איך להקים גלגל קישורים אפקטיבי שיעבוד עבורנו יום ולילה?

ישנן הרבה דרכים לבנות קישורים לאתר, אבל המטרה היא בד”כ אחת ומשותפת לכל השיטות – לגרום לכך שעמודים איכותיים ורלוונטיים יקשרו אלי עם מינימום תמורה. בניית קישורים היא אסטרטגיה לכל דבר. אסטרטגיה שדורשת יצירתיות, הרבה מחשבה ותכנון כדי שתהיה אפקטיבית לאורך זמן.

בפוסט הבא אדגים טכניקת בניית קישורים אפקטיבית בשם גלגל הקישורים (Linkwheel). גלגל הקישורים הינה טכניקת בניית קישורים בעלת עוצמה רבה עליה נכתב לא מעט באינטרנט, שנועדה להזרים לאתר שלכם link juice איכותי וטראפיק ממוקד. במקור השיטה החלה בחו”ל לפני מספר שנים כאשר אפילייטס רצו להזרים בשיטה הזו הרבה טראפיק בזמן קצר, אך כיום גם בישראל נעשה בה שימוש רב בקרב מקדמי אתרים בעיקר.

אך לפני שצוללים, אם הנושא חדש לך, אני ממליץ לקרוא כהקדמה את הפוסט שמסביר את הבסיס: בניית קישורים בדרך אל הטופ

אז איך מקימים “גלגל קישורים”?

עלינו ליצור מספר נכסים חיצוניים עליהם יש לנו שליטה. הנכסים הללו יכולים להיות עמודים פנימיים באתרים שבבעלותנו, דפי תוכן ברשתות חברתיות, פוסטים בפורומים\בלוגים, עמודים בשירותי bookmarking, כרטיסים באתרי ווב 2.0, מאמרים באתרי הפצת מאמרים וכו’. כעת בכדי להתחיל את יצירת הגלגל, נבחר באחד מהעמודים הללו ונוסיף בו תוכן רלוונטי לנושא האתר שלנו. מתוך התוכן הזה נקשר ל-2 כתובות: לאתר שלנו ולנכס נוסף כלשהו שבבעלותנו. שני הקישורים יכילו בצורה כלשהי את הביטוי שרוצים לקדם, אך כמובן שהביטוי הממוקד והתחרותי יותר יופנה לאתר שלנו. לדוגמא: הביטוי הגנרי קידום אתרים יפנה לאתר שרוצים לקדם בעוד ש”מדריך קידום אתרים באינטרנט” יפנה לנכס הנוסף.

כעת מתוך הנכס השני עושים את אותה הפעולה בדיוק: קישור אחד לאתר שלנו וקישור נוסף לדף הבא בגלגל. כך למעשה ממשיכים ומגדילים בהדרגה את הגלגל עד אשר מגיע לגודל הרצוי (בהמשך אדבר על מהו הגודל הרצוי). ככה זה נראה בסופו של דבר:

שרטוט של גלגל קישורים

חשוב לציין שבפועל כאשר השיטה הומצאה, היא נעשתה ע”י אתריweb 2.0 בלבד כגון: weebly.xom, squidoo.com, vox.com ועוד. הסיבה לכך היא שבכל השירותים הללו ניתן בד”כ ליצור פיד RSS ובו להשתמש בנוסף כדי לקדם את הצמתים בגלגל.

מסלולי קישורים פתוחים – גלגל עם חורים?

אפשר לבנות וריאציה אחרת של גלגל הקישורים עם הבדל קטן (אך משמעותי) – ניתוק. למעשה מדובר בסוג של מסלולי עמודים שמקשרים אחד לשני בטור וכל אחד מהם גם מקשר לאתר שרוצים לקדם. כלומר במקום לסגור את המעגל, אפשר פשוט להשאיר אותו פתוח. כמובן שגם כאן הכמות היא בלתי מוגבלת וניתן בצורה הזו לבנות מספר מסלולי עמודים. זה נראה בצורה הבאה:

וריאציה אחרת לבנות גלגל קישורים

כך, כל אתר מחזק את האתר הבא שאחריו ולבסוף לא מחברים אותו לאתר ההתחלתי. היתרון ביצירת ה”חור” בעיגול הוא במזעור דפוס הקישוריות (האחרון לא מקשר לראשון) וכך המערכת נשארת מבודדת יותר. האמת שיש מספר צורות להשתמש במתודולוגיה הזו מלבד ה-2 שהצגתי, העיקר לשמור על הקונספט האחיד של הקישוריות בין הדפים המקשרים וקישוריות בינם לבין הדף שרוצים לקדם.

מספר טיפים ודגשים כלליים:

 • גיוון בטקסט העוגן – מומלץ ליצור גיוון ב- anchor text מחולייה לחולייה, כדי לקדם מספר ביטויים. העיקר לכלול את הביטוי העיקרי בוריאציות השונות כדי לתרום לרמת ה-diversity בפרופיל הקישורים שלנו. כמו כן, הגיוון גורם לכך שהמעגל יראה טבעי יותר ומסייע בגידול ה- Authority של הדומיין.
 • חיזוק אתרי הגלגל – ניתן ליצור מעין מעגל משני ברמה אחת מעל ועימו לחזק את הגלגל הראשי (ברמת העקרון אפשר ליצור עוד ועוד גלגלים, אין לזה סוף ברמת העקרון). גם הוא יורכב מדפים בעלי אותם מאפיינים שיקשרו אל האתרים שמחזקים את האתר הראשי. אלטרנטיבה אחרת היא פשוט לחזק את המעגל ע”י אתרי bookmarking כמו חדש hot, זרקור ועוד.
 • יצירת גלגלים חדשים – כשהגלגל מגיע למימדים גדולים מומלץ ליצור גלגל נוסף נפרד ובלתי תלוי (אך לא לקשר ביניהם). הגלגל הנוסף יעבוד בצורה זהה לחלוטין. האידיאל הוא לכלול בין 6 ל-10 אתרים בכל גלגל.
 • דפים ידידותיים למנועי חיפוש – חשוב לוודא שהנכסים שנבחרו יוכלו להתאנדקס (לוודא שאין תג meta noindex,nofollow) ואין להם קישורי nofollow.
 • שימוש בנכסים קיימים – אין צורך להקים אתרים משלכם בכדי ליצור את העמודים המקשרים. אתם בסך הכל צריכים עמוד אחד, זה לא מצדיק עבודה של הקמת אתר וקניית דומיין. צרו שיתופי פעולה עם אתרים קיימים רלוונטיים לנושא שלכם, בכדי שתוכלו ליצור אצלם עמוד ממנו תוכלו לקשר. בעל האתר מרוויח תוכן איכותי וקישור חיצוני מתוך האתר הקודם ברשימה שלכם, כך שכל הצדדים יוצאים מרוצים.
 • ריכוז החשבונות שלכם במקום אחד – כחלק מתהליך יצירת עמודי החוליות, תצטרכו לפתוח הרבה חשבונות עם שמות משתמשים וסיסמאות. מומלץ לרכז הכל באקסל כדי לא להתפזר.
 • לפני הכל המטרה היא לתרום לגולש – זה לא יהיה חכם במיוחד להקים גלגלים מהסוג הזה רק לצרכי SEO מבלי לייחס חשיבות לתוכן. גם בגלל שזה לא תורם לגולש וגם בגלל שגוגל עשוי לפגוע באתר שלכם אם הגלגל יתגלה בתור מכונת ספאם. כיתבו רק תוכן איכותי בכל אחד מהאתרים, תוכן כזה שאתם עצמכם הייתם נהנים לקרוא.
 • בניית קישורים הדרגתית – רבים ממליצים להקים את כל המערכת כך שיהיו קישורים בין כל האתרים ובין כל אתר לאתר הראשי, ורק אח”כ לגרום לכך שכל המערכת תתאנדקס. אני אישית נגד זה מכיוון שהמצב הזה לא נראה טבעי בעיני. בנוסף לכך, חשוב להיות סיסטמיים עם ה- link growth profile שתואם לאתר שלנו.

לשיטה הזו יש מספר יתרונות וחסרונות בולטים:

 • השיטה מאד פשוטה למימוש (השקעה רק בעת ההקמה), תוך זמן קצר ניתן להקים Linkwheel איכותי שיעבוד עבורנו ואין צורך לתחזק אותו.
 • אינה מצריכה שום עלות מלבד כתיבת תכנים באופן חד פעמי. שזה גם משהו שניתן לעשות בכוחות עצמנו כדי לוודא שיהיו איכותיים.
 • ניתן לראות את התוצאות תוך זמן קצר, בייחוד אם בחרתם להשתמש באתרי מדיה חברתית ווב 2.0 למיניהם שנסרקים בתדירות גבוהה יותר.
 • העוצמה טמונה בעובדה שהאתר מחוזק ע”י הרבה דפים, שלמעשה מחזקים גם את עצמם. כלומר זו שיטה שעובדת בעצמה.

אפשר לסכם את כל היתרונות והחסרונות בטבלה הבאה:

היתרונות והחסרונות של גלגל הקישורים

אתם מאמינים שגלגל הקישורים ימשיך להסתובב לאורך זמן?

הגלגל שהצגתי בפוסט הוא הבסיסי ביותר. ישנן דרכים אפקטיביות שמבוססות על עקרון דומה וניתן להגיע אליהן בקלות רבה עם קצת דמיון. אבל אולי אנחנו סתם מתאמצים לשווא – מה אתם חושבים על השיטה הזו (ובכלל על שיטות לא טבעיות מהסוג הזה)? האם היא זמנית ויגיע היום בו גוגל לא ייתנו חשיבות לקישורים שמגיעים ממערכות אוטומטיות ולא טבעיות כאלו? מצד שני, אם היא נבנית בצורה לגיטימית, ללא שום ספאם כך שזה רק תורם לרשת אולי הקיום שלה כן מוצדק?

אודות פבל ישראלסקי

פבל ישראלסקי
יזם, בלוגר, יועץ קידום אתרים והעורך הראשי של קהילת מקדמי האתרים ומשווקי האינטרנט AskPavel. המייסד והמנכ״ל של קבוצת אנגורה מדיה שכוללת מספר פעילויות - סוכנות שירותי שיווק דיגיטלי עם התמחות ב-SEO ו-PPC, מכללת AskPavel Academy שמציעה קורסים פרקטיים וכנס הדיגיטל השנתי Next Case שמושך אליו מדי שנה מעל 1,200 משתתפים.

52 תגובות

 1. אחלה פוסט פבל, תודה!
  גלגל הקישורים זו שיטה שקיימת בחו”ל כבר די הרבה זמן, אני אישית לא ממש מאמין בה לטווח הרחוק ואני כבר רואה סימנים ב- google.co.uk לכך שהיא מאבדת מחשיבותה.

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   וואלה? איזה סוג של סימנים? ביותר מביטוי אחד? תשתף…
   כן, היא אכן מלאכותית מאד אך אני לא צופה שהם יפלטרו אותה במקרים בהם מדובר בתכנים איכותיים שתורמים לגולש. בסופו של דבר לא מדובר כאן על black hat

 2. איתי ברנר

  האמת שלא ממש קראתי על השיטה עד עכשיו באתרים בעברית חוץ מאזכור באיזה פורום בו מישהוא המליץ לקשר ממאמר למאמר באתרי מאמרים.

  רק דבר אחד לא ברור לי, האם הכלל שצריכים להיות שני קישורים הוא פשוט כדי לתת יותר כוח לכל קישור? או שהדבר נעשה על מנת לגרום לדפוס להיראות יותר טבעי?

  בעיקרון אפשר ליצור גלגל דומה מאוד בו יהיה חץ נוסף מאתר 1 לאתר 3, מאתר 3 לאתר 5, מאתר 5 לאתר 1 בחזרה וכך הלאה…

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   רעיון מעניין איתי. כלומר אתה מציע לקשר בין החוליות כך שתהיה קפיצה של אחד? אין לזה סוף, תמיד אפשר לחשוב על קומבינציה, וגם כזו שלא בהכרח תהיה קבועה לאורך כל המעגל.

   הרעיון של לקשר פעמיים זה בכדי לשמור על כוח אחיד בעיגול. אם יהיה קישור רק בין כל חוליה לאתר המקורי, כל אחת מהחוליות תשאר חלשה בפני עצמה. אך כאשר אתה יוצר סוג של צורה סגורה, או כזו שמקבלת כוח מצורות נוספות, נוצר מצב בו נשמר כוח אחיד לאורך עמודי המעגל. ראיתי הרבה מעגלים איכותיים בהם לכל אחת מהחוליות היה PR4 ומעלה. אילו לא היו קישורים ביניהם אני בספק אם זה היה מגיע לזה.

   בנוסף, זה גם תורם לטבעיות כי אם קיים עמוד שמטרתו היחידה היא לקשר לאתר מסוים, הרי שזה מעלה את הסבירות כי בעל האתר יצר את העמוד הזה. בעוד שאם הוא גם מקשר למקור נוסף (שלא בהכרח ניתן לקשר לאתר המקורי), זה מפחית את הסיכוי והופך את העמוד לטבעי יותר.

   • איתי ברנר

    אממ, כן לזה התכוונתי. בעיקרון זה כמו להוסיף עוד רצועה לגלגל,לא? מצד שני, בתיאוריה הכוח של כל קישור יורד, ואז השכר יכול לצאת בהפסד.

    • נסה לשרטט, יצא לך פרח של קישורים (:.
     יפה יותר מגלגל, אבל עם ההשתכללות של גוגל אני מאמין שהוא עוד ינקום בך.
     לדעתי, אם נוסיף קישור נכנס מאתר חיצוני (אפילו אינדקס), זה יבלבל מאוד את גוגל ויקל על זה.
     אבל – זה לא נכנ בתחום הקידום השחור?
     אני מתכוון לקשר בין אתרים שלי, אבל אני אקים אתרים כמעט חסרי תוכן, רק בשביל הseo.

     • איתי ברנר

      לא הבנתי, אבל תמיד
      תדאג שבאתרים יהיה
      איזשהוא תוכן מקורי,זה
      א”ב של קידום לטווח ארוך

     • זוכר את התרשים מלמעלה? אם תעשה תרשים דומה של האסטרטגיה שהוצעה פה, תקבל צורת פרח, לא גלגל (:
      אני רק שאלתי האם שיטת הגלגל לא נחשבת לBlackHat שגוגל יעניש אותי עליו בעתיד, וציינתי שאני לא אקים כל כך הרבה אתרים – אני לא יכול לדאוג לכולם לאספקת תוכן ייחודי תדירה.
      ~ עכשיו אני רואה ששכחתי את המילה “לא” במשפט “אני מתכוון לקשר בין אתרים שלי, אבל אני *לא* אקים אתרים כמעט חסרי תוכן, רק בשביל הseo.”

     • איתי ברנר

      אוקי, הבנתי

      בעיקרון יש על זה
      חילוקי דעות, יש כאלו
      שאומרים שמאז עדכון
      פנדה, זה כן בלק הט.

     • האם גוגל לא מסביר רשמית מהו black hat ומה לא?

 3. אופיר ורדי

  השאלה המתבקשת היא האם הכנסת דף אשר מנותק משאר התוכן באתר שבו הוא הוכנס (כלומר נניח דף בנושא דיו באתר העוסק בחיפוש עבודה) יתן ערך כלשהו – והאם דף כזה ינתק את הגלגל – כך שלמעשה כל דף בו יהיה כאילו הוא הדף הראשון וכל הברכה לבטלה

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   זה יתן ערך קטן יותר. כל הרעיון הוא להוסיף את הדפים באתרים שרלוונטיים לנושא הדף (וכמובן לדף שמקושר מכל אתרי הגלגל).

 4. מיכל כהן

  פבל, פוסט מעניין. תודה!

 5. פוסט מעולה פבל! אני לא הכרתי את גלגל הקישורים, אך הוא נראה כמו דבר מאוד מאוד טבעי.

  תכתוב יותר!

 6. צר לי לאכזב את האנשים כאן, אבל גוגל כבר עלו על שיטת הגלגל ולפחות בגוגל קום (גרסת קאפאין), מספר גדול של אתרים שהיו בין הראשונים לאורך שנים נפלו בעשרות מקומות.

 7. אהלן פבל.גלגל קישורים נשמעת שיטה טובה .הכתיבה שלך אגב מאוד ענינית וברורה :-).אגב שאלה מעניינת אם לצורך העניין החשבונות ווב 2 (למשל היוזר ב-איזיין האם עדיף שיכיל רק מאמרים
  שקשורים לנושא,או שהוא יכול להכיל מאמרים בכל מיני נושאים וחשוב רק שהמאמר שמקשר בגלגל יהיה קשור לנושא.כלומר האם במידה וכל המאמרים של היוזר באיזיין יהיו רק בנושא הרלוונטי תיתן אקסטא כח?

 8. שאלה לי אלייך בקשר לבניית קישורים.נניח ויש לי 3 בלוגים ולמישהו בקצה השני של העולם יש שני בלוגים שקשורים לנושא שלי.
  הוא מקשר בין שני הבלוגים שלו.
  כעת הוא מכניס את הבלוג שלי בבלוג
  רול של אחד מהם.ואני מכניס את הבלוג שלו בבלוג רול שלי.החלפת לינקים סטנדרטית עד כאן.מכאן זה קצת מסתבך.הוא בבלוג רול של הבלוג השני שם את 3 האתרים שלי.אני בתמורה שם ב-בלוג רול של האתרים שלי את הבלוג השני שלו.האתרים קשורים בנושא וההחלפה כנה ואמיתית.השאלה האם יש פה בעיה כי אמרתי ששני הבלוגים שלו מקשרים בינהם.יש בו גם באיזשהיא צורה מצב של א מקשר לב .ב מקשר ל-ג ו-ג מחזיר קישור ל-א .אני מקווה שאני ברור.אגב גוגל מחשיבים קישורים הדדיים בבלוג רול.תודה על תשובתך.

 9. היי פאבל, אני אוהב שאתה משקיע בשרטוטים שלך תמיד 🙂

  כמה דברים:

  1. קישורים מעגליים כבר לא מחזיקים מים מזה זמן מה למיטב נסיוני ולכן מומלץ באסטרטגיות קישורים תמיד לעבוד קשה יותר ולדאוג שהחוליות לעולם לא יתחברו. אני באופן אישי נוטה להקפיד על זה, זה אמנם מייצר עבודה מאתגרת יותר אך מבטיחה יותר לטווח הארוך.

  2. ספאם זה לא טוב וכבר היום גוגל יודעת לזהות אתרי קאש שכל מטרתם היא לתחזק אתר אחר, לעיתים הערך של אתרים אלו פשוט יורד מבלי לקבל על כך הודעה בכלי מנהל האתרים של גוגל ואז יש לך גלגל עקר (שאיש לא סיפר לך שהוא עקר כדי שתמשיך להשקיע בו…)

  3. לגבי authority, חשוב לציין שבכדי לקבל autorithy צריך להיות גם מגוון של קישורים יוצאים למקורות רלוונטיים בכדי לזכות בו.

  4. ולגבי הנפילות שהיו במיקומים של התחומים התחרותיים בעולם בשבת האחרונה יש לנו מסקנות יפות מאוד וניתן לומר שהן לא קשורות למעגלי קישורים אלא לשיטות אחרות.

  בקיצור שווה לחכות למאמר הבא שהולך לצאת אצלנו באתר 🙂

 10. פוסט טוב, הסבר ממצה.
  את השיטה גיליתי לפני מספר חודשים וניסיתי אותה.
  לא התפלאתי שהיא התגלתה כמועילה מאוד!
  כאן המקום להזכיר שלא הרחקתי לכת עם תרשימים מורכבים ועשיתי גלגל קישורים שמזכיר את השיטה השנייה מבלי להיראות ‘שקוף’ בעיני גוגל.

 11. פאבל, באיזה כלי אתה משתמש כדי לנהל את כל הקישורים האלו? האם בכלי אונליין כמו mindmeister? ב-VISIO או באקסל?

  אמנון

 12. Hi Pavel, good post
  i would also recommend that all the external sites have different c class IPs, meaning you shouldnt host all the sites on the same server with the same IP classes, otherwise this might be seen by Google as a link farm.

  Ron

 13. כל הכבוד על התרשימים וההסברים, אין מה לעשות כדי לבנות מערך קישורים אפקטיבי צריך סיסטמיות מסוימת שהוכחה כעובדת אחלה בלוג יש לך כאן

 14. פבל תודה על הפוסט המעולה.

  האם יש קודם ליצור את הדפים ואז להוסיף את הקישורים אחרי האינדוקס של הדפים? או אפשר להוסיף את הקישורים בזמן יצירת הדפים? תודה.

  • עוד שאלה…

   האם יצירה מהירה של גלגל קישורים כזה לא מדליקה נורות אדומים אצל גוגל ושאר מנועי החיפוש כשהם מזהים אותו ? הרי כמו שאמרת זה לא טבעי. ואולי עדיף להשתמש בשיטה הישנה של יצירה של דפים רגילים באתרי ווב 2.0 ואחרים וקישור לאתר כדי לחזק אותו מבלי ליצור גלגל.

   אשמח לתשובה.

   • אני מציע שתנסה לעשות את זה טבעי. עשרות לינקים מאתרים יומיים אחרי אינדוקסם לא נשמע משהו, אבל אם תחכה כמה חודשים וגוגל יעריך את אתר הגלגל כאתר עצמאי ואיכותי, בעל תוכן ייחודי ואפילו כמות תעבורה קטנה, תוכל לקשר ממנו בלי לחשוש.
    זה נושא של דחיית סיפוקים – לדעתי, ככל שתחכה יותר ככה כשתקשר זה יהייה בעל יותר ערך.
    בנוסף, נסה לדאוג לפרופיל מאוזן של קישורים יוצאים. קשר לא רק אליך, אלא גם לויקיפדיה, או דפים רלוונטיים אחרים.
    הרבה עבודה, אבל אין מה לעשות…
    ודבר אחרון – כמו שכתב סזה מעליך, שים לב לC class של הIP.

 15. אני דווקא בעד.

  בסה”כ מדובר ביחסי ציבור עבור הלקוחות…

  הרי לשים בוקמארק, ואז לפתוח עמוד תווך ברשת חברתית, וגם כמובן בלוג, ולא לשכוח ד’ה מארקר, ואיך אפשר לוותר על דלישס… בסה”כ מדובר ביחסי ציבור ובאזינג מאוד טבעי ומומלץ…

 16. אתר נוסף לגלגל הקישורים ממנו ניתן לקבל קישור PR בחינם:
  http://www.grabber.co.il

  תודה על הפוסט

 17. הי ברמה העקרונית אני מאוד נהנה יש פה חברה אנליסטים בדומה לבורסה או לפילפולי תורה בישיבות
  מטבע הדברים יש הרבה ספקולציות מענינות ומאתגרות שלא עומדות עם המצב דהפקטו אך אין ספק שכל המיזם הזה של פבל הוא מבורך ולדעתי זהו אחד המקומות הכי מעניינים ליקרוא ולשאוב מידע על seo בcoilלדעתי יש פה הרבה מידע על טקטיקה של כדאי לקחת בחשבון שבסופו של יום האסטרטגיה הייתה ונשארה
  תחת מילת מקור רלווטניות
  פבל אוהבים אותך
  yp10

 18. מילות מפתח בלבד

  יום אחד גוגל יכתבו כמה שורות, ילחצו על ENTER ויעצרו את השיטה הזו.

 19. אחלה של פוסט..

  אם יש לי 7 פורטלים בנושאים שונים, רצוי שאני אקשר בין כל הפורטלים ? וגם שכל פורטל יקשר ל 5-7 אתרים אחרים שאני מקדם ???

  אני לא מאמין בכתיבת מאמרים ולשים אותם באתרים שונים , אני מאבד את השליטה על זה , אני מעדיף אתרים שלי , אומנם קצת יותר השקעה אבל לטווח הארוך זהו נכס הרי אנחנו לא מתכוונים לסגור שנה הבאה את הבסטה… נכס הוא נכס שיכול לשמש אותנו להרבה זמן…

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   תודה מתן.
   כמובן שעדיף שהנכס יהיה שייך לך, אבל זה בדיוק מה שקורה בשיטה שהצגתי – את רוב הנכסים אתה יוצר בעמודים שהם בשליטתך. כלומר באתרים שמאפשרים לך לפתוח שם משתמש וסיסמא. אבל אם יש לך נכסים ששייכים לך והם גם מתאימים לנושא האתר – מה טוב. לגבי השאלה שלך – אם הפורטלים קשורים נושאית לדף המקושר זה כמובן יתרום, אך הייתי נזהר שלא להפוך אותם לחוות קישורים רק לצורך הקידום.

 20. שלום,
  נהנתי לקרוא את כל שנכתב על שיטת בניית הקישורים.
  אך, למען האמת יצאתי קצת מבולבל,
  ברשותי מספר אתרים שאני רוצה לקדם אותם, האתרים עוסקים בתחומים משלימים, ויש אתר אחד מרכזי שאותו הכי חשוב לי לקדם בכל הביטויים של אותם האתרים,
  במהלך בניית מעגלי הקישורים יתכנו מצבים בהם יש קישורים בין חוליות הגלגלים, האם זה יפגע בערך הקישורים ? או, אף יעזור ויקדם ?
  תודה,
  ערן

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   היי ערן, זה ממש לא יפגע – להיפך זה יחזק את האתר שבמרכז הגלגל. זה כל הרעיון – לחזק את העמודים התומכים.

 21. השיטה הינה שיטה ממש לא טבעית אני מאמינה כי לאורך זמן זה לא מה שיחזיק את האתר סה”כ אחלה פוסט כרגיל פבל . האם תוכל לתת דוגמאות לאתר המשתמשים בשיטה מהסוג השני ?
  עם השבילים 🙂

 22. מה דעתך על פרמידה?
  אתר 1 מקשר 23456 אתר 2 מקשר 3456 אתר 3 מקשר ל456 וכך הלאה?

 23. אם אתר 6 רק מקבל קישורים בוודאי שהוא יקבל את כל הכוח של הקישורים
  אבל אם אתר 1,2,3,4,5, הם אתרים דיי חדשים שלא עברו seo וגם לא רלוונטים לנושא בזירה תחרותית לא תהיה השפעה ביכלל

 24. בעניין איכות הקישורים,
  רציתי לדעת האם יש הבדל באיכות הקישור אם הוא יוצא מתוך תוכן – טקסט, או יוצא מתוך דף קישורים פנימי בתוך האתר ?
  ושאלה נוספת,
  אתר Y מוציא קישור לאתר X , האם יש משמעות או ערך נוסף להוצאת מספר קישורים מדפים שונים באתר Y לאתר X, האם זה יחשב כקישור אחד או כמספר קישורים.
  תודה,
  ערן

 25. אחלה פוסט, מנוסח בבהירות ובבירור.

 26. עד היום יש ויכוח בקשר השיטה הזאת
  תלוי גם כמה כוח יש לאתרי תמיכה שמוציאים קישור, אם מדובר במאמרים חלשים כל האפקטביות תהיה גם חלשה

 27. מהו מבנה הקישורים האופטימלי בין אתרי תמיכה לאתר שאותו רוצים לקדם בתוצאות החיפוש? הרי ברור שככל שמקדמים יותר את רלוונטיות אתרי התמיכה מקדמים גם את רלוונטיות אתר היעד וזה הרי מה שאנחנו אמורים להשיג – לא “כח” ולא “מניעת זליגת מיץ”. התייחסתי לערפול המושגים בנושא הזה בתגובות שכתבתי ב-http://www.actv-tec.co.il/forum/viewtopic.php?f=1&t=686&p=1670#p1670

 28. הפוסט מעולה.
  יש רק בעיה אחת בשיטה( לדעתי ) כל אותם spider – ים יודעים לזהות תבניות ואני מניח שעם הזמן יעלו גם על זה( אם עדיין לא )
  בכל מקרה אני אנסה.
  תודה

 29. אלונה קורן

  היי פבל,
  תודה על המידע והשרטוטים המרשימים.
  הייתי לפני כמה שבועות בהרצאת מבוא של אורן שץ מ-SEO קולג’. הוא הגדיר את השיטה הזו כמניפולציה ואמר שאין מצב שגוגל לא יעלה על זה מתישהו (וכנראה יתחיל להעניש).
  לי, אישית, הגלגל נראה קצת מסוכן. שקוף מדי.
  השיטה של הקווים המקבילים נראית לי יותר בטוחה ופחות שקופה.

  • פבל ישראלסקי
   פבל ישראלסקי

   תודה על התגובה אלונה! האמת שזו שיטה די ישנה וכיום גוגל עולה בקלות על השיטה (בייחוד אחרי העדכון האחרון). אני לא בטוח שגוגל ישראל עולה על זה.

   בכל מקרה אני אף פעם לא ממליץ להשתמש באף שיטה אם היא לא תורמת למשתמשי האינטרנט בצורה כלשהי (ובייחוד כשהיא מזיקה).

   • השיטה של הקווים היא בעצם שני גלגלים, לא? נסו לדמיין שרטוט תלת מימדי, בשלוש שכבות:
    שכבה תחתונה גלגל ראשון
    שכבה שניה, העמוד
    שכבה שלישית, גלגל שני.

 30. אני יכול רק להצטער שקראתי את הפוסט
  הזה באיחור ( בלשון המעטה ).
  אבל קראתי וזה הפוסט הנהיר והברור ביותר שקיים בנושא.
  לגופו של עניין:
  זה אכן מלאכותי, אך זה ממש לא שונה
  מהפצת הקישורים בדרכים שונות, כך שאינני צופה שגוגל יוריד גם את השיטה הזאת מבנק הכלים המותרים לקידום.

  אבל אשמח אם תחדדו לי את העניין – את עמודי הגלגל אני יוצר מתוך אתרי תוכן ותקים קיימים, נכון?לא
  כמו שסברתי תחילה, שעלי להקים X
  בלוגים כדי “להמציא את הגלגל”.

  אחלה שיטה, אבל מחייבת כותבים סופר
  יצירתיים ולא רק כאלה שמשכתבים פוסט קיים.
  אני גם לא חושב שכל נושא של אתר יכול התאים לטכניקה הזאת, שכן לא מכל אתר ניתן להוציא תכנים יחודיים ומקורים בתדירות ובתכיפות.

  תודה פבל.

 31. הי, פבל
  ממש עזרת לי להבין את הלוגיקה של גלגל הקישורים. אני מחשכה לראות איך עדכון פנדה ישפיע עלינו

 32. תודה על הפוסט, אשמח לעדכון עד כמה השיטה רלוונטית לימנו?

 33. אני חושב שיש בעיה עים הגלגל קישורים הראשון שהצגת הסגור גוגל כבר עלו על זה ושמעתי על הרבה אתרים שנענשו בגלל התופעה הזאת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *