מותו של העידן הטכני – איך להביא תנועה אמיתית (וממושכת) לאתר?

האמת היא שהעידן הטכני לכאורה לא היה קיים אף פעם. בפועל, חברות קידום האתרים הצליחו "לגבור" על גוגל בכלים ממש פשוטים כבר מזמן.

מה זה אומר?

עד לפני כמה שנים, היה יכול לבוא לקוח עם צ'ק ביד לחברת קידום אתרים בדרישה "אל תערבו אותי, אין לי זמן, קחו את המפתחות, תביאו אותי למקום הראשון בגוגל, להתראות".

מכאן התהליך היה מאד פשוט: אופטימיזציה על האתר, בניית מערך קישורים, מאמרים, פורומים, אינדקסים, קהילות – אתר דינמי וכו', ושלום על ישראל. רק מהרישום לאינדקסים שהיום כלל לא בטוח מה ערכו, האתר היה עולה לדף הראשון.

העידן הזה פשוט נגמר. לא בגלל "עדכון הפנדה", אלא הרבה מעבר לכך. גוגל נתנו לשוק מקדמי האתרים להשתולל  תקופות ארוכות ובשנתיים האחרונות מורגש שינוי דרמטי שלא היה כמותו. מחקירות שלנו ב- Wisy,  מדובר בהרבה מעבר לפנדה, או פנדה 2.2 שטוענים שיבוא. מדובר בשיפורים ושינויים דרמטיים המשפיעים על כל האתרים. העצם שגוגל זרקו לנו רשמית וקראו לה "פנדה", מסתירה גן חיות שלם של עדכונים מרחיקי לכת שהם פרי מהלך של תקופה ארוכה.

העידן הטכני באינטרנט נגמר

כגולש, כחיית אינטרנט, אני מאד שמח על כך, בתקווה שלא יהיו עוד מאמרי זבל "אודות ברזי משה ובניו, הברזים, עם הברז שעוד לא נראו ברזי מים כאלו…" וכד'. או פורומים שהתגובות בהן  הן "פוסט מעולה" ומתחת  מופיעים לינקים לעו"ד פלילי, הגדלת חזה וספא בירושלים.

הגדיל לעשות בבלוג הזה טל פריהר וציין 19 דרכים לקידום אתר שישרפו לכם את הזמן ואני חותם על כל אחת מהן.

בסדר, עד כאן ברור.

 • את זה שגוגל אמרו מיומם הראשון לבנות אתר לגולשים, גם זה ברור.
 • ואת זה שהתוכן הוא המלך, גם זה ברור.
 • ואת זה שצריך להביא תנועה של גולשים לאתר ולהעלות את משך השהייה בו, גם זה ברור.
 • ואת זה שצריכה להיות ויראליות ושיתופיות. גם זה ברור.
 • ועוד ברור כל משפחת האורגני שחבל שארחיב עליה בפוסט הזה. זה ברור.

אבל מה עושים? זה, ממש לא ברור!

ריבונו של עולם! איך נביא תוכן איכותי, אורגני, ויראלי לנגר, קוסמטיקאית, בנק, עורכי דין, מפעל מתכות, ליצואן חומרי הדברה, לרואה חשבון? (רק אל תגידו לי שרואה החשבון יכתוב מאמר. מתי לאחרונה קראתם כזה?)

מי אלו העסקים בישראל? אני לא יודע מתי יצא לכם לעבור על רשימת הלקוחות שלכם. ליידי גאגא לא אצלנו.

זה קשה מאד, והיום אף קשה מתמיד. לא רק בגלל גוגל, אלא בעקבות עומס המידע על הגולש – עידן הטוויטר, הכל קצר ומיידי. אף אחד לא קורא כלום – כתבות קצרות ומהירות ועם זה אנו צריכים להתמודד.

גם עם בקשות של הלקוח לפייסבוק אחרי שקדחו לו בראש "אין כמו פייסבוק", "רק פייסבוק" "מה, אתה לא בפייסבוק?" מישהו הביא לידים (לא לייקים) מפייסבוק לעורך דין? על ה- Overrating של פייסבוק בפוסט אחר. אני מאלו שטוענים שלרוב העסקים מדובר בבזבוז זמן, למרות כל "גורואי הפייסבוק". אבל כאמור, בפוסט אחר.

אז מה היה לנו?

עסק לא סקסי, כמו רוב העסקים בישראל, יש לו אתר, יהיה לו אתר, זה לא משנה. הלקוח  רוצה בסופו של יום להביא לידים איכותיים לבית העסק שלו. ברור לו, וברור גם לנו, שאין ROI לרכישת לקוחות יותר טוב מהאינטרנט.

לפני שאגש לתכל'ס באספקט אחד, רק אציין שלא ישתמע חלילה זלזול בעסקים לא סקסיים, האמינו לי ששיווק באינטרנט אינו יותר סקסי משום דבר אחר.

זהו ניתוח פשוט של המצב היום יומי והצורך לבדוק איך תוקפים אותו בצורה הנכונה ביותר.

בהסתכלות על אותו עסק יש כמובן את הקידום האורגני, ה- PPC, ה- PPL, ועוד דרכים נוספות להבאת לידים לבית העסק. ה- PPC, היום תחרותי מתמיד ועבר בהרבה תחומים את נקודת שיווי המשקל. זו  אינה תקופת תור הזהב בה קליק היה עולה סנטים בודדים ובסוף החודש היינו מקבלים חשבון מגוגל על סך של 2.17$. באותה תקופה, לעסקים מסוימים כלל לא הייתי ממליץ על האורגני, אלא רק על PPC.

היום, הרבה מאד עסקים מפסידים, פשוטו כמשמעו על כל לקוח שהם מביאים והם אפילו לא יודעים זאת כי אף פעם לא עשו את החשבון של מהי נקודת שיווי המשקל של קמפיין, מתי הוא מתחיל להפסיד, כמה באמת עולה להביא לקוח. בפוסט אחר, אסביר איך לחשב את עלות רכישת הלקוח ואיך לצאת לדרך עם כלים מדוייקים לפרסום. לא בהכרח אבוא עם תשובות טובות, אבל גם "לא שווה לך לעשות קמפיין PPC, לך רק על אורגני ו- PPL", זו תשובה שמספקת כלים לדרך.

אז מה עושים?

אז מולנו יושבת גננת שהאינטרנט מעניין אותה כקליפת השום, והרצון שלה להשתתף בפעולות השיווק שואפות לאפס. יחד עם זאת, היא מבינה שהערוצים של הפלאיירים בבתים ודומיהם לא עובדים. עכשיו הכדור אצלנו. לנו ברור שאינדקסים, פורומי זבל, חוות תוכן, מאמרים וכו' גם לא עובדים.

ראבק! מה עושים??

חשוב להבין שיש הרבה מה לעשות, אבל מה שנשתנה הלילה הזה הוא שהעולם הטכני הופך לעולם קריאטיבי. לא עוד תוכלו להחזיק הודי ב – 250$ לחודש שיקדם לכם לקוח בחו"ל, ותוך שלושה חודשים תהיו למעלה – נגמר העידן הזה. בית העסק צריך להיות מעורב מאד בשיווק של עצמו ולקחת חלק פעיל בכל הרמות. נגמר עידן ה- Turnkey.

בפוסט זה לא ניגע בכל מה שניתן לעשות כי ניתן לעשות הרבה. ניקח אמת אחת שהיא אמת מוחלטת (נכונה כלפי כל אתר, כל זמן, כל שפה, כל תחום וכו'). "תנועה אמיתית ממושכת בתוך האתר טובה לקידום אורגני". וננסה לראות איך בעסקים רגילים ניתן להביא טראפיק אורגני אמיתי לתוך האתר.

בנוסף, ננסה להיות ממוקדים בפתרונות שכל בית עסק יכול לממש. זה קצת לא פייר לשבת מול עו"ד שמתעסק ברכישות ומיזוגים ולהראות לו קריאטיב של אולד ספייס (דובר אינסוף על הקמפיין המבריק הזה, לא ארחיב):

הקמפיין של old spice

או להרחיב על הויראליות של יוטיוב וכמה זה יכול לעבוד אם יש סרטון שיודע לספר סיפור, כמו במקרה של פולקסווגן:

זה פשוט לא יהיה מעשי, לא רלוונטי ובזבוז זמן – כי אלו עצות שתלויות בכישרון והשכפול שלהם קשה מאד ולא מובטח. באופן אישי, בהרצאות שאני מעביר, אני לא אוהב להוציא את המשתתפים עם תאוריה בלבד, תמיד עם פרקטיקה. לא לייעץ ללקוח: "המצגת שלך לא סקסית, היא צריכה לשדר לחוש הרגשי…" עם זה, יוצאים ללא כלים ופרקטיקה מעשית. גם כאן, ננסה בעזרת כמה דוגמאות אמת לעורר את כיוון המחשבה.

ועכשיו לתכל'ס, בואו ניקח עסקים שהם הכי לא סקסיים, לא משתפי פעולה בשיווק, לא טכנולוגיים ולא קריאטיביים ועם המידע הזה נצא לדרך.

שתי עצות לגן ילדים אשר יכולות להתאים לעסקים רבים

היום, בעיקר בחו"ל, לכל גן ילדים יש מצלמות. ההורים הרי מתים על זה. הייתי ממליץ לשים בדף פנימי בתוך האתר את המצלמות של הגן וכך ההורה יישב לו כל היום עם הדף פתוח על האתר. נרוויח את ההורים, הדודים, הסבתות, ודף אחד עם זמן ממוצע של שעות על גבי שעות.

עצה נוספת – ההורים שבינינו מקבלים פתקים עם סיכומים יומיים: "היום למדנו על אליעזר בן יהודה". את הסיכומים האלו הייתי שם בבלוג ללא RSS ולא בניוזלטר, מי שרוצה שיקרא. כמובן שגם כאן הבלוג (שצריך לשבת בתוך האתר) יהיה דינמי ויצפו בו בטוח כל יום.

גן הילדים מובא כאן רק כמייצג כמובן. תפתחו את הכיוון לעסקים. לקוח שרכש דירה מקבלן, לא היה רוצה להתעדכן בהתקדמות הבנייה ולראותה מדי יום? סבתא לא היתה רוצה לראות ולדעת איך הנכדים שלה שוחים כשהיא בבית בטרנינג?

חברת תוכנה, מוצר וכד'

הייתי ממליץ לחברת תוכנה להעלות את כל מערך התמיכה לתוך האתר. נניח שיש לי 50 אנשים ביום שפונים טלפונית לתמיכה. ראשית, אולי יטלפנו פחות וילמדו את האתר, שנית, התומך צריך להוביל את הלקוח יד ביד וללמדו את האתר, ותוך כדי כך נשיג הרבה מאד תנועה אורגנית ביום באתר שלנו בהרבה מאד דפים פנימיים.

יש שחקני תוכנה עם אלפי לקוחות ועשרות אלפי לקוחות (באתי מאחת כזו) שמשום מה, התמיכה שלהם היא בקבצי PDF שנשלחים למייל או טלפונית.

הצעות מחיר

תמיד בהצעות מחיר מקבלים את השיממון הזה של מה ההצעה כוללת, אודות בית העסק וכו', ואז בסוף את המחיר. את כל השיממון, במקום שהוא יהיה בקובץ PDF, שיהיה בתוך האתר! רק את המחיר נשלח בנפרד בקובץ PDF. כך, בכל הצעת מחיר נרוויח כניסה, או כמה כניסות אורגניות לתוך האתר.

נכון, לא דרמה, אבל בכל זאת אורגני. יש עסקים ששולחים עשרות ומאות הצעות ביום!

ניוזלטר

דובר בבלוג הזה על RSS, על RSS  שמראה תקציר וכו'. לא אגע בנקודה זו, אבל לעסקים ששולחים ניוזלטר, אני ממליץ לשלוח פסקת טיזר מכובדת ולינק לאתר. זה מכבד את הגולש. אם בא לו שיקרא, ואם לא שימחק ישר,  ללא עומס או חשש לפספוס.

נקודה קטנה לניוזלטר, אם נגענו: אני מאמין גדול מאד בניוזלטרים שממומשים כהלכה. רוב העסקים מזנים את רשימות התפוצה שלהם ושולחים תוכן שאינו רלוונטי ללקוחותיהם. לרוב, מדובר בפרומו של מוצרים, השקות דה לה שמטה וכו'. זה לא רע למכור דרך ניוזלטר, אבל השאלה היא מה רוצה הלקוח שלך?

שיחות מכירה

להרבה עסקים, שיחות המכירה הן טלפוניות. ישנן שיחות הנמשכות עשרות דקות – רצוי שהאדם המטפל במכירה יעבור עם הלקוח את השיחה כששניהם בתוך האתר. יש לזה ערכים מכירתיים שלא ארחיב עליהם בפוסט הזה, אבל כמובן שיש גם טראפיק אורגני טוב מאוד.

מרצים, סדנאות, חוגים וכל מי שעומד בפני קהל

ניתן לתת את שיעורי הבית דרך הבלוג האישי. לדוגמא, שכל אחד יכתוב בתגובות מה היצירה עשתה לו וכו'. ניתן גם למחוק את התגובות שבוע אחרי, כך שהפוסט ישמש לכיתה הבאה. העיקר שהדף יהיה מאד חי.

מרצים יכולים לתת את כל חומרי הקריאה, הסילבוסים, הערות תובנות, תגובות, הכל בבלוג האישי.

בכלל, אנשים שיש להם תכנים והם עומדים בפני קהל זה עולם שקל מאד למנף.

סקר – מינוף כפול

לעסקים אשר עובדים עם לקוחות ורוצים פידבק, ניתן לעשות סקר מה הלקוחות חושבים עליכם. מרוויחים גם את המודעות לבית העסק וגם כניסות לאתר. כמובן שהסקר יהיה מאומבד בתוך האתר. הרחבתי על השימושים והתוכנה בעבר. למי שאין כוח לקרוא ורוצה את השורה התחתונה – לעבוד עם SurveyMoney לייצר טופס פשוט ולאמבד אותו באתר (האימבוד הוא פיצ'ר חדש יחסית בגרסה החינמית). SurveyMonkey בפועל עובדת ומתאימה להרבה עסקים קטנים ובחינם. העברית קצת נזנחה שם, אבל זה סביר. ניתן לעבוד עם כל תוכנה אחרת שעושה את העבודה. העיקר שנקבל גם ביקורת עלינו וגם תנועה לתוך האתר.

צלמים או בית עסק שבא במגע עם קהל ויכול לצלמם

אנשים מאד אוהבים צילומים, תיוגים וכו'. צלמים, כלל לא ברור לי איך רובם עדיין ממיינים תמונות פיזית עם הלקוח במחשב שלהם. למה לא דרך האתר עצמו? למה לא להרוויח זוג לאחר חתונה וכל הדודים והדודות, האחים והאחיות יריבו על איזו תמונה תיכנס לאלבום? אם כל יום יהיו לצלם 10 אנשים שמשוטטים 4 שעות בתוך האתר זה בכלל לא רע.

כמובן שזה מצריך פיתוח, כמובן שזה מצריך אפיון, אבל שימו לב – זה לא מצריך קריאטיב של אולד ספייס, זה נגיש וזמין וזו תשתית שאחרי שהיא נבנתה, היא תתחזק את עצמה.

לעסקים שבאים במגע עם קהל ויכולים לצלמם – בריכות שחייה, מפעילי קייטנות, טיולים וכו' יכולים להעלות את הגלריה לאתר כמובן. היום עם ההיסטריה של התיוג הייתי מעלה לפייסבוק – אבל זה מצריך חשיבה כמובן כי פייסבוק הוא לא טראפיק אורגני אלינו.

Pay Per Lead – PPL

לעסקים שעובדים עם PPL לרוב יש דף נחיתה ודף תודה רבה, ויש גם כאלו שעושים רידיירקט לאתר. זה לא מספיק ויכול אפילו לפגוע כי אז נקבל שלוש שניות בדף הבית.

דף התודה צריך להיות מזמין ולמשוך את הליד שלנו לתוך האתר. לדוגמא, אם אני מוכר קורס צלילה, אז הייתי שם בדף התודה רבה (לאחר שנשלחו הפרמטרים לרשת השותפים) "עוד שלוש שניות תעבור ותראה ווידאו עם שלושה טיפים על הצלילה הראשונה", כדאי כמובן שהווידאו הזה יהיה מעולה ולא ג'אנק, ואז נרוויח גם את הליד, וגם את התנועה (החינמית) שהגיע מתוך השותפים.

סיכום

הכיוון ברור. כל אפשרות מכובדת להביא את הלקוחות, העובדים, החברים והדודים (לא הודים, דודים) לתוך האתר – מבורכת. תנועה אמיתית ממושכת בתוך האתר תורמת משמעותית לקידום האורגני.

לא מדובר בתנועה דה לה שמטה, לא Sqeeze, לא פופאפ, לא פופאנדר וכו'. תמיד Win Win, תמיד לכבד את הלקוח. אם הלקוח ידע שהובלת אותו לבולשיט, הוא יעלה על זה ברגע. זה לא יחזיק. זה אף פעם לא החזיק.

גם לא מדובר על קריאייטיב גאוני, מדובר על קריאייטיב תשתיתי, כזה שבונים אותו והוא מתחזק את עצמו והוא נגיש לכל עסק.

ברור שחלק מהערוצים שמניתי פה או ערוצים אחרים הם ערוצים שמצריכים פיתוח לפעמים, חשיבה, מאמץ מצד בית העסק וכו'. אבל ככה זה שיווק. שיווק באינטרנט ושיווק בכלל, חייב לערב את כל הגורמים וכולם צריכים לעבוד כמו קונצרט הרמוני.

אי אפשר לעשות קידום אורגני בלי לקחת בחשבון ערוצי שיווק אחרים, חבל לעשות PPL בלי למנף אותו לצרכים אורגניים, אין מה לשלוח ניוזלטר בלי למנף אותו לאורגני וכו' – כאמור קונצרט.

בניגוד לעבר, כיום, עסק חייב להיות שותף בשיווק שלו. הוא חייב להבין את מקורות התנועה, את המיקרו של השיווק ואת המאקרו ולקחת בהם חלק פעיל. הוא חייב להבין שבקונצרט הזה, ללא השתתפות שלו וחשיבה של כולם – לא יהיה את מה שבסופו של דבר עסק רוצה וזה לקוחות. לא קידום אורגני, לא PPL, לא לידים ולא לייקים –  רוצים לקוחות!

כמובן שיש עוד דרכים רבות. נגענו היום רק באספקט אחד של קידום אורגני ע"י הערוץ של הבאת תנועה אמיתית לעסקים שהם "רגילים".

יש לכם עוד רעיונות? אתם מוזמנים לשתף אותם בתגובות מטה.

קרדיט לתמונה: cheerblossom

אודות עידו סלע

עידו סלע
עידו הנו הבעלים של חברת Wisy לשיווק באינטרנט - חברת בוטיק המעסיקה עובדים מהארץ והעולם, העוסקים בטכנולוגיות ותחומים נוספים שאנו אוהבים. עידו חובב סקווש, שחייה, שח, טכנולוגיה, עסקים, מסחר ואנשים.

124 תגובות

 1. מאמר טוב,
  אם כי אני לא מסכים אם כל מה שנאמר.

  אתה מביא בעצם תנועה של לקוחות שהם כבר לקוחות שלך.

  מה שחשוב בעיניי הוא למשוך לקוחות חדשים ולגייס לידים לעסק, לא להשאיר אותם בדף לאחר שהשאירו ליד (לא שזה חשוב, זאת לא המטרה לדעתי באתר עסקי)

  • מדובר פה על רעיונות לקידום אורגני בזמננו. המטרה בקידום אורגני היא להביא יותר לידים איכותיים.
   תנועת גולשים (גם חדשים וגם חוזרים) היא בעלת ערך עצום לקידום אורגני בגוגל.

   • קשה לי להאמין שהדברים הנל יתרמו בצורה משמעותית, הרי מדובר בכניסות בודדות מאוד (אנחנו מדברים על עסקים קטנים בדרך כלל)

    אבל כיוון טוב, בהחלט מועיל ומשדרג את העסק

  • לקוח מרוצה הוא לקוח חוזר ושמביא לקוחות חדשים. אז אם הלקוח משתמש באתר ונעזר בו והאתר באמת עוזר לו, אז הוא יהיה מרוצה מהשירות ויביא לקוחות חדשים ואף הוא יחזור שנית.

   • עידו סלע

    ראשית זה נכון וזה השיווק הכי טוב – לקוחות מרוצים.

    רק לא לשכוח שבהרבה מאד אתרים, הלקוחות כלל לא חוזרים, קח תחום כמו "קרמיקה", כגולש, אתה בא פעם אחת, רוכש או לא (לא משנה) מה שבטוח שאין לך מה לחזור. גם אם רכשת וגם אם אתה סופר מרוצה הסבירות שביום שישי בערב, תציין את קלות התפעול שבה רכשת באתר X, היא סבירות נמוכה.

    עם זאת, אותו אתר גם צריך קידום לא? אז איך נביא אליו תנועה אמיתית?

    • קודם כל כשחבר שלך יצטרך עבודה קרמית אז אתה אוטומטית תמליץ על החברה שממנה קנית ואז כבר הרווחת.
     אבל לדעתי מה שהוזכר כאן הוא אמור להוות תוספת לעבודת הקידום.

     • עידו סלע

      אכן כן. זו בהחלט עבודת תוספת.

      זה לא אומר שמי שיהיה לו טראפיק אורגני טוב צריך לשכוח מאופטימיזציה על האתר, מחקר מילים וכו'.

      בסופו של יום זהו משחק של משאבים, מה אנו צריכים לעשות כדי לספק לעסק שירותים הכי טובים במשאבים שהוגדרו (משאבים הם לא בהכרח רק תקציב).

      ישנם ערוצים שהם קלים ברמת המשאבים כמו מחקר מילים ואופטימיזציה על האתר/דפים וישנם ערוצים שהם הרבה יותר מורכבים וגוזלים הרבה מאד משאבים כמו בניית קישורים מעולה.

      בבניית מערך לבית עסק, חייבים לקחת בחשבון את כל המרכיבים ובדיוק כמו שאנו עושים אופטימיזציה לקמפיין PPC, צריך לעשות אופטימיזציה למשאבים. היכן נשקיע X שהוגדר ונפיק ממנו הכי הרבה.

      מה שרואים היום, לדוגמא קישורים בפורומים, שזה הרבה מאד משאבים, כן עם ערך מסויים, אך לא תמיד מצדיק את עצמו. את המשאבים האלו, צריך לחשבו האם לנתב לערוצים אחרים.

  • חשוב לזכור שאתר לא מיועד רק ללקוחות חדשים אלא גם כשירות ושמירת הקשר עם הלקוחות הקיימים!
   ולנצל את זה לצרכי הקידום זה רעיון מדהים, תודה לכותב הפוסט.

  • אני דווקא חושב שהראייה שלך טיפל'ה מוטעית (come-true). ברגע שאתה מניח את היסודות הפשוטים שאולי דורשים מעט יותר תקציב, אבל עלולים לתת תוצאות טובות יותר בטווח הארוך, אתה בעצם דואג ללקוח שלך ומקדם אותו(אמנם ע"י רעיונות של שיפור פוטנציאל של תנועה קיימת), קידמת אותו=הבאת לו עוד לידים=לקוחות

   • עדיין לא משכנע אותי,
    אמנם רעיונות מעולים מבחינת שיווק ותקשורת לקוחות.

    אבל זה לא קידום אורגני.

    אם אני טועה, ומספר כניסות לאתר (ושוב אנחנו מדברים על בודדות)
    משפיע על מיקום אורגני, אני אשמח לקבל תיקון.

    • עידו סלע

     צריך לקחת כאן הנחות, הרי ההנחה היא שכניסות אורגניות עושות טוב.

     גוגל לא צריכים להצהיר על כך. כמו שהם לא צריכים להצהיר על חשיבות הקהילה וזה ברור כשמש שיש חשיבות הולכת וגדולה לקהילה. חפש justin bieber בגוגל באנגלית ותראה שרוב התוצאות הן קהילתיות כי זה מה שרוצים למצוא.

     בנוסף, צריך להבין לאן גוגל הולכת, בסופו של דבר, גוגל מנסה להתחקות אחרי החיים האמיתיים – מוניטין, ביקורות, וותק, שם טוב, תנועת לקוחות וכו'.

     דבר נוסף הוא הגורם ההשוואתי – לא משווים כאן, טיפול איורוודה לנדל"ן בכמות הכניסות.

     ניקח לדוגמא עסק קטן, מטפל באיורוודה, ככל הנראה לכל מטפלי האיורוודה יש אתרים תדמיתיים בטח לרובם יש משהו כמו 10 עד 20 כניסות ביום. עכשיו נשאלת השאלה האם תוספת של 30 כניסות ביום לאותו התחום לאתר אחד יכולה לעשות משהו. ז"א שתהיה השוואה בין מטפל אחד של איורוודה שיש לו 15 כניסות למטפל אחר שיש לו 45 כניסות.

     זה בדיוק כמו PPC, אופה לחם לא נלחם בפורקס, אופה לחם מול מאפייה וכו' ועכשיו בשוק הזה שגוגל אמור לאבחן אותו צריך לראות מי המנצח.

     דבר אחרון הוא מי אמר רק כניסות בודדות? כניסות מרובות ככל האפשר. אם אתה מסוגל להביא מאות, אלפי או עשרות אלפי כניסות, תבורך!

     • באתר שלנו יש מידע לעובדים, תלושי שכר וכדומה. האם יש דרך למנף את זה לכמה שיותר כניסות ?

     • עידו סלע

      אני מניח שהעובדים נכנסים בעבודה וזה אותו אזור IP, זה בסדר, מוסיף, אבל כמובן עדיף ממקורות אחרים / אזורים גאוגרפיים אחרים.

      תמיד כמובן עדיף שישתמשו בתוך האתר, על זה אין מחלוקת וכמה שיותר, מה שכן הערכים לא גבוהים.

      תחשוב על הלקוחות שלך, ספקים שלך, בני משפחה של העובדים וכו'

 2. חייב להתוודות,
  התחלתי לקרוא את הפוסט, בהתחלה הייתי הססני ולא כ"כ בטוח לאיזה כיוון הוא מתקדם.
  עם נקודה או שתיים אפילו לא הסכמתי אבל הכרחתי את עצמי להמשיך…
  מה שהשתלם בסופו של דבר – חלק מהרעיונות שהבאת אפילו לא הייתי מעלה על דעתי וכמו שכתבת – זה לא עניין של קריאייטיב מטורף אלא משהו סיסטמטי שנבנה לאורך זמן.

  בשורה התחתונה – החכמתי.

  תודה,
  מיכאל

 3. ישנן הרבה מאוד דרכים להתחבב על הגולש. בסופו של דבר הכול שאלה של תקציב. הרי אם לקוח משלם לי אלפיים בחודש, שווה לי להביא צלם ולבנות חוג בית?
  בסופו של דבר ב95 אחוז מהמקרים נבצע רק את הדברים שביכולתנו לעשות INHOUSE כדי לא לנפח את העלויות.
  אני באופן אישי ניסיתי החודש לעשות חלק מהדברים, ואי אפשר להגיד שזה תרם בצורה משמעותית. בחודש הבא עוד הרבה מהלכים חדשים ומבטיח לעדכן במה זה הסתכם.

  • אם יש הוצאות חריגות של פרוייקטים מיוחדים, אז העסק צריך לשלם עליהם בנפרד.
   הרעיון הוא לתת לו שירות טוב ולא רק עבודה טכנית רגילה. אם תתן לו את הרעיונות האלו אתה תעשה עבודה טובה גם לעצמך וגם ללקוח.

 4. היי עידו,
  אני אוהב את הכיוון מחשבה שלך…
  פוסט אורח מאוד איכותי שנותן לך כיוון מחשבה שאני אישית מאוד אוהב אותו.

  פבל, תשקול לקחת אותו על בסיס חודשי, הוא מביא כאן צבעים שלא ראיתי בעבר…

  שיהיה בהצלחה

 5. פבל ישראלסקי

  היי עידו,

  תודה רבה על הפוסט, אהבתי את כיוון החשיבה.

  אני בהחלט מסכים שלתנועה איכותית יש השפעה על הדירוג האורגני (למרות שאף אחד מעולם לא הוכיח זאת).

  מרבית מהשיטות שהצגת מתייחסות ללקוחות קיימים. אז למרות שמבחינת SEO זה לא משנה, מעניין לחשוב על דרכים נוספות שגם יביאו טראפיק איכותי וממושך וגם יתייחסו ללקוחות חדשים – ככה הורגים 2 ציפורים במכה….

  חברים אם יש לכם רעיונות כאלה אתם מוזמנים להציע 🙂

  • יש כאן קצת בלבול בין שני דברים:אם המסר הוא ליצור אתר בעל ערך לא בכדי לעלות בתוצאות אלא בכדי ליצור קהילה סביב אתר ולהפוך אותו למשמעותי יותר – אזי אין כאן הבדל גדול מיצירת דף פייסבוק איכותי.
   ואם המסקנה בהכתבה זה ש "תנועה איכותית משפיעה על הדירוג האורגני" הרי שהחלפנו את הקשר בין סיבה לתוצאה ומשהו כאן לא הגיוני.

   ובלי קשר- -הקידום הישן עדיין עובד ולא יפסיק לעבוד כי הוא קיים במודל זהה למודל הפרסום של האדוורדס.

 6. רועי,

  אני לא בטוח שהורים רבים היו שמחים לחלוק את יקיריהם הקטנים עם כל העולם על גבי מצלמת רשת הפתוחה לכל דיכפין. בנוסף, קשה לי לחשוב על הגננת שתצליח לרשום לגנה ילדים על בסיס שיווק של סוג כזה של פעילות.
  הרעיון של דף התודה אכן נחמד אך מעבר לכך אין הרבה חדש בפוסט מעבר לרעיונות ממוחזרים והרבה מאוד name dropping.

  שיהיה בהצלחה!

  • עידו סלע

   הנושא הוא כמובן לא גן הילדים, אלא לעורר את כיוון המחשבה על טראפיק ממושך.

   אבל אם כבר במצלמות עסקינן, אתן לך דוגמא חיה מלקוח שלנו.

   לקוח בעל מרכז נופש גדול באחד האיים הקרובים אלינו – מצאנו שיש באותו אזור קהל מעריצים גדול לקייט סרפינג שיוצא לים רק אם יש רוח וגלים חזקים מאד.

   שמנו בדף הבית שלו, מצלמה חיה + מהירות רוח, טמפ' וכו'. הרווחנו גם קהל של עשרות רבות שכל היום על האתר, אבל יותר מזה, הרווחנו קהל מטורף שהתחיל להסתובב באזור הנופש, לבוא לרכוש קפה, לאכול וכו'.

   גם קידום אורגני, גם קידום לפרנסה בעזרת תשתית נכונה שמתאימה ללקוח.

   • מצטרף לתגובתו של עידו. ומוסיף. אני קורא את התגובות לפוסט המיוחד במשקלו הסגולי וערכו המעשי, ויש את התחושה של: "הזיזו לי את הגבינה" שמדהדת מבין המילים. הפוסט לא נתן חוקי "כזה ראה וקדש" אלא פתח את החשיבה לכיוונים קריאטיביים חדשים הכול בהתאם לאתר, למוצר ולקהל הרלוונטי. והדוגמא שהביא עידו בעניין גולשי הגלים היא דוגמא קלאסית לחשיבה קריאטיבית.

 7. בלוג מעולה ופוסט מעניין
  הרבה חומר למחשבה ורעיונות מעולים כמובן תלוי איזה אתר מקדמים. כל אחד צריך לקחת את הרעיונות האלה ולפתח אותם בהתאם לאתר שלו.
  תודה על השיתוף

 8. ענק בקפיטל לטרס, בולד ואנדר ליין.
  AWESOME. CAPITAL LETTERS, BOLD AND UNDER LINE.

 9. איתי ברנר

  אני מתחבר בעיקר עם הקטע של הווידאו , כרגע אפשר לספור על יד אחת את האתרים העסקיים (לא אתרי לייף סטייל / חדשות וכו') שמשתמשים בוידאו בצורה טובה ולא כמצגת תמונות או איזה קריין וירטואלי מעצבן.

  אם נניח ניקח עסקי מזון ומשקאות, זה ממש פשע למלא עמוד שלם בטקסט בלי שום קטע וידאו שמראה איך מבשלים ומגישים את המנות, אלא אם כן מדובר באחד מאותם עסקים שקונה תמונות מוכנות של שישלקים וצ'יפס בצלחת. מה שקורה היום שבעלי פאבים מגלים פתאום שאת כל הקטעים הכי טובים שלהם העלו בכלל עם מצלמה של פלאפון ליו-טיוב …

  ניוזטלר : הרבה חנויות וירטואליות אמריקאיות שאני קונה בהן שולחות לי כל מיני הודעות מצחיקות עם כל רכישה כמו למשל "אתה הלקוח האהוב עלינו בגלל שכרגע קנית אצלנו, אבל אל תגלה לאף אחד :-)". בכלל נראה לי שהאמריקאים הם אלופים בזה, ואנחנו צריכים בתוך ישראלים להפסיק לחשוב שלכתוב הודעות ציניות ללקוחות או "לאיים" על הלקוחות שהמבצע נגמר היום זו טקטיקה טובה.

 10. פוסט טוב ואני מסכים לגמרי עם הכיוון אבל מעבר לזה שאתה משתמש בלקוחות קיימים ולא מביא חדשים, העצות הספציפיות בעיתיות.

  1. אני לא הייתי רוצה שהגן של הילד שלי יצולם באינטנרנט וכל מי שרוצה יכול לראות אותו. יש לא מעט פדופילים ברשת שרק מחכים שיחליפו לאיזה ילד חיתול או שאיזה ילדה תוריד חולצה. אם זה היה מוגן בסיסמא אישית, מילא, אבל אז זה לא טוב לקידום.
  2. כנ"ל לגבי תמונות החתונה שלי, לא הייתי רוצה שהם יהיו פתוחות ועוד אחר כך למצוא אותם בגוגל אימג'.

 11. קראתי את הפוסט ומיד רצתי לבדוק את מיקום האתר שמקודם בשיטות זבל על ידי אחת מ 5 חברות קידום האתרים המובילות בארץ. (אני יודע את זה כי הם פנו אלי לקבל קישור זבל, וראיתי איזה קישורים יש לאתר המדובר).
  אז ראיתי שהאתר התקדם ממקום 11 למקום 2 בתוך כ חודש בתחום סופר תחרותי. אם חברה כל כך מנוסה מתנהגת כך אז היא כנראה יודעת מה שהיא עושה.

  אז נראה לי שחלק גדול מהדיבורים של גוגל על העדכונים זה על מנת להפחיד את בעלי האתרים. בתכלס קידום שחור עובד.

  • עסקים אמיתיים לא באים לעשות מכה ולהיעלם. לפני כמה חודשים היה ליצן אחר שהתקדם בשיטות שחורות ועכשיו הוא בבית הקברות של גוגל. אפשר להגיד שקידום שחור עובד, אבל לטווח זמן קצר מאוד, וההשקעה לא שווה את התוצאות.

   תראה מי נמצא במקום הראשון בעזרת קידום אורגני אמיתי. הוא ישאר שם ביציבות תקופה ארוכה מאוד! זה מה שגוגל (ואנחנו הגולשים) רוצים.

   • אם לא היה מדובר באחת מחברות הקידום המובילות בארץ, חברה עם נסיון שיודעת מה עובד ומה לא ב פ ו ע ל . אז הייתי מסכים איתך, אבל מדובר באנשים שיודעים איך לעבוד עם המנוע לאורך זמן.

    מה שאני אומר שלגוגל יש מטרה להציג את עצמו כחכם ועל מנת להרתיע. על זה אני לא חושב שיש ויכוח. בפועל הוא הרבה פחות חכם.

    • עידו סלע

     השאלה המרכזית היא לא להיום כלל.

     השאלה היא לאן נושבת הרוח ומה כדאי לעשות היום כדי לקצור פירות מחר וגם אחרי מחר.

     יתכן ואתר עשה פעולות שחורות מסוימות שקידמו אותו – בסדר. רואים את זה קורה. מה מחר?

     גם חשוב להבין מה בית העסק רוצה, אם בית העסק רוצה לבנות תשתית רצינית לעצמו ולהיות תותח או שהוא רוצה לקדם עצמו כאן ועכשיו ומחר "אחרי המבול".

 12. מאמר מעניין מאוד!!! ולעניות דעתי גם נכון, יש לי מספר שאלות בנושא אבל אני אשמור אותם להזדמנות אחרת פה אני אשאל שאלה אחרת.
  איך אני שם את המצלמות של העסק באתר? האם זה הליך מסובך או קל? האם יש מדריך כלשהו שתוכלו להפנות אותי אליו בבקשה?

  • תשאל, תשאל! לצערי שאלת דווקא את השאלה הכי לא קשורה לנושא של הפוסט.

   אני חושב שעדיף לדון בבלוג הזה על קידום אתרים ולא על פעולות טכניות של התקנת מצלמות.

   בכל מקרה, חפש בגוגל.

   • אוקי יקיר אני לא יודע למה לא שאלתי כנראה בגלל שזה כבר לא אקטואלי אבל פשוט עיניין אותי מאוד.
    כשהתחלתי לקדם את האתר הראשון שלי זה היה אתר של רדיו אינטרנטי.
    באמת שהייתה תנועה מרובה ושהייה יחסית גבוהה באתר (בממצוע – 5 ד'ק) כמובן שהקידום הגיע לתוצאות ממשיות רק לאחר כחצי שנה לערך שבה פעלתי בכל הגיזרות הדרושות לפי הלמידה שלי מקריאה והבנה של כל נושא ה-SEO למזלי היינו חכמים אני והשוטף ועוד לפני פעלנו בגיזרת הרשתות החברתיות וכך הבאנו את הקהל הראשוני והאמת שהגדול ביותר אספנו כל מאזין לשם ואני יראה לך דפים,קהילות ומשתמשים עם כמויות בלתי מוגבלת של מאזינים ומעריצים של התחנה. נגיע לנושא.
    כשלא התקדמתי בצורה שאליה ציפיתי לאחר ארבעה חודשים לערך התייעצתי עם מקדמי אתרים מקצועיים ומביני דבר הם העלו לי את האמת לראשונה את נושא הבאונס רייט (כל המדובר כאן קרה לפני למעלה משנה נושא הבאונס רייט לא היה כל כך מדובר) הבאונס רייט באתר שלי היה על סף ה-80% ואני שואל שאלה:
    האתר שלי הוא אתר רדיו אומנם הכנסתי בו כמויות מטורפות של תוכן איכותי אמיתי שנכתב על ידי בדפים פנימייו וגם בעמוד הראשי בגדר העיניין, הגולש שרוצה רדיו מקבל את הרדיו כבר בעמוד הנחיתה ושם הוא השיג את שלו מלבד מקרים שהוא רוצה קצת לעיין באתר ובכך הוא מסיים את הגלישה שלו, אבל מכיוון שזה רדיו הוא גם לא נכנס ויוצא אחרי דקה אלא יש לו זמן שהייה רב. האם באמת היה חשיבות לכך שהבאונס רייט היה צריך לרדת או שזה בגדר האפשרי לתת לבאונס רייט לעלות אם השהייה גבוהה מגדר הרגיל.

    בסופו של דבר אגב ניסיתי לשפר את הבאונס רייט אבל לא התמקדתי בזה כל כך על מנת להוריד וכן הגעתי לתוצאות ממשיות בכל אחד מארבעת המושגים – רדיו,מזרחית,מוזיקה מזרחית, רדיו מזרחית.

    זו שאלה שיושבת לי על הלב ואני באמת מעוניין להגיע לחקר הדבר ואו לקבל מושג ועניין בנושא.

    • עידו סלע

     שלום ארז,

     ראשית שאלת בעניין המצלמות. זה ממש לא מסובך, אבל כן מצריך בעלי מקצועי.

     בגדול, צריך IP קבוע לבית העסק, מצלמות IP ומקלט. יש היום גם פתרונות אינטרנטיים מלאים במודל ענן. עיקר העלות היא המצלמות, התקנה וכו' השאר זה שטויות.

     בעניין הבאונס רייט – חשוב לי להדגיש אולי לא רק לך, כי יש הרבה מאד שטועים במונח הזה.

     באונס רייט הוא לא Exit Rate – אקזיט הוא כמה אנשים נטשו בדף ספציפי, נניח אדם הגיע לחנות, הגיע למוצר, התעמק בו (שלושה דפים) ופרש בעמוד ההתעמקות – מעניין לראות את הפרישה של עמוד ההתעמקות, למה לא המשיכו הלאה? האקזיט הוא מדד מעניין מאד בשלבי מכירה ובכלל.

     באונס רייט הוא כמה אחוז הגיעו לאתר או לדף דף הספציפי ולאחר דף אחד בלבד, נטשו את האתר כולו.

     יש הרבה מאד דפים עם באונס רייט רע וגוגל מבינים את זה אם הם רואים הרבה תנועה לדף עצמו. חפש לדוגמא את סטודיו B בגוגל, אחד מהדפים היותר מקודמים הוא דף מערכת השעות. למרות שלדעתי הבאונס רייט של הדף הזה (אני לא קשור אליהם, הדף הזה בפייבוריטס של אשתי, היא נכנסת כל יומיים לעשר שניות לראות מי מדריכה ויוצאת) הוא קרוב למאה אחוז. מה שכן, גוגל רואים שאת הגולש הדף הזה מאד מעניין ובהתאמה מקדם אותו.

     במקרה שלך, גם אם הבאונס גבוה מאד, אבל אנשים יושבים הרבה זמן באתר זה בסדר.

     חשוב להדגיש, שסיפקת פרמטר אחד בלבד וקידום אורגני לא בנוי על באונס רייט בלבד, על מחקר מילים בלבד, על אופטימיזציה בלבד או על שום דבר בלבד. הכל ביחד, באופן הרמוני מספק את הסחורה.

     עידו

     • עידו תודה רבה על התגובה המקיפה!!
      לגבי המצלמות תודה רבה על ההסבר, אצלינו בחנות מותקנות מצלמות עם תוכנת הקלטה על המחשב, אני כבר יראה איך אני מחבר את זה לאתר בעמוד מיוחד.
      לגבי סיכום הבאונס רייט כן זה מה שתיארתי לעצמי שהמצב, ככה שגוגל מבין שיש חשיבות לדף אפילו עם לא מחפשים מעבר באתר פשוט הרבה מקדמים ערערו על הקו מחשבה שלי.

 13. הדבר העיקרי שלקחתי מהפוסט הוא הסקייליג- אתה מדבר על דברים שקראתי עליהם רבות מעת אנשי מקצוע ברחבי העולם (seomoz, sel וכו'), אבל זאת הפעם הראשונה שאני שומע מSEO ישראלי בתכל'ס, איך ליישם אותם עבור הלקוחות שלנו, שבד"כ לא מתקרבים לקליבר של הלקוחות בחו"ל וכמובן שהשוק הישראלי לא מתקרב לקליבר של השוק בארה"ב או באירופה.

  תודה.

 14. ובהמשך לרצף המחמאות:

  פוסט מעולה !!!

 15. היי
  באופן כללי, הרבה מאוד זמן לא נהניתי מקריאת פוסט שמשאיר לך מקום למחשבה! אני פתאום רואה כל אחת מאתרי הלקוחות שלי ומחפש משהו לשנות או להוסיף בכיוון הזה.
  תודה!

 16. הכותב הבין כמו עוד מספר קטן לדעתי של מקדמי אתרים, לאן גוגל באמת הולך.

  על ה- Creative אפשר להתווכח, אבל העיקר שיהיה שם באתר.

  אהבתי את המאמר ואופן הכתיבה, תודה עידו.

   • מה תודה, אני שמח סוף שוף שאני לא לבד.
    מ- 2007 אני מחכה שעוד מישהו ידבר כך…:-)

    • עידו סלע

     לאט לאט זה יקרה ואני חושב שזה הרבה יותר עמוק מזה.

     אני תקווה, גם בעזרת הבלוג האיכותי הזה של פבל וגם בעזרת אנשים טובים בתעשייה שכל התעשייה תשתפר, שכל הזבלנים, הספאמרים וכו' יעלמו ותבוא איכות במקום.

     זה תהליך שבא גם מלקוחות שדורשים וידרשו סטנדרטים אחרים.

     • זו הבעיה, הם עושים רק מה שמקדמי אתרים אומרים להם.
      כי רק המיקום חשוב להם, הם לא חושבים על יחס המרה.

     • עידו סלע

      אני מרגיש היום שהרבה מאד לקוחות מתוחכמים מאד, מבקשים לדעת יחסי המרה, בודקים את זה, עושים AB טסטינג ועם היד על הדופק.

      זה גם תהליך שבא בעקבות זה שה- PPC בהרבה מקרים יקר מאד וצריך להבין איך מביאים יותר מהקיים.

     • הלוואי, בהצלחה.

 17. עידו, פוסט מעניין ויצירתי. אם כי ישנן דוגמאות שלא הייתי משתמשת בהן לצרכי קידום אורגני.

  מחכה כבר לפוסט הבא שלך! 🙂

  • עידו סלע

   תודה ענת, זה בהחלט לא מתאים לכל העסקים וכל קידום.

   יש לך דוגמאות טובות להבאת טראפיק?

   עידו

   • כמובן שאתה סיפקת רק מספר מצומצם של דוגמאות.
    שילוב מעניין שהתחיל לתפוס הוא שימוש ב-QR codes. באחד מהאתרים שאני מקדמת, עשו שימוש יפה מאוד איתו על מוצרי אופליין והגדילו את הטראפיק באופן משמעותי.

 18. לפעמים, מרוב עבודה מפספסים את העיקר- גוגל מעולם לא הודו כי תעבורה=דירוג גבוה יותר, אבל בואו נהיה הגיוניים: אם מישהו מפרסם תוכן איכותי ברשת, עם קרדיט לאתר מסויים, נותן בסרטונים מדליקים שמקושרים לאותו האתר, ובכלל – שובר את המתחרים בדירוג תנועה, הגיונית – זה משהו שחייב להשפיע על הדירוגים – באופן ישיר, או עקיף
  מאמר נחמד מאוד, סחתיין:)

  • כל מה שנכתב בפוסט מבוסס על הניסיון האישי שלנו בוייזי עם הלקוחות שלנו. גוגל לא צריכים להכריז על הכל בצורה מפורטת. אנחנו כמקדמי אתרים צריכים להבין את המפה.

   • לא הבנתי את הקשר בין התגובה שלי לתגובה שלך…
    כל מה שאני אומר זה שאני חושב, ומניסיון, כי תעבורה משפרת מיקומים, למרות שגוגל לא מכריזים על כך
    מה קשור להבין את המפה וכו'? אנחנו בעצם מסכימים:)

 19. אהובה אבגי

  היי עידו
  אתתה כותב מדהים לדעתי!
  חלק מהדברים הבנתי וחלק לא,עכשיו אני נחשפת יותר לאינטרנט וגם לאנשים באינטרנט!לכן מה שכתבת על הגננת באמת נכון.יש קהל של אנשים שרואים רק את הגבולות שלהם ביתם ועבודתם.שנים רבות הייתי חלק מהקהל הזה.תודה על כתבה נפלאה ומעוררת. אהובה

 20. אני אהבתי את "ההרשמה לאינדקסים"
  לפני 5 שנים זה היה אחלה קידום.

  • עידו סלע

   אכן זה היה אחלה קידום, גם היום יש ערכים לחלק מהאינדקסים ולחלקם ערכים גדולים מאד.

   קחי לדוגמא את YELP בחו"ל, אם לקוח אמריקאי מזניח את YELP הוא לא מבין היכן הוא חי.

   עם זאת יש הרבה מאד אינדקסים שאף אחד לא משגיח עליהם והרישום בהם הוא או אוטומטי בעזרת מערכות או שאף אחד לא מבקר את הרישום, אז מה לדעתך יהיה שם תוך שנה? וזה רק עניין של זמן עד שגוגל יתן לאינדקס ערך אפס או גרוע מכך.

 21. אני מבין את הרצון והצורך להיות מיוחד, אבל אני לא רואה שום מצב שבשנה הקרובה אמכור ללקוחות שלי שירותים שקשורים להשגת תנועה דלילה ויעילות בטווח הארוך מאוד (כמו המצלמות בגן, שמשרתות למטרות כשימור לקוחות).

  אתם כל הזמן מנסים לראות את הנולד – נכון להיום ולשנה הקרובה לפחות, אין לגוגל את הכלים לפרש את תנועות הגולש, ואתר בלי קישורים ומבנה seo לא תקין לא יגיע לשום מקום.

  עידן הקידום באמצעות קישורים לא מת, יתרה מכך, הוא עדיין בחיתוליו (ותתפלאו, אבל גם קישורים מאינדקסים עדיין עובדים, מניסיון).

  • 1. אם לא תקדם את הלקוחות שלך בשיטות שמתאימות למצב העדכני בגוגל, הם עלולים לעבור למתחרים כי לא תספק להם את הסחורה.

   2. זה נקרא גוגל אנליטיקס 🙂

   3. הנקודה היא רק שהערך של קישורי זבל מפורומים ואתרי מאמרים ירד מאוד וערך של דברים אחרים עלה.

   • 1. השיטות שמצוינות במאמר לא פרקטיות בהווה, התנועה לאתר וה Bounce Rare הם פקטור לא משמעותי. הלקוחות שלי לא יעזבו אותי כי אני משתמש בשיטות שמתאימות להווה.

    וכן, בהווה חשוב להוסיף את האתר של הלקוח שלך לאינדקסים,ולקשר אליו מפורומים, אני רוצה לפגוש את המקדם שלא עושה את זה ולקוחות שלו נשארים איתו.
    אני רוצה לראות את מקדם האתרים שקיבל מאמר מקצועי מהלקוח רואה החשבון שלו !!!

    2. גוגל עדיין לא משתמשים במידע של מאנליטיקס, מסרגלי המשתמשים ומהכרום ברמה שהוא פקטור משמעותי בקידום. אין ספק שבעתיד זה יקרה – היום לא.

    3. הערך לא ירד, פשוט יש יותר תחרות וצריך היום להשיג יותר לינקים בשביל לקדם.

    לגוגל יש אינטרס להציג את האתרים המקודמים ע"י החברות המקצועיות במקומות גבוהים.

    אם לחברה יש את המשאבים הכלכליים לשלם לחברת קידום, כנראה שיש לה ערך מוסף גבוהה יותר משל חברה שלא שוכרת חברת קידום.

    • עידו סלע

     יחיאל,

     בסופו של יום זהו משחק של משאבים, כמה משאבים אשקיע וכמה זה יתן לי. אינדקסים ופורומים (תלוי איזה כמובן) מקבלים ערכים אבל נמוכים מאד שנשאלת השאלה האם זה מצדיק את המשאבים. אם זה עובד לך כמובן וזה לבן המשך בדרכך.

     אנחנו לא מדברים על אתר זניח בביטוי עמוק שמספיק שיהיה לו כמה מאות קישורים ממקומות מכובדים הוא יעלה למעלה.

     העניין היום שכולם עושים קישורים, כולם עושים הרבה , כולם עובדים בפורומים, כולם יודעים את התורה ונשאלת השאלה איך לנצח?

     כאמור, אם הדברים עובדים לך ולאורך זמן. המשך בדרכך. אם לא, צריכים להתחיל לשאול שאלות.

 22. היי פאבל,
  אני פונה לפאבל ולא לעידו משום שבזכות פאבל קיבלנו כולנו הזדמנות לקרוא את מחשבתיו של עידו סלע. מחשבות שלדעת הרוב המכריע של המגיבים: דעות רעננות, אמיצות ומעוררות מחשבה.
  במקום הפוך על הפוך פאבל הולך ישר. הפנים את תוכן הפוסט ולכן מציג לנו תוכן מעולה גם אם לא שלו.
  התוצאה: תנועה אמיתית, מרצון ואוהדת לאתר askpavel.
  שום SEO לא יעשה זאת טוב יותר.
  במקום לטחון לנו את המוח עם סחורה עבשה פאבל מביא ביושרה מקצועית מומחה זר ונותן לו במה.
  הנה דוגמא נוספת שמראה על חשיבות התוכן:
  איני נוהגת להגיב. בפעם היחידה שהגבתי היה זה למאמרו של מר פינס "המדריך השלם(?) לעמודי נחיתה (https://www.askpavel.co.il/blog/killer-landing-pages-guide) חטפתי השמצה ממר פינס ("שימי ציצי באתר") ובהמשך גידופים אולי מ clone שלו בשם העט "ניל"
  גם אז התרשמתי לטובה ממר פאבל שלא ניסה "לחנך" או "לתווך" בין קוראיו והשאיר איש ואישה עם סגנון התבטאותם לטוב ולרע. הוא העדיף את התוכן על הנראות. גם התנהגות זאת עולה בקנה אחד עם מאמרו המצוין של עידו סלע.
  השם המקצועי הוא אוטנטיות. אל תנסה לייפות תגובות וביקורות.
  היי אמיתי וגלוי במערכת יחסך עם לקוחתיך. תן להם להגיב בזמן אמת על החלטותיך ומעשיך. אם תעשה טוב התנועה והתגובות תגענה.

  • פבל ישראלסקי

   תודה רבה לנה, מאד מעריך את התגובה שלך. הייתי רוצה להגיד לך מה המטרה שלי עם האתר הזה שאולי תסביר למה אני מתנהג ככה.

   המטרה היא להפגיש כאן במסגרת הפלטפורמה (שמלבד בלוג שכותבים בו אנשי מקצוע בתחום, יש גם פינת שאלות ותשובות, חדשות, דרושים ועוד…) הרבה מחשבות, סיפורים, דעות, רעיונות, מומחים, מתחילים, תהיות וכל אספקט שנוגע לתחום, בין אם הוא מקובל יותר ובין אם פחות, כאשר מה שמנחה אותי בסופו של דבר זה הרצון לעזור ולפתח את התחום. חזון שכזה מחייב אותי להציג את כל התמונה.

   אם תמיד אתמוך בצד אחד של המטבע, לא אהיה אובייקטיבי. אם אהיה דיקטטור ואנהיג טרור כלפי אנשים שמתלהטים בתגובות, גם זה לא יהיה אובייקטיבי. לכן אני רוצה שאנשים יסתכלו על AskPavel כעל פלטפורמה אובייקטיבית קהילתית ופתוחה שמציגה את כל הצדדים.

 23. ענק. פוסט ענק. כל הכבוד על אינפורמציה כל כך קלה ליישום
  כל כך חשובה ובעיקר פותחת את הראש לכיוון חשיבה שונה.
  יש כאן רווח נוסף לבוני האתרים. מהיום עם העצות וההכוונות
  האלה יותר ויותר אתרים יקדמו עסקים ולא יהוו רק "כרטיס
  ביקור דיגיטלי". בעזרת הכלים האלה גם לעסקים קטנים
  ולאתרים קטנים יש כוח לחיות, לבעוט ולהצליח.

  שאפו ממני
  "הברנש"

 24. אהבתי את המאמר. מעניין, משכיל וגורם לחשיבה ולחידוד של נושאים חשובים בשיווק אינטרנטי.

 25. יופי של פוסט. אני חושב שכל רעיון שמסייע להביא תנועה ללא השקעה הוא מבורך. בחלק מהרעיונות מדובר בתנועה איכותית חלק מהרעיונות פחות.
  למשל אני אישית מקבל עשרות מיילים מדי יום אליהם מצורף קובץ (ppt xls pdf או אחר) הייתי אפילו מרוצה עם במקום הקובץ היה מצורף לינק לאתר).
  ועכשיו שאלה! האם כאשר אני נכנס לאתר עם לקוח להכנס בכניסה ישירה או דרך גוגל באמצעות חיפוש אורגאני? האם לינק כדאי לבנות אותו על מילת המפתח אותה מקדמים? מה דעתך/ם

  • עידו סלע

   שאלת שתי שאלות, לגבי הראשונה ברור דרך אורגני, להנחות את הלקוח "כנס ל- www…" זו גם התשה וגם מעט תמורה.

   לגבי השאלה השנייה, אם אפשר לקדם מילה, אז בכיף, אבל לדעתי זו תהיה משימה קשה מאד.

   נניח שאני אופה עוגות והייתי רוצה לקדם "מתכונים לעוגות" יהיה מאד קשה להנחות לקוח בטלפון "כנס למתכונים לעוגות, תראה את התוצאה התשיעית… לחץ עליה" הרבה יותר קל יהיה "כנס למשה אופה עוגות" ואז במאת האחוזים אתה תהיה במקום הראשון.

   חשוב כמובן לא להתיש את הלקוח בטח לא בשלב הזה. הרי הכי חשוב זו המכירה.

   בהצלחה.

 26. מסכים על כל מילה קידום אתרים זה לא התחום שלי אבל כשנכנסתי לתוך זה עבור העסק שלי הבנתי כבר לפני כמה חודשים שגוגל מעריך עסק שמשקיע בעצמו עבור קידום האתר

  תודה

  • עידו סלע

   בהחלט אריה, זה כל העניין גם, מי שישקיע בעצמו, בעסק שלו זה יתבטא באופן טבעי ללא תוספות מלאכותיות. חשוב רק לזכור שההשקעה היא אדירה ועם זאת הכי מתגמלת בעולם.

   יצא לי להציץ בדף הנחיתה שלך והוא העלה לי חיוך. טיפ – תוסיף לו תוכן.

   • תוכן = כרגע עובדים על תוכן איכותי שיגרום למתחרים התכווצויות בבטן,הממה
    האדם שכותב עובד לאט כבר חודשיים וכלום נדה

    • עידו סלע

     אני ממליץ תמיד להתכנס, להגדיר תאריך יעד.

     אם זה חשוב לך מאד ואתה רוצה טיפ – הייתי הולך לשבת איתו פיזית ואונליין שהוא יכתוב ואתם תעשו עריכה, הגהה וכו'.

     למדתי במהלך החיים שכל המיילים והטכנולוגיה לפעמים מעכבים אותנו במיוחד בפרויקטים שהם מתמשכים. היום שאני בונה אתר פשוט עם לקוחות אני מושיב אותם פיזית מבוקר עד ערב + את העובדים שלהם + את הבונה אתרים וכולם אונליין שורפים את ה…. עד שיוצא אתר ואכן בסוף היום יוצא כזה.

     • אני עדיין לא סגור לגבי בניית האתר שמעתי כל כך הרבה על בניית האתר
      שזה גרם לי בלבול
      אולי יש לך איזה המלצה בנושא .
      ותודה על ההמלצה כנראה זה מה שאני יעשה , אלך ואשב איתה

     • עידו סלע

      אהלן אריה,

      זה נושא רחב מאד ואני נשאל עליו רבות ואכתוב בקרוב פוסט מקיף בנושא.

      עד אז, אם אפשר בקליפת אגוז לסכם:
      הייתי הולך על Open Source שזה מסתכם בשלוש פלטפורמות מרכזיות, וורדפרס, ג'ומלה ודרופל.

      לא הייתי הולך לשום חברה שתחזיק אותי בן ערובה ואחרי זה כל שינוי יעלה הון, ההוסטינג אצלכם וכו'.

      יש הרבה מאד חברות לבניית אתרים שכתבו בעצמם את מערכת הניהול, לפעמים יש כותבים מאד מוכשרים אבל לדעתי הם בחיים לא יגיעו לפיצ'רים של קהילה בת עשרות אלפי מתכנתים, בחיים.

      כאמור זה נושא רחב מאד, בכל זאת הסיכום שלי הוא כזה:
      וורדפרס – מערכת מדהימה, קלה מאד לבנייה קלה מאד לתפעול, מתאימה להרבה מאד אתרים ויש קהילה מטורפת סביבה – 62% ממערכות הפתוחות בנויות עליה.

      דרופל – מערכת משגעת, חזקה בצורה בלתי רגילה, מתאימה לאתרים מסובכים ומורכבים (הבית הלבן בנוי עליה) – צריך ללמוד את מערכת הניהול וסף הכניסה של המתכנתים הוא גבוה, צריך להיות מומחה (במילים אחרות יש מעט).

      ג'ומלה – מערכת קלה לבנייה, מסובכת לתפעול, רוב הלקוחות שלנו שיש להם ג'ומלה מתלוננים – מערכת חזקה מאד ורצינית יש הרבה מתכנתים.

      סיכום – שלושת המערכות אהובות ע"י גוגל, שלושתן בקוד פתוח ושלושתן טובות.

      אם הייתי צריך להתכנס – לאתר פשוט וורדפרס, לאתר יותר מורכב דרופל.

      ועכשיו שים לב לשורת המחץ – יותר חשוב מכל מערכת ניהול תוכן, בעל המקצוע שאיתו אתה עובד, האתר שלי לדוגמא בנוי על דרופל כי אני מקבל שירות מעולה מבעלת המקצוע וזו הסיבה שאני בחרתי דרופל, אם היה לי מתכנת מעולה בוורדפרס סביר להניח שהייתי בוחר בוורדפרס.

      למצוא בעלי מקצוע טובים בתחום הזה ובכלל זה קושי גדול מאין כמוהו, תהפוך אותי ובקושי אמצא לך שניים…

      בהצלחה.

 27. פוסט מצויין, העלית פה הרבה סוגיות שרק מוח קריאטיבי כמו שלך יכול לחשוב עליהן, כמה שזה נשמע קל, אבל הרבה אנשים בתחום צריכים את הפוש הקטן ואת הדוגמאות כדי שייפול להם האסימון, והדוגמאות שנתת פה הן מעולות, אפשר בעזרתן לפתח מחשבה לגבי כל עסק שהוא.
  תודה, שיחקת אותה

  • עידו סלע

   תודה בנימין על הפרגון, אפרגן לך בחזרה בטיפ – ראיתי שאתה יושב על סאב של וורדפרס, אני לא ממליץ היום לעשות זאת אלא אם כן זה חיזוק לאתר ראשי.

   היום את מירב המשאבים הייתי משקיע בתוך האתר עצמו ולא יושב תחת אף אחד.

   הזמן שלוקח לבנות פלטפורמה פשוטה לבית העסק הוא פשוט כלום (יחסית), נכון שלשבת תחת משהו קיים זה יותר קל. אבל אם כבר מדברים על תשתיות, זה הרבה יותר נכון.

   בהצלחה.

 28. לכל עסק יש סיפור ולא משנה עם מדובר בנגר, מדביר או אינסטלטור. עסקים צריכים להבין שהרשת חושפת אותם לקהל שלם שהם לא הכירו ולא היו פוגשים מעולם. באתר של ההורים שלי (מופיע בקישור) נאלצתי לשים הערה שהוא לא רלוונטי לגולשים מהמרכז שלא הפסיקו לפנות אלינו.

 29. עד כמה הדברים שכתובים כאן הם נכונים.

  ניתן לראות המון מקרים בהם קידום אתרים מסתכם בהשגת קישורים בכמויות עדירות, אך תנועת גולשים אמיתיים נשארת מחוץ לתחום.

  בקשר לטענה על גישת Turnkey – עוסקים בשיווק באינטרנט ומביני עניין תוך גישה רצינית לתחום, תמיד הסתכלו על לקוח כצד פעיל בתהליך.

 30. אז אם הבנתי נכון מומלץ מאוד להוסיף עמודי תוכן קצרים ומתומצתים??
  ומה עדיף להמיע סרטון באתר או להעלות אותו ליוטיוב ולהטמיע את הקוד של יוטיוב באתר?

  • עידו סלע

   אהלן אבי,

   לא בהכרח צריך לשים עמוד תוכן קצר, זה מאד תלוי בנסיבות, במטרות, בהגדרות וכו'.

   צריך לזכור את המטרה – להביא גולשים אמיתיים אלינו – אם עמוד קצר מגשים את המטרה יותר מהארוך אזי זה מבורך.

   בנושא יוטיוב, הייתי ממליץ לשים את הקובץ ביוטיוב ולשתול אותו באתר. הסיבה המרכזית היא שיוטיוב בעצמו נסרק עם ערכים אדירים והוא בפני עצמו פלטפורמה לקידום.

   החיבור בין יוטיוב לאתר שלך מבורך בהנחה ששניהם עשויים טוב כמובן.

 31. היי,
  כמעט כל הרעיונות שהבאת הם מצויינים אך יש לגביהם בעיות משפטיות של חוק הגנת הפרטיות, לקוחה שלי קוסמטיקאית עשתה דברים דומים וחטפה על הראש מלקוחות, כך יכול להיות באתר בנייה שיופיע מישהו שלא מוכן לכך וזה עילה לתביעות. וכך גם כמובן בגני ילדים ששם חוק הגנת הפרטיות לגבי ילד הרבה יותר מחמיר וצריך הסכמות מאוד מחמירות. היום אפילו לא ניתן להעלות תמונות של הילדים בבית הספר באינטרנט, חייבים אישור מההורים, לגבי העלאת תכנים שציינת כמו לבית התוכנה או מצגות ותכני מכירה, זה תמיד מומלץ, אבל כל מה שקשור לוידאו ותמונות מחייב משני זהירות. היצירתיות היא חובה מסכים איתך בנקודה זאת ומעורבות הלקוח היא הכרח כל לקוח שמגיע אלי אני מציב לו תנאים, 3-2 פוסטים בשבוע שהוא מכין, פוסטים איכותיים, כלומר מחוייבות למעורבות מלאה והרבה לא מוכנים לכך.

  • עידו סלע

   הי עמית,
   אני בהחלט מסכים.

   יש נושאים שהם מחוץ לחוק וחייבים לקבל אותם, עם זאת יש הרבה מאד דרכים יצירתיות להביא תנועה.

   בית עסק שאנו מלווים, מצלם את הילדים ומעלה לפייסבוק, ההורים חותמים לפני זה שהם מאשרים וכו'. לא רק שהם לא תובעים, מכתבי התודה והברכות גורמים לבית העסק להסמיק – אלו צילומים מתחת למים שההורים לא יכולים לצלם עם אייפון או כל מצלמה פשוטה.

   כאמור, הנושא הוא לא מצלמה בגן ילדים, אלא לחשוב פתוח (וחוקי כמובן) איך מביאים תנועה.

   • תודה על תשובתך, שנינו מסכימים וזה מצויין 🙂 חשוב היה לי להעיר שלא יילכו ויבצעו את הרעיונות ללא אישורים מתאימים. (אישור מההורים וכדומה) גם במספרה למשל, יש להחתים הלקוחות על אישור להעלאת תמונת התסרוקת החדשה, זה נושא חשוב וחשוב שיופיע אפילו בגוף הפוסט.

    • עידו סלע

     נכון.
     נקווה שקוראי הפוסט, יקראו את התגובות ובכל מקרה זה גם באחריות הלקוח לקחת אחריות על הלקוחות שלו וגם באחריות חברת השיווק.

 32. פוסט מעניין תודה.
  תרשה לי לציין השיטות היישנות עדיין עובדות וימשיכו לעבוד, אתה מדבר כאן על שיווק שמופנה לגולשים וזה מצויין אבל בו לא נשכח שגוגל זה עדיין רובוט שעובד על פי פרמטרים.
  הוא ימשיך לדרג על פי קישורים נכנסים בלי שום קשר לשיווק לגולש.

  • עידו סלע

   אהלן שגיא,

   זה בהחלט נכון, השיטות ה"ישנות" ימשיכו לעבוד אם כי יצטרכו לקבל תפנית בכיוון, בבדיקות שאנו עושים, אנו רואים ערכים נמוכים מאד ביחס לדברים שקיבלו פעם ערכים טובים.

   הפוסט הזה לא בא להחליף בניית קישורים נכונה ולא בא להחליף ארכיטקטורה נכונה של אתר ואופטימיזציה שלו, הוא בא לחדד נקודה שאנו חווים בתקופה האחרונה שהמתודולוגיות בהם השתמשנו מקבלות תפנית חזקה מאד וכולנו צריכים להיות ערים.

   זה ברור שקישור לחברת סטארטאפ מאתר TechCrunch הוא בעל ערך אדיר, עם זאת השאלה האם אותו אתר יושיב פורומיסט בפורומים מבוקר ועד ערב לייצר קישורים, האם זה יביא לו ערך ויצדיק את המשאבים המושקעים.

 33. גלעד אלעזר

  בגלל זה האתר הידרותרפיה שלכם תקוע מאחורי האתר שלי 🙂
  או שאני יודע משהו שאתם לא יודעים
  🙂

  • עידו סלע

   מהיכרותי איתך אתה בהחלט יודע את העבודה וכולי פרגון על הידרו.

   השאלה היא לבניית עסק, הנושא כאן הוא לא אפיליאטס, לא להרים משהו זמני ואז להתרסק.

   שמנתחים עסק, צריך לראות אילו צעדים צריך לעשות כדי לבנות עסק כמו שצריך באינטרנט ולא לעשות סיבוב. איך בונים תשתיות שיחזיקו זמן מעמד שנים.

   דיברת על הידרו, אז תבין שמעל 10 שנים, שחיית פעוטות, שחיה, שחייה, טיפול הידרותרפיה, קורס שחייה ועוד מאות ביטויים במקומות הראשונים. 10 שנים, לא כמה שבועות. וזו תשתית חזקה לעסק שאני מדבר עליה.

   כאמור, השאלה היא מה המטרה, אם ישנו אפילאט שרוצה עכשיו למכור מוצר דיאטה אז מטרותיו שונות, רמות החופש שלו שונות והסיכונים שהוא יכול לקחת על עצמו אחרים.

 34. גלעד אלעזר

  עידו האתר שלי בתחום שלכם די דומה לאתר של פבל. מעבר לתוכן איכותי שכולנו שמענו עליו ואופטימיזציה אנו צרכים לבדוק את פרופיל הקישורים של הבלוג. ונראה שהוא ממוקד ביותר. כול חברות הקידום נותנות לו קישור בצורה כזאת או אחרת. גוגל לא נגד קישורי רוחב אלא נגד קישורים מתוכן לא רלוונטי שהורסים מיקוד. אצל פבל 90 אחוז מהקישורים הם מאתרים בתחום שלנו ולסיום יש לו קישור רוחב AC IL בדיוק כמו האתר שלי עם שני קישורי רוחב AC IL ושאר הקישורים ללא יוצא מהכלל מאתרים באותו תחום קשה מאוד לנצח אותו.
  וכול זה בשביל לגלות שהנפח חיפוש בארץ מאוד נמוך ושצירך לעבוד בעוד דריכים על מנת להגדיל את התנועה לאתר. גם לפאבל אין יותר מ 300 -400 גולשים ביום. כי זה הנפח בארץ. אני אוהב את סיפורי הסבתא על 50000 אלף יוניקים ביום
  🙂 עידו אתה בחור טוב

  • פבל ישראלסקי

   היי גלעד,
   לא ממש הבנתי באיזה הקשר כתבת את הדברים (על פרופיל הקישורים של הבלוג שלי וכו').

   ואני גם אשמח מאד אם תוכל להסביר לי על סמך מה קבעת שאין כאן יותר מ- 300-400 גולשים ביום.

  • עידו סלע

   הי גלעד,
   תודה על המחמאה.

   בקשר לתוכן, אני לא בטוח שאני מצליח לעקוב. תעשה לי קודם סדר האם אתה מדבר על פורטל ההידרו שלך או האתר שלך מול תחום קידום האתרים? ומה אתה בעצם אומר לא הבנתי?

 35. גלעד אלעזר

  אז ככה. עידו סתם צחקתי עם הנושא של הידרו זה היא בצחוק לחלוטין. אני מסכים ב 100% וגם מכיר אותך אישית אז יכול להגיד שאתה מקצוען אמיתי בכול מה שקשור לתחום.

  פאבל לגבי התנועה לאתר אני אמצע את מה שחפשתי ואראה לך.

  לגבי פרופלי הקישורים של הבלוג זאת היתה דוגמה לשיטת עבודה טובה. יש כאלה שמפרגנים מרצון ושמחים לתת יקשור למכור סמכות טוב ואיכותי כמוני ויש כאלה שמקשרים בשביל … לא יודע למה . בכול מקרה העניין הוא לא הבלוג המצויין שלך! אלא פרופלי קישורים מה שרצתי להגיד שככול שהוא יותר ממוקד ככה האתר יקודם טוב יותר.
  אני מוכן לומר שגם אתר עם 4 דפים ותוכןם מועתק מסיכום קורס סוציולוגיה עם כותרות H1 H2 H3 וקצת ביטויים שקשורים לקידום אתרים יגיע לדף הראשון עם פרופיל קישורים טוב כמו שלך.

  • פבל ישראלסקי

   תודה אם כי לאחרונה הערך של קישורים מדומיינים סמכותיים ירד מעט (אתרי לימודים, ממשלה וכו'…). אין אותו אפקט כמו פעם.

   אתה יכול לראות אתרים שיש להם פי כמה וכמה יותר קישורים מאתרי לימודים (תסתכל בפוטרים שלהם) ותראה שזה לא ממש עוזר בדירוגים.

 36. גלעד אלעזר

  לגבי התנועה באתר אני משווה אל מול אתר שאני יודע כמה טראפיק יש לו ביום. יש כלי של SEOBOOK. ואז משווה לאתר שלך או לכול אתר אחר ביחס לאתר שאני יודע מה הטראפיק האמיתי שלו.
  עכשיו שבדקתי אני מאמין שיש לך כמות גולשים שנעה בין 1000 ל- 1500 גולשים ביום שזה יפה מאוד לאתר נישה.
  תקן אותי אם אני טועה

 37. הנקןדה שבאמת חשוב להדגיש היא חשיבה לטווח ארוך ולא "זבנג וגמרנו". מי שעובס בשיטות לא נקיות צריך לקחת בחשבון שלא לעולם יהיה מחוסן ויתכן שיתרסק ועימו יחד כל לקוחותיו. מי שחכם (כמו כל דבר בחיים), חושב מספר צעדים קדימה ולא שם את כל הביצים בסל אחד.
  בסופו של יום איכות היא לא מילה גסה, ולא רק בתוכן.

  • גלעד אלעזר

   בהרבה תחומים אין מספיק טראפיק ולכן יש צורך בבניית אסטרטגיה כוללת של פרסום ברשת.

   לגבי שיטות קידום.
   1. מבנה ואופטימיזציה
   2. פרופיל קיושרים ממוקד
   3. לא צריך יותר מזה.
   4. כול השאר סתם ירקות.

 38. פאבל – האם תוכל להוסיף כותרת לכל תגובה?
  ***************************************

  ניסיתי לדפדף כאן בתוך ים התגובות וזה היה כמעט בלתי אפשרי. מעל 20 דפים של תגובות. אם כל אחד היה משאיר כותרת לתגובה שלו חווית הקריאה היתה הרבה יותר נעימה.

  הפוסט יצירתי – שמחתי לקרוא. שימוש באמצעים טכנולוגיים להשגת אפקט קידומי אורגני הוא מאד בעל מינוף.

 39. העצות במאמר טובות ומעניינות השאלה היא האם בתחום תחרותי מאוד ההשפעה של צעדים כאלו לא תהיה שולית. הרי בתחומים האלה מתחרות ביניהן חברות קידום עם תשתיות של אתרים חזקים המקשרים לאתר.

  • עידו סלע

   הי אייל,

   על אחת כמה וכמה בזירות תחרותיות. זה בדיוק מה שיעשה את ההבדל.

   קח זירות ממש תחרותיות – פורקס, גיימינג, נדל"ן וכו' – זירות שהתקציב של שיווק באינטרנט הוא מאות אלפי דולרים בחודש. אז מישהו חושב שיש בעיה תקציבית לעשות אלפי קישורים בחודש, אלפי מאמרים בחודש, אלפי דפים חדשים ורעננים, אלפי אתרי לויין – נניח שמאמר בנפחים גדולים עולה 2 דולר וקישור עולה כמה עשרות סנטים, עשה בעצמך את החישוב כמה החברות האלו יכולות לעשות – לא ניתן לתאר בכלל.

   מי ינצח? איך גוגל ידע מי הכי טוב – לכולם מבנה קישורים "טבעי" לכולם אתרים דינמיים, לכולם SEO פנימי, חיצוני והכל אז איך ניתן להכריע?

   רק בעזרת אנגייג'מנט אמיתי של הגולש, רק בעזרת תנועה אמיתית, רק בעזרת חיבור קהילתי אמיתי, רק בעזרת זמן ממוצע ארוך משל המתחרים – זה הכיוון שגוגל הולך אליו כי העולם הטכני לא באמת נגמר, הוא פושט לא זה שגורם לניצחון, הוא חייב להיות שם אבל איתו לבד לא תגיע לנצח בטח ובטח לא בזירות תחרותיות.

   • יכול להיות אבל בשביל להגיע לאיזור של העמוד הראשון בתחומים האלה, עדיין נראה לי שתצטרך להשתמש גם באלמנטים טכניים.

    רציתי לשאול אותך עוד שאלה – בחול יש הרבה מערכות של הפצת תכנים באתרי מאמרים ובבלוגים חזקים. האם אתה מכיר שירותים דומים בארץ והאם אתה חושב שהם יעילים? תודה מראש
    איל

 40. מזמן לא נתקלתי במאמר איכותי כל כך. כל הכבוד. נתת רעיונות ממש טובים, ממש לא שחוקים. חשבתי שאני כבר יודעת המון על קידום – וחידשת לי. תודה.

 41. מצטרף למחמאות. אחד המאמרים הכי טובים שקראתי בתחום בעברית!

 42. הי עידו,
  ראשית תודה על המאמר, בפשטותו גדלותו כי הוא מראה איך בשינוי פורמט אפשר לעשות הרבה כדי למנף אתר וזה בלהמשיך לעשות מה שאנחנו תמיד עושים.
  שנית- אשמח לחוות דעת והמלצות
  אני מטפל קוגניטיבי התנהגותי ומציע טיפול פסיכולוגי ואימון אישי בקליניקה ובאינטרנט. לצערי אני לא יכול לתעד את הפעילות שלי.. לא הרבה אנשים מוכנים לחשוף את הבעיות שלהם בפרהסייה :)אבל חשבתי להציע שירות חינמי של ניתוח סיטואציות מהחיים האם אתה חושב שזה יכול לעבוד? מהמאמר שלך עלה לי ראיון וזה להציע למטופלים שלי להתכתב לא במייל אל בפורום באתר (אני עובד באופן תדיר עם מיילים כדי לקדם טיפול בין פגישות) האם זה יעיל? גם אם מדובר בהתכתבויות בנאליות?
  יש רעיונות נוספים שאתה יכול לתת כדי שאוכל להוסיף תנועה איכותית לאתר?

  • עידו סלע

   שלום בועז,

   תודה רבה.

   יש הרבה דברים שאפשר לעשות, צריך כמובן להבין יותר לעומק את בית העסק, האנרגיות שלו, הלקוחות שלו וכו'.

   כאמירה כללית, אני נגד פורום בתוך אתר – בטח לעסקים קטנים כי זו מכונת משאבים ששורפת ים זמן ללא תמורה הולמת.

   אני מאד בעד שאלות ותשובות של גולשים, בלוג וכל מה שהוא תוכן אמיתי.

   כמובן שאתה צריך למנף את זה אחרי זה עם ניוזלטר וכו'. כי סתם שאלות ותשובות הופך להיות סתם דפי תוכן וסתם דפי תוכן זה לא דבר שאהוב ע"י גוגל.

   צריך לקדם אורגנית את הערוצים האלו ולהביא להם תנועה + קישורים.

   אבל אם אתה רוצה את הטיפ הכי משמעותי – אתה צריך דחוף ביותר לשנות את האתר שלך, הוא לא ממיר, לא מכירתי, לא שיווקי ויש בו הרבה שגיאות תוכן, UI וכו'.

   בהצלחה.

 43. מאמר מצויין, היה שווה את הקריאה הארוכה.

 44. נהניתי מאוד לקרוא את המאמר. כתוב היטב.

 45. בהחלט מאמר מעניין מאוד. תודה רבה!!!

 46. טוב כבר לא נותרו הרבה מחמאות אחרי כל מה שקורה כאן אבל אני חייב לציין – הנאה לשמה.
  תודה !

 47. פוסט איכותי ונכון, היום הכל פתוח לקהל הרחב. יש כל כך הרבה מקומות לשאוב מהם מידע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *