סרטי תדמית ו-5 העקרונות ליצירת תוכן שיווקי אפקטיבי

סיגל רוה
barnd-video-thumbnail

קיבלתם החלטה בארגון שלכם ליצור לעצמכם סרטון תדמית? לפני שאתם יוצאים לדרך חשוב שתדעו מהי “המפה אל האוצר” שתאפשר לכם לבחור את הכיוון הנכון. ההוכחות מראות כי שימוש נכון בתכני וידאו מצליח ליצור גידול משמעותי ביחסי ההמרה שניתן לקבל ויכול להביא אליכם זרם גדול של לקוחות.

חמשת העקרונות ליצירת תוכן שיווקי המופיעים כאן בהמשך יאפשרו לכם להגיע לסרטי תדמית שיביאו לקפיצת מדרגה בכמות הלקוחות שמגיעים אליכם.

בנוסף, העקרונות ליצירת תוכן שיווקי אפקטיבי ילמדו אתכם כיצד לחולל פתרונות שיווק ומיתוג יצירתי. אלו כלים יעילים מאוד היכולים לקדם גם את כל מי שעוסק ביצירת באזז אינטרנטי, ליווי וייעוץ שיווקי, פיתוח אתרי אינטרנט, שיווק ברשתות חברתיות וכתיבת חומרים שיווקים. ומי שירצה תוספת היא מחכה בסיום קריאת הפוסט הזה (מצפה לך הפתעה 🙂 ).

כדי לאפשר הבנה וישום של העקרונות אתייחס בכל סעיף ואתן דוגמאות ל-3 גורמים:

ארגוןפיתוח תוכןבעל עסק קטן

לאחר 5 העקרונות עם כללי ההפעלה והדוגמאות, פרק הסיום של המאמר יסביר את השימוש בוידאו ככלי שיווקי. כולל מחקרים שאפשר ללמוד מהם הרבה, וטיפים והמלצות כיצד להשתמש בסרטוני הוידאו לשיפור יחסי ההמרה בכמה וכמה שלבים של השיווק האינטרנטי.
יצאנו לדרך – הינה חמשת העקרונות ליצירת סרטי תדמית ולפיתוח תוכן שיווקי אפקטיבי:

עקרון מספר 1: להיזכר כמה הערך שאנו נותנים הוא משמעותי

כדי להיזכר בערך שאנו נותנים, עשו תרגיל קצר ושאלו את 3 שאלות:

 • מה מלהיב את הלקוחות שלנו: על מה הלקוחות שלנו נתנו לנו מחמאות? מתי הרגשנו שיצרנו להם ערך ומשמעות ותרמנו להם?
 • התמקדות בסוג הלקוחות שאנחנו הכי רוצים: מיהם הלקוחות האלו? מה מכל מה שנתנו להם היה הכי משמעותי וחשוב להם?
 • מה הצורך: ברגע זה לקוחות עתידים שלך, הצריכים אותך ואת המוצרים/השירותים שלך -מחפשים אותך. מה הצרכים שלהם? מה חסר להם? מהו הקושי שהם מחפשים לו פתרון?

התהליך הזה מצליח שוב ושוב לחולל תוצאות שהן מעל ומעבר למצופה.

ארגון

יישום העיקרון עבור סרטי תדמית.

נתחיל בדוגמא קטנה:

זהו סרטון אינפורמטיבי תדמיתי שעשינו לחברת סטארט-אפ המייצרת מוצרים בתחום הנגישות להפצה לבתי חולים ומוסדות בארץ ובחו”ל. עשינו איתם את התהליך שהוגדר למעלה, כולל עבודה עם צוות השיווק ומדריכי השטח שלהם כדי לגלות מה המחמאות שהם קיבלו ומה הלהיב את קהל היעד. התגבשה ההבנה שבית החולים והמנהל האחראי לרכישה, מקבלים מרכישת המוצר את הביטחון כי פעלו בהתאם לחוקי הנגישות, הדבר מעניק להם גאווה על שסייעו לאנשים עם צרכים מיוחדים ומעבר לכך הם זוכים להערכה, הן מהציבור בכלל והן מהתורמים של בית החולים – שעבורם נושא הנגישות והאחריות החברתית הינו חשוב במיוחד.

הצענו כי האדם שיספר על התועלות ללקוח יהיה ממליץ מהצוות של בית החולים שבו נערך הפיילוט למוצר. תוצאה מצוינת ובלתי צפויה עבור הלקוח הייתה כי בית החולים הגדול שבו נערך הפיילוט, מיוזמתו, ביקש והכניס את הסרטון במקום בולט באתר בית החולים, דבר שיוצר חשיפה רחבה, בהווה ולאורך שנים – ללקוחות ושותפים אסטרטגים נוספים.

פיתוח תוכן

לאפשר ללקוח לגלות כמה הערך שהוא יוצר משמעותי.

בעבודה עם לקוחות B2B התהליך הוא לרוב עם צוות השיווק ואנשי השטח. בעבודה עם לקוחות B2C  כדי להגיע ל”פיצוח” ולגלות את הערך המשמעותי ללקוחות הקצה – צריך לדבר ישירות עם קהל היעד. לא מספיק לקרוא דוחות של פוקוס-גרופ. חייבים להיות שם, לדובב, להקשיב היטב לתשובות. לגשת אל קהל המטרה בכל מקום שבו הוא נמצא, בקניון, ברחוב. לשאול שאלות פתוחות שאין לנו מושג מה תהיה עליהן התשובה. להסכים להיות מופתעים לטוב ולרע.

ביצוע בדיקות שוק עבור לקוחות שונים דרש ממני להגיע לבתי קפה, לקניונים, לקפיטריות באוניברסיטה. נגשתי אל אנשים ודובבתי אותם. במוצרים ושירותים שקשורים לרשתות חברתיות ולהפצה ויראלית הכלל שמצאתי הוא שכולם יעשו מה שהבחורות הכי יפות יעשו. לכן ההמלצה היא לגשת אל בנות יפות בגילאים של קהלי המטרה שמוצר של הלקוח פונה אליו. תמיד מומלץ לגשת אל קבוצה, כלומר לפנות אל בחורה יפה שנמצאת עם חברה, עם כמה חברות או בקבוצה של בנים ובנות. אתם צריכים להמציא עבור עצמכם משפט פתיחה אמיתי, נכון ומשכנע ולהתאמן עליו. משפט הפתיחה שלי, אני פונה ואומרת: “שלום, שמי סיגל, עשיתי שעשועוני טלוויזיה מצליחים לערוץ 2 ואני עובדת עכשיו על מוצר מדהים, רציתי לשאול אתכם כמה שאלות, אפשר?” כמעט תמיד אנשים מסכימים לענות.
בעל עסק קטן

להיזכר כמה הערך שאנו נותנים משמעותי.

כדי להגיע להישגים, הצעד הפנימי המשמעותי ביותר הוא היכולת להכיר בערכנו, ולהצליח, בנינוחות ובביטחון, לראות ולהצהיר על יתרונותינו.

התהליך הנדרש כדי להיזכר ולראות כמה הערך שאנו נותנים משמעותי הוא תהליך שרצוי לעשות אותו עם אדם נוסף או עם קבוצה. בחרו חבר/ה שיודעים לפרגן ושאתם מעריכים את הנחישות שלהם לשווק את עצמם. ורצוי עוד יותר – בנו לעצמכם קבוצה של שלושה עד חמישה אנשים מחויבים שאתם מעריכים.

כדי לחשוב שיווקית ולהבין למה לקוחות כל כך רוצים אותנו, אנחנו צריכים לספר על מחמאות שקיבלנו מלקוחות ולהתחיל להיזכר כמה אנחנו נפלאים. זה משהו שקשה להיזכר בו לבד. מומלץ כי הקבוצה המחויבת שבניתם לכם תיפגש פעם בחודש. זהו תהליך מתמשך היוצר פוקוס ומחולל עבורכם תוצרים שיווקים שלוקחים אתכם רחוק קדימה.

עקרון מספר 2: להבין מה התדמית הנכונה שלכם

תדמית נכונה

מהי התדמית של הארגון? מהו המיתוג שאתם שואפים אליו?

גם אם אתם ארגון מבוסס, שהוגדר לו מיתוג מקצועי, ברגע שהחלטתם כי אתם רוצים ליצור סרטון תדמית או תוכן שיווקי אחר, והחלטתם שאתם שואפים לגידול שיווקי משמעותי – יש להתחיל מהבסיס. המשימה שלכם היא להבין ולהגדיר מחדש:

 • מי אתם
 • מה המיתוג שלכם
 • מה החזון שלכם

לאחר שעניתם על שלושת השאלות האלו יש לחזור מחדש לשאלות שנבעו מתוך עקרון מספר 1 ולהגיע לתשובות עמוקות ומהותיות יותר על השאלה:

מהו הערך הגדול שאתם עתידים ליצור עבור הלקוחות שאליהם אתם פונים.

לדעתי כדי להבין מהו באמת המיתוג שלנו עלינו לתת תשובה לשאלה “מהי המתנה הייחודית שלנו לעולם”.

המיתוג שלכם איננו משהו סטטי. דברים התרחשו בעולם וכך גם בארגון שלכם. מצבי משבר יוצרים אתגרים חדשים וההישגים שאליהם הצלחתם להגיע גורמים לכם להבין טוב יותר את הערך הגדול של המוצר או השירות שאתם מספקים. יותר מכך, הישגי העבר וההווה הם “הר” שאליו טיפסתם. כאשר אתם מחליטים להקדיש את הזמן לגיבוש מחדש של המיתוג והחזון הרי שנפתח לפניכם קו אופק חדש המאפשר לכם לראות אפשרויות ודרכי פעולה שיוכלו להוביל אתכם לצעדים נוספים בהגדלת היקף הפעילות שלכם.

מהו מיתוג עסקי?

גרפיקאים המספקים לוגו ושפה גראפית מדברים על “מיתוג” ומתכוונים למיתוג הגראפי. פרסומאים מדברים על יצירת מוצר מזוהה ומבודל שיש לנו דעה ועמדה כלפיו. מוצר המציע לנו סט של הבטחות ייחודיות הגורמות לנו הצרכנים לרצות אותו ולקנות אותו.

המובילה בתחום הבטחות המותג הייתה קוקה קולה עם “טעם החיים”. הבטחות מותג יכולות לשכנע ולהביא למכירות גם אם אין להן קשר למציאות, אך אז הן דורשות השקעה של מיליונים בפרסום.

מיתוג
כאשר הבטחות קשורות למציאות ונובעות מהבנה עמוקה של המהויות הפנימיות של המוצר ושל הערך הממשי שהצרכן יכול לקבל ממנו – ניתן להגיע בעלויות סבירות למכירות אפקטיביות, ובמקביל קל יותר להגיע לשביעות רצון מתמשכת ולרכישות חוזרות מצד הצרכן.

ארגון

לפני הפקת סרטון תדמית – להבין מה התדמית הנכונה שלכם

אם החלטתם לעשות סרטון תדמית ההיערכות המיתוגית מדברת על מיתוג שיש לו קשר אל המציאות ואל הערך האמיתי שהלקוח יכול לקבל. בהנחה שכבר יש לכם לוגו וסימני זיהוי חיצוניים ההמלצה היא שהתהליך המיתוגי שתעשו יתמקד במהויות הפנימיות ובהבנה מחודשת של היתרון היחסי המהותי שלכם מול המתחרים.

אני מביאה לכם כאן דוגמא לסרטון תדמית מצוין:

המוצר שעבורו הופק הסרטון הוא “מצגת PREZI” כלי אינטרנטי למצגות ששווה להכיר. אתם מוזמנים לראות את הסרטון ולבחון כיצד הוא מצליח לחולל מיתוג הקשור למציאות ולמהויות פנימיות. אפשר להרגיש כי היוצרים שאלו את כל השאלות הנובעות מעקרונות 1 ו-2 והגדירו מה מלהיב את הלקוחות, מהו הערך המשמעותי שהלקוחות מקבלים ומה החזון שאותו מובילים המוצר והחברה שמאחוריו.

פיתוח תוכן

לאפשר ללקוח להבין מה התדמית הנכונה שלו.

בפיתוח תוכן, ייעוץ שיווקי או יצירת קמפיין אינטרנטי הידע השיווקי נמצא אצלנו – מפתחי התוכן השיווקי, ואילו הידע המקצועי נמצא אצל הלקוח. המחויבות שלכם כמפתחי תוכן היא להגיע אצל הלקוח אל האנשים הנכונים שלהם יש את התשובות.
פעמים רבות אנו כספקים מופנים לעבוד ולקבל תשובות מאנשים זוטרים בארגון שאינם מכירים את הנושא לעומק ולכן התוכן שנוכל ליצור יהיה רדוד. חייבים להבין כי זו האחריות שלנו להגיע אל המנהלים והשותפים הבכירים שצברו תובנות עמוקות על המוצר או השירות שאותו יש לשווק.

היו לנו סרטונים שבהם נתנו לנו להיפגש עם אנשים שהוגדרו “אנשי השיווק” אך בפועל היו מי שהתעסקו עם הניירת השיווקית. לאחר הפגישות הראשוניות שיצרו לנו הבנה כללית על הארגון הצלחנו לרתום את הצוות הזוטר ולקבל את הסכמתם לכך שנפנה במייל ישיר למנכ”ל במכתב שישכנע אותו בחשיבות הנושא. נפגשנו עם המנכ”ל והשותפים הבכירים לפגישות עבודה שהקפיצו את התסריט לאיכויות אחרות לגמרי – כי רק מצוות הבכירים, שצברו הרבה קילומטרז’ של שיווק וקשרים עם הלקוחות הגדולים של הארגון, הצלחנו באמת לקבל תשובות על השאלות שהוגדרו בסעיפים הקודמים.

אתגר נוסף העומד בפני מפתחי תוכן שיווקי: פעמים רבות רוצים מאיתנו שנבנה סרטון תדמית או מצגת עסקית המיועדים לגיוס משקיעים, או עבור פרזנטציה ללקוח אסטרטגי. כלומר הפנייה אלינו מתרחשת בזמן שבו הארגון עומד לפני הזדמנות לקפיצת מדרגה משמעותית.

אתם בודאי מכירים את הכלל שאותו אומרים ליזמים בנוגע לבניית תוכנית עסקית: “תוכנית עסקית היא קודם כל בשביל היזם ורק לאחר מכן בשביל המשקיעים”. הכלל הזה תקף גם בנוגע לפרזנטציה (סרטון תדמית או מצגת) המיועדת לפגישת מכירה חשובה. בניית הפרזנטציה היא קודם כל עבור היזם או הארגון. כך גם כל סרטון תדמית לשיווק אינטרנטי הינו הזדמנות לקפיצת מדרגה עסקית עבור הלקוחות שלנו. התפקיד שלנו, ספקי התוכן השיווקי, זה ליצור עבור היזם או הארגון “תהליך העצמה” שבו אנו שואלים אותם את השאלות הנכונות, נותנים להם לראות את האיכויות והיתרונות האמתיים שלהם, עוזרים להם ליצור פוקוס ולהבין טוב יותר מה היתרון היחסי שלהם מול המתחרים. “תהליך ההעצמה” הזה דומה ל”קואצ’ינג”. המחויבות שלנו, מעבר לסרטון או מצגת טובים – זו המחויבות לעשות עם לקוחותינו את התהליך הנדרש כדי להגיע לתוכן שיחולל קפיצת מדרגה שיווקית עבור כל לקוח.

בעל עסק קטן

“מה המתנה הייחודית שלך לעולם?”

איך אתם, הבעלים של עסק קטן, יכולים לגלות: “מהי המתנה הייחודית שלכם לעולם?”

בפגישות המיתוג והשיווק החודשיות הקבועות שלכם עם הקבוצה (או הפרטנר המחויב) שמצאתם לכם, חלקו את הזמן ביניכם, לדוגמה: סבב פתיחה “חדש וטוב” כל אחד מספר במשך דקה או שתיים על משהו חדש וטוב בצד העסקי. לאחר מכן כל אחד מדבר בתורו ונזכר במחמאות מלקוחות וביכולות והכישרונות שלו, לאחר שהאדם מדבר 3 דקות כשהאחרים רק מקשיבים – הקבוצה כולה מקדישה לו  10-15 דקות נוספות של חשיבה משותפת ויחד עוזרים לו לגלות את הערך הגדול שהוא יכול לתת ללקוחותיו. כל משתתף מלטש את המיתוג של עצמו וחושב על רעיונות שיווקים שיוכלו להמשיך ולקדם אותו.

עקרון מספר 3: מה מניע את הלקוח ומה מפחיד אותו?

ארגונים, מפתחי תוכן ומשווקים עצמאיים

מה מניע את הלקוח ומה מפחיד אותו? מענה ל-12 שאלות הבריף.

לפני שאנו מתחילים לגבש את התסריט או את התוכן השיווקי יש לחשוב במשותף עם צוות הארגון המזמין, להתחיל תהליך על פי העקרונות הקודמים ולסכם ולענות יחד איתם את כל 12 שאלות הבריף:

 1. מי הלקוח שאנו רוצים להשיג – “אל מי מדברים”
 2. מה המוצר שהוא זקוק לו
 3. על איזה צרכים של הלקוח המוצר שלנו נותן מענה
 4. מי המתחרים שלנו
 5. מה היתרונות שלנו
 6. מה החסרונות
 7. מה הפחדים של הלקוח ומה המענה לפחדים הללו
 8. התועלות ללקוח: איך קניית המותג תגרום לצרכן להרגיש.
 9. הערכים העיקריים: איך המותג גורם לצרכן להראות?
 10. טון וסגנון הפרסום
 11. מה הדבר המשמעותי ביותר ללקוח
 12. מה המסר שלנו אליו

חשוב לזכור: בתהליך קניה מאחורי כל צורך פונקציונאלי (תפקודי) מסתתר צורך אמוציונאלי (רגשי).

מסיבה זו, לאחר המענה על שאלות הבסיס, יש להקדיש חשיבה למקבלי ההחלטות אצל אותו לקוח ולהבין מהי המוטיבציה שלהם ומה הדברים שמעוררים את חששם. יש למצוא באיזה אופן ההחלטה על הרכישה של המוצר קשורה לגורמי המוטיבציה של מקבלי ההחלטות ובאיזה אופן הרכישה עלולה להיות מסוכנת או מפחידה עבורם.

רק אחרי שיש את התשובות לכל השאלות האלו ניתן לעבור לשלב הבא ולגבש את התסריט, התוכן או הקמפיין השיווקי.

עקרון מספר 4: שימוש ב Testimonials – עדויות והמלצות לקוחות

ידוע כי המרכיב של Testimonials – עדויות והמלצות לקוחות הינו גורם רב השפעה בתהליך קבלת החלטת רכישה.

ההמלצה צריכה להיות מפורטת ולהתייחס באופן ישיר לתועלות שנוצרו ללקוח כתוצאה מהרכישה של המוצר או השירות אשר רכש מכם.

המלצות יוצרות אמון – ואמון הוא השמן שמאפשר לגלגלי המכירה להסתובב. ולכן חשוב שיהיו המלצות בסרטון התדמית שלכם, בחומר שיווקי שלכם ובהצעות מחיר שאתם מוציאים אל כל לקוח חדש.

ארגון

שילוב עדויות והמלצות של לקוחות ליצירת סרטון תדמית אפקטיבי

כדי ליצור המלצה מצולמת מוצלחת שתופיע בסרטון התדמית שלכם, הצוות ביום הצילום צריך לכלול לא רק תאורן, צלם ובמאי אלא גם תסריטאי ואיש שיווק שיוכלו לחולל “בימוי שיווקי” שבדומה ל”כתיבה שיווקית” הם שיוצרים תוצאה שבה הסרטון הוא לא רק מקצועי ואסטטי אלא גם אפקטיבי ומשכנע.

להלן סרטון תדמית שעשינו לאתר של חברת רואי חשבון פאהן קנה ניהול בקרה:

שימו לב עד כמה ההמלצות בסרטון מהוות גורם משמעותי ומשפיעות על ההתרשמות שלנו כצופים.

צריך לזכור כי לגבי כל מוצר או שרות שהוא – אנשים מעדיפים לקנות דברים שעליהם הם קיבלו המלצות.

אם ברור לכם מהן התועלות ללקוח ומהו היתרון היחסי של הארגון שלכם הדבר הטוב ביותר עבורכם הוא שבסרטון התדמית שלכם יופיע גורם אמין שעבד איתכם והיה מרוצה, והוא שיספר על התועלות שקיבל ויעיד על האיכות והאמינות שלכם.

פיתוח תוכן

לסייע ללקוח להגיע להמלצות ראויות.

בואו ונחשו מהי התגובה השכיחה ביותר, כאשר אני ממליצה ללקוחות לשלב המלצות בסרטון תדמית או בחומר שיווקי. מנחשים?

כמעט תמיד התגובה היא “לא, זה לא יצליח. אצלנו זה יהיה מאוד מסובך להשיג המלצות”.

מניסיון שלי כל מה שצריך זה לתמוך בלקוח בתהליך החשיבה ותמיד עד היום הבאנו לקוחות להגיע בהצלחה להמלצות ראויות.

במוצרים ושירותים שהשימוש בהם הוא תחת סודיות אפשר להשתמש בהמלצות כתובות החתומות באופן שלא מסגיר את הכותב. גם בהמלצות מהסוג הזה, לדעתי חשוב להשתמש בהמלצות אמת ולא בניסוחים שיווקים שנכתבו שלא ע”י משתמש האמיתי.

מדוע לרוב הלקוחות שלנו כל כך קשה להשיג לעצמם המלצות? נראה כי הדבר נובע מכך שאנו חיים בחברה שבה רוב האנשים מרגישים אי נוחות לבקש המלצות.

תמיכה ועידוד מצד מפתח התוכן מעניקים ללקוח את המוטיבציה הנדרשת. וכל עוד אנו עובדים עם לקוחות ראויים אזי ברוב המקרים הלקוח מגלה כי למעשה ישנם רבים שיסכימו בשמחה להמליץ על שירותיו.

תפקידנו כספקים הוא ללוות את כל התהליך כך שיתקבלו המלצות אמת, אפקטיביות ברמה השיווקית, שיש בהן פוקוס על התועלות ועל היתרון היחסי של הארגון.

בעל עסק קטן

הצעדים ליצירת המלצות ועדויות לקוחות מרוצים

במיוחד עם העסק שלכם קטן ולא מוכר – המלצות ועדויות לקוחות מרוצים הן אחד הנכסים הגדולים והחשובים ביותר שלכם.

כמעט לכולם יש קושי פסיכולוגי בפנייה ובקשה של המלצה. בכדי לחשוב אל מי לפנות ומה ואיך לבקש קיבעו לעצמכם כבר היום פגישת חשיבה עם תומך (או עם קבוצה חשיבה). וצאו מהפגישה הזו עם רשימת מטלות ולוחות זמנים לביצוע שעליה התחייבתם כלפי עצמכם.

המלצה צריכה לכלול שם, תמונה והגדרת תפקיד של הממליץ. חשבו על ממליצים פוטנציאלים שהגדרת התפקיד שלהם נשמעת מרשימה.

אם העסק שלכם הוא חדש חשבו על ממליצים המכירים אתכם מתפקידים שעשיתם בעבר ושיוכלו להמליץ על יכולות שלכם הרלוונטיות גם לעסק הנוכחי שלכם.

תפקידו של הממליץ איננו לשבת ולהשקיע מאמץ בניסוח המלצה עבורכם. כאשר דיברתם עם אדם והוא הסכים באופן עקרוני להמליץ עליכם שאלו אותו מתי אפשר להתקשר אליו בנידון, ואז כאשר הוא פנוי שאלו אותו האם הוא מעוניין שאתם תכתבו טיוטת המלצה ואם כן בקשו ממנו ש”יזרוק כמה מילים” שאלו אותו שאלות ישירות (שהכנתם מראש) מה דעתו על התוצרים שהפקתם, מה דעתו על יכולתכם בעבודת צוות וכולי. רשמו את דבריו. השקיעו את הזמן הנדרש (רצוי בעבודה משותפת עם ידיד המפרגן לכם) כדי להפוך את רשימת התכונות והמילים של הממליץ לניסוח קולח, אמין ומדויק שאתם חשים שיהיה לממליץ נוח איתו.

התחילו כבר היום וצרו לעצמכם המלצות ראשונות. לאחר מכן, העבודה בצוות והתהליך ההמשכי שאתם משקיעים במתן תשובות לכל הסעיפים הקודמים יאפשרו לכם להגיע להמלצות יותר ויותר אפקטיביות.

עקרון מספר 5: מוצרים שיוצרים ערך, אנשים וצוותים שיוצרים ערך.

 • מוצרים שיוצרים ערך: שיווק טוב יכול למכור גם מוצר בינוני, אבל אם אתם רוצים להגיע לתוצאות טובות לאורך זמן אל תתפשרו. תנו לעצמכם להקדיש זמן למוצרים ושירותים שאתם באמת מאמינים בהם. עבודה עם מוצרים שיוצרים ערך אמיתי פותחת את היצירתיות שלכם.
 • אנשים שיוצרים ערך: יש לנו את היכולת לבחור לעבוד עם אנשים שיודעים ליצור ערך. אנשים שאנו מעריכים את הידע והכישרון שלהם, את הערכים שלהם ואת הנחישות והמחויבות שלהם.
 • צוותים שיוצרים ערך: ההצלחות והתוצאות הטובות ביותר מופיעים כאשר אנו בוחרים לעבוד בצוותים שיש בהם פרגון והערכה הדדית. צוות של אנשים עם “זיק בעיניים” אכפתיות והתלהבות אמיתית מאפשר להגיע לתוצאות שהן מעל ומעבר.

עקרון 5 – יצירת ערך – “המפה אל האוצר” והדרך לאוצר…

ארגונים, מפתחי תוכן ומשווקים עצמאיים
חמשת העקרונות ליצירת תוכן שיווקי אפקטיבי נותנים לנו את “המפה אל האוצר” – המפה שמראה לנו את הכיוון הנכון שיביא אותנו אל המטרה.

גם כשיש לנו את פיצוח הקונספט לקמפיין, לסרטון תדמית או לרעיון רווחי בנישה עסקית רבת פוטנציאל –  צריך לזכור כי כל אלו הם רק “המפה אל האוצר”.

בדרך “לשם וחזרה”, להביא את האוצר הביתה, הדבר החשוב מכל לדעתי זה – האנשים.

אנשים שמעבר לאמינות ומקצועיות הם כאלו שכיף לעבוד איתם, אנשים שהם בני אדם, ואנשים שניתן ליצור איתם שותפות פורה לשנים ארוכות.

באופן אישי, למרות האתגר של עבודה על פרויקטים גדולים וארגונים מובילים אני תמיד שומרת לי זמן לעבודה גם עם בעלי עסקים בינוניים וקטנים בעלי פוטנציאל. ואני תמיד מזכירה לעצמי כי היכולת להלהיב והיכולת להתלהב קשורות זו בזו. כדי שקהל היעד יתלהב מומלץ לנו לבחור פרויקטים ובני אדם שכיף להתלהב איתם.

לסיום: “צריך לראות כדי להאמין” – שימוש בוידאו ככלי שיווקי

פרק הסיום, כפי שהובטח, עוסק בשימוש בוידיאו ככלי שיווקי. כולל תוצאות של המחקרים המוכיחים את היעילות של וידאו, שימושים עיקריים, ומה נדרש כדי להשתמש בסרטוני הוידאו לשיפור יחסי ההמרה בשלבים שונים של מערך השיווק האינטרנטי.

מחקרים על שימוש בוידאו אינטרנטי ככלי שיווקי מראים:

 • וידאו אינטרנטי הוא פורמט המודעות בעל צמיחה המהירה ביותר בשנת 2012 עם כמעט 55% צמיחה (eMarketer,  ינואר 2012).
 • בתוצאות חיפוש אוניברסליות סרטוני וידאו מגיעים לכמות הקלקות הגבוהה ב- 41% יותר מאשר טקסט רגיל (מחקר של aimClear, מרץ 2011).
 • בממוצע, אנשים נשארו שתי דקות יותר באתר אינטרנט כאשר הם צפו בוידאו (מחקר של Comscore, אוגוסט 2010).
 • לסרטוני וידאו יש הסתברות גדולה פי 53 להגיע לעמוד הראשון של גוגל בתוצאות האורגניות יחסית לדפי אינטרנט מסורתיים (Digitalmarketing institute, מרץ 2010).
 • על פי Retail Touchpoints נמסר כי חברת Step2  מצאה כי גולשים שצפו בוידאו רכשו מוצרים ב 174% יותר מאשר גולשים אשר לא צפו בוידאו (Channel Innovation Awards, 2012).
 • ספק החיפוש לארגונים, Attivio, מצא כי דפי אינטרנט שיש בהם וידאו משכו פי 2-3 יותר מבקרים חודשיים, זמן השהייה באתר הוכפל והדפים השיגו 157% גידול בתנועה האורגנית ממנועי חיפוש (MarketingSherpa, דצמבר 2011).

שיווק בוידאו  לעסקים B2B

חברות המספקות מוצרים ושירותים לעסקים ופונות אל קהל יעד של מנהלים בארגונים: המחקרים מראים כי קהל יעד זה משתמש בסרטוני וידאו בתהליך איסוף המידע ותכני הוידאו משפיעים על תהליך קבלת החלטות הרכישה.

על פי סקר שערך מגזין פורבס בשיתוף עם גוגל באוקטובר 2010, נמצא כי 75% מכלל המנהלים אמרו שהם צופים  לפחות פעם בשבוע בסרטים הקשורים לעבודתם באתרי אינטרנט עסקים, ויותר מ 50% משתמשים ב-YouTube כדי לצפות בקטעי הווידאו האלה. 42% בצעו רכישה בנושא עסקי. 65% ממנהלים בארה”ב ביקרו באתר האינטרנט של ספק לאחר שצפו באינטרנט בוידאו הקשור לנושאי עבודתם.

המלצות שיווק וידאו לארגונים, מפתחי תוכן ומנהלי קמפיינים

המלצות לארגון העומד לפני הפקת סרטון תדמית

אם הארגון שלכם שוקל הפקת סרטי תדמית הנה 4 המלצות.

המלצות אלו הן גם לכם מפתחי התוכן ויוצרי הקמפיינים האינטרנטיים ולכל ספקי השירות בתחום השיווק האינטרנטי שהחליטו כי וידאו ככלי שיווקי יהפוך לחלק מארגז הכלים שלכם ומשיתופי הפעולה שאתם יוצרים, כדי שבתקציב נתון תצליחו לחולל עבור הלקוחות שלכם את התוצאות המקסימאליות.

המלצה 1: אורך הסרטון

להבדיל מסרטוני פרסומת של 30 שניות, סרטון תדמית או סרטון מוצר צריכים להיות אינפורמטיביים ולתת ערך ומידע ללקוח. מי שהגיע אל הסרטון – חיפש את המידע! בסיום הצפייה הלקוח צריך להרגיש שקיבל את התשובות לשאלות שהיו לו, לכן אורך הסרטון צריך להיות יותר מדקה וחצי.

הסרטון צריך להיות תמציתי ואסור שיהיה ארוך מידי. מומלץ לא ליצור סרטון ארוך יותר מ 4 דקות.

המלצה 2: הפקת מקסימום התועלת מהתקציב

ביום צילום אחד המתוכנן היטב ניתן לצלם חומרים ליצירת 3 סרטוני תדמית או סרטוני מוצר. התוספת הכספית לעלויות עריכה איננה גבוהה. שלושת הסרטונים הנ”ל יכולים לפנות לקהלי יעד שונים. כל אחד מהסרטונים יכול להיבנות כמענה מתאים לתוצאות של מילות חיפוש המאפיינות את קהלי היעד המחפשים את המוצרים או השירותים של הארגון שלכם.

המלצה 3: צרוף הסרטון למייל הנשלח לפונים ומתעניינים

בעת בניית הסרטון חשוב להתאים את המסרים שלו כך שישמש למשלוח במייל בצירוף מידע שיווקי הנשלח לפונים ומתעניינים. כזכור, המחקר מצא כי סרטוני וידאו שיפרו את יחס ההמרה ומי שצפו בסרטון ביצעו רכישה בפועל ב 174% יותר מאשר לקוחות שלא צפו בסרטון. לגבי אחוז ההקלקות לא איתרתי מחקר על סרטון המצורף למייל, אך כזכור המחקר מצא כי בתוצאות החיפוש תוצאת וידאו מקבלת 41% יותר הקלקות מתוצאה של טקסט. לכן צפוי כי חלק לא מבוטל מהלקוחות פוטנציאלים יצפו בסרטון הקצר שהכנתם, ישמעו את העדויות והמלצות עליכם ויקבלו הבנה טובה יותר על הערך הגדול שאתם עומדים ליצור עבורם.

המלצה 4: יצירת שערי כניסה נוספים לאתר שלכם

לגבי כל אחד מהסרטונים – בנוסף לשיבוצו באתר החברה יש להכניס את הסרטון לכמה אתרי וידאו ובמיוחד לאתר יוטיוב. גוגל רכשה את יוטיוב ולכן נותנת עדיפות גדולה לסרטונים המוכנסים לאתר זה. כזכור יש סיכוי גדול פי 53 שהתוצאה של סרטון וידאו תגיע לעמוד הראשון בגוגל. הסרטונים שיצרתם יוצרים לכם “שערי כניסה” נוספים לאתר, כך שכאשר גולשים מחפשים מילות חיפוש שונות הקשורות אליכם, הם ימצאו סרטונים שלכם במקומות גבוהים בתוצאות החיפוש, הסרטונים חושפים בפניהם את התועלות שאתם יכולים ליצור עבורם והגולשים יכולים לעבור מהסרטון אל האתר שלכם או ישירות ליצור איתכם קשר (להרחבה קראו על Inbound Marketing בפוסט על קידום אתרים 2013).

חשוב שהכותרת של הסרטון שלכם באתרים השונים תתחיל בצרוף של מילות חיפוש שלקוחותיכם צפויים לחפש ובנוסף המשך הכותרת צריך להיות מסקרן דיו כדי שכאשר הסרטון שלכם יעלה בתוצאות של מנועי חיפוש. כותרת המושכת תגרום ללקוחות פוטנציאלים ללחוץ על הלינק.

בעל עסק קטן

כיום ניתן לקנות בעלות של מאה דולר מצלמה המפיקה תוצרים באיכות המתאימה לאינטרנט. בשלב שבו אתם שוקלים האם כדי לכם להתחיל לפתח תכני וידאו בעצמכם חשוב שתיקחו בחשבון את העלויות של סדנאות ללימוד צילום ולימוד עריכת וידאו ואת ההשקעה הגדולה של זמן שתידרש מכם ללימוד עד שתצליחו להגיע לתוצרים סבירים. רצוי לפנות לאנשים שהצליחו ללמד את עצמם את התחום ולברר איתם כמה זמן ומאמץ הדבר דרש מהם.

אפשרות נוספת, במחיר של אלף או אלפיים ₪ אפשר לאתר צלם ועורך שיצרו עבורכם סרטון תדמית בסיסי. ניתן לפרסם מודעת חינם באתרים כמו xplace  ולאתר פרילנסרים לא יקרים. אם בניתם לעצמכם קבוצה מחויבת של כמה אנשים תוכלו לסייע זה לזה בבניית תסריט וגיבוש המסרים ולהתחלק בעלויות של יום הצילום שבו יצולמו סרטוני תדמית של חברי הקבוצה.

לסיכום…

המאמר הזה הציג לפניכם את חמשת העקרונות ליצירת תוכן שיווקי והשימוש בוידאו ככלי שיווקי.

אתם מוזמנים לפנות אלי כאן עם שאלות ואשמח לסייע.

יש לכם טיפים משלכם בנושא? האם נתקלתם בקשיים? שתפו אותנו…

מזמינה אתכם לעמוד נחיתה עם ההפתעה (זוכרים שהבטחתי :)):  http://n.sendmsg.co.il/f3831/pavel

ומציעה לכם לקרוא גם את המאמר על כתיבה שיווקית שמוכרת – איך לנסח את הכותרת שתביא את הלקוח הבא שלכם, שתסייע לכם לנסח את כותרת הסרטון שלכם וגם לכל טקסט שתעלו לרשת.

שיהיה לכם בהצלחה!

קרדיט לתמונה: Divyashah121

נכתב על ידי
יועצת שיווקית, מומחית בתחום חשיבה יצירתית לעסקים, שותפה ב”טופ קריאטיב הפקות”, מרצה ומנחת סדנאות. ברקורד שלה פיתוח פורמטים טלוויזיוניים שהגיעו לשיאי רייטינג. פיתחה קונספט, סרטונים ומצגות שהצליחו ליצור גיוס של שני מיליון דולר ממשקיעים וכן הביאו לתרומות מרשימות לעמותות. עוסקת בייעוץ בתחום יצירתיות, מיתוג ושיווק יצירתי, יעוץ לתהליכי החדרה, פיתוח אתרי אינטרנט, שיווק ברשתות חברתיות, בדיקות שוק וקריאטיב שיווקי.
0 0 הצבעות
קלות השימוש
0 0 הצבעות
פיצ'רים ופונקציונליות
0 0 הצבעות
תמיכה טכנית
0 0 הצבעות
תמורה לכסף
הרשמו
הודע על
guest

38 תגובות
הישן ביותר
החדש ביותר בעלת הכי הרבה הצבעות
פידבקים מוטבעים
צפייה בכל התגובות

תוכן עניינים

38
0
נשמח לשמוע את דעתך, נודה לתגובהx
שיווק דיגיטלי שמביא תוצאות.
לוגו דייסון

189%

יחס המרה למודעות

לוגו איסתא

424%

הכנסות מהאתר

לוגו קפה עלית

139%

מבקרים חדשים באתר

לוגו נקסט

258%

רכישות אורגניות

לוגו קפה עלית
139%

מבקרים חדשים

לוגו דייסון
189%

יחס המרה למודעות

לוגו איסתא
424%

הכנסות מהאתר

שיווק דיגיטלי שמביא תוצאות.