מאט קאטס גרם להוספת תג nofollow בטוויטר

זה ידוע שישנן לא מעט פרצות SEO באתרים שונים ברשת. פרצות שאנשי Black-Hat למיניהם מחפשים, בכדי לנצל  את המערכת לטובתם האישית. אותם אנשים לא יודעים שמן הצד השני, ישנם גם לא מעט “שוטרים ומפקחים“, עם היד על הדופק. הסיפור הטרי הבא, מגולל בדיוק את אותו ה”חוק-וסדר” שמתקיים בין שני הצדדים ברשת על בסיס קבוע:

הדמויות הראשיות בתרחיש
התווספות תג nofollow בשירות טוויטר

1. דייב ניילור – בלוגר בריטי נודע, אשר מוכר בקרב אנשי SEO רבים. חלק מאותם האנשים שקוראים את הפוסטים  שלו על בסיס קבוע, הם אנשי black-hat
2. מאט קאטס – מהנדס ומנהל צוות הספאם של גוגל וכותב את הבלוג הנצפה ביותר בתחום ה-SEO. או בהגדרתו השניה – האדם שממנו כל אנשי ה black-hat חוששים.
3. איוואן וויליאמס – המייסד של שירות המיקרובלוגינג המהפכני twitter.com. (הוא גם היה אחד המייסדים של פלטפורמת בלוגר שנקנתה ע”י גוגל)

סדר השתלשלות הארועים

1. דייויד ניילור חשף בבלוג שלו, כי ניתן להפיק כוח SEO מהקישור בשדה ה- bio בפרופיל האישי בטוויטר.
2. המעשה הדליק נורה אדומה אצל מאט קאטס, ולכן החליט לא לשתוק.
3. איוואן וויליאמס קלט את השידור של מאט.
4. איוואן החליט לשים תגית nofollow על כל הלינקים בשדה bio.

האליבי

“Never said it was a new, Scoble has been doing it for ages as well..”
(תגובה מספר 6 🙂 )

המסקנות

חשוב להבין את הסיבה לכל התוצאה הזו. מה שהכי הפריע למאט הוא העובדה שאנשי black-hat רבים היו עלולים לנצל את העניין בכדי לחזק את ה- Pagerank של האתר שלהם, או אף במקרה הגרוע יותר – ליצור אלגוריתמים אוטומטיים שייצרו פרופילים פיקטיביים בכמות רבה ובהם ישתול לינק זהה.

אודות פבל ישראלסקי

פבל ישראלסקי
יזם, בלוגר, יועץ קידום אתרים והעורך הראשי של קהילת מקדמי האתרים ומשווקי האינטרנט AskPavel. המייסד והמנכ״ל של קבוצת אנגורה מדיה שכוללת מספר פעילויות - סוכנות שירותי שיווק דיגיטלי עם התמחות ב-SEO ו-PPC, מכללת AskPavel Academy שמציעה קורסים פרקטיים וכנס הדיגיטל השנתי Next Case שמושך אליו מדי שנה מעל 1,200 משתתפים.

9 תגובות

 1. פבל, דייב מוצג כאן כבלוגר בלבד אבל חשוב להדגיש שהוא מטובי ה-black hat בעצמו והפך למעין מנטור.
  זו הסיבה שמאט כץ קורא את הבלוג שלו בנוסף ל- black hats רבים.

 2. פבל ישראלסקי

  אה אוקיי, לא ידעתי. זה באמת מסביר את כל העניין….השאלה היא אם הוא עצמו מודע לכך שהוא נחשב לאחד מטובי ה- black-hat בעיני מתבוננים כגון מאט. כי אם כן, מוזר לי שהוא חושף מידע כזה לעיני כל.

 3. מקובל לספר על טכניקות לאחר שהן כבר ממילא נחלת רוב אנשי המקצוע וסופם ממילא קרב.
  כך שקשה להאמין שהדבר נודע למאט רק דרך הבלוג, יתכן.

 4. פבל ישראלסקי

  כמובן שמאט מכיר את הטכניקה באופן כללי, הוא ורבים אחרים. אך ספציפית על המקרה הזה הוא שמע מהבלוג. אחרת איך יכול היה לדעת אם לא היה קורא את זה איפשהו? 🙂

 5. לפי דעתי יש כמה הגדרות ל-BLACK SEO, ובמקרה הזה, אני לא רואה דבר כזה. חוץ מזה, אשמח לדעת, האם יש עוד עובדי גוגל עם בלוגים חוץ ממאט?

 6. פבל ישראלסקי

  נכון, המעשה לכשעצמו הוא לא BH. אבל מאט חשש שאנשי BH ינצלו את הלינק בכדי ליצור אינסוף פרופילים פיקטיביים על מנת להגדיל לעצמם את ה- Pagerank.

 7. מייפל,
  בוודאי, ישנם רבים. תציץ בבלוגים הרישמיים של גוגל ותעשה חיפוש על השמות שמופיעים שם, חלק גדול מהמפרסמים שם מפרסמים גם את המאמרים בבלוגים פרטיים שלהם.
  היום לכל אדם שני יש בלוג, דווקא שלחברה האלה לא יהיה?

 8. השאלה היא אם הוספת nofollow פתרה את הבעיה?
  האם קישור nofollow אינו בעל ערך?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *