חדשות שיווק באינטרנט וקידום אתרים מהרשת (12.5.12)

בשבוע שעבר לא העלנו עדכון , אבל בתור פיצוי, העדכון הזה הולך להיות עמוס למדי עם לא מעט ידיעות שקשורות באופן לא ממש מפתיע לגוגל.

החיפוש הסמנטי של גוגל רוקם עור וגידים (Tech Radar)

גוגל הודתה כי הוא בוחנת עוד שינוי דרסטי לתוצאות החיפוש והוול סטריט ג’ורנל לא הגזים כשדיווח על כך לראשונה לפני כמה חודשים. החיפוש החדש יציג לא רק קישורים, אלא גם עובדות. כל עובדה תהיה משויכות לישות מוגדרת, כך שאם הגולש יחפש מידע על שחקן קולנוע מסוים, הוא יקבל עליו מידע מקוצר בסגנון הכתיבה העובדתי של ויקיפדיה. למעשה, בדוגמה שנתפסה בטעות על ידי אתר Ask Jeeves, מופיע מידע על השחקן המנוח Howard Carter בצירוף קישור לדף שלו בויקיפדיה.  דוגמה אחרת שנתפסה היא של להקת החיפושיות. בדוגמה זו מופיעה גם דיסקוגרפיה ורשימת שירים מקוצרת.

ההנחה היא כי חיפוש סמנטי מלא של גוגל שיבין כמעט כל הקשר לשוני בשאילתא, עלול יהיה להוות איום על אתרי מעריצים ובלוגים המוקדשים לנישות ספציפיות מהם נלקח המידע העובדתי. מכיוון שבדרך כלל לא ניתן לתבוע על פרסום מידע עובדתי שלא מוגן בזכויות יוצרים, ההפסד עצמו יהיה כולו של בעלי האתרים למרות שגוגל תקשר אליהם.

53 שינויים של גוגל לחודש אפריל (Inside Search)

גם בלי העדכון החודשי של גוגל בבלוג החיפוש שלה, חודש אפריל היה אחד החודשים היותר אינטנסיביים מבחינת שינויי אלגוריתמים, אך תמיד כדאי להסתכל במידע הרשמי אותו גוגל מספקת. החודש, בולטת המגמה של גוגל להמשיך ולדלל את הנפח של אתרים בעלי איכות תוכן נמוכה בתוצאות החיפוש באופניים נוספים.

זיהוי מיקום לעמודים בודדים – גוגל תמיד מנסה לקשר בין אתר מסוים למדינה אותה הוא מייצג, אבל לא ברמת הדף הבודד. השיפור הנוכחי יאפשר לזהות עמודים בודדים כמשויכים למדינה או שפה מסוימת, והוא צפוי להשפיע בעיקר על אתרי תוכן גולשים.

תיקון באג הקשור לאנקור של הקישור – שוב, גוגל לא מציינת שום מידע נוסף.

פחות מדי או יותר מדי דומיינים – מזה יותר משנה, גוגל מציגה עד שבע תוצאות מאותו דומיין בתוצאות, אך במקרים רבים, מדובר בקצת יותר מדי. השיפור הזה ינסה לאזן קצת את המצב בחזרה, מה שבוודאי ישמח את בעלי אתרי האפלייטס.

“ניקוד” של מילות מפתח בעמודים – העדכון הזה משפר את הדרך בה גוגל נותן מדד מספרי למילות מפתח המופיעות בעמוד מסוים, כנראה שהוא נועד לטפל בצפיפות יתר שלהן.

מידע טרי יותר – מדובר במספר שינויים שנועדו לשפר את טריות המידע המוצג. עם זאת, אתרים בעלי תוכן ירוד יופיעו דווקא פחות, גם אם התוכן יהיה חדשותי.

חיפושים עוקבים – שיפור שנועד לזהות טוב יותר את כוונת החיפוש הנוכחי שלכם באמצעות החיפושים הקודמים אותם ערכתם.

כותרות אלטרנטיביותגוגל מודה בחצי פה שהיא אכן מציגה לפעמיים כותרות אחרות מתגית ה – TITLE של האתר, אך כעת התהליך יהיה אפקטיבי יותר ויגזול פחות משאבי מערכת. שינוי דומה אחר אמור להציג כותרות אינפורמטיביות ותמציתיות יותר.

איות – גוגל מרחיבה את תיקוני האיות האוטומטים (בה מוצגות התוצאות למונח המתוקן) לשפות נוספות וגם לשאילתות ארוכות יותר. בנוסף, אם אין הבדל בתוצאות בין שתי הגרסאות, גוגל לא יציג את הקישור “האם התכוונת ל…?”.

בנוסף לכך, יהיו פחות השלמות אוטומטיות המובילות לאתרים בעלי תוכן באיכות נמוכה.

שיפורים לאינדקס – גודלו של האינדקס הכללי של גוגל גדל ב – 15%. בנוסף, בוצעו מספר שינויים לקצב בו מתעדכנים מסמכים מסוימים (לא כל סוגי התוצאות מתעדכנות בהכרח באותו קצב). מעבר לכך, גם שליפת התוצאות נעשתה מהירה יותר ופחות בזבזנית במשאבים.

שיפורים ל – Sitelinks – במקרה של Sitelinks רחבים במיוחד (Megasitelinks), ה – Sitelinks  הקטנים יותר יצטרכו לעמוד בציון איכות מינימאלי כדי להופיע.  גם קצב הרענון של ה – Sitelinks שופר.

מידע סמכותי יותר – גוגל שיפרו את הסיגנל שנועד להציג תוצאות סמכותיות יותר. לאחר עדכון פינגווין, נשמעו מספר טענות על כך שאתרים סמכותיים הופיעו במקומות בולטים גם אם המידע בהם היה מיושן . הפרשנות שלנו היא שנראה כי גוגל עוד לא מצאה בדיוק את האיזון בין סמכות לטריות.

הפוסט המקורי של גוגל כולל גם מספר שינויים ספציפיים לאירועי ספורט באמריקה ולשפות ספציפיות (לא עברית).

קאטס מגיב לפינגווין וקידום אתרים שלילי (Search Engine Land)

אתר Search Engine Land  אסף את כל השאלות המטרידות של מקדמי האתרים לאחר פינגווין והפנה אותם ישירות למאט קאטס. התשובות לא תמיד אינפורמטיביות ואפילו מקוממות באדישותן , אבל עדיין מעניינות :

קודם כל – קאטס אומר שמבחינת גוגל, פינגווין אכן שיפר את תוצאות החיפוש ולכן נחשב להצלחה.

על התוצאות המשונות – קאטס טוען שחלק מהתופעות האלו לא קשורות לפינגווין והסיפור עם האתר הרשמי של ויאגרה שלא הופיע בתוצאות החיפוש, היה קיים כבר קודם.

על זיהוי שגוי – גוגל טוענת שיש פחות תלונות מוצדקות של בעלי אתרים שטוענים שנפגעו שלא בצדק ורוב אלו שנפגעו אכן היו “ספאמרים”.

ספאם שעובר את הפילטר – דווקא אתרי ספאם החלו להופיע במקומות גבוהים יותר. קאטס טוען ששום אלגוריתם לא מושלם ודווקא ההתמקדות באתרי ספאם טהורים שאין לגביהם ספק, גורמת לכך שחלק מהם מצליחים לחדור את הפילטר

איך אפשר להשתקם מהעדכון? רוב הנפילות של אתרים מקורן בבניית קישורים בעייתית. קאטס טוען שאפשר לנקות את האתרים האלו והוא נותן דוגמה לשני קטעי וידאו שפרסם בעבר בערוץ שלו ביו-טיוב : אחד עוסק בעונשים קבועים מגוגל והשני בנקיטת ענישה ידנית נגד אתרי ספאם. לסיכום הוא אומר , “עשו מה שאתם יכולים”.

עדכון מאגר הנתונים של פינגווין – כפי שכבר חשדנו, גם מאגר הנתונים של פינגווין לא מתעדכן באופן שוטף, אלא בפעימות, ממש כמו בפנדה. קאטס לא אומר אם פינגווין יכול להשפיע על כל האתר בבת אחת, אבל ב – SEL חושדים שכן, וגם בארץ נצפו דוגמאות של אתרים שנפגעו בהרבה מאוד שאילתות בבת אחת. לסיום, קאטס טוען שאם שום דבר לא עוזר, יכול להיות שהאתר שרוף וצריך לבנות אחד חדש…

SEO שלילי – טענה ששוטפת את סצנת קידום האתרים לאחרונה היא שקל הרבה יותר לפגוע במתחרים. קאטס טוען שעדיין מדובר במקרים יוצאי דופן ונדירים למרות ההתראות על קישורים לא טבעיים שמנהלי אתרים החלו לקבל. חלק מההודעות האלו, טוען קאטס, מקורן בענישה אלגוריתמית וענישה ידנית שלא נחשפו עד כה. הוא סירב לדון במקרים ספצייפים.

האם בינג יוביל את חווית האינטרנט המלאה בקינקט? (The Verge)

תוסף הקינקט לקונסולת האקס בוקס של מיקרוסופט מאפשר לא רק לתפעל את הקונסולה עם תנועות ידיים, אלא גם להפנות הוראות קוליות לממשק המשתמש ולמנוע החיפוש הפנימי שהוא גרסה מצומצמת יותר של בינג.

שמועות גורסות כי העדכון הבא של הקונסולה יכלול גרסה מיוחדת של Internet Explorer 9 שלמעשה תפתח אותה לגלישה מלאה באינטרנט (כיום ניתן לגלוש רק דרך אפליקציות ספציפיות למספר מועט של אתרים). בהתאם לכך, מנוע החיפוש הפנימי יהפוך כנראה לגרסה מלאה של בינג ויציג תוצאות מכל רחבי הרשת. הגלישה תהיה אמנם אפשרית גם דרך השלט הרגיל של הקונסולה, אך בצורה מסורבלת יותר סטייל “מקלדת וירטואלית”.

בינג “החדש” כולל חיפוש חברתי (Search Engine Land)

העיצוב החדש של מנוע החיפוש בינג אשר יהפוך לזמין בארה”ב בשבועות הקרובים מוציא את רוב האספקטים החברתיים מהחיפוש הראשי (Core Search) ומציג אותם בתפריט צדדי מיוחד המוקדש כולו לתוצאות חברתיות. בנוסף, מציג בינג אפשרות לתצוגה מקדימה בדומה ל – Preview  של גוגל.

התפריט החברתי מציג כמה סוגי מידע:

חברים שיודעים” – כל סטטוס של חבר שלכם בפייסבוק שמתייחס לשאילתת החיפוש יוצר כאן. בנוסף, אפשר לבחור תוצאה מהחיפוש הרגיל ולהפנות אותה אל החבר שפרסם את הסטטוס.

שאל חברים” – מאפשר לשלוח שאלה חופשית לחברים מתוך בינג.

“אנשים שיודעים” – דומה ל – “חברים שיודעים”, אבל משלב גם פרופילים מרשתות נוספות כמו טוויטר ואפילו גוגל פלוס בכבודה ובעצמה. כמובן שבינג יכול להתבסס רק על פרסומים ציבוריים, אבל בגוגל פלוס זו ברירת המחדל…

לפחות כרגע, נראה כי החיפוש החברתי של בינג אפקטיבי יותר מזה של גוגל מכיוון שהוא יכול לשלוף מידע בקלות מטוויטר ופייסבוק, בעוד המידע הנ”ל חסום לגוגל. בנוסף, בינג לא מציג מידע פרטי של המשתמש עצמו ובכך אולי יפחית את החשש של אנשים מחדירה פולשנית לפרטיות.

דבר נוסף – ההשקה המחודשת של בינג מגיעה בתזמון מצוין, כאשר המהנדסים של בינג מתגאים בכך שבמבחן בו הוצגו לגולשים תוצאות חיפוש ללא זיהוי של מנוע החיפוש , 43% העדיפו את התוצאות של בינג לעומת 28% לגוגל, וזאת עוד לפני השינוי הנ”ל (המבחן האחרון נערך בתחילת 2012). נראה כי בינג שם לעצמו למטרה להציג תוצאות נקיות יותר עם פחות אלמנטים מבלבלים ובכך להיות דומה יותר לגוגל שלפני המהפכה החברתית. האם מדובר בתחילתו של מפנה אמית בשוק החיפוש האמריקאי? עוד קשה לדעת…

אודות איתי ברנר

איתי ברנר
העורך הראשי של מדור החדשות באתר AskPavel בו מדי שבוע מתפרסמות הידיעות האחרונות מעולם השיווק באינטרנט. עורך וכותב תוכן עצמאי, בין היתר הקים את Web Wiz המספקת פתרונות כתיבת תכנים וניהול תוכן.

7 תגובות

 1. לא מצאתי ברשימה (גם לא בהודעה המקורית של גוגל) תימוכין לטענה ש”בולטת המגמה של גוגל להמשיך ולדלל את הנפח של אתרים בעלי איכות תוכן נמוכה בתוצאות החיפוש באופניים נוספים”, אם כי שיפור איכות תוצאות החיפוש הוא ודאי הכוונה הכללית.

  נוסף על כך, לא ברור מה פירוש “דילול הנפח של אתרים בעלי איכות תוכן נמוכה”? האם הכוונה לצמצום מספר הדפים מכל אתר הכלולים באינדקס של גוגל, מתוך האתרים הללו, משמע להסרתם מהאינדקס? או שהכוונה היא להורדת ציוני הרלוונטיות שלהם, כדי לדחוק אותם מטה בתוצאות החיפוש?

  ואיפה גוגל מזכיר בכלל איכות תוכן נמוכה? מה שכתוב הוא “our latest algorithm improvement to help you find more high-quality sites” כאשר אתר בעל תוכן מצויין יכול להיות גרוע מהרבה בחינות אחרות ולהפך.

  • איתי ברנר

   1 – No freshness boost for low-quality content.

   2 – Fewer autocomplete predictions leading to low-quality results

   הכוונה באופנים נוספים היא בדיוק לשני המצבים האלו ולא לסתם חיפוש של שאילתא רגילה.

   • איתי ברנר

    נ.ב – יש גם את העניין של העדפת אתרים סמכותיים, מה שבאופן עקיף עלול לפגוע בכל האתרים שאינם סמכותיים מספיק ובוודאי באתרים בעלי איכות תוכן נמוכה מהממוצע…

 2. מה זה “תוכן איכותי” מבחינת גוגל? אפשר שהם מתכוונים לטקסט שהיה מקבל ציון “מעולה” מלקטור בהוצאת ספרים, או מעורך בעיתון “הארץ”. ואפשר גם שהם מתכוונים לאיכותי בעיני משתמשי גוגל שמחליטים לאיזה תוצאות חיפוש להכנס (ואולי גם לסמן כדי לחזור אליהם) ולאיזה אתרים הם ינדדו בעקבות הקישורים שבין אתרים (ואולי גם לסמן כדי לחזור אליהם).

  רק למנהל האתר ולגוגל יש מידע על תגובת המבקרים לתוכנו, בין אם הם באים מדפי תוצאות החיפוש ובין אם הם באים מאתרים אחרים באמצעות הקישורים. ופה מתעוררת השאלה: האם ניתן לדעת שהתגובה מעידה על שביעות רצון מירבית, או שמא מיזערית, מבלי שנגיש למבקרים אופציות ניסיוניות של תוכן, כפי שנהוג בניסויי שימושיות הדף.

  הרי, בסופו של דבר, יתכן וכמעט כל קהל המבקרים מעדיף תוכן שפונה למכנה המשותף הנמוך ביותר, בעוד שתוכן “איכותי” ייחשב בעיניו למתנשא, ארוך מדי ובלתי קריא. זה קורה בלי סוף אפילו בפורומים המקצועיים של קידום אתרים.

  את כל זה ניתן לומר לא רק על “איכות התוכן” אלא גם על “איכות תוצאות החיפוש”. ומאחר ושתי הפרשנויות שתיארתי בראשית דבריי הפוכות, איננו לומדים דבר כמעט רק מקריאה מילולית של הודעות גוגל.

 3. איפה נעלמת שבוע שעבר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *