עדכון פינגווין 3 - הכנות
NOAA Photo Library, October 5, 2010, Flickr

צפו פגיעה: 7 שלבים שיעזרו לכם להכין את האתר לעדכון פינגווין 3.0

עדכוני האלגוריתם של גוגל הם כמו סופות הוריקן; ניתן לראות ולהרגיש אותם באופק והפגיעה, אם קרתה, הינה קטלנית. רק לאחרונה, גוגל חשפו את העדכון האחרון, פנדה 4.1. עכשיו הרשת רוקחת סביב העדכון הבא הנראה לעין: פינגווין 3.0.

עדכונים אלו מעסיקים בשנתיים האחרונות בעלי עסקים ואנשי שיווק, ובצדק. חומרת הפגיעה מעונשי גוגל הולכת והופכת קשה עד חסרת פרופורציות ולצערי הסטטיסטיקה לא מזהירה. רוב האתרים אשר נפגעו מפינגווין לא הצליחו להתאושש עד היום. ניתן למצוא אלפי פוסטים ומקרי בוחן ברחבי האינטרנט המצביעים על אתרים אשר התאוששו, התגברו או יצאו מענישה ידנית ואפילו מפנדה, אך כמה אתרים תועדו ככאלה אשר שרדו פינגווין? לא הרבה בכלל.

כיוון שהפגיעה כה קשה ובמקביל יש דיבורים הולכים וגוברים על עדכון פינגוווין נוסף בקרוב, כדאי שתעריכו מה מצב האתר שלכם ותנסו לרכך את המכה הממשמשת ובאה, על ידי ביצוע מספר צעדים. כמובן שיש מצבים בלתי נמנעים, או אתרים אשר עבורם המצב כבר בלתי הפיך, אך להערכתי לרוב בעלי האתרים יש סיכוי טוב להתמודד ולתקן לפני החלת העדכון.

לפני שתתחילו לתקן, חשוב שתדעו במה מדובר. ברור לכולם שאנחנו לא מדברים על הציפור הארקטית החביבה, לובשת הטוקסידו ואוכלת הדגים, אבל אם היינו צריכים להשוות אותו לפינגווין חי, היינו בוודאי מדברים על ציפור עם תיאבון גדול לדגים רעים.

קצת היסטוריה לפני שנצלול פנימה

פינגווין הוצג לראשונה ב-24 באפריל 2012 וטמן בחובו כלי נשק עוצמתי בעל מטרה אחת מרכזית, פגיעה בדירוג אתרים במנוע החיפוש שהפרו את ההנחיות למנהלי אתרים של גוגל (מכאן "הדגים הרעים") על ידי שימוש בטכניקות אסורות. בתוך כך, מדובר על ניפוח מלאכותי של פרופיל הקישורים באמצעות מניפולציה, אשר עשוי לכלול בן היתר, אך לא רק, קניית קישורים או רכישת קישורים דרך רשתות שתוכננו במיוחד כדי לשפר את הדירוג של האתר בעיני גוגל. כולנו מכירים את השיטות הללו בתור קידום כובע שחור. במילים פשוטות, פינגווין הוא למעשה כלי הנשק של גוגל אשר אמור לתת מענה לתופעות הבאות:

 • קישורים נכנסים באיכות ירודה.
 • יותר מדי קישורים עם טקסט עוגן מדוייק.
 • קישורי טקסט מפרסומות אשר מעבירים PageRank.
 • מזימות ומניפולציות כמו החלפות קישורים בצורה מוגזמת, ניפוח מהיר וחריג של פרופיל הקישורים, קישורים רוחביים ועוד.

בכל פעם שגוגל מוציא עדכון או רענון לאלגוריתם, כל אתר ברשת מסתכן בעונש. כשזה מגיע לפינגווין, ענישה תגרור אחריה פגיעה בדירוג. העונש יכול לבוא לידי ביטוי כפגיעה בעמוד אחד או בכל האתר. חומרת הפגיעה תיקבע על ידי מצב פרופיל הקישורים הכללי של האתר ולכן, האמצעי היעיל ביותר להעריך אם נפגעתם מהעונש הוא לבחון את התנועה שלכם ולנסות לאתר ירידה בדירוג ביום שאחרי העדכון. אם אתם מבחינים בירידה משמעותית, רוב הסיכויים שנפגעתם. דרך נוספת היא להיכנס לאתר הזה ולהכניס את כתובת האתר שלכם. בפלט שתקבלו תראו את התנועה שלכם אל מול עדכונים קודמים, דבר אשר יעזור לכם להבין אם יש קורלציה מסויימת בין השניים.

איך בכלל מחליטים מה מצב האתר?

הדבר הראשון אותו תרצו לעשות לפני הרכבת תוכנית פעולה אפקטיבית, הוא כמובן הערכת מצב האתר שלכם. אתם צריכים לדעת מהם החוזקות והחולשות של האתר שלכם, והצעד הראשון להבנת נקודה זו הוא לבחון ולשחזר כיצד האתר שלכם התמודד עם עדכונים קודמים. אילו היבטים באתר/עסק שלכם נפגעו ומצד שני אילו השתפרו (בעיקר מבחינת תנועה).

הרבה מבעלי האתרים שפונים אליי בקשר לטיפול בעונשים חושבים שהאתר שלהם נפגע במיקומים כיוון שקיבל עונש. חשוב מאוד להבין שהרבה אתרים סובלים מירידת ערך בעיני גוגל כתוצאה ממגוון סיבות כגון בעיות בקוד, תוכן באיכות ירודה, בעיות בצד שרת ועוד, והם פשוט מניחים שהם נפגעו מפנגויין.

זו הערת שוליים חשובה: אל תחשבו שיש לכם בכיס את האס המנצח, אלא רק פתרון אפשרי ספציפי לבעיה ספציפית. על מנת לקבוע בדיוק מה סיבת הירידה במיקומים נדרשת בדיקה מקיפה אשר בעקבותיה תחליטו כיצד לטפל. כל דרך פעולה אחרת תהיה שקולה לירייה באפלה ולבזבוז זמן מצדכם.

בחזרה לפינגווין: בבואכם לבדוק את מצב האתר, ישנם כמה אלמנטים אשר צריך למדוד, לנתח ולהשוות כיוון שישנם מספר גורמים אשר עשויים להוות טריגר לאלגוריתם. להלן רשימה של הדברים, ניגע בכל אחד מהם בנפרד בהמשך:

 • סקירה של פרופיל הקישורים
 • אחוז הגיוון של טקסט העוגן
 • Follow vs Nofollow
 • קצב צבירת הקישורים
 • סמכות האתר ורמת האמון
 • תנודות בתנועה
 • אקסטרה – טיפול בכפילות תוכן

כל אחד מהפרמטרים הללו, אם יבלוט לרעה, עשוי להעמיד את האתר בסיכון גבוה לקבלת עונש בעדכון הקרוב. אין טווח תקין כללי לכל מדד, כל פרמטר כזה נמדד על ידי האלגוריתם ומושווה לאתרים מתחרים, לנישה ולכל מיני פרמטרים אחרים שקשורים לאתר שלכם. על כן, יכול להיות שאתר אחד יקבל עונש בעוד שאתר אחר, אשר ברמת העיקרון נמצא במצב פחות טוב, דווקא לא יפגע. אגב, זו אחת הסיבות מדוע לא כדאי להעתיק שיטות של מתחרים. לא תמיד מה שטוב להם יהיה טוב גם לכם, ואם כבר מעתיקים צריך קודם לנתח ולדעת להבחין מה כדאי להעתיק ומה לא.

שלב אחרי שלב – הכנה ודרך פעולה

במסגרת המאמצים שלכם להימנע מהתאבון הרעבתני של הפינגווין של גוגל, המטרה שלכם היא להתרחק משיטות מפוקפקות. גוגל פעילים מאוד בכל הקשור לשיפור חווית המשתמש, מה שאומר שעל כל אתר אשר עולה בדירוג לתת לגולשים את מה שהם רוצים: איכות וערך מוסף. אז איך אפשר להיערך לקראת עדכון בלתי נמנע?

שלב 1: סקירה של פרופיל הקישורים

כאשר Search Engine Watch ראיינו את תותח הקידום הוותיק ברוס קליי בנוגע לגיוון טקסט העוגן ופרופיל הקישורים, הוא המליץ לבצע הערכה מחדש של פרופיל הקישורים לפחות פעם בחודש. אני מבין שבתור בעלי עסק יש לכם לא מעט עבודה אז גם פעם בחודש וחצי זה בסדר, העיקר שתהיו עם יד על הדופק ותוודאו שאתם תמיד נמצאים בצד הבטוח, או לפחות עד כמה שניתן ובמה שידוע כ"צד הבטוח".

הנה מספר נקודות שתרצו לבדוק:

 • חפשו קישורים באיכות נמוכה והסירו אותם – הסרת קישור כרוכה במאמץ כפול מאשר השגתו מלכתחילה. במידה ואתם לא מצליחים ליצור קשר עם בעל האתר או שאתם לא זוכים למענה והקישור לא מוסר, הכינו קובץ disavow מסודר והגישו אותו לגוגל, כך לפחות תראו לגוגל (ולאלגוריתם) שעשיתם מאמץ. לא יודעים מה זה קובץ disavow או שאינכם בטוחים כיצד לזהות קישור באיכות ירודה? כנסו לפוסט הקודם שלי אשר יעזור לכם להבין כיצד לנקות את הפרופיל.
 • חפשו קישורים רק מתחומים דומים לשלכם – עדכונים קודמים פגעו באתרים אשר פרופיל הקישורים שלהם הכיל רק מעט קישורים אשר מקורם מתחומים דומים. איכות הקישור והרלוונטיות שלו הן כלל אצבע כאן. הסירו קישורים לא רלוונטיים ובכך תאזנו את היחס בין מס' הקישורים הרלוונטים ואלו שלא. במקביל תפעלו להעשרת פרופיל הקישורים שלכם בדרכים יצירתיות ומגוונות בקישורים רלוונטים, סמכותיים אשר מגיעים מאתרים מכובדים ולגטימיים. אם אתם מתקשים לאתר מקורות כאלו, תוכלו להיעזר ב-ahrefs.com או ב-Majestic SEO על מנת לרגל אחרי המתחרים שלכם ולראות אילו קישורים רלוונטים הם השיגו ולנסות להשיגם.
 • הסירו את הקישורים המגיעים מרשתות פוסט אורח – מאט כץ כבר הוכיח שהוא אכן מטפל ברשתות אלו וגוגל הענישו כמה רשתות כאלו, גדולות ולגיטמיות ככל שיהיו. עצם פעולה זו באה להראות שלגוגל יש אפס סבלנות כשזה נוגע לספאם או לניצול שיטות מסויימות. הרבה מאוד בעלי אתרים מצאו נחמה באתרים אלו אשר למעשה היו לגיטימיים ופתרו להם תהליך ארוך ומתיש של מציאת אתרים טובים והפצת התכנים בצורה מקצועית. כיום הרבה מהם מצטערים. הסירו את כל הקישורים האלו ללא מחשבה נוספת. לכל אלו אשר אומרים כעת, "מעולם לא עבדתי עם אתרים כאלו ולכן אני מוגן", אם עשיתם אי פעם פעילות הקשורה לפוסט אורח, גם אם היא לא קשורה לרשתות, אני ממליץ בחום לעבור עליהם שוב מחדש ולבחון עד כמה הם טובים והאם שווה להשאירם כיוון שגוגל כבר הענישו אתרים אפילו על סמך לינק אחד לא רלוונטי כפי שניתן לראות כאן.

שלב 2: גיוון בטקסט העוגן

גם לפני פינגווין, גוגל היו מחלקים עונשים לאתרים אשר היו עושים שימוש מוגזם בטקסט עוגן מדויק בקישורים (אנקור טקסט). ניתוח של עדכונים קודמים חשף בבהירות את חשיבות הגיוון בטקסט העוגן וברלוונטיות שלו לאתר. זה מה שאנחנו יודעים כיום:

 • אתרים שנפגעו וחוו ירידות במיקומים היו כאלה שפרופיל הקישורים שלהם הכיל לפחות 65% קישורים בעלי טקסט עוגן מדוייק (ביטויי זהב וביטויים מדוייקים).
 • אתרים שחמקו מעונש היו אתרים בעלי פרופיל קישורים טבעי יותר, למראית עין, בהם אחוז טקסט העוגן המדוייק היה נמוך מ- 50%. מדוע אני מציין ל"מראית עין"? ביטויים כגון "בניית קישורים טבעיים" או יצירת מערך קישורים טבעי"  תמיד שעשעו אותי מכיוון שהם מכילים מעין סתירה. הרי אם זה כולל התערבות שלנו ובניה, אז זה לא כל כך טבעי, לא? ברור שיש שיטות שניתן לנקוט על מנת שיווצרו קישורים בצורה טבעית, אבל זה כבר חומר לפוסט אחר.

אז מה למעשה נתונים אלו אומרים לנו? תחשבו על טקסט עוגן כעל אביזר, הוא שם כדי להוסיף עניין ופוקוס ולא כדי להשתלט על הכל. המטרה שלכם היא להימנע מאופטימיזצית יתר. טקסט העוגן שתבחרו והגיוון בו, ישחקו תפקיד משמעותי בתפקוד האתר. זה המקום בו שימוש יתר עלול לגרום לתוצאה הפוכה מזו שרציתם.

לפני כעשר שנים, קידום אתרים כלל בתוכו מרכיב משמעותי מאוד – העמסת מילות מפתח. בשלב ראשון היו מבצעים מחקר מילים ולאחר בחירת המילים והביטויים המתאימים, פשוט היו משתילים אותן בכל מקום אפשרי בתוך הדפים. זה לא ממש היה משנה אם זה היה הופך את התוכן לבלתי נסבל עד בלתי קריא, כמובן שהגולשים שנאו זאת. הודות למאמצי גוגל במסגרת המאבק בתוכן ירוד, אתרים אשר זוהו כמשתמשים בשיטות אלו על מנת לבצע סוג של מניפולציה על מנועי החיפוש, נפגעו ונענשו. ענישה זו אילצה אתרים לשנות את התכנים, לטייב אותם ואף לייצר תכנים חדשים ברמה גבוהה יותר, קריאה יותר ואיכותית הרבה יותר. גיוון טקסט העוגן צריך לפעול באותה הדרך. מטרת הגיוון היא ליצור זרימה הגיונית באתר ומעבר בין קישורים בצורה הגיונית. במקום להשתמש באותו ביטוי שוב ושוב, התרכזו ביצירת מעבר טבעי דרך קישורים כך שטקסט העוגן יכיל באמת את מה שהגולש מצפה למצוא בדף היעד. תעשו זאת ותעלו את הסבירות שפינגווין יפסח עליכם.

מה אם אחרי הבדיקה תגלו שהאתר שלכם מראה שאתם סובלים מאופטימיזיציית יתר? תבחנו מחדש את תדירות השימוש במילות מפתח והחליפו במילים ובביטויים דומים, גוונו את טקסט העוגן באתר בקישורים הפנימיים ובטלו דפים שפתחתם רק לשם דירוג. דפים אשר לא נהנים מפעילות ועניין מצד הגולשים רק יפגעו בכם. תיקונים אלו יעזרו לכם גם בטווח הבינוני וגם בטווח הארוך.

שלב 3: Follow vs. NoFollow

איש לא יכול להכחיש שהדיון סביב Follow vs. NoFollow מתחמם לאחרונה. דבר אחד ברור לכולם, צריך קומבינציה של שני הסוגים על מנת לקדם את האתר בצורה יעילה, אך צריך להימנע מספאם בשני הסוגים באותה מידה. יש נטייה לאנשים להקל מעט ראש ברמת הקישורים אשר מוגדרים nofollow מעצם קיום התג, אבל בכדי שלא לעצבן את הפינגווין, מוטב שלא תבחנו אותו בנושא.

אם אינכם יודעים כמה קישורים יש לכם מכל סוג, הגיע הזמן לעשות ספירת מלאי. זה לא קשה מדי, אבל זה מצריך מעט זמן וידע בסיסי. תוכלו להשתמש בכלים שהצגתי למעלה על מנת לקבל נתונים אלו. מדוע זה חשוב?

 • יותר מדי קישורי Dofollow – יעמידו את האתר שלכם בסיכון כיוון שתינתן אינדיקציה לגוגל שאתם עוסקים בפעילות מאסיבית של בניית קישורים שנועדה לנפח את פרופיל האתר שלכם לטובת שיפור דירוג. אם עוד לא נתפסתם על ידי פינגווין, ייתכן וזה יקרה בעדכון הקרוב. בכל מקרה, כמות גדולה של קישורי dofollow תעמיד אתכם בסיכון ולכן כדאי לתקן.
 • יותר מדי קישורי Nofollow – מסתבר שאין דבר כזה. ע"פ מאט כץ, אין מגבלה על כמות קישורים אלו וזה לא יכול לפגוע באתר, אבל אם תאספו קישורים מסוג זה בצורה מוגזמת ולא איכותית, כלומר תתחילו להכניס תגובות ספאם בכל מיני אתרים רק כדי להזרים עוד קישורי nofollow במטרה לאזן את הפרופיל שלכם, משתמשים עשויים לדווח עליכם לגוגל ואז תינקט ענישה ידנית כלפי האתר שלכם.

ציטוט של מאט קאטס

בצעו ספירת מלאי, ווודאו כי רוב הקישורים שהם Dofollow אינם קישורי ספאם או מלאכותיים מדי. אני אומר "מדי" מפני שאחרת כנראה תצטרכו להסיר את רוב הפרופיל. הפוקוס שלכם צריך להיות סביב קישורים איכותיים ממקורות רלוונטיים, אשר טבעי שיקשרו אליכם. במקרה זה, חשבו פחות על קידום ואופטימיזציה ונסו להתרכז יותר בערך המוסף שתספקו לגולשים עם הקישור, ועד כמה האתר שמקשר אליכם באמת איכותי ורלוונטי. אם הגעתם לנקודה זו, מצבכם כבר יהיה טוב בהרבה.

שלב 4: קצב גידול קישורים נכנסים

קצב גידול פרופיל הקישורים שלכם הוא למעשה כמות הקישורים הנכנסים לאתר שלכם בפרק זמן. לכל אתר בכל תחום יש קצב מסויים אשר נחשב טבעי. עליה מהירה או פתאומית בכמות הקישורים הנכנסים יכולה להעמיד אתכם בסכנה לעונש. כמובן שיש מגוון סיבות טבעיות אשר בגינן שינוי פתאומי בקצב יכול להתרחש, אך תמיד עליה זו מלווה גם בעליה בכמות התנועה הנכנסת ובשיפור מדדים באתר מעצם העניין הגובר. ברוב המקרים של ניפוח פרופיל קישורים, אין שיפור במדדים ואין גידול מאסיבי בתנועה מעצם היותו של המהלך מלאכותי. גוגל יודעים לזהות ולבחון זאת, ולכן אל תקחו סיכון. עדיף לא לשנות בצורה דרסטית את קצב יצירת הקישורים אלא להגדילו לאט ובהדרגה.

מה הפתרון? במקום לעשות מאמצים כבירים להשגת קישורים במטרה להשיג קישורים, תתרכזו בהפקת תכנים איכותיים, המשמעות של זה היא השקעת יותר זמן, מאמצים ולפעמים כסף ביצירת תוכן מעניין, רלוונטי, בעל ערך, אשר עונה על צרכים מסויימים של קהל היעד שלכם. 'תוכן' משמעו לא רק טקסט אלא גם וידאו, ממים, תמונות, אינפוגרפיקות או כל דבר אחר אשר עשוי לעניין את קהל היעד שלכם. כל פיסת תוכן כזו שתייצר לכם קישורים, וגם אם תגרור האצה חריגה בכמות הקישורים הנכנסים, זה יהיה כתוצאה ישירה מכל מה שגוגל מבקשים. יצירת תנודות חדות וסיגנלים חריגים כתוצאה מפעולות טבעיות והגברת עניין סביב האתר ישאירו את הפינגווין מרוצה. מעוניינים בטיפים בנוגע ליצירת אינפוגרפיק מעניין? הפוסט האחרון שלי ב-Search Engine Journal מציג את המסקנות והטיפים שלי בכל הקשור להכנת אינפוגרפיק עבור אתר הפוקר המוביל WSOP. האינפוגרפיק הפך ויראלי במהירות וזכה למעל 12,000 שיתופים ברשת, ולקישורים נכנסים מאתרים גדולים ומכובדים.

שלב 5: רמת האמון והסמכות

האם עצרתם לחשוב פעם מדוע קישורים בעלי סמכות ואמון טובים יותר לקידום האתר מאשר סתם קישורים? הכל קשור לרושם ולמה שאנחנו רוצים להציג. בואו נודה בזה, אף אחד מאיתנו לא ירצה להתחבר באופן מוצהר עם רוצח מוכר או אפילו עבריין צווארון לבן מורשע. אותו דבר קורה באינטרנט, מעצם העובדה שאנו דואגים שיקשרו אל האתר שלנו אתרים סמכותיים ונחשבים, אנו מסמנים לגוגל שאנחנו בעלים של אתר מכובד ולגיטימי.

פינגווין לוקח בחשבון את הפרמטרים של אמון וסמכות. אפשר לומר שזה כמו סוגיית הביצה והתרנגולת. קישורי אמון בונים סמכות וקישורי סמכות בונים אמון, אין ספק ששני אלו הולכים יד ביד. אבל איך תוכלו להעריך מהי רמת האמון והסמכות של האתר שלכם? אף אחד לא יודע כיצד גוגל מחשבים זאת, אך ישנם בשוק כלים למדידה יחסית מהימנה, כאשר המוביל והאמין ביניהם שייך למוז. על ידי התקנת סרגל הכלים שלהם תוכלו לקבל מספר רב של נתונים על האתר שלכם, כולל רמת האמון והסמכות שלו. כלי זה יעזור לכם גם להעריך טוב יותר אתרים אשר אתם שוקלים לקבל מהם קישור.

סרגל הכלים של מוז

מניסיוני האישי, משום שאין מדד מוגדר לדברים הללו, מדד DA – Domain Authority נמוך מ- 25 נחשב נמוך בישראל עבור אתרים בעברית. לגבי אתרים באנגלית בחו"ל, DA מתחת ל-35 נחשב נמוך. אם גיליתם שרמת הסמכות של האתר שלכם נמוכה, אל תאמרו נואש. אף פעם לא מאוחר לשנות כיוון ולהתחיל לעבוד במרץ על דרכים להשגת קישורים ממקורות סמכותיים ואיכותיים. אל תילחצו, תמו הימים של צבירת 100 קישורים בחודש, קישורים איכותיים קשים הרבה יותר להשגה, וגם אם תשיגו 1-3 קישורים טובים בחודש זה בסדר גמור. בסופו של יום, האיכות חשובה הרבה יותר מהכמות.

שלב 6: ניתוח התנודות בתנועה

לקראת סוף שנת 2013 עלה לאוויר פוסט ב-Search Engine Roundtable המדבר על פינגווין והשפעתו על התנועה לאתר. הוצג שם מקרה מעניין: מיד לאחר ששוחרר עדכון פינגווין 2.0, בעל אתר מסויים שם לב שיש לו ירידה חדה בתנועה. הוא כמובן מיד החליט שהאתר שלו נפגע מהעדכון, מסקנה שכנראה רובנו היינו מגיעים אליה. הוא פנה מיד לפורום של גוגל על מנת שיוכל לקבל עצות בנוגע לטיפול אפשרי. הדיון שינה כיוון במהרה וסבב סביב הסוגיה האם האתר באמת נפגע מפינגווין או לא. בסופו של דבר, כמה משתתפים בכירים בפורום טענו שהאתר שלו לא נפגע מעונש ושהתנודות שהוא רואה טבעיות לחלוטין בתחום שלו ובסוג האתר שלו.

המקרה הזה מדגיש נקודה חשובה. למרות שבדיקות מיקומים ותנועה באופן שוטף נראות שרירותיות ומיותרות, הן למעשה חשובות מאוד לשמירה על בריאות האתר. על מנת שתוכלו לזהות אם האתר שלכם נפגע מעדכון כזה או אחר, או אפילו נפגע מפילטר כלשהו בשוטף, עליכם להכיר את האתר שלכם ולדעת בדיוק כיצד הוא מתנהג לאורך זמן. האם יש תקופות חלשות יותר? האם יש מבנה מסויים של תנועה? מי המתחרים שלכם, ומהן התנודות שלהם בתוצאות החיפוש? מענה על כל אלו יעזור לכם להניח בסיס טוב יותר ליום בו תצטרכו לקבוע האם הצלחתם להרגיז את הפינגווין.

למרבה המזל, אתם לא צריכים ראש אנליטי על מנת לעקוב אחרי התנועה שלכם. ישנם שירותים רבים שזמינים לכולם אשר יסייעו לכם לאסוף את המידע הרלוונטי. להלן כמה כלים מומלצים לשימושכם:

 • גוגל אנליטיקס אם אתם מחפשים את הכלי הכי טוב שיש כיום, אתם יכולים להפסיק לחפש. גוגל תכננו את הכלי הזה תוך התחשבות מקסימלית בצרכי בעלי העסקים והמשווקים גם יחד. הוא מאפשר לפרק לגורמים מרכיבים שונים, לראות מהיכן מגיעה התנועה, למדוד הצלחה של קמפיין ממומן, פעילות מכירות, עסקאות, רווחים ועוד.
 • Alexa – שירות זה שייך לאמזון ומספק נתונים פחות מדויקים, אך מספק את התמונה הגדולה. החסרון של כלי זה מתבטא בכך שהוא לא מתעד פעילות על דפים ספציפיים ובמקום הוא מעריך כמה גולשים הגיעו לאתר בתקופה מסויימת. אל תשללו את הכלי הזה על הסף, מכיוון שהוא ייתן לכם לא מעט מידע שימושי אחר, כגון זמן ממוצע שגולשים בילו באתר שלכם ביום, כמות האתרים שמקשרים אליכם ומידע נוסף הקשור לפעילות באתר. חשוב לציין כי כלי זה מתבסס על נתונים שנאספים רק מגולשים אשר מותקן להם הסרגל של אלקסה על המחשב, על כן לאתרים בעברית זה פחות רלוונטי.
 • Compete.com – מיועד לעסקים אשר קהל היעד שלהם נמצא בארה"ב. כלי זה יציג את מספר המבקרים שהגיע לאתר שלכם מארצות הברית. לא רק שהכלי מספק ניתוח של החודש הנוכחי, אלא גם יוצר גרפים צבעוניים הממחישים את מספר המבקרים שביקרו ועזבו במשך כמה חודשים, וכן יראה לכם אתרים דומים ומהיכן הגיעו הגולשים.  הכלי אינו מתעד תנועה בינלאומית.

נתוני גלישה מתוך Compete

 • Quantcast: אם קל לכם להבין גרפים, Quantcast נועדה בשבילכם. שירות זה מציע את היכולת לייצר גרפים אשר יציגו את תנודות התנועה באתר בפילוח יומי, שבועי, חודשי או מצטבר לבקשתכם. ניתן גם לקבל נתונים רחבים יותר כמו פילוח גאוגרפי, דמוגרפי, מין, גיל, הכנסה וכו'; בדומה לאנליטיקס.

נתונים מתוך Quantcast

 • Semrush – אחד הכלים הוותיקים בשוק, יעזור לכם מאוד להעריך את כמות התנועה, מיקומים, הוצאות על קידום ממומן ועוד. אחד הדברים המרכזיים בו תוכלו להיעזר הוא ניתוח דירוג מילות המפתח עליהם אתם מדורגים וכמות התנועה החודשית המוערכת לכל ביטוי. כך תוכלו להבין אילו ביטויים חשובים לכם ואילו פחות ולהתאים את אסטרטגיית התוכן שלכם בהתאם. עד לפני כשנה הכלי לא היה פעיל בישראל אך כעת הוא פעיל גם על אתרים ישראליים וזה יתרון משמעותי. אגב, אתם יכולים כמובן להשתמש בו לטובת בחינת אתרי מתחרים או שת"פים פוטנציאלים.

נתונים מתוך Semrush

 • Similarweb – אחד הכלים האהובים עליי, גאווה ישראלית אפשר לומר, כלי מאוד ידידותי ונוח לשימוש. יעזור לכם רבות בניתוח התנועה לאתר שלכם, מקורות תנועה ועוד. אחד הפיצ'רים האהובים עליי הוא האופציה לראות לאן גולשים הולכים לאחר ביקור באתר שלי, זה עוזר מאוד בהבנת אילו לינקים חיצוניים ששיבצתי לטובת העשרת הגולשים באמת עניינו אותם ואילו לא. אפשרות נוספת מעניינת היא האפשרות לראות אילו דפים הכי פופולרים באתר. נכון שהרבה יגידו שזה לא חוכמה הרי גם אנליטיקס ייתן לי את כל אלו, היתרון כאן הוא שהשירות יחסית מאוד מדוייק והוא מאפשר לנו לבדוק גם מתחרים וללמוד אותם טוב יותר. החסרון של שירות זה הוא שלמרות שניתן להשתמש בו בחינם, אם ברצונכם לגשת לכלים היותר מתקדמים תצטרכו להיפרד מלא מעט דולרים כל חודש.

מידע מתוך SimilarWeb

שימו לב, כל הכלים שציינתי מעולים ויעזרו לכם רבות, אך על מנת להפיק את מירב האינפורמציה, תידרשו גם לבחון נתונים היסטוריים מסיבות ברורות. רוב הכלים שקיימים כיום בשוק ומציעים מידע היסטורי אינם מדויקים; הכלי היחידי אשר יתן לכם מידע היסטורי מדויק על אתרכם הינו גוגל אנליטיקס – בהנחה שהיה מותקן לכם באותה תקופה. לגבי כלי מנהל האתרים של גוגל (Webmaster Tools), אף הוא יעיל מאוד אך מאפשר לכם לגשת למידע שנאסף עד שלושה חודשים אחורה. אם אתם מעוניינים לעקוב גם אחרי המידע הזה, הייתי ממליץ לכם להוריד קובץ סיכום כל שלושה חודשים ולשמור אותו בתיקיה אצלכם, כך תוכלו להרכיב גרפים גם שנה אחורה.

שלב 7: בקרה שוטפת

היערכות והכנת תוכנית פעולה הן רק ההתחלה. על מנת שבאמת תוכלו לשמור על האתר שלכם מההשפעה השלילית של עדכוני אלגוריתם, פינגווין או כל עדכון אחר, אתם חייבים לבצע בקרה שוטפת עליו ולאמוד את מצבו אחת לחודש בערך. כלים כמו ahrefs, majesticseo, כלי מנהל האתרים של גוגל ועוד, צריכים להיכנס לרשימת הכלים הקבועים שלכם והם ראויים להתייחסות שלכם. אחרי שתסיימו לאזן את פרופיל הקישורים שלכם, תוכלו לבצע מעקב שוטף אחר הפרופיל ולתקן אותו במידה ויש בעיות. יהיה לכם הרבה יותר קל וזול לטפל בבעיות שצצות באופן שוטף מאשר לחכות שהמצב יהיה רע.

שליפת זכוכית מגדלת ובחינת האתר שלכם לפרטי פרטים שווה את הזמן והמאמץ שלכם ללא ספק. כאשר העדכון הבא והבא אחריו יכו, אתם תהיו אסירי תודה שהקדמתם תרופה למכה. ניתוח ומעקב שוטפים אחרי התנהלות האתר שלכם הוא בגדר חובה על מנת לזהות בעיות בהתהוות ולפתור אותן בזמן. בעולם השיווק באינטרנט אין פתרונות קסם וגם אין דבר כזה "טווח קצר" או "פתרונות לטווח קצר", הכל מתחיל בטווח הבינוני עד הארוך, כולל השפעות חיוביות ושליליות של מהלכים שעשיתם. היות ומדובר בסיגנלים רבים אשר האלגוריתם מלקט עם הזמן, התהליך לוקח זמן ומוטב להתחיל שעה אחת קודם.

טיפ לפני סיום – בצעו מעבר מקיף על תכני האתר והיפטרו מתוכן כפול

למרות שזה לא קשור ישירות לפינגווין, אנו עדים לעוד ועוד אתרים שנענשים ונפגעים בשוטף בעקבות כפילות תוכן. נכון שכפילות תוכן זהו שם כולל ולא תמיד הוא רע או מזיק אבל לאלו מביניכם שאינם מקצועיים מספיק כדי להבחין בין המצבים וכיצד להתמודד איתם, הייתי מציע פשוט להיפטר מזה. ההערכות מדברות על כך שרוב האתרים שנענשו, כוללים בתוכם לפחות אספקט אחד שנופל תחת אלגוריתם פנדה, אשר עיקרו הוא תוכן. נכון שפנדה יכול להופיע בצורות שונות וברמות פגיעה שונות אבל הרבה אתרים שמרגישים מעין משקולת על האתר, ירידה קלה במיקומים (3-5 מקומות בצורה רוחבית) או לחילופין אינם מצליחים להתקדם עם אף ביטוי ולא משנה מה הם עושים, במרבית המקרים מדובר בעונש שמקורו בפנדה. עונש מציק וטורדני אשר לרוב אינו מאובחן. תתפלאו עד כמה טיפול בתכנים, העשרת דפים, ביטול דפים כפולים וכאלה אשר אין עניין סביבם יעשו פלאים עבור אתרכם.

מה עושים אם מישהו אחר העתיק מכם תוכן ונתן לכם "קרדיט", או שכח להוריד קישור פנימי מתוך התוכן המפנה לאתר שלכם, אך אתם לא באמת רוצים קישור מאתר באיכות ירודה? מה עושים במקרה גרוע יותר, בו מישהו פשוט שיכפל תכנים מהאתר שלכם בצורה בוטה? הרי אתם לא אשמים. במציאות הגוגלית הנוכחית, זה לא באמת משנה מי אשם – כל עוד זה קורה והסבירות שתיפגעו קיימת, עליכם להיות חכמים ולא צודקים, ולטפל בעניין במהרה.

הצעד הראשון והפשוט ביותר הוא פשוט לפנות אל בעלי האתרים המשכפלים ולבקש מהם להוריד את התוכן, בהנחה שאתם יודעים היכן התוכן נמצא. אם אתם לא יודעים מה מצבכם, עליכם להריץ בדיקה, ולשם כך תוכלו להיעזר ב-  Copyscape לטובת איתור תכנים משוכפלים ברשת. אם מצאתם תכנים שנגנבו מכם או שוכפלו ללא אישורכם ובעל האתר מסרב להוריד את התוכן, תוכלו להגיש לגוגל דו"ח המבקש מהם להתערב ולהוריד את התוכן המשוכפל מהאינדקס על ידי הגשת טופס DMCA.

פתרון נוסף שהנו קל ליישום ואשר עשוי לעזור לכם למנוע מראש גניבת תוכן, הוא הטמעת תג קנוניקל על כל הדפים שלכם באתר אשר מפנים אל הדף עצמו. לרוב, ספאמרים מריצים תוכנות אוטומטיות שעושות 'סקרייפ' לתכנים בצורה אוטומטית ואז מטמיעים אותם באתר שלהם. במידה ומוטמע תג קנוניקל, הם יורידו יחד עם התוכן גם את התג אשר מודיע לגוגל שאתם המקור והדף שלכם הוא הדף הרלוונטי.

שימו לב, תג קנוניקל מהווה המלצה בלבד לגוגל ולכן אין בטחון שאכן גוגל יתייחסו אליו.

אחרי שסיימתם את כל אלו, מומלץ מאוד לבצע בדיקה מקיפה ולוודא שאתם לא משכפלים תוכן באתר שלכם בעצמכם.

לסיכום…

ג'ון מולר אמר לפני כמה שבועות (12.9.14) בהאנגאאוט שהוא מאמין שעדכון פינגווין יהיה ב-2014. הוא טען עוד שהוא ממש מאמין שזה יקרה בזמן המאוד קרוב. יכול להיות שעד שהפוסט פורסם, העדכון כבר שוחרר אבל זו לא הפעם הראשונה שגוגל, או לצורך העניין אפילו מולר בעצמו, שיחררו הודעה מבטיחה לגבי הפינגווין. דבר אחד בטוח, אף בעל אתר לא מחכה לזה, גם לא כאלו אשר עוסקים רק בשיטות טהורות, כולם בסכנה, ישנם כאלה שיותר וכאלה שפחות.

תחום קידום האתרים השתנה מהותית בשנתיים האחרונות. אלו מבניכם העוסקים בשוק הבינלאומי מרגישים זאת הרבה יותר מאשר בשוק המקומי, אבל גם לכאן זה מגיע במהירות. איסוף קישורים מאתרי מאמרים וספריות חינם, הכנסת תגובות בפורומים ובלוגים לא רלוונטיים ובוקמארקינג לא יעזרו עוד. כיום תוכן איכותי, חשיבה על צרכי משתמש הקצה וחווית משתמש מקסימלית מהווים השילוש הקדוש של עולם השיווק באינטרנט. אתם יכולים להמשיך להישען על השיטות הישנות ולהתנחם בעובדה שחלקן עדיין עובדות אבל ככל שתפנימו ותמהרו לשנות את החשיבה, כך ייטב. הפגיעה מעונשים כיום קטלנית מתמיד ומסבה נזקים עצומים שרק מי שחווה את נחת זרועו של גוגל יכול להבין. עידן קידום האתרים הטכני חלף לו ומקדם האתרים בימינו נדרש לארגז כלים אחר לגמרי מבעבר. לדעתי, אנו בפתחו של עולם חדש ומסעיר שיהיה מעניין ומאתגר הרבה יותר.

אודות בן אורן

בן אורן
בן אורן הנו שותף ויזם ב- Dynamic Search ו- Ignitur. בן החל את דרכו בתחום בשנת 2005 בעבודה עם לקוחות מתחומים שונים בישראל ובחו"ל, וכיום הוא Director of Web Marketing בחברת WhiteWeb. לבן ניסיון רב בקידום אתרים בנישות תחרותיות, וכיום אחראי על קידום ברנדים בין-לאומיים מובילים. במקביל, בן משמש כיועץ למספר חברות בארץ ובחו"ל, וכן משמש ככתב קבוע באתר המוביל Search Engine Journal.

124 תגובות

 1. יופי של מאמר. בן, תמיד נחמד לקרוא את מה שאתה כותב. אשמח להיפגש ולדון איתך בנושא. אשמח לשכור אותך כיועץ.

 2. תודה על האינפורמציה, אבל בגדול הנקודות לא חדשות וזה כבר היה אמור להיות מיושם באתר מזמן 🙂

 3. וואו אחלה פוסט בן!
  סקירה מקיפה ובהחלט מעמיקה.

  שאלה – האם היית ממהר להפטר גם מקישורי קרדיט בפוטר (נגיד עבור בניית אתר ללקוח)?
  או שכדאי להפוך אותם לנופולו?

  • בן אורן

   תודה שוקי.

   כן! זוהי למעשה נק' ההתחלה ממנה גוגל החליטו להילחם בקישורי פוטר וקישורים חוצי אתר. חברות בניית אתרים ודומיהן התחילו לנצל את הפוטר לקבלת לינקים והכל בשם "חתימת העסק". גוגל החליטו לפחות לפני שנה וחצי כי לינק כזה נחשב לינק פרסומי ולכן עליו להיות nofollow, אחרת יהווה הפרה של הכללים.

   בסופו של דבר צריך לבחון כמה כאלה יש לך ואיך זה בא לידי ביטוי בפרופיל הכללי, אם זה לא בולט, לא צריך להילחץ אבל אם אכן מדובר במסה כיוון שכל לקוח מקשר אליך, הייתי שוקל לשים nofollow.

   מקווה שעזרתי.

 4. תודה על הפוסט, לא ציינת מתי תאריך העדכון .. ?
  ולהסיר קישורים אם הם פוסט אורח או אחרים נראה לי מעשה די טיפשי, אתה לא יכול לדעת בוודאות שזה לא יפגע בקידום האתר שלך, או לחלופין לדעת שתקבל עונש על זה. ברוב המקרים גוגל רואה תקישורים הללו לטובה

  • בן אורן

   היי אביב,

   לא ציינתי את תאריך העדכון כי אף אחד לא יודע אותו. לגבי ההערה שלך על הסרת הקישורים, אני לא יודע מהיכן אתה שואב את המידע שגוגל לרוב רואה אותם לטובה, כיוון שהמציאות מראה אחרת. אם זה טפשי או לא זה סיפור אחר. ברור שזה יפגע בקידום של האתר, זו הסיבה שגוגל נלחמים בספאם, כי הוא עובד, אחרת זה לא היה מעניין אותם.

   אשאל אותך שאלה אחת פשוטה, מה היית מעדיף, לוותר על מס' קישורים מוטלים בספק, להיפגע במס' מיקומים אך עדיין להשאיר את המושכות בידיים שלך ולתת לעצמך את האפשרות לחזור לאותם מיקומים על ידי עבודה איכותית יותר או להיפגע על ידי פינגווין ולא להיות מסוגל לעשות שום דבר בנידון לפחות כמה חודשים אם לא שנים לאחר מכן, שזה מעין מכת מוות להרבה מאוד אתרים?

 5. בן,

  כרגיל אחלה מאמר מקיף, ממצה, מלמד, מעניין ואשפתני כמו שרק אתה יודע
  ליצור. המשך לעניין ולאתגר אותנו בצפי עתידי כזה או אחר כפי שאתה רואה

  שיהיה לך המון המון בהצלחה, שנה טובה ומוצלחת! וגמר חתימה טובה!

 6. למה אין עריכה כאןןן פאבללל???

  בן!!! מחילה התכוונתי "שאפתני" 🙂

 7. אופיר ורדי

  מאמר טוב ומקיף.
  לדעתי אפשר להתייחס לעוד כמה נקודות כאשר מעריכים את הסיכון של האתר.
  נקודה בעייתית היא קישורים מאתרים בשפות זרות משפת האתר (למשל אתר בעברית שרוב הקישורים שלו מגיעים מחו"ל מרוסית, רומנית….)
  בנוסף למשל קישורים מרשתות קשורות עלולים להיות מאוד מסוכנים – למשל אותו ה-IP, אותם הבעלים וכדומה

 8. עמית אדלר

  היי בן
  כרגיל המאמרים שלך מרתקים ומושקעים, ואני גומע בשקיקה כל מילה.

  ובכל זאת, האם כל הניסיון הזה – להיצמד רק לקישורים ה"טובים" – לא מפיל אותנו בדיוק באותו בור שממנו אנחנו מנסים להימנע?

  הרי אם רוצים ליצור פרופיל קישורים טבעי (עד כמה שאפשר לייצר "טבעי" באופן מלאכותי), צריך שיהיו בו גם קישורי זבל. זו מהותו של גיוון טבעי.

  אם נעשה רק קישורים טובים ו"לבנים", הרי שגם זה עלול להיות סימן לגוגל לאובר-אופטימיזציה, ולניסיון לבצע מניפולציה על תוצאות החיפוש.

  אשמח לשמוע את דעתך.

  • בן אורן

   תודה עמית, כיף לשמוע!

   האמת היא שאם תחשוב על זה, באופן טבעי הנטיה של מרבית הקישורים באתרים מקודמים היא לרעה, כלומר ממקורות לא טובים או טובים פחות. בעיה זו נובעת לאו דווקא מרמת קידום נמוכה אלא כיוון שגוגל מעדכנים את האלגוריתם אחת לכמה שבועות ושופטים רטרואקטיבית את כל הפרופיל, ללא קשר לתאריך העדכון. כך נוצר מצב לא הוגן בו אתה נשפט לרעה גם על דברים טובים שעשית, כאשר היו חוקיים, רק משום שפתאום גוגל החליטו ששיטה זו כבר לא טובה יותר. כתוצאה מכך, נוצר מצב שגם אם תרצה או לא תרצה יהיו לך מספיק קישורי זבל באתר וכמעט תמיד תצטרך לאזן לכיוון השני.

   אני עדיין לא נתקלתי באתר בו כל הקישורים היו טובים, איכותיים ולבנים, צרות של עשירים כמו שאומרים 🙂

  • עמית אדלר, למה שמישהו יעשה קישור טבעי (משמע, ביוזמת בעל\מנהל האתר המקשר ולטובת מבקריו) וגוגל יחשיב את הקישור הזה ל"קישור זבל"?

   • עמית אדלר

    עמנואל, אתה בטח זוכר את העונש שקיבל עמוד מסוים באתר ה-BBC לפני כמה שנים. זה קרה כי כי אלפי גולשים שמו באתרים ובבלוגים שלהם, את הפיד רסס של BBC – אבל גוגל החליטה שזה לא טבעי והענישה את העמוד ששוכפל בפיד עשרות אלפי פעמים.

    אז מסתבר שגם כשאתר משיג קישורים בדרך טבעית, על ידי אלפי גולשים שמשתפים את התוכן שלו, זה לא מספיק טוב לגוגל. והנה לך דוגמה אחת (לא ראשונה או אחרונה) ליצירה טבעית של קישורים, שגררה עונש מגוגל.

    • עמית, אפשר בהחלט שבעקבות אותה "תקרית" גוגל שינו את חישוב עוצמתו וכיוונו של אותו סיגנל, ואולי גם של סיגנלים נוספים, וכיום ההסתברות שקישור טבעי ייחשב לקישור זבל ירדה פלאים.

     ראה גם את התגובה שלי לאליאב מהיום.

 9. תודה על המאמר המעמיק
  במצב של אופטימיזציית יתר באנקור טקסט (מקישורים חיצוניים), האם לדעתך כדאי לעדכן קישורים קיימים כדי לאזן את המצב? ידוע ששינויים בקישורים קיימים עלולים להשפיע על ה trust של אותם קישורים וכך נפגע בנתון אחד כדי לשפר אחר…

  • בן אורן

   היי אליאב,

   כאשר ניגשים לטפל בבעיה אי אפשר לטל רק באספקט אחד. אם אתה חושש מפינגווין או מענישה ידנית בעקבות אופטימזציית יתר, הגיע הזמן לטפל בפרופיל עצמו ולא רק בשינוי האנקורים.

   בעוד אני אישית לא נתקלתי במסקנות חד משמעיות על פגיעה ב Trust כתוצאה מכך, אני יכול לומר לך בוודאות שברגע שתתחיל לטפל ולבחון את אותם אתרים בהם אתה רוצה לשנות אנקורים, אתה תמצא מהר מאוד כי בהרבה מאוד מהם אתה כבר לא מעוניין יותר בלינק מסיבות שונות ולכן תבקש להסיר אותו לחלוטין. תתחיל משם ולדעתי הניקוי הזה לבדו יעזור לך לאזן את הפרופיל לרמה נורמלית יותר.

   • בן, לספר לך שאין פינגווינים באזור הארקטי זה עניין טריוויאלי, אבל אין מנוס מלהתייחס לשגיאות החמורות שבמדריך שפרסמת פה.

    כך למשל, כאשר הנהלת חברת גוגל פירסמה חראשונה את "פינגווין" היא ציינה 3-4 דוגמאות (!!!) לתופעות שמהוות סיבה להענשת האתר. כבר אז קראתי בכל הפורומים שמקדמי האתרים, ללא יוצא מן הכלל, מתייחסים לדוגמאות הספורות הללו כאל הסיבות היחידות (!!!) להענשת האתר והגבתי על כך.

    גם אתה נפלת לפח הזה, ויש להזהיר את הקוראים שהם יכולים לתקן באופן מושלם את כל מה שהורית להם לעשות, ועדיין למצוא מחר שהאתר הוענש בגין אחת מעשרות או מאות הסיבות האחרות שגוגל לא ציינו באותו פרסום! סביר מאד שזה קרה ויקרה דווקא בהרצות הנוספות של "פינגווין" מאז ועד היום.

    שגיאה חמורה אחרת היא ההוראה "חפשו קישורים רק מתחומים דומים לשלכם". מה פירוש "תחומים דומים" – האם קישור מדף באתר של ספא רלוונטי לקידום דף באתר שמשווק מדרסים, רק משום ששניהם "בתחום הבריאות"?

    לא ככה גוגל שפט אי-פעם רלוונטיות הדדית. מי שרוצה להתעמק בנושא הזה שילמד מה זה Cluster Analysis. אני מציע במקום זאת טיפ פשוט ושימושי: שאל את עצמך מה היא ההסתברות למצוא בטקסט, שאיננו תוכנו של אתר אינטרנט, את שני הביטויים "ספא" ו"מדרסים" יחד.

   • אני מתייחס למצב "היפותטי" שבו כל הקישורים רלוונטים ואיכותיים אבל יש הגזמה בשימוש באנקור טקסט מסויים. דרך אגב עד כמה שאני יודע אין הצהרה של גוגל ששינוי לקישורים משפיע על אמינותם אבל אני מכיר לפחות ציוץ אחד בנושא (ראה קישור) http://bit.ly/1ppyN3P

  • אליאב, בהנחיה החדשה של הנהלת חברת גוגל לבעלי\מנהלי האתרים, מה עליהם לבצע כדי לקדם את האתר בתוצאות החיפוש (נגד מתחרים ראויים) – https://support.google.com/webmasters/answer/34432?hl=iw – אין כבר שום איזכור לקישורים כאל גורם שתורם משהו לקידום האתר (אם כי הנחיה כזו היתה קיימת באותו דף עד יוני 2013, והוסרה).

   הסיבה לענישת אתרים בגין קישורים "שאינם טבעיים" היא ששינוי שיטת דירוג תוצאות החיפוש מתבצע בהדרגה, ושעולה לגוגל כסף לחשב את ערכו של כל קישור, גם אם הוא 0.

  • אליאב, שאלה:
   מאיפה ידוע לך ש"ידוע (!) ששינויים בקישורים קיימים עלולים להשפיע על ה trust של אותם קישורים". יש מסמך, סרטון או הנגאוט של גוגל שמעיד על כך? ואם אין אסמכתא, מה הוא המודל המתאר את אופן פעולתה העדכני של מערכת דירוג תוצאות החיפוש של גוגל, שטענה זו כלולה במודל?

   • עמנואל, לגבי שאלתך על אמינות קישורים ששונו, ראה תשובתי לבן

    • אליאב, תודה על הלינק.

     בוא נניח שהמידע הזה נכון. השאלה היא עכשיו במסגרת איזה מודל של אופן פעולת מערכת הדירוג של גוגל יש להתייחס אליו, כדי להעריך את המשקל שלו, כי אם מתייחסים למידע הזה כאל טיפ בודד (אחד מתוך רשימת פעולות קידום שיש לבצע או להימנע מלבצע) נוטים תמיד להגזים בחשיבות הטיפ.

     להערכתי, המידע הזה, אם הוא נכון, שייך לקבוצה גדולה מאד של סיגנלים שעל פיהם גוגל מעריך את ההסתברות שהקישור "טבעי". הם כותבים אמנם שהמערכת יודעת להבחין בקישורים "שאינם טבעיים", והיא מתעלמת מהם, אבל ברור שאין לגוגל כל פרוצדורה
     לדעת את הכוונה שהיתה בליבו של בעל\מנהל האתר המקשר!

     יש לגוגל רק שתי דרכים להגדיר "קישור טבעי": 1. לזהות טבעיות עם שיעור השימוש בקישור; 2. לחשב את ההסתברות לטבעיות על ידי שקלול הערכים המספריים וכיוון הוקטור (חיובי או שלילי) של עשרות או מאות סיגנלים שנקבעו על ידי עובדי גוגל כמייצגים את טבעיות הקישור. אפשר גם שגוגל נמצאים כעת במצב של מעבר הדרגתי מהשיטה השניה לשיטה הראשונה, שמשתלבת היטב בדוקטרינה החדשה שלהם להניח למשתמשי גוגל לקבוע איזו תוצאת חיפוש יותר רלוונטית עבורם (ולכן גם איזה קישור יותר שימושי עבורם).

     אין לנו כל דרך לדעת מה הוא משקל החלפת טקסט העוגן, אבל האינטואיציה המקצועית אומרת לי שעל פי השיטה השניה, כסיגנל אחד מתוך רבים, ובניגוד לטיפ בודד, משקלה נמוך ושלילי. לעומת זאת, בשיטה הראשונה, אם החלפת טקסט העוגן מגבירה באופן משמעותי את שיעור השימוש בקישור, יהיה לה דווקא משקל רב וערך חיובי, ולהפך.

    • נקודה נוספת: אם טקסט העוגן הוא שם של אדם, ארץ, עיר וכו', יש לצפות לאחידות טקסט העוגן בשיעור שמתקרב מאד ל-100%.

 10. בן אורן

  היי עמנואל, תהיתי מתי משהו יציף את הסוגיה הארקטית בנוגע לפנגווינים.

  בכל אופן, אני אנסה לענות לטענות שלך.
  מעולם לא אמרתי שהמדריך הזה יעזור בוודאות או מתיימר לפתור את תחלואות האתרים בנוגע לפנגווין, אפילו ציינתי במפורש – "אל תחשבו שיש לכם בכיס את האס המנצח, אלא רק פתרון אפשרי ספציפי לבעיה ספציפית" מה שמבהיר די בבירור שלא "נפלתי" בפח של הסעיפים של גוגל אלא התייחסתי רק לנק' מסוימות.

  לגבי הדוגמה שלך, נראה שאתה מחפש פתרונות גורפים למרות שאתה יודע שאין דבר כזה. אין פתרון שיעבוד לכולם. לגבי הדוגמה שלך, למרות שהיא בעייתית ואיני בקיא בנושא אני יכול לחשוב על אפשרות סבירה והגיונית לקישור. אם מבחינה רפואית נמצא כי שהיה בסאונה חמה מקלה כאבים או מרפאה תחלואים ברגל ובכך משפרת את ההליכה, בהחלט ניתן לכתוב מאמר על זה באתר המדרסים ולהמליץ שם על טיפול ספא כזה או אחר.

  אני מעולם לא נתתי פתרון קסם או תשובה חד משמעית לתיקון בעיה כלשהי מפני שישנם פרמטרים רבים אשר יכולים לגרום לעונש. מצד שני אני כן עוסק בתחום העונשים כבר כמה שנים ובנושא הפנגווין מאז שהוא יצא. הנסיון המעשי שלי לאחר ניתוח וטיפול בעונשים בלמעלה מ -450 אתרים ברחבי העולם הביאה אותי למסקנה שיש אלמנטים מסויימים אשר טיפול בהם מגדיל משמעותית את הסיכוי לצאת מהעונש האלגוריתמי בעדכון הבא.

  אני אעצור אותך כבר כאן, לפני שתאמר שבדיקה וניסוי על כמה עשרות או מאות אתרים אינו מעניק את התובנות הנכונות, אומר לך זאת, נכון, אתה צודק, אבל זה עובד ואתרים יוצאים מעונש וזו עובדה.

  השיטה בה אני עובד הוכיחה את עצמה לא פעם כולל חברות שהגיעו לאחר שטופלו על ידי חברות אחרות. לומר לך שהשיטה מוגנת ובלתי פגיעה, לא! היא לא עובדת תמיד אבל עם סיכויים מאוד גבוהים.

  אני מביא איתי מידע מהנסיון שלי המעשי בשטח אשר עבד ועדיין עובד בזמן שאנו מדברים, השאלה שהייתי שמח אם תוכל לענות עליה היא מהיכן אתה שואב את המסקנות שלך? בכמה אתרים אתה טיפלת לאחרונה שהיו בענישה ואם טיפלת, מה אתה עשית כדי שיצאו מהעונש.

  הרבה יותר מעניין אותי לשמוע ממך מה כן אפשר לעשות ואיך כן אפשר לעזור מאשר שתצביע על נקודות בעייתיות ללא פתרון מוצע מצדך.

  היות ואני יודע שאתה מעריץ גדול של גוגל ושל הנהלת גוגל, הייתי ממליץ לך לא לקבל כמובן מאליו את כל מה שגוגל אומרים כיוון שיש לא פעם סתירות, אי דיוקים והטעיות מצדם. לא פעם מאט כץ אומר משהו אחד ומיולר סותר אותו או להפך. אני מתייחס להמלצות של גוגל אבל טורח לבדוק את הדברים שנראים לי תמוהים בעצמי ואם המציאות מדברת אחרת, לא בנוגע לספאם, אלא בנוגע לעזרה לעסקים והוצאת אתרים מעונש, עם זה אני הולך עד אשר אמצא שיטה טובה ומתאימה יותר.

  אין פתרונות מלאים או מושלמים, אתרים ימשיכו לקבל עונשים ואנחנו עדיין נישאר באפילה, זו המציאות. בעוד אני מנסה למצוא פתרונות גם אם חלקיים לבעיות כואבות, עושה רושם שאתה מנסה להתרכז בבעיות אשר מוכרות לכולנו. באמת שהייתי שמח ללמוד מהמורה של המורה שלי דברים יותר מעשיים ולא רק ביקורת על הזמן.

  • היי בן,

   א. לא שמתי לב לאזהרה לקוראים שלא לחשוב שרשימת הפעולות שהצגת היא רשימה מלאה וסופית, ואני מתנצל. מכל מקום, אני מתייחס לטבע האנושי של משתתפי וקוראי הפורומים המקצועיים וממשיך לתהות מדוע איש מהם לא זכר שהרשימה של גוגל מציינת רק מספר דוגמאות (!) לפעולה שגוררת עונש על פי ההרצה הראשונה של "פינגווין", ולכן גם איש לא שאל מה הן עשרות או מאות פעולות הקידום הנוספות (!) שגוררות עונש על פי "פינגווין" באותו הזמן ובהרצות הנוספות שיבואו בעתיד, ופרסם פה מאמר בנושא הזה. הסבר מסויים למיגבלות המנטליות המקצועית של מקדמי האתרים שגורמות לכשל הקוגניטיבי הזה סיפקתי בתשובה לניר אדר מאתמול ב-https://www.askpavel.co.il/qa/15235.

   ב. כתבת על "אפשרות סבירה והגיונית לקישור. אם מבחינה רפואית נמצא כי שהיה בסאונה חמה מקלה כאבים או מרפאה תחלואים ברגל ובכך משפרת את ההליכה, בהחלט ניתן לכתוב מאמר על זה באתר המדרסים ולהמליץ שם על טיפול ספא כזה או אחר."

   פיספסת פה את העיקר: המערכת של גוגל איננה שואלת האם קישור כזה הוא סביר והגיוני , אלא מה היא ההסתברות המתמטית למציאת שני הביטויים יחד (!) בתוך כל הטקסטים, שאינם תכנים של אתרי אינטרנט, שבהם היא מוצאת, לפחות פעם אחת, את המילה "ספא" או את המילה "מדרסים". האינטואיציה שלי היא שההסתברות הזו שואפת ל-0, ולכן שני הביטויים אינם רלוונטיים הדדית, למרות ששניהם מתחום הבריאות. (נעזוב לרגע את השאלה איך גוגל קורא טקסטים שאינם תכנים של אתרי אינטרנט.)

   ג. אני לא מעריץ של גוגל ושל ההנהלה שלה. אני בסך הכל מכיר בעקיפין את תהליך המיון הממושך והמפרך שעובר כל מועמד לעבודה בגוגל (שבא מראש עם נתונים גבוהים ביותר), ומבין שמי שעובר אותו בהצלחה שייך למצטיינים שבתוך כח העבודה במשק. לזלזל באיכות האנושית שנוצרת אגב כך, ולהאמין שתמיד יהיה קל להמשיך לתחמן אותה, נראה לי פשוט יומרני ומגוחך.

   ד. הסברתי פה אינספור פעמים מדוע אין טעם לפרסם בפורום מקצועי פתרון מעשי מקיף ומעמיק לבעיה מקצועית מטרידה או חמורה (מקדם האתרים המצוי סבור שאין בעיות כאלה, ועל מה שחסר לו זה קצת ידע נוסף בתחום זה או אחר). כל המאמרים מציגים את מה שממילא כבר ידוע, וקריאות ההתפעלות באות מפי שלא יודעים אפילו את זה. זו הסיבה שהתקדמות מקצועית כלשהיא בפורומים, בקרב מי שבאמת מומחים, ניתן לבצע רק במסגרת התגובות למאמר או לתשובה שניתנה לשאלה.

 11. כמה שאני מסכים איתך פה.. ^^
  ניסיתי להסביר לו את זה בשאלות תשובות ללא הועיל, לא כל מה שגוגל כותבים זה טהור, קדוש ובהכרח נכון, בסופו של דבר נסיון זה מה שיתן לך כלים להצלחה בתחום הזה.
  סה"כ אחלה מאמר אני לא רואה תעצמי מסיר קישורים כאלה ואחרים, אני חושב ששילוב קישורים סופר איכותיים וכאלה שפחות (פוסט) כמו שציינת יוצר דרך טובה לקידום האתר בגוגל. כמובן יש לעשות זאת בהדרגה, במדידת קישורים איכותיים נגד אלה שפחות, גיוון מילות מפתח ועוד פרמטרים (שרק עם נסיון !! ) תוכל לעשות זאת בצורה הטובה ביותר

  • אביב, הניסיון המצטבר, שאתה מייחס לו חשיבות כל כך גדולה, נוצר בעבר. שיטת הקידום המוצלחת, על פי הניסיון, נועדה להשיג הצלחה בעתיד. הכל טוב ויפה במקצוע כמו פחחות רכב, אבל לא במקצוע שבו, בזמן הווה ומדי כמה חודשים גוגל משנה לחלוטין את כללי המשחק.

   עבודת הקידום על פי הניסיון המצטבר של אלפי מקדמי אתרים בישראל כבר גרם עד כה לענישת עשרות אלפי אתרים ולנטישתם את המקצוע בשנתיים האחרונות. אתה יכול לזלזל בהנהלת חברת גוגל (ראית את הסרט הישן "העכבר ששאג"?), אבל היא, ולא אתה, תכריע האם תשאר במקצוע הזה גם בעוד שנה.

   • מסכים איתך לגמרי שאף מקום של מקדם אתרים לא מובטח ואתה לא יכול לדעת מה יקרה עוד שנה שנתיים קדימה, כרגע הנסיון של מבוסס על ההווה ואני ומגיע לתוצאות יפות : ) בלי להשוויץ .

   • בן אורן

    עמנואל,
    אני חושב שאתה מייצר מעין הטעיה. אתה אוהב לייצר תמונה בה גוגל משנים את השיטה לחלוטין. גוגל לא משנהאת כללי המשחק בצורה קיצונית כפי שאתה אוהב לתאר אלא רק מצמצמים את מרווח התמרון לטריקים וקיצורי דרך. זה לא שמחר גוגל יתחילו לדרג רק אתרים עם מבנה דפוק, נטענים לאט מאוד וללא קישורים.

    גם אני כמוך סבור כי גוגל עובדים כל טיוב האלגוריתם. אין לי ספק כי הם מתקדמים בכל הקשור לאינטליגנציה מלאכותית ואפילו אולי ריבוי אלגוריתמים אך אנו עדיין רחוקים מזה להערכתי.

 12. מאמר מעולה , כל הכבוד על ההשקעה. יש לי רק סעיף 1 שאני לא מסכים איתו לגבי NOFOLLOW VS FOLLOW ( אך זו דעתי האישית )
  אני בתור בלוגר בנישה שלי לא באמת עוקב אחרי הקישורים הנכנסים שלי וגם SEO אני לא עושה כלום חוץ מ ONPAGE , בכל אופן אחרי הפוסט הזה בדקתי את הקישורים הנכנסים שלי ושמתי לב שמעל ל95% יש לי קישורי FOLLOW

  יש לי 0 % שליטה על הקישורים הנכנסים ובגלל זה אני חושב שהפרמטר הזה אולי בעל ערך כל שהו, אבל ערך מאוד מאוד מאודדד נמוך. הדגש לדעתי יהיה תמיד על תוכן + אחוז נטישה + התנהגות גולשים באתר.

  תמשיך לכתוב פוסטים כאלה! כיף לקרוא!

 13. עמנואל, הו עמנואל???… חבר'ה מישהו ראה את עמנואל, הוא קצת נעלם לי לאחר טענות הנגד של בן אורן אשר העלה באמת את שאלת השאלות כלפי עמנואל אשר אני מעריך את שניהם. אשמח לשמוע את מקור השראתו של עמנואל מעבר למצג שנראה כי הוא הולך שבי אחר "הנחיות גוגל" שזה קצת די פאטתי שהרי הם לא באמת יאמרו לנו הכל כדי לקדם אתר כזה או אחר ולכן נדרש כאן הגיון בריא.

  • עידן, בתגובות לבן ולאחרים מהיום עניתי במידה מסויימת גם לך. ובעניין "ההגיון הבריא" – למה לא היה די ב"הגיון הבריא" של עשרות אלפי מדענים כדי להבין עד הסוף איך פועל המוח של חולדה, שלא לדבר על המוח האנושי?

 14. עמנואל – ברור שאין גבול להגיון כשם שלמחשבות אבל באומרי זאת אכן התכוונתי במידה מסויימת לקו מחשבה שמנחה אותך סביב כל ספקולציות הקידום אתרים והוא שבגדול הקו הכי כללי שמנחה הוא ליצור אתר עם מידע מהימן כזה שיוצר עניין ומקבל "המלצות" מהגולשים בכל מיני וריאציות שונות.

  • עידן, לא התכוונתי להראות שאין גבול להיגיון. התכוונתי להראות שלא די בהיגיון.

   החידוש הגדול באותה הנחיה של הנהלת חברת גוגל לבעלי\מנהלי האתרים מיוני 2013 הוא הסרת כל נושא הקישורים כגורם שתורם לקידום כי הם מהווים "המלצות" של בעלי\מנהלי אתרים אחרים. אבל המאמר של בן אורן ממשיך להתייחס אליהם כאל גורם שמעסיק את גוגל עד כדי כך שהוא ממשיך להעניש אתרים בהרצות נוספות של "פינגווין".

   להערכתי, הסיבה העיקרית, שאולי הופכת בהדרגה לסיבה היחידה (!), להרצות נוספות של פנדה היא, כאמור, שלגוגל עולה כסף לאנדקס ולבקר בכל הקישורים שיש ברשת, ולחשב את ערכם גם אם לכולם ערך 0, בעוד שהוא מכיר את מרבית האתרים שראוי להכיר דרך הכלי למנהלי אתרים.

   • סליחה, התכוונתי להרצות נוספות של "פינגווין".

   • בן אורן

    עמנואל,

    מעניין שאתה מציין "המאמר של בן אורן ממשיך להתייחס אליהם (קישורים) כאל גורם שמעסיק את גוגל עד כדי כך שהוא ממשיך להעניש אתרים בהרצות נוספות של "פינגווין".

    אתה בטוח שאני בוחר להתייחס לקישורים כך ולא גוגל? האם אני מפריז בערך הקישורים? או שמה אנו עדים למקרה קלאסי של "מחקר מוטה"? האם ייתכן שאתה בוחר להדגיש אספקטים מסויימים שמתאימים לך מהנהלת גוגל ולהתעלם מאחרים? אתה בוחר הסבר אשר נראה לך הגיוני ללא כל הוכחה, גיבוי או סימוכין לסיבה אשר בגינה גוגל החליטו להוריד את נושא הקישורים מההנחיות למנהלי האתרים. לכולנו ברורה השפעת הקישורים על הדירוגים. אולי בעקבות כך גוגל בחרו במודע להוריד את נושא הקישורים על מנת שמקדמים יתרכזו יותר בנושא התוכן ולא בנושא הקישורים אשר כואב להם כל כך? הרי אם אתה יודע שמשהו בעל ערך רב מהווה פגיעה אתה לא תרצה להסב את תשומת הלב של כולם אל אותו גורם נכון?

    דבר מעניין נוסף הוא שאתה נצמד לשינוי אשר התרחש ב 2013 בעוד בוחר להתעלם מדברים ספצפיים אשר נאמרו על ידי הנהלת גוגל רק לפני מס' חודשים באמצע 2014.

    רק לפני 4 חודשים בכנס SMX ראיין דוני סוליבן את מאט כץ אחד על אחד ונשאל האם עלינו להפסיק עם בניית הקישורים ונענה מפורשות בשלילה בטענה כי בניית הקישורים אינה מתה. ובהמשך עוד אמר ואני מצטט – "There's a lot of mileage left in links". בשאלה אחרת בה נשאל לפני שלושה חודשים בנוגע לחשיבות הקישורים והאם הם מאבדים מחשיבותם ענה כץ כי קישורים ישארו איתנו עוד הרבה מאוד שנים. בהמשך עוד ציין כי חשיבותם תרד מעט או במילים שלו "A little less important".

    לסיכום, אני לא מכיר אתר אחד בעולם אשר מדורג גבוהה על ביטויים תחרותיים ללא קישורים. בסופו של דבר כל פעולה שאנו עושים היום באינטרנט לטובת לקוחות ולא משנה אם זה וידאו מגניב, באנר ויראלי או מדריך מקיף, אחת המטרות המרכזיות במהלך היא לינקים. גם אתרים אשר מדורגים גבוה ומעולם לא עשו מהלכים שיווקים וכל הפעילות שלהם טבעית לחלוטין דורגו גבוה כתוצאה מלינקים טבעיים כך שאין ספק בנוגע לקישורים.

    אגב, כאשר נשאל כץ מה האסטרטגיה שלו לבניית קישורים אמר כי הוא דוגל בייצור תוכן איכותי אשר יביא לינקים טבעיים, משמע אפילו מאט כץ לא מסתיר את הצורך והחשיבות של הקישורים, הוא רק מנסה להטות את הכף לכיוון איכות ולא ספאם, זה הכל.

 15. מחזק את בן, בנוסף אשמח לראות תוצאות קידום של עמנואל המח היצירתי המקדם ללא קישורים.
  אני באמת אשמח לראות אתרים שקידמת עמנואל עם הבטחון הרב שאתה מפגין בשיטות שלך עושה רושם שאתה מדבר מתוך ניסיון עמוק בתחום.
  אולי אוכל ללמוד משהו..

  • היי אביב, "הניסיון העמוק" שלי אכן עולה בוותק שלו על הניסיון של כל מקדם אתרים בישראל כי היינו המשרד הראשון שעסק אך ורק בקידום אתרים, ועוד בזירות תחרותיות ביותר במנועי החיפוש העולמיים באנגלית שקדמו לגוגל. הניסיון שלי בהמשך היה ברובו בתחום הגיוס, ההדרכה והניהול המקצועי של עובדי קידום מצטיינים, ובשנים האחרונות בתחום המעקב וההבנה של המדיניות הכוללת והעקבית (!) של הנהלת חברת גוגל בניהול ושכלול שיטות
   דירוג תוצאות החיפוש של מנוע החיפוש שלה.

   אציג לך דווקא את אחד האתרים (israelartguide.co.il) שעבדנו עליו במשך כחודשיים לפני כ-15 שנים, כדי לקדמו לביטוי התחרותי למדי (israeli artists) ולקבוצת ביטויי חיפוש הנגזרים ממנו או נשאלים על ידי אותו שוק יעד, ומאז לא היה צורך (!) להוסיף אפילו רגע אחד של עבודת קידום, כדי לשמר לו את מקומות 1-2! לא "בניית קישורים" מדי חודש! לא יצירת "פרופיל קישורים טבעי"! שום התעסקות בקביעת קצב התווספות קישורים נכנסים חודשי! שום התעסקות בטקסט העוגן! בקיצור, שום דבר מכל מה שהמאמר של בן ממליץ פה לקוראים לתקן בדיעבד ולהמנע מלעשות בהווה ובעתיד.

   עוד משהו?

 16. כל הכבוד לך וגמר חתימה טובה !

 17. בן אורן, תודה רבה על כתבה מקצועית בתחום הלינקים. הערת לי נקודות חשובות ואני בשלב קריטי לשם כך.

  אודה לך אם בכתבות הבאות תתן פירוש קל לביטויים השגורים בפי מקדמי אתרים ופחות ברורים לבעלי אתרים המנסים לקדמם עצמאית.

  יצירת לינק למאמר עמוס הכולל מידע רב ואמור לתת פירוש לביטוי, לא עוזרת.

 18. שאפו עמנואל,

  סוף סוף לראות ממך "תוצאות", "הוכחות", "קבלות", לכל הזמן שאתה משתתף כאן (לפחות אני רואה פעם ראשונה, אתר שאתה מנדב לדוגמא).
  עכשיו "המניות" שלך במעט עלו אצלי 🙂 (לא שזה אמור להזיז לך). אבל כן… בתחום הזה אנשים באמת רוצים לראות "קבלות" ואסמכתא למה שיוצא מפיהם על פועלם.

  כל הכבוד!, האמת שיש לי גם אתר כזה שלפני שעתיים עשיתי לו עבודת קידום (דווקא בצורת מאמרים, קישורים, פורומים, אינדקסים, סימניות ועוד) ועד היום הוא במיקומים 1,2.

  אין ספק כי יש כאן זווית שעד כה כל "חכמי המקצוע" לא נתנו תדעת ואת הדגש על כך, נראה לי שאת הכפפה אתה זה שהרמת וממזמן עכשיו רק צריך לראות כיצד "נלביש" אותה.

  שנה טובה ומוצלחת, חתימה טובה וחג שמח (סוכות שבא עלינו לטובה) 🙂

 19. * שנתיים, התכוונתי סליחה.

  • היי עידן,

   את הדוגמא הזאת הצגתי כאן לעשרות מגיבים שסברו שצריך לשפוט את איכות עבודתו של מנהל משרד קידום על פי אותם הקריטריונים שבהם שופטים את איכות עבודתו של עובד קידום, כאילו גם מח"ט בוחרים על פי כישורי הצליפה שלו במטווח.

   אתה הראשון מזה כשש שנים שהבין, ומיד, שהצלחה ארוכת טווח בקידום ללא (!) השקעת עבודה מתמשכת עולה בהרבה על הצלחה זהה באמצעות השקעת עבודה מתמשכת ויקרה.

   יחד עם זאת, "איך ללבוש את הכפפה שהרמתי" הוא נושא בעייתי ביותר לטיפול בפורום מקצועי שמאופיין על ידי פערים עצומים ברמה המקצועית של המשתתפים, על ידי פערים של פרספקטיבה בין רמת העובד מן המניין לרמת הניהול של משרד קידום מוביל, ועל ידי אינטרסים מסחריים ומשאלות לב שמשתלטים גם על תוכן המאמרים וגם על תוכן התגובות והתגובות לתגובות.

   • בן אורן

    עמנואל, כל הכבוד על ההישג. אתה יודע שאני מכבד את דעתך ואת הישגך אבל משום מה אתה בוחר להטות את הנושא לכיוון אחר.

    אני יכול לפרט ארוכות ולהראות לך עשרות דוגמאות סותרות אבל אני חושב שאין טעם.
    אני לא חושב שלמישהו יש ספק שקידום שנשאר ומחזיק את עצמו יש הרבה יותר ערך וחשיבות מאשר קידום שצריך לתחזק. הבעיה היא לא כאן אלא בהגדרות ומתחרים. אני לא יודע מה הפרמטר של ל"ביטוי תחרותי" אבל 590 חיפושים בחודש ודולר וחצי ב CPC זה לא בדיוק ביטוי תחרותי. הבעיה מתחילה עם ביטויים יותר תחרותיים עם 100,000 חיפושים בחודש, 50 דולר CPC ועשרות אתרים גדולים שלא חוסכים תקציב בשיווק וקידום האתר, שם אין לך סיכוי גם אם אתה מנהל מחלקת הקידום הכי מתוחכמת שקיימת כיום, להישאר גבוהה ללא עבודה נוספת.

    המאמר שלי לא בא ללמד אנשים לקדם, לא מחנך אותם לתרבות שיווקית כזו או אחרת וגם לא מטיף לדרך זו או אחרת של קידום אתרים. כל מה שאני מגיש במדריך הזה זה סיכום של עשרות מקרי בוחן, סיכום של מאות מאמרים אשר נכתבו על ידי מובילי התעשייה (אשר לטענתך חושבים לא נכון) ושעות רבות של סיעור מוחות בקבוצה בה שותפים לא מעט מוחות מהזירה העולמית אשר מתמחים בעונשים.
    תוסיף לזה מסקנות אישיות שלי מטיפול בלמעלה מ 450 אתרים שונים בנושאי ענישה ואני חושב שלא משנה איך תסתכל על זה, אם בסופו של דבר הכל מצטמצם למס' סעיפים מרכזיים, כנראה שיש בזה משהו.

    שוב, אני לא מזלזל בהשיגך ולא בא להשוות למי יש יד יותר ארוכה, זו לא תחרות.
    כל מה שאני אומר הוא שאני מציע כאן דרך אופרטיבית לעזרה לאתרים אשר לא הלכו בדרך הנדרשת ולא עסקו בקידום כפי שאתה חושב ומציע. אפשר לתקן את המצב לחלקם ואף להוציא אותם מעונש, זו עובדה ולא משאל לב. אז אני עומד מאחורי המדריך ובטוח שהוא יכול לעזור להמון אתרים ואת זה אני אומר על סמך נסיון אופרטיבי בשטח יום יום, שעה שעה ולא על סמך אתרים שקודמו לפני 15 שנה.

    הייתי שמח להרחיב ולתת דוגמאות משני צידי המתרס, גם כאלה שיחזקו את מה שאתה אומר וגם כאלה שיסתרו, אבל אני ממש לא חושב שזה הכרחי.

    שנה טובה

 20. לא ייאמן אבל בפעם הראשונה אני מבין ומצדד בעמנואל בן היקר,

  א. מסכים אתך שאין מקום לתחרות… כאן! – שהרי כל הקהילה הזו מתחרה יום יום אחד בשני על ידי ייצוג לקוחותיהם וקידומם, ולכן זה די מיותר לציין זאת שהרי עמנואל נתן כאן מקרה נכון, אמיתי, אותנטי (עם קרוב ל – 1000!!! קישורים מהעבר) שפשוט מחזיק את האתר הזה למעלה.

  מהניסיון שלי שאמרתי המקרה שלי דומה אבל בתוספת של קידוד אתר "סופרר" לאותה תקופה וכנראה שלעד יומיינו ולכן יש כאן הרבה אלמנטים של קידום ביניהם אלמנט תשתית ופיתוח האתר.

  ב. איני חושב שיש הרבה מקום לכל הפירוט הפרטני של כמה מקרים עסקת או מיטב המוחות עסקו (כמובן שתמיד נחמד לדעת על פועלך ושל אחרים כדי להכיר טוב יותר..:) אבל נראה כי אתה משדר שעימנואל כמו שרק עימנואל יכול לשגע, ולהוציא משיווי משקל. בתור אחד שמחזיק ומכבד את שניכם כמובילי דעה בתחום אני סבור שיש אמת לצידך אך לא מעט בצידו של עמנואל.

  תראה… פשוט כל התעשייה הזו די הולכת סחור סחור ושבי וניסיון של לתפוס כל "ציפור" שגוגל משחררים לאוויר (הרשת) מבלי רגע לעצור במירוץ השיגעון הזה ולהבין כי למעשה הגבולות אמנם קטנו אבל למעשה הבסיס ומה שגוגל רוצה הוא תוכן, תוכן ותוכן איכותי בשילוב של המלצות בדמות קישורים.

  אולי זה יפתיע אותך ואפילו יוציא את עימנואל מכיליו אבל אני אחד שסבור שעדיין שעדיין לא ניסתם הגולל על חלק משיטות הקידום של פעם פורומים, בלוגים, אתרים וכו' אם אתה עושה זאת נכון.

  תראה ממה שראיתי אצל עמנואל ואיני מחשיב עצמי לגאון דור ה SEO תשתית הקישורים שלו מתבססת על תחום האתר שהוא קידם ותסכים איתי כי לא הרבה מקדמים בתחום שלנו (ולצערי גם לקוחות) לא מבינים כי זהו מהלך נידרש ונכון לעשות בשילוב כמובן גם מאתרים עם פחות הקשר אבל עדיין שלא נופל קרי: סקס וזר מתוק מה הקשר? אמנם לעניות דעתי סקס וג'קוזי דווקא יש קשר. אפשר עוד להמשיך אבל כתבתי מספיק 🙂

  אוהב את שניכם ונהנה לעקוב אחר סיעורי המוחות 🙂 חזק ואמץ!

  • עידן, אותם שני חודשי קידום שהושקעו באתר הזה לפני כ-15 שנים היו עבור מנועי החיפוש שקדמו לגוגל, ושבעליהם טרם שמעו על הרעיון התמים עד כדי גיחוך של שני הנערים, מייסדי גוגל, שקישורים מצביעים על רלוונטיות אך ורק בשל היותם קישורים. ומשום כך לא פנינו לאיש שיוציא לאתר הזה קישור.

   מה היא הסיבה לכך שהאתר הזה מככב במקום הראשון ברציפות מזה 15 שנים, ורק מדי פעם יורד למקום השני? האם זו תרומה משותפת של כל הקישורים או שלכולם פרט לאחד יש תרומה אפסית, או אפילו שלילית, ורק אותו קישור יחיד עושה לבדו את כל העבודה? מקדמי האתרים מחפשים תמיד להבין את התשובה במונחים של סך כל הקישורים, כי הכלים שבהם משתמשים (Majestic SEO וקודמיו) לא תוכננו למצוא תשובה במונחים של האפשרות השניה או השלישית (שלכל הקישורים תרומה אפסית או שלילית וההסבר הנכון הוא במקום אחר לחלוטין). יתר על כן, מנוע החיפוש של גוגל השתנה לחלוטין במהלך 15 השנים הללו, והאתר תמיד עלה על מתחריו על פי ולמרות כל הקריטריונים המתחלפים.

  • בן אורן

   היי עידן,

   אני מתנצל אם הובנו דבריי לא כאוי. לא התכוונתי לתחרות כמו שאתה מתכוון, בהיבט של מי הצליח יותר, אני לא חושב שהוגדרו עדיין מדדי הצלחה מוחלטים בתחום בו אנו עוסקים. הסיבה בה הראיתי את כמות האתרים או קבוצות סיעור המוחות היא לא להראות עד כמה "מבין" או "מוביל דעה" אני, זה ממש לא מה שמעניין אותי. הסיבה שכתבתי זאת היא אך ורק כדי להראות כי אין חשיבות ממשית כרגע בנושא העבר למה שגוגל אמרו או לא אמרו. יש מצב עובדתי בו אתרים נתונים לעונש והם מפסידים כסף כל יום והם רוצים לפתור את הבעיה הזו, ממש לא מעניין אותם עמנואל, בן, עידן או מוחמד עלי, העיקר שמישהו יעזור להם. מה שאני הצעתי הוא פתרון אשר עובד, עם זה אי אפשר להתווכח, אחוזי ההצלחה מראים כי אין מדובר ביד המקרה אלא בשיטה שעובדת. עכשיו, ממש לא משנה אם זה תואם את ההצהרות של גוגל או לא, כי זה עובד ונותן מענה לאתרים אלו כיום, ואני מדגיש כיום. אם בעדכון הקרוב זה יפסיק לעבוד, אמשיך לחפור ולמצוא התאמות כך שהשיטה תתאים גם לעדכון החדש, אם לא אמצא, חבל מאוד אך בנתיים ההתאמות עוזרות.

   בסופו של דבר אנחנו אומרים אותו דבר, אני לחלוטין אומר לא לרדוף אחרי כל מה שגוגל אומרים, להפך, מה שאני עושה כיום עובד על הדברים אשר סומנו כסעלי מכנה משותף למאות אתרים שנפגעו מפנגווין. אנחנו יכולים לחזור לסוגיה האם גוגל אי פעם התהירו שפנגווין סובב סביב קישורים או לא או האם לגוגל אכפת מקישורים או לא אבל זה לא מעניין אותי בנושא הזה. מה שכתבתי כאן יעזור לאנשים לצאת מעונש ללא קשר אם זה מה שגוגל מכוונים אליו או לא. צריך לעשות הפרדה מהותית בין שני הנושאים כיוון שלגבי בניית אסטרטגיה יעילה, תוכן ושאר ירקות אני לחלוטין עוקב אחרי הדיווחים מהנהלת גוגל ולחלוטין תומך בעשיה מקצועית ועיבוד נתונים. הפוסט הזה לא קשור לזה.

   • אין מה להתנצל בן היקר, הכל בסדר והכל טוב מתנהל כאן דיון שרק ממלמדיי השכלתי (אני וכל היתר שעוקבים כאן כמובן). 🙂

   • בן, הסברתי פה אינספור פעמים שאם הקישורים שאתה מסיר הם (!) שתרמו למיקומים
    הגבוהים שהאתר כבר איבד, או עומד לאבד, בשל הפיכת ערך הקישורים הללו ל-0 או לערך שלילי, אז לא יתכן שהסרת הקישורים הללו יחזירו לאתר את המיקומים הקודמים! לא מדובר פה במתן חנינה לאסיר ויציאתו לחופשי.

    • בן אורן

     עמנואל, אני אמרתי זאת גם עשרות פעמים, המקומים הקודמים לא יחזרו כיוון שמסירים קישורים. אבל אנו כן עדים לשיפור במיקומים. כלומר אם אתר מסויים היה במיקומים 2-7 וכתוצאה מהפגיעה ירד לדף 8, לאחר היציאה מהעונש הוא עולה לדף 2-3. ברור שהוא לא יחזור למיקומים הקודמים שלו ולמעולם לא אמרתי זאת.

     אגב, במקרים מסויימים, די נדירים, אנו עדים לכך שהאתר אכן חוזר למיקומים המקוריים שלו.

     חג שמח

     • אני מתנצל. מכל מקום, אם לאחר אבדן המיקומים ולאחר הסרת הקישורים הוא עולה במיקומים במידה מסויימת, פירוש הדבר הוא שגוגל מעניש על ידי הפיכת ערך אותם קישורים מחיובי או מ-0 לשלילי, או מקצת שלילי למאד שלילי (בניגוד למנטרה הותיקה ש"כל קישור עוזר"). ואם הוא עולה פחות או יותר למיקום הקודם, סימן שעוד תוצאות חיפוש שהיו בצמרת נענשו – אני מתקשה למצוא הסבר אחר.

 21. התגובות האחרונות שלי לעידן אכן הסיטו את הנושא כדי להשיב ל"התגרות" שלו, עוד לפני שהספקתי להגיב להערות הקודמות שלך תגובה שהקדשתי לה חשיבה ראויה.

  מספר החיפושים החודשי של ביטוי חיפוש איננו מעיד דבר על רמת התחרותיות שלו. הנתון הנכון הוא פער ציוני הרלוונטיות שיהיה עליך לסגור עד שתגיע מהמיקום הנוכחי למיקום הרצוי (נניח מקום 1), ומאחר ויש להניח שמי שנמצא כבר במיקום הרצוי ממשיך לשפר את ציון הרלוונטיות שלו לאותו ביטוי, ויש להניח שגם אתה ממשיך לשפר את הציון בקצב שלך, רמת התחרותיות היא גם עניין רגעי וגם עניין אינדיבידואלי, גם אם ציוני הרלוונטיות היו גלויים וידועים לכל. מתחייב מכך, בהנחה שתקציב הקידום החודשי מתורגם לשעות עבודת קידום פר חודש, אכן תורם לשיפור ציון הרלוונטיות, שההפרש בגובה תקציב הקידום המצטבר של שני המתחרים (כאשר היריב עשוי להתחלף בדרך) הוא שקובע את רמת התחרותיות הרגעית. ולכן, אם מספר החיפושים החודשי נמוך ביותר, אבל שווי ההמרה גבוה מאד (למשל 40% שכר טרחה מפסיקת פיצויים בגובה 140 מיליון דולר לילד שלקה בשיתוק מוחין בשל רשלנות הצוות הרפואי בלידה) המתמודדים על המקום הראשון בגוגל יקצו ודאי תקציב קידום חודשי גבוה ביותר וישתדלו לבחור במשרד הקידום בעל התפוקה הגבוהה ביותר לשעת עבודה, במונחים של שיפור ציון הרלוונטיות שהושג באותה שעה.
  לעומת זאת, המחיר העליון לקליק באדוורדס לאותו ביטוי היא כן אינדיקציה עקיפה לרמת התחרותיות שצפויה בקידום האורגני למי שמתחיל היום משום מקום ושואף להשיג את המקום הראשון. (אלא אם יש למשל רק שני מתחרים והם מצליחים להסכים ביניהם שבמקום להיכנס באדוורדס לסחרור של העלאה מתמדת של המחיר לביד, הם ישלמו רק 10 סנט האחד ו-20 סנט האחר, ויתחלפו ביניהם מדי חודש!).

  לאתר שהצגתי לעידן היו בפעם האחרונה שבדקתי יותר מ-11,000 unique visitors בחודש, ומתוכם מי שבאו ממנועי החיפוש שאלו שם מגוון רחב ביותר של ביטויי חיפוש. למיטב זכרוני מספר החיפושים החודשי העולמי לביטוי המבוקש ביותר, Israeli artists, היה בסדר גודל של עשרות אלפים. מכל מקום, שווי ההמרה, מכירת עבודת אמנות מכניסה לאמן בין 3,000 ל-50,000 דולר בדרך כלל, ושוק היעד העולמי הוא גדול למדי ומורכב במרביתו מיהודים ציונים, שזיקתם לאמנות פלסטית ישראלית עכשווית עולה בהרבה על זיקתם של איטלקים-אמריקאיים לאמנות איטלקית עכשווית או אירים-אמריקאיים לאמנות אירית עכשווית, שלא לדבר על אפרו-אמריקאיים וכו'.

  כאשר קידמנו את האתר הזה ואתרים אחרים במשך חודשיים, במנועי החיפוש שקדמו לגוגל, לא יכולנו לדעת שכעבור זמן מה הוא גם יוצג במקום הראשון בגוגל, מה עוד שיישאר שם גם כעבור 15 שנים. זו הסיבה שכעבור כמה שנים, לקידום שני אתרי לקוחות גדולים חדשים מארה"ב, ומתוך כניעה לדרישותיהם, בחרנו לפעול על פי מה שנהיה בינתיים לנפוץ ולמקובל. התוצאה הייתה שכחמש שנים לפני "פינגווין" שניהם נענשו בעונש "דמוי-פינגווין"! הזכרתי זאת כאן הרבה פעמים לאחר ש"פינגווין" פורסם לראשונה ולכן אני גם תוהה מה הטעם שמצאת להדריך את הקוראים לתקן את האתרים שלהם על פי המתכונת של אותן דוגמאות (!) ספורות לעונש שגוגל הציגו עם הפעלת "פינגווין" לראשונה, כשהם נמנעים מלפרט את שאר (!) הסיבות לעונש, בעוד שההרצה הקרובה עשויה לטפל ב"עבירות" שונות לחלוטין (אחרת למה לקרוא לה בשם "עדכון" ולא בשם "הרצה נוספת" על פלח נוסף של כך וכך אחוזים מכלל תוצאות החיפוש ברשת?).

  בוא ונלמד את הלקח לאחור, מנקודת הראות של הנהלת משרד קידום שפועל ברמה מקצועית, ניהולית ועסקית שעולה על הרמה של מי שאיננו אלא בית מסחר לממכר עבודת קידום. 10 אתרים בבעלות עצמית (!) כדוגמת האתר שהצגתי יוצרים במשך 15 שנים הכנסה אבל צרכו רק 20 חודשי עבודה ועלויות תקורה. עבודה על אתר לקוח אחד ויחיד, על פי הדגם שהצגת מעלה, צרכה באותו הזמן 180 חודשי עבודה, עלויות תקורה וגם עלויות שיווק. נוסף על כך, נאמנות הלקוח הייתה מותנית בהמשכיות ההצלחה למרות כל התהפוכות שהנהלת חברת גוגל כפתה על מקדמי האתרים בשנים הללו, מאז שהפכה למנוע החיפוש הנפוץ. ועכשיו נסה להעריך את ההכנסה הכוללת בניכוי ההוצאה הכוללת, במשך 180 חודשים בכל אחת מהחלופות.

  אם תמצא שלאחת משתי החלופות היה יתרון בולט בעבר למה שלא יימשך גם בעתיד?

  • זאת הייתה תשובה לתגובה האחרונה של בן אורן.

  • בן אורן

   היי עמנואל, תודה שהקדשת את הזמן לענות תשובה מפורטת.

   לגבי מס' החיפושים החודשי, אני מסכים חלקית אך אנו לא חיים בתנאי מעבדה והמציאות מראה שלפי כוחות השוק ברוב המכריע של המקרים, ביטויים בעלי נפח חיפושים גבוה, לרוב יותר תחרותיים. אני מכיר כמה אנשים שמכינים רשימות של נושאים ומילות מפתח בעלי פוטנציאל גבוה אך לא מוכרים ולכן רמת התחרותיות שם נמוכה, אך אין לי ספק שברגע שהנישה תתגלה, התחרות תגיע גם לשם. ברור לי עניין הציון ומאיזה נקודת התחלה כל אחד מתחיל אבל בדרך כלל כשיש תחרות, יש הרבה מתחרים וכל אחד דוחק את הבר עוד קצת, זו המשמעות של תחרות.
   אני מסכים שיש כאן אלמנט של שווי המרה, היה לנו פעם לקוח שבונה יאכטות שהיה משלם עשרות אלפי דולרים בחודש ולא קיבל שום תמורה במשך שנה. אבל לאחר כשנה מכר שתי יאכטות והיה מרוצה מאוד, לכן ברור לי האלמנט הזה וחשיבותו.

   לגבי האתר שלך, אין לי מה להתייחס כיוון שאני לא מכיר את הנושא, מה נעשה, איך, מי היו המתחרים, מה היה בזמנו וכו' אבל אין ספק שנעשתה עבודה מקצועית והעובדה היא שהוא מדורג עד היום.

   לגבי המדריך, פירטטי לעידן למעלה מה כוונתי הייתה, בכל אופן, אתה שוכח נקודה מאוד חשובה, גוגל תמיד אומרים מה מהות העדכון, שינוי, רענון רק לאחר שהופץ. לא פעם מדברים על עדכון ובסוף מדובר ברענון ולהפך. המילה update מופיעה בכל הרשת בהקשר של גוגל אך אין אנו יכולים לדעת במדוייק מה המהות של זה עד שפינגווין לא יופץ. הקביעה שלך שמדובר בעדכון ולא ברענון לא ברורה לי אלא אם אתה יודע דברים מתוך גוגל שאנו לא יודעים, אל תיפול לתהום אי הוודאות בה כולם קובעים עובדות עוד לפני שגוגל שחררו את הפינגווין.

   בכל אופן, כפי שאמרתי לעידן, מה שהצעתי לעשות עובד ועבד, אחוזי ההצלחה אינם ניתנים לוויכוח. האם הם ימשיכו לעזור גם לאחר העדכון\ רענון הקרוב? אני ממש לא יודע לומר לך אבל אני יודע דבר אחד, אין טעם בלשמור מידע צמוד לחזה, אם יש לי פיסת מידע אשר אני יודע כי יכולה לעזור, אפילו רק בפוטנציאל לעזור לאנשים אשר בצרה, אעזור ואייעץ בשמחה. זה לא יכול לעשות להם רע. בכל אופן, ניקוי הפרופיל ממקורות רעים אף פעם לא יכול להזיק.

   לגבי המודל העסקי שהצגת, ברור שאם יש לך שיטה אשר יכולה להניב רווחים אחרי חודשיים ונמשכת 15 שנה ללא השקעה נוספת, זה עדיף על האופציה השניה. שאלת מיליון הדולר היא האם יש לך ואם כן האם היא עדיין עובדת? אם אתה אומר לי שהיא עובדת, השאלה הבאה שלי תהיה "מדוע אתה לא משרד הקידום הכי גדול ומפורסם בעולם היום?" הרי ברור שמי שתהיה לו השיטה המנצחת הזו בכיס יצליח להערים על כל מתחריו תוך מתן תוצאות ורווחים ללקוחותיו במינימום עלות.

   אם תאמר לי שאין לך את הנוסחה או שהיא כבר לא עובדת אשאל אותך "מה היית מציע לעשות כיום אשר יעזור ללקוחות בצורה הכי קרובה למודל הקודם?"

   שנינו יודעים שהעולם כיום מאוד תחרותי ולא רק כי האלגוריתם של גוגל השתנה או כי קידום אתרים נהיה פופולרי. הגלובליזציה, תרבות הצריכה, כוחות השוק ועוד תורמים רבות לתחרותיות ולכן אין כמעט תחומים בהם תוכל לבצע מס' מהלכים מבריקים ולהישאר שם, לפחות לא נתקלתי בכאלו לאחרונה.

   אני טס מחר לשבועיים ליפן, דווקא התחיל להיות מעניין ומפרה, איני יודע אם יצא לי להמשיך להגיב וחבל….

   חג שמח

   • היי בן,
    א. הטענה שלך אודות קיומו של מתאם גבוה, או גבוה מאד, בין רמת התחרותיות של ביטויי החיפוש לבין נפח החיפושים החודשי שלהם בגוגל, מתייחסת אולי למדגם מייצג של ביטויי חיפוש, עם כל הקושי לאשש אותה באופן אמפירי, בגין העדרם של נתונים גלויים של ציוני הרלוונטיות הרגעיים של תוצאות החיפוש. הסברתי זאת בתגובה הקודמת.

    האמונה שבדרך כלל קיים מתאם איננה שימושית עבור מקדם אתרים מקצועי באמת, שנדרש לדעת, ולא לנחש, האם תקציב קידום נתון מספיק, או איננו מספיק, להשגת ההישג המבוקש בצמרת תוצאות החיפוש לביטוי חיפוש נתון שנשאל על ידי האוכלוסייה המהווה את שוק היעד של האתר. ולכן אני, בניגוד למקדמי האתרים בארץ ובעולם, ללא יוצא מן הכלל, לא הסתפקתי במתן הצעות מחיר מצוצות מהאצבע, והמצאתי ושכללתי לפני כעשר שנים כלי למדידה בפועל של רמת התחרותיות הספציפית של ביטוי חיפוש נתון. באותו הזמן ומאוחר יותר הופיעו כלים שניסו להעריך (ולא למדוד בפועל) את רמת התחרותיות של הביטוי, בעיקר על פי התכונות הגלויות של דפי המוצא של הקישורים הנכנסים של תוצאות החיפוש המתחרות. האחרון שבהם הואMajestic SEO (ראו סקירתו של דניאל שרף ב-https://www.askpavel.co.il/blog/majestic-seo-review) ולכולם מגרעות רבות ומגוונות ובעיקר העובדה שלמפתחי הכלים וגם למשתמשים בהם מידע מועט, שמרביתו שגוי, איך באמת פועל אלגוריתם הדירוג של גוגל, ואיך הוא משתנה במהלך הזמן. כך למשל, קל מאד לספור קישורים אבל קשה מאד להעריך עבור כל אחד מהם את הערך המספרי (התוספת שלו לציוני הרלוונטיות של הדף המקושר) שהאלגוריתמים של גוגל אכן חישבו להם – האם ערך ה-Trust על פי מה שסבורים מפתחי Majestic SEO אכן מתקרב לערך ה-Trust שהמציאו מפתחי האלגוריתם של גוגל, מתוך כוונה ברורה להקשות עד כמה שאפשר על מקדמי האתרים לנחש אותו ועל מפתחי Majestic SEO להעריך אותו?

    הכלי שהמצאתי מדד והציג בתוך 24 שעות בדרך כלל, בתוך תוצאות החיפוש של גוגל (!), את המיקום שאליו ניתן להגיע בתוך 2-4 שבועות לכל אחד מקבוצת ביטויי חיפוש אופייניים לשוק היעד בהינתן תקציב קידום חד-פעמי (!) נתון, וכל זאת ללא ידיעת ציוני הרלוונטיות של תוצאות החיפוש המתחרות וללא כל צורך לנתח את תכונותיהן. את אופן פעולת הכלי תיארתי פה ובפורומים אחרים בקווים כלליים, שלא ממש הובנו על ידי שאר המשתתפים (את משתתפי ה"סמינר לקידום אתרים בזירות תחרותיות" שניהלתי עד לפני כשנתיים לימדתי את אופן בנייתו, כיולו והשימוש בו). לעומת זאת, הוא עשה רושם כביר על הלקוחות הפוטנציאליים מארה"ב שהשוו את תוצאותיו עם גמגומי משרדי הקידום האמריקאיים בעניין הקושי לספק ההתחייבות להשגת המיקומים המבוקשים, והצורך לעבוד 4-6 חודשים ולא רק 2-4 שבועות כמונו.

    ב. ההערה שלי למדריך שכתבת פה עסקה בהחלט בכך שעדיין לא ידוע האם מדובר בעדכון האלגוריתם (ואז עדיין לא יכול להיות ידוע איך להתאים את האתרים עבורו) או רק בהרצה נוספת של אלגוריתם "פינגווין" המקורי על אחוז מסוים מכלל תוצאות החיפוש ברשת, שלא טופלו בהרצות הקודמות.

    ג. שאלת אותי מה היא הנוסחה (השיטה) המנצחת לקידום אתרים. לא אפרט פה את תוכן הנוסחה אלא רק את מה שמאפיין אותה – זאת נוסחה לשבירת האחידות בצמרת תוצאות החיפוש, במידה שתגרום למשתמשי גוגל לרצות להשתמש באתר שלך הרבה יותר מאשר בתוצאות החיפוש המתחרות.

    חג שמח

 22. כן עמנואל אבל… למה "התגרות"??? 🙁 ממש לא התכוונתי להתגרות או שאתה מדבר על עידן השני…
  אבל בכל מקרה לו זו הייתה כוונתי אם כיוונתה אותה כלפיי.

  יום טוב

  נ.ב – אני פשוט מסכים עם מה שכתבת כתגובה לבן ממש נשמע נכון ו"הגיוני" (אני יודע אני יודע אתה לא אוהב את המונח הזה בהקשר של גוגל…)

 23. או שהתכוונת לעידן הנוסף?.. בכל מקרה לו זו הייתה כוונתי

 24. עידן בסיס, מעיון קצר בתגובות שלך לאחר נסיון להבין את דעותיהם של חברי הפורום אתה מצד אחד מתחנף מצד שני מחמם ומכחיש לאחר מעשה, קצת מעורר סלידה.
  בקשר לפוסט תודה רבה מקווה ליישם את מה שכתבת בפועל.

  • היי אביאל,

   מה דעתך על ההסתייגות מיישום ההמלצות שבפוסט, שהצגתי להלן בתגובה הארוכה והמתמשכת לרון מאתמול והיום, והמסתיימת ב:
   "…אם תפעל ל"הסרת הקישורים באיכות נמוכה", כפי שידידי בן אורן מדריך פה, אתה עלול להסיר דווקא את "קישור הקסם" שעשה לך את כל העבודה, כי יש לו את כל התכונות השליליות שבגינן גוגל מעניש אתרים בהרצות ובעדכונים של "פינגווין"."?

  • ב'וביאל

   א. מ"עיון" קצר בתשובתך נראה כי היא לוקה בחוסר הבנה ובענק! לא יודע על מה אתה מדבר, ומה הראש המעוות שלך משהו חושב מה שבטוח שמבחינה מקצועית נראה כי גם לא הבנת בטוח על מה מדובר ועל מה הוסבר כאן אחרת לא ניתן להסביר על אילו "התחנפויות" ועל אילו "חימום" ועל אילו "התכחשויות" אתה מדבר, אין בי פחד ובטח שלא ממך. כל מה שיש לך לומר מבחינה מקצועית והסתייגויות אתה מוזמן לעלות ונתמודד איתן אחת אחת, העלתי את דעותיי בדיוק כמו עמנואל, בן ואחרים. חג שמח

 25. עמנואל לאתר שפרסמת יש 140 קישורים, איך אתה יכול להגיד שהאתר קודם ללא קישורים שהרי אם הם ירדו קידום האתר גם כן ירד לטמיון?

  • רון, כתבתי:
   ——————
   אציג לך דווקא את אחד האתרים (israelartguide.co.il) שעבדנו עליו במשך כחודשיים לפני כ-15 שנים, כדי לקדמו לביטוי התחרותי למדי (israeli artists) ולקבוצת ביטויי חיפוש הנגזרים ממנו או נשאלים על ידי אותו שוק יעד, ומאז לא היה צורך (!) להוסיף אפילו רגע אחד של עבודת קידום, כדי לשמר לו את מקומות 1-2! לא "בניית קישורים" מדי חודש! לא יצירת "פרופיל קישורים טבעי"! שום התעסקות בקביעת קצב התווספות קישורים נכנסים חודשי! שום התעסקות בטקסט העוגן! בקיצור, שום דבר מכל מה שהמאמר של בן ממליץ פה לקוראים לתקן בדיעבד ולהמנע מלעשות בהווה ובעתיד.
   —————–

   את האתר הזה קידמנו במשך חודשיים עבור מנועי החיפוש שקדמו לגוגל (!) ושלא התייחסו כלל את הקישורים כאל גורם שתורם לשיפור ציוני הרלוונטיות. ולכן, לא פעלנו כאמור מיוזמתנו ליצירת קישורים בכל דרך שהיא. ברור שכלים כמו Majestic SEO יראו לך את הקישורים שבעלי\מנהלי אתרים אחרים מצאו לנכון להוציא אל האתר הזה.

   חוששני שאתה עושה פה את הטעות הקלאסית של מקדמי אתרים שנותנים ל"כלים" לחשוב במקומם.

  • המשך:
   א. לאתר שהצגתי היו בעבר הרחוק כ-700 קישורים נכנסים. מסתבר שהוא איבד יותר מ-500 (כולנו מכירים את התופעה הנפוצה של זניחת אתרים ששם הדומיין שלהם יוצא למכירה) מבלי לאבד את המיקומים, וזאת בניגוד להשערה שלך שזה חייב לקרות.

   ב. קצת הסטוריה: לפני כארבע שנים צצה משום מקום אל מקום 12 בערך לביטוי התחרותי למדי [קידום אתרים] ,
   שעליו מתחרים כמעט כל מקדמי האתרים המובילים בישראל, תוצאת חיפוש חדשה (אינני זוכר את כתובת האתר) ובתוך שבועיים התקדמה למקום הראשון, על חשבון seoisrael ו-askpavel. הדבר הזה עורר מהומה רבתי ומיד אורגן מפגש בהשתתפות כ-30 מקדמי אתרים, חלקם ממשרדי הקידום המובילים.

   בכנס הזה הציגו כל המשתתפים מלבדי ניתוח קישורים ונמצאו יותר מ-2,000 קישורים נכנסים, חלקם הגדול מאתרים ברוסית ומרבית האחרים מכל מיני בלוגים ופורומים שהיה ברור שהם נשתלו שם על ידי רובוט. מה שאיפיין את כל הניתוחים הללו היתה ההנחה שהביצועים המופלאים הללו נגרמו על ידי התכונות הגלובליות (!) של סך כל הקישורים, כפי שנמדדו על ידי הכלים לניתוח קישורים.

   העליתי אז את אפשרות קיומו של "קישור קסם" יחיד שעושה לבדו את כל העבודה, בעוד שלכל שאר הקישורים ערך נמוך ביותר, ערך 0 או אפילו ערך שלילי, כך שגם אם ערכם הכולל הוא שלילי הוא "לא מכרסם" מספיק מערכו של "קישור הקסם" עד כדי ביטול ערכו והשפעתו על השגת המקום הראשון. טענתי גם שאפשר שלבעל האתר אין בכלל מושג מי הוא "קישור הקסם", וגם הוא מייחס את הביצועים לאפקט ה"גלובאלי" של סך הקישורים. לעומת זאת, אם הוא כן יודע מי הוא "קישור הקסם", כל שאר 2,000 הקישורים נועדו להסוות אותו. איש לא התייחס לזה ברצינות, לדעתי ממניעים פסיכולוגיים טהורים ולא ממניעים מקצועיים ענייניים, כי הרי ללא הכלי (שלא יודע לזהות "קישור קסם") נמוגה גם היכולת לספק הסבר שמתיימר להיות הסבר מתוחכם ואמין כביכול.

   לקיומו של "קישור קסם" יחיד שעושה את כל העבודה יש בהחלט בסיס מתוך מה שידוע על גוגל. כך למשל, מרכיב ה-Page Rank בתוך שקלול ערכו המספרי של קישור הוא ציון בסולם לוגריתמי בעל 10 מדרגות. אבל אם בסיס הלוגריתם של הסולם הוא רק 10, אז קישור אחד יכול להיות שווה כמו 10,000,000,000 קישורים אחרים יחד, ולהשפיע על ביצועי הדף באופן מכריע. וסביר מאד להניח שגם מרכיב ה-Trust Rank, שהוא סמוי (אם כי הכלים מנסים לשוא לנחש אותו) נמדד על פני סולם לוגריתמי שמאפשר טווח ערכים רחב ביותר. ועוד לא דיברנו על עשרות או מאות פרמטרים שאיש מלבד עובדי גוגל לא יודע על קיומם.

   במשך זמן מה לאחר מכן העסיקה אותי תוכנית ליצירת פרוצדורה אוטומטית לזיהוי "קישור קסם" יחיד מתוך מאות או אלפים, למשל על ידי חקירת מיקומים גבוהים במיוחד לדפים מאתרים אחרים שמקושרים מהדף שהוציא את "קישור הקסם", כי הרי, על פי שיטת דירוג תוצאות החיפוש שהייתה נהוגה אז, ה"קסם" הוא תכונה של הדף המקשר ולא של הקישור עצמו. כעבור כמה שבועות האתר התחיל לרדת מאד במיקומים ואני ייחסתי זאת לאפשרות ש"קישור הקסם" היה קנוי, וכאשר בעל האתר נוכח לדעת שהמקום הראשון לביטוי הזה מביא לו המון כניסות אבל לקוחות גרועים במיוחד (ידעתי זאת מפי אורן שץ, הבעלים של seoisrael) הוא לא חידש את זכות השימוש בו.

   לימים שוחחתי בטלפון עם המהנדס, שכפי שהתברר במקרה במהלך השיחה, מכר (למעשה השכיר) לבעליו של אותו אתר את "קישור הקסם", שהיה למעשה לא קישור יחיד אלה 4-5 קישורים נפרדים מאתרים ברוסיה, שאותם 2,000 קישורים נועדו באמת להסוות אותם, שבעל האתר התאכזב מהתוצאות העסקיות וגם פעל ברשלנות בעבודת ההסוואה.

  • המשך:
   ג. המסקנה המתחייבת מהסיפור הזה היא שאם בתוצאות החיפוש לביטוי שאתה מקדם גוגל עדיין משתמש בשיטת הדירוג על פי תכונות הדפים המקשרים (כי אין להם מספיק נתונים מצטברים על התנהגות והעדפות אוכלוסיות המבקרים, או שהם בדקו ומצאו שהחלפת השיטה תעלה לצמרת תוצאות חיפוש עוד יותר גרועות) לא תוכל לדעת האם השגת מקום בצמרת בזכות האפקט הגלובלי של סך כל הקישורים יחד או בזכות "קישור קסם" יחיד שזהותו לא ידועה לך.

   ועל כן, אם תפעל ל"הסרת הקישורים באיכות נמוכה", כפי שידידי בן אורן מדריך פה, אתה עלול להסיר דווקא את "קישור הקסם" שעשה לך את כל העבודה, כי יש לו את כל התכונות השליליות שבגינן גוגל מעניש אתרים בהרצות ובעדכונים של "פינגווין".

 26. בן אורן

  היי עמנואל, אני קורא את התגובות שלך וזה די משעשע אותי. אני יודע שאני ואתה מסכימים על די הרבה דברים אבל נוצר מצב בו אני לגמרי לא מבין מה אתה אומר כאן בעצם. אתה למעשה ממליץ לבעלי אתרים לא לעשות כלום?
  פשוט שיחכו וטוב, זה הפתרון המוצע?

  צריך לעשות הפרדה בין שני קהלי יעד, קהל המקדמים בארץ בעברית וקהל מקדמי האתרים בחול באנגלית. שנינו יודעים שבגוגל ישראל ובעברית יש הרבה יותר מרווח תמרון מבחינת האלגוריתם והכתבה שלי נועדה לעזור לבעלי אתרים בארץ. אם תבחן את מה שאני כותב באנגלית, תגלה שאני הרבה יותר מחמיר, והאמת פחות מתרכז בלינקים כיוון שזו זירה אחרת אשר מתנהגת אחרת, גם מבחינת שיטות ואפשרויות קידום זמינות וגם מבחינת אפשרויות התמרון המתאפשרות באלגוריתם.

  בכל אופן, אני מסכים ומחזק את ההסבר שלך לגבי "קישור קסם", עשינו בעבר מס' לא קטן של ניסויים אשר הראו ייתכנות לכך. דבר נוסף, אנו יודעים בוודאות כי גוגל עושים הפחתת כח ללינקים ומקורות מסויימים אף לא נחשבים כלל, זה לא העניין.

  המדריך נועד לעזור לבעלי אתרים תוך שימוש בשיטות שאני יודע, אני אישית מבצע אותן עם אחוזי הצלחה גבוהים. כל זה אין ויכוח כי זו עובדה. ברור שאף אחד לא יודע מה יוליד יום ואיך יתנהג הפינגווין הקרוב אבל אני יודע די בוודאות כי גוגל לא הולכים לוותר ולהוריד את הרף אלא רק להרים אותו ולכן כנראה שמה שנחשב לא טוב כיום, כנראה גם לא יהיה טוב בעדכון הקרוב ולכן טיפול לפי המדריך רק יכול לעזור בלמנוע עונש פוטנציאלי. לא אמרתי שהוא בטוח יעבוד, גם לא אמרתי שהוא יעזור עם המיקומים, להפך, תיתכן פגיעה כיוון שמסירים קישורים.

  מה שאתה טוען כאן הוא לא לגבי טיב המדריך, כיוון אם זה מה שאתה טוען, אז יש לך טעות כי הוא עובד כפי שכבר הזכרתי. אתה טוען שייתכן ויוסר "קישור הקסם" ואיתו תגיע ירידה במיקומים. אם זה בעניין אני מסכים לחלוטין וזה אפשרי בהחלט.

  אתאר לך סיטואציה, בעל עסק אשר גובה חלק מהכספים כדין וחלק גובה בשחור ולמעשה מבצע עבירת מס. נניח ואותו בעל עסק הצליח כך 7 שנים ולמעשה העלים סכום של כמליון ש"ח. יש למישהו ספק שזה תרם לאיכות החיים ולרווחת העסק? ברור שזה עזר, יש למישהו ספק שזה לא חוקי? גם לא כי זה לא חוקי! עכשיו מס הכנסה יוצא עם מבצע אכיפה אשר בו הוא אומר לבעלי העסקים כי יש לו מידע חדש על עסקים והוא הולך לתבוע את מעלימי המס ולסגור להם את העסק. ישנה גם אופציה להתוודות עד תאריך מסויים ולשלם קנס אך ייתכן כי אם תתוודה יוחלט כי מה שעשית חמור מדי ובכל זאת יסגרו לך את העסק. תשלום קנס למעשה יפגע כלכלית בעסק אך יאפשר לו להמשיך לפעול, לתקן ולבנות תשתית יותר בריאה להמשך העסק ואילו אם תיתפס העסק שלך יסגר לחלוטין.

  מה שאתה מציע כאן למעשה הוא לא להיפתר מההכנסות השחורות (קישור הקסם) כיוון שהוא עוזר לעסק אבל יחד עם זאת אתה מסכן את העסק בסגירתו לחלוטין! מה שאני מציע הוא לשלם את הקנס שאנו יודעים לפי הנהלת גוגל והמון מידע שקיים בנושא שיכול לעזור בסבירות גבוהה אך לאפשר לעסק (האתר) לחיות למרות פגיעה אפשרית.

  לסיכום, מה שאני מציע כאן הוא ניקוי פרופיל ברמה עזו שבכל מקרה לא היית רוצה את הקישורים האלו, גם אם הם עוזרים לך כעת כיוון שהם מסכנים את האתר.

  אני חייב לזוז אך תזכיר לי לספר גם על "קישורי רפאים" – ניסוי שעשינו בעבר וגם רנד פישקין דיבר עליו, בדקנו את זה מכיוון אחד והתוצאות מפתיעות, עכשיו נותר לסכם את התוצאות לכיוון הנגדי.

  • היי בן,

   א. אני ממש לא ממליץ לבעלי האתרים לא לעשות כלום ולחכות לטוב. אבל מאחר וכבר הסכמנו שהסרת הקישורים "שאינם טבעיים", ותיקון פגמים שנענשים על ידי "פנדה" ו"פינגווין", גם לא תחזיר את המיקומים הקודמים וגם עלולה להסיר "קישורי קסם" מעטים, שאולי עשו לבדם את כל עבודת הקידום לצמרת תוצאות החיפוש, אני מחפש את האינטרס של בעל האתר, ולצורך זה אני מעדיף לדבר על מקדם אתרים שהוא גם בעל האתר (שיוצר למשל הכנסה ממכירת לידים או מאדסנס). ברור שבעל האתר, שהוא גם מקדם האתרים, מעוניין לחזור עד כמה שאפשר יותר מהר לצמרת תוצאות החיפוש, ולהישאר שם לעד על חשבון המתחרים שלו. לצורך כך הוא חייב גם "לתקן" את האתר וגם להמשיך (!) לקדם אותו נגד המתחרים, בדרך שתמנע ענישה נוספת בעתיד ותהיה כפופה לשינויים שחלו בינתיים בשיטת דירוג תוצאות החיפוש של גוגל. ומכל זה מתחייב שאם הוא לא מתכוון להמשיך לקדם את האתר הזה, אין גם כל טעם להשקיע עבודה ב"ניקוי פרופיל הקישורים"!

   ב. סיבות אפשריות להחלטה שלא להמשיך לקדם את האתר:
   1. התיישנות האתר מבחינת הטכנולוגיה שלו, העיצוב, אופן הגשת התכנים למבקרים, וכו';
   2. תעבורה אפסית מהקישורים הנכנסים;
   3. הפסד בתחרות עם המתחרים (נפילה במיקומים ללא ענישה);
   4. קושי להסתגל לשינויים שחלו בשיטת דירוג תוצאות החיפוש של גוגל.

   ג. המודעות לקושי להסתגל לשינויים התכופים והרדיקליים בשיטת הדירוג נוצרת כמעט לאחר צבירת כישלונות קידום ועונשים, והבנה שההסתגלות כרוכה בשינוי מוחלט של המודל העסקי ושל הרגלי העבודה – החלפת מרבית צוות עובדי הקידום בעובדים שמקדם האתרים\בעל האתר כבר לא יודע לנהל, ואם הוא עובד גם עבור לקוחות, הוא גם לא יודע איך לשווק את תוצרתם.

   ד. מהיכרות עם בעלי ומנהלי משרדי קידום שפועלים בישראל ועם מי שפועלים רק בחו"ל, מניתוח המיילים הרבים שאני מקבל, המציעים שירותי קידום או Outsourcing, מניתוח תכני ההרצאות בכנסי SMX בעולם, ומניתוח תכני הפורומים המקצועיים בארץ ובעולם, למדתי שחלק ממשרדי הקידום שמתמקדים בעבודה עבור לקוחות מצאו רק שתי דרכים יעילות לעקוף (!) את הצורך להסתגל:
   1. להתמקד בלקוחות מוסדיים ועסקיים שהם מותגים כל כך גדולים עד שאינם זקוקים לקידום האתר נגד מתחרים בתוצאות החיפוש, ולספק להם רק את השרות שאני מכנה בשם "טכנאות אתרים" (ראה הגדרה ב-https://www.askpavel.co.il/qa/15235)
   2. להתמקד בעבודת תיקון אתרים שנענשו, או שעלולים להיענש, מבלי להתחייב לבצע את עבודת הקידום שנועדה להחזיר את המיקומים שאבדו, או להצליח בה, בעוד שהלקוח מפנטז שרק בזכות הסרת העונש הוא יחזור למקומות הקודמים או ישמור עליהם, כאילו האתר הוא אסיר שזכה לחנינה ויצא לחופשי.

   המשך יבוא.

   • בן אורן

    היי עמנואל,

    תחילה אני רוצה להדגיש שוב את האינטרס של בעל האתר. הפתרון שהצעתי נועד לעזור לבעל האתר להיפטר מהקישורים הלא טובים, עליהם אין עוררין, גם אם בינהם יש את "קישור הקסם", וזאת כיוון שזה מעמיד אותו בסיכון כפי שהצגתי קודם.
    בסופו של דבר מדובר בעסק וכל בעל עסק צריך להחליט אילו סיכונים הוא מוכן לקחת ואילו לא. בהקשר לדוגמה הקודמת, האם זה שמס הכנסה נותן לך הזדמנות להתוודות, לשלם קנס ולחזור לדרך המוטב יקשה עליך להיות מיליונר עד גיל 30? כנראה שכן כיוון שכעת יהיה לך קשה יותר להרוויח ותצטרך לשלם יותר מס. אם לא תעשה זאת ומס הכנסה יעלה עליך ויסגור לך את העסק לחלוטין יקשה עליך להיות מיליונר עד גיל 30? גם כן אבל כאן כנראה שהפגיעה תהיה קשה יותר כיוון שיסגרו לך את העסק לחלוטין.

    מהנסיון שלי, חלק גדול מאוד יחסית לשאר העונשים מהאתרים שנפגעו מפנגווין מתאושש מזה וזה מכת מוות לעסק.

    מי שרוצה לחזור למוטב צריך להבין שזה מלווה בפגיעה אפשרית ועם אופציה להתקדם חזרה אבל הרבה יותר לאט ובהשקעה גדולה יותר, אבל בטוחה יותר, זו השאיפה.

    איני מכיר את החברות עליהם אתה מדבר אבל אני חי ומכיר את השוק בארה"ב כבר כמה שנים ואף החברה שלי נמצאת שם ואנו מציעים לכל לקוח שפונה אלינו להסרת עונש, את האופציה להיות לקוח לאחר מכן, למעשה זו דרך לא רעה לייצר לקוחות ואנו לרוב עומדים בציפיות. כמובן שאיני יכול לומר שאת כולם אנו מצליחים להחזיר בסופו של דבר למיקומים שהיו כיוון שמדובר בהמון פרמטרים ומשתנים שונים אשר לא כולם בשליטתנו אבל הפוקוס המרכזי שלנו הוא להחזיר את הלקוח אל הרווח הקודם שהיה לו, זה בעיקר מה שחשוב לנו ואם הלקוח חוזר לאותה מסגרת רווחים, פחות חשוב לו מהיכו התנועה מגיעה ובאילו מיקומים הוא נמצא או לא.

    לסיכום, אני יכול לומר כעת, לאחר שפינגווין רץ שאיך שזה נראה כרגע מניתוח ראשוני עושה רושם שהרבה מאוד לקוחות שטיפלנו בהם בשנה האחרונה בנושא פנגווין יצאו בשלום. אם תמתין כמה ימים, אשמח לשתף יותר נתונים לגבי כמות האתרים שיצאו ולאילו מיקומים חזרו או לא.

    חשוב לציין, שיציאה מהעונש אינה אומרת חזרה למיקומים שהיו, לחלוטין לא, אבל אתרים שעפו למקום 300 וכעת נמצאים חזרה במקום 30-40, זו פגיעה, אפילו פגיעה קשה אבל זה אומר שהם התאוששו מעונש הביא אותם למקום 300 ועכשיו הם ירדו כי הוסרו קישורים ולא כי יש להם עונש. ארחיב בהמשך.

    • בן, אני מניח שתרצה לערוך את המשפט הזה:
     "מהנסיון שלי, חלק גדול מאוד יחסית לשאר העונשים מהאתרים שנפגעו מפנגווין מתאושש מזה וזה מכת מוות לעסק."

     א. אתה כותב: "בעל עסק צריך להחליט אילו סיכונים הוא מוכן לקחת ואילו לא". טוב ויפה. אבל הוא נזקק למקדם האתרים שיספר לו שיש בכלל סיכון בהקצאת תקציב שנועד להסרת הקישורים (שהוא כבר שילם למקדם אתרים לבנות) כי זה לא יחזיר לו את המיקומים הקודמים, שיספר לו שהאתר עלול להיענש שוב בגין סיבה שגוגל בכלל לא טרחו להודיע על קיומה, ושיספר לו שהוא בכלל לא יודע איך לקדם עכשיו את האתר לצמרת תוצאות החיפוש על פי התנאים שהשתנו (כי כל מה שהוא יודע זה להסיר קישורים, כמו אלה שהוא בנה, שזה דבר פשוט). זו הסיבה שאני מעדיף, כמו תמיד, לשאול מה האינטרס של מקדם האתרים שעובד על אתר בבעלות עצמית ושמייצר לו הכנסה דרושה – האם לא היה זורק את האתר הקודם ומתחיל מחדש עם אתר חדש? ומה אם הוא לא יודע איך להתחיל מחדש?

     ב. משרדי הקידום שהזכרתי בתגובה קודמת הם משרדים ישראליים שנחשבו תמיד למובילים מבחינה מקצועית ומשרדים מקומיים שעובדים רק עבור לקוחות גדולים מאד מארה"ב, עם צוות עובדים ששפת אימם אנגלית. את בעליהם ועובדיהם פוגשים רק בכנסי SMX בירושלים (שים לב – הכנס שנועד לינואר 2015 נדחה לנובמבר, ולא בגלל חשיפת התוכניות החדשות של החמאס). וכפי שכבר ציינתי, כולם ירדו מעניין הקידום בתוצאות החיפוש – או שהם מוכרים בפועל ללקוח עובדי קבלן (שיושבים אבל במשרד הקידום) לתחזוקה שוטפת של אתר ענק (חשוב על בנק שהאתר שלו מבצע את כל פעולות ה-online של לקוחותיו), או שהוא מוכר להם עבודת מנע מפני עונש, או לאחר עונש, אבל לא יודע מה לעשות כדי להשיג מחדש מיקום בצמרת על פי התנאים שהשתנו, כי זה מחייב את החלפת צוות העובדים בעובדים בעלי כישורים אישיים ומסלול הכשרה שונה לחלוטין משל העובדים שהוא צריך לפטר. ואת החדשים הוא גם לא יודע לנהל, וגם לא יודע איך לשווק את תוצרת העבודה שלהם.

     ג. נפילה ממקום 1 למקום 300, ועליה למקום 30 בעקבות הסרת הקישורים שגרמו לעונש, אומרת שה-ROI על הכסף שהוקצה לעבודת הסרת הקישורים הוא שלילי לחלוטין. כדי שיהפוך לחיובי צריך לדעת איך לקדם עכשיו את האתר למקום 1, וכאמור, אני מתרשם שאיש מבעלי משרדי הקידום המובילים לא ממש יודע.

 27. היי בן
  קראתי את הפוסט ולמרות פעילותי בתחום זמן רב, למדתי כמה זוויות ראיה מעניינות על הפעילות בתחום הקידום.
  כמו כן, הייתי ממליץ בחיפושים אחרי מקורות קישורים חיצוניים להשתמש במספר כלים במקביל.

  ההמלצה קשורה לעובדה, שאף כלי אינו מבטיח רמת דיוק באיתור מקורות העומדת על 100% ולכן ע"י הרצת מספר כלים במקביל ופעילות נבונה עם אקסל, יכולה לעזור לנו לאתר כמות יפה של קישורים, אשר מצביעים לאתר שלנו ובכך לנסות ולהתקרב אל הרמה של 100% (למעשה כלי אחד משלים את השני).

  בברכה,
  לאוניד אוסטרובסקי

 28. יופי של מאמר, סיקור מצויין!

 29. יופי של מאמר בן,

  חבל שבעלי אתרים מסחריים ישראליים רבים, לא מפנימים את הצורך בתוכן איכותי לרבות ההשקעה הכרוכה ביצירתו , עדיין מקשיבים להבטחות נבובות מתוכן ומעוניינים בדוחות פעילות שמצביעות על קישורים בשקל וחצי.
  (ויהיה מה שיהיה)

  המקדם המצוי בישראל (בין אם בעל אתר חובב SEO, עובד או מנהל משרד קידום חושב בעיקר על קיצורי הדרך בתחום האפור (ואני יודע שאני עשוי להכעיס רבים – אבל בוודאי שלא מתכוון להכליל, אחרי הכל, גם אני הייתי שם 🙂

  האתגר האמיתי היא לשנות את דרך החשיבה על התחום כדי שבמקום ה"מניפולציה הרצויה" (שפעם, עבדה והשתלמה יותר) נחשוב קודם כל כיצד נציג שוני מהותי, יתרון מוחשי ולהיות מבודלים ורלוונטיים מספיק לקהלים שלנו.

  השיווק, יהיה אז קל ונכון יותר.

  • איתן, המשמעות של דברייך היא שעובדי הקידום שהוכשרו עד עכשיו איך להעתיק (!) מהאחרים את נוסחת העבודה על "בניית הקישורים" אמורים לדעת מעכשיו איך להמציא (!) לכל אתר תוכן איכותי ייחודי, שיעלה באיכותו על התכנים האיכותיים של האתרים המתחרים בו על מקום בצמרת תוצאות החיפוש!

   נדמה לי שאתה מקדם האתרים היחיד שטרח ולמד באוניברסיטה קורס ל"חשיבה יצירתית". אתה בטח גם יודע שלא כל מי שלמד איתך הצליח ליישם את מה שלמד.

 30. שימו לב לשינויים בסדר הצגת תוצאות החיפוש לביטוי [קידום אתרים]. getseo נעלם היום מהרביעה העליונה, לא מוצג ב-100 תוצאות החיפוש העליונות, ונדמה לי שיש שינויים רבים גם בהמשך. "פינגווין" 3-0?

 31. זהר עמיהוד

  שלום בן ותודה על המאמר המפורט הכתוב בשפה פשוטה וברורה.
  עוד מקור לקישורים רבים ולא איכותיים הם קישורים מאינדקסים, כאלה שמיוצרים לפי משקל. לא חסרים שירותים כאלה בכמה דולרים בודדים כדי ל"הפציץ" את הרשת בקישורי nofollow בדרך כלל עם רלוונטיות השואפת לאפס, ואם תוסיף לזה את ענין השפות: אתר של מכירת צמיגי יוקרה לרכב בירושלים בעברית המקבל קישורים מאינדקסים של משחקי מחשב בתאילנד הרי ששם צריך לעשות גיזום קישורים רציני, אם עדיין הפרופיל מכיל קישורים שכאלה.
  כתבתי על זה מאמר, הנה כאן: http://www.seoreport.co.il/2917

  • זהר, בוקר טוב,

   לאור התגובות האחרונות שכתבתי פה לדבריו של בן אורן, אשמח לשמוע את דעתך באיזה מקרים יש אינטרס אמיתי לבעל האתר להשקיע ב"גיזום קישורים".

  • בן אורן

   היי זהר,

   תודה רבה.

   לגבי אינדקסים האנגלית, כבר לפחות 3 שנים הם חסרי כל תועלת, לגבי עברית, אני מניח שזה גם כן אותו דבר ולכן אני איתך.
   למעשה, כיום אנו פועלים להסרת לינקים כאלו אשר אין להם שום ערך מבחינת תנועה ונועדו להיות קישור.

 32. רק היה ראוי לציין שזה מאמר שתורגם מכאן: https://blog.kissmetrics.com/the-next-penguin-update/, אשר פורסם לפני חודשיים

  • בן אורן

   היי ליאת,

   את צודקת, היה ראוי לציין כי הפוסט תורגם, אך באותה נשימה אני רוצה להדגיש גם כי זהו פוסט מקורי שלי ולא תרגום של פוסט שחברה אחרת כתבה. את יכולה לראות בתיאור הכותב שזה אותו שם חברה – Dynamic Search.

   שם הכותב אשר מופיע שם הוא השותף שלי, כיוון שלו יש חשבון שם אך הפוסט הוא שלי. הבסיס הוא אותו דבר אך הוספתי ושיניתי דברים על מנת שיתאימו יותר לקהל הישראלי בעברית והוא עבר עריכה אחרת.

   זהו מקרה חריג בהחלט כיוון שהבלוג של פבל מתהדר בחומר מקורי ובלעדי. הסיבה היחידה אשר בגינה החלטנו כן לעשות זאת הפעם היא הדחיפות של עדכון הפנגווין והאפשרות להגיש מדריך אשר יכול, בתקווה, לעזור לבעלי אתרים ממש לפני העדכון, להציל את אתרם.

   תודה שהעלית נקודה זו.

 33. האם הכוונה היא גם לקישורים פנימיים?

 34. איילת ממטולה

  https://blog.kissmetrics.com/the-next-penguin-update/

  מקור מעולה להתפח בנושא וגם

  http://cafe.themarker.com/blog/601099/

  הבחורצ'יק הזה

  תודה על התרגום עבודה טובה

 35. בן, מאמר מצויין! עמנואל אומנם מביא זויות מעניינות אך אלוף בלהוציא דברים מהקשרם.

  • אשר, מה בדיוק ההקשר פה? האם לא השאלה המקצועית מתי יש טעם להשקיע עבודה ב"גיזום הקישורים", בניגוד לשאלה המסחרית הטהורה של בעלי הבסטות לקידום אתרים, למכור את מה שרק אפשר? מה היית אומר אם רופא שיניים היה מציע לך בכוונה טיפול יקר אבל מיותר?

 36. לפני 6 ימים כתבתי פה:
  "שימו לב לשינויים בסדר הצגת תוצאות החיפוש לביטוי [קידום אתרים]. getseo נעלם היום מהרביעה העליונה, לא מוצג ב-100 תוצאות החיפוש העליונות, ונדמה לי שיש שינויים רבים גם בהמשך. "פינגווין" 3-0?"

  מאחר ואיש לא הגיב, אבל עושה רושם שכולם מתלהבים וממהרים "לגזום קישורים רעים", אני רוצה לשאול:

  א. אם getseo נענש ב"פינגווין 3", למה לא נענש גם adactive?

  ב. אם getseo נפל כי איבד "קישור קסם", האם "קישור קסם" הוא שמחזיק במקום הראשון את adactive? כי אז "פינגווין 3" לא הופעל על תוצאות החיפוש לביטוי [קידום אתרים], ואולי גם לא יופעל בינתיים על תוצאות החיפוש שאתם מקדמים לביטויים אחרים.

  ג. ואם "פינגווין 3" לא הופעל על תוצאות החיפוש לביטוי [קידום אתרים], ולא יופעל בשנה-שנתיים הקרובות גם על תוצאות חיפוש שאתם מקדמים לביטויים אחרים, "גיזום הקישורים הרעים" מפיל את האתרים של הלקוחות שלכם מהצמרת, מבלי שתדעו מה יש לעשות כדי להחזיר אותם לצמרת – כי אתם הרי לא יודעים מדוע getseo נענש
  ו-adactive לא!

  ד. האם המסקנה המתחייבת מכך היא "לגזום קישורים רעים" רק מאתרים שנפלו מאד במיקומים, ויש סיבה מצויינת להאמין שהסיבה היא "פינגווין 3"? אז: א'. האם מקבלים על כך הודעה דרך הכלי למנהלי אתרים?; ב'. האם אתם יודעים מדוע adactive נשאר במקום הראשון, כדי להעתיק את שיטת הקידום שלו?; ג'. האם מוכרת לכם שיטת קידום אחרת שגוגל ממליץ עליה כיום?

 37. בן אורן

  היי עמנואל,

  אנו אכן יכולים לדבר על "קישור קסם" אך גם יכול להיות שאין דבר כזה כלל, אנו לא יודעים. גוגל תמיד מדברים על הפחתת כח לקישורים מסויימים. יכול להיות שפשוט פרופיל הקישורים של getseo היה רווי בסוגי קישורים אשר זכו להפחתה ואילו הפרופיל של adactive אינו עשיר בהם ולכן לא נפגע כרגע. אין מן ההכרח שגוגל טירגטו את הביטוי עצמו.

  פייר פר מגוגל התייחס השבוע לעדכון ואמר כי פנגווין סיים לרוץ בארה"ב אך עדיין רץ בעולם ולכן יכול להיות שעוד אתרים יפגעו, צריך להמתין. בנוסף, אם תיזכר, ציינתי קודם שאל לנו למהר ולקבוע כי מדובר בעדכון ולכן אם יהיה מדובר רק ברענון, הרי שטיפול לפי המדריך שלי יכול לעזור. אחד בדברים שפייר פר אמר הוא שמדובר ברענון מה שאומר שלא היו הרבה דברים חדשים בפנגווין. עוד הוא אישר כי הרענון נועד לטפל באתרים בעלי פרופיל קישורים באיכות ירודה, מה שמחזק את הרלוונטיות של מדריך זה.

  היום, לאחר סיום ניתוח הלקוחות אשר טופלו בכל הקשור לפנגווין בשנה האחרונה, אני יכול לומר לך שמתוך 69 לקוחות, 59 מהם חוו שיפור ניכר במיקומים, משמע יצאו מהעונש. רק 10 לא יצאו מהעונש לצערי. מבין אלו אשר יצאו מן העונש, 43 לא חזרו כצפוי למיקומים הקודמים אך חוו שיפור מסויים ונראה לעין, אשר לא קרה בשנה החולפת. 13 מהם חזרו למיקומים מאוד קרובים למיקומים שהיו לפני העונש ואילו להפתעתי 6 לקוחות זכו למיקומים גבוהים יותר מאשר לפני העונש, אך זה ככל הנראה כיוון שמתחרים שלהם נפגעו או שמה לאחר הרענון והפחתת הערך, גוגל מצא כי הם רלוונטים יותר.

  הסיבה שאני מציין זאת היא לא כדי להתרברב חלילה אלא כדי להמחיש לך שאם לפני העדכון הייתי מעט באפלה בכל הנוגע לעד כמה זה אכן יעזור, אם כי מהנסיון זה עוזר, אך כפי שציינת, לא היו לנו האמצעים לדעת במה גוגל יבחר לטפל כעת. עכשיו אני יודע, לאור האחוז הגבוה של האתרים שיצאו מהעונש, שאכן השיטה הזו עובדת ותקפה, לפחות עד העדכון הבא.

  • נו, טוב. אז לפני שבועיים הנחתי פה, לפתחו של ידידי בן אורן, את הטענה שלא ידוע לנו כמעט שום דבר אודות ההבדל בין "פינגווין 3" ל"פינגווין 1", ומאחר והמאמר מפרט מה יש לעשות כדי לתקן את נזקי "פינגווין 1" (משמע להסיר את הסיבות לענישה שפורסמו בזמנו בכמה דוגמאות, בעוד שסביר מאד להניח שהיו סיבות נוספות לענישה שלא פורסמו) או כדי למנוע מראש ענישה עתידית של אתר שטרם נענש, אני שואל עכשיו האם לא היה יותר ראוי לקרוא למאמר בשם "צפו פגיעה: 7 שלבים שיעזרו לכם להכין את האתר לעדכון פינגווין 1.0".

   כך למשל, יש טעם לקחת בחשבון גם את האפשרות התאורטית שעובדי גוגל למדו, מתוך הניסיון שהצטבר ב"פינגווין 1" ו"פינגווין 2" שפעולה נגד אחידות טקסט העוגן לא משפרת את איכות סדר הצגת תוצאות החיפוש (רלוונטיות תוצאות החיפוש שבצמרת), ואולי אפילו מזיקה לה, וב"פינגווין 3" דווקא מתגמלים אחידות של טקסט העוגן. אנחנו לא יודעים כי גוגל לא טרחו ליידע אותנו. אבל פעולה על פי ידע ישן איננה תחליף לידע שחסר, במקצוע שבו הנהלת חברת גוגל מרבה לשנות את התנאים, לפעמים גם מהקצה אל הקצה ומהיום למחר.

   קידום אתרים (נגד מתחרים ראויים בתוצאות החיפוש), ובניגוד למה שאני מכנה בשם "טכנאות אתרים", איננו מקצוע של יישום ידע מצטבר, ומה שאנחנו לא (!) יודעים אודות "פינגווין 3" ממחיש זאת מחדש. מהות עבודת קידום האתרים היא קבלת החלטות בתנאי אי-ודאות קיצונית, ומי שלא נוח לו עם אי-הודאות ששולטת בסביבת העבודה שילמד להצטיין ב"טכנאות אתרים" או שילך לעסוק בפחחות רכב, מקצוע שבו אתה רואה בעין את מה שדורש תיקון והאם התיקון הצליח לשביעות רצונך.

 38. א. getseo לא מוצג יותר לביטוי [קידום אתרים] ב-100 תוצאות החיפוש העליונות של גוגל. האם היית מציע לבעליו "לגזום את הקישורים שאינם טבעיים", "ליצור גיוון בטקסט העוגן" וכו'? האם היית מציע גם לבעליו של adactive לעשות את זה, כדי למנוע שיקרה גם לו את מה שקרה ל-getseo?

  ב. אם "פינגווין 1" רץ על 1% בערך מביטוי החיפוש, "פינגווין 2" רץ גם הוא על בערך 1%, וכך גם "פינגווין 3", מה עם שאר 97% מביטויי החיפוש? האם גוגל יגמור לטפל בהם ב"פינגווין 100"? או האם "פינגווין 1" ו"פינגווין 2" ממשיכים לרוץ, כל אחד מהם כדי להעניש בשל סיבות אחרות (!) את שאר תוצאות החיפוש הראויות לעונש?

  בוא נראה מה מספר לנו Barry Schwartz
  (http://searchengineland.com/google-penguin-3-0-worldwide-rollout-still-process-impacting-1-english-queries-206286):

  (2) The rollout is not complete yet, it will continue for the “next few weeks.”
  (3) It impacts less than 1% of English queries but may impact other languages more or less
  (4) Google confirmed the roll out began on Friday
  (5) Pierre Far specifically called this a “refresh”

  הערה מס' (2) סותרת את הערות (5) ו(6). (ב(6) אטפל בתגובה הבאה).

  בתגובות קודמות הבחנתי פה בין "הרצה נוספת" של אלגוריתם ענישה על קבוצת ביטויי חיפוש נוספת (!), עד להשלמת סקירת 100% מביטויי החיפוש באותה שפה, לבין "עדכון" האלגוריתם. "עדכון" בא להבנתי להטמיע בתוך אלגוריתם ענישה מדגם משופר (!) את הלקחים שהופקו מהרצה יחידה, או סדרת הרצות, של אלגוריתם ענישה מדגם קודם, אם הנהלת גוגל השתכנעה שיש צורך בכך. אפשרות אחרת היא שהדגם החדיש מעניש תוצאות חיפוש בגין סיבות אחרות (!) מהסיבות שבגינן הענישו האלגוריתמים מדגם קודם.

  במודל הראשון, ה"עדכון" שנקרא בשם "פינגווין 3" יפסיק את ההרצות הנוספות של "פינגווין 1" ו"פינגווין 2", ויחזור (!) לטפל בתוצאות החיפוש שטופלו על ידם. במודל השני (ענישה בגין סיבות אחרות), "פינגווין 1", "פינגווין 2" ו"פינגווין 3" ירוצו במקביל (!) עד שכל אחד מהם ימשיך לבדוק ולטפל, במידת הצורך, עד שישלים את סקירת 100% מביטויי החיפוש באותה שפה.

  אבל על פי שני המודלים, מה שלמדת מהצלחה בטיפול בענישה, או בטיפול שמונע ענישה, על ידי דגמים קודמים של אלגוריתם ענישה, לא מועיל לטיפול עבור דגם חדש של אלגוריתם ענישה, ועבור הדגמים שעוד יבואו.

  העובדה ש-Pierre Far קורא ל"פינגווין 3" בשם "ריענון", ומוסיף הסבר מה שונה בו, משכנעת אותי שמדובר במה שקראתי בשם "עדכון" או "שינוי אלגוריתם", ולא ב"הרצה נוספת". אבל ארחיב על כך בתגובה הבאה, לאחר שתגיב לזו.

 39. שלום לכולם וכמובן לך בן! זה המאמר הראשון בעברית על קידום אתרים בגוגל שאני קורא ואני פשוט בהלם מרמת האיכות ומקצועיות שלו! תודה רבה לך בן על זה.
  אני בלוגר בערך כ-10 חודשים והאתר שלי בתחום הבלוגינג ובנית אתר בוורדפרס,אבל…בשפה רוסית!!! כל הכתבות שלי מופנות אל קהל הרוסי או דוברי רוסית בלבד. כל הידע שצברתי בתחום הגיע כמובן גם כן מעולם האינטרנט הרוסי.
  רוב הדברים הנאמרים כאן כבר ידעתי ושמעתי משם, אבל מה ששמעתי פה בפעם הראשונה זה, שלא רצוי להשתמש יותר מדי בתג nofollow! בעולם הבלוגינג הרוסי, רוב האתרים סגורים עם התג הזה בחשש לסנקציות מגוגל!
  ועוד שאלה, אומרים שהתג הזה מעביר משקל בכל מקרה מאתר ועדיף לסגור קישורים עלידי סקריפט span ואז הרובוטים של גוגל רואים את לינק כטקסט ולא כקישור! מה אתה חושב על זה?
  תודה לך מראש על התשובה

  • איגור, כאשר תצא מההלם תנסה להסביר לנו האם המאמר שקראת מלמד איך להתגונן מפני "פינגווין 3" או איך להתגונן מפני "פינגווין 1".

   • איגור צ'רנומורץ

    היי עמנואל! לא בדיוק הבנתי אותך!
    בשביל מה אני צריך להסביר האם המאמר מלמד איך להתגונן מפינגווינים? אני מסכים עם בן בכל מילה וחוץ מזה כבר אמרתי, שהמדע הזה אני כבר שמעתי בעבר בשפה רוסית!
    השאלה שלי היתה בקשר לתג nofollow, כי עד עכשיו לא שמעתי מאף אחד טענה חד משמעית שקשר אליו. רובכם לא ממליצים להשתמש בתג הזה באופן קבוע ואני לא מבין למה!!! הרי אני חוזר, רוב בלוגרים הרוסים סוגרים את כל הקישורים בתג הזה! ואלה שלא סוגרים, משתמשים בסקריפטים span ו js העיקר שלא יהיו כל קישורים היוצאים שגוגל רואה!

    • היי איגור,

     האם המאמר מלמד איך להתגונן מכל ה"פינגווינים"? האם הוא מלמד איך להתגונן מ"פינגווין 1", אבל לא מלמד איך להתגונן מ"פינגווין 3"? האם "פינגווין 3" הפוך במספר סיבות לענישה מ"פינגווין 1", ואז פעולה על פי "פינגווין 1" לאחר הפעלת "פינגווין 3" עושה נזק?

     • איגור צ'רנומורץ

      עמנואל, האמת שאלתי שאלה אחרת, אבל אם אתה כל כך רוצה לדעת את דעתי, אז אענה לך…
      אני חושב, שאין כמעט הבדל בין פננגוין 1 לפינגווין 3! והם לא מסתירים אחד את שני, פשוט בשלישי הגוגל נותן יתר מאמץ על הקישורים הנכנסים ויוצאים מהאתר. אם פעם כולם זלזלו בזה ולמרות העונש של פינגווין 1 המשיכו לקדם את האתר באמצעות הקישורים, אז עכשיו זה נהיה יותר מסוכן! זה הכל!

  • איגור, התעלמתי מהשאלה האחרת. על סמך איזה ידע אתה קובע ש"אין כמעט הבדל בין פננגוין 1 לפינגווין 3!" – האם נוכחת בהרצאה של Pierre Far? האם יש לך על כך מקורות מידע מוסמכים אחרים כלשהם? האם קראת הסבר מקצועי המנמק היטב מדוע מותר להניח בסבירות גבוהה שאין ביניהם כמעט הבדל? או שזו פשוט משאלת לב, ששותפים לה כל שאר מקדמי האתרים, כמעט ללא יוצא מן הכלל, לפנטז שהמעט שהם יודעים הוא גם כל מה שצריך לדעת?

   • עמנואל, לפי כל התגובות שלך במאמר הזה, אני כבר הבנתי שאתה מאוד אוהב להתווכח ולא משנה מה אכתוב פה, אתה בכל מקרה תמצא סיבה להתנפל אלי ))
    אני בניגוד להרבה שותפים, לא מתבייש להגיד שאני לא יודע או שאני לא בטוח במשהו!
    כבר אמרתי לך, שאני יחסית חדש בתחום הבלוגינג וקידום אתרים ואני לומד כל יום משהו חדש. עד עכשיו כל הידע שלי באה מעולם הבלוגינג הרוסי, זאת אומרת מאותם בלוגרים כמוני, אך אולי יותר וותיקים ממני. אני לא נוכחתי בהרצאות ובגלל זה אני עכשיו פונה אליכם, כי נדמע לי שפה נמצאים אנשים שמבינים היטב את התחום! מוזר, שלפני זה לא חשבתי על זה! 🙂
    בקשר לפינגווין 3….לפי המידע שרצה באתרים הרוסים, בעדכון הזה גוגל ישים יותר לב על איכות של הקישורים הנכנסים לאתרים!!! חוץ מזה, ממה שהבנתי, מעכשיו האתר שיקבל עודף קישורים לא איכותיים, יקבל עונש פחות חמור מאשר שהיה מקבל בעבר. העונש יהיה הורדת מקום של האתר מתוצאות חיפוש בגוגל! זה כל ההבדלים בין פינגווין 1 לפינגווין 3! יתכן שאני טועה, אבל דווקא בגלל זה יש פורומים ואתרים כמו זה, כדי להבהיר את העניין וללמד את החדשים!
    אל תכעס אלי עמנואל, באתי לפה לא כדי להתווכח אלה כדי ללמוד!

   • איגור, איך אתה מבחין בין ויכוח לשם ויכוח ובין הפעלת חשיבה ביקורתית לצורך יצירת ידע מקצועי מוסמך, על ידי הפרדתו מספקולציות פרועות, אינטואיציות מקצועיות שהיו פעם נכונות והפכו בינתיים לשגויות, וסתם משאלות לב?

    אם לדעתך "פה נמצאים אנשים שמבינים היטב את התחום!" חשוב שתדע שלאיש מאיתנו, כולל ידידי בן אורן, אין מושג קלוש מה ההבדל ברשימת הסיבות לענישה (!) בין "פינגווין 3" ל"פינגווין 1", משום שאיש מבין עובדי גוגל לא טרח ללמד אותנו (ואת ידידייך מרוסיה) מה ההבדל, ואולי הם כפופים למדיניות העקבית של ההנהלה שלא לפרט, כמו שהם לא מפרטים בהרבה מאד תחומים. זו בדיוק הסיבה מדוע קידום אתרים איננו מקצוע של צבירת ידע, שבו אם אינך יודע משהו יש לך תמיד את מי לשאול, אלא מקצוע של קבלת החלטות בתנאי אי-ודאות קיצונית.

    לא הייתי מתחיל את הויכוח המקצועי עם ידידי בן אורן אלמלא היה צורם לי שהוא חוזר ומפרט את הפעולות שהיה צורך לעשות בזמנו כדי להתגונן מפני הדוגמאות הספורות (!) שגוגל פירטו אז, מתוך שלל הסיבות שהפעילו אז ענישה בפועל, עם פרסום "פינגווין 1.0".

    מה שאתה מצטט מפי מקורות רוסיים איננו מלווה באסמכתאות או בנימוקים מדוע יש להאמין לכך. לא רק שגם "פינגווין 1" נועד להעניש ריבוי קישורים "שאינם טבעיים", אלא שגוגל העניש אתרים, והעיף אותם בבת אחת מצמרת תוצאות החיפוש, מסיבה זו בדיוק 6 שנים לפני "פינגווין 1", כולל שני אתרים לקוחות שקידמנו במשרדנו. בעלי\מנהלי אתרים גם קיבלו אזהרות להסיר אותם, דרך הכלי למנהלי אתרים, שנה לפחות לפני "פינגווין 1".

    • אתה צודק עמנואל! אתה לא מתווכח! השתמשתי בביטוי הזה בגלל ששאלות שלך אלי היו טיפה אגרסיביות, אבל טעיתי!
     אתה אומר שקידום אתרים זה מקצוע לא של צבירת ידע, אבל בכל זאת בלי ידע כליי לפחות אי אפשר לנסות לקדם אתר!!!
     בכל מקרה, תודה לך הבעת דעה שלך, גם מזה למדתי משהו חדש!
     ועכשיו לשאלתי…אולי בכל זאת תוכל לענות לי בקשר לתג nofollow? או שגם פה אין תשובה חד משמעית ואף אחד לא יודע האם כדי להשתמש בתג או לא?

    • איגור, שים לב איך הודעה קצרה מפי עובד בכיר בגוגל (https://plus.google.com/+PierreFar/posts/NURBpsNpef4) מעוררת 67 שאלות אליו ותגובות במשך שבועיים, עד שהשאלות נפסקו, אולי משום שהוא לא ענה לאף אחת מהן.

     • תודה עמנואל, ראיתי! אז מה זה אומר? שבעצם אף אחד אף פעם לא ידע את הסוד הזה? וכל מי שמפרש, זה רק דעה אישית ולא יותר מכך?

     • איגור, אני מניח שלא למדת מתמטיקה מזה שהמורה סיפר לכיתה שפיתגורס הוכיח את המשפט הקרוי על שמו, אלא מזה שהמורה הוכיח לכיתה את משפט פיתגורס על הלוח. דעה אישית של מומחה לגילוי מה שגוגל מסתיר, שמנומקת היטב ומתיישבת עם הסבר המדיניות העקבית של הנהלת חברת גוגל, היא הרבה יותר קרובה להוכחה מאשר הדעה האישית שהשמעת פה בתשובה לשאלות ששאלתי אותך, ושחזרת בך ממנה בתגובות הבאות, אולי משום שאתה עוד זוכר איך מלמדים מתמטיקה.

 40. 🙂 אני צוחק כי ה"מפגש" הראשון שהיה לי עם עמנואל היה גם כן כזה, אבל רק למי ש"מחזיק מעמד" נגדו, זוכה להכיר כי הרציונאל שעומד מאחורי הערותיו והארותיו הינו ממחשבה של – "נאמר משהו" אזי יש להביא זאת מגובה בעדות/תוכן/אסמכתא כזו או אחרת כדי באמת "להוכיח" שזה נכון. נוכחתי לדעת כי התגובות של עמנואל דווקא מאתגרות שכלית.

  כמובן שלא תמיד הוא ברור לפעמים זה מתסכל ולפעמים זה מעלה חיוך של "אכנס לעובי העניין"

  כך או כך מכל מלמדיי השכלתי גם מאנלקטואל כמו עמנואל! 🙂

 41. תגיד לי עמנואל, למה אתה חייב לדבר בחידות? למה פשוט לא לענות על השאלה בלי לתחכם? הבנו כבר שאתה חכם ומבין, אתה לא חייב לעקוץ על כל שאלה שנשאלת פה!!!

 42. פשוט פוסט שנוגע בכל הנקודות בצורה מקיפה, אהבתי בהחלט ברמה גבוהה!

 43. בן, מחבר הפוסט ב-http://www.northcutt.com/blog/2014/11/mounting-evidence-penguin-3-0-doesnt-work-how-you-think/#more-3721 העלה בה את הרעיון (השגוי לדעתי) ש-Penguin 3 "מעניש" בשל קישורים יוצאים ולא בשל קישורים נכנסים. אנא הוסף שם בתגובה לתגובה שלי קישור למאמר שלך באנגלית.

  • סליחה, אני רואה שהמאמר לא מזכיר את העובדה שמצאתם שהסרת הקישורים הרעים משפרת במידה מסויימת את המיקומים שאליהם נפלו האתרים ה"מוענשים", אבל לא מחזירה את המיקומים שהיו לפני הטלת העונש, ואת זה כתבת בתגובה פה. אשמח אם תציין שם את מה שמצאתם כי זה ראוי לקרדיט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *