האם שימוש בתגיות יכול להיחשב בתור שכפול תוכן?

שאלה מאחד הקוראים: ברשותי אתר משחקים kefpo שאני מקדם בגוגל ולאחרונה הכנסתי תגיות משחקים לאתר. אומנם תוך שבוע הכנסתי את כל התגיות אך אם תשים לב נוצרו המון דפים חדשים – מעין תתי קטגוריות באתר,המטרה היא לקדם כמה שיותר דפים בשמות אחרים לדוגמא "משחקי מכות" עם DESC וטייטל משלו וכו' וכו', אשמח אם תגיד לי אם התגיות מועילות או שגוגל יכול להעיף לי את האתר ממנוע החיפוש עקב "תוכן משוכפל"? ממה שאמרו לי בפורומי הקידום השונים תגיות הן דבר רע מכיוון שיוצרות תוכן משוכפל או "ספאם" מכיוון שהלינקים שבתוך הקטגוריות חוזרים על עצמם,השאלה אם הדבר נכון או שהתגיות שעשיתי בריאות? אם אתן פקודה למערכת שלא תציב באתר דפי תגיות עם עד 2 משחקים הדבר יצמצם תגיות פחות רלוונטיות וכך יפחית ב"ספאם"?

שמתי לב שהשאלה הזו פורסמה בפורום K וגם בפורום IPP ע"י אותו האדם, אז התחלתי לכתוב תגובה שיצאה כל כך ארוכה עד שהחלטתי להקדיש לה פוסט בפני עצמו. בכל אחד מהדיונים נשמעו טיעונים לכאן ולכאן והועלו מספר נקודות מבט מעניינות. לפני שאגש להסבר המורחב, אומר שהתשובה הקצרה שלי היא שלא רק שהתגיות לא מזיקות – הן מועילות!

מהן תגיות ומדוע יש בהן צורך?

מקורן של התגיות הוא במונח המקצועי פולקסונומיה (Folksonomy), אותו הטביע תומאס ונדר ואל. מונח זה משתייך לתחום רחב יותר שנקרא – אחזור המידע (information retrieval). מטרת התגיות הינה לתייג ולסווג תוכן באמצעות מילות מפתח, כך שכל תגית למעשה מקבצת בתוכה תכנים נוספים באותו ההקשר. פולקסונומיה יוצרת שיוך אסוציאטיבי של תוכן ובכך עשויה לסייע בהבנת הקשרים הנובעים ממנו, שיוכו לנושאים נוספים והקלה בניווט עבור הגולש.

אם למשל כתבתי מאמר על קידום אתרים (נושא די רחב), סביר להניח שהייתה התייחסות לתתי נושאים שמרכיבים אותו כגון: בניית קישורים, אופטימיזציה, מחקר מילות מפתח ועוד. אבל למעשה גם את תתי הנושאים ניתן לפרק לתתי-תתי נושאים: איכות קישור, אופטימיזציה לתוכן, כלי לניתוח מילות מפתח, החלפת קישורים ועוד. אני יכול להמשיך עד מחר עם drill down עמוק יותר ולפרט גם עד רמה של תתי-תתי-תתי הגורמים עד שלבסוף אגיע ל"אטומים" (מושג שכבר אינו ניתן לפישוט).

מה שיפה בתגיות זה שניתן (ורצוי) לתייג מאמר מסוים עם תגיות מאיזו רמה היררכית שנרצה. המטרה היא לאפיין את התוכן באמצעות מספר מילים, כך שעבור כל מילה כזו, יש לנו תכנים נוספים. כאשר נקליק על התגית נגיע לדף שיכיל את כל התכנים שתייגנו עם אותה התגית.

המתודה הזו מסייעת הן לגולשים (מבחינת ניווט והתמצאות באתר) והן למנועי החיפוש באיכות הזחילה והאינדוקס. ובדיוק מסיבה זו מדובר בשיטה לגיטימית וכשרה למהדרין.

שכפול תוכן – לא, קידום אתר – כן

כיום כמעט בכל אתר חדשות שמכבד את עצמו, אגריגטורים של תוכן ואתרי הווב 2.0 נעשה שימוש בתגיות. מנועי החיפוש הבינו כבר מזמן שמדובר במכרה זהב. אז אומנם בעלי האתרים מתייגים את התכנים שלהם בהתאם למילות מפתח עבור הגולשים (בכדי לסייע להם להיחשף לתוכן רלוונטי נוסף), אך מדוע שלא ישתמשו במכרה הזהב הזה גם מנועי החיפוש?

הטענה העיקרית בדיונים שקישרתי אליהם בתחילת הפוסט הייתה – שהתגיות נתפסות בתור שכפול תוכן בעיני גוגל ולכן לא כדאי להשתמש בהן. ואם נחשוב על זה לרגע, הרי שעל פניו זה באמת נראה ככה – הטקסט בדף התוכן מופיע גם בדף התגית. לדוגמא: אם כתבתי מאמר על אופטימיזציה לתוכן ומאמר נוסף על אופטימיזציה לקוד, סביר שאשתמש בתגית "אופטימיזציה" בשניהם. אבל אז נוצר מצב שהתוכן בתגית "אופטימיזציה" מורכב מקומבינציה של התכנים מתוך 2 המאמרים המקוריים – שכפול תוכן קלאסי.

אז זהו שלא.

לגוגל (וכמעט לרוב מנועי החיפוש) יש את היכולת להבחין בין סוגי הדפים ברשת, אל נא לנו לפקפק ביכולתיו. אם מדובר בעמוד מסוג תגית, ביכולתו של גוגל לזהות אותו ולהתייחס אליו בהתאם (אני לא רוצה להיכנס יותר מדי למאפיינים הטכניים שמסייעים לגוגל להבין כי מדובר בעמוד תגית, זה סתם עלול לסבך). קל מאד לסתור את ההנחה כי גוגל מתייחסים לדפי תגיות בתור שכפול תוכן: דפי תגיות מתאנדקסים ומדורגים בתוצאות החיפוש (בעוד שגוגל טוענים במפורש כי "Google משתדלת מאוד להוסיף לאינדקס ולהציג דפים עם מידע ייחודי").

למה דפי תגיות מתאנדקסים?

הנחת היסוד פשוטה – אם התוכן מועיל, אין סיבה שלא יופיע בתוצאות החיפוש. כאשר מדובר בשכפול תוכן 1 ל-1, אין הצדקה להופעה של השכפול בתוצאות החיפוש, משום שישנו העתק נוסף זהה לחלוטין. אבל אם למשל אני מרכז מספר מאמרים בנושא "ניהול סיכונים" תחת תגית אחת בשם "ניהול סיכונים", האם אין זה יכול להועיל לגולש שמחפש מידע על ניהול סיכונים? דמיינו את עצמכם מנסים למצוא מידע בגוגל על נושא מסויים, מה תעדיפו – מאמר אחד או דף שמרכז מספר מאמרים על הנושא? אני בטוח שיש תשובות לכאן ולכאן.

מכאן אנחנו מגיעים להנחה שלדף תגית אפשר אפילו לייחס רמת רלוונטיות גבוהה יותר מאשר למאמר יחיד בנושא ספציפי, משום שהוא כולל גישה למספר מאמרים שעוסקים באותו הנושא. אני כמובן מדבר על המצב המופשט בעולם בו אין לינקים שיכולים להפר את הרלוונטיות לכאן ולכאן. מה דעתכם על התאוריה הזו?

אודות פבל ישראלסקי

פבל ישראלסקי
יזם, בלוגר, יועץ קידום אתרים והעורך הראשי של קהילת מקדמי האתרים ומשווקי האינטרנט AskPavel. המייסד והמנכ״ל של קבוצת אנגורה מדיה שכוללת מספר פעילויות - סוכנות שירותי שיווק דיגיטלי עם התמחות ב-SEO ו-PPC, מכללת AskPavel Campus שמציעה קורסים פרקטיים וכנס הדיגיטל השנתי Next Case שמושך אליו מדי שנה מעל 1,200 משתתפים.

29 תגובות

 1. בדוגמה שנתת על ניהול סיכונים יש ערך מוסף לגולש. ע"י שימוש בתג ריכזת מספר מאמרים מאותו נושא, באופן דומה לשימוש בקטגוריות ולכן גוגל עשוי לאהוב את זה.
  לעומת זאת הבחור ששאל את השאלה עשה דבר אחר הוא לקח דף מסוים וע"י שימוש בתגיות שיכפל אותו מספר פעמים , בכל פעם עם כותרת אחרת ואת זה גוגל לא יאהב!
  צריך שיהיה יחס הגיוני בין מסםר הדפים האמיתיים למספר התגיות.

  • פבל ישראלסקי

   אז אפשר פשוט לפתור את זה ע"י הוספת משחקים שונים תחת אותה תגית, כך שיתאימו לתגית עצמה. כלומר למה חייבים רק משחק אחד פר תגית? האימפקט של זה יהיה גם הרבה יותר חזק אם יהיו כמה משחקים בכל תגית.

 2. מסכים עם אורי, הכל עניין של היררכיה בין העמודים שהתגיות מיצרות. תגיות מסוכנות ועלולות להכניס אתר ל-Sandbox וברב המקרים זה גם מה שקורה. פוסט מצויין אבל לא מתאים למקרה של Kefpo. 🙂

  • פבל ישראלסקי

   צודק לחלוטין. כנראה הנחתי שכוונת המשורר הייתה לשימוש בתגיות באופן כללי ולא שכפול תגית עבור מילות מפתח שונות כאשר היא מכילה את אותו התוכן בדיוק כל פעם – זה כבר לא לגיטימי.

 3. איתי ברנר

  כולכם שוכחים דבר אחד – עמודי התגיות לא מכילים בהכרח בדיוק את אותו המידע שיש בעמודי המשחקים / כתבות / מאמרים. אצלי למשל עמודי התגיות מכילים אך ורק תקצירים שמתארים את המשחק בשורה אחת או שתיים ובנתיים זה עובד מצוין. זה המצב גם בkefpo שם עמודי התגיות מכילים רק את שם המשחק , ציון ותמונה.

  יותר מכך, גוגל מזהה היררכיה בין העמודים: אם למשל יש לי משחק בשם פקמן 2 ועמוד תגיות של משחקי פקמן, לפעמיים עמוד פקמן 2 מופיע בתוצאות החיפוש מתחת למשחקי פקמן בהזחה.

  ועוד נקודה למחשבה – אם כל מידע שחוזר על עצמו נחשב לספאם, איך בדיוק אפשר לקטלג מוצרים בחנות אלקטרונית לפי כמה חתכים ולא לחטוף עונש?

  • פבל ישראלסקי

   זו בדיוק הנקודה – שלא ייתכן לחטוף עונש בגלל שימוש בתגיות.

   • גם אני חושב כך. לא הגיוני לקבל עונש מגוגל על שימוש בתגיות בסיסי ובתמימות רבה. לא הוכנסו 100+ תגיות לכל עמוד ואין כאן שום הגזמה. זו אופציה שקיימת בעשרות אלפי אתרים, בלוגים, מסחר אלקטרוני ועוד. אינני חושב שהעונש כביכול נגרם כתוצאה מהתגיות – כנראה צירוף מקרים.

 4. אורי א. מסכים איתך. שימוש הולם עם תגיות בהחלט יעיל אבל אם משכפלים את התוכן של הדף עם כותרות אחרות פשוט אז זה כבר עובר את קוו אדום

 5. אהלן פאבל.
  לגבי תגיות ,למען האמת,לא ברור לי אם כוונתכם ב-עמודי תגיות לתגיות כמו שאני שם באתר שלי בסוף כל פוסט.בכל אופן בסוף כל פוסט אני שם תגיות ולא ברור לי ,אם התגיות נספרות בצפיפות מילות מפתח.כלומר אם הצפיפות מילות מפתח במאמר 4 אחוז ובתגיות יש צפיפות של 3 אחוז .האם צפיפות מילות המפתח תיחשב ע"י גוגל כ-4 אחוז או כ-שבע אחוז.יש לי בעיה עם גוגל הוא לא סופר את האתר שלי בתוצאות חיפוש ואני מנסה להבין למה? חשבתי שאולי זאת הסיבה.
  יום טוב ותודה 🙂

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   אהלן עוד חושב!
   כמובן שזה נספר בצפיפות, זה תוכן לכל דבר שמופיע בדף.
   אבל אין לך מה לדאוג, אני כמעט בטוח שאם יש בעיה והאתר שלך לא מדורג בגוגל, זה בוודאות לא בגלל הצפיפות. לצפיפות יש משקל כה קטן שלפעמים אפילו הוא חסר השפעה כלל. אלא אם כן עשית ממש ספאם רציני או over optimization והביטוי מופיע יותר ממש שנדרש בהגזמה.

 6. ועוד שאלה בקשר לקידום האתר .
  ניתקלתי באתר בשם isnare זה דיירקטורי של מאמרים עם פייג' ראנק 6 והבנתי שהוא נחשב טוב.
  יש להם שירות שעולה כ-2 דולר למאמר.השירות כולל שליחה למאות דיירקטוריס ואתרים שונים של המאמר .רציתי לפרסם באתר שלהם מאמר עם לינק לאתר שלי.זה בעצם יוצר תוכן משוכפל של המאמר,אבל המאמר לא יהיה באתר שלי אז לא אכפת לי.מה שכן כל אתר שבו יפורסם המאמר שלי יכניס לי לינק חד כיווני.האם זה כלי יעיל או שזה כלי בעייתי .אשמח לשמוע תגובה מפורטת ממך וגם משאר הקוראים.שוב יום טוב ותודה 🙂

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   כמובן שלך לא תהיה בעיה כי זה לא מפורסם אצלך, אבל זה בדיוק העניין – בדיוק מהסיבה הזו גוגל פיתחו את מנגנון הפילטור שמופעל על תוכן משוכפל. כלומר הלינקים שתקבל מהתכנים המשוכפלים יהיו חסרי משמעות פשוט… אני מציע שבמקום לחשוב על דרכי קידום ספאמיות, או איך לתחמן את המערכת, פשוט תיצור תוכן איכותי ותרבה בשיתופי פעולה.

   • אתה מוזמן להעיף מבט באתר .אני חושב שהתוכן איכותי והוא בוודאי שמקורי.יחד עם זאת עדיין גוגל לא מזרים תנועה.מקווה לטוב 🙂

 7. אני חושב שנתת פה יותר מידי קרדיט לגוגל ולא סבור שיש למנוע את היכולת לתייג עמוד כעמוד תגיות ועמוד כעמוד פוסט.
  אמנם לאחרונה אנחנו רואים שינויים בתוצאות החיפוש בנוגע לקבוצות דיון ופורומים שאינם בנויים על מערכת מוכנה וזה מעיד על יכולות מדהימות אך לאור ההכרזות האחרונות בנוגע לדברים שהיינו בטוחים בתור מקדמים שכבר קיימים (בדיקת מהירות טעינת העמוד וכדומה) אני מטיל ספק בזיהוי עמוד המשמש אינדקס של תגית מסוימת.
  עם זאת כבר מצאו פיתרון לבעיה לפני זמן רב. הפיתרון הוא יצירת תקציר/תיאור לאותו עמוד שיופיע עם קישור כותרת בעמוד תגיות. עוד פיתרון הוא להשתמש במוח של וורדפרס- בעריכת הפוסט ישנה אפשרות לקטוע אותו וליצור קישור לקריאת ההמשך. הדבר אמנם פחות יעיל אך זה יכול למלאות יופי את עמוד התגית בתוכן נוסף כאשר לא כולו מועתק.

  • לדעתי מנועי חיפוש כן מסוגלים להבדיל בין סוגי העמוד. אני לא אלגוריטמיקאי, אבל אפילו אני יכול לדמיין אלגוריטם שכן יכול להבדיל. כך לדוגמה הבדל בין עמוד אם כותרת אחד(h1) ועמוד עם שני כותרות (h1 או h2). סביר להניח שעמוד ראשון זה דף תוכן, ועמוד עם שני כותרות ומילות מפתח שונות תחת שני כותרות, זה עמוד תגית או קטגוריה. כמובן זה אבסטרקתי לגמרי, אבל אנשים עם יכולת אנליטי גבוה ואלגוריטמיקאי טוב, כן יכולים לעשות את זה.

 8. גם וואלה, One ואתרים גדולים נוספים יצרו תגיות, ולא רק שזה לא פוגע, זה הכן מועיל כפי שצוין בכתבה.
  בכל אופן, מה שאני חושב זה שאחוז מסוים בדף צריך להיות מקורי, ובכך אולי התגיות יקבלו יותר כוח.

 9. אני חושב שתגיות זה לגיטימי לגמרי, והם גם יכולים לא ליצור "קטגוריות". לדוגמה: יש לי קטגוריה מחשבים ניידים ומחשבים נייחים. עבור מוצרים בשני קטגוריות אני יכול לתת תגיות מחשב חזק, מחשב זול, מחשב עם מסך גדול…וזה לא קטגוריות בכלל.
  השאלה היא, כמה תגיות פר עמוד זה נחשב נורמלי? הרי שמעתי שזה לא טוב כאשר יש יותר מ 100 קישורים בדף. תגיות עם קטגוריות ואם מוצרים קשורים יוצרים יותר מ 100 קישורים בקלות.

 10. אני לא עשיתי שימוש בתגיות
  ואחרי המאמר המאוד מחכים הזה
  אני מתכוון לשדרג את האתר שלי ושיכיל גם תגיות
  תודה

 11. שאלה לגבי תיוג יתר. נתקלתי באתר בו פורסמו מאמרים עם 200-300 מילים, אך מתחת למאמר פורסמה רשימת תגיות שהכילה 300-400 תגיות. מה היתרונות והחסרונות ב"תיוג יתר" מהסוג הזה?

 12. רמי. מסכים איתך שאלה נכונה מהו השימוש עם תגיות בכמות כזאת מתחת לכל מאמר הוא בהחלט יעיל אבל אם משכפלים את התוכן של הדף עם כותרות אחרות פשוט אז זה כבר עובר את קוו אדום מענין?

 13. מה עם שימוש ב canonical tag? האם לא יפתור את בעיית התוכן המשוכפל?

  • לדעתי זה תג שכמעט ואף אחד לא משתמש בו אך יש לו פוטנציאל טוב אם היה בו שימוש קבוע באתרי אינטרנט. כמו כן אם בן אדם מפרסם מאמר באתר שלו ומפיץ אותו באתרי מאמרים אז אין לו את האפשרות להגדיר תג כזה עם כתובת למקור המאמר. זו גם בעיה.

 14. אני מסכים לגמרי עם מה שאתה מציג במאמר. כמי שכותב בלוג בעצמו על שיווק מקצועי בגוגל מזה זמן, שמתי לב שגוגל מעריך מאוד את העובדה שאני משתמש בתגיות וגם שיגר חלק מדפי התגיות לעמודים הראשונים של ביטויי חיפוש פופולריים ו/או יוקרתיים.
  גוגל לא היה עושה את זה לו היה פה שיכפול תוכן. זה פשוט לא הגיוני. ואכן התחומים שהתגיות שלי מכסות יכולים להחשב למעין Booklets בנושאים השונים של פרסום בגוגל. אני רואה שבתכל'ס זה בהחלט עוזר לגולשים (כמו גם קישורים פנימיים בין מאמרים) לשהות זמן רב יותר בבלוג ולקבל מידע עשיר יותר.
  כך שאכן גוגל הבינה פה משהו על איך אנשים צורכים את המדיה הזו שנקראת בלוג ואיך לספק להם ערך גבוה באמצעות התגיות.

 15. אני לא יודע עד כמה המילות מפתח עוזרות, אצלי לא ראיתי שיפור משמעותי…

  • זלדה, אני שילמתי למישהו שיתייג את התכנים באתר (מעל 4,000 תכנים). לא זול אבל במקרה שלי יצא משתלם.

   התוצאה הייתה זינוק בכניסות לעמודי התגיות.

   פתאום גוגל החל להפנות יותר ויותר גולשים לאותן מילות מפתח והאתר החל לקבל תנועה מחיפושים בנושאים משניים שמעולם לא התמקדתי בהם.

   לאתר נוספו מעל 5,000 תגיות, ובוורדפרס לכל תגית נוצר דף משלו, כך שהאתר גדל באלפי דפים. דבר כזה לא נעלם מהעין של גוגל.

 16. לדעתי זה לא יכול לגרום שום נזק לאתר אם הוא לא מוציא יותר מדי תגיות 3,4 תגיות זה בסדר לא יותר מזה.

 17. מאמר מעניין ומלמד מאוד. תודה רבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *