מכות בין פייסבוק ויוטיוב – צוקי אפילו לא מזיע

מכירים את זה שאתם מעלים סרטון לפייסבוק – הסרטון מקבל מאות צפיות ועשרות תגובות אבל כשאתם מעלים קישור לסרטון ביוטיוב בפייסבוק אתם שומעים צרצרים צוחקים עליכם? מעולה, אז זה עבורכם.

אחרי שתקראו את הפוסט הזה, יקרה אחד משני הדברים הבאים:

 1. תתחילו להעלות את כל הסרטונים שלכם או של העסק שלכם לפייסבוק
 2. תלכו להפגין בכיכר רבין עם כל מי שחושב כמוכם נגד פייסבוק

אז קודם כל תרגעו ותישארו מתחת לשמיכה, יש לי הרגשה שלא משנה איך אסביר את זה, אתם לא תתכננו כל כך מהר הפגנה נגד צוקי וחבריו, לא כי אתם לא תבינו ותכאבו עם יוטיוב, אלא כי זה רק נותן לנו דחיפה לעשות שיווק טוב יותר.

אם תסתכלו קצת על הפיד שלכם לאחרונה, הוא מפוצץ בסרטונים של פייסבוק, שזה סבבה ומצחיק ומגניב והכל טוב, אבל הבעיה היא אחרת, שמי שמעלה את הסרטונים – לא באמת בעל הסרטון. זאת אומרת, שהוא מנסה להרוויח.. לייקים.. צפיות.. לא משהו מיוחד, הרי אחרי הכל חוץ מקצת טיפוח האגו, לא באמת יוצא לכם כלום מזה שהעלתם סרטון לפייסבוק. ושלא תטעו, אתם לא רואים אותם במקרה, צוקרברג אמר במפורש, מאז 2015 במיוחד, סרטונים הפכו להיות אצלנו בראש סדר העדיפויות.

איך זה משפיע בפועל?

אתן דוגמא מעצמי כדי שלא תחשבו שהנתונים מופרכים:

שמוליק (שם לא בדוי) שילם לאנימטור 4000 ש”ח על מנת לייצר סרטון אנימציה וויראלי, יופי לו. הסרטון עלה לסטטוסים מצייצים, יופי להם. בעקבות החשיפה הירודה של פייסבוק, אבי לן (מנכ”ל סטטוסים מצייצים, שהיה) עזר לי להגיע לקהל רחב יותר והעלה את הסרטון ישירות לפייסבוק. יופי לכולנו, הסרטון הגיע ל-300,000 צפיות לפי הספירה של פייסבוק, שבתכלס יכול להיות גם חצי מזה.

אם פייסבוק היו נותנים את החשיפה המגיעה לי והסרטון של יוטיוב היה בעצם מגיע ל 300,000 צפיות, הייתי מרוויח כ- 300$, נכון, זה לא היה מכסה את האנימטור אבל היי, לפחות הייתי עושה כסף ממשהו שבסך הכל עשיתי בשביל ה”פאן”

*אם מישהו לא יודע למה הייתי מרוויח את הסכום שציינתי, זה כי ה-RPM (Revenue Per Millennium) ביוטיוב הוא כדולר אחד לכל אלף צפיות

דוגמא שאולי אתם יותר מכירים, אחד הסרטונים שהיו בפייסבוק ורצו וויראלית תוך שעות, היה הסרטון של כמה חבר’ה שנקראים “סטודיו סי” (בהחלט לא רשת חדרי הכושר) שמתאמצים ומפיקים בצורה מדהימה ואף יקרה עד מאוד, הסרטון היה על שוער שעומד בשער בזמן פנדלים ומקבל חבטות עד מוות, מצחיק עד מוות, אם אתם לא מכירים:

הסרטון הזה קיבל ביוטיוב כמעט 20,000,000 צפיות! מטורף לגמרי, הבעיה התחילה כשאיזה מישהו, רנדומלי לחלוטין (כי הרי אין לו שום USER ID שאומר אחרת) העלה את הסרטון והגיע ל60,000,000 צפיות! מדהים לא? ברור, אבל מי הרוויח מזה חוץ מהגולש התמים שבסך הכל רצה לשתף סרטון מצחיק בין חברים? הרי אותו אנחנו מבינים, וזה שהעלה זה בסך הכל מובן גם, כי זה לא שהוא מקבל משהו חוץ מליטופי אגו עם לייקים, שיתופים ועוד עוקבים אפילו.

את פייסבוק, אלו שאמורים לייצג את ההורים הכעוסים שלא אמורים לתת לילד שלהם לגנוב אופניים, אותם אנחנו צריכים להאשים, אבל למה שיהיה להם אכפת? אני אגיד לכם למה זה לא מעניין אותם, כי כשאני העלתי סרטון (ראו בתמונת המסך הבאה) בלית ברירה ישירות לפייסבוק בעקבות אחוזי החשיפה כמובן, נחשו מה מופיע בצד? מנוע הפרסום של פייסבוק, אתם יודעים, זה שממנו הם חיים כיום.

מודעות פייסבוק

למה זה מעצבן גם את אנשי המשכורות ביוטיוב?

בפייסבוק אוהבים לעשות “SHARE” לכל מיני סרטונים מצחיקים, זה מעולה, אבל בגלל החשיפה ובלה בלה.. אנשים עושים שיתופים אך ורק לסרטונים של פייסבוק, לדוגמא, אם עכשיו אני אעלה סרטון מצחיק שכולל בתוכו קטע מתוך “ארץ נהדרת” אין בכלל אכיפה כי אחרי הכל, אין שום “USER ID” שאומר שזה לא שלי, אין שום רישום של זכויות יוצרים, מה שאומר, אני יכול “לגנוב” צפיות לכל מי שרק ארצה, והכי גרוע? שבפייסבוק, בסרטונים, בצד, עדיין יש פרסומות – של פייסבוק! זאת אומרת, הם לא משנים כלום כי אחרי הכל, הסרטונים האלה שמקבלים כל כך הרבה חשיפה, בסופו של דבר מביאים להם הרבה יותר מקום לפרסומות. ביוטיוב אנשי גוגל משלמים כסף טוב מאוד למעלי הסרטונים, ומה קורה בסוף?

אז למי זה טוב בתכלס?

יש את הקונפליקט החדש הזה שגורם להרבה מאוד מוזיקאים לחשוב “אם אעלה את זה לפייסבוק, אראה מספר צפיות מעורפל ולא בטוח, אצטרך לכתוב לאנשים שיפעילו את זה ב-HD אחרת הם יראה את הסרטון עם ליפסינק באיחור ובצורה מטושטשת” אבל (כן כן, יש חת’כת אבל) אגיע להרבה יותר אנשים מאשר אגיע עם קישור ליוטיוב, כי אין מה לעשות, פייסבוק החליטו לתת פייט רציני וכואב מול יוטיוב, ברגע שתשימו קישור ליוטיוב (או בתכלס לכל אתר חיצוני) החשיפה תרד בצורה משמעותית עד כאב.

נו שמול, קיצר, מה עושים?

בין אם אתה מוזיקאי או בעל עסק שנותן טיפים בוידאו, קח עצה שלא תחזור פעמיים (מה לעשות, אני אוהב לשמור את הטיפים שלי רק לתלמידים שלי) תעלה סרטון ליוטיוב ותעלה גם לפייסבוק, איך? פשוט מאוד, הרי כבר השקעת בסרטון / קליפ, ליוטיוב תעלה את הסרטון המלא בעוד שלפייסבוק תעלה טיזר או פרומו.

תעלה לפייסבוק את הטיזר ותכתוב שבתגובה הראשונה יש את ההמשך, כך גם תגיע לקהל גדול יותר וגם תצליח לפתות אותם עוד יותר ממה שתכננתת בסטטוס בלבד.

פייסבוק הולכים להמשיך ולנגוס ליוטיוב בהכנסות ובגולשים, אנחנו יכולים או להסתכל מהצד עם חבילת פופקורן ולהפיק לקחים או ללכת להפגין בכיכר רבין עם כמותכם, משום מה, יש לי הרגשה שאתם הולכים עכשיו לכיוון המיקרו.

עדכון (11.03.15): המלחמה בין פייסבוק ליוטיוב הרעידה כמה קירות בפייסבוק (אני לא מאמין גדול במקריות) ועכשיו, כשמעלים סרטון לפייסבוק, צצה ההודעה הבאה:
הודעה מפייסבוק
האם זה אומר שפייסבוק מתכוונים להתחיל להפעיל userid? מעניין, נתעדכן בהמשך.

*לסרטון הוויראלי המסכן שצבר רק 27,000 צפיות ביוטיוב (בעוד שבפייסבוק 300,000):

אגב, הוא סרטון המשך לראשון שעשיתי, שבמפתיע, הגיע לחצי מיליון צפיות ביוטיוב ב-2014 כשהעליתי את זה ישירות אך ורק ליוטיוב ושיתפתי את הלינק דרך פייסבוק. לא יודע אם צירוף מקרים, מיליונר, אני לא אהיה מזה.

הסרטון הראשון:

הסרטון שהאיר את עיניי מאת דרל איבס (תותח יוטיוב אמריקאי):

אודות שמוליק דורינבאום

שמוליק דורינבאום
שמוליק דורינבאום, מקדם אתרים כבר מעל לעשור תחת השם "שמול". יזם, כותב, מוזיקאי וכמובן, מקדם אתרים מנוסה, מתמחה גם בייעוץ ובניית אסטרטגיות שיווקיות לעסקים ומרצה בקורס ה-SEO המלא בהאקר יו. האתר האישי שלי: Shmul.co.il

18 תגובות

 1. תמיר אורון
  תמיר אורון

  שמוליק אחלה פוסט!
  2 שאלות:
  1. ראיתי שיש דפים שהאדמינים שלהם מוסיפים את הקישור כתגובה לפוסט. האם לדעתך זה תורם להגדלת ה- Reach?
  האם לדעתך זה פוגע ב- Reach? (כי כמה אנשים באמת מסתכלים בתגובות?)
  2. ראיתי אדמינים שטוענים שתמונה עם עיגול באדום מסומן בתוכה מגדילה את החשיפה. האם לדעתך יש אמת בדבר או שזה קישקוש..?

  • שמוליק דורינבאום

   תודה תמיר!

   1. בדיוק, זה בעצם הפתרון המאולתר של אנשים בפייסבוק, לכתוב בפוסט “הקישור בתגובה הראשונה” וברגע שכתוב, אנשים מסתקרנים לראות מה כתוב, תמיד יסתכלו בתגובה הראשונה אם זה כתוב 🙂

   2. קשקוש. כל תמונה היא חשיפה טובה יותר מסטטוס, השאלה מה יש בתמונה, משהו בנאלי או משהו מעניין. טיזינג זה הכל

 2. יש עוד הבדל אני חושב,
  על סרטוני פייסבוק יש auto play כך שגם אם אני רץ על הפיד אני נספר, (אף אחד גם לא יודע האם אני רץ באותו היום כמה פעמים על הפיד, כמה פעמים סופרים אותי)
  ביוטיוב הספירה היא יותר “נכונה” – רק על מה שלחצתי אני ניספר.

  • שמוליק דורינבאום

   יוסי, קודם כל ברור שאתה צודק והצפייה האוטומטית הזו בהחלט נספרת לפי ה”שמועות” אבל גם ביוטיוב, תרענן את העמוד – וספירה נוספת נספרת בהרבה מאוד מהמקרים, אז רק בגלל שזה גוגל לא אומר שיש “יוניקס”

 3. תודה על הפוסט שמוליק.
  חשוב להבין את ההבדלים ואת הסיבוב שפייסבוק עושים על כולנו (גורמים לגולשים להוציא כסף על בוסט לסרטון במקום לשלם לגולשים כסף)

  • שמוליק דורינבאום

   תודה עידן,
   בדיוק זו הבעיה בתכלס.
   פייסבוק עושים כמה שיותר בשביל להוציא מהגולש הפשוט את מקסימום הטראפיק שאפשר להוציא..

 4. לדעתי פייסבוק ממש מגזימים עם כל ההתנהלות שלהם בהקשר של פרסום וחשיפה. דבר ראשון עלויות הפרסום הממומן הוכפלו, ובנוסף לכל מה שרשמת פה, מי שמפסיק קמפיין ממומן, מהר מאוד מוצא את עצמו “מוקצה” בלי חשיפה טבעית בכלל, עם חשיפה טבעית לארבעה אנשים בערך. מה שאומר שכבר אין לך דרך להגיע לקהל יעד ללא פרסום בתשלום. עם כל הכבוד לתוכן איכותי. כמובן שאם כבר יש לך קהל נאמן אז המצב שונה, אבל בשביל להגיע לשם צריך להתחיל עם איזשהי חשיפה. אני אישית חושב שדווקא ההתנהגות הזו היא העקב אכילס שלהם, כי בקצב הזה, ברגע שיהיו פלטפורמות מתחרות עם כמות אפילו רק “סבירה” של קהל יעד למפרסמים כולם יברחו מהם, ואולי כבר יש בריחה.

 5. זה צריך להיות חתיכת סרטון מדהים כדי שמישהו יצפה בפרומו בפייסבוק ויתלהב מספיק כדי ללחוץ על הלינק בתגובה הראשונה ולצפות בסרטון המלא ביוטיוב. אולי כבר עדיף להעלות את שני הסרטונים המלאים ליוטיוב וגם לפייסבוק?

  • שמוליק דורינבאום

   סבטלנה, אני בדרך כלל הייתי מסכים איתך אבל גיליתי יותר ויותר שאנשים פשוט מאוד מסתקרנים, בגלל זה בדיוק גם זמן השהייה בהרבה מאוד אתרים התארך רק בזכות סרטון ולא תמיד משנה מה יש בו כמו העובדה שאנשים ישר לוחצים פליי.

   לגבי העלאת שני סרטונים, לא מאמין שזה נכון כי זה בדיוק מה שקורה היום ועם מה שאנשים עושים, מה שיוצא זה שאין שום טעם מבחינת הגולש לראות את זה ביוטיוב (למרות שכולם כותבים ששם יש איכות טובה יותר) וכל התגובות והשיתופים מתרחשים אך ורק על הסרטון שבפייסבוק לצערנו.

 6. תודה רבה שמוליק !

 7. מידע חשוב וכתוב נהדר. תודה רבה!

 8. שמוליק אחלה כתבה!
  לי אישית יש אתר סרטונים, שהוא חוץ-פיסבוק.
  לאחרונה אני נתקל בקשייים להעלות פוסט+קישור חיצוני לאתר שלי בפיסבוק (קבוצות ופרופיל אישי)
  איך ניתן לפתור דבר כזה?

  • שמוליק דורינבאום

   תודה יוגב,

   האמת שעל זה בדיוק דיברתי, הרבה אתרים שכאלו הפסידו טראפיק בגלל אחוז החשיפה הנוראי של פייסבוק לאתרים חיצוניים, כמו שכתבתי, יש לך אחת משתי האפשרויות:

   1. להעלות תמונה שתיצור עניין (אישה יפה / גבר מועד / כלב מחייך וכו’..) ובתגובה הראשונה תציג קישור (או אפילו בתוך הפוסט עצמו תציג קישור goo.gl אבל רק אחרי שתשים את התמונה

   2. להעלות סרטון קצר מתוך הסרטון הארוך ישירות לפייסבוק ולכתוב “לסרטון המלא היכנסו לקישור בתגובה הראשונה / ללינק המצ”ב

   מקווה שהועלתי 🙂
   בהצלחה!

 9. הי שמוליק, אחלה פוסט, תודה!
  יש לי שאלה אחת, בוא נגיד שהעליתי פרומו או תמונה טיזר בפייסבוק ושמתי קישור ליוטיוב בתגובה הראשונה. ברגע שמישהו יעשה שייר לפוסט שלי, לא יהיה ניתן לראות את הלינק ליוטיוב וככה אני בעצם מפספס את המטרה המקורית של להביא אנשים ליוטיוב.
  איך אפשר לפתור את זה?
  תודה מראש!

  • שמוליק דורינבאום

   אחד הדברים הטובים בשיתופים זה, כשמישהו מקליק על הסרטון הטיזר שלך לראות אותו, הוא בעצם נחשף גם לכל התגובות, אתה יכול תמיד גם לכתוב בסוף הטיזר “חפשו “שם הקטע” ביוטיוב לקטע המלא”. זה עבד לי מעולה בכמה סרטונים כאלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *