פגיעה מכוונת באתר alljobs מצד מתחרים?

בדיוק כתבתי השבוע פוסט על קידום אתרים לא אתי, לא עבר רגע ופתאום אני שומע על המקרה המרעיש הבא.

אורי ברייטמן פרסם ידיעה מעניינת, אודות קריסתו הפתאומית, של אתר הדרושים הפופולרי alljobs.co.il , מתוצאות החיפוש בגוגל. (לאחר מכן נוכחתי לגלות אצל אורן שץ ואף ב- YNET גל באזזז סביב הנושא). האמת שהידיעה עוררה בי מעט סקפטיות, אז החלטתי לחקור את הנושא בעצמי (מה שבדיעבד הוביל לתגלית מדאיגה). בדקתי את הקישורים הנכנסים באמצעות ה- siteexplorer של יאהו, ונדהמתי מחוסר הרלוונטיות שנגלתה לעיני. אני אסביר. להלן דוגמא לקישור שמפנה לאתר alljobs (היו שם עוד רבים אבל אתמקד ספציפית בזה):

לכאורה מדובר בבלוג של מתכנת (עוד בלוג שלו), והעמוד הספציפי הוא פוסט בנושא “Application and Page Framework” – לא נראה לי שיש קשר לחיפוש עבודה 🙂
וכך מופיע הקישור בעמוד עצמו, כחלק מתגובה של מישהו שכתב “עצה מעולה”:

וזה רק על קצה הקרחון, מה לגבי הליקויים הבאים:

 1. אין שום קשר נושאי בין האתרים (אפילו לא קרוב).
 2. תגובת ספאם מכוונת קלאסית, לצורך השארת לינק בלבד, שאינה תורמת או מדברת על הנושא כלל.לא צריך להיות מומחה גדול, כדי לדעת ולהבין את הכלל האינטואיטיבי הבא: יש לבנות מערכת של קישורים שתתבסס על רלוונטיות!

הרי, לא יעלה על הדעת שחברות כמו אייג’נט ו-K (החברות שמקדמות את alljobs), יעשו טעויות של ילדים מהסוג שתיארתי. סך הכל מדובר בחברות מכובדות בעלי שם, הם לא מאתמול בתחום ה- SEO.אז בנקודה הזו עלו בראשי כמה אפשרויות שיכולות להסביר את הפרשה:
1. מדובר בחוסר ידע\ניסיון בסיסי, שהוביל לשימוש בדרכים לא אתיות מצד שני החברות הללו? פסלנו, ראה פסקה קודמת.
2. אולי מספר עובדים ב- alljobs מנסים בזמנם החופשי לקדם את האתר בהתאם לידע בסיסי שברשותם?
אין מצב, לא מתקבל על הדעת – הרי יש חברה אז בשביל מה?
3. מכה מצד מתחרה ישיר – לא יכול להיות, ראה הסבר בהמשך למטה.

ואז, כאשר המשכתי לגלול עם העכבר, נוכחתי לגלות כי ישנם עוד מספר קישורים בדף, (וחלקם אף לא קשורים לנושא “חיפוש עבודה”): 

מישהו שם לב מה המשותף לכל האתרים הללו?
בכולם מדובר בתגובת ספאם, שנועדה רק לצורך השארת קישור!למעשה, כל הלינקים הללו מקשרים לאתרים חזקים בתחום “חיפוש עבודה”:

www.maka.co.il
www.jobnik.co.il
www.jobabroad.co.il

וזה ממש לא נראה לי כמו צירוף מקרים מטורף…לאחר 1+1 קצר, אני מגיע למסקנה כי מדובר פה בסוג של מזימה הרבה יותר גדולה ממה שנדמה.לדעתי זו טכניקה לא אתית מכוונת, שהופעלה כנגד alljobs (וכנראה על עוד רבים אחרים), במטרה להפיל אותה מתוצאות החיפוש.

מכיוון שקיימים שם גם לינקים שמקשרים לאתרים בנושאי “ביטוח רכב” ו- “סיפורים ומאמרים” – אני מסיק כי מדובר בחברת קידום אתרים (או פרילאנסר), שמנסה לפגוע במתחרים של לקוחותיו. כל זאת כדי להפילם במכוון מתוצאות החיפוש. כנראה שהוא גם הצליח…

כמובן שמדובר רק בדוגמא ספציפית שהתמקדתי בה, אך אם תעיינו היטב מהיכן יוצאים הקישורים תגלו את אותו case.

אבל השאלות הנשאלות הן – מה אתרים יכולים לעשות על מנת להתגונן מהנשק הקטלני הזה?

האם גוגל בכלל יכולים לזהות, כי מדובר בפעולה מכוונת מצד alljobs לצורך קידום אינטרסים בדרכים לא חוקיות, או שמה מדובר במקדמי black seo? ואם כן – את מי אמורים להעניש?אני לא מבין גדול ברשתות אבל…. אולי כדאי ל- alljobs ליצור קשר עם מספר אתרים שבהם יש מכנה משותף של לינקים הדומה לזה שתיארתי. לשאול את בעל האתר, אם הוא עוקב אחר הגולשים שלו באמצעות איזו תוכנת סטטיסטיקה שתאפשר לשלוף כתובות IP .

אודות פבל ישראלסקי

פבל ישראלסקי
יזם, בלוגר, יועץ קידום אתרים והעורך הראשי של קהילת מקדמי האתרים ומשווקי האינטרנט AskPavel. המייסד והמנכ״ל של קבוצת אנגורה מדיה שכוללת מספר פעילויות - סוכנות שירותי שיווק דיגיטלי עם התמחות ב-SEO ו-PPC, מכללת AskPavel Academy שמציעה קורסים פרקטיים וכנס הדיגיטל השנתי Next Case שמושך אליו מדי שנה מעל 1,200 משתתפים.

16 תגובות

 1. סחתיין על הניתוח פבל.
  אופיר

 2. יצאת ליצן פבל
  תיאוריית הקונספירציה שלך באמת מעניינת ומצביעה על דמיון פורה במיוחד, אבל לא מחוברת בשיט למציאות.

 3. נהניתי מאד לקרוא את הפוסט שלך ואני מסכים עם הניתוח המעמיק שעשית, ניחן כי הינך מבין בתחום.
  לאחר שבדקתי את העניין, גיליתי הרבה אתרים ברשימה שהשתמשו בטכניקה הזאת.
  אומנם אולג’ובס חזרו לגוגל ואולי הסיבה לנפילתם במקרה הזה לא הייתה זו שתיארת. יחד עם זאת, אני מסכים שהסיבה שתיארת כן יכולה להפיל אתרים באופן כללי. (את זה אני אומר מניסיון – קרה ללקוחות שלי בחו”ל). בתחום הזה אין “שחור על גבי לבן”, או אמת מוחלטת כלשהי. התחום רחב אופקים ומלא מסתורין, מכדי לקבוע אם מישהו הוא ליצן כאשר הוא מעלה השערות לגיטימיות.

 4. פבל ישראלסקי

  לאנונימי:

  כנראה שלא כולם חשבו כמוך בנוגע לפוסט האחרון.
  בכל מקרה, להבא אנא הוסף את פרטיך והסבר נאות להשערה שלך, במקום להתחבא מאחורי הכינויי “אנונימי” ולזרוק דברים לאוויר.
  בנוסף – אשמח אם תוכל להסביר מדוע התאוריה מלאת הדמיון שלי, לא מחוברת “בשיט” למציאות.

  מהליצן

 5. אני לא מאמין שבכוחם של קישורי ספאם להעלים אתר, אבל בהחלט השאלות שלך כיצד להתגונן ממקרים כאלה הן במקום.

  אחלה פוסט!

  עומר, נטוורקינג

 6. מסכימה איתך, פבל.
  אני קוראת קבועה של הבלוג, והפוסט האחרון הוא בין הטובים- לאחרונה התופעה של פגיעה מכוונת באתרים תופסת תאוצה וחשוב להיות מודעים על מנת להיערך בהתאם.
  מילי,(עוסקת בתחום).

 7. תגובה למיכאל ארמיאץ’:

  אם התכוונת לגוגל קום (כשדיברת על לקוחות בחו”ל) – הנושא הזה נבחן בצורה קצת שונה ואי אפשר להשוות לגוגל.ישראל שעדיין די בחיתוליו בהיבט של “פילטרול” ספאם.

  אליישיב

 8. ע”פ גוגל, רק תוכן פנימי יכול להוביל לפסילה של אתר. תוכן חיצוני (קישורים נכנסים) לא יכול לגרום לכך. במילים אחרות: אם אתר סקס בסין נותן לך לינק, זה לא יגרום לפסילה. לעומת זאת, אם אתה נותן לינק לאתר סקס בסין – שבמקרה מציג את כל התוכן של האתר שלך בצורה משוכפלת – זה יכול להוביל לפסילת האתר שלך.

  אולג’ובס נפלו בגלל שהם נתנו לינק לאתר-מראה בפורטל יד שנייה (yad2). ברגע שהם הסירו את הלינק, הם חזרו לאינדקס.

  הקישורים החיצוניים שהובילו אל אולג’ובס אולי היו ספאם, ואולי לא תרמו הרבה לקידומו, אבל לא הובילו לפסילתו.

 9. פבל ישראלסקי

  אתה צודק בהחלט אורי, המפנה לא יכול להפיל לגמרי, שהרי אם כך מספר עסקים היו מתאגדים ועושים רוורס גוגל בומבינג המוני נגד מתחריהם כדי להפילם. יכול להיות שבמקרה של אולג’ובס אתר המראה הוא שיצר את הבעיה.מה שכן, אני יכול לומר רק דבר אחד בוודאות – מי שהטמין את הלינקים שהצגתי, עשה זאת במכוון במטרה לפגוע וזאת הקונספירציה אליה התכוונתי.

 10. חשוב להדגיש: אתר המראה לא יצר את הבעיה. מי שיצר את הבעיה הם אולג’ובס עצמם, שקישרו בעצמם אל אתר-המראה מן האתר שלהם. זה מה שהפיל אותם.

  לגבי ה”מטרה לפגוע”: אי אפשר להסיק מניעים פסיכולוגיים מקישור אחד ברשת. ואי אפשר לקבוע מי התכוון לפגוע במי על סמך קישור סתמי. כדי לדעת למה *התכוון* המשורר, צריך לעבוד קצת יותר קשה מזה.

 11. פבל ישראלסקי

  1. “קישור אחד ברשת”? אורי כנראה שלא קראת את הפוסט בייסודיות ולא בדקת בעצמך את הנושא. מדובר על עשרות רבות של קישורים באותו נוסח שנכתבו באותה טקטיקה: אנקור טקסט “דרושים” או “חיפוש עבודה”, באתר באנגלית שקשור לתכנות (לרוב בלוג) כחלק מתגובת ספאם.
  2. לא אמרתי שאפשר לקבוע מי יזם את העניין, רק אמרתי שהדפוס הזה מורה על כך שמישהו עשה זאת במכוון (לא חייב להיות אדם אחד).

 12. איתי לויתן

  חברים שלום,
  פבל – פוסט מעניין, תודה.
  בנוסף לדברים המעניינים שנכתבו פה, יהיה מעניין לעקוב ולראות מה תהיה ההשפעה על הדירוגים (כנראה שהם לא יחזרו מיידית לאותם מקומות).

  איתי
  easynet search marketing

 13. תודה על הפוסט פבל, אכן השקעת..

  שלום חברים…
  1. עפ”י כל הגיון בריא, גוגל לא יתנו לאף יד זדונית לפגוע באתר טוב, אבל זה כבר נכתב כאן.
  2. אני אולי מחדש למישהו, אבל בחודשים האחרונים נתקלתי לא פעם באתרים שנעלמו משורה ראשונה למשך יומיים וחזרו. האתרים הללו קודמו חלקם על ידינו וחלקם על ידי מקדמי אתרים אחרים.
  3. האם הקישור ליד 2 שהוא אתר מראה גרם לענישה, אולי כן ואולי לא, בכל מקרה אם כן ודאי הם קיבלו מייל על כך מגוגל עם סיבת הענישה, כי כך גוגל נוהג באתרים טובים שמעדו.
  אף אחד לבעלי האתר ודאי לא יספר על כך…מה שמותיר לנו להמשיך לחיות באי ודאות לגבי העניין הזה.

  להתראות בפעם הבאה…

  ניר שי
  nearme

 14. פבל רק רציתי להגיד שאני נתקלת הרבה במקרים כאלה מצד שני בתחום ה SEO ואני קוראת הרבה מאוד על זה בזמן האחרון יש משפט שאומר כל קישור עוזר ולא משנה מאיפה לגבי הפלה של האתר כתוצאה מקישור נכנס קשה לי להאמין מכיוון שבעלי אתרים לא יכולים לשלוט על קישורים נכנסים ואני בטוחה שגם גוגל חשבו על זה כמובן שזאת דעתי האישית וקשה לי הלאמין שבגלל כמה קישורים נכנסים לא רלוונטים האתר מתרסק

 15. בנוסף אני רוצה להוסיך כי במיוחד שמדובר בקישורים מפוסטים אני חושבת שיש לזה השפעה שולית מאוד לגבי האתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *