חדשות קידום אתרים ושיווק באינטרנט (16.2.13)

עדכונים שבועיים על פרסום ושיווק באינטרנטבכל סופ”ש נביא כאן את רשימת הפוסטים המעניינים ביותר שמצאנו בבלוגספירה המקומית והעולמית בנושא קידום אתרים, שיווק באינטרנט ומדיה חברתית. כך תוכלו להיחשף למידע מעניין נוסף שאנחנו לא מספיקים לסקר כאן במהלך השבוע. הרשם לעדכון וקבל מייל שבועי עם כל הסיפורים והחדשות.

האם גוגל ביטלה את Google Alerts?

לפוסט המקורי באתר Search Engine Land

דני סוליבן מ-SEL הוא משתמש נלהב במיוחד של Google Alerts, אותן התראות שגוגל שולח כל פעם שמופיעה תוצאה חדשה על מילת מפתח שהוגדרה בהתראות. הבעיה היא שבזמן האחרון, הוא גילה שהמערכת של גוגל מפספסת לא מעט אזכורים חדשים שלו ברשת שהוא מוצא בעצמו באתרים שונים.

מי שמכיר את גוגל, יודע שבדרך כלל היא מודיעה כאשר היא סוגרת שירות מסוים, ולכן לא ברור אם היא סגרה את השירות ופשוט לא הכריזה על הסגירה, או שיש כאן באג אמיתי שאף אחד עוד לא ממש דיווח עליו בקנה מידה גדול.

גם לכם זה הפסיק לעבוד?

האם גוגל תספק לנו דוגמאות לקישורים רעים?

מאז שגוגל התחילו לשלוח לבעלי אתרים עוד ועוד הודעות על קישורים לא טבעיים (לפי המספרים שלהם, כ- 90% מהם קשורים ישירות לפעולות כובע שחור), הרבה מאוד אנשים שלא בהכרח השתמשו בטכניקות כאלו במודע (לדוגמה, הם שכרו את שירותיה של חברת קידום לא מקצועית), טענו שהם לא יודעים אילו קישורים הם הקישורים הרעים שעליהם להסיר.

כהרגלו, קאטס מסביר על קישורים באיכות נמוכה וגם קצת על קניית קישורים, אבל בערך בדקה אחת אל תוך הוידאו, הוא זורק את הפצצה, והיא שגוגל תתחיל לתת לבעלי אתרים דוגמאות לקישורים בעייתיים. החדשות הרעות הן שהקישורים האלו כנראה יכללו רק בהודעות שנשלחות על ידי אנשי גוגל ולכן, מי שנפגע מעדכון אלגוריתם בלי לקבל את ההודעה הזו, יצטרך להמשיך לנחש…

קווים מנחים חדשים לבעלי מקצוע ומחלקות עסקיות בתוך ארגונים

לפוסט המקורי ב- Search Engine Roundtable

עד היום לא היה ממש ברור מה אנשים שעובדים באופן עצמאי בתוך ארגונים (לדוגמה, רופאים) או מחלקות עסקיות בתוך ארגונים גדולים, היו צריכים לעשות כאשר הם היו רוצים לרשום את העסק שלהם. האם הם נחשבים לעסק עצמאי, או שאסור להם לרשום את עצמם כל עוד הם משתייכים לגוף עסקי מעליהם?

מהיום גוגל הוסיפה שני קווים מנחים חדשים שמתייחסים ישירות אליהם:

 1. ההנחיה הראשונה מורה למי שעובד בתוך ארגון, אבל מקבל לקוחות בעצמו, לרשום את עצמו בתוך עסק נפרד עם כתובת ושעות קבלה. בנוסף לכך, אם אדם מסוים ממלא כמה תפקידים בתור ארגון, הוא לא יכול לרשום כל תפקיד כעסק נפרד.
 2. ההנחיה השנייה מתייחסת למחלקות בתוך ארגונים, וגם עליהן להירשם באופן עצמאי אם הם נחשבות ליחידות עצמאיות. הכוונה בעצמאיות, שיש להן קווי טלפונים נפרדים ומרכזי קבלת קהל שונים. אם ניקח לדוגמה את קופות החולים, הרי שהמרפאות שלהן לבריאות השן יכולות לרשום את עצמן כעסק עצמאי, כל עוד הן נפרדות פיזית מקופות החולים הכלליות של אותו הגוף.

האם הסרת קישורים עובדת? מקרה מבחן ישראלי….

לפוסט המקורי ב- SEORI

מאז עדכון פינגווין, נשאלת השאלה האם הסרת קישורים אכן יעילה בשיפור דירוג של אתרים שספגו פגיעות בדירוגים, אבל לא קיבלו עונש גורף כמו הסרה מהאינדקס של גוגל. חשוב לציין שמאז שהכלי להסרת ערכם של קישורים הוצג באוקטובר, אף אחד לא ממש העיד שהכלי עזר לו. מצד שלישי, אפילו בכלי עצמו ישנה התראה שתמיד כדאי להסיר את הקישורים גם באופן פיזי.

בכל אופן, אורי מספר על אתר שספג פגיעה במיקומים שלו עוד לפני עדכון פינגווין (הפוסט עצמו מתייחס לאירועים שקרו לפני יותר משנה). סריקה של האתר הראתה שרוב הקישורים שלו הם עם אנקור טקסט מדויק לעמוד הבית, וכמובן שחלקם הגדול יוצא מאתרים מפוקפקים. במקום לבנות קישורים חדשים, אורי החליט לעשות ניסוי ולהתחיל להסיר את הקישורים הבעייתיים . בשבועיים הראשונים הוא הסיר כמה מאות קישורים מאתרי מאמרים ישנים. לאחר מכן בלוגים תומכים, ולבסוף חתימות מפורומים. אורי כותב שהמחשבה הייתה להשאיר רק קישורים פעילים שבאמת מגיעה מהם תנועה (אנחנו נוסיף שזו טענה ששומעים המון לאחרונה, שלגוגל יש יכולת לבדוק האם קישור מסוים באמת מביא תנועה לאתר).

מסיבות שונות, אורי לא בדק את האתר מיד לאחר ההסרה, אבל לאחר כמה חודשיים, הוא ראה שחלק גדול מהביטויים חזרו למיקומים שלהם ואף עקפו את המיקומים הישנים.

לסיום, אורי מדגיש שהוא לא בנה עוד קישורים בתקופת הזמן הזו, אלא רק הסיר קישורים, ושהאתר ממשיך לטפס בתוצאות. הוא גם מסייג את עצמו ומוסיף שהסרת הקישורים עדיין לא מראה על קשר ישיר לעלייה במיקומים.

בכל אופן, חשוב לזכור שכנראה מדובר כאן על אתר שפרופיל הקישורים שלו היה רע מאוד, ולכן לא בטוח שכל אתר שיטופל באותו האופן אכן יחזור למיקומים הרגילים שלו, במיוחד כאשר הרבה מאוד חברות SEO עדיין מודות שלא הצליחו להתאושש מפינגווין…

יד רוחצת יד…בפייסבוק

לפוסט המקורי בניוזגיק

אם העובדה שחברים שלכם בפייסבוק יכולים לקדם סטטוסטים שלהם בתשלום מטרידה אתכם, בוודאי לא תאהבו לשמוע שמהיום הם יכולים לקדם גם את הסטטוסים שלכם! למעשה, ברגע שסטטוס כזה מקודם על ידי חבר של האדם שפרסם את הסטטוס, הוא חושף אותו גם לחבריו שלו.

בעיקרון, פייסבוק התכוונו ללכת לטובת המשתמשים ולהציע להם דרך לגייס תרומות או להעלות על סדר היום נושאים חשובים, ולכן הם מבהירים שכל עוד הפוסט מוגדר כפוסט לחברים בלבד , הוא פשוט יגיע אל יותר חברים כאילו המשתמש קידם אותו בעצמו. לעומת זאת, אם הסטטוס הוא פומבי (כלומר, גם מי שאינו חבר רואה אותו על ציר הזמן), הוא יופץ גם למשתמשים שמחוץ למעגל החברים של המשתמש.

הבעיה היא כמובן שהרבה משתמשים עדיין לא ממש מודעים לאפשרויות הפרטיות השונות של פייסבוק, והם עשויים למצוא סטטוסים מביכים או אישיים מאוד, מגיעים גם אל אנשים שמעולם לא היו אמורים לראות אותם! אין צורך להוסיף שתופעת הטרוליזם נפוצה מאוד גם ברשתות וחברתיות, ואם מישהו מחפש הזדמנות להזיק למישהו, האפשרויות החדשות הללו יכולות מאוד לעזור לו במשימה הזו…

ניגוד עניינים חמור באיגוד האינטרנט הישראלי

לפוסט המקורי ב- NETChief

בתור מקדמי אתרים, אנחנו רגילים להתלונן על איגוד האינטרנט הישראלי בעיקר כאשר זה מגיע למחירים של שמות מתחם וחטיפה של סיומות אטרקטיביות, אבל עכשיו מסתבר שאפילו המבקר הפנימי של האיגוד מצא כשלים בארגון, ואלו חמורים הרבה יותר מסתם עוד מחיר של דומיין…

אחד המקרים היותר חמורים מספר על חברת וועד שהייתה צריכה לאשר תקציב של פרויקט גדול שבוצע על ידי מכללת שנקרא, רק שאותה חברת וועד עבדה באותה מכללה ממש! מעבר לכך, היא דירגה את ביצוע הפרויקט בדירוג גבוה למרות שהיה ברור שהיא איננה יכולה להיות אובייקטיבית במקרה הזה… במקרה דומה, חבר וועד שעבד באותו מוסד והיה גם כן מעורב באישור של פרויקט דומה, לא גילה לוועד אודות ניגוד האינטרסים הזה… עם זאת, הדו”ח של המבקר לא מנע מחברי הוועד לבחור בו בתור היו”ר החדש… (אחד מהאנשים שחשפו את הדו”ח היה נוכח בישיבה)

כזכור, גם כאשר מספר רשמים הואשמו בקניית דומיינים לצורך רווח אישי, היה מדובר בעצם בניגוד אינטרסים מכיוון שתקנון האיגוד קובע שהם אינם רשאים לנצל את מעמדם כרשמים מוסמכים לטובת ענייניהם האישיים.

לסיום, עיקרי התגובה של האיגוד לדו”ח המבקר הם (ציטוט)  “בהתאם להנחיות מבקר האיגוד ורשם העמותות, בכוונתנו להבטיח כי האיגוד יתנהל על פי אמות המידה המחמירות ביותר של מנהל תקין גם בעתיד ונמנע כל מצב של ניגוד עניינים אפשרי”.

אודות איתי ברנר

איתי ברנר
העורך הראשי של מדור החדשות באתר AskPavel בו מדי שבוע מתפרסמות הידיעות האחרונות מעולם השיווק באינטרנט. עורך וכותב תוכן עצמאי, בין היתר הקים את Web Wiz המספקת פתרונות כתיבת תכנים וניהול תוכן.

17 תגובות

 1. עכשיו כשאתם כותבים על זה, באמת הפסיקו להגיע עדכונים מגוגל אלרט. למעשה, גם אלרטים חדשים שהוספו ביום חמישי ובוודאות היו אמורים לספק תוצאות (על יח”צ ללקוח שעלה בכמה מקומות ברשת), לא הגיעו.

  אשמח לשמוע עדכון על הנושא כשתגלו מה קרה. שבוע נפלא! 🙂

 2. כההתייחסות לשאלה בתחילת הפוסט.
  מאז שאני זוכר את עצמי שירותי ה ALERT של גוגל הציגו נפח מאוד קטן מתוך התוצאות.
  אני בספק אם זה מעיד על סגירת השירות אני פשוט חושב שהם מציגים רק חלק מהדפים שהם מדרגים כאיכותיים.

  אפשר להציג את זה בקלות בעזרת חיפוש הערך המבוקש ומיון התוצאות לפי 24שעות, תגלו עשרות אלפי דפים שלא נשלחים משום מה

 3. עדכון מעולה, שבוע טוב!

 4. תודה רבה על הפרגון חבר 🙂

 5. זה מה שקורה שמציפים ב BOT קישורים בפורומים 🙂 מי שעובד נקי לרוב לא נפגע למרות שתמיד יש סיכוי שיפגע כי אין לדעת מה הסרט הבא שיכינו לנו

 6. תודה, אוהבת את העדכונים האלו 🙂

 7. איתי, מאז שגוגל התחילו לשלוח התראות ובהן דרישה להסיר קישורים “שאינם טבעיים”, כתבתי פה ובפורומים אחרים, בארץ ובחו”ל, שהסרת הקישורים לא תחזיר את המיקומים הקודמים.

  ההסבר לכך הוא שגוגל מחשב ציונים ולא מעניק מיקומים, המיקום נקבע על ידי גובה ציון הרלוונטיות שלך, לביטוי החיפוש הנתון, ביחס לציוני הרלוונטיות של תוצאות החיפוש המתחרות – אם יש 10 תוצאות חיפוש בעלות ציון גבוה משלך, גוגל חייב לשים אותך במקום 11 – הוא לא בוחר לשים אותך במקום 11.

  המיקום הקודם, שלפני הסרת הקישורים, נקבע אם כן על ידי היחס בין הציון שלך לציוני המתחרים, והוא כלל את ערך הקישורים לפני הסרתם. הסרת הקישורים חייבת להוריד את הציון.

  ההסבר הסביר לחזרה בערך אל המיקומים הקודמים, ולשיפור נוסף, הוא שתוצאות חיפוש רבות נוספות הסירו גם הן את הקישורים שלהן וציונן ירד. זה צפוי בקהילת מקדמי אתרים שבה כולם עשו את מה שכולם עשו, כי זה מה שכולם עשו (למשל קישורים מלאכותיים מאתרי “מאמרים”), וממשיכים באותה מסורת (מסירים קישורים כי כולם מסירים קישורים בגלל שכולם מסירים קישורים).

  אורי, לעומת זאת, השכיל לא להתחייב שהסרת הקישורים היא הסיבה לחזרה בערך אל המיקומים הקודמים ( אתה כותב: “הוא גם מסייג את עצמו ומוסיף שהסרת הקישורים עדיין לא מראה על קשר ישיר לעלייה במיקומים”) כי ההסבר הזה היה מחייב אותו להראות ששאר תוצאות החיפוש לא שינו דבר, ושהדף שלו הוא היחיד שנפל במיקומים וחזר.

 8. אף פעם השירות Alert של גוגל לא היה מושלם אבל לאחרונה הוא ממש נעלם מהנוף..

 9. היי לגבי האתר שחזר מעדכון פינגווין יש לכם את הכתובת שלו?

 10. בנוגע לניסוי של אורי (הסרת קישורים)
  אני יכול להגיד שאני כבר כ- חודש בתוך ניסוי כזה
  אתר שקיבל מסת קישורים גדולה מדי בזמן קצר ונפל במיקומים
  הורדתי לו את כל הקישורים שנבנו בזמן הקצר הזה
  חוזר למיקומים?
  לא
  אבל רוקד המון:)
  ניתן לזה עוד כמה שבועות ואעדכן:)

  • מי שמצוי אפילו מעט בשיטות המחקר הנהוגות במדע, יודע שלתוצאות של ניסוי אין כל פשר אלא במסגרת הסבר לכל אחת מהתוצאות האפשריות.

   מה יהיה ההסבר לתופעה שתצפה בעוד כמה שבועות – בהנחה שתראה שעדיין לא חזרת למיקומים הקודמים?

   • הרבה פעמים הבעיה היא לא האיכות של הקישורים אלא האובר אופטימיזציה של האנקורים. במצב כזה הדבר הכי טוב הוא לבנות לינקים נוספים עם אנקורים אחרים. עשיתי את זה לעמוד שהביטויים שלו עפו אל מיחוץ ל100. זה החזיר למקום הישן ואפילו עלה קצת.

   • בעקרון, לעשות ניסויים בתוך ריק של אלגוריתם שאין לאף אחד איזשהו שמץ של מושג איך הוא באמת עובד
    לא ממש נחשבים לניסויים אמיתיים
    אבל, זה שופך קצת אור,
    וזה נקרא “ניסוי מתאמי”
    לא נמצא אולי קשר סיבתי ישיר בין שני משתנים
    אבל נמצא אולי איזשהו קשר.

    • אופיר, אם אתה מוצא מתאם בין שני משתנים, אבל אינך יודע האם האחד הוא הסיבה לשני, או שיש משתנה שלישי שאינו ידוע והוא הסיבה למשתנה השני, אתה לא יודע האם לעבוד על המשתנה הראשון. אתה יכול כמובן לנסות.

     יתר על כן, הבעיה התמידית של מקדמי האתרים איננה אי-הודאות אודות פרטי האלגוריתם, אלא העובדה הפשוטה שגוגל איננו חושף את ציוני הרלוונטיות של הדפים שעליהם עובדים ועורכים ניסויים. זה מחייב לנסות ללמוד משהו רק מהשינוי במיקומים, אבל המיקומים משתנים בעיקר בגלל מה שעושים המתחרים – זה לא ניסוי במבחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *