הממשל האמריקאי יפקח על אופן הפעולה של גוגל מקרוב

גוגל הגיבה לביקורת שהופנתה כלפיה מצד העיתון NY Times. הניו-יורק טיימס הציע במאמר המערכת שלו כי הממשל האמריקאי יפקח על אופן הפעולה של האלגוריתם של גוגל ויעקוב אחרי שינויים חדשים המתבצעים בו. בטור נטען כי העובדה שגוגל הפך ממנוע חיפוש לסל שלם של שירותי ומוצרי רשת מהווה בעיה מכיוון שלגוגל יש אינטרס מסוים שהמוצרים שלה יופיעו לפני המתחרים בתוצאות החיפוש. (יש לציין כי בעבר הועלו טענות אף בפורומים בארץ לגבי התוצאה הראשונה שעולה בתוצאות כאשר מקישים את המילה “תרגום” בגוגל ישראל). עם זאת, בטור יש גם הסתייגות מסוימת הגורסת כי בכל מקרה יש לעשות זאת בזהירות על מנת שלא לפגוע באופן הפעולה של האלגוריתם.

מאריסה מאייר האחראית על תחום החיפוש בגוגל הגיבה על הפרסום באתר Financial Times שלמרבה האירוניה חסם את צפיית המאמרים בו למשתמשים רשומים בלבד. כמה שעות מאוחר יותר התגובה כבר התפרסמה גם בבלוג המדיניות הציבורית של החברה.

במאמר מוסגר מעניין לציין כי ה- Financial Times פרסם השבוע מאמר (יש צורך להירשם כדי לקרוא) ממנו אפשר לכאורה להסיק כי מהנדסים בגוגל שולטים ידנית בתוצאות החיפוש. המאמר כבר הספיק לעורר לא מעט הדים ברחבי הרשת בין אלו שטוענים כי מדובר בהוכחה לכך שגוגל אכן שולטת ידנית בתוצאות, לבין אלו הטוענים כי מדובר בטענה החוזרת על עצמה כבר כמה שנים ולמעשה כלל אינה הגיונית כלל בשל דרך פעולתו הבסיסית של האלגוריתם. בכל מקרה, קשה להתעלם מהעובדה שמאייר החליטה לפרסם את תגובתה דווקא שם.

מאייר טוענת כי מנועי חיפוש נעשים מורכבים היום מאי פעם ודורשים מספר לא מבוטל של שינויים על בסיסי שבועי על מנת להישאר מעודכנים. עוד היא מוסיפה כי רגולציה כדוגמת זו המומלצת במאמר תגרום לטשטוש ההבדלים בין מנועי החיפוש השונים והפיכתם לדומים מדי אחד לשני, דבר העלול להוביל בהמשך גם למניפולציות ושימוש לרעה מצד גורמים עוינים או ספאמרים.

על רקע הדברים הללו, חשוב לציין כי מסקרים אחרונים בארה”ב עולה כי נפח החיפוש של גוגל ירד בחצי השנה האחרונה אל מתחת ל – 65%.

> בחזרה לארכיון החדשות

אודות איתי ברנר

איתי ברנר
העורך הראשי של מדור החדשות באתר AskPavel בו מדי שבוע מתפרסמות הידיעות האחרונות מעולם השיווק באינטרנט. עורך וכותב תוכן עצמאי, בין היתר הקים את Web Wiz המספקת פתרונות כתיבת תכנים וניהול תוכן.

6 תגובות

 1. איזו שטות. ברגע שגורם ממשלתי (איטי מורכב ומסובך) יתחיל להתערב בתהליכי פיתוח (חדשניים ומהירים), זה רק יפגע בקדמה הטכנולוגית.

  שלא לדבר על כך שמדינות שונות יחששו מההתערבות הממשלתית האמריקאית ויגבילו עוד יותר את גוגל. לממשל האמריקאי אין אינטרס לעשות זאת.

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   אני ממש לא חושב שזו שטות. לדעתי זה מתבקש כאשר נוצר מצב עם שליטה ומונופול וקיבולת של מידע רב כל כך אצל חברה אחת. ולמה שהגוף הזה יהיה איטי מורכב ומסורבל? זה שהוא גורם ממשלתי לא בהכרח אומר שהוא גם יירש ממנו את כל התכונות.

   • פאבל, בלי לזלזל, אתה נשמע מאוד נאיבי. אני מכיר מערכות כאלה, יושבים שם פקידים שצריכים לקבל אישורים מהדרגים הרלוונטיים, הם לא נוטלים יוזמה כדי לא לאבד את מקום העבודה. מעבר לזה יש הרבה ביורוקרטיה והמון טופסולוגיה כדי לאשר מהלך פשוט.

    כמו שנאמר בידיעה, ארגון כמו גוגל יכול להכניס מספר לא מובטל של שינויים בשבוע. אם יצטרכו לקבל אישור על כל אישור, זה יהיה בלתי נסבל. או מה יקרה אם אחרי חודש יגידו ששינו שהוכנס לא מאושר?

    גוף ממשלתי שיהיה אחראי על אישור השינויים יצטרך לבחון את חוקיות השינויים, התנגשות עם חוקי המדינה, לבחון התנגשות עם הגבלים עסקיים, לבדוק השפעה על הסכמי סחר ועוד ועוד ועוד.

    הכותרת יפה, אבל היישום מורכב. וזה יפגע (לדעתי) בקדמה הטכנולוגית של גוגל.

 2. איתי ברנר

  חשוב לציין שזה בסך הכול מאמר, לגופי תקשורת עדיין אין גישה ישירה לחקיקת חוקים (למרות שיש להם כוח השפעה עקיף מאוד גדול).

 3. ומי אמר שמימשל הוא דבר נקי, אנחנו כבר למדים מהעבר שהון מנהל שילטון

 4. ממש שטויות, גוגל זו חברה בפני עצמה, והיא יכולה לקדם את המוצרים שלה בעזרת המנוע חיפוש שלה, כי המנוע חיפוש הוא שלה.
  זה כמו שכל חברה אחרת תשתמש בכלי פופולרי שלה כדי לקדם שירותים שהיא מציעה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *