עדיפות למותגים בגוגל
brett jordan, April 26, 2012, Via Flickr

כשתגדלו – תספימו (או: האם גוגל באמת מוותרת למותגים)

רוב מקדמי האתרים ומשווקי האינטרנט משתדלים להיצמד להנחיות האיכות של גוגל. אומנם זהו דבר מבורך בהחלט, אבל צריך לזכור שאם הנחיות האיכות הללו הן כל מה שצריך כדי להתברג בתוצאות החיפוש, מדוע בכלל צריך SEO? כולנו פשוט יכולים להיות "ילדים טובים", ולקבל מיקומים יפים לכל האתרים שלנו.

מן הסתם מדובר בתפישת עולם נאיבית; בדיוק כמו אותו מם מפורסם של מאט קאטס, שמתיימר לסכם את כל משנת גוגל במשפט אחד: You don't need links; just great content. והבדיחה כמובן היא על חשבוננו. אנחנו נייצר תוכן סופר-מעולה באופן קבוע, שלא ישאיר לגולשים ברירה אלא לשתף אותו מרוב שהוא מדהים, וכך נזכה לקבל קישורים טבעיים, גם לאתר שעוסק בשאיבת ביוב.

אם זו הייתה תפישת העולם האמיתית של גוגל, החברה כבר מזמן הייתה מחליפה את שמה לדיסניוורלד. המִשנה הזו נוצרה למטרות יחסי ציבור, כדי למנוע חשיפה של כל הטריקים והשטיקים שעדיין מצליחים לערער את האלגוריתם גם אחרי עידן הפינגווין והפנדה. כי אחרי הכול, אם גוגל לא תגן על סודותיה – אף אחד אחר לא יעשה זאת עבורה.

אם בודקים את תוצאות החיפוש בפועל, גם בישראל וגם בארצות אחרות (בעיקר ב- google.com), תמיד יצוצו להם איים אבנורמליים מעל פני הים הסטנדרטיים. אותם איים מעידים על כך שהתוצאות בגוגל לא בהכרח קשורות להנחיות האיכות שגוגל דורשת לקיים, ואותם "איים" הם לרוב אתרי מותגים (בישראל זה מורגש פחות, אבל בגוגל.קום יש דוגמאות למכביר).

לכל מי שסבלנותו פקעה כבר עכשיו, הרי סיכום TL-DR של המאמר – גוגל לא מושלם והוא אוהב מותגים. אבל אני בכל זאת מתכוון לקטר על זה, בלי לשכוח לתת גם עצה מעשית.

נקודות-מפנה בזיהוי מותגים (או: גוגל מתנהג כמו בני טיפש-עשרה)

 • 2006 – גוגל מתחיל לזהות אתרים כאשר מחפשים את שמם (Brand Search), גם אם מדובר בבלוגים פשוטים וזנוחים בלי הרבה טראפיק. הזיהוי הזה מתבטא בעיקר בהופעת האתר במקום הראשון, וכן בהצגת ה-Site Links שלו. קפיצת המדרגה הזו רק מחזקת את העובדה שהאלגוריתם מתנהג כמו בני נוער מתבגרים – בשני המקרים יש כאן אהבה גדולה למותגים והם הנחשבים.
 • 2008 – גוגל Suggest בא לעולם, ולכאורה החיים שלנו כגולשים הרבה יותר קלים. במקום לשבור את הראש, אנו מתחילים להקליד שאילתה וגוגל מציע לנו אפשרויות נוספות שלא הכרנו. אבל מתחת לכל השפע הזה מתחבאת אהבת המותגים של האח הגדול – ההצעות שגוגל נותן מכילות יותר ויותר שמות של מותגים, אפילו לפני שאנו מספיקים לסיים את השאילתה המקורית שלנו.
 • 2009 – התבשרנו על עדכון אלגוריתם חדש בשם "וינס" שמיועד לזהות סיגנלים מותגיים, ו"לפרגן" בהתאם לאתרים הנושאים סיגנלים שכאלה. אחת השיטות המתקדמות ביותר של העדכון הזה, היא מעקב אחרי התנהגות הגולש, דהיינו שרשרת השאילתות שלו: נניח שחיפשתם את המילה "פיצה" ומייד לאחר מכן חיפשתם את הביטוי "דומינוס". אם מתבצעים מספיק חיפושים כאלה, עדכון וינס מיידע את האלגוריתם שיש כאן קשר בין שני הביטויים, מה שמסייע לו לזהות מותג.
  יש להניח שלעדכון וינס יש קשר כלשהו גם לנושא האזכורים ברחבי האינטרנט. אחד מהדברים הקשים יותר לזיוף, מבחינת סיגנל מותגי, הוא הצפה של שם המותג במקומות רבים. כאשר השם שלך צץ בכל המקומות הנכונים, בתדירות הנכונה ועל-ידי כמות משתמשים גדולה – אתה כנראה מותג. אומנם גם את זה אפשר לזייף עם תוכנות אוטומטיות, אבל השאלה היא מתי גוגל יעלה על זה.
 • 2011 – מאט קאטס הצהיר שגוגל מצאה דרך חדשה לשים בצד אחד אתרים כמו הניו-יורק טיימס ומס הכנסה, ובצד השני אתרים באיכות ירודה. "יש לכך סיבות מתמטיות של ממש", אמר קאטס בשעתו, ועמית סינגהאל טען שהמסנן הזה עושה עבודה טובה וזהירה, בזיהוי אתרים ירודים לעומת איכותיים.
  אותו מסנן הופעל לראשונה בפברואר 2011 ונודע בשם "פנדה". גוגל אפילו פרסמה נקודות למחשבה, על מנת לסייע למנהלי אתרים לזהות האם אתר מסוים עומד בקריטריונים של פנדה. כמובן שפנדה עבר כמה סדרות של עדכונים מאז, והחל ממרץ 2013 שולב סופית באלגוריתם, ומתבצע באופן שוטף ב-10 מתוך כל 30 יום.

כמובן שיש עוד כמה וכמה נקודות מפנה בסיפור כגון גוגל מפות; Street View והזיהוי האופטי של עסקים ברחוב היישר אל תוך ה-Map Maker; וכן השילוב האולטימטיבי עם גוגל פלוס, מה שמייצר מערכת-ענק לזיהוי מותגים שסביבם רוחשת הרבה פעילות גולשים (1+, שיתופים, קישורים ואזכורים); אבל הנקודה העיקרית ברורה.

אבל אם חשבנו שזיהוי של מותג הוא גם ערובה לזיהוי של איכות, מסתבר שהצהרות לחוד ומציאות לחוד.

גוגל אולי יודע לזהות מותגים בצורה מעולה, אבל זה כנראה בא על חשבון זיהוי של איכות ולפעמים אף של רלוונטיות. המסננים של גוגל מנסים להגדיר באופן מלאכותי מה נחשב טבעי, וכמו שזה נראה עכשיו – גם ב-2014 נמשיך לראות אתרים לא רלוונטיים בתוצאות. הנה כמה דוגמאות מאתר Viper Chill שממחישות בצורה בוטה, כמה רחוק הלכה למעשה נמצאת גוגל מזיהוי נכון של אתר איכותי לעומת ירוד – רק בגלל אהבת המותגים שלה.

נראות מותגים בגוגל

מקור: SEOBook

Go Daddy עושה צחוק מגוגל

בדצמבר 2011 פורסם מאמר מרתק של חברת yoast (הידועה בשל תוספי הוורדפרס היעילים שלה), אודות שיטות הספאם בהן משתמשת גו-דאדי כדי להתברג גבוה בגוגל. זה התחיל מקישורי Do Follow עשירים במילות מפתח, שמוצבים בצורה אוטומטית וגורפת בסרגלי-צד בשירות הקמת האתרים שגו-דאדי מציעה ללקוחותיה (חפשו web hosting בגוגל.קום). לאחר מכן זה המשיך גם בהעסקתם של עובדים, שיצרו קישורים נכנסים גם מתוכנית ה-SSL של החברה (חפשו ssl certificate בגוגל.קום).

רק כדי לסבר את האוזן, לביטוי האחרון יש 40,500 חיפושים מדויקים בחודש, כך שלא מדובר בזנב-ארוך זניח שיכול להתברג מהיום למחר. ובכל זאת גו-דאדי הצליחה להגיע לחמישייה הראשונה בגוגל.קום בביטוי הזה, חודשים מספר לאחר סוף 2011. כמובן שחדי-העין מייד יקפצו ויגידו שזה היה טרום עידני חיות הפרווה בגוגל, ושהיום אין צ'אנס שזה עובד. לפיכך יש לציין שהחברה המשיכה בהצלחה במלאכת הקישורים גם בדצמבר 2013, הרבה אחרי פינגווין ופנדה.

בדיקה של הקישורים הללו בכלים נוספים, הראתה שרובם ככולם נושאים מילות מפתח מדויקות (פלוס מינוס), ושאפילו יש שימוש בקישורים נסתרים בצבעי רקע (קידום שחור למהדרין). גו-דאדי לא מכחישה את השימוש בקישורים ואף מודה בקיומם, ועדיין ממשיכה ליהנות ממיקומים משובחים בביטויים תחרותיים.

CNET עליכם – הספאם עלינו

אתר CNET הוא אחד ממעוזי הטכנולוגיה הבולטים ביותר באינטרנט, ולא מהיום. גם גוגל עצמה חושבת כך, אחרת האתר לא היה מתברג בכל כך הרבה ביטויים בתחום אחסון האתרים. יש רק בעיה אחת בהצהרה הזו: העמוד שהצליח להתברג בביטויים הללו (reviews.cnet.com/web-hosting) כולל לא יותר מ-100 מילים ייחודיות, וחלק נכבד מהקישורים בו מפנה לתוכניות שותפים כאלה ואחרות (וכמובן שיש גם מודעות אדסנס בתחתית, איך לא).

העמוד אפילו הצליח להתברג בשלישייה הראשונה בביטוי web hosting reviews (בעל 12,000 חיפושים בחודש), למרות שאין בו שום ביקורות גולשים או חוות דעת. מתי בפעם האחרונה עמוד בודד באתר שלכם קיבל מקום שלישי בביטוי של אלפי חיפושים בחודש, כשיש בו רק 100 מילים, קישורים לתוכניות שותפים ושום תוכן רלוונטי לביטוי? כנראה שמספיק עצם קיומו של הסאב-דומיין reviews שרוכב על ותק וסמכות מימי קדם, כדי לחולל את הקסם.

איכות לפי הנחיות-גוגל? כנראה שלא.

מיקומים גבוהים בביטויים סופר-תחרותיים, של אלפי חיפושים כל אחד? ודאי שכן.

עשו לעצמכם טובה ותריצו בדיקת קישורים נכנסים עבור העמוד הזה. הצחוק טוב לבריאות.

המקרה המוזר של Rap Genius בשעת פינגווין מאוחרת

זוכרים את אתר מילות השירים שניסה להתחכם וחטף עונש? זה היה קוקטייל קטלני של ים-קישורים מטקסט עוגן מדויק עם שמות זמרים ולהקות, בשילוב הזמנה של אפיליאטורים לקיים שיתופי פעולה והחלפות מהחלפות שונות. אבל מתחת לכל הסערה היח"צנית הזו, מסתבר שרחשו גם דברים אחרים.

בסופו של יום, ואחרי כל הרעש שעשו בנושא, Rap Genius קיבל יחס מיוחד מגוגל ומהתקשורת, דבר שתרם לו לא מעט מבחינת יחסי ציבור ו-SEO גם יחד. נציגי האתר קיבלו ערוץ הידברות ישיר לצוות הספאם של גוגל, והאתר חזר לתוצאות החיפוש תוך 10 ימים מהמקרה דנן.

הנה כמה עובדות זניחות ששכחו לציין, ותרמו לביאתו השנייה של האתר:

 • אחד ממייסדי Rap Genius הוא מנהל-מוצר לשעבר בגוגל (כן, זה הזמן להרים גבה).
 • האתר קיבל 20% יותר קישורים נכנסים מרגע פרסום המקרה, ומי יודע כמה עוד אחוזים באזכורים (כמו בפרסום אופליין, גם בקידום אתרים אין פרסום שלילי).
 • לגוגל לא היה שמץ של מושג על התכסיסים של Rap Genius, אלמלא פוסט שפורסם בבלוג עלום, שלפני כן לא היה מוכר כמעט לאיש. בדיוק כמו במקרה אחר שפורסם בבלוג של מג'סטיק ביולי 2013, גם פה הרובוט הגוגלי לא הצליח לעלות על התרגיל (מעניין כמה זמן ראפ ג'יניוס היו יכולים להמשיך לעבוד על האלגוריתם, אלמלא החשיפה האנושית).

מסקנות? אתר Rap Genius יצא מורווח בסופו של דבר, וגם גוגל זכתה לחזק את הסלוגן המוכר "אל תתעסקו איתנו" (באנגלית זה נשמע יותר טוב, אתם חייבים להודות). ככה זה כשאתה מותג ידוע ומוכר– זה פשוט מצב של win-win לכל הצדדים. או שבעצם מדובר כאן במקרה של יד רוחצת יד? קטונתי.

כשעמוד אחד באתר-מותג – עוקף אתר שלם של עסק קטן

פתאום קם אדם בבוקר, מתחיל לבנות אתר ומחליט שהוא עסק. הוא משקיע באתר שלו כמה שרק אפשר, ויום אחד – אחרי עבודה רבה – מגלה לתדהמתו שהביטוי הראשי שלו נדחק מטה מעמוד התוצאות הראשון בגוגל.

לדעתו של אותו מנהל אתר, אין שום סיבה מוצדקת לכך. מעבר לזה – אין לו שום כוונה לבזבז את זמנו בבדיקת מאות קישורים נכנסים, רק כדי לרצות את גוגל. הוא בטוח שהאתר שלו איכותי ורלוונטי לביטוי, ואין שום סיבה להיזרק למחשכי העמוד השני (ניתן לקרוא את דבריו במאמר של Branded 3 בנושא הסרת קישורים).

לכאורה זה מה שאומרים כל מנהלי האתרים, אבל בדיקת מיקומים בביטוי הנדון, תחת כתובות IP שונות, העלתה את אותן תוצאות כמעט בכל פעם: עמוד בודד באתרי-ענק כמו about.com או BBC, הצליח לעקוף אתרים שלמים של עשרות עמודים שעוסקים בנושא (בדומה למקרה CNET שתואר לפני כן). מן הסתם זה לא קורה בגלל שהעמודים הללו כל-כך מעולים ואיכותיים, ובטח שלא הכי רלוונטיים לנושא (תזכורת – מדובר בביטוי בתחום המזון, ואתרים כמו about או BBC ממש לא עוסקים בתחום).

גם בדיקה של הקישורים הנכנסים הראתה שאין כאן בעיה (לפחות למראית עין). מנהל האתר כתב תכנים מעולים בנושא, אפילו שהם הוצבו באתרי מאמרים, ובמקרה אחר אפילו יצר e-book שלם בתחום, שזכה גם הוא לכמה קישורים פה ושם. אז איך בכל זאת גוגל מאפשרת לאתרים פחות רלוונטיים לעקוף את אלו הרלוונטיים ביותר, רק על בסיס ה- Trust / Authority של הדומיין? התשובה בגוף השאלה. לא הנחיות ולא איכות. רק סמכות.

מצב המותגים בגוגל ישראל

ישראל כמעט תמיד משתרכת מאחור בכל הנוגע למצב העניינים בגוגל, ומצבם של המותגים לא משגשג בהשוואה למתרחש בגוגל קום. גם בישראל אנחנו ממשיכים לראות אתרי-זבל של 20 עמודים מתברגים גבוה בתוצאות, אבל מאז עדכון פינגווין 2.0 (שבוצע ב-22 במאי 2013), חלק מהשליטה שוב חזר לידיהם של מותגים. השינוי הורגש לטובה בעיקר באתרי האינדקסים הגדולים, שזכו לעדנה מסוימת בביטויים גנריים-כלליים (דוגמת "מנעולן", "הסעות" ושאר ירקות).

לאחר מכן, בתחילת אוקטובר 2013, שוחרר עדכון נוסף (פינגווין 2.1), שהתמקד בעיקר בנישה התחרותית ביותר של קידום אתרים בארץ. העדכון העלה למעלה אתרים שעד לאותו יום היו חבויים מעבר ל-3 דפי התוצאות הראשונים, ולא בצדק יש לומר. גם זה היה סוג של 'מהפך' בזיהוי המותגים המובילים בנישת ה-SEO בישראל.

למרות זאת, חובה לציין שיש אתרים באותה נישה שהצליחו לשמר את מיקומיהם בדף הראשון למרות עדת הפינגווינים שנחתה עליהם, גם בלי שהם עונים על קריטריונים של איכות, ובוודאי אינם נחשבים למותג בתחום (או בעברית: קישורים, רבותיי, קישורים).

בנימה אישית – אז מה יוצא מכל זה בסופו של דבר?

בדיוק כפי שציינתי באזהרת ה- TL-DR בפתיחה – אין פה שום מסקנה בומבסטית שממציאה את הגלגל מחדש. לכולנו ידוע שהאלגוריתם רחוק ממושלם, ושאתרים ראויים ימשיכו להידחק למטה לטובת אתרים ראויים פחות (בעיקר אם הם מותגים).

אבל הפלא ופלא, לא רק גוגל אוהב ומעדיף מותגים.

70% מהצרכנים – דהיינו אנחנו – מעידים על כך שיחפשו מותגים מוכרים לפני קבלת ההחלטה לרכוש. בסקר שפורסם באתר Search Engine Land בדצמבר 2013, נשאלו צרכנים מה גורם להם להקליק על תוצאות חיפוש מסוימות לעומת אחרות. הגורם הראשון בחשיבותו הוא מיקום קרוב, והגורם השני הוא הופעה של מותג מוכר בתוצאות.

אז אם גם הגולשים/צרכנים וגם גוגל מעדיפים מותגים – מה נשאר לעסקים הקטנים והבינוניים?

סיבות להקלקה על תוצאת חיפוש

העסקים הקטנים צריכים להתמקד בדברים הנוספים שמציע עולם השיווק באינטרנט. בדיוק כפי שאין להם תקציבי-ענק לפרסומות בטלוויזיה, כך עליהם להבין שגם בקידום אתרים ובשיווק באינטרנט יש מגבלות שנובעות מכך שהם אינם מותגים. לא כל מכולת יכולה להיות רשת מזון מובילה, גם בעולם "הכאילו קל לביצוע" של השיווק המקוון.

לפיכך תיאום הציפיות בנוגע לתוצאות, צריך להיות בהתאם למגבלת התקציב והאפשרויות העומדות בפני העסק. צריך להתמקד בביטויים ארוכים וממירים יותר, ולא לשרוף זמן רב מדי על שורט-טיילז שנכבשו על-ידי מותגים ואתרי-ענק. מעבר לכך יש להתרכז בתוכן טוב עד כמה שאפשר, בהפקה ובהפצה של ניוזלטרים מעניינים ועוד.

לדעתי אחת השיטות למלחמה בנגע המותגי הזה, היא בנייה ותחזוקה שוטפת של רשת אתרים. כבר כתבתי על הנושא הזה באתר Zap Digital, וכיום אני בטוח מאי פעם שרשת אתרים לבנה (White Net), שמוקמת ומנוהלת בצורה הנכונה – יכולה לתרום רבות לתהליכי SEO (ובייחוד אם בונים כל אתר על דומיין ותיק שכבר צבר קישורים נכנסים, באחסונים נפרדים).

בתחום הזה אני לא מדבר מניסיון אישי, שכן מעולם לא הקמתי ו/או תחזקתי רשת אתרים משנית; אבל אני בהחלט מודע ליתרונות וגם לחסרונות הטמונים בשיטה הזו. אני יודע שרבים לא יסכימו איתי, וכל אחד מסיבותיו הוא – חלק יגיד שזה כבר לא עובד; חלק אחר יאמר שזה דורש תחזוקה שוטפת מעל ומעבר לקידום הרציף של האתרים הנוספים שברשותנו. וכולם צודקים וטועים גם יחד.

הם צודקים מכיוון שאין שיטה חסינה וחפה מטעויות, בטח שלא בתחום המשתנה-תדיר של שיווק באינטרנט. הם טועים מכיוון שאם זה נעשה בצורה נכונה, עם תוכן אנושי ולא אוטומטי, בנושאים רלוונטיים שיכולים לעניין לא מעט אנשים – ניתן לא רק ליצור רשת יעילה, אלא אף לקבל קישורים טבעיים לאתרי הרשת (שבתורם מיועדים לחזק את האתרים הראשיים).

רשת אתרים אף יכולה "לאבחן" ולגלות בעיות מראש, כגון נפילות במיקומים בביטויים רבים ובנישות שונות (תנודות שאפילו כלי המעקב הנוכחיים, כמו MOZ Cast, לא תמיד עולים עליהם; ולראיה עדכון יונק הדבש והעדכון חסר השם שכנראה בוצע בינואר 2014, שלא היו להם שום אינדיקציות מלבד שינויי מיקומים).

חלק מהמתנגדים לשיטה ודאי יאמרו שרשת אתרים לא בדיוק עומדת בהנחיות האיכות של גוגל, ואף גובלת בקידום שחור. ועל כך אני אומר – אם גוגל ממילא נוהגת איפה-ואיפה, ומעדיפה באופן בוטה וברור אתרים מסוימים על פני אחרים, הרי שהיא לא נותנת יחס שווה לכל אתר, כפי שמוצג בהנחיות האיכות שלה-עצמה (אחרת היינו רואים אתרים רלוונטיים במעלה התוצאות, במקום אתרים בעלי יחס גבוה של Trust / Authority). אם כך מדוע על מנהלי אתרים לפעול לפי אותן הנחיות, שגם גוגל עצמה לא נשמעת להן? כי מה שמותר לגוגל אסור לכל השאר?

אשמח לשמוע על מקרים נוספים בהם התוצאות בגוגל לא נאמנות להנחיות-גוגל, ועל פתרונות אפשריים לבעיות שכאלה.

אודות עמית אדלר

עמית אדלר
עמית אדלר הוא מקדם אתרים מ-2008 ואיש המילה הכתובה מ-1999. בעל תואר שני בפילוסופיה של המדע, מוסמך גוגל אנליטיקס ובלוגר נלהב.

59 תגובות

 1. עידו ולדמן

  עמית, כהרגלך בקודש כתבת מאמר מעניין מאוד שעוזר לקבל את הפרופורציות הנכונות בזירה המקוונת.

 2. מיכל כהן

  עמית, כמו שכתבת בסוף, גם הגולשים אוהבים מותגים ולכן התוצאות החדשות בסך הכל, יותר טובות גם לגולשים, גם אם לנו זה נראה מקומם. יש עוד מקום לעסקים קטנים בדף הראשון, לא רק בלונג טייל.

  • עמית אדלר

   כן, בסופו של דבר זה נכון. העדפות הגולשים מייצרות את המציאות גם בתחום הזה.

   אני בהחלט מודע לכך שיש עדיין מקום גם לקטנים, אבל המקום הזה מצטמצם והולך.

 3. פוסט ממש מושקע.. כל הכבוד
  אהבתי את הפריסה שעשית לפי שנים – לי אישית זה ממש תרם וחידש

  יש כוח!

 4. ממש מעניין! תודה עמית.

  נראה שאין ממש מדד מדויק לתוכן איכותי, ומה לעשות – בסופו של דבר גוגל הוא אלגוריתם מתמטי שצריך לדעת למדוד דברים, וכמו בכל נושא מתמטי הכלי הכי חזק שלך זה מדדים כמותיים ולא איכותיים.

  אגב גם סמכות נמדדת בסופו של דבר בצורה כמותית (כמות קישורים נכנסים, כמות קישורים שיש לאתר שמכניס אליך, וכו׳), אבל איכות קצת קשה למדוד בצורה כזו

  • עמית אדלר

   תודה שוקי.
   מסכים עם כל מילה שלך.

  • שוקי מן, מי שחקר את הנושא הזה ברצינות יודע, מזה קרוב לשש שנים, שגוגל מפעיל לצורך דירוג תוצאות החיפוש אלגוריתם נפרד ושונה לכל ביטוי חיפוש. לא תיתכן אם כן רשימת פרמטרים אחידה הכוללת למשל את זמן השהיה בדף כפרמטר שבו ציון הרלוונטיות הוא יחסי באופן חיובי לאורך זמן השהיה. ההתהנהגות וההעדפות של מי ששאלו "תקנות ביטוח לאומי בנושא נכות כללית" שונים והפוכים ממי ששאלו "שעות קבלת קהל ביטוח לאומי" (מי שהגה את התובנה הזו לראשונה הוא אורן שץ).

   כמה ביטויי חיפוש נשאלו בגוגל, בכל השפות, בשנת 2013 וכמה ישאלו בשנת 2014? המספר הוא כל כך אסטרונומי (http://www.statisticbrain.com/google-searches/) שמבחינה הנדסית ניתן לטפל בו או על ידי אלגוריתם יחיד (במחיר של רלוונטיות נמוכה ביותר של תוצאות החיפוש) או במחיר של אלגוריתם נפרד ושונה לכל ביטוי חיפוש (ואז יש צורך בשימוש באלגוריתמים שלומדים לבד, בתהליכים של בינה מלאכותית, מה היא ההתנהגות ומה הן ההעדפות של האוכלוסיה ששאלה את אותו ביטוי חיפוש). סביר מאד להניח ששיקולים אלה תרמו לבחירתו של Ray Kurzweil למנהל ההנדסה בהנהלת חברת גוגל ולרכישת חברת DeepMind Technologies Ltd החודש.

 5. אנידור חקק

  עמית מאמר נהדר
  מסכים לגמרי. גם אני טוען את הדברים האלה הרבה זמן.
  זו גם הסיבה שקידום בגוגל לא מתאים לכל עסק היום.
  בכלל, נראה שהעבודה של מקדמי אתרים היום היא יותר עבודת יח״צ מאשר seo

  • אנידור, כאשר 300 מקדמי אתרים מקבלים תשלום מ-300 לקוחות, כדי לדחוף את האתרים שלהם לתוך חמשת או עשרת תוצאות החיפוש העליונות, ברור שרק עשרה מהם יצליחו ו-290 ייכשלו בהכרח. המסקנה המתחייבת היא שקידום בגוגל מעולם לא התאים למרבית בתי העסק, למעט התקופה הקצרה שבה עדיין לא היו יותר מעשרה אתרי לקוחות.

   כמי שמרבה להשיב במדור ה"שאלות ותשובות", מפליא אותי בכל פעם מחדש, שלא רק הלקוחות התמימים אלא גם מקדמי האתרים שואלים "איך אני יכול להביא אתר למקום הראשון בגוגל לביטויים תחרותיים במינימום מאמץ\תקציב?"

   • אנידור חקק

    הי עמנואל
    לא יודע איך הגעת למסקנה ששאלתי את השאלה "איך אני יכול להביא אתר למקום הראשון במינימום מאמץ.."

    גם אני כבר זמן רב גורס שלא מתאים לכל בעל עסק לקדם את עצמו בגוגל (על אף שהלקוחות מבחינתם בטוחים שהנה הם הקימו את סוכנות הביטוח הקטנה שלהם והם בדרך לכבוש את התוצאות בגוגל במילה ביטוח…
    המאמרים האלה מהסוג של עמית והמאמר שאני כתבתי בזמנו ב- FEEDER אם אתה זוכר, נועדו בין היתר להציג את המציאות לאותם לקוחות ולמנוע מהם להתפתות ולרוץ על המילים הגנריות..

    • אנידור, לא היה שום דבר במה שכתבתי שרומז על כך ששאלה כזו נשאלה גם על ידך. מאיפה לקחת את זה? הרי דווקא הסכמתי איתך שקידום אתרים לא רק שלא מתאים לכל בתי העסק או למרביתם, אלא גם הוספתי שהוא מתאים רק לחלק זעום מבתי העסק, כי בעליהם חושבים במונחים מיושנים של יחס לינארי, פחות או יותר, בין ההשקעה להחזר, והוא לא קיים בפרסום במנועי החיפוש (לא באורגני ולא ב-PPC).

     מרבית מקדמי האתרים מגישים הצעות מחיר, כי הלקוחות לא רוצים ללמוד את מה שכתבת ב-Feeder, ומרגישים נוח רק בעמדה העדיפה כביכול של מי שמעיין בהצעות מחיר מתחרות ובוחר ממרום כסא המנהלים שלו בזו שהיא זולה מספיק לטעמו, מבלי שטרח ליצור הזדמנות להבין שהוא בחר בכמות עבודה שאין בה די כדי להבטיח ניצחון על המתחרים.

     העובדה ש-290 מקדמי האתרים מתוך 300 מגישים הצעות מחיר לביצוע עבודה שתיכשל בודאות, נתפסת כמהלך מסחרי לגיטימי גם בישראל וגם בארה"ב (אולי לא בשוויץ). גם הנהלת חברת גוגל ערה לעובדה הזו, וזו אולי סיבה נוספת להחלטה שלה להחליף את מנוע החיפוש באופן שמוציא את מקדמי האתרים מהמשחק.

 6. כיווו מעניין.
  חבל רק שלא ניתן קרדיט לפוסט מוייפרצ׳יל שנראה שחלק בלתי מבוטל מפוסט זה מבוסס עליו: http://www.viperchill.com/blog-network/

 7. עמית היקר, זה ללא ספק אחד הפוסטים המושקעים שקראתי לאחרונה.
  גם אני אהבתי את הסקירה המקיפה שעשית והגבתי בחיוך כי הייתי שם לאורך כל הדרך .. 🙂
  אני חושבת שהקמת רשת של אתרים איכותית היא קשה מאוד וכמעט בלתי אפשרית למקדם האתרים "הקטן" או לחברת קידום אתרים שמטפלת בלקוחות.
  אפשר לראות שעבור הביטויים מנעולן, הסעות ועוד אלפי תוצאות לביטויים גינריים, התברגו חזרה ה"אתרים הגדולים" של פעם וגם האתרים הגדולים החדשים (תוצאות פייסבוק מעמודים עסקיים לרוב).
  אני לא חושבת שלמישהו מהמגיבים יש יכולת להתחרות בקבוצות הענק שהשתלטו על התוצאות בדף הראשון כי אותם אתרים מוכרים מאוד ומפרסמים במדיות נוספות מעבר לאינטרנט – מדיות שמחזקות מאוד את שם המותג.
  לדעתי, גם לבעל העסק בארץ, ולא רק בחו"ל, יהיה מאוד קשה להתחרות בביטויים אורגניים.

  • עמית אדלר

   היי מאני, תודה רבה.
   אני מסכים שרשת אתרים היא כאב ראש בפני עצמו, אבל מכיוון שאני כמה מקדמים בודדים שמנהלים כאלה אורפציות, ובהצלחה לא קטנה, אני מניח שזה גם אפשרי וגם מועיל.

  • עמית אדלר

   מתנצל על השגיאות והפספוסים, ככה זה כשחולים ומגיבים מהמיטה 🙂

   • מרשים לך להיות במיטה כשאתה חולה. ואתה מתלונן… ? 🙂
    המון בריאות.
    הכוונה היא לא לכאב הראש שסביב זה- הכוונה היא לכמות ההשקעה בזמן ובכסף שצריך לשים ברשת שכזו.

 8. פוסט מעניין מאוד!
  למדתי ממנו הרבה ואני חושבת שהדבר החשוב ביותר בפוסט הוא שיקוף שלא הכל אפשרי במנוע החיפוש של גוגל, לחברה קטנה יהיה מאוד קשה לנצח מותגים גדולים.
  זה דבר שמאוד חשוב לשים עליו דגש מכיוון שגוגל ממתגים את עצמם כמקום הכי טוב לפרסם בו עסקים קטנים.
  תודה על הפוסט הנפלא

  • תאיר, אני משער שגוגל ממתגים את הפרסום באדוורדס, ולא את הקידום בתוצאות החיפוש האורגניות, כמקום הכי טוב לפרסם בו עסקים קטנים, כי באדוורדס אי-אפשר להפסיד הרבה. לעומת זאת, מי שרוצה להתחרות עם מותגים חזקים בתוצאות החיפוש האורגניות, ולא קונה עבודת קידום באיכות ובכמות העולים על מה שמוציאים המותגים, פשוט לא מבין את כללי המשחק, וזה בדרך כלל באשמת מקדמי האתרים.

 9. תודה על המאמר המושקע. (אגב, גם אני חשבתי שראוי היה לתת קרדיט לגלן מ-ViperChill שחלק גדול מהמאמר מצטט אותו).

  מבחינה עניינית, מטרת גוגל אינה הספקת תכנים טובים ומעניינים למחפשים. מטרת גוגל היא עשיית רווחים והדבר היחידי שמעניין את גוגל זה היא עצמה. לצערה, היא לא יכולה לעשות רווחים בלי המחפשים ועל כן התוצאות חייבות להיות סבירות, מספיק טובות להמונים – לא יותר מזה.

  כל פעולת קידום שהיא מהווה פגיעה בפונטציאל ההכנסה של גוגל, על כן גוגל תעשה כל שלעיל ידה למנוע זאת ולחסום את את היכולת לקדם אתרים באופן מלאכותי.

  אישית, אני מאוד לא אוהב את ההבחנות של פעילויות לבנות, שחורות או אפורות. גוגל זה לא החוק ולא איזו מערכת מוסרית נעלה שאנחנו חייבים להתייחס אליה במונחי "צבע מוסרי". גוגל זו חברה מסחרית ההופכת להיות חזירית יותר ויותר וצוברת כח גדול יותר ויותר ודואגת אך ורק לאינטרסים שלה.

  גם לנו יש אינטרסים מסחריים ואנחנו אמורים לדאוג לאינטרסים שלנו ושל לקוחותינו. כל פעילות שאנחנו עושים מול גוגל צריכה להימדד ברמת הסיכון. אין כאן שחור או לבן, יש כאן מסוכן או לא.

  גם לגוגל יש מגבלות רבות והיא עדיין לא מצאה את (וכנראה לא רוצה) שיטת הדירוג האידיאלית למשתמשים שלה.

  ניתן אבל בקלות לראות ולהסיק את הכיוון אליו היא פונה. לדוגמא, הסתרת רוב מילות החיפוש, העדיפות המוחלטת שהיא נותנת ליוטיוב ולגוגל+ אל מול האפלייה העצומה של Vimeo לפייסבוק בתוצאות החיפוש, העדפה מוחלטת של אתרים גדולים וותיקים גם כשהתוכן שלהם עלוב לחלוטין אולי המגמה החשובה ביותר, כשתלך ותתעצם כאשר גוגל יאלץ את כולנו לעבור לגוגל+ כדי להמשיך ולקבל שירותים (מלכודת הדבש) – החיפוש פרסונלי.

  החיפוש הפרסונלי ייצור למעשה מצב שבו כל אחד מאיתנו, בתלות במיקום הגיאוגרפי ופרופיל ההעניין שלו, יקבל תוצאות שונות לחלוטין בשימוש באותן מילות חיפוש בדיוק. כלומר, במידה וגוגל תצליח לבנות את ה-DNA הרשתי של כל אחד מאיתנו, כל נושא קידום האתרים ישתנה לחלוטין ויהפך להיסטוריה.

  מי שעוקב אחרי מה שנכתב בעולם על ידי הבלוגרים ומשווקי האינטרנט המובילים יכול להיווכח בשינוי הגדול המתרחש אצל רובם. אם עד לפני שנה-שנתיים רובם עסקו בטכניקות קידום אתרים (קישורים…), כיום הראייה שלהם התרחבה ורובם עוסקים בטכניקות אחרות לשיווק אינטרנטי. ולא בכדי.

  מבחינתינו, קידום אתרים חייב להיהפך לקידום עסקים. קידום עסקים נעשה הוא עולם מורכב הרבה יותר, ומחייב הכרה עמוקה של הלקוחות והשוק בו הם פועלים, הכרה של מגוון טכניקות ומכשירים והכישרון להפעילם במשולב, בצורה מושכלת, תוך ניצול הייתרון המוחלט של השיווק האינטרנטי – המדידה!

  בעיני, שוק השיווק האינטרנטי הולך ומתבגר ויהפוך להיות מקצוע מורכב שיחייב לימוד והתנסות ארוכים והכרה אינטימית של מגוון רחב של אמצעים. (לא משהו שלומדים בקורס כזה או אחר.) להערכתי, גם הלקוחות יפסיקו להתעניין במיקום האתר ויתחילו לדרוש ROI גבוה – בדיוק כמו שהם עושים בכל השקעה אחרת שלהם. בעיני זה מבורך.

  ולגבי גוגל? ממש לא מעניין. גוגל זה מכשיר אחד מיני רבים. במקרים מסויימים כדאי וקל לקדם את האתר (תוך הערכת הסיכונים הכרוכים), במקרים רבים אחרים קידום האתר יהיה פשוט לא משתלם ויש למצוא שילוב של טכניקות ושיטות יצירתיות לקדם את העסק באינטרנט.

  תודה, יוסי

  off topic, במידה וגוגל היתה רוצה לזהות תכנים איכותיים כפישהיא טוענת וממליצה, היא יודעת כיצד לעשות זאת.

  לדוגמא, בדיוק כפי שאנחנו עושים מבחני A/B, גוגל יכולה להקפיץ לעמוד הראשון והשני, באופן אקראי, מספר מצומצם אתרים "לא סמכותיים", להנגיש אותם למחפשים ולמדוד את ההתייחסות שלהם לתוכן ולדרג את האתרים בהתאם. כל מי שעסק באלגוריתמים של אופטימיזצייה מכיר את הטכניקה הבסיסית הזאת. בשיטה זאת, קל לראות שרוב הקוראים יעדיפו להתעמק, למשל, באתר קטן העשיר בתוכן בנושא אילוף כלבים, מאשר באמזון, Yahoo Answers, איביי וכו'.

  קיימות כמובן, טכניקות רבות ומגוונות לספק תכנים איכותיים, אך זה פשוט לא המטרה של גוגל.

  • יוסייוסי, מאחר והנהלת חברת גוגל מעוניינת בהמשך הזכיה ברווחים גדולים (כדי להשקיע אותם בין השאר בפיתוח וייצור מוצרים כגון ה-Google Glass) היא מעוניינת, בניגוד לדעתך, בשיפור הרלוונטיות של צמרת תוצאות החיפוש האורגניות, על ידי עידוד נמרץ של בעלי\מנהלי האתרים (בשיטת המקל והגזר) להשקיע בתכנים הכי טובים
   והכי מעניינים שאפשר להמציא, כדי שללקוחות גוגל (משמע, לאוכלוסיית משתמשי מנוע החיפוש שלה) תהיה סיבה מוצדקת להמשיך להשתמש בגוגל כמנוע החיפוש המועדף שלהם.

   במשחק הזה מקדמי האתרים שדוחפים תוצאות חיפוש לצמרת באמצעות ריבוי קישורים מלאכותיים (לא שמעתי על מישהו שמשתמש ב-Majestic SEO כדי להחליט, על פי מספר הקישורים, לאיזה תוצאת חיפוש עדיף להיכנס!) הם גורם מפריע. גם כותבי התוכן שגובה שכרם נועד להשאיר קצת רווח למקדמי האתרים, הם גורם מפריע.

   • עמנואל, מה שאתה טוען שגוגל רוצה, מופרך מידי יום ביומו על ידי גדולים ומומחים ממני. אבל כל אחד, יכול לבצע בדיקה פשוטה ולראות בעצמו כיצד אתרים עם תכנים איכותיים ביותר ממוקמים אי שם בתהום הנשייה של עמוד 10 ומעלה. ואילו אתרים עם סמכות כביכול בעיני גוגל, עם דפים רדודים ותכנים עלובים, ממוקמים היטב בצמרת החיפוש.

    אני חושב שזה כבר קונצנסוס בתחום, שאין קשר בין ההצהרות של מאט לגבי איכות התכנים ובין המציאות.

    אתה באמת חושב שאם תכתוב תכנים נפלאים, גוגל יקדם אותך?

    גוגל מנסה בכל כוחה להגן על האינטרסים העסקיים שלה (כסף מפרסומות) ואם בדרך היא צריכה לספק תוכן סביר לגולשים כדי לא לאבד אותם, אז היא תעשה זאת בחוסר רצון מוחלט ובגרירת רגליים מובהקת.

    גם מקדמי האתרים ולקוחותיהם הם גורמים עסקיים והיות וגוגל קובעת את כללי המשחק, כך גם הם יכולים לשחק את המשחק בדרכם ולמצוא פרצות כדי לשרוד. גם הם כמו גוגל יעשו הכל למען האינטרס שלהם. הגיוני ולגיטימי.

    כרגע כללי המשחק של גוגל הם בעייתיים. הם קבעו את שיטת דירוג האתרים ובכך איפשרו את התפתחות תחום הקידום. גוגל יצרה את המצב שבו כל מקדם מתחיל עם תקציב, יכול לדרג כמעט כל אתר ללא בעייה.

    אישית אני לא מחזיק מעניין הדירוג מבחינה עסקית, כי אני לא רוצה לבסס שום עסק, שלי או של אחרים, על חולות נודדים כמו גוגל. מסוכן מידי.

    אבל, גם אני במקרה מסויים לאחרונה, הייתי זקוק לקידום מהיר של אתר חדש של לקוח בתחום מאוד תחרותי, מול ענקי תוכנה. ביקשתי מגלן מ-ViperChill להקים לי במהירות רשת פרטית והתוצאות היו מהירות מאוד ואפקטיביות. אני מדבר על החודשים האחרונים, אחרי כל העדכונים.

    לדעתי גוגל נמצאת בבעייה וגם הם מבינים את זה. לכן הם מנסים בכל כוחם להתפתח לתחומים אחרים (כמו הגלאס) שייצרו להם הכנסות חלופיות. הדינמיקה שמתפתחת אינה מברת טובות למנוע החיפוש של גוגל.

    אם ננתח את המגמה שבה גוגל הולכת, הרי בעוד זמן לא רב, נקבל רשת רדודה מחד עם מליוני אתרים שרוצים וראויים לחשיפה. ואם הם לא יקבלו אותה מגוגל, אז הם יקבלו אותה בדרכים אחרות. כרגע, גוגל מנסה להוריד את חשיבות הקישורים (שניתנים לניפולצייה), את חשיבות הרשות החברתיות (שניתנות למניפולצייה) והלהתבסס יותר ויותר על אוטוריטה, סמכות. בשלב ראשון על סמכות האתר, גם אם הדפים הרלוונטים אינם איכותיים או מסחריים לחלוטין (ראה Yahoo Answers, איביי, אמזון וכו'), בהמשך כל המאמץ יהיה להתבסס על סמכות הכותב. כלומר, אתרים שבהם גוגל ידע הכל על הכותב, יקודמו. כי אז יקל עליהם להילחם בתופעת המקדמים. הדבר הבא יהיה להתמקד בתוצאות חיפוש המותאמות לאדם. כל האמצעים האלו, יורידו את היכולת של מקדמים לבצע מניפולציות, אך יורידו גם את האיכות והעניין בתוצאות החיפוש.

    כיום, חלק גדול מאוד מהתכנים הפרטיים אותם אני צורך, מגיעים מווטסאפ. גוגל מודעת לכך שיותר ויותר משתמשים מחפשים בפייסבוק, מעכשיו יחפשו בטוויטר וכו'.

    כל מה שכתבתי בתגובה שלעיל, הוא שלא נראה שגוגל מתאמצת לזהות ולספק תוכן איכותי. שהרי, אם גוגל מטיפה כל הזמן ליצירת תוכן איכותי, היינו מצפים שהאלגורימים שלה ינסו לזהות תוכן איכותי. כאמור, זה לא המצב בעליל.

    המינגבירד הוא צעד מבורך, אך הוא לא פותר את הבעייה של המניפולצייה של המנוע. אנחנו פשוט נתחיל ליצור ביויי מפתח המותאמים לגישה של המינגבירד.

    לסיום, אני לא מבין למה אתה מתכוון כשאתה אומר שיוצרי הקישורים וכותבי התכנים הם גורמים מפריעים. איך בעל אתר עם תוכן איכותי יכול להגיע לחשיפה? זה כמו להגיד שעורכי הדין מפריעים למערכת הצדק. גוגל יצרה שיטה וכולנו מנסים לשרוד בה.

    –יוסי

    • יוסי,

     א. אני גדול ומומחה ממך.

     ב. אני גדול ומומחה גם מהגדולים והמומחים ממך, כי הם (ואתה בעקבותיהם) מנסים לשוא להבין מעיון בתוצאות החיפוש לביטוי זה או אחר מה היא המדיניות של הנהלת חברת גוגל, בעוד שאני חוקר את מדיניות הנהלת חברת גוגל, כפי שהיא באה לידי ביטוי בשינוי לאורך זמן של ההנחיות שלה לבעלי\מנהלי האתרים, בהודעות האחרות, בסרטונים וב-Hangouts, ברמזים ובפעולות, הכוללות בין השאר את מי היא בחרה לבחור לתפקיד בכיר זה או אחר ומה מאפיין את פעילותה של חברה זו או אחרת שהיא רכשה.

     ג. המדיניות של הנהלת חברת גוגל היא להחליף את מנוע החיפוש הקיים, לא בבת אחת אלא בהדרגה. להערכתי, הקריטריון שעל פיו מתבצע השינוי דומה או זהה לקריטריון של שינוי האלגוריתם "פינגווין", משמע, כמו שכל הרצה חדשה של "פינגווין" מופעלת על תוצאות החיפוש של משהו בין 1-2% מכלל ביטוי החיפוש, כך גם בהחלפת מנוע החיפוש. הנימוק (!) שהצגתי בפורומים הוא שמזה כמה שנים גוגל מצרפת להודעות על שינויים באלגוריתם הערכה כמותית של אחוז ביטויי החיפוש שהשינוי עומד להשפיע על תוצאות החיפוש עבורם.

     ד. קשה לי להאמין שאתה סבור שהנהלת חברת גוגל חושבת כמוך (!) כאשר היא מקבלת החלטות איך למקסם את הרווחים שלה בחשיבה לטווח רחוק (10-15 השנים הבאות). תהליך המיון והגיוס של חברי הנהלת גוגל ודאי שונה מאד מתהליך המיון והגיוס שבו נבחרת למשרה שלך.

     ה. בתגובות קודמות הסברתי ונימקתי מדוע אם גוגל מחליף לצורך ניסוי את שיטת דירוג תוצאות החיפוש לביטוי מסויים, על בסיס נתונים סמוי שתוצאותיו לא מוגשות למשתמשי גוגל, ומסתבר לה שרמת הרלוונטיות הכללית (!) של כל 15-30 תוצאות החיפוש העליונות דווקא יורדת (כי למשל אין תוצאות חיפוש שבעליהם טרחו להשקיע
     באיכות התוכן, ברמה שתגרום לשביעות רצון המבקרים, ראה למשל את תוצאות החיפוש לביטוי "קידום אתרים"!) היא תמשיך להציג תוצאות חיפוש המדורגות על פי השיטה הישנה.

     ו. "סמכות" האתר נמדדת כרגע על פי מספר הקישורים ו"סמכות" האתרים המקשרים אליו. אם "סמכות" מחבר (!) התוכן תהיה גורם משמעותי שמשפיע על רמת שביעות הרצון היחסית של מבקרי חלק מהאתרים, היא תקבל משקל בדירוג באמצעות איתותי שביעות הרצון של אוכלוסיית המבקרים.

     ז. הסברתי ונימקתי פעמים רבות שמאד לא סביר להניח שהנהלת חברת גוגל מנחה את בעלי\מנהלי האתרים (אליהם היא מדברת מעל לראשי מקדמי האתרים!) להשקיע בגרימת שביעות רצון מירבית של המבקרים ולא בקישורים, אם היא מתכוונת להתחיל ליישם את השינוי בשיטת הדירוג רק בעוד שנתיים!

     ח. ריבוי אתרים שיתחילו להשקיע בגרימת שביעות רצון מירבית למבקרים, הוא התוצאה שלה הנהלת חברת גוגל מייחלת, כפי שהסברתי בתגובה שעליה הגבת. כל אתר כזה, שיועדף על ידי מבקריו על פני האתר של חברת ענק בעלת מותג, הוא יוצג מעליו, בניגוד להנחה של עמית אדלר שגוגל הוא שיוצר ביודעין העדפה לטובת אתרי מותגים. סיבת הטעות של עמית אדלר היא שהוא לא מבין שאם אתה נניח במקום 9 בגוגל, לא גוגל קבע שתהיה במקום 9! זו היא לקות הבנה נפוצה ביותר, וסיבתה היא ההכשרה הלקויה של מקדמי האתרים.

     ט. מקדם אתרים המצוי ששוכר את כותב התוכן המצוי, במחיר שנועד להשאיר קצת רווח למקדם האתרים איננו משקיע ביצירת שביעות רצון מירבית מהביקור באתר. זו הסיבה שהוא הפך לגורם מפריע, עד להשלמת החלפת שיטת הדירוג, ואחרי ההחלפה ממילא לא יהיה לו מה לעשות, כי אין שום דבר בכישוריו האישיים ובדרך הכשרתו שיכול לעזור לו להמציא (!) תוכן לאתר (שאיננו בהכרח טקסט) שיגרום למבקריו שביעות רצון יחסית מירבית.

     י. את הדברים האלה אני כותב לבעלי המשרדים המובילים שרוצים מאד להסתגל לתנאים החדשים, כי התנאי לכך הוא החלפת עובדי הקידום. הקשיבו היטב למה שהנהלת חברת גוגל אומרת לבעלי האתרים, ושכחו מה-wishful thinking שמניע אתכם לקוות שמה שהיה ימשיך להיות!

     • תיקונים:
      בסעיף ה התכוונתי לכתוב
      מרכז נתונים (Data Center) שממספק תוצאות חיפוש ולא לבסיס נתונים (Database).

      בסעיף ט אני מוצא טעם להוסיף שהעדר כושר ההמצאה של מקדמי האתרים, כי האוריינטציה הטכנית שלהם מניעה אותם לחפש תמיד "טיפ" או נוסחה שאפשר להעתיק, בא לידי ביטוי גם בדימיון המדהים של תכני תוצאות החיפוש לביטוי "קידום אתרים", שבנו וקידמו את האתרים שבבעלותם על פי אותה נוסחה בדיוק! דמיינו לעצמם רחוב מסחרי ראשי, או קניון, שכל החנויות בהם מציגות מוצרים זהים בחלונות הראווה, ומאחסנות את אותם המוצרים הזהים במחסנים. מה כבר אפשר לומר על "איכות חווית הביקור" באותם רחובות וקניונים? זו אחת הסיבות לתובנה שמקדמי האתרים יוחלפו, מתוקף הנסיבות המשתנות, בבעלי "כושר המצאה יוצא דופן" שיבואו מתחומי הכשרה שונים לחלוטין, ששמים דגש על כישרון ומצויינות.

     • עמנואל, אותי למדו, כשאין לך מה להגיד אז תצעק. אז היות ואתה צועק, כנראה אין לך מה להגיד.

      אני לא מכיר אותך וניסיתי לתרום לדיון בצורה עניינית, מנומסת ומתונה. נסיתי לתרום ערך ללא תמורה. אני לא מפרסם את שמי, לא שם קישורים ולא זקוק לקידום עצמי. ואני ממילא לא פועל בישראל.

      אז לדעתך אתה גדול ומומחה יותר ממני. זאת גם בלי להכיר אותי, בלי לדעת מה אני עושה ומה עשיתי.

      והיות ואתה גדול ומומחה ממניומכל מהגדולים והמומחים ממני, אתה גם יודע שמישהו מיין וגייס אותי למשרה שלי ואיך הוא עשה זאת.

      אז ידיד הגדול ממני, אני מתמטקאי שמתמחה באינטליגנצייה מלאכותית, אלגוריתמים של שפות טבעיות, חיפוש ומכונות לומדות. את המערכות הראשונות שלי פיתחתי על כרטיסים מנוקבים בתחילת שנות שמונים, כך שאתה מבין שאני לא ילד. וכן, אני מומחה בתחומי, כי מערכות שפיתחתי נמכרו במאות אלפי דולרים.

      מתחילת שנות ה-90 אני עובד רק בחברות שאני מקים בארץ ובחו"ל על בסיס האלגוריתמים שלי. כך שאתה יכול להבין ששנים רבות מאוד אף אחד לא שכר אותי, נהפוך הוא, אני שכרתי מאות אנשים לעבוד אצלי. עם זאת במשך השנים נהגתי לשכור אנשים כמוך לבצע עבודה עבורי, והיות ולא הייתי מרוצה מהתוצאות התחלתי להתעניין, להתעמק וללמוד את הנושא. וזה שאני עניו ולא מתיימר להיות גדול ומומחה מאחרים, אינו אומר שאני חסר ידע בנושא.

      כיום, לאחר פרישתי, מניהול חברות תכנה, אני נהנה ליייעץ למספר מוגבל של חברות סטרטאפ עם תקציב, שזקוקות לפריצה לשוק העולמי. אני לא מקדם אתרים, ואני לא מאמין גדול בקידום אתרים כאסטרטגיה עסקית. אני פועל בגישה המכונה Growth Hacking שאינה מבוססת על קידום אתרים.
      אני גם נהנה (נפשית וכספית) לבצע פעילויות שיווק אינטרנטיות אישיות, ואני מחזיק לצורך זה צוות כותבים ועוזרים וירטואלים בפיליפינים. משהו אני בכל זאת מבין.

      לעומת זאת, כל הנימוקים שהעלית מבוססים על "אמרתי… נימקתי…הסברתי… הצגתי… לא הגיוני…" וכו'. ההנחה המרכזית שלך שכל מה שאתה משער ומניח וחושב הוא נכון בהכרח וכל האחרים טועים, ולא משנה כמה נתונים ומחקרים אמיתיים הם יציגו. כי הרי אתה גדול ומומחה מכולם.

      אתה בעקשנות נמנע להתייחס לעובדה הפשוטה שהועלתה על ידי עמית, על ידי ועל ידי רבים אחרים: בכל מילת מפתח שתבחר ובכל תחום, האתרים בעלי התוכן האיכותי ביותר לא יהיו בעמודים הראשונים.

      ובזה שאתה חוזר ומצטט את גוגל ללא הרף, אתה לא סותר שום טיעון שהועלה פה. כי הטענה המרכזית שהועלתה היא שאין קשר בין מה שגוגל מנחה, טוענת ומטיפה לבין התוצאות בפועל. נהפוך הוא, אין שום בעייה טכנית לקדם אתר עם תוכן ירוד למקומות הראשונים. זה רק עניין של תקציב.

      אז בודאי לבוא ולהגיד "אני מומחה וגדול יותר מכולם וגוגל אומרת X או Y אז זו האמת היחידה." נראה מגוחך במקרה הטוב. ותסלח לי, נראה לי שרוב הכותבים/קוראים פה קצת יותר אינטליגנטים.

      ולסיכום, אני בחיים לא הייתי רומז אפילו לעובד הכי זוטר שלי שאני גדול ומומחה ממנו. אבל כל אחד והסגנון שלו.

      ושתהיה לך שבת טובה ורגועה.

  • עמית אדלר

   יוסי – גוגל בהחלט לא רוצה קידום מלאכותי אלא טבעי, אבל כדי להסיק מה טבעי צריך להשתמש באלגוריתם מלאכותי. בדיוק מהסיבה הזו אין דבר כזה ״קידום טבעי״.
   מעבר לכך ברור שקידום אורגני לבדו כבר לא יכול לספק את המטרות השיווקיות של עסקים, וצריך להתפרש גם על תחומים נוספים. הרי לא נצפה שבעל עסק יקבל את כל הלקוחות שלו רק מהפצת כרטיסי ביקור, למשל. אותו דבר לגבי האורגני – הוא חייב להגיע בשילוב דברים נוספים.
   בנוגע לקרדיט לווייפר צ׳יל – טופל.

   • עמית, מה "מלאכותי" באלגוריתם נפרד לכל ביטוי חיפוש, שהחל ממצב התחלתי "עוברי" לומד לבד (!) על פי עקרונות הבינה המלאכותית (נו טוב, אי אפשר שלא להשתמש במילה הזו) מה היא ההתנהגות הטבעית, ומה הן ההעדפות הטבעיות, של האוכלוסיה ששאלה את אותו ביטוי חיפוש, כדי לדעת איך למדוד את רמת שביעות הרצון היחסית (יחסית בהשוואה לתוצאות החיפוש המתחרות) מביקור האוכלוסיה בכל תוצאת חיפוש שהיו בה ביקורים אורגניים מגוגל?

 10. מה שחסר בפוסט הזה, במיוחד לאור העובדה שלמחבר תואר מוסמך בפילוסופיה של המדע, הוא הצגת הסברים חלופיים לעובדה שנצפתה. למשל: האפשרות שהחברות בעלות המיתוגים הקצו תקציבי קידום גבוהים מאד ב"בניית" קישורים איכותיים (שגם מזרימים תעבורה יפה) ובהמצאת תוכן ייחודי שמרצה את אוכלוסיית המבקרים, בהשוואה למתחרים הקטנים שמקצים 900 ש"ח לחודש ומפסיקים אחרי שנה.

  • עמית אדלר

   אתה צודק בהחלט עמנואל, לא הרחבתי בנושא תקציב ומשך הפרסום מעבר לפסקה קצרה לקראת הסוף. אכן גורמים משמעותיים לא פחות.

 11. אהבתו הרבה של גוגל למותגים הורגשה היטב בגוגל ישראל מאמצע 2013.
  בביטויים תחרותיים רבים ובתחומים מסויימים (ראה:תיירות,הובלות וכו') אתרי מותגים התברגו במקומות הראשונים ונראה כי דבר לא יזיז אותם משם.
  מנסיוני האישי עם אתר אחד שהוא אוטוריטה בנישה ספציפית של תחום תחרותי, בשלב מסויים אתר מותג פשוט העיף אותו מהמקום הראשון לשני בכל ביטוי אפשרי שיש לו איזכור לביטוי הזה בדף.
  ככה שגם בישראל זה מורגש.
  חבל שלא הייתה התייחסות מספקת למצב בארץ, במקום המצב בגוגל.קום.
  עמית, בהחלט מפרגן על המאמר, אבל לא היה מזיק מחקר יותר מעמיק (כולל דוגמאות ספציפיות) של המצב בארץ, מעבר לשכתוב התובנות מאתרים בחו"ל על המצב בחו"ל בהתאם. ))
  ודבר אחרון: לא הבנתי איך רשת אתרים "לבנה?" – קשורה פה קשר ישיר לנושא, במיוחד שאתה אומר שלא ניסית בעצמך… מוזר.

  • עמית אדלר

   היי ודים, אין ספק שיכולתי להתייחס למצב בישראל בצורה מקיפה יותר, אבל לא זו הייתה מטרת המאמר. בקשר לרשת אתרים לבנה – אומנם זה לא מגיע מניסיון אישי שלי, אבל זה כן משהו שאני רואה שעובד אצל אחרים (אתה מוזמן לקרוא את המאמר שכתבתי בנושא באתר זאפ דיגיטל)

  • ודים, הנהלת חברת גוגל אוהבת שמשתמשי מנועי החיפוש יאהבו את מנוע החיפוש של גוגל. אם המשתמשים יאהבו יותר אתרים יוצאי דופן של עסקים קטנים ואלמוניים, אתרי חברות הענק, בעלות המותגים, יפלו מהצמרת. תנאי לכך הוא החלפת מקדמי האתרים.

 12. אין פה שום דבר חדש, כמו בחיים ככה גם בגוגל, שאתה מותג אתה מקבל הקלות (ראה ערך: הנחת סלב) ושאתה קטן אתה צריך להלחם בכל גזרה על כל לקוח. כתבה מעולה!

 13. אבירן זזון

  מאמר נהדר, מאוד נהניתי לקרוא!
  אמנם הטענה כי רק ה"מנועלנים" בדפי זהב ואתרים כאלו דומים תופסים מקומות ראשונים בישראל מעט מוטעית, זאת מכיוון שבביטוי "שמלות כלה" לדוגמה, שהוא תחרותי ביותר – כל כתבת פרסום בנענע/כל אתר חדשותי אחר על מעצבת שמות כה (כמובן זאת כתבת "חסות") קופצת ישר לעמוד הראשון.
  ככה שגם אתרי החדשות-מותגים לפעמים תופסים לנו ביטויים תחרותיים בעמודים הראשונים.

  • תרשה לי לענות לך אבירן. נראה שזה לא מדוייק לגבי שמלות כלה ונענע10.
   כי כשמדובר בכתבה חדשותית אז נכון שהיא קופצת לתקופת זמן קצרה לעמוד הראשון, אבל זה לא באמת המקום האורגני והקבוע של העמוד. וקורה לא מעט שתוצאות חדשותיות באות בנוסף ל-10 התוצאות האורגניות. ראה: חדשות על שמלות כלה

   • אבירן זזון

    מסכים איתך, אולי זו לא דוגמה "הכי טובה", אבל מצד שני קח את "לבנת פורן" כדוגמה, יש 10 אתרים לפחות שמנסים לקדם על השם שלה – היא וכל המתחרים שלה.
    ומי תופס 2 תוצאות בעמוד הראשון? אתרי חדשות.

 14. בן אורן

  פוסט מושקע, כל הכבוד.
  אתחיל בזה שקידום אתרים בהגדרה הצרה והיותר פופולרית שלו לא נועד לכל עסק והוא לא הפתרון לכל עסק. העדפת מותגים על ידי הנהלת גוגל זה לא דבר חדש. מי שעוקב אחרי תוצאות החיפוש בשנים האחרונות בטח שם לב כי תוצאות החיפוש משתנות ללא הרף. אני חושב שההעדפה של גוגל והנטיה לדרג אתרים גדולים נובעת מרצון המשתמשים וחווית משתמש גבוהה יותר. אריק שמידט, מנכ"ל גוגל, הרי אמר בעצמו מס' פעמים כי הרשת מוצפת במידע שגוי או מטעה והפתרון לכך הוא המותגים הגדולים. כמו בכל דבר בחיים צריך להגדיר כמה מונחים לפני שדנים בהם, במקרה הזה המונח המתבקש הוא "מותג גדול". מהו מותג גדול? האם זה אומר שאם אתה מותג אז בהכרח אתה אמין, סמכותי או גוף שאפשר לסמוך עליו? האם ארגון פשע נחשב ל"מותג" בתחומו? ואם כן האם הוא מייצג סמכות כלפי הציבור? בדיוק. אני חושב שזו בדיוק הבעיה איתה מתמודדים כרגע גוגל, זיהוי מותג זה דבר אחד, זיהוי מותג אמין, סמכותי ולא כזה שמנצל את כוחו לרעה זה דבר אחר. כמובן שיש אתרים גדולים שמנצלים לרעה את כוחם, גם לזה יגיע פתרון. גוגל משנים את תוצאות החיפוש, מצמצמים את שטח הנדל"ן השייך לחברות קטנות עוד ועוד, נותנים עדיפות לרשתות חברתיות (גם בתוך זה יש אפליה) ואפילו לאחרונה שינו שוב והגדילו את שטח סרטוני הוידאו בתוצאות החיפוש. ברור לכולם שחשיבות גוגל+ בכל הקשור לקידום מקומי (בארה"ב) גבוהה ונותנת יתרון כל פני פרמטרים אחרים וכו'. גוגל הוא גוף מסחרי, ככזה הוא יעשה הכל על מנת לספק או לפחות לנסות לספק את התוצאות המדוייקות ביותר שהוא יכול, או אם להתנסח בצורה מדוייקת יותר, לספק את התוצאות סביבן יש עניין גדול יותר. המשתמשים הם אלו הקובעים בסופו של דבר את תוצאות החיפוש ולא גוגל. אני לא רוצה להיכנס כאן לעומקו של נושא אחר אבל הרבה אנשים, כולל אני בתקופה מסויימת, מבלבלים בין סיבתיות ומתאם. מכאן גם נובעת לדעתי הטעות או הדיון האינסופי האם סיגנלים חברתיים לבדם תורמים לדירוג האתר. המשתמשים, בהתנהגותם הפיזית, הכוונה שגוררת אחריה פעולה אקטיבית כמו קישור לפוסט אהוב, הזכרתו במקומות אחרים וכו' עוזרים לגוגל להבין ולאותו אתר להיות מדורג (בזכות הקישורים שנוצרו דרך המשתמשים) שמודבר כאן במשהו מעניין או רלוונטי. שוב גם כאן כמו בכל דבר יש מניפולציות וגליצ'ים של המערכת. מי שבחן את תחום התיירות בארץ בטח שם לב שמאז שאתר בוקינג נכנס לישראל, הוא מדורג על כל ביטוי אפשרי כמעט, במקומות הראשונים, רוב הדפים אף ללא קישורים כלל, מדוע? בוקינג בדומה לאקספדיה, שמו את המשתמש בראש הפירמידה ןבזכות ביקורות אמיתיות, כמעט ללא ביקורות שיקריות או מזוייפות יצרו ערך עצום למשתמש. אקספדיה אפילו מתחילה לעקוף את Tripadvisor האגדית רק בזכות ערך זה. עכשיו לפני שכולם מביעים תסכול על זה שאתר גדול, מותג, רק נכנס לארץ וכבר הוא מדורג מעל כל האתרים הוותיקים וכל צווחות ה"זה לא פייר", מישהו חושב שיש אתר אחד בארץ היום שיכול לספק לנו כגולשים חלופה הולמת? מבלי להיכנס לשמות, הרוב המכריע של אתרי התיירות או הצימרים בארץ, מדורגים על ביטויים אך לא תמיד מספקים תמורה או דף רלוונטי, בטח ובטח לא המלצות גולשים אמיתיות. גוגל הבין מהר מאוד, באמצעותינו, שבוקינג מספק ערך שהמשתמשים בארץ מקבלים רק אצלו ולכן הפתרון בצורת מותג, אמין, גדול, המספק מחירים נוחים, שירות לקוחות מקצועי ומידע על ביקורות גולשים בצורה אמינה, הוא הוא הפתרון. למרות שמירב נסיוני מגיע מנישות מאוד תחרותיות ומחברות גדולות שם כסף לא בדיוק מהווה מגבלה, אני יודע איך די בקלות אפשר לדרג דף חדש גבוה, ולו רק בזכות מערכת קישורים פנימיים יעילה. כיוון שבעיה זו עולה שוב ושוב, הקושי של חברות קטנות להתברג גבוה, המלצתי היא פשוט לא להילחם בזה, תזרמו עם זה ותנצלו זאת לטובתכם. גוגל נותנים העדפה ברורה לרשתות חברתיות? תפרסמו את הפוסט שלכם שם ותאפשרו לו להופיע גבוהה בזכות זה, תהיו פעילים בפורומים, תענו על שאלות של משתמשים, תהיו יותא פעילים בשיחות בלינקדין, חלק מכל זה ישתלם לכם, תנועה וחשיפה תגיע אליכם אומנם לא בזכות חשיפה ישירה, אלא עקיפה אבל בסופו של יום עם מיקומים לא הולכים אל הבנק, אלא עם המרות וזה לא משנה מהיכן הם יגיעו.

 15. בן אורן

  אני מתנצל על האורך 🙂

 16. עמית, לעובדה שכולם מוצאים מגמה של השתלטות מותגים בצמרת תוצאות החיפוש יש הסבר פשוט, שלא טרחת להפריך: לאותם ביטויי חיפוש גוגל כבר החליף (!) את שיטת הדירוג על פי תכונות הדפים המקשרים בשיטת הדירוג החדשה, על פי רמת שביעות הרצון היחסית של אוכלוסיות המבקרים, שיוצרת, לאור הנתונים שהצגת, יתרון בולט למותגים מוכרים.

 17. תלוי איך להסתכל.
  בעצם אתה אומר ש"מותגים קנו פסיכולוגית את גוגל" ואני רואה את זה אחרת – מדד האמיניות.
  מותגים הם אמינים ומבוקשים יותר, הם ותיקים ואינם צריכים להוכיח את אמינותם ואת עניין הציבור בהם.
  לעומת זאת האתרים של עסקים הקטנים עוד לא כל כך רכשו אמינות ומשום כך גוגל יכדרר אותם לכל הכיוונים בלי אבחנה, עד שירכשו מדד גבוה באמון הציבור. יש פתגם טוב ששמעתי מידידי עורך דין מצליח:
  "חצי מהחיים אתה עובד בשביל השם שלך, ועוד חצי החיים השם שלך עובד בשבילך". כנראה שהמותגים כבר עברו את החצי הראשון של החיים… :)))

  ציינת נקודה אחת שיכולה להוכיח את דבריי – לקוח מחפש קודם את הקרוב אליו. זאת לא בגלל העצלנות אלא בגלל שהקרוב יותר הוא נתפס כאמין יותר.

  • אברהם,

   א. אם הדף שאתה מקדם מוצג במקום 4 בגוגל, לא גוגל (!) הוא שקבע שהוא יהיה במקום 4, ולא במקום 3 או 5 (למעט מקרה של ענישה ידנית או אלגוריתמית).

   ב. אם גוגל מודד את מידת האמינות שתוצאות החיפוש רכשהו בקרב ציבור המבקרים, אז סביר מאד להניח שגוגל כבר זנח את שיטת הדירוג על פי תכונות הדפים המקשרים ואימץ במקומה שיטת דירוג על פי רמת שביעות הרצון היחסית של אוכלוסיית המבקרים.

 18. זהיתי התפתחות בפרשת גו דדי. שימו לב למשהו מעניין. זוכרים את העמוד עליו עמית דיבר (או יותר נכון תירגם) של גו דדי שהיה בעמוד ראשון תחת הביטוי – "Secure servers".
  אם תקלידו עכשיו בגוגל של ארה"ב – "Secure servers" לא תמצאו את העמוד הפנימי של גו דדי בעמוד ראשון (הוא עף לעמוד 2):
  https://www.google.com/search?q=Secure+servers&pws=0&gl=US

  אם תקלידו את הביטוי בUK, כן תמצאו:
  https://www.google.co.uk/search?q=Secure+servers&pws=0&gl=UK

  כשתמצאו את העמוד, לפני שתלחצו עליו, שים לב טוב לכל כתובת ה-URL שלו:
  http://www.godaddy.com/ssl/ssl-certificates.aspx

  זה העמוד המקורי עליו "גו דדי" עשו את קמובינת המאניפולציה על גוגל כדאי להיות בעמוד ראשון.
  זה גם העמוד שהצליח לסחוט – 5,486,348 קישורים (רק העמוד) באמצעות הקומבינה.

  אם תנסו לגשת לעמוד הזה תקבלו הפנית 301 לעמוד החדש שהם בנו:
  http://www.godaddy.com/ssl/ssl-certificates-new2.aspx

  העמוד הזה חדש חדש טרי מהתנור. עלה לאוויר כנראה אתמול-שלשום.
  כנראה שהעמוד הזה הוא זה שגם יצליח לעלות לעמוד הראשון גם אחרי שגוגל יסרקו ויאנדקסו מחדש את העמוד החדש. סיבה ראשית? הוא מקבל את כל הכח של העמוד הישן ב-301 (אולי לא את כל הכח, אבל את המרבית).

  עכשיו נשאלת השאלה – למה גו דדי שינו את העמוד הסופר מקודם הזה?
  אופציה א' (והפחות סבירה) – גוגל עלו עליהם והענישו. הבעיה עם האופציה הזו, היא שאם גוגל באמת היו מענישים אותם על המעשה, הם לא היו מחליפים את העמוד המקורי ומבצעים הפניית 301. יש כאן עדין מאניפולציה. כמוכן, למה העמוד הזה עדין בעמוד 1 בגוגל UK?

  אופציה ב' – טכניקה חדשה:
  להרים מאוד גבוה את העמוד במאניפולציות שעוברות את הנחיות האיכות של גוגל, ומהר לפני שגוגל מספיק להבין מה קורה (כי לוקח זמן לבדוק דברים לעומק) להחליף את העמוד המקורי בחדש, ולהפנות את כל הכח אליו. מכיוון שגם מי שיבדוק כרגע את העמוד החדש בכלים כמו מאג'סטיק – יראה רק 4 קישורים לעמוד החדש הזה, לכן יתקשה לדווח לגוגל על הנעשה.

  • עמית אדלר

   דניאל, שאפו על חדות העין ותשומת הלב! שווה לעקוב אחרי זה.

  • אני רואה את העמוד המדובר במקום 16.
   יכול להיות ש godaddy לא כל כך הצליחו בסופו של דבר? דניאל,לא אמרת שהוא בעמוד הראשון על הביטוי Secure servers ?
   או שאני מפספס משהו…

 19. תקשיב עמית – אחד המאמרים 🙂 ממש נהנתי מהכתיבה ובמיוחד מהצורה בה חילקת את הנושאים לפי זמנים ורק אז השלמת את התהליכים בין אותן אבני דרך נוסטלגיות… לגבי הנושא הנידון במאמר… אני אישית חושב שהדיון עקר מיסודו, כולנו היינו רוצים (ברמה האנושית) לחשוב שמדובר באנשים בשר ודם אבל מדובר בעסקים, רוצה לומר – מדובר בכסף.

  גוגל מעולם לא כיוונה עצמה לעבודה עם עסקים קטנים, התופעות הקטנות האלו שאנחנו רואים בשנים האחרונות כאילו גוגל מתעניינת בכל עסק בפינת רחוב אי שם בעולם הם יח"צ מתוקשר היטב ואין ממש מאחורי הרעיון.

  לא איכפת לגוגל שתדפוק את המנוע ותריץ תוצאות ותעקוף את כל חיות העולם – רק אל תדבר על זה ואל תצהיר על זה בשום מקום כתוב באינטרנט והכל יהיה בסדר…

  מעולם לא היה מקום לעסקים קטנים ברשת, יש והיה ויהיה מקום ל"מותגים מקומים" ברשת 🙂

  • Aviv Ze'elim, אני ממליץ לך ולכל שאר מקדמי האתרים לתרגל המנעות מהפיתוי להסביר לציבור, אחרי מאמץ אינטלקטואלי של 60 שניות, מה היא המדיניות הסמויה של הנהלת חברת גוגל.

   מאידך, די ב-6 שניות מחשבה כדי להפריך את מרבית ה"הסברים" הללו. כך למשל, אריאל הוכשטדט שימש במשך ארבע וחצי שנים כמדומני, כמנהל הסימולטני של השיווק של חברת גוגל לעסקים קטנים ובינוניים בישראל, יוון ודרום אפריקה. השיווק לעסקים גדולים מנוהל על ידי מנהל שיווק אחר. וכפי שהנהלת חברת גוגל גילתה מזה 10 שנים לפחות, אין קיום למודעות האדוורדס ללא עבודה על שיפור מתמיד של איכות תוצאות החיפוש האורגניות.

 20. פוסט מושקע בהחלט.
  מה שכן, יש לי תחושה שהדברים האלה מקוטלגים בגוגל לפי נישות.
  בהימורים ופורנו זה ייראה קצת אחרת מאשר בקבוצות ספורט לדוגמא.

  סתם נקודה למחשבה.

  • אבי קליין, ידידי בן אורן, וכל מי שהתפעל מעצם ההשקעה בכתיבת הפוסט של עמית אדלר וטרח לומר זאת בתגובה, אני לא מבין אתכם!

   מה, אתם מצפים מפבל ישראלסקי לפרסם פה פוסטים שלא הושקע בהם זמן, שכל ומאמץ אינלקטואלי להפיק פיסת ידע חדש? ומה יש לברך את המחבר על עצם המאמץ, כאלו הוא לוקה בפיגור שכלי או לומד ללכת מחדש עם פרוטזות במקום רגליים?

   לאחר שהמחבר עשה את המאמץ, שהוא לחלוטין מובן מאליו, הדרך היעילה היחידה להביע הערכה למחבר, היא להרחיב ולהעמיק את מה שהוא התחיל באמצעות חשיפת הטעויות והנימוקים החלשים, ולהרחיב בכך את הידע המקצועי הפומבי! ומאחר ומדובר בתחום שבו אי-הודאות קרובה ל-100, זאת גם הדרך לצמצם ולו במעט את אי-הודאות.

   עלה על דעתי הבוקר, שעם התגברות רמת התחרותיות על מרבית ביטויי החיפוש המניבים כניסות ומכירות, ו-300 מקדמי אתרים מתאמצים כבר להשחיל 300 תוצאות חיפוש לתוך, נניח, כל עשרת המקומות העליונים, אזי רק עשרה מהם יצליחו ו-290 ייכשלו בהכרח. משמע, עשרה מקדמי אתרים יקבלו שכר גם על המאמץ וגם על ההצלחה, בעוד ש-290 יקבלו שכר רק על עצם המאמץ. זו אולי הסיבה לריבוי התגובות שאין בהן כל תוכן, מלבד ברכות על המאמץ, ואין בהן כל תועלת ותרומה להרחבת והעמקת הידע המקצועי הפומבי.

   הסבהר אפשרי נוסף הוא שהמברכים, שאינם מתייחסים לתוכן הספציפי של הפוסט בתוך התגובה, תופסים את הפוסט כרשימת טיפים לביצוע, שהנימוס מחייב להודות לספק הטיפים על המתנה. וכמו שהמשל אומר, אין לבחון את שיניו של סוס שקיבלת במתנה.

   • המשך:
    למדתי השבוע מעמיתנו מנשה אברמוב שריבוי תגובות חלולות (פוסט מעניין מאוד! למדתי ממנו הרבה… תודה על הפוסט הנפלא) לפוסטים המתפרסמים פה (או למדור ה"חדשות" השבועי בעריכת איתי ברנר) מפעיל את האלגוריתם של גוגל שמחפש תגובות סתמיות ש"נכתבו" על ידי רובוטים לשתילת קישורים (http://www.seoforums.co.il/threads/35120-עזרה-%20מחפש%20עזרה%20לקידום%20הפורום%20שלי).

    אם כי אי-אפשר לשתול פה קישורים מחתימה (או שהם נמחקים ידנית על ידי העורך), אני תוהה האם זאת הסיבה לנפילה במיקומים של AskPavel מהמקום הראשון לביטוי "קידום אתרים", שבו הוא החזיק ברציפות כ-3-4 שנים, למקום הרביעי כיום.

 21. בזמן שעמית העלה את הפוסט הזה (04.02.2014) גו דדי היו בעמוד ראשון ב2 הביטויים הללו:
  ssl certificate / Secure servers
  כרגע ב2 הביטויים הללו בארה"ב העמוד של גו דדי בעמוד 2.
  ב2 הביטויים הללו באנגליה הוא עדין מקום 1. את העמוד החדש הזה הם הרימו יום-יומיים לפני שכתבתי את התגובה. גוגל עוד לא הספיק לקרוא ולאנדקס את העמוד החדש. כפי שניתן לראות בקאש:
  http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:_BiZVPAyALoJ:www.godaddy.com/ssl/ssl-certificates.aspx+&cd=14&hl=en&ct=clnk&gl=us

  זה כל הפרטים שאני יודע כרגע. נשאר רק לחכות ולראות מה יקרה מכאן.

 22. אחלה פוסט, תודה רבה עמית למדתי והחכמתי. הקידום האורגני באמת לא מתאים לכל עסק והבעיה שיש מקדמי אתרים שמנסים לדחוף את הקידום האורגני למרות שהם יודעים שהלקוח שלהם לא יהיה מרוצה וישאר איתם רק לתקופה קצרה. הבעיה שאני נתקל ביותר ויותר לקוחות שאומרים לי "ניסיתי לפרסם את האתר באינטרנט ולא החזרתי את ההשקעה אז אני לא מעוניין לנסות שוב" הם לא מבינים שאינטרנט זו מילה גדולה, ממש כמו שהם חושבים לפעמים שאם אנחנו מבינים באינטרנט אז אנחנו גם יודעים לתקן מחשבים.. אינטרנט זה לא רק קידום אורגני אלא יש עוד המון אפיקי פרסום שכן יכולים להשתלם להם. לגבי השיטה שהצעת על בניית רשת אתרים אני מסכים איתך לגמריי והצלחתי לקדם בצורה הזו, הבעיה שיש צורך בהמון השקעה ושעות עבודה וצריך תקציב גדול מאוד מה שלא אפשרי להציע לעסקים קטנים או בינוניים. התגובה של בן גם מחדדת את הרעיון וכנראה שבסופו של דבר כולנו נעבוד על קידום אורגני רק מול החברות הגדולות.. שוב תודה על הפוסט הנפלא

  • Razi Interactive, הקידום האורגני כן מתאים (!) לכל עסק, קטן או בינוני או ענק, בתנאי ששוק היעד שלו משתמש במנועי החיפוש. אבל הקידום האורגני לא מתאים לראש של כל בעל עסק (!).

   בעלי העסקים מתקשים למשל להבין שאם 300 מקדמי אתרים מתאמצים להשחיל 300 תוצאות חיפוש לתוך עשרת תוצאות החיפוש העליונות, רק עשרה מהם יצליחו ו-290 ייכשלו בהכרח. זו הסיבה שקידום אורגני מתאים רק לבעל עסק שנחוש להצליח בכל מחיר (והמקום הראשון בגוגל יחזיר לו את ההשקעה בתוספת רווח נאה) בעוד שמי שבחרו הצעת מחיר לקידום האתר כמו שבוחרים הצעת מחיר לצביעת המשרד, ואלה כמעט כולם, אינם קונים די עבודת קידום כדי להמנע מכישלון.

   זה לא נכון לומר שבקידום האורגני יש צורך בתקציבים גדולים. מה שנכון הוא שיש צורך בתקציב שגודלו איננו ידוע מראש (!), ולכן כל הצעת מחיר היא פיקציה שמותאמת לראש המיושן של בעלי העסקים שלא מבינים איך אפשר להתחייב למחיר שאינו ידוע מראש.
   אבל אם 299 המתחרים אינם קונים די עבודת קידום כדי להיות במקום הראשון, די בתוספת קטנה כדי לגבור על כולם. זה ככה גם באדוורדס ובכל ערוצי השיווק באינטרנט שאתה מציין, מה עוד שעם בריחת מקדמי האתרים מהקידום האורגני, תמצא אותם עכשיו כמתחרים גם שם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *