בניית קישורים: המדריך המקיף שיסביר לכם איך זה עובד באמת

בניית קישורים תמיד נתפסה בתור מניפולציה בעולם ה-SEO. האומנם? בואו ללמוד על הדרך הנכונה לבנות קישורים במדריך הכי מקיף שנכתב על הנושא בעברית.
פבל ישראלסקי
מדריך בניית קישורים

תוכן עניינים

בואו נודה בזה – בניית קישורים מאז ומעולם נתפסה בתור סוג של מניפולציה בעולם ה-SEO. לא משנה כמה נשאף לטבעיות, עצם היוזמה של יצירת הקישור נוגדת את הטבעיות ולכן זה יוצר סתירה. אבל האם באמת המצב הוא כזה?

אם נביט בגרף הבא שמתאר את נפח החיפוש לביטוי “בניית קישורים” באנגלית על ציר הזמן, נשים לב שמאז עדכון הפנדה הראשון אי שם בשנת 2011 חלה ירידה. מקדמי אתרים איבדו את אמונתם בשיטה שכל כך הצליחה בקלות כל השנים לפני כן ולכן הפסיקו כל כך לחפש עליה מידע. אם אתם שואלים אותי, אני אישית מאמין שכן ניתן למצוא את האמצע – מתודולוגיה לבנה מצד אחד, בניית קישורים יזומה מצד שני.

אז חיפשנו מדריך מקיף על בניית קישורים שיעשה לנו סדר ונתקלנו במדריך המעולה שנכתב על ידי חברת Moz ותורגם על ידי און יבין, בעלים ומנכ”ל משותף במשרד הפרסום Exactive, בעל ניסיון רב שנים בשיווק באינטרנט עם התמחות בקידום אתרים, ניהול מוניטין ברשת, ניהול קמפיינים מבוססי תוצאות, בניית אתרים, פיתוח אפליקציות ועוד. 

מטרת המדריך היא לנסות ולמצוא את אותה דרך אמצע ובתקווה לעזור תוך כדי ליצור אינטרנט נקי יותר (אולי יעזור להשפיע על מקדמי אתרים להפסיק לייצר אתרי לווין זבל לצורך קישורים שמציפים את תוצאות החיפוש).

פרק 1: מהי בניית קישורים ולמה זה חשוב?

בין אם אתם חדשים בתחום בניית הקישורים או שאתם עוסקים בזה זמן מה, אנחנו בטוחים שהמדריך הזה יהיה שימושי עבורכם, שכן תחום ה- SEO ובניית קישורים משתנה כל הזמן, וכיום ישנה חשיבות רבה במיוחד לבניית קישורים באיכות גבוהה. הצורך להבין ולהטמיע קמפיינים איכותיים הינו חיוני אם ברצונכם להצליח בתחום וליהנות מנוכחות של ממש ברשת, וזו עובדה שאינה עתידה להשתנות בזמן הקרוב.

מדריך זה תוכנן כדי שתוכלו להתחיל במהרה ולפעול בדרכים הנכונות ביותר. חומר הלימוד רב ונרחב, ועל כן חילקנו את כל המידע לפרקים וכן הוספנו דוגמאות רבות לאורך הדרך – כך שגם הנושאים שנראים מסובכים במבט ראשון יובנו בקלות.

מקווים שתיהנו מהמדריך למתחילים בבניית קישורים.

בניית קישורים – תהליך השגת קישורים מאתרים אחרים. מנועי חיפוש משתמשים בלינקים כדי ‘לזחול’ ברשת – הן בין עמודים שונים באתר שלכם והן בין אתרים שונים. ישנן טכניקות רבות לבניית קישורים ואמנם הן שונות מבחינת רמת הקושי של ביצוען, אולם בכל מקרה מומחי SEO נוטים להסכים שבניית קישורים היא אחת המטלות הקשות ביותר בעבודתם. למעשה, מומחי SEO רבים מכלים את מירב זמנם בניסיון לעשות זאת ביעילות. מסיבה זו, אם תתמחו באמנות בניית הקישורים ותבצעו אותה באופן אופטימלי, יהיה לכם יתרון ברור על פני אנשי SEO אחרים, וגם על פני המתחרים שלכם.

מדוע בניית קישורים משמעותית עבור SEO?

small_spot_2

האנטומיה של קישור

כדי להבין את החשיבות של בניית קישורים, חשוב קודם כל להבין את הבסיס הרעיוני של יצירת קישור, איך מנועי החיפוש רואים את הקישורים ומה הם יכולים להסיק מהם.

 

 1. התחלה של תגית קישור: נקראת תגית עוגן (באנגלית anchor ולכן האות “a”). פותחת את תגית הקישור ומבהירה למנוע החיפוש כי מיד יופיע קישור למקום אחר.
 2. מיקום התייחסות הקישור: ה- href מתייחס למילים Hyperlink Referral (התייחסות הקישור) והטקסט בתוך המירכאות מורה על הכתובת (URL) שאליה מוביל הקישור. לא תמיד מדובר באתר אינטרנט: זו יכולה גם להיות כתובת של תמונה או קובץ להורדה, ובמקרים אחרים הדילוג הוא אל מיקום אחר באותו עמוד (אלו הם קישורים מקומיים ועל כן תמצאו שם כתובת המתחילה עם #).
 3. טקסט עוגן של קישור: זה הטקסט המועט שהמשתמשים רואים בעמוד ושעליו עליהם ללחוץ אם הם מבקשים לפתוח את הקישור. הטקסט בדרך כלל מודגש בצורה כלשהי כדי להבליט אותו מהטקסט שסביבו, בדרך כלל בצבע כחול או עם קו תחתון המסמלים לגולשים שזהו קישור לחיץ.
 4. סגירה של תגית קישור: מסמלת עבור מנוע החיפוש את סוף תגית הקישור.

small_spot_3

משמעות הקישורים למנועי החיפוש

small_spot_4
ישנן שתי דרכים עיקריות שבהן מנועי חיפוש משתמשים בקישורים:

 1. כדי לגלות עמודי אינטרנט חדשים
 2. כאחד הפרמטרים המובילים להחלטה מה יהיה דירוגו של האתר בתוצאות החיפוש

הפעלת ‘זחל’ בין עמודים ברשת מאפשרת למנועי חיפוש לחלץ את תוכן העמודים האלו ולהוסיפם למפתחי העניינים (אינדקסים) שלהם. בדרך זו, הם יכולים להחליט אם לדעתם עמוד מסוים הוא בעל איכות טובה דיה כדי לדרג אותו גבוה עבור מילות חיפוש מסוימות. גוגל יצרו סרטון קצר המסביר את התהליך הזה:

כשמנועי החיפוש מחליטים זאת, הם לא רק בוחנים את תוכן הדף, אלא לוקחים בחשבון גם את מספר הקישורים המובילים אל דף זה מאתרים חיצוניים ואת איכותם של אתרים אלה. באופן כללי, ככל שיותר אתרים איכותיים מקשרים אליכם, כך גדל הסיכוי שתדורגו גבוה בתוצאות החיפוש.

העיקרון לפיו קישורים יהוו גורם משפיע על דירוג הוא זה שהזניק את גוגל לעמדת שליטה על שוק מנועי החיפוש אי שם בשלהי שנות התשעים של המאה העשרים.אחד ממקימי גוגל, לארי פייג’, המציא דירוג עמודים (PageRank) בו גוגל משתמשת כדי למדוד את איכות העמוד ומבוסס בחלקו על מספר הקישורים המפנים אליו.

שיטת הדירוג הייתה מוצלחת במיוחד בזכות האמונה כי קישור הוא תו אמינות לגבי עמוד, כלומר אם עמוד זכה כי יקשרו אליו סימן שהוא אכן איכותי (כפי שלא נמליץ לחבר על מסעדה גרועה, כך לא נשלח גולשים לאתר נחות).

הרעיון התיאורטי אמנם הגיוני ורב ערך, אבל בפועל אנשי SEO גילו עד מהרה איך לתמרן את ה- PageRank ואת תוצאות החיפוש עבור מילות מפתח נבחרות. גוגל, בתגובה, פעלה באופן נמרץ על מנת למצוא דרכים לאתר את האתרים שניסו לתחמן את תוצאות החיפוש, ויצרה עדכונים שונים לאלגוריתם הבסיסי – עדכונים שמטרתם הבלעדית הייתה לסנן אתרים שאינם ראויים לדירוג גבוה.

בנוסף, התחמונים שבהם נקטו חלק מאנשי ה- SEO הובילו גם לכך שגוגל החלה לשלול טכניקות בניית קישורים שקודם לכן היו מאושרות. לדוגמה, הוספת האתר למדריכי אתרים ובתמורה קבלת קישור לאתר. למעשה, זוהי טכניקה שגוגל אף המליצה עליה גוגל בשלב מסוים, אולם מאחר שהיא נוצלה לרעה במקרים מסוימים גוגל חדלה לייחס ערך כלשהו לקישורים מסוג זה.

בזמן האחרון גוגל אף מענישה באופן אקטיבי אתרים שהתפתו לנצל לרעה את הטכניקות האלו, שזכו לכינוי “מיטוב-יתר” (Over-optimization), לצורך בניית קישורים. העדכונים הקבועים של גוגל, עדכוני הפינגווין (Penguin Updates), הם דוגמה אחת להענשה. חובה לדעת אילו טכניקות בניית קישורים חורגות מההנחיות של גוגל ועל כן יש להימנע מהם. זהו אחד הנושאים החשובים ונדון בו בהמשך המדריך.

אנחנו לא יודעים בדיוק איך בנויים האלגוריתמים המלאים בהם גוגל משתמשת כדי לקבוע את תוצאות החיפוש שלה – זהו ה”מרכיב הסודי” של החברה. למרות זאת, מוסכם על רוב מוחלט של חברי קהילת ה- SEO (על פי סקר מוז 2013 לתוצאות חיפוש) כי קישורים עדיין מהווים נדבך חשוב של האלגוריתם. הם מייצגים את שני החלקים העיקריים בתרשים הנ”ל:

משקלם של הפרמטרים השונים שקובעים את הדירוג בגוגל

small_spot_5

 

 רמת הדומיין, מילות מפתח- מאפיינים אגנוסטיים (אורך שמות הדומיין, הארכות, זמן תגובה של דומיין HTTP וכו’)  מאפייני קישורים ברמת עמוד
(PageRank, TrustRank, כמות קישורים, תפוצת טקסט עוגן, איכות מקור הקישורים וכו’)
 מילות מפתח ברמת העמוד ומאפייני תוכן
(שכיחות מונחים X תדירות מסמך נגדית, ציוני עיצוב-כותרת על תוכן, כמות תוכן/רלוונטיות וכו’)
 מאפייני מילות מפתח אגנוסטיות ברמת העמוד
(אורך התוכן, קריאות, ייחודיות, מהירות טעינת הדף וכו’)
 מאפייני מיתוג ברמת הדומיין
(שימוש לא מקוון של מותג/שם דומיין, אזכורים של מותג או דומיין בחדשות/מדיה/עיתונות, אסוציאציית ערך וכו’)
 משתמש, אופן שימוש, וטראפיק/תוכן שאילתה
(טראפיק, סימני שימוש מדפדפנים/סרגלי כלים/ clickstream, כמות/מגוון/שיעור לחיצות על שאילתות וכו’)
 רשתות חברתיות
(כמות/איכות של קישורים מצוייצים ושיתופי פייסבוק, גוגל+1, וכו’)
 שימוש במילות מפתח ברמת הדומיין
(דומיינים בהם יש התאמה מלאה של מילות מפתח, התאמה חלקית של מילות מפתח וכו’)
 מאפייני מילות מפתח אגנוסטיות ברמת הדומיין
(אורך שם הדומיין, הארכות סיומת אינטרנט, מהירות תגובה דומיין HTTP וכו’)
על פי התפיסה המקובלת, אם כל הגורמים האחרים שווים, העוצמה והאיכות של הקישורים המפנים לעמוד זה או אחר ייצרו את ההבדל בין הדירוגים שלהם. למרות הנאמר, בעקבות השינויים האחרונים של גוגל, כולל עדכון הפינגווין והדחיפה של גוגל פלוס, ישנה גם השערה לפיה השפעת הקישורים מצטמצמת ומוחלפת בסימנים חברתיים כמו ציוצים או 1+.

יחד עם זאת נכון לעכשיו אין כמעט ספק כי הוספת קישורים באיכות גבוהה לאתרכם תעזור לכם להגיע לדירוג גבוה יותר ולכניסות רבות יותר לאתר (בפרק 2 נדון במשמעות של קישורים “מאיכות גבוהה”). הזכרנו כבר “איכות גבוהה” מספר פעמים ויש לכך סיבה טובה: ככל שגוגל הופכת מתוחכמת יותר, כך היא מפעילה מסננות מדויקות יותר, ועל כן חשוב להתמקד בקישורים איכותיים. בהתאם אנשי SEO צריכים לוודא כי טכניקות בניית הקישורים בהן הם הם בוחרים להשתמש אכן מתמקדות קודם כל באיכות.small_spot_6

מה צריך לדעת על Nofollow?

אחד המאפיינים אותם ניתן להחיל על קישורים נקרא NoFollow. כגולשים, לא תבחינו בשום הבדל בעקבות הוספת מאפיין זה, אבל אם תסתכלו בקוד של הקישור, הוא ייראה מעט שונה:

[highlight]<a href=”http://www.example.com” rel=”nofollow”>Example</a>[/highlight]

שימו לב לתוספת “rel=”NoFollow. תוספת זו מנחה את גוגל לא להחיל על הקישור וכתובת ה-URL את ה- PageRank, כלומר אתם בעצם אומרים לגוגל לא לסמוך על הקישור ולא להתייחס אליו. לכן, הקישור לא עוזר ולא משפר את הדירוג של הדף שנמצא ב-URL.השימוש העיקרי ב- NoFollow הוא במצבים בהם לאתר אין שום יכולת לשלוט על הקישורים שמתווספים לעמודים שלו. במילים אחרות, בעל האתר לא רוצה להמליץ לגוגל על אתרים אחרים שכן הוא אינו יודע באילו אתרים מדובר ועל כן לא יכול לדעת בוודאות שניתן לסמוך עליהם. מצב זה נפוץ יותר מהצפוי, ודוגמאות אחדות לכך הן:

 • תגובות בבלוגים
 • פוסטים בפורומים
 • תגובות בספרי אורחים
 • עמודי וויקי ניתנים לעריכה (כמו וויקיפדיה)
 • יאהו! תשובות
 • חתימות של כותבים אורחים

משתמשים יכולים להוסיף בחופשיות קישורים בכל אחד מהמקומות האלו, ובשל גודלם של האתרים אין זה מעשי למתן כל אחד מהקישורים האלו. לכן, כדי להרתיע ספאמרי קישורים מלנצל את ה- PageRank של האתר, הוא יבחר להחיל את אפשרות ה-NoFollow על כל הקישורים שמתווספים על ידי משתמשים חיצוניים.

שימוש נוסף למאפיין ה-NoFollow הוא על קישורים שנוצרו על ידי מפרסמים בתשלום: אם אתם קונים שטח פרסום באתר שמקשר אליכם, גוגל מבקשת להוסיף את התגית NoFollow כך שהיא תדע לא להחיל על הקישור את ה-PageRank. הסיבה לכך היא שרכישת פרסומות הכוללות קישורים לאתרים אחרים לא אמורה להניב רווחים בתוצאות החיפוש האורגניות.

לאחרונה, גוגל הרחיבה את הרעיון הזה וכללה בתוכו קישורים אופטימאליים בהצהרות לעיתונות, במפתח עניינים של מאמרים ופרסומות סמויות. כל אלו הן דוגמאות לשימוש ראוי לחלוטין בקישורי NoFollow.

במסגרת עבודתכם, עליכם לדעת שקישורים שעליהם חל מאפיין ה- NoFollow לא יסייעו, ככל הנראה, לדירוג האורגני במנוע החיפוש באופן ישיר כמו קישורי Follow. יחד עם זאת איננו טוענים שהשימוש בהם אינו משתלם. אחרי הכול, המשתמש הממוצע לא שם לב האם מדובר בקישור Nofollow או לא, ולכן עשוי כמובן ללחוץ עליו ולעבור לאתר שלכם, גם אם הקישור הוא אכן כזה, ובסופו של דבר זוהי המטרה בקניית שטחי פרסום ברשת. עם זאת, למטרת בניית קישורים כדאי להעדיף מצב בו רוב הקישורים שלכם הם Follow שכן משפיעים על הדירוג האורגני.

small_spot_7

כיצד בניית קישורים יכולה לסייע לעסק שלי?

כפי שציינו קודם לכן, קישורים הם סממן חשוב מאוד עבור מנועי החיפוש, המשתמשים בהם כדי לקבוע את דירוג האתרים, ואנחנו יודעים שהגדלת מספר הקישורים האיכותיים המכוונים לאתר שלכם יכולה להשפיע משמעותית על הסיכוי שלכם לדירוג גבוה.

בנוסף ישנם עוד יתרונות לבניית קישורים, וגם אותם כדאי לקחת בחשבון.

בניית מערכות יחסים

בניית קישורים יכולה, לעיתים קרובות, ליצור שיתוף פעולה עם אתרים ובלוגים אחרים הרלוונטיים בתחום פעילותכם. שיתוף פעולה שכזה מתייחס בדרך כלל לקידום תוכן שזה עתה יצרתם, אינפוגרפיקה וכו’, ומטרתו הראשונית היא אמנם קבלת קישור, אך יש לו חשיבות גבוהה יותר: שיתוף פעולה יכול לסייע לכם לבנות מערכות יחסים ארוכות-טווח עם אנשי מפתח בענף בו אתם פועלים. משמעותן של מערכות יחסים אלו הן שהעסק שלכם יהפוך לבעל מוניטין וירכוש אמון, דבר שלכשעצמו הוא בעל ערך, אפילו אם מתעלמים לרגע מבניית קישורים – בדרך זו אנחנו למעשה מקימים רשת של תומכים שימליצו על העסק שלנו.

שליחת תנועה מופנית

דיברנו על ההשפעה של קישורים על הדירוג שלכם, אבל מה לגבי ההשפעה של הקישורים על תנועה מופנית? גם קישור טוב מאתר בעל כניסות רבות יכול להוביל להעלאת התנועה לאתר. כשמדובר באתר רלוונטי, רוב הסיכויים הם שהתנועה תהיה רלוונטית גם כן ובעלת פוטנציאל להעלאת המכירות. גם במצב כזה הערך של הקישור אינו רק מבחינת ה- SEO אלא גם בהיבט של הלקוחות. דוגמה מצוינת לכך היא בפוסט האורח הזה, שנכתב על ידי מייקל אלסברג בבלוג של טים פריס (Tim Ferris). הוא כתב גם מחקר בפורבס המסביר בדיוק את הערך של פוסט האורח הזה באתר שלו. “ישנו הבדל גדול בין להיות חשוף לקהל רחב”, הוא אומר, “ולהיות חשוף לקהל יחסית קטן יותר (אך עדיין רחב) אך בעל תשוקה רבה”. במילים אחרות, העוקבים הנלהבים של בלוג יחיד נטו להקשיב יותר לעצות של הבלוגר ביחס למשל לצופים שהקשיבו לקריין ב-CNN, גם אם הקבוצה הראשונה קטנה יותר מהשנייה.

בניית מותג

בניית קישורים טובה יכולה לעזור לכם לבנות את המותג שלכם ולמצב אתכם כסמכות בנישה שלכם. ישנן כמה טכניקות בניית קישורים, כמו ייצור תוכן, המציגות בפני אנשים את תחום ההתמחות של החברה שלכם, מהלך שיש לו משמעות רבה בבניית המותג. לדוגמה, אם אתם יוצרים תוכן המבוסס על מידע רלוונטי לענף בו אתם פועלים, ומפרסמים אותו, ישנו סיכוי טוב כי בזכותו תהפכו למוכרים בתחום פעילותכם. כשאתם יוצרים שיתופי פעולה ומנסים להשיג קישורים לתוכן, אתם מציגים את ההתמקצעות שלכם ומבקשים מאנשים אחרים בתעשייה שלכם לעזור בתפוצה, ומראים לאחרים את אותה נכונות.

הערה חשובה על בניית קישורים לעומת השגת קישורים

או חשיבותו של אתר ששווה לקשר אליו לפני שאתם בונים קישורים, אתם צריכים דף בעל ערך שאליו תפנו את הקישורים. לעיתים קרובות זהו עמוד הבית של האתר שלכם, אך במקרים אחרים בניית הקישורים היא אל מקורות מתמחים כמו פוסטים בבלוגים, כלים, מחקרים או גרפיקה. ייתכן שנכסים אלה כבר קיימים, עוד הרבה לפני שהתחלתם בקמפיין בניית קישורים, ואם לא, יש ליצור את המקורות האלו במיוחד עבור בניית הקישורים והתועלת שהיא מניבה.

יצירת הנכסים היא נדבך מרכזי בכל הקשור להשגת קישורים ו”זכאות” בדירוג. כל קמפיין בניית קישורים חייב להתחיל במשהו שכדאי לקשר אליו. קשה מאוד לבנות קישורים לאתרים בעלי ערך נמוך, אך כאשר מתחילים עם משהו שיש לו ערך אמיתי, כזה שאנשים אחרים יתפשו כשימושי וראוי לשיתוף, בניית קישורים הופכת לפעולה שאינה דורשת מאמץ רב.

פרק 2: סוגי קישורים (טובים ורעים)

כפי שהזכרנו בפרק הראשון, כיום האיכות חשובה יותר מאי פעם, וזאת מכיוון שגוגל החלה להעניש אתרים שבונים קישורים לא איכותיים או ספאמיים.

בעבר אנשי SEO יכלו להעריך את מידת הסיכון הטמונה בכל שיטה של קידום אתרים, ובהתאם להציב לעצמם גבולות. שיטות כגון כתיבת מאמרים וכניסה למאגרי אתרים היו מקובלות ואף מומלצות, שכן הן עבדו היטב וכל עוד בוצעו בצורה נכונה היה כרוך בהן סיכון נמוך.

המצב השתנה מאז שגוגל הכניסה לתמונה את עדכון פינגווין – עדכון שפוגע באופן אגרסיבי באתרים שמשתמשים בטכניקות בניית קישורים מאיכות נמוכה. בפרק זה ניתן לכם טעימה מסוגי הקישורים בהם כדאי לכם להתמקד ואילו שמהם כדאי להימנע.

בניית קישורים טבעיים

קישורי עורך “טבעיים”

סוג זה של קישורים הוא הגביע הקדוש עבור אנשי SEO – וזאת מכיוון שכלל אין צורך לבקש אותם אלא הם ניתנים באופן טבעי על ידי בעלי אתרים אחרים.

כמובן שהרבה יותר יעיל לקבל קישורים שכאלה מאשר ליצור קשר עם בעלי אתרים ולבקש מהם לקשר לאתר שלכם, אבל כדי שהדבר יתרחש אתם צריכים לתת להם סיבה טובה לעשות כן, ובפרט עליכם למצוא דרך להניע קבוצה גדולה של בלוגרים להוסיף מיוזמתם קישורים אל האתר שלכם.

דוגמה לסיבה טובה יכולה להיות תוכן מצוין שיצרתם והפצתם לכמה בלוגרים משפיעים, ודרכם בלוגרים אחרים התוודעו אליו. קשה מאוד להגיע לכך, והדבר אורך זמן רב, וזו עוד סיבה לכך שקישורים מסוג זה הם בעלי ערך כל כך גבוה. זהו גם סוג הקישורים שגוגל מציגה כדוגמה לבנייה טובה, ולכן אפשר להניח שהוא יעמוד במבחן הזמן.

בניית קישורים ידניים

בניית קישורים על ידי “שיתוף פעולה” ידני

זוהי, סביר להניח, אחת מהשיטות היותר נפוצות לבניית קישורים שתבצעו כאנשי SEO, ובמיוחד אם העסק שלכם עושה את צעדיו הראשונים בתחום והוא עדיין קטן ולא מוכר.

שיטה זו מחייבת פנייה אישית לבעלי אתרים ובלוגרים בבקשה כי יקשרו אליכם. גם בדרך זו עליכם לתת להם סיבה טובה לקשר אליכם, ובנוסף כדי להצליח יש ליצור קשר עם אנשים רלוונטיים – יצירת קשר עם אנשים שאינם מקושרים בתחום פעילותכם תגרום להם לחוש מבולבלים ולא להבין מדוע אתם מבקשים מהם להוסיף קישורים לאתר שלכם.

בנייה עצמית של קישורים

בנייה עצמית, של קישורים שאינם עריכתיים

בעבר קישורים אלה היו שימושיים עבור אנשי SEO שעבדו על אתרים מסוימים, אבל כיום צריך לנהוג במשנה זהירות כשמטמיעים אותם.

הסיבה לכך היא שבאופן כללי סוג זה של קישורים לא מתקבל על ידי מנועי החיפוש בעין יפה בימים אלו, וזאת מכיוון שהוא נתפש כאחת מהפעולות הזדוניות שמטרתן לעבוד עליהם ולגרום להם להאמין כי תוכן כזה או אחר הינו רלוונטי וחשוב, כשבפועל הוא לא (עוד על פעולות זדוניות – בפרק 6). מאחר שמדובר בקישורים שאינם ניתנים על ידי עורכים, הם מיסודם בעלי חשיבות נמוכה יותר ביחס לקישורים אחרים.

כמה דוגמאות לכך הן:

 • תגובות בבלוגים שאינם מנוהלים
 • הטמעות אינפוגרפיקה
 • הודעות לעיתונות עם טקסט עוגן שעבר אופטימיזציה
 • עמודי פרופיל של משתמשים
 • מדריכי מאמרים
 • ספרי אורחים
 • חתימות בספרי אורחים
 • חתימות בפורומים
 • מידע פרסומי המוצג ככתבה
 • מדריכים שאינם מנוהלים
 • ווידג’טים שניתנים להטמעה

סוגי הקישורים בהם אתם בוחרים להשתמש כחלק מהאסטרטגיה שלכם צריכים להתבסס על פרופיל הקישורים הקיימים, אבל באופן כללי כדאי להימנע מקישורים שאינם עריכתיים. במקום זאת עליכם להתמקד בטקטיקות שיובילו אל קישורים עריכתיים שיעניקו ערך מוסף לאתר ולעסק שלכם.

פרק 3: איך להתחיל קמפיין בניית קישורים

קמפיין בניית קישורים הוא תהליך אקטיבי שבו מנסים להגדיל את כמות הקישורים אל האתר שלכם, בדרך כלל מתוך מטרה כלשהי. התהליך מצריך שימוש בנכסים השייכים לאתר במטרה להשיג את הקישורים האלה, כשנכס יכול להיות כל דבר, החל מתוכן ועד למוצרים ושירותים.

תכנות קמפיין בניית קישורים

תכנון קמפיין בניית קישורים

ישנם כמה מרכיבים לקמפיין בניית קישורים. חלקם מהותיים להצלחתו, ואחרים תורמים אך אינם הכרחיים, וישנה חשיבות רבה לשילוב בין הנכסים שברשותכם והמשאבים שלכם.

קביעת יעדים

קביעת יעדים לבניית קישורים

בניית קישורים היא סוג של שיווק רשתי, וכמו בכל סוג של שיווק כדאי להתחיל עם הצבת יעדים.

הבנה מעמיקה של יעדי הקמפיין מייד עם תחילתו תעזור לכם לוודא שאתם בונים אסטרטגיה שסיכויי ההצלחה שלה מקסימליים. בנוסף עליכם לוודא שהיעדים של קמפיין בניית הקישורים בסנכרון עם מטרות העסק שלכם. לדוגמה, “לבנות עשרה קישורים” אינו יעד טוב אם אין לכך השפעה על ההצלחה של העסק שלכם.

בנקודה זו אנחנו נתקלים בבעיה. למדנו קודם לכן שקישורים הם חלק מהותי מאלגוריתמים לדירוג אתרים של מנועי החיפוש, כך שעל פניו יעד של הגדלת קישורים אמור לסייע לאתר שלנו בדירוג, לא? ודירוג גבוה יותר של האתר יגביר את התנועה אליו ויוביל ללקוחות נוספים, נכון? נכון, אבל בחלק מהמקרים חולף זמן מה עד שהקישורים שבניתם מתחילים להשפיע לטובה על הדירוג, ובכל מקרה מי שחושב שהיום הוא יבנה קישור ומחר דירוג האתר ישתנה כמובן טועה – ובמיוחד בתחומים בהם התחרות גדולה.

מבחינת אנשי SEO זוהי בעיה, שכן הדבר מקשה עליהם להראות שקמפיין בניית הקישורים אכן מצליח, גם אם הוא משיג את היעדים שלו.

מסיבה זו, חשוב מאוד ליצור מטרות ויעדים ריאליסטיים, אבל גם לוודא שהיעדים שהצבתם יותר מחושבים מאשר “לבנות כמות מסוימת של קישורים”. היעדים צריכים להיות קשורים למטרות ארגוניות, ולהיות בעלי השפעה ממשית על העסק. לדוגמה, ייתכן ותרצו להגדיל את תנועת החיפוש האורגני כדי להגדיל מכירות. בו זמנית, עליכם לחנך את האנשים שסביבכם שהשפעת SEO ובניית קישורים אינה באה לידי ביטוי בן לילה, והתוצאות אינן מיידיות. כמו כל שיווק מוצלח, ההתמקדות צריכה להיות בהצלחות ארוכות טווח ולא בהצלחות מהירות.

מציאת נכסים באינרנט

מציאת הנכסים שלכם

בלב כל קמפיין בניית קישורים ניצב הנכס בו תשתמשו כדי למשוך גולשים ולזכות בקישורים. הנכס מוכר גם כ”תפס” שגורם לאנשים לשים לב למה שיש לכם להציע ולשכנע אותם לקשר אליכם. נכסים משתנים מעסק לעסק והתפקיד שלכם הוא לזהות בעסק שלכם את הנכסים שיעניינו אחרים ושניתן להשתמש בהם לבניית קישורים.

דוגמאות לנכסים:

 • תוכן
 • מידע
 • מוצרים
 • שירותים
 • אנשים

נכס נוסף, שעדיין נמצא בשימושם של מקדמים בשיטות Black-hat הינו כסף. מובן מאליו, שכל נכס דורש השקעה כלכלית כלשהי, אבל אנשי SEO אלה מתייחסים לצבירת קישורים כאל עניין כספי בלבד. קניית קישורים מנוגדת לחלוטין להנחיות של גוגל, ואתר שנתפס מבצע דבר כזה עלול לספוג קנס חמור (בדירוג) ולסבול מאובדן תנועה. קניית קישורים היא צעד בעייתי, ובדרך כלל הסיכון גבוה יותר מהרווח הפוטנציאלי – ובהתאם אנחנו ממליצים בתוקף להימנע מכך.

מרכיב חשוב נוסף של נכס הוא רלוונטיות לקהל היעד אותו אתם מעוניינים למשוך לאתר, כך שתפקיד נוסף שלכם הוא לוודא כי הנכסים שאתם יוצרים אכן רלוונטיים לקהל זה. אלידה סוליס (Alyeda Solis) כתבה מדריך ששווה לעיין בו.

לאילו סוגי קישורים אתם זקוקים?

כאשר בונים אסטרטגיה לקמפיין בנית קישורים, יש לחשוב על סוגי הקישורים אותם רוצים להשיג. בין הקטגוריות הבולטות:

 1. קישורים לעמוד הבית שלכם.
 2. קישורים לעמודים פנימיים (כמו עמודי מוצר או קטגוריה).
 3. קישורים המכילים את המותג שלכם / שם החברה שלכם.
 4. קישורים המכילים מילות מפתח שאליהן אתם מכוונים.

בנוסף, ישנם צירופים של הקישורים הנ”ל, כמו קישורים ממותגים לעמודים פנימיים. זיהוי סוגי הקישורים להם אתם זקוקים מתחיל עם ניתוח קישורים מעמיק של האתר הנוכחי שלכם ובדיקה של הדירוג הנוכחי עבור מילות מפתח מסוימות, בהשוואה למתחרים שלכם. ניתן להשתמש ב- Open Site Explorer כדי לבצע ניתוח מסוג זה ולבדוק איך נראה פרופיל הקישורים הנוכחי שלכם.

הניתוח יציג בפניכם אפשרויות לשיפור: לדוגמה, תוכלו לגלות שהאתר שלכם לא מדורג עבור אחת ממילות המפתח העיקריות שלו, או שאין לכם קישורים המכוונים לאתר שלכם ואשר מכילים את מילות המפתח, או שהעמוד הפנימי הרלוונטי ביותר שלכם לא מקושר בכלל. במקרה שכזה, המסקנה היא שהאסטרטגיה שלכם צריכה לכלול ניסיון לבנות קישורים שמכוונים לעמודים הפנימיים אליהם כרגע אין בכלל קישורים, ועל כן הם אינם מדורגים במילות המפתח שלכם.

מציאת מטרות קישור

הדבר הראשון שיש לחשוב עליו – מיהם האנשים שעימם עליכם ליצור קשר, מפני שאתם צריכים לוודא שאנשים אלו אכן יהיו מעוניינים בתוכן שלכם. יצירת קשר עם אנשים אקראיים תוביל לתגובות מועטות, ובנוסף אתם עלולים ליצור לכם ולאתר שלכם שם רע.

התנהלות אידיאלית היא למפות את האנשים שמתעניינים במה שאתם עושים עוד לפני שאתם מתחילים את קמפיין בניית הקישורים. אם אתם יוצרים תוכן, למשל אינפוגרפיקה, עליכם לשאול את עצמכם כבר בתחילת התהליך למי יהיה אכפת מהתוכן ומי יתעניין בו די והותר כדי לקשר אליו.

המרכיב האחרון הוא מהותי. קל, יחסית, להניע אנשים לראות את התוכן שלכם, אבל לגרום להם לקשר אליכם זה כבר הרבה פחות פשוט. לקשר לתוכן כלשהו דורש מאמץ וזמן, ועל מנת שאדם כזה או אחר ישקיע את המאמץ והזמן הנ”ל יש ליצור אצלו אכפתיות גבוהה דיה.

ברשתות חברתיות, לעומת זאת, מלאכת השגת השיתופים פשוטה יותר, שכן בסופו של דבר יש הרבה יותר אנשים עם חשבון בטוויטר ו/או בפייסבוק מאשר בעלי אתרים או בלוגים, וקל להם יותר לשתף.

איך גורמים לכך שלאנשים יהיה אכפת דיו כדי לשתף?

כדי שלאנשים יהיה אכפת, עליכם למצוא “תפס”. אתם צריכים לעבוד על התפס הזה ולהוסיף אותו לתוכן שלכם כבר בהתחלה. אם תדחו את יצירת התפס לרגע שבו אתם מתחילים לגשת לאנשים, אתם עלולים לגלות שלאף אחד לא אכפת מהמטרה שלכם או מהתוכן שלכם, והתוצאה: הזמן הרב שהשקעתם ביצירת התוכן יירד לטמיון, שכן יצרתם בעצם תוכן שאף אחד לא מעוניין לקשר אליו.

יצירת תוכן

מספר “קרסים” שרצוי לשקול:

 • חדשות
 • דברים מצחיקים
 • תכנים שנויים במחלוקת
 • ויזואליזציה של מידע
 • תחרותיות
 • פיתיון לאגו
 • תוכן ארוך ומידע

באופן טבעי ישנן הצעות אטרקטיביות רבות – אלו הרשומים כאן מספקים לכם כיוון ראשוני לגבי מה תוכלו להציע לאנשים כך שהם ירצו לקשר אליכם.

תרגיל פשוט אותו תוכלו לבצע הוא להיכנס לפייסבוק ולראות מהם התכנים שאותם אנשים משתפים. רשמו כמה מאפיינים שיש לכל קישור ונסו למצוא תבניות. רוב הסיכויים שהקישורים שמשותפים בפייסבוק הם מצחיקים, מכיוון שאנשים רבים משתמשים בפלטפורמה הזו לענייניהם האישיים ולא ישתפו שם נושאים רציניים יותר, אלא אם כן מדובר בחדשות דרמטיות או נושאים שנויים במחלוקת. לאחר מכן גשו לחשבון הטוויטר שלכם, ורשמו מהם סוגי התכנים המשותפים שם. נסו להבין מה יוצר את ההבדלים בין שתי הרשתות החברתיות (ייתכן שתגלו כי אנשים משתפים תכנים יותר ארוכים ואינפורמטיביים בטוויטר מאשר בפייסבוק).

זיהוי מטרה

זיהוי קהל היעד שלכם לקישורים

ברגע שמיפיתם את הרעיון שלכם, זה לא אמור להיות קשה מדי לגלות מיהו קהל היעד. באופן כללי, כל שעליכם לעשות הוא סיעור מוחין לגבי הנושאים הקשורים לתוכן שלכם.

לדוגמה: דמיינו שאתם יוצרים תוכן שנקרא “המדריך הבלתי מעורער לאפיית הקאפקייקס המושלמים”, כשהסיבה להפקת פיסת המידע היא שיש ברשותכם מאפיה מקומית שבין שאר המוצרים הנפלאים שלכם מוכרת גם קאפקייקס.

מי יתעניין במדריך שכזה?

 • בלוגרים שמתמחים באוכל: הבחירה המובנת מאליה!
 • בלוגרים שמתמחים בהורות: ייתכן שהם ירצו ללמד את הילדים שלהם כיצד לאפות קאפקייקס והמדריך שלכם ילמד אותם בדיוק איך לעשות זאת.
 • אתרי מתכונים: שהרי המדריך שלכם יכיל המון מתכונים נפלאים לסוגים שונים של קאפקייקס.
 • אתרי מסיבות: אין מסיבה מושלמת בלי מגש קאפקייקס.

תוך דקה או שתיים של מחשבה, מצאנו בקלות ארבעה סוגי אתרים שעשויים להתעניין במדריך לאפיית הקאפקייקס שלנו. עכשיו אנחנו יכולים להתחיל לחקור את האתרים האלו כדי לקבל מידע נרחב יותר ולהבין טוב יותר האם אכן יש לנו סיכוי לקבל מהם קישור.

טכניקות למציאת מטרות לקישורים

בחלק זה נפרט כמה טכניקות חשובות שבהן כדאי להשתמש כדי להפוך את רעיון ה”בלוגרים שמתמחים באוכל” לרשימה מלאה של אתרים איתם אפשר ליצור קשר.

מצא רשימות של בלוגרים

אין ספק שהדרך הפשוטה ביותר להתחיל חיפוש היא בגוגל, בצורה הזו:

רשימת בלוגרים

“רשימה של בלוגרים שמתמחים באוכל”

החיפוש הבודד הזה ייתן לנו המון רשימות מצוינות שבהן אפשר לחפש. היתרון הגדול בטכניקה הזו היא שמשהו כבר עשה עבורנו את העבודה הקשה וחיבר את הרשימה.

ברגע שמצאתם רשימה שכזו, אתם יכולים בקלות לאסוף את כל ה- URL-ים מהעמוד על ידי שימוש בכלי כמו Scraper, שהוא תוסף של גוגל כרום. כל שעליכם לעשות הוא ללחוץ על המקש הימני על אחת הכתובות וללחוץ על “Scrape Similar”.

לאחר מציאת רשימת בלוגרים

לאחר מכן תוכלו להעתיק את הרשימה לגוגל דוקס או לגיליון אלקטרוני משלכם. בהמשך ניתן להעתיק ולהדביק את כל הכתובות לתוך כלי כמו URL OPENER שיפתח את כל הכתובות בלחיצה בודדת, ואז כל שעליכם לעשות הוא לעבור על כולן ולגלות אם הן רלוונטיות עבור התוכן שלכם, ואם כן, למצוא את פרטי ההתקשרות הרלוונטיים.

מצא בלוגרים בטוויטר

Followerwonk הוא כלי נהדר המהווה חלק מהכלים של Moz, כך שאם יש ברשותכם מנוי Moz Pro תוכלו להשתמש בו בחינם. כלי זה מאפשר לכם לעשות כל מיני דברים מגניבים עם חשבון הטוויטר שלכם, אבל התכונה שמעניינת אותנו היא אפשרות החיפוש בביוגרפיות של טוויטר (Twitter Bios). אנחנו נחפש “בלוגרים המתמחים בקאפקייקס” כדי לראות אם אנחנו יכולים למצוא מישהו בטוויטר שהזכיר את המילים “בלוגרים המתמחים בקאפקייקס” בביוגרפיה שלו.

חיפוש בטוויטר

אתם יכולים לבחור באפשרויות נוספות כמו מספר עוקבים ומיקום, אבל כרגע אנחנו רוצים להשאיר את החיפוש נרחב. לאחר החיפוש ניתן להוריד את התוצאות לגיליון אלקטרוני, בכדי להקל על המיון. כך גם ניתן לדעת אם יש להם אתר או לא. החיפוש הנ”ל העלה 12 אנשים שאפשר למצוא בטוויטר:

תוצאות חיפוש בטוויטר

לאחר מכן, תוכלו להוריד את התוצאות הללו לתוך גיליון אלקטרוני שהופך אותם קל יותר למיון. זה גם יוכל לספר לנו אם יש להם אתר אינטרנט או לא:

ייצוא לגיליון אלקטרוני

נראה שמתוך 12 התוצאות האלו, ניתן למצוא שמונה אתרים ייחודיים:

תוצאות

Cupcakesmediallc.com

Cupcakestakethecake.blogpost.com

Thecupcakekilla.tumblr.com

Robinmerrill.com

Shemakescupcakes.wordpress.com

H3llocupcake.blogpost.com

Jellysgaller.co.uk

Zencupcake.com

תוצאה לא רעה לעבודה של כמה דקות בודדות! תוצאות אלו גם רלוונטיות לחלוטין לתוכן שלנו, כך שאנחנו יודעים שיש לנו סיכוי טוב לקבל קישור, או לפחות משוב איכותי מהבלוגרים.

אפשרויות חיפוש מתקדמות

ישנן מספר דרכים לחפש בגוגל שאנחנו כמשתמשים לא תמיד מכירים או מנצלים. אנחנו רגילים לחפש רצף של מילים או מילות מפתח וכך עושים 99% ממשתמשי גוגל, אבל ישנם כמה כלי חיפוש זמינים שיכולים להפוך את תוצאות החיפושים להרבה יותר ממוקדות וספציפיות לצרכים שלנו.

עבור בניית קישורים, נוכל לסנן אתרים שאולי לא יהיו שימושיים עבורנו, וכך להבטיח כי הזמן העומד לרשותנו ינוצל לטובת בדיקת אתרים רלוונטיים. הנה כמה דוגמאות לשימוש בחיפושים מתקדמים:

הגדרת חיפוש מתקדם

שמתם לב לתוספת “inurl:resources”? תוספת זו מנחה את גוגל להציג אתרים שמשתמשים במילה “Resources” בכתובת שלהם. הנה דוגמה לתוצאה אחת שגוגל נותן לנו:

http://cupcake-underground.blogpost.com/p/resources.html

זהו קישור פוטנציאלי טוב, מכיוון שהמדריך הבלתי מעורער לאפיית קאפקייקס הוא מקור מידע שיכול לעניין את אלו המבקרים בבלוג לקאפקייקס. לכן, יצירת קשר עם בעל הבלוג ובירור האם יהיה מוכן להוסיף את המדריך שלכם כמקור, עשויים להוביל לקישור עבורכם.

בואו נראה דוגמה נוספת:

יש לנו פה שילוב של שני חיפושים מתקדמים. ראשית, השתמשנו בהגדרה “intitle:resources” , שמנחה את גוגל להציג אך ורק תוצאות שהמילה resources מופיעה בעמודן הראשי. צורה זו שימושית מכיוון שלעיתים המילה לא מופיעה בשורת הכתובת, כך שהחיפוש המתקדם הקודם שלנו (In:url) מפספס אותן.

בנוסף השתמשנו במרכאות במילה קאפקייקס כדי להורות לגוגל להחזיר אך ורק תוצאות שמזכירות קאפקייקס בעמודים שלהן. הדבר כדאי במקרה הזה מכיוון שחיפוש “בלוגרים המתמחים באוכל” הוא נרחב מדי ומאלץ אותנו לעבור בין אתרים רבים, שלא כולם רלוונטיים לנושא הקאפקייקס.

כעת יש ברשותכם שלוש שיטות מוכחות למציאת קישורים רלוונטיים למטרה שלכם, ובנקודת זמן זו בוודאי כבר יש לכם רשימת אתרים ארוכה בגיליון האלקטרוני – אך עדיין ישנה עבודה רבה לפני שמתחילים ליצור קשר עם בעלי האתרים.

לגלות עוד על האישיות שאליה אנחנו מכוונים

אם אתם מעוניינים בשיעור היענות גבוה לבקשות שלכם, תיאלצו להקדיש עוד קצת זמן כדי לוודא שהאתרים שמצאתם הם הרלוונטיים ביותר. אתם יכולים לעשות זאת על ידי השקעת זמן במחקר לגבי אישיותם של הבלוגרים אותם הצבתם לכם כמטרה: בקרו באתרים שלהם, קראו את התכנים שהם העלו ונסו לקבל תחושה מה הם אוהבים ומה הם לא אוהבים. כמו כן עברו על הרשתות החברתיות שלהם, כמו טוויטר, כדי לראות אילו קישורים הם שיתפו לאחרונה.

במיוחד שימו לב האם הם משתפים גם תכנים של אחרים, שכן זה מה שאתם רוצים לבקש מהם לעשות, או שמא הם מקדמים רק תכנים שהם יצרו. בזמן שאתם עוברים על כל האתרים, כתבו מה כל אתר שיתף ומה מעניין אותו. זה צעד מהותי, מכיוון שתזדקקו למידע הזה מאוחר יותר, כשתיצרו עימם קשר. ללא מידע זה מן הסתם תיאלצו לשלוח אימייל תבניתי וגנרי שלא יהיה בו שום דבר אישי. טריק נחמד שתוכלו להשתמש בו הוא לשים את הכתובת של הבלוג בתוך כלי כמו Tagcrowd שינתח את התוכן של האתר ויראה לכם אילו מילים מוזכרות בו הכי הרבה.

מציאת פרטי התקשרות

ברגע שהחלטתם שהבלוג תואם את קהל היעד שלכם והוא רלוונטי מבחינתכם, תצטרכו למצוא את פרטי ההתקשרות. בדרך כלל הדבר פשוט, אך בכל מקרה הנה מספר טיפים שיקלו עליכם ויזרזו את התהליך.

בדקו את הסרגל העליון והתחתון תחילה

ברוב הפעמים תמצאו קישורים לעמוד יצירת הקשר בסרגל העליון או התחתון של האתר, כך שכדאי לבדוק קודם כל באזורים אלו. אם אתם לא רואים את עמוד יצירת הקשר, בדקו בעמוד “אודות” שבו בדרך כלל יש פרטי התקשרות.

התקינו ToutApp עבור גוגל כרום

ToutApp הוא תוסף קטן לגוגל כרום, שמנסה באופן פעיל למצוא עבורכם כתובות דואר אלקטרוני באתר בו אתם נמצאים. כשהוא מוצא כתובת, צלמית התוסף בסרגל הכלים של הכרום הופכת לדגושה, ואם תלחצו עליה, תקבלו את כתובת הדואר האלקטרוני.

סיווג המטרות לקישורים לפי סדר עדיפויות

בשלב הזה סביר להניח שיש ברשותכם רשימה ארוכה של מטרות לקישורים ועליכם למיין אותה לפי סדר העדיפויות ולחלק אותן לקבוצות, כך שתוכלו לנסח את ההודעות שתשלחו לאותן מטרות באופן יעיל.

ישנן מספר דרכים לתעדף מטרות קישורים לשיתוף פעולה:

 • מטריקה של דומיין, כלומר PageRank, Domain Authority
 • על ידי השפעת בלוגרים, כלומר מספר עוקבים בטוויטר לבלוגר
 • על ידי הקרבה של מקור הקישור, כלומר בלוגר שמתמחה בקאפקייקס לעומת בלוגר שכותב על אוכל באופן כללי.

בואו נבחן כל אחד מאלה לעומק.

מטריקה של דומיין

בפרק 5 נעמיק בכל הנוגע למטריקות דומיין. נכון לשלב זה כל שעליכם לדעת הוא שמטריקות אלה יכולות למדוד את ערכן של מטרות הקישור בדיוק כפי שהן יכולות למדוד ערך של קישורים יחידים.

ישנן שתי מטריקות דומיין עיקריות בהן תוכלו להשתמש במהלך סינון ומיון מטרות הקישורים שלכם: PageRank ו- Domain Authority. אתם יכולים, כמובן, לאסוף את כל רשתות הדומיין לכל אתר בנפרד, אבל זה ייקח זמן רב, כך שעדיף להיעזר בכלים המאפשרים לכם לאסוף את המידע בו זמנית.

את ה- PageRank של המטרות שלכם תוכלו לקבל על ידי שימוש באקסל ותוסף ה- SEO Tools for Excel. אתם יכולים לקבל גם את ה- Domain Authority בגיליון אקסל, וזאת על ידי שימוש בתוסף ה- Links API שנכתב על ידי SEOgadget.

כשמטריקות אלו ברשותכם, תוכלו לבצע מיון פשוט באקסל מהערך הגבוה לנמוך, ואם תרצו, תוכלו להסיר מטרות קישורים שמטריקות הדומיין שלהם לא גבוהות מספיק. הדבר חיוני במיוחד כשיש לכם רשימה ארוכה מאוד של אתרים ואין לכם זמן ליצור קשר עם כולם. אנחנו נוטים למיין קודם כל על פי PageRank להיפטר מכל מטרה שהציון שלה נמוך מ- 1. כשיש כמות רבה של תוצאות, בהחלט ייתכן שנוותר גם על בעלי ציון נמוך מ- 2.

לאחר מכן נמיין אותם לפי Domain Authority ובדרך כלל ניפטר מכל מי שמתחת ל- DA30 (או DA35 אם יש רשימה מאוד ארוכה). זהו כמובן לא מדע מדויק, שכן ייתכן אתר חדש, טוב מאוד ורלוונטי להפליא, שעדיין לא זכה למספיק PageRank או Domain Authority, אבל אם יש לכם רשימת מטרות קישורים אפשריים גדולה, תרצו לצמצם אותה באופן משמעותי כדי להישאר עם אתרים באיכות טובה לעבוד איתם.

השפעות בלוגרים

חלק מהותי בהשגת כמות גדולה ככל האפשר של מבקרים לתוכן שלכם היא מציאת אנשים בעלי השפעה שישתפו אותו. השגת אדם אחד בעל השפעה ושכנועו לשתף את התוכן שלכם עשויים ליצור גלים של עוקבים, שישתפו את הקישור גם כן – כך שגם אם נראה שבלוגר מסוים לא מקושר עם דומיין חזק דיו, אל תוותרו עליו לפני שבדקתם כמה השפעה יש לו במדיה החברתית.

שוב, אתם יכולים פשוט לעבור על הפרופילים החברתיים של הבלוגרים שמצאתם כדי לגלות כמה עוקבים יש להם וכו’. זוכרים שהשתמשנו ב- Followerwonk כדי לחפש אנשים אופציונאליים לשיתוף פעולה? Followerwonk ייתן לכם גם מדדים לגבי כל אדם, כמו כמה אנשים עוקבים אחריהם ומהו ציון ההשפעה שלהם. אם תורידו CSV מ- Followewonk, תראו עמודה שכוללת ציוני השפעה:

ציוני השפעה

61.57

82.25

71.55

91.34

65.36

67.31

50.01

69.97

73.29

66.18

מיון לפי עמודה זו יראה לכם מיהם האנשים בעלי ההשפעה בטוויטר. סביר להניח שאלו האנשים אותם תרצו להציב לעצמכם כמטרה קודם כל, וזאת מכיוון שיש להם את היכולת לשתף את התוכן שלכם עם מספר גדול של עוקבים נאמנים.

קרבה של מקור לקישור

זהו המקום שבו מחקר ידני חוזר לתמונה. בזמן שאתם מדפדפים בין המטרות האפשריות שלכם לקישורים, אתם צריכים להעריך מהו הסיכוי שהם אכן יסכימו לקשר לתוכן שלכם. אין כלי שיכול לעשות זאת עבורכם, כך שעליכם למצוא דרך משלכם להגדיר את זה. דרך פשוטה אחת יכולה להיות מתן ציון בין 1 ל- 5, כש- 1 משמעותו סיכוי נמוך לקישור, ו- 5 סיכוי גבוה במיוחד.

3 שאלות שכדאי שתשאלו את עצמכם כשאתם נותנים ציונים:

 1. האם הם שיתפו תוכן חיצוני קודם לכן?
 2. האם הם מאוד רלוונטיים לתוכן שלכם? (כלומר, בלוגר שמתמחה בקאפקייקס יקבל ציון גבוה יותר מבלוגר שכותב על אוכל באופן כללי)
 3. האם הבלוג שלהם פעיל, כלומר האם הם כתבו בחודש האחרון?

תשובות לשאלות הנ”ל מקנות אינדיקציה לגבי הסיכוי שבלוגר זה או אחר אכן יקשר אליכם. לאחר שאספתם את כל המידע, אתם מסוגלים למיין אותו ולקבל רשימה של בלוגרים ש:

 • יש סיכוי גבוה שיקשרו אליכם.
 • יש להם מטריקות דומיין גבוהות.
 • יש להם הרבה עוקבים במדיות חברתיות.

אלו האתרים שעימם אתם צריכים ליצור קשר קודם כל, ועם הודעות שנכתבו במיוחד עבורם. תסתכלו שוב באתר שלהם, ונסו לאסוף רמזים שידריכו אתכם לגבי מה לכלול בדואר האלקטרוני שתשלחו. זה יגרום להודעה שלכם להיראות כנה ואמיתית, ולא עוד אחת מהודעות שיתוף הפעולה הגנריות שאינן אישיות.

לאתרים האלו צריך גם להיות הכוח “לשתול” את התוכן שלכם. משמעותו, שאתרים אחרים גם ייחשפו לתוכן שלכם, אולי אפילו יחסכו לכם את הצורך לפנות אליהם באופן פעיל.

בשלב זה צריכה להיות לכם רשימה יפה של אתרים איכותיים, שיש סבירות גבוהה כי הם מעוניינים בתוכן שיצרתם או בקמפיין שאתם מריצים. יש לכם את פרטי ההתקשרות שלהם ותיעדפתם את אלו החשובים ביותר. עכשיו זה הזמן להתחיל ליצור איתם קשר.

שיתוף פעולה

פניה ישירה

זהו השלב בו עליכם להתחיל לספר לאנשים על התוכן או הקמפיין הנפלאים שלכם. אתם צריכים להתחיל עם מטרות ברמה גבוהה מכיוון שהן יכולות לא רק להשיג לכם תוצאות טובות אם הם מגיבים היטב, אלא לשמש גם כהוכחה חותכת לגבי איכותכם כשתפנו בשלב מאוחר יותר לאתרים קטנים יחסית. כשאתרים קטנים רואים שגורם משפיע אהב את התוכן שלכם ושיתף אותו, סביר להניח שהם יהיו זמינים אליכם הרבה יותר כשתיצרו איתם קשר.

אתם פונים לאדם בשר ודם

מאחורי אתרים אין מכונה שבוחרת האם לענות לכם או לא. מי שמחליט הוא אדם אמיתי וסביר להניח שהוא מקבל מיילים רבים בנוגע לשיתופי פעולה, בעיקר אם יש לו בלוג פופולארי. כדי להוכיח לאנשים אמיתיים שאתם לא שולחי דואר זבל או תוכנות היוצרות הודעות דואר באופן אוטומטי, עליכם להשקיע מעט מזמנכם. בהמשך המדריך נפרט מספר דרכים בהן כדאי לבצע את השלב הזה, ובינתיים זכרו שאתם יוצרים קשר עם אדם בשר ודם, שאלו את עצמכם איך הייתה מתפתחת שיחה עם אותו אדם אם הייתם פוגשים אותו פנים מול פנים (מן הסתם זו הייתה שיחה אמיתית וייחודית, ולא אותה שיחה שהייתם מנהלים עם אנשים אחרים אותם פגשתם באותו יום).

סביר להניח שאף בלוגר לא מתעורר בבוקר ושואל את עצמו “אז למי אני אקשר היום?”. הם אף פעם לא מתכננים לקשר אליכם, יש להם דברים אחרים לעבוד עליהם, מן הסתם חשובים עבורם יותר – כך שאי אפשר לצאת מנקודת ההנחה שבלוגר כלשהו חייב לכם משהו. זוהי העבודה שלכם להגיד להם למה הזמן שלהם, תשומת הלב שלהם והעזרה שלהם מגיעים לכם.

אם אתם מרגישים שליצור קשר עם אדם ולהסביר לו על התוכן שלכם מלחיץ אתכם מעט, עשו בדק בית, והיו בטוחים שהתוכן שלכם הוא בעל ערך וראוי לשיתוף כפי שאתם חושבים שהוא אמור להיות. אמנם ביטחון עצמי מופרז מהווה בעיה, אבל אתם צריכים להיות בטוחים מספיק ברעיון שלכם כדי להאמין שאדם אחר יגיב אליו באופן הרצוי מבחינתכם. אם אתם הולכים למישהו ברחוב ומראים לו את מה שאתם עובדים עליו, האם הוא יגיב היטב? אם לא, כנראה שיש לכם על מה לעבוד לפני שאתם פונים ליצירת שיתופי פעולה.

איך לנסח את ההודעה שלכם

זכרו שהבלוגר אליו אתם פונים הוא כנראה אדם עסוק ואפילו מאוד עסוק אם הוא מפעיל בלוג פופולארי עם עוקבים רבים. ההודעה שלכם צריכה להיות מפורטת מספיק כדי להסביר למה זה צריך לעניין אותו אך גם קצרה, כך שאותו בלוגר יקרא את כולה ולא ישתעמם וימחק אותה.

הנה כמה נקודות שחשוב לזכור בזמן שאתם כותבים את ההודעה:

 • ציינו למה צריך להיות להם איכפת מכם
 • ציינו מהי הפעולה שבה אתם רוצים שינקטו
 • התנסחו באופן כזה שייראה להם שאתם אמיתיים ולא שולחי דואר זבל

אמרו להם למה צריך להיות להם איכפת מכם

בשלב הזה של קמפיין בניית הקישורים שלכם, החלק הזה אמור להיות פשוט. כשאתם עובדים על תוכן, כבר בתחילת היצירה שלו אתם אמורים לקבוע את התשובה לשאלה “למה שלמישהו יהיה אכפת מהקישור הזה?”

זכרו את ה”קרסים” שהוזכרו מקודם:

 • חדשות
 • תחרותיות
 • דברים מצחיקים
 • פיתיון לאגו
 • תוכן ארוך ומיידע
 • תכנים שנויים במחלוקת
 • ויזואליזציה של מידע

האם התוכן שלכם מתאים לאחת הקטגוריות האלו? אם לא, האם יש משהו אחר שמייחד את התוכן שלכם, שבזכותו אנשים יתעניינו בו?

סביר להניח, שהבלוגר אליו אתם פונים פעיל בתחום שלכם ומכיר היטב את נושא התוכן שיצרתם. קראו היטב את הפוסטים האחרונים שלו, ואם הדבר אפשרי, הסבירו את הקשר בינם לבין הסיבה שבגינה צריך להיות לו אכפת מכם.

לדוגמה, אם אתם יוצרים קשר עם בלוגר חובב קולנוע, ייתכן שהוא כתב לאחרונה על סרט שמצא חן בעיניכם במיוחד. אם התוכן שלכם קשור לקולנוע ומזכיר את הסרט שעליו הוא כתב, ציינו זאת! בדרך זו תראו לו כי השקעתם זמן בקריאת הבלוג שלו ולא סתם שלחתם הודעה תבניתית, ותעזרו לו לגלות עניין בתוכן שלכם ולפתח אכפתיות לגביו.

אמרו להם מהי הפעולה שבה אתם רוצים שינקטו

הודעות דואר רבות שנשלחות במטרה ליצור שיתוף פעולה אינן דנות ישירות בנושא שלשמו נכתבו. לעיתים אנחנו נמנעים מלהזכיר את המילים “קישור” ו- “SEO” מחשש שההודעה תסומן על ידי הבלוגר כדואר זבל, אבל עלינו למצוא דרך לגרום לבלוגר לעשות את מה שאנחנו רוצים שיעשה. לפעמים, הפעולה הזו היא לא רק קישור פשוט. זה יכול להיות לגבי כמה דברים, כולל:

 • שיתוף התוכן שלכם ברשתות חברתיות כמו טוויטר, פייסבוק או גוגל+
 • הטמעת התוכן שלכם אם הוא אינפוגרפיקה או ווידג’ט
 • הסכמה שתכתבו פוסט אורח בבלוג שלהם, המתייחס לתוכן שלכם וקישור אליו.
 • הבלוגר יכתוב מאמר דעה על התוכן שלכם, ויקשר אליכם.

אלו הן רק כמה דוגמאות, הממחישות כי ישנן רמות שונות של פעולות מבוקשות. לדוגמה, לבקש מבלוגר לכתוב מאמר דעה ולקשר לתוכן שלכם זו בקשה גדולה. לעומת זאת, שיתוף ברשתות החברתיות שלהם מצריך לא יותר מכמה דקות.

כשאתם כותבים את ההודעה לבלוגר זה או אחר, עליכם להיות מודעים לכך ולקחת בחשבון שככל שהבקשה גדולה יותר, כך התוכן שלכם צריך להיות מעניין יותר.

הפעולות הנ”ל הן לא בלעדיות. יכול להיות שתקבלו תוצאות מדהימות, אם בלוגר בעל השפעה מקשר אליכם ובנוסף משתף את הקישור ברשתות החברתיות שלו. בו בזמן, ניתן להשתמש גם בטקטיקה יותר מעודנת אם אתם מקבלים תגובות מעט שליליות. לדוגמה, אם הפעולה הראשונה שאתם מנסים היא לגרום לבלוגר לכתוב לכם מאמר תגובה באתר שלהם והם מסרבים, אבל הם אוהבים את מה שעשיתם, אתם יכולים להשיב ולבקש שיצייץ על כך במקום. זה מאוד יעיל אם אתם פונים לבלוגר בעל השפעה שאולי לא ישנה את דעתו ברגע שסירב, אבל שסביר להניח שיש לו עוקבים רבים ברשתות חברתיות, איתם הוא לא יתנגד לשתף את התוכן.

עוד פעולת המשך לסיטואציה שכזו יכולה להיות שתציעו לכתוב פוסט אורח בשבילם. זה פתרון טוב במקרים שהם אוהבים את התוכן, אבל אין ברשותם מספיק זמן כדי לכתוב עליו. מן הסתם שתרצו לשמור תגובה מסוג זה לאתרים חזקים במיוחד מכיוון שזה דורש מכם זמן נוסף ומשאבים כדי לגרום לזה לקרות.

שליחת דואר זבל

הראו שאתם אמיתיים ולא שולחי דואר זבל

הרעיון הוא להפוך את ההודעה שלכם לאישית, כך שהבלוגר אליו אתם פונים לא ילחץ באופן מיידי על כפתור דואר הזבל או המחיקה. זכרו שבלוגרים פופולאריים מקבלים מיילים רבים עם בקשות לשיתופי פעולה, ועל כן השקעת מעט זמן מצידכם כדי להפוך את ההודעה שלכם לייחודית ומותאמת להם אישית תשתלם לכם.

ישנו מגוון רחב של דרכים לעשות זאת, מבלי להאריך יתר על המידה את התהליך. הנה כמה מהן:

 • השתמשו בשמם
 • כתבו שורת נושא טובה
 • הזכירו משהו ייחודי לגבי העבודה שלהם
 • השתמשו בחתימת דואר אלקטרוני
 • השתמשו בכתובת דואר אלקטורני אמיתית
 • הזכירו את המיקום שלכם, אם זה רלוונטי

בואו נבחן את נקודות אלו יותר לעומק…

השתמשו בשמם

לכאורה הדבר מובן מאליו, אבל אנשים רבים לא עושים זאת, למרות שהוספת שם האדם אליו פונים לא מחייבת השקעת זמן רבה – ועשויה ליצור הבדל של ממש מבחינת משיכת תשומת הלב של האדם והסיכוי כי המסר העיקרי שלכם יועבר.

הנה מספר עצות למציאת שם:

 • חפשו באתר עצמו
 • חפשו את שם הכותב בפוסטים בבלוג
 • לחצו על הקישור לפרופילים ברשתות חברתיות כדי לראות אם השם מופיע שם
 • הכניסו את כתובת הדואר האלקטרוני שלהם לכלי כמו Rapportive (ג’ימייל) או Xobni (באאוטלוק) שמחפש מידע נוסף שמתקשר לכתובת דואר אלקטרוני מסוימת.

אם אתם בשום פנים ואופן לא מצליחים למצוא את השם, זה בסדר לפנות עם “שלום לך” אבל נסו להימנע מביטויים כגון “שלום מנהל האתר” או “שלום בלוגר” מכיוון שפניות מסוג זה נפוצות בקרב שולחי דואר זבל ואתם רוצים להימנע מלהיות מקושרים לדבר שכזה!

כתבו שורת נושא טובה

עוד לפני שהוא פותח את המייל שלכם, הבלוגר רואה את שורת הנושא. אם הוא לא יאהב אותה, רוב הסיכויים שההודעה שלכם תימחק מייד, מבלי שהיא אפילו תיפתח – וזה, כמובן, הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות, מכיוון שלא תקבלו כלל ההזדמנות לפנות אליהם או לקבל מהם משוב.

עוד חשוב לזכור ששורת נושא לא טובה עלולה להפעיל את מסנני דואר הזבל ולגרום לכתובת הדואר האלקטרוני שלכם להפוך למסומנת כדואר זבל. אל תסתמכו על כך שהבלוגר יבדוק את תיקיית דואר הזבל שלו ויבחין בכך שהמייל שלכם אמיתי – רובם לא עושים זאת, ובכל מקרה התיקייה הזו אינה מקום טוב להיות בו.

הנה כמה עצות לכתיבת שורת נושא טובה:

 • שמרו עליה קצרה ולעניין.
 • הזכירו את שם האתר אם אתם יכולים.
 • הימנעו משימוש יתר באותיות גדולות באנגלית.
 • הזכירו משהו מסוים בנוגע לאתר שלהם (כמו השם שלו).
 • הימנעו מביטויים כמו “החלפת קישורים” או “בקשה לקישור”.

הזכירו משהו ייחודי לגבי העבודה שלהם

חשוב במיוחד: אזכור מידע ייחודי לגבי הבלוג או הבלוגר אליו אתם פונים “יוכיח” לו כי לא שלחתם תבנית הודעת דואר למספר רב של אנשים, אלא הקדשתם זמן כדי לבצע מחקר לפני ששלחתם לו הודעה.

דרך זו היא גם הזדמנות מצוינת להציג את התוכן שלכם ולהבהיר לבלוגר מדוע צריך להיות לו אכפת מהתוכן.

בואו נראה כמה דרכים בהם אתם יכולים לציין משהו ייחודי:

 • הסתכלו על נושאי הפוסטים האחרונים שלהם.
 • הסתכלו על ציוצים וציוצי תגובה אחרונים שלהם.
 • הסתכלו על התגובות שהם כתבו על פוסטים.
 • הסתכלו על העמוד שלהם לגבי תחומי עניין שלהם.
 • הסתכלו על הביוגרפיה בעמוד הטוויטר שלהם.

כל אלו יכולים לספק מידע בעל ערך לגבי הבלוגר, כזה שלאחר מכן תוכלו להוסיף להודעת הדואר האלקטרוני שלכם. הנה דוגמה:

“שמתי לב לפוסט שהעלית לאחרונה לגבי הסרטים הטובים של שנת 2014 נכון לעכשיו. אני מסכים איתך לחלוטין וגם אני הייתי מכניס את “הזאב מוול סטריט” לראש הרשימה שלי. ברצוני לשתף אותך במשהו שקשור לנושא- קישור- זו ויזואליזציה של הסרטים הכי מכניסים בשנת 2014, יחד עם עלויות ההפקה והרווחים שלהם. חשבתי, לאחר שקראתי את הפוסט האחרון שלך ומכיוון שזהו אחד מתחומי העניין שלך, שהקישור עשוי לעניין אותך.

לא לקח זמן רב לכתוב מכתב זה והוא נוצר כתוצאה מקריאת כמות נכבדה של כותרות פוסטים שנכתבו על ידי הבלוגר הרלוונטי. לתוכנת סינון דואר זבל יהיה קשה מאוד (סביר להניח שאפילו בלתי אפשרי) לסנן הודעה ייחודית שכזו, כך שהיא תעבור את מבחן הסינון בקלות.

השתמשו בחתימת דואר אלקטרוני

טיפ קטן שלא יגזול מכם זמן יקר: עליכם לצרף חתימת דואר אלקטרוני בסוף כל הודעות הפנייה שלכם בדואר האלקטרוני. החתימה תכלול מידע כגון:

 • שמכם המלא
 • תפקידכם בחברה
 • כתובת האתר אותו אתם מייצגים
 • מספר הטלפון שלכם
 • חשבונות הרשתות החברתיות שלכם (אם הם קשורים לעבודתכם)

זה אמור להראות כך:

ג’ון סמית’

מנהל שיווק רשתי

www.example.com

01234 567 8910

Twitter.com/jsmith

זוהי דרך נוספת להראות לבלוגר שאתם אנשים אמיתיים. הם יכולים לבדוק את האתר שלכם, את הפעילות החברתית שלכם ואפילו להרים לכם טלפון. שוב, שולחי דואר זבל לא עושים דברים כאלה.

השתמשו בכתובת דואר אלקטרוני אמיתית

חלק מאנשי ה- SEO מאמינים שצריך להשתמש תמיד בכתובת דואר אלקטרוני השייכת ללקוח אותו הם מייצגים, ולא להשתמש בכתובת של חברת ה- SEO. כך שאם לדוגמה אני מייצג את חברת Zappos, עליי להשתמש בכתובת myname@zappos.com ולא myname@distilled.net. הסיבה לכך היא שלאנשי SEO יש לעיתים מוניטין רע, וישנם בלוגרים שעלולים להתעלם אוטומטית מפנייה שהגיעה מחברת SEO. ישנם חילוקי דעות לגבי עצה זו, ומניסיוננו שימוש בכתובת דוא”ל המזוהה עם SEO מעולם לא גרם לבעיה ומנע יצירת שיתופי פעולה. למעשה, זו דרך טובה מאוד לבדוק האם מה שאנחנו עושים הוא אכן איכותי, ובפרט עלינו לשאול את השאלה “האם זה בסדר לנסות ליצור יחסי שיתוף פעולה עם הבלוגר הזה, לגבי התוכן הזה ותוך שימוש בשמי?”

אם התשובה היא לא, האם כדאי לכם לנסות ליצור את הקשר הזה מלכתחילה?

בסופו של דבר, כדאי שתבדקו מה עובד הכי טוב עבורכם. כשיש לנו את האופציה, סביר להניח שנשתמש בכתובת דואר אלקטרוני של הלקוח, אבל אם אין כתובת כזו פנויה, אין שום סיבה לתת לכך למנוע מבעדנו לנסות להשיג את שיתוף הפעולה דרך כתובת הדואר האלקטרוני הרגילה.

לעומת זאת, כדאי לוותר על שימוש בכתובת דואר אלקטרוני חינמית כמו ג’ימייל, הוטמייל או יאהו!. למרבה הצער, שולחי דואר זבל רבים מנצלים את השירותים החינמיים האלה, והופכים אותם לעוד סממן לכך שלא מדובר בפנייה כנה.

הזכירו את המיקום שלכם (אם זה רלוונטי)

ברוב המקרים לא תוכלו ליישם את העצה הזו, אבל אם יש לכם הזדמנות, זוהי שיטה מעולה לשכנע את מקבל הפנייה כי אתם אמיתיים ולסלול את הדרך אל מערכת יחסים טובה.

העיקרון פשוט: אם אתם יוצרים קשר עם בלוגר שבמקרה מתגורר באותה עיר כמו הלקוח שלכם, הזכירו זאת בהודעת הדואר האלקטרוני. לדוגמה:

“מכיוון שאנחנו ממוקמים בסיאטל, היינו רוצים לנצל את ההזדמנות ולדבר עם בלוגרים מקומיים כמוך ולנסות לשתף אותם בחלק מהתוכן שעליו אנחנו עובדים ושעשוי לעניין אותך”.

אפשר לקחת את הדברים אפילו צעד נוסף קדימה, ולהיפגש עם בלוגרים מקומיים לארוחת צהריים או קפה. אין דרך טובה יותר להראות שאתם אנשים אמיתיים מאשר לקנות למישהו כוס קפה (וקאפקייק!). אם אתם מגלים שישנם כמה בלוגרים מקומיים באזורכם, ארגנו מפגש משותף – זו דרך נהדרת ליצור קשרים אמיתיים ולגרום לכמה וכמה בלוגרים לשתף פעולה עם המותג שלכם.

המשך מעכב

המשך מעקב (Follow Up)

להערכתנו, כמות הקישורים שנוצרה בזכות פולו אפ והמשך טיפול בפניות שלא נענו בפעם הראשונה זהה לזו שנוצרה בזכות הודעות הדואר האלקטרוני הראשונות שלנו.

אנשים עסוקים, ובלוגרים פופולאריים הם בהחלט אנשים עמוסים מאוד שמקבלים כמות גדולה של הודעות דואר אלקטרוני, ובעולם שבו אנחנו יכולים לבדוק מיילים תוך כדי תנועה, ומרבים לעשות זאת, הודעת הדואר האלקטרוני שלכם עלולה להישמט מתודעת הקורא ולהישכח במהירות. מסיבה זו כדאי לבצע מעקב מסודר אחרי הפניות לשיתופי פעולה שלא נענו בפעם הראשונה, ולא להרים ידיים אלא לשלוח בקשה נוספת. כדאי גם לזכור שפנייה שנייה תדגיש לבלוגר כי אתם אנשים אמיתיים ולא תוכנה המכוונת לאתרים רבים בו זמנית.

על מנת שתוכלו להמשיך ולעקוב אחרי כל פנייה, עליכם לתעד את התשובות שקיבלתם ולשמור על המידע מאורגן – הדבר האחרון שאתם רוצים שיקרה הוא שתפנו שוב למישהו שכבר קישר אליכם! ישנן מספר דרכים להבטיח כי הפניות שלכם לשיתופי פעולה יישמרו באופן מסודר שיאפשר פולו אפ יעיל, החל מגיליון אלקטרוני פשוט של אקסל ועד מערכת ניהול קשרי לקוחות מובנית (CRM). הבה נבחן כמה מהאפשרויות האלו.

גיליון אלקטרוני של אקסל

כשאתם מתחילים בבניית קישורים, גיליון אלקטרוני פשוט של אקסל יהיה בסדר גמור, וגם בשלב יותר מתקדם, זה עדיין יכול להספיק, אבל אם אתם עובדים על מספר קמפיינים בו זמנית, אקסל עלול להתגלות כפתרון מעט מסורבל ולא יעיל.

גיליון אלקטרוני של אקסל יכול להיראות בהתחלה כך:

גיליון אלקטרוני פשוט של אקסל

1

כתובת

DA

דואר אלקטרוני ליצירת קשר

שם איש קשר

נוצר קשר?

קיבלנו תגובה?

קישור?

2

www.example.com

73

Mail.example.com

ג’ון סמית

כן

כן

כן

3

www.site.com

63

Mail.site.com

ג’יין רוברטס

כן

לא

לא

4

www.website.com

45

Mail.website.com

סטיב וויליאמס

לא

לא

לא

האם זה באמת עד כדי כך פשוט? בהחלט. אם יש לכם מידע רלוונטי אחר או רשתות שאכפת לכם מהן תוכלו להוסיף עוד עמודות, ובכל מקרה קובץ אקסל יספק אתכם.

יחד עם זאת, אחרי שתשתמשו באקסל זמן מה, ייתכן שכבר יהיה לכם קשה לעבוד בדרך זו. לדוגמה, מה יקרה אם תפצחו בעוד קמפיין ותרצו ליצור קשר עם אנשי הקשר שלכם פעם נוספת? אמנם עדיין תוכלו לבצע את המשך המעקב במערכת אקסל מתקדמת מספיק, אבל הדבר עלול להפוך למסורבל.

כלים ייעודיים לניהול קשרי שיתוף פעולה

בשלב זה ייתכן שתבחרו להשקיע במערכת ממוקדת יותר לניהול קשרי שיתוף הפעולה שלכם. ישנן מספר אפשרויות, והפופולאריות ביניהן הן תוכנות כמו BuzzStream ו-Raven המתאימות למשימות שכאלו.

Boomerang

Boomerang הוא תוסף חינמי לג’ימייל המאפשר המשך מעקב אחרי מטרות שיתוף פעולה. כשאתם שולחים הודעת דואר אלקטרוני, ניתן להנחות את Boomerang לשלוח את הודעת הדואר האלקטרוני חזרה אליכם אם לא מתקבלת תשובה תוך פרק זמן נתון. זה נראה כך:

תוסף בומרנג

במקרה כזה, אם האדם אליו נשלחה הודעת דואר אלקטרוני לא משיב עליה תוך יומיים, Boomerang ישלח את הודעת הדואר האלקטרוני בחזרה אלינו. בדרך זו ניתן לבצע המשך מעקב בקלות, והדבר הטוב ביותר הוא שכך נוכל להיות בטוחים שלא נשלח הודעת דואר אלקטרוני לאדם הלא נכון, כלומר כזה שענה לנו כבר.

שילוב פונקציה זו עם תגובות Canned (הסבר על כך – בהמשך) מקנה לנו דרך מהירה ויעילה לבצע פולו אפ עבור כל מטרות הקישורים שלכם.

איך לבצע המשך מעקב?

בנוגע לאופן שבו יש לבצע את המשך המעקב (פולו אפ) עם אנשים, ההמלצה היא לשמור על הודעת הדואר האלקטרוני קצרה ותמציתית. מדובר באנשים שכבר שלחתם להם הודעה אחת, כזו שכוללת את כל הפרטים הנחוצים להם, ואין צורך לחזור על כך פעם נוספת.

אם אתם עונים לאותה הודעת דואר אלקטרוני ששלחתם, רוב תוכנות הדואר יכללו את ההודעה המקורית שלכם, כך שהנמען יכול לגלול מטה ולמצוא את כל דבר שירצו בקלות.

בנוגע למה שעליכם לכתוב, טקסט פשוט כגון זה יכול לעשות את העבודה:

שלום ג’ון,

רק רציתי לבדוק אם קיבלת את האימייל ששלחתי לפני מספר ימים (מצורף למטה), בנוגע ל”מדריך המושלם לטיול תרמילאים” שחיברתי. זה יהיה נהדר אם תוכל לשלוח לי משוב ולראות אם מדובר בתוכן שתהיה מעוניין לשתף עם קוראי הבלוג שלך.

מצפה לשמוע ממך.

תודה!

פאדי

(כאן תוכלו לכלול את הודעת הדואר האלקטרוני המקורית כדי שיוכלו להתייחס אליה במקרה שאינם זוכרים אותה)

זהו מייל קצר ונחמד שמעביר את מה שצריך לומר בנימוס. בדרך כלל אנחנו נוהגים לשלוח הודעת המשך פעם אחת. אם עדיין לא מתקבלת תגובה, סביר להניח שנמשיך הלאה ולא ניצור איתם קשר בעתיד עבור קמפיין ספציפי זה. פולו-אפים נוספים עלולים להתפרש כניסיון הצקה ולפגוע בסיכוי ליצור מערכת יחסים איתם בעתיד (עבור קמפיינים אחרים).

התמודדות עם תוכן שלילי

התמודדות עם תגובות שליליות

סביר להניח שתיתקלו גם בתשובות שליליות לניסיונות שלכם ליצור שיתופי פעולה. הדבר נורמאלי ולא צריך להדאיג אתכם. למעשה, סירוב הוא גם הזדמנות מצוינת ליצור קשר עם הבלוגר ולקבל ממנו משוב. ישנם מספר עקרונות שכדאי לקחת בחשבון כשמתמודדים עם תשובות שליליות.

תמיד תענו, אל תתעלמו מהודעות דואר אלקטרוני

אתם עשויים להתפתות להתעלם ממייל שכולל תשובה שלילית ופשוט להמשיך הלאה, במיוחד אם השקעתם את כל כולכם בתוכן זה וגיליתם שמישהו לא אוהב אותו – אבל התעלמות מתגובה משמעותה שאתם פוגעים בסיכויים שלכם לבנות אי פעם מערכת יחסים טובה עם אותו אדם. אולי הוא לא אוהב את העבודה הנוכחית שלכם, אבל מה לגבי הדבר הבא שתעשו? הדבר האחרון שאתם רוצים לעשות זה להרחיק מישהו, כך שהוא אפילו לא יטרח להסתכל על העבודות העתידיות שלכם.

נסו להשיג מידע ומשובים רבים ככל האפשר

כשאתם עונים למישהו, נסו לקבל משוב לגבי הסיבות שבגינן הוא לא מעוניין לקשר אליכם. אם אתם מקדמים פיסת מידע, בקשו חוות דעת לגבי איך אפשר לשפר את התוכן: האם קיימת דרך טובה יותר להציג את המידע? האם הוספת אינפורמציה או סטטיסטיקה תהפוך את התוכן לבעל ערך רב יותר?

לפעמים הבעיה היא לא התוכן לכשעצמו. בהחלט ייתכן שלבלוגר פשוט אין זמן לכתוב פוסט ולקשר אליכם. במקרה שכזה, כדאי להציע לבלוגר עזרה בכתיבת הפוסט כך שהוא לא ייאלץ להשקיע בכך זמן. אתם גם יכולים לשאול את אותו אדם איזה סוג תכנים חסר בתחום פעילותכם, לדעתו. האם הוא מזהה ביקוש עבור תוכן מסוים אבל אין לו זמן ליצור זאת בעצמו? חיפוש שכזה עשוי להוביל להזדמנויות מצוינות עבורכם. לדוגמה, תוכלו להגיע להסכמה על שיתוף פעולה עם הבלוגר שבמסגרתו אתם תיצרו את התוכן שהם היו רוצים לראות, הם ישתמשו בקשרים שלהם כדי לקדם תוכן זה – וכך ביחד תיצרו משהו בעל ערך בתחום פעילותכם.

בנוסף, דמיינו שקיבלתם מבלוגר רעיון טוב לתוכן. לאחר מכן אתם יוצרים את התוכן ושולחים לו אותו שוב על מנת שיתרשם ממנו. סביר להניח שהפעם הוא יהיה מוכן לקבל אותו! במיוחד אם אתם מקפידים לתת לו קרדיט עבור הרעיון או אזכור קצר.

טיפים לשיתוף פעולה

עצות ליצירת קשרים באופן יעיל ומהיר

גם אם אתם מחליטים להקדיש כמה זמן שצריך לכתיבת הודעות דואר אלקטרוני אישיות, עדיין ישנם מספר כלים בהם תוכלו להיעזר על מנת לזרז את התהליך – וזאת מבלי לפגוע באיכות.

Boomerang

כבר הזכרנו את Boomerang קודם לכן, ככלי נהדר לביצוע המשך מעקב כשמשתמשים באפשרות הזו:

פיצ'ר בומרנג

תוכנה זו מציעה אפשרות נוספת שבאמצעותה תוכלו לקבוע מתי נשלחת הודעת דואר אלקטרוני. הדבר מאוד שימושי אם אתם יוצרים שיתופי פעולה באזורי זמן שונים. דוגמה טובה לכך היא אם אתם יושבים בסיאטל ורוצים ליצור שיתופי פעולה עם בלוגרים שמתגוררים בלונדון. כשאתם מגיעים למשרד ומתחילים לשלוח הודעות דואר אלקטרוני בתשע בבוקר, זה כמעט סוף יום העבודה של אלו שחיים בממלכה המאוחדת – לא הזמן הטוב ביותר לשלוח למישהו מייל.

תוכלו להשתמש ב- Boomerang כדי לקבוע מתי תישלח הודעת הדואר האלקטרוני. ברגע שהתקנתם את האפליקציה, מופיע כפתור קטן בג’ימייל:

כאשר אתם יוצרים הודעת דואר אלקטרוני חדשה ולוחצים עליה, תקבלו את התפריט הבא:

כפתור ייחודי לבומרנג

מכאן והלאה תוכלו לקבוע מתי הודעת הדואר האלקטרוני תישלח ובכך להבטיח שהיא מגיעה לנמען בזמן הנכון מבחינתכם.

Canned Responses בג’ימייל

זו אופציה שקיימת במעבדה של ג’ימייל (קראו כיצד להפעיל את המעבדה כאן) המאפשרת להכניס במהירות טקסט שנכתב מראש לתוך הודעת דואר אלקטרוני. זהו כלי יעיל להפליא ממספר סיבות, שהעיקרית שבהן היא שלא צריך לדאוג להעתיק ולהדביק טקסט להודעות הדואר האלקטרוני כל פעם מחדש. במקום זאת, אתם יכולים פשוט לבחור באפשרות התגובה השמורה ולהכניס את הטקסט הרלוונטי.

תגובות canned

הדבר שימושי במיוחד אם תשלבו את זה עם ה- Boomerang ותשתמשו בשילוב כדי לבצע פולו אפ.

תוכלו ליצור תגובה שמורה, והיא זו שתישלח אל האנשים שכבר שלחתם אליהם הודעה אך הם לא ענו. אם נשתמש בדוגמה הקודמת, זה ייראה כך:

שלום שם הנמען,

רציתי רק לוודא שקיבלת את האימייל ששלחתי לפני מספר ימים (מצורף למטה), בנוגע ל”מדריך המושלם לטיול תרמילאים” שחיברתי. זה יהיה נהדר אם תוכל לשלוח לי משוב ולראות אם מדובר בתוכן שתהיה מעוניין לשתף עם קוראי הבלוג שלך שם הבלוג.

מצפה לשמוע ממך,

תודה!

פאדי

שימו לב שהחלקים המודגשים בצהוב הם חלקים שמיועדים באופן אישי לנמען אליו אתם פונים. אתם עדיין צריכים להפוך את הודעת המשך לאישית, שכן אחרת הסיכוי שתזכו לתגובה הוא קלוש.

Rapportive

Rapportive הוא תוסף נהדר לג’ימייל ואאוטלוק אשר מספק לכם כמות לא קטנה של מידע על הנמען שלכם.דוגמה למידע המוצג

הנה דוגמה כיצד Rapportive נראה כשמנסים לשלוח הודעת דואר אלקטרוני לראנד:

 • מיקומו הגאוגרפי של ראנד
 • תפקידו ב-Moz
 • פרופיל הלינקדאין
 • כתובת דואר אלקטרוני

המידע הזה יכול לסייע לכם לגלות מעט יותר עליו וכך לאפשר לכם להפוך את הודעת הדואר האלקטרוני אליו לאישית יותר. לדוגמה, אם לאחרונה הוא צייץ סיפור חדשותי מסוים, תוכלו להגיב עליו גם כן. פעולה זו מראה כי השקעתם זמן במחקר עליו, ולא הסתפקתם בשליחת הודעת דואר אלקטרוני תבניתית להרבה אנשים.

מלכודות שיש להימנע מהן ביצירת קשרים

ישנן כמה טעויות נפוצות שעלולות לקרות כשאתם בונים קישורים, שכן טעויות קורות – וזה בסדר כל עוד אתם לומדים מהן. אנחנו מקווים שחלק זה יסייע לכם ללמוד מטעויות של אחרים, ולהימנע מלבצע אותן בעצמכם.

שימוש בתוכנות לשליחת כמויות גדולות של דואר אלקטרוני

ישנם כמה ספקי תוכנה המאפשרים לכם לשלוח הודעות דואר אלקטרוני לאנשים רבים בו זמנית. זו פעולה לגיטימית כשאנשים התרגלו להקשיב לכם ומצפים מכם למייל, וחברות רבות פועלות כך כל הזמן עם רשימות תפוצה – אך כשמדובר בבניית קישורים, זהו רעיון רע להשתמש בכל תוכנה מסוג זה.

הסיבות לכך הן:

 • הרבה יותר קשה להפוך תפוצת דואר שכזו לאישית.
 • אם שגיתם, כל הנמענים רואים את הטעות ולא רק נמען אחד.
 • אתם יכולים להיכנס לרשימה השחורה אם אנשים מסמנים אתכם כדואר זבל.
 • אתם עלולים לעבור על החוק אם אתם שולחים הודעות דואר בתפוצה רחבה לאנשים שלא הסכימו לקבל דואר באופן זה.

הוסיפו לזה את העובדה שאתם מסכנים לא רק את השם שלכם, אלא גם את האתר שאתם מייצגים, והורסים את הסיכוי שלו לעבוד עם נמעני דואר אלקטרוני בעתיד – אנחנו ממליצים בחום להימנע משיטת עבודה זו.

כשלא מתאימים אישית את תבנית המייל

דמיינו שליחה של תבנית הודעת הדואר האלקטרוני שהצגנו מקודם, מבלי לערוך את החלקים הצבועים בצהוב (שם נמען וחברה) – סביר להניח שלא תקבלו תגובה חיובית… ועל כן כדאי להדגיש את החלקים אותם יש להתאים אישית (למשל באמצעות מרקור בצהוב) וזאת על מנת שלא נשכח לשנותם.

אם בכל זאת שלחתם תבנית כללית מבלי לערוך את החלקים הרלוונטיים, אפשרות Undo Send של מעבדות ג’ימייל עשויה לפעמים להציל את המצב, אם אתם זריזים מספיק.

שיפור האתר באמצעות לינקים

תוך כמה זמן בניית קישורים תשפר את דירוג האתר?

כפי שציינו בתחילת הפרק, בחלק הנוגע לקביעת מטרות, ייתכן שיידרש זמן עד שלבניית הקישורים תהיה השפעה חיובית על דירוג האתר שלכם. משך הזמן יכול להשתנות משמעותית ותלוי במספר גורמים:

 • התחרותיות בתחום בו אתם פועלים באופן כללי.
 • מידת התחרותיות של מילות המפתח שהצבתם כמטרה.
 • רמת הפעילות של המתחרים שלכם – כלומר, האם גם הם בונים קישורים באופן פעיל.
 • סוגי הקישורים שאתם בונים.
 • ההיסטוריה והעוצמה של הדומיין שלכם.

כל הגורמים הנ”ל מצביעים על כך שכדי להגיע לדירוג היעד שלכם תצטרכו להמתין מספר ימים עד מספר חודשים, והדבר צריך להילקח בחשבון ולהיכלל ביעדים ובציפיות שלכם ושל כל הגורמים הקשורים לקמפיין – כולם צריכים להיות מודעים לכך ששיפור מיידי אינו סביר.

ציפייה מציאותית בה עליכם להתמקד היא הגברת התנועה לאתר שלכם בעקבות השקעה באופן שוטף בשיפור האתר, העסק והפעילות המקוונת. אתם לא צריכים לחשוב על בניית קישורים כפעילות חד פעמית, מכיוון שבדרך זו תתאכזבו מהתוצאות. בניית קישורים צריכה להיות פעילות ממושכת שהולכת יד ביד עם יוזמות נוספות כמו יצירת תוכן, שירות לקוחות מעולה ומדיה חברתית. ביחד, כל הפעילות הזו עשויה להוביל להגדלת התנועה ולהגדלת רווחי החברה שלכם. השילוב וההתמדה בהתקדמות אל היעד הם אלה שסביר להניח יגרמו לכך שתצליחו במהרה.

פרק 4: איך משיגים קישורים לאתר

ישנן דרכים רבות להשיג קישורים. הדרך הנכונה עבורכם תלויה במשאבים שיש ברשותכם, כמו גם התחום בו אתם פועלים. תחומים מבוססים ותחרותיים דורשים, ברוב המקרים, אגרסיביות רבה יותר בבניית הקישורים ואתם עלולים לגלות שהשגת הקישורים קשה יותר. לעומת זאת תחומים חדשים יחסית ושצומחים במהירות מלאים באפשרויות יצירת קשר עם בלוגרים ויצירת קהילה. פרק זה יחשוף אתכם לטקטיקות שאפשר להחיל על רוב סוגי האתרים.

קישורים מבוססי תוכן

בניית קישורים מבוססי תוכן

בניית קישורים מבוססי תוכן הופכת לפופולארית בקרב אנשי SEO בגלל מספר סיבות, למרות שזו יכולה להיות אחת הגישות המסובכות להוצאה לפועל באופן מוצלח. התהליך הבסיסי נראה בערך כך:

תרשים בניית קישורים

חלק מאלה כבר למדתם בפרק על הקמת קמפיין בניית קישורים כך שנשתדל לא לחזור על עצמנו כאן. הנחת היסוד הבסיסית היא שאתם יוצרים נכס ואיתו אתם מנסים להשיג קישורים. הנכס הזה הוא תוכן, שעשוי לכלול דברים כמו:

 • אינפוגרפיקה
 • ויזואליזציה של מידע
 • דף לבן
 • מדריך
 • וידאו
 • גלריית תמונות

אתם יכולים ליצור את הנכסים האלה בציפייה להשיג קישורים אליהם מאנשים שחושבים שהם רלוונטיים, מעניינים, מצחיקים, אינפורמטיביים וכו’. לאחר מכן, אתם יכולים לפנות לאנשים האלה בניסיון ליצור את הקישורים האלה.

ככל שהזמן יחלוף נסו להגיע למצב שבו אתם לא צריכים לבקש מהם כל פעם קישור, אלא לשתול את התוכן אצל מספר אנשי מפתח משפיעים בקהילה שלכם, והם יעזרו להפיץ את המידע עבורכם. ייתכן שלהגיע למצב זה יחייב אתכם להשקיע זמן וליצור תכנים יוצאי דופן, אבל זו בהחלט משימה אפשרית.

קישורים מבוססי תוכן

דוגמאות לקמפייני בניית קישורים מבוססי תוכן

בחלק זה נבחן מספר דוגמאות לקמפייני בנית קישורים מוצלחים וננתח מה הפך אותם לכאלה. שימו לב שהמטרה העיקרית של דוגמאות אלה לא הייתה בהכרח השגת קישורים, אבל מאחר שהם עשו זאת בהצלחה כדאי ללמוד מהן.

זוהי פיסת מידע קטנה ואינטראקטיבית שלא רק מעוצבת היטב, אלא גם בהחלט שימושית – היא עוזרת למשתמשים להבין את הציפיות השונות במקומות שונים בעולם בכל הקשור לתרבות ולנימוסים.

מפת האתיקה

לעמוד הזה יש נכון לכתיבת המדריך (בגרסה האנגלית) 68 דומיינים שמקשרים אליו ו-63 ב- Page Authority.

מה גרם להצלחה?

 • הוא עובד היטב וקל לשימוש – פשוט בוחרים את המדינה והתוכן משתנה מיידית
 • העיצוב נקי מאוד, כך שאתם יכולים להבין בקלות מה האתר עושה
 • הוא רלוונטי לסוגי האנשים שיבקרו באתר להזמנת חדרי מלון
 • התוכן שימושי עבור אנשים מכיוון שפערים תרבותיים והבדלי נימוסים הם בעיה נפוצה

100 שנים מומחזות של מוזיקת רוק

מדובר בתוכן אינטראקטיבי, המציג את הסוגים השונים של מוזיקת הרוק שהתפתחו במאה השנים האחרונות.

לעמוד הזה יש כרגע (נכון לכתיבת המדריך באנגלית) 198 דומיינים שמקשרים אליו ו- 53 ב- Page Authority. ננסה להבין למה הוא מושך קישורים:

 • האינטראקטיביות תורמת רבות, מושכת את המשתמשים וגורמת להם להישאר בעמוד
 • יש אינטראקציה עם התוכן ואפשר להאזין לדוגמאות של קטעי מוזיקה
 • הוא מכוון לקהל גדול של אנשים (חובבי מוזיקת רוק)
 • הוא מותאם לאנשים שהשתמשו באתר להזמנת חדרי מלון המתמחה בהופעות מוזיקליות

אתם נגד ג’ון פולסון

זהו רעיון חכם שנוצר על ידי איש SEO בריטי. מדובר באתר אינטראקטיבי שמאפשר לכם להשוות את המשכורת השנתית שלכם עם זו של ג’ון פולסון, סוחר פורקס מאוד מצליח.

בעבר זה היה מוצג בעמוד הבית, והיווה טכניקת בניית קישורים כדי להשיג קישורים לעמוד הבית לפני שהשירות עלה לאוויר. לפני שהזיזו אותו היו לתוכן יותר מ- 200 דומיינים מקשרים. מה הפך אותו למוצלח כל כך?

 • הוא אינטראקטיבי, אבל קל לשימוש ומבקש מכם רק נתון אחד (המשכורת השנתית שלכם)
 • הוא מושך את הגולשים על ידי כך שהוא גורם להם לגלול את העמוד מטה כדי לגלות מידע נוסף
 • לרובנו קשה לתפוס את הסכומים שג’ון פולסון מרוויח
 • מאוד קל לשתף אותו לכמעט כל אחד ולא רק אנשים שסוחרים במניות פורקס

18 מייסדי חברות סטארטאפ משתפים ברגעי השפל שלהם

דף זה שונה מהתכנים הקודמים ומכיל בעיקר טקסט כתוב ולא תוכן ויזואלי. זו סדרת סיפורים של מקימי חברות סטארטאפ שמשתפים את רגעי השפל שלהם לפני שהפכו להצלחה גדולה.

לאתר הזה יש נכון לכתיבת המדריך (בגרסה האנגלית) 21 דומיינים מקשרים ו- 36 ב- Page Authority. בואו נבחן מה גרם לתוכן זה להצליח:

 • הוא שונה: רוב הראיונות מתמקדים בדרך כלל בנקודות ההצלחה ואילו כאן מדובר בהיפך המוחלט, ועל כן זה מושך את תשומת הלב של הגולשים.
 • המרואיינים והחברות שלהם מפורסמים בתחומם, כך שסביר להניח שיש להם עוקבים רבים ברשתות החברתיות.
 • התוכן מעניין אנשים רבים הפעילים ברשת, ולכן מגדיל את הסיכויים לקבלת קישורים ושיתופים ברשתות חברתיות.

בלוגים אורחים

פוסטים אורחים בבלוגים חיצוניים

זהו חלק מתהליך שבו ניגשים לאתרים אחרים ובודקים אם הם מוכנים לפרסם בבלוג שלהם תוכן שכתבתם. במקרים רבים זוהי דרך יעילה לזכות בקישורים תוך שימוש בתוכן מאיכות גבוהה, אבל כדאי לקחת בחשבון שגוגל הזהירה לגבי שימוש בטקטיקה הזו עם תוכן מאיכות נמוכה וטקסט עוגן שעבר אופטימיזציית יתר.

ככל שטקטיקה זו של בלוגרים אורחים נעשתה שכיחה יותר, היא גם הפכה לכמעט אוטומטית ואיכות הפוסטים ירדה משמעותית. גוגל שמה לב, ומאט קאטס, ראש צוות ה- Webspam לשעבר של החברה, כתב פוסט שהכריז ש”אפשר לשכוח משיטה זו. בלוגים אורחים סיימו את הקריירה שלהם”. אם אתם יכולים ליצור תוכן באיכות גבוהה, אתרים רבים בעלי שם (Moz הוא אחד מהם) עדיין יקבלו אותו בברכה. עם זאת, טקטיקה זו לא צריכה להיות הדרך היחידה בה אתם בונים קישורים, שכן גוגל טובה מאוד בלמצוא ולהוריד את הערך של קישורים שנבנים בדרך זו.

פתיונות אגו

פתיונות אגו

“פיתיון אגו” הוא פיסת תוכן שמלטפת את האגו של אנשים מסוימים, המופיעים בתוכן, וזאת מתוך תקווה כי הם ישמחו לקרוא את התוכן כמו גם לשתף אותו על ידי קישור. סביר להניח שכבר ראיתם מספר דוגמאות לכך בעבר, והנה עוד כמה:

כל אלה ימשכו את תשומת הלב של האנשים או האתרים שמפורסמים בהם. זו יכולה להיות דרך טובה להשיג קישורים בעלי איכות גבוהה ותנועה לאתר שלכם, אם כי לא סביר שתקבלו כמויות גדולות של קישורים – מכיוון שהתוכן בדרך כלל ממוקד במספר מצומצם של אנשים או אתרים בעלי נוכחות בולטת.

בניית קישורים המבוססת על פיתיונות אגו נראית בערך כך:

קונספט וחקירת מטרות > כתיבת תוכן > יצירת שיתוף פעולה > מעקב המשך

שלב 1: קונספט וחקירת מטרות

ראשית, עליכם לחשוב על קונספט לתוכן שלכם, והוא צריך להיות קשור איכשהו לנושא של האתר שלכם. לדוגמה, אם אתם מפעילים אתר המוכר צריפי גינה, ככל הנראה תרצו לבחור אחד מהרעיונות הבאים:

 • עשרת הבלוגים הטובים בגננות לשנת 2014
 • 15 עיצובי גינה מעוררי השראה
 • הבלוגרים הטובים ביותר בתחום הגננות שכדאי לעקוב אחריהם בטוויטר

אלו רעיונות מאוד פשוטים, אבל הרעיון הוא לא לסבך דברים יתר על המידה.

ברגע שבחרתם רעיון, עליכם לבצע מחקר כדי לבחור את מי תכללו ברשימה שלכם. ישנם מספר דברים אותם אתם צריכים לקחת בחשבון כשאתם מנסים למצוא את האנשים הנכונים:

 • חפשו בלוגים פעילים שפרסמו לאחרונה
 • חפשו בלוגים שיש להם הרבה עוקבים ברשתות חברתיות
 • ודאו שיש לכם את פרטי ההתקשרות של הבלוגרים.

בנוסף, וזה צריך להיות ברור מאליו, כשאתם יוצרים רשימה בנוסח “עשרת הטובים ביותר”, ודאו שכל אדם או אתר שנמצאים ברשימה באמת מתאימים לה. אם המוטיבציה שלכם היא רק למצוא אנשים שמוכנים לשתף, הדבר יהיה ברור לעין, הן לאנשים אליהם אתם פונים והן לגולשים.

שלב 2: כתיבת תוכן

החלק הזה פשוט גם כן, אבל כדאי שתנסו להוסיף כמה שיותר פרטים על כל אדם או אתר שאתם מציגים בכתבה. זכרו שאתם מנסים ללכוד את תשומת הלב של הבלוגרים, ואתם רוצים שהם ישתפו את הפוסט ויקשרו אליו. אם אתם יכולים, כללו את הדברים הבאים:

 • תמונה של הבלוגר או תצלום מסך של האתר
 • קישור לאתר שלהם ולפרופיל הטוויטר שלהם
 • הסבר למה הם כלולים ברשימה, כלומר מה הופך את הבלוג או האדם ליוצאי דופן.

שלב 3: יצירת שיתוף פעולה

ברגע שהפוסט מפורסם, הצעד הבא הוא לשלוח הודעת דואר אלקטרוני לבלוגרים או אתרים שכלולים בפוסט וליידע אותם. זכרו להשאיר את המייל פשוט. תמיד ניתן להוסיף עוד מידע, אם תרצו, אבל רוב הסיכויים שהאנשים עימם אתם יוצרים קשר עסוקים, ולכן תרצו להעביר את המסר שלכם במהירות.

הנה דוגמה להודעת דואר אלקטרוני שתוכלו לשלוח:

הי ג’ון,

רק רציתי ליידע אותך שהופעת ברשימת עשרת הבלוגרים לגננות הטובים ביותר לשנת 2014קישור לאתר.

הוספנו אותך בגלל איכות הפוסטים אותם אתה מפרסם, כמו גם העצות המדהימות שאתה נותן לקוראים, ולכן אנחנו מוקירים אותך.

תרגיש חופשי לבדוק ולוודא שכל הפרטים אודותיך נכונים. כמו כן, מאוד נשמח לקבל ממך משוב. אם תרצה לשתף את הרשימה בפייסבוק או טוויטר, זה יהיה נהדר.

תודה!

פאדי.

בניית קישורים שבורים

בניית קישורים שבורים

האינטרנט מלא בקישורים שבורים, כולל בעמודים איכותיים ובעלי ערך. בניית קישורים שבורים היא דרך מאוד פופולארית, שמבוססת על כך שאתם עוזרים למנהלי האתרים לתקן את הקישורים השבורים שלהם, וזאת על ידי אספקת חלופה טובה יותר, אליה ירצו לקשר.

למרות שהפרטים עלולים להשתנות, התהליך הבסיסי נראה כך:

 1. חקרו קישורים שבורים ומצאו מטרות טובות
 2. צרו תוכן
 3. צרו שיתוף פעולה

הנה דוגמה: אתם מנהלים חברה שבודקת מחלבות ואתם רוצים לבנות קישורים לעמוד המשאבים המדעיים שלכם. לאוניברסיטה באזורכם יש עמוד ישן על משאבי מחלבות, אבל קישורים רבים שבורים. אתם יוצרים קשר עם מנהל האתר ומפנים את תשומת ליבו לקישורים השבורים, ומציעים לו את המקורות החדשים והעדכניים שלכם כאלטרנטיבה. מנהל אתר האוניברסיטה יקשר לאתר שלכם. אפשר לחזור על התהליך הזה שוב ושוב. לפעמים תשתמשו בתוכן הקיים שלכם כהצעה לחלופה לקישורים השבורים, במקרים אחרים תיצרו תוכן במיוחד עבור מטרה זו.

הנה כמה מקורות נוספים שמסבירים איך ליצור בניית קישורים שבורים:

השבחת קישורים

דרישה מחדש של קישורים היסטוריים

מעט שונה מבניית קישורים שבורים אך דומה: השבחת קישורים הוא תהליך בו אתם מתקנים או תובעים בחזרה קישורים שפעם הפנו לאתר שלכם, או מפנים לאתר שלכם אבל חסרי ערך מבחינת SEO.

ישנם סוגים רבים של אסטרטגיות לדרישה מחדש של קישורים כאלו:

עמודי 404

אלו קישורים שמפנים לעמודים שאינם קיימים יותר באתר שלכם. Open Site Explorer הוא כלי טוב למציאת קישורים אלו (בצעו חיפוש “top pages” ומיינו כדי למצוא את עמודי ה- 404). אתם יכולים לכוון מחדש או לתקן את הקישורים האלה בצד שלכם, או לבקש ממנהל האתר לשנות את הקישור.

אזכורי מותג ללא קישור

לא קשה למצוא אנשים המזכירים את האתר שלכם מבלי לקשר אליו, והדבר נפוץ למדי. בדרך כלל, הודעת דואר אלקטרוני פשוטה לאותם אנשים מספיקה כדי לוודא שתקבלו קישור. כלים מעולים למציאת אזכורים שכאלה הם: Mention.net, Google Alerts, ו- Fresh Web Explorer.

תמונות ללא קישור

אופציה נפוצה אחרת היא מציאת אתרים שהעלו תמונות שלכם ללא קרדיט. במקום להגיש תלונה על הפרת זכויות יוצרים או לשלוח הודעת דרישה על הסרת תוכן בעל זכויות יוצרים, נצלו את ההזדמנות ובקשו קישור.

השתמשו בכלים כמו TinEye ו-Google’s Image Search כדי למצוא מנהלי אתרים המפרסמים את התמונות שלכם, ובקשו מהם בצורה מנומסת את הקרדיט המגיע לכם. נדבר על כך עוד בפרק 7.

עולם של קישורים

עולם שלם של טקטיקות בניית קישורים

פרק זה מתאר רק אחדות ממאות הטקטיקות השונות הקיימות לבניית קישורים (אתם יכולים להמציא עוד בעצמכם!). הטקטיקות המסוימות שאתם תבחרו תלויות במשאבים שלכם, ביצירתיות שלכם, בנישה בה אתם נמצאים, בקהל היעד שלכם ובזמן הפנוי שברשותכם.

על מנת לקבל עוד רעיונות מעוררי השראה, אנחנו ממליצים לבדוק את טקטיקות בניית קישורים של ג’ון קופר או את קטגוריית בניית הקישורים של Moz.

פרק 5: מדדי איכות בבניית קישורים

ישנם שני סוגים של מטריקות (מדדים) שמזוהים עם קישורים, ושכדאי להיות מודעים אליהן. מטריקות אלה יכולות לעזור לכם למדוד את ערכו של קישור אפשרי ולהעריך האם כדאי לכם לנסות להשיג אותו וכמה משאבים תרצו להשקיע עבורו. זה שימושי להכיר את המטריקות האלה כשאתם עושים ניתוח של פרופילי קישורים (דו”ח כולל של מספר וסוגי הקישורים באתר), בין אם מדובר באתר של מתחרים ובין אם זה האתר שלכם.

עוצמת הדומיין

עוצמת דומיין

עוצמת הדומיין היא הערך הכולל של דומיין שלם. במקום להסתכל על הערך של עמודים בודדים, אנחנו בוחנים את הדומיין כולו כדי לדעת מהי העוצמה שלו.

בדרך כלל, זה מוצג כ- Domain Authority או כ-Page Authority של עמוד הבית.

PageRank מחושב על ידי גוגל ומבוסס על מספר ואיכות הקישורים המובילים לאתר אינטרנט. המדד הוא בין 0 ל- 10, כש- 10 הוא הציון הגבוה ביותר. אנחנו יכולים להשתמש ב- PageRank של עמוד הבית של אתר כדי לקבל מושג מהי העוצמה שלו. למרות שבעיקרון זהו רק PageRank של עמוד בודד, הוא בכל זאת מהווה אינדיקציה טובה לעוצמת הדומיין, שכן רוב הקישורים לאתרים מובילים לעמוד הבית ו- PageRank זורם מהעמוד הראשי לעמודים הפנימיים.

צריך לשים לב שישנו הבדל בין “Toolbar PageRank” וה- PageRank בו גוגל משתמשים. את Toolbar PageRank אתם יכולים לראות על ידי התקנת סרגל הכלים של גוגל בדפדפן שלכם או על ידי שימוש בתוספים והארכות לדפדפן שאוספים מידע מאותו מקור, וזהו נתון המתעדכן על ידי גוגל אחת ל- 3-4 חודשים. את ה- PageRank, לעומת זאת, מעדכנת גוגל באופן תדיר, והוא מוזן לתוך אלגוריתם הדירוג שלה. מסיבה זו, ה- PageRank שאתם רואים בסרגל הכלים של גוגל יכול להיות בן כמה חודשים. אי לכך, ציון ה- PageRank של אתרים חדשים הוא 0, ועליהם לחכות עד שגוגל תעדכן את סרגל הכלים.

הערת מתרגם: נכון לרגע זה ידוע ש – Google לא מתכוונת לעדכן את ה – PR באופן מקוון.

ה-Domain Authority מחושב על ידי Moz והסקאלה שלו הוא בין 0 ל- 100, כש- 100 הוא כמובן הציון הגבוה ביותר. התוכנה משתמשת במספר נתונים שנלקחים מהרובוטים הזוחלים של Moz ועל סמך סממנים אלה מנסה לצפות כמה גבוה יהיה הדירוג של הדומיין בתוצאות החיפוש. זוהי אינדיקציה נוספת ל- PageRank ושימושית מאוד על מנת לגלות מהי עוצמת הדומיין.

במונחים של בניית קישורים, עוצמת אתר זו מטריקה טובה לשימוש מכיוון שאתם רוצים להשיג קישורים מאתרים חזקים. אם הקישורים שאתם מקבלים הם מדומיינים חזקים, הם יעבירו את העוצמה שלהם לאתר שלכם, וזה סימן מובהק מבחינת גוגל שיש ברשותכם אתר טוב שראוי לדירוג גבוה.

לדוגמה, ל- CNN יש דירוג PageRank של 8 ודירוג Domain Authority של 99. אתרים רבים אחרים מקשרים לאתר של CNN מכיוון שזהו אתר בעל סמכות עם תוכן באיכות גבוהה. בהתאם, הסיכוי ש- CNN יקשר לאתרים באיכות נמוכה אינו גבוה, כך שאם תצליחו לקבל קישור מ-CNN, זהו סימן לכך שגם האתר שלכם טוב.

כלים למדידת עוצמת דומיין:

 

עוצמת העמוד

עוצמת עמוד

ישנם מקרים בהם תהיה לכם הזדמנות להשיג קישור מעמוד קיים באתר, בניגוד לעמוד חדש שמיוצר עבור פוסט בבלוג או אייטם חדשותי. דוגמה לכך יכולה להיות רשימה קיימת שאליה הקישור אליכם יתווסף (למשל, בית הקפה שלכם מצורף לעמוד שמציג רשימה של אספרסו משובח בסיאטל).

במקרה שכזה כדאי לכם להעריך מהי עוצמת העמוד על מנת שתדעו עד כמה הקישור משתלם לכם, עוד לפני שאתם משקיעים מאמץ מיותר כדי להשיג אותו. ישנן שתי רשתות עיקריות שהן כמעט זהות לאלו הבודקות את עוצמת הדומיין: PageRank ו- Page Authority.

כבר דיברנו על PageAuthority .PageRank היא עוד מטריקה של Moz והיא מאוד דומה ל- Domain Authority, בהבדל אחד: היא מתייחסת לעמודים בודדים ולא אל דומיינים שלמים.

ככל שה- PageRank או ה- PageAuthority של העמוד ממנו אתם רוצים קישור גבוהים יותר, כך גבוה יותר הסיכוי שהקישור אכן יעזור לכם במאמצי ה- SEO שלכם.

טקסט עוגן

טקסט עוגן

כבר דיברנו על המשמעות של טקסט עוגן, עכשיו ננסה להבין מה המשמעות שלו כרשת עבור אנשי SEO.

טקסט עוגן יכול לספק לגוגל אינדיקציה לגבי נושא התוכן של העמוד אליו מקשרים. אם למשל קישרנו לעמוד והשתמשנו במילים “תרגילי כושר”, סביר להניח שהאתר המקושר מכיל מידע הנוגע לתרגילי כושר. גוגל יכולה להשתמש במידע הזה כחלק מהאלגוריתמים לדירוג שלה. במקרה הזה, היא יכולה להחליט שהעמוד אליו מקשרים צריך להיות בדירוג גבוה יותר עבור מילות המפתח “תרגילי כושר” או וריאציות דומות.

במשך שנים רבות, קישורים שהפנו לאתר שלכם והכילו מילות מפתח כטקסט עוגן היו דרך טובה לקבל דירוג גבוה עבור אותן מילות מפתח. למרות שהדבר עדיין תקף במידת מה, עושה רושם שהעוצמה של טקסט העוגן כסממן מבחינת גוגל מעט פוחתת. ככל הנראה, הסיבה לכך היא אופטימיזציית יתר של טקסט עוגן על ידי אנשי SEO והנכונות של גוגל להעניש אתרים שכאלה דרך עדכון הפינגווין.

ראנד דיבר על הנושא בפרק של Whiteboard Friday והזכיר כמה אפשרויות בהן ייתכן שגוגל משתמשת במקום זאת.

עקב האופן המשתנה שבו נתפש השימוש בטקסט עוגן, עדיף לנקוט במשנה זהירות כשבונים קישורים. נסו לא לבנות יותר מדי קישורים המשתמשים באותו טקסט עוגן ובעיקר אם מדובר בקישורים שאינם מהאיכות הגבוהה ביותר – כלומר קישורים המגיעים מדומיינים בעלי איכות נמוכה, קישורים מאתרים שאינם ערוכים או קישורים שיש בהם יותר מדי טקסט עוגן (למידע נוסף בנוגע לאיכות קישורים, בדקו את הקישור לפוסט בבלוג State of Digital). חשוב שתנסו לגרום לפרופיל הקישורים שלכם להיראות טבעי ככל האפשר, ובדרך כלל המשמעות היא להשיג קישורים שמשתמשים בשם המותג או החברה שלכם כטקסט עוגן.

כלים למדידת טקסט עוגן:

 

מספרי קישורים

מספר קישורים

כאשר אתם בונים קישורים, עליכם לבצע מעקב אחרי מספר הקישורים שבניתם. אתם גם תרצו לבדוק מה מצב האתר שלכם בהשוואה לאתרי המתחרים, ולראות איך התקדמתם.

כפי שכבר ציינו בפרקים הקודמים וראינו בסקר גורמי הדירוג, המספר היבש של כמות הקישורים שמפנים אליכם הוא סממן מובהק לדירוג, אבל תצטרכו לזכור שאיכות חשובה באותה מידה, אם לא יותר.

מספר הקישורים יכול להועיל לנו בשני אופנים:

 • מדידת ההתקדמות / ההצלחה של קמפיין בניית קישורים
 • כדי להשוות בין האתר שלכם לבין האתרים של המתחרים

עבור שני השימושים הנ”ל יש להוסיף למשוואה את איכות הקישורים, על מנת שהדבר אכן יועיל לנו. כשאנחנו משווים את מספר הקישורים שלנו למספר הקישורים של המתחרים שלנו, ייתכן שנגלה פערים שיכולים להסביר את ההבדלים בדירוג. אם למשל אתם מנסים לדרג עבור מילות המפתח “שולחנות עץ” וכל האתרים בעמוד הראשון של תוצאות החיפוש מראים שיש ברשותם יותר מאלף אתרים מקשרים, תקבלו תחושה טובה לגבי רמת התחרותיות בתחום וסוג תשומת הלב שעליכם להשיג כדי להגיע לדירוג הרצוי מבחינתכם.

כלים למדידת מספר קישורים:

 • Open Site Explorer
 • Majestic SEO
 • AHREFs

קישורים מדומייני שורש

מספר דומיינים מקשרים

למרות החשיבות של כמות הקישורים, קישורים מדומיינים ייחודיים הם סממן עוצמתי אפילו יותר מבחינת גוגל. כשאנחנו אומרים “Linking Root Domains”, הכוונה היא למספר הדומיינים הייחודיים שמקשרים אלינו, ולא רק למספר היבש של קישורים.

לדוגמה, אם CNN מקשרים אליכם מחמש ידיעות חדשותיות שונות, זה נחשב כחמישה קישורים, אבל רק קישור אחד מדומיין שורש, מכיוון שכל הקישורים הגיעו מ- CNN.com, ואם ה- BBC קישר לאתר שלכם מסיפור חדשותי אחד, הרי שיש לכם קישור אחד וקישור מדומיין שורש אחד.

מספר הקישורים מדומייני שורש הוא סממן עוצמתי יותר ממספר הקישורים הכולל מכיוון שזוהי אינדיקציה טובה יותר לרמת הפופולאריות האמיתית של האתר. אם אנחנו חוזרים לאופן שבו גוגל רואה את הקישורים כ”הצבעות”, אז לכל אתר יש קול אחד שהוא יכול לתת לכם, כך שלא משנה מהי כמות הפעמים שהוא מקשר אליכם, עדיין מדובר בקול אחד (וכך נמנעת התופעה של הצבעות יתר).

קישורים מרובים מאותו דומיין הם תוצאה של כמה סיבות אפשריות. קישורים ממספר עמודי תוכן זו אופציה אחת, אבל האופציה הנפוצה יותר היא מה שאנחנו מכנים “קישורים חוצי אתר”: קישורים הממוקמים באיזשהו אלמנט תבניתי של האתר (למשל הכותרת הראשית, התחתית או סרגל צד). הדוגמה הרווחת ביותר היא קישורי “בלוגרול” (רשימת קישורים עליהם הבלוגר ממליץ והמופיעה בסרגל הצד), שכן בלוגרול מופיע לרוב בכל עמודי האתר.

באופן כללי, ערכם של סוגי קישורים אלו אינו גבוה כמו ערכם של קישורים המוזנים בתוך תוכן של עמודים בודדים בלבד. קישורים חוצי אתר יכולים לעיתים להיות קישורי זבל, ממומנים, ולא ניתנים באופן עריכתי כפי שגוגל אוהבת. למעשה, Moz פרסמה מחקר על אתר שהוענש קשות על ידי גוגל בגלל שהוסיף קישורים חוצי אתר לאתרי הלקוחות שלו. לכן, כדאי להתייחס אל קישורים אלה במשנה זהירות ולהשיג אותם אך ורק מאתרים בעלי איכות גבוהה, ובכל מקרה אל תהיו אגרסיביים מדי עם טקסט העוגן שלכם.

כלים למדידת קישורים מדומיינים ייחודיים

 • Open Site Explorer – לחצו על לשונית “קישורי דומיין”
 • Majestic SEO
 • AHREFs

הרלוונטיות של האתר המקשר

תמיד היה ויכוח סביב הטענה שגוגל משתמשת ברלוונטיות כסממן מובהק לחישוב ערך קישור. ההיגיון טוען שהיא אמורה לנהוג כך, מכיוון שטבעי שאתרים רלוונטיים יקשרו אחד אל השני, אבל מה אם אתם מקבלים קישור מעמוד הבית של ה- BBC לאתר שלכם שמתמחה בקפה? הרי לא תתנגדו לכך רק בגלל שהאתר של BBC לא מתמחה בקפה.

אם נסתכל לרגע מעבר לבניית קישורים, אתם עדיין רוצים להביא את התנועה אליה אתם מכוונים לאתר שלכם, כדי לנסות להפוך את המבקרים ללקוחות שלכם. מסיבה זו בלבד, עליכם לנסות למקם קישורים באתרים שבהם עשויים לבקר לקוחות פוטנציאליים. משמעות הדבר היא שערך הקישורים הוא מעבר ל- SEO אלא יכול להפוך גם למקור של הכנסה ישירה.

כפי שכבר דנו בחלק על טקסט עוגן, ישנן כמה אינדיקציות לכך שגוגל כבר לא מתייחסת לטקסט עוגן כסממן מובהק, ובמקום זאת משתמשת בניתוח של עמוד שלם כדי לוודא שהקישור רלוונטי. אם כך הדבר, ייתכן שקבלת קישורים מעמודים רלוונטיים תהפוך לסממן מובהק לדירוג.

נכון לעכשיו, הדבר הטוב ביותר לעשות הוא להתמקד באיכות, וכך לוודא שנותנים לכם קישורים מוצדקים ורלוונטיים מבחינת משיכת תנועה נכונה של אנשים.

מיקום הקישורים בעמוד

מיקום הקישורים בעמוד

דמיינו שאתם גרים בסיאטל ויש לכם בלוג על קפה. אתם מתכוונים לשתף את הקוראים שלכם בקישור לאתר של בית קפה מקומי שמגיש את הקפה הטרי הכי מדהים ששתיתם אי פעם. איפה תוסיפו את הקישור הזה בעמוד?

אם אתם באמת רוצים שהקוראים שלכם יראו אותו, הייתם ממקמים אותו במקום ברור, סביר להניח שבחלקו המרכזי של העמוד וסביר להניח שבתוך תוכן שמסביר עד כמה בית הקפה הזה מדהים.

סביר להניח שלא תמקמו את הקישור בכותרת התחתונה, נכון? שהרי ישנו סיכוי גבוה שגולשים רבים כלל לא יגללו עד תחתית העמוד, וגם אם כן, הם לא יצפו לראות קישורים מועילים באזור זה.

גוגל יכולה לאתר את מיקום הקישור בעמוד, ועל פי אותו מיקום לשנות את ערכו של הקישור. אם הוא נמצא בכותרת התחתונה, גוגל עשויה להמעיט בערכו, מכיוון שהיא מניחה שזהו לא קישור טוב למשתמשים (אחרת הוא לא היה מוחבא במקום שכזה).

גוגל גם יכולה להשתמש במיקום הקישורים בעמוד באופן מצטבר. לדוגמה, אם 50% מכל הקישורים שמצביעים לאתר שלכם מופיעים בכותרות תחתונות כלשהן, הדבר מצביע על בניית קישורים מאיכות נמוכה, וגוגל יכולה להחליט לבדוק את העניין יותר לעומק.

דוגמה נוספת היא אם גוגל מגלה ש- 50% מהקישורים המצביעים לאתר שלכם הם מסרגלי צד. שוב, לכשעצמו, הדבר עשוי להיות לגיטימי, אבל גם להוות סממן מבחינת גוגל שאתם קונים קישורים (סוחרי קישורים רבים ישימו קישורים בסרגלי הצד של אתרים ולא בתוך התוכן).

בגלל האפשרות הזו, עליכם לוודא שאתם מקבלים קישורים מאתרים ששמחים לקשר אליכם מתוך תוכן כשזה מתאפשר. אין שום בעיה עם קישורים מסרגלי צד, אבל יותר מדי מהם זו כבר אינדיקציה לפרופיל קישורים לא טוב.

פרק 6: הטוב, הרע והמכוער של בניית קישורים

לעיתים קרובות תשמעו אנשי SEO מדברים על “כובע לבן” ו”כובע שחור” (או התחום האפור באמצע שמכונה בדרך כלל “כובע אפור”), במיוחד בהקשר של טכניקות בניית קישורים. פרק זה סוקר את ההבדלים ומציג את הצדדים השליליים והחיוביים של כל גישה.

אסטרטגיות “כובע שחור” מול “כובע לבן”

אסטרטגיות “כובע לבן”

אסטרטגיות “כובע לבן” הן בעלות סיכון נמוך בהוצאתן לפועל, ובדרך כלל תואמות את כללי ניהול האתרים כפי שהוגדרו על ידי גוגל ובינג. אם תשתמשו בטכניקות כובע לבן הסיכון שמנועי החיפוש יגרמו לאובדן תנועה לאתר שלכם בגלל עונשים יקטן. דוגמאות לטקטיקות כובע לבן:

 • יצירת תוכן מקורי, ייחודי ובעל ערך.
 • בניית קהילה ממשית שיוצרת מעורבות עם האתרים שלכם ובינם לבין עצמם.
 • קידום האתר שלכם על ידי אנשים רלוונטיים, על ידי כתיבת הודעות אישיות.

היתרונות הם שלא תצטרכו לדאוג לגבי הסתבכות עם עונשים של מנועי החיפוש, שקשורים לדואר זבל, בין אם אוטומטי ובין אם ידני. אסטרטגיות כובע לבן עובדות בדרך כלל בצורה הטובה ביותר גם עבור משתמשים אמיתיים, ויכולות לעזור ליצור נכסים חזקים וארוכי טווח, שלא ייעלמו בין לילה. החיסרון העיקרי הוא שיש צורך להתמקד במטרות ארוכות טווח ולא מקבלים תוצאות מיידיות. לפעמים חולף זמן מה עד שניתן לראות את ההשפעה של אסטרטגיות כובע לבן על התנועה לאתר שלכם, ובהתאם גם השפעה על הרווחים, שכן הן פחות אגרסיביות.

אסטרטגיות “כובע שחור”

“כובע שחור” הוא ביטוי שהשתרש ככינוי לפורצי מחשבים, וגם כינוי לטכניקות שמפרות באופן ישיר את הנחיות מנועי החיפוש. טכניקות אלו מתמקדות בניצול פרצות באלגוריתמים של מנועי החיפוש כדי להוביל לדירוג אתרים במקום גבוה יותר מזה שהם אמורים להיות בו. להלן מספר דוגמאות:

 • מיסוך – הצגת תוכן שונה למנועי החיפוש ממה שנראה למשתמש.
 • הכנסת קישורים סמויים לאתרים שאינם בבעלותכם תוך ניצול פרצות אבטחה.
 • טקסטים סמויים שמופיעים בעמודים המיועדים רק למנועי החיפוש ולא למשתמשים, בדרך כלל מלאים במילות מפתח בהן רוצים להיות מדורגים.

הטקטיקות האלה לא עובדות לטווח הארוך, מכיוון שמנועי החיפוש תמיד מחפשים דרכים לעצור אותן. משמעות הדבר היא שאם תיתפסו משתמשים בטקטיקות אלה, התנועה והדירוג עלולים לצנוח בין לילה ועל כן אנחנו ממליצים בחום להימנע מהן.

חשיבות טקטיקת הכובע השחור

למה טכניקות כובע לבן עמידות הן כל כך חשובות

אתם בונים עסק מקוון, וסביר להניח שתרצו להתחרות באופן מקוון בשנים הקרובות. אם זה המצב, עליכם לבחור בזהירות את הטקטיקות בהן אתם מוכנים להשתמש ולהעריך מהו הסיכון הכרוך בשימוש בכל טקטיקה וטקטיקה. עבור עסקים רבים (גם בלתי מקוונים), ישנן טקטיקות שמצריכות לקיחת סיכון כלשהו. לדוגמה, עסק בלתי מקוון יכול לנסות ליצור תעלול יחסי ציבור כדי ליצור מודעות למותג. הסיכון המהותי הוא שתעלול שכזה יכול ליצור תדמית שלילית למותג ולהרחיק לקוחות פוטנציאליים, ובכך לפספס לגמרי את המטרה.

כעסק, אתם צריכים לשקול את הסיכונים והרווחים של כל פעילות שיווקית.

לכן אסטרטגיות כובע לבן כל כך חשובות לאתר: רמת הסיכון בהן נמוכה וכך גם הסיכוי שתקבלו עונש מגוגל. בנוסף, וחשוב לא פחות, אסטרטגיות כובע לבן מתמקדות בהוספת תוכן בעל ערך אמיתי לאינטרנט, לתחום בו אתם פועלים ולחוויית המשתמשים. אם אתם רוצים להקים תשתית של לקוחות נאמנים שלא רק יקנו מכם, אלא גם ישמחו להמליץ עליכם לחבריהם, עליכם להתמקד בטקטיקות שמעניקות ללקוחות חוויית משתמש נהדרת – תוכן אמיתי ויעיל זו דרך אחת לעשות זאת.

בנוסף, לא בטוח שמה שעובד היום, יעבוד גם מחר, ואז מה יהיה על האתר שלכם? תמיד יצוצו טכניקות כובע שחור מפוקפקות כאלה ואחרות, אבל הבעיה היא שברוב המקרים שימוש בהן אינו מועיל. רוב העסקים לא יכולים להרשות לעצמם לסכן את האתרים שלהם, או לדאוג כל הזמן בגלל האפשרות שמנועי החיפוש יתפסו אותם.

מנגד, כשאתם משתמשים בטכניקות כובע לבן, אתם יודעים שמדובר בבנייה לטווח הארוך, וגם אם חלק מהניסיונות יפיקו תוצאות טובות יותר או טובות פחות, לא תצטרכו לדאוג בכל פעם שתשמעו שגוגל שחררה עדכון נוסף.

אתם יכולים לקרוא את הפוסט המצוין הזה שנכתב על ידי ראנד בדיוק על נושא זה, כולל דוגמאות רבות נוספות לטכניקות כובע לבן שעובדות היטב.

 קניית קישורים

קניית קישורים

בניית קישורים יכולה להיות די קשה, במיוחד בתחילת הדרך, כשאתם מנסים לבנות את המוניטין שלכם, למצוא את האנשים הנכונים ליצור עימם קשר וליצור תוכן טוב, כך שדי מובן מאליו שאנשי SEO יחפשו קיצורי דרך כדי להפוך את התהליך למעט פשוט יותר. אחד מקיצורי הדרך האלה הוא קניית קישורים.
קניית קישורים היא הפרה ישירה של הנחיותיה של גוגל למנהלי אתרים:

“קניה או מכירה של קישורים שמעבירים PageRank כולל החלפת כסף תמורת קישורים, או פוסטים הכוללים קישורים, נתינת טובות הנאה או שירותים עבור קישורים, או שליחת מוצרים חינם בתמורה לכתיבת כתבה המכילה קישור”.

לגוגל כל כך אכפת מהנושא מכיוון שקניית קישורים יכולה לשנות את הדרך שבה תוצאות חיפוש מופיעות למשתמשים. גוגל רוצה שחברות יצליחו במנועי החיפוש כי מגיע להן, לא בגלל שיש להן ממון והן יכולות לרכוש לעצמן קישורים. בנוסף, שימו לב שגוגל אומרת באופן מפורש “קישורים שמעבירים את ה – PageRank” – כלומר ישנו הבדל בין קניית קישורים וקניית פרסומות.

אין שום בעיה עם קניית פרסומות שמקשרות לאתר שלכם וזו עשויה להיות דרך טובה ליצור מודעות לעסק שלכם אבל גוגל מבהירה כי אם אתם מתכננים לעשות זאת, עליכם לוודא שהפרסומות לא מעבירות PageRank לאתר שלכם. ישנן מספר דרכים לעשות זאת:

 • הוספת תג NoFollow לקישור אליכם.
 • יצירת קישור באמצעות Javascript שאחריו גוגל לא יכולה לעקוב.
 • לעבור דרך עמוד מכוון שנחסם ב- robots.txt.

הטכניקות הנ”ל מבטיחות שהפרסומות שרכשתם לא ישפיעו על מדד ה – PageRank של האתר שלכם, ולכן לא ישפיעו על הופעת האתר שלכם בתוצאות החיפוש האורגני.
באופן כללי, קניית קישורים היא פעולה שטמון בה סיכון, ועבור רוב החברות הסיכון אינו משתלם. ההישגים קצרי הטווח לא משתווים ליתרונות ארוכי הטווח ואם אתם בונים עסק לגיטימי שמתכנן להשתמש בתוצאות גוגל אורגניות ככלי להשגת לקוחות, קניית קישורים עלולה לסכן אתכם.

אתם יכולים לקרוא על עמדתה של Moz בנוגע לקישורים ממומנים כאן, כולל הסבר מפורט למה דרך זו אינה מומלצת.

עונשים והכובע השחור

עונשים ואסטרטגיות SEO של כובע שחור

אם יתגלה שהפרתם את ההנחיות למנהלי אתרים, סביר להניח שתענשו על ידי מנוע החיפוש. העונש עלול להיות בתוקף שבועות ואפילו חודשים, או עד שהבעיה תיפתר במלואה, תלוי במידת חומרת ההפרה. ישנן כמה דוגמאות ידועות של עונשים על חברות גדולות שהפרו את ההנחיות של גוגל:

JC Penny, עסק קמעונאי גדול בארצות הברית, הוענש בחומרה בפברואר 2011 מכיוון שרכש כמויות גדולות של קישורים שהתמקדו במילות קישור מסוימות. עברו מספר חודשים עד שהעסק התאושש והוא נאלץ לבזבז זמן רב בניסיון להסיר את הקישורים האלו.

מקרה נוסף שזכה למעקב הדוק התרחש כמה שבועות מאוחר יותר , כש-Overstock נענשה מכיוון שנתנה לאוניברסיטאות הנחות על מוצרים בתמורה לקישורים. שוב, חלפו מספר חודשים עד שהאתר התאושש מהעונש.

דוגמה מפורסמת מבריטניה היא עונש שהוחל על Interflora בפברואר 2013, עונש קשה למרות שנמשך 11 ימים בלבד. גוגל לא התייחסה ישירות לעונש ספציפי זה, אבל האמונה הרווחת היא שגם הוא נבע כתוצאה מקישורים.

כל הדוגמאות האלה הגיעו לכותרות מכיוון שהחברות המדוברות היו גדולות ומוכרות. ברוב המקרים, באופן טבעי, הנושא לא מגיע לכותרות אבל כדאי לדעת שגוגל מענישה על התנהגות שכזו כל הזמן.

ישנם כמה סוגים של עונשים ונדון בהם כאן בקצרה.

עונשים ידניים

במקרים אלה חבר בצוות ה- Web Spam מעניש באופן ידני את האתר שלכם אחרי שהתגלה שמשהו בו הפר את ההנחיות של גוגל. זה יכול להיות כל דבר, החל מבניית קישורים וכלה בהפניות ערמומיות או התמסכות. כדי להסיר עונש ידני, אתם צריכים להגיש לגוגל בקשה לבחינה ושקילה מחדש, הכוללת מספר דברים:

 • מה עשיתם כדי לתקן את הבעיה בגינה הוענשתם
 • איך אתם מתכננים להימנע מפעולות כאלה בעתיד
 • הוכחות לשני הסעיפים הנ”ל

לאחר הגשת בקשה יחליט אחד מאנשי הצוות בגוגל אם להסיר או להשאיר את העונש. במקרים מסוימים ההחלטה תהיה לומר לכם שלא עשיתם מספיק ושאתם צריכים לעבוד עוד כדי לתקן את הבעיה. דוגמה נפוצה לכך היא אם הוענשתם על בניית קישורים מאיכות נמוכה ועדיין לא הסרתם מספיק קישורים שכאלה.

כדי לראות אם קיבלתם עונש ידני, אתם יכולים לבדוק את החלק של העונשים הידניים ב- Google Webmaster Tools.

עונשים אלגוריתמיים

במקרה הזה, גוגל מצאה באופן אוטומטי בעיה באתר שלכם והחילה עליו עונש כתוצאה מכך. זו בדרך כלל בעיה פנים-אתרית, כמו טקסט סמוי או המסכה, ועליכם לתקן את הבעיה כדי שהעונש יוסר. בעונשים מסוג זה, לעיתים העונש יוסר אוטומטית בפעם הבאה שהזוחלים של גוגל יבדקו את האתר שלכם, אבל לפעמים תיאלצו להגיש לגוגל בקשה לבחינה ושקילה מחדש, כך שאנשי החברה יבדקו באופן ידני אם הבעיה תוקנה.

החלפת קישורים

למה “החלפת קישורים” אינה אסטרטגיה טובה?

בעבר החלפת קישורים עם אתרים אחרים הייתה דרך טובה להשיג קישורים, וטקטיקה זו כונתה “החלפת קישורים” או “קישורים הדדיים”. אבל כמו טקטיקות בניית קישורים אחרות, לעיתים קרובות נעשה בה שימוש לרעה באופן הקיצוני ביותר: במקום לסחור בקישורים עם אתרים אחרים שהם גם רלוונטיים וגם מאיכות גבוהה, היו אנשי SEO רבים שפשוט החליפו קישורים עם כל מי שיכלו, כך שהקישור כבר לא ניתן בגלל איכות האתר, אלא בגלל שהמנהל שלו קיבל קישור בתמורה. כתוצאה מכך היו אתרים שהחזיקו עמודים שמטרתם הבלעדית הייתה סחר בקישורים, עם כתובות בנוסח www.example.com/links.html.

עמודים אלו הכילו רשימה ענקית של קישורים לאתרים, שלעיתים קרובות לא היו רלוונטיים לאתר ואיכותם הייתה ירודה. אי לכך, החליטה גוגל להמעיט בערכם של קישורים שניתנים רק על סמך קבלת קישור בתמורה. החברה עשויה אפילו להעניש על החלפת קישורים מוגזמת ויש לה פרק ב”הנחיות למנהל האתר” שעוסק בדיוק בכך:

החלפת קישורים מוגזמת (“קשר אליי ואני אקשר אליך”)

בכל הקשור לבניית קישורים, גוגל רוצה לראות קישורים שהשגתם ביושר, קישורים שמגיעים לכם בגלל שיש לכם משהו באיכות טובה להציע, ולא כי אתם שמחים לקחת חלק בהחלפת קישורים.

יחד עם זאת, לגוגל אין שום בעיה עם אתרים שמקשרים אחד לשני מסיבות לגיטימיות. זו התנהלות טבעית ברשת אם ידיעה חדשותית ב- BBC מצטטת מאמר ב- CNN, ואם כמה שבועות לאחר מכן, CNN מצטט סיפור מה- BBC. טכנית, זהו קישור הדדי, אבל האם אתם חושבים שגוגל תעניש על כך? כמובן שלא, כי לאתרים האלה ישנן סיבות כנות לקשר אחד לשני והם עושים זאת בדרך טבעית ומועילה מבחינת המשתמשים.

מנגד התבוננו בעמוד שיש בו אלפי קישורים, שכולם מפנים לאתרים לא קשורים ולא רלוונטיים בכלל – ותוכלו לראות בקלות את ההבדל בין מה גוגל אוהבת לבין מה שהיא לא אוהבת.

פרק 7: בניית קישורים למתקדמים – טיפים וטריקים

פרק זה ייתן לכם כמה טיפים וטריקים לבניית קישורים שאספנו במרוצת השנים. חלקם הוזכרו בקצרה במקומות אחרים לאורך המדריך, אבל כאן תוכלו לקרוא עליהם בפירוט רב יותר ולהיעזר בהם – הם יעילים ותורמים לבניית קישורים בלי קשר לתחום שבו אתם פועלים.

קצרו את תהליך החיפוש עם רשימות

נניח שאנחנו עובדים בתחום הגינון ורוצים למצוא בלוגים שמתמחים בגינות כדי ליצור שיתופי פעולה. האינסטינקט הראשוני שלנו יהיה לחפש “בלוגים שמתמחים בגינה” או משהו דומה. חיפוש מעין זה בהחלט ייתן לנו תוצאות טובות, אבל נצטרך לברור בין הרבה מאוד תוצאות חיפוש כדי לקבל כמות מספקת של בלוגים.
כדי לזרז תהליכים, נסו לחפש במקום “רשימת בלוגים שמתמחים בגינה”, חיפוש שיוביל לתוצאות כאלה:

רשימה של תוצאות חיפוש

רשימה של תוצאות חיפוש

כפי שאתם יכולים לראות, בין התוצאות הראשונות ישנן רשימות רבות של בלוגים המתמחים בגינה שכבר נאספו על ידי אנשים אחרים. בדרך זו לא רק שתוכלו למצוא בלוגים במהירות, אלא שתגיעו לבלוגים באיכות גבוהה, וזאת מכיוון שמי שהכין את הרשימות כבר ביצע סינון וברר את הבלוגים הטובים ביותר. בנושא זה של בניית קישורים תוך שימוש ברשימות כתבנו פוסט ב- Moz Blog ומומלץ לעיין בו.

מצאו בלוגים תוך שימוש ב-Followerwonk

Followerwonk הוא כלי מצוין שמאפשר לכם לנתח חשבונות טוויטר, והוא עכשיו חלק מ-Moz, כך שהוא חינמי אם יש לכם מנוי Pro .

small_spot_2

אחד מהכלים של Followerwonk מאפשר למצוא בלוגרים משפיעים בצורה מהירה ויעילה. האופציה נמצאת באפשרות “חיפוש בביוגרפיה”, שבה ניתן לחפש מילות מפתח כמו אלו:

הפעולה הנ”ל מספקת רשימה של אנשים שהמילים “בלוגר שמתמחה באופנה” מופיעות בביוגרפיה שלהם.

חפש בביוגרפיות
לאחר החיפוש תוכלו לייצא את התוצאות לתוך CSV שיציג לכם למי מהאנשים האלה יש אתרים שמופיעים ליד הביוגרפיה שלהם. אם יש להם אתר, תוכלו להיכנס אליו ולראות אם הם מתאימים לשיתוף פעולה ובסופו של דבר לעזור לכם לקדם את האתר שלכם.

השגת לינקים

השיגו יותר קישורים מהאינפוגרפיקה שלכם

בדומה לטקטיקה של בלוגרים אורחים, גם שימוש באינפוגרפיקה לבניית קישורים הפך למקובל מאוד בשנים האחרונות. התהליך של השגת קישורים בדרך זו זהה לתהליך של השגת קישורים מבוססי תוכן אותו תיארנו קודם, אבל יש דבר אחד נוסף שאתם יכולים לעשות כדי להשיג עוד כמה קישורים.

התועלת בטכניקה הזו מבוססת על העובדה שיש אנשים שמטמיעים את האינפוגרפיקה שלכם אבל לא מעניקים לכם קישור. למעשה מדובר במצב נפוץ למדי, כך שיש לכם אפשרות לפנות לאתרים אלה ולבקש מהם קישור.

כדי לעשות זאת, אנחנו צריכים קודם כל להשיג עותק של שם הקובץ בו ממוקמת האינפוגרפיקה שלכם. שימו לב, אנחנו מחפשים את שם קובץ ה- Jpeg או ה- png ולא את הכתובת עצמה. ניתן להשיג זאת על ידי לחיצה המקש הימיני על האינפוגרפיקה, ולבחור באפשרות “copy image URL”:

copy image URL

ואז אנחנו צריכים לפנות לגוגל תמונות ולחפש את הסימן הבא:

גוגל תמונות
לחצו עליה והדביקו את הכתובת שהעתקנו הרגע:

חיפוש תמונה

לחצו על “חפש לפי תמונה” והתוצאות שתקבלו ייראו כך:
חיפוש תמונה

בשלב הזה כל שעליכם לעשות הוא להיכנס לכתובות אלה ולוודא שישנו קישור שמפנה חזרה לאתר שלכם. אם אין, אתם יכולים לכתוב הודעת דואר אלקטרוני קצרה ולבקש מבעלי האתרים להוסיף קישור למקור.

למדו עוד על בניית קישורים

המדריך למתחילים שזה עתה סיימתם לקרוא נותן לכם את הבסיס שלו אתם זקוקים כדי להתחיל ליצור קמפיין בניית קישורים, אבל בניית קישורים היא תחום גדול ונרחב ויש בו אסכולות רבות ומבחר דרכי פעולה. כדי ללמוד עוד ולהתפתח בתחום, אנחנו ממליצים על המקורות האלו:

לסיכום…

עד כאן לעת עתה! אנחנו מקווים שנהניתם מהמדריך למתחילים בבניית קישורים! כפי שכבר הזכרנו בתחילת המדריך, הנוף משתנה כל הזמן ואנחנו משקיעים את מירב המאמצים לשמור על המדריך מעודכן, ובכל מקרה זכרו שיש דבר אחד שלא סביר כי ישתנה בקרוב – התמקדות באיכות צריכה תמיד להיות בראש סדר העדיפויות שלכם אם אתם רוצים להצליח ברשת לאורך זמן. בהצלחה!

הערה נוספת: אנחנו לא יכולים להודות מספיק לפאדי מוגן שכתב את המדריך הזה. המומחיות שלו והחוכמה שלו הפכו את הפרויקט הזה לאפשרי. אנחנו רוצים להודות גם לאשלי טייט שסייעה בתחילת הפרויקט, לטרוור קליין שעזר לסיים אותו, לסיירוס שפרד על הביקורת המקצועית שלו ומספר תוספות חשובות, לדרק וויז ודיוויד או’הרה שהחיו את הפרויקט עם האמנות שלהם ולאנדרו פאלמר שתרגם הכל לרשת.

סיכום: מה עובד לכם הכי טוב בבניית קישורים?

בעבר כתבתי פוסט מפורט על העקרונות לבניית קישורים טבעיים שגוגל יאהב, אבל אני משוכנע שהמדריך המפורט של Moz מכיל עוד רעיונות. כמו שאתם רואים – לתחום הקישורים אין סוף ואני בטוח שכל אחד מהקוראים כאן יכול לתרום את 2 הסנט מהנסיון שלו.

זהו, הנה נגמרו להם 15,000 המילים במדריך בניית הקישורים המקיף בעברית. נעשתה הרבה עבודה כדי לתרגם לכם את המדריך בצורה המקצועית ביותר ומאד נודה לכם אם תוכלו לשתף אותו כדי שעוד מקדמי אתרים ייחשפו אליו.

נכתב על ידי
יזם, בלוגר, יועץ קידום אתרים והעורך הראשי של קהילת מקדמי האתרים ומשווקי האינטרנט AskPavel. המייסד והמנכ״ל של אנגורה מדיה – סוכנות שירותי שיווק דיגיטלי עם התמחות ב-SEO, PPC וסושיאל.
0 0 הצבעות
קלות השימוש
0 0 הצבעות
פיצ'רים ופונקציונליות
0 0 הצבעות
תמיכה טכנית
0 0 הצבעות
תמורה לכסף
הרשמו
הודע על
guest

18 תגובות
הישן ביותר
החדש ביותר בעלת הכי הרבה הצבעות
פידבקים מוטבעים
צפייה בכל התגובות

תוכן עניינים

18
0
נשמח לשמוע את דעתך, נודה לתגובהx
שיווק דיגיטלי שמביא תוצאות.
לוגו דייסון

189%

יחס המרה למודעות

לוגו איסתא

424%

הכנסות מהאתר

לוגו קפה עלית

139%

מבקרים חדשים באתר

לוגו נקסט

258%

רכישות אורגניות

לוגו קפה עלית
139%

מבקרים חדשים

לוגו דייסון
189%

יחס המרה למודעות

לוגו איסתא
424%

הכנסות מהאתר

שיווק דיגיטלי שמביא תוצאות.