קידום אתרים גדולים – 39 דגשים שצריך לזכור בקידום אתר עם הרבה דפים

שחק לוי
קידום אתר גדול

המאמר הזה נולד יום אחד בעת הליכה במסדרון ארוך, כשניסיתי להגיע לעמדה שלי וכל איש/אשת SEO שפגשתי בדרך עצר אותי בשאלה סקרנית אחת: “אז מה בעצם כל כך שונה באתר גדול?”.

ההסבר שלי היה שכמובן אין שוני בסיסי בעקרונות של SEO שתקפים לכל אתר (גם אם באופנים שונים), אלא שהשוני הוא במהות – בתפיסה ובצורת העבודה – ביכולת ההכרחית להתמקד בפרטים הקטנים ולהביט מלמעלה בו זמנית וכמובן ביכולת לזהות התרחשויות בעת התהוותן, להבין מהיכן צצו ולהגיב אליהן מהר, כחלק מתהליך אליו התכווננו מלכתחילה, גם אם נתפסנו בהפתעה.

במה בעצם שונה העבודה על אתר גדול מעבודה על אתרים קטנים ובינוניים?

אחד הדברים הברורים בעבודה על אתר גדול מתאפיינת בעבודת צוות הדוקה וביחסי אנוש טובים. דבר זה הוא מהותי לעבודת SEO ולעיתים קריטי לו, אולי יותר מאשר כל דבר אחר שתעשו באתר. היכולת לגרום לכל אנשי הצוות להבין ולחשוב SEO בכל מה שהם עושים, ולהצליח לסנכרן בין כולם, היא ההשקעה הטובה ביותר שתוכלו לעשות ושתחסוך לכם הרבה בעיות בעתיד. יש הבדל של שמים וארץ בין עורך תוכן שמבין ומפנים את עקרונות ה-SEO (בפגישות אישיות מיילים וכו’) לבין עורך תוכן שלא משתף פעולה ועובד לפי אג’נדה שאינה מתחשבת ומיישמת את הקידום האורגני או שהיא מיושנת ולא דינאמית (לא מגיבה לשינויים מחוייבי המציאות).

עורך תוכן שמשתף פעולה יכול לפלס נתיב בגוגל, להבין את הצורך בתכנים רלוונטיים ולהעלות רעיונות יצירתיים משלו, כחלק מהשייכות שלו והמחוייבות שלו לאתר. כנ”ל לגבי העבודה מול מתכנת שלא תמיד מכיר ומיישם את עקרונות התורה של תוצאות החיפוש או חושב שהוא מכיר ומיישם בצורה לא נכונה. כשעובדים עם מתכנת ניתן לחסוך עשרות מיילים בפגישה טובה אחת כמו גם היכולת להבין מהם דרישותיו שלו, במיוחד בפרוייקטים מסובכים שהאתר עובר כל כמה שנים כתוצאה מהכרח או צמיחה אורגנית (כמו הצורך להעביר אתר ולתכנן אותו מחדש בכל הרמות).

אחת הבעיות הקשות במהלך העבודה הם האנשים ש”יודעים” SEO יותר טוב ממי שעוסק בכך הרבה שעות ביום ממוצע והעובדה שמעשיהם יכולים להתנגש במה שאתם עושים בעמל רב.

מעבר לזה, העבודה על אתר גדול מתאפיינת בהבנת תהליכים בזמן אמת וביניהם גם תהליכים שעוברים על אתר בעת פגיעה או מעט לפני פגיעה, זיהויים והיכולת להגיב להם בצורה נכונה. כל פגיעה היא כואבת אבל ניתן להתגבר עליה אם מבצעים את הצעדים הנכונים. היכולת להצליח ולהתגבר על השטף היומיומי ולצאת עם תובנות מנצחות, אינה יכולת מולדת אלא כישורים שחייבים לסגל ולהבין בכדי להצליח ולשלוט בכל הפרמטרים הדינאמיים והפאסיביים כאחד. ההכרח לגבש שיגרת עבודה ולהוציא לפועל תוכניות בהיקף גדול, משתלבת ביכולת להתמקד גם בפרטים הקטנים ובעמודים ספציפיים, בעבודת נמלים יומית של אופטימיזציה שיגרתית.

כמו כן, הכלים המוכרים לכל איש/אשת SEO הם למעשה אותם כלים, רק שההתמקדות שונה וכן הסקת המסקנות והדחיפות לפעולה. מכל זה מחלחלת גם ההבנה הפשוטה שהאתר שאנחנו אחראיים לו ומנווטים אותו ברשת, אחראי בעצם על מתן שירות מקצועי ברמה גבוהה לכמות עצומה של גולשים במהלך יום ממוצע. מדובר על הגשת עזרה אמיתית ומעשית, בתחומי חיים שונים ומגוונים, בהתאם לאתר.

החזון לגבי אנשי ה-SEO ברור – הם בהכרח מהווים את המרכז הפועם של העבודה (הסיזיפית) על האתר והם אלו שיכולים לקשור את כל החוטים יחדיו ולראות את התמונה המלאה וההתמקדות בפרטים. היכולת לתכנן תוכניות מורכבות ולהוציאן אל הפועל תוך שהן מערבות את כל הנוגעים בדבר, היא לדעתי מרתקת ומאתגרת ביותר. האפשרות להצליח או להיכשל תוך פרק זמן קצר יחסית, מחייבת תכנון מקדים וירידה לפרטים טכניים מדוקדקים תוך הבנה של כלל המערכת, כפי שנדרש מכל מומחה של ידע.

אני מקווה שהמאמר הנ”ל ישפוך מעט ידע על נושא סבוך ומורכב שלא ניתן לכסותו במאמר יחיד.

מה למעשה מאפיין אתר גדול?

 • נפח דפים מסיבי וכמות שגדלה בהתמדה ברמה היומית (מה שאומר המון תנועה אורגנית בפוטנציה), משמע גם מעקב באופן שוטף אחר אלפי מילים שמהוות רק את קצה הקרחון מבחינת מאגר המילים האפשרי. כמובן שיותר ביטויים = התמקדות ברזולוציות גבוהות יותר והתפרסות על יותר נישות , יותר צירופים והכלאות של ביטויים ויותר התפלגות לוקאלית.
 • זמן סריקה של אתר גדול היא מהירה מאוד וכמעט מיידית, מה שמשאיר מרווח קטן מאוד לטעויות בתוכן ולאופטימיזציה בסיסית. לאתר גדול יש אלמנט של התפתחות והתפרסות על פני מרחבים שקודם הוא לא היה בהם והתמודדות עם נישות חדשות כל הזמן.
 • סוגים שונים של אזורים (ZONES) באתר (תבניות שונות לפורומים, חדשות, אינדקסים, דפי תגיות, מאמרים, קטגוריות, תת קטגוריות וסאב-דומיינים) שבכולם יש למצוא את המשותף ולשלוט בפורמטים כדי לנסות ולאתר תקלות.
 • אנליטיקס פעיל ומלא התרחשויות וזרימה מתמשכת של מידע שיש וצריך לנתח. מדובר על עליות וירידות בנתוני גלישה בכל אחד מן האיזורים באופן נפרד, ובאתר כולו. ניתוח של חלוקת אחוזי הגלישה באיזורים וכתובות שונות (#כיצד מחולקת עוגת הגלישה אצלנו באתר וכיצד נוכל לנצל את זה לטובתינו?).
 • צוות שלם של עוסקים במלאכה שיש לתאם ביניהם (מנהל אתר, אנשי SEO שעוסקים בעבודה ספציפית, עורכי תוכן, שיווק ברשתות חברתיות, תכנתים, חברת שרתים). פעמים רבות העוסקים במלאכה אינם מתואמים בינם לבין האחרים או שכל אחד עובד לפי אג’נדה משלו או חוקיות שהייתה תקפה לזמנים עברו ועכשיו, משום מה, לא אמרו להם שהיא התבטלה או שהם לא מבינים או שלא איכפת להם כל כך.

כמו כן ישנה עבודה אינטנסיבית למול מתכנתים באפיון משימות SEO ובפיתרון מחלוקות ובעיות שצצות או שהיו קיימות ולא טופלו. הרבה שינויים שנעשים בקוד הם רוחביים לכל האתר – לטוב ולרע.

עבודה מול מנהל האתר – הניסיון לגבש קו מטרה ואסטרטגיה קצרת וארוכת טווח לאתר, מבחינה אורגנית ובאופן כללי (תקף גם ללקוחות האתר ולצוות תוכן).

 • לאתר גדול יש לקוחות שמקבלים שירות באתר ולהם צרכים שונים שלא בהכרח תואמים לקונספט הגדול (הדבר נכון במיוחד לאתרי אינדקס). לכן כל צעד צריך בהכרח לכלול את טובתו של הלקוח הספציפי בתחום, אחרי שכמובן הבאנו את טובת האתר שלנו בראשונה.
 • קבלת קישורים טבעית ואורגנית שיוצרת בעיה הפוכה – “בבקשה אל תקשרו אלי יותר!” . ברוב הפעמים במהלך העבודה, מתברר כי נחוץ להגיש בקשת disavow.

צריך לנהל כל הזמן חיפוש ומציאה של קישורים זדוניים בקוד ע”י תוכנות מתאימות (אפשרי השימוש ב-xenu ו-screaming frog). אתר גדול חשוף יותר לניסיונות מניפולציה ופריצה מצד וירוסים, בוטים וטרויאנים שמנסים לחדור פנימה או להשתלט על עמודים ספציפיים ולשתול קישורים או קוד זדוני ומשעבד.

 • האפשרות של יצירת אינטראקציה חברתית פעילה ואורגנית עם מסה של גולשים. הקמת “קבוצות עניין” שלהם עוקבים רבים וגרעין קשה של גולשים פעילים, מעורבים ומעודכנים.
 • צפו לבלתי צפוי תמיד – בעיות קטנות וגדולות מכל מין וגוון. קוד אנליטיקס שנעלם, או נעלם רק מהמובייל; קישורים שלא מעבירים ליעד וכתובות URL שמכפילות את עצמן בשקט וללא סיבה נראית לעין. בעיות קשות של תוכן משוכפל או רדוד ששוכב בפינה אפלה באתר עוד משנת תרפפ”ו והצורך לחשוף את כל אלה, להתריע ולנקות את הבלאגן. כי אתר גדול מהווה זירה להרבה התרחשויות שאם לא משתלטים עליהן בזמן – הן יוצרות בלאגן גדול שצריך להסביר. מהלך העבודה תמיד יחתור לסדר ושקיפות כי מה שטוב לגולש טוב גם לגוגל.

בניית אסטרטגיה לטווח קצר וארוך

קביעת מטרות האתר

1. לפני שמתחילים לקבוע אסטרטגיה יש להבין ממנהל/י האתר מהן בכלל המטרות והציפיות מהאתר. מהם האיזורים באתר שיש להתמקד בהם? מהם התחומים שנחשבים ל”גביע הקדוש” ומהן המטרות (שלפי דעתם) חובה להשיג? שיחות כאלו בישיבה השבועית או בפגישה אישית, יכולות בהחלט לעזור להבין את הכיוון שיש לנקוט ואת גודל המשימה שלפנינו, מעבר למטרות SEO ברורות ומובנות כמו העלאת הטראפיק האורגני. לעיתים, שיחה שכזאת עוזרת גם בתיאום ציפיות, מבחינת היכולת או התקציב שיש להשקיע והזמן שהתהליך יקח, כדי לגרום למנהל/י האתר להבין טוב יותר גם את המגבלות שיש ל-SEO. אנחנו לא קוסמים אלא אנשי מקצוע מומחי ידע, שעובדים קשה ומשתמשים באופן מקסימלי בכלים שיש ברשותנו, כדי שנוכל להפוך את המקצוע שלנו למנוף הטוב והמתאים ביותר להשגת המטרות באינטרנט.

אסטרטגיית תוכן

2. באופן נחרץ, קביעת האסטרטגיה עוברת בבירור דרך השפעה על אסטרטגיית התוכן, מהותו וסוגיו הרבים ולא רק הטקסטואליים (אלא גם הויזואליים). זו עבודה אינטנסיבית שמתבצעת בשוטף וכוללת העלאת תכנים מתמשכת ואינסופית (עורכי התוכן הם שמעלים תכנים לאתר דרך האדמין ויש להנחות אותם כיצד למלא את משבצות ה-SEO השונות, לתייג, לבצע קישורים פנימיים חכמים וכו’), שמצריכה חשיבה מסודרת ומאומצת. זו האפשרות הריאלית להשפיע על אסטרטגיית התוכן ולהיות שותף לה. מציאת סוגים חדשים של נושאים ותכנים ע”י שיטוט יזום באתרים חדשניים ברשת, ומציאת תחומים שבהם חסרים תכנים או לוקים בחסר והוצאת הנחיות בנושא – ראו הערות SEO לכתיבת תוכן באתר.

קביעת התחומים שדורשים עבודה יותר מאחרים

3. תחומים שלא הקדישו להם מחשבה ושהאתר מספק תוצאות חלשות בהם (במישור האורגני ובתפוקה כלכלית), ללא קיום חומרים רלוונטיים ומעודכנים או על אף ריבוי חומרים אבל שאינם מנוצלים היטב. מציאת התחומים החלשים (ע”י מחקר אלימינציה שכולל מציאת בעיה ע”י סילוק הגורמים שיכולים להיות הגורם – תוכניים, טכניים וכו’) לקביעת סיבות הכישלון באותו איזור, יובילו לעבודה על פתרונות במישורים שונים (טכניים, תוכניים או באופטימיזציה) ולתוצאות בהקדם. לפיכך זה טוב מאוד לאנשי ה-SEO למצוא אזורים כאלו כי היכולת להראות תוצאות בזמן קצר היא גבוהה, גם אם בהגדרת המטרות הרשמית דורג הדבר נמוך ברשימה. מבחינת תוכן, חשוב מאוד להישאר עדכני וחדשני ולמצוא את הזוויות שלא נלעסו כבר לעייפה. לעיתים מדובר במשימה שקשה לעורך תוכן ומכאן הצורך לבוא לעזרתו.

אג’נדה זו לא מילה גסה

4. ישנה רתיעה מסוימת מלפתח אג’נדה ולבצע העדפה מסוימת של נושא/ים אבל בסופו של יום לא ניתן יהיה לחמוק מכך שאחת הפריבילגיות של אתר גדול היא היכולת להביע את דעתו ואת התובנות שלו ולהשתמש בכך כיתרון מעל אתרים שממשיכים לשווק תוכן שברובו הוא חסר עמוד שידרה. האפשרות והיכולת לפרוץ דרך ולהגיע להישגים רבים, קשורה בבירור ביכולת למצוא ממדים חדשים שמהם אפשר לגייס קהל ולגרום לו לשוב לאתר כדי לקבל מנה שנייה. יצירת סדר יום היא אחת מהדרכים הללו, האפקטיביות ביותר באתר שבשל לכך.

מחקר מילים ומתחרים

מחקר מילים

5. השגת מילים ע”י ניתוח האתר בכלי מילות המפתח של גוגל בשילוב google trends וגם SEMrush – בניית קטגוריות של נושאים ותחומים שתחתם יאוחסנו עשרות ומאות ביטויים, עם דגש לצרכי לקוחות ולקטגוריות שמענייניות את הלקוחות של האתר. ניתן גם לשאול את הלקוחות עצמם. מדובר על אלפי ביטויים ומילים, קטנות וגדולות. טבלה מלאה וגדושה בביטויים ישנה במנהל האתרים של גוגל.

מחקר מילים באתר גדול מתחיל בנקודה מוגדרת בזמן והוא למעשה לא נגמר לעולם. ככל שהאתר גדול ויש לו יותר לקוחות, ניתן להניח בסבירות גבוהה שישנה יותר ירידה לרזולוציות במחקר המילים כולל רזולוציה לוקאלית, נישתית וגם כזאת שעלולה להיות חסרת חיפושים אך בעלת חשיבות וערך ללקוח או שמספקת לידים טובים. ככל שהאתר מייצר תכנים ועמודי מידע כך יהיו תמיד ביטויים שניתן למצוא ולקדם (כל עוד האתר מתפתח אורגנית, שזה עוד מאפיין של אתר גדול, ולא רק מנפח ביטויים ותכנים קיימים באופן מאולץ).

מחקר מילים הוא מוכוון תוצאות כלכליות לא פחות מאשר מיקומים אורגניים. חשיבות לערך הלחיצה לא פחות מאשר לכמות החיפושים (לפעמים השניים נמצאים בסתירה).

יש להפנים את העובדה שלאתר גדול יש קונספט מוגדר ומחשבה ארוכת טווח בתכנון, דבר שצריך להילקח בחשבון במהלך המחקר ובקביעת הנישות שבהן תתחרו ועליהן תתפרשו.

דירוגים באתר

מחקר מתחרים

6. מי מתחרה אתכם בתוצאות (גדולים בתחום או קטנים ונישתיים)? בעיקר כי באתר גדול יש לנו את הרצון והיכולת להילחם “ראש בראש” על מיקומים גבוהים בביטויים תחרותיים או נחשקים.

ניתוח תוצאות החיפוש של ביטויים תחרותיים. חקירה של העדפות הביטויים אצל המתחרים ושל ביטויים שלא חשבנו עליהם כלל או שלא חשבנו שהם שווים השקעה. חקירה ע”י תחקור המעורבים בתחום והלקוחות עצמם. ועדיין, במרבית המקרים עדיפה עלי האסטרטגיה של ה-Long tails, ההתפרסות על פני אלפי ביטויים קטנים במקומות ראשונים שמייצרים המון לחיצות וכמו טיפות גשם, ממלאים לאט את דלי התנועה.

7. מעקב אחרי מה שמעניין גולשים ובכך להבין באופן מובהק את הביטויים/קטגוריות שיש לתעדף באתר, על פני רבים אחרים.

8. מעקב אחר דפי הנחיתה בפועל לכל ביטוי אצלנו באתר – ע”י אופטימיזציה וקישורים פנימיים נחזק את דפי הנחיתה.

9. לראות מה נעשה כבר באתר (ומדובר בעבודה משמעותית וארוכה) – מה קיים ואילו חומרים האתר מוציא בשוטף? באילו קטגוריות האתר משקיע ובאילו פחות? אילו נושאים קיימים ופעילים באתר ומהי האג’נדה שלו לגבי הנושאים הללו? מה הכיוון אליו האתר צריך לשאוף בהתאם לקהל היעד שלו?

כלי מנהל האתרים של גוגל – Webmaster Tools

10. מדובר בכלי מידע מצוין ושימושי שמשמש כסיסמוגרף מעולה להתרחשויות בשילוב של האנליטיקס. הדימוי של סיסמוגרף איננו מקרי משום שישנן רעידות (בסולם גוגל), שמתרחשות כל הזמן באתר, חלקן גדולות וקלות לאיתור אבל רובן קטנות ופוגעניות, שקשה לאתר אלא בשילוב מספר כלים ושכל עירני.

11. הדבר הבסיסי ביותר – מחקר מילים מקיף ראשוני על סמך ביטויי החיפוש ודפי הנחיתה.

12. מעבר יסודי על הבעיות שמדווחות ודרכי התיקון. בעיות של HTML, שגיאות סורק, fetch as google – שצריך לבצע מדי פעם לזיהוי בעיות סריקה באתר, בדיקת ROBOTS והעלאה של מפת האתר שחייבים לרענן כל פרק זמן ולהוציא הנחיות לפיצול וחלוקה נכונה של הקבצים הללו. סטטוס אינדוקס – לראות כמה דפים גוגל מאנדקס ובאיזה פרק זמן.

הרבה עבודה מתבצעת בחלק הזה (ניתוח מתמשך של מגמות ושל דפים ספציפיים):

דו"ח שאילתות בוובמסטר טולס

13. מכלי מנהל האתרים של גוגל ניתן גם ללמוד באופן הכי פשוט, על אחוז ההקלקה (CTR) של האתר באלפי ביטויים (עד 25,000) תוך השוואה עם החודש שחלף. ככה נוכל לעקוב אחרי אחוז ההקלקה של האתר באופן חודשי ולהבין אם ישנו במדד זה שיפור או לא.

14. להשתמש במסנני החיפוש כדי לבדוק שינויים בפורמטים שונים (נייד, וידאו, תמונות וכו’).

אופטימיזציה בשוטף

15. מעבר על דפי האתר מבחינת TITLE ו-DESCRIPTION ובדיקת שכפול התוכן. כמו כן בדיקה שיטתית של  הקוד בדפים שמהווים צמתים, גנריים, ראשיים, וגם בדפים מדגמיים באופן סטטיסטי, לבדיקת שלל בעיות (תקינות קוד אנליטיקס, rel=canonical, rel=alternate, טקסט שמופיע בקוד ולא בדף עצמו, קישורים נסתרים). עיקרון המפתח הוא כל הזמן לעבור על דפים ולשפר אותם בשוטף (עם או בלי תחומים נבחרים) מכל בחינה אפשרית, (דבר שמצופה מאתר גדול), ורק זה מבטיח את יציבות האתר, המיקומים והגלישה.

16. בניית מערכת קישורים פנימיים לחיזוק ביטויים, ע”י מיפוי תחומים, ביטויים ודפי נחיתה. קישורים לדפי הנחיתה.בניית קישורים פנימיים לפי אסטרטגיה (ולא באופן סתמי או מקרי). (#יתכן שיש כבר באתר אבל זה כמובן טעון בדיקה , ניתוח מחודש והבנת ההיגיון שמאחורי זה).

בהמשך לסעיף 1, דברים שיש לשים לב אליהם במיוחד:

 • מהו קנוניקל? מה חשיבותו באתר גדול? Canonical משמעו קישור שתמיד יפנה לדף הקנוני עצמו.
 • סימון בקנוניקל לכל דף שנרצה שגוגל יסרוק
 • דף המקור (הדף הגנרי) >>תג קנוניקל>> לדף עצמו
 • דף שאיננו המקור >>תג קנוניקל>> לדף המקור

צריך לדעת על סוגי ה-rel  השונים שיש ואיך הם יכולים לעזור לנו באתר. הסבירות היא שככל שהאתר גדול אנחנו נצטרך לשים לב לתיוגים ולתקנות שהשפעתם על אתרים קטנים-בינוניים היא זניחה או לא הכרחית אבל באתר גדול הם קריטיים. איך יודעים? קוראים הרבה.

17. סכמה לסוגי דפים מסוימים. ניתן למצוא ב-schema.org ולשלוח את הקוד למתכנת לשתילה רוחבית במקומות הנכונים באתר.

18. בניית קישורים. אתר גדול חייב ויכול לבנות קישורים איכותיים, לעיתים זה עניין פשוט של בקשה או הרמת טלפון ולעיתים ניתן להבטיח חלק מארסנל היתרונות של אתר גדול כגון: חשיפה יזומה ומוגברת לתכנים, באנרים, קישור חוזר מתוכן איכותי, איזכורים באתר וכו’. גופים גדולים מרגישים בנוח לקשר לאתר גדול עם אג’נדה שאינה שיווקית בלבד וכל אתר גדול מייצר תכנים איכותיים עליהם הוא מבצע שיווק.

19. מציאת פינות אפלות באתר בהם עמודים עם תוכן דל (המלצה לשים עליהם no index), קישורים שבורים, יותר פרסומות מתוכן, דפים שהם רק דפי קישורים (DOORWAY) וכו’.

20. שרתים מהירים=חובה! דבר שנשמע (ואמור) להיות מובן מאליו אבל לעיתים כרוך בתקציב או בבירוקרטיה ארגונית ולכן מתעכב. # זמן טעינה כגורם קריטי במיוחד לאתר גדול.

21. איש SEO מהווה טבולה ראסה – שאינו מבין באף תחום אבל מבין כל תחום. ע”י מחקר מתחרים, מחקר גולשים ומחקר אנשים (בתחום) אנחנו מגבשים הבנה. אבל רק אחרי שנעשה טעויות גם נדע שאנחנו מבינים.

22. תוכן טוב הוא תוכן שגולש מתעניין בו ולאו דווקא טקסט ארוך. מדובר בתוכן מעניין עם טעם והגיון מחשבתי על מי שמשתמש בו ולאילו צרכים.

23. וידג’טים שמעודדים אינטראקציה עם גולשים או גלישה מרתקת ומעניינת יותר (אאוטבריין, סקרים למיניהם, תגובות ברשתות חברתיות, הטמעות מפייסבוק, טוויטר גוגל פלוס, פינטרסט וכו’). מצריך התעדכנות בשוטף במה שקורה ברשת. לחבר בין לקוחות האתר לפעילות ברשתות חברתיות, גוגל פלוס, פייסבוק טוויטר וכו’. לדאוג שבפוסטים הם מאזכרים את האתר, מקשרים אליו ומגיבים בו.

24. סרטונים ויראליים: תקציב שאתר גדול יכול לעמוד בו (הפקה, תסריט צילום וכו’).

25. יצירת באזז ותקציב פרסום PPC.

26. ניסויים הם מחוייבות ב-SEO ובאתר גדול זה ממש מתבקש לבצע ניסויים מחושבים ומבוקרים בכדי למצוא את מה שעלול להוביל מגמה או נמצא בחוד החנית כיום, בקרב גולשים ובמנועי החיפוש. לא על מיקום כזה או אחר יקום או יפול האתר. ניסוי מבוקר יכול גם לכלול העלאה של אלפי דפים מסוג מסוים או למטרה מסוימת באתר.

27. אחרי מחקר, קל יותר לראות את מה ואיך גוגל מעדיף אצלנו באתר, ולכן צריך לזרום עם גוגל ולהבין כיצד העמודים השונים באתר מנותחים ע”י העכבישים, מאשר לנסות לשנות פקטורים באופן רוחבי, שאחרי כן יפגעו בנו. הניסיון שלנו הוא שיכריע אם ננסה “לשנות את דעתו” של גוגל ולכוון אותו למקום אחר או לא.

28. תכנון פוטר באתר כמקום שממנו ניתן להגיע לצמתים מרכזיות ולדפים בעלי חשיבות ועדיפות, במהירות של לחיצה אחת. תכנון פוטר שונה לכל אזור באתר. מדובר ביכולת לתכנן פוטר דינמי שמשתנה בקלות (ע”י תמיכה תכנותית) לפי צרכים משתנים. תכנון נכון של סרגלים אנכיים ואופקיים כדי להימנע מעומס מידע ולהבין באמת מה גולש מחפש והיכן.

ניתוח הבנה שישנן בעיות באתר

29. בדיקת נפילות במיקומים בהשוואה ליום קודם ולתקופה ארוכה יותר. יש לפתח עין מיומנת להבנה שמתרחשת מפולת (גם אם חלקית) בין אלפי מושגים (בגלל זה עוזר לחלק את הביטויים לנישות ולעבור עליהם בנפרד).

30. לשים לב ל”חזרה שקטה” של תקלות בקוד שתוקנו כבר (עקב עדכון מערכת/שרתים/גירסא או סתם תקלת אנוש או תקלה כללית כלשהיא).

31. מעקב אחרי REAL TIME באתר (ידיעה של כמות האנשים המדוייקת שצריכה להיות באתר בכל שעה).

32. בכל האיזורים יש לזהות דפים שיש להיפטר מהם או איזורים שגוגל חדל לראות בהם כראויים להפנות אליהם תנועה (“זיהוי פגיעה” באתר ע”י ניתוח נפרד של איזורים באתר). לעיתים פגיעה יכולה להוריד אזור מסוים במיקומים (זיהוי ירידה במיקומים ספציפית או גורפת) ובתנועה, אך להשאיר אזורים אחרים ללא פגיעה, דבר שמקשה על זיהוי ודאי של פגיעה ועל שקלול הנתונים אחרי סינון אפשרויות נוספות (חגים, פריצת מלחמה או אירועים חריגים). לעיתים פגיעה באתר יכולה להיגרר על פני כמה חודשים או שישנה עליה פתאומית וחריגה שלאחריה ירידה הדרגתית ואיטית. לא תמיד יש יזהוי מוצק וודאי של פגיעה וישנם הרבה גורמים מקשים.

33. להישאר מעודכנים בכל מה שקורה בתחום ובמיוחד לשים לב למקורות הרשמיים של גוגל – גוגל וובמאסטר בלוג, אנליטיקס בלוג, seo by the sea של ביל סלווסקי וכו’ (לא חסר מהיכן להתעדכן או להשיג תובנות מנצחות). כמו כן להתעדכן במידע מהרשת בכל הבלוגים והאתרים המקצועיים. חובה להקדיש כל יום זמן להתעדכנות בתחום! גוגל נותנת מענה מפורט לבעיות שצצות באתרים וצריך לנבור ולחפש ואפשר גם לשאול בפורומים מקצועיים של גוגל.

34. אסור להיתקע בשיגרה יותר מדי משום שאתר גדול משמע התרחשויות רבות בזמן קצר שיש לתת להם מענה במיידי או מעט אחרי כן.

אופן ניתוח הנתונים בגוגל אנליטיקס (חפירה מתמשכת)

35. היווצרות בעיות לראיית נתונים נכונה עקב ה”סמפלינג”. את הבעיה ניתן לעקוף בדרכים רבות ובעיקר ע”י ניתוח פרטני וממוקד, דבר שמקשה עלינו משום הצורך לראות דברים מפרספקטיבת מאקרו. כמובן שאפשר גם לקנות את הרישון מגוגל.

36. לכל אזור באתר (אמור להיות) סימון משלו בכתובת URL דבר המקל על ניתוח הדפים הזהים ששייכים לאותו אזור (content grouping) באתר ועל אפיון דפוסי גלישה.

37. REAL TIME – סוף סוף רואים אותו בפעולה! מאחר שלראות זה להבין, התחושה שמתקבלת כשרואים מאות רבות של גולשים משוטטים בזמן אמת באתר היא מיוחדת ומעוררת מחשבה. זו היכולת לראות בזמן אמת באילו תכנים גולשים באתר עכשיו וזה מצוין להבנת טרנדים בהתהוות וקפיצות לא מובנות בגלישה.

זמן אמת בגוגל אנליטיקס

38. השוואה עירנית של גלישה יחסית לתקופות קודמות, שבוע שעבר, שנה שעברה וכו’. עירנות לאירועים שמשבשים השוואה בנתוני הגלישה, חגים, ימי זיכרון, אירועים ביטחוניים או אירועים באתרי חדשות (שיכולים דווקא להגביר גלישה).

39. חלק מן הניתוח כולל בתוכו הבנה של טרנדים ומגמות שקורות אצלנו ותקפות גם לשאר העולם בהתאמה. לדוגמא ניתן להצביע על אחוזי הגלישה במובייל שנמצאים בעליה מתמדת וברורה באופן שלפני שנה ניתן היה לחזות שהמצב יגיע כיום לרמה שכזו ולהיערך בהתאם.

לסיכום…

אני באמת מקווה שהצלחתי לפתוח צוהר קטן לעבודה שיגרתית ושוטפת, מלאה אתגרים וזירות פעולה. כמובן שבמאמר אחד לא ניתן להגיד את הכל אבל החשוב הוא לכוון לשימוש נכון בכלים, ולעובדה שנדרשת חפירה מתמשכת בנתונים כדי לשלוט במרבית הפרמטרים, ובגורמים שניתנים לשליטתנו, כי בניגוד למה שאולי נהוג לחשוב, הרבה נמצא ביכולת שלנו לעבוד מסודר ולאלתר, להיות נמלה חופרת בשילוב פרץ יצירתיות של נגן ג’אז מיומן. להביא רעיונות! זה העניין.

נכתב על ידי
שחק לוי, בעל ניסיון של מעל 4 שנים בתחום ואינספור אתרים, עובד בחברת ZAP ואחראי כיום על אתר הבריאות זאפ דוקטורס ועל אתר משפטי, בעל תואר ראשון בפילוסופיה מזרחית ומומחה ידע.
0 0 הצבעות
קלות השימוש
0 0 הצבעות
פיצ'רים ופונקציונליות
0 0 הצבעות
תמיכה טכנית
0 0 הצבעות
תמורה לכסף
הרשמו
הודע על
guest

77 תגובות
הישן ביותר
החדש ביותר בעלת הכי הרבה הצבעות
פידבקים מוטבעים
צפייה בכל התגובות

תוכן עניינים

77
0
נשמח לשמוע את דעתך, נודה לתגובהx
שיווק דיגיטלי שמביא תוצאות.
לוגו דייסון

189%

יחס המרה למודעות

לוגו איסתא

424%

הכנסות מהאתר

לוגו קפה עלית

139%

מבקרים חדשים באתר

לוגו נקסט

258%

רכישות אורגניות

לוגו קפה עלית
139%

מבקרים חדשים

לוגו דייסון
189%

יחס המרה למודעות

לוגו איסתא
424%

הכנסות מהאתר

שיווק דיגיטלי שמביא תוצאות.