בדיקת דירוגים עדיין רלוונטית?

כמה בדיקת מיקום בגוגל עדיין רלוונטית בימינו?

נכון לחודש דצמבר 2012 מספר חברות המספקות כלי SEO וביניהן Raven Tools, Ahref, SEOMOZ, הודיעו שהן מפסיקות לספק דוחות על מיקום האתר בגוגל ללקוחותיהם המשלמים. חברות אחרות “החשיכו” את השרות בטענה של שדרוג שבדרך, אבל האמת היא כנראה הרבה יותר מורכבת.

גוגל לא מעודדת בדיקת מיקומים בתוצאות החיפוש

קריאה מעמיקה של תנאי השימוש למפתחים בגוגל מגלה שגוגל לא מרשים לאחרים “לחפור” בבסיסי הידע שלהם וככה זה רשום באנגלית:

Data Collection. Except as expressly permitted by Google under a Google product or service feature, you shall not use any automated means (for example scraping or robots) other than the AdWords API to access, query or otherwise collect Google-related information from Google, the AdWords Program or any website owned or operated by Google or a Google partner site that displays Google advertising (collectively “Google Scraping”)

במילים פשוטות, גוגל לא מאפשרת לאף גורם לאסוף ממנו נתונים באופן אוטומטי אלא ברשות.

במקרה של Raven Tools החברה מספקת כלי SEO וגם כלים עבור פרסום ממומן בגוגל מאז 2006, מה שנקרא AdWords API וזה המקום לומר פיסקה אחת או שתיים על שירות זה.

ובכן, AdWords API היא יכולת להתחבר ישירות לגוגל באמצעות תכנות. בעלי עסקים קטנים ובינוניים העובדים עם Google AdWords עושים זאת באמצעות המימשק באתר או באמצעות AdWords Editor.

סוכנויות פרסום גדולות עובדות עם AdWords API המאפשר להם לבצע דברים נוספים של ניתנים לביצוע, לא דרך ממשק הדפדפן ולא דרך העורך כמו למשל שינוי הצעות מחיר מקסימאלי לקליק באופן דינאמי.

גוגל פנתה אל Raven ובמילים פשוטות אמרה לה “עד כאן”. אחד הכלים המרכזיים שסיפקה Raven ללקוחותיה בתשלום היה דו”ח מיקומים בתוצאות החיפוש של גוגל (SERP Tracker) לפי מילות מפתח. לצורך זה הם בנו רובוט (תוכנת מחשב) שיעשה את העבודה ו”חילץ” מגוגל את מיקומי האתרים השונים בחיפוש אחר ביטויי מפתח שונים. למרות שהפעולה הזאת היתה בין הפעולות שגוגל אסרה עליהן בפירוש בתנאי השימוש, היא העדיפה להעלים עין ולא לפעול, אבל כנראה שהגיע הזמן של גוגל.

מנהלי חברת Raven כמו חברות אחרות המספקות  כלי SEO היו צריכים להחליט: האם ללכת עם גוגל, לספק כלי פרסום ממומן Google AdWords ולא לספק דוח בדיקת מיקומים בתוצאות החיפוש או לא ללכת עם גוגל, לא לספק שירותי פרסום ממומן ולהמשיך להציג דוחות מיקום בגוגל בדרך מחתרתית, מתחת לראדאר של גוגל. בחברת Raven החליטו להפסיק ב- 2 לינואר 2013 את הצגת דו”ח מיקומים ביטויי מפתח בתוצאות החיפוש של גוגל. נקודה.

Not Provided עושה אותנו עיוורים

החיפוש המאובטח (SSL Search) של גוגל שהושק באוקטובר 2011 בטענה של שמירה על פרטיות הגולשים גרם לכך שגוגל לא מעבירה את ביטויי המפתח לתוכנת אנליטיקס. צריך לדייק ולומר שזה קורה רק אם החיפוש נעשה כאשר הגולש כבר עשה “היכנס” (Login) לחשבון גוגל. במילים אחרות, מספיק שבחלונית אחת נכנסת לחשבון הג’ימייל שלך ובחלונית שנייה ערכת חיפוש כדי שלא יועברו ביטויי החיפוש לאנליטיקס.

ומה קורה עם הפרסום הממומן? שם הכול כרגיל וביטויי המפתח עוברים מתוצאות החיפוש למערכת הפרסום AdWords, דבר שמעלה את השאלה האם באמת הטענה של גוגל על שמירת הפרטיות שלנו, הגולשים, היא אמיתית או שהיא רק תירוץ קלוש? אני לא מתכוון להיכנס לסוגייה הזאת.

לאור שלל השירותים שגוגל נותנת בחינם ולאור העלייה המטאורית של גוגל פלוס (מספר הפרופילים הפעילים בגוגל פלוס גדול היום ממספר החשבונות הפעילים בטוויטר, בעולם) הרי שהנתח של Not Provided הוא גדול ומעמיד את בעלי האתרים “בחשיכה” ובחוסר ידיעה.

יש מספר דרכים לנסות ולנחש מה מסתתר מאחורי Not Provided כפי שמציע נתן קריידרמן, מוסמך גוגל אנליטיקס, אבל לעולם לא נדע את הנתונים המדוייקים.

למה בדיקת מיקום בגוגל נותנת תמונה חלקית בלבד

את בעלי העסקים מעניין מיקום האתר בגוגל, אבל לפי מה נקבע המיקום?

המיקום נקבע לפי ציון שמקבל האתר שלך שהוא תוצאת חישוב של מאות פרמטרים, יש אומרים 200 ויש אומרים שיותר. כך או כך, לביטוי חיפוש מסוים, האתר שלך קיבל ציון. כאשר מתבצע חיפוש של ביטוי על ידי הגולש, גוגל ניגש לתוצאות המחושבות, שולף משם את הדפים ואת הציון שלהם, ממיין אותם ומציג אותם בפני הגולש. הגולש רואה 10 תוצאות: מקום ראשון, מקום שני וכך הלאה, אבל זהו למעשה דירוג, כמו תחרות מלכת היופי.

אבל לא פשוט עד כדי כך. בדרך בין התוצאות המחושבות בבסיסי הנתונים של גוגל ועד לדף תוצאות החיפוש המוצג בפני הגולש יש עוד דרך ארוכה שעשויה לשנות את המיקומים, סליחה, את הדירוג ואני אסביר.

כאשר גולש מחפש ביטוי כלשהו בגוגל, גוגל ניגש לתוצאות שכבר חישב ומציג את התוצאות, כפי שהוסבר להלן. צריך להבין שאלו הן התוצאות הנכונות לרגע חישובן. נניח, לצורך הדיון שהם חושבו לפני שבוע אולי שבועיים. אני מניח שאם האתר שלך נמצא בנישה תחרותית מאוד כמו נדל”ן, פיננסיים, תיירות, אז כנראה שגוגל עורך חישוב מחדש בתכיפות גדולה יותר מאשר הוא מחשב ציונים בנושאים פחות פופולאריים.

המשמעות היא שמחר התוצאה יכולה להשתנות ואולי בעוד שעה, אבל יש עוד כמה גורמים שעשויים להשפיע על התוצאות ועל כך בהמשך.

מיקום תוצאות בגוגל מותאם אישית

רשת האינטרנט הופכת ליותר ויותר מותאמת אישית. אתה נכנס לאתר קניות והוא מכיר את המוצרים בהם צפית בביקורך הקודמים ומציג לך אותם ואולי כאלה שהוא חושב שאתה מתעניין בהם. אתה מבקר באתר מסוים ואחר כך הפרסומת שלו רודפת אחריך באינטרנט. אלו הן מקצת מההתאמות האישיות באינטרנט.

ברגע שאתה מתחבר לשירות של גוגל, בוודאי אם אתה מתחבר בתשלום, גוגל יודעת עליך הכול. המשמעות היא שמה שאתה רואה, זה לא בהכרח מה שהלקוחות שלך רואים. יותר נכון לומר שהלקוחות שלך רואים דברים שונים ממך.

מה שקובע את מיקום התוצאות של האתר שלך בגוגל הם פרמטרים נוספים הקשורים ללקוחות המחפשים. אני חוזר, התוצאה שמציג גוגל לגולש תלוי במידה רבה על מה שיודע גוגל על הגולש על התנהגותו, על הרגליו, על מיקומו ועוד.

גוגל רוצה לתת שרות טוב ללקוחותיו. תאר לך שאתה לקוח קבוע בבית הקפה שמול המשרד שלך. בפעמים הקודמות שביקרת בקפה ביקשת את “קפה הבית”. מה תהיה תגובתך, אם בהגיעך לקפה בפעם הבאה, הקופאית תזהה אותך ובלי שבכלל דיברת או הצבעת היא תציע לך את “קפה הבית”. וואהו! אתה תאמר, “איזה שירות!”.

אבל בזאת זה לא הסתיים. נניח והקופאית שלקחה ממך את ההזמנה ל”קפה הבית” תציע לך להוסיף גם “קרואסון שקדים” ואתה תסרב. תסרב פעם ראשונה ותסרב פעם שנייה. אם בפעם השלישית כשתגיע לקפה הקופאית תמשיך להציע לך “קרואסון שקדים” אתה תראה בזה שירות רע, נכון?

בוא נחזור לגוגל. אם גוגל הבין שאתה רוצה דבר מסוים או לא רוצה דבר אחר הוא ישנה בהתאם את תוצאות החיפוש המוצגות בפניך, כדי לתת לך חוויה כמה שיותר טובה. זאת סיבה מספיק טובה שהתוצאות שהלקוחות שלך רואים יהיו שונות מתוצאות החיפוש שאתה רואה.

איך גוגל יודע? גוגל יודע. יש לגוגל מיגוון אמצעים לדעת את כל היסטוריית החיפושים שלך. למעשה, לא רק שלך אלא גם של המחשב ממנו אתה גולש. כלומר כל עוד אתה גולש מהמחשב שלך והיסטוריית החיפושים פעילה ויש אפשרות לגוגל לרשום אצלך “עוגיות” Cookies במחשב, הוא יודע עליך פרטים שמאפשרים לו לתת לך תוצאות מותאמות אישית.

כן, אפשר לנסות לחסום את גוגל ולגלוש כגולש “נסתר” אבל מרבית הלקוחות שלך לא יודעים שיש דבר כזה וגם אם הם ידעו על האפשרות להתחבא מפני גוגל, יש ספק אם הם ירצו בכוונה לוותר על השירות של התאמה אישית. המשמעות היא שכול אחד רואה תוצאות שונות, תוצאות מותאמות אישית.

מיקום תוצאות מותאם למיקום הפיזי שלך גם מבלי שתציין זאת

גוגל כבר מספיק חכם כדי לדעת מתי כשאתה מחפש, אתה מתכוון לפתרון ברמה המקומית (לדוגמה: מספרה, חנות בגדים, אינסטלאטור) או שאין קשר למיקום הפיזי שלך. ברור שכאתה רושם ביטוי חיפוש בתוספת שם של עיר, רחוב או שכונה, ברור לגוגל שאתה מצפה שהוא יגיש לך תוצאות מקומיות, אבל זה לא בהכרח כך. אם גוגל יעריך שתוצאות מקומיות יספקו אותך (גם על סמך היסטוריית החיפושים שלך) הוא יציג לך תוצאות מקומיות.

על אחת כמה וכמה אם אתה עורך את החיפוש מתוך הטלפון החכם שלך. אז גוגל, כמעט בטוח שאתה מחפש תוצאות מקומיות. והיום עם כמעט 40% גולשים המגיעים לאתר שלך ממובייל, ברור כמעט תמיד גוגל יציג לך תוצאות בהתאם למיקום הפיזי שלך, במידה והפעלת את ה- GPS במובייל או ערכת את החיפוש במפות גוגל.

תאר לך שאתה עומד במרכז ירושלים, הנייד בידך ואתה מחפש “מסעדה בשרית”. מה אתה מחפש? תשובה: מסעדה בשרית. היכן? בירושלים, הכי קרוב להיכן שאתה עומד. גוגל יציג לך תוצאות מקומיות הקשורות למיקום הפיזי שלך גם מבלי שציינת את הרחוב או העיר.

מה עוד גוגל יודע עליך שעשוי לשנות את המיקום בתוצאות החיפוש?

אם אתה עורך את החיפושים כשהחשבון שלך בגוגל פעיל מכיון שנכנסת לדואר או לכלי הפרסום הממומן או גוגל פלוס, גוגל יודע עליך כל כך הרבה פרטים שהשמיים הם הגבול.

גוגל יודע מה מעניין אותך, לאיזה אתרים נרשמת, ממי אתה מקבל מייל ומיד מוחק וממי ובאיזה נושאים אתה מקבל מייל, פותח, קורא וגם לוחץ על הקישור. הוא מכיר את כל החברים שלך בין אם הם רשומים ברשימת אנשי הקשר בתוכנת ג’ימייל או בגוגל פלוס שלך. מהפרופיל שלך גוגל יודע היכן למדת, היכן אתה גר, מתי נולדת ועוד ועוד. לפראנואידים אוכל גם לומר שגוגל יודע מה כתוב במסמכים שצרפתם למיילים שאתם שולחים ולמסמכים שמצורפים ללמיילים הנשלחים אליכם.

גוגל גם יודע איזה אתרים אתה מנהל. גם אם נרשמת אליהם בשמות שונים, עדיין אתה גולש אליהם מאותו מחשב עם אותו IP וזה רק ענין של “קרוסים, חיתוכים והצלבות” (כמו שאומרים בצה”ל בקורס ניווט)  שגוגל יעשה 1+1 ויגיע למידע שניסית להסתיר ממנו בעמל כה רב.

הרבה בעלי עסקים המחפשים באובססיביות את האתר שלהם מספר פעמים ביום כדי לראות את מיקומו בתוצאות החיפוש, מוצאים אותו לאחר זמן במקום ראשון בגוגל בתשובה לביטוי החיפוש שהם מחפשים.

אם תחשבו על זה לרגע, מה קרה פה? גוגל הצליח להצליב נתונים והגיע למסקנה שהמחפש הוא בעל האתר ומאז גוגל “מצ’פר” אותו בכך שהוא מציג בפניו את האתר שלו גבוה בתוצאות החיפוש. זה לא מה שרואים לקוחותיו של אותו בעל עסק. אני מקווה שהדבר ברור.

ככל שלגוגל יש יותר כלים ויותר אנשים משתמשים בהם: ג’ימייל, לוח שנה (יומן), גוגל פלוס, גוגל דרייב, פרסום ממומן, גוגל מסמכים, בלוגר, אלבומי גוגל, גוגל סייטס, גוגל מקומות, יוטיוב ועוד, גוגל יודע יותר על כולם יחדיו ועל כל אחד בנפרד ויכול לספק לכל אחד ואחד שרות מותאם אישית. זה רק מחזק את הנקודה שכל אחד רואה תוצאות חיפוש אחרת.

גוגל מביא אליך תנועה ממאות מילות חיפוש – עובדה!

לא מאמינים לי. היכנסו ל- Google Analytics אל דוח מילות המפתח וראו שם. דוח מילות המפתח מראה את התנועה שהגיע ממנועי החיפוש לפי מילות המפתח שהקליד הגולש. מה רבה תהיה הפתעתכם למצוא שם רשימה של מאות, כן מאות מילות מפתח. תמצאו שם מילים/ביטויים מהם גוגל מביא לכם מאות לקוחות ויהיו מילים או ביטויים שגוגל מביא לכם מספר בודד של גולשים, כך או כך הרשימה הזאת ארוכה מאוד ומכילה יותר מילות מפתח מאשר אתה חושב שאתה מקדם ולמה?

האתר שלך הוא מאגר בלתי נדלה של מילות מפתח. יכול להיות שאתה ארגנת לעצמך רשימה של עשרה אולי עשרים ביטויים שמהם אתה רוצה שגוגל יביא לך תנועה ועשית פעולות לקידום אותם ביטויים בתוצאות החיפוש, פתאום אתה נוכח לדעת שגוגל מביא לאתר שלך תנועה גם ממילות מפתח שלא תכננת, לא חשבת ובטח שלא קידמת.

קידום אתרים היום אינו אופטימיזציה לרשימה סגורה ומצומצמת של ביטויי מפתח, אלא תוכן איכותי העונה לצורך של הלקוחות שלך. אתה צריך להבין מה מחפש הגולש ומה הם הצפיות שלו כאשר הוא יגיע לאתר שלך: איזה תוכן הוא מצפה למצוא? באיזה מדיה (טקסט, סרטון וידאו, מצגת, קובץ להורדה, נתוני סקר..). האם הוא מחפש תשובה קצרה או ארוכה ועוד ועוד שאלות שרק אתה, בעל העסק מסוגל לענות עליהן.

הבעיה היא שכל גולש מחפש אחרת. גם אם מספר גולשים מתכוונים לאותו דבר בדיוק, הם עשויים וקרוב לוודאי שזה מה שיקרה, לרשום ביטויים שונים. בואו ונעשה מבחן קצר. איך קוראים לעיר הבירה של ישראל? ירושלים אמרתם? כן זה נכון, אבל גם “ציון”, “עיר דוד”, “קריה נשגבה” ועוד שמות רבים. המתעניינים בשמות העיר ירושלים מוזמנים להציץ ברשימה המפורסמת באתר עיריית ירושלים.

ניקח עוד דוגמה: להלן תאור הלקוח מתוך ויקיפדיה:

” _______ (לפי האקדמיה ללשון העברית: ______) הוא מכשיר אחסון נתונים זעיר למחשב, שנוצר לראשונה על ידי חברת M-systems הישראלית ברשות דב מורן. השם המסחרי שנתנה החברה למוצר הוא ________ המרמז על גודלו הזעיר ועל ניידותו, מונח שהפך למעין שם גנרי של הטכנולוגיה, הנפוץ בעיקר בישראל. בארצות אחרות נהוג לקרוא לו גם _______, _______ ובשמות נוספים.”

על איזה מכשיר מדובר? התשובה נמצאת כאן

גם אם יש בידך את היכולת לחזות את כל ביטויי המפתח שמחפשים הלקוחות שלך איזה תועלת תצמח לך אם תדע היכן האתר של מדורג בתוצאות החיפוש. לידיעתך, גוגל מדווחת שבכל תקופה, מספר הביטויים שאנשים מחפשים גדול ב- 30% לעומת מספר הביטויים שאנשים חיפשו בתקופה הקודמת. במילים אחרות, מספר הביטויים להגיע לאתר שלך הוא כמעט אין סופי ולך, בעל העסק, אין יכולת לנחש מה יחפשו הלקוחות שלך מחר.

מיקום בגוגל אינו בהכרח מוביל למכירות או פניות

מקום ראשון בגוגל בביטוי מסויים לאוו דווקא מבטיח לך מכירות, אולי היית רוצה לקשור את המיקום והמכירות ו/או הפניות, אבל זה לא עובד ככה. לקוחות מגיעים אליך מכל מיני סיבות, לאוו דווקא כדי לקנות או לפנות. בטח אם המתחרים מחפשים וגולשים אליך לאתר, אבל גם ספקים והציבור הכללי.

יכול להיות שהלקוח חיפש משהו, ראה את האתר שלך בתוצאות החיפוש, לחץ והגיע לאתר שלך ואז התברר לא שזה לא מה שהוא התכוון, נניח בגלל שהביטוי שהקליד לא היה כתוב נכון או שהוא לא דייק בכתיבה.

אתן דוגמה. נניח ויש לך עסק למכירת ריהוט בסיסי לבית הנמצא בנתניה והמציע מחיר נמוך. לקוח נכנס ומחפש “מיטה זוגית”, רואה את האתר שלך, לוחץ על התוצאה בדף התוצאות של גוגל ומגיע לאתר שלך. לקוח? עדיין לא. הוא יהיה לקוח שלך אם מה שיש לו בראש יהיה קרוב למה שיש לך להציע.

אם הלקוח גר בבאר שבע והוא רוצה לגעת במוצר בטרם הקנייה הוא מיד יבין שהוא הגיע לאתר שלא מתאים לו והרי העסק שלך נמצא בנתניה. זה לא בגלל שיש לו משהו נגדך, לא ולא. זה לא בגלל שהמוצר שלך לא איכותי. זה בגלל שמה שהוא רוצה, מה שהיה לו בראש (ולא ביטא זאת בביטוי החיפוש שרשם) לא עלה בקנה אחד עם מה שיש לך להציע.

רוצה עוד דוגמה? ובכן, שהלקוח הקליד “מיטה זוגית” היה לו בראש תמונה של “מיטת אפריון רומנטית” גדולה ומעוטרת, כמו בסרטים. זה שהוא הקליד “מיטה זוגית” ולא “מיטת אפריון” את זה לא יכולת אתה לקבוע. אם האתר שלך הופיע ראשון בתוצאות החיפוש לביטוי “מיטה זוגית” והלקוח לחץ על התוצאה של האתר שלך (בוודאות של 50%), הגיע לאתר וראה מיטות זוגיות סטנדרטיות למראה, הוא יחזור לגוגל. הלקוח הבין, במבט ראשון, שאצלך הוא לא ימצא פתרון ולא בגלל המחיר. פשוט זה לא מה שהוא חיפש.

מה שאותך מעניין בתור בעל עסק זה להביא לאתר שלך את הלקוחות שיקנו ו/או יפנו אליך ולא כל ביטוי בו אתה מדורג גבוה, יביא לך רווח עכשיו ובעתיד.

האם בדיקת מיקום בגוגל יכולה לגרום להענשת האתר שלי?

זאת שאלה שהרבה בעלי עסקים שואלים אותי. כן, באופן תיאורתי, הדבר יתכן אם גוגל יצליח לקשור את בעל האתר וה”חליבה” האוטומטית של תוצאות החיפוש. בשלב מסויים כאשר תערוך חיפוש גוגל יבקש ממך להקליד ביטוי רק כדי להבין שאתה בן אדם, אבל אם תמשיך ככה, גוגל יכול לעבור לפעילות ענישה.

בתחילת המאמר כבר ציינתי שגוגל לא ממש מתלהבים, בלשון המעטה, מכך שתוכנות אוטומטיות סורקות את דפי התוצאות. אם עד כה גוגל לא נקטה צעדים כנגד כלי אלה, זה לא אומר שהיא תמשיך לנהוג כך בעתיד. להיפך, הפנייה ל- Raven ולכלים אחרים אולי מרמזת על שינוי בגישה ותחילת האכיפה.

הסיכוי להיענש על ידי גוגל הוא קטן מכיון שהחיפושים בגוגל נעשים לפי ביטוי מפתח ולא לפי שם האתר. גוגל מגיש תוצאות לשאילתות ולא יודע מי בעל האתר ששאל אותו את השאלה, אבל, כאמור, זאת היא השערתי בלבד וצריך לגלות זהירות.

אני בכל אופן לא אעשה שימוש בכלי תוכנה לבדיקת מיקום אתרים שלא קיבל את האישור של גוגל. עד כה עשיתי שימוש ב- SEOmoz ולכלי הזה קוראים Rank Tracker. החל מסוף חודש נובמבר 2012 מופיעה שם ההודעה …We’ll be back soon! גם היום בחודש מאי 2013 ההודעה עדיין בתוקף, מעניין למה?

אודות זהר עמיהוד

זהר עמיהוד
זהר עמיהוד עוזר לעסקים להיות ראשונים בגוגל. בעל תואר שני במינהל עסקים מטעם אוניברסיטת תל אביב עם ידע וניסיון רב בשיווק כי כדי לקדם אתרים צריך להבין בעסקים.

176 תגובות

 1. אנידור חקק

  זוהר פוסט מעולה ואני שמח שכתבת אותו כי זה אחד הדברים שאני אומר כבר הרבה מאוד זמן
  הבעיה העיקרית מתחילה בצורה בה הלקוחות מודדים כיום את חברות הקידום. היות ומרבית הלקוחות אינם מבינים מה הם באמת צריכים וכמו תוכי הם פשוט מבקשים קידום אתרים כי זה מה שאמרו להם שהם צריכים – נוצר מצב שאנו נמדדים בראש ובראשונה במיקומים שאנו מספקים ללקוחות שלנו וכאן הבעיה הגדולה.. כמו שאמרת המיקומים כבר מזמן לא זהים (וחיזקתי את זה בפוסט שלי על גוגל פלוס) ויותר מכך כמו שאמרת – זה שאתה במקומות הראשונים לא אומר שתראה מזה לקוחות… גם יש משמעות גדולה ל- search intent ועוד הרבה גורמים אחרים שישפיעו..

  אבל כל עוד הלקוחות ימשיכו למדוד אותנו לפי המיקום שלהם בגוגל – כנראה שלא ישתנה פה יותר מדי

  • זהר עמיהוד

   זה חלק מהתפקיד שלנו, אנידור, מקדמי אתרים, משווקים באינטרנט – לחנך את לקוחותינו מה טוב עבור העסק שלהם. זה שהם מודדים מספר קישורים, זה שהם מודדים מיקומים – זה לא בהכרח אומר שזה מה שנכון למדוד. אולי זה הכי קל למדוד!

  • הלקוחות הם לא בעיה של מקדם האתרים אלא בעיה של בית המסחר למכירת עבודת קידום שבתוך ראשו של מקדם האתרים. אם אתה מקדם אתרים בבעלותך, בית המסחר הזה לא קיים, אין צורך להתייחס אליו ואפשר לדון בדברים כהוויתם. ובכלל, מקדם אתרים מקצועי ומוכשר – למה שיבזבז את כישוריו על לקוחות?

   • ניר אדר

    עמנואל – מקדם אתרים מקצועי ומוכשר יכול לבחור שמה שנוח לו זה שירות. מעבר ליכולות לקדם – יש לך את האופי של האדם ומה הוא אוהב לעשות – האם הוא שירותי ולעזור ללקוחות שלו זה מה שעושה לו טוב בבוקר? האם לקדם את האתר שלו ולדעת שיש לו בייבי שחוץ מהקידום הוא גם אחראי לספקי הסחורה, לשליחת תוצרים ללקוח ועוד פעילות שנדרשת בחלק מהפעילות כשאתה עושה לעצמך זה מה שעושה לו טוב?

    אתה לא יכול להניח שמישהו שהוא מקדם מוכשר בהכרח לא נותן שירות לקוחות.

    • ניר,
     א. אם הלקוח הישראלי שלך מייצר חלקי חילוף למטוסים, אתה כמעט צודק. אבל אם הוא מוכר באתר שלו ללקוחות בארה”ב מוצרים שיוצרו בסין ונשלחו משם ישירות ללקוח (דוגמאות מהחיים), אין לו שום בלבול מוח.

     מקדם אתרים מוכשר לא זקוק ללקוח כזה כי הוא יכול להיות הלקוח של עצמו. הוא גם ינצח בקלות את מקדמי האתרים המתחרים, שפועלים תחת האילוצים של הלקוח. ובין שני הקצוות שהצגתי יש עוד טווח גדול שכולל בתוכו מכירת לידים ומודלים עסקיים רבים אחרים שגם הם פוטרים מהתעסקות עם הצרכן הסופי.

     ב. הסיבה הטובה היחידה לעבוד עבור לקוח היא שהוא מממן את כישלונות עבודת הקידום, וככל שהזירות נעשות יותר תחרותיות, מספר המצליחים הספורים בכל זירה נשאר זהה (בגלל המונופול שלהם על צמרת תוצאות החיפוש) בעוד שמספר הנכשלים הולך וגדל במהירות.

     מה שמחייב כמובן את מקדם האתרים
     שעובד על אתרים בבעלות עצמית, להבין היטב את כללי המשחק (שאותם אני מרבה להציג בציבור, אבל הם נדחים כפילוסופיה גרידא, שתלושה מעבודת העשייה) ולא רק את פעולות הקידום הנפוצות (“עבודת העשייה”), כדי להימנע מלהיכנס לזירות שבהן דרושים משאבי עבודת קידום שאין לו. וזאת בניגוד ללקוחות הטיפשים שנכנסים לזירה תחרותית מאוחר מדי ובהקצאת תקציב קידום מיזערית, כי שמעו ש”עושים בה הרבה כסף”.

     ג. לא הנחתי שמקדמי אתרים מוכשרים לא נותנים שירות ללקוחות, רק הבעתי תמיהה מדוע זה כך, וסיפקתי פה הסבר די טוב, לטעמי.

     ד. הסבר נוסף הוא העובדה המצערת שרובם של מקדמי האתרים לא התגלגלו למקצוע הזה כדי לעבוד בקידום אתרים (כי אז המוכשרים שבהם היו עובדים אצלך כשכירים) אלא כדי להפוך ל”אנשי עסקים” עם השקעה מיזערית בהשכלה והשקעה אפסית בהקמת והפעלת ה”עסק” (בניגוד לחבריהם שקיבלו כסף מהמשפחה כדי לפתוח קיוסק או מזנון). האם לכל אלה יש ברירה, מלבד הריצה המתמדת בין לקוח ללקוח, מילוי הצעות מחיר, מענה לטלפונים של לקוחות נזעמים שנפלו ממקום 7 למקום 8 ושאר המטלות הממלאות את סדר יומו של “איש עסקים”?

     (נ.ב. קרא מהר, לפני שכמה חברים פה מפעילים את התוכנה האוטומטית שמחוברת להם בין האוזניים, ומסמנת עם האצבע כלפי מטה להסתיר את התגובות שלי, כמו שסימן קיסר רומא לגלדיאטור המנצח מה לעשות עם מי שלא סיפק את טעם הקהל.)

     • ניר אדר

      —-
      א.
      —-
      עמנואל – בוא רגע נדבר על המקדם שלך שמנהל את האתר(ים) שלו שמביאים לו לידים, והוא מעביר אותם בתורו הלאה ומקבל עמלה:
      1. המקדם צריך להתעסק בצדדים טכניים כבעל אתר – אחסון האתרים, הגנה מפריצות, עדכון שוטף של מערכות קוד פתוח שהוא משתמש בהן, חידוש דומיינים ומעקב אחרי הדומיינים, הגדלת האחסונים כשמגיע הזמן וכו’.

      (המקדם שהיה מייעץ לבעל אתר כזה – היה יכול להעביר את זה לבעל האתר ולא לבצע זאת בעצמו)
      2. המקדם צריך להתאים את האתרים שלו לחוק. אם נגיד הוא מוכר לידים בתחום הדיאטיה – הוא צריך לשים לב לתנאי השימוש של גוגל בנוגע ללידים בנושא, וגם לחוקי ארצות הברית (שיש שם מגבלות חמורות בנושא), הוא צריך עו”ד לנושא זה באופן שוטף.
      (אם הוא היה מייעץ לבעל אתר כזה – הוא היה מעביר זאת כהנחיה ולא משלם לעו”ד ישירות)

      3. הוא צריך לעדכן את האתרים בהתאם לחידושים במנועי החיפוש.
      האם יש צורך לבצע התאמות לצורך הקידום לגוגל? אתה, יותר מהרבה אחרים, תסכים איתי שגוגל כל הזמן משנים את מה שהם מסתכלים עליו. אם אתה מקדם לעצמך אתה יכול ללכת “על הקצה” עם טכניקות שעובדות עכשיו ולא בהכרח בעתיד וידרשו שינוי. אתה יכול כמובן גם ללכת יותר “על בטוח” בהתאם למדיניות גוגל, אבל גם במקרים כאלו יתכן שתדרש לבצע שינויים באתר (למשל, דוגמא מני רבות שנא לא להתפס אליה אלא לעקרון – nofollow שבהתחלה גוגל המליצו לשים אותו על קישורים פנימיים באתר ולאחר מכן הפכו את ההמלצה, והדוגמאות עוד רבות).
      (סעיף זה קיים גם אם אתה עושה את העבודה למישהו אחר)

      4. הוא צריך לעדכן את האתרים שלו.
      האם האתר הוא אתר תוכן? אם כן – וגם לטובת הקידום של האתר – תוכן חדש הוא דבר נדרש עם הוצאות קבועות. כמובן שאתה מניח ROI אבל יש כאן התעסקות עם תוכן.
      (בתור יועץ אתה יכול להמליץ ללקוח שלך להשיג תוכן – אתה לא חייב להתעסק עם ספקי התוכן אם זה לא מה שאתה אוהב לעשות. שים לב למילה “להתעסק”. ברור שאפשר לעשות הכל, אבל אנחנו עצמאיים גם כדי לעשות את מה שאנחנו רוצים לעשות, ולא רק כדי לעשות כל דבר שיביא כסף).

      5. האם הוא צריך לבצע טיוב ללידים?
      ספקי הלידים הרציניים שאני מכיר מעסיקים מערך טלפנים שמטייב את הלידים לפני שליחתם ליעד הסופי. עוד התעסקות שבתור יועץ אתה לא צריך לעשות, ואם האתר שלך אתה צריך לעשות (אלא אם אתה עושה עבודה פחות טובה).

      6. הוא צריך להיות עם היד על הדופק על הצעות לידים חדשות.
      האם יש הצעה אטרקטיבית חדשה? האם יש הצעה טובה יותר? מה לגבי לנהל משא ומתן תקופתי עם זה שמכרת לו את הליד? מה עם מישהו שלפתע מוריד את עמלת הלידים שלך ופוגע לך בכיס? זה קריטי אם זה העסק שלך, וזה משהו שבאחריות הלקוח כאשר אתה יועץ ללקוח.

      7. אני יכול למצוא עוד לא מעט נושאים בלי להתאמץ.
      ברגע שזה עסק שלך, גם אם הוא “וירטואלי” לכאורה, אם אתה עובד כמו שצריך אז ישנה הרבה עבודה שהיא לא העבודה המקצועית. זו הנקודה שלי. אתה יכול להיות מוכשר כמו שד ולא לרצות לנהל את האתר שלך ולקדם אותו.
      כשאני מגיע מתחום אחר – לא מעט מהאנשים הכי מוכשרים שיצא לי להכיר נמצאים בכלל באקדמיה. הם יושבים וחוקרים, וכשאני אומר להם שהם יכולים לעשות ככ הרבה יותר כסף בחוץ – הם אומרים שיש להם את הכסף שהם צריכים, והם עושים באקדמיה את _מה שהם אוהבים_. אתה לא יכול להניח אוטומטית שמי שיכול לקדם בצורה מעולה, ירצה בהכרח להקים אתר ונכס משלו. אתה טענת את זה כבר כמה פעמים בעבר וזה פשוט לא נכון.

      —-
      ב,ג,ד
      —-
      ראה את התשובה ל-א’. מה שהצגת זו סיבה הגיונית אך לחלוטין לא היחידה.

     • ניר,
      א. תיארתי ספקטרום שבקצה אחד שלו מתואר מצב אידאלי, אבל שקיים במציאות, שבו אין כל צורך במעורבות מקדם האתרים (בין שהוא עצמאי ובין שהוא משרד שמעסיק עשרות עובדים) במה שקורה בין היצרן לצרכן הקצה, ואילו מכירת לידים נמצאת בין שני הקצוות, ובישראל דווקא הרבה יותר קרוב לקצה השני.

      ב. אתחיל לענות לך דווקא בנושא הלידים, כדי לצנן, מהר ככל האפשר, את התלהבותם של הקוראים. תוכנה של שיחת טלפון טיפוסית בישראל בין איש המכירות (שהוא ברוב המקרים בעל ה”עסק”) של מקדמם האתרים היא משהו כזה:
      איש המכירות: “שלום אדוני. אני רואה שאתה מציע את שרות X, אבל בתוצאות החיפוש בגוגל ל-X האתר שלך רק במקום 41, וזה ודאי לא מייצר לך מכירות בהיקף שציפית. אני שמח לבשר לך שלנו יש אתר במקום 1 בגוגל לביטוי X, שהאתר שלנו מקבל מדי שעה מספר גדול מאד של פניות לרכישת X, ושאנחנו לא מתחרים בך, כי אנחנו לא נותנים את השירות הזה – אנחנו מומחים להביא אתרים למקום 1 בגוגל, גם נגד תחרות קשה ביותר.”
      הלקוח הפוטנציאלי (לרכישת הלידים}: “טוב. שלח לי הצעת מחיר.”
      איש המכירות: “לא.לא. אתה לא מבין. אתה הוא זה שצריך לשלוח לנו הצעת מחיר.
      הלקוח, שמפסיק עכשיו להיות פוטנציאלי: “אני לא מבין על מה אתה מדבר. אני מאד עסוק. שלום.” (והוא חוזר למלא הצעות מחיר ללקוחות הפוטנציאליים שלו.)

      ג. גם אתה מתאר מצב אידאלי, של לקוח שהוא למשל בנק, ויש לו צוות שלם לטפל לבד בכל ההיבטים של בניית אתר ותחזוקתו. הלקוחות של מרבית משרדי הקידום אינם כאלה, והם מטילים את התחזוקה הטכנית של האתר על משרד הקידום, שמרוויח ערך מוסף על עבודת השכירים שמבצעים אותה. המקרה הכי גרוע, שודאי מוכר גם לך, הוא שללקוח יש מנהל אתרים שבמקום לתקן ולוודא את תיקון התקלות שמקדם האתרים גילה עוד לפניו, שורף את זמנו של מקדם האתרים בויכוחי סרק. משרד קידום שממילא מספק עבודת תחזוקה טכנית של אתר, שבעליו מבלה בשיוט ביאכטה כי היצרן בסין מקבל את ההזמנה במישרין מצרכן הקצה בארה”ב, וגם שולח לו את המוצר במישרין, מפסיד רק את הערך המוסף על עבודת השכירים, אם הוא יהיה זה שישוט מעכשיו על יאכטה, אבל חוסך הרבה מאד כאב ראש.

      ד. משרד קידום שעובד רק על אתרים בבעלות עצמית, על פי המודל האידאלי שתיארתי, יגלה ודאי שהמציאות היא טיפה פחות אידאלית, כי מישהו שמוכשר לכך צריך לעשות את עבודת יצירת הקשר עם היצרן בסין, או עם יצרן של תוכנה בכל מקום בעולם, תוך עקיפת תוכנית ה-affiliates שלו. ואגב, גם במקרה האחרון רב הסיכוי להיתקל בכאלה שעונים לך: “אני לא מבין מדוע אתה שואל אותי מה יהיה גובה העמלה שלך אם תמכור מדי חודש יותר מכל שאר 10,000 ה-affiliates האחרים יחד. הרי כתבתי בפירוש בתוכנית ה-affiliates שהעמלה היא 15%. ולא. אני לא מאפשר מכירות מחוץ לתוכנית ה-affiliates.”

     • ניר אדר

      אני מגיב לתגובה שלי כי לא אפשרי לעשות עד אינסוף תגובות משורשרות.

      יצא לך בפועל לעשות את הדברים שהזכרת?
      אני מדבר בכמה מובנים – כשניהלתי אתרים שלי והייתי פעיל מאוד כ-affiliate, היו לנו שיחות יומיות עם מנהלי אפיליאט שונים. גם אם אתה עובד דרך תוכניות השותפים הרגילות, ברגע שאתה גדול מדברים ודואגים לך, וגם לך יש צרכים מיוחדים.
      בפועל – הרבה פעמים האדם שדיבר מולי היה יותר חשוב לי מהעוד 2% עמלה, כי התקשורת והצרכים המיוחדים היו ההבדל בין הצלחה להפסד.

      לגבי agencies, שוב אני מדבר מהנסיון שלי – יש לך חברות שבהן אתה באמת צריך לעשות הכל ללקוח, ויש לך חברות שבהן אתה יכול להיות רק יועץ – והייתי ב-2 הסירות.

      לגבי לידים – שבנושא זה התחלת – שיחת הטלפון שהצגת היא של אדם שאינו יודע למכור את עצמו. אני הייתי יוצר קשר, קובע פגישה, ואומר-
      “אני יודע להביא לך מכירות. כדי להראות לך שאני בטוח בעצמי – אני מבקש תשלום על הצלחה. הנה התשלום שאני רוצה. בחנתי את השוק והמחיר המקובל הוא X, והמחיר שאני רוצה הוא Y, וככה זה שווה לשני הצדדים”. לא בניסוח הזה, אבל במסר הזה. כשאתה מציג את אנשי מכירת הלידים כאנשים שלא יודעים למכור את עצמם, ברור שהתשובה תהיה “אז זו לא הדרך”, אבל זה ממש לא המצב. אני מדבר על האנשים שעובדים ומצליחים, לא על אלו שלא יודעים לעבוד ואז הם לא רלוונטים לדיון האם השיטה מוצלחת או לא.
      גם אם תנסה למכור שואבי אבק מדלת לדלת ולא תדע למכור – לא תצליח למכור. וזה לא ישנה אם אתה הבעלים של שואב האבק או איש מכירות המקבל עמלה.

  • כיועץ שיווק ובעל עסקים בעצמי, אני בטוח שיגיע היום שמקדמי אתרים יקבלו תמורה לפי מספר הגולשים הרלוונטיים שהם מצליחים להביא לאתר, זה יעצור את כל השרלטנים מלדרוש סכומי עתק עבור קידום שאינו כלכלי כלל לבעל האתר. הם יחשבו טוב טוב מה לקדם כי אם הם יקדמו ביטויים לא מעניינים לעמוד שלישי בתוצאות הם יבינו שהם לא יקבלו אגורה.
   כך גם יהיה לבעל העסק כיף לשלם יותר למקדם אתרים יעיל – כי זה יגיד שהוא קיבל יותר כניסות לאתר, לעומת המצב האבסורדי היום שהוא משלם אלפי שקלים עבור “קידום” שלא שווה דבר.
   בעל עסק ממוצע אינו אינו כשיר כלל לחתום על התחייבויות כספיות של אלפי שקלים מול מקדמי אתרים, מכיוון שאין לו את הכילים להבין מה התועלת שתצמח לו מהעניין.

   • זהר עמיהוד

    שלום דורון ותודה על ששיתפת אותנו במחשבותך על קידום אתרים. אכן, אני מסכים איתך שנדרשת ראייה עסקית רחבה על נושא הקידום כמו גם היכולת לבקר ולמדוד תועלת ולא רק להסתכל בעיניים הצרות של מיקום כזה או אחר.
    בעלי עסקים צריכים להבין את ההשקעה מול הרווח או במילים אחרות למדוד ROI ולראות בפעילות במנועי החיפוש רק חלק מאסטרטגיית השיווק שלהם להרחבת העסק, ואת זה רק מישהו בעל ידע וניסיון יכול לייעץ להם מה לעשות וכיצד לנהוג ולהעריך האם זה בכלל כדאי כלכלית וכדאי אסטרטגית כי לא כל דבר נמדד רק בכסף.

   • דורון יניב, הנהלת גוגל מסכימה איתך בהחלט וזו הסיבה שהיא החליטה לפני כשלוש שנים לזנוח את שיטת חישוב ציוני הרלוונטיות, הקובעים את סדר דירוג תוצאות החיפוש, על פי תכונות הקישורים, ולהחליפה בהדרגה (!) בשיטה שעל פיה מבקרי דף האינטרנט הם שקובעים את ציון הרלוונטיות של הדף על פי רמת שביעות הרצון שלהם מחווית הביקור בו, בהשוואה לביקוריהם בתוצאות החיפוש המתחרות.

    הנקודה ה”שלילית” בסיפור הזה היא שלא מקדמי האתרים ולא כותבי התוכן למיניהם נמצאו מוכשרים וקיבלו הכשרה ליצור תוך זמן קצר תוכן שיספק למבקרים חווית ביקור העולה באיכותה על חווית הביקור בתוצאות החיפוש המתחרות, שגם הן השקיעו ביצירת חווית ביקור מירבית.

    המלאכה הזו תעבור לכן לידי בעלי מקצוע אחרים, כפי הנראה יוצרים מוכשרים מתחום הפרסום בטלוויזיה, וסביר ביותר להניח שנצפה במעבר הזה באתרים מארה”ב ומערב אירופה.

 2. עוד סיבה שלדעתי גוגל לא אוהבים את החיפוש האוטומטי לבדיקת מיקומים – זה משפיע על שירותים סטטיסטיים כמו גוגל טרנד וכיו”ב

  • זהר עמיהוד

   כן, זה גוזל משאבים ומשבש את המטריקס – מסכים.

  • משבש בעיקר את נתוני נפח החיפוש המוגשים ללקוחות בתשלום של גוגל, אלה שרוכשים אדוורדס. בביטויים תחרותיים במיוחד, על פי השוואת מספר המבקרים של תוצאת החיפוש האורגנית הראשונה (לפני שהוצגו מעלייה מודעות) עם נתוני נפח החיפוש, התרשמתי ששיעור חיפושי הסרק, האוטומטיים והידניים, מגיע לכ-85%!

   • מאיפה אתה מביא את האחוז הזה שנראה מופרך על פניו…

    • רועי, אלא הנתונים שאספתי בזמנו מהשוואת נפח החיפוש בגוגל של ביטוי חיפוש נתון עם מספר הכניסות (של מי ששאלו את אותו ביטוי חיפוש) באתרים שלנו שהיו במקום 1 לאותו ביטוי חיפוש – כולם ביטויי חיפוש תחרותיים בגוגל העולמי באנגלית.

     אם גם אתה טרחת ואספת נתונים עדכניים, שמראים שיעור אחר של חיפושי סרק, אשמך להתעדכן וללמוד שמצאת משהו שבאמת מפריך את הנתונים הישנים שלי.

   • הזקן צודק מתי גוגל יקחו אחריות על כמות החיפושים האמיתיים בכלי מילות מפתח רשום 75,000 חיפושים בעוד שהכמות היא 1200 מצא תהבדלים
    תשמע לזקן הוא חכם

    • [אין שם], שים לב: סוף-סוף גוגל כן לוקח אחריות מלאה והוא חוסם את כל מי שבאמצעות שימוש בכלים אוטומטיים מנפח לו את כמות החיפושים. את מי שמנפח לו את כמות החיפושים על ידי חיפושי סרק ידניים, אין לו דרך לחסום, אלא רק לדרוש ממנו למלא Captcha כשהוא מתחיל וממשיך להגזים.

 3. זהר עמיהוד

  זה חלק מהתפקיד שלנו, אנידור, מקדמי אתרים, משווקים באינטרנט – לחנך את לקוחותינו מה טוב עבור העסק שלהם. זה שהם מודדים מספר קישורים, זה שהם מודדים מיקומים – זה לא בהכרח אומר שזה מה שנכון למדוד. אולי זה הכי קל למדוד!

 4. פבל ישראלסקי

  אני מסכים חלקית עם מה שאתה אומר.
  אכן לקוחות של חברות קידום אתרים משתמשים בדירוגים לצורך אומדן להצלחה וזה מוטעה בעיני (גם משום שלא תמיד יש קורלציה לטראפיק האורגני וגם בגלל שלמיקום בביטוי X לא בהכרח יש קשר חד חד ערכי להכנסות של בעל העסק).

  מה שכן, אני חושב שיהיה מאד בעייתי לעשות מחקר מתחרים בלי הכלי הזה כי אין לנו נתונים לגבי הטראפיק האורגני שלהם וזה האומדן היחיד שיכול לתת לנו איזושהי אינדיקציה. תקן אותי אם אני טועה? אולי יש משהו מדוייק יותר.

  לסיכום, אני מאמין שלא צריך להסתמך רק על דירוגים ומצד שני לא לא לוותר עליהם בחלק מהמקרים, ובטח ובטח שלא להסתמך עליהם כעל מדד להצלחה (מצד הלקוח).

  • זהר עמיהוד

   מיקומי המתחרים בתוצאות החיפוש הן אכן פרמטר, אבל הוא פרמטר תוצאתי: תוצאה של מבנה התכנים באתר, תוצאה של מהירות האתר, ותק, תוצאה של עוד הרבה פרמטרים on-site ו- off-site.
   רק בחינה של כל מכלול הפרמטרים של המתחרים תוכל לתת לך הערכה להיכן אתה נכנס, לאיזה תחרות, עם הערה שאתה בוחן את נתוני העבר ולא תמיד מה שהיה הוא שיהיה.
   פרמטר אחד אינו מתאר את כול התמונה – מסכים.

  • ניר אדר

   מחזק את זה שהמיקומים עדיין רלוונטים, ומכמה טעמים:

   א. גם אם אף אחד לא יראה את הנתונים “בגלישה נקיה”, הגלישה הנקיה היא מדד עבורינו איך “אדם חדש” שמחפש בתחום יראה את הנתונים. זה מדד שאנחנו יכולים לבדוק איתו את התקדמות העבודה.
   ב. אם אנחנו עסקים – אז תמיד קיים גם סיכוי לא רע שבחיפושים הראשונים החיפוש האישי יהיה דומה לחיפוש הנקי כי אין לאדם היסטוריה בתחום. זה לא מדוייק, אבל זה יחסית קרוב לאמת.
   ג. לקוחות לקוחות – זה מה שמעניין לקוחות, ומכאן – זה צריך לעניין את מי שנותן שירות ללקוחות. ושוב – בלי קשר לחשיבות עבורינו שזה דיון נפרד

  • פבל, אי אפשר להצהיר שמיקומים עליונים אינם מדד סביר לרמת ביצועי עבודת מקדם האתרים, מבלי להטיל, באותה עת, ספק בנתונים המראים כביכול שבכל ביטוי חיפוש כמעט 100% מהכניסות (ולכן גם של ההמרות) מתרכזות בתוצאות החיפוש העליונות.

   מי שמדבר על טראפיק כמדד, לא מציג מקור חלופי של טראפיק שאיננו (!) תוצאות החיפוש העליונות לכל ביטוי חיפוש שהוא.

   (אגב, מכר שלי שהוא מתימטיקאי במקצועו, היה בטוח, עד שהסברתי לו מה שבאמת קורה, שגוגל מציג בזמן אמת, סדר תוצאות חיפוש שנבחר באותו רגע באופן אקראי.)

   • הערה: טראפיק רב מקישור נכנס הוא כמובן טראפיק שלא מתוך תוצאות החיפוש העליונות, אבל גם לא טראפיק שהוא תוצאה ישירה של עבודת קידום בתוצאות החיפוש, אלא של עבודה מטיפוס ובתחום אחר (שמיקום עליון ודאי מבייע לה) ושדורשת כישורים אישיים אחרים משל מקדם אתרים והכשרה אחרת.

    מאחר ונושא הפוסט הוא חסימת מידע אודות המיקומים מפני כלים אוטומטיים, יש לי תחושה לא נוחה מהסטת הדיון למשהו כמו “לא נורא. הרי את איכות העבודה שלנו צריך ממילא לשפוט על פי קריטריונים אחרים.” וזו אחיזת עיניים עצמית.

   • נכון אם אתר מקודם ראשון בביטויים תחרותיים כנראה שרוב הגולשים שנכנסו לאתר מצאו את מה שחפשו ובכך גם יחס ההמרה של האתר והקידום שלו יהיה טוב
    אתר 1 הוא חצי מדד להצלחה בעוד שהמדד השני הוא מבנה אתר טוב וחווייתי כמובן תוכן טוב ובעיקר לענות על צרכיו של הגולש

    • [אין שם], כאשר גוגל עדיין עובר משיטה לשיטה באופן הדרגתי, עוד אי-אפשר להסיק, למיטב הבנתי, שמי שנמצא במקום הראשון בביטוי תחרותי כבר הספיק להגיע לשם בזכות רמת שביעות רצון של הגולשים, שהיא עדיפה על פני זו שבאתרים המתחרים. יקח זמן.

 5. אסף אלכסנדרוביץ

  איזה יופי של פוסט… כל הכבוד !

  זה בהחלט הנושא שצריך להעסיק כיום את עולם הקידום האורגני היות וזה הכיוון שגוגל הולך לשם, וכמו שאי אפשר היה עד היום להגיד ״באיזה מקום האתר שלי״ כי זה היה תלוי באיזה ביטוי, בעתיד אי אפשר גם יהיה לציין מיקום של ביטוי כלשהו עקב מספר הפרמטרים הרב שציינת בפוסט

  אני רק לא הייתי משחק לידיים של גוגל ומפסיק כיום את בדיקות הדרוגים היות וידוע שגוגל כלל לא אוהבים ״אותנו״ ואפילו באנליטיקס הם כבר לא מספרים לנו הכל ומבחינתם שנפסיק לחיות.. בטווח הקצר בדיקת הדרוגים עוד חיה ונושמת אבל בטוח שזה סך הכל עוד פרמטר אחד מיני רבים

  והכי מצחיק זה החוצפה של גוגל, ״הם לא אוהבים שחופרים להם בבסיסי נתונים״ … אני לא זוכר שהם ביקשו ממני אישור לחפור באתרים שלי חדשות לבקרים …

  • זהר עמיהוד

   תודה אסף על התגובה, מסכים איתך שמיקום זה עוד פרמטר ולא הכי חשוב.
   שמח שהצלחתי להעלות חיוך על פניך 🙂

   • זהר, המיקום בתוצאות החיפוש הוא הפרמטר היחיד (!) ולא רק הכי חשוב, למי שעוסק במקצוע “קידום אתרים בתוצאות החיפוש”, כי מיקום עליון מבדיל באופן חד-משמעי בין הצלחה לכישלון. לעומת זאת, למי שעוסק למשל במקצוע “הפקת טראפיק מקישורים”, מיקום עליון עשוי רק לסייע לו במידת-מה לקבל קישורים טבעיים שמביאים טראפיק.

    מקדם אתרים שמחליט, לאור השינויים לרעה בתנאי העבודה, להחליף מקצוע, ולהתחיל לעסוק בהפקת טראפיק מקישורים, אין לו באמת יותר צורך במדידת מיקומים תכופה, אבל מן הראוי שיחפש מסגרת שבה מלמדים את המקצוע החדש הזה, במקום לפנטז שהוא מומחה גם לזה.

    התגובות של קהילת מקדמי האתרים לציווי המפורש של גוגל להתחיל לעבוד רק על יצירת קישורים טבעיים, שגם מביאים טראפיק של מבקרים מרוצים, היו עד כה רק לגלוג. אינני רואה איך מי שלגלג עד היום יכול פתאום להציג עצמו כמומחה בתחום שעליו ליגלג.

  • אסף, זו כנראה תגובה מאוחרת של גוגל לכל השנים שבהן מקדמי האתרים חפרו והפכו להם בתוצאות החיפוש!

  • ניר אדר

   אסף – כשזה הגיע לבתי המשפט גוגל טענו בעבר שהם דווקא כן שואלים אותך. הם אומרים “אם אתה לא רוצה אותנו, תחסום אותנו ב-ROBOTS.TXT” – זה עבר בתי משפט

   • אסף אלכסנדרוביץ

    יש בזה משהו…

    אבל אני עדיין לא מבין איך אתר אינטרנט (גוגל במקרה הזה) לוקח/גונב תוכן מאתרים אחרים, מרוויח מפרסום מאותו תוכן לקוח/גנוב (וכמובן לא מתחלק עם הרווחים עם בעלי התוכן המקורי) ועדיין לא מוכן להתשתתף בחגיגה בעצמו ועוד ויש לו בעיה כשמישהו אחר חופר באתר שלו… לא אבסורד?

    אני מרגיש קצת כמו הילד הקטן שצועק ״המלך הוא עירום״… והעולם שותק…

    • אסף, גוגל אומר משהו כזה: “אני מוציא חוטי חשמל ומנורה למרפסת כדי להאיר בלילה את השביל החשוך שבחוץ, לתועלת העוברים והשבים. אבל אחד השכנים התחבר לחוטי החשמל שלי ושואב מהם חשמל לצרכיו, על חשבוני.”

     אז מה אתה אומר? מותר לו לנתק את החוטים של השכן?

     • אסף אלכסנדרוביץ

      אהבתי…

      רק אתה יודע מה הבעיה? את החוטי החשמל שהוא הוציא החוצה (דרך אגב חוטי חשמל מושקעים ללא ספק) הוא חיבר לשקעים הפרטיים בבית שלי שאני משלם על החשמל שלהם (כלומר הוא גוזל את התוכן האיכותי שעמלתי עליו ושילמתי עליו ממיטב כספי והוא מפרסם בחינם ועוד מרויח עלי כסף) ובזכותי, ובזכות אחרים שכמותי הוא נהייה עשיר ככורח ופריץ העיר…

      זה צודק זה… מה? שוב דופקים את מעמד הביניים….

     • המשל שלך שגוי. את האתר שלך בנית כדי שגוגל יציג אותו בבית שלו (בדפי תוצאות החיפוש של מנוע החיפוש שלו). בכך שחשפת את האתר לציבור נתת רשות לכל אחד, כולל בעלי מנועי החיפוש, לקרוא את תוכנו ולשתמש בו לצרכיו (במיגבלות הנוגעות לזכויות יוצרים). אם אתה רוצה למנוע מגוגל להשתמש בתוכן שלך לצרכיו, עשה זאת, כפי שכבר נאמר לך, בקובץ robots.txt.

     • לא מסכים עם זקן לפרסם בציבור זה כולל גם להעתיק את כל תוכן האתר שלך לאתר אחר שיהיה לתועלת הציבור ולא לשאת באחריות תוכן מועתק יש פה סוגיה באמת שגוגל מרשים לעצמם

    • ניר אדר

     הדבר הבעייתי כאן הוא לטעמי הפרצוף הדו צדדי של גוגל.

     ברור שיש לנו אינטרס להופיע במנוע החיפוש – זה אחד ממקורות התנועה המשמעותיים היום.
     העניין הוא שהרבה סימנים מראים שגוגל מנצלים את הכוח שלהם לרעה, וזה מה שמפריע.

     אפילו רק העובדה שבשם הפרטיות 40% מהתנועה היא not provided, אבל אם תשלם 20 סנט לקליק המילה פרטיות נשכחת – זה גורם להרגשה רעה.

     • אסף אלכסנדרוביץ

      עמנואל – לא מסכים … את האתר שלי ממש (אבל ממש) לא בניתי עבור גוגל, בניתי אותו עבור הלקוחות שלי, ועל מנת לעמוד ביעדים פיננסים שקבעתי לעצמי, גוגל הוא רק אחד מערוצי השיווק שלי סך הכל.

      זה שכביכול “חשפתי” את זה לציבור לא מאפשר לאף אחד לקחת לי את התוכן ולהרוויח עלי, גם ה”תרוץ” של ה robots.txt לא תופס בעיני… (וזה שזה עבר בבתי משפט רק מחדד את הבעיה שלנו להתמודד עם המפלצת וסוללת עורכי הדין שקוראים לה גוגל)

      אם הייתי בא אליך ומציע לך לבנות אתר אינטרנט שמה שהוא עושה יהיה להעתיק כתבות תוכן למשל מ Yney ו CNN להפוך את זה לאתר חדשות מוביל ולמכור פרסומות, דבר רארשון הייתי שואל אותי אם יש לי אישור להעתיק את הכתבות, איך היית מגיב בזה שהייתי אומר לך “בעיה שלהם שהם לא חסמו אותי…”

      אותו דבר עם ה robots.txt, רוצה לקחת תוכן ממני, קודם כל תבקש ואז אני אחליט…הרי ברור שאחוז גבוהה (מאוד) מבעלי האתרים ברשת לא יודע מה זה בכלל, ואין להם שום מושג שגוגל מרוויח על חשבונם ללא ידיעתם

      ושוב..כל הדיון הזה התחיל בכלל שהם לקוחים תוכן מאתרים אחרים ובחוצפתם לא רוצים שאחרים ייעשו זאת להם…סתם צביעות שלהם…

     • אסף, עדיף שתהיה יותר ריאלי בעניין יחסי הכח שבינך לבין גוגל. בנושאים כגון אלה גוגל מודאג רק מתביעות ייצוגיות, ובתגובות האחרות הוצגו חלק מהדרכים שבהן גוגל משתמש כדי להגן על עצמם מראש מפני תביעה ייצוגית.

      אם אתה לא רוצה שישתמשו במידע מתוך האתר של הלקוח שלך ובמידע אודות מי שמבקרים בו, וגם לא רוצה להתקין קובץ robots.txt שיחסום את גוגל מלהיכנס אליו ולהציג אותו בביתו (משמע, בתוצאות החיפוש שלו), לך שאל את עורכי הדין של CNN מדוע הם כן מרשים לגוגל להשתמש במידע ששאוב מהאתר שלהם.

     • ניר, לבעלים של תוצאות חיפוש אורגנית רגילה שלא שילם פרוטה לגוגל כדי שגוגל יציג אותה בתוצאות החיפוש, קשה לבוא בטענות, אבל אם אותו דף משמש גם כדף הנחיתה של מודעת אדוורדס, וגוגל משתמש בה לצרכיו, יש לגוגל בעיה.

      ובעניין הפרטיות: אני משער שעורכי הדין של גוגל עובדים עד שעות הלילה המאוחרות לפני פרסום כל הודעה, הצהרה או תגובה. ה-not provided אכן מגן על הפרטיות של הגולשים, שמוגנים עכשיו מפני הפצצה במודעות מטעם שירותי Retargeting שמתחרים בשירות ה-Retargeting של גוגל. אבל לשירות ה-Retargeting של גוגל הרי כבר נתת מראש רשות להשתמש במידע אודותייך כאשר השתמשת לראשונה במנוע החיפוש של גוגל!

 6. מאמר מרתק.

  באופן אישי עניין האחוזים העולים של ה- Not Provided מדאיג ביותר.

  האם ניתן לקנות מגוגל את הנתונים בכסף?

  • זהר עמיהוד

   כן, ככול שלגוגל יש יותר שיורתים: ג’מיל, יוטיוב, פיסקה, דרייב, גוגל פלוס… המצריכים לוגאין, גוגל לא יגלה את ביטויי המפתח.

  • ניר אדר

   לא ראיתי מישהו שהצליח לקנות את הנתונים בכסף. שמעתי הרבה ספקולציות שאפשר אבל עוד לא ראיתי מישהו שהצליח לשלם ולקבל את המידע.
   שים לב שהמידע לא עובר לאתרים עצמם – זה לא שאם תבדוק בלוג של השרת אתה תוכל לגלות את הביטוי החסר

   • ניר, יש לכך שתי סיבות:
    א. גוגל רוצים להקשות על שירותי Retargeting שמתחרים בשרות ה-Retargeting של גוגל.

    ב. גוגל משתמש במידע על התנהגות והעדפות אוכלוסיות הגולשים ברשת, כי זה המידע שקובע מעכשיו יותר ויותר את ציוני הרלוונטיות של תוצאות החיפוש, ולכן גם של סדר תוצאות החיפוש.

 7. מיכל כהן

  מסכימה לגמרי שאובססיביות למיקום של ביטוי אחד היא לא רציונלית ולא משקפת בפועל את הטראפיק ואת הצלחת הקידום. הטראפיק מגיע מהמון ביטויים, והממירים שבהם הם לא בהכרח המרכזיים. מסכימה גם שהמיקומים היום קצת יותר מותאמים אישית (אם כי לא הרבה). לא מסכימה שצריך להפסיק לבדוק דירוגים. גוגל לפני כחודשיים התחילו להלחם בכלים אוטומטיים מטעמים ברורים וחלק מהכלים באמת כבר לא מצליחים לתפקד. יש כאלה שבעזרת פרוקסים ו/או שאילתות מתוזמנות אקראית מצליחים עוד לתפקד. כל מקדם אתרים חייב להשתמש לדעתי בכלים האלה באופן שוטף וכן לשאוף לדירוגים גבוהים בביטויים שמייצרים טראפיק ולידים. זה לא הכלי העיקרי, אבל זה כלי חשוב מאד. אני אישית לא שותה קפה בבוקר לפני שהרצתי את הכלי…

  • זהר עמיהוד

   אני לעומת זאת שותה את הקפה של הבוקר עם “אורלי וגיא”. מיקומים אני בודק פעם עד פעמיים בחודש תלוי בתחרות, כי אני מכוון גבוה ורחוק, מסביר ללקוחות שצריך אורך נשימה וסבלנות ובסופו של דבר זה, אם עשיתי את הדברים הנכונים, המיקומים יגיעו.
   אני רוצה לשתף אותך במקרה של לקוח שלי לו אני מייעץ בנושא שיווק באינטרנט. פתאום, כאילו משום מקום, התברג אתר חדש בדף הראשון של התוצאות. בדירה זריזה של קישורים חיצוניים בעזרת MagesticSEO העלתה שנעשתה “מכה” של קישורים באתר זבל. זבל או לא זבל, האתר הזה התמקם אחר כבוד בדף הראשון של התוצאות שאתרים ותיקים ממנו, טובים ממנו בהרבה מאוד פרמטרים ובכלל זה, האתר של הלקוח שלי.
   אני לא צריך לתאר לך איזה מהומה ולחץ בצוות הקידום של הלקוח שלי וגם מההנהלה. בנינו תוכנית קידום מסודרת ואני התעקשתי לעבוד לפיה ולא להתפתות “להשיב מלחמה”. עבר שבוע, עברו שבועיים וגם יותר, עד שגוגל הבין. האתר “הכוכב” נזרק לעמוד 5 ואני מקווה שגוגל יחזיק אותו שם עוד הרבה זמן.
   בדיקת מיקומים יומית לא תעזור, במקרה זה, מה גם שהתחום כל כך שתחרותי שיש שינויים גדולים ברמה היומית במיקומים ואני לא מדבר על שינוי מ- 3 ל-4 אלא שינוי מ- 3 ל- 12 במהלך היום.
   אז מבחינתי, כן צריך לדעת מיקומים בשביל התמונה הגדולה.

   • מיכל כהן

    זה נכון, אבל יכולות להיות נפילות רוחביות של כל דפי האתר בגלל בעיות טכניות שחשוב לפתור מייד. (היה לי נניח מקרה שחברת הבניה עדכנה קוד ויצרה הפניות 302 שדפקו את כל האתר). יכול להיות מצב של דף שנופל כי הועתק ממנו תוכן. יש המון סיבות שאין לי כלים לבדוק אותם אוטומטית כל יום. חוץ מזה אני מכורה, שום אורלי וגיא לא יחליפו את זה. גם דוחות ואלרטים מאנליטיקס אני מקבלת כל בוקר

    • זהר עמיהוד

     בעיות טכניות יש לפתור מיד ורצוי כמה שיותר מוקדם עוד לפני שהדף עולה לאויר, עוד לפני שגוגל מגיע סורק ומציג תוצאות.
     זה קשור לנוהלי פיתוח בחברה ברמת צוות התכנות.

     כבר קרה לי מקרה שאצל לקוח שלי צוות התכנות יצר מפת אתר XML של אחר אחד, שהכילה תוכן של… אתר אחר של החברה. לר חסרות לנו הפתעות בענין.

     • מיכל כהן

      כן. לא משעמם. וזה קורה זה במהלך החיים של האתר ולא רק בהקמה.

     • מיכל כהן

      זהר, הנה דוגמא חיה: לפני כמה ימים היה עדכון של הסרת תוצאות מרובות והלילה היה עדכון פינגוין. מי שלא מריץ כלי מעקב באופן קבוע לא יכול להבין מאיזה מהעדכונים נובעים השינויים אצלו. הכלים גם מאפשרים לראות מה קרה אצל מי מהמתחרים ולנתח את אופי העדכון. כמה חבל שהם בקושי מתפקדים עכשיו…

     • מיכל, פרטי אופי העידכון חשובים למי שמודאג איזו שיטת תחמון עוד אפשר לנצל בינתיים, וספק אם אפשר ללמוד משהו מועיל מצפייה בדפי תוצאות חיפוש, שלמשל רק 2.4% מהם הושפעו מעידכון שממשיך להתגלגל מדי כמה חודשים.

      גוגל מצהיר השכם והערב, מזה כמה שנים, שהמפתח לניצחון על כל המתחרים בתוצאות החיפוש הוא השגת רמת שביעות רצון עילאית אצל הגולשים, שעולה על רמת שביעות הרצון מביקוריהם באתרים המתחרים (שגם הם אמורים להשקיע בהשגת רמת שביעות רצון עילאית).

      אבל תתבונני למשל בתכנים ובעיצוב הזהים של האתרים המסחריים המתמודדים ביניהם על מקומות עליונים לביטוי “קידום אתרים” (!) ותראי שאיש בישראל עוד לא קלט את המסר של גוגל.

   • זהר, בתחומים התחרותיים, בעיתות רגיעה, צפויה דווקא רמת יציבות רבה במיקומים העליונים, בשל ההשקעה הדיפרנציאלית באיכות ובכמות עבודת הקידום (מי שבמקום 3 משקיע מספיק כדי לא לתת למי שבמקום 4 לעבור אותו, אבל לא משקיע מספיק כדי להפיל את מי שבמקום 2, וכך הלאה).

    אבל זו לא תקופת רגיעה, ואפשר שאת מה שאתה צופה יש להסביר בכך שגוגל מפעיל בכל פעם את “פינגווין” (ומי יודע מה עוד, שהוא לא מספר) על חלק קטן מאד של תוצאות החיפוש, ומתמקד דווקא באלה שמעניינות גולשים רבים.

 8. עמית אדלר

  פוסט מרתק. הצלחת לקחת נושא “לעוס” ולהציג אותו מחדש באור שונה.

 9. הי זהר,

  תודה על המאמר הממצה ועל הסוגיות החשובות שהעלית בו, אני חושב שראוי לציין שהשירותים של מציאת מיקומים בגוגל שהפסיקו לפעול רובם ככולם מבוססי API של גוגל אך תוכנות שעובדות על שרתי פרוקסי ואינן תלויות בחסדי גוגל ממשיכות לתת שירותים כאלוללא כל בעייה.

  דבר נוסף שחשוב לציין שכל בעל עסק חייב לזהות את “מילות הכסף”
  אותם ביטויי חיפוש שמביאות 80% מההכנסות שלו ובהן מאוד חשוב לו לדעת מהם המיקומים שלו בגוגל

  • זהר עמיהוד

   תודה עמית על שהארת שוב את נושא הכסף, או כפי שאני ואחרים בדיון פה קוראים לו המרות.
   בוובינר שערכה חברת wordStream בחודש פברואר 2013 היא חשפה כי 96% נוטשים את האתר בלי לעשות דבר שיקדם אותם לעבר המכירה: לא משאירים פרטים, לא נרשמים לניוזלטר, לא מגיבים. מתוך 4% שכן ממירים, 70% מהם נוטשים את סל הקניות. כך שבסופו של דבר נשאר 1.2% המרה.
   יש הרבה שאלות, אך בהתייחס למה שאתה אמרת, השאלה היא: מתוך אלו שהגיעו לדף תודה שרכשת, כמה הגיעו לאחר שלחצו על תוצאה במקום 1, 2, 3 או כל מיקום אחר.
   למפרסמים בגוגל אדוורדס יש דיון דומה לאיזה מיקום לשאוף. מיכל מורנו טוענת מתוך הניסיון שלה שבביטויים תחרותיים במיוחד, מקום 4, 5 עדיף ונותן ROI יותר טוב מאשר מקומות 1,2 ו- 3.

   • מה הפלא? 96% מהמבקרים, בכלכלת שפע (!) כמו של ארה”ב, מבלים את זמנם הפנוי בשופינג וירטואלי, ללא כוונה לקנות משהו מוגדר מראש. מה עוד שמרבית האתרים המסחריים בנויים ומעוצבים על פי אותו שטאנץ (השווה למשל את האתרים המתמודדים ביניהם בביטוי “קידום אתרים”!).

    מצחיקה אותי הגישה המיושנת, שבה אני נתקל בלי סוף בפורומים, המניחה שהמבקר בא לאתר כדי לקנות משהו שהוא צריך בדחיפות. זו מחשבה של כלכלת מחסור (!). אילו היה אינטרנט ברוסיה לפני 30 שנים, שאלה נפוצה הייתה “באיזו חנות במוסקבה מוכרים היום נעלי גברים מספר 44?”

   • הי זהר, אני מדבר בדיוק על ה- 1.2% המרות שאם תבדוק באנאליטיקס תראה שיש ביטויי חיפוש מסויימים שייצרו כ- 80% מההמרות הללו ולכן חשוב למקד את מאמצי הקידום במילות החיפוש הללו ולנטר את המיקומים שלהם בגוגל על בסיס קבוע.

    מיכוון שבקידום אורגני אין לנו אפשרות לשלוט באופן מלא על כל ביטוי חיפוש האם הוא יהיה במקום ראשון או רביעי הדיון על מיקומי מודעות אדוורדס לביטיים ספציפיים אינו רלוונטי בדיון זה למרות שאני בהחלט מסכים שלעיתים באמת עדיף לחתור למיקומי 4 – 6 ולקבל פחות הקלקות על המודעות שלנו מגולשים אימפולסיבים ומאידך לקבל הקלקות מגושלים בשלים וממירים יותר.

    • עמית לאופר, גם זו טעות נפוצה – ודאי שבקידום אורגני אפשר לשלוט האם האתר שלי יהיה במקום הראשון (רוב הזמן וברובם של קבוצת ביטויי חיפוש – לא ניתן לשלוט על להיות במקום 4 למשל). מישהו הרי חייב להיות במקום הראשון בכל ביטוי חיפוש, וזה יהיה מי שהשיג ציון רלוונטיות גבוה משל כל מתחרין.

     • עמנואל, לא בכל תחום אתה יכול לשלוט היכן אתה תמוקם עבור ביטויי ספציפי, למשל אם אתה ניכנס לתחרות על ביטוי בענף תחרותי שיש בו אתרים ותיקים מאוד עם גישה למקורות מידע בלעדיים, עם כמות קישורים איכותיים ויציבים לאורך שנים עם סמכות גבוה ותנועה גדולה מאוד של גולשים ממקורות מרובים ופייג’ ראנק של 6 ומעלה ועם חווית משתמש מעולה, לדעתי יקח לך שנים אם בכלל תוכל לגבור על אתר שכזה/שכאילו. מה שמתשמע מדבריך שאתה לכאורה פיצחת את הקוד הסודי של גוגל ושאתה כל יכול בכל זירת ביטויי חיפוש לא משנה כמה היא תחרותית ומי המתחרים ושלמעשה ביכולתך להרוויח סכומי כסף אין סופיים כי אתה יכול לשבור כל מתחרה למקם את עצמך במקום הראשון עבור ביטוים ממירים וריווחיים.
      תקן אותי אם אני טועה או שפשוט לא הבנתי אותך לחלוטין.

     • ודאי שאתה יכול לשלוט, הרי מי שמוצג במקום הראשון לא נבחר באופן אקראי. גוגל נאלץ (!) להציג אותו במקום הראשון כי ציון הרלוונטיות המשוקלל שלו לביטוי החיפוש הנתון, היה גבוה משל ציוני כל מתחריו, והעובדה שגוגל הוא שחישב את הציון לא משנה את העיקרון.

      אתה מתאר פה קושי לגבור על אתרים שציונם עולה על שלך, כאשר אין לך יכולת (בדרך כלל בגלל מיגבלות תקציב) לשפר את הציון עד שיעלה על ציוני המתחרים וימשיך לשמור על פער בטוח. אם כך, לא היית צריך להיכנס לזירה הזו מראש, במקום להיכנס, להיכשל ולחפש תירוצים. הערכת סיכויי ההצלחה להשיג מיקום עליון נגד מתחרים ראויים היא תמצית עבודתו של מקדם האתרים, ולבוני אתרים ולטכנאי אתרים אין בזה מושג.

      אתה גם טועה כאשר אתה מפרט פה רשימת תכונות של תוצאות חיפוש מתחרות שלא ניתן לנצח אותן אם לתוצאה שלך אין עדיפות בהן. גם לפני 10 שנים הכרנו רק כ-35 פרמטרים מתוך ה-200, ולא ניתן היה להבין מדוע תוצאת חיפוש כלשהיא ניצחה את כל מתחרותייה ללא עדיפות, אבל בזכות ציונים עדיפים באותם פרמטרים “סמויים מן העין”.

      תמצית עבודתו של מקדם האתרים איננה צבירת ידע ויישומו, כמו אצל בונה וטכנאי האתרים, כי הידע שלהם גלוי וידוע ואילו הידע שחסר למקדם האתרים נעול בכספת במשרדי גוגל בקליפורניה, וגם מוחלף לעתים קרובות. עבודתו של מקדם האתרים היא קבלת החלטות בתנאי אי-ודאות קיצונית, כדי לנצח את המתחרים, שלא יודעים יותר ממנו, או, שלאסונם, מפנטזים שהם יודעים את כמעט כל מה שצריך לדעת. זה בדרך כלל מה שמכשיל את מי שמתגלגלים בלי לשים לב ממקצוע בניית האתרים למקצוע קידום האתרים.

   • מצחיק זה נכון אם כי לא תמיד
    לקוח נכנס לביטוי שיפוצניק בתל אביב ורואה מודעה ממומנת ועוד 2, 3 תוצאות אורגניות הלקוח חושב בטח אם הוא השקיע ככה שיהיה ראשון בטח הוא קורע במחיר ניקח כמה מלמטה בטוח המחיר שלהם יהיה סביר יותר והאמת היא שהוא באמת צודק, כשבעל עסק משקיע סכומים מטורפים לקידום אתרים ממומן ו/או אורגני הוא יהיה חייב להוסיף את זה בסופו של יום גם לתמחור הסופי ללקוחותיו

  • עמית לאופר, כלל ה-80\20 (עיקרון פארטו) הוא נכון עבור חנות סטימצקי בודדת, שפועלת תוך אילוצים של מיגבלות שטח התצוגה והאחסון, אבל הוא שגוי במסחר המקוון, שאין בו מיגבלות כאלה, כמו למשל באמזון. לאמזון משתלם להציג ספר שיש לו קונה אחד פעם בשנתיים, ולפעמים משתלם לו להדפיס עבורו גם עותק יחיד!
   (המידע לקוח מהספר של Chris Anderson: The Long Tail)

   בקידום אתרים אסור לפעול ללא ביקורת על פי דוגמות שמקובלות מחוץ לרשת. כך למשל, לאחר שהשגת את המקום הראשון בגוגל לכל אותם ביטויי חיפוש שמהווים לדעתך את אותם 80%, מה עוד ניתן לעשות בתוצאות האורגניות של גוגל? על פי שיטתך – כלום. אבל אני מלמד מזה 5 שנים איך להרחיב את אותם 20%, עד שהיחס מתהפך.

   • עמנואל, הביטויים שמביאים את עיקר ההכנסות הם ברוב המקרים הביטויים התחרותיים ביותר שדורשים המון מאמצי קידום שכידוע לעולם לא ממש נגמרים ולכן הנחת היסוד שלך לגבי “מה עוד ניתן לעשות אם… ” אינה מציאותית, מאידך להקדיש משאבי קידום עבור מאות או אלפי מוצרים שימכרו אחת לשנתיים כל אחד גם כן אינה ריאלית. זה שאתר כמו אמאזון מעלה ספרים איזוטרים וזניחים לאתר שלו לא אומר שהוא משקיע בהם משאבי קידום זה יותר מן סוג של שלח לחמך על פני המים ומה שיביא שיביא. אני אישית לא מאמין שאפשר לשנות הרגלי חיפוש של אנשים אז לומר שניתן להפוך את היחס של 20/80 נשמע לי קצת מופרך. אם בשוק מסויים של מוצרים או שירותים רוב האנשים משתמשים בביטיים מסויימים לחפש אחר
    המוצרים הללו, מדוע אתה חושב שיש ביכולתך להפוך אותם למיעוט?

    • עמית לאופר, עושה רושם שלא ירדת לסוף דעתי. לא דיברתי על מה אפשר לעשות במקום (!) להשיג מקום ראשון לכל הביטויים התחרותיים בעלי נפח חיפוש גדול, אלא על מה שצריך לעשות לאחר (!) שכבר השגת מקום ראשון לכל הביטויים הללו.

     אני מציג מזה כ-5 שנים למי שהשתתף בסמינר שלנו לקידום אתרים בזירות תחרותיות (בהיקף של 25 שעות) נתונים שנאספו מאתר אמיתי במשך כמעט שנתיים. במקרה שתיארתי ביטוי הראש (medical billing software) היה הביטוי שנשאל בגוגל על ידי 14.35% מכלל המבקרים (רק מתוצאות החיפוש האורגניות ורק מגוגל) ויחס ההמרה שלהם היה 3.18%. בקצה השני של הטבלה היו אלה ששאלו ביטויים שהביאו רק מבקר אחד באותן שנתיים. כולם יחד היוו 18.83% מכלל המבקרים, ויחס ההמרה שלהם היה 1.66%. התוצאה הזו הפתיעה אותי בזמנו, וזה היה 7 שנים לפני שנתקלתי בספרו של Chris Anderson.

     עם ביטוי הראש לא היה יותר מה לעשות פרט לשימור המקום הראשון בגוגל (גם לביטויי הזנב הארוך הנפוצים היינו במקום הראשון), אבל הגדלת מספר המבקרים ששאלו בגוגל ביטויים נדירים נותר כמובן האמצעי היחידי (!) להגדיל עוד יותר את מספר הכניסות מהתוצאות האורגניות של גוגל, מה שהופך על פיו את כלל ה-20\80 ויוצר אתגר מעניין ביותר למי שרוצה להשיג זאת באמצעים של קידום אורגני.

     לאמזון משתלם למכור ספרים בעלי ביקוש נדיר, כי הוא לא כפוף לאילוצי שטח תצוגה ואחסון (ואכן קשה להבין מדוע אילוצים אלה הם שיוצרים אצל סטימצקי את כלל ה-20\80 ולא איזה עיקרון מתימטי מופשט).

     יתכן בהחלט שבדומה למקרה שהצגתי, 80% מסך המכירות של אמזון הם דווקא של ספרים שהביקוש לכל אחד מהם מועט. במקום להיצמד לדוגמה שאין לה מקום בחלק ניכר של השיווק האינטרנטי, אפילו בתחום מוצרי הצריכה, עדיף שתקרא את הספר שהצגתי בתגובה הקודמת, או תחשוב יותר לעומק על מה שהצגתי פה.

  • מסכים איתך

 10. מאמר מקצועי מאוד. הנושא של המרות ו-CTR הוא נושא חשוב. כמו כל הנושא של בניית מותג ושילוב קמפיינים SEO עם SEM.
  אבל …מיקומים RANKING הם פרמטר חשוב מאוד. אתרים מקודמים טוב יזכו במרבית המקרים בתנועה הטובה ביותר.

  • זהר עמיהוד

   אני מסכים איתך שמיקומים גבוהים זוכים לתנועה רבה. לפי מחקר אחרון של בינג, 50% מתנועת החיפוש מגיעה לתוצאה במקום הראשון ו- 1% לתוצאה במיקום השמיני. זאת לעומת מחקרים ותיקים שיותר שמצאו 38% ו- 2% בהתאמה.

 11. אני חושב שפגעת פה בול.
  אני חייב לציין שחלק מהבעיה היא מקדמי אתרים אשר מחנכים את הלקוחות שלהם להסתכל על מדדים פשוט לא נכונים.
  היום אני לא מכיר שיטה לדעת מהן ה MONEY WORDS חוץ מלהוציא אותן מתוך מילות מפתח שיצרו המרות ב ADWORDS.
  אני אשמח לשמוע אם יש שיטה יותר טובה.

  • זהר עמיהוד

   שלום אייל,
   אכן מהן מילות/ביטויי המפתח, זאת שאלת מפתח. השילוש הקדוש של גוגל: Google Webmaster Tools, Google AdWords, Google Anakytics, יעזור לך למצוא את ביטויי הכסף.
   בהנחה שהמטרה היא רווח (יכולות להיות מטרות אחרות לאתר אינטרנט, כמו למשל: הורדת הלחץ על השירות, מיתוג…) החישוב של ROI הוא מורכב ומסובך אם מדובר באתר בו יש עשרות מוצרים עם שולי רווח שונים לכול לקוח ואם אנחנו מסים לחשב את גם את ה- LTV שבה שווי הלקוח לאורך זמן המודל רק מסתבך, אבל זה מה שצריך לעשות. את זה כתבתי בספר “הגדל את הכנסות העסק שלך בגוגל באמצעות פרסום בגוגל Google AdWords” באתר http://www.adwordsbook.co.il
   החיבור בין AdWords ל- Analytics ו- eCommerce מאפשר ניתוח מעמיק של הנתונים: זיהוי תבניות התנהגותיות.
   תודה אייל שהערת נקודה למחשבה והיא לעשות פרסום ממומן לפני בניית אתר. הרעיון הוא לעשות פרסום ממומן, למצוא את מילות הכסף ועל פיהם לבנות את האתר. רק בעיה אחת: כדי לעשות פרסום ממומן שעובד ואפשר להסיק ממנו מסקנות לוקח כמה חודשים, וגם אתר לוקח לבנות כמה חודשים ולמלא אותו בתכנים ולמטב גם אותו צריך וגם לקדם… ואז שהגענו עם האתר לדף הראשון והתחילה התנועה, השוק כבר במקום אחר…
   יום נפלא ומלא אתגרים

  • זה נכון רק בתנאי שהמודעה מוצגת תמיד באותו מקום בדף תוצאות החיפוש של גוגל לכל (!) ביטוי חיפוש ששוק היעד שלך שואל, בעבר, בהווה ובעתיד.

   זה תנאי שלא מתקיים, בין השאר משום שכאשר מחיר הקליק גבוה מתחילים מראש עם סינון שמשאיר ודאי money words טובות בחוץ, וגם משום שאתה לא יכול לנחש מראש שנניח, בעקבות כתבה בעיתון, שוק היעד יתחיל לשאול ביטוי חיפוש שלא שאל קודם, ולכן הוא גם לא כלול ברשימה שהגשת ל-Adwords.

   לדוגמא: תחקיר עיתונאי מגלה שבחלק מסדרת מוצרים דומים בשוק יש מרכיב מזיק, והשוק מתחיל בעקבות זאת לשאול בגוגל “מוצר X ללא מרכיב Y”. אם רכשת מגוגל פרסום ל”מוצר X” בברירה Exact לא תדע מניתוח ביצועי מסע ה-Adwords ש”מוצר X ללא מרכיב Y” הפך ל-money word. כדי לדעת יהיה צורך למשל לעבור מדי פעם מ-Exact ל-Phrase או Broad.

   • זהר עמיהוד

    שלום עמנואל ותודה על הדוגמה המסבירה את השינויים במספר הביטויים שלקוחות מחפשים.
    אודה לך אם תרשה לי להשתמש בדוגמה בקורסים שאני מעביר כדי לאסביר את אותם 30% גידול במספר הביטויים מתקופה תקופה.
    אכן, יש מצד אחד להשאר “פתוח” ולעבוד עם התאמה נרחבת (שהיא גם מסוכנת מבחינת התקציב) ומצד שני יש לשאוף להתאמה מדוייקת כדי למקד את כל התהליך: ביטוי מפתח, מודעה, דף נחיתה.
    יום מקסים

    • ברצון. אבל זכור שהגידול במספר החיפושים הוא מצטבר (!) וגוגל מדברים רק על 30% ביטויים שלא נשאלו ברבעון הקודם – אבל אולי נשאלו ברבעונים שקדמו להם? בשוק קטן של מוצרים יקרים במיוחד (וילות בטוסקנה או יאכטות יוקרתיות למשל) גולש יחיד ששואל ביטוי נדיר הוא יקר מציאות, ואסור לפספס אותו.

     בתגובה הקודמת הצעתי לעבור מדי פעם מהתאמה מדוייקת להתאמה יותר רחבה כדי “לתפוס” ביטויים חדשים אבל נפוצים. בשוק קטן של מוצרים יקרים חייבים לעבוד, כאמור, בהתאמה רחבה בכל מקרה.

     זה הלקח מהניתוח שלמדנו יחד לפני כשנה, של התפלגות ביטויי החיפוש שהביאו מבקרים על פני תקופה של שנתיים, ומצאנו ש-17% מהם היו ביטויים שהביאו רק מבקר אחד באותן שנתיים!

 12. היי זהר,

  אני פתחתי את הבוקר עם המאמר שלך, ולא עם “אורלי וגיא” :). המאמר היה מעניין ומקיף, והעלה אצלי כמה שאלות: 1. איך אתה בכל זאת בודק מיקומים בביטויי מפתח? 2. על איזה יסודות אתה משתית היום את תוכניות הקידום שלך? לדוגמא – איזה דגש אתה שם על בניית קישורים לעומת אופטימיזציה טכנית ותוכנית?

  • זהר עמיהוד

   שלום תמי, תוכנית הקידום שלי שונה מעסק לעסק. אין פה רשימת תיוג מוכנה מראש אותה אני שולף ועובר סעיף סעיף.
   הרעיון הוא לתת ערך ללקוח, לעשות משהו שאף אחד אחר או מעטים עשו לפני ואתן לך דוגמה. תראי את המאמר הזה ותראי לי עוד מישהו שכתב על אותו נושא. כנראה שאין.
   יכולתי לכתוב על “5 רעיונות לכתיבת תכנים” וגם “איך להתכונן לקראת פינגווים 3.0” או “7 טיפים להיות ראשון בגוגל”, אלא שאלה נושאים “שחרשו” אותם בכל כיוון אפשרי.
   אני שם דגש חזק מאוד על תשתית האתר: מבנה תכנים, מהירות, קידוד, תגיות, הפניות וגם על חוויית משתמש: קריאות, נגישות, ניווט וכדומה.
   קישורים חיצוניים בכמות קטנה אבל איכותית. הכלל שלי הוא (ואני מרשה לך לעשות בו שימוש ולצוטט אותי): ככל שקשה יותר להשיג את הקישור, כך הקישור שווה יותר. ואיך אפשר בלי דוגמה.
   הכי קל ליצור קישורים מאתרי אינדקסים, נכון? net2u, 2net, net4u וכדומה. כל מקדמי האתרים עושים זאת וגם ילדתנו (של אשתי ושלי, ז.ע.) הקטנה בת ה- 12 יכולה לרשום את האתר שלה בחינם. ברור לך שקישור כזה לא שווה (הכוונה שווה אפס) ואולי שווה מעט מאוד ויכול להיות שאפילו הוא עושה נזק.
   בהצלחה,

 13. זוהר תודה על עוד מאמר מקצועי ומרתק.

  שאלה – יש כלי לבדיקת מיקום שגוגל עדיין מאשר? תוכל להמליץ על כלי זה?

  • אם יש כלי שגוגל עדיין מאשר אפשר לסמוך על גוגל שגם הוא ייחסם בקרוב. עדיף ללמוד להסתגל לכך ולהמציא הרגלי עבודה מתאימים.

   • ניר אדר

    אני לא בטוח מסכים איתך. זה לא “המלך אמר”. מבחינת גוגל – הם ישמחו שיהיה לנו כמה שפחות מידע.

    (להזכירך כמה דוגמאות:
    א. גוגל הציגו נתוני חיפושים שנים אחרי yahoo. למה?
    ב. עד לפני שנתיים גוגל אפשרו לך לדעת נתוני חיפושים שנה אחורה, ובאחת הם צמצמו את זה ל”חודש האחרון” ול”ממוצע שנתי”.
    ג. גוגל גרמו לכלי ad planner לחשוף הרבה פחות מידע לפני חצי שנה

    הדוגמאות עוד רבות)

    כשיש כאן גוף שבאופן שיטתי בוחר להציג פחות מידע לאורך הזמן, וביחוד כשאתה מזכיר כל הזמן יתרון תחרותי על מתחרים, אז מי שיהיה לו מידע שלאחרים אין – יהיה יתרון.

    ברור שצריך למצוא מידע חכם ונכון, אבל ככלל אצבע, לא הייתי מפסיק להסתכל על מיקומים רק כי גוגל לא רוצים שתבדוק אותם, להפך.

    • מסכים בהחלט. אפשר להוסיף לרשימה שלך את העובדה שהם תמיד הציגו רשימה חלקית ביותר ב-link:.

     יתר על כן, אני מסביר שהצמצום הגובר במידע שחשוף או שנגיש (באמצעות כלים של גוגל או של מפתחים עצמאיים) לציבור, משרת את המהפכה שגוגל מחולל במעבר משיטת דירוג תוצאות החיפש שבה ציוני הרלוונטיות מחושבים על פי תכונות הדף ותכונות הדפים המקשרים אליו, אל שיטה שבה הציונים נקבעים על ידי התנהגות והעדפות אוכלוסיות הגולשים.

     כבר הזכרתי שאת המיקומים אפשר למצוא גם ידנית, וגם היה לך מה להעיר על רעיון מבריק בעניין כוח האדם הזמין לזה.

 14. תודה, מאמר מרתק.
  רק רוצה להזכיר את ה
  Rank Tracker
  הבא:
  http://www.link-assistant.com/rank-tracker/
  שעובד, עבד וממשיך לעבוד נהדר.
  מחברה גדולה ומכובדת.

  אני חושבת שכן צריך לעקוב אחרי מיקומים, זה דרך טובה לראות שהאתר מתקדם בדירוג, שהעמודים נסרקים, שהקידום נעשה תקין. לפי דעתי זה חשוב במיוחד באתרים חדשים אבל גם בוותיקים כדאי להיות עם האצבע על הדופק.
  אז אני לא חושבת שצריך לוותר על בדיקת הדירוגים אבל קצת גמילה הייתה יכולה לעושת הרבה טוב, גם לי ובטוח ללקוחות.

 15. יפה שעם כל מה שאתה רושם על נכונות המיקומים “מקום ראשון בגוגל בביטוי מסויים לאוו דווקא מבטיח לך מכירות” , באתר שלך מופיע עמוד נחיתה ששואל אם אתה רוצה שהאתר יהיה ראשון בגוגל…….

 16. אני לא מקדם אלא בעל עסק ואני קורא כאן דברים ששמתי לב אליהם בעצמי בתקופה האחרונה והמסקנה שלי היא שגוגל שואפים לחסל את היכולת לקדם אתרים באופן אורגני כדי לדחוף אנשים לשלם על אדוורדס – שבתורו הופך גם הוא לג’ונגל בלתי אפשרי. נראה לי שהאפשרות להשיג לקוחות חדשים באמצעות מנועי חיפשו פשוט הולכת וקטנה וצריך למצוא דרכים חדשות להביא לקוחות לאתרים.

  • זהר עמיהוד

   אכן רועי, גוגל היא חברה עסקית שצריכה להראות רווחים לבעלי המניות. יש אומרים שזה ה- money time של גוגל, כמו דרך אגב פייסבוק שגם היא מצרה את ידינו “ומכריחה” אותנו לפרסם בכסף את הסטטוס בפני חברינו וחבריהם – מה שפעם ניתן בחינם וביד רחבה יותר.
   תמיד טוב, לדעתי, לדאוג למספר מקורות תנועה לאתר ולא רק מקור אחד. לא טוב לשים את כול הביצים בסל אחד. יום אחד, ירצה מישהו ויסגרו לך את החשבון בגוגל או בפייסבוק. זה לא תיאורטי זה מעשי ואני למוד ניסיון בנושא.

  • רועי, אתה טועה. גוגל לא דוחף בעלי אתרים לעבור מקידום אורגני לאדוורדס כי גם באדוורדס, בכל ביטוי חיפוש, יש מעטים שמרוויחים את מרבית הרווח וכל השאר מרוויחים סכומים זעומים או כלום (אם כי, בניגוד לקידום האורגני, הם לא מפסידים). הם מעוניינים רק שמי שמשלמים הרבה ישלמו עוד יותר, ואת זה מבטיחה שיטת המכרז הפומבי על המחיר לקליק. (בשוליים יש תמיד כמובן שווקים חדשים שבהם יש מקום למתחרים חדשים, עד שגם בהם נוצר מונופול למעטים, ושווקים אלה יוצרים את הרושם הכללי השגוי שבאדוורדס יש מקום לכולם.)

   גוגל כן דוחף את בעלי האתרים להשקיע ביצירת רמת שביעות רצון עילאית לגולש, כי הוא גם לקוח שלך וגם שלהם, למרות שהשימוש במנוע החיפוש לא עולה כסף.

   אלא שיצירת רמת שביעות רצון עילאית מהביקור באתר שלך, שתעלה על זו שבאתרים המתחרים, כדי שאתה תהיה במקום הראשון ולא הם, תדרוש ממך להעסיק בעלי כישורים נדירים, שדומים במידה מסויימת, ושונים מבחינות אחרות, מהכישורים הנדרשים להפקת פרסומת מוצלחת לטלוויזיה (אם כי לא על בסיס חודשי).

   בעלי האתרים נאלצים בהדרגה להסתגל לעובדה שהצלחה בפרסום ברשת היא פונקציה של איכות הפרסום (במקרה זה איכות חווית הביקור) ואי אפשר להשיג איכות מירבית על ידי הזמנת מבחר הצעות מחיר, בחירת הזולה שביניהם והפעלת לחץ נוסף להוריד עוד את המחיר.

   זו התגובה של הנהלת גוגל לעידן שבו, באשמתם המלאה, הם איפשרו מצב שבו ניתן היה לקפוץ לראש תוצאות החיפוש באמצעות שימוש בתוכנה לשתילת קישורים בסיטונות, שעלתה כמדומני 50 דולר.

 17. זה שקוף לחלוטין שזה רק חלק מהמגמה של גוגל לשתף אותנו במידע אבל לא באמת לספר לנו הכל.
  מבחינתי זה גם לגיטימי ואין עם זה שום בעיה, אם היו מגישים הכל על מגש של כסף לא היה לנו עבודה 🙂 (וגם להם לא 🙂 )

  • רועי, אינני בטוח שאתה צודק. חזור בדמיונך 5-6 שנים אחורה וחשוב מה היה קורה אילו כל הפרמטרים שעל פיהם גוגל שיקלל את ציון הרלוונטיות של הדף, לביטוי חיפוש נתון, היו גלויים וידועים לכל. עדיין היה צורך לנצח את המתחרים בתוצאות החיפוש כדי להשיג את המקום הראשון, ומה שהיה קובע מי מנצח היה פונקציה של שקלול הכישרון, הידע והתקציב. הרי גם במירוץ מכוניות יש מי שמנצח ויש מי שמפסיד, ואין שם ממש סודות.

   כפי שכתבתי לאחרונה על המהפכה שהנהלת גוגל מחוללת, נוצר בהדרגה מצב שבו אפילו אנשי גוגל (!) לא יכולים לדעת מראש מה הם הקריטריונים שעל פיהם תוצאת חיפוש מסויימת השיגה את המקום הראשון בביטוי החיפוש הנתון, כי האלגוריתם של גוגל לומד בעצמו, בשיטת האינטליגנציה המלאכותית, מה הם הקריטריונים שיש להפעיל.

   • פבל ישראלסקי

    היי עמנואל,

    אני עובר פה על התגובות ושמתי לב שכמעט כל תגובה אתה מתחיל בכך שאינך מסכים עם האדם השני, האם יש כאן מישהו בדיון הזה שאתה לחלוטין מסכים איתו ב-100%? 🙂

    • פבל, אם אני מסכים עם מישהו ב-100% מה יש לי להגיב? איזו תועלת תצמח לו ולשאר הקוראים מזה שאחרטט פה שלוש מילים של הבעת התפעלות?

     פעם, בשנים הטובות ההן, הגיע קומיסר לקולחוז כדי להרצות לאיכרים צמאי הדעת כמה שהכל טוב. בגמר ההרצאה כולם מחאו כפיים בהתלהבות גדולה, כי בטח הסכימו איתן ב-100%, חוץ מיאשה שקם ושאל: “אם הכל כל כך טוב, אז למה הכל כל כך רע?”

     עברה שנה, ואותו קומיסר חזר לאותו קולחוז כדי להזכיר לאיכרים צמאי הדעת כמה שהכל טוב. בגמר ההרצאו, כולם מחאו כפיים בהתלהבות, כי בטח הסכימו איתו ב-100%, חוץ מפאשה שקם ושאל: “אם הכל כל כך טוב, אז איפה יאשה?”

     • פבל ישראלסקי

      אז רק במקרה שבו אתה לא מסכים עם מישהו, אתה יכול להוסיף לדיון? כלומר לא יכול להיות מצב שאתה מסכים עם מישהו אבל יחד עם זאת מוסיף\מבהיר\מרחיב נקודות?
      ולמה הכל כל כך רע במקרה שלנו?

      אבל זה בסדר, גם זו תשובה, רק רציתי לשאול.

     • אם צריך להוסיף\להבהיר\להרחיב – ברור שאין הסכמה על איפה הכותב היה צריך לסיים. ומאחר ואי-אפשר לפרסם פוסט באורך של ספר, תמיד צפויה אי-הסכמה עם שיקול הדעת של המחבר מה היה צריך להדגיש ומה היה צריך להשמיט. אבל מרבית התגובות שלי מתייחסות לתגובות של אחרים, שגם הם הסיטו את הדיון לכיוונים אחרים. שרשרת התגובות פה היא דוגמא מובהקת לכך.

      למה במקרה שלנו רע? כי אנחנו לא עוסקים במקצוע שמתנהג על פי המודל הותיק של צבירת פרטים לצורך ההרחבה הדרגתית של הידע (“תן לי טיפ וארחיב גם את הידע שלי”). בשום מקצוע שאני יכול להעלות כרגע על הדעת לא קיים גורם כוחני, ששקול לרגולציה מטעם הממשלה, והוא הופך את כללי המשחק מהיום למחר. (זה הרי נושא הפוסט של זהר, לא כן?) וגם אם אותו גורם לא מרבה להשתמש בכוחו, עצם קיומו וההכרה ביכולותיו מטיל ספק בתבונה שבהקמת עסק בתחום שבו קיים גורם כזה. לעומת זאת, באוכל למשל תמיד יהיה צורך.

      אצל מי עוד המצב היה רע מאד בעבר הקרוב? אני מרבה להזכיר את בעלי העסקים לפיתוח תמונות מסרטי צילום בתוך שעה. לקח לא יותר משנה ושוק היעד שלהם נעלם לחלוטין, כתוצאה ממהפכה טכנולוגית בתחום הצילום. לא היתה להם אפילו הזדמנות להסתגל, כי לא היה להם יותר אל מה להסתגל.

      הנה דימוי שעל רקע “פינגווין 2” אני נאלץ להשתמש בו הרבה לאחרונה: אם אתה פיזיוטרפיסט, שעובד בהוספיס לחולים סופניים, כדי להקל עליהם את הימים האחרונים, לפחות אל תספר לנו שאתה עובד במחלקת שיקום.

    • עמנואל, גם אני מתרשם שאתה אוהב להגיב רק תגובות שליליות, וחבל !

     • במדע, תחום שעוסק מזה 2,500 שנה ביצירת ידע מוסמך (אם כי לעולם לא ודאי), אין כל תועלת בתגובות חיוביות. המדע מתקדם בצעדים של הפרכת הידע הקיים.

      בקידום אתרים הידע הקיים על גוגל מופרך על ידי החלטות שרירותיות ותכופות של הנהלת גוגל, מצב שמרבית מקדמי האתרים מתקשים להסתגל אליו.

 18. אם זה באמת חשוב, אפשר לבדוק ידנית. גוגל רק מבקש מדי פעם למלא Captcha.

  • (כך הנה מצאתי תעסוקה מועילה למחליפי הקישורים!)

   • ניר אדר

    אתה באמת חושב שזה חכם לתת לאנשים עבודה שחורה? אני ממש מאמין שעבודה מונוטונית צריכה להיות אוטומטית כדי שהאנשים שלך יפתחו את המוח, ולא את שרירי החיפוש בגוגל שלהם

    • ניר, כאשר משרדי הקידום ממשיכים לפרסם מודעות “דרושים” ל”מחליפי קישורים”, הם, ולא אני חושבים שזה חכם לתת לאנשים עבודה שחורה (בתחום הזה). אבל מי שכבר התרגל לעבוד בזה, או התרגל להעסיק עבודה שחורה, יכול לנצל מעכשיו את ה”כישורים” הקיימים לחיפוש ידני של מיקומים בגוגל.

     • ניר אדר

      קודם לא הזכרת את “משרדי הפרסום” אבל אני לא תופס כאן במילה. עדיין הטענה שלי שזה לא השימוש הנכון לזמן של אנשים. באמת שלא. אני מעריך אנשים יותר מזה.

     • ניר, לפני כשנתיים או שלוש, בכנס בירושלים, הצגת לי בגאווה שניים מעובדי מחלקת הפיתוח שלך, ואני מרבה לספר את זה מאז. עד כמה שידוע לי, אפשר לספור על יד אחת את משרדי הקידום בישראל שמדברים במושגים של עובדי פיתוח.

      השאר ממתינים שפירות הפיתוח שעושים מעטים יפלו לידיהם כמו מן מהשמיים, בצורת “טיפים” או פליטות פה בפורומים. הם הרי לא פריירים, וגם לא באו למקצוע הזה בשל עניין במקצוע קידום האתרים אלה כדי להיות בעלי עסק.

 19. תודה, זה בהחלט חשוב. האם גם חיפוש המיקומים באמצעות webmaster tools כבר אינו רלוונטי?

  • ניר אדר

   התשובה מתחלקת ל-2:

   א. לכאורה WMT זה המידע הכי רלוונטי. למה? אם הוא אמין (ועדיין אני לא חותם לך על זה), אז הוא נותן לך מידע גם על החיפוש המותאם אישית, ומראה לך _מיקום ממוצע אמיתי_. שזה מידע שאין לך כשאתה בודק במצב מוסתר בדפדפנים.

   ב. איפה הבעיה?
   1. גם אם זה הכי זה יתן לך מידע רק על עצמך ולא על מתחרים, וזה משאיר אותך עיוור על המתחרים שלך (קריטי!)
   2. לפחות כרגע גוגל לא חושפים מידע זה ב-API, כלומר לא תוכל לעשות אוטומציה של מידע זה, ומכאן – איכות וכמות העבודה שאתה יכול לעשות יורדת פלאים.

   • ניר, אפשר שהסיבה היא שגוגל לא מדבר על “מיקום ספציפי בגוגל” כפי שרואה אותו יחיד (או תוכנה) שהיה עלול לראות מיקום מעט שונה אם היה עולה בדעתו לבדוק שוב כעבור דקה, אלה המיקום כפי שרואה אותו אוכלוסיית (!) הגולשים ששאלה את הביטוי הנתון. לכן זה לא נתון ממוצע אלא נתון של טווח (בדומה למדרגת ה-PR). ואם ה-WMT מציג תמיד רק טווח של 3 מיקומים צמודים, הם בוחרים אולי להציג את מרכז הטווח.

    • ניר אדר

     זה ברור – לא הבנתי אם אתה מתנגד או מחזק מה שאמרתי. הטענה שלי היתה שהנתונים ב-WMT אכן מעניינים, פשוט שאחת הבעיות העיקריות בנתונים אלו היא שהם לא נחשפים ב-API של WMT.

     • ניר, ודאי שאינני מתנגד, אם כי גם אינני רשאי לחזק, מפאת מחסור בידע עדכני בטכנולוגיה של התחום הספציפי הזה. אני יכול רק להכיר בסמכות המקצועית העדיפה שלך בתחום הזה, ויש להניח שאהמר על הבחירה שלך, כל עוד אינני בוחר ללמוד ולהתעמק בסוגיה זו.

      אני פשוט מוסיף את מה שנראה לי כמעניין וקשור לנושא הפוסט ומרבית התגובות עליו, ובמיוחד לאור האפשרות המסתמנת ממנו שאפילו סקירה ידנית של תוצאות החיפוש משאירה אי-ודאות רבה מאד אודות מה שרואים הגולשים, מעבר להבדלים הנוצרים על ידי הבחירה האקראית של מרכז הנתונים של גוגל שמציג באותו רגע את סדר תוצאות החיפוש (אם זה עדיין תקף) ומקום מושבו של הגולש והמכשיר שבו הוא צופה בהן.

      השאלה שאני שואל בהקשר הזה היא מה רואה אחד מתוך מיליון וחצי תושבי שכונת מנהטן (לא כולל עובדים שבאים לשכונה ממקום אחר, מבקרים ותיירים) שכולם, נניח, מחוברים קבוע לחשבון גוגל, וכולם מתחילים להתעניין פתאום בביטוי חיפוש חדש, שגורם על ידי הקלקה (חוזרת?) לתוצאת החיפוש מס’ 4 לעלות למקום 1.

      האם אותה תוצאה חיפוש תישאר עבורו במקום 1 עד שיתחיל להעדיף אחרת, או שהיא תרד בהדרגה בגלל הצטברות העדפות אחרות של מרבית תושבי מנהטן, שביחס אליהם מסתבר שהוא מיעוט מבוטל?

 20. איתי ברנר

  לא יודע אם הזכירו את זה (נדמה לי שלא), אבל רוב התוכנות לבדיקת מיקומים גם מתעלמות מחיפוש אוניברסלי ותוצאות מיוחדות כמו תוצאות וידאו או תמונות (ראיתי ש – CuteRank) כן מתחשבת ב- Places, אבל לא יותר מזה…

  מה שכן, בביטויים שיש להם מאות אלפי חיפושים, עדיין שווה לבדוק מיקומים מתוך ידיעה שחלק גדול מהחיפושים מתבצעים ממחשבים שלא שומרים על עצמם שום מידע אישי של הארגונים ולכן גוגל מציג פחות או יותר את אותן תוצאות למעט אולי מאפיינים לוקאלים.

  • איתי, אינני מסכים. גוגל מתעניין באוכלוסיות ולא בפרטים. אם אתה פריט חריג באוכלוסיה ששואלת ביטוי חיפוש נתון, האם ההעדפה שלך תקפיץ את תוצאת החיפוש שהעדפת למקום הראשון, ותשאיר אותו שם (אינני יודע, ואשמח ללמוד)?

   אבל אם ההעדפה האישית שלך תעלה במידה מסויימת את תוצאת החיפוש שאותה העדפת, וללא ידיעתך, זו העדפה חריגה ביחס לכלל האוכלוסייה, אתה צפוי לדעתי לצפות בירידה הדרגתית שלה במיקומים, מהמקום שלשם הקפת אותה, רק בשל העובדה שלרוב האוכלוסייה העדפה אחרת, ומדובר במשחק מתמשך ולא חד-פעמי.

 21. המיקום נקבע לפי ציון שמקבל האתר שלך שהוא תוצאת חישוב של מאות פרמטרים, יש אומרים 200 ויש אומרים שיותר. כך או כך, לביטוי חיפוש מסוים, האתר שלך קיבל ציון.

  לא מסכים איתך ש-מיקומים נקבעים לפי ציון שמקבל האתר.
  גוגל מדרג ומעניק ציונים לדפים.

  • סרגיי, אינני זוכר מתי דובר לראשונה על כך שהאלגוריתם של גוגל משקלל את הציונים החלקיים שניתנו על פי 200 פרמטרים לתוך הציון המשוקלל של הדף לביטוי חיפוש נתון. זה היה מאד מזמן, ומאז לא מצאתי מישהו שהיה מסוגל להצביע על יותר מ-35 פרמטרים. ברור שמרבית הפרמטרים סמויים, כך שאפשר שכבר כעבור שנה, מספרם עלה ל-400 או ל-2,000.

   אבל כל זה כבר לא חשוב אם גוגל מחליף את השיטה, מפסיק להתייחס לחלק מהפרמטרים הישנים (או אפילו לכולם) ומתחיל להתייחס לפרמטרים מטיפוסים חדשים. כל ההצהרות, הרמזים והפעולות של הנהלת גוגל מעידות על כך שהם מפסיקים בהדרגה להתייחס למרבית הפרמטרים שמודדים את תכונות הדף ותכונות הדפים המקשרים אליו, ועוברים לפרמטרים שמודדים את טיפוסי האיתותים, כיוונם ועוצמתם, שמעידים על התנהגות והעדפות אוכלוסיות הגולשים, לפני שהם נכנסים לאתר, בזמן שהם שוהים בו, ולאחר שהם עוזבים אותו. מתוך כל הפרמטרים הללו, כל מה שהתיאוריה הנפוצה של קידום האתרים הצליחה להפיק עד עכשיו זה את התובנה השגויה ששיעור נטישה גבוה זה תמיד רע, ושזמן שהיה קצר זה גם תמיד רע.

 22. מאחר וכולנו דנים פה בבעיות ההסתגלות למה שגוגל מעולל, הרשו לי לפרסם הודעה לקוראי הפורום:

  משרדנו מעוניין בקיום מפגשי היכרות עם משרדי קידום אתרים, או עם חברות שעוסקות בפיתוח טכנולוגיות אינטרנט, לצורך הקמת מיזם משותף שיעסוק בהמשך פיתוח שיטות וכלים לקידום אתרי אינטרנט, או לכריית מידע עסקי שימושי מהרשת, שמותאמים היטב לשינויים הצפויים מצד הנהלת גוגל בעתיד הנראה לעין.

  נא לכתוב ל-emanuel@tenswebmarketing.com, לציין את כל פרטי הזיהוי וההתקשרות של הכותב, ולפרט את מהות תרומתכם האפשרית למיזם המתואר.

 23. אנחנו דנים פה בגבולות יכולת הסתגלות שלנו לאחת המכות האחרונות מתוך הסדרה המתמשכת של מכות שהנהלת גוגל מנחיתה על עבודת מקדמי האתרים, כפי שהיא התגבשה במשך השנים.

  אותי אישית זה הביא, עוד מזה זמן רב, להכרה בצורך הדחוף לקיים מפגשי היכרות עם משרדי קידום אתרים, או עם חברות שעוסקות בפיתוח טכנולוגיות אינטרנט, לצורך הקמת מיזם משותף שיעסוק בהמשך פיתוח שיטות וכלים לקידום אתרי אינטרנט, או לכריית מידע עסקי שימושי מהרשת, שמותאמים היטב למה שכבר אירע, ולשינויים שעוד צפויים מצד הנהלת גוגל בעתיד הנראה לעין.

  אשמח לשוחח עם כל מי שסבור שיש לו מה להציע, או עם מי שסבור שהוא יכול לקשר ולתווך עם משרדי קידום ומשרדי כריית מידע מתאימים בחו”ל.

 24. הכן תחום קידום האתרים עובר שינוים רבים בשנים האחרונות, אני כבר מזמן אומר ללקוחות שלי שלהסתמך על מילת מפתח אחת זה שנת 2005 וזה לא מדד יחיד להצלחה אם כי עדין מאד חשוב לדעתי, הקידום החדש מאד שונה מהקידום המסורתי וצריך להסתגל לשינוים ובעיקר להסביר ללקוחות מה הם מקבלים ומה באמת התוצאה הרצויה שאנחנו בתור מקדמי אתרים צריכים לספק, חשוב מאד להתאים את תהליך הקידום לבית העסק ולכל עסק יש צרכים משלו.

  • אסי, לא ממש הצלחתי להבין איך העמדה הכללית הזו אמורה להיות מתורגמת על ידי כל אחד מהלקוחות שלך לרכישת עבודת קידום שמותאמת על ידך לצרכיו הספציפיים.

   כבר מראשית ימי מנועי החיפוש, כל אחד היה זקוק למספר מבקרים שמייצרים די המרות כדי להצדיק את עלות עבודת הקידום, ולהשאיר רווח נאה, שממנו אפשר לנצל חלק להרחבת עבודת הקידום (למשל לביטויי מפתח נוספים). אז מה השתנה לדעתך?

 25. שלום עמנואל!
  מה השתנה “העוגה” צריך לפרוס את תקציב בצורה יותר רחבה, לא לשים את כל הביצים בסל אחד, לא רק קידום אורגני, לתת יותר חשיבות לתוכן, כן כותבי התוכן הם הדור החדש של הקידום האורגני, לא למכור ללקוח לוקשים ולהסביר לו שהחיים והמוות “לא” בידי מילת מפתח מרכזית, אלה יותר במגוון רחב של מילים ונושאים שקשורים בבית העסק, רשתות חברתיות אם צריך גם סרטונים, גוגל ממומן ועוד, שיווק ופרסום באינטרנט לא רק אורגני זה העיקר בדברי.

  • אסי, זו הדרך הבדוקה להבטיח כישלון של כל אחד מהסלים שבהם שמת חלק מהתקציב. בקידום האורגני תוצאות החיפוש העליונות, בכל ביטוי חפוש שהוא, זוכות ב-100% של הכניסות וההמרות. לא הקצבתי די – יש לך 0 כניסות ו-0 מכירות. האגדה שיש מה לעשות בביטויי זנב ארוך נכונה רק לשמות של מוצרים או שרותים חדשים שעדיין לא הפכו לתחרותיים.

   לא חשוב באיזה אמצעי אתה משתמש כדי לנצח את המתחרים ולהשיג מיקום עליון – יצירת תוכן איכותי, שעולה על התוכן האיכותי של המתחרים, שכנוע בעלי אתרים ליצור ללקוח שלך קישורים טבעיים שגם מזרימים תנועה של מבקרים מרוצים, או שיטה ישנה שעדיין עובדת. בכל שיטה הלקוח צריך להיות נחוש לנצח את המתחרים, לא חשוב כמה שזה יעלה, ואי אפשר לדעת מראש כמה זה יעלה.

   גם באדוורדס רק מעטים זוכים במרבית הקליקים וההמרות, וגם במדיה החברתית אם לא הושקע מספיק אין תוצאות. אני מתרשם שאתה מייבא לשוק המונופוליסטי שמאפיין את רשת האינטרנטים מושגים וסיסמאות שמאפיינים נכון רק את השווקים הלינאריים שקדמו לאינטרנט.

 26. בן אורן

  אני לא מסכים עם קביעות חד חד ערכיות, במיוחד בתחום כל כך אפור. עניין המיקומים וחשיבותו הוא תלוי נישה. יש נישות בהן המיקומים פחות חשובים על גבול הלא רלוונטים ואילו בנישות אחרות, מיקומים הם הכל. אתרים אשר מבוססים על ביטויים חד פעמיים או רכישות חד פעמיות, לחלוטין מושפעות ממיקומים לעומת אתרים אחרים המבוססים על לקוחות חוזרים (על אותם ביטויים).
  אני רוצה לראות שמישהו יגיד שמיקומים לא חשובים לאמזון או לאיביי. באתרי פוקר למשל מיקומים הם דבר חשוב מאוד, אני לא מכיר הרבה שחקנים שמגיעים דרך תוכן או דרך בלוגים לנישות אלו. מי שמגדיר את עצמו כמקדם אתרים, חייב לגבות את השירות שלו במיקומים, מי שמגדיר את עצמו כמשווק באינטרנט, לא תמיד חייב להסתמך על מיקומים כיוון שתפקידו לייצר רווחים לבעל העסק מהאינטרנט במגוון דרכים ושיטות ולא רק על ידי חיפוש אורגני.

  • בן, גם שוק שמאופיין על ידי רכישות חוזרות בהיקף מכריע, בחר מתישהו האם הוא משתמש במקדם אתרים שרוכש כל לקוח לראשונה באמצעות השגת מקומות עליונים בתוצאות החיפוש, או בבעל מקצוע אחר מתחום האדוורדס, המדיה החברתית או יחסי הציבור.

   • בן אורן

    לחלוטין, בדיוק זו הנקודה, אם זה לא הובן כך מדבריי.
    החשיבות של המיקומים משתנה בין נישות אבל אי אפשר לומר שהיא לא חשובה נקודה.
    אתר פוקר המגייס לקוח דרך מיקום, נהנה ממנו לאחר מכן בממוצע כשלושה שבועות (אורך חיים ממוצע של שחקן) ולאותו אתר זה ממש לא משנה אם אותו שחקן נכנס במשך אותה תקופה דרך בוקמארק, אורגני או ישירות, העיקר שהוא השיג אותו לראשונה דרך האורגני.

    • אפשר להוסיף ולחדד קצת: אם בעל האתר בחר בזמנו להשיג את הלקוח שלו לראשונה דרך האורגני, המיקום היה אז הגורם המכריע. אם הוא בוחר עכשיו להשיג את הלקוח הבא בדרך אחרת, המיקום כבר לא רלוונטי (אלא במקרה המיוחד של השגת קישורים נושאי תעבורה באמצעות עבודת יחסי ציבור, כאשר למיקום יש תרומה מסויימת להצלחת השכנוע).

 27. בן אורן

  דרך אגב, אחלה פוסט, זוהר, נקודות חשובות.

 28. תודה זהר,
  4 דברים לי אליך:
  1. לגבי בדיקת דירוגים – כמו שעמית כתב, שירותי בדיקת המיקומים מבוססי הAPI נמצאים בבעיה, לא תוכנות עצמאיות שלא תלויות בAPI של גוגל וניתן להפעיל אותן (תוך הטענתן בשרתי פרוקסי כמובן…) לצורך בדיקת מיקומים בגוגל בלי בעיה, אני גם לא חושב שגוגל יכולה (טכנית) למנוע שימוש בתוכנות כאלה, במיוחד שהיום להרבה תוכנות לבדיקת מיקומים יש גם אפשרות להגדיר מספר AGAENTS, כך שכשאתה חופר בעזרתן את גוגל – גוגל חושב שמדובר בדפדפן X עם אייפי Y, מספיק שהגדרת מספר אייג’נטים (שכל אחד מדמה את עצמו כאילו הוא דפדפן אחר) ומספר שרתי פרוקסי שמתחלפים במהלך העבודה מול גוגל – וכל תהליך שאיבת המידע אודות המיקומים הופך להיות “אוטנטי” בעיני גוגל או שאר מנועי החיפוש.
  2. אתה צודק שאם בעל אתר יחפש בגוגל מספר פעמים רב את כתובת הדומיין שלו עצמו או את שם האתר שלו – זה עלול לגרום לענישתו ע”י גוגל, אם כי הסיכוי לכך קטן מאד.
  אבל אם בעל האתר מחפש בגוגל ביטויים שהוא מנסה לקדם את האתר שלו בהם – אין מצב שלגוגל יש יכולת לדעת שאותו בעל האתר עצמו מבצע את השאילתות האלו, במיוחד אם הוא עושה את זה מאחורי שרת פרוקסי.
  3. אתה צודק ששאיפה למיקום X עבור מילת מפתח Y היא לא בהכרח הדבר המרכזי שעל פי בעל האתר ימדוד את הצלחת עבודת הSEO עבור האתר שלו, אבל אני עדיין חושב שזה אחד המדדים המרכזיים, אם לא המרכזי ביותר, אני גם לא חושב שזה הולך להשתנות בקרוב…
  4. לגבי השימוש באנליטיקס לצורך ניתוח מילות מפתח – מסכים איתך שככל שגוגל מוסיפה שירותים וככל שהשימוש של היוזרים שלה בשירותים הולך ומתרחב – כך אחוז המשתמשים שמילות המפתח שלהם חסוי – הוא גבוה יותר, אין הרבה מה לעשות נגד זה אבל אותי אישית זה לא מטריד, כי הפרופורציה של החיפושים ממשתמשי וגוגל שעשו לוגין ובין משתמשי גוגל שלא עשו לוגין היא דומה, את המספרים המדוייקים אתה לא תדע אבל את המגמות של החיפושים על מילות המפתח (באחוזים ולא במספרים מוחלטים) אתה תדע גם תדע.

  • ישראלי,
   א. גוגל לא חושב “שמדובר בדפדפן X עם אייפי Y”. מי שחושב בגוגל זה הנהלת גוגל ועובדיה, והם אולי חושבים שכרגע לא מספיק חשוב להם לטפל במתחזים מהטיפוס הזה, או שהם כבר קרובים להפעלת אמצעי נגד למתחזים מהטיפוס הזה, ואת זה נדע בקרוב.

   כבר קראתי פה אינספור נימוקים משכנעים מדוע גוגל לא מסוגלים לעשות את מה שהם עשו למחרת.

   ב. עבור בעל אתר ששוכר מקדם אתרים (או מקדם אתרים שמקדם אתר בבעלותו) המדד היחיד (ולא המרכזי) להצלחה הוא השגת מקום 1 בתוצאות החיפוש. לביטויים שנבחרו על פי מיטב השיפוט המקצועי. זו הרי משמעות שם המקצוע! רק אם בעל האתר רוצה לקבל כניסות על ידי שימוש באמצעי אחר, והוא שוכר את בעל המקצוע המתאים, הקריטריון להצלחה יהיה אחר – אבל אז הוא לא שכר מקדם אתרים, אלא מומחה PPC, או מומחה למדיה חברתית, או מומחה ליחסי ציבור, או מי שמפרסם את כתובת האתר בעיתון, או על שלט חוצות, או על אוטובוס, וכו’.

   למה לבלבל בין המקצועות? הרי מי שיש לו סתימה בביוב לא מזמין רופא שיניים, רק משום ששניהם מדברים על סתימות.

   • עמנואל,
    אני עומד אחרי כל מילה שכתבתי, אחת לאחת.
    כשעובדים נכון, בהחלט ניתן לתת לגוגל “לחשוב” שמדובר בדפדפן X עם אייפי Y.
    כשאני אומר “לחשוב” אני כמובן מתכוון לרובוטים שלהם ולא למהנדסים עצמם, שגם להם אין דרכים טכניות לגלות כל דבר, בדיוק כמו שאין להם דרכים טכניות לבטל את הגרביטציה, למרות כל הכסף והטכנולוגיה שברשותם עדיין יש דברים (כגון “שמדובר בדפדפן X עם אייפי Y”) שטכנית לא ניתנים לעצירה, אחרי המון שנות אינטרנט אני חושב שאני מבין “קצת” בנושא.

    גם סעיף ב’ שלך אינו מדויק – נכון שמיקום עבור מילת מפתח הוא אינדיקטור מרכזי שיכול לתת מושג לגבי הצלחה או אי הצלחה בקידום אבל הוא בהחלט לא היחיד, אפילו לא קרוב לזה

    • ישראלי, אם אתה חושב שאתה הגרביטציה וגוגל זה דרכים טכניות, ניצחת. (בינתיים.)

     מכל מקום, גוגל מכין לך עכשיו, להערכתי, אתגר ראוי: לשוב ולגרום לו להציג אותך במקום 1 בכל ביטוי שתבחר כי, בטח תסכים איתי, האתגר של רק לדעת האם אתה במקום 1 היה לא יותר ממשחק ילדים – אם גוגל השיג עליך ניצחון זמני במשחק המוחות, אתה יכול פשוט לפתוח את גוגל ולראות את המיקום בעצמך.

     מאחר וריכוז הכניסות וההמרות בידי תוצאות החיפוש העליונות מאפיין את מה שמתרחש במרבית דפי תוצאות החיפוש שבהם פעילים מקדמי האתרים, המיקום הוא האינדיקטור הישיר היחיד להבחנה בין הצלחת עבודת הקידום לכישלונה. אינדיקטורים אחרים שאני יכול להעלות על הדעת מודדים באופן עקיף את הצלחת או כישלון עבודת הקידום בתוצאות החיפוש (או שמודדים הצלחה של עבודת בעלי מקצוע אחרים, שמקדמי אתרים נוטים לגלוש לתחומם).

     בהקשר הזה מתמיה אותי מדוע התגובות ל”פנדה” ול”פינגווין” נוסחו במונחים של אבדן תעבורה, ולא במונחים של הגורם הישיר לאבדן התעבורה והוא אבדן המיקומים העליונים. גם אם אבדה תעבורה רבה שנכנסה דרך קישור, לא עדכון גוגל חסם את הכניסות, הוא רק הפיל את האתר המקשר ממיקומיו הקודמים. הסיבה היחידה להצגת נתוני אבדן התעבורה היא שלצורך מדידת אבדן המיקומים יש לבצע מדידה רוחבית במספר עצום של דפי תוצאות חיפוש, ואיש לא טרח גם בעבר למדוד שינויים במיקומים בתוצאות החיפוש לביטויי זנב ארוך נדירים שמייצרים במרבית המקרים חלק ניכר מהתנועה (ראה דיון עם עמית לאופר למעלה). אבל אם יש לך תובנות אחרות, אשמח ללמוד.

  • ישראלי, מסכים עם כל מילה. מצד שני קח בחשבון גם את מה שאמר עמנואל שגוגל יכולים יום בהיר או מעונן אחד לחסום גישה לשרתי פרוקסי או לכל שאילתה ללא זיהוי ודאי ובום טראח אין לך יותר כלים אוטומטיים לבדיקת דירוגים וכל שתוכל לעשות זה להשתמש בדפדפן כרום של גוגל תחת גלישה אנונימית ולבדוק את המיקומים שלך ידנית.
   ביום שגוגל יחסום גם את האופציה הזאת אף אחד לא יוכל לדעת בוודאות מה הם המיקומים שלו בגוגל.
   כשזה יקרה כל שיוותר לך או לבעל האתר לעשות זה לבדוק באנאליטיקס איזה ביטויים המירו ובאיזה אחוזים
   וזה יהפוך להיות המדד כמעט היחידי להצלחת הקידום.

 29. הכן הרושם שלך נכון גיליתי שיש נתח רב של לקוחות פוטנציאלים שקשה להם עם כל הביטויים האלו ומה שמעניין אותם זה לקוחות אז צריך לגשר בין שני העולמות, למען כל אלה שעדין מפרסמים במקומונים כי זה מה שהם יודעים, ואני מציע אלטרנטיבות בהרבה יותר מוצלחות (תלוי בסוג העסק) הילד אותו ילד רק בשם אחר.
  כל מה שאתה אומר נכון ויפה בתיאוריה אבל אתה שוכח שיש רק עמוד ראשון אחד בגוגל ולא לכל הלקוחות יש את התקציב הלא מוגבל שעמנואל רוצה, יש רצוי ויש מצוי, יש תקציב ויש מטרה שכל בעל עסק מעוניין בא והיא ידועה למכור וכמה שיותר, ובעולם מציאותי ולא בפנטזיה של כל מקדם אתרים, אין דבר כזה תקציבים בלתי מוגבלים יש לקוח והוא הבוס, אז מה אתה בעצם בא ואומר לי אתן לך מקרה שנוגע לרב הקוראים בבלוג של פבל, כולם כאן חושקים במילת המפתח “קידום אתרים” היית ממליץ ללקוח כמוני להשקיע את מיטב כספו בקידום אורגני בלבד על מילת מפתח שהיא כל כך תחרותית? ובפגישה לפני החתימה לומר ללקוח תקשיב אני מקדם את המילה “קידום אתרים” תרשום לי פנקס צקים שלם ותשאיר את הסכום פתוח.
  בסה”כ אנחנו מעוניינים להתפרנס, ואם השוק משנה כיוון ומתחדש צריך לזוז ולהתחדש למען הלקוח בעיקר שיהיה מרוצה ויביא עוד לקוח.

  • אסי, המנטליות של הלקוחות היא לא מרכיב במשחק המוחות שבין מקדמי האתרים לבין הנהלת גוגל, וזה הרי נושא הדיון, כאן ובכמעט כל פורום מקצועי ראוי לשמו לקידום אתרים. זה לא פורום שדן בבעיות פרנסה.

   אתה מעוניין להתפרנס והמנטליות של הלקוחות היא בהחלט מרכיב במשחק המוחות שבין בית המסחר למכירת עבודת קידום (שגם הוא נמצא בתוך הראש של מקדמי אתרים, אבל רק של אלה שלא השכילו לעבוד רק על אתרים שבבעלותם) לבין הלקוחות.

   יש בתחום הפרנסה בעיות נכבדות והמקום הראוי לדון בהן הוא בפורום מיוחד שמוקדש לניהול בית מסחר לממכר עבודת קידום. חפש פורום כזה כי זה לא כאן, נגלגל לשם את הדיון שאתה רוצה לפתח, ואולי יהיה גם לי משהו לתרום מנסיוני הרב שלא יראה לך תלוש מהמציאות. ושם אולי אסביר לך מדוע גוגל לא רוצה יותר להציג בתוצאות החיפוש שלו את האתרים של הלקוחות שאתה מתאר.

   במחשבה שניה, אפשר בהחלט לכתוב גם פה פוסט חדש בענייני בעיות הפרנסתה יוצאות הדופן של מקדמי האתרים ולגלגל את הדיון לשם.

   • כן בהחלט גלשנו מהנושא, סה”כ מאמר מענייו וראוי להערכה של זוהר עמיהוד – כי כדי לקדם אתרים צריך להבין בעסקים.

    • אסי, אני שמח מאד שאתה לוקח את דברי ברוח טובה. אבל אתה מאלץ אותי להוסיף עוד הערה: נכונות המשפט “כדי לקדם אתרים צריך להבין בעסקים” תלויה לחלוטין בהגדרת שלך ל”קידום אתרים”. ודאי תסכים איתי שכאשר כל מה שהיה דרוש כדי להשיג מקום ראשון בגוגל, לביטוי תחרותי, היה לרכוש תוכנה זולה ולהפעיל אותה ביותר מרץ מהמתחרים כדי לשתול קישורים בסיטונות בבלוגים ובפורומים, לא הייתה דרושה כל הבנה בעסקים.

     כיום עושה רושם שיוצרי התוכן הם שצריכים להבין היטב בעסקים, עוד יותר בעסקו של בעל האתר, ואפילו יותר מזה כאשר לבעל האתר יש רק את העסק האינטרנטי, זה אתר חדש ובעל האתר טרם התנסה בהפעלתו.

 30. גוגל לא מעודדת שום דבר שקשור לקידום אתרים.
  גוגל רוצה שכול התוצאות במנוע חיפוש יהיו טבעיות ללא שום קידום שלנו.

  • הנהלת גוגל אכן מדברת אל בעלי (ומנהלי) האתרים מעל לראשם של מקדמי האתרים שלהם. היא ודאי מעודדת קידום, במונחים של שיפור מכריע של חווית הגלישה באתר כדי להשיג את המקום הראשון בתוצאות החיפוש. אבל, כאשר אני נכנס למאות האתרים שמתמודדים על המקום הראשון בגוגל לביטוי “קידום אתרים” ואני מוצא שכולם משמימים, זהים בעיצוב ובתוכן (פרט לזה שאני נמצא בו כרגע), קשה לי לדמיין מקדם אתרים שמוכשר לעשות את מה שהנהלת גוגל רוצה ממנו.

   זו כנראה הסיבה מדוע הנהלת גוגל נאלצת לדבר עם בעלי האתרים מעל לראשם של מקדמי האתרים.

  • איציק, ללא מקדמי אתרים שיעדכנו את תגיות הטייטל, יבנו אתרים שבנויים היררכית נכון, שיעשו אשכולות קישורים פנימיים מאוזנים, שיצרו פרורי לחם וכתובות Url במבנה הגיוני ויצרו תכנים מתאימים, גוגל יחזור לימי האבן ואם כל הכבוד ליכולות הניתוח הסמנטי שלהם ללא עזרת מנהלי ומקדמי האתרים גוגל יהיה אבוד ולא יוכל לדרג אתרים כלל.

   • עמית לאופר, אתה מדבר על עבודתו של בונה האתר, ושל טכנאי האתרים שמוזעק לתקן את שגיאותיו, ולא של מקדם האתר.

    כתיבת התגיות היא בתחום האפור שבו יש חפיפה בין שני המקצועות. בונה האתר יכול לכתוב תג כותרת בהתאם למה שבעל האתר הכתיב לו או בהתאם למה שהוא חושב שמגדיר היטב את זהות האתר. מקדם האתרים יכול למחוק את זה ולהכניס תג כותרת ללא ביטויי המפתח שהניסיון המצטבר הראה שלא ניתן להשיג עבורם מקום עליון בתקציב הנתון, ועם ביטויי מפתח שלגביהם ההערכה שלו היא שכן אפשר יהיה להצליח. ואז בא גוגל ומציג בתוצאות החיפוש תג כותרת משלו, שמותאם לביטוי החיפוש הספציפי שנשאל, והוא נשלף בזמן אמת מתוך טקסט הדף. גוגל פועל כך עם תג התיאור מזה זמן רב ולאחרונה גם עם תג הכותרת.

    עבודתו של מקדם האתרים, להבדיל מבונה האתרים וטכנאי האתרים, התמקדה עד עכשיו בעיקר ב”בניית פרופיל קישורים טבעי”, משמע, פרופיל קישורים מלאכותי שמתחזה לטבעי. את זה גוגל כבר לא צריך.

    • עמנואל, מה שרציתי לומר שלגוגל יש אינטרס לעבוד עם בעלי/מנהלי/מקדמי האתרים באותם דברים שעוזרים לגוגל לנתח ולהבין במה עוסק האתר ותכניו
     ולכן הם מספקים כלים טובים וחזקים כגון וובמאסטר טולס שיוצרים סינרגיה בין הצרכים של בעל האתר לגוגל.

     אין כמובן לצפות מגוגל שיחשפו לציבור הרחב את אלגוריתם ניתוח הקישורים החיצוניים או המשקל שהם נותנים למשל ל – Share או Like או נניח ביקרת חיובית או שלילית באתר ריוויו וכו’

     • ברמת העל כולנו מסכימים. רק כשיורדים לפרטים מתגלות המחלוקות: האם למשל גוגל עדיין זקוק למקדמי האתרים כדע לדעת במה עוסק דף האינטרנט? האם גוגל מנתח קישורים חיצוניים לאותם צרכים שלו ובאותו אופן, כמו שלמדת פעם, או שמשהו השתנה מן הקצה את הקצה?

 31. אני מנהל מעל 5 אתרים ישראלים מאותו IP ובדרך כלל אני בונה קישורים בין האתרים האלו בצורה בריאה יחסית של גלגל קישורים.

  האם גוגל יכול לזהות את זה ובכך לפגוע לי בדירוג של האתרים ואם כן מה מומלץ לעשות ?

  רציתי לדעת גם כמה ההשפעה של הדברים האלו רלוונטית בישראל עם מילות מפתח בעברית

  תודה

  • זהר עמיהוד

   השאלה היא יותר רלוונטיות. אם האתרים האלה שהינך מציין הם באותו תחום/נישה/נושא כך שיש הגיון לקשר ביניהם אז אין בעיה גם אם גוגל יבין שאתה הוא הבעלים של כולם.
   כמובן, וזאת הנחת ייסודות שהאתרים האלה נותנים ערך, יש בהם תוכן איכותי ושאר מרכיבים שעושים אותם אתר טוב, מועיל ובעל ערך בעיני הגולשים.
   אני מניח שאם אתה בתור אדם פרטי מנהל 5 אתרים במקביל (וגוגל יודע על זה) אני מניח שזה בסדר, גם 10 זה סביר, אבל אם כאדם פרטי אתה רשום כבעל XYZ אתרים וגם מנהל אותם מאותו מחשב וגם מאחסן אותם תחת אותו IP, זה חשוד.
   דוגמה, תחשוב למשל על חברת ענק כמו Samsung שמייצרת הכול: טלויזיות, מקררים, טאבלטים, מובייל, מכונות כביסה, מחשבים, מצלמות וידאו, מיקרוגלים, דיסקים והרשימה עוד ארוכה – יהיה סביר שהחברה תפצל את השוק שלה באופן ורטיקאלי (לפי שוק: פרטי, מוסדי..) או בחתך מוצרים, או בחתך ארץ יעד או שפה, אבל כול עוד זה משרת את הלקוחות אין עם זה בעיה.

  • אמיר, אתה כותב בעצם: “אני מנסה לתחמן את גוגל בשיטה הבריאה (?!) של גלגל קישורים. האם גוגל יגלה את התחמון ויעניש את כל חמשת האתרים שלי בגלל שלא נזהרתי ולא הקפדתי לפזר את האתרים בין שרתים שונים?”

   התשובה היא שגוגל גילה את התחמון עוד ביום שעשית אותו, והיה מגלה אותו גם אילו פיזרת מראש את האתרים בין שרתים שונים, אבל אני מבין מדברייך שהוא עדיין לא העניש אותך. האם הוא יסלח לך לנצח? אי אפשר לדעת. מה שבטוח הוא שהוא ממשיך להזהיר אותך ב”הנחיות גוגל למנהלי אתרים” שלא תעשה את זה.

   • עמנואל,

    אם כל אתר מאוחסן על שרת אחר ועם כתובת IP בעלת סי בלוק שונה ובנוסף המידע על בעל הדומיינים חסום, לכל אתר חשבון וואבמאסטר שונה עם כתובת מייל שונה ומקושר בחשבון גוגל + שונה, איך לדעתך גוגל אמורים לדעת שגורם משותף עומד מאחורי כל האתרים?

    • עמית לאופר, בניגוד לבית משפט פלילי שבו צריך להוכיח אשמה מעל לכל ספק סביר, בבית המשפט לקישורים של גוגל מספיק שיש חשד סביר.

     אני מלמד מקדמי אתרים מזה 10 שנים לעבוד על פי מודל של גוגל שבו ערכו של כל קישור מוכפל בהסתברות (משמע, במספר ששווה או קטן מ-1) שהוא איננו מלאכותי ונועד רק לצרכי קידום.

     עצם קיומו של “גלגל הקישורים”
     כבר מכפיל את ערכם של קישורי הגלגל בהסתברות נמוכה מאד. חסימת המידע על בעלי הדומיינים מכפילה את ערכם בהסתברות נמוכה נוספת. מאז שגוגל התחילו לאסוף, לאחד, לנתח ולהשתמש במידע על התנהגות והעדפות אוכלוסיות הגולשים ברשת, נתונים שמעידים על כך שאין ממש שימוש באותם קישורים יכפילו את ערכם בהסתברות נמוכה נוספת. ולבסוף, האפשרות שהמחלקה בראשות מאט קאטס, במעבדות גוגל בקליפורניה, עבדה בהצלחה שנים אחדות על אמצעים לזיהוי קישורי ספאם, שעליהם אתה לא חשבת (כי אתה הקדשת לזה רק כמה דקות מחשבה) מכפילה את ערכם בעוד הסתברות נמוכה.

     מה שמשאיר את אמיר עם קישורים, שמאחר ונבנו מראש “בשיטה בריאה”, אבל רק כדי להציג לגוגל את קיומם, ערכם ודאי קרוב מאד ל-0, בדיוק כמו ערכם של 99% משאר הקישורים ברשת. וזו אחת הסיבות ל”מבצע ביעור החמץ לקישורים” שהנהלת גוגל כופה על מקדמי האתרים מזה שנה, כי האזהרות ב”הנחיות גוגל למנהלי אתרים” לא עשו עליהם הרבה רושם, ומרביתם אפילו לא טרחו לקרוא אותן.

     • עמנואל, מה שכתבת אכן נשמע הגיוני אך אינני בטוח שאפילו לגוגל יש את משאבי המיחשוב הנדרשים לניתוח פרטני שכזה בהתחשב בכמות האתרים ובכמות הקישורים הקיימת באינטרנט.

      אני יכול לספר לך שיש לי מתחרים בנישות תחרותיות שנמצאים במיקומים טובים מאוד ואשר קנו ושילמו עבור חלק ניכר מהקישורים שלהם וזה ברור כשמש ומובהק מכיוון שאין שום יכולת לרשום, להוסיך קישור או להגיב באותם אתרים והם אפילו נמצאים בתפריט צד או בפוטר תחת הכותרת Sponsored Links ודיווחתי עליהם במלשינון של גוגל מספר פעמים אבל גוגל לא עשה דבר בנוגע אליהם כבר למעלה משנה.

      גוגל אמנם כותבים שיתכן שהתגובה שלהם לא תהיה ישירה אלא רק באמצעות שיפור האלגוריתם שלהם ועדיין אני טוען שגוגל אינו כל יכול, בוחן כליות ולב ומשאביו בסופו של דבר מוגבלים כך שלא צריך להיות פרנואידים ויתכן שגלגל או שרשרת קישורים מוסוית היטב עדין יכולה לעבוד.

      ובהמשך למה שאמרת לגבי בית המשפט לקישורים של גוגל בא גם לא נשכח שאי עמידה בתנאי השימוש של גוגל תודה לאל עדיין איננה עבירה פלילית ולא הולכים לבית הסוהר בגינה ולכן צריך לנסות וקצת להעז לפעמים כי הפחד מגוגל קצת משתק
      ואיך כתב מי שכתב פעם “רק המעז מנצח”…

  • אמיר,

   כפי שכתב זהר השאלה היא אם באמת כל האתרים בתחומים דומים או משלימים ויש בינהם קשר לוגי תוכני שבעולם ללא מנועי חיפוש היית מקשר בניהם באופן טבעי ע”מ לשפר חווית לקוח.

   בכל מקרה הייתי ממליץ לך לקשר מכל אחד מהם מספר קישורים לאתרי סמכות אחרים בתחום שלהם וכך לנסות לטשטש קצת את הקשר השקוף לאתרים שלך.

   דבר אחרון, הייתי פותח את המעגל שיוצר לולאה אינסופית, כלומר שהאתר החמישי לא יצביא על האתר הראשון…

   • נראה לך שהפיכת הגלגל לשרשרת פתוחה תצמצם באופן משמעותי את ההסתברות המצטברת הגבוהה שהקישורים אינם “טבעיים”?

    • עמנואל, מה שכתבת אכן נשמע הגיוני אך אינני בטוח שאפילו לגוגל יש את משאבי המיחשוב הנדרשים לניתוח פרטני שכזה בהתחשב בכמות האתרים ובכמות הקישורים הקיימת באינטרנט.

     אני יכול לספר לך שיש לי מתחרים בנישות תחרותיות שנמצאים במיקומים טובים מאוד ואשר קנו ושילמו עבור חלק ניכר מהקישורים שלהם וזה ברור כשמש ומובהק מכיוון שאין שום יכולת לרשום, להוסיך קישור או להגיב באותם אתרים והם אפילו נמצאים בתפריט צד או בפוטר תחת הכותרת Sponsored Links ודיווחתי עליהם במלשינון של גוגל מספר פעמים אבל גוגל לא עשה דבר בנוגע אליהם כבר למעלה משנה.

     גוגל אמנם כותבים שיתכן שהתגובה שלהם לא תהיה ישירה אלא רק באמצעות שיפור האלגוריתם שלהם ועדיין אני טוען שגוגל אינו כל יכול, בוחן כליות ולב ומשאביו בסופו של דבר מוגבלים כך שלא צריך להיות פרנואידים ויתכן שגלגל או שרשרת קישורים מוסוית היטב עדין יכולה לעבוד.

     ובהמשך למה שאמרת לגבי בית המשפט לקישורים של גוגל בוא גם לא נשכח שאי עמידה בתנאי השימוש של גוגל תודה לאל עדיין איננה עבירה פלילית ולא הולכים לבית הסוהר בגינה ולכן צריך לנסות וקצת להעז לפעמים כי הפחד מגוגל קצת משתק
     ואיך כתב מי שכתב פעם “רק המעז מנצח”…

     • א. אם יש לו או אין לו את המשאבים הדרושים שנינו לא יודעים. מה שבטוח הוא שגם אם יש לו, זה ודאי מטיל עומס רב על המשאבים. ואם כבר מתרגלים לעומס, למה לו לשלם עבורו לאחר החלפת השיטה לשיטה שחסינה מהתחמון של כל זב-חוטם שקונה תוכנה לשתילת קישורים בסיטונות בכמה עשרות דולרים?

      ב. קרא שוב את מה שכתבתי – גוגל לא צריך לבחון כליות ולב אלא רק לייחס הסתברות למה שנראה על פני השטח שקורה באותן כליות ובאותו לב. וגם אם הוא פיספס והוריד ציון שלא בצדק, כמה מועמדים חלופיים יש בזירה תחרותית על כל מקום שהתפנה בשביעה העליונה של תוצאות החיפוש?

      ג. מי שקפץ מהגג של אחד ממגדלי עזריאלי נראה מחייך בחולפו מול חלונות הקומה החמישית כי אצלו “בינתיים הכל בסדר” (כולל גלגל הקישורים שלו, ש”עדיין” עובד).

      ד. לא נראה לי שאתה מעודד בדברייך “להעיז” לעשות משהו חכם וחדשני, אלא רק להיצמד, כל עוד לא מתנגשים בקרקע הקשה של המציאות המשתנה (מהאוויר הצח של תל-אביב למדרכה שלמטה) להמשיך ולפנטז שלכל אחד מאיתנו יש יותר שכל בראש מאשר לכל עשרות אלפי מדעני ומהנדסי גוגל יחד, שנשכרו בתהליך גיוס מפרך וממושך מתוך עשרות מיליוני מועמדים, והוכיחו את כשרונם ויכולותיהם בשנות עבודה רבות.

     • עמנואל, אני חושב שעוד לא נמצאה השיטה לקיים בדקדקנות יתרה את תנאי השירות של גוגל ולהצליח לקדם בזמן ומשאבים סבירים אתר נתון.

      ברור למדי שאם נשב על התחת ולא נעשה כלום אכן לא נקבל עונשים מגוגל אך גם לא נצליח לקדם את האתר שלנו.

      האנלוגיה שלך לבדיחה האמריקאית הישנה נושנה של ההוא שנופל ממגדל לא ברת השוואה לסיטואציה של מקדמי אתרים מול גוגל.

      נניח שגלגלים או שרשרת קישורים עבדה משנת 2004 ועד עצם היום הזה, מי שלשיטתך חשש מיכולות גוגל ונמנע להשתמש בגלגלים הפסיד מיקומים וכסף רב מאוד בהשוואה למי שהעז ואמר לעצמו כל עוד זה עובד נשתמש בזה, ביום שיפסיק לעבוד נעשה משהו אחר שעדיין עובד נכון לרגע זה.

      בעסקים ובחיים להיות יותר צדיק מהאפיפיור לא ממש עוזר להצליח.
      זה כמו ששאלו פעם מישהו ברחוב איך אני מגיע ללשכת הסעד? ענה לו: לך ישר, ישר כל החיים שלך…

 32. עמית לאופר,
  1. אף אחד לא היה יכול להראות, אפילו בשנת 2004, שגלגל קישורים שיפר לו אפילו בנקודה אחת את ציוני הרלוונטיות של הדפים המקושרים. הוא עשה גלגל קישורים כי זה מה שכולם עשו.

  2. כל מה שהיה נגיש לו זה המיקומים, ואלה היו יכולים לעלות למרות שגלגל הקישורים תרם 0 לציון, כי ציוני תוצאות החיפוש של מי שהוצגו מעליו ירדו מסיבה זו או אחרת, או משום שהציון שלו עלה על שלהם בזכות פעולת קידום אחרת כמו למשל שיפור התוכן, או עליה פתאומית בערכו של קישור נכנס רק משום שהאתר המקשר אליו זכה גם הוא בעליה פתאומית בערכו של קישור נכנס.

  3. בזירה שבה ציוני הרלוונטיות של כל המתמודדים נמוכים מאד, בשל המשאבים הזעומים שמקצים הלקוחות, כולם עולים בהדרגה ביחס למי שלא עושים כלום אבל מוצגים בתוצאות החיפוש, וכל אחד מרגיש רשאי לייחס את “הצלחתו” לקונץ זה או אחר. מי שהקפיד גם אז ללמוד ביסודיות את עקרונות הפעולה של מנוע חיפוש מהטיפוס של גוגל, ולא רק את רשימת הפעולות בצ’קליסט של מקדם אתרים בעל ותק של כמה עשרות שעות לימוד, עשה פעולות שהקפיצו אותו למקום הראשון, ונשאר מאז שם ללא כל צורך בעבודה נוספת מדי חודש, אלא אם למתחריו נוסף מישהו שגם הוא טרח ללמוד את עקרונות המקצוע (הצגתי מקרה כזה בפורומים).

  4. הבדיחה הישנה לא מתייחסת לסיטואציה העקרונית של מקדם אתרים מול גוגל, אלא לפרשנות שלך (!) לסיטואציה, כפי שהיא באה לידי ביטוי בשימוש המרובה במילים כמו “עדיין” ו”כל עוד”.

  5. גם המשל שלך מעולם העסקים הוא מגוחך. לפני יותר משלושים שנים למדתי, לאחר התנסות קצרה, שבתל-אביב אסור להזמין שוארמה עם הגב לשוארמה, מה שודאי צמצם מאד את רווחיות בעלי העסקים האלה משוק היעד שכולל אותי ואת מי שנשרפו פעם אחת כמוני.

  6. בעבודה עם לקוחות, העיסוק בקידום אתרים משתלם רק אם הם נשארים נאמנים זמן רב מאד, וכאשר גוגל מעניש את האתרים שלהם, תתקשה גם למצוא לקוחות אחרים כי גם הם נשרפו.

  • אסף אלכסנדרוביץ

   עמנואל – עולם קידום אתרים לא שונה כהוא זה משום פעילות שיווקית אחרת, זה שגוגל משנה חדשות לבקרים את האלגוריתם של דרוג האתרים מקביל לזה שמוכר פלאפל גילה יום אחד שפתחו לו סניף של מתחרה מול החנות וכל התוכנית השיווקית שהיתה לו עד היום יורדת לטמיון וצריך להכין תוכנית חדשה על מנת להצליח…

   עבודה בחוסר ודאות מאפיינת כמעט כל בית עסק, וסיכונים זה חלק מהעניין, העניין הוא שדוקא דעות שנות לכאן או לכאן יש למשווקים באינטרנט הרבה יותר, ממשוקים של פלאפל… השאלה מה אתה עושה עם המידע…

   • אסף, ודאי שהוא שונה. אתה מביא כדוגמא שינוי ברמת התחרות, אבל פעולת גוגל היא כמו הטלת מס נוסף על הסיגריות בשעור 900% מהיום למחר, שחלה על כל המשווקים, ללא יוצא מן הכלל, אבל יוצרת הזדמנות למבריחי סיגריות וליצרנים ומגדלי טבק במחתרת. גם גוגל, וגם הממשלה, הם צד שלישי כוחני ומכריע במשחק, בעוד שבין התערבות אחת שלהם לבין ההתערבות הבאה המשחק הוא רק בין המשווקים השונים.

 33. עמנואל, יש לי רושם שזהר עוד מעט יתלונן שחטפנו לו את הפוסט והסתנו אותו לכיוונים אחרים.

  בכל מקרה, אני שם לב שכמעט בכל תשובותיך/תגובותך אתה מכנס את כל מאות הסיגנלים של גוגל לפרמטר אחד ויחיד שאתה קורא לו “ציון הרלוונטיות של העמוד”, האם אתה מתכוון לפייג’ ראנק או לאיזה ציון משוכלל סופי כל שהוא? ועל סמך מה אתה קובע שיש אצל גוגל ציון אחד ויחיד כלשהו לעמוד?

  בדיוק כמו שאתה טוען שאף אחד לא היה יכול להוכיח שפעולת קידום כל שהיא שעשה עזרה לשפר את המיקומים שלו גם אף אחד לא יכול להוכיח שזה לא עזר או שפגע במיקומים.

  בתקופה שבה האינטרנט היה תמים יחסית ורוב הקישורים היו באמת ובתמים “טבעיים” אדם מתוחכם שהגה את רעיון גלגלי הקישורים נהנה די מהר בשיפור במיקומים שלו מכיוון שהאלגוריתם של גוגל היה בחיתוליו
  פחות ביקורתי ומסנן והיה תלוי במידה מאוד רבה בפייג’ ראנק המחושב לאתר או לדף.

  יתכן ועד עצם היום הזה גלגלי קישורים עובדים, אתה לא יכול להוכיח בוודאות שלא.

  אם אתה חושש להפעיל גלגלי קישורים על “אתר הכסף” שלך או של הלקוח שלך אתה יכול לנסות לחזק את האתרים או הבלוגים התומכים שלך בעזרתו.

  ולסיום, כידוע לך בעידכוני גוגל של פנדה ופינגווין נפגעו לא מעט אתרים טובים שהקידום שלהם היה לפי הספר של גוגל ושלא רכשו קישורים, שלא יצרו קישורי זבל או ספאם, שלא עבדו עם כלים אוטומטיים ליצירת קישורים, אז אתה רוצה לומר שהלקוחות עזבו אותם והם שרופים בשוק הקידום?

  ומה אם מתחרה הפעיל נגדם קידום שלילי והפנה לאתר שלהם הרבה מאוד קישורי זבל וכתוצאה מכך המיקומים של האתר המקודם נפגעו.

  אני מסכים אתך בדבר אחד שתחום קידום האתרים הופך עם השנים לקשה ואתגרי ומשתנה ללא הרף בתנאי אי וודאות קיצוניים, אנחנו בעצם משחקים מול צבא המדענים של גוגל משחק שח כאשר עיננו מכוסות ואנו נאלצים להפעיל לעיתים חוש שישי, את חוש הריח והשמיעה או אינטואיציה והיגיון פשוט ובריא.

  • זהר עמיהוד

   נהפוך הוא, עמית. הדיון פה מאוד פורה, מעלה טענות וטענות שכנגד, מועלת השקפה, אולי אסטרטגיה ומולה אחרת וזה בסדר וכך צריך להיות.

   אני מעודד אחרים להשמיע את דעתם ולהגיב על תגובות של אחרים.

   על פעילות פנימית באתר, אני חושב שכולנו תמימי דעים באשר לתקינות הקוד, מהירות טעינת האתר, תגיות, מבנה התכנים באתר וכדומה.

   נראה לי שהדעות חלוקות בנושא הקישורים החיצוניים. לדעתי, עולם קידום האתרים עובר מבניית קישורים לעבר Link Earning ואני אנסה להסביר.

   בעולם קידום האתרים הישן, אם אפשר לקרוא לזה כך, בעל העסק או מקדם האתרים היה יוצר את התכנים ומפיץ אותם תוך כדי יצירת קישורים. באופן מעשי, בעל העסק/מקדם היה כותב מאמר, מעלה אותו לאתרי מאמרים. בעל העסק היה יוצר תוכן ומפרסם אותו כפוסט אורח לפעמים תוך כדי החלפת קישורים. בעל אתר היה כותב סטטוס בפייסבוק עם קישור לאתר שלו ועוד.

   הדרך הזאת של יצירת/בניית הקישורים, לא הייתי אומר שחלפה, אבל קרנה ירדה מאוד בשנים האחרונות בכל “המכות” שגוגל הביאו עלינו ולהם הם קראו בשמות חיות שחור/לבן ובינהם פנדה ו- פינגווין.

   אז מהי החלופה?
   גוגל אמרו, ככל שאני זוכר, שקישור טבעי הוא הקישור המועדף (איפוא זה כתוב לעזאזל?! זה הגיל), אבל אולי לא היתה להם דרך ואולי הם לא רצו לאכוף את זה עד לאחרונה ואז, יום בהיר אחד (וולי זה היה בלילה במשרד של מאט כץ), הם החליטו שזהו זה, הסתיימה החגיגה (והבדיחה על חשבונם, כמו שעמית שיתף אותנו).
   ברור שאם בעל העסק כותב מאמר ומפרסם אותו בבלוג שלו בתפוז, זה לא קישור טבעי, או אם הוא טרח ועשה החלפת קישורים שלא לדבר על קניית קישורים, אין בזה שום דבר טבעי.
   בעידן הרשתות החברתיות, הבלוגים ואתרי ווב 2.0 זה אלה הגולשים /בעלי העסקים שיוצרים קישורים לתכנים אותם הם מעריכים / מוקירים / משבחים ומהללים ואי אפשר בלי דוגמה.
   במאמר זה, שעל הכנתו טרחתי רבות, עשיתי עבודת מחקר והגעתי למאמר המצויין, המאיר עינים והמסביר של * נתן קריידרמן * על הדרך בה ניתן בעזרת גוגל אנליטיקס לנסות לגלות מה גוגל מחביא מאחורי Not Provided.
   עושה רושם שנתן קריידרמן השקיע רבות בלימוד החומר, בכתיבת המאמר וביצירת הסבר הגיוני וברור של מה הבעיה ואיך אפשר לנסות לפתור אותה בעזרת גוגל אנליטיקס.
   ונחזור אלי. אני רציתי שהמאמר שלי יהיה שלם (הכול באשמתו של פבל שלחץ עליי). אני רציתי שהקורא שירצה לקרוא עוד ולהמשיך להתעמק בענין Not Provided יוכל לעשות כן. לא היתה לי שום כוונה להעתיק את מאמרו המצויין של נתן ולכן נתתי לו קישור מהמאמר שלי. קישור טבעי.
   לא ביקשתי את רשותו של נתן (למרות שהוא לא היה מתנגד), לא הודעתי לו מראש (אין צורך, בכול מקרה), לא שאלתי אותו מה יהיה טקסט הקישור, לא שלחתי לו מייל, לא בקשתי ממנו שייתן לי קישור בחזרה. נתן קיבל ממני את הקישור ביושר כי פשוט מגיע לו על היצירה שלו.
   קישורים טבעיים קורים מעצמם, אבל כדי שזה יקרה צריך ליצור תוכן שהוא לרוב שילוב של הברקה, יצירתיות, השקעה לא קטנה וגם מזל.

   השאלה היא: האם אתה עדיין רק בונה קישורים או שעברת לשלב הבא?

   • זהר, זה כתוב ב”הנחיות גוגל למנהלי אתרים”.

    Link Earning עדיין מעורר במחלוקת גם בין כל מי שכבר לא מפנטזים שקל לתחמן את גוגל עם קישורים מלאכותיים. יש מי שסבורים שיש לגוגל יכולת לזהות בסבירות טובה את טבעיות הקישור, ואילו אני סבור שלמרות המשך הדיבורים ב”הנחיות” על “קישור טבעי”, המבחן הוא שיעור השימוש בקישור ורמת שביעות הרצון מהביקור באתר המקושר, ושגוגל יסלח לפיכך לקישור שניקנה בכסף מלא אם גולשים אמינים מרבים להשתמש בו לשביעות רצונם.

  • עמית לאופר, ידידי זהר כבר רגיל לזה. אם היה רוצה שלא אלהיט את התגובות היה כותב פוסט בתחום שלא נוגע לקידום אתרים, למשל בתחום “טכנאות האתרים”. אבל הנושא הזה בטח מעניין אותו במיוחד ולכן הוא כתב עליו.

   המונח “ציון הרלוונטיות המשוקלל של הדף לביטוי החיפוש הנתון” אמור להיות מוכר לכל מי שלא התחיל את לימודי קידום האתרים מהשיעור השני כי, בנוסח קצת פחות מוקפד, הוא מונח בסיסי בתורה ובפרקטיקה של המידענות. איך לדעתך גוגל מדרג את תוצאות החיפוש? (ואז נדבר על שאר ההערות, כולל ההיגיון המתימטי של גלגל קישורים או פירמידת קישורים או כל מבנה אחר.)

 34. ניר, כתבת:
  “אני מגיב לתגובה שלי כי לא אפשרי לעשות עד אינסוף תגובות משורשרות.
  יצא לך בפועל לעשות את הדברים שהזכרת? אני מדבר בכמה מובנים – כשניהלתי אתרים שלי והייתי פעיל מאוד כ-affiliate, היו לנו שיחות יומיות עם מנהלי אפיליאט שונים. גם אם אתה עובד דרך תוכניות השותפים הרגילות, ברגע שאתה גדול מדברים ודואגים לך, וגם לך יש צרכים מיוחדים[…]”
  גם אני מגיב מחוץ לשרשור. יצא לי לדבר עם יצרנים בעלי תוכניות affiliates. הנקודה החשובה היא כמובן שרק בהבטחת עמלה שהיא מראש גבוהה בהרבה מהעמלה הסטנדרטית שהם קבעו, שווה להשקיע בבניית וקידום אתר שמוכר מוצר יחיד ותלוי ביצרן יחיד. אבל הליצן שענה לי כפי שהוא ענה רגיל להרוויח בעבודה עם affiliates גם אם כולם מפסידים, ולטפל (או להתעלם) במיילים כגון “על פי החישוב שלי הייתי אמור לקבל ממך עבור המכירות שלי בחודש הקודם 4.20$ וקיבלתי רק 3.40$. למה? נא לענות לי דחוף!”)

  “[…]לגבי agencies, שוב אני מדבר מהנסיון שלי – יש לך חברות שבהן אתה באמת צריך לעשות הכל ללקוח, ויש לך חברות שבהן אתה יכול להיות רק יועץ – והייתי ב-2 הסירות.[…]”
  אם כך, עוד לא יצא לך להיות גם המקדם וגם היועץ של אתרים בבעלותך (שלא נועדו לשווק את קידום אתרים של המשרד).

  […]לגבי לידים – שבנושא זה התחלת – שיחת הטלפון שהצגת היא של אדם שאינו יודע למכור את עצמו. אני הייתי יוצר קשר, קובע פגישה, ואומר- “אני יודע להביא לך מכירות. כדי להראות לך שאני בטוח בעצמי – אני מבקש תשלום על הצלחה. הנה התשלום שאני רוצה”[…]”

  תיארתי שיחה דמיונית שמבוססת על הניסיון הממושך מאד שלי עם המנטליות הישראלית, שגם קיבל אישוש ממנהל מחלקת הלידים של משרד פרסום גדול, ושלמד אצלי לפני כמה שנים.

  את שיחת המכירה האפולוגטית שהצעת לקיים במשרדי הלקוח הפוטנציאלי
  הייתי דווקא מחליף בשיחת טלפון קצרצרה בנוסח: “שמע. המתחרה שלך מציע לנו 400 ש”ח לליד. כמה אתה מציע?” אבל בשביל זה צריך קודם להקים ולקדם אתר בהצלחה בזירה שכבר הפכה לתחרותית ביותר, ושיש בה מתחרים רבים שנכשלו והפסידו כסף רב. מה שמחייב, כפי הנראה גם ב-2013 לפנות ללקוחות פוטנציאליים בארה”ב.

 35. אולי אפשר עכשיו, כסיכום זמני של הדיון, לצטט את Tom Lehrer שציטט חבר (בלי להזכיר את שמו):
  “Always predict the worst and you’ll be hailed as a prophet.”

 36. פבל ישראלסקי

  טוב, אפשר להגיד מזל טוב לזהר – הפוסט הגיע ל-Top5 פוסטים בבלוג בחמשת הימים האחרונים, נראה שזה נושא שמעורר הרבה מחלוקת 🙂

 37. הי
  קראתי ברגשות מעורבים את השאלות תשובות מפי החברים.
  יסלחו לי החברים מראש.
  כל הדף הזה הוא מסמך טכני מרתק ,
  לטכנאים או למקדמים (מי טכנאי ומי מקדם ? ידידי המכובד עמנואל מבחן התוצאה הוא הקובע .)
  עושה רושם כאילו זקן השבט מנהל תראפיה קבוצתית עתירת נתונים טכנים עם דלות במעוף ובלי שמץ של יצירתיות.
  לטעמי בסופו של יום ,גוגל מחכים עם השנים והוא למד איזה אתר הוא רלוונטי יותר ואיזה פחות לגולש,
  על כן תידאגו שהאתר יהייה הכי רלוונטי לגולש גוגל יצ’פר אותכם בלהיות במקומות העליונים (ראשונים כיום זו לא מילה מקובלת.)
  בברכה
  יוסי פנסו

 38. זהר עמיהוד

  שלום יוסי ותודה על השתתפותך בדיון
  חלק מעבודת הקידום היא עבודה טכנית, אבל היא לא תחליף למה הלקוחות חושבים על האתר שלך (ובהתאם מתנהגים). כי גם אם האתר מהיר, הקוד “רזה”, ה”ותק” עומד לזכותו ויש לו אלפי קישורים ההולכים ונבנים – כל זה לא יעזור לאתר להתקדם בתוצאות החיפוש אם הלקוחות ‘בועטים’ באתר ונוטשים אותו במהרה. אין תחליף להתנהגות לקוחות, לזמני השהייה שלהם באתר, לחזרה שלהם באתר, לדפדוף שלהם באתר ועל כך שהם מספרים לחבריהם על האתר בפורומים, בבלוגים ובכל הזדמנות אחרת.
  אולי זה החזון של גוגל, תמיד זה היה כך, רק שלא היה להם כלים ויכולת לאכוף את החזון, אבל, לדעתי, הם בכיוון.
  עמית לאופר, שותף לדיון, טוען שהפעילות שלנו וההתנהגות שלנו כמקדמי אתרים או בעלי עסקים צריכה להיות כאילו גוגל לא בנמצא. איך אז היינו מתנהגים? איך אז היינו פועלים?
  אשמח לשמוע ממך איך אתה מיישם את “שהאתר יהיה הכי רלוונטי לגולש” כפי שאמרת.

 39. הי זהר
  אתה מטיב לשאול את השאלות הנכונות.
  “נדמה לי, שעמית לאופר במשפט אחד אמר את כל התורה כולה.
  אך כך אני משתדל לנהוג ,אפרט :
  אצלנו בתחום ה s/e/oיש את הלקוח, שלו אנו נותנים את שירות הקידום ויש את הגולש
  שמחפש מזור לכאבו , הוא מגיש שאילתה שנכונה לו בגוגל ,הוא עובר בין 5 האתרים הראשונים
  רק מהאתר שהגולש הכי יתרשם , הוא ירים טלפון ,ישלח מייל , יבצע קניה באתר שבו הוא מצא את התשובה הקרובה לליבו בתקווה שמה שנמצא באתר אכן יעזור לו.
  כולם יודעים שחשוב לקדם, אלה גם את מה שאתה מקדם והיכן ? מישהו אמר את זה פעם, נידמה לי שאתה זהר .
  אני מתרכז בעיקר במה אתה מקדם . אתה כמקדם צריך גם לדאוג שהחומר באתר
  (עיצוב ,טקסט,חומר שיווקי ,תמונות , יוטיובים , מלכודות דבש ועוד) יהיו ב2 רמות מעל כולם .
  כמובן שאבצע מחקר מה מחפשים הלקוחות בביטוים שמתאימם ללקוח ,לא בצורה המופשטת אלה הרבה מעבר לכך , אלמד את התחום עד כמה שאפשר ולאחר שזיהיתי נכון מה מחפשים הגולשים בביטוי הזה ? אנסה לגרום לכך שאתרו יהיה ייחודי ונבדל .
  הנה דוגמא יש לי לקוח שהוא מעגל מתופפים לילדים הלקוח קרא לעצמו “יוסי הפעלות ” לטעמי זה נשמע כמו יוסי הובלות והינה עלה לי רעיון – לפני כמה עשורים חיפשתה בעל מקצוע באזור התעשייה או בשוק , נניח חיפשתה נגר, אז היו מפנים אותך אל משה הנגר, או יעקוב המסגר אם חיפשת מסגר. הוא החליף את שמו ליוסף המתופף ועצם איזכור השם יוסף המתופף אתגר את הגולש להיכנס לאתר .
  כמובן, אם השירות שהגולש קיבל היה טוב אז הוא יציץ יעשה לייק ישלח המלצה יכנס לגוגל פלוס.
  נדמה שזו התשובה לאתגר האחרון למקדמים מבית היוצר של גוגל בעצם זו התשובה הטבעית
  לאתגרים בנוספים שגוגל יציב לנו בעתיד מה שנקרא כדרך הטבע מי שמקדם כדרך הטבע אז הכל בסדר.
  אני תקוה שעניתי לשאלתך זהר יקירי

 40. הי זהר
  אתה מטיב לשאול את השאלות הנכונות.
  “נדמה לי, שעמית לאופר במשפט אחד אמר את כל התורה כולה.
  אך כך אני משתדל לנהוג ,אפרט :
  אצלנו בתחום ה s/e/oיש את הלקוח, שלו אנו נותנים את שירות הקידום ויש את הגולש
  שמחפש מזור לכאבו , הוא מגיש שאילתה שנכונה לו בגוגל ,הוא עובר בין 5 האתרים הראשונים
  רק מהאתר שהגולש הכי יתרשם , הוא ירים טלפון ,ישלח מייל , יבצע קניה באתר שבו הוא מצא את התשובה הקרובה לליבו בתקווה שמה שנמצא באתר אכן יעזור לו.
  כולם יודעים שחשוב לקדם, אלה גם את מה שאתה מקדם והיכן ? מישהו אמר את זה פעם, נידמה לי שאתה זהר .
  אני מתרכז בעיקר במה אתה מקדם . אתה כמקדם צריך גם לדאוג שהחומר באתר
  (עיצוב ,טקסט,חומר שיווקי ,תמונות , יוטיובים , מלכודות דבש ועוד) צריך להיות2- רמות מעל כולם .
  כמובן שאבצע מחקר מה מחפשים הלקוחות בביטוים שמתאימם ללקוח?
  לא בצורה המופשטת אלה הרבה מעבר לכך , אלמד את התחום עד כמה שאפשר ולאחר שזיהיתי נכון מה מחפשים הגולשים בביטוי הזה ? אנסה לגרום לכך שאתרו יהיה ייחודי ונבדל .
  הנה דוגמא יש לי לקוח שהוא מעגל מתופפים לילדים הלקוח קרא לעצמו “יוסי הפעלות ” לטעמי זה נשמע כמו יוסי הובלות והינה עלה לי רעיון – לפני כמה עשורים חיפשתה בעל מקצוע באזור התעשייה או בשוק , נניח חיפשתה נגר, אז היו מפנים אותך אל משה הנגר, או יעקוב המסגר אם חיפשת מסגר. הוא החליף את שמו ליוסף המתופף ועצם איזכור השם יוסף המתופף אתגר את הגולש להיכנס לאתר .
  כמובן, אם השירות שהגולש קיבל היה טוב ,אז הוא יציץ יעשה לייק ישלח המלצה יכנס לגוגל פלוס.
  נדמה שזו התשובה לאתגר האחרון למקדמים מבית היוצר של גוגל בעצם זו התשובה הטבעית
  לאתגרים הנוספים שגוגל יציב לנו בעתיד מה שנקרא כדרך הטבע מי שמקדם כדרך הטבע אז הכל בסדר.
  אני תקוה שעניתי לשאלתך זהר יקירי

 41. פוסט מעולה ראיה מזוית אחרת אהבתי לייק ענק!

 42. שאלה בנושא הבדיקת מיקומים. במידה ואני כל פעם משתמש בפרוקסי אחר, האם זה יכול להשפיע על המיקומים של האתרים שאני בודק ?

  תודה מראש!

  אמיר

  • אמיר, זה בדיוק מה שעשו הכלים לאיתור מיקומים בגוגל, כדי לתחמן את המערכת של גוגל.

   ולשאלת: גם אם אתה בודק מיקומים ידנית זה לא משפיע על המיקומים של תוצאות החיפוש שאתה בודק כי יש להניח שאתה נעצר שם ולא מקליק על תוצאת החיפוש ונכנס אליה.

   גם אם היית מקליק ונכנס אליה זה היה משנה את המיקומים רק עבורך ועבור מי שמחפש את אותם המיקומים מהמחשב שלך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *