קידום אתרים

7 דרכים פשוטות ליצור היררכייה מושלמת באתר – המדריך המלא

אתר אינטרנט לעיתים נתפס בתור יישות בעלת מימד אחד עם חשיבות זהה לכל העמודים הפנימיים. אך בפועל, מנועי החיפוש וגוגל בפרט מקטלגים את האתרים בהתאם להיררכייה פנימית. היררכייה באתר, כשמה כן היא, הינה דרגת החשיבות של העמודים הפנימיים באתר. זה אומנם טריוויאלי שעמוד הבית הוא לרוב הכי חשוב (גם על זה אפשר להתווכח), אך כיצד גוגל יוכל לזהות מהם הדפים החשובים הנוספים באתר? איך גוגל ידע שקטגוריה מסוימת יותר חשובה מהדף ששייך אליה, או מקטגוריה אחרת באתר? כדי לענות על השאלות הללו, גוגל מתייחס לפקטורים שונים שמסייעים לו לקבוע את דרגות החשיבות של העמודים באתר.

אך לפני ש"נסמן" לגוגל מהם הדפים החשובים באתר מבחינתנו, עלינו לעשות מיפוי ותכנון מדויק של עמודי האתר בהתאם לדרגות החשיבות. ישנם מספר עקרונות בהם יש לדבוק בזמן התכנון:

 • תחת כל קטגוריה צריכים להיות לפחות 2 עמודים – אין הצדקה ליצור קטגוריה באתר אם לא יהיו מתחתיה לפחות 2 עמודים שונים. הסייג היחיד במקרה הזה הוא רק אם המצב עתיד להשתנות. לדוגמא: אתם מתכננים קטגוריה בשם "רכב מונע בגז" אבל כיום יש רק סוג אחד של רכב כזה – אך אתם יודעים שבעוד מספר חודשים אמור לצאת לשוק רכב נוסף מהסוג.
 • העומק המירבי של ההיררכייה הכוללת יהיה לכל היותר 4 – ככל שדף מסוים נמצא עמוק יותר מבחינה היררכית, חשיבותו קטנה יותר. ה"עומק" מתייחס הן למסלול ההקלקות שיש לעשות בכדי להגיע אליו (מספר הקליקים יש לעשות החל מעמוד הבית כדי להגיע לעמוד) והן באמצעות מאפיינים נוספים שנדבר עליהם בהמשך. באופן כללי, כמעט ולא ניתן למצוא נושא כלשהו בעולם שלא ניתן לאפיין אותו באמצעות לכל היותר 4 דרגות עומק של נושאים. רק לשם הניסוי, לאחר קריאת הפוסט נסו למצוא בתוצאות החיפוש דפים בעלי דרגת עומק גדולה מ-4.
 • מאפיינים משותפים לדפים בעלי עומק זהה – זהו תנאי שנובע באופן אינטואיטיבי. הכוונה לכך שאמור להיות קשר נושאי משותף לכל הדפים שנמצאים באותה דרגת עומק. לדוגמא: אם ישנה קטגוריה בשם "כלי אינטרנט" ותחתיה יש עמודים כשבכל עמוד ישנו כלי אינטרנטי כלשהו, אז אפשר להגיד שהמשותף בין כל העמודים האלה שהם סוגים של כלי אינטרנט. זה לא תמיד ברור כל כך, פעם יצא לי להיתקל באינדקס עסקים שתחת הקטגוריה "חברות אבטחה" היה עמוד בשם "השוואת חברות בכל תחום".

חשוב לציין שמבנה היררכי נכון עשוי לגרום לכך שתקבלו sitelinks על ביטויים מסוימים. לאחרונה השתתפתי בראיון מקדמי אתרים ארצי ובאחת השאלות שנוגעות להשגת sitelinks ציינתי את החשיבות הגדולה שיש לבניית היררכייה נכונה לצורך השגתם.

אז בהתאם לשלושת הכללים שהצגתי, עלינו לצייר כעת דיאגרמה של העמודים באתר ודרגות החשיבות שלהם. כך נראית התבנית של הדיאגרמה הסופית:

מבנה היררכיית העמודים באתר

עכשיו אחרי שיש לפנינו תוכנית מסודרת של מבנה העמודים באתר, הגיע הזמן להדגיש זאת בפני גוגל – לפניכם 7 דרכים פשוטות לעשות זאת:

1. אופטימיזציה למבנה ה- URL של העמודים

השיטה הנפוצה ביותר לתאר היררכית את המיקום של הדף היא באמצעות מבנה ה-URL שלו. ניתן לחלק את השיטה הזו ל-2 חלקים עיקריים:

 • חלוקה לספריות – ככל שספריה מסוימת קרובה יותר לשם הדומיין, כך היא חשובה יותר. עם כל ירידה היררכית יתווסף "/" שמורה על גידול בדרגת העומק. לדוגמא הספריה www.site.com/step1 הרבה יותר דומיננטית מאשר דרגה עמוקה יותר www.site.com/step1/step2. חלוקה לספריות היא הישטה הנוחה ביותר מבחינתי להדגיש היררכיה – גם מבחינה ויזואלית זה נראה ברור וגם הגיוני שככל שהספריה קרובה יותר לשם הדומיין כך ניתן להבין שהיא חשובה יותר.
 • שימוש במילות מפתח – לפעמים מערכת ניהול התוכן של האתר אינה מאפשרת לנו לשייך עמודים לעמודים אחרים ולכן אין באפשרותנו ליצור היררכייה עם שימוש בספריות. ניתן ליצור היררכייה באמצעות שימוש בביטויים המרכזיים שרלוונטיים לכל דרגת עומק בצורה הבאה: נגדיר קטגוריה בשם cars , אז הכתובת של הקטגוריה הזו תהיה www.site.com/cars. כעת בכל URL של עמוד שנרצה לבנות תחת קטגוריה זו, נוסיף את המילה cars. להלן דוגמאות לעמודים נוספים שישוייכו לקטגוריה

www.site.com/cars-new-models
www.site.com/cars-reviews
www.site.com/cars-new-and-used-for-sale
www.site.com/cars-models-2010

בעצם אנו יוצרים ייחוס באמצעות ביטוי כלשהו, שמשותף ב-URL של כל העמודים באותה דרגת עומק (כפי שבשיטה הקודמת המילה לפני הסלאש הייתה משותפת). על טכניקות אופטימיזציה נוספות ניתן לקרוא בקטגוריית אופטימיזציה למנועי חיפוש.

2. התאמת מבנה ה- Title של העמודים

יש מספר דרכים לתכנן את הטייטל של כל עמוד באתר. אני אישית לא משתמש בשיטה הזו לבניית ההיררכייה בבלוג שלי, אך השיטה עובדת להפליא באופן כללי. לדעתי בלוג בכלל לא אמור לאמץ את השיטה הזו, היא מתאימה יותר לאתרים תדמיתיים.

אז ככה זה עובד – כל עמוד באתר מקבל טייטל כך שהטייטל מכיל את כל הדרגות שקדמו לעמוד. נהוג שהכותרת של העמוד עצמו תופיע ראשונה ולאחריה יבואו כל דרגות ההיררייה מופרדים עם קווים. נחזור לדוגמא של אתר הרכב ממקודם – אם יש לי עמוד פנימי בשם "מאזדה 3 החדשה" תחת קטגוריית "סקירות", הטייטל עשוי להראות בצורה כזו:

מבנה היררכי של טייטל

אפשר כמובן להפריד את הביטויים באמצעות מקפים, סלאשים או בכל סימן שתרצו. כמובן שכל דף נוסף בקטגוריה הזו יראה בדיוק מאותה הצורה ומה שישתנה זה רק "שם העמוד". כך גוגל יכול להבין לאן היררכית העמוד הזה שייך. אני אישית חושב שלמרות שהשיטה הזו עובדת, היא הופכת את הדף למעט רובוטי ומונוטוני כזה. דף שבתור גולש לא בטוח אם הייתי מקליק עליו בתוצאות האורגניות.

3. ניווט והיררכיית התפריטים באתר

תפריטי ניווט מסייעים לגולשים להתמצא באתר ולמעשה מקלים על מנועי החיפוש בהבנת ההיררכייה באתר. ישנם כל מני סוגים של תפריטי ניווט: עליון, צידי, כזה שמופיע בקטגוריה מסוימת, פוטר ועוד. אך אם ברצונכם ליצור היררכייה ברורה, עליכם לתכנן אותם בקפידה.

עליכם לשים לב ל-2 מאפיינים חשובים שיש לכל תפריט:

 1. קבוע\לא קבוע – תפריט מסוים יכול להופיע בכל עמודי האתר או רק בקטגוריות מסוימות. כאשר יש לנו תפריט site-wide (כזה שמופיע בכל עמודי האתר), נוצר בעצם קישור מכל עמוד באתר לאותם עמודים שמופיעים בתפריט. כלומר, במקרה כזה הדפים אליהם הוא מקשר דומיננטיים יותר כי יש יותר סיכוי שיקבלו טראפיק. אבל האם חשוב לנו שכל הדפים יהיו שווים? ממש לא, לכן מומלץ מאד להשתמש בתפריטים שמופיעים רק בקטגוריות ספציפיות.
 2. מיקום פיזי בדף – ככל שהתפריט ממוקם גבוה יותר, כך הדפים אליהם הוא מקשר חשובים יותר. זה גם נכון לגבי קישורים באופן כללי,  ככל שממוקמים גבוה יותר כך העוצמה שלהם גדולה. והאמת שזה גם הגיוני, אם קישור ממוקם באזורים נמוכים בדף, הגולש יצטרך לגלול בכדי להיחשף אליו ומכיוון שלא כל הגולשים גוללים עד למטה הסיכוי שייחשפו אליו קטנים יותר.

את הדפים הראשיים ביותר באתר מומלץ למקם בתפריט עליון קבוע. ואילו את הדפים שמשתייכים לקטגוריה X נמקם בתפריט שיופיע בקטגוריה זו (ובדפים ששייכים לה). התפריט של הקטגוריה יכול להופיע מתחת לתפריט הראשי או בצד הדף, אך לא מעל התפריט הראשי. ככל שהרמה ההיררכית של הדף יורדת, כך מיקום התפריט ירד בהתאמה.

ישנו חסרון ידוע בשימוש בתפריטי משנה בפרט ותפריטים רגילים בכלל והוא – הגבלה בחופש השימוש בקישורים מתוך הטקסט. כלומר נוצר מצב שהשיטה הזו כופה את הופעת  הקישור באזור התפריט ואם נרצה להוסיף קישור נוסף מתוך הטקסט – יהיו 2 קישורים שמפנים לאותו דף. כאשר דיברתי בעבר על פיסול Pagerank ציינתי את נושא זליגת ה-PR במקים בהם יש 2 קישורים זהים. לדוגמא: אם דף "משחקים להורדה" נמצא באותה דרגה היררכית עם "משחקים בתשלום" ונשתמש בתפריט משנה, אז באותו דף יופיע בתפריט קישור ל"משחקים בתשלום". לכן אם נקשר מתוך הטקסט בדף הזה לדף "משחקים בתשלום" יווצרו 2 קישורים זהים לחלוטין (רק שמבחינת SEO הקישור מתוך הטקסט הוא עדיף לנו יותר).

4. שימוש בפירורי לחם – Breadcrumb

שביל breadcrumb הוא שביל ניווט המורכב מקישורים, אשר ברוב המקרים ממוקם בחלק העליון של הדף. השביל בנוי בצורה כזו בה ניתן לראות את הנתיב מבחינה היררכית של הדף בו נמצאים ואת דפי ה"אב" שקדמו לו.

מבחינת התועלת למשתמש, קל מאד להבין מהשביל באיזה עמוד הוא נמצא ובאפשרותו להקליק על עמוד ברמה היררכית גבוה יותר. מבחינת מנועי החיפוש, נוצרים קישורים לכל עמודי האב (כולל עמוד הבית) של העמוד הנוכחי. זה מזכיר מעט את תפריטי המשנה עליהם דיברתי בסעיף הקודם, רק שמבחינה ויזואלית זה ממחיש ממש את המסלול בצורה טובה יותר.

ישנם 4 כללים בסיסיים ליצירת breadcrumb:

 1. השביל יונח באזור הגבוה ביותר בדף, בד"כ נהוג שיופיע מעל הכותרת הראשית.
 2. כל הדפים בשביל הפירורים יהיו קישורים, פרט לדף הנוכחי שיהיה טקסטואלי.
 3. בין הקישורים יהיה סימן שידגיש הפרדה. נהוג להשתמש בסמל ">" או ">>" (בהתאם לכיוון)
 4. רצף השביל יתחיל מימין לשמאל (בשפה בה כותבים מימין לשמאל).

שביל פירורי לחם - breadcrumb

5. קישורים מתוך הטקסט כאינדיקציה לחשיבות דף

לעיתים אין לנו את האפשרות הטכנית ליצור שביל פירורי לחם ואפילו לא תפריטים משניים. הדרך הטובה אם כך לקשר לעמודים הדומיננטיים היא באמצעות קישורים יזומים מתוך הטקסט. אם דף מסוים שייך לקטגוריה X, תוכלו לקשר מתוך הדף לאותה קטגוריה בצורה כלשהי מהטקסט. כמובן עדיף שזה לא יעשה בצורה שטחית, ע"י הצבת קישור עם שם הקטגוריה בטקסט העוגן בלי שום הקשר לטקסט. עדיף לעשות זאת בצורה כזו שהגולש יבין מדוע הקישור הוצב שם, למשל ע"י הוספת המשפט "למידע נוסף והרחבה ניתן לקרוא עוד בקטגוריה" (קטגוריה זה הקישור).

חשוב לשמור על כמות קישורים סבירה, שכן ככל שיהיו יותר קישורים בדף כך כוחו היחסי של כל אחד מהם יקטן. כמו כן, ככל שהקישור מופיע בחלק גבוה יותר בטקסט, כך גוגל יכול להסיק שהדף אליו מוביל דומיננטי יותר. כמה דברים בהקשר הזה שהייתי ממליץ להימנע מהם:

 • אל תקשרו מדף מסוים אל עצמו מתוך הטקסט – הרבה פעמים אני רואה אנשים שמקשרים מתוך הטקסט של דף מסוים לאותו הדף עם טקסט העוגן שהם מעוניינים לקדם באותו הדף. קישורים מהסוג הזה לא ממש מועילים, להיפך – הם מזיקים לשאר הקישורים בדף משום שהוא מקטין את כוחם.
 • אל תשתמשו באותו טקסט עוגן יותר מפעם אחת – לא משנה אם הקישורים מפנים לדפים פנימיים או חיצוניים, חשוב להקנות טקסט עוגן שונה לכל קישור. בד"כ אם הגוגלבוט נתקל בטקסט עוגן זהה לחלוטין, הוא מפלטר את הקישור השני ברמת ה- Keyword Targeting (כלומר הוא עדיין מעביר Juice אך לא מטרגט את הביטוי).
 • אל תקשרו לאותו עמוד יותר מפעם אחת עם טקסט עוגן שונה – בדומה למקרה הקודם בו יש 2 קישורים ל-2 עמודים שונים עם טקסט עוגן זהה, כאן מדובר על 2 קישורים ל-2 עמודים זהים עם טקסט עוגן שונה. גם במקרה הזה סביר להניח שהשפעת הקישור השני תפולטר לפי אותו עקרון.

הערה: גם קישורים נכנסים מאתרים חיצוניים מסייעים להעריך את דרגתו ההיררכית של הדף. אם כי לא אני לא בטוח לגמרי לגבי הכלל הזה משום שבבלוגים למשל, יש מקרים בהם פוסטים מסוימים מקבלים יותר קישורים אפילו מעמוד הבית (!). כמו למשל במקרה של Link Bait מוצלח.

6. עומק הדף כפונקציה של מספר ההקלקות

לפעמים אפשר להסתכל על האתר בתור מכלול של מסלולים אפשריים לכל דף. הרי לא לכל דף ניתן להגיע מתוך עמוד הבית ולעיתים אנו נדרשים להקליק מספר פעמים בכדי להגיע לדף ספציפי. אותה כמות הקלקות הינה נגזרת של הכללים שהצגתי מקודם ולמעשה משקפת את הדרגה ההיררכית של הדף.

ואז נשאלת השאלה הבאה: אם יש במפת האתר את הריכוז של כל הדפים שלי באתר ומספיק קליק אחד כדי להגיע למפת האתר, איך ייתכן שדרגתם ההיררכית זהה? אז התשובה היא שמדידת מסלול הקלקות נעשית בקרב עמודים אטומיים (כאלו שלא נגזרים מהם עמודים חדשים) ועמודי אב. מפת אתר לא שייכת לאף אחד מהשניים ולכן לא ניתן להחשיב אותה במסלול ההקלקות.

7. הגדרת תדירות סריקה ב- sitemap.xml

כאשר מגדירים את ה- sitemap.xml באתר, באפשרותנו להגדיר שדה שנקרא "Change Frequency". השדה הזה מגדיר לגבי כל URL מהי תדירות השינויי של התוכן באותו URL. אם התוכן בעמוד משתנה לעיתים תכופות, יש לסמן זאת במפת האתר. האפשרויות העומדות לרשותנו הינן:

 • Daily
 • Weekly
 • Monthly

תדירות הסריקה לא בהכרח יכולה להעיד על החשיבות ההיררכית של העמוד, כאשר מדובר באתר ללא תוכן מתחדש. אך אם זהו אתר בעל תדירות גבוהה של עדכון תוכן ובעל האתר בנה אותו היררכית נכון – יצא ככה שהתדירות כן תעיד על הדומיננטיות. אני אסביר באמצעות דוגמא: נניח שיש לי חלוקה למדורים בהתאם לנושאים. אז אם ניקח את מדור המחשבים, אשר כולל קישורים לכל הכתבות שנכתבו בנושא מחשבים – כל כתבה נוספת שאכתוב בנושא מחשבים תעדכן אוטומטית את עמוד המדור (מכך נובע שהמדור מתחדש עם כל כתבה חדשה שעולה תחתיו).

יוצרים את הקומבינציה המושלמת

אז עכשיו כשאנחנו יודעים את שבעת הגורמים שעשויים להשפיע על ההיררכייה, נותרת השאלה באילו מהם להשתמש? האם בכולם או רק בחלקם? התשובה היא שאין תשובה חד משמעית ועשויות להתאים מספר קומבינציות.

 • בתפריט עליון וקבוע – הייתי ממליץ למקם את הדפים החשובים ביותר באתר שלכם (ממש כפי שאתם יכולים לראות אצלי בבלוג). כעת השתמשו בטכניקה מסעיף 1 והגדירו כי לעמודים אלו תהיה דרגה היררכית יחידה שתופרד עם סלאש. כלומר ספריה שמתחילה ישר אחרי שם הדומיין.
 • בפוטר (החלק התחתון באתר) קבוע – הייתי ממקם מספר דפים חשובים שקשורים לנושא האתר (לא חובה), וגם כאלו ניטרליים שלא בהכרח קשורים. דפים ניטרליים יכולים להיות: תנאי שימוש, אודות, יצירת קשר, מפת אתר, קרדיטים (אם יש), מדיניות הפרטיות וכו'. לא חייבים למקם קישורים למקורות הראשיים באתר (הם גם ככה כבר מופיעים בתפריט העליון הקבוע), אך אם בכל זאת תרצו, הייתי ממליץ לבחור כמה ולא למקם שם את כולם.
 • בדפי הקטגוריות הראשיות – הייתי יוצר תפריט משני שמופיע בדף הראשי של הקטגוריה ובכל העמודים ששייכים לאותה קטגוריה. חשוב שהתפריט הזה לא יופיע מעל התפריט הראשי.

דוגמא טובה למימוש של כל הכללים שהצגתי כאן, ניתן לראות באתר החדש של חוויית משתמש ישראל (אותו עיצבה המעצבת הכשרונית דנה שמעוני). שימו לב כיצד נעשה שימוש בטייטלים, כתובות של דפים פנימיים עם שימוש בספריות, "פירורי לחם" ושימוש בתפריטי משנה בדפי הקטגוריות. פשוט תענוג 🙂

דוגמא להיררכייה טובה באתר UXI - חוויית משתמש ישראל

כיצד אתם יוצרים את ההיררכייה באתר שלכם?

לא חייבים להשתמש בכל 7 הדרכים שהצגתי כדי ליצור היררכייה ברורה באתר. מספיק לעשות קומבינציה של חלקם. למשל אצלי בבלוג אני לא מכיל בטייטלים של העמודים הפנימיים את כל הדרגות שמעל הדף. מבנה הטייטל אצלי בבלוג הוא פשוט שם העמוד | AskPavel וזה עושה את העבודה. באילו מהכללים אתם משתמשים? מה לדעתכם הקומבינציות האפקטיביות ביותר ליצירת אתר נוח לניווט והבנה היררכית ברורה?

אודות פבל ישראלסקי

פבל ישראלסקי
יזם, בלוגר, יועץ קידום אתרים והעורך הראשי של קהילת מקדמי האתרים ומשווקי האינטרנט AskPavel. המייסד והמנכ״ל של קבוצת אנגורה מדיה שכוללת מספר פעילויות - סוכנות שירותי שיווק דיגיטלי עם התמחות ב-SEO ו-PPC, מכללת AskPavel Campus שמציעה קורסים פרקטיים וכנס הדיגיטל השנתי Next Case שמושך אליו מדי שנה מעל 1,200 משתתפים.

143 תגובות

 1. אופיר בוקבזה

  היי פבל,
  תודה רבה על ההמלצות אני בהחלט השתמש בהם 🙂

  שבוע טוב,
  אופיר

 2. תודה על המידע השימושי.

  בקשר ל-SITELINKS גוגל וובמסטר מראה לי שנוצרו לאתר SITELINKS אך מעולם לא ראיתי אותם מופיעים בחיפוש. 

 3. שלומי אסף

  מאמר מושקע ורציני. נפלא פאבל. תודה לך.

 4. אחלה פוסט,

  מסביר בצורה ברורה על ניווט באתר ואיך לבנות היררכיה נכונה.

  נהנתי מאוד,

  תודה!

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   אני שמח שנהנית לקרוא איתן וברוכים הבאים לבלוג, אשמח לראות אותך כאן יותר.

 5. פוסט מצוין! תיכף מעלה אותו בפייסבוק 🙂

 6. תודה תודה תודה.. לגזור ולשמור

 7. פאבל, רק תיקון קטן לגבי – כיצד ניקבעת ההירכייה…, לדעתי היא ניקבעת מהאופן בו מקושרים הדפים באתר ולא לפי התיקיות כפי שמופיעות ב- URL .

  דף רמה 3 שהקישור שלו נימצא אף ורק בדף רמה 2, הוא עדיין דף רמה 3 גם אם הכתובת שלו אינה תחת תיקייה עם לוכסן (/) אלא מיד אחרי הדומיין.

 8. רועי בן עמי

  פוסט מעולה.. תודה רבה
  רק כמה שאלות:
  הרבה פעמים קורה שבאתר יש כמה דפים ראשיים מאוד, שקישורים אליהם נמצאים בתפריט העליון, הצדדי והתחתון.. אפילו לינק בחזרה לדף ה״ראשי״.
  דבר שנראה לי טבעי לחלוטין מכיוון שאני רוצה שלגולש תהיה גישה קלה ומהירה לדפים הללו בכל ״איזור גלילה״ באתר.
  האם דבר כזה יכול לגרום לתגובה שלילית?

  עוד שאלה, הרבה פעמים במערכות ניהול יש תפריטים נגללים, עם שמות קטגוריות שכשאתה לוחץ עליהם נגלל התפריט הפנימי של הקטגוריה. כשגוגל מאנדקס דפים כאלו, הוא מחשיב את התפריטים הנגללים כולם כקישורים לכל דבר..
  לדוגמא: תנסה לעשות cache:mlshop.co.il בגוגל, ותראה איך זה מראה באתר ותבין למה אני מתכוון
  האם זה מראה שכל הדפים חשובים באותה צורה כי הם בעצם כולם מקשרים מכל עמוד באתר..?

  תודה מראש..

  • רועי בן עמי

   סליחה על התגובה לתגובה, פשוט שכחתי משהו קטן..
   קיימות מערכות ניהול תוכן אשר תומכות בריבוי שפות, ולרוב כל התכנים באתר מסודרים קודם כל לפי שפות, ורק אז לתיקיות שלהם.. מה שאומר שגם אם הדף שלי הוא ראשי וצריך להגיע ישר אחרי הדומיין, הוא יראה ככה.. mydomain.com/hebrew/mypage.html
   האם גוגל מבין שזה עניין של שפה, או שהוא מחשיב את זה בתור דף בדרגת עומק 3.. ?

 9. איך איך איך יש לך את הזמן לשבת ולכתוב את כל זה. הלוואי שהייתי מספיק 10% ממה שאתה מצליח….

  והערה – חשוב שכל הדפים יהיו מקושרים אחד לשני ללא דפים צפים. כלומר שכל הרמות מהתפריט יהיו מקושרות אחל לשניה….

 10. תודה רבה
  פוסט מעולה

 11. תודה רבה פאבל התותח, אני בהחלט מתכוון ליישם את כל הדברים שכתבת כאן. תכתוב עוד הרבה דברים אחי. תמיד כיף לקרוא.

 12. דרך אגב, איך מעלים תמונה לאתר, כדי שגם לי תהיה תמונה ליד התגובה?

 13. כתבה ממש טובה .
  צריך רק להוסיף שמפת האתר צריכה להיות העמוד הראשי בלבד .
  יש כאלה ששמים את מפת האתר בפוטר והוא מופיע בכל דף באתר

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   תודה רבה ארז. מדוע לדעתך הלינק צריך להיות מעמוד הבית בלבד? דווקא ברוב האתרים הקישור הוא site-wide כדי לקצר את הגישה לעמודים השונים.

   • נכון ברוב האתרים מפת האתר מופיע בכל הדפים , שאני חושב שזה טעות (גם קראתי במאמר לפני כמה חודשים) הסיבה היא :
    שזה ביזבוז של לינק גוס , תפקיד מפת אתר לפרט לגוגל (או לבני אדם ) את כל הדפים של האתר וזאת הכי מומלץ לעשות בעמוד הראשי .
    להוסיף לכל העמודים מפת אתר לא תורם כלום ורק מפחית "מהכוח" של הלינקים האחרים בדף.

 14. כמו תמיד – מעניין, יסודי ומקצועי!
  תודה.

 15. לבחור עם העיה של ה-sitelinks
  רק אם אתם מופיע במקום הראשון במילת החיפוש אתה תראה את ה sitelinks
  קליד בגוגל את שם האתר שלך: iceland.co.il ותוכל לראות אותם.

 16. תודה על הפרגון לאתר UXI 🙂 ותודה על מאמר מאיר עיניים.

  אפשר לקרוא עוד על שובל פירורי לחם (breadcrumbs) גם באתר UXI עצמו, זהו דפוס עיצוב (design pattern) שימושי ביותר – למי מכם שמתכנן או מתכנת אתר.

  http://uxi.org.il/quick/design-patterns/breadcrumbs

  את האפיון של אתר UXI, אגב, ביצעו לא מעט אנשים, אפשר לראות אותם ב"מי אנחנו" באתר, והעיצוב הגראפי המצויין הוא אכן של דנה שמעוני.

 17. תודה פבל

  באמת פוסט מושקע , נתנתי לי כמה רעיונת שאני הולך ליישם אצלי באתר.

 18. רגע לא הבנתי משהו אם אני מקשר לדף כל פעם במילת עוגן שונה כדי לקדם את הדף בכמה ביטויים זה יוצר ככה בעיה?

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   רק אם זה נעשה במסגרת אותו דף. ואף אחד לא אמר שזה יוצר בעיה, פשוט במקרה כזה מופעל פילטר.

 19. פאבל, שבת שלום.
  אני לא הבנתי, אז מה קורה? הקישור שיש כרגע בתגובה הזו, הוא קישור לאתר שלי, כשמילת הקישור היא בעצם השם שלי. אז ברור שזה לא תורם לקידום האתר, כי מילות המפתח שלי הן לא מרטין, אבל זה פוגע בקידום האתר?
  תסביר בבקשה, אם לא קשה לך.
  שוב שבת שלום.

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   היי מרטין.
   העניין הוא כזה: קישור יכול גם לטרגט מילת מפתח וגם לתרום link juice, הקישור ששמת כאן לא תורם מבחינת קידום ביטוי מסוים אבל כן מעביר כוח.

 20. היי פאבל, תודה על ההתייחסות בשבת, אז זה כן כמו שחשבתי, פשוט היה נדמה לי לרגע משהו אחר. סורי שאני משגע אותך אחי. תודה רבה על היחס. שבת שלום ושבוע טוב.

  • הייתי מוסיף לתשובה של פבל שמאחר והקישור לא נושא כל רלוונטיות אלא לביטוי החיפוש [מרטין], ערכו של "מיץ הקישורים" או "הכח" שהוא מעביר לדף הבית של האתר שלך עשוי להיות קרוב לאפס, והתועלת מאלף קישורים מהסוג הזה עשוי להיות נמוכה מהתועלת של קישור אחד בעל רלוונטיות גבוהה.

 21. תודה רבה אחי, הנושא ברור אם כי לא הייתי הולך ל יחס של 1000 לאחד. פשוט לרגע היה נדמה לי מאחד הדיונים שקישור כמו זה של התגובות אצל פאבל, מזיק לאתר. אז רציתי להבין. אבל תודה רבה על ההתייחסות, שבוע טוב.

  • מרטין, למה לא יחס של 1 ל-1,000? רק משום שבזירות שאינן תחרותיות, כמו למשל [רופא שיניים במחניים], אפשר להגיע בקלות למקום הראשון עם כמה קישורים ששווים קרוב ל-0?

 22. אחי, שבוע טוב

  האמת, אין לי מושג אם זה באמת 1 ל 1000 , ברור לי שזה שווה פחות, אבל לפי מה שאתה יודע יש איזה דרך לקבוע, איזה יחס זה באמת.? אני שואל, כי אני מחזיק רשימה של מאות אינדקסים שאני רושם בהם אתרים. אם זה באמת 1-1000 אז זה לא שווה את הטרחה, אם נוכל להגיע לאיזה שהוא קנה מידה , זה יכול להיות מעולה. אני כמובן לא מתכוון מדויק על הקסקס, אבל בערך….

  • תתקשר אלי. הטלפון בקישור מהשם שלי.

   • בשיחת טלפון עם מרטין הסברתי באריכות מדוע אני מעדיף מודל לניהול עבודת יצירת קישורים שעל פיו כל קישור תורם נקודה אחת לציון הרלוונטיות של הדף המקושר, קישור הדדי (או משולש וכו') תורם שתי נקודות שליליות, ועבור רלוונטיות הדף המקשר וטקסט העוגן ניתן להוסיף עד 700 נקודות.

    על פי המודל הזה, עובד שיוצר קישורים הדדיים סתמיים (ללא כל רלוונטיות) גורם נזק, ואם הוא יוצר 400 קישורים סתמיים שאינם הדדיים לשבוע במקום קישור אחד בעל רלוונטיות גבוהה יש לפטרו בשל חוסר יעילות.

 23. עמנואל, תודה רבה על העזרה בטלפון
  תודה רבה לך. אני מאוד מעריך את העזרה.

 24. שלוש הבהרות:
  א. במודל שהצגתי שתי הנקודות השליליות בשל הדדיות וכו' מתווספות לנקודה החיובית האחת בשל עצם הקישור. וכך יוצא שמי שמנתק קישור סתמי הדדי אליך עושה לך בעצם טובה.

  ב. את מקסימום 700 הנקודות הנוספות בשל רלוונטיות קבעתי לפני שנים אחדות, תוך התייחסות לתרומת קישור מהדף שהוא במקום הראשון בתוצאות החיפוש לביטוי שאתה מקדם, בזירה תחרותית. מאחר ומאז ציון הרלוונטיות של הדף שבמקום הראשון רק עלה בהתמדה, יש בהחלט מקום להתייחס לסדר גודל של 1,000 ואפילו אלפים רבים.

  ג. המודל הזה מתעלם במכוון מתרומת מאפיינים נוספים של הדף המקשר – PR, TR וכו'.

  • 1. ההתעלמות מהפרמטרים כמו TR מורידה את ערכו של המודל
   2. היחס השרירותי הזה 700 או 1000 טוב באותה מידה כמו כל מספר אחר: 50 7000 או 85432
   מה זה זירה תחרותית? ביטוח רכב? האם היחס עבור הביטוי ביטוח רכב יהיה דומה ליחס עבור online poker?

   • 1. זהו כאמור מודל לניהול רציונלי של עבודת יצירת הקישורים ולא מודל לאלגוריתם של גוגל. אם לעובד ששוקד על יצירת הקישורים הייתה דרך מעשית לדעת (ולא לפנטז) האם קישור מדף שנבחר באקראי נושא שארית TR לדף המקושר, הייתי מייחס ל-TR משקל גדול מאד במודל הזה.

    2. בתגובה הקודמת נימקתי מדוע היחס של 1\700, אותו קבעתי לפני שנים אחדות, כבר איננו מספיק ויש להגדילו אפילו פי 10. אתה מוזמן להציע יחס אחר ולנמק מדוע הוא עדיף.

    3. זירה (= ביטוי חיפוש) תחרותית היא זירה שבה ציון הרלוונטיות של תוצאה מס' 10 הוא גבוה מאד (לפחות בשני סדרי גודל) מהציון המירבי שניתן היה להשיג רק באמצעות אופטימיזציה של אותו הדף. מאחר וציוני הרלוונטיות סמויים, ואפילו טווח המדידה של הכלי שהמצאתי ופיתחתי למדידת רמת התחרותיות מותאם לרמת תחרותיות בינונית ומטה, כל מה שנותר הוא סימנים: קיומם של מאות או אלפי מקדמי אתרים פעילים בזירה; עבודת קידום מצטברת בהיקף גדול משך שנים רבות אצל תוצאות מס' 1-30, או עבודת קידום מאד נמרצת במהלך תקופה קצרה יחסית שבה הדף הגיע לצמרת תוך קפיצות גדולות; נכונות בעלי האתרים להשקיע סכומים גדולים בקידום; וכו'.

    • המשך:
     4. מבחינת המודל היחס בין קישור רלוונטי בעל ערך מירבי לבין קישור סתמי הוא אותו היחס. אבל מאחר והציון של תוצאה מס' 10 עבור online poker הוא כפי הנראה הרבה יותר גבוה מהציון של תוצאה מס' 10 עבור ביטוח רכב, יהיה צורך בהרבה יותר קישורים רלוונטיים, או לחילופין, הרבה הרבה יותר קישורים סתמיים, כדי להשיג את הציון של תוצאה מס' 10 וליטול את מקומו.

    • זה שאין לי מספר יותר טוב מ 700 להציע, לא הופך אותו לבעל ערך
     אין לי דרך לדעת האם המספר הזה הוא קרוב יותר מ 50 או 80000 למספר האמיתיולכן הוא חסר ערך ולא מהווה מודל רציני ושימושי

     • אתה מתעלם שוב ושוב מכך שזהו לא מודל של האלגוריתם של גוגל אלא מודל שהשימוש שלו הוא לצורך הנחיית עבודת יוצרי הקישורים, והוא שימושי למי שמשלם שכר עבור עבודת יצירת הקישורים. לילד שמשתעשע בקידום אתר בשעות הפנאי שאלות של תפוקה ויעילות הן לא רלוונטיות. אבל אם אתה צריך לשלם למישהו, ואתה מעדיף קישורים רלוונטיים על פני קישורים סתמיים, אתה הוא זה שצריך לקבוע לעובד סטנדרטים כמותיים של תפוקה לשעת עבודה.

      כפי שכתבתי במרץ 21st, 2010 13:36"על פי המודל הזה, עובד שיוצר קישורים הדדיים סתמיים (ללא כל רלוונטיות) גורם נזק, ואם הוא יוצר 400 קישורים סתמיים שאינם הדדיים לשבוע במקום קישור אחד בעל רלוונטיות גבוהה יש לפטרו בשל חוסר יעילות."

 25. פוסט נהדר,

  חשובה ההדגשה שאנחנו תמיד מוסיפים ושאותה גם מאט קאטס מחדד. רמות עומק יותר מדיי פנימה נחשבות ללא יעילות.

  כמו שמאט קאטס אומר, אם לגולשים קשה להגיע לדף הזה , אז כנראה הוא לא מספיק חשוב.

  לא לגולשים ולא לגוגל…

 26. תודה פאבל עוד פוסט מצוין

  ממש כיף לקרוא

 27. פבל, הרחבה לעניין הסינדיקציה באתרי וורדפרס (סעיף 7 במאמר – הגדרת תדירות סריקה ב- sitemap.xml), ראה פוסט שכתבתי בנושא"

  http://www.wp-tricks.co.il/%D7%A2%D7%93%D7%9B%D7%95%D7%9F-%D7%AA%D7%93%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%A1%D7%99%D7%A0%D7%93%D7%99%D7%A7%D7%A6%D7%99%D7%94/

 28. פאבל פוסט מעולה ומורחב.
  יש לי שאלה לגבי ה"פרורי לחם"
  מה קורה באתרי מכירות אם יש לי תפריט נפתח צידי לאורך ואני בוחר קטגוריה ותת-קטגוריה ותת-תת-קטגוריה אז בעצם מסומן לי איפה אני נמצא אבל אני מבין שהמנועי חיפוש לא רואים את זה ואז שמים להם את השורה.
  האם חובה להכניס את כל "הדרך" מדף הבית או שאפשר לוותר עליו ולהתחיל מה"גלריה"(כאילו דף המכירות הראשי)?
  ושאלה שניה מה יקרה אם אני בעצם יעשה כמו שהדגמת עם "הרכב" לדוגמא :
  http://www.aaa\tv\hd.co.il
  כדי לי לשנות את זה כמו שאמרת ל..
  http://www.aaa\tv-hd.co.il
  ואז יורד בעצם היררכיה לכיוון הדומיין שזה טוב אבל מה אני שם בפרורי הלחם?
  כי זה כאילו מתחתיו אבל היררכית לא.
  מקווה שזה מובן
  שוב תודה פבל על הפוסט המדהים
  אשמח לעזרה וחג שמח לכולם.

 29. תודה רבה, פוסט נהדר !

 30. מאוד מעניין למדתי רבות
  הולך ליישם
  תודה

 31. מיכל כהן

  הנה 2 הסנט שלי:
  ההגדרה המדוייקת לדעתי, בעיני גוגל, לרמת היררכיה של דף היא מס' ההקלקות מדף הבית אליו.
  כמה רמות היררכיה צריך? בדרך כלל כמה שפחות.
  באופן ספציפי, יש לתכנן את המבנה ההיררכי של האתר ע"ס מידת התחרותיות של ביטויי המפתח בדפים השונים. לדוגמא, אם מדובר בחנות של 100 מוצרים עם נפח חיפוש פופולארי ותחרותי, כדאי לבנות אתר שטוח בו כל 100 המוצרים נמצאים במרחק קליק אחד מדף הבית ומכל דף ניתן להגיע לכל דף.
  אם לעומת זאת, האתר מציע 10 שירותים פופולאריים ותחרותיים ועוד 4 שירותים לחלוטין לא תחרותיים – חבל לבזבז לינק גו'ס על 4 השירותים הלא תחרותיים ואפשר להוריד אותם להיררכיה שניה תחת "שירותים נוספים".
  בסופו של דבר, גם כאן, מה שנכון לגולשים, נכון לגוגל: תחומים חשובים קדימה, תחומי נישה – אחורה.
  והערה קטנה – 4 רמות היררכיה זה ה-מ-ו-ן. כל אתר של פחות מ 10,000 דפים רצוי, לדעתי, שיהיה עם 2-3 רמות היררכיה.

  • מיכל שלום
   לפי מה שהבנתי גם ממך וגם מהמאמר עדיף לבנות את מבנה ההיררכי של האתר שהדברים החשובים יהיו כמה שיותר קרוב לדומיין.
   שאלתי שאלה 3 הודעות מעליך אבל אולי זה לא מספיק ברור אז אני אתן דוגמא ואשמח לעזרה מכל מי שיוכל.
   אם אני מוכר לדוגמא מוצרי חשמל
   יש לי בדף הבית ריכוז של מבצעים, חדשות,מאמרים…
   משם אני מפנה לגלריית המוצרים ואז:
   קטגוריה- טלוויזה
   תת קטגוריה-LED/LCD/פלזמה…
   תת תת קטגוריה-lg/toshiba/sony…
   עכשיו יש לי 2 שאלות על "פירורי לחם":
   1.האם אני חייב להתחיל את קישורים של ה"פירורים" מדף הבית או שאני יכול להתחיל מגלריית המוצרים?
   (אני לא רוצה שזה יהיה בולט מדי כי בסוף הם רואים איפה הם בתפריט הצידי וזה בעיקר למנועי החיפוש) 
   2.איך נכון לבנות את ה-URL ?
   אם אני מצמצם את ההיררכיה שלהם לכיוון הדומיין כמו בדוגמאות האם אין בעיה עם זה ב"פירורי הלחם" כי אז הם יהיו באותו היררכיה ולא אחד מתחת לשני.
   עד כמה אני יכול לבנות אותו שטוח?
   אשמח לעזרתכם בנושא
   שבוע טוב וחג שמח 

   • מיכל כהן

    הי איתן,
    לא בטוחה שהבנתי במדויק את השאלה, אבל אני אנסה…
    – קודם כל, לא חייב להיות מתאם בין מבנה ה URL מבחינת ספריות לבין ההיררכיה המוצגת בפירורי הלחם. מעשית, אתה יכול לכלול את כל הקבצים תחת אותה ספריה. תסיר ממך דאגה בנושא הזה ותעשה את האופטימיזציה לכל אחד מהם בנפרד.
    – את השאלה לגבי פירורי הלחם, לא בטוחה שהבנתי. אתה רוצה שבדף של הטלויזיה ייראו רק:
    גלריה->טלויזיות->LCD->טושיבה
    במקום:
    דף בית->גלריה->טלויזיות->LCD->טושיבה? למה?
    אגב, בדוגמא כפי שנתת, פירורי לחם דוקא מאד שימושיים לגולשים.
    תחשוב על מי שנחת מתוך גוגל בדף של טושיבה LCD. מייד הוא רואה את האופציה לעלות למעלה ל LCD נוספים. זה בולט ונוח יותר מתפריט עם גלילה.
    – בכל מקרה, אני מקוה שהאתר בנוי כך שאפשר להגיע לטלויזיה LCD טושיבה בפחות הקלקות מהמסלול שתיארת. ממליצה להסתכל על ebay, אמזון וזאפ כדוגמאות טובות להשראה. איך דוחסים מיליוני מוצרים לכמות קטנה של רמות היררכיה.

    • מיכל תודה על התשובות
     ואת השאלה השנייה הבנת אבל עדיין לא קיבלתי תשובה,אני מתאר לעצמי שעדיף להוסיף את דף הבית,השאלה אם המבנה של "פירורי הלחם" חייב להתחיל ממנו?
     ואם לא האם זה לא יעשה את העבודה שלו בצורה מלאה?
     (אני מעלה את זה גם כי לא ראיתי התייחסות לזה בשום מקום,למרות שהרוב כן מתחילים מדף הבית).
     לגבי מסלול ההקלקות בדקתי מס' מדף הבית
     בזאפ:3 הקלקות
     טלוויזיה-LCD-טושיבה
     וEBAY זה:4 הקלקות
     אלקטרוניקה-טלויזיה-LCD-טושיבה
     אז מבחינת הקליקים זה נראה לי בסדר.
     אבל מצאתי שם משהו מעניין על מבנה הURL-
     בזאפ-כל המוצרים נרשמים ברמה 2 אבל הכתובות לא מסודרות וה"מוצר" לא מוזכר בכתובת רק TV .
     ב EBAY-המוצרים נרשמים ברמה N
     ובכתובת רשום את המוצר בערך.
     השאלה מה עדיף שהכל יהיה בדרגה 2 כמו שאמרת "אתר שטוח"
     או עדיף להוסיף עוד דרגה ולהוסיף לדוגמא: טלוויזיות LCD/טושיבה.
     סדר (והזכרת המוצר) מול היררכייה 

     אשמח לתגובות
     תודה

     • מיכל כהן

      בזאפ ובאיביי יש 3-4 רמות היררכיה כי אלו אתרים של מיליוני מוצרים. אם איביי ואמזון וכד' מצליחים לסדר מיליוני דפים ב 4 היררכיות, סימן שאתר של 1000 מוצרים יכול להסתפק ב 3. שים לב שלפעמים מס' הקליקים מדף הבית מתקצר, כי מגוף התוכן של מוצרי חשמל למשל, יכול להיות קישור ישיר לדגם מסוים של טלויזיה.
      לגבי הפירורים, עדין לא ברורה לי המוטיבציה. מבחינת שמירה על קונבנציות ועל שימושיות, נראה לי שכדאי לכלול את דף הבית. מבחינת SEO, לדעתי זה לא משנה, כיון שממילא כל דף מכיל כבר קישור לדף הבית.
      לגבי רמות היררכיה במבנה ה URL, לדעתי, ואולי אני טועה, זה לא מאד עקרוני. להיררכיה שטוחה יש יתרון קל כי היא מראה לגוגל שהדף קרוב לדף הבית ולכן חשוב (לדעתי, גוגל לא מתייחס לפרמטר הזה כ"כ ברצינות) ומצד שני, הוספת שמות ספריות עם מילות מפתח (LCD/TOSHIBA ..) וכו', יכולה לעזור בקידום (גם לא עקרוני).

     • בתחילת הפוסט הזה נכתב: "…מנועי החיפוש וגוגל בפרט מקטלגים את האתרים בהתאם להיררכייה פנימית. היררכייה באתר… גוגל מתייחס לפקטורים שונים שמסייעים לו לקבוע את דרגות החשיבות של העמודים באתר."
      אני עוקב אחרי התגלגלות הדיון ועדיין לא גיליתי כל נימוק מדוע שיהיה לגוגל אכפת מהו סדר חשיבות דפי האתר בעיני מי שבנה אותו (או משתמש בו).

      פבל ציין את ה-Site Links כדוגמה לבחירת דפים פנימיים מסויימים מתוך רבים, אבל זה תמיד מתייחס לתוצאת חיפוש אחת בלבד, ולכן סביר שבחירת הדפים הפנימיים נעשית אחרי שאותה תוצאה נבחרה כזכאית לתצוגת ה-Site Links שלה. מה עוד שיש מקום להרחיב ולהעמיק את העיון בבחירה שגוגל עושה איזה דפים פנימיים להציג.

      סיבה אפשרית אחרת היא שגוגל מסנן חלק גדול מדפי כל אתר כאשר הוא מציג אותם בתוצאות החיפוש לביטוי נתון, גם כאשר כולם רלוונטיים לאותו הביטוי (ולא תמיד דף הבית הוא הראשון) והוא בוחר אולי להציג את החשובים שבהם. כנגד טענה זו אפשר לומר שלגוגל יש גבר קריטריון משלו לחשיבות היחסית של דפי האתר – ביחס לביטוי חיפוש נתון – הלא הוא הדירוג על פי הסדר היורד של ציוני הרלוונטיות המשוקללים של אותם דפים לאותו ביטוי חיפוש, ואת המשתמש במנוע החיפוש זה בדיוק מה שמעניין!

      מנימוק זה נגזר מיד שעדיפה היררכיה שטוחה משום שאז יש הפחתה מינימלית של תרומת הרלוונטיות של כל דף נידח – בדיוק כפי שטענתי בדיון אודות מבנה הקישורים הרצוי בין אתרי תמיכה לאתר הנתמך.

     • פבל ישראלסקי
      פבל ישראלסקי

      אין לי אפשרות להגיב לעמנואל כי יש אפשרות להגיב תגובה לתגובה רק בעומק של 4, אז אגיב תחת מיכל.

      עמנואל לגבי שאלתך מדוע שלגוגל או המשתמש שמבקר באתר יהיה אכפת לגבי ההיררכייה, הנימוק שלי הוא פשוט.
      קודם כל מבחינת המשתמש, זה חשוב רק לצורך הניווט והשימושיות באתר. נוחות נטו. האפשרות לדעת איפה הוא נמצא מבחינה היררכית – כלומר מה האפשרויות העומדות בפניו כאשר הוא מעוניין להמשיך לגלוש.
      לגבי גוגל, אני חושב שהיררכייה היא אולי אופרציית האופטימיזציה החשובה ביותר שמקדם האתרים יכול לעשות באתר, בכדי לשפר את מעמדו בתוצאות האורגניות. מדוע? יש קשר הדוק בין ההשפעה של ההיררכייה על הגולש לבין ההסתכלות של גוגל על ההיררכיה. אם ההיררכייה יכולה לסייע לגולש להבין איזה עמוד הוא מרכזי באתר (נניח קטגוריה), באמצעות מוסכמויות ויזואליות (תפריטים, שבילי ניווט וכו'), סימן שגוגל יכול להסתמך על המידע הזה כהגדרה למבנה ההיררכי של האתר.

 32. פבל, בדוק את מבנה הטיעון שלך ותראה שהוא מעגלי.

  יתר על כן, אם גוגל היה באמת מחפש היררכיה ומתגמל "דפים מרכזיים" על ידי תוספת לציון הרלוונטיות המשוקלל שלהם, הוא היה מגדיל את ההסתברות שמי ששואל על מוצר ספציפי ינחת דרך דפי תוצאות החיפוש בדף הקטגוריה שהוא מעל לדף המתאר את המוצר. גם מיכל מסכימה עם זה.

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   אתה טוען שאין שום חשיבות להיררכייה באתר בהתאם לכללים המוסכמים שציינתי?

   • טענתי שאתה לא הראית שבאמת יש חשיבות מבחינת מנוע החיפוש, כי צורת החשיבה שלנו כפופה לחשיבה היררכית בקטגוריות בעוד שאופן פעולת מנוע החיפוש חופשי ממנה. מה עוד שהעליתי נימוק חזק נגד קבלת האקסיומה הזאת, וארחיב על כך בדוגמה לתועלת הקוראים.

    שני ביטויי החיפוש [מצלמות דיגיטליות] ו[מצלמה דיגיטלית קנון powershot sx20 is] הם שווי ערך עבור מנוע החיפוש למרות שהראשון יכול לייצג את תחילתו של תהליך חיפוש בשלבים והאחרון יכול לייצג את סופו – יכול, אבל לא חייב.

    נניח עכשיו שבחנות וירטואלית למצלמות יש דף ל[מצלמה דיגיטלית קנון powershot sx20 is], הכולל את המפרט הטכני שלה, תמונה גדולה וציטוט ביקורות מהעיתונות המקצועית המשבחים את מעלותיו של הדגם הזה. הדף שמעליו בהיררכיה מתייחס באופן כללי ל[מצלמות דיגיטליות] שהחנות מוכרת, וכל דגם מוזכר בשורה אחת שהיא קישור לדף של אותו הדגם.

    הבה נניח שדף הקטגוריה זוכה ליותר קישורים פנימיים וחיצוניים ולכן ציון הרלוונטיות המשוקלל שלו לביטוי [מצלמה דיגיטלית קנון powershot sx20 is] הוא 16,200 נקודות ואילו ציון הדף הספציפי הוא 16,500 בזכות יתרון בתגי המיטא, התוכן וטקסט העוגן של הקישור היחיד מדף הקטגוריה.

    אם מנוע החיפוש היה מפעיל עכשיו קטע אלגוריתם נוסף לאיתור ההיררכיה ותגמול "הדפים החשובים", ציון דף הקטגוריה היה עולה למשל ל-16,900 נקודות, כאשר בין שני הדפים מפרידים בתוצאות החיפוש אולי 40 דפים מאתרים אחרים, המקשים על המחפש לקבל את תוצאת החיפוש היותר רלוונטית.

    הדוגמה הזאת היא מקרה פרטי, אבל אם מנוע החיפוש היה אכן מפעיל קטע אלגוריתם לתגמול "הדפים החשובים בהיררכיה" זה היה פוגע בהסתברות לקבל את הדף היותר רלוונטי במקום יותר טוב בתוצאות החיפוש ומפחית באופן כללי את רמת הרלוונטיות שמייצר מנוע החיפוש.

    • פבל ישראלסקי
     פבל ישראלסקי

     אתה צודק לחלוטין עם המקרה שהצגת, אינני טוען שדף ברמה היררכית גבוה יותר בהכרח אמור להיות מוחזר בתוצאות החיפוש על פני דף שנמצא תחתיו. אני טוען שמטרת ההיררכייה היא לייצג עבור מנוע החיפוש מבנה סמנטי ונושאי של האתר, תוך הצגת הקשרים בין הנושאים השונים והקלה על הניווט והגישה.

     אם בדוגמא שלך לא יהיה את דף הקטגוריה איך משתמש יוכל להגיע לדף הזה כאשר יגיע לדף אחר באתר? אל תסתכל רק על הדף הספציפי מול התוצאות האורגניות בלבד – תסתכל על הדף הספציפי עם כל דרכי הגישה אליו.

     ללא קטגוריות האתר לא יהיה שימושי בעבור הגולשים משום שאחוז הנטישה יהיה גבוה, ואם אחוז הנטישה גבוה אז מדוע שהדף יוצג גבוה בתוצאות החיפוש? חוזרים לאותה הנקודה. הרי המצב הוא לא תמיד כזה שמשתמש חיפש מידע בגוגל, נכנס לדף כלשהו, קרא את המידע וסגר את האתר. אולי הוא רוצה להמשיך לגלוש באתר, לבחון מוצרים נוספים באתר וכו'…

    • המשך:
     המסקנה האופרטיבית המתחייבת ממצב העיניינים הזה היא שצריך דווקא לשבור את ההיררכיה עד כמה שאפשר, על ידי קישורים בין הדפים שברמה התחתית לבין עצמם, על ידי קיבוץ כל דפי המוצרים שבקטגוריות השונות בספריה אחת ועל ידי ריבוי הקישורים הישירים בין הרמה העליונה לתחתונה (הצגת "מוצרים במבצע" בדף הבית וכו'). המבחן הוא הצלחה בתוצאות החיפוש נגד דפי המוצרים הזהים באתרים מתחרים ולא הצמדות לדגם נוקשה שלא נמצאה לו הצדקה אמפירית.

     • המשך ותגובה לפבל:
      במבנה של חנות וירטואלית וגם של אתר מידע המחולק לנושאים יש בהחלט מקום לדפי קטגוריות ולמבנה היררכי, והמבקר לא יתקשה לנווט עצמו בתוך האתר כי, כאמור, הוא עצמו חושב בקטגוריות אלא אם הוא אידיוט. הטענה שלי היא שמנועי החיפוש חושבים אחרת ושלא צריך לחזק מבנה היררכי תלול כי זה יפעל לרעת הסיכוי להשיג מידת הרלוונטיות העולה על פני המתחרים בדפים המפרטים מוצר אחד או פיסת מידה ספציפית.

      בענין אחוז הנטישה הייתי מעדיף לקבל נתונים אמפיריים על כך שזה בכלל נלקח בחשבון בחישוב ציון הרלוונטיות המשוקלל. ואם נניח שזה כן נלקח בחשבון הפתרון הוא לא בהכרח הקטנת אחוז הנטישה – כי אפשר להשיג את אותו הציון (שלא לדבר על ציון שמזכה במקום הראשון) באמצעות עוד קישור אחד או שניים.

      הדיון הזה חוזר וגולש לשתי העמדות ההפוכות ביחס לעבודת קידום האתרים: העמדה שאותה מייצגים בעלי החשיבה הטכנית ועל פיה קידום זה משהו שעושים לאתר (ולכן אתה זכאי להגיש חשבון לבעל האתר בסיום העבודה) לעומת הגישה שאני מייצג מאז ומתמיד, ועל פיה קידום זה משהו שאתה עושה נגד האתרים המתחרים (במובן של השגת ציון גבוה משלהם) ולכן אתה זכאי להגיש חשבון רק אם הצלחת להשיג את ההישג.

      המתח בין שתי העמדות הללו מתגלגל לדברים חשובים נוספים: ממי שמחזיק בעמדה ה"טכנית" מצפים לקבל טיפים חד-משמעיים ליישום מיידי (מבלי שבודקים בדרך כלל את מידת יעילותם כי הפעולה על פיהם רק מוסיפה לחשבון הלקוח). יתר על כן, מי שמחזיק בעמדה הזאת חייב שיהיה לו לקוח כדי שישלם עבור העבודה שבוצעה בזירה תחרותית שבה פועלים עשרות, מאות ואלפי מקדמי אתרים שלקוחותיהם כולם מצפים להשתחל לתוך אותם עשרה מקומות, וברור שרובם הגדול ייכשלו.

      לעומת זאת, העמדה שאני מייצג היא הרבה פחות פופולרית כי השיטות והכלים שהיא מייצרת הם בכיוון של הבטחת ההישג ולא עצם ביצוע העבודה. יש בה הרבה יותר דגש על המנעות מכשלון ובחינה קפדנית של יעילותו של כל רעיון חדש. אבל היתרון הגדול הוא שלא זקוקים יותר ללקוח! – אם ארצה למכור לציבור את הדגם הכי פופולרי של מצלמה דיגיטלית יש לי יתרון עצום על פני כל מקדמי האתרים בעולם שעובדים עבור לקוחות.

     • עמנואל שלום
      קודם כל תודה על שיתוף המידע כיף לקרוא את הדיון המרתק וללמוד.
      עכשיו אני בטוח שיש עוד אנשים כמוני עם פחות ידע שמחפשים להבין יותר,אז מה כדי?
      עלתה לי שאלה מה יקרה אם לא יהיה היררכיה בין הקטגוריות למוצרים,
      ניקח את הדוגמא שלך למצלמות
      ונריץ חיפוש על "מצלמות דיגיטליות". 
      יכול לקרות מצב שדף מוצר "חזק מאוד"(שיש לו הרבה צפיות וקישורים מזאפ…וציון גבוה)יעלה על דף המרכז את הקטגוריה עצמה?
      עכשיו נראה לי הגיוני שברגע שהמוצר יהיה תחת הURL של הקטגוריה אז הוא יוכל לקדם גם את הקטגוריה עצמה.
      ואז יש סיכוי שמי שיחפש "מצלמות דיגטליות"יגיע לכל המוצרים(כמו שאמור להיות)ולא למוצר עצמו שכנראה פחות רלוונטי לחיפוש.
      לכן נראה לי נכון להוסיף היררכייה של קטגוריה.
      (שדפי המוצרים יקדמו את הקטגוריות עצמם).
      אשמח לעזרתכם המומחים
      תודה מראש

     • המשך:
      למה שתיארתי כ"עמדה הטכנית" בקידום אתרים יכול להיות צידוק עקרוני ומעשי רק במקרה אחד: אם אלגוריתם הדירוג בנוי כך שהציון על פי לפחות אחד הפרמטרים של דף אינטרנט חייב לעבור סף מסויים כתנאי לכך שציון הרלוונטיות המשוקלל של הדף יוכל לעלות מעל לרף קבוע.

      לא כל כך קשה לגלות אם תנאי כזה אכן מתקיים על ידי ניתוח איכות עבודת הקידום על פי כל פרמטר לחוד אצל דפי האינטרנט שהם בצמרת תוצאות החיפוש בזירות תחרותיות במיוחד – כי אלה ודאי השיגו ציונים משוקללים גבוהים ביותר.

      אלא שהרושם הכללי בקרב ציבור מקדמי האתרים הוא שגם שם מוצאים לעתים קרובות דפים חריגים שאיכות עבודת הקידום שלהם על פי כל פרמטר גרועה במיוחד, ומה שמפצה על כך חייב להיות איכות תוכן טובה, קישורים איכותיים או גורמים בלתי מוסברים.

      לעומת זאת, אם אכן אין תנאי כזה שחוסם דף שהושקעה בו עבודה טכנית גרועה (או שיש לו יחס נטישה גרוע וכו') מלהגיע לצמרת תוצאות החיפוש, כל מה שניתן להשיג באמצעות פעולה על פי כללי האצבע המנחים את מקדמי האתרים ניתן להשגה גם בדרך אחרת – שיפור התוכן או הוספת קישורים איכותיים.

      האמונה שיש להשקיע קודם (את כספי הלקוח) באופטימיזציה של האתר על פי כללי האצבע הידועים פחות או יותר מתבררת לכן כאמונה שגויה: בדרך זו אפשר להשיג לכל היותר ציון רף מסויים, שיספיק בהחלט כאשר אין לך מתחרים, ספק אם יספיק כאשר יש לך מתחרים ובטוח לא יספיק כאשר רמת התחרותיות גבוהה. ומאחר ועבודת יצירת הקישורים מסתכמת כמעט תמיד בהחלפת קישורים סתמיים, אין בה תועלת בזירות תחרותיות מאד נגד מתחרים שהתחילו שנים לפניך, ועומד לזכותם ציון שמבטא את עבודה הקידום המצטברת שגם הוכחה כמוצלחת נגד המתחרים.

 33. זהר עמיהוד

  בנושא כותרת בדף title טענת פבל לכותרת גוגלית שהיא למעשה פרורי הלחם של אותו דף. אכן, כפי שציינת באותה פיסקה, זוהי כותרת ארוכה, משעממת ובוודאי שלא עושה חשק ללחוץ עליה.

  בעיה נוספת היא מיקומם של מילות המפתח במקום הכל כך חשוב הזה. לפי פירורי הלחם מילות המפתח תמצא בסוף וזה לא שווה הרבה.

  חשוב לקבוע תבניות לכתיבת תוכן של כותרות הדפים באתר מהסיבות הבאות:
  • פישוט תהליך כתיבת הכותרת,
  • יצירת אחידות

  תלוי באתר ובמערכת ניהול התוכן (CMS), תוכן כותרת הדף נוצר באופן ידני או אוטומטי – דבר שמחזק את הצורך בהגדרת תבנית ליצירת כותרת הדף.

  הכי טוב הוא ליהנות משתי העולמות (למה לא?), כלומר, גם אפשרות להכנסה ידנית של כותרת הדף וגם בחירה במילוי אוטומטי. בכל מקרה, בין אם נבחרה האפשרות הידנית או האוטומטית יש לוודא שלא יהיו שני דפים או יותר עם אותה כותרת.

  נתחיל עם דף הבית, מאחר וזהו הדף החשוב ביותר באתר, ובדרך כלל, זהו גם דף הנחיתה השכיח ביותר. בדף הבית ימצאו מילות המפתח הכי חשובות. כך תראה כותרת דף הבית:

  שם-חברה מילת-מפתח1 מילת-מפתח2 מילת-מפתח3

  ואילו בעמודים הפנימים, ניתן לראות תבנית כזאת:

  מילת-מפתח – ביטויים תומכים | שם-חברה

  כשאנחנו מעמיקים לתוך האתר, אנחנו יכולים לראות תבנית כמו זאת:

  מילת-מפתח – ביטויים תומכים – מילת-מפתח-קטגוריה | שם-חברה

  או אפילו זה:

  מילת-מפתח – ביטויים תומכים – מילת-מפתח-תת- קטגוריה – מילת-מפתח-קטגוריה | שם-חברה

  תלוי במבנה ההיררכי של האתר, ניתן ליצור תבניות שונות לחלקים שונים באתר. מעבר לצדדים הטכניים (והגוגליים) של בולטות, צפיפות ומשקל יש פה גם ענין של הגיון בריא (תמיד רצוי שיהיה הגיון בריא ולא רק כשמדובר בכותרת הדף).

  בכל מקרה, המילים החשובות ביותר ימצאו בהתחלה ואחר כך טקסט נוסף שמטרתו ליצור תבנית שתחולל/תייצר טקסט שונה בכותרת הדף לכל אחד מדפי האתר.

  האתגר הגדול הוא באתרים גדולים מאוד כמו אתרי מסחר אלקטרוני שם יש סבירות שאותה כותרת תיבנה באופן אוטומטי למספר דפים. למשל במקרה של חנות אופנה המוכרת את אותה חולצה במספר צבעים. הכנסת הצבע או מספר הפריט לשורת הכותרת, תאפשר שוני בין הדפים:

  שם-הפריט – מספר-קטלוגי – שם-יצרן – תת-קטגוריה – קטגוריה

  מיכל כהן (כמה פוסטים למעלה) נתנה כדוגמה את amazon ו- ebay – שווה להציץ מה הגדולים עושים, אבל צריך לזכור שהם הגדולים וההסבר בהמשך.

  בסקר שהתפרסם לאחרונה על המאבק בין SEO ל- SMO (יש כזה מאבק) נמצא כי כמעט מחצית מהחברות שברשימת 500 החברות הגדולות אין להם (אני חוזר, אין להם) נוכחות בעמוד הראשון בביטויי המתארים את המוצרים ו/או השירותים שלהם.

  בברכה (ותיזהרו מהמופלטה)

  זהר עמיהוד
  קידום אתרים, שיווק ופרסום באינטרנט

  • אשמח גם לשאול שאלה
   נראה לי שיש משהו שמפספסים וחשוב שחלק מהאנשים יבינו.
   זוהר איפה עובר הגבול של קידום בכותרת ה-title מול שיווק נכון באינטרנט?
   הרי אם היו בונים את הכותרות עם מילות המפתח,מבנה נכון ובלי "משיכה"/"מיצי קניה"/"מילות כח" אין סיבה שאנשים יכנסו.

   • זהר עמיהוד

    שלום איתן ותודה על שאלתך,
    אין גבול וגם אין נוסחה מנצחת וגם אין דבר אופטימלי (כך לפי תפיסתי). בתחילת קידומו של דף צריכה הכותרת להיות יותר גוגלית, כי במילא אף ךקוח לא רואה אותה, ולאחר שהדף נמצא במקום ריאלי יש מקום לשדרג אותה ללקוחות. אבל גם אז לא נגמר השינוי. האינטרנט הוא המקום לניסוי וטעיה וכמו שאתה בוחן מקרוב מודעות AdWords ורואה מה מגיה יותר (CTR) ומה ממיר יותר (CPA) כך אתה צריך לנהוג גם לגבי הדפים שאתה מקדם.
    יש לי אתר בנושא קריאה של ספרים. לכל ספר יש דף. מה אכתוב בכותרת? אם הספר במבצע אפשר לכתוב: <> במבצע או <> בהנחה, אבל אם הספר הוא עוד פריט מבין אלפי הספרים?
    אין נוסחה אחידה, צריך לחשוב ולהפעיל שיקול דעת ולזכור שתמיד הפנייה היא במחשבה ללקוח ורק אחר כך לגוגל.
    בברכה,
    זהר עמיהוד

 34. שאלות לזהר:
  1. מה צריך לעשות אתר מסחר אלקטרוני שמוכר אלפי מוצרים כדי לנצח בתוצאות החיפוש אתרים שכל אחד מהם מוכר רק מוצר אחד, למשל [מצלמה דיגיטלית קנון powershot sx20 is]?

  2. למה צריך להשחיל את שם העסק בכותרת דף הבית? למה צריך להשחיל אותו גם בכותרת כל דף פנימי?

  • זהר עמיהוד

   שלום עמנואל ותודה על שאלותיך,
   אתחיל בתשובה לשאלה השנייה. אני חושב שבחיפוש שם העסק, התוצאה האורגנית הראשונה צריכה להיות של העסק ומה יותר טוב מאשר להביא את הלקוח ישר לדף הבית. ולכן, זה צריך להתבטא גם בכותרת של דף הבית.
   ולשאלתך הראשונה, ה- title של הדף הוא פרמטר חשוב אבל רק אחד מתוך 200+ פרמטרים שגוגל לוקח בחישוב דירוג הדף. אי-אפשר לנצח בכל החזיתות ואי אפשר לקדם את כל המוצרים.
   חפש את הביטוי שהצגת וראה את התוצאה שבאתר mdk. הם בנו למעה שני דפים על המצלמה: דף אחד הוא דף המוצר והדף השני הוא דף סקירה על המוצר – גישה מעניינת שעובדת.
   בברכה,
   זהר עמיהוד
   קידום אתרים, שיווק ופרסום באינטרנט

   • 1. בחיפוש שם העסק אפשר להביא את המבקר לדף שדומה מספיק לדף הבית מבלי להיות זהה לו.

    2. על פי כל תיאוריה שם העסק בכותרת דף הבית מדלל ומפחית במידה משמעותית את ציון הרלוונטיות של הדף לכל אחד מביטויי החיפוש שבהם הוא מתחרה על המיקומים העליונים בזירות תחרותיות (גם אם הוא "א.א. מצלמות דיגיטליות בע"מ" שלא לדבר על שם עסק ארוך במיוחד).

    3. קידום אתרים איננו ישום גוף של ידע (אודות כל מה שגוגל מצליח היטב להסתיר!) אלא ניצחון על המתחרים בזירה (צמרת תוצאות החיפוש לביטוי נתון). קשה מאד לכוון לניצחון באותם 185 פרמטרים שלא לך וגם לא למתחרים שלך יש מושג קלוש מהם, אבל בפרמטרים הידועים הקידום הוא כמו בכדורגל – הקבוצות משחקות האחת נגד השנייה ולא שתיהן נגד השופט.

    4. ובענין אתר המסחר האלקטרוני – מעניין אותי לקבל ממך תשובה עקרונית\כללית ולאו דווקא המקרה הפרטי הזה שעשוי לייצג רמת תחרותיות נמוכה במיוחד בגלל שכולם אתרים דומים.

    5. המטלה שלי כמקדם אתרים היא לנצח את המתחרים בכל אחד מהמוצרים. אמנם שום לקוח לא ישלם מספיק (כי הוא ירצה לדעת מראש כמה זה יעלה, והוא דורש הצעות מחיר וכו'), אבל אם אני נחוש לנצח, מי צריך לקוח?

 35. תשובה לאיתן:
  שלום לך. הכלל הראשון במקצוע הזה הוא שקידום אתרים זה לא משהו שאתה עושה לאתר אלא משהו שאתה עושה נגד האתרים האחרים (לא במובן של לגרום להם נזק באופן טכני אלא במובן של לנצח אותם במאבק על השגת המיקומים העליונים).

  אם יש לך "קהל יעד לכוד" כמו לקוחותיו של בנק שנכנסים לאתר במישרין כדי לבצע פעולות ולקבל מידע, יש חשיבות גדולה להקלה על הניווט בתוך האתר באמצעות בניית
  היררכיה הגיונית וקלה להבנה.

  לעומת זאת, אם קהל היעד בא ממנועי החיפוש יש חשיבות עליונה לכך שהדפים שלך יוצגו על ידי מנוע החיפוש מעל דפי המתחרים, גם עבור ביטוי החיפוש המציין קטגוריה וגם עבור ביטוי החיפוש המציין את אחד המוצרים שבתוך הקטגוריה.

  הטענה שלי ביחס לעמדה של פבל הייתה שאם הוא עושה פעולות קידום שנועדו "לחזק" את דף הקטגוריה ביחס לדף המוצר, הוא "מחליש" את דף המוצר הספציפי גם במאבקו נגד מתחריו בתוצאות החיפוש על הביטוי המציין את אותו המוצר.

  לעומת זאת, אם דף המוצר שלך מוצג בתוצאות החיפוש העליונות אבל נניח 10 מקומות מעל דף הקטגוריה שלך, לביטוי חיפוש המציין את שם הקטגוריה (או ההפך) האם נגרם לך נזק? ודאי שלא. רצוי אמנם להוסיף ולקדם עכשיו את דף הקטגוריה עד שיעלה מעל לדף המוצר, אבל לא באמצעות "החלשת" דף המוצר.

  נוסף על כך, אני טוען מול פבל שאנחנו חושבים בקטגוריות (מאז אריסטו ואולי אף לפניו) אבל מנועי החיפוש חושבים במונחים של רשת ולכן יש להניח שהם לא מתגמלים היררכיה. אמנם דפי הבית של האתרים מופיעים בדרך כלל בתוצאות החיפוש מעל לדפים הפנימיים, אבל זו יכולה להיות תוצאה של ציון יותר גבוה בזכות העובדה שמרבית הקישורים נכנסים לדף הבית דווקא.

 36. היי פבל,
  תודה על פוסט מעניין.
  בעניין האופטימזציה של ה url,
  יוצר לי קצת עבודת תכנות קלה אבל אני מקווה שזה יתרום.

 37. שאלה טכנית הנוגעת לתפריטי פלאש. גוגל הודיעו שאינם מאנדקסים תכני פלאש בעברית ובערבית (הגיוני במצב הנוכחי של פלאש). השאלה היא – האם הם עדיין עוקבים אחר הקישורים בקובץ הפלאש ומתעלמים רק מטקסט הקישור, או שהם מתעלמים מכל מה שקורה בפלאש ברגע שיש בו עברית? האם יש צורך לחזור על הקישורים שבתפריט הפלאש באמצעות HTML כאשר הטקסט הנלווה לקישורים הוא בעברית?

 38. כרגיל – תענוג לקרוא אותך ללמוד ולהחכים. שאלה- בפוסט אחר שלך דיברת על מעגלי קישורים לאתר בשתי וריאציות כשקישור מדף לדף תחת שני ביטויים שונים- אחד מרכזי והאחר משני. גם שם לא להשתמש באותו טקסט עוגן?

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   תודה רבה עירית!
   בהחלט כן, באף מקרה לא מומלץ שמאותו דף יצא יותר מקישור אחד לדף Y בעלי אנקור טקסט זהה.

   • מדוע אתה אומר שזה רק לא מומלץ? אולי גוגל מתעלם מהקישור השני גם אם הוא בעל טקסט עוגן שונה – כמו בדפים מאתרים שונים.

    • פבל ישראלסקי
     פבל ישראלסקי

     לא הבנתי את ההערה. האם לדעתך זה כן מומלץ?

     • לא יודע. זה טעון בדיקה והיא פשוטה – כמו בניסוי של ברנקו שבו הוא הוכיח שגוגל מתעלם מקישור שני מאותו דף אל אותו דף (באתר אחר).

     • מיכל כהן

      אגב, אם כבר עלה נושא הקישורים החוזרים מאותו דף, איך אתם מתייחסים לעובדה שקישורים פנימיים עפ"ר כבר קיימים בסרגל הקישורים? כלומר, כשאתה מוציא קישור מגוף התוכן לדף אחר באתר, עפ"ר זה קישור שני לאותו דף כיון שבתפריט היה כבר קישור (למעט מקרים בהם התפריט מופיע בקוד אחרי התוכן או לאו מופיע בכלל).

 39. אנחנו יודעים שגוגל מתייחס לרשת האינטרנט כאל רשת של דפים ולא כאל רשת של אתרים. יש סיכוי לא קטן שגוגל מתעלם מהקישור השני שבו הוא נתקל במסלול שיטוטו בדף.

 40. המידע שהבאת פה הוא חשוב אני צמריך לבדוק את האתר שבנו לי לפי הפרמטרים האלה אם הוא באמת בנוי טוב אחרת אני אפנה אליהם….

 41. איזה בלוג יפה ומשוקע!

  אני חדשה בכל התחום הזה יש לי אתר ומטפלים לי בו אבל אני מתחילה להתעניין בתחום ככה בשביל הכיף 🙂

  ראיתי איזה מדריך שגוגלך הוציאו על אופטימיזציה של אתר באיזה בלוג אחר….

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   תודה רבה ענת!
   בהצלחה בכניסתך לתחום המאתגר והמעניין ביותר שאני מכיר 🙂

 42. פאבל הוא באמת תותח, בהצלחה ענת

 43. בערוץ היוטיוב של גוגל-וובמסטר-הלפ יש סרטון שדווקא לא מסכים עם חלק מהאמור במאמר:

  http://www.youtube.com/watch?v=Hx68PlCTuIU

 44. היי פאבל,

  ראשית נהניתי, שאפו.
  נשארתי עם כמה סימני שאלה, ראשית:
  אם לדוגמא יש לי אתר בתחום המכוניות, ועמוד החשוב לי ביותר באתר הוא עמוד העוסק ביבוא מכוניות. האם קישור אחד מהתפריט העליון בביטוי יבוא מכוניות יעשה את העבודה בצורה אידיאלית?(תפריט עליון שרץ עם כל דפי האתר), במידה ואוסיף גם קישור בפוטר תחת אותו ביטוי האם גוגל יראה את זה כספאם? 2 קישורים עם טקסט עוגן זהה לאותו עמוד, רק אחד מהפוטר אחד מהתפריט.
  שאלה נוספת, אם עמוד הבית הוא העמוד החשוב לי ביותר, וארצה לקדם אותו בביטוי מכוניות. האם קישור בתפריט העליון בביטוי מכוניות שמקשר לעמוד עצמו זה טוב?? וכמו מקודם – האם קישור מהתפריט העליון ובנוסף קישור מהפוטר לעמוד הבית עצמו יזיק או יועיל??
  ושאלה נוספת שקשורה לנושא – אם לדוגמא אני מקדם את עמוד הבית בביטוי מכוניות, ויש לי קישור בתפריט העליון בביטוי מכוניות שרץ עם כל דפי האתר, מה קורה אם ארצה לקשר מהטקסט באחד העמודים לעמוד הבית בביטוי מכוניות, האם זה יהיה מיותר כי גוגל כבר סורק קישור מכוניות מהתפריט??

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   היי,

   להלן התשובות:

   1. כן זה יהיה פתרון טוב, כי אתה למעשה מקשר מהאלמנטי הכי גבוה שהוא גם רץ בכל עמודי האתר.
   2. לא שזה ייחשב כספאם, אבל זה פשוט לא יתרום לך מבחינת SEO, מה שכן זה יכול לתרום ליוזר. רק קח בחשבון שכל קישור שמתווסף מפחית מה-link juice שזורם לשאר הקישורים.
   3. זה בערך מה שאני עשיתי במקרה שלי – מיקמתי את הקישור "קידום אתרים" בתפריט העליון. אז אומנם זה לא מוסיף לי מעמוד הבית כי קישור מעמוד לעצמו הוא חסר משמעות, אך מכל שאר העמודים יש את הקישור הזה ולזה כן יש ערך.
   4. לא, זה טיפה שונה משום שמדובר ב-2 קישורים שונים במהותם. אחד הוא קישור רוחבי שנועד לניווט והשני הוא קישור טקסטואלי שמיקמת בהקשר לתוכן עם רצון מוגדר להפנות לשם.

   • היי,
    תודה על התשובה המהירה.
    לא ממש הבנתי את הסעיף האחרון, בוא אקח את הבלוג שלך כדוגמא:
    תפריט עליון רץ בכל דפי האתר עם הביטוי "קידום אתרים"
    האם תקשר מעמודים פנימיים של האתר בטקטס תחת הביטוי קידום אתרים לדף הבית? או שתראה את זה כמיותר???
    שאלה קטנה נוספת – עניין שאני די בטוח בו ורוצה לוודא, לקשר לאותו עמוד לתחת תחת 2 ביטויים שונים, לדוגמא לקשר מהפוטר בביטוי חלונות, ומהתפריט בביטוי דלתות, לאותו עמוד פנימי באתר, זה רע?

    • לגבי השאלה האחרונה ששאלתי, מניסיון אלי אם תוציא 2 קישורים תחת טקסט עוגן שונה לאותו עמוד, זה יהיה אפקטיבי במידה וטקסט העוגן קרוב לזהה, לדוגמא "משלוח פרחים" ו" משלוחי פרחים" לאותו עמוד, או לדוגמא ריהוט משרדי, ורהיטים למשרד, אבל אם אקשר שני ביטויים שונים לגמרי כמו מסחר יומי ולימודי שוק ההון לאותו עמוד זה יהיה רע.

     • נסיונך טעון הוכחה: איך אתה יודע שגוגל מתייחס לקישור השני? מהי הבדיקה החד-משמעית שמוכיחה את זה?

     • אין משהו חד משמעי – אבל ראיתי זה עבד בלא מעט מקרים ויש מיקומים גבוהים בביטויים השונים…לא קבעתי עובדה..אשמח לדעות נוספות

 45. חד משמעית, או שגוגל מתייחס לקישור שני מאותו הדף אל אותו הדף, או שהוא מתעלם ממנו. עמיתי, ברנקו ריכטמן, הוכיח שכאשר מדובר בדף מקושר באתר אחר גוגל מתעלם מהקישור השני (http://www.seo-scientist.com/first-link-counted-rebunked.html). רק ניסוי דומה למצב של קישור שני אל דף באותו האתר יכריע את השאלה, ולא התרשמות ש"זה עבד בלא מעט מקרים".
  את כל הדיון על התועלת שביצירת מבנה קישורים פנימי זה או אחר, באמצעות קישורים נוספים בין אותם שני דפים, יש להשהות עד לביצוע ניסוי מבוקר באותה מתכונת.

 46. מור הללי

  מאמר מעולה.
  תודה רבה על המידע היעיל
  מחכה לפירות נוספים ממך פבל.

 47. בקשר לקישורים פנימיים מתפריטים באתר מילה מקודמת חייב להיות שני קישורים מתםריטים בכל עמוד באתר. לגבי הTITAL מומלץ שיהיהבחלק בימיני של הכותרת

  • א. למה חייבים להיות שני קישורים פנימיים מתפריטים בכל דף באתר? מהי תוספת התועלת בזכות הקישור השני?

   ב. לא הבנתי מה אתה אומר על כותרת הדף.

   • אם לעמוד המקודם יש שני קישורים מכל עמודי האתר לעומת קישור 1 לכל שאר העמודים הראשים הלא מקודמים גוגל יפנה את רוב כוח האתר לעמוד המקודם. בקשר לTITLE המילה הראשונה שמופיע בצד ימין בTITLE גוגל נותן לה יותר משמהות מבחינת הקידום.

    • אני מתקשה מאד להבין את דברייך.

     א. מה זה מבחינת גוגל "עמוד מקודם" לעומת "עמוד שאינו מקודם"?

     ב. עם הכותרת היא "ברוכים הבאים לאתר החתונות…", גוגל נותן יותר משמעות ל"ברוכים"?

 48. היי פאבל,

  אני יודע שזו תגובה מאד מאוחרת אבל רציתי לשאול לגבי שימוש בביטויי מפתח בעברית כפרמטר ב URL, האם גוגל רואה את זה? האם הוא נותן לזה משמעות?

 49. היי פבל,
  מאמר מצויין. כיצד לדעתך ניתן להכניס היררכיה כאשר יש מילים וביטויים נרדפים? למשל רוצים לקדם את הביטוי מאמן ספורט, אך גם את הביטוי מדריך ספורט מכיוון שחלק מהאנשים מחפשים ביטוי זה. שני הביטויים הם נרדפים.
  1. האם לבנות דף נפרד לכל אחד עם קישור מעמוד הבית? אם כן האם להכניס תוכן זהה לשני הדפים?
  2. או אולי ליצור קטגוריה ראשית לביטוי אחד, והביטוי השני יהיה תת קטגוריה בתוך הקטגוריה הראשית?
  3. או שהביטוי היותר נפוץ יקבל קטגוריה ראשית עם קטגוריות משנה, והביטוי השני יקבל דף עם תוכן וקישור לביטוי היותר נפוץ?
  4. או לקרוא לקטגוריה הראשית בשם 2 הביטויים – מאמן ספורט / מדריך ספורט?
  אשמח לתגובות ורעיונות
  אילן

 50. אני משתמשהרבה פעמים ב-Google Wonder Wheel, זו פשוט דרך מעולה להבין מה גוגל ממליצים שיהיה מבנה האתר שלך…

 51. תמשיכו לבזבז את הזמן על היררכיות ומבנים בזמן שגוגל כבר מתייחס לדפים כפלאט. הרובוט גם לא מתייחס ל SITE MAP .

  חשוב שהמבנה האתר יהיה פשוט ואינו מכפיל דפים. הקטגוריות הם בעיני הרובוט ככל דף אינטרנט.
  לינקים בין דפים עושים בטיבעיות ולפי עניין ולא בצורה מתוכנתת. לאפשר לקורא להתקדם בתחומי העניין. כדי שיישאר באתר.
  אבל מה אני מבין – כל תותחי ה SEO כאן ימשיכו בתיאוריות.

 52. פבל היי
  רציתי לשאול שאלה שמעניינת אןתי לגבי הנושא של פרורי לחם.האים הדרגה הראשונה צריכה להיות המילה שאני מקדם או שהיא צריכה להיות למשל המילה דף הבית? אני שואל את זה כי ראיתי שרוב מערכות הניהול מציגות בדרגה הראשונה את המילה דף הבית

  • פבל ישראלסקי

   היי,
   תסתכל על זה כמו על קישור בפוטר או ב-header עם המילה שאתה מנסה לקדם. בעצם אתה יוצר ככה קישור מכל עמוד באתר לעמוד הבית שלך עם הביטוי העיקרי. מצד אחד אתה מקנה הרבה חשיבות לביטוי הזה, אך מכיוון שזהו אלמנט חוצה אתר המשקל של הקישור יהיה קטן יותר.

 53. פבל,
  נושא ההיררכיה חשוב ביותר, מה שמוזר שבוורדפרס הנושא הזה לא כל כך מתאפשר, האם אתה או מישהו מהחברים כאן מכיר פלאגאין של וורדפרס שמאפשר יצירת היררכייה? או תבנית איכותית שמאפרת היררכיה?

 54. היי פבל,
  התכוונתי להיררכיית סילו, מצאתי פלאגיןס אבל יקרים למדי, דוגמא למה שרציתי:
  http://www.mass-automation.com/products/view/virtual-silo/
  אם מכיר משהו חינם, אשמח.

 55. איזה מלך אתה פאבל. תמשיך ככה. תמיד עוזר לכולם ומשקיע מהזמן שלך. יישר כוח.

 56. שלום
  לגבי בניית היררכיה ע"י שימוש בURL כמו בדוגמה:
  http://www.site.com/cars-new-models
  http://www.site.com/cars-reviews
  http://www.site.com/cars-new-and-used-for-sale
  http://www.site.com/cars-models-2010
  כיצד יש לבנות היררכיה עם URL בעברית? כיצד גוגל קורא אותה משמאל או מימין? היכן יש למקם את הקטגוריה הראשית יותר? משמאל או מימין?
  תודה רבה

  • פבל ישראלסקי

   היי עמיר,
   ככלל, ככל שזה קרוב יותר ל-root, זה חשוב יותר. לכן הוא קורא את זה משמאל. אבל ספציפית בעברית יש בעיה ולפעמים זה משנה סדר בדפדפן – לזה אתה מתכוון?

 57. פבל היי,
  אני חייב לציין שזה מאמר מרתק כיסית את כל מה שצריך לקבלת היררכייה באתר.
  רציתי לשאול שאלה שמענינת אותי לגבי אם אני משתמש בשיטה השנייה, התאמת מבנה ה- Title של העמודים, האם זה לא פוגע בקידום של כל דף בפני עצמו? לדוגמא אם אני עשיתי טייטל ורשמתי בו "קידום אתרים | שיווק באינטרנט" והמתחרה שלי רשם בטייטל שלו רק "שיווק באינטרנט", האם הוא לא יותר רלוונתי לביטוי שיווק באינטרנט? כי הוא יותר ממוקד על הביטויי הזה מבחינת הטייטל שלו?

  • פבל ישראלסקי

   אהלן!
   קודם כל אני אישית לא אוהב את השימוש ב- exact keywords בתור טייטל. אני לא חושב שזה המועיל למשתמש כאשר הוא בוחן את האתר בתוצאות החיפוש. מעבר לכך, זה לא ממש מעודד הקלקה.
   בעבר באמת היה משקל גדול מאד לאורך הטייטל וככל שיהיה קצר יותר והתמקד רק בביטוי מרכזי אחד – היה טוב יותר. כיום לדעתי האישית אין לזה משקל וגם אם כן, הוא אפסי בייחס לשאר הפרמטרים.

   אז לשאלתך, לא זה מה שיגרום למתחרה שלך לעקוף אותך.

   יש לך אתר שעוסק בשיווק באינטרנט ואתה מנסה לחשוב איזה טייטל לתת לעמוד שעוסק בקידום אתרים?

 58. פבל,
  לא הבנתי איך אני יוצר דף 'בת' לדף הראשי שלי(למשל-www.abc.com/news/articles).

  • פבל ישראלסקי

   היי,
   זה משהו שנעשה באמצעות מערכת ניהול התוכן. אם וורדפרס, אז פשוט כאשר אתה יוצר דף חדש (לא פוסט), אתה יכול להחליט תחת איזה דף אב הוא יופיע. במקרה כזה תצטרך ליצור את עמוד האב קודם כל.

 59. היי פבל,
  כתבה מעניינת (וחשובה!) ביותר, תודה רבה! יש לי שאלה שקשורה לנושא בעקיפין, ברצוני לשים באתר שלי מעין מנוע חיפוש לפי מאפיינים שאקבע, בדומה למה שיש בלוחות כמו "יד 2" כאשר מבוצע חיפוש על הדאטהבייס לפי קריטריונים שקבעתי לחיפוש וניתן לחפש לפי צרוף של מספר קריטריונים. מהי הדרך הטובה ביותר לדעתך לעשות זאת? האם תוכל להמליץ לי על פלאגין רלוונטי אם יש?
  תודה רבה,
  דותן

 60. שלום
  לגביי התפריט העליון באתר כדאיי פשוט למקם דפים או קטגוריות ומובילות לדפים
  אני משתמש במערכת וורדפרס ויש שם אפשרות גם לקטגוריות וגם לדפים או שאין קשר בן השניים לקידום האתר
  תודה מראש
  דרך אגב אתר פשוט תותח עם הרבה מאוד ידע תודה רבה!!!

 61. סליחה שכחתי לירשום שמדובר על אתר תדמית שבנוי על דפים ולא פוסטים

 62. שלום
  ותודה על כל המידע שיש באתר מאוד עוזר
  רק עם אפשר הסבר קטן אני בונה אתר במערכת וורדפרס האם כדאי בבר העליון קטגוריות שמובילות לדפים או דפים והאם יש קשר בינהם לקידום אתרים?
  תודה ויום טוב

 63. שלום פבל
  אני חושב שיש לך אתר מעולה עם תוכן נפלא
  אך כשאני מנסה להבין דברים מהאתר הרבה כתבות שאני מוצא הם מלפני כמה שנים ואני אשמח לדעת אם הם עדיין רלוונטיות או איפה אני יכול למצוא את אותם נושאים אצלך באתר בתאריך חדש יותר..?
  תודה

  לדוגמא קראתי את הכתבה הזאת ואני בטוח שיש שינוי מלפני כמה שנים :
  https://www.askpavel.co.il/blog/hierarchical-website-structure

  • פבל ישראלסקי

   תודה רבה, אני כל הזמן מנסה לחדש את התוכן באתר אבל אין מה לעשות ולפעמים מידע בפוסטים מתיישן עם הזמן. אגב, ספציפית בפוסט הזה רוב הדברים נכונים…אבל תרגיש חופשי לשאול אם יש לך שאלות ספציפיות ואנסה לעזור.

 64. דיון מעניין!
  אני מנסה לברר אם אני חוסם את הבוט של גוגל, כי האתר שלי לא מאונדקס…
  אשמח לטיפים(הגדרות גורפות לאינדוקס עבור פוסטים וכו').
  תודה 🙂 שגיב

 65. תודה רבה לך פבל על כל המידע המעמיק בנושא של קידום אתרים במנועי החיפוש.
  ברצוני להעיר את תשומת לבך לכך שהלינק לאתר של מעצבת האתרים דנה שמעוני מפנה לכתובת ללא אתר.
  אנא המשך לשתף במידע רלוונטי ועדכני על SEO.
  בברכה, דרור.

 66. הי פבל
  האם מה שכתבת עדין רלוונטי להיום?
  ובכלל, האם אתם מקפידים לעדכן את המאמרים שלכם בהתאם לשינויים של גוגל?
  תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *