כלים מומלצים למניעת קליקים זדוניים בפרסום ממומן בגוגל

כל מנהל קמפיינים המפרסם בגוגל אדוורדס חושש מקליקים לא רלוונטיים על המודעות שלו. בין אם מדובר במודעות ברשת החיפוש או מודעות ברשת המדיה של גוגל ובפרט ביוטיוב, מפרסמים רבים סובלים מתופעה שזכתה לכינוי “קליקים זדוניים”, או Invalid Clicks.

קליקים זדוניים – מהם?

אם אינכם מכירים את התופעה, פתחו את קמפיין האדוורדס והוסיפו במסך הראשי של הקמפיינים עמודה בשם “Invalid Clicks” או “קליקים לא חוקיים”, שם תוכלו לראות את כמות ושיעור הקליקים הלא חוקיים על המודעות שלכם.

כך זה נראה:

Invalid clicks

מתי זה קורה?

 1. כאשר גולשים לוחצים על מודעות בטעות. כמות הקליקים הלא חוקיים הגדולה ביותר תהיה לרוב בקמפיינים ברשת המדיה של גוגל, ובפרט בגלישה בטלפונים ניידים.
 2. בתחומים תחרותיים מאוד. קיימים מספר תחומי פרסום בהם המפרסמים פשוט לוחצים אחד לשני על המודעות, כדי לגרום למתחרה לבזבז את תקציב הפרסום שלו. מצב כזה הופך לקריטי כאשר מדובר בביטויים עם עלות גבוהה מאוד לקליק. תארו לכם שכל קליק היה עולה לכם 100 ש”ח(!). זכרו, מדובר בקליק בלבד, הגולש עדיין לא השאיר פרטים או ביצע פעולה כלשהי באתר, ואתם כבר נפרדים ממאה שקלים עבור קליק אחד בלבד, זאת כדי שתופיעו בשטח פרסום נחשק בתוצאות החיפוש. על פי פוסט מרתק ב-WordSream בנושא מילות מפתח יקרות, נכון לשנת 2017 בארצות הברית, הביטויים Bail Bonds (שחרור בערבות), Casino ו-Lawyer נחשבים ליקרים ביותר, כאשר כל קליק עולה בממוצע $55, שזה נכון להיום 195 ש”ח.
 3. כאשר הלחיצות מתבצעות על ידי בוט (bot). בוט הוא תוכנה שנועדה לסרוק אתרים ברחבי הרשת תוך חיקוי פעולות של משתמש אנושי, ולא רובוט כמו ארנולד שוורצנגר בסרטו המצליח Terminator שיושב מול המחשב ומקליק לכם על המודעות 🙂 מכירים את זה שאתם מנסים למלא טופס יצירת קשר, ולפני שליחת הטופס אתם נדרשים להוכיח שאתם לא רובוטים בעזרת כל מיני מבחנים, בהם אתם נדרשים לבצע משימות מוזרות ביותר? זו דוגמה מצוינת למלחמה של בעל האתר באותם רובוטים. קבצי ה-bot האלה גורמים לבזבוז התקציב שלכם, ואתם יכולים לשכוח מזה שהם ישאירו ליד באתר שלכם או ירכשו את אחד מהמוצרים שלכם.

כלים שיעזרו לכם להילחם בתופעה

כדי לחסוך לכם תקציב רב והתעסקות בלתי פוסקת עם התופעה הזו, הכנתי סקירה של שני כלים מצוינים, ClickCease ו-ClixTell, בעזרתם תוכלו לעקוב טוב יותר אחר הגולשים שמקליקים על המודעות שלכם, ובמידת הצורך – לחסום אותם מללחוץ פעם נוספת על המודעות שלכם. חברת גוגל מצהירה שהיא נלחמת בתופעה, אך למרבה הצער התופעה עדיין קיימת ויש צורך לטפל בה.

קליקסיז (ClickCease)

קליקסיז מציעה לכם תקופת ניסיון של 7 ימים לחבילה הכוללת חסימת IP זדוניים. קיימת חבילה בסיסית יותר, אך היא לא חוסמת כתובות IP בפועל ולכן היא איננה רלוונטית. המטרה שלכם בתור מפרסמים היא לא להתעסק עם החסימות כל הזמן, אלא לתת לכלי מקצועי לפתור את הבעיה עבורכם.

בתקופה הניסיון הקצרה תהיו זכאים לחסימת IP אוטומטית של קליקים זדוניים עבור 5,000 קליקים. בעמוד החבילות של קליקסיז תקבלו פירוט מלא על מה כוללת החבילה הסטנדרטית.

קבלו הצצה ל-Dashboard של חברת קליקסיז:

ClickCease dashboard

העמודות הצהובות מסמנות את הימים בהם אותרו כתובות IP זדוניות שנחסמו.

אם תרצו להיכנס ללב העניינים ולהסיק מסקנות על הגולשים, בלשונית Analytics תוכלו לראות מספר נתונים מעניינים:

 1. כתובות IP של כלל הגולשים שהגיעו דרך הפרסום בגוגל אדוורדס
 2. מערכת ההפעלה שבה משתמשים הגולשים באתרכם (Android, Windows, iOS)
 3. הדפדפן שבו הם משתמשים (Chrome, Explorer, Safari, Firefox)
 4. כמות הקליקים שהם לחצו על המודעה
 5. מתי התרחשו הקליק הראשון, והקליק האחרון: כך למשל אם גולש הקליק 4 פעמים בפחות מעשר שניות (כן, זה קורה) סימן שיש לחסום אותו אם המערכת לא חסמה אותו באופן אוטומטי.

Analytics

תחת Settings עליכם להגדיר את ה-Rule שלכם, כלומר החוק שקובע כמה קליקים אתם מאשרים לגולש להקליק על המודעות שלכם.

Click fraud threshold

איך מפעילים את המערכת?

לאחר ההרשמה יש לתת גישה לחברת קליקסיז לחשבון האדוורדס שלכם. החברה ממליצה בנוסף להטמיע קטע קוד מיד לאחר פתיחת תגית <Body> באתרכם לצורך מעקב מקיף יותר.

כמה זה עולה?

העלות של החבילה הסטנדרטית לחסימת קליקים זדוניים תעלה לכם $50 בחודש. אם יש לכם תקציב פרסום גדול ואתם יודעים שחלק נרחב ממנו הולך על קליקים זדוניים, כדאי להשקיע אותו על מנת לחסום את כל התנועה הלא רלוונטית הזו.

קליקסטל (Clixtell)

מאחורי קליקסטל עומדת חברה ישראלית שפיתחה טכנולוגיה מתקדמת למניעת קליקים זדוניים עבור מפרסמים, ובמקביל מציעה שירותים נוספים למפרסמים.

במה שונה המערכת ממערכות אחרות?

 1. Call Tracking – שירות מספר וירטואלי. במסגרת שירות זה, תוכלו להקצות מספר טלפון ייחודי (במחיר תחרותי) לכל מדיה של פרסום, כך תעקבו אחר השיחות שאתם מקבלים מכל ערוץ בנפרד – טלוויזיה, רדיו, פייסבוק ועוד. [אגב, כפי שהסברתי באחד מהמדריכים הקודמים שכתבתי, אתם יכולים להטמיע קוד מעקב שיחות לגמרי לבד.] אגב, השירות הזה כולל גם מעקב שיחות, כלומר, תהיו זכאים גם להקלטת שיחות שתסייע לכם מאוד בתור מפרסמים. מעקב שיחות מאפשר לכם לנטר את השיחות לצורך בקרה ושיפור איכות השירות. באמצעות האזנה אקראית לשיחות המכירה בין נציג המכירות מטעמכם לבין הלקוח, תוכלו לתת פידבק לצוות המכירות לשיפור יחס ההמרה.
 1. מיפוי כלל התנועה לאתר – מערכת Clixtell יוצרת מיפוי של כל הכניסות לאתר ב-Dashboard של התוכנה, הכולל גם כניסות אורגניות.

Clixtell threshold

חשוב לציין שההגנה מפני קליקים זדוניים עובדת רק על אדוורדס, ואינה חוסמת כניסות אורגניות.

 1. ביטול חסימה במקרה של המרה – אם גולש הקליק 3 פעמים על מודעה, ובסופו של תהליך ביצע המרה (השאיר פרטים בטופס צור קשר, התקשר לבית העסק וכו’) המערכת יכולה לבטל את החסימה. במערכות אחרות גולש כזה עלול להיחסם עקב כמות הקליקים על המודעה. ידוע שכדי לבצע המרה לוקח היום לגולש בממוצע בין 6 ל-8 קליקים, לכן כדאי לחשוב פעמיים לפני שחוסמים משתמש.
 1. מספר בלתי מוגבל של Rules – תוכלו לקבוע במערכת מספר חוקים במקביל של חסימת כתובות IP זדוניות: כמות קליקים בדקה, בשעה, בשבוע ובחודש. כדאי לתכנן טוב את החסימה כדי לא “לחנוק” תנועה רלוונטית, מה שתלוי גם בתחום העסק. לדוגמה, אם אתם מפרסמים עסק שנותן שירותי חירום, כמו אינסטלטור או מנעולן, תוכלו להגדיר את ה-Rules לחסימה לפי ההמלצה הגנרית הבאה:
 • עד שני קליקים בדקה, לאחר מכן חסימה ל-14 יום.
 • עד 3 קליקים בשבוע, לאחר מכן חסימה ל-14 יום.
 • עד 4 קליקים בחודש, וגם במקרה הזה, חסימה ל-14 יום.

דוגמה נוספת לחסימה אפשרית:Blocking rules configuration

 

פעולה זאת היא בעלת חשיבות גבוהה. ישנם מקרים בהם מתרחשות מספר הקלקות תוך מספר שניות, למשל אם גולש לוחץ מספר פעמים על מודעה במובייל, או פותח כרטיסיה חדשה בדפדפן בכל לחיצה על המודעה.

בצילום המסך הבא תוכל לראות שתוך 8 שניות המודעה הוקלקה 4 פעמים:

Clicks

 1. איתור מהיר של רובוטים – מערכות רבות לא יזהו bot בקליק הראשון, ולעומת זאת מערכת קליקסטל עושה שימוש בטכנולוגיה שכן יכולה לזהות קליק מ-bot כבר מהקליק הראשון.

איך מפעילים את המערכת?

כדי להפעיל את קליקסטל יש להירשם באתר החברה. לאחר מכן תצטרכו לתת גישה למערכת קליקסטל להתממשק (API) עם חשבון הגוגל אדוורדס שלכם. מומלץ גם להטמיע באתר או דרך תג מנג’ר קטע קוד של המערכת, בעזרתו תקבלו מידע נוסף על הגולשים, למשל סוג מכשיר ומיקום פיזי. כך תוכלו להתחקות אחר מגמה מסוימת של קליקים לא חוקיים.

כמה זה עולה?

עלות השירות עבור הגנה מקליקים לא חוקיים היא $40 עבור 10,000 קליקים (לא כולל השירות עם המספר הווירטואלי). בעמוד החבילות של קליקסטל תוכלו לבחון את כל החבילות ואפילו לקבל 14 יום ניסיון עם המערכת.

שורה תחתונה

מבחינתי, קליקסטל הישראלית היא המערכת המנצחת, לא רק בזכות המחיר, אלא גם בזכות היתרונות הרבים, שהופכים אותה לתמורה הטובה ביותר לכסף שלכם. יחד עם זאת, גם קליקסיז תוכל לעזור לכם מאד.

אם אתם מפרסמים עסק בתחום תחרותי, שימוש באחת המערכות הללו הוא חובה – אחרת תקציב רב מתבזבז וחבל.

מכירים מערכת נוספת שעושה פעולות דומות ולא הזכרתי כאן? אשמח לשמוע עליה בתגובות 🙂

אודות אוראל שמע

אוראל שמע
שלום, שמי אוראל שמע. אני עוסק בקידום ממומן כבר מספר שנים, וכיום אני מנהל קמפיינים ממומנים ללקוחות בארץ ובחו"ל במספר פלטפורמות בקבוצת אנגורה מדיה. במקביל, אני כותב על היבטים שונים בשיווק דיגיטלי במספר אתרים.

18 תגובות

 1. עמית אדלר

  אצלנו בעבודה מצאנו במקרה דרך עקיפה למנוע קליקים זדוניים באמצעות מערכת קול בוקס. כל קליק/שיחה מקבל כתובת ip שאפשר גם לחסום אח”כ באדוורדס במקרים בהם יש חשד לניצול זדוני של המודעות.

  • אנחנו נעזרים בממשק של Clixtell ומאוד מרוצים. המערכת יודעת לנתח את כל הכניסות לאתר מכל המקורות, ואת שיחות הטלפון וההמרות אם בעל האתר בוחר זאת, המערכת יודעת לנתח את המידע וחוסמת באופן מיידי IP’s לא רלוונטים וזדוניים בקמפיינים ממומנים. הכל קורה בצורה מיידית ואוטו׳, ויש לזה הרבה ערך ללקוחות שלנו.

   • אם יש רובוט שמייצר בלי סוף IP
    מה נותן לי לחסום כתובות אם אני משלם בלי סוף לגוגל , האם יש מערכת שחוסמת תוכנת רובוט?

  • אוראל שמע

   נשמע טוב, אבל אני הייתי מעדיף כלי שיחסום IP אוטומטית במקום להתעסק עם חסימות ידניות.
   Cheers

   • היי אוראל
    מה נותן לי לחסום בלי סוף איי פי , כאשר יש תוכנות רובוט שמיצרות איי פי בלי סוף ומקליקים עלי , הרי אין סוף לזה מלבד תשלום לגוגל
    יש חברה שחוסמת רובוטים?

   • קובי אינסטלטור

    אני מעוניין בזה איך אני מתקין אותה

  • מעוניין תחזרו ל 0523166456

 2. כתבה מוזמנת של קליקסטל או שזה ניתוח שטחי ממש. לקליקסיז יש המון פיצ’רים שלא הוזכרו כאן.

  • אוראל שמע

   היי עמיחי,
   תודה על הפידבק.
   הכתבה לא מומנה על ידי אף גורם, אלא נכתבה כדי ליידע את הגולשים על 2 מערכות פופולרית אשר גולשים רבים לא מודעים אליהן.
   ציינתי שאפשר לקחת כל אחת מהמערכות לניסיון ולהחליט לבד מהי המערכת המועדפת.
   אם אתה מכיר יתרונות ייחודים של קליקסיז אשמח לשמוע.

   • נתחיל בזה שקליקסיז הרבה יותר ישראלית מקליקסטל. יש לה משרדים בארץ והיא חברה ישראלית הלכה למעשה. לא ברור למה בחרת להסתיר את זה מהקהל הישראלי שלך. מעבר לכך, ברמת הפיצ’רים, לקליקסיז יש מנגנון שמבצע החזרים מגוגל פעם בחודשיים באופן אוטומטי. מעבר לכך, מנגנון מעקב ההמרות של קליקסיז (שלא הזכרת אותו) הרבה יותר חכם. תקרא עליו באתר שלהם או שיסבירו לך עליו. יש שם למידת מכונה מעורבת.

    ויש עוד, למשל ניתוח מילות חיפוש בהקשר של קליקים זדוניים…

    אני אמנם משתמש כבד של קליקסיז, אבל מפתיע שלא הזכרת שום דבר ממה שכתבתי.

    • עמיחי אתה מדבר שטויות.

     אני לקוח של קליקסיז בעבר, ולקוח קליקסטל בהווה, אין בכלל מה להשוות בין המערכות. קליקסטל הרבה יותר טובה בכל אספקט.

     המנגנון החזרים של קליקסיז הוא בדיחה, לא אוטומטי ולא נעליים, החבר’ה שם (יותר נכון בחור בשם JOE) שולח את הדוחות בצורה ידנית, ואפילו דולר אחד לא ראיתי זיכוי.

     מנגנון ההמרות של קליקסיז מסורבל, למה בכדי להגדיר המרות אני צריך לשתול 2 סקריפטים ולהגדיר את אותם פרמטרים פעמיים?? מה זה החרטא הזה.

     בזמן השימוש שלי בקליקסיז ספגתי קליקים לא חוקיים ללא הפסקה, איזה למידת מכונה ואיזה חירטוט אחד גדול, נחסמו לי כתובות לא קשורות, אין קשר בין מה שרואים בדשבורד של קליקסיז לבין מה שרואים באדוורדס (הפרשי נתונים לא הגיוניים), ברוב הפעמים לקח עד 3-4 שעות בין הקליק לחסימה בפועל בגוגל., אין יכולות בסיסיות כמו הגדרת מספר חוקים לחסימה, הסרת חסימות לאחר זמן מסויים וכדו’

     אני כבר כמה חודשים טובים עם קליקסטל, המערכת עובדת, החסימות קורות בREAL TIME, הדשבורד מספק מידע איכותי ואמיתי על התנועה. והשירות שלהם פשוט מדהים, הם זמינים כל הזמן, גם בטלפון, ותמיד, אבל תמיד שמחים לעזור (ואני משגע אותם ללא הפסקה).

     • החוויה שלי שונה לחלוטין משלך. הכל עובד לי פיקס בקליקסיז. האנליטיקס מדוייק, החסימות בזמן אמת (אני בחור קטנוני, אני בודק את הדברים האלה).

      אבל עזוב, לא מכיר אותך ולא יודע אם אתה מדבר שטויות או לא. רק רציתי להעמיד את הכותב הנכבד על מספר פיצ’רים חשובים שהוא לא סיקר, ויש עוד.

     • איגור אתה קשקשן

      הייתי שבועיים עם השיט הזה של קליקסטל.
      לא היה יום בלי תקלות. בהתחלה אפילו ראיתי קליקים של לקוח אחר עד שהם (אביחי נדמה לי) סידרו את זה.
      החסימה כאילו לא הייתה קיימת. כל יום הבטחות שמחר הכל יסתדר ונאדה. כלום. צוחקים לך בפנים והכסף נשפך.

      עברתי לחברה אמריקאית שהייתה סבבה (ppcsecure) ומשם בעקבות המלצה לקליקסיז.
      הביאו פה פתרון חבל על הזמן. והכל מתקתק כמו שעון.

 3. תודה על הסקירה.
  האם יש מקום לשלב בין שני הכלים או שהדבר יוצר התנגשות כלשהי?

 4. לאחר התנסות עם רוב המערכות שיש למניעת קליקים לא חוקיים. אני יכול להגיד בוודאות שחברת קליקסטל / Clixtell , היא הטובה ביותר, ואין מה להשוות בינהם, זאת המערכת היחידה שהצליחה לחסום את המתחרים שלנו בתחום מאוד תחרותי. הם חוסכים לנו אלפי שקלים על תנועה לא חוקית והיחידים שלמעשה הצליחו להחזיר לנו כסף מגוגל. המערכת שלהם עובדת באופן מעולה על 3 דומיינים שלנו. אני ממליץ עליהם בחום.

 5. אלון קסטל

  שלום אוריאל שמש אני צריך קצת עזרה איך לימנע קליקים סתם שלוחצים ואני רוצה לשפר את גוגל אדוורדס תוכל לעזור לי תודה שמי אלון קסטל , תודה מראש

 6. שלום לכולם
  רציתי להבין משהו בקליקסיז יש הגנה במודעות מסוג שיחה ?
  פניתי אליהם והם אמרו שהם תומכים רק במודעות שהם לא מסוג שיחה
  שאלה נוספת במודעת השיחה כמובן יש קישור לדף נחיתה האם הקלקה עליו גם נחשבת לקליק ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *