גוגל מאנדקס שיחות Google Buzz – איך למנף את זה לטובתכם?

השבוע החולף היה שבוע הבאזז של גוגל – הן בזכות המוצר החדש שהשיקו בשם "גוגל באזז" והן בעקבות הבאזז העצום שהוא יצר ברשת. מאור קפלנסקי, מומחה למיתוג אישי באינטרנט, גילה תופעה מעניינת למדי ולפניכם פוסט אורח עם התגלית וכיצד ניתן ליישם אותה לחיזוק המיתוג האישי שלכם.

גוגל באזז - Google Buzz

כמו שבוודאי שמתם לב בשבוע האחרון, הרבה באזז נוצר סביב השקת השירות החדש של גוגל – Google Buzz. הבאזז החדש שנכנס בהפתעה מוחלטת לחיינו, התקבל בתחושות מעורבות בקרב הבלוגרים ומומחי האינטרנט בארץ ובעולם.

המצדדים טענו כי Google Buzz יאפיל במשך הזמן על פייסבוק וטוויטר, ויהפוך לפלטפורמה המרכזית בה אנו משתפים סטטוסים וקישורים מהרשת. טענה זו התבססה על העובדה כי קיימים כ- 200 מליון משתמשי Gmail, הנכנסים מדי יום לבדוק את הדואר שלהם ונחשפים לתכני ה- Buzz, ולכן יעדיפו לנהל את הקשרים החברתיים האינטרנטיים שלהם משם. הביקורת השלילית התייחסה לכך שמדובר בעוד ניסיון כושל של גוגל להיכנס ל"מדיה החברתית", לאחר Goolge Wave והרשת החברתית Orkut.

אולם עיקר הטענות הופנו לטשטוש שגוגל עושים עם ה- Buzz בין הציבורי לאישי, והאופן בו הם מנצלת את המידע שיש להם עלינו, תוך חדירה לפרטיות. בין היתר, כתבו על כך בימים האחרונים גל מור, רויטל סלומון ואיילה צורף בדה-מרקר ורוברט סקובל. חשוב להתייחס לדילמות בנוגע לחדירה הפרטיות, אבל במקום להיות פרנואידים, בואו נחשוב כיצד אפשר לנצל את פוטנציאל החשיפה לטובת המיתוג האישי שלנו.

הרובוטים מגיעים גם לבאזזים

איתות ראשון לפוטנציאל החשיפה של Google Buzz, קיבלתי שלשום, כשלתיבת הדואר שלי הגיעה התראה על שמי משירות ההתראות Google Alerts. להפתעתי, היה מדובר בעמוד שיחה (שתאמינו או לא, נושאה היה גוגל באזז…), שניהלתי שעות אחדות לפני כן, עם ידידי הבלוגר ניב קלדרון. גוגל סרק את עמוד השיחה בו מופיע גם ציטוט תחת שמי, ומכיוון שהעמוד אונדקס במקום ה- 47 בחיפוש אחר שמי (מאור קפלנסקי), קיבלתי על כך התראה מיידית לתיבת הדואר:

ההתראה הפתיעה אותי, היות ובכל המלל הרב שקראתי על השירות החדש של גוגל, אף אחד לא הזכיר את העובדה שעמודי השיחה נסרקים על ידי הרובוטים של גוגל ומאונדקסים בתוצאות החיפוש. ניסיתי למצוא זכר לעניין במדיניות הפרטיות של השירות, כפי שהיא מופיעה בתחתית מסך הג'ימייל שלכם, אבל גם שם לא כתוב על זה שיש אפשרות כי השיחה הבאה שתנהלו בגוגל באזז עלולה להופיע כעבור שעות אחדות בתוצאות החיפוש – וכך להיות גלויה לעיני כל העולם (והרבה יותר מאשתו…). כשנכנסתי מעט לעומק הדברים, הבנתי איך זה קרה.

15 אלף עמודי באזז סרוקים והיד נטויה

לפני 10 חודשים גוגל פתחו שירות שנקרא Google Profile, שבאופן מוצהר וגלוי נועד לאלו המעוניינים לשפר את המוניטין של השם שלהם בגוגל. השירות כלל עמוד פשוט (כמו כל דבר בגוגל), אליו יכול הגולש להכניס את השם שלו, תמונת פרופיל, קצת ביוגרפיה, פרטי קשר וקישורים לפלטפורמות חיצוניות שלו.
כשהושק השירות מיהרתי לרשום אותי וגם את לקוחותיי תחתיו, אולם לצערי לא קיבלתי את האפקט הרצוי בתוצאות החיפוש. אם תחפשו את השם שלי בגוגל, לא תמצאו בתוצאות החיפוש את עמוד הפרופיל שלי מעצם העובדה שהוא בכלל לא נסרק, וזאת למרות שקישרתי לעמוד מספר קישורים מבחוץ. התאכזבתי מהשירות,היות ולא ראיתי בו כל השפעה – לא מבחינת ניהול המוניטין ולא מהבחינה החברתית.

אולם כעת, עם השקת ה-Google Buzz, עמוד הפרופיל שלכם בגוגל – משמעותי הרבה יותר. בגוגל עשו את הקישור הטבעי בין הפרופיל למסרי ה- BUZZ אותם אנו מעבירים תחתיו. המסרים מופיעים בלשונית חדשה שהוספה, ומאפשרת לנו להגיע לבאזזים של חברינו. המשמעות היא, שבמידה ועמוד הפרופיל שלנו חשוף בפני מנוע החיפוש (וזוהי ברירת החדל), כל אחד (שמחובר לגוגל באזז), יכול לראות את השיחות שאנחנו מנהלים דרך השירות:

הלשונית הזו מאפשרת לנו לראות את הבאזזים של החברים

בדיקה פשוטה מגלה כי בשלושה ימים גוגל הספיק לסרוק מעל ל- 15 אלפים עמודי באזז. כתב על זה גם אנדרו גירדווד.

 

מפחיד? אז זהו שלא.

קודם כל, לא צריך להיבהל. גוגל מאפשר לנו את האופציהל שמור על הפרטיות על ידי שינוי מינימלי בהגדרות. למעשה, על ידי שתי לחיצות ניתן לחסום את חשיפת השיחות שלכם למנועי החיפוש.

ראשית, על ידי הסרת הסימונים משלושת הריבועים החלק הימני של מסך עמוד העריכה שלכם ב- Google Profile, מעבר לזה גם תוכלו בכלל לחסום את הבאזזים להגיע אליכם, על ידי לחיצה פשוט על "כבה את הבאז", בתחתית מסך ה- Gmail שלכם:

לינק המאפשר לכבות את הגוגל באזז שלכם

במקום להיבהל, חשבו איך ניתן לנצל את החשיפה שמקבל המיתוג האישי שלכם דרך השירות החדש – ולנתב אותה לצרכיכם העסקיים והמקצועיים. גם לאחר שהגדרתם פרטיות, קחו בחשבון שגוגל באזז הוא לא בדיוק המקום לרכל על הבוס או ללכלך על החברה (ותראו לי מישהו שאפילו עושה זאת בפייסבוק).

את השיחות שלכם באזז מקדו בנושאים מקצועיים. חפשו את מובילי הדעה, את הקולגות, את המעסיקים הפוטנציאליים וגם את המתחרים ופשוט עקבו אחריהם בגוגל באזז. הגיבו להודעות המקצועיות שלהם וכך הם יחשפו גם לתכנים שלכם. זה יכול לעשות לכם שירות מצוין בכל מה שקשור לחיזוק המיתוג האישי.

החיפוש השתנה

קטונתי מלהעריך כבר בשלב זה, איזה נתח יתפוס גוגל באזז בפלטפורמות החברתיות ואיזו השפעה תהיה לו על חיינו, אבל מה שבטוח הוא שמדובר בעוד שלב בו ענק האינטרנט (שכזכור הפונקציה הבסיסית והשירות המרכזי שלו נותר מנוע החיפוש), מכניס את המדיה החברתית לתוך החיפוש. מגמה זו נקראת "Social Search".

מומחה קידום האתרים, רנד פישקין, ניתח יפה מאוד את המגמה ב- Whiteboard Friday השבועי שלו, שהתפרסם ביום שישי האחרון בבלוג SEOmoz. על פי הניתוח, ה- Social Search הולך לשנות את האופן בו גוגל בפרט ומנועי החיפוש בכלל, יתייחסו לתוצאות החיפוש שלהם.

בגוגל מבינים יפה מאוד ש"מה שקורה באינטרנט" לא ממש מתבטא בתוצאות החיפוש, שנכון להיום מתאנדקסות בתדירות מסוימת, שלא תמיד משקפת את הזמן האמיתי (Real Time). גוגל כבר משלב בתוך תוצאות החיפוש הרגילות גם תוצאות חיפוש מגוגל ניוז, ולאחרונה אף סגרו עסקה עם טוויטר, במסגרתה הם קיבלו אישור לשלב "טוויטים" מטוויטר בריל-טיים – בהתייחס לשאילתת החיפוש.

המסקנה היא שה- SEO הרגיל, שנשען ב- 10 השנים האחרונות בעיקר על פרמטרים כמו פיזור וכמות ביטויי החיפוש באתר וקישורים נכנסים, יקבל תפנית די רצינית בעקבות כניסת הרשתות החברתיות לאלגוריתם. ובכל כאמור, רק לטובה.

אודות מאור קפלנסקי

מאור קפלנסקי
מאור קפלנסקי הוא מנכ"ל eBrand - המספקת שירותים של ניהול מוניטין באינטרנט והדחקת אזכורים שליליים מתוצאות החיפוש.

27 תגובות

 1. גוגל באזז הוא בהחלט תופעה מרנינה בעולמנו. אין ספק שלאורך הזמן הוא ילבש יותר צורה ונוכל להבין את המשקל והערך המוסף שיהיה לו בהשפעה על התחום שלנו.

  ישנם מספר גורמים ברורים לעין שהם דף הפרופיל שלנו אך אני סבור שזוהי רק התחלה של העברת המשקל לפעילויות הפנימיות בתוך הרשתות של גוגל בהשפעה על מיקומם של הנושאים החמים והמדוברים הקיימים ברשת.

 2. רק אני ממש לא משתגע על גוגל באז?

  הוא מלא בבאגים ותוקע את הדפדפן אם אתה משחק איתו יותר מדי (נבדק בכרום על ווינדוז 7, פיירפוקס על ויסטה וכרום על אובונטו).

  קישרתי בינו לבין הטוויטר שלי (@barzik) ובזה נגמרה הפעילות שלי בו. גם לא ראיתי הרבה חברים משתמשים בו.

  בנוגע למאמר, המאמר מעניין וחשוב ורואים שמישהו מקצועי כתב אותו. באמת כל הכבוד. 🙂 המיתוג האישי, נרצה או לא נרצה תופס מקום חשוב ביותר בזמן האחרון במיוחד בחיפוש עבודה. אבל לא רק. טוב לדעת שגם בתחום הזה יש אנשים מקצועיים.

  • חכה חכה…
   הבאגים יתמעטו, הגולשים יתרבו
   וכנראה שגם השימוש של כולנו בבאז יגדל…

   • פבל ישראלסקי
    פבל ישראלסקי

    למה לדעתך יעדיפו אותו על פני טוויטר?

    • אני לא חושבת שמשהו יחליף משהו אחר אלא כתוספת.
     אם בהתחלה לא חשבנו שנשתמש ברשת חברתית אחת, היום רוב מי שמקושר לרשתות חברתיות – משתמש בלפחות שתיים…
     העתיד הוא בפלטפורמה שתשלב את כולן לנוחות מירבית של המשתמש ולסנכרון מלא.
     לדעתי – אין סיכוי שגוגל יפסידו את הקרב הזה…. (-;

 3. רועי בן עמי

  לדעתי בסופו של דבר כל מקדם אתרים שרוצה לכסות כמה שיותר פינות, יהיה חייב לפנות קצת זמן לפעילות בבאז..
  בכל מקרה הוא מאפשר שילוב של כ"כ הרבה אתרים חיצוניים איתו, שבאמת הוא לעצמו לא דורש כזאת כמו של השקעה..

  פוסט מעולה, באמת חיכיתי לחומר מקצועי על באזז.. תודה

 4. נשאר אחרת אם יש חשיבות לקישורים שיוצאים מההודעות של גוגל באז ? אם כן עד כמה זה יכול להוות תחליף לאינדקסים וכ"ו שיכולים לתרום לקידום אתרים

  • בוודאי שיש חשיבות לקישורים יוצאים מגוגל באזז, בדיוק כמו שיש חשיבות לקישורים שיוצאים מכל פלטפורמה חברתית. החשיבות מבחינת SEO מתבטאת במיוחד בפרמטר הטראפיק שמקבלים אותם עמודים, אליהם מופנים הקישורים.

   • אני מתקשה להאמין לאגדה אודות השפעת נפח התעבורה הזורם דרך קישור על ציון הרלוונטיות של הדף המקושר (למעט מקרים שבהם גוגל מעוניין לטפל בעמימות ההוראה של ביטויי חיפוש הנשאלים בגוגל). למה שגוגל יתייחסו לנתון שכל כך קל לזייף?

    לעובדה שכאשר מחפשים שמות של אנשים בגוגל ישראל מופיעים בצמרת תוצאות החיפוש דפים של Facebook צריך לחפש הסבר אחר.

    • מאור קפלנסקי

     קטונתי מלהתווכח איתך, אבל איך שלא תהפוך את זה – אם הלינק ששמת בגוגל באזז הביא לטראפיק, קידמת את האתר (גם אם זה לא התבטא בתוצאות החיפוש…).
     לגבי פייסבוק לא בדיוק הבנתי את כוונתך. האם אתה מתכוון כשמחפשים שמות של אנשים בעברית?

     • א. אני מקפיד על דיוק השימוש במונחים. קטע המשפט " החשיבות מבחינת SEO מתבטאת במיוחד בפרמטר הטראפיק שמקבלים אותם עמודים, אליהם מופנים הקישורים" מתייחס לפרמטר הטראפיק (נפח התעבורה), משמע לאחד הפרמטרים שהציון שלהם משוקלל בציון הרלוונטיות של הדף.

      ב. אכן כך – דפי Facebook מופיעים בדרך כלל בתוצאות החיפוש העליונות.

 5. תודה, מאור, על המאמר מאיר העיניים. אין ספק כי הבעיה העיקרית של כל היישומים בכל הרשתות החברתיות הוא החבל המאוד דק בין הפרטי לציבורי, בין החסוי לגלוי לעיני כל – דיכוטומיה שלא תמיד ניתנת להן תשומת הלב הראויה.
  ברור שכמקדמי אתרים החשיפה יפה ומועילה לנו, אבל קודם היותנו מקדמי אתרים, אנחנו (וגם לקוחותינו) אנשים פרטיים, וחשיפה שלא במקומה – עלולה לגרום יותר נזק מתועלת (כפי שכבר ניתן לראות מהתגובות הראשונות והנזקים הראשונים של חשיפת הבאזזזזזז).
  מאמרו של מאור בהחלט החל להתוות את קווי הגבול ודרכי ההגנה על הפרטיות. אני חושבת שיש מקום להתגייס ולייצר מסמך מנחה מדויק ומלא, שיאפשר לכל ליהנות מהיתרונות של הרשתות החברתיות, ובאזז בכללן, מבלי לשלם מחיר מיותר ויקר בחשיפה שלא במקומה.

 6. פבל קודם כל תודה על האתר המדהים שלך,
  הכתבות רשומות בצורה מקצועית ומעניינת.
  יש לי שאלה מישהו נתקל ב"כפתור שיתוף" מתאים ל Google Buzz ?
  או שאין כזה דבר?
  ואם כבר מזכירים אז כלי שיתוף הכי עדיף להשתמש ?לפי מה שאני ראיתי addthis הכי מתאים ידידותי ומתאים לעברית. 

 7. אופיר ורדי

  באמת יוצא דופן שגוגל מאנדקס את הבאזזים האלו ולא מאנדקס הרבה שיחות ברשתות חברתיות אחרות – יחד עם זאת צריך לקחת בחשבון שהאפקט כאן הוא מינורי – להיות במקום ה-47 לא ממש משפיע על המיתוג האישי וההערכה שלי שהמיקום הזה הוא זמני וקצר טווח בלבד – בקרוב השיחה תשקע לתהומות הנשייה

 8. עדיין מצחיק אותי שאנשים מנסים להסתיר משהו ממאמא גוגל !

  כן באזז, לא באזז – העתיד כבר כאן

  תודה למאור על פוסט נפלא שכזה

 9. אני אישית עדיין לא מתלהב מגוגל באזז הזה, אולי אנסה להתרגל אליו יותר…

 10. לא הבנתי איך אפשר למנוף זאת לטובתי?

 11. כיף בהחלט לדעת שהשיחות האלה מאונדקסות אם כי מפחיד מבחינת פרטיותו של הגולש, הרי למה משמש המידע הזה ? האם רק לסריקה של גוגל כמו לדירוגים הקשורים לקידום אתרים ? או האם יש שימוש אחר למידע הזה.

  גוגל השיקה את "הרשת החברתית" הזו מוקדם מידיי, כך שלדעתי קורה כאן אחד משני דברים. או שרב הנסתר על הגלוי ואנו לא מפענחים למה בעצם יצאה רשת חברתית לא בשלה לאוויר, או שהיא שוחררה מוקדם מידיי והיא מהווה רק חלק קטן מתוכנית גדולה יותר של מוצרים שגוגל מתכוונת להעניק לנו במשך השנה שנתיים הקרובות.

  כך או כך , הרשת הזו לא מרשימה , בקושי נעשה בה שימוש אם בכלל, ואולי בשביל קישור שמאונדקס מגוגל אני מעלה לשם פוסטים מעניינים … באז רציני הרשת הזו לא מפיקה כל כך (בנתיים) והדגש הוא על בנתיים….

 12. אם כל שאיפתם של גוגל היא לחפש באופן רובוטי מילות מפתח אצלי בטקסט, כגון בריטני ספירז או מקדונלדס – אז אין לי בעיה עם זה. אבל הפחד הוא מה יקרה ברגע שישתמשו בזה לדברים אחרים – שלא אפרט אותם כאן. אבל אין ספק שזה מפחיד – אני רק רוצה להמשיך להאמין שגוגל לא ישתמשו לרעה (מדי) בכל המידע הזה.

 13. במבט לאחור עושה רושם שהגוגל באז לא קנה את מקומו בשוק התחרותי של רשתות חברתיות. ספק רב אם התועלת שבו עלתה על הנזק שהוא הסף לתדמית של גוגל עקב הפגיעה בפרטיות הגולשים.
  להערכתי הבאז "יתייבש" בהמשך דרכו, ובסופו של תהליך גוגל ימתגו שרות דומה חדש ובעל שם שוה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *