תודה שהקלקתם גוגל…

אני: "אז מהי כתובת האתר אדוני?"
בעל האתר: "עזוב אותך, במקום להסתבך עם איות, פשוט תחפש בגוגל את המילה "רכב" וכבר תראה את האתר שלי בדף הראשון"…

כך נגמרה לה שיחת טלפון שגרתית עם מר "קומבינטור טיפוסי" שחושב כי הצליח לדפוק את המערכת! האמת אני לא מופתע. לקחתי את העניין בקלילות, כנראה שהוא נהנה להאמין כי הוא המציא את הגלגל בזה הרגע… ישר אחרי השיחה חשבתי לעצמי "אין בעיה אני באמת אקליד "רכב" ואף אכנס לאתר שלו מבין תוצאות החיפוש, אלא ש- אני אצא בדיוק לאחר 5 שניות"! 🙂

לאחרונה בעלי אתרים רבים גילו "טריק ייחודי" שלדעתם מסייע בקידום אתרים אורגני בגוגל. והאמת, אין מה להגיד, השיטה פשוט עובדת- זה קל, זה חינם, זה מהיר וזה נותן תוצאות….יותר טוב מזה?

אבחון רלוונטיות בתוצאות החיפוש על סמך הקלקות

כאשר מחפשים בגוגל את המילה/מחרוזת X, יוצג בתוצאות האורגניות מספר רב של אתרים שלדעתו (של גוגל) הן רלוונטיות עבור הערך X שהוזן. ככל שהאתרים ממוקמים קרוב יותר להתחלה בתוצאות החיפוש, כך הם רלוונטיים יותר (לא תמיד זה יוצא נכון, הרי סך הכל מדובר במכונה…אבל זו המטרה). לכן, הגולש יתחיל לבדוק אתר אתר עד שיחליט לעצור באתר מסוים אשר לדעתו עונה על צרכיו  – מכך גוגל מסיק שהאתר בו בחר לעצור הגולש, היה הרלוונטי ביותר עבור אותו גולש ספציפי. (עצירה באתר = הישארות באתר מסוים במשך מינימום Y זמן, והעניין נמדד). בסופו של דבר, כל התוצאות עבור הערך X מסתדרות בהתאם לשכלול רלוונטיות שמתבססת גם עפ"י בחירות של כלל הגולשים. כמובן לא רק לפי זה התוצאות מסתדרות, אבל זה ללא ספק משפיע. המטרה הסופית היא- להבין מה הגולש מחפש ו"לתת לו את זה" מבלי לגרום למאמץ רב מצידו בחיפושים נוספים.

שימוש לא הולם ופגיעה בתוצאות החיפוש

לצערי, בעלי אתרים רבים הבינו את הקומבינה ומשתמשים בזה על מנת לקדם את אתריהם, זו הסיבה שהם יעדיפו שגולשים יגיעו לאתר שלהם באמצעות חיפוש בגוגל במקום פשוט להקליד את הכתובת www…… בדפדפן. נקסט טיים, כשאתם שואלים חבר איך נכנסים לאתר החדש שהוא בנה והוא אומר לכם "תקלידו בגוגל XXXXX ותכנסו לאתר שלי מהתוצאות חיפוש"… חשוב להבין שאתם עושים לו טובה!

האומנם? לא בדיוק…

שהרי אם כך הדבר, אני פשוט אבצע חיפוש לאתר שלי 20 פעמים ביום ואקליק עליו, כך אקדם את עצמי לראש הרשימה במהרה…אז זהו שזה קצת יותר מורכב!

למעשה באפשרותו של גוגל לזהות גלישה טיפוסית אל מול גלישה מזוייפת באמצעות "לימוד ומעקב" אחר הרגלי גלישה. פחות סביר שאדם כלשהו ייחפש מחרוזת כלשהי ולאחר מכן יקליק על תוצאה מספר 9. לרוב הוא מתחיל מהתוצאות הראשונות. אבל נניח ובאמת הוא סרק עם עיניו את כלל התוצאות והתשיעית נראתה לו הכי רלוונטית כך שהקליק עליה, האם סביר כי במהלך היום יהיו עוד 10 הקלקות נוספות במתכונת זהה? אני בספק.

ומה קורה אם ישנם ימים בהם יש הרבה הקלקות על התוצאה התשיעית, ולאחר מכן הרבה זמן שאין הקלקות – האם זה אומר שהאתר התשיעי אכן רלוונטי? כמובן שאני לא אדבר על כך שישנה אפשרות כי גם ה- IP של הגולש נבדק, כך שניתן לזהות כי ההקלקות הגיעו מאותו המקור. זה רק על קצה המזלג. אבל הנקודה היא שקשה לעבוד על גוגל, בדיוק כפי שקשה לפגוע במתחרה בסגרת קמפיין גוגל אדוורדס לצורך העניין – הכל נאכף בסופו של דבר.

אז בפעם הבאה שאתם רוצים להגיע לבלוג שלי- פשוט חפשו בגוגל "בלוג קידום אתרים"…וכשתמצאו אותו בתוצאות- בקליק אחד אתם בפנים! 🙂
(סתם, האמת שגם אם תנסו לא תצליחו כי נכון לכתיבת שורות אלו, הבלוג שלי עדיין שוכב לו אי שם בין הגרגירים בארגז החול של גוגל )

אודות פבל ישראלסקי

פבל ישראלסקי
יזם, בלוגר, יועץ קידום אתרים והעורך הראשי של קהילת מקדמי האתרים ומשווקי האינטרנט AskPavel. המייסד והמנכ״ל של קבוצת אנגורה מדיה שכוללת מספר פעילויות - סוכנות שירותי שיווק דיגיטלי עם התמחות ב-SEO ו-PPC, מכללת AskPavel Campus שמציעה קורסים פרקטיים וכנס הדיגיטל השנתי Next Case שמושך אליו מדי שנה מעל 1,200 משתתפים.

11 תגובות

 1. אתה יורה ברגל של עצמך. להפנות מישהו לחפש בגוגל, זה אומר שיש סיבה שהאתר מופיע שם ולכן ללחוץ עליו זה לא כזו תרומה גדולה.

  אם לא נעזור אחד לשני בדברים הכי קטנים ולא טיימ קונסיומינג בכלל (לפעמים בדיוק להיפך בדוגמא שלך), איפה כן??

  TheRaveN 2.0
  מנהלת קומונת קידום אתרים בתפוז:
  http://communa.tapuz.co.il/SEO

 2. פבל ישראלסקי

  ראשית, התרומה דווקא כן גדולה בהתחשב בעובדה שעושים את זה על בסיס קבוע.
  ושנית לא הבנתי את הנקודה – את בעצם תומכת בשיבוש רלוונטיות תוצאות לצורך קידום אישי?
  אגב הסיבה שהאתר מופיע "שם" לא בהכרח אומרת שהאתר עונה על סטנדרטים מסויימים, אלא שגוגל.ישראל עדיין לא יודע פשוט להתמודד עם אותם מחדלים.
  (לראייה, בגוגל.ישראל יש ב- SERPS של הדף הראשון אתרי מיסוך, חוות קישורים, אתרי מראה וכל בראנג'ת הכובעים השחורים…)

 3. לא, אני לא תומכת חלילה בשיבוש תוצאות, בטח לא לצרכים אישיים/עסקיים.

  מה שאני אומרת, זה שאם לכתוב

  http://TheRaveN20.Blogli.co.il

  זה ארוך מדי, פשוט תחפש 'כסף ברשת' ותקבל את הבלוג שלי במקום הראשון. אני לא שולחת לאנשים בקשות הקלקה, אבל אם כמו בדוגמא הזו, אם כבר יש תפיסה חזקה בגוגל, שמקצרת את זמן ההגעה לאתר…למה לא?

  TheRaveN 2.0

 4. פבל ישראלסקי

  במקרה כזה אני נוטה להסכים. (אם זה רק על מנת לחסוך כתיבה ארוכה או למנוע שגיאות…).

  דוגמא טובה היא האתר של רוני הורוביץ- במקום להקליד http://www.internet-marketing.co.il (אפשר בטעות לכתוב עם שגיאות כתיב), אני פשוט עושה חיפוש "שיווק באינטרנט"

 5. אני מסכים איתך, אפשר גם לראות שכל פעם שלוחצים יש קוד JAVASCRIPT שמופעל. שמתי לב שבמידה ועושים "גלישות מוגזמות", הקוד JAVASCRIPT נעלם ל-IP הספציפי…

 6. פבל ישראלסקי

  אני לא יודע איך זה עובד אבל אינטואיטיבית קל להבין שחייב להיות מנגנון שיפקח על הנושא.

 7. כאשר לוחצים על לינק מופעלת הפונקציה הבאה:
  onmousedown="return clk(this.href,",",'res','NUMBER',")

 8. וואו, אוקטובר 2007 !
  לא רק שארגז החול עזב אותך, היעד שלך כבר התממש ואתה מקום ראשון ב-SERP עבור הביטוי "בלוג קידום אתרים" 🙂

 9. פאבל אחי, אם אתה מגיע להיות ראשון
  בקידום אתרים, אתה מלך,
  זה צריך להיות מעניין

 10. מה שכתבת כאן זה נכון, וזה מתייחס לא רק לרלוונטיות של האתר, אלא גם לחוויית המשתמש. אם גולש חיפש בגוגל למשל את הביטוי, "איך לקדם את האתר שלי" והוא יקליק בתוצאות החיפוש על אתר מסויים, וייצא ממנו במהירות, גוגל יסיקו שהגולש לא מצא את מבוקשו, וחוויית המשתמש היתה שלילית. מאידך אם הוא ישהה זמן רב באתר, סימן שלגולש היתה חוויית משתמש חיובית.

  הנקודה היא שזה רק אחד מתוך כ 200 פקטורים שונים, וזה לא פשוט להטות את זה באופן מלאכותי.
  לגבי העניין של לחפש בגוגל, אני מוכרח לומר שגם אני לא אוהב להקליד כתובת אינטרנט, ואני גם לא חושב שבימנו אנשים מקלידים כתובות לשורת הכתובות על מנת להגיע לאתר כלשהו, הם פשוט מקלידים את זה בגוגל, וזה כבר הרגל של מרבית המשתמשים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *