הצלחתה של cuil עלולה להשפיע על עולם ה-SEO

קצת קשה לנסות ולהצדיק חודש שלם ללא כתיבה, אך האמת שרוב זמני הוקדש לסטארט אפ שאני עובד עליו זה מספר חודשים. מדובר על Looky – מנוע לחיפוש הכרויות באינטרנט, אשר מציג תוצאות חיפוש מאתרי הכרויות ישראלים במסך אחד. כמובן כרגע הוא בבטא והעיצוב+ממשק משתמש עדיין חלקיים, אך כאשר הסיפור יושלם נתחיל בשיווק מאסיבי.

ללא ספק אחת הידיעות הבולטות ביותר בחודש שהיה, היא הידיעה על כך שפורשי גוגל הקימו מנוע חיפוש חדש בשם cuil.

מה כל כך קול ב- Cuil?

מנוע חיפוש קול - cuil

דובר רבות (לטובה ולרעה) ברשת על קול, בייחוד על כך שלגוגל יש הרבה ממה לחשוש בעקבות היריב הטרי.  לדעתי אין בכך איום, שכן גם אם אכן מכיל הרבה יותר תוצאות חיפוש כפי שנטען, גוגל נהפך בשנים האחרונות למותג מפלצתי שנחרט עמוק בתודעת מחפשי המידע, וזה משהו של”קול” יהיה קשה לשנות (שלא נדבר על הבאג שמציג תמונות ראנדומליות וסיבות אחרות…).

מי הכי רלוונטי בתוצאות החיפוש?

הבעיה של קול, היא שינוי הגישה בהצגת תוצאות החיפוש. עד כה היה מקובל בכל מנוע חיפוש להציג תוצאות בטור אחד ויחיד, שישקף דרגת רלוונטיות הגיונית. כלומר, הראשון הוא הכי רלוונטי, השני אחריו וכו’….אבל במקרה של קול, נוצר מצב בו יש שני אתרים רלוונטיים באותה המידה:

תוצאות חיפוש מתוך מנוע החיפוש קול

מי יותר רלוונטי בתמונה למעלה – הימני או השמאלי? תלוי בעיני המתבונן.

עפ”י מחקר שנעשה לפני מספר שנים, התגלה כי 100% מהגולשים מסתכלים על התוצאה הטבעית הראשונה בגוגל, בעוד שרק 50% מהגולשים מסתכלים על התוצאה הממומנת הראשונה. כמובן שלא ניתן להשוות סטטיסטיקה זו לקול. גם בגלל ששני התוצאות יותר קרובות מאשר המקרה של גוגל ולכן הסיכוי שהעין תתמקד בשניהן גבוה וגם משום שבגוגל התוצאה השניה ממומנת (עצם הידיעה על כך שהתוצאה ממומנת, יכולה להשפיע באופן תודעתי על חוסר ההסתכלות של הגולש עליה). בכל מקרה, דעתי היא שסביר להניח כי 100% מהגולשים שיסתכלו על התוצאה השמאלית העליונה, יסתכלו גם על התוצאה הימנית העליונה, מבחינתי דרגת הרלוונטיות שלהן זהה.

המחשבה על כך גורמת לי לתהות לגבי בעיה מרכזית (במידה וקול אכן יצליח להשתלט על נתח נכבד משוק החיפוש) – בעיתיות בתמחור פרויקטי SEO ללקוחות. מעכשיו מדובר על הגעה לשורה מסוימת ולא למיקום מסוים.  אבל גם כאן זה לא נגמר, מכיוון שיש 11 תוצאות בעמוד התוצאות, השורות לא יוצאות סימטריות בחלק מהמקרים.

אישית כל חוסר הסדר הזה בתוצאות החיפוש, יוצר אצלי מצב בעייתי שדורש שינוי תפיסתי. אני היחיד? 🙂

אודות פבל ישראלסקי

פבל ישראלסקי
יזם, בלוגר, יועץ קידום אתרים והעורך הראשי של קהילת מקדמי האתרים ומשווקי האינטרנט AskPavel. המייסד והמנכ״ל של קבוצת אנגורה מדיה שכוללת מספר פעילויות - סוכנות שירותי שיווק דיגיטלי עם התמחות ב-SEO ו-PPC, מכללת AskPavel Academy שמציעה קורסים פרקטיים וכנס הדיגיטל השנתי Next Case שמושך אליו מדי שנה מעל 1,200 משתתפים.

5 תגובות

 1. חידשת לי לגבי הנושא של 100% צופים בתוצאה האורגנית הראשונה ורק 50% בתוצאה הממומנת הראשונה… לא ידעתי שההבדלים כאלה משמעותיים…

 2. פבל ישראלסקי

  כן, אבל כפי שאמרתי, ניתן להסביר את זה בקלות בעקבות התפיסה שנוצרה בתודעה. מה שקורה זה שהגולש יודע שמצד שמאל יש קישורים ממומנים, לכן מבלי שירצה הוא לא יסתכל בחלק מהמקרים (אינסטנקטיבית). וגם אם העין כן תחלוף היא עלולה לא לעבד את המידע.

 3. אני בטוח שאם היית שם את הקישורים הממומנים באותה צורה באתר שלך גוגל היו פוסלים אותך על הונאת הגולשים.

 4. לא יודע עם קויל הוא הדבר הבא, אני מסכים שזאת בעיה הנושא של פיזור התוצאות בשונה מהרגיל (למרות שזה הרעיון ב"חידוש"), אך בעודם אומרים "אנחנו הכי גדולים", צריך לשאול מה לגבי הפרדוקס של מנועי החיפוש? – "ככל שיש יותר תוכן לחפש בו, ככה קשה יותר לספק תוצאות איכותיות לשאילתא".

  לדעתי גוגל הוא גוגל בגלל התוצאות האיכותיות שהוא מצליח להציג לכל שאילתא, גם לא יאהו וגם לא קויל מצליחים במשימה (לפחות לא כמו גוגל), לייב של מייקרוסופט קצת יותר מעניין, אבל זה עדיין לא גוגל…

 5. פבל ישראלסקי

  שלא לדבר על השירותים הנלווים שלהם, דבר שמחזק להם את המיתוג בטירוף.

  למה לייב יותר מעניין?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *