ניתוב Pagerank באמצעות קישורי nofollow לא עובד יותר, אבל יש דרכים אחרות

תם עידן הפיסול.

בהמשך לפוסט שפרסמתי בשבוע שעבר על ניתוב ה-Pagerank באתר, ההצהרה הרשמית של ראש מחלקת הספאם של גוגל, מאט קטאס, התפרסמה ובכך הדיון המתמשך הגיע לסופו. מאט קאטס סיכם את עמדתו לגבי נושא ה- Pagerank Sculpting ולמעשה אישר רשמית שלא מומלץ לעשות זאת באמצעות קישורי nofollow.

השינויים באלגוריתם לאורך השנים

כדי לעשות קצת סדר בדברים, הבא נסתכל על השינויים שעבר אלגוריתם ה-Pagerank משנת 2005 (השנה בה יצא לאור מאפיין ה- nofollow) ועד היום. שינויים שהשפיעו על משקלי הקישורים, זרימת ה- Pagerank באתר וכתוצאה מכך מאזן ה- Link Juice באתר.

הכל מתחלק שווה בשווה

לפני שמאפיין ה- nofollow נוצר לפני כ- 4 שנים, ה-PR התחלק שווה בשווה בין כל הקישורים בדף. נניח שלדף מסויים יש Pagerank 20 ויש לנו 10 קישורים בדף. המשמעות היא שכל קישור העביר כמות של 2 בדיוק (אנחנו כמשתמשים רואים את הדירוג בסקלה של 0-10 בעוד שבמציאות זה מתבטא במספרים הרבה יותר גבוהים).

תחילת "עידן הפיסול"

החל משנת 2005 כאשר הופיעו קישורי nofollow ועד לאחרונה, אנשים התחילו לעשות מוניפולציות של ניתוב ה- PR בדפי האתר. כלומר אם ניקח את הדוגמא של PR 20 בדף מסויים בו יש 10 קישורים, ועל 5 קישורים יש תג nofollow – שאר 5 הקישורים יעבירו כמות של 4 במקום 2 (כי ה-PR מהקישורים ה"חסומים" מתחלק שווה בשווה בין הפנויים).

הפייג'ראנק הולך לאיבוד

כעת, לאחר שנחשף השינוי האחרון ע"י מאט קאטס, האיזון שוב משתבש. עדיין יש בדף ניקוד פוטנציאלי של 20, עדיין יש לנו 10 קישורים בדף, עדיין על 5 מהם יש nofollow אך כעת חמשת הקישורים הרגילים יקבלו רק 2 כל אחד. כלומר זה בעצם כמו המצב הראשוני בו ה-PR התחלק בין כל הקישורים שווה בשווה רק שכעת אם ה-PR זורם אל קישור ה-nofollow הוא פשוט מתפוגג לו ונעלם.

ראנד פישקין יצר תרשים אשר מסכם את כל שלושת השינויים, בפוסט האחרון שלו על הנושא:

השינויים לאורך השנים באלגוריתם ה- Pagerank

פתח לטכניקות BH מתקדמות

בעבר כתבתי על טכניקות קידום אתרים בשיטת הכובע השחור שגוגל לא אוהב ואף על חלקן נוהג להעניש בחומרה. המשותף לכל הטכניקות הוא שנוצר עבור מנועי החיפוש מצג שווא, בו אין תאימות בין מה שרואים מנועי החיפוש והגולשים. מהשינוי הנוכחי של ניתוב ה-PR באתר נובעת מסקנה אחת ברורה: ככל שיהיו לך פחות קישורים בדף (אותם גוגל יכול לזהות), כך זרימת ה- Pagerank שלך תגדל בהתאמה.

מעתה הסוואת קישורים באמצעות nofollow לא תעבוד יותר, גוגל פשוט מדליף את אותו פייג'ראנק החוצה כך שאף אחד לא מרוויח ממנו. לפיכך, ראנד פישקין העלה בפוסט סיכום האחרון שלו, 4 שיטות בהם מקדמי אתרים עלולים לנקוט בכדי להסוות קישורים עבור מנועי החיפוש ובכך בכל זאת כן לעשות Pagerank sculpting:

 1. embedded iFrame – יוצרים iFrame קטן (זה כמו עמוד בתוך עמוד) בעמוד המדובר, שבו מופיעים הקישורים שאנחנו לא רוצים שיסרקו באותו עמוד. כמובן חשוב לא לקשר לעמוד שאליו ה- iFrame מצביע (כי אז הקישורים ייסרקו) ולחסום את הכתובת שלו בקובץ Robots.txt.
 2. קישור Javascript – שימוש בקישורי Javascript אשר מבצעים רידיירקט לעמוד הנכון (גוגל לא סורק אותם).
 3. embed in Flash – הכוונה לקישורי פלאש. בתוך פלאש אפשר לשים לינקים (כלומר לא תגית A). ואז כמובן זה לא נסרק. בפוסט על קידום אתרי פלאש בגוגל דיברתי על הנושא בהרחבה.
 4. קישורים לרשומים – אם יש אתר עם הרשמה, אז אפשר להציג קישורים מסויימים רק למשתמשים שעשו LOG-IN. אחרת אפשר להציג את הקישור כטקסט (בלי A HREF). לא קשה לעשות את זה עם JAVASCRIPT או בצד שרת.

תסלחו לי אבל אם אתם שואלים אותי, השיטה הראשונה מזכירה לי קצת Black Hat. ליצור קישורים שנראים רק לגולשים ולא למנועי החיפוש זה מיסוך (cloaking) קלאסי לכל דבר. לא ככה?

הפחתה בקישורים – פגיעה באיכות?

אחת התגובות המעניינות לפוסט של מאט קאטס, הייתה זו של דני סוליבן – העורך הראשי של הבלוג המוביל SearchEngineLand.com. דני, שכתב תגובה באורך הגלות, ציין נקודה מעניינת לגבי ההשלכות של השינוי הזה. הוא למעשה טוען, ובצדק, שבגלל שכמות הקישורים משפיעה ה-PR שכל אחד מהם מקבל, הרי שגוגל בעצם יגרמו לכך שבעלי אתרים לא ירצו בכלל להשתמש בהרבה קישורים.

כלומר אם ישנם בלוגים, פורומים וכתבות בהם ניתן היה להגיב עד כה עם קישורי nofollow, אולי כדאי לחסום בהם את התגובות לגמרי או להגביל למקסימום 5 תגובות. אחרת, אם אדם כתב פוסט או מאמר כלשהו וכלל בתוכו קישורים לדפים פנימיים באתר שלו, הרי שכוחם ירד לטמיון ברגע שלא תהיה הגבלה על הקישורים בדף:

"Rather than clarify things, I feel like this is what your post is going to do — cause people to consciously reduce the number of links they allow on their pages. We’re going to see an increase in iframe usage or other techniques to reduce links and flow more PageRank to the remaining links, for those who really worry/believe in such things".

אך האם זה מה שגוגל רוצים? שאיכות התוכן והרלוונטיות תרד?

מאד סביר שמעתה והלאה פחות אנשים ישתמשו בקישורים מהחשש שה-Pagerank לא יהיה מנוצל כמו שצריך. כל אסטרטגיית בניית קישורים באתר שמקדמי אתרים יתכננו, תצטרך להתחשב בכך ולהתייחס ל"איך" ו"כמה" קישורים הולכים להיות בכל דף. זה יגרום לכך שהדפים יהפכו לפחות איכותיים עבור גולשים שרעבים למידע, ורוצים לקרוא עוד ועוד. הגולש יחפש ביטוי מסויים ויגיע לדף עם מינימום קישורים, איפה החזון של ארגון ה-W3C אותו הזכרתי בפוסט על קישורים יוצאים???

אל תבינו אותי לא נכון, אני חושב שמדד ה-Pagerank מאד חשוב. זאת למרות שאני לא לגמרי מבין עד היום את המשמעות שלו בתהליך הדירוג. וכן, גם אני עושה לו אופטימיזציה להעצמת הדפים החשובים שלי בבלוג. אבל אני באמת חושב שזה לא צריך לבוא על חשבון האיכות לגולשים.

אני בשום אופן לא מתכוון לשים nofollow על הקישורים כאן בתגובות וגם לא ממליץ לכם לעשות את זה באתרים שלכם. התמורה לגולשים הרבה יותר חשובה מה-PR שאותו אפשר תמיד להגדיל אם רוצים. באופן כללי אני לא חושב שצריך למנוע או להגביל טוקבקים רק מהמחשבה על כך שזה יפגע לי ב-PR,  להיפך – חוסר אינטראקציה ושיתופיות רק יפגע ברלוונטיות הדפים.

אודות פבל ישראלסקי

פבל ישראלסקי
יזם, בלוגר, יועץ קידום אתרים והעורך הראשי של קהילת מקדמי האתרים ומשווקי האינטרנט AskPavel. המייסד והמנכ״ל של קבוצת אנגורה מדיה שכוללת מספר פעילויות - סוכנות שירותי שיווק דיגיטלי עם התמחות ב-SEO ו-PPC, מכללת AskPavel Campus שמציעה קורסים פרקטיים וכנס הדיגיטל השנתי Next Case שמושך אליו מדי שנה מעל 1,200 משתתפים.

38 תגובות

 1. מיץ הקישורים הופך למיץ זבל

 2. אופיר ורדי

  מספר הערות חשובות – ראשית כתבת שעד לפני 4 שני ה-PR התחלק באופן שווה בדף וזה לא נכון – ידידנו מאט כטאס כתב בעצמו שהנוסחה האמיתית הרבה יותר מורכבת ממה שאנחנו חושבים ויודעים.
  לגבי הפיסול ומניפולצית הקישורים – אני חושב שלא צריך להתרגש יותר מידי. הרי חלוקת ה-PR משתנה לפי כל מיני פרמטרים – לכן, למשל, קישורים מתגובות יעבירו הרבה פחות PR מאשר קישורים מתוך הפוסט. המטרה של גוגל היא כן לעודד קישורים ומאט בעצמו אמר שקישורים לאתרים טובים יכולים להועיל לדף המקשר – איך אתר ללא קישורים יוצאים עוזר לגוגל – הרי זה מבוי סתום? מצד שני אתר ספאם גם כן לא מועיל ואי אפשר לסמוך על אף קישור יוצא ממנו. ההגיון אומר שדרך הביניים היא הדרך הטובה עבור הגולשים, גוגל ובעל האתר – מידה סבירה של קישורים יוצרים לאתרים טובים. ואת השאר תשאיר לגול.

  • פבל ישראלסקי

   היי "איש תוכן", אתה צודק לגבי חוסר השוויון בחלוקה, תודה על התיקון.

   ייתכן מאד שה-PR שעובר בתגובות הוא מזערי ביותר, אך עדיין זה לא פותר את הבעיה הבאה: יש למישהו אתר עם הרבה דפי תוכן חזקים בנושאים שונים. בדפי תוכן אלו ניתן להגיב ועד כה היו הרבה תגובות (מה שגם תרם לו לכמות התוכן בדפים). כל קישור היה nofollow כך שה-PR לא זלג מהדף אלא התרכז בקישורים אותם בעל האתר שם בגוף התוכן, וכך חיזק את הדפים שלו. כעת מה יקרה לו לאחר השינוי הנוכחי? אז ייתכן שהתגובות יקבלו משקל קטן, אך עדיין זהו PR שהולך לאיבוד על חשבון הדפים אליהם הוא היה מופנה עד כה.
   אני לא יודע, באמת לא ממש מובן מה יהיה דינו במקרה הזה. ההגיון אומר שאמורה להיות ירידת PR בדפים הפנימיים שלו.

   רק הערה קטנה, אני מאשר תגובות רק עם שם המגיב ולא עם מילות המפתח שרוצים לקדם. אבקש לרשום את השם בפעם הבאה.

 3. איתי ברנר

  אני לא חושב שקישורי JS יכולים להיות BH מהסיבה הפשוטה שבמקרים רבים הם החליפו את הnofollow בצורה לגיטימית,לא?

  בכל מקרה, אני מעולם כמעט לא התייחסתי לעניין למרות שכשיצרתי קישורים לקטגוריות ספציפיות מדף הבית, בהחלט ראיתי עליה במיקומים של אותם הביטויים. (בכל מקרה ,אצלי כמעט כל הדפים רלוונטים לגולש).

 4. אולי נרוויח עכשיו אתרים יותר נקיים וידודתיים למשתמש במקום אתרי הגודש הבלחתי נסבלים – אני בעד.הבעיה היחידה שיש לי עם זה ( ומי שמכיר אותי יודע שנירמי לא מתחשבת ב- PR בכלל) זה שקישורי הלוגיסקה ( כפי שאני נוהג לקרוא להם) דף בית – אודות – מפת אתר – צור קשר שבד"כ נימצאים מעל בר הניווט הראשי באתרים ומעידים על חשיבות גבוהה לדפים שאינם חשובים ככ, יותר מקישורים המונחים על הבר נייוט הדומיננטי( ראו דוגמא באתר נירמי).
  בכל מקרה אני מציע לחשוב טבעי, ולא לעשות דברים מאולצים.

  • פבל ישראלסקי

   למה נירמי לא מתחשבת בכלל ב-PR? ובכלל, מהי לדעתך המשמעות של PR (הרי אני מניח שהוא קיים מסיבה כלשהי). זה באמת בעייתי כשקישורים פחות חשובים נמצאים במיקום הכי חשובים. אני מניח שמה שיעיד על כוחו של דף הוא גם קישורים שמגיעים משאר התכנים באתר (כלומר לדף "צור קשר" סביר שיהיו פחות קישורים מאשר לדפי "שירות" או דפים מרכזיים אחרים).

   • אהלן פאבל, נירמי אינה מתחשבת ב- PR לעניין דירוג דף אינטרנט / כוח הדף, דירוג מבחינתנו נחשב: היכן אתה בגוגל…? ועד כמה המילה בה אתה מדורג בגוגל תחרותית, זה הציון האמיתי בסופו של דבר.
    הרי מה הערך/ הטעם שיהיה לךף שלך דיורג 7 לדוגמא והדף שלך נימצא בעמוד 6. הייתי שמח לבצע החלפת קישור עם דף מדורג בעמוד ראשון אפילו אם ה- PR שלו 0.

    לעניין כמות הקישורים, כיוון שה- Header משותף הרי כמות הקישורים שמקבל דף אודות ודף : קורס קידום אתרים לדוגמא אצלי באתר , זהים.

    • פבל ישראלסקי

     כן אני מסכים איתך, גם אני מעולם לא ראיתי קשר בין הדירוגים האורגניים לבין ה-PR פשוט ממש מסקרן אותי להבין אחת ולתמיד מה באמת הפונקציה של הפרמטר הזה… הרי לא ייתכן והנתון הזה סתם קיים.

     • הקולגה שלי וידידי הטוב – אורן שץ טוען שגוגל לפני מספר שנים הסירו מה- toolbar את דירוג ה- PR, אך בעקבות לחץ של מקדמי אתרים גוגל החזירה אותו חזרה.
      אני מציע להתייחס ל- page trust – קישורים רלוונטיים בלבד ולא לפטם את גוגל בכמויות של קישורים, הוא יצפה לכך תמיד וכשלא יהיה לכם – תיפלו.
      וכן להתייחס לאלגוריתם Pharse rank

 5. אני מבקש לציין מספר נקודות:
  ראשית, אנו, בנירמי, בכל זאת עושים שימוש ב-PR על מנת לוודא וותק של דף.
  שנית, אני חושד שגוגל עושים שימוש מזערי ביותר ב-PR והם משאירים אותו כדי להטעות אותנו על מנת שנזקק ל-tool bar שלהם ששולח להם מידע רב.
  שלישית, וזו הנקודה החשובה בעיני, נראה לי שיש להקדיש מחשבה רבה לנושא ה-PR וה-PT משום שגוגל מתנהגת באופן סותר:
  מצד אחד, אחד הפרמטרים שלה הוא כמות הקישורים האיכותיים אל אתר, ומצד שני היא דוחפת אותנו להימנע מלהוציא קישורים על מנת שהאתר שלנו לא יאבד מיץ.
  מדיניות זו תגרום לבסוף שכולם יוציאו קישורי JS אלא אם יחליפו איתם קישורים או ישלמו להם עבור הקישור. כמובן שתוצאה זו אינה רצויה לגוגל.

  • פבל ישראלסקי

   היי גבריאל, תודה על התגובה.

   הטיעון של ה- tool bar מעניין מאד, לא חשבתי על זה (גם נשמע מאד הגיוני). אף פעם לא שמעתי על התאוריה הזו אבל ללא ספק אבחן אותה לעומק.

   התכוונת ל-TR במקום PT נכון?
   אני לא יודע איזה קשר קיים בין PR לבין הדירוגים (אם בכלל), אבל דבר אחד בטוח – ישנו חלק באלגוריתם של TR שמשתמש ב-PR, אתם מוזמנים לעיין במסמך האלגוריתם המקורי. אני מניח שישנם מספר אלגוריתמים נוספים שמשתמשים בנתון הזה.

 6. יולי דסיאטניקוב

  היי פבל,

  סיכמת את הדברים בצורה מעניינת ובעיקר בכל הנוגע להתייחסות אל בעייתיות ה"שיטה".

  אם מט ואני היינו מנהלים שיחות אל תוך הלילה על שיפורים אפשריים באלגו'… 🙂

  הייתי מציעה להבדיל בין נואו פולואו לקישור המפנה לעמוד פנימי באתר, לבין נואו פולואו המפנה לעמוד חיצוני לאתר. הייתי מציעה לאפשר קישורים החוצה, שלא יגרעו דבר מתועלתם של יתר הקישורים בעמוד.

  • פבל ישראלסקי

   כלומר שאם אשים נופולו על קישור שיוצא החוצה, אז שלא יועבר אליו PR שיתבזבז ואם זה פנימה אז שיישאר כפי שזה עכשיו?

   האמת שזה באמת יכול להיות הפתרון לבעיה שדני הציג. ככה אפשר לצ'פר את הקהילה מבלי לפגוע בעצמך. יאללה, תנסחי מייל מפורט עם הפתרון ואני אשלח למאט 🙂

 7. שלומי אסף

  היי איש. נקודה קטנה עם כמה קישורים בצידה 🙂
  ממעבר על ארכיוני וידאו של מר מט, עולה שגוגל כן מאנדקסים JS – http://www.youtube.com/watch?v=mmoHmfy5AcQ
  דבר נוסף, מר רנד גם כתב זאת בכתבה שלו בנושא זה.

  • פבל ישראלסקי

   דבר ראשון: ראית באיזה תאריך פורסם הוידאו הזה? 🙂

   דבר שני: קישור JS הוא לא קישור a סטנדרטי וערכו קטן יותר מבחינת העברת ה- juice. לפיכך, זו עדיין שיטה יעילה ל- pagerank sculpting למרות שהם נסרקים (לא שאני ממליץ לעשות זאת).

 8. נראה לי הגיוני שכשגוגל החליטו על השינוי ב- nofollow, הם כבר ידעו מה תהיה תגובת ההמקדמי אתרים, כלומר מעבר לשימוש בקישורי js או פלאש ונערכו לכך, לכן איני מוצא טעם לנסות להתעסק איתם בדרך הזו, אלא להבין מה הם רוצים באמת.

  הערכתי האישית… אתרים נקיים, דלים יותר בתוכן ובקישורים, כדי להעלות את חוויית המתמש שרק מרפרף ולא באמת קורא כל מילה.

  בואו נודה, גוגל מאנדקס כיום אחוז גבוה של אתרי בלה בלה בגלל מקדמי אתרים בלבד.
  לנירמי אין אתר תמיכה מסוג זה – אפילו לא אחד.

 9. אכן, אין לי כל ספק שצריך לבחון את התמונה בכללותה כדי לנסות להבין מדוע חל שינוי במדיניות גוגל לגבי קישורי "nofollow". התשובה נראת לי זועקת לעין: גוגל הבינו שכל מי שמקבל הכוונה מינימאלית מאת SEO מכניס nofollow לקישורים שהוא מוציא מהאתר שלו, מלבד קישורים שנרכשו או החלפות קישורים, שם מקבל הקישור מקפיד שלא יהיה nofollow.
  למעשה, אם קישרתי מהאתר שלי לאתר אחר, סתם כי רציתי לציין אותו בפני הגולשים, אוטומטית הוספתי nofollow לקישור.
  ברור שתופעה זו אינה רצויה לגוגל, ולהיפך, גוגל רוצים שקישור שלי אל אתר אחר יהווה, כלשונם "vote" לאתר האחר.
  אלא שמרגע שהמציאו את ה-nofollow אף אחד לא רוצה שהמיץ מהאתר שלו יזלוג לאתרים אחרים, גם אם הוא ממליץ על אתרים אלו, התנהגות שבדיוק מנוגדת למדיניות גוגל ולשיטת דירוג האתרים שלהם.
  כעת, לאחר שהודיעו שקישור עם nofollow ממילא אינו שומר על המיץ בתוך האתר, התוצאה היא שאין טעם להגביל העברת המיץ בקישורים אלו ואין טעם להציב nofollow בתוך קישור כזה, ומכאן גוגל יוכלו להמשיך במדיניות של קישור=vote.
  לא ממש איכפת לגוגל אם העברת מיץ לדף ה"צור קשר" בתוך אתרך.
  כמובן שאין אפשרות לבטל לחלוטין את ה-nofollow משום שלפעמים אנו רוצים דווקא לציין אתר רע, ואז נציב nofollow על הקישור. אבל גם כאן לא שיקולי מיץ ינחו אותנו אלא באמת שיקולי זהירות, על מנת שגוגל לא יחשבו שאנחנו ממליצים על האתר ונותנים לו vote.

 10. לדעתי האישית ההתייחסות של רוב מקדמי האתרים ל PR ו PT היא קצת שטחית לעומת כמות המשתנים שגוגל מתייחס אליהם בנוגע לדירוג האתר.

  מקדם מקצועי אמור לדעת שאפשר לעשות פיסול קישורים פנימיים בתוך האתר גם ללא nofollow, javascript או flash.

  לגבי קישורים כלליים כפי שציינו כאן מעלי כמו קישורים ב footer – גוגל יודע כבר מספר שנים שברוב המקרים הדפים האלה חסרי ערך מבחינת הגולש ולכן נדיר למצוא את שם החברה שחיפשנו או שירותים ומוצרים שהיא מספקת בדף aboutus…

  הפיסול עצמו דורש קצת תכנון וחשיבה ובעיקר גמישות מצד מערכת ה cms. בסופו של יום גם מאמצי "פיסול" אובסיסים מדי בתוך האתר יכולים להרים דגל אדום. גם אם לדף יש PT גבוה בצורה המקורית.

  נ.ב יופי של נושא לדיון!

  • אני נוטה להסכים עם דרור דר' אינטרנט.
   אמנם אנשי גוגל מאוד מתוחכמים, אבל נראה לי שלא מצאו צורך להשקיע תחכום בנושא פיסול הקישורים הפנימיים בתוך האתר, מהסיבה הפשוטה שזה לא ממש מעניין אותם והשאלה אם דף מסויים באתר יעלה בחיפוש נתונה לכל כך הרבה משתנים כך שהמשתנה של nofollow אינו מעלה או מוריד הרבה.
   לבעל האתר דרכים רבות להודיע לגוגל על כך שחשיבותו של דף מסויים פחותה בעינינו:
   ראשית ניתן למקם את הקישור אל הדף שאינו חשוב ב-footer. מאט קאט כבר אמר במפורש מהי לדעת גוגל החשיבות של קישורים בפוטר. ראה: Are links in footers treated differently than paragraph links? ב-youtube.
   שנית, גוגל מאפשרים, לאחר שבעל האתר מקים מפת אתר (של גוגל) לדווח מהי חשיבותו של כל דף ודף באתר באופן ידני.
   למה אם כך הם צריכים עוד להתעסק עם פיסול קישורים פנימיים שרק מפריע לניהול המדיניות שלהם?
   אני חוזר על מה שכתבתי למעלה אשר תואם למדיניות של גוגל ומטרותיהם: מאז שהומצא ה-nofollow כבר אף אחד אינו מקשר לאף אחד. התנהגות זו של בעלי האתרים מפריעה לגוגל לדרג אתרים ולכן החליטו לצמצם השפעתו של ה-nofollow.
   כעת אין טעם לבעל אתר אינטרס להכניס nofollow לקישורים שהוא מוציא לאתרים אחרים. ממילא המיץ של הקישורים לא נשאר אצלו.

 11. מה זה משנה כל כך, כל ההתעסקות בpr בואו נזכור את הפוסטים הקודמים של פאבל, להתרכז בגולשים, ה pr יבוא לבד, בין אם יש לו משמעות או לא…

 12. הבעיה עם קישורים ב JS היא זה שגוגל מבין JS די לא רע וכל הזמן לומד עוד ועוד, כדי גוגל לא יזאה קישור JS, צריך לכתוב סקריפט טיפה יותר מסובך מסתם לשנות LOCATION. הוא גם יודע לבנות קישורים יחסים (RELATIVE) בתוך JS. נראה לי שהגיע זמן להעבור לקישורים ב AJAX :)) נכון למה שאני יודע, בפחות מאחוז אחד של אתרים, גוגל סורק גם קוד AJAX…יש לנו קצת זמן.

 13. הי פבל,
  גם לי יש בלוג וורדפרס. איך אני מבטל את ה- nofollow מהקישור בשם המגיב?

 14. הי פבל
  בהמלצתך כאן התקנתי בבלוג שלי את הפלאגין להסרת הnofollow.
  השבוע התקנתי בפיירפוקס גם את הסרגל של seoquake המאפשר לי לראות בקלות אילו קישורים הם ב nofollow…
  עכשיו, כשנכנסתי לבלוג שלך , ראיתי שכל הקישורים אצלך בתגובות מסומנים כ nofollow…
  האם שינית את דעתך?

 15. קישורי Nofollow מעבירים פייג'ראנק, אבל פחות מאשר קישורים רגילים. בכל מקרה אין טעם להשתמש בNofollow ולהתקמצן על קישורים, אם אתם מרגישים צורך להוציא קישור, תוציאו, אל תפחדו 🙂

 16. נראה לי שפחות ופחות הPR משפיע, עקב השימוש לרעה שציינת כגון עיצוב הPR. היום מדובר יותר באתרי "authority" ובאמינות האתרים, אבל כיצד ניתן למדוד את זה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *