איך לעשות אופטימיזצייה טכנית למבנה חנות איקומרס? [פרק 3 מתוך 3]

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin,google,mail" counters=1 counter_pos="hidden" total_counter_pos="leftbig" style="button" url="https://www.askpavel.co.il/guides/ecommerce-seo" twitter_user="askpavel"]

הפוסט הבא הוא הפרק השלישי והאחרון מתוך מדריך קידום חנות וירטואלית בגוגל ומתמקד באופטימיזציה כללית למבנה החנות.

בפרקים הקודמים דיברנו על אופטימיזציה לעמודי הליבה שיש בכל חנות באינטרנט – עמודי קטגוריה ועמודי מוצר. בפרק הזה נחתום את המדריך עם התייחסות למבנה הכללי והטכני של החנות, תוך מתן דגש על זמני טעינה, מפות אתר, פרוטוקולים, תגיות מטא, מבנה URL אופטימלי ועוד.

לנוחיותכם, להלן ניווט פנימי לנושאים שיופיעו בעמוד זה:


הגדרת טייטלים ומטא תיאורים

כמעט כל מוצר באינטרנט נמכר בהרבה חנויות ויש תחרות גדולה על כרטיס האשראי של הלקוח (למעט מוצרים ייחודיים ומוגנים בפטנט). בימינו רוב ההחלטות הצרכניות מתחילות מגוגל ועם כמות בלתי נתפסת של למעלה מ-12 מיליארד חיפושים בחודש – מדובר בכוח קניה אדיר!

אבל כשלקוח פוטנציאלי מחפש בגוגל "מסך מחשב" איך נגרום לו להבחין דווקא במוצר שלנו מתוך שלל האפשרויות? האם רק אני היחיד שמוכר מסך מחשב? האם אני הכי זול? כנראה שכולם מוכרים את אותו המוצר בדיוק, כל אחד מבטיח איכות, זמן אספקה סביר ומחיר נמוך – אז איך להתבלט?

בדיוק לשם כך נועדו תגיות המטא והעיקריות שבהן – Meta Description ו-Meta Title.

איך לנסח טייטלים מנצחים לחנות שלך?

טייטל הוא חלון הראווה של החנות שלכם בתוצאות החיפוש של גוגל. הדבר הראשון שהקונה הפוטנציאלי רואה אחרי שחיפש שאילתה. האלמנט שברוב המקרים יכריע האם להקליק על התוצאה ולזכות את בעל החנות ב-CTR המיוחל שיתרום לו לקידום. עד כדי כך הטייטל חשוב לחנות שלכם. טד ניקולס אומר ש-73% מהחלטות הרכישה נעשות במעמד הכותרת\תיאור.

לפני חצי שנה בערך, רוס האדג'נס הבחין שהטייטלים התארכו בתוצאות החיפוש עד לכדי 70 תווים (לפני כן היה 50-60), אבל ממה שאני רואה בישראל האורך עדיין נשאר במתכונת הישנה אז ניצמד אליה.

ניסוח טייטלים זו תורה שלמה בפני עצמה ואנשי SEO טובים ומוכשרים בתעשייה דיברו על כך לא פעם, כדי שנשאיר את המדריך הזה ממוקד אני אתייחס כאן לאספקטים שנוגעים לחנויות וירטואליות.

לכל תעשייה יש עקרונות ליבה לניסוח הטייטלים בחנויות שלה. מבנה טייטל שיעבוד באתר מצלמות לא בהכרח יהיה נכון למבנה באתר למכירת בגדים. לדוגמא: בעולם הבגדים יש משמעות לצבע של המוצר, לעומת זאת בעולם המצלמות יש משמעות למטרת הצילום ובכל אחד מהמקרים אלו דברים שצריך להתייחס אליהם בניסוח הטייטלים של המוצרים.

בחרתי לדוגמא בחנות נעליים כדי להדגים:

עמודי מוצר עמודי קטגוריה\תת קטגוריה
עקרונות
 • יש לתאר את המוצר בצורה המדוייקת ביותר  כולל התייחסות למותג, קהל יעד ומטרה (רק אם זה חד משמעי, למשל אם יש נעל שמתאימה לכולם לא לכתוב כלום).
 • אין לכלול צבע או מידה משיקול מוצרים דומים שהוצג בפרק 1.
 • לא להוסיף בטייטל תכונות (כמו "צבעוניות") כששמות המוצרים ארוכים מדי אחרת זה ייחתך בתוצאות החיפוש.
 • יש לכלול תו מפריד ושם החנות בסוף הטייטל.
 • להוסיף סופרלטיב, בידול או הטבה שיעודדו את הלקוח הפוטנציאלי להקליק על התוצאה.
 • במידה ולא מדובר בהטבה קבועה, אין להוסיף אותה בטייטל. בכל מקרה מומלץ לעבור על הטייטלים כדי לוודא שאכן ההטבות מתקיימות אחרת זה יגרום לבאונס רייט.
 • הטייטל יתחיל משם הקטגוריה (הביטוי המרכזי שאותו רוצים לטרגט).
 • לא מומלץ לציין שנה בכותרת כדי לא לשנות את הטייטל.
 • יש לכלול תו מפריד ושם החנות בסוף הטייטל.
תבנית [סוג מוצר] [מטרה] [שם מותג] [שם מוצר] [קהל יעד] [שם קטגוריה\תת קטגוריה][הטבה ו\או סופרלטיב]
דוגמאות
 • נעלי ריצה נייק Air Zoom Pegasus 33 לגבר | נעלולי פלא
 • נעלי הליכה אסיקס Gel-Noosa TRI 11 | נעלולי פלא
 • נעלי ריצה לגברעד 50% הנחה ומשלוח חינם | נעלולי פלא
 • נעלי ילדים במבצע – זוג שני חינם | נעלולי פלא

אבל אתרי המסחר הגדולים לא עושים את זה!

נכון, מותגי על לא צריכים לנסות להבליט את עצמם בתוצאות החיפוש, מספיק שרואים את השם שלכם זה מספיק כדי למשוך את הקליק, אתם לא חנות השעונים של סוואץ'. כל ההנחיות כאן מתייחסות למצב שבו אין לכם עליונות ודומיננטיות בתעשייה שלכם. אם תנתחו את הטייטלים והתיאורים של אתרי האיקומרס הגדולים בעולם תגלו שלא תמיד הם עובדים לפי העקרונות האלו, כשתגיעו לשם תוכלו להרשות לעצמכם 🙂

ויחד עם זאת, יש גם כמה מגה אתרי איקומרס שכן עושים את זה, הנה 3 דוגמאות.

איך לרכב על חולשה של קטגוריות לא תחרותית\נישתיות בצורה טקטית?

יש הסתייגות למבנה הטייטל שהצגתי בטבלה כשמדובר בקטגוריה מאד כללית ולא תחרותית. נניח שיש לכם חנות למוצרי חשמל ובחנות יש קטגוריה בשם "מוצרי חשמל למטבח". מצד אחד זו לא קטגוריה תחרותית וסביר להניח שעם האופטימיזציה הכי בסיסית בעולם ניתן יהיה להגיע למקום הראשון. בגלל שיש לביטוי הזה נפח חיפושים נמוך, סביר להניח שרוב חנויות החשמל גם לא יתחרו עליו.

מצד שני, תסכימו איתי שאי אפשר לוותר על הקטגוריה ויש לה הצדקה, מדוע? כי אנשים עשויים לחפש בגוגל "מוצרי חשמל למטבח" (ממש כמו העקרון בכלכלה שאומר שהמחיר של מוצר זה המחיר שאנשים מוכנים לשלם עליו) ואנחנו לא רוצים לוותר על המעט גולשים האלו. יתרה מזאת, מוצרי חשמל במטבח זה באמת רכיב היררכי, אני לא יכול לשים בלנדר מסוג X מתחת לבלנדרים ובלנדרים יהיה מתחת לעמוד הבית, הגיוני שתהיה לי רמה היררכית של מחלקות בדרך ממש כפי שבחנות פיזית של מוצרי חשמל יש מחלקה למוצרי חשמל למטבח.

אז איך אני יכול לאכול מהעוגה ולהשאיר אותה שלמה? איך אני יכול מצד אחד לא לוותר על הקטגוריה הזו, אבל מצד שני להיעזר בה כדי שתחזק לי את מה שחשוב לי באמת?

מאד פשוט – ממפים את המוצרים הכי מחופשים ותחרותיים באותה הקטגוריה ומוסיפים אותם לטייטל של הקטגוריה מבלי לעבור את האורך המותר. מבלי לבדוק אני בטוח שמחפשים מקרר, מדיח, טוסטר, קומקום וכו', יותר מאשר את הביטוי "מוצרי חשמל למטבח". אז ככה נשתמש בעמוד הקטגוריה כדי לחזק אותם ועל הדרך נתבלט בתצאות החיפוש על פני שאר המתחרים שישימו אך ורק את שם הקטגוריה וכל זאת מבלי לפגוע את הרלוונטיות של הקטגוריה על הביטוי שניסיתי לטרגט כי הוא לא תחרותי:

מוצרי חשמל למטבח – מקרר, מדיח, טוסטר, קומקום ועוד | אלטיזכן

מה שבעצם אמרנו לגוגל עם טייטל כזה הוא שעמוד הקטגוריה שלנו "מוצרי חשמל למטבח" גם רלוונטי על הביטוי "מדיח" למשל, ומכיוון שעמוד "מדיח" הוא עמוד הבן הוא יורש חלק מהרלוונטיות.

חשוב לזכור: אפשר להשתמש בטיפ הזה אך ורק אם מדובר בקטגוריה לא תחרותית, כלומר ביטוי שסביר להניח שתצליחו לקדם בלי בעיה למקום הראשון בלי מאמץ רב כדי שגם עם התוספת שהוספתם עדיין תצליחו להתקדם, אחרת התוספת תגרע מהרלוונטיות של העמוד עבור אותו ביטוי קטגורי.

טיפ: הוסיפו מחירים בטייטל במידה והם קבועים

המחיר הוא פקטור משמעותי, כל אחד רוצה לחסוך כסף ובמיוחד הישראלים. אנחנו רואים שחלק גדול מהמסרים שהמפרסמים מציפים נוגעים תמיד בעניין המחיר (הכי זול, הכי משתלם, מבצע 1+1), אלו דברים שבסוף קשורים לכסף, לא לאיכות. אז למה לא להציף את זה בטייטל?

מאז שניסינו את זה וראינו שזה עובד אני ממליץ על זה בחום. יש לנו בקבוצת אנגורה מדיה חברה שנקראת סרבולה והיא מספקת שירותי כתיבת תוכן. זה אומנם לא חנות וירטואלית אבל בהחלט אתר איקומרס עם תהליך רכישה.

יום אחד ניסינו לחשוב איך נוכל לקדם עמוד פנימי באתר שמתמקדם בשירותי כתיבה שיווקית, אנחנו מדורגים במקום הראשון על "כתיבת מאמרים", "כתיבת תוכן" וכל הביטויים הכי תחרותיים בתחום ורק על הביטוי "כתיבה שיווקית" אנחנו לא מצליחים להתרומם. הסתכלנו על כל המתחרים שמופיעים בעמוד הראשון ושמנו לב שאף אחד לא מציין את הפרמטר הכי חשוב לכל ישראלי – מחיר. אמרנו בוא נהיה ראשונים והעלינו את הטייטל הבא:

מחירים בטייטלאי אפשר להתעלם מהעובדה שזה תופס את העין ולכן לאט לאט שמנו לב שמתחיל לזרום טראפיק אורגני לעמוד. כלומר מה שקרה זה שתמיד כשהיינו בעמוד התוצאות השני אנשים ראו אותנו אבל לא לחצו, והשינוי הזה גרם לכך שפתאום התחילו ללחוץ. לאט לאט התחלנו להתקדם בדירוגים וכיום ממוקמים במקום 8 בעמוד הראשון.

זו רק דוגמא ואפשר ליישם את זה כמעט בכל תחום שרוצים:

 • חולצות מכופתרות של טומי – החל מ-199 ש"ח
 • קיה פיקנט – רק 965 ש"ח בחודש
 • מכונות גילוח של פיליפס – החל מ-129 ש"ח
 • ועוד…

איך לנסח Meta Description אינפורמטיבי ומניע לפעולה (כן, יש לזה השפעה על SEO)?

אם תפסתם את העין של הגולש במעמד הטייטל, יש סיכוי שהוא ירצה להרחיב לעצמו את הרושם על ידי קריאת התיאור שמתחת (Meta Description) – זה הרגע שבו אנחנו נותנים נוקאאוט!

אז אולי גוגל יכולים לבוא ולהגיד שמטא תיאורים כבר לא פרמטר באלגוריתם הדירוג, אבל כל עוד זה משפיע על ה-CTR אז בעקיפין זה כן נשאר פרמטר, לכן לא הייתי ממהר להספיד אותם.

בניגוד לטייטלים, כאן אין תבניות, הטקסט הוא חופשי. המטרה שלנו תהיה להרחיב כמה שיותר על עמוד המוצר והקטגוריה וכמובן להניע לפעולה, להלן מספר עקרונות שחשוב להקפיד עליהם:

 • ציינו פתרונות, ערכים ותועלות: אף גולש לא מעוניין לשמוע במעמד תוצאות החיפוש כמה שהגריל החשמלי שלכם מתקדם מבחינה טכנולוגית וכמה הפיצ'רים שלו ייחודיים. מה שכן יעניין אותו זה לשמוע למשל שהבשר שנצלה עליו יוצא טעים בטירוף, כמה זמן אפשר לחסוך בגלל השיטה שמנקים אותו, כמה מהיר הוא מתחמם וכו'. כנסו לראש של הקונה הפוטנציאלי ותדמיינו מה הנקודות הכואבות שהמוצר הזה פותר, איזה דגשים חשובים למי שקונה מוצר כזה. מה שהכי יפה שזה קל – רובכם המוחלט הוא קהל היעד של רוב המוצרים שנמכרים באינטרנט – בגדים, נעליים, מוצרי חשמל וכו'. פשוט שאלו את עצמכם 🙂
 • אל תבטיחו את מה שלא תוכלו לקיים: הרבה חנויות נוטות לכתוב בתיאור המוצר או הקטגוריה שלהן כל מני הבטחות סקסיות רק כדי למשוך את הקונה פנימה, "לא נורא, העיקר שייכנס משם הוא בטח כבר ימצא משהו לקנות". ממש כמו שקל לנו להיכנס קל לנו לצאת ואם לא נקבל את מה שהנחנו שנקבל בגלל המסר שקיבלנו אנחנו נצא וכתוצאה מזה הבאונס רייט יגדל והדירוג של הדף יפגע. דוגמאות להבטחות בעולם ה-eCommerce – משלוח חינם, כפל מבצעים, אחוזי הנחה, פריט שני חינם וכו'.
 • אל תשאירו את התיאור ריק אם אין תיאור בראש העמוד: כשאנחנו משאירים את השדה Meta Description ריק גוגל לרוב ישלים אותו מהתוכן של הדף. הבעיה עם עמוד המוצר (ובמיוחד באתרים גדולים עם הרבה מאד מוצרים) זה שלא קיים תיאור לפעמים ואם קיים אז בחלק התחתון של הדף. זה יכול לגרום לגוגל לקחת טקסט מראש העמוד וזה יגרום לטקסט להראות כמו אוסף מילים ולא תיאור אמיתי. למשל כשאני כותב פוסט (אפילו את הפוסט הזה), אני משאיר את השדה הזה ריק ודואג לנסח את הפסקה הראשונה כפי שהייתי רוצה שתופיע בתיאור. אבל במקרה של חנויות, אם אין טקסט בפסקה הראשונה בעמוד המוצר או הקטגוריה זה יכול להיות אסון.
 •  אל תשתמשו בתיאור היצרן: הרבה פעמים חנויות וירטואליות מקבלות מהיצרן תיאורים מוכנים וכל החנויות משתמשות בהן. זה יוצר תוכן משוכפל וכתוצאה מכך פוגע ברלוונטיות של העמוד. אסון כפול יהיה גם להשתמש בתיאור היצרן בתוכן העמוד וגם בתיאור המטא. אם כבר אנחנו חייבים להשתמש בתיאור היצרן בעמוד המוצר בגלל שיקולי רגולציה או אילוצים עסקיים, אז לפחות נשתמש בתיאור המטא בתור המקום שבו יופיע תוכן ייחודי ולכן לפחות שם מומלץ שתנסחו משהו ייחודי.
 • הוסיפו קריאה לפעולה שקשורה למסחר: זכרו שבמעמד תוצאות החיפוש יש לנו רק מטרה אחת – לגרום לגולש להקליק על התוצאה שלנו מבין כל האפשרויות. אם אנחנו חנות נרצה להשתמש בקריאה לפעולה שמתקשרת למסחר כדי עוד יותר להגדיל את ייחס ההמרה.
  • דוגמאות לא טובות: התקשר, הצטרף, קבל.
  • דוגמאות טובות: חסוך, קנה, מצא.

Schema, מיקרו נתונים, Rich Snippets ומה שביניהם

בשנת 2011 כמה ממנועי החיפוש הגדולים בעולם איחדו כוחות כדי ליצור סטנדרניזציה עבור בעלי אתרים. לכל מנועי החיפוש יש אינטרס משותף – להבין טוב יותר את התוכן באתרים כדי ששליפת תוצאות החיפוש למשתמשים שמחפשים מידע תהיה רלוונטית יותר – גם המשתמשים מרוויחים מזה. אבל תחילה בואו נעשה רגע סדר כי יש לא מעט בלבול לגבי הטרמינולוגיה.

מה זה Schema ומיקרו נתונים?

למי שלא שמע על המונח Schema, להלן הסבר מתוך האתר Schema.org:

בעלי אתרים כבר מכירים את תגיות ה-HTML שמשתמשים בדפי האתר. לרוב תגיות HTML אומרות לדפדפן איך להציג את המידע שמכיל התג. למשל <h1>Avatar</h1> אומר לדפדפן להציג "Avatar" בכותרת בפורמט 1 (כותרת ראשית). אולם, תג ה-HTML לא נותן שום מידע לגבי מה המשמעות של הביטוי. "Avatar" יכול להתייחס לסרט התלת מימדי המצליח, או שהוא יכול להתייחס בכלל לסוג תמונת פרופיל. חוסר ההבנה הזה יכול להקשות על מנועי חיפוש להציג מידע מדוייק ורלוונטי למשתמשים.

Schema.org מספקת אוסף של תגיות בהן בעלי אתרים יכולים להשתמש כדי להקיף איתם תכנים וביטויים בעמודים באתר שלהם באופן כזה שיאפשר למנועי החיפוש המרכזיים כגון גוגל, מייקרוסופט, יאנדקס ויאהו להבין אותם.

יש 3 פורמטים נפוצים איתם אפשר להשתמש בתגיות Schema כדי לעטוף תוכן: Microdata, RDFa ו-JSON-LD, כאשר מתוכם גוגל ממליצים נכון להיות להשתמש ב-JSON-LD.

הנה דוגמא לקוד כפי שהוא מופיע בערך מסוים של וויקיפדיה, שימו לב לתגיות שעוטפות את הביטויים בערך עצמו:

מיקרו נתונים

 

אז מה זה Rich Snippet?

בתרגום ישיר – "תצוגה עשירה", בהקשר של גוגל – תצוגה עשירה בתוצאות החיפוש. זו הדרך של גוגל לקרוא למצב שבו בעל האתר השתמש באחד מהפורמטים להטמעת תגיות סכמה וכעת תוצאת החיפוש כוללת מידע נוסף שלא היה קיים לפני כן, מה ש"מעשיר" את התצוגה למשתמשים שנחשפים אליה.

יש תצוגה עשירה להרבה סוגי תוכן – מתכונים, קורסים, מוזיקה, סקירות, וידאו ועוד. במקרה שלנו, התצוגה העשירה הרלוונטית ביותר לחנויות איקומרס מתקבלת ממיקרו נתונים שמתייחסים למוצרים על מנת להבליט את הדירוג שלהם בתוצאות החיפוש:

תצוגה עשירה למוצרים

אם יש משהו ששווה להשקיע עבורו זמן בקידום חנויות וירטואליות, זה הטמעת Rich Snippets ובמיוחד את החלק של הסקירות. הרבה אנשים לא מודעים לכוח שלהם, הנה קצת סטטיסטיקה ממחקר ש-Econsultancy עשו:

 • סקירות מגדילות את הסיכויים של הגולשים לקנות ב-63%.
 • סקירות שליליות הגדילו את ייחס ההמרה ב-67% (!)
 • סקירות מעלות את ממוצע המכירות ב-18%.
 • העלה של 150% ב-CTR של תוצאות החיפוש.

7 סוגי Rich Snippets שמתאימים לחנויות איקומרס

לא כל חנות חייבת להטמיע את כל הסוגים, זה מאד אינדיווידואלי ותלוי בהרבה גורמים. לדוגמא: אם למשל המחירים שלכם יקרים יותר מהמתחרים והכוח שלכם טמון בשירות דווקא, אולי לא מומלץ להציג אותו במעמד תוצאות החיפוש. אין מה לחשוש מבאונס רייט במקרה כזה, כי כל עוד יש לכם בידול וחוזקה שבאה מכיוון אחר, אתם תציפו אותה בעמוד המוצר ויכול להיות שתשמרו את הלקוח.

להלן הסוגים:

מה רואים? איזה תג להטמיע? איך זה נראה?
דירוגים וסקירות Marcup Reviews סקירות ודירוגים
זמינות מוצר במלאי ItemAvailability Schema  הצגת זמינות מוצר במלאי
רשימת מוצרים עם מחיר Product Schema רשימת מוצרים בתוצאות החיפוש
טווח מחירים Offer Schema הצגת טווח מחירים בתוצאות
וידאו VideoObject Schema וידאו בתוצאות
תמונה ImageObject Schema הצגת תמונה בתוצאות החיפוש
הצעות מותנות זמן  LimitedAvailablity Schema הצעות מותנות בזמן בגוגל

איך להטמיע Rich Snippets?

 • מגדירים באופן ידני: המדריך הבא באתר של Schema.org יעזור לכם להבין איך מטמיעים את התגיות.
 • מסמנים אותם עם הכלי של גוגל: אם אתם לא מתכנתים ואין לכם הבנה של קוד, לא כדאי שתנסו להטמיע את התגיות בצורה ידנית כי זה ישאיר פתח להמון טעויות. במקום זה, אפשר פשוט להשתמש בכלי שגוגל יצרו במיוחד בשם Structured Data Markup Helper ובו תתבקשו לסמן את האלמנטים השונים בכל עמוד בו תרצו להוסיף מיקרו נתונים.
 • מתקינים פלאגין: להלן 5 פלאגינים מומלצים כאשר לכל אחד יש את היתרונות והחסרונות שלו, קחו את כל המאפיינים בחשבון לפני שבוחרים בתוסף החינמי:

בסיום התהליך אל תשכחו לבדוק שהטמעתם נכון את התגיות עם הכלי של גוגל לבדיקת נתונים מובנים, אחרת הם לא יוצגו בתוצאות החיפוש. הכלי מאפשר לבדוק URL בו הוטמעו כבר התגיות או קטע קוד שעושים לו העתק הדבק. במידה וימצאו תקלות, תקבלו הסבר מפורט מה לתקן:

שגיאות בבדיקת מיקרו נתונים

טיפ 1: איך להציג מיקרו מידע במיילים שנשלחים ללקוחות

 

טיפ 2: Sitelinks Searchbox

הוספת תיבת חיפוש מתחת לאתר שלכם בתוצאות:

 

 

שביל פירורי לחם

בחלק הקודם דיברנו על התוכן שיש לשלב בעמוד קטגוריה, כעת נאפיין את כל תהליך האופטימיזציה הטכני יותר.

אם הייתם שואלים אותי איפה טמון הכוח ובמה הכי הרבה להשקיע באתר eCommerce עם המון עמודים, הייתי אומר באפיון נכון של שביל פירורי הלחם – Bread Crumbs. אנשים משום מה לא מייחסים לזה חשיבות אבל זהו ללא ספק אחד מ-5 האלמנטים הכי חשובים.

למה שביל פירורי לחם חשוב?

1. עוזר בניווט והתמצאות

כאשר משתמש נוחת מבחוץ בעמוד כלשהו באתר, הוא יכול ישר להבין איפה באתר הוא נמצא רק מתוך ההסתכלות על שביל פירורי הלחם. זה מסייע מאד בהתמצאות ומאפשר לו לנווט למקום הרצוי.

2. מגדיר היררכיה לגוגל

בדומה למשתמש, שביל פירורי הלחם עוזר גם לגוגל לעשות סדר בהבנת ההיררכיה של האתר וכך להבין איזה עמוד חשוב יותר. ככל שעמוד מסוים קרוב יותר לעמוד הבית, הוא חשוב יותר (סימן שזו כנראה קטגוריה).

שביל פירורי לחם

3. מחזק עמודים (קישורים פנימיים)

כל קישור שמופיע בשביל פירורי הלחם הוא קישור פנימי לכל דבר. אומנם המשקל שלו זניח יותר מאשר קישור שמופיע בגוף התוכן (כי סביר להניח שיקבל פחות הקלקות והוא תבניתי), אך הוא בכל זאת מעביר כוח – Link Juice. לכן דמיינו שאם יש קטגוריה שיש תחתיה 100 מוצרים, סימן שאוטומטית עמוד הקטגוריה מקבל 100 קישורים פנימיים – זה המון כוח!

4. מסייע למקד במילות מפתח

בשביל פירורי הלחם מופיעות מילות המפתח שרלוונטיות לעמוד בו נמצאים. בדוגמא שהוצגה כאן למעלה, הביטוי "טיסות לניו-יורק" מופיע בשביל פירורי הלחם ועוזר לנו למקד את העמוד בביטוי זה.

5. משפר נראות בתוצאות החיפוש

גוגל הטמיעו שינוי המאפשר להציג את נתיב שביל פירורי הלחם של האתרים ישירות בתוצאות החיפוש. לכן אם תבנו אותו נכון הוא יוצג בצורה הבאה וזה ישפר את הנראות בתוצאות החיפוש וכתוצאה מכך את ה-CTR.

שביל פירורי לחם בתוצאות החיפוש

 

6 עקרונות טכניים לבניית שביל פירורי לחם תקין

 1. שביל פירורי הלחם יופיע במיקום קבוע בכל עמוד באתר.
 2. על השביל לכלול את כל הנתיב ההיררכי של העמוד.
 3. יש לכלול גם את עמוד הבית בתחילת השביל.
 4. יש לכלול בסוף השביל גם את העמוד בו נמצאים.
 5. כל עמוד בשביל יהיה קישור פרט לעמוד בו נמצאים אשר יישאר בתור טקסט.
 6. לכלול סימן מפריד בין קישור וקישור, לדוגמא: "»", "/", ">" וכו'.

בחירת מבנה URL

בחלק הזה עליכם לקבל החלטה חשובה – האם ההיררכיה של העמודים באתר תבוא לידי ביטוי ב-URL באופן חלקי, מלא או שטוח?

להלן דוגמא לעמוד מוצר של משקפי שמש בשלושת המקרים:

1. מלא

מבנה: www.site.com/shop/sun-glasses/plastic/product-34789345.html

כפי שאפשר לראות בדוגמא ולהבין מהשם, בסוג המלא כל רמה היררכית באה לידי ביטוי ב-URL עם תוספת של סלאש.

 • Shop – זה אומר שאני נמצא בחנות ולא במדור המאמרים לצורך העניין.
 • Sun-glasses – זו הקטגורי הראשית, ייתכן ובאתר נמכרים גם משקפי ראייה.
 • Plastic – זו תת הקטגוריה, ייתכן ובאתר נמכרים משקפי שמש גם ממתכת.
 • product-34789345.html – לבסוף, המוצר עצמו.

יתרון: מקל על המשתמש להבין איפה הוא נמצא מבחינה היררכית (אם כי אני בספק אם משתמשים מסתכלים על מבנה ה-URL), זה פשוט פתרון שמסתדר לנו לוגית.

חסרון: לא ממש טוב מבחינת SEO כי זה יוצר עומק רב וכתוצאה מכך העמוד הופך להיות "חלש" יותר. ככל שהעמוד בו נמאים קרוב יותר ב-URL לדומיין הראשי (כלומר יש פחות סלאשים), זה אומר שהעמוד יותר חשוב וכך גוגל מקנה לו יותר חשיבות. בסופו של דבר היררכיה לא רק נקבעת לפי זה אלא גם לשביל פירורי הלחם, כמות הקליקים שנדרשים מעמוד הבית ועוד, אך זה גם פרמטר שמשפיע.

2. שטוח

מבנה: www.site.com/product-34789345.html

בניגוד לפתרון הקודם, כאן אף רמה היררכית לא באה לידי ביטוי ב-URL אלא הוא שטוח לחלוטין.

יתרון: היתרון היחיד שאני יכול לחשוב עליו הוא שהכתובות קצרות מאד ומבחינה אסטטית זה מסתדר יפה בעין, אך אי אפשר להגיד שכל העמודים באתר חשובים באותה המידה.

חסרון: זה מקשה עלינו לטרגט קטגוריות ותתי קטגוריות באתר משום ששמם לא מופיע כלל ב-URL. דיברנו בסעיפים הקודמים שכאשר אנו רוצים לטרגט קטגוריה או תת קטגוריה בביטוי מסוים, מומלץ לשלב את הביטוי באזורים שונים בעמוד כמו כותרת, תוכן, קישורים וכמובן גם URL.

הערה: גוגל מודע לתרגום ביטויים משפות שונות, כך שגם אם החנות שלכם בארץ ואתם רוצים לקדם אותה בביטויים בעברית, גוגל ייתן משקל לביטוי "משקפי שמש" כאשר יזהה מופע של Sun Glasses לדוגמא.

3. חלקי

מבנה: www.site.com/sun-glasses/product-34789345.html

באופן אישי זה המבנה המועדף עלי ביותר וכיום אני רואה יותר ויותר חנויות באינטרנט בוחרות בו.

כאן אנחנו אוכלים מהעוגה ומשאירים אותה שלמה, מדוע?

מצד אחד יש לנו מבנה יחסית שטוח – סך הכל 2 רמות היררכיות. כלומר כל עמוד באתר יהיה יחסית קרוב מאד לעמוד הבית. מצד שני, אנחנו כן נותנים לקטגוריה הראשית ביטוי וכך משלבים את מילת המפתח שמעוניינים לטרגט. אנחנו מסייעים לגוגל להבין שהמוצר הזה הוא מוצר מסוג "משקפי שמש" – כעת דמיינו שיש 1,000 דגמי משקפי שמש שמכילים את מילת המפתח הזו ב-URL וזה נותן לנו נקודת פתיחה לא רעה.

יתרה מזאת, אנחנו משמיטים כל מני ביטויים שלא באמת עוזרים לנו כמו Shop (כל האתר הוא חנות, אין צורך "לבזבז" על זה מקום) ואת שם תת הקטגוריה.

זכרו שבכל מקרה חשוב מאד להשאיר את שביל פירורי הלחם עם הנתיב המלא כדי שגוגל כן יבין את המיקום ההיררכי של המוצר.

הערה: לפעמים אנחנו מוגבלים בגלל אילוצי מערכת ניהול התוכן ולא נוכל לשחק עם זה יותר מדי, במקרה כזה אין מה לעשות ויש לשקול היטב אם אתם רוצים להשקיע משאבי פיתוח רבים כדי לשנות את המבנה הקיים.

תגי קנוניקל בעמודי מוצרים

בשנת 2011 גוגל הביאו בשורה מאד משמחת לבעלי החנויות האינטרנטיות וסוף סוף פתרו בעיה כואבת שלא היה לה פתרון מספיק טוב במשך שנים – תגית הקנוניקל. כדי להבין מה זה נתבונן בהגדרה של גוגל:

It’s common for retailers to have multiple pages for every product they sell. the rel=“canonical” is a tag you can place on your product pages to tell us which of these pages is the “canonical,” or the preferred page for that product.

במילים אחרות – זהו כלי שעוזר לנו להילחם בסופו של דבר בתוכן משוכפל כי כל עוד יש כמה גרסאות URL לעמוד מוצר בודד, זה ייחשב לתוכן משוכפל. המבנה הוא תמיד קבוע, במידה ויש לי כמה עמודים שבהם מוצג מוצר מסוים, עליכם לבחור את העמוד הקנוני (המועדף) ולכוון את כל שאר העמודים אליו על ידי הצבת השורה הבאה בקוד של כל אחד מהם (ה-URL הוא של העמוד הקנוני):

<link ref=”canonical” href=”http://www.site.com/product/5345435” />

בואו נבחן את כל המקרים שבהם יהיה לנו צורך להשתמש בתגית קנוניקל במקרה של חנויות וירטואליות:

עמוד הבית או עמוד סטטי

בכמה URLים לדעתכם אפשר להגיע לעמוד הבית של אתר מסוים?

 1. http://www.site.com
 2. https://www.site.com/
 3. http://site.com
 4. http://www.site.com/
 5. http://site.com/
 6. http://www.example.com/index.html

עם סלאש בסוף ובלי www, עם https ובלי סלאש בסוף – תחברו את כל הצירופים האפשריים, תקבלו לא מעט אפשרויות להגיע לאותו העמוד בדיוק מבלי שיוחזר לנו קוד שגיאה 404. לכל העמודים האלו יש להגדיר תגית קנוניקל שתכלול את הגרסה הנקייה הסטנדרטית – עם www ועם סלאש בסוף (כמובן שאם זה אתר https אז לכלול גם את זה).

לגוגל אין המלצה האם לכלול סלאש בסוף URL או לא. אני כאן בבלוג לא משתמש בסלאש בסוף מטעמי אסטטיקה אבל ברוב המקרים נהוג שכן לכלול כי זה מסמן במעמד הטעינה של הדף שאין המשך ל-URL ובכך משפיע על זמן הטעינה.

עמודי קטגוריה עם Pagination

 

 

זמן טעינה

 

שיפור זמן טעינה במג'נטו https://www.maxcdn.com/blog//how-to-achieve-a-2-second-page-load-with-a-magento-ecommerce-store/

 

פרוטוקול מאובטח HTTPS

מפת אתר לחנויות

שתפו את המדריך!

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin,google,mail" counters=1 counter_pos="hidden" total_counter_pos="leftbig" style="button" url="https://www.askpavel.co.il/guides/ecommerce-seo" twitter_user="askpavel"]

בחזרה לפרקים הקודמים:

פרק 1

פרק 2

פרק 3 (הינך כאן)

קידום קטגוריות בחנות איקומרס

אופטימיזציה לעמודי קטגוריה

קידום מוצרים בחנות וירטואלית

אופטימיזציה לעמודי מוצר

שיפור מבנה חנות אלקטרונית

אופטימיזצייה טכנית למבנה