SearchWiki – אני לא רואה שום טיעוני בעד

אני לא מאמין, אני ראשון בגוגל תחת הביטוי התחרותי “קידום אתרים“!!! קשה להאמין אבל בסוף עשיתי זאת. תראו בעצמכם:

AskPavel ראשון בקידום אתרים באמצעות תוסף searchwiki

טוב, האמת שאני לא (עדיין), אבל בכל זאת היה נחמד לשחק קצת עם רכיב החיפוש החדש של גוגל, כדי לקבל כמה דקות של תהילה 🙂

לא מעט בלוגרים ברשת כבר הספיקו להתייחס לרכיב השנוי במחלוקת החדש של גוגל – SearchWiki. הרכיב מאפשר למשתמש לקדם אתרים בתוצאות החיפוש ע”פי ראות עיניו ולהוסיף הערות מילוליות כרצונו (מה שאף הוביל להתחזות למאט קאטס באחד הבלוגים).

במידה והגולש מחובר לחשבונו בגוגל.קום ומבצע חיפוש, ככה תראה תוצאת החיפוש במתכונת החדשה:

כך searchwiki נראה בתוצאות החיפוש

למה בכלל צריך את זה?

מהכותרת של הפוסט קל להבין שאין בכוונתי לשבח את הרכיב. באמת שניסיתי לשבת ולחשוב על צדדים חיוביים ויתרונות, אבל פשוט לא מצאתי. אולי אני טועה וזה עוד מוצר מצליח (או שלא), אם כן, אתם מוזמנים לכתוב אותם בתגובות. הנה תמצתית הנימוקים שלי:

אם אני אראה את מה שאני רוצה לראות למה אני צריך מנוע חיפוש?
טענת ה”בעד” הבסיסית ביותר שנתקלתי בה היא שהגולש יוכל לראות בדיוק את מה שהוא רוצה, מכיוון שהוא יקדם את האתרים שנראים רלוונטיים בעיניו לראש תוצאות החיפוש. האמת שלא ממש הבנתי את הטענה הזו ואיך בדיוק היא אמורה להיות יתרון. מעבר לזה, לדעתי זה קצת סותר את מהותו הבסיסית של מנוע החיפוש  (כשמו כן הוא – כלי שמשמש את הגולש למטרת חיפוש). אם הכל יהיה מונח בפניו בסדר שהוא רוצה, איך בדיוק הוא “יחפש” עם מנוע החיפוש? למה הוא צריך מנוע חיפוש בו יקבע את העדפותיו? מנוע החיפוש נוצר לשם חיפוש מידע, אז איך בדיוק הגולש “יחפש” את המידע אם הוא תמיד יהיה מונח לפניו במקום הראשון? לשם כך לא צריך מנוע חיפוש, אפשר פשוט לבנות דף בית מותאם אישית, ובו למקם את כל האתרים שארצה עבור כל נושא.

הקונספט העיצובי של גוגל פשוט נפגע
מה שהכי יפה בגוגל (בנוסף לרלוונטיות והמהירות) – זה הפשטות והמראה הנקי שלו. ממשק המשתמש פשוט להפליא, נקי ולא עמוס מדי לעין. עכשיו כמובן תוצאות החיפוש הפכו לעמוסות מאד וזה לא נראה טוב.

ספאם ספאם ספאם
כשיש אפשרות לכתוב הערות חשופות לעיני כל, תמיד אפשר למצוא דרך איך לדפוק את המערכת בטווח הקצר (לינק לאתר פורנו?).

חסימה בפני תוכן חדש
נניח שמישהו יצר תוכן חדש ואיכותי בנושא כלשהו שמעניין אותי. הרי שאם אקדם אתרים שנראים לי רלוונטיים בנושא X לראש תוצאות החיפוש ואתפוס איתם את המיקומים הראשונים – לעולם לא אראה את התוכן החדש. איך אדע שנוצר תוכן חדש אם אני לא אגלוש ואחפש אותו מעבר לדפים הראשונים? הקבעון הזה יוצר מצב בו הגולש מאבד את חוויית הגלישה והיעדר היכולת להתעדכן בתכנים חדשים.

איך מנטרלים את SearchWiki?

מי מכם שסובל מהעומס בתוצאות החיפוש, יוכל באמצעות כמה שלבים פשוטים לבטל את הצגת הרכיב:
1. יש להתקין את התוסף Greasemonkey
2. לאחר מכן התקינו את הסקריפט שבאמצעותו ניתן לכבות ולהדליק את searchwiki
3. כעת תוכלו לנטרל את התצוגה באמצעות הכפתור הבא:

כיבוי תוסף searchwiki בדפדפן

אודות פבל ישראלסקי

פבל ישראלסקי
יזם, בלוגר, יועץ קידום אתרים והעורך הראשי של קהילת מקדמי האתרים ומשווקי האינטרנט AskPavel. המייסד והמנכ״ל של קבוצת אנגורה מדיה שכוללת מספר פעילויות - סוכנות שירותי שיווק דיגיטלי עם התמחות ב-SEO ו-PPC, מכללת AskPavel Academy שמציעה קורסים פרקטיים וכנס הדיגיטל השנתי Next Case שמושך אליו מדי שנה מעל 1,200 משתתפים.

18 תגובות

 1. גם בעייני תוסף מיותר.
  תפסת מרובה לא תפסת – אני חושב שזה המקרה.
  גוגל מנסים להתפרס לע יותר מדי דברים, לפעמים הולך ולפעמים לא – הפעם לא.

  משהו קטן פבל, שחרר את הרסס שלך לחופשי, אני רוצה לקרוא את כל הפוסט דרכו , הרבה יותר נוח מלהכנס פנימה לבלוג!

 2. פבל ישראלסקי

  גם טל גלילי העיר לי על זה בעבר והסכמתי איתו, הבעיה היא שכשאני עושה את זה פתאום הטקסט נהיה ג’יבריש בקורא ה-RSS.

  בכל מקרה, אני עושה את זה ככה: נכנס לאפשרויות בפנל הניהול של וורדפרס ואז בלשונית "קריאה" בוחר "פוסטים יוצגו בפידים כפוסטים שלמים". יש לך רעיון למה זה לא מצליח? אולי אני לא עושה את זה נכון?

 3. מוזר שזה משפיע על ג’יבריש. על פניו לא אמור להיות שום קשר. טוב, תמיד מגלים דברים חדשים.

  בקשר לוויקי, אתה חושב כמו איש חכם אבל ישנם המון אנשים לא מנוסים שרוצים לראות את הבנק שלהם למעלה כשהם מחפשים "בנק" (וכבר לא ממש זוכרים מי הבנק שלהם), תחשוב עליהם.

 4. פבל ישראלסקי

  תודה על המחמאה יוסי והעלית נקודה נכונה. אבל יחד עם זאת אני עדיין חושב שאם הם רוצים להגיע לבנק, שישימו אותו במועדפים (בינינו, זה לא יותר נוח?). זוהי לא מטרתו של מנוע החיפוש מעצם הגדרתו.

 5. אתה טוען שאנחנו מרובעים ולא מוכנים להרחיב את גוגל אל מעבר למנוע חיפוש. אבל אולי גוגל חושבת שזה יכול להיות שימוש נוסף שלא חשבנו עליו. כך חושפים עוד כמה קשישים חביבים לadwords, מה רע?

 6. פבל ישראלסקי

  חלילה וחס מרובעים 🙂
  אני מסכים איתך שללא ספק יהיו כאלו שיהיה להם נוח להשתמש בזה.

 7. לפי דעתי הם ישתמשו בזה בעתיד לקביעת התוצאות לכל אחד – עוד אלגוריתם.

  יהיה גם דבר דומה – אם העלאת משהו במיקום, והרבה אנשים אחרים העלו אותו – אז ה”דעה” שלך שווה יותר.

  מה דעתך?

 8. פבל ישראלסקי

  כן עלו כמה תאוריות כאלו, אך בכל המקורות בהם קראתי הייתה ביקורת שלילית לגבי הרעיון. מיותר לציין שאני כמובן מסכים שזה לא יהיה חכם בכלל.

  הנה דיון מעניין בעניין: http://forums.digitalpoint.com/showthread.php?t=1117166

 9. יולי דסיאטניקוב

  לדעתי בטווח הקצר זה פיצ’ר מיותר לחלוטין ומלבד היותו מיותר – מסכימה איתך פבל, הוא פוגע בנגישותו של מידע. אבל, זה קצת מזכיר פיתוחים ישנים יותר של גוגל, לדוגמא המשחק החביב: http://images.google.com/imagelabeler/
  גוגל ללא ספק אוהבים לתת לגולשים לעשות את העבודה וגם במקרה הזה, יכול מאוד להיות שהשימוש בפיצ’ר הזה יאפשר איסוף של סטטיסטיקות להן תהיה השפעה על מיקומים של אתרים בתוצאות החיפוש.

 10. פבל ישראלסקי

  וזו סטטיסטיקה מאד מועילה – אין דבר שהם שואפים אליו יותר מאשר להבין מה רלוונטי עבור הגולש.
  השאלה היא אם זה לא יכול לגרום ליותר נזק מאשר תועלת?….

 11. יולי דסיאטניקוב

  לדעתי כן, עזוב את העובדה שזה עלול לפגוע באיכות החיפוש עבור משתמשי הפיצ’ר (חסם לתוצאות חדשות), גם ככלי לאיסוף סטטיסטיקה זה בעייתי בעיני.

  תחשוב על זה, אם לאתר אין מיקומים אז הסיכוי שגולש יגיע אליו וילחץ על החץ שמפנה מעלה – מאוד לא סביר. האם זה אומר שאתרים חדשים, שלא יזכו להצבעות אמון מעין אלו בשל החשיפה הנמוכה אליהם, יסבלו מפגיעה בפוטנציאל שלהם להתקדם?

  האם אתרים שממוקמים גבוה יפגעו כי יש להם הרבה מתחרים עם הרבה מוטיבציה ללחוץ על החץ שמפנה מטה?

 12. זה דיון מעניין אבל אתם מפספסים פה נקודה. ראשית בואו נצא מנקודת הנחה שגוגל לא עושים דברים סתם כי זה נראה להם רעיון טוב. מדובר בגוף עם המידע הנרחב ביותר על הרגלי גלישה וחיפוש ועם יכולות ניתוח נתונים בלתי מוגבלות. הם ביססו את ההחלטה שלהם על משהו. המשהו הזה הוא בגדר נעלם וגם המטרה שלו, בלוגים ופורומים עוסקים בנושא אבל הכל הערכות גסות ולא מבוססות.
  הדבר היחיד שכן אפשר להגיד על הפיצ’ר החדש הזה הוא שהוא בא כחלק מתהליך ארוך של פרוסנליזציה של תוצאות החיפוש. התוצאה העיקרית של התהליך הזה היא השקעת יותר משאבים בקמפיין PPC ופחות ב- SEO. והנה לכם מניע לגוגל- גוגל מרוויחים מ- PPC ומפסידים מ_SEO.

 13. לדעתי, וזה ניחוש טוב כמעט כמו כל ניחוש אחר- הם מנסים להעביר את המלחמות העסקיות לצד של הקישורים הממומנים, שם הם מרוויחים את הכסף. המטרה של גוגל כמו שאני רואה אותה, או הייתי רואה אותה עם הייתי גוגל, היא ש- SEO תהייה בסופו של דבר עבודה טכנית מאוד של ניקוי הקוד של האתר וטיוב התוכן. ככל שגוגל יצליחו להוציא את העוקץ משיטות SEO עקומות, וכשאני אומר עקומות אני מתכוון לכל השיטות שמעלות את מיקום האתר באופן מלאכותי(קניית לינקים וכולי) או מציפות תוכן לא רלוונטי.
  כבר גוגל לומד על הרגלי הגלישה של המשתמשים הרשומים והתוצאות אצלי אינן התוצאות אצלך. כשחברת seo באה ללקוח ואומרת לו “תראה, אתה מקום ראשון בגוגל, תביא לנו בונוס” היא בעצם מורחת אותו כי זה לא אומר כלום לגבי הביצועים של האתר. הסרצ’ וויקי ועוד כל מני שטויות שמצטרפות עם הזמן ייחיבו חברות קידום להתמקד בתוצאות. ותוצאות זה לא המיקום בגוגל, תוצאות זה באונס רייט נמוך, לידים, ביצוע, ביצוע פעולות, זמו מוצר וכולי.
  אם יש לך אתר איכותי ורלוונטי אתה לא צריך לדאוג. אם יש לך אתר מחורטט כמו לכולם אתה צריך לדאוג שהוא יהיה איכותי ורלוונטי.
  אם הייתי גוגל היית זוכר ויודע שאיכות התוצאות האורגניות הוא הבסיס להצלחה שלי. כך היה וכך יהיה, והייתי מקפיד על מחויבות שלי כלפי הגולשים להביא להם את התוצאות האלה והייתי לוחץ כל הזמן בכיוון של טיוב התוצאות. הסרצ’ וויקי הוא אחד הדרכים האלה. הוא לא מציק למי שזה לא מעניין אותו ומזיק מאוד למי שהוא מעניין אותו מאוד- לאנשים שמקדמים אתרים מחורבנים ולא רלוונטים ומנסים להרים אותם למקום בוא הם לא נמצאים.

  תודה ששאלת.

 14. seo לא יעלם כליל הוא פשוט יחזור להיות מה שהוא אמור להיות (על פי גוגל)- טיוב טכנולוגי של קוד האתר והשבחה של התוכן.
  מחקרי מילים, בניה נכונה של דפים, שימוש בטכנולוגיות קריאות, שימושיות, ניתוח נתוני גלישה והטמעה של קוד סטטיסטיקה, תוכן איכותי ושיפור אחוזי ההמרה הם משהו שיהיה בו שימוש כל עוד האינטרנט קיים, כי זה כל הרעיון. seo מבורדק ימשיך להיות חלק מהפעילות אבל בשוליים. SEO איכותי יהיה רב ערך.
  זה יקח עוד הרבה זמן לדעתי, אבל התשתית נבנית עכשיו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *