האם Yahoo יכולים להציע חיפוש Instant טוב יותר ?

גוגל הצליחו לקבל הרבה מאוד תשומת לב בעקבות היכולת החדשה שלהם להציג תוצאות חיפוש בזמן אמת, תוך כדי שהמשתמש מקליד את החיפוש שלו. אך מה שאולי לא ידעתם, זה שחברת Yahoo! Inc קיבלה אישור לפטנט דומה מאוד במרץ האחרון, רק שלפטנט שלהם יש שוני מסויים מה- Google Instant שאנחנו מכירים.

יאהו אינסטנט

הפטנט של יאהו, במקום להציג תוצאות על כל תו בשורת החיפוש, יציג תוצאות אך ורק שהוא מרגיש שהמשתמש הקליד מספיק מידע בשביל שהמנוע יוכל לתרגם את זה לחיפוש רלוונטי או לנחש מה הוא באמת רצה להקליד.

הבאז האחרון בעקבות גוגל אינסטנט העלה את העובדה ש-Yahoo! פיתחו מערכת Instant משלהם עוד בשנת 2005, אך היא לא זכתה להגיע לעמוד הראשי של מנוע החיפוש, כמו הגרסה הנוכחית של גוגל. האם יאהו ישיקו מערכת Instant למנוע החיפוש שלהם? גם כשבינג עכשיו מתחזקים את מנוע החיפוש שלהם? סאשי סט, סמנכ”ל בכיר ב- Yahoo! Inc, רמז לזה בבלוג הרשמי של יאהו, בפוסט על “החדשנות בחיפוש עדיין חיה“.

הפטנט של יאהו

Speculative search result based on a not-yet-submitted search query
Invented by Stephen Hood, Ralph Rabbat, Mihir Shah, Adam Durfee, Alastair Gourlay, Peter Anick, Richard Kasperski, Oliver Thomas Bayley, Ashley Woodman Hall, Shyam Kapur, and John Thrall
Assigned to Yahoo! Inc.
US Patent 7,672,932
Granted March 2, 2010
Filed: August 24, 2005

זו תמונה שיאהו פרסמו בפטנט:

תמונה מתוך הפטנט של יאהו אינסטנט

הפטנט החדש הוא שונה ממה שגוגל השיקו לאחרונה במנוע החיפוש הפופולרי. הפטנט של יאהו מנסה להגביל את ה-Instant שיציג ויצפה אך ורק תוצאות רלוונטיות בביטחון גדול יותר מאשר זה של גוגל.

אפשרויות שיבדילו בין הפטנט שלהם לשל גוגל

 • אחת האפשרויות היא שהמנוע יציג תוצאות חיפוש רק שהוא יבין שהמשתמש הקליד מילה שלמה אחת.
 • אפשרות אחרת שהוא יציג תוצאות על חצי מילה, רק שהמנוע יכול להבין באחוז גבוה יחסית למה המשתמש התכוון בחצי המילה הזאת.
 • עוד אפשרות היא שהוא ימדוד את הזמן שבו המשתמש מקליד כדי להבחין מתי הוא רוצה לראות תוצאות.

לסיכום

לדעתי הגבלת ה-Instant הוא רעיון טוב – שכן להציג תוצאות על כל תו חיפוש זה קצת מוגזם. חוץ מזה, זה יקל מאוד על השרתים של יאהו, שהם לא מתקרבים לכמות והכח שיש לשרתים של גוגל. מעבר לזה, עושה רושם שלגוגל יש כזה מונופול על שוק החיפוש שהם דוחפים כל מתחרה שלהם לחיקוי מיידי ופחות מוצלח רק בשביל לשמור על הנתח שוק שלו. אבל זה לא באמת חדש.

אודות רועי בן עמי

רועי בן עמי
מומחה לשיווק באינטרנט. רועי בן עמי מנהל מספר פרוייקטים אינטרנטיים, מייעץ לחברות סטארטאפ בארץ ובחו"ל ומנהל את חברת wwO. "כסף באינטרנט זה נוסחה. אם תעשה הכל לפי הספר אין סיכוי שתיכשל".

3 תגובות

 1. פבל ישראלסקי

  תודה על הידיעה המעניינת רועי!

  אבל לפי מה שאני רואה בידיעה הבאה, מסתבר ש-Google Instant עובד על בסיס 5 פטנטים שבכלל שייכים ליאהו:

  http://www.theregister.co.uk/2010/09/20/yahoo_owns_several_patents_on_google_instant/

  ראית את זה?
  אז הקרדיט על שיטת החיפוש המהפכנית מגיע ליאהו בעצם?

 2. רועי בן עמי

  אני לגמרי חושב שהקרדיט על הרעיון מגיעל- Yahoo!

  אבל אם כל בנאדם היה יכול לרשום פטנט על רעיון ובכך למנוע מכל גוף אחר לבצע אותו – העולם הטכנולוגי היה נראה הרבה יותר עגום.

  יאהו אולי חשבו על הרעיון והיה להם אבטיפוס גמור בסביבות 2005. אבל באותה תקופה, גם השרתים שלהם לא היו מספיק חזקים בשביל לעמוד בכל החיפושים וגם החיבורי אינטרנט באותה תקופה היו איטיים מדי בשביל להריץ את גרסת ה Instant כמו שצריך…

  אני חושב שאם הפטנטים של יאהו היו מונעים מגוגל להוציא את הInstant Search שלהם, יכול להיות שלא היינו נהנים מחיפוש בטכנולוגיה הזאת בכמה שנים הקרובות…

 3. איתי ברנר

  אני רק רוצה לציין שלא חסרות דוגמאות למקרים בהם חברה אחת תבעה חברה אחרת בדיעבד על שימוש במוצר שבעצם מבוסס על פטנט ישן שלה. ברוב המקרים זה נגמר בפשרה. זאת אומרת, זה לא מה שהיה מונע מגוגל לפתח את אינסטנט (במיוחד כשיש לה כיסים כאלו עמוקים).

  מה שכן, יפה שיאהו חשבה על הרעיון כבר ב2005 , הרבה לפני הפריצה הממשית של Facebook ובעיקר Twitter (שאגב, העבירה את החיפוש בזמן אמת שלה למקום יותר בולט בעיצוב החדש, על חשבון החיפוש של אנשים לעקוב אחריהם).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *