בניית קישורים 2014
Christophe Goessen, April 25, 2010, via Flickr

בניית קישורים בשנת 2014 – האם קישור מלאכותי יכול להיות טבעי?

מים רבים זרמו בנחלי הקישורים מאז שמקדמי אתרים שמו לב שקישורים עוזרים להגיע למיקומים טובים יותר במנועי החיפוש.

מי שזוכר, עוד בעשור הקודם, ככל שהיו לאתר יותר קישורים – המיקום שלו היה גבוה יותר (או ככה לפחות כולם חשבו). לאט לאט נפוצו שמועות שיש קישורים טובים יותר וקישורים טובים פחות ולא כל קישור עושה את אותה העבודה. קישור ממקור סמכותי כמו אוניברסיטה או אתר ממשל טוב ו”חזק” יותר מקישור ספאמי מפורום של ילדים.

בהתאם, קישור רלוונטי אפקטיבי יותר מקישור בין תחומים / אתרים / מאמרים שאינם קשורים. לדוגמא אם יש לכם אתר בנושא טיפול בכאבים ובו מאמר העוסק בהקלת כאבי גב – עדיף לקבל קישור מאתר של כירופרקט מאשר קישור מאתר של משחקים.

יחד עם זאת כולם אמרו – אם זה לא יועיל לפחות זה לא יזיק. כתוצאה מכך הרשת התמלאה במאמרי זבל שמטרתם להוציא קישורים כאשר לפעמים זה באמת עבד.

המהפך בדרך בניית הקישורים חל ביום 24 באפריל 2012. ביום זה גוגל הודיעה על עידכון פינגווין שמטרתו הרישמית היא לפגוע בדירוגים של אתרים אשר מפרים את הנחיות האיכות של גוגל אולם ידוע בעיקר בנושא המלחמה בקישורים לא איכותיים וקישורים מלאכותיים המפנים לאתר.

ביום זה אתרים רבים נפגעו כאשר רבים מהם לא התאוששו מפגיעה זו עד היום.

על מנת להבין יותר מהי בניית קישורים אפקטיבית עלינו לבחון את הפרמטרים השונים בהם גוגל נעזרת על מנת לנתח קישור. רשימה זו אינה ממצה אולם נותנת מושג לגבי המורכבות של הבנת ערך קישור

 • הקשר בין התחום של האתר המקשר לתחום של האתר מקבל הקישור
 • הקשר בין התחום של הדף ממנו מגיע הקישור לתחום של הדף מקבל הקישור
 • סמכותיות האתר נותן הקישור והאתר מקבל הקישור
 • דירוג איכות של הדף ממנו יוצא הקישור
 • ותק הקישור (קישור בן מספר שנים או קישור חדש)
 • מיקום הקישור בדף (פוטר / סיידבר / תוכן מרכזי)
 • מיקום הקישור בתוכן – האם בתחילת התוכן או בקרידיט בסופו
 • מאפייני הקישור עצמו – האם מודגש בבולד / קו נטוי / צבע וכדומה
 • טקסט העוגן של הקישור – לנושא זה חשיבות רבה גם בניתוח מלאכותיות הקישור
 • כמות הקישורים היוצאים מהדף
 • כמות הקישורים היוצאים מהדף / האתר לאתר מקבל הקישור

אלו הם מאפיינים טכניים. כיום גוגל מסוגלת לשקלל גם מדדים איכותיים אחרים כמו:

 • האם הקישור מלאכותי או טבעי?
 • מה הסבירות שהגולש ילחץ על הקישור?
 • איזה ערך מוסף הקישור (או התוכן בעמוד שמקבל את הקישור) נותן לגולש?
 • איך הקישור משתלב במערך הקישורים הנכנסים של הדף (והאתר) מקבלי הקישור?

ניתן להוסיף ולהרחיב עוד ועל כל נושא אולם הדרך הנכונה לבחון את איכות הקישור היא לא טכנית. כל אחד מאיתנו יודע האם קישור מסויים איכותי או לא – האם הוא תורם ועוזר לנו או שברור שהוא מניפולטיבי.

לדוגמא, אם יש לי מאמר הדן בצביעת קירות – איך מכינים את הקיר לצביעה, באיזה סוג צבע להשתמש, איך לחשב את כמות הצבע הנדרשת וכמובן איך לבצע את הצביעה עצמה ובתוך המאמר יש משפט כזה: “יש למרוח שכבה אחידה של צבע על מנת לקבל מראה מושלם. גם צביעת צימרים מתבצעת בדרך זו. הזהרו שעודפי הצבע לא…” כאשר המילה צימרים מקושרת לאחד מאתרי הצימרים. במקרים רבים הביטוי ממנו יוצא הקישור אף אינו משתלב בצורה זורמת במשפט מאחר והוא הוכנס בצורה מאולצת על מנת להוציא קישור בביטוי מדוייק.

קישור לצימרים באתר העוסק בקפה
קישור לצימרים באתר העוסק בקפה…..
קישור לצימרים באתר טיולים בנגב
קישור לצימרים באתר טיולים בנגב
קישור לצימרים באתר העוסק באוכל
קישור לצימרים באתר העוסק באוכל

הקישור תרם להבנה שלכם כיצד לצבוע קיר? האם יש ספק שמטרתו היא מניפולטיבית לחלוטין? זוהי דוגמא לקישור הגרוע ביותר שאתם יכולים להשיג. הוא אפילו יותר גרוע מקישור ספאם מרוסיה.

במאמר הקודם דנו בשינוי הדרך בה אנחנו צריכים לקדם את האתר. גם אם יש לנו תוכן יוצא מגדר הרגיל, עדיין יש צורך בקישורים וניתן לבנות קישורים בלי לסכן את האתר.

אז איך בונים באופן מלאכותי קישורים טבעיים?

לאט ובזהירות. אני מכיר עשרות דוגמאות של אתרים הממוקמים בראש התוצאות ולהם פחות מ-10% מכמות הקישורים של האתרים אותם עקפו. זו לא הכמות אלא האיכות.

ברור שהכי טוב שכל האתרים הרלוונטים יקשרו באופן טבעי אליכם, אבל בואו וניהיה ריאלים – זה קורה לעיתים נדירות.

לדוגמא בחיפוש מטבחים, השוואתי בין אתר décor.co.il הנמצא בתוצאה השניה לבין mia-design.co.il הנמצא בתוצאה 16 (מתוך opensiteexplorer.org)

קישורים נכנסים דרך opensiteexplorer
איכות או כמות?

מהו קישור טבעי?

קישור טבעי זה קישור שגולש או בעל אתר  שלא קשור אליכם הוסיף – קישור כזה יכול להיות בקונקטס חיובי (המלצה, הפניה למידע נוסף, דוגמא חיובית וכדומה) או שלילי (תלונה, דוגמא למשהו מפריע / שלילי וכדומה). עוד דוגמאות לקישורים טבעיים בפוסט הבא שפורסם כאן בעבר.

יש אתרים שלא מקבלים בכלל קישורים טבעיים ולעומת יש אתרים שזוכים למאות ואף אלפים של קישורים טבעיים.

איזה אתרים מקבלים קישורים טבעיים?

 • אתרי מותג מקבלים באופן טבעי קישורים בנושא המותג – בהתאם לעוצמת המותג.
 • אתרים טובים במיוחד מקבלים קישורים בכתבות חדשותיות, בתגובות של גולשים בפורומים, כקישורי קרדיט מציטוטים של התוכן, כהפניה למידע נוסף במאמרים קשורים.
 • אתרים שממוקמים גבוה בתוצאות החיפוש – באופן מפתיע כמעט כל אתר שנמצא במקומות הראשונים (רצוי במקום ראשון) מקבל קישורים טבעיים ובכך מקבע את מיקומו גבוה בתוצאות. כמו שלראש עיר או ראש ממשלה מכהן יש יתרון בבחירות הבאות כך גם לאתר שהגיע למקום הראשון – הרבה יותר קשה לעבור אותו.
 • אתרים יחודיים – אם יש לכם אתר יחודי – כלומר שנותן באופן בלעדי מידע בנושא כלשהו – הוא יקבל קישורים בכל פעם שיזכירו או יתייחסו לנושא (והוא גם יופיע במקום ראשון בחיפוש של הנושא כי אין לו ממש מתחרים).

כדאי להשקיע את המאמץ בבניית אתר טוב עם תוכן שבאמת תורם לגולשים. אתר כזה יזכה לקישורים טבעיים, ימיר יותר טוב ובכלל יהיה יותר קל לקדם אותו. אולם גם במקרה כזה, שלא לדבר על אתר בינוני, לא תרצו לחכות שהדברים יקרו בעצמם וקצת (או הרבה) קישורים בהחלט יעשו את העבודה.

מה גוגל אומרים?

הנחיות גוגל הן שמותר להוסיף קישורים מסחריים, קישורים קנויים, קישורים מהחלפות קישורים וכל אשר עולה על דעתכם אבל בתנאי אחד – עליכם לסמן אותם ב- rel=”nofollow”  . סימון זה אומר לגוגל – תתעלמו מהקישור ואל תתנו לא להשפיע על דירוג האתר מקבל הקישור. לאחרונה גוגל הודיעו שיש לסמן כל קישור ממאמר ממומן ב- nofollow.

בואו ונבחן קישור טבעי ואיכותי

אתר איכותי דן בנושא השפעת המשבר הכלכלי על משקי הבית והדרכים להתמודד עם מחנק האשראי. המאמר סוקר את האפשרויות הקיימות בפני משקי בית לשמור על רמת חיים סבירה ובין היתר ממליץ לבצע מיחזור משכנתא על מנת להוזיל את תשלומי הריבית. לכם יש אתר בנושא משכנתאות ובו מאמר מצויין הסוקר את כל הדרכים לבצע מיחזור משכנתא, מתי זה כדאי ומתי לו, מהן העלויות הנלוות וכדומה.

האתר מקשר (באופן טבעי כלומר ללא מעורבות שלכם) לעמוד שלכם בקישור שמטרתו לאפשר הרחבה בנושא. האם זה קישור טוב? האם הוא תורם לגולשים? בוודאי.

ואם אין קישור?

המאמר המקורי לא הכיל קישור אליכם. אתם פונים לכותב המאמר ומציעים לו להוסיף קישור שיאפשר לגולשים שלו להבין יותר מהן המשמעויות של מיחזור משכנתא. כותב המאמר מוסף את הקישור. האם הקישור עכשיו מלאכותי? האם גוגל יפגע באתר שלכם?

התשובה היא לא. אם בדוגמא הקודמת הסכמנו שדובר על קישור טוב למה שעכשיו המצב יהיה שונה?

ואם אתם בכלל כתבתם את המאמר?

קישור רלוונטי שמגיע ממאמר הנמצא באתר שלא קשור אליכם נחשב לטיבעי וללגיטימי. אבל אם האתר שמוציא את הקישור הוא בכלל שלכם? או שאתם כתבתם את המאמר?

לדעתי, קישור כזה יתרום לאתר שלכם כל עוד הוא עונה על מספר תנאים. תנאים אלו בעצם רלוונטים לכל קישור באשר הוא:

 1. תכונות האתר המקשר: אתר הנחשב לסמכותי בתחומו נחשב לאמין יותר והערך שהקישורים היוצאים מקבלים – גבוה יותר. ככל שיש קורלציה גבוהה יותר עם האתר שמקבל את הקישור הערך של הקישור יהיה גבוה יותר.
 2. תכונות המאמר ממנו יוצא הקישור: מאמר איכותי ומקיף, הרלוונטי לתחום של האתר שמקבל את הקישור (שימו לב – המבחן הוא רלוונטיות לתחום של האתר שמקבל את הקישור ולא לנושא המאמר הספציפי באתר  שמקבל את הקישור)
 3. אנקור טקסט: קישור טבעי יכול להיות בטקסט עוגן מדוייק אבל לרוב הוא לא. אם הדבר בשליטתכם ובשביל הזהירות הקישור צריך להיות ב-anchor text טבעי המשתלב במאמר – הוא יכול להכיל באופן מלא או חלקי את הביטוי החשוב, לא להכיל בכלל, להיות מורכב רק מכתובת האתר או מטקסט כללי (כמו לחצו כאן / דוגמא באתר / שם האתר).
 4. הגיון: לא הגיוני שאתר יוציא קישור לאתר מתחרה ישיר או בתחום העיקרי שלו. קישור הגיוני הוא קישור המרחיב את הנושא בתחום רלוונטי  אולם לא עיקרי של האתר המוציא את הקישור, כאשר זוהי ההתמקדות באתר שמקבל את הקישור. נשמע מסובך דוגמא בהמשך.
 5. תוכן: אף אחד לא יקשר לדף עם תוכן לא איכותי. הדף אשר מקבל את הקישור צריך להיות עם תוכן מעולה, שנותן תשובה מלאה לשאלה שהגולש אשר עשוי ללחוץ על הקישור ישאל.
 6. עמוד הבית או דף פנימי? לאיזה דף כדאי לקשר? שוב, התשובה ברורה – לדף אשר יתן את המענה הטוב ביותר לגולש. אל תבחרו את הדף שאתם רוצים לקדם אלא את הדף המתאים ביותר.

דוגמא לקישור הגיוני: יש לכם אתר על כירופרקטיקה – באתר אתר סוקרים את הנסיון שלכם, סוגי הטיפול וגם את הבעיות העיקריות בהם אתם מטפלים. בין היתר יש מאמר על בעיות בשלד וכאבי גב. ממאמר כזה הגיוני לקשר לאתר אשר נותן מידע מורחב על האנטומיה של השלד.

דוגמא לקישור לא הגיוני: יש לכם אתר על ביטוח משכנתא. מהמאמר הכי חזק ומרכזי באתר אתם מוציאים קישור בביטוי ביטוח משכנתא (או משהוא דומה) לאתר משכנתאות אשר בו יש מאמר אחד על ביטוח משכנתא. כלומר – הוצאתם קישור בביטוי העיקרי של האתר לדף שולי באתר אחר שבכלל לא עוסק בתחום הזה.

זה לא הגיוני שאתר יקשר בביטוי המרכזי שלו לאתר אחר אשר שם הנושא עם חשיבות מועטה או קיים במאמר אחד בלבד.

אז מה עושים?

קיימים מאמרים רבים ברשת המנתחים באופן טכני את תכונות הקישור הרצויות, איזה אחוז צריך להיות בכל דבר ומה עובד היום.

עשרות אלפי המתכנתים והמהנדסים בגוגל מנסים להגיע למשהו שאצלנו הוא פשוט וטריוויאלי – ההגיון (בשביל מחשבים זה נקרא אינטליגנציה מלאכותית).

בינתיים קישורים הם מרכיב חשוב באלגוריתם של מנועי החיפוש (אם כי מנוע החיפוש yandex הודיע כי יפסיק להתייחס לקישורים אולם ארוכה הדרך עד ששינוי זה יגיע, אם בכלל לגוגל ולגוגל ישראל).

כל עוד קישור הוא הגיוני – הוא יתרום היום וגם בעתיד. אם הקישור עקום – אולי הוא יעבוד, אולי לא ואולי הוא בכלל יזיק. אם אתם כבר משקיעים מאמץ בבניית קישורים – כדאי שהם גם יתרמו משהו…

אודות אופיר ורדי

אופיר ורדי
אופיר ורדי - עוסק שנים רבות בקידום אורגני, מנהל את אומדיה שיווק באינטרנט, הבעלים של פעילויות ומיזמים רבים באינטרנט ומחוצה לו. בעל רשיון רואה חשבון ותואר שני במנהל עסקים ולמרות זאת מאמין שלכל בעיה מסובכת יש פתרון פשוט.

115 תגובות

 1. אופיר, אני המום: אתה מסכים סוף-סוף עם מה שכתבתי פה ובפורום אקטיביטק בשנת 2012! אבל מאז זרמו הרבה מים בנהרות קליפורניה, והנהלת גוגל החליטה לרדת משיטת הקישורים ולהחליפה בהדרגה (!) בשיטה שמדרגת תוצאות חיפוש על פי מספר ועוצמת איתותי שביעות הרצון היחסית של אוכלוסיית המבקרים. ראה למשל הודעה מחודש מאי 2014: http://searchengineland.com/google-changes-ranking-advice-says-build-quality-sites-not-links-163931.

  ועוד הערה: אם אתה כבר מצטט אותי באיחור רב (“עשרות אלפי המתכנתים (אני כתבתי מדענים) והמהנדסים של גוגל… אינטליגנציה מלאכותית…”), מן הראוי שתתן קרדיט, וגם תשים לב שכתבתי פה ושם שאלגוריתם הפועל בשיטה של לימוד מכונה (אינטליגנציה מלאכותית) איננו מפעיל קריטריונים של דירוג תוצאות החיפוש על פי מה שנראה הגיוני לעובד גוגל, או לצוות גדול של עובדים, או לנו כמקדמי תוצאת החיפוש (!), אלא קריטריונים שנתגלו לאלגוריתם עצמו, בלימוד העצמי, תוך כדי מדידת איתותי שביעות הרצון היחסית של אוכלוסיית משתמשי גוגל ששאלו את ביטוי החיפוש המסויים (!) ומבקרים בתוצאות החיפוש עבורו. ובתוך האוכלוסיה הזו יכול להיות חלק (מיעוט מבוטל או הרוב המכריע) שאיננו הגיוני בעליל. מגלים את זה עכשיו, כמדומני, בלימודים מתקדמים במנהל עסקים, לאחר או תוך כדי קריאת עבודתם המדעית של דניאל כהנמן, עמוס טברסקי, דן אריאלי ואחרים.

  • שלומי, ליבי מלא חמלה על מקדמי האתרים הישראלים שעובדים על קידום אתרים בעברית בשביל לקוחות ישראליים. המציאות היא שבישראל עובדים משרדי קידום מובילים רבים, וגם יותר צנועים, עבור לקוחות מחו”ל, במיוחד מארה”ב, ובשביל לקוחות ישראליים שמייצאים לחו”ל. המציאות שאתה מכיר היא חלקית ביותר ולא כל כך מעניינת.

   אני מלמד מזה 6 שנים איך לקבל קישורים מאתרי המתחרים. אבל מאחר והנהלת גוגל מחליפה בהדרגה את שיטת דירוג תוצאות החיפוש, אין יותר צורך בקישורים ממתחרים וגם אין צורך בקישורים בכלל, אלא אם מובטח שיזרמו דרכם מבקרים מרוצים.

   הנהלת גוגל פועלת בכמה מישורים לצמצום מספר הקישורים ברשת (כי החלפת השיטה היא הדרגתית (!)) ולעידוד בעלי האתרים לשכוח מרכישת עבודת קידום שמהותה “בניית” קישורים. קרא את: http://searchengineland.com/google-changes-ranking-advice-says-build-quality-sites-not-links-163931. Matt Cutts הוא מנהל מחלקת אנטי-ספאם. על מה אתה רוצה שידבר?

   • רוב קוראי המאמר הם מקדמים ובעלי אתרים בארץ ופחות רלוונטי לגביהם מה קורה בחברות ענק, וגם הרבה פחות מעניין אותם קידום אתרים בחו”ל כי התקציבים שם לגמרי שונים, התחרות שונה וכמות הגולשים שונה

    • דורון יניב, אז מה? מאז שהופיע גוגל ישראל בעברית היה הוא פעל בפיגור זמן מסויים בהשוואה לגוגל העולמי באנגלית, בעיקר משום שהוא פעל בשפה דלת אוכלוסין. אבל עם התגברות רמת התחרותיות בגוגל ישראל כל שינוי ושכלול שהוחל בגוגל העולמי באנגלית הופיע כעבור זמן גם בגוגל ישראל בעברית, למעט שינויי האלגוריתם “פנדה” ו”פינגווין”, וההרצות הנוספות שלהם מדי כמה זמן, שהענישו אתרים ישראליים עוד באותו היום כמו בחו”ל.

     על פי הניסיון הזה סביר מאד להשתית את עבודת הקידום על ניסיון העבר הקרוב, ולהניח ששינוי שיטת דירוג תוצאות החיפוש (בהדרגה) חל כבר גם בגוגל ישראל, כפי הנראה בביטויי החיפוש היותר תחרותיים, שאינם שדה הפעולה הבלעדי של חברות הענק אלא גם של עשרות אלפי יזמים ופנטזיונרים עצמאיים ושל מקדמי אתרים שמקדמים אתרים בבעלות עצמית כדי למכור את הלידים שהם מייצרים.

     כל אלה מצפים, בהדרכתך, שהמציאות תצעד אחורה בזמן כדי להתאים את עצמה לפיגור בהבנת המציאות שמפגינים מרבית מקדמי האתרים והרוב המוחלט כמעט של לקוחותיהם.

     אם היית טורח לקרוא את מדור ה”שאלות ותשובות” כאן היית רואה במה עוסקים אתרי בעלי האתרים ששואלים פה שאלות.

  • א. תיקון: ההודעה של גוגל פורסמה בחודש מאי 2013 ולא 2014.

   ב. התגובה לשלומי הייתה אמורה להיכתב יותר למטה.

  • עמנואל, למה אתה היחיד שכותב כל כך הרבה ולא מזוהה בשם מלא ו/או בתמונה ??

   • אבירן זזון

    תוכל לראות אותו בכנסים, הוא לא מנסה להיות “המיליונר בפיג’מה” 🙂

   • דורון, שמי עמנואל הוכשטדט ואני מוכר היטב לחלק גדול מציבור מקדמי האתרים בישראל, ובמיוחד לותיקים שבהם, לאלה שקוראים את מה שאני כותב מזה 6 שנים כמדומני בפורומים המקצועיים ובמדור ה”שאלות ותשובות” פה, למי ששמע אותי מרצה או קורא קריאות ביניים בכנסים של מקדמי אתרים, למי שחיפשו עבודה במשרדנו, לבעלי ועובדי משרדי הקידום המובילים שנפגשנו איתם לצרכי שיתופי פעולה מקצועיים ולמי שלמדו אצלי ב”סמינר לקידום אתרים בזירות תחרותיות” (25-30 שעות) שאני מקיים מדי פעם מזה קרוב ל-6 שנים, ובו אנחנו עוסקים בעיקר בלהיפטר מאינטואיציות מקצועית שגויות, כגון אלה שממלאות פה את הפוסטים והתגובות, כדי להבין לעומק איך פועל מנוע חיפוש, ואיך פועל גוגל בשנת 2013 בהשוואה לאיך הוא פעל בשנת 2003.

    אתה מוזמן להתקשר אלי ל-02-5664676 לשיחת היכרות קצרה כמו שקיימתי עם מאות רבות של מקדמי אתרים.

    תמונה שלי (למעשה ציור) מופיעה במדור ה”שאלות ותשובות” ואנסה להכניס אותה גם כאן.

 2. מה חדש תחת השמש במאמר הזה?

  תוכן איכותי מקבל איזכור באתרי חדשות? אנחנו מדברים על ישראל?

  מסכים עם הדעה שלך ב100% אבל איך אומרים…מציאות לחוד

  אגב הכי הצחקת אותי עם השורה:
  “אתם פונים לכותב המאמר ומציעים לו להוסיף קישור שיאפשר לגולשים שלו להבין יותר מהן המשמעויות של מיחזור משכנתא”

  ברור.
  תנסה קודם כל למצוא 100 אתרים\מאמרים איכותיים בסטנדרטים שלך, כאלה שלא שייכים למתחרים, למקדמי אתרים או אפיליאייטס למיניהם. אחר זה תגיד לי כמה מתוך ה100 הסכימו לשת”פ הזה.

  אגב, הסבירות שרק תצליח למצוא יותר מ2-3 כאלו היא בערך.. 🙂

  עמנואל, סתם שאלה.
  אם גוגל לאט לאט עוברת למנוע חיפוש שלא מתבסס על קישורים אז למה כל יומיים אדון כץ מצייץ על עוד רשת שהוא “הצליח לתפוס”?

  • אופיר ורדי

   שלומי, כאן אני מדבר על בנייה איכותית לטווח ארוך של מערך קישורים אופטימאלי. גם קישורי ספאם וקישורים פחות איכותיים יכולים להשפיע אולם זה הרבה יותר מסוכן לאחר כפי שכולנו יודעים

 3. כתבה נהדרת
  נהנתי מאוד לקרוא ולהחכים
  תודה רבה

 4. היי,
  כתבה נחמדה אבל אני ממש לא מסכים עם זה שאתה אומר שלהוציא קישור מסתם פוסט בבלוג בתחום X לאתר בתחום אחר שלא קשור זה יותר גרוע מקישורים מרוסיה. הגזמת ברמות קשות.

  זה טבעי שבלוגר יכתוב פוסט ויקשר ל8 אתרים שאין בינהם כ”כ קשר. למשל יש לי בלוג שאני כותב על הספורט שאני אוהב וגם קישרתי למסעדה שאני אוהב לאכול אחרי שאני מסיים להתאמן. אז מי קבע שאתה צודק לגבה הטענה שזה קישורים גרועים ?

  לדעתי ממש לא, זה קישור טבעי ומצויין וזה מה שהכותב בחר לכתוב. כל עוד אין X1000 פוסטים כאלה ברשת (עם קישורי מילות מפתח מדויקות של 60%) וזה בגבול הטעם הטוב אני חושב שזה בסדר גמור, הלינק יהיה יעיל ,אמיתי והכי חשוב מניב תוצאות.

  לי זה עובד מצויין לא חודש ולא חודשיים.

  • אופיר ורדי

   עידן, אני מכיר מאות אתרים שזה בדיוק מה שהם עשו והיום לא מוצאים אותם בשום מקום. יש גם כאלו שזה מה שהם עשו ועדיין מוצאים אותם. השאלה היא אם אתה חושב שעוד שנתיים הקישורים האלו שאתה בונה היום יעזרו לאתר?

   • היי אופיר,
    אף אתר לא ימות מ 7-10 לינקים כאלה, ובנוסף זה לא אומר שאלו קישורים גרועים… אז נכון שהם לא ישלחו יות ר מדי טראפיק לאתר והסינגלים שלהם יהיו חלשים יותר אבל זה ממש לא אומר שהם יותר גרועים מקישורי ספאם מרוסיה:)

    לפי דעתי זה יעבוד גם בטווח ארוך, כל עוד עושים את זה כמו שצריך ושזה נראה אמיתי. אבל יכול להיות שאפקטיביות הקישור וההשפעה שלו על הדירוג בגוגל תרד עם הזמן. כמובן שאי אפשר להסתמך על שיטת הקידום הזאת בלבד, חובה לשלב אותה עם עוד טכניקות לבנית קישורים נכונה.

    כמו שאתה מכיר מאות אתרים שעשו זאת ועפו אני מכיר מקדמים אחרים שעשו את זה בצורה מושלמת ומקודמים מעל שנתיים. אז למטבע יש 2 צדדים

    נתראה בכנס 🙂

   • אופיר, כאשר אתה כותב על האפשרות שקישורים ש”נבנים” היום יגרמו נזק לאתר בעוד שנתיים, הקוראים מתפתים בקלות לחשוב שאין כל סכנה שהאתר יינזק כבר מחר בבוקר. אתה יודע את זה היטב כי עובדה שאתה מזכיר בתגובה אחרת את קיומם של אתרים שכבר נענשו בצד אתרים שטרם נענשו.

  • עידן, לא הבלוגר קובע האם הקישור רלוונטי על פי הקריטריונים של גוגל אלא אוכלוסיית מבקרי הבלוג, המידה שבה הם בוחרים האם להשתמש באותו קישור והאם הם מאותתים לגוגל על רמת שביעות רצון יחסית גבוהה מהביקור בדף המקושר באתר האחר.

   אם אחד משלושת התנאים החדשים הללו אינו מתקיים, הקישור גרוע ויוריד את ציוני הרלוונטיות גם של הדף המקרשר וגם של הדף המקושר. עובדה שמקדמי האתרים מדברים מזה זמן רב על שיעור נטישה וזמן שהיה כאיתותים לגוגל על רמת שביעות הרצון מהביקור, אם כי גוגל מודד ודאי עוד עשרות, אם לא מאות, טיפוסי איתותים שאינם ידועים למקדמי האתרים.

   את העובדה שתוצאות חיפוש מסויימות עפו מהצמרת, בעוד שאחרות שקודמו בדיוק באותו האופן ממשיכות לככב בצמרת, יש להסביר בהחלה הדרגתית של שינויי האלגוריתם “פנדה” ו”פינגווין”, ובהחלפה ההדרגתית של שיטת דירוג תוצאות החיפוש משיטה מבוססת קישורים לשיטה שמבוססת על מדידת רמת שביעות הרצון מהביקור. זה לא כמו מטבע בעל 2 צדדים אלא כמו מטבע שמחליף צד לצמיתות.

   • היי עמנואל,
    לדעתי אתר שמקבל קישור מבלוגר מסויים גם אם הפוסט לא הכי רלוונטי זה לא אומר שזה קישור גרוע. המון קישורים באינטרנט הם “סטטים” ולא באמת לוחצים עליהם. (זה לא אומר שהם לא טובים ואפילו “גרועים” כמו שאתם טוענים)
    מסכים שלטווח ארוך האפקטיביות של הקישור תרד ובגלל זה אסור להישען על שיטת הקידום הזאת אבל רעים הם לא, וטוב הם כן עושים לאתר

    זו דעתי וזהו, אפשר להתווכח עד מחר 🙂
    בהצלחה

    • עידן, דעתך לא נחשבת – רק דעת הנהלת גוגל נחשבת, ומה שהם כותבים, מייעצים ומנחים הפוך לדעה שאתה מציג כאן.

     אם אתה רוצה לשכנע את קוראי הפוסט של אופיר ואת המגיבים בו, קרא את http://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=en&answer=40349 ואת http://searchengineland.com/google-changes-ranking-advice-says-build-quality-sites-not-links-163931 ונמק לחברים פה מדוע אתה עדיין מחזיק בדעה הזו בניגוד למה שגוגל מצווה עלייך.

     • כל הויכוח הזה הוא שאני חושב שאפשר לכתוב פוסט ולקשר לאתרים גם שאין בינהם קשר. בתור בלוגר לא ממש אכפת לי מה גוגל חושבים אבל ובשורה התחתונה זה טבעי ומקדם. וזה לא אסון כמו שאתם מתארים בפוסט.

      לגבי מה שגוגל חושבים,
      גוגל גם אומרים שאסור לבנות לינקים. בהצלחה תפתח חברת payday loans ונראה איך תגיע למקומות גבוהים עם תוכן איכותי בלבד.

     • שלום לכם,

      רציתי להוסיף משהו לדיון.

      אנשים פה שמחשיבים את עצמם מקדמים דגולים ויודעים את העבודה בסופו של דבר לא מספרים מה הם באמת עושים ואיך הם גורמים לאתר להגיע למיקומים הראשונים. מה שכן אומרים פה זה את הדברים הכי בנאליים וברורים משנת 54 בקידום אתרים
      “שימו תוכן איכותי באתר”
      “תנסו לגוון לעומת המתחרים”
      “תהיו יצירתיים”

      זה סיסמאות שיעבדו גם היום וגם עוד מיליון שנה אבל מעבר לכל הסיסמאות האלה יש עבודה נוספת שעליה מפחדים לדבר כי העבודה הזאת אולי באמת תזיק בעתיד אבל היום היא עובדת.

      בנוסף, אתרים במילות מפתח קשות כגון “ביטוח רכב” לא הגיעו למיקומים הגבוהים שלהם בגלל שיש להם תוכן טוב וקישורים טבעיים עם כל הכבוד.

      אני מסכים עם עידן, קישורים מבלוג אנחנו לא מחליטים מה טוב לבלוגר לקשר מהאתר שלו לאחרים, הוא מחליט והוא זה שכתב את הכתבה. וגוגל מחליט מה טוב לגולש בסופו של דבר אבל הוא לא מחליט לבלוגר איך לכתוב.

     • כן, כבר כתבתי לעמנואל שיפתח חברת payday loans בתגובה למעלה, ביטוח רכב יהיה פשוט יותר תקפוץ למים העמוקים לא לבריכת דגים.

      עידן

 5. שוקי מן

  לדעתי ההסתכלות על קידום באינטרנט צריכה להיות הרבה הרבה הר-בה יותר רחבה מאשר בניית קישורים כזו או אחרת.

  המחקרים של גוגל מראים שכדי שהגולש יקנה הוא צריך לשמוע על המותג ב7 מקורות שונים.

  ולכן מי שרוצה לבנות לעצמו מותג חזק ולא סתם לדפוק את גוגל צריך קידום אורגני+ממומן+סושיאל+יוטיוב+בלוג+ניוזלטר ואתם יודעים מה? כן, גם פעילות אופליין.

  • צודק שוקי, מחכה ליום שמישהו ירים את הכפפה ויכתוב פוסט על זה

  • “המחקרים של גוגל מראים שכדי שהגולש יקנה הוא צריך לשמוע על המותג ב7 מקורות שונים.”
   המחקר הזה לא כולל אותי, לא את אישתי ולא את כל המין הנשי.

  • תגיד, שוקי, אשה שמסתובבת בקניון, מבקרת ב-30 חנויות, מודדת וקונה שמלה או נעליים, שמעה עליהם מ-7 מקורות שונים? אז למה זה אמור להיות אחרת בקניות באינטרנט?

  • זה מה שנקרא לחלק את העוגה לפרוסות פרסום, אך גם שם העבודה צריכה להיות זהירה ותוך התחשבות בצרכי הגולש ולא בצרכי גוגל, גולש שבע רצון = גוגל שבעת רצון

   • ברק, אם תקציב הפרסום דל (כמו של עסק קטן או בינוני) חלוקת התקציב ליותר מערוץ פרסום אחד תבטיח, כמעט בודאות מלאה, שהוא לא יספיק להשגת הישגים באף אחד מערוצי הפרסום, והוא יבוזבז כולו.

    • מדייק עמנואל: לא לעסקים קטנים, לא בכל מצב, אבל כן חשוב לפרסם בנוסף לפרסום הממומן גם באפיקים אחרים כדי שהעסק יקבל נוכחות באינטרנט ותנועת גולשים לאתר, לאחר הפרסום נצמצם את האפיקים האחרים ונשקיע באפיק הפרסומי הרווחי ביותר, אך עדיין נעבוד קצת בחוץ ובפנים. בנוסף תלוי מול מי בעל העסק מתנהל ומהו הסכום שנגבה עבור הפעילות

     עמנואל. מעניין אותי לשמוע את דעתך על הצפי העתידי של תחום קידום האתרים. מה אתה חושב שצופה לנו העתיד בתחום ה SEO לאחר ניסיון של שנים שצברת בתחום?…

     • ברק, הניסיון הרב בתחום מטעה לרוב לחשוב שמה שהיה הוא שיהיה, עם שינויים קטנים שיהיה קל יחסית להסתגל אליהם. כתב על כך הסופר Upton Sinclair: It is difficult to get a man to understand something, when his salary depends on his not understanding it. ולראיה – כל מי שמספר כאן לקוראים, ובעיקר לעצמו, שעל פי ניסיונו שיטת “בניית” הקישורים עובדת, או שגוגל לעולם לא תהיה מסוגלת להיפרד ממנה, או שתמיד יהיה מישהו שיפצח את האלגוריתם, ימציא כלי תחמון מתאים, ויחלק אותו לכל מקדם אתרים ברחבי הרשת.

      אבל אם מתמקדים במה שהנהלת גוגל חושפת על כוונותיה, בהודעות לציבור, בהנחיות למנהלי אתרים, ב-hangouts, בסרטונים של Matt Cutts ובעיקר בפעולותיה, מגלים תמונה של מהפכה אמיתית – זניחת שיטת הדירוג שמבוססת על קישורים והחלפתה ההדרגתית בשיטת דירוג שבה מי שקובעים איזו תוצאת חיפוש יותר רלוונטית הם אוכלוסיית משתמשי גוגל (משמע, “לקוחות” חברת גוגל) ששאלו את ביטוי החיפוש הנתון. אבל מאחר ומשתמשי גוגל מתפצלים להרבה מאוד אוכלוסיות בעלות העדפות שונות ומגוונות, שאפילו עובדי גוגל לא יכולים לנחש אותן מראש ולכן מפעילים לכל ביטוי חיפוש אלגוריתם נפרד שלומד לבדו (לימוד מכונה, משמע אינטליגנציה מלאכותית) מה הן ההעדפות של האוכלוסיה ששאלה את אותו ביטוי חיפוש ואיך היא שופטת חווית הביקור בתוצאות החיפוש שבהן ביקרו.

      השיטה הזו כבר לא ניתנת לתחמון כי אין למקדמי האתרים כלים ללמוד את מה שלמדו האלגוריתמים של גוגל, ועדיף להימנע מהטעות הנפוצה ולחשוב שכולם חושבים, חווים
      ופועלים כמוני.

      אני כותב על שינוי השיטה, גם בשאר התגובות שלי לפוסט הזה ולתגובות האחרים עליו, וטוען שהוא מתרחש בהדרגה כבר עכשיו, כי הנהלת גוגל לא הייתה מכריזה על שינוי כל כך רדיקלי אם היא מתכננת להפעיל אותו בבת אחת רק בעוד שנתיים, ולכן מי שמספר שזה עוד לא חל עליו איננו יודע אם זה לא יחול עליו מחר בבוקר.

      אני כותב בעיקר על הבעיות הצפויות וממעט לכתוב על פתרונות מתאימים, אלא ברמה הכללית ביותר. אחת הסיבות העיקריות היא שבפורום פומבי מרבית המגיבים למה שאני כותב אינם מגיבים לעניין אלא מגיבים מהבטן ומתוך האינטרס העסקי שלהם, וזה חוסם להם כל אפשרות לחשיבה אובייקטיבית ואחראית כלפי הלקוחות שלהם וכלפי העסק שהקימו. המסגרת הנאותה לדיון ויישום פתרונות מעשיים היא ישיבות סיעור המוחות השבועיות, הנערכות במעט מאד משרדי קידום, או מסגרות סיעור מוחות ממושך יחסית שחבריהן התאספו יחד ממקומות עבודה שונים לצורך זה. הכלים המופעלים במסגרות הללו הם כושר ההמצאה והחשיבה הביקורתית, ומי שחסר אותם מסולק בדרך זו או אחרת. אבל מי רשאי לסלק מפורום פומבי את מי שכל תרומתו היא שורה אחת שמהללת את כותב הפוסט או מזלזלת בו, או אפילו רק הצבעה עם האצבע למעלה או למטה. ומי שרואים הרבה הצבעות שליליות נוטים לחשוב שמה שהיה כתוב בתגובה זה שטויות.

     • תודה רבה עמנואל על שהקדשת מזמנך לכתוב את התגובה המקצועית הזו
      מאוד נהנתי לקרוא אותה.
      את התגובה רשמתי בדף WORD ושמרתי בתקייית SEO.

     • עמנואל חבל שאתה “ממעט לכתוב על פתרונות” וכן כותב באריכות כמה כולםםםם חוץ ממך לא מבינים דבר וחצי דבר.
      אם אתה מבין כל כך הרבה שתף אותנו בפתרונות שלך.
      רק לכתוב “זקן” זה לא מספיק

 6. מאמר טוב אבל משאיר לא מעט נושאים בלי התייחסות.

  למשל אתה כותב:
  לא הגיוני שאתר יוציא קישור לאתר מתחרה ישיר או בתחום העיקרי שלו
  לא מסכימה אתך, קוראים לזה מאמרי אורח ומאט קטס התייחס לזה כבר בעבר.

  גם לגבי השורה:
  התשובה היא לא. אם בדוגמא הקודמת הסכמנו שדובר על קישור טוב למה שעכשיו המצב יהיה שונה?

  אפשר להתווכח. גוגל אולי לא אפגע אבל האם הוא ייתן יחס לקישור הזה? זה כבר עניין אחר שתלוי בן השאר בכמה המאמר ישן.

  בכל מקרה, אתה כותב :
  מאמר הקודם דנו בשינוי הדרך בה אנחנו צריכים לקדם את האתר.
  אפשר בבקשה קישור למאמר שאתה מתייחס אליו?

 7. מה לגביי אתרי מאמרים ? כיצד גוגל מתייחסת אליהם היום ? וכיצד לדעתך היא תתייחס אליהם בעוד שנתיים ?
  ייתכן שקישורים שיוצאים מאתרי מאמרים למעשה יפגעו במיקום האתר בעתיד?

  • אופיר ורדי

   לפי דעתי קישורים מאתרי מאמרים לא יכולים להוות בסיס לקידום האתר. אולי אם יש כמה זה לא יזיק ואולי קצת יעזור אבל לא יותר מזה

 8. אני לא רואה שום דבר חדש בפוסט הזה..

 9. פבל שלום ,
  האם ניתן לעשות לדף הבית מספר דפים אחד אחרי השני עם תוכן שונה ?

 10. מאמר מאד לא מקצועי שנועד לפרסם את הכותב שלו ולא נותן תועלת כלשהי לקוראים… יש עשרות אם לא מאות מאמרים דומים ברשת מאז פנגווין הראשון שמתפלספים בנוגע לבניית קישורים אבל תכלס לא אומרים משהו מבוסס או אמפירי. פשוט אוויר.

 11. ואני לא מדבר על דפי נחיתה
  תודה

 12. אני לא נוהג להתערב בדיונים מהסוג הזה בדרך כלל, כי ניכר שהרבה מדברים מתיאוריות שהם קראו, ולא מנסיון… אבל הפעם, חשוב היה לי לחלוק 3 מסקנות מאלפי הדולרים שאנחנו שופכים באופן קבוע על ניסויים של קידום אתרים בגוגל חו”ל (ארה”ב ואנגליה בפרט).

  בתור עובד בחברה שמספקת שירותי בניית קישורים גם ללקוחות שאינם לקוחות קצה, ובתור מישהו שממשיך לעשות ניסויים, אני יכול להרשות לעצמי להגיד דברים ולעמוד מאחוריהם:

  1) כתבות אורח עובדות, ועובדות טוב. בניגוד למה שזקן השבט טוען לגבי הצורך המובהק באיתותים, יש לי לקוחות שמדורגים במקומות הראשונים (1-3) במילים שמוגדרות קשות יחסית – בעיקר ע”י כתבות אורח, שלצערי הרב אומנם מייצרות ממש (אבל ממש) מעט איתותי שביעות רצון, אבל מה הם כן מייצרות? דירוגים…

  איזה כתבות בדיוק עובדות ואיזה לא, איזה אתרים נדרשים, באיזה מאפיינים להתמקד, ממה להימנע וכו’ וכו’ – זה כבר סיפור אחר, וכמובן לא משהו שאני אחשוף בפורום הזה.

  עד מתי זה ימשך? האם השמיים נופלים מחר חס ושלום? לא יודע, ולא מעניין אותי – אני באתי להתעסק במה שעובד כבר קרוב לשנה וחצי מאז הפינגווין הראשון, לא מה יהיה עוד שנה וחצי מהיום, זה לא מעניין כרגע (עם דגש על כרגע), אי אפשר להבטיח ללקוחות עבודה טבעית וטובה לפי הקוים המנחים של גוגל ש”אמורה” להביא להם תוצאות ולהשאיר אותם לקוח חודשים ארוכים ללא תוצאות קונקרטיות, נכון? בצורה דומה, אי אפשר להרויח כסף מנכסים עצמיים עכשיו, אם עושים עבודה שאמורה להיות טובה מתישהו בעתיד, וגם שופכים עליה הרבה יותר כסף.

  2) תוכן רלוונטי – זה טוב, בייחוד אם אתם רוצים לנסות בכל מחיר להימנע מענישה ידנית. האם זה קריטי לדירוג גרידא? ממש לא – מוכן לפרט בנושא למי שלא מאמין. בקצרה: מילה תחרותית יחסית עם 40,000+ חיפושים חודשיים בארה”ב בלבד מדורגת כרגע במקום ה-2 חודשיים אחרי שהתחלנו לעבוד קשה על הלקוח, תוך שימוש בתוכן לא רלוונטי (הוא תוכן טוב, אבל לא רלוונטי לקישור). קיבלנו את האתר במקום 19 -הלקוח מודע לסיכונים, ואנחנו כמובן עושים פעילות מיסוך ענפה על מנת למזער פה סיכונים, רק רציתי שידעו – יש הרבה מיסאינפורציה בתחום.

  3) קישורי nofollow מאתרים טובים – בניגוד לכל השמועות וכל הדעות בנושא, בדקתי את זה בצורה נקייה – מילה קשה בתחום אמל”חים ואביזרים לנשק עם עשרות אלפי חיפושים זינקה לאיזור מקום 30 אחרי חודשיים שלא ראו אותה באף מקום, פחות מ-24 שעות (!) אחרי שהוספנו קישור nofollow מעמוד סופר-רלוונטי שסה”כ מקשר לעמוד פנימי באתר שלנו. הקישור הוא דרך אגב קישור URL פשוט, אין שום אנקור פלאי. לא עשינו פעילות נוספת, ולמי שתולה ביד המקרה – הסרנו את הקישור למשך יומיים, הדירוג נעלם ליומיים, ומאז שהחזרנו את הקישור עד היום (איזור חודש וחצי) האתר מופיע קבוע בטופ 30 (היום הוא כבר נושק לעמוד הראשון, אבל זה כבר תוצאה של עבודה נוספת…).

  לסיכום – להיזהר מתיאוריות ומיסאינפורמציה שמציפות את כל עולם הSEO, גם אצל הבלוגים וה”מומחים” הגדולים.

  עדי פרידמן
  לינקשייק.

  • אופיר ורדי

   עדי שלום

   המטרה במאמר הזה היא להראות את הצד הסופר לבן בבניית קישורים. מדובר על מחשבה שגם בטוח הארוך הסיכון לקבל עונש כלשהו נמוך יחסית (אם כי גם קיים). אם אתה רוצה לקבל מיקומים בטווח הקצר או שאתה מוכן לקבל סיכון גבוה יותר לענישה אז טווח הפעולות האפשרי רחב משמעותי. נתת בתגובה שלך דוגמאות מעכשיו – יתכן שהאתרים האלו יעופו בעתיד הקרוב / בינוני.

   • היי אופיר\עדי,
    אני מצטט את אופיר:
    “המטרה במאמר הזה היא להראות את הצד הסופר לבן בבניית קישורים”

    אין בעיה,אני סופר לבן, אני בלוגר שכותב על החיים שלי ומקשר לאתרים שונים,ספורט שאני יעשה היום +אוכל שאני יאכל בדרך+ טיול שאני מתכנן לצפון+מוזיקה שאשמע בדרך.אז אני אקשר ל 4 אתרים שונים, זה טבעי וזה מקדם.

    זאת הכוונה שלי ויש המון דברים שאני מסכים עם עדי.
    ובגלל זה אני חושב שהמאמר מטעה, כל עולם ה SEO הוא ענן אחד גדול. תפסיקו לחיות בעולם של אשליות ושל סיגנלים החברתיים. אני לא מזלזל בזה אבל זה לא אומר שקישורים כאלה לא טובים ולא עובדים.

    עידן

    • עידן, מה המבחן האובייקטיבי לזה ש”קישור X עובד”?

     • עולם ה SEO מורכב מאוד, ואין לי את התשובה המדוייקת שאתה מחפש ואני גם בטוח שלך אין את התשובה הזאת אלה רק לגוגל, אלה ש”מצווים” עליך מה לעשות. אז בוא נמשיך לנחש מהן עשרת הדברות של גוגל רק שמט קץ עדיין לא קיבל את התורה או יותר נכון קיבל ולא העביר לנו אותה.

      בלוגפוסט בעיניי טבעי (הרי הכותב פלוני אלמוני החליט לכתוב פוסט על מה שעולה לו בראש) ובמבחן התוצאה הוא מניב תוצאות גם לטווח הארוך אם אתה יודע לעשות את זה במקצועיות.(מבחינתי רשת בלוגים פרטית מקצועית \מאמר אורח יש להם את אותו משקל השאלה היא האם אתה יודע לעשות בידול תשתיתי מקצועי והגיוני ביותר).

      לסיכום: קישור שעובד = בלוגפוסט\פוסט אורח איכותי (ובמקרה שלנו בלוגפוסט שמקשר ל 6-7 אתרים שונים )
      עידן

     • עידן, אני כן מחפש תשובות כמה שיותר עדכניות ומדוייקות, והנהלת גוגל נעשתה בשנים האחרונות הרבה יותר נדיבה בחשיפת מידע.

      האם אתה מביא קישור מבלוגפוסט או פוסט אורח איכותיים כדוגמא (!) לקישור איכותי, או שאתה טוען שרק (!) קישור מבלוגפוסט או פוסט אורח איכותיים נחשב בעיני המערכת של גוגל לקישור “שעובד”?

      ומה אם מאותו פוסט יוצאים 8 קישורים או יותר? ומה אם קוראי הפוסט אינם משתמשים בקישור? או שהם מאוכזבים מאד ממה שמצאו באתר המקושר?

     • גוגל תמיד יחשפו כמה שפחות שיטות שבשטח הן עובדות כדי להמנע ממניפולציות מטורפות כמו שכולנו מכירים.
      אתה יכול לבחור להאמין להם או שלא..ואני לא מאמין להם.אני מאמין רק למה שעובד.קוראים לזה “ניסוי וטעיה” .

      לא אציג בפנך דוגמאת קישורים שלי. אני רק טוען זאת על בסיס תוצאות מוכחות לטווח ארוך שקיבלתי. התוצאות האלה הן שילוב של בלוגפוסטים + עוד שיטות קידום נוספות( להזכירך בתגובה למעלה כתבתי שאני לא נשען על השיטה הזאת ב100% על מנת לקדם אתר).
      קישור שעובד = קישור מאתר איכותי , אתר איכותי = תוכן,היררכיה,גולשים,וותק,קישורים ועוד הרבה הרבה.

      לגבי ה 8 קישורים יוצאים , לדעתי לא כולם חייבים ללחוץ על הקישורים ואם הם בחרו לא להשתמש בקישור או שהקישור מאכזב אותם זה עדיין לא אומר שהקישור גרוע. אם אני מקשר במילה “אייס קפה” לדף פנימי של אתר ארומה ישראל והגולשים לא לחצו בכלל על הקישור שלי כי הבינו מה זה “אייס קפה” מהכרות שלהם עם המוצר , אז זה לא הופך את הבלוג שלי לבלוג ספאם רוסי כמו שאופיר טוען.

  • עדי פרידמן,

   מאכזב אותי לראות שגם אתה מתקשה להבין את פעולתה של מערכת מורכבת במיוחד שנמצאת, מעל לכל, במצב של מעבר הדרגתי משיטת פעולה אחת לשיטת פעולה שונה בתכלית. חשוב לצורך זה על המאפיינים לאורך זמן של שינויים רדיקליים במבנה ובתורת הלחימה של מערכות צבאיות, ממשלתיות ומשפטיות גדולות.

   אם הנהלת גוגל הייתה מחליטה (בוא נניח שהיא מסוגלת) להחליף את האלגוריתם ש/ל “פינגווין” או את שיטת דירוג תוצאות החיפוש, בבת אחת ב-1 לינואר 2013, היית מגלה מזמן שמה שהניסיון (והניסויים היקרים) לימדו אותך הפך בבת אחת לשגוי.

   אבל אם החלפת האלגוריתם או שיטת הדירוג מתבצעת בהדרגה (אנחנו צופים מדי יום בפורומים בתלונות חדשות שאתר המתלונן נענש ועף מצמרת תוצאות החיפוש, בעוד שאחרים מתרברבים שפעלו באותה “שיטת קידום” בדיוק ולא אונה להם כל רע!) יש שתי אפשרויות: קיומו של מצב ביניים מתמשך, שבו על כל תוצאת חיפוש באינדקס מופעלת שיטת ביניים (!) שמשלבת בתוכה את שתי השיטות, ועם הזמן, משקל השיטה החדשה הולך וגובר, על חשבון שרידי השיטה הישנה, עד למועד שאין בו יותר כל זכר לשיטה הישנה.

   מסתבר שהנהלת גוגל בחרה כפי הנראה בדרך אחרת, הנרמזת מההודעות שהחלו לפני כ-3 שנים, ששינוי אלגוריתם מינורי, או הרצה נוספת של שינוי אלגוריתם כמו “פנדה” או
   “פינגווין” יופעל על למשל “1.8% מכלל ביטויי החיפוש”. משמעות הדבר היא שוב אחת מן השניים: שתוצאות החיפוש לאותם 1.8% ידורגו על פי שילוב של שני האלגוריתמים, או שיטות הדירוג, אבל בכולן משקל האלגוריתם או השיטה החדשה יעלה מעכשיו; או שעל תוצאות החיפוש לאותם 1.8% (שמתווספים לאחר ההרצה הראשונה לשיעור השינוי המצטבר של ההרצות הקודמות) יופעל במלואו (!) האלגוריתם החדש או שיטת הדירוג החדשה, בעוד שהאלגוריתם הישן, או שיטת הדירוג הישנה, יופעלו מעכשיו במלואם על שיעור עוד יותר קטן מכלל תוצאות החיפוש.

   אם הנהלת גוגל תחליט משום מה, לציין ליד כל תוצאות חיפוש על פי איזה אלגוריתם או שיטת דירוג מחושב ציון הרלוונטיות שלה לביטוי החיפוש הנתון, תוכל סוף-סוף להתרברב שאתה וחברייך למשרד יודעים “מה עובד” ומה לא עובד, אם כי זה לא יקנה לכם שום יתרון תחרותי.

 13. ברור שהיום האפשרות לקבל קישור ממש טבעי וטוב היא מאוד שולית.
  כפי שנאמר כאן הסיכוי שמתחרה ישיר שלי ימליץ עלי היא אפס.
  הסיכוי שמישהו שכותב על קידום אתרים יזכיר ויפנה בעצמו לאתר של יועץ שיווק הוא די קטן אלא אם כן אותו יועץ שיווק יבקש את הקישור ממקדם האתרים – ואז זה עלול להיחשב ללא טבעי.
  ואנחנו לא מדברים כאן על מותגי על שהם כן יקבלו קישורים טבעיים.
  השאלה היא אם כל נושא הקישורים כמעט לא רלוונטי – מה נשאר כן רלוונטי בקידום האתר ?
  התשובה שלי לזה היא שמקדם אתרים חייב להיות גם מומחה בשיווק ופרסום בכלל בכדי להשיג תנועה קונים לאתר מכיוון שהמחשבה על קידום בלבד כבר לא מספיקה

  • דורון, מקדם אתרים שנוטש את הקידום האורגני כדי להפוך תוך 140 שעות לימוד (שוליה של סנדלר לומד יותר!) ל”מומחה לשיווק ופרסום באינטרנט”, ימצא בפרסום הממומן ובפרסום במדיה החברתית את כל המתחרים שלו מהקידום האורגני, שנמלטו גם הם לשם.

   הוא שוב יגלה שבשל הרגלי הגלישה של משתמשי מנועי החיפוש והמדיה החברתית, אם 300 “מומחי שיווק ופרסום” מתחרים על 10 המודעות העליונות וכו’, רק 10 מהם יצליחו ו-290 האחרים, והוא בדרך כלל ביניהם, ייכשלו בהכרח!

   בכל ערוצי השיווק האינטרנטי מה שמכריע בין הצלחה לכישלון הוא גובה תקציב הקידום\פרסום, בתוספת הכשרון ורמת ההשכלה של המומחה. הנהלת גוגל ממליצה עכשיו לבעלי האתרים להשקיע ביצירת חווית ביקור עילאית, שעולה על חווית הביקור המעולה שבתוצאות החיפוש המתחרות.

   מי שרק למד “לבנות” קישורים או לנהל מסע פרסום ממומן, או לשתול המלצות מזויפות במדיה החברתית, חסר את הכישורים האישיים וההכשרה המקצועית הדרושים מעכשיו. זאת הנקמה המתוקה של הנהלת גוגל במי שתיחמנו מזה שנים את מנוע החיפוש והעיפו מהצמרת תוצאות חיפוש ראויות באמצעות מתקפת קישורי ספאם זדונית.

   • עמנואל, אם פעם היה מספיק להיות מקדם אתרים שדואג רק להעלות את האתר בתוצאות למיקומים גבוהים בגוגל היום זה לא מספיק, כי צריך לתת חוויה יותר כללית לגולש וחלק מהחוויה הכללית היא ביישום של כללי מכירה פרסום ושיווק נכונים, כי מה יעזור לבעל אתר להיות במצב שהאתר שלו קודם אבל התוכן באתר לא מעודד את הגולש לפעולה ?! מה יעזור H1 H2 ו H3 אם אף אחד לא יתקשר ?
    כל בעל עסק צריך להחליט איזה תקציב הוא מפנה לשיווק ואיך כדאי לו להשקיע את אותו תקציב בכדי להגיע למקסימום מכירות, כי מטרת כל עסק היא מכירות ולא קידום אתרים בגוגל.
    והיום מקדמי אתרים רבים עוסקים גם בשיווק וגם בפרסום בגוגל ולדעתי הם יכולים לתת ללקוח את הפתרון הכולל בצורה עדיפה על פני מקדם אתרים שאינו עוסק בכל דבר אחר, ואני לא מדבר על תקציבי קידום של חברות ענק שאליהם אתה תמיד מתייחס, רוב העסקים שפונים למקדמי אתרים הם עסקים קטנים.
    מובן שבכדי להיות טובים בכל תחום צריך ללמוד הרבה ולהתעדכן כל הזמן, אבל זה נכון לכל תחום, ומי כמוך יודע שבכל תחום יש מקצוענים ויש חאפרים…

    • דורון, גם אני לא מדבר על חברות ענק. אבל מרבית מקבלי ההחלטות בעסקים קטנים ובינוניים, ומי שמייעץ להם, לא מצליחים עדיין להפנים את העובדה שערוצי השיווק והפרסום באינטרנט מהווים שוק מונופוליסטי, שבו אם לא השקעת מספיק כדי להעיף את המתחרים המחזיקים במונופול, ולתפוס את מקומם, אתה מפסיד את כל מה שהשקעת!

     ההגיון מחייב לכן להוציא על השיווק כמה שיותר, אבל מקבלי ההחלטות רגילים לבקש הצעות מחיר כדי להוציא כמה שפחות! מי שיש לו שכל ורוצה להצליח בתנאים אלה חייב להיות מוכן לממן את כל עלויות השיווק עד שיצליח, אבל בלי דעת מראש כמה השיווק יעלה; או להחליט מראש שהוא מוכן לסכן (!) סכום מסויים ולא יותר; או לא להיכנס לשוק מונופוליסטי בכלל.

     פיזור תקציב השיווק על פני ערוצים אחדים, כפי שאתה מציע, מבטיח תעסוקה ליועץ השיווק, אבל גם סבירות גבוהה ביותר לכך שתקציב כל אחד מהערוצים לא יספיק להשגת ניצחון על המתחרים שבאותו ערוץ, ולאבדן כל תקציב השיווק ללא כל תוצאות.

     • עמנואל, למה אתה רואה זאת כשוק מונופליסטי ולא שוק שמבוסס על היררכיה רשתית?
      אילו שני דברים שונים.
      כל עסק שמקדם אתר יכול לעשות זאת בכמה ערוצים – ואם אנו מדברים על קידום במנוע חיפוש – הוא יכול וצריך לעשות זאת על בסיס של כמה וכמה מילות מפתח (זנב ארוך וכו’).
      זה אומנם דורש משאבים רבים ועל כך אני מסכים מאוד – אבל זה לא ממש מונופול ויש אפשרות לעסקים ואתרים קטנים להפוך לסוג של “כוכבי רשתות משנה” ל תקציבים של קונצרנים.

     • אוהד, האגדה של ביטויי זנב ארוך שאינם תחרותיים, אבל מניבים מספיק מכירות כדי להצדיק את עלות עבודת הקידום, הפסיקה להיות נכונה בכל שוק זנב ארוך (משמע, תוצאות החיפוש לביטוי חיפוש נתון) שהפך עם הזמן לתחרותי. למעשה, במקרים רבים מאד ביטוי הזנב הארוך הוא עוד יותר תחרותי מביטויי הזנב הארוך, כי מי שנמצא בצמרת תוצאות החיפוש לביטוי הראש חומד גם את הלקוחות ששואלים ביטויי זנב ארוך, ויש לו מכירות שיממנו את זה, ומי שחושש להתמודד על מקום בצמרת בביטוי הראש, סבור שאין לו ברירה אלא להתחרות על ביטויי הזנב הארוך.

      בהיררכיה רשתית מרבית המשווקים מרוויחים משהו, למעט מי שברמה התחתונה בפירמידה, ולא מוכשרת ולא מצליחה להפוך למשווקים מוצלחים – אלו הם המפסידים. בקידום בתוצאות האורגניות, אם יש 300 מתחרים על עשרת המקומות העליונים) רק 10 מצליחים לרכז בידיהם קרוב ל-100% מהכניסות והמכירות, ו-290 מפסידים בהכרח. ואם יש 3,000 משווקים באותו ביטוי חיפוש? עדיין רק 10 מרוויחים, ו-2,990 מפסידים בהכרח. זה הרבה יותר קרוב לשוק מונופוליסטי, שבו רבים חומדים את המונופול, אבל כדי לזכות במונופול שמוחזק כבר על ידי מישהו אחר, עלייך לחסל אותו על ידי הדבקת פצצה למכונית שלו.

     • עמנואל, מה השטויות האלה “ההיגיון מחייב להוציא על שיווק כמה שיותר” ?!
      ההיגיון של מי מחייב ?
      ההיגיון שלך כמקבל הכסף ?
      וניסיונות ההפחדה שלך בסיגנון אם לא תשלם לי כל מה שאני רוצה בלי הגבלה אז אתה “שורף את הכסף” זו מניפולציה זולה!
      כל עוד לקוחות לא יכולים באמת להשוות בין מקדמי אתרים כל מה שאתה אומר זה דיבור של איש מכירות !
      נ.ב. יש יותר “זקנים” ממך

     • דורון,
      א. אני לא מוכר עבודת קידום ללקוחות, לא מוכר קישורים, לא מוכר “מאמרים”, ורק מציג פה, במדור ה”שאלות ותשובות” ובפורומים אחרים את מה שלמדתי אודות מדיניות הנהלת גוגל, מאז שהתחלתי לעסוק (רק) בקידום אתרים, רובם המכריע מארה”ב, לפני כ-15 שנים.

      ב. מי שמכיר אותי כאן יודע שאני מחשיב את העבודה עבור לקוחות כמודל העסקי הגרוע ביותר האפשרי עבור מקדם אתרים מוכשר או משרד קידום המעסיק 10 עובדים ויותר. (נו טוב, לבונה אתרים וליועץ שיווק אין ממש ברירה.)

      ג.אפשר בהחלט שמה שכתבתי (“ההיגיון מחייב להוציא על שיווק כמה שיותר”) זה שטות מוחלטת. כדי להוכיח לי שזה אכן כך, תואיל לתאר את העקרונות שעל פיהם אפשר לחשב באופן רציונלי כמה יש להוציא על שיווק (קידום) בתוצאות החיפוש האורגניות, כדי לעלות ממקום 11 למקום 10 בביטוי כמו “מיחזור משכנתא”. (אני מדבר על עקרונות התחשיב ולא על פרטיו.)

      ד. אני מכנה את עצמי “זקן השבט”, ולתואר הזה היה ראוי גם מישהו שהתחיל לעסוק בלעדית בתחום הזה לפני 15 שנים, בהיותו בן 20, ולא כמוני בן 50.

     • עמנואל אני מצטער אבל אני לא מסכים אתך ולדעתי אתה קצת מגזים וקצת קיצוני. אני אומנם הראשון לטעון שיש היררכיה וסייבר אוטופים נאיבים כי לא באמת אפשר להרים פעילות באנטרנט עם מיעוט משאבים.
      מצד שני,זנב ארוך הוא חשוב וזה לא אגדה. הרעיון הוא שלא עובדים על מילת מפתח בלבד אלא על “הקשר”.
      ברור שקידום כזה גם דורש משאבים – אבל זה עדיין לא המקום של מונופול בו יש שחקן יחיד (דרך אגב, אפילו עם סופרים את עשר התוצאות הראשונות – זה 9 יותר ממונופול ושמונה יותר מדואפול, בלי להוסיף את תוצאות הקידום הממומן שמגדילות עוד טיפה את ההיבט).
      יכול להיות שאני מדבר מנסיוני הדל ביחס אליך וממיעוט הקידומים שאני עושה (אני עובד רק על פרוייקטים בבעלותי, לא עושה SEO לאחרים וכרגע לפחות רק על השוק הישראלי).
      אך לפחות מניסיון זה יהיה לך קשה לשכנע אותי שאני טועה 🙂

  • “כפי שנאמר כאן הסיכוי שמתחרה ישיר שלי ימליץ עלי היא אפס”

   לא רק שהסיכוי לא אפס, זה אפילו קל לביצוע. משהו קשה לביצוע, זה לסמן אתר ספציפי בתור מטרה, ולהוציא ממנו את הקישור.

   • עמנואל אני מצטער אבל אני לא מסכים אתך ולדעתי אתה קצת מגזים וקצת קיצוני. אני אומנם הראשון לטעון שיש היררכיה וסייבר אוטופים נאיבים כי לא באמת אפשר להרים פעילות באנטרנט עם מיעוט משאבים.
    מצד שני,זנב ארוך הוא חשוב וזה לא אגדה. הרעיון הוא שלא עובדים על מילת מפתח בלבד אלא על “הקשר”.
    ברור שקידום כזה גם דורש משאבים – אבל זה עדיין לא המקום של מונופול בו יש שחקן יחיד (דרך אגב, אפילו עם סופרים את עשר התוצאות הראשונות – זה 9 יותר ממונופול ושמונה יותר מדואפול, בלי להוסיף את תוצאות הקידום הממומן שמגדילות עוד טיפה את ההיבט).
    יכול להיות שאני מדבר מנסיוני הדל ביחס אליך וממיעוט הקידומים שאני עושה (אני עובד רק על פרוייקטים בבעלותי, לא עושה SEO לאחרים וכרגע לפחות רק על השוק הישראלי).
    אך לפחות מניסיון זה יהיה לך קשה לשכנע אותי שאני טועה 🙂

    • אוהד,

     א. הנהלת גוגל עושה מעשה קיצוני: היא נוטשת בהדרגה את שיטת הקישורים ששירתה אותה כ-13 שנים ומחליפה אותה בשיטה הפוכה. אם עד עכשיו היה מישהו בגוגל (יש להניח שזה היה צוות גדול) שהחליט איך הוא בוחר להגדיר רלוונטיות, ואיך ליישם את ההגדרה הזו בשיטת דירוג תוצאות החיפוש, מעכשיו אין יותר מישהו בגוגל שמגדיר ומיישם רלוונטיות, ולעומת זאת אלגוריתמים לכל ביטוי חיפוש לומדים לבד (machine learning) איך אוכלוסיית משתמשי גוגל ששאלה את אותו ביטוי בחרה להגדיר רלוונטיות לשאלה שלה, על פי ההעדפות האופייניות לאותה אוכלוסייה (העובדה שלמשל 70% מעדיפים צורה אחת של רלוונטיות ו-30% מעדיפים צורה הפוכה, היא עצמה אחד המאפיינים של כל האוכלוסייה ששאלה את אותו ביטוי חיפוש).

     ב. אם הנהלת גוגל עושה מעשה כל כך קיצוני ומחוללת מהפכה של ממש, אתה רוצה ש”אמרח” את עמיתיי למקצוע, שקוראים פה את מסקנות החקירה שלי את מדיניות הנהלת גוגל בעבר ובהווה, רק משום שעמיתיי הם כמעט ללא יוצא מן הכלל סוחרי עבודת קידום שלא אוהבים טלטולים קשים?

     ג. מחקר קטן שעשיתי לפני כשש שנים, ולימדתי את תוצאותיו בסמינרים לקידום אתרים בזירות תחרותיות, מצא שקידום ביטויי זנב ארוך בתוצאות החיפוש האורגניות היא דרך מאד לא יעילה (אחוזים ספורים מיעילות מירבית), ושיש אמצעים חלופיים להשגת תוצאות מירביות.

     ד. בתורת הכלכלה אין שם לשוק שבו 10 משווקים, מתוך עשרות, מאות או מאות אלפים, זוכים יחד בקרוב ל-100% מהמכירות, עם העדפה גדולה ל-3-4 מהם, ולכל השאר 0 מכירות! מרבית השווקים מתקרבים ללינאריות – אתה משקיע הרבה ומרוויח הרבה, או משקיע מעט ומרוויח מעט.

     ה. אם אתה עובד על אתרים בבעלותך תבין בקלות את ההבדל שאני מציג לדורון באחת התגובות פה: אם אתה עובד על אתר בבעלותך, מתי אתה מפסיק את עבודת הקידום? יש להניח, שאם יש לך את האישיות המתאימה לעיסוק כזה, אתה תעבוד עד שתשיג את המקום הראשון, ותמשיך לעבוד ברצף כדי לשמור עליו. אבל אם אתה עובד על אתר של לקוח, אתה נאלץ להפסיק לעבוד בכל פעם שנגמר התקציב החודשי. זה מה שמבטיח את כשלון מרבית הלקוחות.

 14. גם אם העובדות מוכרות הן מרוכזות כאן בצורה ברורה ומודגשת. מה שחשוב יותר זה שלאור הנאמר כאן לי ברור שגוגל (לפחות בשלב זה) נתנה מכת מחץ אנושה לבעלי אתרים בינוניים וקטנים (ואיתם את רוב שוק מקדמי האתרים בישראל!)היות ואם לא מדובר באתר גדול/בעל מחלקת יחסי ציבור/או בעל תחום עיסוק “סקסי” במיוחד, קשה מאוד לאתר ממוצע לחדש/לעניין/לתרום משהו בעל ערך ברמה השוטפת ובשל כך מעודדת מקדמי אתרים (הרעבים ליצר עבודה עבור לקוחותיהם) ליצור זבל מסוג חדש במטרה לייצר מידע מהזן ה”איכותי”. זבל מהסוג של פעילות סתמית במדיה חברתית וכו’.במילים אחרות המידע כאן תקף לעבודת קידום בחו”ל,ל leaders או לבעלי תחום מגניב.רוב האתרים בישראל לא נופלים אל אחת מהאפשרויות הללו…

  • איתי ברנר

   אני נוטה להסכים, גם רוב מקרי הבוחן שהיו בכנס הסתמכו על אתרים של מותגים מאוד מובילים…

   • איתי, אז מה? מה הוא שיעור ביטויי החיפוש, מתוך כלל ביטויי החיפוש (או אפילו על פי מספר משתמשי מנוע חיפוש) שרומזים על כך שהמשתמש מחפש משהו שבין תוצאות החיפוש עבורו נמצא גם מותג ידוע?

  • ורדה, “העובדות המוכרות” שעליהן את מדברת הן סיפור ישן מימי הופעת שינויי האלגוריתם “פנדה” ו”פינגווין”. מאז מתרבים הסימנים המשכנעים שבנהלת גוגל נוטשת בהדרגה את שיטת הקישורים ומחליפה אותה בשיטת דירוג תוצאות החיפוש על פי רמת שביעות הרצון היחסית של אוכלוסיית מבקרי תוצאת החיפוש.

   הנהלת גוגל מדברת אל בעלי האתרים מעל לראשי מקדמי האתרים, כדי לשכנע אותם להיפטר ממקדמי האתרים ולשכור במקומם בעלי מקצוע מוכשרים שהוכשרו ליצור חווית ביקור עילאית, העולה על חווית הביקור המצויינת שבתוצאות החיפוש המתחרות.

  • אופיר ורדי

   ורדה את צודקת – בשנת 2002 היו 10 תוצאות בעמוד הראשון ותחרות מועטה. היום יש 10 תוצאות ותחרות רבה. עדיין 10 אתרים יהיו בעמוד הראשון – השאלה מי…

 15. מאמר יפה ונחמד – מודה כיף לקרוא את המאמרים בבלוג הזה ועוד יותר מהנה לקרוא את הוויכוחים והדיונים הנלווים אליו.
  דעתי הצנועה בנושא היא שלא באמת ניתן להפריד את SEO ובתוכו את תהליך בניית הקישורים מעבודת השיווק הכללית. הקידום האורגני צריך להיות חלק מתכנית שיווקית מלאה. הם פשוט צריכים להשפיע האחד על השני וכך גם הקישורים יהיו טבעיים.
  אפשר לדוגמא לקבל קישורים טבעיים כאלו מלקוחות מרוצים (עם דוחפים אותם או מעודדים אותם לעשות כך) ליצור תכנים של לינק בייט שיביא אפילו מתחרים לקשר אליכם וכדומה – כל זה חלק מתוכנית שיווק כללית ומתכנון של העסק עצמו.

  • אוהד, מה זה “תכנית שיווקית מלאה”?

   ולמה שקישור מאתר של חברת ניקיון למשרדים, שהיא לקוח מרוצה של חנות לאספקת חומרי ניקוי ומקשרת לאתר החנות, יגרום למבקרים של אתר חברת הניקיון להשתמש בקישור? ומה אם אתר חנות חומרי הניקיון מאכזב מאד את המבקרים בו?

   • 1. כשאני אומר “תוכנית שיווקית מלאה”, אני מתכוון לתוכנית שכל תחומי השיווק בה עובדים בסינרגיה. מרבית הפעמים, תחום קידום האתר נשאר לעיסוק בפני עצמו והוא עובד באופן מנותק מהשיווק והחיים של העסק / מוצר. הרעיון הוא שלדעתי מאוד חשוב לוודא שהכל עובד ביחד (בעיניי גם תחומים נוספים, כמו תכנון המוצר, בניית המערכת הארגונית וכו’ – אבל באמת קל לומר).
    זה לא פשוט לעשות זאת, וזה עוד יותר מסובך כאשר חברה חיצונית או נותן שירות מקדם את האתר ולא בעל העסק או אחראי על השיווק בעצמו מחד ובחברות וארגונים גדולים מאידך. באופן כללי החוסר בסינרגיה זו לדעתי נפוץ מאוד.
    זה נכון בדברים קטנים לדוגמא:
    א. חוסר כתובת של האתר על העסק במסמכים רשמיים.
    ב. אי הפיכה של תכנים איכותיים שנוצרים בעסק (כמו הצעות מחיר מפורטות ויחודיות שיכולות לשמש כדוגמא ללקוחות עתידיים או תשובות לשאלות של לקוחות) לתכנים דיגטילים למרות שליעיתים מדובר בתכנים הטובים ביותר ושנדרש הכי פחות מאמץ להשקעה בהם.
    ג. שיתופי פעולה שלא מלווים בשת”פ דיגטלי
    ואילו רק דוגמאות שאני חושב עליהם כרגע, יש עוד רבים אחרים. זה כמובן בא לביטוי בדברים גדולים יותר – אני רואה הרבה פעמים מוצרים או עסקים שאיש הדיגיטל שלהם או איש SEO עובד בצורה מנותקת לחלוטין משאר העשייה ה”טבעית” של העסק ולכן גם ה”טבעיות” האופציונאלית שכל מקדם מחפש – נפגעת.
    2. הרעיון של לעודד לינק מלקוחות או צרכנים לא נכון תמיד. בנוסף יכול להיות שהלינק מהדוגמה שנתת הכן לא יעזור, אבל לינקים אחרים דווקא כן. הרעיון הוא ליצור מסגרת / מערכת שמעודדת יצירת לינקים אילו (לא כספאם – אלא כעידוד וקיצור תהליך יצירת המלצה) וגם אם לינק אחד מעשר יעזור – סבבה.
    ג. אם אתר מאכזב את המבקרים בו והוא אתר לא טוב מבחינת תכניו – שום דבר לא רלוונטי ושום דבר לא יעזור. ברור גם שעדיף להשקיע בשיפור של האתר הנ”ל לפני שרצים להשקיע בלינקים וכדומה.

    • אוהד, אני מסכים בהחלט לדברייך. אזכיר רק שגוגל עובד בהדרגה (!) משיטת דירוג תוצאות החיפוש על פי תכונות הדפים המקשרים אל שיטת דירוג על פי רמת שביעות הרצון היחסית של אוכלוסיית מבקרי תוצאות החיפוש. משמעות הדבר היא שלא ברור (בעיקר עבור אתרים שמתמודדים בגוגל העולמי באנגלית) האם יש עוד צורך ותועלת “להשקיע בלינקים”.

     כאשר את מדבר על “שיפור” האתר, אתה מפספס את העיקר בקידום אתרים – אם כל ההשקעה בשיפור האתר העלתה אותו ממקום 98 למקום 79, עדיין יהיו לו 0 מכירות וכל ההשקעה הלכה לאיבוד. השיפור חייב להיות כזה שיקפיץ אותו למקומות 1-5 שבו מתרכזים בדרך כלל קרוב ל-100% מהכניסות והמכירות.

     • המשך:
      בתנאי שינוי שיטת הדירוג שתיארתי נוצר מצב שלמשל 70% מאוכלוסיית המבקרים באים מדפי תוצאות החיפוש, בזכות מיקום בצמרת שהושג בהשקעה בתוכן, והם שבעי רצון ביותר מהביקור, אבל 30% באים מקישורים “טבעיים” שנוצרים מאוחר יותר, והם מאוכזבים מהביקור כי מנהל האתר המקשר לא טרח להסביר היטב מה צפוי למצוא בדף באתר המקושר. 30% אלה יפילו את האתר המקושר ממיקומיו בצמרת!

 16. לא פלא שזקן השבט בחר לא להתייחס לתגובה הראוייה היחידה לפוסט הזה והיא זו של עדי מלינקשייק… נגד עובדות עמנואל הזקן לא יכול להתמודד… הוא יכול “להתלבש” רק על מקומות לא ברורים עד סתומים לחלוטין בעיני הקהל ולהעמיד פני מומחה… אבל לצטט את הוראות גוגל למנהלי אתרים לא הופכים אותו למומחה… זה בדיוק כמו לצטט טיפים של יאיר לפיד על איך לנהל משק בית… לסיכום – תאמינו למחקרים בלבד ולא לתיאוריות או שמועות וגם לא לטרור פסיכולוגי דוגמת זה של הזקן

  • דניאל, אם לא שמעת, בירושלים וסביבותיה לא היה חשמל למספר עצום של בתי אב. לי לא היה חשמל מיום חמישי בלילה ועד מוצאי שבת, קרוב לחצות.

   מי שמדבר על “מחקרים” בקידום אתרים, מתחייב לכללים מחמירים של עריכת מחקר ולא לקישקושים. תכליתו האולטימטיבית של “מחקר”, בכל תחום היא לגלות את הסיבה לתופעה שנצפתה.

   תגיד אתה לחברים שקוראים את התגובות שלך פה – מנהל אתר אחר יצר קישור מדף באתר המצויין שלו לדף הבית של האתר שלך. לא בוצעה שום פעולת קידום נוספת במשך שבועות אחדים, אבל ראית שהקישור אונדקס ושאותו דף באתר שלך עלה ממקום 11 למקום 9 בביטוי החיפוש הזהה לטקסט העוגן של הקישור הנ”ל.

   איך אתה (ועדי מ”לינקשייק”) יודע ים שהקישור המסויים הזה הוא הסיבה (!) לשינוי לטובה במיקום?

 17. מיכל כהן

  אופיר תודה. הדברים ידועים ובכל זאת עזרת להאיר, להחזיר למודעות ולעורר את החשיבה מחדש. ציינת כמה Patters של קישורים לא טבעיים ותוך כדי כך חשבתי על pattern נוסף: קישור שנוסף למאמר קיים – pattern מאד לא טבעי בעיני. כמה אתרים אמיתיים אתה מכיר שיחליטי יום בהיר אחד להוסיף קישור למאמר שעלה לפני שנתיים? נדיר מאד לדעתי בעולם הטבעי האמיתי. ולכן כתוספת למאמר שלך, הייתי ממליצה לבנות קישורים ע”י העלאת תכנים חדשים ולהפחית בקישורים ממאמרים ישנים. אשמח לשמוע את דעתך בנושא

  • אופיר ורדי

   מיכל זו שאלה מצויינת ואין לי תשובה חד משמעית. אני חושב שקישור שמתווסף לאתר סטטי שלא מעדכן תוכן קיים נראה בהחלט חשוד. אבל מה אם הקישור נמצא בתוך פסקה חדשה שנוספה באתר שמעדכן מידי פעם תוכן קיים? ומה עם מדובר באתר בסגנון ויקיפדיה שהתוכן בו כל הזמן מתעדכן?

   • אופיר, מה דינו של קישור לאתר של סופר שמפרסם רומן חדש מדי שלוש שנים, ושני דפיו הם דף ביוגרפיה ודף עם תקצירים של הרומנים הקודמים (מהסוג שמודפס על הכריכה האחורית). מה יש לעדכן באתר כזה עד להופעת הרומן הבא?

    דוגמאות נוספות: אתר שמוכר יאכטה יוקרתית יד שניה שמחירה מיליון דולר, אתר שמקבץ את יצירותיו של אמן שהלך לעולמו או מציג את קורות חייו ורשימת פרסומיו של מדען. ומה עם כל אתרי הזיכרון לחיילים שנפלו או נספו?

 18. אז זהו מיכל, גם אני חשבתי ככה בזמנו. ואכן זה נראה מאוד רציונאלי. רק מה לעשות שמה שאנחנו כבודדים (מהצד של המקדם המאניפולטיבי) חושבים, אינה טועמת בהכרח את המציאות עימה גוגל צריכה להתמודד.
  דוגמה הכי פשוטה: עמוד וויקיפדיה. פתאום לעמוד צריך לעדכן כמה ערכים ולהכניס קישורים חדשים (לאתרים חדשים בנושא, כתבות וכו’..)

  את מוזמנת לקרוא את כל הדיון שהעליתי בנושא:
  http://www.actv-tec.co.il/viewtopic.php?f=1&t=5306

 19. למעשה אתה מצביע(בעקיפין) שאתרי מאמרים(שיש בהם מאמרים על נושאים רבים המכוונים לאתר אישי בדרך כלל – אתרים אלה אינם טובים כממליצים רציניים עבור גוגל. למעשה היתכן שזו פסילה המונית של אתרי מאמרים? ואיך זה מתייחס לאתרים כמו YNET שיש בו קישורים לכל העולם ואחותו?

  • אופיר ורדי

   באתרי מאמרים אין שליטה או בקרה על איכות התוכן והקישורים – כמה אתה סומך על המלצה שיש במאמר שם? הרי זה תוכן זבל שאפילו אי אפשר לעטוף איתו דגים כי הוא באינטרנט. לכן קישור משם לא ממש שווה יותר מידי (אם כי יתכן שיש לו ערך קטן כלשהו). ב-YNET לעומת זאת, יש בקרה רבה יותר על איכות התוכן ורוב המאמרים שם מושקעים ואיכותיים…

  • אוסיף לתגובה של אופיר של-YNET יש קוראים, ושאתרי ה”מאמרים” שאיש לא קורא נופלים תחת ההגדרה של “חוות תוכן” הנענשים מזה כשלוש שנים על ידי גוגל בשינוי האלגוריתם “פנדה”.

 20. בקיצור על המאמר הזה מזכיר לי את הכנס.

  עלה מנכ”ל K LOGIC והתהלל בזה שהצליחו להביא 3500 משתמשים חדשים לשירות בזק.

  ללא שום כוונה לזלזל, כאשר יש לך תקציב כמעט לא מוגבל, כותבי תוכן מהטובים ביותר, גישה לכל אתרי החדשות בארץ והשירות חינמי.. איך אפשר לא להביא 3500 לקוחות?

  כנ”ל למאמר הזה שחי בלפלנד ולא בעולם האמיתי ומסתכם בשורה או אפילו מילה אחת… רלוונטיות.

  • רונן, מה זה “העולם האמיתי” של קידום האתרים בישראל בסוף שנת 2013? – האינסטלטור מתל-אביב שרוכש עבודת קידום ב-500 ש”ח לחודש? הפנטזיונר שרוכש עבודת קידום לביטוי החיפוש “משכנתא” ב-800 ש”ח לחודש?

   כמה שעות עבודת קידום לחודש כבר אפשר לקנות בזה? ואיזה מיקום יושג אם המתחרים הותיקים שבצמרת הספיקו לצבור אלפי שעות עבודה, ושומרים על מקומם באמצעות רכישת עשרות רבות של שעות עבודה מדי חודש?

  • אופיר ורדי

   רונן, השאלה היא איך לקדם את האתר ברמת סיכון נמוכה של ענישה היום או של ענישה בעתיד. אם אתה מקדם אתר לטווח ארוך תרצה שהעבודה שאתה משקיע תהיה רלוונטית לזמן ארוך. ברור שלא קל לקבל קישור איכותי אבל אם כבר אתה יכול לקבל אז כדאי להשקיע קצת מחשבה לגבי מאפייני הקישור

 21. מקסטור כתב (דצמבר 16th, 2013, 12:26):
  […]אתרים במילות מפתח קשות כגון “ביטוח רכב” לא הגיעו למיקומים הגבוהים שלהם בגלל שיש להם תוכן טוב וקישורים טבעיים עם כל הכבוד[…]
  […]אני מסכים עם עידן, קישורים מבלוג אנחנו לא מחליטים מה טוב לבלוגר לקשר מהאתר שלו לאחרים, הוא מחליט והוא זה שכתב את הכתבה. וגוגל מחליט מה טוב לגולש בסופו של דבר (!) אבל הוא לא מחליט לבלוגר איך לכתוב.”

  א. אז מה? אני מרבה להסביר מדוע החלפת שיטת דירוג תוצאות החיפוש באופן הדרגתי (!) חלה בכל הרצה של ההחלפה על תוצאות החיפוש לקבוצת ביטויי חיפוש שמהווה חלק קטן מכלל תוצאות החיפוש (ממש כמו שינויי האלגוריתם “פנדה” ו”פינגווין”).

  אם אתה מקדם למשל אתר לביטוי “ביטוח רכב” וניגזרותיו, שמח על כך שהשיטות המיושנות שלך עבדו עד היום, אבל אל תסמוך על כך שהן יעבדו גם מחר בבוקר. אחרת אתה נוהג באופן שאינו אחראי כלפי הלקוחות שלך (אם בכלל איכפת לך מהם) ובעיקר באופן שמסכן את ה”עסק” שהקמת.

  ב. על פי מה שאפשר ללמוד משינוי שיטת דירוג תוצאות החיפוש שהנהלת גוגל מבצעת בהדרגה, לא גוגל היא שמחליטה “מה טוב לגולש”, אלא אלגוריתמים נפרדים לכל ביטוי חיפוש ילמדו בדרך של לימוד מכונה (אינטליגנציה מלאכותית) מה הן ההעדפות ומה היא רמת שביעות הרצון היחסית של אוכלוסיית משתמשי גוגל (הלא הם “לקוחות” חברת גוגל) מהביקור בכל תוצאת חיפוש לאותו ביטוי, וידרגו את תוצאות החיפוש בהתאם. מאחר ולמקדמי האתרים אין גישה למידע הזה, אי-אפשר יהיה יותר לתחמן את הדירוג באמצעות מספר יותר גדול של קישורי זבל ממה שיש למתחרים.

  כדאי שתתעדכן.

 22. עידן כתב (דצמבר 16th, 2013, 13:03):
  “כן, כבר כתבתי לעמנואל שיפתח חברת payday loans בתגובה למעלה, ביטוח רכב יהיה פשוט יותר תקפוץ למים העמוקים לא לבריכת דגים.”

  ובכן, כבר לפני כ-14 שנים התחלתי לקפוץ למים העמוקים של קידום ביטויי חיפוש סופר-תחרותיים כגון mesothelioma, cerebral palsy וביטויים הקשורים ל-drugs recall במנועי החיפוש שהיו אז, ובגוגל העולמי באנגלית כאשר הוא החליף אותם.

  על פי שיטת הדירוג המטופשת של גוגל היה קל לתחמן את הדירוג באמצעות מספר יותר גדול של קישורי זבל ממה שיש למתחרים. אבל, כמו שאופיר מצטט אותי בפוסט שכתב כאן, “עשרות אלפי מדעני ומהנדסי חברת גוגל” לא יושבים בטל, ועובדים במרץ על החלפת שיטת הדירוג לשיטה שתהיה חסינה מפני תחמון מצד מקדמי האתרים.

 23. עמנואל,

  עם מבחנים מדוייקים מספיק של אתר שעמוד במקום במילת מפתח X במשך חודשיים בלי לזוז, ו”פתאום” אחרי עבודת קידום ספציפית מחליט לעלות ב-10 דירוגים קדימה, לא צריך להיות בעל דוקטורט בקידום אתרים כדי להבין שעבודת הקידום הממוקדת שעשית הועילה.

  באותה מידה – אני יכול היום לדרג כמעט כל מילה בשימוש בשיטות Black hat בדיוק תוך שבוע בממוצע באיזור העמודים הראשונים (או עמוד ראשון, או אפילו מקום ראשון – הכל לפי התחרות, ולפי ההשקעה שלי)… חלק מהשיטות גוררות ענישה, ואם לוקחים את זה בחשבון מכינים כמה דומיינים בצד 😉 וחלק גם לא גוררות ענישה במשך חודשים…

  בשיטות קידום לבנות (אין כמעט לבן באמת היום – אז נקרא לזה אפור בהיר), התוצאות באות לאט יותר – אבל נשארות.

  בסופו של יום – אני (שעושה את השירותים לאתרים בחו”ל בבעלותינו) והלקוחות שהזמינו את השירות, ומבינים בדיוק מה הם מקבלים ומה הסיכון הכרוך, מרוצים… בעוד שלשיטתך, אין מקום לשום לקוח בעולם שלא בא עם תקציב של מפלגה או תאגיד ענק להתחרות על כמעט שום מושג חיפוש.

  קידום אתרים זה הרבה נסיון וטעייה, קצת יצירתיות, והמון, אבל המון סיעתא דשמיא (או מזל, לאלו מאיתנו שעוד לא מאמינים…) ליפול על השיטות הנכונות ועל ההגדרות המדוייקות שכרגע לא מרגיזות את הדב הישן (= האלגוריתם).

  כדי לנפץ לך עוד בועה – אתה באמת חושב שגוגל יצליחו לחסום את המקדמים? אתה חולם: black hat חי כבר באיזור 12-14+ שנה בצורה מסחרית – מאות מיליארדים עברו בידיים של גוגל מאז שהתחילו, ועדיין מפתחים שיטות חדשות לעבוד על הדב…

  לנפץ לך עוד בועה: גם אם מחר גוגל מורידים *לגמרי* את הכח של קישורים והרלוונטיות שלהם בקידום – עדיין יהיו חברות קידום, הם עדיין יצליחו (אלה שישרדו, כמו בכל תחום משתנה), עדיין יהיו מקדמי black hat ומקדמים עם כובעים יותר בהירים, זה פשוט יתפתח בצורות וכיוונים אחרים, זה הכל – ביום שבניית קישורים תהפוך להיות לא רלוונטית, סימנים חברתיים יהיו רלוונטים, ביום שאלו יהיו לא רלוונטיים, איתותים של משתמשים ותגובות לתוכן יוכלו גם הם לקבל מניפולציה – זה גלגל, והוא לעולם לא יגמר, בניגוד לתפיסת העולם הפרקציוניסטית שאתה מנסה להציג פה.

  אז במקום להשתחוות לגוגל ולהשאיר את הלקוחות שלך עם חור ענק בכיס, או להגיד להם מראש שאם אין להם 100,000 ש”ח לחודש הם לא רלוונטיים, למה לא תצטרף למורדים :)? אשמח לתת לך הדגמות חינם… שמור על קשר 😉

  • עדי פרידמן (עדי מלינקשייק) כתב (
   19 דצמבר, 2013 14:55)
   “[…]אז במקום להשתחוות לגוגל ולהשאיר את הלקוחות שלך עם חור ענק בכיס, או להגיד להם מראש שאם אין להם 100,000 ש”ח לחודש הם לא רלוונטיים, למה לא תצטרף למורדים? אשמח לתת לך הדגמות חינם… שמור על קשר”

   מורדים? נגד גוגל? ב-2014? ראית את הסרט “העכבר ששאג”?

 24. דורון יניב כתב (דצמבר 19th, 2013, 16:26):
  “עמנואל חבל שאתה “ממעט לכתוב על פתרונות” וכן כותב באריכות כמה כולםםםם חוץ ממך לא מבינים דבר וחצי דבר. אם אתה מבין כל כך הרבה שתף אותנו בפתרונות שלך. רק לכתוב “זקן” זה לא מספיק.)”

  א. אני אמנם ממעט לכתוב על פתרונות בתגובות שלי לפוסטים, אבל מי שקורא את כל מה שכתבתי מוצא משנה סדורה של טיפוס (!) הפתרונות הדרושים מעכשיו, וגם את התובנה שלמקדמי האתרים חסרים למרבה הצער הכישורים האישיים וההכשרה הדרושה כדי לספק אותם. הנהלת גוגל מדברת למעשה ישירות עם בעלי האתרים, מעל לראשם של מקדמי האתרים, ומצווה עליהם לספק לשמשתמשי גוגל את מה שהם מצפים למצוא בתוצאות החיפוש
  (What are some misconceptions in the SEO industry?) compelling content, interesting content, content that is fun, content that makes us happy.

  ב. למקדמי האתרים אוריינטציה טכנית שכופה עליהם חיפוש פתרונות אחידים שמתאימים לכל אתר, כדוגמת הפתרון ליציאה מעונש שבן אורן מציג פה בפוסט אחר. אבל הנהלת גוגל מסבירה לבעלי האתרים שאם אמצעי הקידום הוא לגרום לשביעות רצון מירבית של אוכלוסיית מבקרי האתר, והאוכלוסיה ששאלה ביטוי חיפוש מסויים שונה מאד בהעדפות ובאיתותי שביעות הרצון שלה מהאוכלוסיה ששאלה ביטוי חיפוש אחר, אפילו מקורב מאד, ולעתים קרובות היא גם מתפצלת לשתי אוכלוסיות או יותר ששואלות את אותו הביטוי מתוך כוונות והעדפות שונות ואף הפוכות, אין יותר פתרון כללי לקידום האתר, שמתאים לכל משתמשי גוגל (עד כה התפרון הותאם הרי לגוגל האחד והיחיד ולא למשתמשי גוגל).

  ג. במדור השאלות ותשובות נשאלות לעתים קרובות שאלות בסגנון “איך לקדם אתר למקום הראשון בגוגל למילה `משכנתא` במינימום מאמץ?” ברור שהשואל איננו מבין עד כמה השאלה שלו אבסורדית, ושלא קיימת כלל תשובה לשאלה שלו. שם אני נאלץ לענות בהסבר מדוע השאלה אבסורדית (לעתים קרובות בתשובה שהיא שאלה רטורית) וברור שאינני מספק לשואל “פתרון” כפי שהוא מצפה לקבל.

 25. יש לי שאלה,
  ואם בן אדם שרוצה להפיל אותי בגוגל מקים לי מערך קישורי ספאם? שם לי מאתרי זבל, מחרבש מילים ומוציא משם לינק אליי גוגל יעיפו אותי?… הריי שזה מצחיק… כל אחד יכול להפיל את השני בשיטה כזו או אחרת…

  • שחר, זה בדיוק מה שקרה בשלושת השנים האחרונות וזכה לשם “קידום שלילי”. הפתרון הקבוע מבחינת הנהלת גוגל הוא לזנוח לחלוטין את שיטת דירוג תוצאות החיפוש על פי תכונות הדפים המקשרים, אבל מאחר והחלפת שיטת הדירוג מתבצעת בהדרגה, הפתרון הזמני הוא שרות ה-Disavow.

 26. עדי פרידמן מלינקשייק (עדי לינקשייק) כתב (12 דצמבר, 2013 14:54):
  “3) קישורי nofollow מאתרים טובים – בניגוד לכל השמועות וכל הדעות בנושא, בדקתי את זה בצורה נקייה – מילה קשה בתחום אמל”חים ואביזרים לנשק עם עשרות אלפי חיפושים זינקה לאיזור מקום 30 אחרי חודשיים שלא ראו אותה באף מקום, פחות מ-24 שעות (!) אחרי שהוספנו קישור nofollow מעמוד סופר-רלוונטי שסה”כ מקשר לעמוד פנימי באתר שלנו. הקישור הוא דרך אגב קישור URL פשוט, אין שום אנקור פלאי. לא עשינו פעילות נוספת, ולמי שתולה ביד המקרה – הסרנו את הקישור למשך יומיים, הדירוג נעלם ליומיים, ומאז שהחזרנו את הקישור עד היום (איזור חודש וחצי) האתר מופיע קבוע בטופ 30 (היום הוא כבר נושק לעמוד הראשון, אבל זה כבר תוצאה של עבודה נוספת…).”

  יש פה לכאורה הוכחה ניצחת לפעולתו היעילה של קישור nofollow בודד שהקפיץ תוצאת חיפוש משום מקום (מה זה? – מעל 100? מעל 1,000?) לאזור מקום 30 בביטוי חיפוש תחרותי לכאורה (כי “יש לו עשרות אלפי חיפושים לחודש” – האם מספר החיפושים, או מספר תוצאות החיפוש הם קנה מידה לרמת תחרותיות גבוהה? כמה תוצאות חיפוש מהוות מתחרה ממשי כי הן מקודמות בשעות עבודה מרובות לחודש לביטוי [פרחי הרוע]?)

  ה”הוכחה” איננה בעצם הקפיצה, אלא בכך שתוצאת החיפוש נפלה שוב מאזור מקום 30 אל שום מקום עקב הסרה מכוונת של הקישור, וחזרה לשם כאשר הקישור חובר שוב.

  יש פה לכאורה עמידה יפה במבחן שהצעתי בתגובה השניה שלי לפוסט של איתי ברנר, המסכם את כנס Next Case 2013, ובה טענתי שמרבית המרצים לא הראו שמה שהם עשו הוא הסיבה היותר סבירה לתוצאה שהושגה (עליה משמעותית בתעבורה לאתר) כי הם לא שללו הסברים חלופיים, למשל על ידי החזרת המצב לקדמותו וצפיה בירידה דומה בתעבורה.

  אלא שעדי איננו מדבר במונחים של גידול בתעבורה (שגם אני מוצא בהם דופי) אלא במונחים של שיפור “משמעותי” במיקום (משום מקום לאזור מקום 30). ואם עדי היה מבין איך פועל מנוע חיפוש, ולא מזדרז להכריז על האירוע הזה כעל “ניסוי” מנצח, הוא היה מבין שיש הסברים חלופיים למה שנצפה שם:

  1. אפשר שבתוצאות החיפוש לביטוי הנתון, יש רק 20 מתחרים שמשקיעים כסף בקידום (והם מיוצגים כולם ב-20 תוצאות החיפוש העליונות) וציוני הרלוונטיות המשוקללים שלהן לביטוי הנתון עולים על 10,000 נקודות, בעוד שממקום 21 והלאה יש רק תוצאות חיפוש שאינן משקיעות כלל בקידום, וציוני הרלוונטיות שלהן הן או 1 או 2 נקודות. לאותו קישור אין כמעט ערך כי הוא מוסיף רק נקודה אחת לתוצאת החיפוש שלינקשייק קידמו, ולכן הוא הקפיץ אותה מאזור שבו לכל תוצאות החיפוש הסמוכות נקודה אחת אל אזור שבו לתוצאות החיפוש הסמוכות 2 נקודות. ההסרה המכוונת של הקישור אכן החזירה את המצב לקדמותו, והחזרת הקישור הקפיצה את תוצאת החיפוש שוב לאזור מקום 30.

  2. הסבר חלופי נוסף: לתוצאת החיפוש ה”מקודמת” ציון רלוונטיות משוקלל לביטוי החיפוש הנתון עם או בלי אותו קישור, אבל היא נעלמה מאזור מקום 30 עקב קבלת תוצאות חיפוש ממרכזי נתונים של גוגל שברגע הבדיקה, שחפף את הסרת הקישור, היו מעודכנים למצב בעבר הרחוק יחסית.

  אפשר כמובן שההסבר של עדי הוא הנכון, ושפער ציוני הרלוונטיות שנסגר על ידי אותו קישור איננו כל כך קיצוני כפי שתיארתי בהסבר החלופי. אבל לכולנו הגישה לציוני הרלוונטיות עצמם חסומה לחלוטין, וכשמנסים להסיק משהו בעקיפין מתזוזה במיקומים מן הראוי לזכור שהמציאות היא התזוזות בציוני הרלוונטיות כפי שהיא משתקפת בסדר היורד של הציונים.

 27. לא חידשת לי הרבה במאמר שלך. תודה בכל מקרה, יעזור יותר אולי למתחילים בתחום.

  מעניין אותי לדעת אם מישהו בדק את נושא ה-NOFOLLOW לעומק. האם קישור NOFOLLOW מאתר איכותי עוזר כמו קישור FOLLOW רגיל מאותו אתר איכותי? התשובה הראשונית שעולה לנו לראש זה ברור שלא, אבל מישהו אכן בדק את העניין?

  • עודד, איך אתה מציע לבדוק את הנושא הזה? בוא נניח שהוצאת מאותו דף באתר שלך שני קישורים לשני דפים באתרים אחרים שאין להם קישורים חיצוניים אחרים, קישור אחד FOLLOW וקישור שני NOFOLLOW, ושני הדפים המקושרים ירדו במיקומים. מה אתה ואני יכולים ללמוד מזה?

 28. אני ממש אבל ממש מבולבל!

  אני קורא לא מעט באשר לנושא הקישורים ומוצא את ההגיון הרב בגישה העדכנית, אך למרות זאת
  אני בוחן את המתחרים שלי בתחום ואין אחד שלא פועל בבניית קישורים בצורה מניפולטיבית ולרוב צועקת “כובעעע שחוררר”.
  לאחרונה קם לי מתחרה (כחצי שנה) וכל מה שהוא עשה/עושה הוא לבנות קישורים מפוטרים ופורומים המתפקדים כאתרי סימניות,
  אתר זה זוכה לקידום אגרסיבי ומופיע בכל מילת מפתח רלוונטית במקומות 1-3 בעמוד הראשון. כל זה במספר בודד של חודשים.

  בבקשה אל תאמרו לי “זה ימתין לו בעדכון הבא” בגלל שאני לא קונה את זה, מדובר באתרים גם חזקים מאוד בארץ בנישה ספציפית.
  אני מרגיש כי כל נושא הקישורים והעדכונים בו יותר רלוונטי לאתרים בינלאומיים ופחות לארץ. ז”א ההשפעה קיימת אך לא בצורה משמעותית כמו באתר בינלאומי.

  נכון להיום באתר שלי קיימים המון קישורים מניפולטיביים שיצרנו בתקופה שהדברים הללו עבדו והיום כנראה אני משלם את המחיר.(אני כבר לא בטוח…)

  אני רוצה לבנות קישורים איכותיים אך יש דבר כזה היום???

  שוב, אני ממש אבל ממש מתוסכל ואשמח לשמוע את דעתכם בנושא.

  תודה (:
  אלי

 29. אלי, השאלות שלך חשובות בהחלט. אבל אתחיל בשאלה משלי: איך זה שגם אתה וגם המתחרה העיקרי שלך בגוגל “בניתם” המון קישורים מניפולטיביים, אבל הוא דחק אותך מהמקומות הראשונים? זה רק עניין של כמות? כי אם כן, דרוש מבעל האתר להקצות תוספת לתקציב הקידום החודשי כדי להגדיל את הכמות המצטברת מעבר לכמות המצטברת של המתחרה.

  ועכשיו לתשובות:
  א. שינוי שיטת הדירוג מהווה מדיניות מוצהרת של הנהלת חברת גוגל, ועל מנהלי האתרים בישראל מוטל לבדוק האם נוצר לאחרונה הבדל בין הנוסח האנגלי לנוסח העברי של ההנחיות למנהלי האתרים והפרסומים האחרים שאני מרבה לצטט. מכל מקום, אני מתקשה להאמין שהנהלת גוגל בחרה להנחות את מנהלי האתרים לפעול כבר כיום על פי הנחיות שיופעלו על ידי המערכות של גוגל רק בעוד שנתיים.

  ב. עד היום הראיתי שמההערות המתלוות לשינויי האלגוריתמים בשנתיים-שלוש האחרונות ניתן להסיק שהם מופעלים בתחילה רק על חלק קטן מאד מביטויי החיפוש (משמע, על דירוג תוצאות החיפוש לאותם ביטויי חיפוש), וכל הרצה נוספת של השינוי מופעלת על קבוצה נוספת של ביטויי חיפוש. במילים אחרות, “יש תור לשחיטה”.

  ג. עלה על דעתי לאחרונה, וכתבתי זאת פה בכמה תגובות ובתשובות במדור ה”שאלות ותשובות”, שאפשר שגוגל מיישם כל הרצה חדשה של שינוי האלגוריתמים לדירוג תוצאות החיפוש על מרכז נתונים סמוי, שתוצאות החיפוש בו אינן מוצגות לציבור משתמשי גוגל, או שמוצגות רק לחלק מהציבור, וגוגל מודד את שיעור שיפור הרלוונטיות של תוצאות החיפוש שבצמרת בדרך זו או אחרת. אם זה כך, אפשר בהחלט שאם כל מנהלי תוצאות החיפוש בזבזו את כמעט כל תקציב הקידום החודשי על “בניית קישורים” מלאכותיים, על חשבון יצירת תוכן ייחודי, שיפתיע את המבקרים ויגרום להם לרמת שביעות רצון יחסית יוצאת דופן, רמת הרלוונטיות של צמרת תוצאות לא תשתפר ואולי אפילו תרד. ואז גוגל לא תשנה בינתיים את שיטת הדירוג. נשאלת כמובן השאלה: מה אם אני אהיה היחיד שמספק חווית ביקור יוצאת דופן באיכותה – האם גוגל ישנו את השיטה ויקפיצו אותי למקום הראשון, כאשר רמת הרלוונטיות של התוצאה השנייה עד האחרונה תהיה יותר נמוכה מאשר בשיטת הדירוג על פי הקישורים? ולשאלה הזו אין כמובן תשובה מבלי לנסות.

 30. היי עמנואל, תודה לך על תשובתך הכנה ועל ההסבר המפורט.

  ראשית ברצוני לומר כי לא מדובר במתחרה עיקרי והוא גם לא דחק אותי מהמקומות הראשונים אם כי אני מופיע בעמוד הראשון.

  מה שכן אוכל לומר שהוא פועל בצורה שחורה (אם לינקים בפוטר ובפורמים שנבנו במיוחד להוצאת קישורים מוגדר כקידום שחור..) ולעומתי חברת הקידום פעלה במתכונת כובע שחור רק עם נוצות, וגוגל כנראה לא אהב את הנוצות של הכובע 🙂
  אנחנו בחרנו להפסיק את הפעילות לפני כחצי שנה וכנראה כתוצאה של הפסקת פעילות + הפעילות המאוד שחורה, נזרקנו בתוצאות לתחתית העמוד במקרה הטוב ולעמוד 6-7 במקרה הממש גרוע.

  התייחס לתשובותיך באופן ממוקד:

  א.לא כל כך הבנתי את המקטע הזה ובמיוחד את הפסקה הזאת “הנהלת גוגל בחרה להנחות את מנהלי האתרים לפעול כבר כיום על פי הנחיות שיופעלו על ידי המערכות של גוגל רק בעוד שנתיים”

  ב.אני יכול לקבל זאת אם כי נדמה שמדובר בהשערה בלבד כמו דברים אחרים בעולם הקידום, אלא אם יצא לך לבדוק ולאמת זאת. במקרה זה מדובר באותן קבוצות של מילות מפתח, כך שאם אני “נשחטתי” כנראה התרנגול שלו ברח מהשחיטה בדרך כלשהי (:

  ג.אני חושב שסעיף זה הוא הכי חשוב. קודם לכן זה ברור וזאת לא השערה, גוגל וצוותי ה-R&D מריצים בדיקות ב staging area, זה מהלך שיגרתי בו צוותי QA בודקים מוצר לפני הטמעה בשוק, מבחינתי זה ברור. מה שאתה אומר הוא מאוד נכון וממנו אני הכי חושש היות ומדינת ישראל תופסת כותרות בתחום הפיראטיות ולא התפלא שגם בתחום הקידום השחור. מה שאני אומר, שאם כולם פועלים ככה אז באמת מי נשאר לגוגל לקדם מלבדם? המסקנה שלי היא לעשות את מה שהם עושים, אך מי מבטיח לי שגוגל לא תתהפך לה שוב בעתיד הקרוב.

  זה מחזיר אותי לתחילת הפוסט הקודם, אני מממממש מבולבל !

  אני באמת עושה את דרכי בחזרה בתשובה ובודק כל תוכן שעולה לאתר, האם הוא מקורי, איכותי ובעל ערך מוסף. אני מקבל הרבה מוסר השכל מהאתר הזה (askpavel) שעושה ביחד איתכם הכותבים, עבודה נפלאה !!!

  אני במידה אפילו כעוס כי הטכנולוגיה פה נופלת אל מול מניפולציות ואני איש של טכנולוגיה.
  המסקנה שלי ואמרו את זה לא מעט – האלגוריטמים של גוגל לא עובדים, לפחות לא בשטח של מדינתנו הקטנטונת. אתרים איכותיים כדוגמת שלי(אתר ברמה גבוהה מאוד ואני אומר זאת בצניעות, עם השקעה של מאות אלפי שקלים) נזרקים אחורה בעוד אתרים קיקיוניים (לא כולם כמובן) תופסים מקום בצמרת.

  זהו! סיימתי ל”הקיא” ! (:
  מקווה שתהיה לך הסבלנות לקרוא את הפוסט ולשתף אותי בתפיסת עולמך.

  תודה,
  אלי.

 31. היי אלי,

  אתחיל מהסוף: אין במה שאני כותב פה “תפיסת עולם” שונה מזו של שאר הכותבים. לא מדובר פה בעניינים שבאידיאולוגיה, אלא בבחירה שונה לאיזה עובדות חשוב יותר להתייחס, וזה הוא כפי הנראה הדבר שמבלבל גם אותך.

  הכותבים האחרים, כמעט ללא יוצא מן הכלל, מדגישים את עובדת היותם בעלי מקצוע טכני, ואם כי אופטימיזציה לדרישות מנועי החיפוש (!) היא אכן עיסוק טכני, אופטימיזציה לדרישות בעל האתר (משמע, ניצחון על המתחרים בתוצאות החיפוש) איננו יכול להיות עיסוק טכני – עבודה על פי צ’קליסט המפרט את הפעולות שיש לבצע כדי לסיים בהצלחה את המטלה – כי לא ניתן לדעת מה וכמה המתחרים יעשו מחר כדי למנוע ממך לתפוס את מקומם וכדי לתפוס את מקומך.

  כמי שמחשיבים את עצמם לבעלי מקצוע טכני, מרבית מקדמי האתרים מבקשים או מספקים “טיפים” שישלימו את השורות החסרות להם באותו צ’קליסט דמיוני. אפשר לומר שזו היא התפיסה של הפועלים באולם הייצור, בעוד שהתפיסה השלטת במשרדי המהנדסים ושאר המנהלים שונה לחלוטין והיא מתמקדת בפרשנות לסימנים, רמזים ועובדות שאינם מעניינים את פועלי הייצור, ובקבלת ההחלטות הנחוצות. הפער הזה בהיררכיה הניהולית איננו מוכר ואיננו מובן מעצמו למרבית עובדי הקידום הפרילנסרים, עובדי הקידום המועסקים במשרה מלאה על ידי בעלי האתרים, ועל ידי עובדי הקידום המועסקים במשרדי קידום, שמנוהלים על ידי עובדי קידום לשעבר. כל אלה נאחזים ב”ידע” וב”ניסיון” שרכשו כאילו מדובר בנכס יקר ושימושי בשוק העבודה. אבל זה נכון לאורך זמן רק בשוק העבודה של טכנאי מכונות כביסה, טכנאי המחשבים ודומיהם, ובשוק העבודה של מי שמתמקדים רק באופטימיזציה הטכנית לדרישות מנועי החיפוש ונמנעים מעבודת האופטימיזציה לדרישות בעלי האתרים.

  מה שמפתיע אותי הוא שאני כמעט היחיד ששואל פה שאלות ברמת ההנהלה, ואת התשובה להן אני מחפש בדרך הטבע בהנחיות (שים לב שהנהלת חברת גוגל מדברת עם בעלי\מנהלי האתרים מעל לראשם של מקדמי האתרים), בהצהרות, ברמזים ובפעולות של הנהלת חברת גוגל, ולא ב”טיפים” אודות עבודת הקידום המעשית באולם הייצור, מה עוד ש”הטיפים” הללו סותרים כמעט תמיד את מה שמשדרת הנהלת גוגל בסוף ינואר 2014. ה”טיפים” זהים במרבית המקרים ל”טיפים” שניתנו לפני 5 שנים (במדור ה”שאלות ותשובות” אני מזהה גם שאלות המבוססות על “טיפים” מלפני 12 שנים, והתשובות מפתיעות מאד את השואלים). אבל להנהלת חברת גוגל יש רק מוצר אחד עיקרי – מנוע החיפוש – ובניגוד למרבית המוצרים המיוצרים בעולם שנמצאים בחזקת מי שרכשו אותם, יש רק מנוע החיפוש אחד מטיפוס גוגל, הוא נשאר בחזקת חברת גוגל ורכישת השימוש בו היא חופשית ובחינם. זה מאפשר לגוגל להחזיק מאות או אלפי מדענים, מהנדסים ומתכנתים שעובדים באופן רצוף ויום-יומי על הטמעת חידושים ושכלולים, חלקם מינוריים וחלקם כאלה שמחוללים מהפכה של ממש (למשל שינוי האלגוריתם “פינגווין” מלפני שנתיים). אלא שהפעם מדובר ביותר מאשר אפילו מהפכה, כי הנהלת חברת גוגל אומרת לנו שהיא מחליפה את שיטת דירוג תוצאות החיפוש (משמע, מחליפה את מנוע החיפוש), ותצפית על מה שקורה חושפת שזה מתרחש בהדרגה.

  המשך יבוא….

 32. אני כל כך מתחבר לדברים שלך ואני חושב שתיארת את הסיטואציה שמתרחשת פה בפוסט הזה בצורה הנכונה ביותר. זה הכל שאלה במה רוצים להתמקד, במקרו או במיקרו, באסטרטגיית ארוכת טווח או חתירה להשגת יעדים קצרי מועד, השאלה אם הם משרתים את האסטרטגיה ואם היא קיימת בכלל.

  אני יכול להבין את “פועלי הייצור”, בסופו של יום הם צריכים לתת תוצאות בשטח תמורת ההשקעה וכמוני כמוהם מחפש תגמול להשקעה שלי ולראות שהדברים עובדים אפילו אם בקצב איטי אך עקבי.

  חשבת פעם על זה שאם גוגל דואגים להעביר את אותו המסר במשך שנים, אתה הוא הקורבן של המניפולציה של גוגל ואין להם את הכלים להבין באופן מושלם מהו תוכן איכותי. משהו כדוגמאת “מבצע סוף חודש, רוצו לפני שיגמר” בזמן שתאכלס אף פעם המוצר לא נגמר וזהו תחבולה שיווקית שעובדת במשך שנים. כמה אנשים כמוך מקבלים את דבריהם ובנוסף דואגים להעביר את המסר הזה לאחרים בזמן שהם מגדירים את עצמם “זקני שבט”.

  אני מקווה שאתה מבין שאני רושם זאת מתוך רצון לייצר פרספקטיבה נוספת למצב ולחלוטין מעריך את מה שאתה עושה ומתחבר מאוד לעשייה שלך כאיש של חזון, אני לחלוטין כזה!

  המסקנה היחידה שהצלחתי להוציא מהדיון הזה היא “איזון”. לא לבן מידי ולא שחור מידי ותשתדל לחשוב כמה שיותר על הגולשים שלך כאילו זה אתה זה שגולש.

  חבל שלא בחרת להתיחחס לפיסקתי האחרונה בה העלתי את נושא ההיצע והביקוש, אני חושב שזה יכול לסכם הכל. בזמן שבמדינתינו הקטנטונת רובם עוסקים בקידום שחור/אפור, לגוגל אין ברירה אלא לקדם למעלה את הכובע הכי בהיר ולא משנה מה צבעו….מה שמחזק את הטענה שלך שתוכן איכותי וחווית משתמש היא בהחלט הדבר המנצח לטווח הארוך ואני איתך לחלוטין פה, אם כי אני מחפש פתרונות לטווח הקצר כי חייבים לעמוד ביעדים.

 33. אלי, כתבתי “המשך יבוא…” מתוך כוונה להשיב בהמשך לשאלות ששאלת ולהערות שהערת בשתי התגובות האחרונות שלך. ושוב אתחיל מהסוף:

  א. מאיפה לקחת את הפיקציה שעבודה על הקישורים משיגה בכלל תוצאות בטווח הקצר? הרי אתר חדש יכול לעלות היום לאוויר ולאחר כמה שבועות של “בניית קישורים” להענש על ידי הרצה נוספת של “פינגווין” יחד עם הרבה אתרים ותיקים, ולא לזכות בכלל אפילו להתקרב לצמרת תוצאות החיפוש.

  ב. הסיפורים על “התקדמות איטית אבל עקבית” הם עוד בלוף נפוץ שנכון רק במצבי תחרותיות אפסית או נמוכה במיוחד (ואז ממילא אין כמעט שוק). הרי גם בעבר, אתה לא שיחקת לבד מול גוגל – גם בכדורגל שתי הקבוצות משחקות האחת נגד השנייה, ולא שתיהן נגד השופט! ולכן אם עשרה מקדמי אתרים מקבלים תשלום מלקוחותיהם כדי להשחיל את עשרת האתרים שלהם לתוך עשרת תוצאות החיפוש העליונות, כל העשרה הצליחו בדרך כלל (אלא אם חלקם נענשו). אבל אם 300 מקדמי אתרים מקבלים תשלום מלקוחותיהם להשחיל את 300 האתרים שלהם לתוך עשרת תוצאות החיפוש העליונות, רק עשרה יכולים להצליח, במקרה הטוב, ו-290 מהם ייכשלו בהכרח! תמוה בעיני שאותם לקוחות אינם מבינים את העובדה הפשוטה הזו ומתפתים לאמץ את סיפורי פועלי הקידום ואנשי המכירות שאינם מזכירים כלל את אפשרות הכישלון, או שקונים מהם “חבילת קידום עם התחייבות להצלחה” שמנוסחת באופן שלא משאיר מקום לכישלון (מקדם האתרים הוא למשל זה שבוחר את ביטויי המפתח, והוא בוחר ביטויים שאינם תחרותיים).

  ג. אני זקן ומנוסה מכדי ליפול קורבן אפילו למניפולציה של הנהלת גוגל. כל הסימנים מצביעים על כך שהנהלת חברת גוגל בחרה, או נאלצה, לספק רמת שביעות רצון מרבית למשתמשי מנוע החיפוש שלה, אחרת היא תאבד את המעמד שיש לה עדיין, במציאות שבה בצמרת תוצאות החיפוש המשתמשים ממשיכים למצוא כמעט אך ורק תוצאות חיפוש שהגיעו לשם בזכות “בנית קישורים” מלאכותיים, בכל הגוונים שבין לבן ושחור, ועם מינימום מחשבה על סיפוק צרכיו של המבקר למידע רלוונטי, או לחוויית ביקור מעניינת ויוצאת דופן. אבל אם פועל קידום היה נדרש להמציא תוכן לאתר של בנק לאומי, הוא היה ודאי מעתיק את תוכן האתר של בנק הפועלים, ולהפך. כי ככה חושב ראש בעל אוריינטציה טכנית שמבקש ומספק “טיפים” (סקור את 100 תוצאות החיפוש העליונות לביטוי “קידום אתרים” ושאל את עצמך מדוע כולן, פרט לאתר הזה והדף של גוגל זהות בתוכן ובארגון התוכן בין הדפים, וכל כך דומות אפילו בעיצוב) . האינטרס של הנהלת חברת גוגל זהה (!) הפעם לאינטרס של בעלי האתרים (לספק למבקרי האתר שביעות רצון מרבית מהביקור, בהשוואה לביקוריהם בתוצאות החיפוש המתחרות) ומנוגד לאינטרס מקדמי האתרים (אותם 290 מתוך 300 שמקבלים תשלום גם עבור כשלון).

  ד. גם האמירה “המסקנה היחידה שהצלחתי להוציא מהדיון הזה היא “איזון”. לא לבן מידי ולא שחור מידי ותשתדל לחשוב כמה שיותר על הגולשים שלך כאילו זה אתה זה שגולש.” היא אמירה שגויה. ראשית כל, מה שהנהלת גוגל למדה, לאחר שהשקיעה הון עצום, במשך כ-5 שנים של איסוף מידע אודות ההתנהגות וההעדפות של אוכלוסיות (!) הגולשים, איחוד המידע בבסיסי נתונים מקיפים, ניתוח המידע, הסקת מסקנות אופרטיביות ויישומן באלגוריתם נפרד לכל ביטוי חיפוש (!), שלומד לבד על פי עקרונות הבינה המלאכותית, מה היא ההתנהגות האופיינית ומה הן ההעדפות האופייניות לכל אוכלוסיה, ואיך לטפל בשתי אוכלוסיות או יותר ששואלות את אותו ביטוי חיפוש מתוך כוונות שונות, ולפעמים גם הפוכות, היא שאסור להניח שאני הוא זה שמאפיין את כל האוכלוסייה. אולי אני רק מיעוט זניח בתוך אותה אוכלוסיה?

  ה. בניגוד למה שכתבת בסוף התגובה האחרונה, אתה דווקא מתלונן על כך שלביטויי החיפוש שלך גוגל מציג בצמרת אתרים שהשתמשו בכובע שחור משחור. אתה לא היחיד שמתלונן על זה, אם כי במצב הזמני שגוגל כופה עלינו, אפשר שההרצות הבאות של “פינגווין” בטרם השלמת החלפת שיטת הדירוג, יעיפו אותם מהצמרת לטובת תוצאות חיפוש שקודמו בדרכים יותר זהירות, גם אם התוכן שלהם איננו עולה באיכותו.

  ו. יש פתרונות הנדסיים למצב של שינוי מתמשך, אם כי איש איננו מציע אותם באופן פומבי. אני משער שמרבית הכותבים אינם מזכירים אותם כי הם מפנטזים שהעבר ימשך לעד.

  ההמשך יימשך… (אבל אתה מוזמן להגיב, או להתקשר אלי ל-02-5664676, כל יום בין 11:00 ל-24:00).

 34. כתבה נהדרת. ברורה,ממוקדת ובעיקר מכוונת

 35. זהר עמיהוד

  מה גוגל אומרים? – עדכון
  מאט עמה על שאלה והסביר כי “קישורים מאבדים מערכם לאורך זמן” תרגמתי את הוידאו הקצר וגם נתתי בהרחבה את הפירוש שלי לדברים שנאמרו. http://www.seoreport.co.il/2609

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *