בניית רשת אתרים איכותית
Jerry, November 2005, Via Flickr

19 כללי זהירות לבניית רשת אתרים איכותית שגוגל לא ייפסול לעולם

במהלך השנים הפעלתי וניהלתי מאות אתרים אשר מעולם לא נפלו ולא הפילו האחד את השני. אתרים אלו לא נפגעו בעידכוני פנדה / פינגווין לדורותיהם ועומדים כל אחד בזכות עצמו למרות שחלק גדול מהם שייכים לאותם הבעלים.

כל מי שמנהל או מפעיל מספר רב של אתרים צריך לוודא במידה ואתר אחד נפגע מכל סיבה שהיא, שאר האתרים לא ינזקו בשל כך.

המלחמה בין בעלי האתרים ובין גוגל לעולם אינה פוסקת. כל אחד מהצדדים מנסה למקסם את הרווחים שלו כאשר לכל אחד אינטרסים אחרים. לכאורה, גוגל רוצים לספק ערך רב לגולשים (או בעברית להביא רווחים לבעלי המניות שלהם) כאשר כל בעל אתר מעוניין בלמקסם את הרווחים שלו עצמו.

כמו בכל מלחמה חלק נכבד מההצלחה טמון במידע שיש – גוגל רוצים לדעת הכל או לפחות כמה שיותר על הגולשים ועל בעלי האתרים ואנחנו רוצים לדעת הכל או כמה שיותר על גוגל (והאלגוריתם שלו) וכן על המתחרים שלנו.

כל מתחרה רוצה לדעת איזה אתרים יש לנו, מהו המודל העסקי ואיזה מאמצים אנחנו משקיעים בקידום האתרים.

פבל התייחס בעבר לזיהוי הקשר בין אתרים אולם עכשיו אנחנו יודעים יותר על מה שגוגל יודעים עלינו ועל מה שהמתחרים שלנו יכולים לדעת עלינו – אז ממה צריך להזהר ומהן הפעולות שיש לנקוט על מנת להקטין את החשיפה מפני גוגל ומפני מתחרים חטטנים?

ככה נראית רשת – חלק מהרשת של דפי זהב (המקור מכיל מספר רב מאוד של אתרים):

רשת אתרים

(מקור: צילום מסך מתוכנה לזיהוי רשתות)

ועכשיו לרשימה…

1. רישום פרטי הדומיין

רישום פרטי הדומיין זהו אולי הדבר הבסיסי ביותר. בשנת 2005 גוגל נרשמו כרשם דומיינים ורבים שאלו את עצמם מדוע – הרי פרטי הרישם של דומיינים הוא מידע פומבי הניתן באמצעות כל שאילתת whois.

 יש כאלו שחשבו שעצם הרישום של גוגל כרשם דומיינים מאפשר לדעת את פרטי דומיינים חסומים (רישום על ידי פרוקסי) אולם הסיבה האמיתית לכך היא שרשם דומיינים יכול באמצעות חיבור API  לקבל מידע ללא הגבלה – כלומר גוגל יכולים לברר את פרטי ה-whois באופן ישיר ללא הגבלה ובלי להחסם. גוגל לא יכולים לדעת מיהם הבעלים של דומיין אשר נרשם עם שירות פרוקסי.

יש רשמים שמאפשרים רישום באמצעות פרוקסי המסתיר את פרטי הבעלים, לדוגמא פרטי  whois של הדומיין 555.net

פרטי דומיין מוסתרים

(מקור: צילום מסך של חיפוש whois)

אם אתם רושמים את הבעלות על הדומיינים עם אותם פרטי רישום – גוגל והמתחרים שלכם יוכלו בקלות לגלות את רשת האתרים שלכם.

שימו לב שעליכם לדאוג לפרטים שונים בכל השדות – החל מפרטי הבעלים, טלפון, כתובת, מיקוד ועוד (בהתאם לסיומת הדומיין – לכל רשם כללים אחרים).

בישראל שירות כזה לא קיים. ניתן לרשום דומיינים על שמות בני משפחה, עובדים וכן להסתייע בעורכי דין אשר יחזיקו את הדומיין בנאמנות עבורכם.

המקפידים ירשמו את הדומיינים באמצעות רשמי דומיינים שונים (בישראל למשל יש כ-6 רשמי דומיינים).

2. אחסון

רשת אתרים לא יכולה להיות באותו השרת. יש לחלק בין שרתים שונים את האתרים ורצוי לא להסתפק באחסון SEO – אחסון אשר מקצה מספר כתובות IP  שונות מאחר וכתובות אלו הינן לרוב קרובות אחת לשניה וניתנות לאיתור בקלות.

מומלץ לחלק את האתרים גם בין מדינות שונות. אחסון של אתר ישראלי לדוגמא במדינה מחוץ לישראל לא יפגע במיקומים שלו בישראל כל עוד גוגל יודעים שהאתר מיועד לקהל ישראלי – אם הדומיין בסיומת co.il, האתר בעברית, הוא הוגדר נכון בכלי מנהלי האתרים וכדומה.

אם יש לכם אחסון שיתופי ניתן לאחסן בו יותר אתרים. קיימים שרתים אשר באותה כתובת IP מאוחסנים עשרות אלפי אתרים שונים – דוגמא בדוגמא הזאת בשרת של גודדי – ישנם מעל ל-28,000 אתרים.

תוצאות חיפוש בבינג

(מקור: צילום מסך מחיפוש בבינג)

3. מערכת CMS

אם אתם עובדים על מערכת  CMS (מערכת ניהול האתר) יחודית לכם ניתן לזהות מאפיינים בקוד ולאתר בקלות את כל האתרים המשתמשים במערכת.

לכן מומלץ לעבוד על מערכות קוד פתוח נפוצות כמו וורדפרס, ג’ומלה או מערכות סגורות כמו WIX אשר בהן משתמשים עשרות מיליוני אתרים שונים בעולם. בנוסף ניתן “לערבב” בין מערכות שונות – חלק מהאתרים להתקין על וורדפרס, חלק על ג’ומלה או מערכות קוד פתוח אחרות כמו DNN ואפילו להשתמש במערכות סגורות במקרים מסויימים.

הערה (12.5.18): אם החלטתם להשתמש בוורדפרס, פורסם כאן בבלוג מדריך על בניית אתר בוורדפרס כך שיתאים לסטנדרטים של גוגל (הגרסה הבסיסית שבונים לא כוללת התייחסות לכל כללי האופטימיזציה ל-SEO).

4. תבנית

אם אתם עובדים על מערכת קוד פתוח אל תשתמשו באותה התבנית לכל האתרים. אם יש לכם מאות אתרים קשה להתקין תבנית שונה לכל אתר, אולם מומלץ לא להשתמש בתבנית אחת ליותר מ-10-20 אתרים שונים.

ככל שהתבנית נפוצה ניתן להשתמש בה מספר רב  יותר של פעמים – שימוש בתבניות נידחות מאפשר איתור בקלות של האתרים בהם היא מותקנת.

לדוגמא – תבנית ברירת המחדל של וורדפרס אשר לה כמעט שני מליון התקנות:

תבנית וורדפרס Twenty Eleven

(מקור: צילום מסך מוורדפרס)

תבנית נוספת עם מעל ל-55,000 רכישות

אם ביצעתם התאמות יחודיות בתבנית (כמו יצירת תבנית בת) אז ניתן יהיה לזהות את האתרים שלכם בקלות. בנוסף אם המתכנת שלכם אוהב לרשום את השם שלו כהערה בקוד או ליצור מאפיינים יחודיים אחרים קל יהיה להתחקות אחר כל האתרים עם מאפיינים אלו.

5. עיצוב ומיתוג

כל האתרים ממותגים כשייכים לרשת X? לכולם יש צבעים דומים? שם עם אותם מאפיינים? לפעמים קיימים הבדלים קלים בעיצוב אשר גוגל לא יכול לזהות אולם המתחרים שלכם כן. לא מזמן פבל פנה אלי מאחד האתרים שלי ואמר שזיהה אותו מאחר ובאתרים רבים שלי אני משתמש באותו גודל פונט, צבע ומסר שיווקי… פבל, לקחתי את ההערה לתשומת ליבי 🙂

לכן, כדאי לא להשתמש בפלטת צבעים אחידה בכל האתרים.

כדאי להיזהר גם ממאפיינים דומים בשם הדומיין (למשל שימוש חוזר בשם המותג בדומיין) – כלומר אם למשל לחברה שלכם קוראים שוקו אז מיתוג כל אתר עם השם (למשל משכנתא שוקו, הלוואות שוקו וכדומה) יאפשר זיהוי קל.

6. הכלים של גוגל

אחת הטעויות הגדולות ביותר שאתם יכולים לעשות זה לחבר את כל האתרים ביחד בגוגל אנליטיקס או בכלי מנהלי האתרים של גוגל.

לא מעט פעמים דווח שגוגל פגעו בכל האתרים אשר באותו חשבון ואין כלי טוב יותר עבור גוגל לדעת שכל האתרים שייכים לאותו בעלים / מנהל מאשר רישום לאותו החשבון. דוגמא לדיווחים כאלו כאן וכאן  וכאן ויש עוד הרבה סיפורים.

הפתרון הוא לפתוח חשבון נפרד לכל אתר – רצוי מראש לרשום כל אתר עם חשבון מייל שונה אשר ישמש לפתיחת חשבון בגוגל אנליטיקס וב-WMT.

תמיד עולה השאלה האם כדאי לפתוח חשבון בגוגל אנליטיקס ובכלי מנהלי האתרים (WMT).

לגבי כלי מנהלי האתרים – לפי דעתי כדאי בכל מקרה לפתוח חשבון. בכלי עצמו  אנחנו רק מקבלים נתונים מגוגל ומידע חשוב לגבי ענישה ידנית אם קיימת. לכן אני ממליץ לפתוח לכל אתר חשבון נפרד בכלי מנהלי האתרים.

לעומת כלי מנהלי האתרים אשר בו זרימת המידע היא חד צדדית (מגוגל אלינו) בגוגל אנליטיקס זרימת המידע הפוכה. כאן אנחנו נותנים לגוגל מידע לגבי מקורות התנועה שלנו, התנהגות הגולשים באתר ופעילות ברשתות החברתיות.

מה גוגל עושים עם המידע?

שימו לב שכאשר אתם פותחים חשבון חדש גוגל שואלים אתכם מספר שאלות לגבי אפשרויות השימוש במידע:

הגדרות לשיתוף נתונים

(מקור: צילום מסך מגוגל אנליטיקס)

מדיניות הפרטיות של גוגל מספקת מידע עמום לגבי מה שהם יכולים ולא יכולים לעשות עם המידע ולא ממש ברור מה הכוונה בשיתוף עם מוצרי גוגל אחרים (האם זה רק עם חשבון Adwords שבבעלותכם או גם עם מחלקת הספאם במנוע החיפוש..)

כך למשל בעמוד הזה גוגל מודים שהם כן אוספים מידע על השימוש בכלים השונים מצד בעלי החשבונות עצמם:

איסוף נתונים

(מקור: צילום מסך מתנאי השימוש של גוגל אנליטיקס)

מי שלא רוצה לקחת סיכון – שלא יעבוד עם האנליטיקס של גוגל – קיימים מוצרים נוספים בשוק.

7. טקסט חוזר באתרים

על החשיבות של תוכן יחודי ואיכותי אין צורך להרחיב. הבסיס הוא שימוש בתוכן יחודי בכל אחד מהאתרים אפילו באתרים עם תחום משותף.

דבר נוסף שעלול לחשוף את הרשת שלכם הוא שימוש בטקסט חוזר באתרים. אם יש לכם אותה הבהרה משפטית, טקסט שיווקי או דף אודות זהה קל מאוד לחשוף את כל האתרים שלכם – אפילו באמצעות חיפוש פשוט בגוגל. (לקחתי רק דוגמא לפוטר)

כל אתר צריך להיות יחודי בדרכו. אם אתם חייבים להכניס טקסט זהה לאתרים מומלץ לבצע זאת בדרך שמונעת מגוגל לקרוא את הטקסט – כמו שימוש ב-iframe. כמו כן ניתן למנוע סריקה או אינדוקס של דפים מסויימים באמצעות תגית noindex ושימוש בקובץ robots.txt.

ניתן גם להשתמש בטקסט בתמונה אולם יכולת פענוח התמונות של גוגל משתפרת וקיימות עדויות רבות שגוגל יודעים לקרוא ולפענח טקסט בתוך תמונות.

8. פרטי התקשרות באתר

גם פרטי ההתקשרות עלולים להסגיר אתכם. אם בכל האתרים מופיע אותו מספר טלפון, אותה הכתובת, מפת הגעה זהה ופרטים נוספים דומים ניתן יהיה לקשר בין כל האתרים.

ניתן להיעזר בשירותי טלפון וירטואלי – אתם יכולים לרכוש עשרות או מאות מספרי טלפון וירטואלים אשר מנותבים למספר טלפון אמיתי כרצונך ובכך בכל אתר יופיע מספר אחר.

במקרים רבים ניתן לוותר על ציון הכתובת ולהסתפק בתיבת יצירת קשר ומספר טלפון (וירטואלי כמובן).

9. וידג’טים יחודיים

בנוסף לטקסט באתר שעלול להסגיר אתכם גם שימוש בוידג’טים ופיתוחים אחרים כמו תיבת לידים, באנרים וכדומה אשר יחודיים לכם עלול לאפשר מציאת הרשת.

לכן לעיתים כדאי להשתמש בכלים סטנדרטיים ולא בפיתוחים עם חותמת יחודית בקוד.

גם במקרה זה ניתן להשתמש ב-iframe.

10. תוכניות שותפים

משתמשים בגוגל אדסנס? רשתות שותפים אחרות? קל בקלות לזהות את כל הרשת שלכם.

בקוד להטמעה של מודעות גוגל אדסנס קיים מזהה יחודי לחשבון. גוגל וגם המתחרים שלכם יכולים למוא את כל האתרים אשר בהם הוטמעו מודעות או באנרים של רשתות  שותפים אשר כוללים בקוד את המזהה שלכם. הקוד של גוגל אדסנס מזוהה על ידי pub-11111111   (כמובן אחרי ה-pub מופיע המזהה היחודי שלכם)

לדוגמא – רשת אתרים ישראלית אשר בה מוטמעת פרסומת גוגל אדסנס (גזרתי את פרטי הזיהוי המלאים של בעלי האתרים):

רשת אתרי אדסנס

(מקור: תוכנת whois הישראלית)

קיימות מספר רשתות שותפים אשר מספקות קוד שונה בכל מודעה ובכך אינם מאפשרות קישור בין אתרים שונים עם מודעות מאותו החשבון. שימו לב שניתן לאסוף מידע ולמצוא את כל האתרים המשתמשים באותו קוד של רשת שותפים ובלי לשים לב קוד זה עלול להסגיר אתכם.

זה בלתי אפשרי לפתוח חשבון שונה לכל אחר ולכן עליכם לוותר על שימוש בגוגל אדסנס אם אתם רוצים לשמור על הפרטיות שלכם, או להשתמש ברשתות שותפים אחרות.

11. קישורים בין האתרים

מערכות ותוכנות רבות מאפשרות לנתח קישורים בין אתרים על מנת לזהות רשת. ולא, לא מדובר על שיטות מיושנות כמו גלגל קישורים או היררכיה פשוטה של קישורים (פירמידה כאשר אתרי תמיכה מקשרים לאתרים יותר חשובים עד לפסגה)

לכן אתם צריכים מאוד להזהר עם קישורים בתוך הרשת. רצוי לוותר על קישורים מאשר לשרוף את כל הרשת.

אם בכל זאת אתם רוצים להוציא קישורים בתוך הרשת שלכם שימו לב ליחס הקישורים – כלומר איזה אחוז מהקישורים היוצאים הם לאתרים ברשת – כדאי לשמור על אחוז נמוך ככל הניתן – אז או שתוציאו מעט קישורים או שתדללו את הקישורי לאתרים שלכם עם קישורים לאתרים שאינם שלכם ובכך לא תאפשרו זיהוי מהיר וקל של הרשת שלכם. אני ממליץ שיחס הקישורים לאתרים ברשת לא יהיה יותר מ-10% מסך הקישורים היוצאים.

12. קישורים מאתרים חיצוניים

גם קישורים מאתרים חיצוניים מסוכנים. אם אתם יכולים לקבל קישורים ממאמר אורח, כתבה עיתונאית או מהחלפה, כדאי לוותר על יותר מקישור אחד מהדף המקשר לאתרים ברשת שלכם.

13. שימוש בתמונות

רצוי להשתמש בתמונות שונות בכל אחד מהאתרים. לגוגל יש יכולת מעולה בזיהוי תמונות ולכן אם אתם משתמשים בתמונות זהות בחלק מהאתרים רצוי שהן יהיו ממאגר תמונות חיצוני ולא תמונות יחודיות לכם.

קיימות תמונות אשר מוטמעות בעשרות אלפי אתרים ואינן מאפשרות זיהוי יחודי שלכם.

חיפוש תמונה בגוגל

(מקור: צילום מסך של חיפוש תמונה בגוגל)

14. דפדפן

כאשר מעדכנים או עובדים על האתרים מומלץ לא לעבוד עם כרום (אשר כידוע שייך לגוגל) ולא להיות מחוברים לחשבון שלכם בגוגל כאשר אתם מבצעים חיפושים. גם אם אתם עובדים עם דפדפן אחר, כדאי שלא יהיה מותקן סרגל כלים של גוגל (כמו סרגל אשר מציג את ה- PR של כל דף).

בנוסף כדאי למחוק עוגיות באופן תדיר ולבצע חיפושים באמצעות דפדפן השומר על הפרטיות – לחצו בכרום Ctrl+Shift+N כדי להגיע לגלישה פרטית – אינקוגניטו , או בפיירפוקס  Ctrl+Shift+P.

15. כתובת IP

באופן אופטימאלי היה כדאי להחליף כתובת IP  בכל פעם שאתם עוברים לעבוד על אתר אחר, או ניגשים לחשבון גוגל אנליטיקס או חשבון אחר של גוגל.

זה לא פשוט ולכן בכל מקרה מומלץ לא לעבוד עם כתובת IP  קבועה ולהחליף כמה שיותר פעמים ביום את כתובת ה-IP  שלכם.

האם זה מספיק? ככל הנראה לא. אפילו אם תחליפו כתובת IP  גוגל יכולים לזהות אתכם באמצעות מאפייני הראוטר ( מידע נוסף כאן וגם כאן) או שימוש במידע אחר שיש עליכם (כגון בניית פרופיל שלכם באמצעות מאפייני החומרה, תוכנות מותקנות ועוד) ובשיטות נוספות המיועדות להחליף את העוגיות במעקב אחרי גולשים (מפחיד).

על מנת לראות עד כמה קשה להסתיר את הזהות שלכם כדאי להכנס לאתר הזה. לא משנה אם תחליפו את ה-IP  שלכם, תגלשו מדפדפנים שונים ומצב פרטיות עדיין תראו שקל מאוד לזהות אתכם.

האם גוגל מנסה לזהות בעלי אתרים ואת הקשר בין אתרים שונים באמצעות קישור לבעלי האתר? אין ספק שזה אפשרי.

מבדיקות שערכתי גוגל מזהים גולשים שלא רק באמצעות עוגיות אולם עדיין לא ברור עד כמה גוגל משתמשת במידע הזה.

דרך ההתמודדות: החלפת מחשב עבודה, התקנת תוסף אשר מערבל את הנתונים (כמו FireGlove)

16. שימוש בדואר Gmail

לאחרונה קיימים דיווחים שעובדי גוגל לכאורה קוראים הודעות הקשורות להחלפת קישורים ולפעילות הנוגדת את הנחיות גוגל ואשר מבוצעת באמצעות שירות הדוא”ל gmail. האם הפרנויה הגיעה לשיאים חדשים או שיש בזה משהו?

 17. חיבור לחשבון פייסבוק / גוגל פלוס

יש לצור חשבון פייסבוק וגוגל פלוס נפרד לכל אתר או לפחות לא לחבר יותר מאתר אחד לאותו החשבון. חיבור של מספר אתרים לאותו החשבון (אפילו באמצעות תג author) מוודא את הקשר בין האתרים.

18. לא רוצים שהמתחרים שלכם ידעו מה שאתם עושים?

זה נושא למאמר בפני עצמו אולם בקצרה ניתן להגיד שהשימוש בעצות שניתנו למעלה טוב גם מול גוגל וגם מול המתחרים שלכם.

לגוגל יש יותר מידע ואפשרויות לדעת על האתרים מאשר לכל מתחרה. לכן, כאשר אנחנו רוצים להסתיר מהמתחרים את מה שאנחנו עושים ניתן להיעזר במספר טכניקות שונות שפחות אפקטיביות מול גוגל:

 • מיסוך: פעולת המיסוך למעשה מסווה את הפעילות האמיתית בבליל עצום של פעילות סרק. כך לדוגמא, אם אתם מקבלים קישור חזק מאוד ממקור סמכותי ואיכותי ואתם לא רוצים שהמתחרה הגדול שלכם ידע על כך ניתן להסוות זאת באצעות קבלת אלפי קישורים נוספים אשר ימנעו למעשה מלהבין מה עשיתם ומה עזר לאתר שלכם.
 • הסתרה: אתם וגם המתחרים שלכם נעזרים בכלים רבים על מנת למצוא ולקבל מידע. בין היתר ניתן למנות את גוגל כמנוע חיפוש, כלים לאיתור קישורים כמו Seomoz, Ahref, Majestic Seo וכלים נוספים. במקרים רבים ניתן לחסום את הכלים עצמם מלסרוק את האתרים שלכם – על ידי הוספת תגית Noindex, שימוש בקובץ robots.txt, חסימת IP  של הכלי בשרת ועוד. כך לדוגמא אם תחסמו את הגישה של הכלים השונים לאיתור קישורים מגישה לשרת, אף אחד (חוץ מגוגל כמובן) לא יראה את הקשרים והקישורים בין האתרים השונים שלכם.
 • דיסאינפורמציה: דיסאינפורמציה הינה הפצה ופרסום של מידע מוטעה הנועד לבלבל, להטעות ולתסכל את המתחרה שלכם. למשל, אני יכול להתפאר שפעולה מסויימת שנקטתי הובילה להצלחה עצומה בעוד לפעולה זו אין כל ערך.

19. לישון עם קסדה אלומיניום על הראש

ידוע ששימוש בקסדת אלומיניום מונע קריאת מחשבות.

מכירים דרכים נוספות להסוות את הרשת שלכם? יש לכם המלצות נוספות? נשמח לשמוע

אודות אופיר ורדי

אופיר ורדי
אופיר ורדי - עוסק שנים רבות בקידום אורגני, מנהל את אומדיה שיווק באינטרנט, הבעלים של פעילויות ומיזמים רבים באינטרנט ומחוצה לו. בעל רשיון רואה חשבון ותואר שני במנהל עסקים ולמרות זאת מאמין שלכל בעיה מסובכת יש פתרון פשוט.

98 תגובות

 1. מחפש בעלי רשתות אתרים גדולות, תמיכה ולוויינים . משלם כסף עבור שימוש בהם כמקשרים, השכרת עמודים.

  • ולדי, עושה רושם שלא קראת את המאמר שאתה מגיב עליו.

   • עמנועל , עושה רושם שלא קראת את התגובה , אם זה הרושם שהיא עשתה עליך . אני קראתי את הכתבה , אבל אני לא חייב להסכים עם כל מילה .

    • קראתי את ה”תגובה” שלך. זאת לא תגובה. במסווה של תגובה תלית פה מודעה מסחרית טהורה שהמאמר מתייחס לתוכנה בגיחוך.

     • פבל ישראלסקי

      עמנואל, זכותו של ולדי לפרסם כאן כל תגובה ואני זה שאחליט אם היא לגיטימית או לא. במידה ולא, אני גם יהיה זה שיצור איתו קשר כדי לעדכן אותו על כך בצורה פרטית.

     • לא כתבתי לולדי שאסור לו לתלות פה מודעה מסחרית טהורה במסווה של תגובה עניינית, אבל מצאתי לנכון להביע את מורת רוחי מכך.

  • ולכמה זמן אפשר יהיה להסתתר מגוגל? ראה בראשית ג פסוק ט “וַיִּקְרָא ה’ אֱלֹהִים אֶל הָאָדָם וַיֹּאמֶר לוֹ אַיֶּכָּה”
   גוגל יושב מלמעלה ורואה הכל, וגם קסדה מאלומיניום לא תעזור. רק ענין של זמן שהם יזהו דפוסי כתב, סגנון ניסוח, יצליבו את זה עם המיקום שלך בוויז ועם הסרטים שאתה רואה ביוטיוב, ואם תרגיז אותם ישלחו אליך רכב אוטומטי עם רובוט צבאי.
   הלוואי שהייתי מגזים.

   • דקל, הנהלת חברת גוגל אומרת עכשיו לבעלי האתרים, מעל לראשם של מקדמי האתרים: “אנחנו רוצים שמשתמשי גוגל יאהבו את השימוש במנוע החיפוש שלנו, שימשיכו לבלות (!) בו ושלא יברחו לוואטסאפ ולהמצאות שעוד יבואו. אתם רוצים שמשתמשי גוגל יאהבו את האתרים שלכם, שירצו לבלות בהם ולקנות בהם, שימליצו על האתרים שלכם בפני החברים שלהם ושלא יברחו לאתרים המתחרים כדי לקנות שם. אם תבנו אתרים שהציבור אוהב לבלות בהם אנחנו נקפיץ אותם לצמרת תוצאות החיפוש כי האינטרס שלנו משותף. סלקו את מקדמי האתרים ואת כותבי התוכן שלכם, כי אלה יודעים רק להעתיק (ומי רוצה לבלות בקניון שכל החנויות בו זהות?), ותשכרו במקומם את מי שיודעים להמציא חווית ביקור יוצאת דופן.”

 2. נשמע פרנואידי משהו
  יותר מדי אנרגיה על אמצעי זהירות

  • לינה, אני שומע על יותר ויותר תביעות נזיקין נגד מקדמי אתרים שלא השקיעו די אנרגיה בנקיטת אמצעי זהירות, ואתרי הלקוחות שקידמו נענשו ועפו מצמרת תוצאות החיפוש.

   אחת מסיבות הצמצום הניכר (אולי כבר 50%) במספר מקדמי האתרים העצמאיים, הוא ודאי התובנה שבלקוחות לא ישלמו את מחיר העבודה הזהירה הדרושה.

   • זו בדיוק הבעיה שאתה מציין בכל הזדמנות שרק אפשר, אם כי אפשר לומר די בצדק, לעולם לא אתה ולא אף אחד ממקדמי האתרים האחרים יוכלו להיות מוגנים מפני “השגעון הבא” של גוגל, אלא אך ורק מי שהולך עפ מנהל ההנחיות של גוגל הוא זה שיוכל להיות בטוח, נקיטת אמצעי זהירות = לעבוד כמו ילד טוב שמעטים אם בכלל עושים זאת גם בגלל התמחור הגבוה להוצאת אתר איכותי בכל רבדיו וגם בגלל שעות העבודה הרבות המצריכות זאת, בעלי עסקים מעדיפים לקחת חברת קידום שתקדם להם את האתר בסכומים מגוחכים של 500-1000 שח בחודש שבסכום הזה אפשר לקנות אולי 10 כתבות איכותיות לאתר מבלי לתת עוד פרסום וחשיפה באתרים אחרים, ככה שאני מאמין שכל עוד לא נענשים אז ממשיכים באותה דרך, ברגע שנענשים אז “לומדים” מהטעות וממשיכים לבצע מניפולציות שוב פעם חוזר חלילה על גוגל, משחק המקל והגזר, אם תשאל אותי טמטום לשמו, ציבור המקדמים מסתמך כל הזמן על גוגל ועל מנועי החיפוש בעוד שהוא צריך להיסמך על הגולש ועל חוויית הגלישה שלו ולהשאיר אותו מרוצה ושבע רצון, עוד ימים יגידו והמכות החדשות שיקבלו חברות קידום (כמו מכות מצרים) יעידו על טיב עבודתם

    • סרול, אני מסכים לחלוטין עם מה שכתבת. כפי שהגבתי לפוסט של עמית אדלר, קידום אורגני מתאים גם לעסקים קטנים ובינוניים, אבל לא מתאים לראש של בעלי אותם עסקים קטנים ובינוניים, וזו הסיבה שאתרי המותגים צפים למעלה.

     יתר על כן, הכשלון לתחמן את גוגל כבר הביא לכך שלהערכתי כמחצית ממקדמי האתרים שהיו פעילים בדרך זו או אחרת לפני שנתיים כבר עזבו את המקצוע.

     יחד עם זאת, הפעם גוגל גם אומר בפירוש מה צריך לעשות כדי לקדם אתר בגוגל – “מנהלי אתרים יכולים לשפר את דירוג האתרים שלהם על ידי יצירת אתרים באיכות גבוהה שמשתמשים ירצו (!) להשתמש בהם ולשתף אותם” (https://support.google.com/webmasters/answer/34432?hl=iw). אלא שהקושי עם ההנחיה הזו הוא שמקדמי האתרים צריכים להשפיע מעכשיו על הרצון (!) של מספר רב של בני אדם שאינם מכירים, ואין להם לא את הכישורים האישיים ולא את ההכשרה הדרושה לכך. אז ממשיכים לנסות להשפיע על האלגוריתם המיושן שהנהלת חברת גוגל כבר החליטה להוציא בהדרגה מהשימוש, כל עוד אפשר.

 3. זה מאמר מושקע וכתוב היטב, אני לא רוצה להיות זה שמפוצץ לך את הבועה אך גם אם ברשם הדומיינים פרטי הרישום פתוחים (ועם שם פקטיבי) זה יעבוד, גם אם יש לכל האתרים שלך את אותה תבנית בצבעים שונים זה יעבוד, גם אם יש לך רשת של עשרות אתרים שיושבים על 4 כתובות IP בלבד, זה יעבוד, גם אם לא תשתמש בוידיאו תמונות וכן תשתמש בתבניות חינמיות, גוגל פלוס או GMAIL זה יעבוד. ישנן כאלו רשתות ששרדו את כל האלגוריתמים ללא כל משנה הזהירות שכתוב בצורה נחרצת כאן.

  • אופיר ורדי

   אורי כל דבר עובד עד שהוא לא עבד. השאלה איזה רמת סיכון אתה רוצה לקחת וכמה אתה משקיע ברשת. השאלה מה יקרה כאשר אתר אתר ברשת שלך יקבל עונש ידני? האם הוא יסכן את שאר הרשת?

   • אופיר, מה שישבית (ולא רק יסכן) את התועלת שאפשר להפיק מאתרי לווין\תמיכה הוא השינוי המוצהר (!) במדיניות הנהלת חברת גוגל – המעבר משיטת דירוג תוצאות החיפוש שמבוססת על תכונות הדפים המקשרים אל שיטת דירוג שמבוססת על ההתנהגות וההעדפות של אוכלוסיות הגולשים.

    להערכתי, אותה אני מנמק היטב בויכוח ממושך עם מנשה אברמוב, פה ובפורום אקטיביטק, הקונספציה החדשה הזו חייבת לחול גם על חישוב ערך הקישור, ולקישור שלא זורמת דרכו תעבורת מבקרים, ואם כן אז המבקרים אינם מאותתים לגוגל על רמת שביעות רצון יחסית גבוהה מהביקור באתר המקושר (בהשוואה לביקוריהם באתרים אחרים), יש ערך שלילי שמפחית את ציוני הרלוונטיות גם של הדף המקשר וגם של הדף המקושר באתר האחר. או לכל היותר ערך 0.

    דינם של אתרי הלווין\תמיכה כבר נגזר והם ממתינים בתור לשחיטה. אבל אם התור ארוך מאד, כי קצב השחיטה איטי, יש צורך להאכיל גם את מי שממתין בתור. ואת זה אתה מסביר בפוסט שכתבת פה.

  • אורי, זה לא נימוק אינטליגנטי. יש גם מעשנים כבדים שלא חטפו סרטן ריאות או ששרדו את המחלה. אבל אתרים שנענשו בגין קיומם של קישורים מלאכותיים, כמו אלה שרק עבורם מקימים הרי רשתות אתרי תמיכה, ועפו מצמרת תוצאות החיפוש, יש בישראל כבר אלפים, ואולי כבר עשרות אלפים.

   • היי עמנואל, ההשוואה שלך של רשתות אתרים לעישון, היא כמו להשוות חול למים. אתה לא יכול לערבב חול ומים, כמו שאתה לא יכול להשוות קידום אתרים לעישון סיגריות, ההשוואה שביצעת כאן אינה אינטלגנטית כל כך. לגבי אלפים ועשרות אלפים של אתרים שנענשו ונעלמו, אשמח לראות אותם. ואת התאריכים בהם הם עפו מהאינדקס, אם אין לך איך לגבות את הנתון הזה אל תשתמש בו.

    בקרוב אני אחשוף את אחת מרשתות האתרים הכי גדולות בארץ ששרדו את כל האלגוריתמים ללא פגע. אם תנסה להשען על העובדה שרשתות של אתרים הם דבר מה שגוגל פועל בכדי להסיר וזה רק עניין של זמן עד שכל הרשתות יעלמו, אז תוכל לומר את אותו דבר על קישורים או על כל פעולה יזומה שמבצע מקדם אתרים בכדי לבצע מניפולציה כזו או אחרת, אני אגיד לך רק מה – בוא נשאר בטווח של “מה שאפשר להוכיח”, אם יש לך נתונים להראות, אני אשמח שתראה אותם.

    • א. חול ומים מתערבבים ויוצרים חול רטוב.

     ב. לא דיברתי על לעוף מהאינדקס של גוגל, אלא על להיענש ולעוף מצמרת תוצאות החיפוש של גוגל. המקרה האחרון דווח פה באופן פומבי אתמול (https://www.askpavel.co.il/qa/12996). אתר שמקדם עמיתנו בן אורן נענש בזמנו וזה היה התמריץ שלו לכתוב פה פוסט מקיף ומעמיק (https://www.askpavel.co.il/blog/manual-google-penalty-recovery) ולספר עליו בכנס NextCase 2013 בחודש דצמבר האחרון.

     כל אחד פה מכיר דיווחים רבים מאד כאלה מנסיון אישי, מהניסיון של מקדמי אתרים נוספים ומקריאות ה”הצילו!” בפורומים המקצועיים. הרי רק לשם כך הוקם בזמנו שרות ה-Disavow של גוגל. מי שטוען שקישורים מרשתות אתרי לווין\תמיכה, ומאתרים כאלה שאינם מחוברים ביניהם ברשת, נחשבים בעיני הנהלת חברת גוגל לקישורים לגיטימיים, כי הם שונים מהותית מקישורים מ”מאמרים” באתרי “מאמרים” שאיש לא קורא, או מקישורי ספאם בבלוגים ופורומים שימשיך לטמון את הראש בחול רטוב.

     קידום אתרים איננו עבודה בתחום של “מה שאפשר להוכיח”, אלא קבלת החלטות בתנאי אי-ודאות קיצונית (בין היתר: למה רשת אתרים כלשהיא ניצלה מעונש עד היום והאם היא כן תיענש מחר בבוקר). חבל שדילגת על השיעור הראשון ב”מבוא לקידום אתרים”.

     • התייחסתי למצב שבו נענשת והוסרת מהאינדקס וגם למצב שבו האתר נפגע ונעלם מהעמוד הראשון אך עדיין מופיע באינדקס, ההתייחסות שלי הייתה לכל המצבים בהם נפגעת ועפת מהעמוד הראשון בתחומים תחרותיים ולא תחרותיים כאחד.

      אתה זה שאמרת אלפי ועשרות אלפי, ואז ביססת את זה על קייס סטאדי אחד שהופיע בכנס, כמה אתרים פה ושם שנעלמו, האמירה “כל אחד מכיר פה” (שאין לי מושג מי זה כל אחד אולי תכיר בינינו) וצעקות הצילו בפורום, גם אם הייתי הולך לבדוק כל אחת מהטענות הללו היינו מגיעים לכמה עשרות אתרים וזה גם – “אולי”, מכאן ניתן להסיק שההצהרה שלך שאומרת “עשרות אלפי אתרים” מתבססת על השערה ולא על נתון, זה שווה ערך למצב שבו אני אגיד: “לי יש חצי מיליון אתרים ששרדו שינויי אלגוריתם והם ברשת אתרים ענקית”, אם אין לי איך לגבות את זה, אז זה פשוט שקר, לכן אני לא מתעסק “באי וודאות קיצונית” אלא במה אני יכול להסיק, לראות ולהוכיח.

      לומר שיש כזה דבר קישורים לגיטימיים לצד קישורים שאינם לגיטימיים שווה ערך להצהרה שקישור מתחילת הכתבה או מסוף הכתבה באותו אתר הוא זה שיקבע האם הקישור יפסל כספאם או לא.

      את שיעור מבוא לקידום אתרים אני מעביר בעצמי, אבל תלוי איפה אתה לומד, אתה מוזמן להצטרף לשיעור הבא שאלמד את זה.

     • אורי, מתי חזרת מהירח?

      רק אני שמעתי, בשלושת הפורומים המקצועיים הישראליים שאני קורא ובאלה שבהם אני מגיב, במפגשים אישיים וטלפוניים, בבקשות שמגיעות אלינו להציל אתרים שנענשו ובעניין הרב שמעורר שרות ה-Disavow, על מאות אתרים שנענשו. רק מזה אני רשאי להעריך (!) שיש אלפים, וכפי שכתבתי בפירוש “ואולי (!) כבר עשרות אלפים”. את ה”אולי” השמטת, מה שמעיד יותר מכל על העדר יושר אינטלקטואלי, לצד בורות מקצועית מדהימה, שעל פי עדותך אתה גם מעיז ללמד אחרים.

      זכור לי ויכוח ממושך איתך על דפי פורום אקטיביטק, שבו לא הצלחת להבין בשום אופן מדוע אין כל בסיס רציונאלי להצעת מחיר להשגת מיקום עליון בגוגל שמסתמכת על כלי להערכת רמת התחרותיות (כי לא ידוע מה המתחרים יעשו מחר).

     • זכור לי ויכוח איתך על דפי הפורום של אקטיביטק שהסתיים בשאלה שלי שסירבת לענות עליה, ונתת לשרשור לרדת מעניין למה.

      לגבי מה שאמרת, אתה זה שציינת אלפים, עכשיו אמרת “אני רשאי להעריך” ובכן להעריך אתה רשאי תמיד, אתה הרי עובד בסביבה של “אי וודאות קיצונית” שלא ניתן לדעת מה יביא המחר, בניגוד אלייך אני עובד עם נתונים וחוקר אותם באופן מתמיד בכדי להסיק מסקנות כמה שיותר מדויקות על ההתנהגות של מנוע החיפוש ביחס לאתרים, תופעות, רשתות וכן הלאה. היושר האינטלקטואלי שלי אינו מוטל בספק, כי אני מלמד רק מה שניתן למדוד, רק מה שמבוסס על נתונים ופחות מתעסק ב”להעריך” או “לשער”. האם אתה טועה לחלוטין בכל מה שאתה אומר? סביר להניח שלא, האם זה מדיד? ואפשר לוודא את זה, סביר להניח שלא, מה שלא ניתן להוכיח שווה ערך לאמונה באל, וגוגל רחוק שנות אור מלהיות אל או לא מדיד.

      אני שמח שאתה חושב שאני בור מקצועי ושזה מדהים אותך, אותי לא מדהימה ההתנהגות שלך, נשארת אותו “קוסם” שהיית לפני 3 שנים.

  • 5 דברים מהרשימה מספיקים בשביל להתגבר על האלגוריתם

   בדיקה ידנית אתה לא תגבור לא עם 5 ולא עם 19 כללים ממילא

   אורי אני לא יודע על איזה רשת אתה מדבר אבל אופיר אתה מוזמן לבדוק את הרשת של אדאקטיב ולבדוק על כמה מכללי הזהירות שהם הקפידו והאם הרשת נפלה

   וכתגובה לזה שתגיד לי שזה שהם לא נפלו עדיין לא מונע שהם יפלו
   סבבה
   כמו יום הדין של עמנואל
   בטח בישראל וכו שכולם יודעים גם בחו”ל

   • שלומי, גם בדיקה ידנית פועלת על פי פרוצדורה, ותמיד יש מקרים שקשה לפרוצדורה להגדיר ולהתמודד איתם. ברור שקישור מאתר לווין\תמיכה איננו “טבעי” כי האתר איננו טבעי. אבל זה נכון רק אם ההגדרה ל”טבעי” בפרוצדורה הידנית או האוטומטית היא שהיוזמה ליצירת הקישור היתה בידי מנהל האתר המקשר (בתנאי שהוא אינו גם בעל האתר המקושר). האם אפשר להעלות על הדעת פרוצדורה מעשית ואמינה המבוססת על ההגדרה הזו?

    קרא עוד ב-http://www.actv-tec.co.il/forum/viewtopic.php?f=1&t=5550&start=75.

 4. אני לא מאמין שניתן לתחזק לאורך זמן רשת אתרים מאותו משרד/מחשב ושגוגל לא ידע שכולם קשורים זה לזה. כמה שלא ננסה להתחכם, בסוף מישהו ישכח להכנס לפרוקסי או למחוק קוקיז והופ, נשרפנו!

  ועכשיו לשלב השאלה, נניח שיש רשת אתרים שלא מקושרת בינה לבין עצמה, אך מזוהה ע”י גוגל כרשת אתרים. נניח שאתר אחד מהרשת נענש, האם זה אוטומאטית גורר ענישה ליתר האתרים ברשת? הפחתה במדד האמון? בחינה מחדש?

  • הבהרה – הכוונה ב”רשת אתרים שאינה מקושרת..” – יש לאותו אדם או גוף מספר אתרים הרשומים על אותו שם, מאוחסנים על אותו שרת ואולי חולקים מאפיינים משותפים נוספים.

  • אופיר ורדי

   הנקודה שלא צריף להיות 100% מדוייק – אפשר לגשת לאתרים מאותו ה-IP ואפשר שחלק מהם יהיו באותו אחסון, עם אותם בעלים. השאלה זה היחס – הרי גם גולש רגיל גולש במספר רב של אתרים ביום מאותו ה-IP ויכולים להיות כמה אנשים עם אותו השם שהם בעלים של אתרים וכך הלאה. השאלה האם ניתן לעשות התאמה מוכחת בין כל הפרטים

   • גוגל זה לא בית משפט פלילי. הם לא חייבים לעשות “התאמה מוכחת בין כל הפרטים” מעל לכל ספק סביר, כדי להחליט להעניש אתר כסף בגין חשד לקיומה של רשת אתרי לווין\תמיכה המקשרת אליו – די להם בהערכת הסתברות גבוהה ש”עד המדינה לא משקר”.

 5. סחטיין אופיר. פוסט ממצה ומועיל מאוד!

  מה שכן, אתה בטוח שגוגל נלחמים בתופעה עד כדי שימת לב לגופנים ולצבעים של האתרים ברשת?

  אשמח למקור אם יש לך

 6. אופיר, פוסט מצויין. אפשר להפוך לפראנואיד עם המעקב של גוגל.
  כיום, בניית רשת אתרים בהחלט נהפכה לעבודת נמלים, אך בסופו של דבר זה משתלם.
  כל הכבוד על הפוסט.

 7. קראתי את הכתבה, עם חלק מהדברים אני מסכים ועם חלק לא.

  לא צריך אתר עם מערכת CMS ותבנית כדי להצליח בקידום, אומנם זה עוזר יותר.

  ולא הבנתי למה להתקין תבנית שלא תבליט אותך ולקחת משהו ידוע מראש כמו התבנית ברירת מחדל של וורדפרס ובסעיף אחר רשום “עיצוב ומיתוג” שחלק מזה, זה השוני, הייחודיות וכמובן גם תבנית מעוצבת אישית יכולה להכנס פה בקטגוריה.

  אבל בסה”כ מאמר טוב

  • ההערה שלך לגבי ה CMS לא ברורה לי? בפוסט רשום שאם אתה משתמש במערכת CMS זהה לכל האתרים שלך זה מסוכן.מה זה קשור להצלחת הקידום?

   • אופיר ורדי

    הכוונה שלי שאם פיתחת מערכת CMS שלך וכל האתרים במערכת הזאת הרי יש להם “חתימה” יחודית ויהיה קל מאוד לזהות אותם

    • לפני כמה שנים הצלחנו, בדרך שהיתה גם עקיפה וגם מאד מתוחכמת, לגרום לגוגל העולמי באנגלית להציג גבוה ב-Google Suggest למי שהתחיל להקיש ביטוי חיפוש מאד נפוץ דווקא את ביטוי החיפוש הנדיר שהקשה עליו היתה מציגה במקום הראשון את תוצאת החיפוש שקידמנו.

     זה עבד יפה מאד כמה חודשים, עד שגוגל גילו את “חתימת” המתכנת, שלא היתה להערכתי משהו פשוט כמו IP או CMS משותפים אלא רק יצירת צירוף מקרים יוצא דופן של שני ביטויי חיפוש עוקבים אצל אוכלוסיה מקרית של משתמשי גוגל. זה יצא במקרה בתקופה שבה הנהלת גוגל התחילה להסב את תשומת ליבה מתכונות האתרים אל התנהגות המשתמשים, וחיפשה סדירויות.

    • אופיר לי זה היה ברור אבל לטיובר לא כל כך בגלל זה שאלתי מה זה קשור להצלחת הקידום מבחינתו.

 8. אחלה פוסט, אינפורמטיבי ופרנואידי מאוד.
  דווקא היה מעניין אותי לדעת יותר על התוכן בתוך האתרים האלה.
  האם הם מתיימרים להיות עסק לכל דבר?
  בלוג שמתמחה בתחום מסויים?
  האם הם כולם תומכים ב money site אחד או למגוון אתרי לקוחות שלא בהכרח באותה נישה?
  האם הטקסט עצמו הוא מאוד איכותי או מקבץ של טקטסים באיכות נמוכה?
  ובנוסף – האם אתה מנסה גם לקבל לינקים לאתרים האלה כדי לחזק אותם?

  • אבי, השאלות שאתה שואל הן שאלות מיושנות. כמו שאופיר רומז, בשנת 2014, אחרי “פנדה” ו”פינגווין”, אין יותר טעם לשאול מה ידוע (!) אודות מה גוגל מרשה בנושא התוכן של דפי רשת אתרי הלווין\תמיכה שנועדו רק להוציא קישורים מלאכותיים מתוך טקסט “רלוונטי”, אלא איזו החלטה (!) אתה מוכן לקבל בדבר הסיכון שגוגל יעניש מחר את אתר הכסף שלך בגלל קיומם של קישורים מרשת אתרי הלווין\תמיכה שהקמת.

   אם כי אינני מוצא יותר התייחסות ספציפית ליחס של גוגל לקישורים מאתרי לווין\תמיכה ב”הנחיות גוגל למנהלי אתרים” (https://support.google.com/webmasters/answer/66356?hl=iw) כל בר-דעת יבין מהדוגמאות שפורטו שם שקישורים כאלה “אינם טבעיים” ןיגרמו לעונש במוקדם או במאוחר.

   • תיקון: אופיר ורדי לא רק רומז אלא טוען ומנמק.

    • עמנואל,
     אתה יכול גם לומר שכל הפוסט הזה הוא מיושן ולא רלוונטי כי הוא נוגד את הנחיות גוגל.
     אני חושב שזה די ברור.
     בהנחה שאופיר (או אחרים) מנהל רשת כזו, הוא יידע לענות לא רק איך להימנע מעונש אלא יוכל לתת פרטים וטיפים מעניינים על המידע והאסטרטגיה באתרים עצמם.

     מה לעשות שלא כל אתרי הכסף בעולם יכולים למשוך קישורים טבעיים.
     נגר באיזור תעשייה בפ”ת כנראה לא יוכל לקבל קישור משום מקום מעניין באופן אורגני אז אנחנו עדיין נאלצים לתחמן קצת.
     אף אחד פה לא המציא את הגלגל.

     אני בטוח שכולם פה ישמחו לשמוע ממך על טיפים להשגת קישורים טובים באופן אורגני אם תרצה.

     • אופיר ורדי

      אבי בכתבה לא נכנסתי לנושא מה יש ברשת ואיזה אתרים היא מכילה – זה לא רלוונטי.
      כל אחד יעשה מה שהוא רוצה – ברור שמומלץ שהאתרים יהיו איכותיים, מקצועיים וטובים ככל הניתן.
      המטרה במאמר היא לבחון איך ניתן להפחית את הסיכון לא רק מצד גוגל – אלא גם מצד מתחרים שרוצים לנתח את הפעילות שלך.
      נניח שאתה עוסק בתחום קידוחי הנפט. יש לך מספר אתרים בנושא ואתה מתחרה מול מספר גופים אחרים. התנועה מגוגל מאוד חשובה לעסק וכולם מתחרים על המיקומים הראשונים. זה מעניין אותך איזה אתרים המתחרים שלך מקימים? מה הם עושים באתרים? מה יש להם? מהי אסטרטגיית הקידום שלהם? אני מאמין שכן. ככה זה בתחרות בכל העולם העיסקי ולא רק בתחום האינטרנט – שטראוס מאוד רוצה לדעת מה עלית מתכננת ועושה

     • הקמת רשת אתרי לווין\תמיכה (גם אם אינם מקושרים ביניהם) היא לא חידוש. זה בדיוק מה שעשו גם המתחרים הראויים בזירות תחרותיות, אם הקצו לכך די תקציב, כך שבסופו של דבר רשת אתרי הלווין\תמיכה לא העניקה יתרון תחרותי. יחד עם זאת, מודעות לסיכון והקפדה לא להסגיר את עובדת היותם אתרי לווין\תמיכה היתה יכולה להעניק יתרון תחרותי מול מתחרים לא זהירים שקישרו למשל בין אתרי הרשת לבין עצמם ובין אתרים שמחוץ לרשת אל כל אתרי הרשת.

     • אבי, בעידן שבו הנהלת חברת גוגל מחליפה בהדרגה את שיטת הדירוג, משיטה שמבוססת על מדידת תכונות הדפים המקשרים לתוצאת החיפוש לשיטה שמבוססת על מדידת רמת שביעות הרצון היחסית של מבקרי תוצאת החיפוש (בהשוואה לביקוריהם בתוצאות החיפוש האחרות) לא די ב”טיפים” כי צריך “להחליף את הראש”.

      מכל מקום, למי שעדיין מאמין שגוגל ימשיך “לאהוב קישורים”, או שמוכן להמר על כך ששיטת הדירוג שמבוססת על קישורים תמשיך להיות מופעלת על התוצאות לביטויי החיפוש המאפיינים את שוק היעד שלו, כתבתי פה ובפורום אקטיביטק, לפני כשנתיים, שהפתרון המעשי הוא יצירת תוכן שיהווה “מלכודת קישורים (טבעיים)” (במובן החיובי של הביטוי). אלא שבניגוד לשאר הממליצים על השיטה הזו אני הוספתי ש”מלכודת הקישורים” חייבת להיות גם חד-פעמית (לא מועתקת) וגם כזו שלא ניתנת להעתקה, אחרת ליוזם הקישור יש יותר מדי ברירות לאן לקשר, ויעילות השיטה תפחת באופן קיצוני. נוסף על כך, המצאת “מלכודת קישורים” מוצלחת היא לא מלאכה שמתאימה לכישורים האישיים ולהכשרה של מקדמי האתרים וכותבי התוכן שלהם.

      אם תקרא את התגובות האחרות שלי לפוסט הזה תראה שכיום אני כבר לא בונה על הרעיון של “קישור לשם קישור” ולכן הפתרונות המעשיים שאני מפתח הם הרבה יותר קיצוניים.

     • פבל ישראלסקי

      אבי, שאלות מצויינות וממש לא מיושנות.

     • פבל, כל שאלה מהדגם “מה היא הנוסחה לקידום נכון באמצעות רשת אתרי לווין\תמיכה?” (וזה הוא דגם השאלות של אבי) היא שאלה מיושנת בעיני מי שהשתכנע שגוגל משתמש באלגוריתם דירוג נפרד לכל ביטוי חיפוש (!), שפועל על פי עקרונות הבינה המלאכותית, כי מספר הנוסחאות מתקרב למספר ביטויי החיפוש.

      לא התרשמתי שאבי נעלב מהתגובה שלי, ואולי הסיבה לכך שהיא מנומקת היטב, מה עוד שהנימוק מושאל מתוך הפוסט של אופיר ורדי:

      “כמו שאופיר ורדי טוען ומנמק, בשנת 2014, אחרי “פנדה” ו”פינגווין”, אין יותר טעם לשאול מה ידוע (!) אודות מה גוגל מרשה בנושא התוכן של דפי רשת אתרי הלווין\תמיכה שנועדו רק להוציא קישורים מלאכותיים מתוך טקסט “רלוונטי”, אלא איזו החלטה (!) אתה מוכן לקבל בדבר הסיכון שגוגל יעניש מחר את אתר הכסף שלך בגלל קיומם של קישורים מרשת אתרי הלווין\תמיכה שהקמת.”.

     • תודה פבל.
      כל עוד נושא הפוסט הזה אינו מיושן אז להערכתי גם השאלות שקשורות באיך לפתח את מה שאופיר כותב עליו – גם לא מיושן.
      אם עמנואל טוען שזה מיושן זו זכותו המלאה אבל זה לא אומר שאני או כל אחד אחר חייב להסכים איתו.
      ולא, לא נעלבתי עמנואל.

      כל אחד רשאי להביע את דעתו בנושא וכמו שניכר כאן ובהרבה שרשורים אחרים – לא כולם מסכימים עם עמנואל. כל אחד עם הסיבה שלו.

 9. דרך נוספת שיעזור לכם לבניית רשת, היא שיתופי פעולה עם בעלי אתרים.
  זה לא מצריך אתכם לרכוש דומיינים, לא צריכים דומיינים בפרוקסי,
  לא צריכים לטפל בעיצוב, הוא ממתג את עצמו לבד,
  לא צריכים לשלם עבור אחסון,
  אין צורך ל IP שונה לכל אתר ברשת,
  לא צריכים לנהל את האתר,
  כנראה שה WMT יהיה של בעל האתר ולא שלכם, מקסימום תעשו חיבור אליו בחשבונות מיילים שונים

  בקיצור נראה לי שהבנתם !

  אבל – חשוב חושב חושב
  מה שכן זה מצריך מכם זה להיות ישרים אם בעלי האתרים שאתם משתפים איתם פעולה ולעשות עבורם גם עבודת קידום ולא רק לטובתכם.
  אחרי הכל קידום שלהם זה קידום של הרשת שלכם.

  כמחזיק אתרים זו ההצעה שלי אליכם

  בצורה הזו שני הצדדים מרווחים ואתם יכולים להשתמש במה שיש וקיים כבר (בצורה הוגנת) לטובתכם ולטובת בעלי האתרים.

  • דצ’ו, מדברייך משתמע שיעד הקידום הוא לבנות עוד ועוד קישורים שיוצאים מטקסט “רלוונטי”, ולא לנצח את המתחרים בך על השגת המיקומים העליונים בתוצאות החיפוש.

   • קודם כל הטקסט צריך ויכול להיות רלוונטי (בלי מרחאות).
    הפוסט הזה נכתב על רשת אתרים בתוך אתר שמתעסק בקידום אתרים… אז בזה אנחנו עוסקים פה.
    למה צריך להקים רשת אתרים, אם לא להשתמש בה בכדי להוציא ממה קישורים לאתרי הרשת ולחזק אותם על מנת שהבעזרתם נוכל לחזק גם את לקוחותינו/אתרנו ?!
    וזאת על מנת לנצח את המתחרים בך ולהשיג את המיקומים העליונים בחיפושים הרלוונטים לך.

    ( או שלא הבנתי אותך 🙂 )

    • דצ’ו, זה בדיוק העניין: האם לאור ההנחיה של גוגל לבעלי\מנהלי האתרים שלא ליצור “קישורים שאינם טבעיים” (http://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=iw&answer=40349), והעובדה ששינוי האלגוריתם “פינגווין” של גוגל מעניש בפועל מזה שנתיים טיפוסים שונים של קישורים שאינם טבעיים (משמע, נוצרו ביוזמת (!) מקדם האתר המקושר ולא ביוזמת מנהל האתר המקשר, יש עוד מקום לבנות אתרים שאינם טבעיים כדי להוציא מהם קישורים שאינם טבעיים, ולקוות שהם יועילו לאורך זמן ולא יענשו.

     התשובה של אופיר ורדי, להבנתי, היא שאפשר עדיין ליצור קישורים מרשת אתרי לווין\תמיכה, בתנאי שמודעים היטב לסיכון ומסתירים מגוגל עד כמה שאפשר את עובדת היותם אתרים שאינם טבעיים ואינם לגיטימיים. מעניין לקרוא בהקשר זה את הויכוח המתנהל מזה זמן רב בין מנשה אברמוב לביני (http://www.actv-tec.co.il/forum/viewtopic.php?f=1&t=5550&start=75) כי כל אחד משנינו, ומסיבות שונות לחלוטין, לא מסכימים עם דעתו של אופיר.

 10. פוסט מצוין כרגיל 🙂 מאד נהנתי לקרוא.

 11. שים לב: אינקוגניטו לא מנטרל את גוגל ממה שאתה עושה.
  זה אכן לא שומר היסטוריה באופן פעיל, אבל המידע שאתה מזרים שם אכן עובר לגוגל לצרכי ניתוח ובקרה.

 12. אופיר, יופי של פוסט. נהניתי מאוד. שאפו!

 13. חצי אוף טופיק אבל עדיין רלוונטי לעניין רשתות האתרים… בדקתי אתר בנושא עורכי דין שמקודם ע”י חברת קידום מובילה. הנה מה שמצאתי בבדיקה זריזה:

  1. האתר מקושר מרשת של 6-7 אתרים של עורכי דין. כל אתר ברשת הוא של עורך דין “אמיתי” אבל כמעט כל האתרים מקושרים בינם לבין עצמם.
  2. הקישורים כולם יוצאים מהפוטר והם cross site
  3. שונות האנקור טקסט נמוכה עם אנקורים מדוייקים רבים.
  4. כל הקישורים לדף הבית.
  5. בכל הדפים קיים גם קישור לאתר חברת הקידום עם האנקור “קידום אתרים” (אם לגוגל עוד היה ספק שכל האתרים מקודמים או לחילופין שלא “ידע” שכולם מקודמים ע”י אותו גורם..).

  האתר שבדקתי נמצא בתחתית דף ראשון לביטוי החיפוש הראשי שהוא דיי תחרותי.

  נראה שנכון לעכשיו זה עובד להם יפה מאוד.

  שאלתי: אני לא הייתי מעז לעשות 10% ממה שאותה חברה עושה. האם מישהו יוכל להגיד לי על מה אותה חברה מסתמכת כשהיא פועלת בצורה כ”כ מפורשת/מסוכנת וכ”כ לא תואמת את ההנחיות של גוגל?

  • אופיר ורדי

   אורי, רשה לנתח או לבקר את הפעולות בלי לראות על איזה אתר מדובר. אם נתייחס רק למה שאתה כותב סביר להניח שיש עוד דברים שמשפיעים כמו ותק / איכות האתר / קישורים שלא ראית וכדומה.
   יחד עם זאת יכול להיות שכמו שכאן זה הצליח יש עוד 50 אתרים שהחברה קידמה בדרך הזאת וזה לא הצליח – קל לראות את ההצלחות וכל עוד אתה לא יודע מהן הכשלונות אי אפשר להגיד שזוהי דרך מוצלחת.

  • אורי, אני מסכים עם אופיר. מקום 10 איננו מעיד ש”זה עובד להם יפה מאד”, אלא רק שכל מי שנמצא ממקום 11 והלאה עשה עבודת קידום עוד יותר גרועה. התובנה הזו נכונה גם אם אתה מוצא עבודה גרועה אצל מי שנמצא במקום 1 לביטוי תחרותי ביותר.

 14. היית צריך לקרוא למאמר הזה: ‘איך אני בכל זאת ממשיך לעבוד על גוגל’

  אלו לא טכניקות קידום, אלו טכניקות בלאק האט מובהקות

  • אופיר ורדי

   לא מדוייק – המטרה בפוסט היא לא להסביר איך לעבוד על גוגל אלא איך אפשר לשמור על הפרטיות של בעלי אתרים. המטרה כאן היא להאיר את המצב העמום שגוגל בעצמה לא טורחת להבהיר ולהיות שקופה ולהגיד איזה נתונים היא אוספת ואיזה לו.
   כמו כן יש לזכור את המתחרים – כל עסק דואג לשמור על מידע, שיטות עבודה וידע מפני המתחרים ואין סיבה שבאינטרנט זה יהיה שונה

   • אוני ואופיר, אתרי לווין\תמיכה נועדו הרי להוציא קישור ש”איננו טבעי” מתוך טקסט רלוונטי, שנכתב במיוחד רק כדי לעטוף את הקישור. גירסה יותר זולה של הרעיון הזה הם הקישורים היוצאים מתוך “מאמרים” באתרי “מאמרים” שאיש לא קורא, וגם הם אסורים על פי “הנחיות גוגל למנהלי אתרים”.

    בין אם מצליחים להסתיר מגוגל וממנהלי האתרים המתחרים את עובדת היותם אתרי לווין\תמיכה באמצעות הסתרת הבעלות ושאר 18 “כללי הזהירות” הנוספים, העובדה היא שזאת מלחמת המאסף של מקדמי האתרים בהנהלת חברת גוגל, וברור מי הולך פה לנצח.

 15. אבי כתב (מרץ 2nd, 2014, 8:45):
  “תודה פבל. כל עוד נושא הפוסט הזה אינו מיושן אז להערכתי גם השאלות שקשורות באיך לפתח את מה שאופיר כותב עליו – גם לא מיושן.
  אם עמנואל טוען שזה מיושן זו זכותו המלאה אבל זה לא אומר שאני או כל אחד אחר חייב להסכים איתו.
  ולא, לא נעלבתי עמנואל.

  כל אחד רשאי להביע את דעתו בנושא וכמו שניכר כאן ובהרבה שרשורים אחרים – לא כולם מסכימים עם עמנואל. כל אחד עם הסיבה שלו.”

  א. נושא הפוסט מיושן – כל מי שלא פינטז שהוא יהיה תמיד יותר חכם מעשרות אלפי המהנדסים והמדענים שעובדים אצל ה”אויב”, ובמיוחד מאז “פינגווין”, היה אמור לנקוט באמצעי הזהירות שאופיר מפרט. מה שלא מיושן הוא בעמדה של אופיר – הקמת רשת אתרי לווין\תמיכה (גם אם אינם מקושרים ביניהם) היא סיכון מחושב (!) ולא סתם שיטת קידום מוצלחת.

  ב. אני התרשמתי מסגנון הצגת השאלות שלך ומהניסוח שלהן, אולי בטעות, שאתה מבין את הקמת רשת האתרים כשיטת קידום מוצלחת בכל מקרה, ולכן אתה יורד לפרטים שאליהם טורח לרדת רק מי שהחליט לקחת את הסיכון, או שלא הבין שמדובר בסיכון מחושב.

  ג. הדיונים המתנהלים בפורום הזה צריכים להיות דיונים מקצועיים ענייניים, שנועדו לצמצם את חוסר הודאות הכפויה על כל העוסקים במקצוע (למעט אורי זילברשטיין) ולא דיונים בענינים שבטעם – איזה זמר מזרחי שר יותר יפה או איזו דוגמנית יותר יפה. בעניינים שבטעם אין טעם לנמק, אבל בעניינים מקצועיים שהפרנסה תלויה בהם הכרחי לנמק אחרת עוסקים רק ב-wishful thinking.

  ד. בדיון מקצועי ענייני תגובות שאינן ביקורתיות הן חסרות ערך לחלוטין, וגם לתגובות שמסכימות עם מה שהציג המחבר יש ערך רק אם הן צמודות לראיות נוספות המחזקות את מה שהציג המחבר. הטענה שלכל אחד יש זכות להביע דעה משלו, גם בנושאים שאינם בנושאים שבטעם, היא טענה אבסורדית – אם אתה מוכר קפה ומאפה ומחשב ללקוח 15=5+5, אין לך זכות לעשות את זה, גם אם זו דעתך. פה אנחנו מבררים אם החישוב שלך נכון, אם הטענה שלך עומדת במבחן ההגיון, ואם היא נקיה ממשאלות לב. הרבים שאינם מסכימים איתי אינם טורחים לצרף נימוקים שמראים במה אני טועה, ולכן אין לאי-ההסכמה שלהם כל ערך. לעומת זאת, מנשה אברמוב למשל, טורח בדרך כלל להמציא נימוקים נגדיים, ומחייב אותי בכך לשפר את הנימוקים שלי, ואם אי-אפשר, להודות שטעיתי.

 16. הי אופיר תודה על הפוסט
  אבל אני חושב ששכחנו כאן להתייחס למשהו חשוב: איך לגרום לאתרים ברשת שלך להיות טובים? כי זה שהם לא קיבלו עונש מגוגל עדיין לא אומר שהם לאט לאט נחלשו וירדו במיקומים ובסוף איבוד מערכם.
  מה עשית כדי לגרום לאתר לא אמיתי להיראות אמיתי? זה הרבה יותר מעניין ומשמעותי
  האם שמת מספר טלפון אמיתי? האם פתחתלהם פייסבוק? גוגל פלוס? שמת מודעות דרושים?…. שמת דף של תנאי שימוש?

  ספר מה עבד לך הכי טוב?

 17. פוסט מעולה, שאלה קטנה

  כיצד ניתן לחסום כלים כמו Seomoz, Ahref, Majestic Seo מלסרוק את האתר שלי בעזרת קובץ robots.txt ?

 18. אורי זילברשטיין כתב (פברואר 28, 2014, 11:01 )
  “זכור לי ויכוח איתך על דפי הפורום של אקטיביטק שהסתיים בשאלה שלי שסירבת לענות עליה, ונתת לשרשור לרדת מעניין למה.
  לגבי מה שאמרת, אתה זה שציינת אלפים, עכשיו אמרת “אני רשאי להעריך” ובכן להעריך אתה רשאי תמיד, אתה הרי עובד בסביבה של “אי וודאות קיצונית” שלא ניתן לדעת מה יביא המחר, בניגוד אלייך אני עובד עם נתונים וחוקר אותם באופן מתמיד בכדי להסיק מסקנות כמה שיותר מדויקות על ההתנהגות של מנוע החיפוש ביחס לאתרים, תופעות, רשתות וכן הלאה. היושר האינטלקטואלי שלי אינו מוטל בספק, כי אני מלמד רק מה שניתן למדוד, רק מה שמבוסס על נתונים ופחות מתעסק ב”להעריך” או “לשער”. האם אתה טועה לחלוטין בכל מה שאתה אומר? סביר להניח שלא, האם זה מדיד? ואפשר לוודא את זה, סביר להניח שלא, מה שלא ניתן להוכיח שווה ערך לאמונה באל, וגוגל רחוק שנות אור מלהיות אל או לא מדיד. אני שמח שאתה חושב שאני בור מקצועי ושזה מדהים אותך, אותי לא מדהימה ההתנהגות שלך, נשארת אותו “קוסם” שהיית לפני 3 שנים”.

  חיפשתי ומצאתי את שלושת השרשורים האחרונים של אורי זילברשטיין טוען שבלפחות אחד מהם הוא ששאל אותי שאלה שסירבתי לענות עליה. ישפטו הקוראים:

  http://www.actv-tec.co.il/viewtopic.php?f=1&t=1324&p=24123#p24123
  http://www.actv-tec.co.il/viewtopic.php?f=1&t=2475&p=23945#p23945
  http://www.actv-tec.co.il/viewtopic.php?f=1&t=2543&p=24126#p24126

  לתועלת הקוראים אציג פה שוב את הקטע הראשון מהשיעור הראשון ב”מבוא לקידום אתרים”, כפי שלימדתי אותו בשנת 2011:

  א. מנוע חיפוש מחשב לכל דף ברשת האינטרנט ציון עבור כל פרמטר המתייחס לתכונות הדף ולתכונות הדפים המקשרים אליו.

  ב. ציוני כל הפרמטרים מסוכמים לציון הרלוונטיות המשוקלל של הדף לביטוי חיפוש נתון (זהו מונח בסיסי בתורת המידענות). לציון המשוקלל שמנוע החיפוש גוגל מחשב אין גבול עליון.

  ג. מנוע החיפוש מסדר את כל דפי רשת האינטרנט, שיש להם ציון רלוונטיות משוקלל גבוה מ-0 לביטוי חיפוש נתון, בדפי תוצאות החיפוש לאותו ביטוי על פי הסדר היורד של ציוני הרלוונטיות שלהם.

  ד. לציבור, כולל מקדמי האתרים ומפתחי הכלים השונים שנועדו לסייע למקדמי האתרים בעבודתם, אין כל גישה לציוני הרלוונטיות עצמם ולפערי הציון שבין כל שתי תוצאות חיפוש סמוכות, אלא רק לסדר היורד שלהם כפי שהוא משתקף בסדר המיקומים בתוצאות החיפוש.

  ה. מתחייב לוגית שמקדם אתרים או כל כלי שנועד לסייע לו בעבודתו איננו יכול לדעת האם תוצאת חיפוש עלתה במיקומים בזכות ביצוע עבודה שהשיגה ציון רלוונטיות משוקלל שהוא גבוה מהציונים של תוצאות החיפוש שהוצגו קודם מעליה, או בזכות העובדה שלתוצאות החיפוש שהיו מעליו ירדו ציוני הרלוונטיות מתחת לציון הרלוונטיות של תוצאת החיפוש שעלתה מיקום, למרות שאפשר שגם הציון שלה ירד, אבל הרבה פחות. אפשר גם שהמיקום של תוצאת חיפוש יורד, למרות שהציון שלה עלה, אבל הציונים של תוצאות החיפוש שהיו מתחתיה עלו הרבה יותר.

  ו. מהעובדה הזו (שאין גישה לציוני הרלוונטיות עצמם) מתחייב שאין למקדם האתרים, ולכלים שנועדו לסייע לו, דרך לדעת האם פעולת הקידום שקדמה לשינוי במיקום הייתה מועילה לציון או מזיקה לציון. ואם היא הייתה מזיקה לציון, למרות שנגרמה עליה במיקום, הרי שפער הציונים שבינה לבין תוצאות החיפוש שמתחתיה הצטמצם, מקדם האתרים משלה עצמו שהפעולה המזיקה דווקא הועילה, ויחזור עליה עד שייפול להפתעתו למקום גרוע במיוחד.

  ז. מהעובדה הזו גם מתחייב שאם תוצאת החיפוש שאותה אתה מקדם היא במקום X בגוגל, לא גוגל הוא שקבע שהיא תהיה במקום X, אלא היחס שבין השפעת פעולות הקידום שלך על ציון הרלוונטיות המשוקלל לבין השפעת פעולות הקידום של המתחרים על ציוני הרלוונטיות המשוקללים של תוצאות החיפוש שלהם.

  ח. זו הסיבה העיקרית (בצד אי-הידיעה מה יעשו המתחרים, איך ישוכללו המערכות של גוגל, ואיך תשתנה מדיניות הנהלת חברת גוגל) מדוע קידום אתרים איננו מקצוע שעוסק בעובדות, כמו למשל פחחות רכב, מקצוע שבו בעל המלאכה רואה בעין מה דורש תיקון והאם התיקון הצליח, אלא מקצוע שמהותו קבלת החלטות בתנאי אי-ודאות קיצוניים (קרובים ל-100%).

  מסקנה: כאשר עמיתנו אורי זילברשטיין מספר לנו ש” עובד עם נתונים וחוקר אותם באופן מתמיד בכדי להסיק מסקנות כמה שיותר מדויקות על ההתנהגות של מנוע החיפוש ביחס לאתרים, תופעות, רשתות וכן הלאה… היושר האינטלקטואלי שלי אינו מוטל בספק, כי אני מלמד רק מה שניתן למדוד, רק מה שמבוסס על נתונים ופחות מתעסק ב”להעריך” או “לשער”” הוא פשוט מפנטז. ומאחר והוא גם מלמד את הפנטזיות הללו למי שחולם לרכוש מקצוע טכני מבוקש ב-140 שעות (שוליה של סנדלר לומד הרבה יותר!) הוא מטעה גם אותם.

  • אני מבין מההצבעות שלפחות שני מקדמי אתרים אינם מעוניינים לדעת איך פועל כנראה מנוע החיפוש גוגל. כאשר אלפיים מקדמי אתרים בישראל הבינו בשנתיים האחרונות שהם אינם מבינים איך גוגל פועל, הם עשו לפחות את המעשה המתבקש ונטשו את המקצוע.

 19. היי,
  בעבר היה לנו ויכוח לגבי הפוסט הישן שלך שאתה אומר שקישורי רשת בלוגים זה יותר גרוע מקישורים מרוסיה ופוגע באתרים וגם חברינו עמנואל אמר אותו דבר…

  מצחיק מאוד שאתה כותב פוסט “19 כללי זהירות לבניית רשת אתרים איכותית שגוגל לא ייפסול לעולם”

  • אופיר ורדי

   דיברתי כאן על רשת אתרי תמיכה בלוגים?
   לפי דעתי רשת אתרי תמיכה לא תסייע לך גם אם תנקוט בכל אמצעי הזהירות שכתבתי כאן

 20. אופיר ורדי

  אכן רשת אתרי תמיכה לדעתי היא אסטרטגיה גרועה במיוחד. בפוסט הזה לא התייחסתי לבניית רשת אתרי תמיכה אלא כיצד לתחזק אתרים איכותיים השייכים לאותו גורם. אתה רוצה להחזיק רשת אתרי תמיכה? הפוסט הזה גם רלוונטי

 21. פוסט מעולה אופיר, אבל חשבתי שאתה חסיד WHITE HAT כמו עמנואל שדוגל בקישורי גולשים אמיתיים בלבד , אני לא רואה הבדל בין רשת אתרי תמיכה\לרשת אתרים איכותיים השייכים לאותו גורם או לפוסטים אורחים, מבחינתי זה אותו דבר במקרים מסויימים השפעת הקידום שלהם זהה, רק תבדל אותם כמו שצריך.

  בגלל זה נראה לי מוזר שכתבת פוסט כזה 🙂
  בכל אופן אחלה טיפים

 22. מעניין אותי רשת האתרים של דפי זהב.. אפשר לקבל תמונה ברזולוציה גבוהה יותר . 🙂

 23. כל המאמר עוסק באיך לתחמן את גוגל, שלא יזהה את רשת האתרים שלך.
  יכול להיות שזה עוזר לקידום, אבל העיקר הוא לבנות אתרים שנותנים ערך מוסף למשתמש ועדיף להתמקד ביצירת ערך למשתמש מאשר לתחמן את גוגל.

  • יובל,

   א. המחבר כתב בפירוש שנקיטת אמצעי הזהירות המומלצים לא יתרום לקידום אבל ימנע נזק לקידום. אני הוספתי באחת התגובות הקודמות שזה יביא תועלת בעיקר למי שרוצה להשתלט על שני מקומות או יותר בעשירייה העליונה של תוצאות החיפוש.

   ב. איך לדעתך יתרמו הכישורים האישיים ומסלול ההכשרה של מקדם האתרים “לספק ערך מוסף למשתמש”? עש עכשיו הוא היה צריך להשפיע על “יוצרי קישורים” פוטנציאליים, ואם הם השתכנעו, הקישור החדש השפיע במישרין על האלגוריתם של גוגל (לפחות מאז מאז שגוגל למדו לזהות ולהעניש קישורים שנשתלו על ידי רובוט). אבל מעכשיו, הוא צריך להשפיע במישרין על אוכלוסיית המבקרים באתר (!), כי רמת שביעות הרצון היחסית שלהם מהביקור, היא שמשפיעה במישרין על האלגוריתם של גוגל.

 24. באופן אישי אני לא חושב שצריך להסתיר שום דבר ממנועי החיפוש וכך גם אני פועל היום בשונה מבעבר 🙂

  • אופיר ורדי

   צודק. גם מהמתחרים אתה לא רוצה להסתיר כלום?
   תוכל לדלוח אלי את רשימת האתרים שלכם ואת הקישורים הנכנסים של כל אתר ופעולות הקידום שעשיתם?
   תודה

 25. אופיר,
  אני פיתחתי פלטפורמה לבניית אתרים תדמיתיים על בסיס תבניות עיצוב שלי. כל התבניות שאני מעלה יושבים בVPS עם IP אחד. רוב הדומיינים רשומים על שמי.
  האם זה יכול לפגוע בקידום האתר שלי, או באתרי לקוחות?

  • דן ראיגרודסקי

   אם אתה מפעיל את האנליטיקס מה vps עצמו ואם אתה מכנס לממשק ניהול רק מה vps אז אתה בסדר

 26. אופיר, תשמע לי, אם הייתי נציג של גוגל הייתי מגייס אותך לעבוד במטה 🙂 יישר כח על המאמר המושקע שנותן לנו כיווני מחשבה רבים; אם נאמץ רק חלק מהדברים שכתבת, אני מניח שנהיה מוגנים מעט יותר. תודה!

 27. מאמר טוב חידשת הרבה דברים, קדימה תמשיך הלאה .

 28. גוגל לא יכולים לגלות לאיפה השיחה מנותבת במקרה של מספר טלפון וירטואלי?

 29. דן ראיגרודסקי

  כל ה 19 כללים האלה טובים אך לא מספיקים כלל
  1. ה cookies מסגירים אתכם
  2. אם אתם נכנסים לממשק הניהול בכל אתר מאותו מחשב אז גוגל מזהה שאותה מכונה מנהלת מספר אתרים.
  כדי שה 19 כללים האלו יהיו רלוונטים יש להיכנס לכל אתר , לכל אנליטקס ולכל ממשק הניהול (או לכל דבר אחר שקשור לאתר) ***ממכונה שונה*** ומכתובת IP שונה.
  זה לא מסובך כלל

 30. אהלן
  תודה על הכל
  השאלה שלי
  היה לי ולשותפי אתר עם מאמרים על חינוך מיוחד זה הופיע במקום מאד טוב בגגול
  לפני חודש פתחתי עוד אתר לבד
  בגגול רשמתי שתיים ביחד (לצערי רק עכשיו ראיתי שאתה כותב לא לעשות את זה )
  וכן כמה מאמרים “שלי” העתקתי גם לתוך אתרי החדש
  אני לא מבין מה הסיבה, אבל גוגל לא מביא את האתר שלי החדש בחיפוש
  אולי הם חושבים שהעתקתי? (אבל הרי שתייהם רשומים על שמי)
  ובכלל מה אכפת לגוגל שיהיה לי 2 אתרים

  המון תודות!!!
  אלי

 31. אני מתעסק בצילום, חשבתי להקים מספר אתרים שכל אחד מהם מציע שרות בתחום אחר בצילום, דוגמא: צילום פורטרט לעסקים, צילום מוצרים, צילום מזון….
  האם לדעתכם מבחינת גוגלי יחשב כעברה או כהקמת רשת?
  הערה: הדומיינים כרגע רשומים על שמי. ואני מעוניין להשתמש בחברת איחסון אחת.

 32. אבל מה לגבי כל המאמרים האחרים שאומרים שהיום חובה לבנות רשת בכדי לקדם את האתר ? הרי זה ברור שזה לא מעט עבודה, אני חושב שאתר שהוא מתמחה רק בדבר אחד בכדי לחזק אתץר אחר זה לא כל כך עובד.

 33. הי חברים

  אני רואה שהפוסט מתחילת 2014, אני חושב שפאבל מעדכן את כל הפוסטים שלו אבל….. עד כמה הפוסט הזה נכון ותקף לשנת 2017?

  תודה

  קובי

 34. תודה על המאמר. ללא ספק נותן מידע נוסף רב ערך.
  סחטיין

 35. היי תודה על המאמר המעמיק, ייתכן ששאלו לפני אך האם מניסיונך רוב ההמלצות עדיין תקפות גם לשנת 2019?
  נראה כי מנועי החיפוש יודעים עלינו הכל גם אם אנחנו א מכרום וכיו’
  האם יש יתרון בהסתרה לעומת רשת גלויה לחלוטין והאם יצא לך לבדוק מצב של רשת גלויה לחלוטין?
  גלויה כלומר לגוגל.
  במידהו וכבר כתבת על זה אז אשמח להפנייה לעמוד רלוונטי.
  תודה מראש
  תמיד מרנן ומעניין לקרוא אצלך
  ג’וזף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *