מנוע החיפוש Cuil נסגר סופית

cuilמנוע החיפוש Cuil (מבוטא כמו המילה "cool") אשר הוקם על ידי חבורה של פורשי גוגל ביולי 2008 נסגר סופית לפני ימים ספורים ב-17 לספטמבר.  ב – TechCrunch מדווחים כי ניסיון הרכישה האחרון נכשל ביום רביעי שעבר. על פי מקורות לא רשמיים, נראה כי לעובדים נאמר "ללכת הביתה ולשכוח מתשלום המשכורת"… כחמש שעות לאחר עזיבת העובדים נותקו שרתי החברה ומנוע החיפוש למעשה נפרד סופית מן הרשת.

Cuil היה מנוע חיפוש אשר מפתחיו התגאו בכך שהוא כולל את האינדקס הגדול ביותר. הוא אף זכה בתארים שונים כדוגמת הסטארטפ המבטיח של 2008 לפי ביזנסוויק, בעיקר עקב המשקיעים הרבים שהצליח לגייס.

מעבר להצגת תוצאות ארוכות יותר מרוב מנועי החיפוש האחרים, אחד הפרויקטים היותר מעניינים של Cuil עסק ביצירת מאמרים אינציקלופדים בצורה אוטומטית מדפים של אתרים שונים. אחת המטרות של הפרויקט הייתה להפחית את כמות התוכן הכפול ברשת, צרה אשר מדירה את שנתם של אלגוריתמיקאים רבים בתחום החיפוש עד היום.

תלונות רבות כנגד Cuil טענו כי האינדקס הנרחב בא על חשבון רלוונטיות התוצאות והשימוש הרב בתמונות גורם לא פעם למצבים מביכים בהם עלולים להיחשף תכנים פונוגרפים כבר בתוך דפי התוצאות. במקרים אחרים דווח כי התמונות לצד האתרים פשוט אינן רלוונטיות אליהם.

סגירתו של Cuil מגיעה מספר שבועות לאחר איחוד הכוחות בין יאהו לבינג, ואולי מדובר בהוכחה נוספת לכך ששוק מנועי החיפוש נעשה ריכוזי ומסוכן יותר עבור חברות קטנות. גם חברות צומחות וצעירות יחסית כגון פייסבוק מעדיפות לעיתים להשתמש במנוע חיפוש חיצוני (לפחות ברמת המנוע), עובדה המקשה על חברות קטנות יותר להציג תחרות של ממש או ליצור שיתופי פעולה אפקטיבים דיים.

אודות איתי ברנר

איתי ברנר
העורך הראשי של מדור החדשות באתר AskPavel בו מדי שבוע מתפרסמות הידיעות האחרונות מעולם השיווק באינטרנט. עורך וכותב תוכן עצמאי, בין היתר הקים את Web Wiz המספקת פתרונות כתיבת תכנים וניהול תוכן.

4 תגובות

 1. חבל חבל מאוד. לא נראית אף אלטרנטיבה אמיתית לגוגל. הבלעדיות שלהם מסוכנת מאוד. פבל, האם נראה לך שכפי שטוענים רבים פייסבוק יכולה להוות אלטרנטיבה אמיתית לשירותי החיפוש של גוגל?

  • פבל ישראלסקי

   היי יוסי. האמת שאני ממש לא חושב שפלטפורמה חברתית יכולה להוות אלטרנטיבה לפלטפורמת חיפוש מידע מסורתית. פשוט ישנם ביטויים שלחיפוש שלהם בפייסבוק לא יהיה שום ערך מוסף בגלל היותה פלטפורמה חברתית (כמו למשל חיפוש ברנד). מה דעתך? אתה חושב שיש סיכוי סביר שכן?

   • שלום פבל,
    החזון של פייסבוק עצמה כפי שמרק צוקרברג הציג אותו השנה מספר פעמים הוא שאת הקשר בין דפים יחליף הקשר בין אנשים והדפים שלהם (הדפים שיצרו בעצמם, הדפים שאהבו וכדומה). הרעיון הוא שפייסבוק תהיה השמש וכל שאר הקשרים יהיו כוכבי הלכת הסובבים סביב השמש (ההמחשה היא של מרק צוקרברג). על פי שיטה זו יש מקום גם לברנדים במנוע החיפוש הפייסבוקי העתידי.

 2. באמת עצוב שלא תיהיה תשובה לגוגל…
  אבל האמת היא שלא חשבנו שזה יבוא מהכיוון של המנוע הזה.

  רק מיקרוסופט עם בינג יכולים לתת תשובה לגוגל!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *