קורס קידום אתרים בקונספט ייחודי יוצא לדרך

עדכון (12.1.17): שיתוף הפעולה שמתואר כאן בפוסט כבר לא בתוקף, כיום אני מציע קורס קידום אתרים בגוגל עצמאי תחת השם AskPavel Academy.

סוף סוף מצאתי את הזמן לשבת ולכתוב בנחת את הפוסט הזה, מסתבר שיש גם יתרונות בטיסות של 10 שעות לארצות הברית :). בארבעת החודשים האחרונים אני עובד במרץ על קורס קידום אתרים בשיתוף עם המכללה לניו מדיה, שהולך להיות הקורס הראשון בשיתוף פעולה מלא עם הקהילה וחברות ה- SEO בארץ.

הטיול הזה לשבועיים בארצות הברית למעשה היה הגראנד פינאלה של כל המאמץ בתקופה האחרונה, ולמדתי ממנו דבר אחד חשוב על הצלחת מותגים אמריקאיים גדולים – הלקוח תמיד חייב להיות מופתע. אני מקווה שהקורס יפתיע לטובה את כולם ויביא לשינוי מרענן בתעשיית מקדמי האתרים בארץ.

איך נולד הרעיון?

עד היום, שתי השאלות הנפוצות ביותר ששואלים אותי הן איך ללמוד קידום אתרים ואיפה. אלו הן בדיוק השאלות שגם אני שאלתי אחרים לפני 7 שנים כשרק התחלתי להתעסק ב–SEO (לא שקיבלתי יותר מדי תשובות אז התחלתי לשאול…). בדיוק מהסיבה הזו החלטתי להקים בזמנו את הבלוג ולתעד בו את כל מה שאני לומד, כי רציתי לעזור לאחרים כמוני שרוצים ללמוד, לקבל את המידע הרלוונטי והעכשוויי ביותר שקיים בתחום.

ככל שהזמן עבר, הבנתי שאם המטרה שלי היא לעזור לקהילה, אני לא רוצה למצב את הבלוג בתור one man show אלא לשלב בו את כל הקהילה. כך נולדה לה פינת השאלות ותשובות, אגף הדרושים, כותבים אורחים, עיצוב לתבנית מגזין, ובעצם כל אלמנט אחר שהופך את האתר לקהילה ולא לבלוג של אדם אחד (אגב יש כמה הפתעות בנוגע לבלוג, פרטים בקרוב…). הרי כולנו עוסקים בתחום ולכל אחד יש את התובנות והתגליות שלו, אז למה לא להציג את זה באתר? אני רחוק מלדעת הכל וחושב שבתחום כה דינאמי עם חילוקי דעות על ימין ועל שמאל, חשוב להציג את כל ההיבטים והדעות.

אז התחלתי לפעול במרץ כדי להוציא לפועל את כל היעדים שהצבתי לבלוג בשנת 2011 כדי להגיע למטרה זו. וכיום, כשהקהילה מונה למעלה מ-3,000 קוראים קבועים ובבלוג כותבים 26 תותחים בתחומם, הגיע הזמן לעבור לשלב הבא באבולוציית האתר קורס קידום אתרים שמשלב את הקהילה.

בפוסט הזה אני הולך לשתף אתכם בחשיבה שעמדה מאחורי בניית הקורס וכמובן אשמח לשמוע פידבקים בתגובות.

מה מאפיין את הקורס?

בואו נחזור טיפה אחורה… לפני 4 חודשים חברתי למכללה לניו-מדיה ויחד התחלנו לחשוב איך אנחנו יוצרים קורס שיהיה קורס הטייס של קורסי קידום האתרים בארץ (בהמשך אסביר למה אנחנו רוצים שיזכה לכינוי הזה).

קורס טייס של קורסי קידום אתרים

קרדיט לתמונה: Idfonline

החלטנו למקד את הקורס לפלח אחד של אוכלוסיה – אנשים שרוצים להשתלב בסיום הקורס בתור שכירים בסוכנויות שמקדמות אתרים או מחלקות SEO בארגון.

ישבנו וחשבנו מהם הערכים שיאפיינו את הקורס ועליהם נבנה את היסודות, והגענו ל-5 נקודות עיקריות:

1. אובייקטיביות

כפי שכתבתי בתחילת הפוסט, SEO הוא תחום עם הרבה סינרגיה ושיתוף ידע. אובייקטיביות זה ה-DNA הבסיסי שבלעדיו התחום לא יכול להתקיים. מכיוון שאף אחד לא יודע בוודאות איך בדיוק האלגוריתם עובד, התחום נבנה ומתפתח על בסיס מחקר ולמידה משותפת של העוסקים בתחום ושיתוף הממצאים במדיות השונות (פורומים, כנסים, בלוגים, קורסים וכו'). בדיוק מהסיבה הזו היה חשוב שמאחורי הקורס לא תעמוד חברת SEO אחת אלא להיפך – כמה שיותר.

חברות SEO לרוב כבר פיתחו טקטיקות ושיטות עבודה כדי לקדם את הלקוחות שלהן, ולכן אם הקורס יתבסס על גוף אחד זה יקבע אותו גם על מתודולוגיה אחת.

מהסיבה הזו, כל המרצים בקורס (כולל אותי) מגיעים ממספר חברות ולא שייכים לגוף אחד. פרט למרצים, גם הרצאות האורח, הסילבוס, המבחנים, בדיקת המבחנים וכל חומר מקצועי שיועבר בקורס, נבנו על בסיס ידע ונסיון של מקדמי אתרים רבים במטרה ליצור מגוון רחב של דעות, מחשבות ורעיונות.

מרבית האנשים שעומדים להיות חלק מצוות המרצים בקורס, כבר כותבים כאן בבלוג והולכים ללמד בדיוק על התחומים בהם מתמחים. סביר להניח שאתם כבר מכירים אותם, הנה דוגמא לכמה מהם:

 • אלון וינשטיין – בתור דמות בכירה בחברת ווב אנליטיקס בינלאומית, ClickTale, אלון מביא עימו הרבה ידע וניסיון באופטימיזציית ייחס המרה, התנהגות גולשים, גוגל אנליטיקס ועוד.
 • טל פריהר – מי לא מכיר את הבלוג הפופולארי שלו Xrumer? אין כאן יותר מדי מה להרחיב, טל הוא מסוג האנשים שלא מסתפקים בכל מה שנאמר ומשתדל להטיל ספק ולחקור כל טענה לפני שמאמץ אותה – בדיוק כמו שכל מקדם אתרים צריך להיות!
 • ערן שיוביץ – תחום החיפוש בסלולאר אומנם התחיל לקבל מודעות רק לאחרונה, אך ערן היה שם עוד בתחילת הדרך כאשר הקים את InforU – אחת מהחברות הראשונות בארץ לקידום בסלולאר.
 • עידו סלע – בתור מנכ"ל של סוכנות קידום אתרים Wisy, לעידו יש הבנה עמוקה לגבי אופן העבודה עם לקוחות, כיצד להתחשב בשאר ערוצי השיווק כחלק מקמפיין SEO ובכלל – איך להסתכל על התמונה המלאה כשניגשים לקדם אתר.
 • רועי סקיף – מעבר לעובדה שרועי למד בקורס קידום אתרים בעבר ולכן יודע מה חשוב לכלול בו מנקודת מבט של סטודנט, יצא לו לעבוד במספר סוכנויות.

2. חדשנות

רצינו לכלול אלמנטים של חדשנות ומה שהוביל אותנו זה הרצון ליצור סביבת לימוד שתוכל להעניק ערך מוסף של נושאים ייחודיים, שיוכלו לתת מקסימום ערך למשתתפים בקורס.

 • מעבדת ניסויים אנחנו הולכים להקים מעבדת SEO על כל המשתמע על כך. אתם הקוראים והסוכנויות השותפות בקורס יוכלו להזמין ניסויים שונים (בחינם), משתתפי הקורס יבצעו אותם יחד עם המרצים, ויגיעו לתוצאות אותן נפרסם כאן בבלוג. כך גם הם ילמדו מתודולוגיות מחקר שונות, וגם החברות המזמינות יוכלו לבחון תיאוריות SEO עם השקעה של 0 משאבים.
 • סיוע במציאת עבודה בוגרי קורס שיוכיחו את עצמם ויתבלטו במהלך הקורס, יוכלו להתקבל לחברות מובילות בסיום הקורס. חלק מהמרצים הקבועים והאורחים של הקורס מגיעים מחברות גדולות (לדוגמא: 888, eToro ועוד) וסביר להניח שניתן יהיה להיקלט גם שם. האינטרס הוא משותף – מצד אחר בוגר הקורס שרוצה לעשות את המקסימום כדי להצליח להתקבל למקום עבודה טוב, ומולו המעסיק אשר מעוניין לקלוט את העובדים האיכותיים ביותר.
 • שיתוף פעולה מלא עם התעשייה כפי שנכתב בנקודה הראשונה, הקורס נערך בשיתוף פעולה מלא עם סוכנויות ומחלקות SEO בארגונים (המרצים, מקרי הבוחן שיוצגו, ההשמה בסוף הקורס וכו'). אגב, זה המקום לציין – אם יש כאן סוכנויות או מחלקות SEO שמעוניינות להצטרף לקורס בתור שותפים, אנחנו נשמח מאד. חברות שותפות יכולות להזמין ניסויים בחינם, אפשרות לקלוט לעבודה מקדמי אתרים מהשורה הראשונה ועוד.
 • מבנה קורס ייחודי רצינו ליצור סדר הגיוני של הנושאים הנלמדים בקורס, לכן בנינו את זה כך שהסדר הכרונולוגי של הקורס בנויי על פי תהליך העבודה של מקדם אתרים בסוכנות או בארגון.

3. עדכניות

ידעתם שמתחילת שנת 2012 ועד היום גוגל כבר הספיקו להטמיע למעלה מ- 100 שינויים באלגוריתם החיפוש (חלק גדול מהם ניתן לראות כאן)?

בתחום שמשתנה כל כך מהר, חשוב מאד להישאר מעודכנים בכל הטרנדים והעדכונים האחרונים, ולכן לסילבוס אין שום משמעות. היום הסילבוס יכול להראות ככה, בעוד חודשיים הוא עשויי להראות אחרת לגמרי – אנחנו מתאימים אותו להתפתחות התחום והצרכים של התעשייה. הגיע עדכון חדש בשם "פינגווין"? אין בעיה, מייד מכניסים אותו לסילבוס גם אם הקורס כבר התחיל.

כל המרצים בקורס פעילים באינטרנט ועוקבים בדריכות אחרי עדכונים חדשים בעולם ה-SEO במטרה לכלול אותם בסילבוס.

4. מקצועיות

כנראה שעל הנקודה הזו ישבנו הכי הרבה זמן כאשר בנינו את הקורס. בסופו של דבר המבנה והתוכן זה הכל, ואם לא נדאג שהתלמידים יבינו את התוכן לעומק, לא עשינו כלום. לכן חברנו למומחה בתחום ההוראה שעובד במשרד החינוך כדי שיעזור לנו לבנות את הקורס בצורה הנכונה ביותר:

 • מבנה קורס כפי שצויין בסעיפים הקודמים, מבנה הקורס בנוי על פי תהליך העבודה של מקדם אתרים.
 • פרקטיקה כמעט כל נושא שנלמד בקורס מכיל תרגול מעשי, דוגמאות, הדגמות בכיתה ותרגול בית מעמיק (שאותו נבדוק) כדי להבין כל נושא לעומק. בנוסף, במהלך הקורס יוצגו עשרות מקרי בוחן אמיתיים מהשטח (case studies) הן על ידי המרצים הקבועים והן האורחים. לדוגמא: איך אתר מסוים נפל בדירוגים ומה נעשה כדי להחזיר אותו למיקומים. אתגרים אינטלקטואליים מהסוג הזה תמיד מפתחים את החשיבה.
 • מטלות אף אחד מאיתנו לא אוהב שיעורים, אבל בגלל שאנחנו אחראים על המקצועיות של בוגרי הקורס, חשוב לנו לבדוק שאכן כל הנושאים מובנים. לכן, הקורס יכלול מטלות כיתה ובית (שבמהלכן משתתפי הקורס יידרשו להציג תוצרים ויקבלו עליהם משוב), מבחני ביניים ומבחן מסכם בסוף הקורס (וכמובן יש גם פרוייקט גמר).

5. יוקרה

הסיבה העיקרית שאנחנו שואפים שהקורס יהיה "קורס הטייס של קורסי ה-SEO בארץ" (חוץ מהיותי יוצא חיל האוויר ובעל אובססיה קלה למטוסי קרב), היא מכיוון שלא כל אחד יכול להתקבל. מה שבטוח הוא, שכל מי שיצליח לעבור אותו בהצלחה, כנראה שיהיה מקדם אתרים מהשורה הראשונה.

עדכון (5.6.12) – החלטנו לתת הכנה מקדימה לאחד הנרשמים – טיסה בשמי הארץ ולהטיס מטוס כטייס ליום אחד.

החזון שלנו הוא להכשיר את מקדמי האתרים המקצועיים ביותר בתעשייה, כך שיוכלו להשתלב בתפקידים שונים בסוכנויות ומחלקות קידום אתרים מובילות. מסיבה זו כל מועמד לקורס יירשם רק לאחר שעבר את כל התנאים והמבדקים. גם אם אדם מעוניין להירשם לא בטוח שיוכל להתקבל, יהיה עליו לעמוד במספר תנאים:

 • ראיון קודם כל יש צורך לעבור ראיון במסגרת פגישת הכרות, כדי לבדוק אם המועמד הפוטנציאלי מתאים לדרישות הקורס, האם יש לו יכולות גבוהות ללמידה עצמית, והאם יש לו עניין לעבוד בתחום הזה לטווח הארוך ועוד.
 • מבחן בסיום הקורס המשתתפים יהיו חייבים לעבור מבחן מקצועי. לא מדובר על משימה בלתי אפשרית, אבל המועמד חייב שתהיה לו אוריינטציה אינטרנטית בסיסית, שליטה במושגים (כמו: RSS, URL, בלוג ועוד), עבודה עם תוכנות אופיס (בעיקר אקסל) ועוד.
 • אנגלית מכיוון שכל העדכונים וההתפתחויות בתחום מתפרסמות בחו"ל באנגלית (הבלוגים הרשמיים של גוגל, בלוגים של מובילי דעה, פורומים, יוטיוב וכו'), חשוב שרמת האנגלית של המועמד תהיה גבוהה, לפחות ברמת קריאה.

מה הנושאים הנלמדים בקורס?

מכירים את זה ששואלים את המורה לפני המבחן מהם הנושאים שצריך ללמוד למבחן והיא עונה "כל החומר הנלמד"? 🙂

כאן זה באמת אמיתי – הקורס הולך לכלול את כל החומר שמקדם אתרים צריך לדעת. החל מחלקים טכניים שנוגעים לקוד ועד לפסיכולוגיית גולשים. הסילבוס נבנה במאמץ משותף של כל המרצים והחברות השותפות בקורס, כדי לוודא שיכלול את כל המידע שחשוב לדעת. דוגמאות לנושאים שיועברו במהלך הקורס:

 • יסודות שיווק באינטרנט – מודלים עסקיים, ערוצי שיווק ועוד.
 • מבוא למנועי חיפוש והחיפוש של גוגל – דירוג מסמכים, אלגוריתמים, מבנה מנוע חיפוש ועוד.
 • טכנולוגיות ומבנה האינטרנט – CSS, HTML, PHP, וורדפרס ועוד.
 • חווית משתמש והתנהגות גולשים – סיגנלים חברתיים, Conversion Funnel ועוד.
 • מחקר מילות מפתח, מחקר מתחרים ובניית תוכנית קידום לאתר.
 • קידום ועבודה שוטפת – On Page ו-Off Page.
 • רשתות חברתיות ואיך להשתמש בהן לטובת SEO.
 • מדידה, מחקר וכלים: וובמסטר טולס, גוגל אנליטיקס, MajesticSEO ועוד.
 • האינטרנט והחוק – דיני אינטרנט שמקדם אתרים חייב להכיר.
 • כלים לניהול פרוייקטים, ניהול זמן, עבודה עם מיקור חוץ (Outsourcing).
 • התנהלות בסוכנות או מחלקת SEO בארגון.

על מה לדעתכם חשוב לשים דגש בקורס?

אם אתם עוקבים אחרי הבלוג, סביר להניח שאתם עובדים בסוכנות או מחלקת קידום אתרים בארגון. דמיינו שאתם מחפשים את העובד המושלם – מה חשוב לכם שאותו עובד פוטנציאלי ידע כתנאי לבוא לעבוד אצלכם?

 

אודות פבל ישראלסקי

פבל ישראלסקי
יזם, בלוגר, יועץ קידום אתרים והעורך הראשי של קהילת מקדמי האתרים ומשווקי האינטרנט AskPavel. המייסד והמנכ״ל של קבוצת אנגורה מדיה שכוללת מספר פעילויות - סוכנות שירותי שיווק דיגיטלי עם התמחות ב-SEO ו-PPC, מכללת AskPavel Campus שמציעה קורסים פרקטיים וכנס הדיגיטל השנתי Next Case שמושך אליו מדי שנה מעל 1,200 משתתפים.

116 תגובות

 1. איתי ברנר

  מזל טוב!

  אין ספק שהגיוון בקורס הוא אחד הדברים הכי חשובים שצריך לבדוק לפני שבוחרים בקורס ספציפי. הדבר הגרוע ביותר זה להינעל על מתודה של אדם אחד, אלא אם כן הוא בעצמו מציג מספר השקפות עולם, משהו שאני לא יודע אם קיים בכלל בעולם ה – SEO מרובה הקטבים של היום.

  כמובן שזה לא פחות מדהים שכל אחד מסגל המרצים מגיע מנקודת מבט אחרת והשקפה קצת שונה על מה זה "שיווק באינטרנט" באופן כללי.

  אם הייתי מוסיף משהו, זה חלק משלים לאלגוריתם שיבוא דווקא בסוף הקורס ויסביר על כל העניין של שינויי אלגוריתם : לא רצוי שבוגר קורס יגלה יום אחד שכל שינוי באלגוריתם גורם לו לאיבוד עשרות שעות עבודה, ולכן זה משהו שצריך לבוא בסוף דווקא.

  • פבל ישראלסקי

   תודה איתי, זה בדיוק השיקול שעמד מאחורי הרכבת הצוות – כמה שיותר מגוון (ואולי אף מנוגד במקרים מסוימים) יותר טוב.
   מקדם אתרים צריך להטיל ספק מהיום הראשון ואם יתרגל לקבל הכל מכפית ולהתקבע על צורת חשיבה אחת – יהיה לו קשה להתמודד עם שינויים באלגוריתם וקבלת החלטות.

   תוכל להסביר למה התכוונת בהצעה שלך?

   • איתי ברנר

    התכוונתי שאולי צריך להקדיש חלק מיוחד לסקירה היסטורית של השינויים בגוגל ולהדגים למה לא כדאי לשים את כל הביצים בסל אחד שמדובר על שיטות קידום. הרי ראינו בעצמנו שזה לא טריוויאלי ב – 90% מחברות ה – SEO ואפילו מקדמים מומחים ולבנים מאוד "נפלו בפח" גם בארץ וגם בחו"ל.

    מקדם יכול לא לשים לב פתאום שהוא נוטה פתאום לשיטה מסוימת עד שנהיה מאוחר מדי, כמו למשל שאני בזמנו לא ידעתי איך לסרב להחלפות קישורים ובדיעבד , כנראה שביצעתי קצת יותר מדי… (קשה להסביר את זה בלי דוגמה אישית 🙂 ). אני אפילו חושב שהערת לי פעם על זה.

    • פבל ישראלסקי

     אני מבין, יש חלק בקורס שמדבר על ההתפתחויות שהיו באלגוריתם לאורך השנים ומה השיטות שמקדמי האתרים אימצו כתוצאה מכך. אבל רק בקטע של ״לידיעתכם״.

     המחשבה שלנו הייתה כזו- בגלל תכיפות השינויים בתחום ובגלל שאנחנו כל הזמן תלויים באינטרסים של גוגל, נכון לבנות קורס גנרי עם מעטפת של מתודות ספציפיות. זאת במקום לשים את המיקוד רק במתודות. הדבר המרכזי שאנחנו רוצים ללמד זה איך לחשוב, איך לבחון דברים שאומרים (אז אמרו סיגנלים חברתיים – זה עובד? לא יודע, בוא נבדוק את כל הגישות, בוא נעשה ניסויי).

     אני אתן לך דוגמא – יש לי חבר שמצא שיטה טובה להשיג הרבה קישורים אבל מדפים דלי תוכן וטראפיק, כלומר כמעט אין הקלקות עליהם. ביום בהיר אחד גוגל גוגל העבירו את השואב אבק שלהם על הרשת והאתר של חבר שלי נשאב, עדכון פנדה הם קראו לזה. אבל זה קישורים מתוך התוכן ולא פוטר! אבל זה מגיע מדומיינים ייחודיים! אבל זה מגיע מאתרים רלוונטיים לנושא! כל הטענות הללו היו חסרות משמעות היות והוא נשען על מתודולוגיה מבלי להבין את הבסיס – מהו קישור באינטרנט (ומזה גזירת הפרמטרים שמשפיעים על האיכות שלו). עזרתי לאתר שלו לחזור למיקומים אומנם אבל זה לקח זמן, זמן שחיסל לו שליש פרנסה כי למזלו הוא נשען על ערוצי שיווק נוספים, יצא בזול.

     הנקודה היא שאם נשענים על טכניקה בלבד מבלי להבין את המהות, לא משנה כמה מתפעלים ממנה בפורומים, איזה תוצאות מדהימות מקבלים, אין סיבה להיות מופתע אם יום אחד תיפול.

     טוב זזתי לקנות מנייה של פייסבוק 🙂

     • מסכים איתך לחלוטין ואם זאת אתה לא יכול להסביר מהות למי שאינו מורגל בחשיבה אנליטית מופשטת. ואת אלה לא תקבל דרך מענק השחרור שלהם.

      אינני יכול לספור כמה פעמים המלצתי בחום למקדמי אתרים בפורומים להחליף מקצוע ולעסוק בפחחות רכב.

     • פבל ישראלסקי

      אני מסכים איתך שזה חשוב, השאלה הנשאלת היא האם זה משהו שאפשר לבדוק כחלק מתנאי הקדם ואם לא, האם ניתן להרגיל אנשים לחשוב כך?

      אגב, אני מאמין שצד חשוב אצל מקדם אתרים זה שיווק לצד המספרים והחשיבה האנליטית – בסופו של דבר SEO זה ערוץ שיווק. הרבה מסתכלים על התחום כעל משהו שקרוב יותר לעולם התכנות\טכנולוגיה, אני לא מסכים עם זה.

  • סביבת העבודה של מקדם אתרים הפועל בזירה תחרותית (וכל זירה נעשית יותר ויותר תחרותית) מתאפיינת ברמת אי-ודאות של 95%. מהו הזמן הנכון לגלות לתלמידים מאיפה משתין הדג – אחרי שכל הצ'קים שלהם כבר נפרעו?

   • איתי ברנר

    עמנואל, הדבר הראשון שהמרצה שלנו באוניברסיטה אמר לנו בשעור על מבוא ל – SEO זה שב – SEO אתה רץ במקום כדי להישאר במקום… אי אפשר להגיד ש – 95% מהמקדמים שלא מביאים את הלקוח שלהם למקום הראשון לא תורמים לקידום של האתר, מכיוון שאתה לא יודע מה היה קורה אם הם היו מפסיקים את פעולות הקידום בנקודה מסוימת בזמן…

    • לא זאת הסיבה מדוע כתבתי שסביבת העבודה של מקדם אתרים הפועל בזירה תחרותית מתאפיינת ברמת אי-ודאות של 95%.

     אבל המרצה שלך צדק כי המידע החסר אודות מה היה קורה אם המקדם היה מפסיק לעבוד, גם הוא חלק מאותם 95%.

     • עידו סלע

      אני ממש לא מרגיש שהסביבה היא אי וודאית ב- 95%.

      וגם שהיא דינאמית וזה ברור –

      שוק האינטרנט הוא לא היחיד שמשתנה כל יום, הזירות בעולם הן תחרותיות היום פי כמה ממה שהיו בעבר.

      תראו את שוק הסלולר – אז מה, מנכ"ל אורנג' יכול לבוא עם "תוכנית מנהל עסקים" שהוא למד בהרוורד ולהטמיע אותה בלי להתייחס לשוק או שהוא צריך להיות ער לשינויים ולהגיב כמו תותח.

      בשוק הרכב, שרכבי המיני ירדו למחירים של 59,990, אז החברות לא עשו שינויים?

      שופרסל שפתאום קיבלו בראש מרמי לוי, חצי חינם וכו'

      ל- iGo שהיתה הדבר הכי חם בעולם בערך, באה וויז וטרפה את כל הקלפים. מה יגידו יצרני החומרה של הג'י פי אסים בביקורו של האייפון שטרף הכל?

      ויש עוד מליון דוגמאות.

      מה שצריך מקדם ומשווק באינטרנט ללמוד הוא לחשוב. חלק ממה שאמורים ללמוד הוא החקירה, הסקרנות, הלמידה וההטמעה לאחר מכן.

      מי שיעשה אותו דבר כל הזמן לא תהיה לו זכות קיום אבל את זה בדיוק לומדים!

      אין שום שוק בעולם הזה, אולי למעט עובדי המדינה בישראל שהוא שוק יציב, בטוח, אחיד וברור היום וגם מחר.

      אז מה אתה אומר בעצם? שאם השוק משתנה אין זכות קיום לקורס? לדעתי בדיוק ההפך.

      זה מה שצריך ללמוד שהשוק משתנה וכל הזמן צריך להתאים את עצמנו אליו.

      בנוסף, ואת זה צריך לזכור שלא הכל הוא קידום אתרים, יש המון דברים בשיווק באינטרנט שלקוחות צריכים ומישהו צריך לתת את השירות הזה.

      ניוזלטר – לא צריך לממש?
      קהילות – לא צריך לעשות?
      מבחני המרות, בדיקות וכו' – לא צריך לעשות?
      ועוד ועוד

      שיווק באינטרנט הוא לא רק קידום אתרים ורואים שאם עובדים עם עקרונות נכונים זה מחזיק שנים על גבי שנים.

     • אי הודאות של 95% כוללת בעיקר את העובדה שאין לך גישה לציון הרלוונטיות של הדף שעליו אתה עובד, ולכן אינך יודע אם המיקום שלך בתוצאות החיפוש עלה בזכות פעולת קידום מועילה שהעלתה את הציון או שהציון דווקא ירד כי פעולת ה"קידום" שעשית מזיקה לציון, אבל הציון של מי שהיה מוצג מעליך בתוצאות החיפוש ירד הרבה יותר!

      הוסף על זה את אי-ידיעת ציוני דפי המתחרים, את פרטי האלגוריתמים של גוגל, את ההבדל שבין האלגוריתם שמופעל לביטוי חיפוש אחד, על פי העדפות האוכלוסיה השואלת אותו, לבין האלגוריתם שמופעל לביטוי אחר, את שינויי האלגוריתם וכו'.

      ועכשיו שאלת המחץ: למה מתכוון גוגל ב"ערך מוסף לגולשים"? אם מרבית הגולשים ששואלים ביטוי חיפוש מסויים מעדיפים טקסט עילג של 10 מילים ולא יותר, שהוא גם שגוי מבחינה עובדתית אבל תואם את הסברה המוטעית שלהם – האם נתת להם "ערך מוסף" על פי גוגל?

   • עידו סלע

    הדברים הרבה יותר ברורים ממה שעושים מהם ויסלחו לי, גם די פשוטים.

    אני ממש לא מרגיש שאני באי של אי וודאות, דברים שעשיתי לפני 10 שנים מחזיקים היום אפילו יותר.

    בעניין שאלת המחץ, שאלת "מהו ערך מוסף לגולשים"?

    אענה לך בקייס סטאדי.

    אני חשפתי אקסל סודי שהיה לוויזי, אקסל שאחת העובדות שלנו החזיקה קרוב ללב, מאות אינדקסים לרישום אתרים.

    החלטתי שאני חושף אותו כדי לקדם את הבלוג של וויזי

    http://blog.wisy.co.il/directories/

    לא קידמתי את העמוד הזה, בקושי נגעתי בו. חפש במג'סטיק ותראה שאין לו שום קישור מלאכותי. לא סושיאל לא מאמרים וכו'.

    עכשיו תחזיק חזק – לדף הזה יש זמן ממוצע של מעל שעה!

    תוך תקופה לא ארוכה, חפש בגוגל "רישום לאינדקסים" – מקום ראשון, חפש "אינדקסים" מקום שלישי.

    וזה, עם אפס קידום.

    מה נגזר מהקייס? שגוגל שמים דגש מאד חזק על זמן ממוצע של הדף.

    לשאלה מהו ערך לגולש? זהו ערך לגולש – שנינו מרוויחים. אני חשפתי מידע שאגרו אותו במשך שנים הגולש מקבל ערך, גוגל רואה את זה ע"י זמן ממוצע ומתגמל אותי במקום הראשון.

    לא צריך להיות גאון קידום אתרים כדי להבין שיש חשיבות רבה לזמן ממוצע ולא צריך להיות גאון כדי לעשות את החיבור, אם אני גוגל ואני רואה שביוטיוב אנשים יושבים שעה וחצי אז הם כנראה גם מקבלים ערך.

    העיקרון ההפוך כמובן גם מתבקש.

    • ראש אמ"ן הקודם, אהרון זאבי פרקש כתב יחד עם דב תמרי ספר בשם "ואיך נדע?". הוא מספר בו שהשאלה הראשונה ששאל את עצמו ביום שנתמנה לתפקיד הייתה "איך אני יודע שאינני טועה?"

     לעובדה של השגת ציון רלוונטיות גבוה משל כל תוצאות החיפוש המתחרות לביטוי [רישום לאינדקסים] ושל כל תוצאות החיפוש המתחרות למעט שתיים לביטוי [אינדקסים] יכולים להיות אינספור הסברים, ואתה בחרת באחד ההסברים האפשריים, מבלי שיש לך יכולת להראות שהתארכות זמן השהות בדף מעלה את ציון הרלוונטיות שלו.

     אמנם אנשי גוגל יכולים להעריך באופן אינטואיטיבי כמוך שיש מקום להכללת הפרמטר הזה באלגוריתמים, אבל הם גם שוקלים האם הארכה מלאכותית של זמן השהות בדף, כ"טכניקת קידום" לא תקלקל את רלוונטיות תוצאות החיפוש.

    • עידו, מי שנמצא באי של ודאות ונזהר שלא להתקרב לחוף, לא חש כלל שקיימת אי-וודאות כלשהי.

     אני ממליץ לך בחום להקדיש שעת לימוד לעקרונות תורת האינפורמציה (תאוריה ופרקטיקה של מדידת המידע שאיך לך!) ולעקרונות ה-complex system theory שעוסקת בטיפול במערכות שבהם אי-הוודאות מתקרבת ל-100%.

 2. הקורס נשמע מענייו מאד, אבל הייתי מגיע רק אם אני יוצא צה"ל על חשבון המענק, או מישהו שרוצה לרכוש מקצוע חדש ויש לו מלא זמן, הייתי ממליץ לך להציע גם מסלול express לאנשים שכבר מקדמים אתרים כמוני למשל, (בעבר עשיתי קורס ccna express) ורוצים סדנה מקצועית או קורס מקוצר בתחום, משהו ישר ולעניין.

  • איתי ברנר

   אני חושב שמי שעבור מי שלא יכול ללמוד לבד, הקורסים האלו דווקא משתלמים. הרבה אנשים מודים שבדיעבד, הם לא היו צריכים תואר, במיוחד העצמאיים…

   • אני גם חושב שזה מאד משתלם, אבל למי שכבר בתוך זה, בעיקר אחרי שנכנס לי לראש כל כך הרבה מידע שהיום אחרי שנה וחצי בתחום, אני חושב ש 90% ממה שאני קראתי באינטרנט היה מיותר לחלוטין, עדיין אני חושב שגם בעל מקצוע צריך קורסים ממוקדים, לא מסלול שלם, זה בהחלט עוזר מדי פעם לשמוע טיפים מבעלי מקצוע שונים.

    • טל פריהר

     היי אסף לא מזמן מישהו בססטוס שלך שאל אותי לגבי קורס – מה שהצעתי לו נראה לי טוב גם בשבילך,
     קח כמה שעות ייעוץ פרטי אצל מקדם ותיק שמבין בתחום שאתה מעוניין להרחיב, וודאי שאין לך צורך בקורס של 120 שעות שמתחיל הכל מ-0

    • מטיפים לא לומדים. מה עוד שלא אתה ולא נותן הטיפ יכול לדעת האם הטיפ שגוי.

   • איתי, תואר צריך רק בשביל לזכות במיכרז על משרה בשרות הציבורי. השכלה גבוהה דרושה כדי להבין באמת את מורכבות ואי-הודאות של סביבת העבודה של מקדם אתרים.

  • פבל ישראלסקי

   הקורס אכן לא מתאים לקהל יעד של מקדמי אתרים שרוצים לעשות רענון. בשביל רענון תוכל לקחת אולי שיעור פרטי או שניים…אגב אם אתה מקדם אתרים ביום יום, למה אתה לא משתדל להתעדכן על בסיס קבוע? דברים כל הזמן משתנים…

 3. מה יהיה המחיר?

 4. טלי שחורי

  פבל,
  הקורס נשמע מבטיח מאוד! הוא ייראה עוד הרבה יותר משכנע אם בחיפוש בגוגל אחר הביטוי "קורס קידום אתרים" הקורס של המכללה לניו מדיה יופיע באחד המקומות הראשונים, לא?

  • פבל ישראלסקי

   תודה רבה טלי 🙂
   אני מאמין שגם בלי זה הוא משדר מקצועיות, אבל כמובן שגם זה יקרה. הקורס רק עלה, לוקח זמן להגיע לדירוגים, במיוחד כשמדובר בביטויים תחרותיים…

  • פבל ישראלסקי

   אגב, המכללה עשויה להחליט לא להשקיע בערוץ ה-seo כדי להביא נרשמים אלא להתמקד בפייסבוק, אדוורדס, דיוור או כל ערוץ אחר – בסוף זה עניין של ROI

   האתר של Ayima לא מדורג בעשירייה הראשונה על המילה seo, מה זה אומר?

 5. ברכותי על הרעיון.

  הגיע הזמן שמישהו ירים את הכפפה עם קורס אמיתי.
  תוציאו גם ספרים. קהילת ה-SEO צמאה לזה.

  • פבל ישראלסקי

   תודה רבה מייקל, איזה ספרים למשל?

   • קודם כל אומר שאני בכלל בעל עסק, שעובד עם מקדמי אתרים [לאחרונה התקשרתי גם עם אחד המרצים בקורס שלכם, שלדעתי הוא מצויין].
    הבנתי שגם אם נצמצם את נושא הקידום לגוגל בתוצאות האורגניות עדיין קיימת חלוקה ברורה בין החלק הטכני ולבין החלק השיווקי [לדוגמא, יחס המרה הוא עניין שיווקי], לעומת זאת לבנות אתר בצורה נכונה מבחינת חוקי ה-HTML זה עניין טכני. או לשתול קישור באתרים מסוימים או כל דוגמא אחרת.

    צריך לעשות צ'ק ליסט [וזה יכול להיות צ'ק ליסט ארוך], של הפעולות הטכניות הדרושות. ולהדריך כיצד מבצעים כל מטלה ברשימה הזו.

    הנושא השיווקי לפני במהלך ואחרי הוא נושא נפרד. לפעמים אולי אפילו עדיף להפריד בין הגוף הטכני לשיווק.

    מקווה שהבהרתי את עצמי.

    • הי מייקל, אהבתי מאוד את התגובה שלך, בדיוק העברתי הרצאה בשבוע שעבר במלון הילטון מטעם אונברסיטת תל אביב על: " נקודת ההיתוך שבין המוח האנליטי למוח הקריאטבי"
     אני חושב שאנשי SEO ואנשי UI צריכים לשבת יחד בעת תכנון האתר כדי להשיג גם את התעבורה וגם את יחס ההמרה.
     http://blog.tau.ac.il/libraries/?p=8480 – ראו מושב ה'

     • פבל ישראלסקי

      אני בעד ניר, מתי יושבים? 🙂
      UI/UX זה משהו שלצערי לא מייחסים לו חשיבות גדולה מדי וחבל… מעניין אותי מה תהיה דעתך על הממשק של סרבולה…

     • בשמחה ותמיד אשמח לפגוש אותך פאבל…:-)
      שולח לך מייל כדי לקבוע פגישה.

    • מייקל, אתה מתאר בפורטרוט את עבודת בונה האתר. מקדמי האתרים נאלצים להתעסק בזה כדי לתקן את שגיאות בונה האתר, או שגיאות שיתגלו בהמשך.

     מקדם אתרים אמור להתעסק רק בזה שיגרום לאתר שלך למכור כמה שיותר, והאמצעי העיקרי הוא לנצח את המתחרים שלך בצמרת תוצאות החיפוש. אבל לזה אין צ'קליסט, כי אם היה, גם המתחרים שלך היו פועלים על פיו כדי למנוע ממך לתפוס את מקומם.

     • לדברים הבסיסיים יש בהחלט צ'קליסט.
      כמו (אני סתם נותן דוגמא שאני אפילו לא יודע אם היא נכונה כי אני לא מקדם) שה-TITLE צריך לכלול את המושג שרוצים לקדם באותו עמוד.
      כך יש המון הוראות שמשותפות לכל המקדמים. אם יש מקדם כזה או אחר שיש לו טריקים טכניים ואני מדגיש טכניים שמפצחים את גוגל אז א – אני שמח בשבילו ושינצל את זה כמו שצריך. ב – שבשום אופן לא יעשה קורסים למקדמים שבהם הוא מבטיח ללמד הכל על קידום. ג – או שהכי טוב, זה שיעשה קורסים שבהם ילמד רק קידום בסיסי בלי טריקים מיוחדים.

     • א. לסדרת פעולות כמו טיפול 10,000 לרכב או טסט שנתי, או אפילו בדיקת תקינות אתר אינטרנט יש צ'קליסט כי צריך לבצע 100% מהפעולות. אבל לקידום אתר אל מקום 1 בגוגל לביטוי חיפוש תחרותי לא קיים צ'קליסט כי אין 100% של פעולות לבצע אלא רק להשיג ציון רלוונטיות גבוה משל כל האחרים. עובדה שראינו במקום 6 בגוגל לביטוי [קידום אתרים] אתר בעל דף אחד שתוכנו היה "פרסומות יבואו" והכותרת שלו הייתה האות K.

      ב. נוסף על כך, גוגל הודיעו לאחרונה שהם הולכים להתעלם מהכותרת שנכתבה על ידי מקדם האתרים ולהציג בתוצאות החיפוש כותרות תוצרת גוגל שמותאמות לשאלה הספציפית ששאל הגולש.

      ג. אין טריקים טכניים ש"מפצחים" את גוגל. יש רק טריקים טכניים שגוגל מסכים לסבול מתוך שיקולים שונים, ובעיקר משום שאם יפגע בהם תרד גם רמת הרלוונטיות של כלל תוצאות החיפוש.

      ד. גוגל עובר בהדרגה ממצב שבו ערך הקישור נקבע על ידי תכונות הדף המקשר אל מצב שבו ערך הקישור נקבע על ידי שיעור השימוש בו על ידי המבקרים הדף המקשר. קל מאד להתאים את הקישורים לתכונות הדף ה"רצויות" וקל לשתול קישורים בכל חור, אבל קשה ביותר לזייף מבקרים שיהיו גם "אמינים" בעיני גוגל.

      ה. הבעיה עד כה עם הקורסים להכשרת מקדמי אתרים היא שהם לא לימדו קידום בסיסי (כגון איך פועל מנוע חיפוש מהטיפוס של גוגל ומהם גבולות הידע שלנו אודות סביבת העבודה) אלא רק טריקים כמו הוצאת קישורים מ"מאמרים" באתרי מאמרים שאיש לא קורא.

    • פבל ישראלסקי

     מייקל תן דוגמא לצ'קליסטים שאתה מתכוון אליהם? נגיד משהו כזה?
     https://www.askpavel.co.il/blog/google-analytics-implementation-checklist

  • בעניין ההצעה של מייקל להוציא ספר לימוד SEO:
   שקלתי את הרעיון, אבל בהוצאת הספרים אמרו לי שלא יקנו מהם ספר עם כל כך הרבה דפים ריקים.

 6. הביקורת שלי על שיטת ההכשרה של עובדי קידום האתרים ועל ההתנהלות מול הלקוחות ידועה לכולכם מזה שנים. אבל חשבו לרגע מנקודת הראות של המועמדים לקורס – מי שמעוניינים לרכוש "את כל הידע הדרוש… לקדם ביעילות תנועה איכותית וכמותית לאתרים" (ציטוט מאתר מכללת ניו-מדיה).

  מועמד כזה גם יקרא שנדרשות ממנו "אוריינטציה אינטרנטית ויכולת למידה עצמית" כתנאי קבלה. ואז יחטט באינטרנט, יכנס לפורומים ולבלוגים המקצועיים ויקרא ש:

  א. ספר הלימוד המוסמך היחיד של המקצוע נעול בכספת במשרדי גוגל בקליפורניה, וכל מה שנגיש לו ולמוריו הן ספקולציות אודות מה כתוב בו, ופירושים סותרים לרמזים אודות תוכן הפרקים שהתווספו לאחרונה.

  ב. כאשר 300 מקדמי אתרים מנסים להשחיל 300 אתרי לקוחות לתוך 10 תוצאות החיפוש העליונות של ביטוי תחרותי, 290 מהם ייכשלו בהכרח, למרות שחלקם דווקא הצטיינו בקורס ההכשרה.

  משמע, הוא עומד לרכוש מעט מאד מ"כל הידע הדרוש… לקדם ביעילות תנועה איכותית וכמותית לאתרים".

  • איתי ברנר

   הדוגמה האחרונה שהבאת רלוונטית יותר לחו"ל כמדומני, וזה משהו שגם מקדמים מנוסים לא תמיד רוצים להיכנס אליו.

   גם את הטיעון הראשון שלך קשה לי לקבל, זה בערך כמו שתגיד שאין טעם ללמד את שוק ההון כי אף אחד לא יכול לדעת מה בדיוק הבורסה תעשה מחר.

   מעבר לזה, קידום אתרים זה כבר מזמן לא רק גוגל, וזה דווקא כן כתוב בסילבוס שפבל פרסם.

   • א. האנלוגיה לשוק ההון שגויה – שוק ההון איננו גורם מונופוליסטי וכוחני שמונע ממך ביודעין כל מידע עליו פרט לזה שהוא מואיל לפרסם במרומז. (ומי שמנסה להתחכם לשוק ההון הולך לבית סוהר.)

    ב. כל ביטוי חיפוש נעשה יותר ויותר תחרותי עם הזמן, בגלל הגידול במספר הלקוחות ומספר מקדמי האתרים. גם אם מספר המתחרים על מרבית ביטויי היפוש עדיין איננו 300 אלא רק 30, מרבית המתמודדים נכשלים בהכרח.

    איזה עוד מקצוע, המתיימר להיות מקצוע טכני פשוט (120-200 שעות לימוד) מכשיר אותך להיכשל? ואם מקדמי האתרים הותיקים והמנוסים (משמע, בעלי משרדי הקידום) נמנעים להיכנס לזירות תחרותיות מי יעסיק את המוני מקדמי האתרים?

    ג. קידום אתרים בטלפון הסלולרי ובמדיה החברתית מרחיב את טווח הפעולה, אבל שוב, רק למצטיינים המועטים.

    מסקנה – אין מקום להכשיר עוד ועוד "פועלי קידום" כמו אלה ששאלו "מה עושים פה?" וענו להם "קישורים מאתרי מאמרים". ואז שאלו "למה?" וענו להם "כי גוגל אוהב את זה". וכאשר לגוגל נמאס מזה הם נשארים בלי עבודה, כי הם לא יודעים לעשות שום דבר אחר.

    • איתי ברנר

     אוקי – אני מסכים שבאמת אין הרבה מקצועות אחרים שמתבססים על פטנטים של חברות, אבל אני עדיין לא מסכים ש – 90% נכשלים.

     הסיבה היא שהיום יש יותר ויותר הבנה שקידום אתר זה לא בהכרח להגיע למקום ראשון במילה מסוימת, אלא להגדיל את נפח התנועה באופן כללי. אני גם חושב שחברת קידום אחראית לא יכולה לעולם להתחייב לשלושת המקומות הראשונים בכל הביטויים.

     • אני מקווה שאתה לא מתכוון ללמד את שתי האגדות האלה לעוד דור של פועלי קידום:
      א. בשוק קידום בוגר גם ביטויי הזנב הארוך תחרותיים, אם לא יותר – כי מי שהשיג מיקומים עליונים בביטויי הראש השקיע גם בקידום לביטויי הזנב הארוך, ומי שנכשל בביטויי הראש לא הייתה לו ברירה אלא להשקיע בביטויי הזנב הארוך.

      ב. חברת קידום אחראית וזהירה יכולה להבטיח ולקיים השגת המקום הראשון בגוגל בכל ביטוי חיפוש תחרותי. הסיבה לכך היא שאם הדף שלי מוצג למשל במקום 4 לא גוגל הוא שקבע שהוא יוצג במקום 4 ולא במקום 5 או 3. מי שלא מבין את העובדה הזו דילג על שלב הכרחי בתחילת לימודי קידום האתרים שלו.

  • פבל ישראלסקי

   עמנואל, למה אתה מתכוון?

   א. יכולת למידה עצמית לא בהכרח מדברת על מתודולוגיה, גם לקרוא ולהבין כיצד אלגוריתם מסוים עובד (tr), איך משתמשים בכלי חדש למחקר מתחרה וכו׳ זה למידה. לא כל אחד מסוגל להתרכז מול מסך מחשב ולהבין איך משהו עובד או מה המשמעות של משהו. לך יש גישה לכספת בקליפורניה?

   ב. כן 290 אכן יכשלו בהשגת היעד שהגדרת, האם מכך נובע שהם ייכשלו בהשגת התוצאות העסקיות הנדרשות? כשאני משלם לחברת seo אני לא משלם לה כדי שתביא אותי אותי למקום ראשון על ביטוי x, אני משלם לה כדי שתגדיל את נתח ההכנסות שלי מחיפוש אורגני. שהרי אם הדבר היה כפי שאתה מתאר, בכל תחום רק 10 חברות ישגשגו בעוד שהשאר יהיו בהפסד.

   • א. הבעיה הכי גדולה של מי שמנסה ללמד את המקצוע הזה מהיסודות היא שכמעט כל המסרים שליליים: "אנחנו לא יכולים לראות את ציון הרלוונטיות של הדף ואת השינויים בו", "אנחנו כמעט ולא יכולים לבצע ניסויים מבוקרים", "גוגל מסתיר מאיתנו את ציון ה-TR ועוד כ-200 פרמטרים סמויים", "אפילו ה-PR הוא טווח ולא ציון", "אנחנו לא יודעים למה מתכוון גוגל ב"ערך מוסף לגולש"", "אם 300 מקדמי אתרים מתמודדים על עשרת המקומות העליונים, 290 מהם ייכשלו בהכרח", וכו'.

    מי שבא ללמוד מקצוע טכני (ועוד היי-טקי) ישמע את כל ההשגות האלה ויברח. ואז אתה אמור לתפוס אותו ולומר לו "אבל למזלנו, גם המתחרים שלנו לא יודעים יותר מאיתנו".

    עוד בעיה יש לך עם הכלים – אם יש לך תלמיד שנכנס לקורס בזכות סף דרישות קבלה נמוך הוא יסתפק בללמוד איך להפעיל את הכלי "בלי בלבולי מוח מיותרים". אם סף הכניסה היה גבוה מאד, התלמידים היו אולי מתעקשים להבין האם הכלי באמת מסוגל לעשות את מה שהוא מתיימר לעשות – למשל להעריך את רמת התחרותיות ללא גישה אל ציוני הרלוונטיות של דפי המתחרים. בעיה.

    ב. מה שאתה מתאר הוא מה שקורה כי אין דרך לקבל הכנסות ממכירות אלא אם יש לך מבקרים, והמבקרים מתרכזים בתוצאות החיפוש העליונות של ביטוי הראש ושל ביטויי הזנב הארוך. ובכלל, לדבר על מקום בדף התוצאות הראשון זו אחיזת עיניים לאור הפער העצום שבין המקום הראשון לעשירי, ולפעמים גם החמישי.

 7. אשמח לדעת מיהן אותן חברות קידום אתרים מובילות שעומדות מאחורי הקורס, וכמה עובדים יש ביכולתן להעסיק מתוך בוגרי הקורס.

  שאלה נוספת שצריכה להישאל היא איזה חלק יועבר על ידי כל אחד מן המרצים בקורס. חשוב מאד לדעת מיהו המרצה העיקרי בקורס, מה רמת ההוראה שלו, ומה הנסיון המעשי שהוא צבר בקידום ובשיווק. ידע תאורטי הוא חשוב ונחמד, אך אין תחליף לניסיון המעשי. ניסיון מעשי נוצר אך ורק בעבודה לאורך זמן, עם לקוחות רבים מתחומים שונים ומגוונים בארץ ובחו"ל, עם אתרים הבנויים על גבי פלטפורמות שונות, תוך התמודדות עם בעיות ייחודיות וסבוכות העולות מכל פרוייקט ופרוייקט. אם הכוונה של הקורס היא להכשיר עובדים עבור סוכנויות קידום, אז המרצים העיקריים חייבים להגיע משם.

  • פבל ישראלסקי

   היי אורן,

   אתה צודק בהחלט ובדיוק מהסיבה הזו כמעט כל המרצים מגיעים מהשטח – חברות SEO או מחלקות SEO בארגון. אם לשם אנו מיעדים את החניכים בסופו של דבר, הרי שהדרכה מגורם שכבר חלק מהמערכת תהיה אפקטיבית יותר עבור החניך (וכמובן גם עבור החברה שתקלוט אותו).

   כפי שכתבתי, הקורס נעשה בשיתוף גם עם מחלקות SEO בארגונים עם מוצר\שירות, לא רק חברות קידום אתרים, היות וגם מחלקות הם יעד פוטנציאלי להשמה עבור בוגרי הקורס. החברות והמחלקות השותפות בקורס מגוונות ולמעשה בימים אלו אנו מצרפים עוד מספר גורמים שרוצים לקחת בו חלק. כשהרשימה תהיה סופית אעדכן כאן…

   לגבי חלוקה בין המרצים, היא פחות או יותר שווה – כל אחד מלמד תחום שבו יש לו הכי הרבה נסיון וידע.

   • לא נראה לי שהחניכים של פבל יבכו יותר מידי אם בסופו של דבר הם ילכו לעבוד ב-888, eToro, אתרי פורנו או ארגונים אחרים שהאתגרים שם הרבה יותר גדולים מאשר לקדם אתר שיש לו תקציב של מיליונים שמושקע במאס-מדיה.

    זה בדיוק כמו בעולם השיווק אופליין, הבינוניים הולכים לסוכנויות המצטיינים הולכים לשווק מוצרים מאתגרים תחת רגולצייה כמו סיגריות, אלכוהול וכו…

    • חיכיתי שמישהו יעלה את עניין המצויינות, לאור היומרה לפתוח את קורס הטיס של קידום האתרים.

     מישהו יודע מהו יחס ההמרה של בוגר קורס טיס אחד למספר מועמדים לשירות ביטחון? או אפילו מהו יחס ההמרה שבין המתחילים למסיימים? למה הוא כל כך גרוע? כי אנחנו זקוקים למצויינים כדי לנצח את האויב, וחלק מהם צריכים להיות מספיק מוכשרים ומצטיינים כדי לפקד על טייסות, בסיסים ואחד מהם גם על חיל האוויר כולו.

     ומה נדרש ממועמד לקורס מקדמי אתרים? או מבוגר הקורס? איפה מוזכר בכלל שמהות המקצוע הזה היא לנצח את המתחרים בתוצאות החיפוש ולא סתם לבצע חתיכת עבודה על פי צ'קליסט מוכן מראש, כאילו היה שוליה של מכונאי רכב?

     מקדם אתרים שנשכר על ידי לקוח כדי לנצח את המתחרים שלו צריך להציג היסטוריה אישית של הצטיינות כבר מימי בית הספר התיכון. אבל אלה לא באים לקורס קידום אתרים על חשבון מענק השחרור. הם בחרו כפי הנראה ללכת לטכניון.

     • עמונאל,

      ראשית עליי לומר שלפי דעתי כשפאבל אומר "קורס טיס" הוא מתכוון לקורס איכותי ומובחר שיעניק כלים ומתדולוגיות. וגם כל העניין של מעבדת הניסויים ממש נראה מוצלח בעייני כי ככה אנשים יהיו עדים לתוצאות אמת של כל מהלך.

      ברור שאנשים לא ילכו אחרי הקורס לאף סוכנות כאילו הם "טייסים" וכאילו "הם יודעים הכל" אבל אני מאמין שהם כן יגיעו עם ארגז כלים גדול, עם צורות חשיבה שונות וכו'…

 8. עידו סלע

  צריך להוסיף לדיון בתגובות שהרבה מהעבודה היא גם טכנית. נכון, ואני מסכים עם עמנואל שאם 300 עובדים על אותו ביטוי 290 יפסידו אבל זה כל הביזנס. החוכמה היא לדעת איך לנצח. זה נכון גם להרבה תחומים.

  לא לשכוח ואני כאן מדבר מהצד של האג'נסי שיש הרבה מאד תפקידים שהם לא האסטרטגיים ויש בהם צורך גדול.
  לא כל התפקידים הם של מנהלי אקאונט.

  דוגמאות קטנות – הקמת דפי נחיתה ממירים (לא רק הקמת הדף), להבין מה זה ממיר בכלל, לבחון את זה להיות סקרן.

  להבין מערכות טכניות – מה ההבדל בין דרופל לוורדפרס מה מתאים לכל לקוח.

  לקרוא נתונים! להבין אותם וכו'.
  לעבוד מול הודים, פיליפינים, oDesk וכו'. צריך לדעת את זה ובלפתוח פרוייקט אחד של בניית קישורים באילנס זה לא נחשב לדעת.

  הבעיה בשוק הזה שכיוון שסף הכניסה קל המונחים מקבלים זילות – "מומחה אתרי וורדפרס" כל יום אני רואה קורות חיים כאלו, שניגשים לתכל'ס הבנאדם לא יודע לשנות DNS או לרכוש דומיין.

  "מומחה אנליטיקס" – נותנים לו משימה פשוטה כמו להגדיר כמה גולים והוא מאבד את הידיים והרגלים.
  בכלל, כיוון שאין סטנדרטיזציה, כמות המומחים גדולה מאד.

  יש צורך לאפס שורות, לייצר סטנדרט.

  וכן, כסוכנות, אני הייתי רוצה לקבל מישהו שיש לו ארגז כלים בסיסי.

  ברור שמי שמסיים כל קורס לא יוכל להתחיל לעבוד ישר, אבל יהיה לו ארגז כלים גדול מאד שהוא יוכל לגשת איתו לעבודה.

 9. בהצלחה פבל 🙂

 10. פאבל, אתה תותח.
  הרעיון שהדליק אותי במיוחד היה החיבור של הבלוג ל 'מעבדת הניסויים', זה יכול להיות מרתק.

  • תהיה מציאותי. אין כמעט אפשרות לבצע ניסוי מבוקר בקידום אתרים כי גוגל חוסם לך את הגישה לפלט של הניסוי – ציון הרלוונטיות של הדף שאת ציונו שינית על ידי טיפול באחד המשתנים. זה כאילו עשית ניסוי בפיסיקה ובקצה מערך הניסוי אמור להיות וולטמטר שמודד את תוצאת הניסוי, אבל מישהו גנב אותו.

   יש לך רק יכולת לצפות במיקום הדף בתוצאות החיפוש, והמיקום תלוי במה שעשו מקדמי האתרים שמעלייך ומתחתייך, ולכן אינל יודע אם השינוי במיקום נגרם על ידי הניסוי שלך או על ידי עבודת הקידום של מקדמי האתרים האחרים.

   אם אתה עוד לא יודע את זה סימן שעוד לא ממש התחלת ללמוד מה זה קידום אתרים.

   • פבל ישראלסקי

    עמנואל אני מסכים איתך שכאשר מדובר על ביטויים שיש עליהם הרבה מתחרים קשה לבודד את הפרמטרים שמשנים.

    אבל מה קורה אם לוקחים שאילתה שאין עליה תוצאות כלל, ובעבורה יוצרים מספר אתרים בעלי מאפיינים זהים? האם לא ניתן יהיה לבודד במקרה כזה פרמטר?

    או דוגמא אחרת- לקחת שאילתה עם מעט מאד תוצאות חיפוש, שבעבורה ניתן לעקוב אחרי כל הפעילות שהמתחרים עושים, ולהוסיף מספר דומיינים חדשים (זהים מבחינת מאפיינים), כאשר באחד מהם משנים את המאפיינים כדי לראות כיצד זה משפיע.

    כשאתה אומר שאין "כמעט" אפשרות לבצע ניסוי מבוקר – מהו המקרה שאליו אתה מתכוון ב"כמעט"?

    • א. היוצאים מן הכלל הם ניסויים שבהם התוצאה היא במונחים של "כן" או "לא", כמו הניסוי המפורסם של ברנקו ריכטמן שהראה שגוגל התעלם בזמנו מכל קישור נוסף שיוצא מאותו הדף אל אותו הדף באתר אחר.

     ב. יחד עם זאת, אנחנו לא חוקרים את הטבע, כדי לגלות חוקים קבועים, אלא החלטות שרירותיות של אנשי גוגל שעשויות להתהפך ביום שלאחר הניסוי.

     ג. על שאלות שעליהן התשובה היא במונחים כמותיים לא ניתן לקבל תשובה באמצעות ניסוי כי כאמור אין לנו גישה לפלט הניסוי – ציון הרלוונטיות של הדף שאותו אנחנו משנים באמצעות הטיפול במשתנים.

     ד. הנסיונות לבודד את זירת הניסוי שתיארת מעלה, כדי שנוכל ללמוד אולי משהו מהתזוזות במיקומים נכשלים כמעט תמיד. גם אם המתחרים לא עושים כלום, הם יכולים לקבל פתאום קישור שמשנה להם את הציון או שיוסר להם קישור כזה.

     ה. וגם אם אתה מייצר אתרים ודפים לצורך הניסוי בלבד, פערי הציון שבין הדפים קטנים, ואתה לא יודע האם דף אחד מוצג מעל דף אחר כי פער הציונים ביניהם הוא נקודה אחת או יותר, או שציונם זהה, אבל גוגל נאלץ להכריע באופן אקראי מי יוצג מעל מי.

     ו. אבל הבעיה הכי גדולה היא שאין לנו כל סיבה להניח שהאלגוריתם שמחשב את הציונים לביטוי חיפוש אחד (על פי העדפות האוכלוסיה ששואלת אותו) זהה לאלגוריתם שמחשב את ציוני תוצאות החיפוש לביטוי אחר.

     ז. מי שטורח לקרוא בעיון ניסויים או תצפיות או סקרים שמתפרסמים פה ושם, מוצא בקלות את הטעויות המתודולוגיות שלהם, מה עוד שאיש לא טורח לחזור על ניסוי, תצפית או סקר כפי שנהוג בעולם המדע. כך למשל תרשים העוגה של SEOMOZ על משקל הפרמטרים בציון הרלוונטיות של הדף הוא שגוי בעיקרון כי הוא מניח שלציון הרלוונטיות יש ערך עליון (למשל 100%) וזה לא מתקבל על הדעת.

  • פבל ישראלסקי

   תודה שלומי, הקרדיט על המעבדה מגיע לטל שהציע את הרעיון…

 11. לכל האנשים שמטילים ספק ברעיון של פאבל, או בקורסים שכבר קיימים היום, בל נשכח שכל התותחים בתחום כולל וגם אני שעוסק בתחום כבר 7 שנים, לא למדנו באף בית ספר, אלא מלימוד עצמי ומניסוי ותהייה, לכן כל פרט שיביאו המרצים מתוך הניסיון שלהם, הקריאה שלהם , ההצלחות או הכישלונות שלהם יכול להוות גורם מעשיר למי שרק רוצה להתחיל להיכנס לתחום הזה היום.
  אני מברך על היוזמה, כל הכבוד פאבל.

  • רמת התחכום שנדרשה לפני 4 שנים ממקדם אתרים שעובד רק על גוגל ישראל הייתה כל כך נמוכה שהספיקו 140 שעות (= 17.5 ימי עבודה – שוליה של סנדלר לומד יותר!) כדי להכשיר פועל קידום שמסוגל להפעיל כלי לשתילת קישורים ולבצע את שאר הפעולות הפשוטות שמכונות עד היום בשם "קידום אתרים".

   להערכתי, מרבית בוגרי אותם קורסים לא נקלטו במשרדי הקידום כי, כפי שהעיר עידו בתגובה קודמת, סף הכניסה הנמוך לקורס משך אליו תלמידים שלא היה להם סיכוי להתפתח מבחינה מקצועית במשרד קידום שמקפיד על רמה, ובלית ברירה הם תלו שלט ונהיו עצמאיים.

   אינני טוען שאין צורך בהכשרת עובדי קידום. ודאי שיש צורך בקורס של 600 שעות ובדרישות כניסה מחמירות במיוחד. כי אז גם תהיה להם תעסוקה

   • עמנואל, אני יכול להכשיר מטגן צ'יפס שעובד בבורגר ראנץ להוביל פרויקט בלימוד של 10 שעות בלבד, ואני לא בא להשתחצן, אני פשוט עושה את בקורסים אחד על אחד, פעם אחר פעם.
    בתנאי שלבחור אין כוונה להיות: מתכנת, מעצב גרפי, או קופירייטר בעצמו, אלא להעסיק אותם כקבלנים.
    אך הוא הולך לעשות את הרוב עצמו, גם 600 שעות ספק אם יספיקו, אתה צודק.

   • פבל ישראלסקי

    בסוף קורס של 600 שעות החומר הנלמד בתחילת הקורס כבר לא יהיה רלוונטי 🙂

   • לא מדוייק,
    התנאי לקבלה הוא ראיון אישי ובדיקת רמת האנגלית של התלמיד,
    ואני מסכים עם זה.., מי שלא יודע אנגלית טוב לפחות ברמת הקריאה תהיה לו בעיה בקורס

    • הכוונה הייתה שלמקדם אתרים, שתפקידו לנצח את המתחרים בתוצאות החיפוש, די בידע כללי ושטחי מה זה HTML ו-CSS. לעומת זאת טכנאי אתרים, שתפקידו לתקן את שגיאות בונה האתר ותקלות שיתרחשו בהמשך, זקוק לידע מושלם בטכנולוגיות האינטרנט.

 12. זה רעיון מעולה שכל זקני השבט – אם לא בגיל אז לפחות בניסיון – יעשו מעשה ויטביעו את חותמם בכל הנושא של קידום האתרים ויעשו את זה על הצד הטוב ביותר. זה נראה לי כמו מהלך מבריק שמאוד מתבקש לנוכח הביקוש הגדול לקורסים כאלו ולנוכח האיום שחשים כל הפועלים בתחום לנוכח תארים שונים שיכולים להינתן על ידי כל מי שחפץ בכך.

  ואת הדיון בנושא כדאיות הלימודים עבור התלמידים אפשר לעשות לדעתי בדיון נפרד. גם סטודנטים לפסיכולוגיה יכולים לחטוף רגליים קרות מהידיעה שרק אחוז כל כך קטן מהם יוכל להמשיך לתואר שני ולעבוד במקצוע. הנושא של אי הוודאות הוא נושא לדיון בפני עצמו והוא לא רלוונטי פה.

  המון בהצלחה.
  🙂

  • אם כבר הזכרת פסיכולוגיה – סביבת העבודה של מקדם האתרים שבה שוררים תנאי אי-ודאות קיצונית, מציקה עד כדי כך למקדמי אתרים שמרביתם נאלצים להתכחש להם ולפנטז הסבר לכל דבר, וההסבר הוא כמעט תמיד שגוי כי איש לא שואל עצמו "איך אני יודע שאינני טועה?"

   הסיבה העיקרית לכך היא שגם הלקוח וגם המעביד מפנטזים שהם קונים את הידע של מקדם האתרים, בעוד שמה שהם קונים הוא במקרה הרע ביצוע פעולות "קידום" שכולם עושים רק משום שכולם עושים, ובמקרה הטוב את השכל של מקדם אתרים שמנהל פולמוס עם עמיתים ספורים מעל לראשי מקדמי האתרים מליגה ז', וזאת משום שאין דרך מלבד הפולמוס לקדם את הידע הדל שיש לנו על סביבת העבודה. (בתגובה קודמת הסברתי מדוע לא ניתן כמעט לבצע ניסויים מבוקרים.)

   בתנאים אלה, השאלה מה צריך ללמד בקורס שך 120 שעות, שאמור לייצר עובד מתחיל, היא רלוונטית ביותר עבור כל מעסיק.

   • מה אתה מציע ללמד ומה אתה מציע לא ללמד?

    • צריך להפריש בין הכשרת מקדם אתרים להכשרת טכנאי אתרים. מקדם אתרים צריך ללמוד לנצח את המתחרים בתוצאות החיפוש וטכנאי אתרים צריך לדעת לתקן את שגיאות בונה האתר ותקלות שיתגלו בהמשך.

     יש אמנם תקלות שתיקונן משפר את ציון הרלוונטיות של הדף, אבל שיפור זה לא מבטיח ניצחון על המתחרים, ולעתים קרובות ניתן לנצח בקלות אתר שבוצעה בו עבודת טכנאות עילאית על ידי אתר שבוצעה בו עבודת טכנאות ברמה נמוכה מאד.

     למקדם אתרים די לכן לדעת לכתוב HTML ברמה שמספיקה לביצוע שינויים בדף ובתגי המיטא.

     • פבל ישראלסקי

      עמנואל, אני מצטרף לשאלה האחרונה של נאוה – גם אני אשמח לשמוע מה אתה מציע ללמד בקורס.

      אני באמת שואל ברצינות כי אולי יכול להיות שיש משהו שלא כללנו בתוכנית.

      כשאתה אומר "לנצח את המתחרים" – מה לדעתך זה צריך לכלול? הרי לנצח משמעו להיות רלוונטי יותר במשקפיים של SEO, אם כך עיקר המיקוד צריך להיות על הפרמטרים והבנת המהות שלהם?

     • כדי לנצח את כל המתחרים די בלהשיג ציון רלוונטיות שהוא גבוה בנקודה אחת מציונו של מי שניצח קודם את כל המתחרים. לא חייבים להשיג ציון 100%, או ציון טוב משל המתחרים בכל אחד מהפרמטרים, כי אצל גוגל לא יתכן שיהיה ערך עליון לציון הדף (כמו שהיה נהוג במנועי החיפוש שקדמו לו) משום שתמיד אפשר להוסיף עוד קישור ועוד קישור. (זה בדיוק מה שעושה את תרשים העוגה של SEOMOZ לשגוי בעיקרון.)

      מהעיקרון הזה נגזר שאפשר להשיג ציון שעולה על ציוני כל המתחרים גם אם קיבלת ציון 0 במרבית הפרמטרים, ועבדת בכמות מספקת רק על פרמטר שאין לו גבול עליון, כגון הקישורים (זוכרים את k.co?).

      ההסבר הזה מתעלם משינויי האלגוריתם האחרונים, שאינם משנים את ההסבר באופן עקרוני אבל מחייבים שימת דגשים אחרים מאשר על המספר הגולמי של הקישורים, כפי שעשיתי כאן.

      הבעיה הדידקטית עם ההסבר הזה היא שהוא מכוון לרמה של שומעים שנתברכו בחשיבה כמותית, ומעבר לזה, הם מסוגלים לחשוב באלגברה – כי הרי ציוני הרלוונטיות של הדף שלנו ושל דפי המתחרים הם נעלמים, וכל מה שנתון לנו הוא שדפי תוצאות החיפוש של גוגל מסודרים בסדר יורד של ציוני הרלוונטיות שלהם לביטוי החיפוש הנתון.

     • דוגמא אחת: הבוקר נכנסתי במקרה ל-seoforums וקראתי שאלה: איך יתכן שאחרי "פינגווין" לשלושת תוצאות החיפוש העליונות לביטוי כלשהו צפיפות ביטוי מפתח של כ-16%.

      מאז שעזבתי את אותו הפורום לפני שנתיים אין שם יותר מי שיענה תשונה נכונה לשאלה מהסוג הזה. ברור שלא לימדו את השואל איך פועל מנוע החיפוש גוגל, וגם חברי הפורום הנותרים לא מבינים איך פועל גוגל יותר ממנו.

 13. קידום אתרים הוא מקצוע לאנשים חושבים שאינם נרתעים מסביבת עבודה של 95% אי-ודאות. בוגרי צבא שרוצים לרכוש מקצוע טכני על חשבון מענק השחרור אינם אנשים חושבים, כי אחרת היו הולכים ללימודים אקדמיים.

  המועמדים העדיפים הם לפיכך בוגרי אוניברסיטה, בעיקר בתחום המדעים, שנאלצים לעשות הסבה מקצועית בגיל מאוחר יחסית. ולציבור הזה מן ההגינות לבנות הכשרה מקצועית בסיסית הרבה יותר יסודית ומקיפה, כדי שלא ייפלטו מהמקצוע ברגע שפג תוקף טכניקות ה"קידום" שלמדו.

  • אם רוצים אפשר גם לומר דבר כזה: "קידום אתרים הוא מקצוע לאנשים חושבים שאינם נרתעים מסביבת עבודה של 95% אי-ודאות. ולכן הוא מתאים לחיילים משוחררים שעדיין המחשבה שלהם פתוחה ולא מקובעת ויש בהם את מידת האומץ והמחשבה העצמאית שלא ללכת עם העדר וללמוד באוניברסיטה כמו כולם אלא לעשות משהו מטורף כמו קידום אתרים ואולי בעזרת המקצוע הזה לממן את המשך הלימודים שלהם באוניברסיטה במקום לממן אותם באמצעות עבודת מלצרות."
   בכל מקרה מה שאני אגיד ומה שאתה תגיד זה לא מה שישנה את המציאות: יש ביקוש להדרכה הזאת ויש כאן יוזמה יפה לתת לאנשים הדרכה שמבוססת על מגוון גדול של אנשים ושיטות כך שזה יכול לעזור בהתמודדות עם הבעייתיות של חוסר הוודאות במקצוע. וזה טוב שתהיה תחרות בריאה והיצע קורסים גדול וזה טוב שמקדמי האתרים גם יקחו חלק בגל החגיגה הזאת. כל שאלת המוסריות לא רלוונטית לכאן. מנקודת המבט של העכברים זה לא מוסרי שהחתולים יטרפו אותם… אבל חתולים טורפים עכברים וכל העולם מבוסס על זה… זה מה שמאפשר את קיום העולם… שרשרת המזון היא עסק אכזרי אבל אין עולם בלעדיה.
   לדעתי כל העיסוק בשאלת המה צריך ולמי מגיע לא רלוונטית לפה בכלל. מי שירצה ילמד ללא הבדל גזע מין גיל והשכלה… זו מדינה חופשית.

   • המציאות היא שלקורסים הללו מגיעים האנשים שאני תיארתי ולא האנשים שאת תיארת.

    נוסף על כך, כבר קיימות מסגרות לימוד למקדמי האתרים שלא תהיה להם תעסוקה בעוד שנה או שנתיים כי הם לא לומדים לנצח ולא לומדים להפעיל שאפתנות אישית. אני מגיב לפוסט הזה רק משום שאם כבר טורחים להקים מסגרת חדשה, היה טעם שהיא תהיה באמת שונה מהקודמות, לא רק ביומרה אלא גם במהות. אחרת עדיף להירשם למסגרת לימוד ותיקה ומנוסה.

    • מנקודת מבטם של מקדמי האתרים (והתלמידים אמורים להצטרף לקהילה הזאת)זה לא בריא שמסגרות הלימוד יהיו מנותקות מהם ושהם לא יקחו חלק בעיצוב דור ההמשך של מקדמי האתרים ולכן הצעד הזה הוא מבורך. הקורס עצמו יהיה דינאמי ומשתנה בהתאם לשינויים בשטח. כפי שמקדם האתרים צריך להשתנות בהתאם למצב כך גם מסגרות הלימוד יצטרכו להשתנות ולהתאים את עצמן למצבים חדשים גם אלו וגם אלו ישרדו אם הם ידעו להשתנות ולהתעדכן.

     • מקדמי האתרים הותיקים והמנוסים מכשירים עובדי קידום במשרדים שבהם הם עובדים או שהם בעליהם.

      עבודת הקידום צריכה להשתנות רק אם היא הייתה גרועה מלכתחילה. דפי ויקיפדיה, למשל, תופסים מקומות גבוהים בתוצאות החיפוש מבלי שהשקיעו בעבודת קידום כלשהיא. אני מנחש שגם הבלוג הזה לא השקיע כדי להגיע למקום הראשון ולשמור עליו – די היה לו להמנע מהעבודה הגרועה שעשו כל המתחרים.

      זו הסיבה שטענתי שיש ללמד את עקרונות עבודת הקידום ולא את "טכניקת הקידום האחרונה" שהומצאה כדי לתקן את העונש שהוטל בגלל "הטכניקה האחרונה" הקודמת.

     • מכיוון שמקדמי האתרים המנוסים יודעים להכשיר את העובדים שלהם זה רק מתבקש שהם יפעלו במסגרת שנותנת הדרכה לציבור הרחב. אם הקורסים השונים לא היו קיימים ממילא – יכול להיות שהאינטרס שלהם היה דווקא לשמור את המידע לעצמם ולא ללמד בקורסים, אבל מכיוון שהקורסים ממילא קיימים ומכיוון שניתנים תארים שמאיימים על מעמדם של הוותיקים חסרי התארים בעיני הציבור הרחב – בגלל כל זה הניסיון הזה הוא טוב ומבורך. בסיכומו של דבר כולם יהיו נשכרים מכך. במוקדם או במאוחר זה היה צריך לקרה. מה שיקרה יהיה דינאמי ומשתנה בהתאם למציאות ואין טעם להחליט מראש מה בדיוק הולך לקרה. גם שיטות קידום פסולות יתכן וכבר הספיקו להניב רווחים להרבה אנשים בפרקי זמן משמעותיים גם אם הם הסתיימו.

   • פבל ישראלסקי

    "צעיר השבט" – מצטער אך לא אישרתי את התגובה שלך כי היא לא הייתה לעניין ואני לא רוצה לפגוע כאן באף אחד בגלל דעותיו.

    גם אם מה שעמנואל אומר לא מוסכם, זכותו להביע אותה וחשוב שנכבד אותו כאדם ונשתמש בשפה ראויה.

    מקווה שאתה מבין…

    • אני מוצא לנכון להזכיר שכל התגובות שלי להודעה של פבל לא שללו את הצורך בהכשרת מקדמי אתרים – להפך, אם כבר מקימים מסגרת הדרכה שביעית בתחום הזה, היה מקום לכוון אותה לקהל אחר (הסבה מקצועית לבוגרי אוניברסיטה) ובהיקף שעות הרבה יותר גדול.

     את העמדה שלי אני מבסס על התרשמות מצטברת מהרמה הנמוכה מדי של בוגרי המסלולים הקיימים, בדיונים המתקיימים בפורומים המקצועיים ובכנסים, בראיונות עבודה שקיימתי במהלך 12 שנות עבודה, וברמה שמשתקפת ממאות קורות חיים שקיבלתי ואפילו לא טרחתי להזמין את כותביהן לראיון.

 14. היי פבל!

  בתור מישהו שכבר נרשם לקורס והתרשם מאוד מהחבר'ה שפגשתי בניו מדיה כשבאתי לראיון, אני חושב שצריך להגביל את הקורס ל15, מקסימום. בעיקר בשביל לשמור על האיכות ושאפשר יהיה לתת יותר תשומת לב אישית לכל אחד ואחד, בעיקר כשמדובר באנשים שאוהבים לשאול הרבה שאלות, כמוני 🙂

  • דודו בן שושן

   מסכים עם בוס (חחחח כינוי מגניב!) אם יהיה שם יותר מ20 או אפילו בתאכלס 15 אנשים אני חושש שהאיכות עלולה להיפגע… חוץ מיזה בכול מחזור של טייס יש גג 15 טייסים שמסיימים את המסלול… ככה שצריך לעמוד בסטנדרטים שלהם גם! חחח

   • פבל ישראלסקי

    15 טייסים מסיימים, אבל כמה מתחילים?

    אני מקבל את מה שהבוס אומר, הוא הבוס לא? 🙂
    בגדול כמות האנשים בכיתה לא תשפיע על הייחס האישי, בסופו של דבר אנחנו גם מפעילים הרבה מנגנונים בקורס כדי לוודא שכל אחד מבין את החומר (מבדקים, שיעורים, בחנים, פרוייקטים וכו'…), כך שלא ייתכן שהקורס ימשיך לו בעוד שבכיתה יישבו אנשים שלא הבינו.

 15. איזה יופי, נשמע כמו קורס שאני ארצה לקחת. שיהיה המון בהצלחה

 16. שלום פבל,
  אני חי את הקידום כבר 10 שנים, מתוכן 5 עם דגש על ה- black hat בתחומים תחרותיים (הימורים ופורקס)
  לדעתי קורס כמו זה שאתה בונה חייב לכלול גם פרק המדבר על שיטות, טכניקות ועקרונות ה-black hat. זה גם סקסי ללימוד, גם פותח את המחשבה לכיוונים חדשים, גם חושף את הסיכון הרב של הנושא, וגם גורם להבנה מעמיקה יותר של עדכוני גוגל השונים.

 17. יש לי שאלה לפאבל: האם לאחר הקורס נדרש לרכוש כלים (תוכנות) ייעודיים, ואם כן, מה עלותם?

  • פבל ישראלסקי

   שאלה טובה טלי.

   התשובה הקצרה היא – תלוי בך.
   בגדול יש לך אפשרות להשתמש בכלים בסיסיים ללא שום עלות, לדוגמא: וובמסטר טולס, גוגל אנליטיקס, כלי מילות המפתח של גוגל וכלים נוספים שמופיעים כאן: https://www.askpavel.co.il/tools

   תמיד אפשר לשלם על כלי פרימיום שיספקו לך ערך מוסף מבחינת הצגת המידע, סוגי חיתוכים שלו ועוד.

   האם את מקדמת אתרים ללקוחות או שיש לך אתר שלך שאת רוצה לקדם? או לא זה ולא זה 🙂

   • היי פאבל,
    תודה על התשובה המהירה.
    אם אשתתף בקורס, זה יהיה במימון החברה בה אני עובדת, במטרה לקדם את האתר של החברה. החשיבה הכלכלית של המנכ"ל היא לחסוך לטווח הארוך את העלויות של פעילות קידום ב-Outsourcing.
    התפקיד שלי בחברה הוא מנהלת מרקום.
    השתתפתי לפני כשנה בקורס מנהלי מדיה חברתית ב-NDI.

    דוגמא לכלי שאני עדיין לא מבינה האם הוא נחוץ והאם בכלל קיים הוא למשל משהו שיאפשר לי לראות את התמונה שרואה גולש מארה"ב? כלומר, כאשר אני מבצעת חיפוש בגוגל אני רואה את התוצאות מכאן. איך אני רואה "דברים שרואים משם"? השוק שלנו הוא רק בחו"ל.
    תודה,
    טלי

    • פבל ישראלסקי

     דוגמא טובה!

     הכלי שאת מדבר עליו מאפשר לך לראות תוצאות חיפוש ממדינה אחרת היות ואם תריצי חיפוש בגוגל של אותה מדינה כאשר את נמצאת בישראל – לא תקבלי את אותן התוצאות שיראה מישהו שייחפש בעודו באותה מדינה. יש הרבה כלים שמאפשרים לך לעשות את זה (לא אסבך עם מונחים טכניים יותר מדי איך הם עובדים, אבל בעקרון זה מבצע הדמייה של חיפוש דרך פרוקסי). דוגמא לכלי הכי פופולארי שאני מכיר בתחום הזה: http://www.geosurf.com/
     מנסיון, מאד מומלץ.

     כמובן כמו בכל כלי, גם כאן יש גרסאות חינמיות אז צריך לראות מה בדיוק הצרכים שלך כדי להחליט האם הכלים החינמיים יספקו את הסחורה.

 18. שלום פאבל ,
  מאיזה גיל הקורס וכמה הוא עולה ?

 19. אופיר ורדי

  כל שנותר לאחל זה בהצלחה! גם לקורס וגם ללומדים בו – הגיע הזמן שיהיה משהו מקצועי בישראל

 20. היי, ראיתי את הפוסט באיחור, יש תאריך לפתיחת קורס נוסף??

 21. אחלה מיזם שיהיה המון בהצלחה!!!

 22. כל הכבוד על היוזמה, אשמח לבוא כמשקיף במסדר "כנפיים"!

 23. למרות שאני נכנס לכאן בפעמים נדירות נתקלתי בפוסט הזה וחייב להגיד שאפו על התכנים ולמרות שהטענות של עמנאול מוצדקות באיזה מקום הרי אנחנו נמצאים בתחום דינמי אולי אחד הדימניים ביותר ממש כמו הבורסה 🙂 קשה ללמד לקדם בנקדות זמן אחת כאשר הכל ממשיך להשתנות אבל תכני הקורס לפחות נראה כך בהחלט יכולים להעניק יסודות חזקים ואף יותר מכך אז שאפו על היוזמה המבורכת

 24. חחח מתנצל על הטעויות כתיב המקלדת שלי נדפקה ברמות

 25. הי פבל
  אני נגן כלי הקשה ויש לי חברה שמספקת הרכבים מוזיקלים לאירועים כגון חתונות, קבלות פנים, אירועים עסקיים וכו..
  אני מעוניין לקדם את האתר שלי באופן עצמאי לא כמקצוע. האם יש קורס או השתלמות קצרים שיכולים לעזור לי ללמוד לעשות את הצעדים הראשונים.

  ברור לי שהעסק הזה הוא למקצוענים ואין לי שאיפות להיות בדף ראשון בגוגל כי זה באמת כנראה הרבה ידע, יחד עם זאת נקודת המוצא שלי היא שכל דבר שאעשה טוב יותר מן המצב הקיים.

  תודה ומקווה שתוכל לסייע לי
  עומר שניידמן

  • פבל ישראלסקי

   היי עומר,

   אני מתנצל שרק עכשיו התגובה שלך התפרסמה, משום מה היא נכנסה לתיקיית הספאם בוורדפרס ובמקרה שמתי לב אליה עכשיו…

   קודם כל זה שהעסק הזה הוא למקצוענים זה לא אומר כלום – גם אתה יכול להיות מקצוען אם תרצה, רק צריך נכונות ורצון ללמוד. השתלמויות נקודתיות אני פחות מכיר, אבל בוא תגיד לי מה הנושאים שמעניינים אותך בעיקר ואנסה למצוא סרטונים ומדריכים בנושאים האלו באינטרנט. אשמח לעזור בכל דרך שאוכל 🙂

  • עומר, נקודת המוצא שלך שגויה. בקידום אתרים זה לא נכון שכל שיפור מועיל – להפך!

   מאחר ומשתמשי גוגל נכנסים רק לתוצאות החיפוש העליונות, אין כל תועלת בקידום האתר ממקום 999 למקום 11, ואם 300 מקדמי אתרים מתחרים על 10 המקומות העליונים, 290 מהם נכשלים בהכרח.

   קידום אתרים הוא לכן לא רק עניין למקצוענים, אלא עניין רק למקצוענים שבמקצוענים. כמו באולימפיאדה – אם לא זכית במדליה, ה"הישג" שלך לא נחשב.

 26. הי,
  אם אני לא רוצה להיות מקדמת אתרים כשאהיה גדולה, אבל כן רוצה לקדם את האתר של החברה שאני עובדת בה, הקורס הזה מתאים לי או שזה over kill?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *