True Knowledge – מנוע חיפוש סמנטי בבטא משופרת

אחד הדברים החמים ביותר כיום בעולם מנועי החיפוש הוא החיפוש הסמנטי. זו היכולת להקיש שאילתה  בצורה כזו, שמנוע החיפוש יבין את הקשר בין חלקיה ויציג את המידע שביקש המשתמש. כלומר פשוט לשאול את השאלה כפי שהיא. לדוגמא: אם ארצה למצוא את הסרטים שבהם טום הנקס שיחק, פשוט אשאל זאת ישירות בשאילתה הבאה: what” movies has Tom Hanks starred in?”. במקום לחשוב איך נכון להקליד את הצירוף כדי למצוא את המידע הרצוי, פשוט נשאיר את הפיענוח למנוע החיפוש ונכתוב את זה בצורת שאלה כפי שהיינו שואלים במציאות.

True Knowledge - מנוע חיפוש סמנטיישנם לא מעט שחקנים בתחום הזה ואחד הבולטים מביניהם הוא Powerset, אשר נרכש לאחרונה ע”י מייקרוסופט תמורת למעלה מ- 100 מליון דולר. בעוד שפאוורסט מוגבל מאד לחפש את התשובות רק במסגרת המידע מתוך וויקיפדיה, מנוע חיפוש סמנטי מתחרה בשם True Knowledge עובד בצורה שונה ומתוחכמת יותר. ניגוד לגוגל, True Knowledge לא מתיימר למפות ולאנדקס את הדפים ברשת בנסיון להגיע למידע, אלא הוא בונה מאגר מידע עצום של עובדות, ומקשר ביניהם תוך ניתוח המשפט לחלקיו. מאגר המידע נבנה הן על ידי החברה והן על ידי המשתמשים (העובדות שמוסיפים למאגר מופיעות עם שמם).

מה שהופך את True Knowledge לנוח וייחודי הוא הצגת התהליך הסמנטי שהוביל אותו לתשובה. הוא ממש מסביר איך הוא הגיע אליה תוך ציון השיכולים בהחלטה הסופית. לדוגמא עבור השאלה הבאה: “האם ביל קלינטון מבוגר יותר מאשתו?” מנוע החיפוש עונה “כן, הוא מבוגר יותר” ואז מציג את התהליך הסמנטי שהוביל אותו לתשובה: “הבנתי את שאלתך בצורה הזו: האם זה נכון שביל קלינטון (וויליאם ג’פרסון קלינטון), הנשיא ה-42 של ארה”ב, מבוגר יותר (קיים זמן רב יותר), מאשר הילארי דייאן רודהאם קלינטון (נולדה ב-26 לאוקטובר, 1947), הסנטורית הצעירה מניו יורק שבארה”ב והמועמדת מטעם המפלגה הדמוקרטית של בחירות 2008?

תוצאות חיפוש מתוך טרו נולג'

מכיוון שנרשמתי בעבר בתור בטא טסטר, הרגע קיבלתי עדכון באימייל על כך ש- True Knowledge יצאו בגרסת בטא משופרת. גרסה עם פחות באגים, מכילה למעלה מ-110 מליון עובדות וזמן תגובה מהיר יותר.

יש לי 20 הזמנות לגרסת הבטא אז מי שרוצה – מוזמן לבקש 🙂

אודות פבל ישראלסקי

פבל ישראלסקי
יזם, בלוגר, יועץ קידום אתרים והעורך הראשי של קהילת מקדמי האתרים ומשווקי האינטרנט AskPavel. המייסד והמנכ״ל של קבוצת אנגורה מדיה שכוללת מספר פעילויות - סוכנות שירותי שיווק דיגיטלי עם התמחות ב-SEO ו-PPC, מכללת AskPavel Academy שמציעה קורסים פרקטיים וכנס הדיגיטל השנתי Next Case שמושך אליו מדי שנה מעל 1,200 משתתפים.

8 תגובות

 1. נשמע נחמד. אשמח לקבל הזמנה.

 2. בהדגמות שלהם הכל נראה נפלא, אבל ברגע שאתה מתחיל לשחק עם המנוע עצמו, אתה מבין עד כמה הוא נמצא בחיתולים.

  המנוע שלהם לא הצליח לענות על אף אחת מהשאלות הבאות:

  what is the largest country in the middle east?
  who is the fastest man in the world?
  why do bees make honey?
  what sound does a dog make?
  what year was it 50 years ago?
  is cheese fat?
  what are the roots of capitalism?
  is it raining in sydney now?
  how many people have been excuted in china in the past year?

  חשבתי שבגלל שזה מנוע שאוהב להתפלפל, הוא יהיה יותר חזק עם שאלות פילוסופיות, אבל גם על אלו הוא לא ידע להשיב:
  why is love addictive?
  what is the meaning of life?

  השאלה היחידה שקיבלתי עליה תשובה ישירה היא:
  what is a bug?

 3. פבל ישראלסקי

  חחח בייחוד אהבתי את השאלה האחרונה שסיכמה את כל ההרגשה שלך 🙂
  אתה צודק, הוא לא מושלם, ואני חושב שייקח הרבה מאד זמן עד שיוכל לענות לפחות על 90% מהשאלות. לא רק זמן, גם שיתוף פעולה מצד הגולשים (שמזינים עובדות).

  אבל תסכים איתי שהגישה החדשנית יכולה להיות מועילה מאד בעת חיפוש מידע ברשת (בהנחה שזה יעבוד כמו שצריך)…

  בכל מקרה אני אעביר להם מעין משוב עם השאלות שלא הצלחת להזין, ונראה מה יגידו לי.

 4. פבל ישראלסקי

  אגב לגבי כל מי שביקש הזמנה, יש באג במערכת שלא מאפשר לי לשלוח מתוך האתר הזמנה. לכן מי שרוצה (יש לי כרגע 20), שיירשם עם האימייל שלו בתור בטא טסטר באתר וישאיר פה בתגובות שהוא נרשם, ואז פשוט אני שולח להם את רשימת האימיילים שבאו דרכי והם מאשרים מייד. Enjoy! 🙂

 5. אם כרגע הבעייה סודרה, אשמח אם תשלח לי הזמנה למייל

 6. פבל ישראלסקי

  תעשה את הדבר הבא: תירשם לאתר ולאחר מכן תשלח לבחור בשם nick franklin מייל בו תזכיר את שמי ותגיד שהגעת מהאתר שלי.

 7. פבל ישראלסקי

  שמח לשמוע.
  אתה מוזמן לרשום כאן את חוות דעתך על השירות שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *