור איכותי מתוך האתר\בלוג שלכם על המוצר\אתר שלו בתמורה להופעה בדף זה. הייתי מציע לוודא לפני כן שאין שם יותר מדי קישורים יוצאים אחרת לא יהיה לקישור שלכם הרבה ערך.

14. כתבו EBook שניתן להוריד מהאתר שלכם

בד"כ אנשים מנסים לעשות כסף מאיבוקים שהם כותבים וזה לגיטימי, אף אחד לא רוצה להשקיע הרבה זמן מבלי לראות רווח מיידי. אבל במבט לטווח הארוך, אולי כדאי להשקיע מעט פחות זמן ואף לקצר אותו משמעותית – אבל לעשות אותו חינמי. זה פשוט יגרום ליותר אנשים לרצות לקשר אליו. בכל זאת, יש משהו מאד קפיטליסטי ולא טהור מספיק באיבוק בתשלום (יש יותר מוטיבציה לקשר למשהו שנכתב ממניעים "טהורים").

15. כיתבו תכנים מסוג Link-bait

אני לא יודע איך בדיוק לתרגם את זה אחד לאחד, אבל הכוונה היא לסוג של תכנים\רעיונות מקוריים ויחודיים שגורמים לאחרים לרצות לקשר מרצונם אליך. בד"כ תוכן מהסוג הבא יכול להיות דוגמא טובה: מחקרים, סקרים, ניסויים וכל דבר לא שגרתי שאתם יכולים לחשוב עליו. לפעמים כתבים באתרי תוכן וחדשות "צדים" תוכן מקורי ברשת לשימוש בכתבות שלהם. כך שאם זה מוצלח מספיק, תוכלו לקבל קישור סופר איכותי מכתבה באתר סמכות.

הנה עוד כמה רעיונות לתכנים מהסוג הזה:

> צרו תחרות קידום אתרים לאתר שלכם והציעו פרס למקומות הראשונים
> כיתבו "מאמרי רשימה"(מחולק לסעיפים ממוספרים) כדוגמת הפוסט הנוכחי "15 דרכים להשיג קישורים חיצוניים חינם" 🙂
> תרגמו פוסט שימושי של בלוגר פופולארי לעברית, כמו העבודה הטובה שארז עשה (שאפילו זיכה אותו בקישור מ-Ynet).

מכירים דרכים נוספות להשיג קישורים חיצוניים חינם? אשמח אם תשתפו אותי…

אודות פבל ישראלסקי

פבל ישראלסקי
יזם, בלוגר, יועץ קידום אתרים והעורך הראשי של קהילת מקדמי האתרים ומשווקי האינטרנט AskPavel. המייסד והמנכ״ל של קבוצת אנגורה מדיה שכוללת מספר פעילויות - סוכנות שירותי שיווק דיגיטלי עם התמחות ב-SEO ו-PPC, מכללת AskPavel Campus שמציעה קורסים פרקטיים וכנס הדיגיטל השנתי Next Case שמושך אליו מדי שנה מעל 1,200 משתתפים.

169 תגובות

 1. אחלה פוסט! 😉

  כדאי לציין שפרסום ב'שווה קריאה' (פחות בחדש-הוט) מביא גם תנועה נכנסת טובה במקרה של קישור לפוסט/מאמר איכותי.

  • פבל ישראלסקי

   תודה רן.
   האמת לא חשבתי שיש הרבה תנועה באתרים מהסוג הזה (כמו Digg,לא כולל). מאד מעניין אותי מה התעבורה היומית בשווה קריאה למשל.

   • פרסמתי שם פוסט שהגיע לעמוד הראשון ונשאר שם כיום וזה הביא לי כ-100 מבקרים ייחודיים איכותיים למדי כיוון שממוצע הדפים/ביקור שלהם היה גבוה יחסית לממוצע.

    גם אם אתה לא מגיע לעמוד הראשון, שווה לפרסם שם פוסטים רלוונטיים וזה בלי קשר ל-SEO כמובן.

    עוד אתר שכדאי לשקול הוא אתר 'כליום' הוותיק שאם אתה מגיע לחלק המומלצים היומי שלו אתה מקבל תנועה יפה מאד.

    • פבל ישראלסקי

     ואיך מגיעים למומלצים היומיומיים שלו?

     כן ללא ספק הפוסטים של שווה קריאה מקבלים דירוג די גבוה, לא פעם ראיתי אותם מופיעים במיקומים גבוהים בתוצאות החיפוש האורגניות.

  • הרבה זמן כבר רציתי להגיד לך שהאתר שלך והתכנים שאתה מעלה הם האיכותיים ביותר בנושא קידום אתרים בישראל.

   אמיר כהן
   מנהל פרוייקטים SEO
   חברת אי.קיי.דיזיין

 2. מהנסיון שלי, אין כמו אתרי המאמרים השונים. גוגל מאוד מאוד אוהב אותם.(רידר, ארטיקלס, אקדמיקס, מייקר, פבלישר)

 3. בהחלט לא פיספסת כלום מהשיטות אני בעצמי דוגל בהוספת קישורים בתגובות לפוסטים שונים שמייחסים לנושא

  ובכלל אין ספק על שימוש בהוספת תבניות – זה תורם דרסטי בקידום

 4. תענוג של פוסט
  רק אוסיף שהרבה פעמים אפשר לקדם אתר בישראל גם דרך קישורים מאתרים איכותיים בחו"ל (ע"ע DIGG)

  עבודה מעולה יא תותח!

  • פבל ישראלסקי

   תודה אתגר. כן יש עוד כמה, פשוט רציתי להתמקד בפוסט הזה באפיקים ישראלים בלבד. אם כבר הזכרת, אז בהקשר לסעיף 4 הייתי מציע לנסות את: mybloglog.com
   ואת blogcatalog.com

 5. ואוו פבל
  שיחקת אותה לא פיספסת כלום
  ומה שכתבת על לתת סיקור למוצר ובתמורה לקבל קישור אפילו לא חשבתי על זה
  אני ממש נהנית להיות בבלוג שלך
  תמשיך ככה

  • פבל, לפי מה שאני יודע קישור חיצוני מאתר אשר לא באותו תחום לא רק שלא מועיל אלא יכול אף להזיק, אם אני צודק אז איך זה יכול להועיל לי מבחינת SEO אם האתר בו קניתי מוצר, ישים לינק לאתר שלי ליד התגובה?
   תודה

   • פבל ישראלסקי
    פבל ישראלסקי

    היי בן, התשובה שלי מתחלקת ל-2:
    1. כל עוד הקישור יוצא באופן רלוונטי (נניח פסקת טקסט רלוונטית), ולא רק מאתר שכולו רלוונטי – זה עדיין יכול להועיל. מה תגיד על קישור שמגיע למוסכניק מאתר חדשות כמו Ynet – יועיל או לא? בסופו של דבר תשאל את עצמך האם תרמת למשתמש עם הקישור הזה.
    2. כל גרף קישורים חייב להכיל גם קישורים שלא ממש רלוונטיים, קישורי nofollow וכל שאר הסוגים שמקדמי אתרים לרוב משום מה לא רוצים להשיג. זהו המצב הטבעי ביותר שיכול להיות ברשת.

    • מהי פסקת טקסט רלוונטית? דף רלוונטי, על פי הקריטריון החד-משמעי של גוגל, הוא דף שמופיע גבוה בתוצאות החיפוש לביטוי החיפוש הכלול בטקסט העוגן של הקישור היוצא ממנו.

     על פסקה רלוונטית צריך לחול אותו קריטריון – הדף שבו נמצאת הפיסקה צריך להופיע גבוה בתוצאות החיפוש לאותו ביטוי חיפוש בזכות אותה פסקה, במיוחד אם בתגי הכותרת והתיאור ובשאר פסקאות הטקסט הביטוי הזה לא נמצא.

     מאחר וההסתברות לכך היא הרבה יותר נמוכה, אם לא אפסית, המסקנה המתחייבת היא שהרלוונטיות שפיסקת טקסט מעניקה לקישור שיוצא ממנה היא נמוכה מאד ואולי איננה עולה כלל על הרלוונטיות שטקסט העוגן לבדו מעניק לקישור.

 6. איתי ברנר

  בקשר ל – WebDir – בעיקרון הם דורשים קישור חוזר, אבל שני אתרים שהוספתי לשם בקטגוריות לא פופולאריות (משחקי מחשב…) נכנסו למרות שמעולם לא נתתי לינק חזרה (לא מתוך רוע, פשוט עדיף להחליף קישורים עם אתרים שיכולים להוציא קישורים מדפים קצת יותר מרכזיים).

  • איתי ברנר

   ובנוגע לHIT – פעם אחרונה שהוספתי לשם משהוא בכלל לא ראיתי מה הוספתי, רק אחרי כמה ימים ראיתי שהקישור בכלל נוצר במקרה כשחיפשתי בגוגל.

 7. נפלא.
  העלתי אלי לאתר.

 8. היי פבל!

  הבלוג שלך שפוט נפלא וכיף ללמוד מהניסיון שלך.
  אשמח אם תעלה בעתיד הקרוב עוד מאמרים המדברים על דרכים שיטות לקידום אתרים עם קישורים חיצוניים.

  המון תודה

 9. יולי דסיאטניקוב

  אחלה פוסט!

  (לא, באמת, ריכזת את הדברים בצורה מאוד פשוטה, מעניינת והכי חשוב – ישימה).

 10. האם בתרגום כמו של ארז אין פגיעה בזכויות יוצרים?

 11. הערות :

  1. לפעמים NOFOLLOW יכול להכנס בקבצים שונים באתר ולהשפיע על העמוד מבלי שימצא במקור התוכן שלו. הדרך הכי טובה לוודאות שהקישורים אותם אנו מוציאים אינם מקבלים NOFOLLOW היא שימוש בתוסף SEOQUAKE או שזה בעצם SEARCHSTATUS :S ? אחד מהם מותח פס על כל קישור NOFOLLOW.

  2. articles.co.il לא מתירים בהוצאת קישור מתוך הטקסט, רק מהחתימה. קישור שכזה יכול לעזור אך לא במידה שקישור מתוך טקסט משפיע.

  3. אני חושב שמאתרים כמו DMOZ גם קישור מעמוד עם יותר מ-100 קישורים מועיל במידה גבוהה מאוד.

  4. אם אני לא טועה, webdir קישר פעם רק עם NOFOLLOW והיום מסתבר שהסירו את התגית הזאת, נחמד 🙂

  5. מומלץ להזכיר להשתמש בעוד אתרי מאמרים פרט לאלה שהזכרת, כגון וורדפרס הבינלאומי, פלטפורמות בלוגים שונות ועוד ועוד… גיליתי שיטה זאת כמצליחה מאוד !

  פבל, יש איזה שהוא סוד או תוכנית בנוגע לכל המדריכים האלה שאתה מעלה ?

  בימי השגשוג של הבלוג שלי, כשעוד לא התרחשה הפריצה – השתדלתי לכתוב מאמרים מקיפים על קידום אתרים, עכשיו בזכותך חזר לי החשק ולמדתי שמעכשיו אני לא מתעסק עם גודדי והקאמבאק לא רחוק !


  תודה רבה על עוד פוסט איכותי מבית פ.י. 😉

  • פבל ישראלסקי

   תודה על התגובה המפורטת אוראל! כן, זכרתי שבאחד משני אתרי המאמרים הגדולים יש אפשרות להוסיף קישורים בטקסט, אז מסתבר שזה ברידר.

   תוכל לפרט מעט על סעיף 5? תן עוד דוגמאות של אותם אתרים נוספים ("מצליחים")…

   האמת שלא, אין לי שום תוכנית מלבד הרצון לנסות ולספק תוכן שיכול להועיל למקסימום אנשים. שמח שאהבת 🙂

 12. פוסט טוב פאבל, תודה 🙂

 13. אחלה פוסט
  כבר התחלתי ליישם

 14. פוסט ממש טוב וראוי לציין שאתה מישם אותו מצויין ולראיה הגעתי עליו דרך הטולבר שלך שהורדתי דרך האתר k.co.il רק ששחכת לציין שטולבר זו גם דרך לא ראה.

 15. מה מתוך הרישמה הנ"ל יישמת וכמה אפקטיבי זה?

 16. נו טוב, אמרו כבר הכל- מורידה את הכובע !
  אוכל להוסיף לינק לדוגמא אמיתית מהשטח המביאה לידי ביטוי מספר מהדברים שציינת
  http://gilagideon.co.il/?p=303
  תודה
  גילה

 17. בלוג מעולה , ממש מסביר בקצרה את כל העניין של הקישורים היוצאים…
  מעוניין להוסיף שישנו אתר בשם
  לינק אינדקס , מעולה לפרסום של אתרים בחינם גם כן…
  ממליץ בחום…

  • פבל ישראלסקי

   היי אלי,
   תודה על האינדקס, האם זה מה שהשם שלך מקשר אליו? אם כן, הוא נראה בסדר רק חבל שהאתרים לא מקבלים קישור עם מילות מפתח אותם בוחר בעל האתר. זה היה יכול לתרום הרבה יותר מבחינת SEO.

 18. אחלה כתבה.
  כל הכבוד לך אני לומד ממך הרבה!! 🙂

 19. לגבי סעיף 8 – אני מניח שלאור הפוסט האחרון שלך כדאי להגיב גם באתרים שיש על התגובות nofollow, נכון? או שעדיין קישורים רגילים שוים יותר?

  (שאלה שעלתה בי אחרי קריאת הכתבה הזאת: http://www.neilshearing.com/2009/06/22/dont-panic-no-do-follow-you-pagerank-linking-problem-solved/)

  • פבל ישראלסקי

   מה שקישור עם nofollow עושה, זה לחסום את מעבר ה-PR לדף אליו הוא מצביע. הוא כן ממשיך לטרגט את הביטוי שכתוב ב- anchor text.
   בכל מקרה תמיד עדיף להשיג קישור סטנדרטי אם אפשר.

 20. היי פאבל,
  בסעיף 6 כתבת שכדאי להוסיף את האתר שאנו מקדמים לאינדקסים וספריות, אבל לבדוק היטב שאין "הפניות חמקניות".

  למשל – רשמתי אתר באינדקס גוטה הישראלי, ושם אין לינקים ישירים אלא רק הפניות מהסוג שעליהן דיברת. בסטטיסטיקות כן רואים שיש כניסה לאתר שלי מתוך גוטה; אם כך – מדוע לא להשתמש באתרים שמבצעים הפניות מהסוג הזה? אומנם זה לא מקדם מילים ומונחים, אבל זה כן מביא טראפיק לאתר – דבר משמעותי בפני עצמו.

  תודה

 21. כמה זמן וכמה מאמץ נדרש כדי להגיע למקומות ראשונים בחיפוש בגוגל ?

 22. התככונת ל link bait לא?

 23. פוסט מעולה ומאד מאד מחכים.
  תודה רבה!

 24. אחלה פוסט

  אולם פרסום אותו מאמר בדיוק במספר אפיקים לא פוגם בקידומו מבחינת גוגל?
  עכב כפילות…

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   אני לא פרסמתי אותו באפיקים נוספים, רק כאן. יכול להיות שאנשים חשבו שהמאמר הזה איכותי והחליטו לפרסם אותו באתר שלהם. אך אין חשש, הם לא יענשו מזה. הסבר נוסף על שכפול תוכן בפוסט הזה: https://www.askpavel.co.il/blog/duplicate-content

 25. אחלה מאמר,
  אפשר גם כתיבת טיפים ומאמרים מהאתר החדש tipale.co.il

  בהצלחה לכולם

 26. כמה טיפים חשובים – דיברתם כאן על קידום אתרים ברשתות חברתיות – מומלץ לכם לבדוק את רשת Ning – שם ניתן לבנות רשתות חברתיות ממוקדות לפי נישה – במידה ותבנו רשת אטרקטיבית – הקישורים שתוכלו להוציא משם יהיו שווים המון.
  האתרים שהכי כדאי להתאמץ ולהוציא מהם קישורים: אתרים עם סיומות gov.il או ac.il – אחלה דרך היא פשוט לבקש ממוסד הלימודים בו למדתם קישור. זה ייתן דחיפה משמעותית בעבודת קידום אתרים בגוגל

 27. יש לי תוכנה שעושה auto wordpress commenting

  שם לה keyword, היא מוצאת את כל הבלוגים הקשורים ובונה לך כמה מאות לינקים באיזה 20 דקות…

  עדיין לא יודע אם זה עובד על מילים מאד תחרותיות.
  עבד לי על המילה 'diarrhea treatment'

  ועכשיו אני עושה קידום על 'led 'tv, שזה יותר תחרותי אבל נראה עם התוכנה באמת שווה…

 28. פוסט מדהים
  לא הייתי חושב על כל הדרכים האלה להשגת קישורים בחיים.רציתי לדעת מאיפה אתה שואב את כל המידע הזה?

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   תודה רבה דרור. האמת שהרבה מידע פזור ברחבי הרשת והכל ניתן למצוא בגוגל. בנוסף, אני כותב הרבה דברים מתוך נסיון ומחקרים שאני עושה.

 29. פבל,

  אחלה של פוסט..

  זה הפוסט השני שאני כבר קורא פה והפוסטים שלך נפלאים…

  מזל טוב על העמוד הראשון בגוגל….

 30. שלום פבל,

  קודם בלוג מאוד פורה ומעשיר.

  שאלה אליך או לכל אחד אחר שמבין.

  אם אני כתבתי מאמר באתר שלי ואני רוצה שבעל אתר אחר בנישה שלי ישתול אותו אצלו עם קישורים מהמאר לאתר שלי.
  האם דבר זה פוגע באתר השני כאילו הוא גנב תוכן וזה מוריד אותו בדירוג?

  תודה רומה

 31. תודה רבה אחי, מעולה, תודה רבה

 32. אני עובר עכשיו קורס קידום אתרים והמליצו עליך שם… כנראה שהם יודעים מה הם אומרים, הכתבות שלך מעניינות
  תודה

 33. תודה רבה!
  כמה עולה שירות קידום אתרים טוב?
  האם אתה מספק שירותים כאלו?

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   תלוי בתחום שאתה מעוניין לקדם והתחרות עליו. אני לא מספק שירות כזה אך אשמח להמליץ לך על חברות מומלצות בתחום, צור איתי קשר דרך הטופס יצירת קשר.

 34. החלה פוסט!! יש כאן דרכים בכלל לא חשבתי אלהם 🙂

  אהבתי רעיון לעשות תחרות קידום אתר..איך אפשר לממש דבר כזה? איך אפשר לדעת עבודה של מי בתחרות עשה עבודה הכי טובה ?

  • אכן אי-אפשר לדעת. הרי אפשר לנצח בתחרות (להשיג את מקום 1) עם עבודה מחורבנת לכל הדעות, אבל הכמות שלה מספיקה להשיג ציון רלוונטיות גבוה משל כל האחרים.

   רואים את זה יום-יום, אפילו בצמרת תוצאות החיפוש לזירות תחרותיות.

 35. אני ניסתי להירשם ל DMOZ
  בכל דרך, אבל יש מי שחוסם אותי
  כי הוא מקדם אתר אחר של עורך דין גירושין

 36. הנה תוספת קצרה ונחמדה שראיתי בבלוג שאיני זוכר את כתובתו:
  1. תבעו את גוגל- זה בודאי ייצר באז תקשורתי דרך אתרי חדשות ובלוגים.
  2. קניית קישורים (אף כי אני מעדיף שלא לעסוק בזה)
  3. פרסמו (ובאינטרנט אפשר גם להמציא…) סיפורים משעשעים.
  4. שתלו תגובות באתרי חדשות ובלוגים.

 37. פבל יא תותח, קראתי את הבלוג שוב כדי להיזכר, עדיין תותח.

 38. הי פבל,
  קודם כל הרשה לי לומר שאנינכנס על בסיס קבוע לבלוג ומאוד נהנה מהשפה והדרך בה אתה מעביר רעיונות!

  לגבי קישורים, יש לי שתי שאלות:

  1. האם יש אפשרות להיפגע מקישור שהוא לכל אורך האתר (sitewide link) או אולי זה אפילו יותר טוב? או אולי גוגל מוריד מערך קישורים אלה?

  2. אם ישנו קישור מאתר בעיברית לאתר אחר באנגלית – האם גוגל יתרגם את האנקור טקסט וייתן ערך מוסף או שלא יהיה ערך לאנקור טקסט מבחינת קידום מכיוון שהאתר מקודם באנגלית ואילו מילת הקישור היא בעיברית…

  תודה,

  רועי

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   היי רועי,

   תודה על הפידבק, אני שמח שאתה נהנה מהבלוג ושהוא עוזר לך. לגבי השאלות שלך:

   1. מדוע שתיפגע מקישור כזה? ראשית כל יש הבדל בין להיפגע לבין לא לקבל את התרומה שלו. כדי "להיפגע מקישור" עליך להגיע למצב שיגרום לגוגל לתייג את האתר שלך עם דגל בגלל הקישור הזה. יש הרבה דברים שיכולים לגרום לכך, כגון: אופטימיזציית יתר, מצב לא טבעי של גרף הקישורים ועוד. כלומר מה שיפגע בך זה לא אם הקישור הוא site wide אלא כיצד הוא משתלב עם הפרופיל הכללי.
   2. כן יהיה יותר ערך לביטוי שאתה מטרגט על פני קישור שבו יהיה כתוב נגיד XYZ. אבל כמובן שגם המקרה הזה תלוי מאד. למשל: אם מתוך המאמר אתה מפנה לאתר שנקרא ABC.com, ובמקום לקשר אליו תחת שם ה- brand אתה מקשר אליו מתוך הטקסט עם האנקור compare car insurance in US, האם לדעתך זה טבעי?

   • אחלה תשובה! אבל אם הקישור יוצא המאתר בעברית – האם זה "חשוד" שהוא מפנה לאתר באנגלית? ובנוסף, אם האנקור טקסט הוא בעיברית האם גוגל "יתרגם" את המשמעות לאנגלית? למשל הקישור יוצא על מילה כמו מלונות…האם גוגל יתייחס למילה זו כמו HOTELS ויעניק לאתר נקודות על מילה זו?

 39. תמיר אורון

  אתר שיתוף נוסף בדומה לתפוז היטhttp://www.narg.co.il
  ניתן להוסיף קישורים בחינם. אתרים מסוג זה מתאפיינים באינדוקס מהיר ע"י גוגל

 40. יש הרבה מה ללמוד, כל פעם מגלים משהו נוסף.

 41. שאלה לגבי אינדקס דמוז .
  צויין כי חשיבותו גבוהה – אני מנסה כבר שנתיים להכנס לקטגורייה רלוונטית ללא הצלחה פניתי מספר פעמים ועדיין

  במקרה הקטגורייה לה האתר שלי שייך הינה נישתית מחד ורחבה מאידך .

  בתוצאות החיפוש של גוגל אני די שולט במילות המפתח העיקריות
  פבל אני צריך עזרה כאן רעיון או עצה אך אני כן מקבל התיחסות מדמוז במיוחד והאתר שלי כן חשוב
  אגב מכיל נעל 2000 עמודי תוכן

  תודה
  מישראל

 42. היי פבל,
  יש לי הערה לגבי הקישורים שאתה מוציא מגוף הטקסט של המאמרים שאתה כותב (שאגב, הם מעולים אחד-אחד). הייתי מציע לך לייצר קישורים הנפתחים בחלון (או טאב) חדש. כרגע מה שקורה זה שהקישורים נפתחים במקום הטקסט אותו אנו קוראים, וזה מאוד לא נוח.

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   היי אלעד. תודה על הטיפ אבל אני אסביר לך מדוע אני (ומרבית האתרים) בוחר לעשות את זה ככה. כשהקישור נפתח באותו חלון יש לך את זכות הבחירה לעשות עליו מקש ימני ואז לבחור "פתח בחלון\טאב חדש", בעוד שאם זה אוטומטית נפתח בחלון חדש אני כופה על הקורא לפתוח את התוכן בחלון\טאב חדש (יש משתמשים שמעדיפים שזה ייפתח באותו החלון). כלומר מי שתמיד מעדיף לפתוח קישורים באותו החלון\טאב ייפגע, בעוד שהמקרה השני יכול לשרת את 2 הסוגים.

 43. איך אפשר לדעת אם הקישור בבלוגים הם למעשה קעשורי Nofollow

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   אפשר לבדוק זאת באמצעות התוסף לפיירפוקס search status, פשוט עושים על האייקון שלו בדפדפן מקש ימני של העכבר ואז בוחרים Highlight Nofollow Links. אפשר להוריד אותו מכאן:
   https://www.askpavel.co.il/blog/seo-lab

   או שאפשר לבדוק בקוד מקור של הדף פשוט.

 44. יש לי שאלה לגבי המאמרים. האם העצה היא בתוקף גם לגבי מאמר שמפורסם אצלי באתר ? אני הבנתי שאם אני מפרסמת את אותו מאמר בדיוק באתרים אחרים, אז זה דווקא פוגם לי בדירוג.
  תודה,
  לימור

 45. היי פאבל, זה מצחיק אבל כל פעם שאני מתחיל לחפש איך להשיג קישורים, אני חוזר לקרוא את המאמר הזה, תודה רבה

 46. אם אינני טועה בזמנו ציינת כי אינך דוגל בשיטת "nofollow" המוצוייה במרבית הפורומים על מנת למנוע זליגת PR
  כפי שנראה כעת דעתך שונה כיום ? האם תוכל לציין מה היתה הסיבה – אגב בזמנו די הזדהתי עם סיבה זו

  אודה לך אם תשיב לטובת כל המשתתפים

 47. FOLLOW וגם NOFOLLOW זה לא אותו הדבר היום? נראה לי שגוגל וייאהו עשו את זה רק בשביל להפחיד את המקדמים שלא יפציצו בפורומים ספאם. אני יכול להביא דוגמאות לקישורים NF שמופיעים ראשונים בLD של ייאהו וגם בL של גוגל.  

  • אני מאמין שבכל זאת יש משקל פחות לקישור NOFOLLOW. למרות כל מה שאומרים לדעתי נושא הקישורים ימשיך להיות כלי ניתוח מרכזי עבור גוגל.

 48. דרכים נוספות לקבל לינקים היא ע"י הוספת כפתור שתף… במידה והתוכן רלבנטי ומעניין אנשים ישתפו ברשתות חברתיות (למרות שמעט מאוד אנשים משתפים ?) אלא אם כן מדובר באתרי חדשות ספורט וכו

 49. כפתורי השיתוף לפייסבוק הם באמת טובים? הם עוזרים בקידום או שהם לא תורמים בדבר?

  האם קישור בפייסבוק באמת מספק איכות קישור טובה?

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   היי גיא,

   קישורים מפייסבוק בהחלט עוזרים. ראשית כל העמודים בפייסבוק נסרקים והקישורים מתאנדקסים, לכן גוגל מכיר בקיומם. האם הם מאד איכותיים? אני חושב שלא, אבל חשוב שיהיו לך כמה כאלו בפרופיל הקישורים שלך. הגיוון במקורות בהחלט תורם לכוח והטבעיות של הפרופיל. ספציפית בגלל שמדובר בפייסבוק (רשת חברתית), יש כאן גם את נושא הקישורים ממדיה חברתית. על זה אני ממליץ לקרוא כאן:
   http://www.net-working.co.il/web2.htm

 50. אני מסכים אם כל מה שנכתב, מניסיון זה עובד.

 51. שלום פבל,
  אחלה פוסט
  האם יש פיתרון לגל השינויים שגוגל עושה,
  גוגל בזמן האחרון עושה שינויים גדולים,
  האם אנחנו עומדים בפני עידן חדש?
  זאת אומרת גוגל בסופו של דבר יחלק את התוצאות בין האתרים הכי פופולרים?זאת אומרת יחלוק בין העמוד הראשון והשני במונח מסויים
  וככה יתן לכל ה-20 אתרים להרוויח
  פעם העמוד הראשון יופיע תקופה ופעם העמוד השני
  תודה על המענה

 52. היי פבל,
  כתבה נהדרת, פשוט טיפים נפלאים.

  קוראת כל פוסט כאן בשקיקה…

  תודה רבה.

  קדימה לעבודה…

 53. תודה פבל,
  כתבה מצוינת.
  יש לך מושג מה קורא עם הPR?
  כבר המון זמן לא עיכנו.

 54. לגבי אתרי מאמרים- האם יש "הוכחה" כלשהי לכך שאתרים מסוימים עדיפים על אחרים? מה ההבדל מבחינת קידום המאמר שלך בין אתר עם 20000 מאמרים לאתר עם 80000 מאמרים?

 55. שלום פבל,
  פוסט מעולה, כרגיל אצלך.
  יחד עם זאת אני חושב שיש עוד מספר דרכים להשגת קישורים חינם. ריכזתי את כל הדרכים הידועות לי בדף הבא ואשמח לקבל תגובות:
  http://www.seofast.co.il/דרכים-להשיג-קישורים-חינם

  תודה,
  דוד

 56. שלום לך פבל, ממש ממש נהנתי לקרוא את המאמר וחידשת לי המון, בכל אופן רציתי לשאול אותך איך אתה מתייחס לנושא של חוות קישורים? האם זה כדאי?, ומה ההתייחסות של גוגל לדבר כזה לאור עדכון האלגוריתם שנעשה לאחרונה אם ידוע לך?

  תודה רבה

  • פבל ישראלסקי

   תודה מתן.
   אני לא ממליץ להשתמש בחוות קישורים. אבל לא בגלל העדכון האחרון באלגוריתם אלא באופן כללי – זה לא טוב למשתמש וזה לא תורם ל-SEO (להיפך, זה רק יכול לפגוע). וכמובן שגם גוגל לא ממליצים על זה.

 57. זוהי הפעם הראשונה שאני נתקל באתר שלך, אמנם הפוסט ישן אבל רלוונטי ואיכותי. בתור מישהו שעובד בתחום בחו"ל ורק עכשיו נכנס לשוק הישראלי עזרת לי מאוד.

 58. שאלה עקרונית – אתר ותיק המקודם במילים מרכזיות ומופיע ברובן בעמוד ראשון בגוגל.
  אחלה מוצרים ושירות מעולה ובכל זאת לא עובד !
  מגשש באפילה מה ניתן לעשות \ לא לעשות ?
  איך לחקור את הבעיה ולנתח אותה?
  תודה

 59. נראה לי שהוא מתכוון לכך שהאתר לא מצליח למכור מספיק.
  לכן לדעתי בעל האתר צריך לבדוק את הנקודות הבאות:
  1. האם האתר משדר אמינות ?
  2. האם מופיעים בבירור כל הפרטים, כולל שם וכתובת פיזית, טלפון וכו' ?
  3. האם המטרה המרכזית באתר מופיעה בחלק העליון של דף הבית ? האם היא ברורה לגולש ?
  4. מהם היתרונות ללקוח ? מה הוא ירוויח או איזה יתרון ירכוש מהשימוש במוצר או בשירות שלך ?
  5. האם הניווט באתר קל ואינטואיטיבי ?
  6. האם עיצוב האתר תואם לקהל היעד ?
  7. האם מופעל באתר הגורם האנושי ?
  8. האם המוצר או השירות ברור וקל לשימוש ולהבנה ?
  9. האם המחירים מופיעים באתר ?
  10. האם האתר נראה מעודכן ?
  11. האם יש תיבת חיפוש באתר ?
  12. האם הגולש מבין מיד מה עליו לעשות כדי לרכוש את המוצר ?
  13. האם הגולש מקבל בונוסים קטנים חינם ?

 60. שיחקת אותה עם המאמר הזה. השתמשתי ביותר מחצי העצות ובתוך זמן קצר הדרוג של האתר שלי עלה פלאים בגוגל. כל הכבוד ותודה רבה.

 61. מאמר יפה, יש לי שאלה, מה החשיבות של תוכן ייחודי היום? האם החשיבות הזו עולה כמגמה?

  • פבל ישראלסקי

   החשיבות הייתה עליונה והיום בעקבות עדכון פנדה האחרון של גוגל יש לזה אפילו יותר משקל. כשחושבים על זה יש הגיון – האם יש הצדקה לדף משוכפל להופיע בתוצאות החיפוש? האם הוא יכול לתרום למשתמש איכשהו מעבר לדף המקורי ממנו התוכן הועתק?

 62. שלום שוב, רציתי לשאול האם יש חשיבות לתוכן מעבר להופעת מילות המפתח בתוכו?

 63. פבל האם הפוסט הזה (הדרכים שבו) עדין נשארו רלוונטיים לאחר העדכון האחרון בגוגל ?

  • פבל ישראלסקי

   אתה בטח מתכוון לעדכון פנדה? אני חושב שאולי דרכים 4,6,9 עשויות לקבל משקל קטן יותר בעקבות העדכון. אבל עדיין אם זה נעשה בצורה נכונה יש לזה כוח וחבל לוותר.

 64. פבל – בבקשה תן משוב על עדכון פנדה ואיך המאמר הזה רלוונטי אחרי העדכונים.
  תודה

 65. כל מילה פגז, אגב שאלה – אין פה איזה בעייה אם כולם ישתמשו בטיפים – אז איזה יתרון יהיה ?

 66. תודה ניקח את זה בחשבון שיהיה שבת שלום לכולם 🙂

 67. לא מבין משהו. יש לי יותר קישורים מהמתחרים מיותר אתרים שונים ובחלק מהמילים אני מעליהם אבל בכמה מילים חשובות הם מעלי! יכול להיות שיש עונש על דפים מסוימים באתר?
  בנוסף איך גוגל לא מבדילים בין אתרים של עסקים אמיתיים לאתרי אינדקס, מאמרים, קופונים ו"מתנות" למיניהם ונותן להם עדיפות בתוצאות?

  • פבל ישראלסקי

   היי פיני,

   לגבי השאלה הראשונה, חשוב להבין שאם עמוד מסוים לא עוקף את המתחרה זה לא בהכרח אומר שהוא בעונש. זה פשוט אומר שהמתחרים רלוונטיים יותר ממנו בעבור הביטוי. יכולות להיות לכך הרבה סיבות – וותק דומיין, חוזק הדומיין, התאמת העמודים לביטויים ועוד. וגם אם מדובר בקישורים – אולי יש לו פחות קישורים מאתרים דומים אבל הם הרבה יותר חזקים מהכמות הגדולה של הקישורים שלך שמגיעים מאתרים שונים. צריך לחקור את זה לעומק.

   לגבי השאלה השניה, גוגל מתיימר להציג מגוון שונה של תוצאות בעבור כל שאילתה. כלומר לפעמים אתה תראה במיקום 2 דף שהוא פחות חזק מבחינת SEO מאשר הדף במיקום 3 (מבחינת כמות קישורים, התאמה לביטוי ועוד…). יש כמה סיבות למה גוגל רוצה לתת לך מגוון שונה של תוצאות חיפוש:
   א. אי אפשר לדעת מה באמת אתה מחפש (אם אתה מחפש "סובארו" אתה רוצה לקנות סובארו או לקרוא ביקורות?)
   ב. כי אם אתה מחפש כמה סוגי מידע שונים שנוגעים לביטוי מספיק שתחפש את הביטוי פעם אחת (חווית משתמש)

   אבל בעיקר הסיבה הראשונה.

 68. נראה שיש הרבה עבודה ושיווק מסביב לבניית אתר, ומכל מה שרשמת הוא בעיקר לכתוב תכנים איכותיים ולפזר אותם.ללא ספק אני אשתמש בכלים.אני חושב שאתחיל מפוסט אורח.תודה אחלה פוסט.

 69. הי פבל,

  האם האלגוריתם החדש של גוגל לא מתייחס ללינקים כאלה כאל ספאם ?

  • פבל ישראלסקי

   הכל שאלה של איכות, כמות ותדירות. בסופו של דבר הפרופיל שלך צריך לכלול גם לינקים שהם אולי פחות איכותיים בתחשיב ה-SEO. לכן הייתי כן משקיע בסוג לינקים הזה אבל לא מתבסס רק עליו.

 70. במה אם בכלל תורם קישור מפרופיל בגוגל פלוס? נתקלתי בזה כמה פעמים ותהיתי אם גוגל עצמו מייחס להם חשיבות שכן הם ניתנים מדף שהוא כביכול פי אר 8 והאם הרבה קישורים כאלו מפרופילים של אנשים יתרמו? תודה רבה ויום נפלא 🙂

 71. נתחיל מזה שאני חדש בתחום- של קידום אתרים.
  אני לא ממש חדש בכל הקטע של כסף באינטרנט – אני בא מרקע של שיווק חברתי ובעיקר בפייסבוק (נחלתי הצלחה רבה- אבל זה היה מאוד סטטי ומשמעמם, וכמו שכתבת פה פעם קידום אתרים זה אחד התחומים המעניינים ביותר שיש ברשת ואולי בכלל, זה מדע שלם!.
  אני כבר כמה חודשים קורא אצלך בבלוג – מאמרים אחרים ברשת, ורק היום נרשמתי- ובמאת המאמר הזה כמו רבים- פשוט להסיר את הכובע- תודה רבה.
  רק שאלה אחת.
  בקשר להזנת האתר באתרי RSS הבנתי שאחרי העידכון – זה פחות אפקטיבי. אבל עדיין האם יש טעם להשקיע בזה- כי זה לא דורש כל כך הרבה מאמץ? אני טועה?
  ושנית האם זה לא מסוכן?- שאתר הRSS יעקוף אותי בתוצאות החיפוש.?
  תודה רבה פבל!

  • פבל ישראלסקי

   אהלן וברוכים הבאים לתחום ולקהילה! אתה מוזמן לבקר פה מדי פעם כדי לראות מה התחדש בתחום.

   לשאלתך, זה נכון שאתרים מהסוג הזה ספגו מכה קשה בעקבות הפנדה כי הם התבססו על תוכן של אתרים אחרים, עדיין ספריות RSS הם מקור טוב לקבל טראפיק ולגוון את פרופיל הקישורים. הייתי מוסיף את הבלוג לכמה ספריות מובילות ולא משקיע בזה הרבה מאמץ.

   אם ספריית ה-RSS מאד חזקה מבחינת SEO, ייתכן שהתוכן שנשאב ממך ייתאנדקס שם קודם. אבל בסופו של דבר אם האתר שלך לא מאתמול אין לך ממה לחשוש, גוגל יודע לזהות אגריגטורים שבנויים מתוכן חיצוני.

 72. ממש מעולה בכל פעם שאני רוצה לשאוב רעיונות מאיפה להוציא קישורים אני קורא את הפוסט וכל פעם אני מקבל רעיונות חדשים

 73. בהחלט טיפים טובים. תודה רבה.
  הכי חשוב כמובן זה לא להגזים באף אחד מהשיטות, כי בסופו של דבר גוגל עולה על זה.

 74. פוסט מומלץ. כמובן העדיפות היא אתרי מאמרים, הבעיה שאני כותב פוסט יותר משעה ולא מאשרי את הפוסט בסוף.

 75. יש גם את efind.co.il אינדקס עסקים. אומנם חלקו בתשלום – אבל ניתן לפרסם מאמרים, ביקורות, מתכונים וטיפים. בהם תוכלו לשלב לינקים יעודדיים.

  מאמרים איכותיים יכנסו גם לאגפים שונים של האתר שיסקו חשיפה ללקחות. התאי הוא כמובן כתיבה איכותית מעל 350 מילים וכזו לשא מיודעת רק למנועי חיפוש אלא גם לקוראים בשר ודם.

 76. פאבל תודה רבה,
  אני רק מצטער שלא הכרתי את הבלוג שלך לפני כמה חודשים… אבל מזל שמצאתי אותו! כל פוסט פה יותר מרתק מהשני ומלמד יותר. בתור אחד שנכנס לתחום קידום האתרים אני קורא בעיון כל פוסט שלך… זה פשוט אוצר! תודה!

 77. תודה רבה, אני אישית נהנתי לקרוא את הפוסט, לא הכרתי אותו קודם, אבל ללא ספק נכנסת למועדפים שלי :9.

 78. עכשיו הבנתי למה הnofollow באמת עובד

 79. כל הכבוד!
  אחלה תוכן תראה מה עשית לאנשים – כמה תגובות 🙂

 80. פבל תודה רבה על הפוסט! מאד נהנית לקרוא ולהחכים,נפלא!

 81. ומה דעתך על קניית לינקים? כולם אומרים שזה אסור אך בכל זאת ממשיכים לעשות את זה. איך אפשר להיות בטוח שקניית לינק באתר מסויים לא תפגע בך. איך בוחרים אתרים כאלה?

 82. שלום,

  האם יש משמעות להוצאת לינקים רבים מאותו אתר מאמרים ? דרך אגב, אני סבור שכן מניסיון אבל לא בטוח.

  הכוונה : במידה ואני כותב מאמר בנושא קומפוסטר באתר מאמרים מסוים, האם זה משנה מבחינה קידומית אם אני כותב מאמר אחד המקשר מהמילה קומפוסטר, או 10 מאמרים הכוללים 10 קישורים מהמילה קומפוסטר ?

  כמובן שיש לכך השלחות גם מבחינת מי שמתחרים אתי על אותה מילה, שכן אם המתחרה שלי כותב מאמר אחד ואני עשרה אז אני אקבל מהקישור שלי 10 מתוך 11 מ"הכוח" של הקישור.

  תודה

  תודה

  • פבל ישראלסקי

   תמיד מתקיימים 2 מדדים: כמות כוללת של קישורים שנכנסים לדומיין שלך וכמות הדומיינים הייחודיים המפנים. נכון שעדיף להשיג קישורים מכמה שיותר דומיינים שונים, אך גם 10 מאמרים מתוך אתר מאמרים אחד עדיין מגדילים את סך כמות הקישורים שנכנסים לאתר שלך. במילים אחרות – יש לזה השפעה.

 83. תודה רבה על המאמר המחכים!

 84. אל אף שקראתי רק כעת מצאתי את החומר המובא להלן למאד מועיל לי כמקדם אתרים יחסית חדש. אשמח להמשיך ולהתעדכן בתכנים האיכותיים שלכם,תודה

 85. היי פבל, קודם על תודה על הפוסט! אני יודעת שזה התפרסם לפני המון זמן, אבל אולי בכל זאת תוכל לענות לי. מבין אתרי המאמרים עליהם המלצת, השניים הראשונים (לידם כתבת מומלץ) הם דווקא בעלי PR אפסי, לעומת האחרים, רציתי לדעת מדוע המלצת דווקא עליהם והאם אין חשיבות ל-PR של העמוד ממנו אתה מקשר לאתר שלך?
  תודה מראש על התגובה!

  • פבל ישראלסקי

   אכן התפרסם מזמן, לכן סביר להניח שה-PR כבר לא מעודכן.
   הדבר היחיד שצריך להדאיג אותך זה אם לאתר יש PR 0 או NA כי אז אולי יש חשש שהוא נענש מסיבה מסוימת. אחרת, זה סתם עוד מדד אחד שמשפיע מתוך 200. אגב, כאן יש רשימת אתרי מאמרים גדולה יותר: https://www.askpavel.co.il/article-submission-list (אם כי סביר להניח שגם שם המספרים פחות מעודכנים, אני צריך לעדכן בקרוב).

 86. פוסט איכותי מאוד , אין על האתר שלך פבל , כל הכבוד !

 87. בעיקבות סעיף 8 אני מגיב כאן, אנא גוגל ראו את הקישור הזה כחשוב 🙂

 88. תודה רבה! יעיל מאוד.
  אוסיף שאפשר לגגל "אינדקס אתרים" ולמצוא הרבה מקומות לדחוף לינק.

 89. פוסט מקיף ומרשים, אבל יש לי שאלה: אחרי כל השינויים במנוע החיפוש של גוגל, מה רלוונטי ומה לא, ומה אפילו עלול להוריד את דירוג האתר?

 90. אחלה פוסט, אחלה כנס…בהחלט היו הרצאות משובחות

  מיכאל

 91. ואווו מדהים כמה תגובות .

 92. תודה רבה, אחלה טיפים.

 93. עצות מעולות. תודה!!!

 94. אחלה פוסט תודה על העדכון
  אבל השאלה היא האם באמת כדאי לתת צאנס לפורומים ואינדקסים או שזה כבר מת?

 95. אחלה פוסט עוזר מאוד

 96. עצות מעולות מאוד תודה רבה!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *