קידום אתרים 2013: שינויים, מגמות ודברים שפשוט לא עובדים יותר

שנה חדשה נפלאה לכל הקוראים!

הנה ככה חלפה לה שנת 2012 בלי ששמנו לב. שנה גדושה בארועים, עדכוני אלגוריתם, טרנדים ומה לא…

אז החדשות הטובות הן שלא היה סוף העולם, האומנם?

נראה שמבחינת תחום ה-SEO בדיוק ההיפך הוא הנכון. כל שנה החוקים משתנים מקצה לקצה וזה בעיקר בא לידי ביטוי בשנת 2012 עם כל התהפוכות שעברנו.

רגע לפני שמתחילים את השנה החדשה, זה הזמן לעצור ולשאול את עצמנו – מה עדיין עובד? מה לא עובד בכלל? מהן המגמות החדשות בתחום קידום האתרים? ובמה להתמקד בשנה החדשה?

רועי שפייזר עשה לנו סדר עם סיכום מופלא של כל הטרנדים האחרונים במטרה לחדד את אסטרטגיית הקידום שלנו לשנת 2013. זהו הפוסט הראשון של רועי ולפי העבודה שעשה כאן בתקווה גם לא האחרון 🙂

קידום אתרים בשנת 2013 - מה השתנה?

בשנתיים האחרונות עבר האלגוריתם של גוגל יותר שינויים מעמיקים מכפי שעבר כנראה בכל שנות קיומו. מתחילת 2011 החלה גוגל לענות לביקורות הרבות שהופנו כלפי התוצאות הלא רלבנטיות (ויש שיאמרו ספאמיות) שמילאו את תוצאות החיפוש וסופסוף נתנה מענה לכמה מהתופעות המבישות של תחום ה-SEO מאז בא התחום לעולם אי שם בסוף שנות התשעים.

להלן רשימה עדכנית של טכניקות קידום אתרים שעבדו בעבר ושיעילותן פחתה במידה ניכרת, השינויים שעובר האלגוריתם והצורך של אנשי SEO להסתגל לשינויים אלה וכן מגמות חדשות שהופכות להיות חלק בלתי נפרד מהמקצוע שלנו ומהאבולוציה שלו מהשוליים למרכז המאמץ השיווקי של כל גוף המיוצג באינטרנט.

עדכוני פנדה / פינגווין: העלמת תוכן באיכות ירודה

עדכוני פנדה ופינגווין שיצאו לראשונה בפברואר 2011 החלו לשים סוף לאחת התופעות המכוערות ביותר שנוצרו ברשת, בעיקר בגלל מדיניות לא קשוחה מספיק של גוגל, מדובר באתרי MFA או Made for Adsense שתכליתם היחידה הייתה למשוך גולשים באמצעות תוכן ירוד כדי שילחצו על מודעות אדסנס. אתרים אלה הציפו את האינטרנט בהמוניהם, לרוב כבלוגים אוטומטיים (Auto Blogs) ששואבים תוכן (Content Scraping) מאתרים אחרים ואינם מספקים שום ערך מוסף אמתי.  אתרים אלה קודמו לרוב באמצעות טכניקות כובע שחור ותוך שימוש בתוכנות כגון xRumer או ScrapeBox וזכו לתפוס את המקומות הראשונים בגוגל על מילות מפתח נחשקות ורווחיות.

עדכוני פינגווין ופנדה אולי לא שמו קץ לתופעה, אבל הם כן הפחיתו אותה באופן משמעותי על ידי שינויי אלגוריתם שהצליחו לזהות תוכן באיכות ירודה או תוכן שנגנב מאתרים אחרים. כמובן שעל הדרך נעלמו מן המפה גם לא מעט אתרים לגיטימיים שהאלגוריתם החשיב אותם בטעות כאתרי ספאם.

גלגלי לינקים, תגובות בבלוגים, לינקים בפוטר, Anchor Text

כל השיטות שהיו נהוגות עד לפני שנתיים שלוש הולכות ונעלמות בשנים האחרונות. לינקים ב-Footer/ Sidebar עלולים היום לגרום יותר נזק מתועלת (והדבר נכון כמעט לגבי כל צורה של לינק שמופיע בכל האתר, Site Wide) ולינקים של תגובות בבלוגים או גלגלי לינקים באמצעות אתרי מאמרים יכולים לגרום לפנאלטי כמעט מידי בגוגל.

פרופיל הקישורים של כל אתר אמור להיות מגוון לא רק מבחינת מילות המפתח שמקשרות לאתר אלא גם מבחינת סוג הקישורים (Redirects Follow / Nofollow / Image) וגם מבחינת כמות העמודים המקשרים לאתר. חשיבות יתרה יש גם לאתרים המקשרים אלינו (ראו למטה על כוחו של המותג) ומהיכן הם מקשרים (גוף הטקסט, אחרי פסקה שניה למשל) וקישורים לעמודים פנימיים ולא לעמוד הבית לבדו.

היום יותר מתמיד תוכן איכותי במיוחד כגון אינפוגרפיקות מושקעות ומאמרים איכותיים ומלאי תוכן בעל ערך מוסף חשובים לא רק לאתר עצמו אלא גם כאמצעי למשיכת קישורים טבעיים מאתרים בעלי תכנים מקבילים.

כוחו של המותג

לגוגל יש אינספור דרכים לאמת ולקבוע את ערכו של מותג בתוצאות החיפוש, החל מכמות החיפושים על שם המוצג עצמו ועבור דרך כמות האזכורים באתרי חדשות או הודעות לעיתונות (ראו Co-Citation למטה). ככל שהמותג חזק יותר כוחו בתוצאות החיפוש עולה והקידום שלו הופך להיות קל יותר. למותגים בתחומים שונים יש גם יכולת (רק בארה"ב בינתיים) להשתמש בתגיות מיקרודאטה ספציפיות כדי להציג תוכן עשיר (Rich Snippets) בתוצאות החיפוש שלא זמין לאתרים רגילים, הנה דוגמא מעולם הטלוויזיה:

תצוגה עשירה בתוצאות החיפוש

אתרים רגילים שאינם שייכים למותגים גדולים עדיין יכולים להשתמש במיקרודאטה (חלק מתקן HTML 5 ובשיתוף כל מנועי החיפוש המובילים באמצעות אתר schema.org) כדי להציג מגוון רחב של תוצאות עשירות החל מדירוגי כוכבים פשוטים ועד לזמן הבישול של מתכון מסוים או שעות ההצגה של סרטים בבתי קולנוע (וכן שפע אופציות אחרות) בניגוד לתחילת 2012, בשנת 2013 גוגל תקשה משמעותית על אתרים זניחים להציג Rich Snippets בתוצאות החיפוש ותהליך האישור יארך הרבה יותר זמן, בתחילת הדרך גוגל איפשרה כמעט לכל אתר להציג תוצאות עשירות מספר ימים לאחר שהקוד המתאים שולב באתר.

על החשיבות של מיקרודאטה ב-2013 אפשר ללמוד גם מהכלים החדשים שהוצגו רק לאחרונה וזמינים ב-WMT ואשר מאפשרים לנו לתייג עמודים (כרגע רק אירועים) ישירות מ-WMT ובלי צורך להטמיע קוד באתר שלנו באמצעות מערכת Data Highlighter.

סימנים מרשתות חברתיות: Social Signals

גוגל+, טוויטר, פייסבוק, יוטיוב וגם פורומים, תגובות בבלוגים ומקורות נוספים שכולם מהווים סימנים מרשתות חברתיות המעידים על פופולאריות של אתר אינטרנט ועל חשיבותו לגולשים. כל אלה משולבים בדרגת חשיבות כזו או אחרת אל תוך האלגוריתם כבר משנת 2010 – אז עוד היה לגוגל הסכם חתום עם טוויטר להצגת תוצאות חיפוש בזמן אמת, פונקציה שכבר לא קיימת יותר בגוגל אבל שולבה אל תוך המנוע של מיקרוסופט, בינג, שגם משלב תוצאות של פייסבוק בעמודים שלו.

תופעת הסימנים החברתיים הביאה בשנים האחרונות לפריחת תוכן מסוג חדש: Click Bait (פתיון לקליקים) שגם בארץ מרבים להשתמש בו בעיתונים הגדולים. אם בעבר היה נהוג ליצור תוכן שמושך בעיקר לינקים (Link Bait) הרי שהיום נהוג ליצור לפעמים כתבות סנסציוניות בנושאים שנויים במחלוקת עם כותרות רלבנטיות למחצה שמייצרות הררי תגובות אמוציונליות של הגולשים, ומעלות את חשיבות העמוד בגוגל.

 

אזכור שם האתר או המותג: Co-Citation

כפי שנכתב למעלה, גוגל החלה בשנים האחרונות לחפש מקורות נוספים שיעידו על חוזקו, חשיבותו ומידת הרלבנטיות של אתר לחיפוש כזה או אחר. אזכור שמו של האתר או המותג באתרים רלבנטיים אחרים (לא בהכרח עם קישור) מהווה סימן כזה. חשבו למשל על כתבה הסוקרת את מחירי השירותים הסלולריים בישראל וכוללת את שמות המותגים המובילים ללא קישור חוזר לאתרי החברות, עצם האזכור עצמו באתרים מובילים ובכתבות תוכן רלבנטיות יוצר זיקה בין החיפוש למותג ותומך בחוזק המותג וביכולת לקדמו בגוגל.

 

חיפוש לוקאלי

השנה הוטמע גוגל מקומות בתוצאות האורגניות של גוגל ישראל וזה יצר תת-תחום חדש בעולם ה-SEO – קידום אורגני בתוצאות חיפוש לוקאליות (מה שמצריך כמובן ידע שונה מקידום אתרים סטנדרטי). אם בעבר גוגל הציגה תוצאות של אתרים מתמחים כגון City search או Yelp (למעשה נטען כי היא משאילה את התכנים שלהם בשיטת הכובע השחור שהוזכרה למעלה, Content Scraping והיא אף נכנסה למאבקי ראש בראש מול אחד האתרים הגדולים בעולם בתחום התיירות,  Trip Advisor), הרי שכיום גוגל מציגה את התוצאות שלה עצמה כולל ביקורות גולשים ועמודי עסק מותאמים אישית שהם כיום חלק בלתי נפרד מהרשת החברתית גוגל+.

תוצאות לוקאליות מצריכות סט כלים נפרד כדי לקדם בהן אתרים או עסקים והן מחייבות אותנו לפתוח עמודי עסקי בגוגל+, לאמת נתונים מול גוגל ולמלא כמה שיותר פרטים רלבנטיים על העסק ותחום המומחיות שלו.

חיפוש לוקאלי גם מפחית ברוב הפעמים את כמות התוצאות האורגניות בעמוד (ראו עוד בנושא למטה).

חיפוש בסלולאר ומעבר לאפליקציות ייעודיות

אין מגמה יותר בולטת מזו. במהלך 2012 ראינו עלייה של כ-15 עד 20% בכניסות לאינטרנט ממכשירים ניידים (סמארטפונים וטאבלטים) לעומת 2011 והנתון הזה רק צפוי לגדול. הוא גם משנה את הדרך בה אנו צורכים מידע באינטרנט ומשפיע על המודלים העסקיים של כל האתרים שמתפרנסים  מפרסומות, וגוגל בראשם. בעוד אתרי אינטרנט יוצרים גרסאות מובייל או אפליקציות ייעודיות, מיעוט הנדל"ן הפנוי במסכים קטנים אינו מאפשר תצוגת פרסומות באופן יעיל וכמות הקליקים יורדת באופן דרסטי, מה שכמובן פוגע בהכנסות האתרים (וגוגל) ובתוצאות העסקיות של המפרסמים. פתרונות יעילים ממש עדיין אין לאף אחד, למעט אולי פייסבוק שמגדילה את רווחיה בסלולר, אבל גוגל עצמה וכל שחקו אחר בשוק הזה ינסה הציג השנה מודל שילוב פרסומות באופן יעיל יותר במכשירים ניידים

נקודה נוספת, רלבנטית יותר במקרה זה, היא תצוגת תוצאות חיפוש לוקאליות (ראו למעלה) במכשירים ניידים. גוגל יודעת בדיוק היכן אנחנו נמצאים כאשר הסמארטפון שלנו פועל על הרשת הסלולרית בעת נהיגה או הליכה והיא יכולה להציג לנו תוצאות מותאמות אישית (עוד בהמשך) לפי המיקום שלנו. הכוונה לא רק למודעות רלבנטיות של בתי עסק באזור בו אנחנו נמצאים אלא גם תוצאות מהחיפוש הלוקאלי האורגני שנמצאות בקרבת המיקום שלנו, שכמובן באות על חשבון התוצאות האורגניות הרגילות.

בתחום המובייל יש לגוגל גם מתחרה חדשה יחסית מבית אפל, סירי, שגוגל עצמה הגדירה כאיום הגדול ביותר על מנוע החיפוש שלה.

 

תוצאות חיפוש מותאמות אישית

בתחילת 2012 עוד יכולנו להוסיף את הפרמטר pws=0 לשרשור החיפוש של גוגל כדי להסיר את התוצאות המותאמות אישית שאנחנו מקבלים. לקראת סוף השנה וב-2013 מעטים בלבד סבורים שיש לכך השפעה כלשהי. כדי לקבל תוצאות "אמתיות", כלומר כאלה שאינו מושפעות מהיסטוריית החיפוש שלנו, יש לחפור בנבכי הפרופיל האישי או לגלוש במצב אינקוגניטו (כרום) או Private (פיירפוקס), וגם כך יש כאלה המטילים ספק במידת היכולת שלנו למנוע מגוגל להציג תוצאות אישיות לכל גולש.

השנה גוגל ביצעה גם את אחד השינויים המרגיזים ביותר בתולדותיה, בעיקר עבור אנשים שמרבים לחפש במנוע החיפוש המקומי שלהם אבל גם בגוגל העולמית.  גולשים שבחרו למשל בשפה העברית כשפת ברירת המחדל שלהם מתקשים לעיתים להגיע לאתר של גוגל העולמית באנגלית, ונכפה אליהם להגיע תמיד לאתר המקומי באמצעות הפניות אוטומטיות של גוגל. בעבר יכולנו להשתמש ללא שום בעיה גם בקישור לגוגל העולמית בתחתית מסך החיפוש או להשתמש בכתובת המקוצרת google.com/ncr. הקיצור NCR משמעו No Country Redirect אבל בחודשים האחרונים עוד ועוד משתמשים מגלים שבמקרים רבים אפילו פתרון זה אינו עובד וכדי להגיע לגוגל העולמית באנגלית יש לשנות את הגדרות השפה בפרופיל האישי של גוגל. יתרה מזאת, גם כאשר אנחנו גולשים באתר של גוגל העולמית המנוע עדיין יודע בדיוק מאיזו אזור בעולם אנו גולשים ומציג לנו תוצאות שונות לגמרי מאלה המוצגות לתושבי ארצות הברית.

 

חיפוש אוניברסלי

בשנת 2007 הציגה גוגל פיצ'ר חדש אז שנקרא חיפוש אוניברסלי. המשמעות הייתה פשוטה: הצגת תכנים נוספים בתוצאות החיפוש (בעיקר כאלה של גוגל עצמה, מה שגרם וגורם לביקורת גדולה נגד החברה וגם לחקירה מצד רשויות ההגבלים העסקיים בארה"ב ואירופה ). התכנים הנוספים כוללים תצוגת חדשות, תמונות, סרטוני וידאו, מוצרים מגוגל שופינג ועוד – כולם לצד תוצאות החיפוש האורגני ולעיתים על חשבונן.

השנה הרחיבה גוגל משמעותית את החיפוש האוניברסלי עם הצגתו של גרף המידע של גוגל (Knowledge Graph), שכולל מידע מתוך עמודים עסקיים עבור מותגים ידועים (כולל תצוגה בזמן אמת של פוסטים אחרונים):

עמוד גוגל+ של יוטיוב בתוצאות האורגניות

או מידע שנאסף (וגם כאן יש שיאמרו Scraped) בעיקר מויקיפדיה אבל גם ממקורות אחרים ברשת:

טאג' מהאל בגרף הידע של גוגל

המנוע כבר מספק את התשובות?

למעשה גוגל מנסה להשאיר את הגולש כמה שיותר זמן בתוך תוצאות החיפוש ולהפנות לכמה שפחות אתרים חיצוניים. כבר שנים שורת החיפוש של גוגל מספקת תשובות לאינספור שאלות שעד כה נאלצנו למצוא באתרים חיצוניים. שאלות כגון מתי חנוכה 2012, כמה שווה דולר בשקלים, מה מזג האוויר בניו יורק, מועדי טיסות, זמני הקרנה של סרטים, מחשבון מדעי, מילון מובנה ועוד אינספור אופציות שכולן זמינות ישירות משורת החיפוש עם תוצאה טקסטואלית מעל התוצאות האורגניות שהופכות להיות בלתי רלבנטיות לחלוטין וחוות ירידה דרמטית בכמות הכניסות (הכוונה בעיקר לתוצאות באנגלית אם כי כמה מהפיצ'רים זמינים זה זמן מה גם בגוגל ישראל).

מזג האוויר בגוגל

הפחתה משמעותית בטכניקות וותיקות

גוגל התפתח הרבה מעבר למה שהיה שבעבר הלא רחוק והיחס כלפי טכניקות וותיקות השתנה אף הוא. זה לא אומר שלא שווה להשקיע בתגיות Hx או כותרות ותיאורים מושקעים, פשוט כיום כבר אי אפשר להיות בטוחים שגוגל אכן יציג אותם כפי שהתכוונתם. עבור לא מעט ביטויים ומילות מפתח גוגל מציג תגיות title+description פרי עטו של המחבר גוגל, ולא את אלו של בעל האתר.

דומיינים מדוייקים: Exact Match Domains

עוד טכניקה שנחשבה במשך שנים (בעיקר בחו"ל) לחלק החשוב ביותר בכל קמפיין SEO. לדומיין בשם searchenginemarketing.com לדוגמא הייתה עדיפות ברורה וגלויה באלגוריתם בביטוי Search Engine Marketing על פני כל דומיין אחר, לא משנה אם היה בו תוכן איכותי יותר ופרופיל קישורים מגוון יותר.

רק לאחרונה, אחרי שנים של ביקורות מצד מקדמים ובעלי אתרים, הצהירה גוגל (באמצעות שליחה הרשמי בתחום האלגוריתם מאט קאטס) כי תחול הפחתה בהטבה האוטומטית ממנה נהנים בעליהם של דומיינים כאלה.

אופטימיזציית יתר

עוד שיטת קידום שגורמת כיום יותר נזק מתועלת ועלולה לגרום לפנאלטי בגוגל. חלק מהלינקים שלכם באתר לעמודים פנימיים מסומנים כ-Nofollow (מה שנקרא Pagerank Sculpting), ה-Footer שלכם נראה כמו עץ חג המולד, הטקסטים (בעיקר בתגיות Meta) נגזרו באופן אוטומטי מהעמוד וגם מספר גדול של עמודים שנועדו לקדם כולם את אותה מילת מפתח (סוג של כפילות תוכן, אבל לא בדיוק) כולם יכולים להעיד על אופטימיזיציית יתר שעלולה לגרור ענישה מצד גוגל.

האם אתם אנשים אמתיים או פרופיל בדוי? השנה של תגיות Author / Publisher

גוגל, הרבה אחרי פייסבוק, הבינה רק השנה את החשיבות של פרופיל אנושי אמיתי ומאומת על פני פרופיל גוגל בדוי, כמוהו יש מיליונים בעולם. זה אולי השינוי הגדול ביותר לטעמינו של שנת 2013 בתחום הקידום האורגני.

כולנו כבר רגילים לראות פרצופים של אנשים בתוצאות החיפוש, זהו אחד השינויים הגורפים ביותר בתולדות גוגל שנכנס לאלגוריתם של מנועי החיפוש כמעט בכל המדינות במקביל. כל מה שצריך זה פרופיל ברשת החברתית גוגל+, אימות הפרופיל וקישור שלו לאתר שלכם באמצעות תגיות Author / Publisher וזהו. אבל לא בדיוק זהו, שכן זה עדיין יכול להיות פרופיל בדוי וגוגל יודעת היום בדיוק איזה פרופיל הוא בדוי ואיזה פרופיל שייך לאדם אמתי, מה שבתורו אמור לתרום לכם נקודות זכות בקידום האורגני.

כיצד גוגל יודעת מהו פרופיל אמתי ומה לא? הנה כמה מהכלים שעומדים לרשותה (וזכרו שזה פרופיל גוגל, אחרת התמונה לא תוצג בתוצאות):

 • כמה מיילים יוצאים וכמה מיילים נכנסים לתיבה שלכם.
 • כמה אנשים יש ברשימות הקשר שלכם.
 • כמה אנשים עוקבים אחריכם בגוגל+ ואחרי כמה אנשים אתם עוקבים.
 • איפה אתם נמצאים (במידה ויש לכם אנדרואיד).
 • כמה פגישות יש לכם בלוח השנה.
 • כמה מסמכים אתם חולקים עם אחרים.
 • כמה חיפושים יש על השם שלכם.

וזה רק על קצה המזלג… בשורה התחתונה, גוגל יודעת בדיוק איזה פרופיל שייך לאדם אמתי ואיזה פרופיל הוא מפוברק. פרופיל אמתי ומאומת הוא אחד המאפיינים החשובים ביותר בקידום אתרים אורגני בשנת 2013.

פחות תוצאות אורגניות

באופן כללי, המגמה בגוגל היא להראות פחות תוצאות אורגניות ויותר מודעות ממומנות. כבר היום חיפושים רבים מניבים לא יותר משש (6) תוצאות אורגניות ולאחרונה שדרגה גוגל את ממשק המשתמש של עמוד התוצאות, ורבים משערים שהשטח שהתפנה בצד ימין (ישראל) או בצד שמאל (בכל המדינות ששפתן נכתבת משמאל לימין) עומד להציג בקרוב מודעות ממומנות נוספות ומי יודע, אולי אפילו באנרים רחמנא ליצלן.

התמעטות התוצאות האורגניות מחייבת בעלי אתרים להשקיע עוד משאבים כדי להגיע למקומות גבוהים יותר בתוצאות החיפוש. חיפושים לדוגמא שמניבים היום שש תוצאות אורגניות בלבד (בלי להחשיב חיפושים לוקאליים) כוללים בין חיפושים על שמות מותג או תמונות:

 • חפשו למשל "הארץ" ללא מירכאות
 • תמונות של בתים

וכן חיפושים רבים נוספים בהם האלגוריתם מצמצם את כמות התוצאות באופן דרמטי.

קידום אתרים טכני

עברו הימים בהם איש SEO נדרש להשיג / לקנות / להתחנן / לבנות אתרי לוויין ושיטות נוספות להשגת קישורים. נכון, לינקים עדיין חשובים אבל במידה פחותה משמעותית מבעבר כפי שהודגש למעלה. איש SEO מקצועי כיום חייב לדעת לקודד ברמה סבירה ומעלה (עם עדיפות משמעותית ל-PHP, HTML ו-RegEx), לדעת אקסל ברמה גבוהה, להבין לפחות ברמה הבסיסית טכנולוגיה של שרתי לינוקס (htaccess, cPanel) ווינדוז (IIS) וזה מבלי להזכיר כישורים אחרים שתמיד יכולים לעזור כגון יכולות ניתוח דוחות אנליטיקס, הבנה שיווקית מעמיקה ועדכון מתמיד ובלתי נלאה של כל החידושים מבית גוגל.

קידום אתרים טכני נדרש לא רק לשם איתור בעיות פוטנציאליות באתר או בשרת אלא גם לשם השגת שיפור משמעותי במינימום השקעה של מהירות האתר כפי שהיא נמדדת בכלי הייעודי של גוגל, שאף הצהירה בגלוי כי למהירות הטעינה יש השפעה ישירה על ביצועי האתר בתוצאות החיפוש – מגמה שהחלה בסוף 2011.

מגמות חדשות

לאור השינויים הרבים והתכופים שעוברים על עולם קידום האתרים צצות בשנים האחרונות מגמות חדשות שמרחיבות את תחומי האחריות של מקדם האתרים מאחריות על תוצאות אורגניות בלבד כפי שהיה בעבר, למעורבות עמוקה בכלל תהליכי השיווק האינטרנטיים.

שתיים מהמגמות הבולטות הן:

1. CRO) Conversion rate optimization)

שיפור יחס המרה – מונח שכולל אינספור שיטות, כלים ואפשרויות לשפר את הביצועים של כל אתר אינטרנט הן בתוצאות החיפוש אבל בעיקר ביכולות ההמרה של מטרות האתר.

2. Inbound marketing

מונח שמתייחס בעיקרו ליכולת ליצור תוכן איכותי במיוחד (טקסט, וידאו, מצגות, תוכנות חינמיות, מדריכים וקיימות עוד דוגמאות לרוב) ולהפיץ אותו בהצלחה ברשת באמצעות SEO, מדיה חברתית, הודעות לעיתונות וכיו"ב. Inbound Marketing כולל גם את החלק השני של המשוואה, איך להמיר את הגולשים שמגיעים לאתר כך שנוכל לייצר יותר הכנסה מהאתר שלנו באמצעות סוגים שונים של גולשים וסוגי המטרות השונות שהוגדרו לאתר.

מידע נוסף אפשר לקרוא באיבוק המקיף של Servula על Inbound Marketing.

עבור כל קמפיין Inbound Marketing מוגדר לכל אתר משפך המרות (Sales Funnel) שמורכב באופן כללי משלוש רמות:

משפך מכירה

 • TOFU) Top of Funnel): זוהי האינטראקציה הראשונה של הגולש עם האתר / מוצר / שירות שלנו (פעמים רבות זה יכול להיות פשוט עמוד נחיתה) ומטרתנו היא לייצר המשכיות לקראת תהליך מכירה / איסוף ליד או כל מטרה אחרת באתר. גולשים אלה לרוב עדיין בשלב השופינג ואינם מוכנים עדיין לבצע רכישה או המרה ופעמים רבות נרצה לתת הטבה ראשונית ללקוח כבר בשלב זה.
 • MOFU) Middle of Funnel): השלב בו הגולש כבר החליט איזה מוצר או שירות הוא רוצה לרכוש, ובשלב זה אנו צריכים לשכנע אותו לבחור במוצר או השירות שלנו אם באמצעות סקרי שביעות רצון, הטבות, ניוזלטר אישי ואמצעים רבים נוספים שזמינים לנו בהתאם לאתר המקודם ולאסטרטגיית השיווק שלו. שלב זה נקרא באופן כללי גם Lead Nurturing ("טיפוח לידים" בתרגום חופשי).
 • BOFU) Bottom of Funnel): השלב השיווקי הזה המתייחס לאותם גולשים שהחליטו לרכוש את המוצר שלנו ומטרתו לספק להם את חווית הקניה הטובה והיעילה ביותר תוך שימורם כלקוחות חוזרים.

על מה לדעתכם צריך לשים דגש ב-2013?

קיימות מגמות נוספות שיהפכו בשנת 2013 לחלק אינטגרלי מעולם קידום האתרים, רובן ככולן הופכות את איש קידום האתרים המקצועי לחלק בלתי נפרד ממחלקת השיווק של כל עסק שמעוניין לייצר רווחים באינטרנט.

נשמח אם תשתפו אותנו בתובנות שלכם מהשנה שחלפה – מה לדעתכם עובד יותר? במה לא כדאי יותר להשקיע זמן?

אודות ‫רועי שפייזר‬‎

‫רועי שפייזר‬‎
איש טכנולוגיה, תוכן ואינטרנט עם היסטוריה של הקמת אתרים וכתיבת תכנים והווה של קידום אתרים טכני, ניתוח אתרים, הטמעות אנליטיקס מתקדמות ושיווק אינטרנטי מתקדם. בעברי הקמתי את כלל פעילות האינטרנט של AIG ישראל וכיום מנהל מחלקת SEO ושיווק אינטרנטי ב-agent.co.il

89 תגובות

 1. כתיבה ברמה גבוהה מאוד. נהניתי לקרוא את הפוסט. וכמובן שאשמח לקרוא פוסטים נוספים ממך.

 2. קראתי את כל המאמר. מאמר בהחלט מעניין ומרתק לאורכו ולרוחבו. חשוב גם לציין (לפי מה שנאמר בכנס האחרון) כי יש מצב שגוגל תלך שלב אחד רחוק יותר עם היוזרים והכותבים הAuthor ותתחיל לקטלג כותבים לפי תחומם.
  אם יש מישהו שכותב באתר ספא לדוגמא, אז מומלץ יהיה לשלב את הכותב הזה גם במאמרים אחרים באתרים אורחים בתחום הספא כי הוא נחשב כמבין בעיני גוגל בתחום. וכך נוכל (או נצטרך) לחבק ידיים ולשלב כתיבה בין אתרים באמצעות כותבים "מומחים" בתחומם.

  • טוביה, העובדה שמישהו כתב חתיכת טקסט של כמה מאות מילים והוסיף תגית Author לא הופכת אותו לבר-סמכא באותו נושא, לא בעיניי, לא בעינייך ובטח שגם לא בעיניי גוגל. לכל היותר גוגל יקטלג אותו כמי שכותב באותו נושא.

   כדי לסמן אותו כבר-סמכא גוגל ודאי מנטר ומודד את עוצמתם של איתותים רבים של שביעות רצון (או אי-שביעות רצון) קוראי הטקסט, שמרביתם סמויים מבחינתנו.

   קיצורי דרך מהסוג שהצגת פה ("שים תגית Author כי זה מקדם") הם בדיוק מה שגוגל מנטרל במעבר ההדרגתי מ"פנדה" באפריל 2010 אל מה שעוד צפוי בשנת 2013.

   • תיקון:
    "פנדה" מאפריל 2011

   • לא אמרתי "שים תגיד Author כי זה מקדם" אני רק אמרתי מה שנאמר בכנס האחרון (שגם אתה היית נוכח בו). זה מאוד הגיוני שמישהו שכותב הרבה על נושא מסויים יחשב בעיני גוגל כמומחה בתחום (כמובן אחרי שגוגל מנטר את כל הגולשים ומקבל פידבקים חיוביים מהם כמו זממן השארות גבוה בדפים וכו וכו)

    • טוביה, מה שאתה אומר הוא נכון, אבל זאת בהחלט הרחבה והבהרה נחוצות למה שכתבת קודם:
     "אם יש מישהו שכותב באתר ספא לדוגמא, אז מומלץ יהיה לשלב את הכותב הזה גם במאמרים אחרים באתרים אורחים בתחום הספא כי הוא נחשב כמבין בעיני גוגל בתחום."

     זו הסיבה שמצאתי לנכון להוסיף את מה שהוספתי שם. מכל מקום, בהתייחס למה שכתבת עכשיו, אני מדגיש בכל מקום שאיתותי שביעות הרצון או אי-שביעות הרצון, ועוצמתם, סמויים לחלוטין מבחינתנו. כך למשל, זמן שהיה ארוך יחסית בדף איננו מעיד כלל על שביעות רצון! הסיבה יכולה להיות שמרבית המבקרים מתקשים לקרוא את הטקסט משום שהוא כתוב באנגלית וזו עבורם שפה זרה שהם מתקשים בה, או שהוא כתוב בשפת אימם, אבל בצורה מסורבלת שמאריכה את זמן הקריאה (ניסית פעם להרכיב או להפעיל מכשיר תוצרת סין על פי החוברת המצורפת אליו?).

     יש לי עוד אינספור דוגמאות שכולן מעידות עד כמה אין להסיק מסקנות מהנתונים המעובדים שמספק אנליטיקס, בעוד שהסקת מסקנות נכונות מחייבת תמיד עיבוד נוסף של הנתונים הגולמיים (כמו למשל התפלגות התנהגות אוכלוסיית המבקרים באתר על פי מאפיינים שונים), עיבוד שאיש מלבד גוגל לא טורחים לעשות.

 3. תודה על המידע. אני לא מסכים עם כל הקביעות אבל בהחלט מסכים שקידום אתרים בשנת 2013 לא יהיה דומה לזה של 2012 וזה מצריך הערכות אחרת ויצירת תמהיל שיווקי אחר.

 4. מאמר מושקע, מקיף ואיכותי ביותר.
  מסכים עם הרבה מהנכתב בו אבל רואה בחלק ניכר מהקביעות יותר משאלת לב מגוגל מאשר ביצוע בשטח.
  עדיין בגוגל ישראל הפצצה של מאות או אלפי קישורים עם אנקורים מדוייקים עושה את העבודה וזה לא השתנה ב 5 השנים האחרונות למרות כל השינויים המוצהרים סביב כל הנושאים האחרים.
  אולי השנה יחל השינוי הגדול. מי יודע…

  • אלי, גם בגוגל העולמי באנגלית יש מיליוני אתרים כאלה שעוד לא נענשו, ויש לזה הסבר הגיוני מאד.

   מהעובדה שחנית באופן אסור בחניית נכים, ולא קיבלת רפורט, לא הגיוני להסיק שתקנות החנייה הם רק משאלת לב של משרד התחבורה. להפך – אני מתרשם שזו משאלת לב של הרבה מקדמי אתרים בישראל שגוגל יחוס עליהם.

   • העניין עמנואל הוא שאין תקנות חניה בישראל כמו בארה"ב.
    אין כאן עניין של משאלת לב שגוגל יחוס או לא יחוס.
    גוגל, נכון לכרגע, עדיין מושפע מכמות לינקים יותר מאשר איכות לינקים או פרמטרים אחרים ביחס לארה"ב.
    אלו העובדות בשטח.
    משאלת לב היא זו של מי שמצפה שגוגל יראה לכל המקדמים שהם טועים ולא בסדר שהם הסתמכו על לינקים שכאלו. וזו משאלה שלא תתגשם בתקופה הקרובה…

    • אלי, הטענה שגוגל מחשיב יותר כמות של לינקים מאשר איכות של לינקים היתה שגויה מאז ומתמיד. עובדה שאפילו מדד ה-PR, שהוא סולם לוגריתמי בעל בסיס לא ידוע, מייחס לקישור אחד ערך זהה ל-10,000,000 קישורים אחרים, או אפילו יותר.

     מצד שני, ברור שאם מיליוני מקדמי אתרים מייצרים בסיטונות קישורים שערכם קרוב ל-0, ינצח מי שיש לו יותר. אבל מי שיש לו קישור ששווה כמו עשרות אלפים כאלה מנצח את כולם.

     בעובדות בשטח מוכיחות אם כן שאתה פשוט לא מבין מה שקורה בשטח, ומציג את משאלות הלב שלך כאילו היו עובדה.

  • רועי שפייזר

   שלום אלי,
   אתה צודק לגמרי, ולכן גם מודגש במאמר כי חלק גדול מהשיטות עדיין לא רלבנטיות לגוגל ישראל. גוגל כן עשתה בשנתיים האחרונות יותר שינויים משמעותיים לאלגוריתם מאשר זכורים לי אי פעם כדי להלחם בתופעות האלה. בגוגל ארה"ב שום הפצצת לינקים לא תעזור לך בתחום תחרותי כמו ביטוח רכב ואפשר באמת רק לקוות שבקרוב זה יגיע גם לגוגל ישראל

   • רועי, העובדה ש"פינגווין" העניש ביומו הראשון גם אתרים ישראליים בעברית סותרת את הטענה הזו.

    יתר על כן, מרבית קוראי המאמר שלך, והדיון שהוא מעורר פה, מצפים ל"טיפים" מה "נכון" לעשות בשנת 2013. אי-אפשר לענות לשאלה הזו מבלי להתייחס לשאלה מהו הקריטריון שעל פיו גוגל העניש אתרים מסויימים ולא העניש אתרים אחרים, שקודמו באותן שיטות בדיוק, כי אז כל אחד יאמר לעצמו "הנה, בצמרת תוצאות החיפוש לביטוי שאני מקדם יש אתרים שעשו רק ספאם ולא נענשו, אז סימן שגם אני יכול – כי עד שגוגל ישנעו את האלגוריתם החדש לנמל אשדוד יעברו עוד כמה שנים טובות".

 5. מברוק ענק על המאמר. נראה לי שגוגל קצת מבולבל לגבי מה המדיניות של הצגת אייקון של המחבר בצד התוצאה.
  הרי אם מדובר בעסק שמנהל דף עסקי בגוגל+ הרי מתבקש שבמוקם התמונה בדף ה+ יוצג הלוגו של החברה. אבל גוגל מציג רק אייקונים של דמויות(אנשים) מתוך פרופיל פרטי.
  כך שאם אני רוצה להציג תמונה בצד התוצאה אני צריך לעשדות מניפולציה בין עמוד הפרופיל האישי לדף + של העסק. אבל ממה שאני מבין דףה+ אינו יכול להחשב כמחבר.
  נראה לי הגיוני יותר להציג אייקון לוגו מתוך הדף העסקי, או שמה אני טועה?

  • צודק לגמרי אבל אנחנו לא מחליטים מה טוב לגוגל ומה נכון, הם מחליטים את זה בשבילנו.

   אולי באמצעות אלפי תלונות וכמה שנים זה ישתנה, כרגע זה המצב. שרק בנאדם מנהל אתר ולא דף עסקי מנהל אתר.

   חשוב לציין כי בנוסף לפעמים לא אדם אחד מנהל אתר אלא קבוצה או חברה, ניקח לדוגמא את וואלה, זה לא מתנהל על ידי אדם אחד או 100, אלא הרבה הרבה יותר…

  • חברה לא יכולה לחבר תוכן, אלא אם כל אחד מהעובדים תורם משפט אחד (אבל גוגל החליט להתעלם מהאפשרות הנדירה הזו).

  • צודק לגמרי אבל אנחנו לא מחליטים מה טוב לגוגל ומה נכון, הם מחליטים את זה בשבילנו.

   אולי באמצעות אלפי תלונות וכמה שנים זה ישתנה, כרגע זה המצב. שרק בנאדם מנהל אתר ולא דף עסקי מנהל אתר.

   חשוב לציין כי בנוסף לפעמים לא אדם אחד מנהל אתר אלא קבוצה או חברה, ניקח לדוגמא את וואלה, זה לא מתנהל על ידי אדם אחד או 100, אלא הרבה הרבה יותר…

  • רועי שפייזר

   היי ודים,
   גוגל מציגה לוגו של דף עסקי לצד תוצאות החיפוש אבל לא בתוכן, נסה לחפש למשל הוט, ותראה בצד את העמוד העסקי כולל לוגו ועדכונים אחרונים מגוגל+

 6. מגניב ותודה,
  מישהו יכול לתת טיפים – מה כן עובד בגדול? אולי שווה לתת פוסט המדגיש את הצד ההפוך של מה לעשות מהיום והלאה.
  תודה

  • ארז, לא צריך טיפים. מה שעובד לטווח ארוך כתוב בפירוש ב"הנחיות גוגל למנהלי אתרים". קרא ושנן.

  • אם תקרא בין השורות תוכל ל"גלות" שרועי נגע גם בכמה נקודות המדברות על מה כן לעשות, למרות שיש מקום להוסיף עוד כמה נקודות חשובות הוזכרו כאן מספר דברים שנחשבים בעני כעקרים וההשפעה שלהם בתחום ה SEO תתן את האפקט הסופי איפה שהוא להערכתי בסוף שנת 2013.

   • אופיר, עניתי פה לארז כי התרשמתי, שכמו מרבית השואלים שאלות בפורומים המקצועיים, גם הוא מרגיש כפי הנראה שהמאמר של רועי לא מספק מענה ראוי למי שרוצה רק "טיפים" מה בדיוק לעשות, ושלא יבלבלו לו את המוח.

    דיון ישיר ומעמיק ב"מה כן לעשות" עשוי לגלות שלא קיים דבר במסלול הכשרתו של מקדם אתרים שמכשיר אותו לזה.

    • עמנואל תודה!
     אכן, יש אמת בדבריך. כמו כן, באופן עקרוני אני שם לב שהמון אתרים בתחום בארץ ובעולם העוסקים בתחום מתארים כל הזמן "מה לא" ולא "מה כן".
     קיבלתי את ההמלצה לקרוא את הנחיות גוגל למנהלי אתרים ומצד שני אני חושש שאם אעבוד רק "ביי דה בוק" אכשל…

     • כפי שודאי קראת שם, גם הנחיות גוגל אומרות מה כן לעשות ומה לא לעשות, אבל אם תרצה לדעת מה בדיוק אומר החוק את מי תשאל – את המשפטן או את העבריין?

      גוגל נמצאים כעת בעיצומו של מעבר, ויתכן בהחלט שבקידום לביטוי חיפוש מסויים עדיין נהוגה השיטה הקודמת, וקידום "על פי הספר החדש" לא יביא תוצאות טובות במהירות. יש לי אמנם עדויות לכאורה שעבודה כזו הביאה תוצאות מצויינות גם לפני 10 שנים, אבל אני מהסס להמליץ רק עליה למי שרוצה תוצאות מיידיות.

      למה שלא תעבוד על שני אתרים במקביל?

 7. כתבה טובה ומועילה, תודה על הסיכום וההשקעה. מי שיש לו אתרים כבדים, כדאי להשתמש ב CDN, משפיע לטובה.

 8. מאמר מצויין! שאלה ציינת במאמר כי לינקים ב- Sidebar עלולים לגרם נזק אם כך מה הפתרון באתרי מכירות שמציגים תפריט ניווט צדדי לעמ' הקטגוריות? האם זו בעיה?

 9. מאמר מאלף!!
  אהבתי בעיקר שהכל נכתב ברוח הסברה – שזאת היא האמת לגבי כל מה שקשור לגוגל.
  תודה רבה.

 10. ניתן לסכם את הכול בכך שגוגל מנסה לסגור כל "קיצור דרך" אפשרי לקידום אתר בגוגל ולהתמקד בפרופיל קישורים טבעיים לאתרים. נהנתי לקרוא את הפוסט, תודה רבה.

 11. תודה על המידע הרב, את חלקו כמובן כבר ידעתי אבל חשוב מאוד לדעת כמה שיותר. תודה שוב

 12. מאמר מדהים ואיכותי!!
  לדעתי הכול בגדר משאלות לב ויק עוד זמן רק למימוש כל האזכורים הנ"ל
  דומיין טוב, קישורים מאתרים מובילים ומאמרים איכותיים עושים נכון להיות את העבודה מספיק טוב .
  מקווה שלא יהיו שינויים !

  • ברק, כל מה שמתואר במאמר הוא בגדר משאלת לב של מקדמי האתרים שחולמים שזה ישאר בגדר משאלת לב של גוגל.

   המציאות היא שגוגל מעניש בפועל אבל בהדרגה אתרים, גם בארץ וגם בחו"ל, ומחליפים את ההגדרה של מה הוא "קישור מוביל" להגדרה שעל פיה זהו קישור ש"מוביל אלייך" תנועה יפה של מבקרים מרוצים.

 13. אנידור חקק

  רועי מאמר נהדר
  סיכמת בצורה מצוינת את כל הגזירות מהשנה האחרונה.
  לטעמי הדבר העיקרי וזה שאני חושב שצריך לשים עליו את הדגש הוא אותו AR – Author rank שכבר מורגשת השפעתו. נושא זה עוד יגדל וללא ספק ישמש כפרמטר עיקרי בקביעת ה- authority של כל תוכן ובהמשך גם אתרים.

  • בשביל Author rank מירבי צריך להעסיק כותב תוכן מליגת העל, שהוא גם מומחה בתחומו. יש לשכוח מ-300 מילים ב-25 שקל.

   • אנידור חקק

    מסכים אתך עמנואל
    אבל תסכים אתי שכותב בעל מוניטין שנוהג לעדכן תכנים באופן שוטף והתכנים שלו זוכים לשיתופים וסיגנלים מהגולשים – בהחלט מהווה מדד טוב יותר עבור גוגל (לפחות הרבה יותר טוב מקישורים שלא תמיד טבעיים)
    העסקים שיבינו שצריך להשקיע יותר בתוכן באתר שלהם ולא לחפש כל מיני ספינרים של תוכן , פייברים למיניהם וכותבי תוכן בשקל – ירוויחו.
    הבעיה היא שכולם מנסים לחסוך וככה לא מתקדמים

    • התכוונתי כמובן לכותב תוכן מליגת העל, שהוא גם מומחה בתחומו – וגם מרבה לכתוב.

     אתה מעלה על דעתך רץ מרתון שרוצה לנצח באולימפיאדה ולשם כך הוא חוסך באימונים? בזירות תחרותיות מנצחים את מתחריהם רק בעלי אתרים שהם יחידי סגולה. התקופה שבה כל אחד הצליח, כי היו רק 5 מתחרים לכל היותר בכל ביטוי חיפוש, שייכת לפרהיסטוריה של הקידום האורגני.

     • אנידור חקק

      כמובן שקשה למצוא ולהשקיע זמן במציאת כותב מומחה בכל נישה , אבל מספיק שתשלם לכותב שמגיע מהתחום (ובעל קרדיט וסמכותיות מגוגל) פעם בחודש על כתיבת מאמר אחד רלוונטי באתר שלך – וזה יהיה שווה יותר מהפצה של הרבה מאמרים אחרים בסתם בלוגים..
      אף אחד לא אמר שזה קל וכולנו יודעים שעולם הקידום הולך ונעשה קשה יותר. זה גם אומר להשקיע יותר זמן וכסף ביצירת התכנים הטובים באתר שלנו.

     • אנידור, אתה עושה פה את הטעות הנפוצה, שואל (בשם הלקוח) מה המינימום שצריך לעשות כדי לנצח את המתחרים, ומסתפק בתשובה לשאלה האחרת – מה המינימום שאפשר לעשות כאשר גוגל מעניש קידום בקישורי ספאם.

      אבל השאלה (שהלקוח לא יודע לשאול) צריכה להיות איך לנצח את המתחרים בעבודה על פרמטר כמו איכות התוכן. ואם יש לך באותו ביטוי תחרותי 300 מקדמי אתרים פעילים שמתחרים בך, אם תעשה את המינימום (או את מה ש"מספיק ש…", כפי שכתבת מעלה) תצטרף לאותם 295 שנכשלו בהשגת אחד מ-5 המקומות העליונים – כי הם עשו רק את המספיק ולא את ה"הכי טוב" ו"הכי הרבה".

 14. יופי של מאמר. תודה רבה!
  הולכת לקרוא על What is Inbound Marketing 🙂

 15. ידוע כבר לא מעט זמן שגוגל משתמשת בכל התחום של ה- SEO כדי להתמקד יותר בתוצאות הממומנות כי זה מקור ההכנסה העיקרי שלהם.
  מבחינת מה שעובד היום וגם מאז ומתמיד הוא תוכן איכותי שנותן ערך לגולשים ובזה גם מעלים את ערך העסק בעיני הקהל וגם בעיני גוגל שמגדיר את עצמו כ"מנוע חיפוש איכותי".
  הפוסט, שמאוד אהבתי באופן אישי, מוכיח את מה שאני טוען שגוגל היא רשת הריגול מספר 1 בעולם רק שהבעיה של גוגל היא שהיא לא מבינה שלא משנה אילו חוקים היא תעשה תמיד תהיה דרך לעקוף אותם כמו שראינו לאורך השנים בגלל תחרויות קשות במקומות הראשונים.
  אולי הגיע הזמן לשנות את החשיבה ובמקום לדרוס אחד את השני בדרך למקום הראשון – לחשוב על שיתופי פעולה וזה עוד משהו שאני ממליץ.

  • שחר, המחשבה ש"תמיד תהיה דרך לעקוף" את מה שחוקרים, מתכננים ומיישמים 20,000 מהנדסי ומדעני גוגל, מבוססת על ההשערה (או האשליה) אודות קיומו של גאון-על בקרב קהיליית מקדמי האתרים.

   תראה לי אחד כזה, בארץ או בחו"ל, ושכנע אותי למה, אם הוא קיים, הוא ירצה לשתף אותך בשיטות העקיפה שלו.

   מהעובדה שעד כה ניתן היה לתחמן את האלגוריתם מבוסס הקישורים של גוגל באמצעות העסקת רובוט ששותל קישורים בסיטונות בבלוגים ופורומים בכל העולם, איננה מעידה דבר על העתיד. הרי גם בגוגל למדו את הלקח.

   • אני לא מדבר על גאון על או על מישהו ספציפי. אני מדבר על הטבע האנושי שמחפש את כל הדרכים לחופש ובהתאם לכך "מתחמן" את המערכת שתמיד יהיו בה פירצות וזה רק עניין של זמן למצוא אותם.
    זה כמו מעגל הקסמים של הוירוסים ואנטי וירוסים ורואים את זה גם בחיי היום יום בלי גוגל.
    גוגל הוא כמו גוף שמתמודד כל יום עם מחלות חדשות במקום לפתור את הבעיות מהשורש ועובדה ש"פתרונות" אלו פוגעים גם באתרים כשרים.
    וחס וחלילה אם אני פוגע במישהו על דברי זה פשוט טבע שככה הוא בנוי לטוב ולרע.
    והפתרון מהשורש הוא שיתופי פעולה וגוגל מעודדת יותר להשתמש באדוורדס מאשר שיתופי פעולה כי משיתופי פעולה אין לה רווח ממשי.
    תחום השיווק החברתי כבר יודע את זה הרבה זמן ולדוגמא אפשר לראות קבוצות בפייסבוק כגון likeme שמאפשרת שיתופי פעולה לשם לייקים ובגלל זה פייסבוק גם מצליחה וזה גורם לגוגל לדחוף בכוח את השימוש בגוגל פלוס.
    גוגל, לטעמי, מנסה להיות סוג של גננת בגן העולמי בשעה שכולם רבים בתוך ארגז החול על תשומת הלב שלה.

    • להערכתי, גוגל נמצאים בעיצומה של מהפכה אמיתית, שלא משאירה כמעט מקום לתיחמון משום שרק לגוגל תהיה גישה למידע שמייצג את טיבם ועוצמתם של איתותי שביעות הרצון (או אי-שביעות הרצון) של אוכלוסיית גולשים הכלולים במדגם גדול מספיק של גולשים "אמינים".

     מה שחסר לי במאמר של רועי שפייזר היה העזה לחקור עד כמה השינוי מהפכני. סיבה אפשרית לכך היא הרתיעה מלגלות עד כמה זה מסכן את פרנסתם של מקדמי האתרים.

 16. כרגיל כתבות של כותב אורח ברמה מאוד גבוהה.
  לקחתי כמה נקודות חשובות להמשך

 17. שיאאאאללה!!!

  בואנה אחי שחקת אותה בענק!
  אחד ה-פוסטים המושקעים פה.

  אגב, גוגל בעצמה מצהירה על זה שמיקומו של הגולש נקבע על פי הip שלו ולא על פי מנוע החיפוש שממנו הוא מבצע את החיפוש.

  שוב שאפו ענק על ההשקעה!!

 18. פוסט מצויין. מקיף, מעמיק, בהיר וידידותי למשתמש.

 19. מאמר נחמד מאוד, כתוב טוב ומעניין לקריאה – כרגיל, תענוג לבקר באתר!

 20. כל הכבוד על ההשקעה בהכנת המאמר.
  בהחלט לקחתי מספר נקודות הלאה.
  חלק גדול מהכתוב בו לא מדויק לדעתי למרות שזה בהחלט היעד של גוגל.
  קישורים עדיין מהווים כלי חזק במשחק והדבר לא ישתנה בקרוב.
  אין דבר יותר קשה לזיוף מקישורים איכותיים, בטח שלא תוכן שאפשר לייצר היום בעלות הרבה יותר נמוכה ביחס לקישורים איכותיים.
  נראה שהמאמר יכול לשמש כמאמר הסברתי ע"י אנשי גוגל.

  • אלי, על מה אתה מבסס את ההשערה ש"קישורים עדיין מהווים כלי חזק במשחק והדבר לא ישתנה בקרוב"?

   גוגל מפרסמים מדי חודש או חודשיים רשימה של שינויי אלגוריתם מינוריים, שאת חלקם איתי ברנר הציג גם פה. אפשר היה לצפות שאם היחס של גוגל לקישורים היה מכריע כמו שמשתמע מההשערה שלך, המילה link בהקשר של השפעת הקישורים על הדירוג תופיע ברשימות הללו בתדירות גבוהה.

   לא התעצלתי, העתקתי את כל הרשימות שפורסמו (http://insidesearch.blogspot.co.il/2011_05_01_archive.html
   – אוקטובר 2011 עד ספטמבר 2012) וקראתי כל משפט שבו מופיעה המילה link (תוך דילוג על sitelinks ומופעים בהקשר שלא קשור לדירוג).

   הממצאים: המילה link בהקשר של השפעת הקישורים על דירוג הדף, מופיעה רק בשתי פסקאות קצרות בכל התקופה הזו. הביטוי anchor text מופיע גם הוא רק פעמים בודדות.

 21. איתי ברנר

  הרבה אנשים התחילו לצערי לקחת דברים לכיוון המעט קיצוני : לדוגמה, הם לא מסכימים לבנות שום קישור בטענה שזה הכול פעולות יזומות של הגולש. לדעתי האישית, הם לא מבינים שבלי הפעולות היזומות האלו, אתרים גדולים ומושקעים לא ייעלו למעלה….

  • אולי גם הם נמנעים לקרוא ולשנן את "הנחיות גוגל" – הרי גוגל מעודד שם בפירוש ליזום יצירת קישורים אליך, אבל רק כאלה שיביאו לך תעבורה טובה של מבקרים מרוצים.

 22. תודה על הפוסט המעולה!

  הנקודה שהכי מעוררת חשש היא
  שירותי מידע הניתנים בגוגל (מזג אויר וכו')

  האם יש לכם מושג אלו עוד שירותים ומידע מתוכננים להופיע במנוע החיפוש?

 23. אחלה פוסט, מה לדעתך העדכון העיקרי שגוגל שמה עליו את הדגש בעדכון שהיה לפני כשבועיים וחצי ?

 24. יש מקום לקרוא מה דעתו של מנהל ההנדסה החדש של גוגל על הכיוון שאליו הוא מנווט את גוגל עכשיו ובשנים הקרובות (https://www.askpavel.co.il/blog/updates-12-1-13).

  מי שמצפה להמשך קיומו של אלגוריתם שמבוסס על חישוב התכונות הפורמליות הנצפות של הקישורים יופתע.

 25. אין שום חובה בידיעות שהצגת בכותרת "קידום אתרים טכני" לבין להיות אנאליסט מקצועי בין קידום אתרים בין זה לבין זה, מלבד לחשוב בסוג של חשיבה אלגוריתמית, זה כמו לומר שעל אדם שנכנס לישיבה הוא נדרש להיות בעל מוח מתמטי מבריק הרי יש לנו היהודים את התלמוד שההתפלפלויות שמה דורשים הרבה יותר ממוח מתמטי או סטטיסטי, אני חושב שמקדם אתרים צריך לכלול כמה דברים:
  1. עקשן ולא מוותר בקלות
  2. לא מתייאש
  3. יצירתי
  4. ועוד ועוד ועוד, אבל לדעתי לא טוב לרשום דברים כאלו כי זה לא תמיד ובהכרח נכון, אני דוגל בשיטת של עמית המקדם אתרים שאמר באחד מהסרטונים שמי שעובד נכון וטבעי הוא מצליח לאורך זמן וגם לא יפגע, זה לא המילים המדויקות אבל בערך פלוס מינוס, אני דוגל בשיטתו נכון שצריך קצת לעשות קידום טכני אבל יותר חשוב לעבוד טבעי החל מיצירת תכנים משובחים ועד לכל הרמות האחרות, כמובן שלדעתי הניסיון בתחום הזה משחק תפקיד חשוב וככל שיש לך ניסיון לא רק בקידום אלא גם בתחומים אחרים כמו שיווק ופרסום זה יותר חשוב, כמובן שכמו שוותק מקצועי בתפקיד יכול להיות יתרון הוא גם חסרון כי לקדם אתרים והלחץ הזה שאתרים לפעמים יורדים ולהתחיל להתעסק גם עם הלחץ מהכיוון של הלקוחות הזועמים על אף שיש חוזים חתומים הוא דבר לא פשוט ולא כל אחד מתאים לתפקיד הזה וגם אם הוא כן מתאים שאלה לדעתי של זמן עד כמה בנאדם יוכל להחזיק מעמד במקצוע שכמו שזקן השבט אמר במכתבים אחרים השוק הוא "אי וודאות" אין אפשר לדעת מה הגוגליסטים יעשו לנו לכן אני חושב שכל יהודי כאן צריך מקצוע נוסף ביד מעבר לתחום הזה הנקודתי
  אגב מעריך מאוד את זקן השבט ואת עמית שני אנשים עם מוח מבריק אוהב את המוח של זקן השבט בנאדם מבריק יש לו ראש חזק שחושב מחוץ לקופסא כמו שאומרים משלנו הוא

 26. רציתי להגיד שבהחלט 2013 לא הולכת להיות שנה קלה למקדמים, אבל מצד שני זה מה שאומרים כל שנה ואנחנו מצליחים להסתדר עם גוגל. עד שלא יעלימו את התוצאות האוגרניות תמיד נוכל להצליח ללמוד איך להפוך אתר להצלחה. בסופו של דבר זה גם רצון של גוגל ולא רק של המקדמים.

  • יוסי, בוא נניח שעד אמצע שנת 2013 גוגל משנים את האלגוריתם באופן שהוא יתעלם לחלוטין מהקישורים, וכל מה שיקבע הוא איכות תוכן הדף.

   בהנחה שכל מקדמי האתרים ידעו מצויין איך לטפל במבנה ובקידוד האתר, מה יקבע מי יהיה ראשון בתוצאות האורגניות בכל ביטוי חיפוש תחרותי, ומה תהיה תרומתו של מקדם האתרים לכך?

 27. כתבה מרתקת פשוט נפלא, כל הפרמטר של חיזוק מותג בהחלט ניכנס לתמונה בתקופה האחרונה
  תראו את האנדקס של b144 כל הסיווגים שלהם מתחילים לככב בנישות תחרותיות +

 28. היי רועי
  כתבה מעניינת מאוד. אני נרגשת ומפוחדת בו זמנית ממה שעשוי להתרחש ב2013 בעולם הקידום.
  על כל פנים, משהו שחשבתי עליו תוך כדי קריאה, נראה לי שגוגל רוצים לנצל את המירב מגוגל פלוס. משערת שאולי יקימו מנוע מותאם לכותבים שמתרוצצים ברשת וכאלה שעוד יוולדו במהלך השנה.
  עוד מחשבה – יותר כוח לדפי עסק של גוגל פלוס, דגש יותר חזק על כל מה שקשור למדיה חברתית על שלל גווניה, נראה לי שיהיה לכל אלו משקל גדול פי כמה.
  שיהיה בהצלחה לכולנו

 29. רועי, כל הכבוד על מאמר מושקע ובכלל לפבל על בלוג משומן היטב!
  כולנו או לפחות רובינו הבנו כבר מלפני מספר חודשים את השינויים וההשלכות של שנת 2013 בתחום ה SEO, ובהסתמך על השינויים הבאים עלינו לטובה או לרעה אשמח מאד לשמוע את דעתם של מביני דבר לגבי שאלה שאני אישית די מוטרד לגביה.

  1. האם לפי דעתכם יש סיכוי שבשלב כלשהו גוגל ימקמו את המודעות הממומנות (מצד שמאל) אל מרכז הדף? כלומר דף 1 יציג 10 תוצאות ממומנות, האם נראה לכם הגיוני שהם ילכו למהלך שכזה?

  אם כן אז מבחינת גוגל הם משיגים הרבה
  א. מיגור טוטאלי של תופעת הספאם – כי מי יוסיף קישורים מכל חור אפשרי ויעלה מאמרים סתמיים כאשר האורגני כבר לא קיים.

  ב. הגדלת ההכנסות של גוגל מה PPC בעשרות אחוזים.

  ג. תוצאות שרובן כן עונות על דרישת הגולש – מאחר ורוב אלו שמשקיעים כסף ב PPC דואגים שהדף יראה טוב ומשכנע מבחינת תוכן.

  אם כן יש סיכוי שדבר כזה יקרה אז זהו בהחלט סוף עידן ה SEO.

  כפי שאמרתי, אשמח לשמוע את דעתכם …

  • אבי, להערכתי גוגל החליטו עוד לפני כשלוש שנים להמשיך לשלב תוצאות אוגניות ומודעות ממומנות באותם דפי תוצאות חיפוש, מתוך הערכה או ידיעה בדוקה שזה מה שמשתמשי מנועי החיפוש רוצים.

   שינוי שיטת חישוב ציון הרלוונטיות של הדף, המתחולל עכשיו בהדרגה, משיטה שבה הציון משוקלל על פי תכונות הדף ותכונות הדפים המקשרים, אל שיטה שבה הציון מחושב על פי רמת שביעות הרצון של המבקרים בו, מחסלת בהדרגה את הספאם ברשת כי למקדמי האתרים אין גישה לאיתותי שביעות הרצון של אוכלוסיות גולשים גדולות.

   עבודתו של מקדם האתרים כיצרן סיטוני של קישורים מסתיימת ומוחלפת בעבודתו של כותב תוכן מליגת העל, ובעלי האתרים יאלצו להתחרות ביניהם מי משקיע יותר ברכישת תוכן איכותי.

   • מי שלא אוהב את התגובות שלי מבין ודאי שהמסר שלהם הוא שאין לו יותר מה לעשות במקצוע הזה, ושרצוי שיזדרז להירשם בתור ללשכת התעסוקה.

   • לגבי החלק של
    "אל שיטה שבה הציון מחושב על פי רמת שביעות הרצון של המבקרים בו, מחסלת בהדרגה את הספאם ברשת כי למקדמי האתרים אין גישה לאיתותי שביעות הרצון של אוכלוסיות גולשים גדולות."
    גם לגוגל אין אפשרות להבין את או למדוד את רמת שביעות הרצון של הגולש.
    אנליטיקס לא מסוגל לתת מענה בנושא זה, אז זה הכל ספקולציות שנמשכות כבר שנים.
    ואף אחד אף פעם לא הוכיח זאת חד משמעית, שיש לה חשיבות מבחינת SEO.

    • ודים, אז אם לדעתך קיומה של הוכחה חד-משמעית צריך להנחות את אופי עבודת הקידום, בוא נראה אותך מוכיח את ההפך.

     המחשבה שגוגל, על עשרות אלפי המהנדסים והמדענים שלו, שנבחרו בקפידה מבין מיליונים של מועמדים ברחבי העולם, עדיין מפעילה גולם רפה-שכל, היא מחשבה תמימה להחריד, ומבטאת יותר אימה מפני המציאות מאשר הבנה של המציאות.

     • היי עמנואל.
      אני מכבד את דעתך, אבל זה לא נראה לי תקין והגיוני לבוא ולהציג עובדה בשטח ולומר "עכשיו בואו תוכיחו לי את ההיפך".
      איזה סימוכין ממקורות סמכותיים יש לטענתיך?
      מבחינתי הדברים שלך הם החלום הרטוב של גוגל, ובהחלט הוא היה רוצה שזאת תהיה המציאות ופועל בכיוון.
      אבל גם "טובי המוחות" שלו עדיין לא הצליחו לייצר אלגוריטם כזה.
      נכון לעכשיו אין לו עדיין הבנה הסמנטית מספקת, כדי להפעיל אלגוריטם כזה.
      אוליי אוליי יש אחוז קטן בשיקלול למידת שביאות רצון הגולשים.
      עד כאן דיברתי ולא הבאתי שום טענה שתחזק את דבריי. זה באמת נושא למאמר של 800 מילה אבל אתן אחד בסיסי.
      איך גוגל מודד את מידת שביאות הרצון?
      האם זה על ידי אנליטיקס? הרי ידוע שהם לא משתמשים באנליטיקס לשם קביעת מיקומים בתוצאות.
      מה אם האתר שלי לא מחובר לאנליטיקס האם זה אומר שהוא לא איכותי ומקומו לא בעמוד הראשון?
      אם הגולש לא מחובר לג'ימייל או טולבאר של גוגל, אז דעתו והרגלי גלישה שלו לא חשובים?
      ואם כבר הזכרתי טולבאר, אז מה ההבדל בין גוגל ל"אלקסה" ששואבת את הנתונים שלה רק מגולשים שהטולבאר שלהם מותקן אצלם.
      בקיצור אני יכול להמשיך לנצח.
      נכון שיש ניסוי של גוגל בנושא, יש לו קבוצת ביקורת עליה הוא סומך, והיא עוזרת לו בבקרת איכות, אבל זה רחוק מאוד ממה שאתה מציג.
      אני לא בא להתווקח איתך, רק מציג את דעתי.
      כנ"ל לגבי הפוסט שלך בפורום – סימוכין, סימוכין…

     • ודים, בעניין הסימוכין כתבתי פה: https://www.askpavel.co.il/blog/seo-2013#comment-102635

      מהתגובה הראשונה יוצא קישור אל תגובה אחרת שבה תיארתי את השוני בין שני המודלים של גוגל.

      אחרי שתקרא, אםתרצה, יהיה טעם להמשיך לדון. אוסיף רק שעל פי המודל החדש, האלגוריתמים של גוגל לומדים בעצמם מהי רמת שביעות הרצון של אוכלוסיות, מתוך מדגם מהאוכלוסיה, ולכן לא חשוב אם חסר לו מידע על מבקר זה או אחר.

      מרבית האיתותים על רמת שביעות הרצון משודרים מחוץ לאתר (ומחוץ לאנליטיקס) – למשל שיעור המבקרים שסימנו אותו ב"מועדפים" וחוזרים משם.

      אם יש אתר שיש לגביו מידע המצביע על רמת שביעות רצון גבוהה, הוא יוצג הרבה מעל לאתר שמידע זה אודותיו נחסם – זה ודאי עדיף על להציג אתר שיצר יותר קישורי זבל מעל לאתר שיצר פחות.

     • מבחינתי הדיון הזה לא הולך לשום מקום.
      קודם כל אני כתבתי "כנ"ל לגבי הפוסט שלך בפורום" כלומר קראתי גם את הדיון שם.
      לא נראה לי קונסטרוקטיבי שכמבקשים סימוכין אז אתה מפנה להודעה של עצמך במקום אחר.
      ושם oria הציגה טיעונים דומים לשלי, אז לא אחזור על זה שוב.
      אלו רק ספקולציות והשארות שמבוססות על ניסיונך האישי ולא על מחקר וניסוי שגלוי לכולם.
      לגבי זה:
      "אם יש אתר שיש לגביו מידע המצביע על רמת שביעות רצון גבוהה, הוא יוצג הרבה מעל לאתר שמידע זה אודותיו נחסם – זה ודאי עדיף על להציג אתר שיצר יותר קישורי זבל מעל לאתר שיצר פחות."
      יש נתונים סטטיסטיים שמוכיחים זאת? (שאלה רטורית כמובן)

      אז כמובן שאין לי שום בעיה עם דעתך ואני מכבד אותה. הבעיה היא שאתה מציג אותה כעובדה קיימת.

      נ.ב. מעניין איזה איתותי שביאות רצון גוגל קיבל על אתר שממוקם ראשון בביטוי "ביטוח רכב" ועל תשכח לבדוק את פרופיל הקישוריפם שלו))

     • הפניתי אותך לאותה תגובה כי שם עניתי ל-oria לאותה ביקורת כמו שלך. לאיזה סימוכין שמתחוללת מהפכה צריך לצפות בזמן שמתחוללת המהפכה? באיזה סוג של סימוכין יש לגבות הערכה מודיעינית על מה שיתרחש לאחר המהפכה, בזמן שהמהפכה מתרחשת? והעיקר – האם ואיך יש לשנות את ההערכות הטקטית והאיסטרטגית (של עבודת הקידום למשל) בזמן שמתחוללת מהפכה, ועל סמך ההערכה המודיעינית הספציפית הזו? (שאותה גיביתי אגב אפילו בנתונים סטטיסטיים שהציגו מיעוט מפליא בשימוש במילה link, בהקשר של קישור נכנס, בטקסט המלא של ההודעות החודשיות של גוגל על שינויי האלגוריתם המינוריים שהופעלו בכל חודש, בהרחבה ניכרת של "הנחיות גוגל למנהלי אתרים" המתייחסות לקישורים שאינם טבעיים וכו'.)

      הפוסט של רועי שפייזר, ששנינו מגיבים עליו עכשיו, מתחיל ב"אז החדשות הטובות הן שלא היה סוף העולם, האומנם? נראה שמבחינת תחום ה-SEO בדיוק ההיפך הוא הנכון. כל שנה החוקים משתנים מקצה לקצה וזה בעיקר בא לידי ביטוי בשנת 2012 עם כל התהפוכות שעברנו."

      אם אתה סבור שלא מתחוללת עכשיו מהפכה בגוגל, או שיש לך הערכה מודיעינית שונה אודות טיבה ואודות מה שיתרחש לאחריה, מבחינת ההערכות הטקטית והאיסטרטגית של מקדמי האתרים, עליך מוטלת החובה להציג אותה. אנחנו לא מדענים שיכולים להרשות לעצמנו להמתין עוד 200 שנים עד שמישהו יפריך את תורת היחסות של אינשטיין.

     • אתה אומר "הערכה מודיעינית" שים לב לא "מידע מודיעיני" אלא הערכה בלבד.
      אז כאן נשאלת השאלה מי גיבש הערכה זו? אתה? פאבל? ראנן פישקין? מי?
      הערכה וספקולציה אלו מילים מאוד קרובות במשמעותן.
      האם מתחוללת מהפכה? כן!
      האם עבודת הקידום ניית יותר מורכבת? כן!
      איכות האתר והתוכן חשיבות עליונה? כן!
      אבל מכאן ועד למהפכה שכל שחשוב הוא שביאות רצון הגולשים הדרך עוד ארוכה.
      אהוד יערי מחדשות 2 כל שני וחמישי מביא איזו הערכה מודיעינין וקובע בנחרצות "סוף פסוק בעניין הזה!" ואחרי שבוע שבועיים זה מתברר כלא נכון.
      אז אני לא מתעסק בספקולציות או "הערכות" מודיעיניות.
      אם היה לי "מידע" מודיעיני הייתי חולק אותו עם כולם בכיף.

      יש לי הרגשה בדיון הזה שאנחנו חיים בבועה, כשאני מבקש סימוכין אז אתה אומר "תראה מה עניתי פה ושם" או "תראה מה כתב מחבר הפוסט המוכשר הזה.
      ווט דה פאק? כמו שאומרים?
      מי זה גוגל ישראל בכלל? מה זה השפה המוזרה הזאת שמשתמשים בה פחות אנשים מתושבי ניו-יורק?
      השינויים האלו עוד לא הגיעו לגוגל.com מי יודע מתי ואם בכלל יגיעו אלינו?
      אני אומר. למה סתם להילחץ. תעשו עבודה נקיה ואיכותית, על תזבלו את הרשת באתרי מאמרים של הבשקל או קישורים מרוסיה… ואין סיבה שהאתר ייפגע.
      מי שצריך לדאוג זה מי שבמשך שנים השתמש בטכניקות פסולות.

 30. מאמר נהדר, תודה!

 31. תודה רבה , מאמר נהדר.
  מקווה שתעלה בקרוב מאמר עם טיפים עדכניים 🙂

 32. בלי לפגוע באף אחד המאמר הזה הוא לאתרים קטנים עד בינוניים.בליגות הגדולות הדגשים הם אחרים .

  • רביב, אינני מבין מדוע אתה סבור שאתר גדול שייך לליגה העליונה ואתר קטן שייך לליגה נמוכה. גם לא תיארת מה הם הדגשים האחרים בתהליך ההסתגלות של עבודת מקדמי האתרים לשינויים שהתחוללו בגוגל לקראת שנת 2013.

   מה שקובע, על פי נסיוני, הוא רמת התחרותיות של ביטויי החיפוש שבהם האתר נלחם כדי לנצח את האתרים המתחרים, ומזה נגזרת הכמות והאיכות של עבודת הקידום הדרושה להשגת הניצחון, ומזה נגזר לבסוף גובה תקציב הקידום הדרוש.

   אתר גדול מהווה אתגר לבוני האתר ולא למקדמיו.

 33. הבוקר כתבתי הסבר קצר וממצה של ההבדל בין המודל הקודם של גוגל לבין המודל שמוכנס בהדרגה לשימוש
  בשנת 2013, ומחייב שינוי רדיקאלי בעבודת הקידום:
  http://www.xn—–wldkiac4ae7aed3f2blk7a.com/viewtopic.php?f=2&t=1154

 34. ודים, אתה כותב:
  "אתה אומר "הערכה מודיעינית" שים לב לא "מידע מודיעיני" אלא הערכה בלבד."
  אכן כך. לפעמים, כאשר יש מידע מודיעיני מלא, נגזרת ממנו מסקנה מודיעינית חד-משמעית ואין צורך בהערכה. ולפעמים, המידע הוא במישור אחד (כל מה שקשור לביצוע פעולה צבאית, למשל הריגת בכיר בחיזבאללה) וההערכה דרושה במישור אחר, שלא ניגזר מהמידע (מה יהיו ההשלכות של אותה פעולה – איך חיזבאללה יגיב? האם יירה טילים על תל אביב או לא?).

  אתה כותב:
  "אז אני לא מתעסק בספקולציות או "הערכות" מודיעיניות. אם היה לי "מידע" מודיעיני הייתי חולק אותו עם כולם בכיף[…] למה סתם להילחץ. תעשו עבודה נקיה ואיכותית, על תזבלו את הרשת באתרי מאמרים של הבשקל או קישורים מרוסיה… ואין סיבה שהאתר ייפגע. מי שצריך לדאוג זה מי שבמשך שנים השתמש בטכניקות פסולות."

  אינני קורא פה מה אתה ממליץ כן לעשות, מהי הטכניקה שאיננה פסולה (לקידום בגוגל העולמי באנגלית – נעזוב לרגע את ישראל, למרות שהמוני אתרים ישראלים קיבלו התראות להסיר קישורים או שנענשו ועפו מצמרת תוצאות החיפוש גם ללא התראה).

  אם לדעתך המודל שהצגתי שגוי, וצריך להמשיך ולבנות קישורים כי ככה גוגל מחשב את ציוני הרלוונטיות לצורך הדירוג בתוצאות החיפוש, תואיל להסביר איזה מין קישורים לבנות, ועל סמך איזה מידע שהוא זמין למקדם האתרים.

  • תראה עמנואל.
   אני לא מתיימר ולא מציג את עצמי כגורו בעולם הקידום. ולא אני זה שצריך להוכיח את טיעוניו כי לא טענתי כלום.
   רק הרשיתי לעצמי לא לקבל (אוליי זמנית)את הטיעונים שלך ללא סימוכין ממקורות סמכותיים.
   אז איך הגעת למסכנה שזו דעתי: [וצריך להמשיך ולבנות קישורים כי ככה גוגל מחשב את ציוני הרלוונטיות לצורך הדירוג בתוצאות החיפוש].
   תראה לי איפה כתבתי את זה ואדאג לספק הסבר.

   כמו שאמרתי כבר בתגובה השנייה הדיון הזה לא קונסטרוקטיבי מתחילתו, ואני מדגיש "דיון" אותו אני לא רוצה ולא מתכוון להפוך לוויכוח סוער )

   • כאשר אתה מרגיש שאני שם בפיך דברים שלא אמרת, זה בהחלט משום שלא אמרת כלום ואני נאלץ להתווכח באמצעותך עם מודל הקישורים הישן לפעולת גוגל.

    בעולם המדע למשל למדו מזמן לא לנהל ויכוח עקר בין מודל (הסבר) לבין העדר מודל, אלא רק בין מודל למודל חלופי. אם הדיון הזה איננו קונסטרוקטיבי מבחינתך, זה משום שאתה לא מציג את המודל החלופי, אתה לא אומר מה כן לעשות, אלא רק מה לא נראה לך במודל שהצגתי. למה לא נראה לך? ככה – כי ככה בא לך. זה לא רציני. זה לא יוצר ידע.

    גם הלוגיקה שלך תמוהה – מאיפה לדעתך יכול המקור הכי סמכותי לשאוב את הסימוכין לטיעונים שלו, אם אתה מגדיר את הסימוכין כמשהו שנשאב רק ממקור סמכותי?

    אני בהחלט גיביתי, כאמור, את המודל שהצגתי בנתונים סטטיסטיים שהציגו מיעוט מפליא בשימוש במילה link, בהקשר של קישור נכנס, בטקסט המלא של ההודעות החודשיות של גוגל על שינויי האלגוריתם המינוריים שהופעלו בכל חודש, בהרחבה ניכרת של "הנחיות גוגל למנהלי אתרים" המתייחסות לקישורים שאינם טבעיים וכו'.

 35. היי רועי,
  אחלה מאמר, מההכרות שלי עם רועי באמת אחד אנשי ה-SEO המקצועיים. ללא ספק כותב תוכן נפלא שווה לעקוב.

 36. מאמר מצויין. חסרה לי אישית הרחבה על כל מה שהשתנה בנוגע לקידום אורגני של מילות מפתח, במיוחד כמובן לאור העובדה שכל מחפש מקבל תוצאת חיפוש שונה (אישית או מקומית). מה השתנה בדיוק מבחינה זו ?

 37. יהונתן ענבי

  לפי מה שאתה אומר, אני יכול להרע למתחריי שיקבלו מגוגל על הראש ולעקוף אותם..

 38. היי רועי, בהחלט פוסט מדהים, הוצאתי אתמול אולי קצת באיחור אבל חודש לאחר פינגווין 2.0 פוסט שמחדד עוד דברים בקידום החדש של השנה.

  http://www.website-analyst.co.il/?p=160

 39. כתבה מעולה!

  יש כמה הסתייגויות, אבל קידום אתרים זה לא מדע מדוייק…

 40. כרגיל עוד מאמר בעל ערך מוסף בסדרת המאמרים שלך מהם למדתי לא מעט ושמח עוד … אני משתף את המאמרים שלך ברשתות החברתיות שיוד ילמדו … מגיע לך בחסד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *