חדש: פייסבוק מוסיפה כלים מתקדמים לניהול קבוצות

לידיעה המקורית ב-TechCrunch

רבים מהעוסקים בשיווק דיגיטלי עושים שימוש רב בקבוצות פייסבוק לצרכים כמו ניהול קהילות מקצועיות, נטוורקינג, העלאת סוגיות לדיון, הפצת תכנים שהם יוצרים וכן הלאה – ועל כן חשבתי שהחדשות הבאות בנוגע לכלים חדשים בניהול קבוצות יעניינו אתכם.

אז, פייסבוק –

?What have you been up to

לפני כשבוע, ב-22 ביוני, פייסבוק ערכה בשיקגו כנס קהילות ראשון מסוגו – Facebook Communities Summit – אליו הגיעו 300 מנהלים של הקבוצות המובילות ברשת החברתית הפופולרית. בכנס הודגשה החשיבות ההולכת וגדלה שפייסבוק מייחסת לקבוצות, ומארק צוקרברג אף יצא בהצהרת כוונות מסקרנת, שפורסמה גם בדף הפייסבוק שלו, לפיה החזון החדש של פייסבוק הוא "להעניק לאנשים את הכוח לבנות קהילות ולקרב אנשים מרחבי העולם זה לזה".

אחת מהדרכים לעשות זאת, על פי פייסבוק, היא לחזק את נושא הקבוצות, ובפרט – להעניק למנהלי קבוצות יותר כלים, באופן שיאפשר להם לנהל את קהילותיהם באופן בו הם רוצים. אז אם יש קבוצה שאתם מנהלים, כדאי שתכירו כבר עכשיו את הכלים שתוכלו להתחיל להשתמש בהם בקרוב.

Group Insights – תובנות וסטטיסטיקות

אם עד כה נהניתם מהאנליטיקס שפייסבוק מציגה בעמודים העסקיים שלכם – כעת תקבלו אפשרות כזו גם בקבוצות, וזאת הודות למנהלי קבוצות רבים, שדרשו זאת מהחברה. הגישה אל ה-Insights תהיה אפשרית גם מדסקטופ וגם ממובייל. המנהלים יוכלו לעקוב אחרי דברים כמו גדילת הקבוצה בזמן אמת, מדדים של אנגייג'מנט, שעות פופולריות להעלאת פוסטים ומספר הפוסטים המפורסמים בקבוצה. כל המדדים האלה יאפשרו למנהלים לפתח את הקבוצה בצורה אסטרטגית ולחזק אותה כנכס עסקי – שהרי יהיה ברשותם מידע שמותגים רבים ישמחו לקבל.

Facebook Group Insights

Group to Group Linking – קישור מקבוצה לקבוצה

מאחר שיש קבוצות שמהוות "סניפים" של קבוצות גדולות יותר (נניח, "יד שניה בחולון" ו"יד שניה בגוש דן") וקבוצות בעלות אופי דומה או תחומי עניין חופפים, הפיצ'ר הזה יאפשר למנהל קבוצה מסוימת להציג לחבריה הצעות לקבוצות נוספות שהם עשויים להתעניין בהן. פייסבוק אף מבטיחה שבעתיד תספק קישורים היררכיים בין קבוצות בצורה מובנית ורשמית יותר. המטרה היא לקשר בין קהילות ותתי-קהילות, ולאפשר לאנשים לגלות קבוצות נוספות שמתאימות להם בצורה קלה ונוחה יותר.

Facebook Group to Group Linking

Scheduled Posts – פוסטים מתוזמנים

אם יש לכם עמוד פייסבוק עסקי, אתם כבר מכירים מזמן את אופציית תזמון הפוסטים לשעה המועדפת עליכם לפרסום. ועכשיו זה מגיע גם לקבוצות: מנהלים ומודרטורים יוכלו לכתוב פוסטים ולתזמן אותם כך שיעלו בשעות שיא הפעילות בקבוצה (או כל שעה אחרת שהם בוחרים). זו בשורה מצוינת לכל מי שניהול קבוצת (או קבוצות) פייסבוק הוא לא הדיי ג'וב שלו (וכמה כאלה באמת יש?), אלא עושה את זה בזמנו הפנוי. כך, יוכל מנהל קבוצה לכתוב כמה פוסטים במכה מאוחר בלילה או בסופ"ש, ולתזמן אותם כך שיעלו במהלך השבוע. זוכרים את האנליטיקס מהסעיף הראשון? הם יעזרו מאד במציאת השעות המתאימות ביותר לתזמון פוסטים.

Facebook Scheduled Posts

Membership Request Filtering – סינון בקשות הצטרפות

מכירים את זה שאתם יכולים לסנן אנשים שמעוניינים להצטרף לקבוצה שלכם על ידי שאלון? אה, לא? טוב, הפיצ'ר הזה יצא לפני חודש בסך הכל (ומומלץ לכם לבדוק אותו). כעת, פייסבוק מרחיבה את יכולתם של מנהלי הקבוצה לשלוט במי שנכנס אליה. פיצ'ר הסינון יאפשר למנהלים לסנן את בקשות ההצטרפות החדשות על פי פרמטרים כמו מגדר או אזור גאוגרפי. לדברי פייסבוק, הפיצ'ר הזה מגיע בעקבות ההכרה בכך שאישור בקשות הצטרפות לקבוצה הוא אחת המטלות שגוזלות הכי הרבה זמן ממנהלים.

ואם זה נשמע לכם מטריד – זה אכן קצת מטריד. TechCrunch שאלו את פייסבוק האם תציע גם אפשרות ערעור לאנשים שמאמינים שהם נדחו מהקבוצה בטעות; אז בינתיים אין תכנון כזה, אבל החברה כן מתכננת לבדוק את הבעייתיות שבסינון קשוח מדי. הנקודה החיובית כאן היא שסינון כזה יכול לחסוך הרבה מלחמות פוטנציאליות עם טרולים שמסתננים לקבוצה.

Facebook Membership Request Filtering

Removed Membership Cleanup – ניקוי פעולות של חברים שהוסרו מהקבוצה

נניח שטרול, ספאמר, או סתם אדם לא סימפטי, הסתנן לקבוצה ועשה בה שמות – הפציץ אותה בפרסומות למזימת פירמידה חדשה, העליב חברים בה, העלה אליה תמונות או סרטונים לא הולמים או פשוט הטריד באגרסיביות חבר קבוצה אחד או יותר. עד כה, היה ניתן להסיר אותו מהקבוצה, אבל אלא אם כן מנהל הקבוצה עבר ומחק אותם אחד-אחד, הפוסטים והתגובות שלו עדיין היו מופיעים (רק שהשם שלו היה מסומן באפור).

פיצ'ר הניקוי יאפשר למנהלים שמתמודדים עם אדם כזה "לנטרל" אותו בדרכים הבאות – בפעולה אוטומטית אחת:

 • למחוק את כל הפוסטים שלו משבעת הימים האחרונים
 • למחוק את כל התגובות שלו משבעת הימים האחרונים
 • למחוק את כל הזמנות ההצטרפות לקבוצה ששלח לחבריו (שנמצאות במצב pending) בשבעת הימים האחרונים
 • לחסום אותו כך שלא יוכל למצוא את הקבוצה, לראות אותה או להצטרף אליה שוב

ואני קוראת לפיצ'ר הזה – "ברוך שפטרנו".

Facebook Removed Member Clean-up

סיכום

כמי ששותפה לניהול קבוצה אחת בפייסבוק, וגם חברה בקבוצות פייסבוק רבות – מקצועיות, חברתיות וכאלה הקשורות לתחומי עניין – תמיד התרשמתי מכובד המשימה שמנהלי קבוצות לוקחים על עצמם. בקבוצות הגדולות והפעילות במיוחד ניהול קבוצה שקול למשרה מלאה, לא פחות, וכפי שציינתי כבר קודם – זו משימה שאנשים בדרך כלל לוקחים על עצמם בנוסף לעבודה או לעבודות שהם כבר מחזיקים בהן. לכן, לי לפחות נראה שפייסבוק עשתה כאן צעד בכיוון הנכון. כמו עם כל עדכון של פייסבוק, סביר להניח שיופיעו בהתחלה באגים ובעיות שהחברה לא צפתה מראש, אז אני מציעה להתאזר בסבלנות, ובינתיים – לחקור את כל האפשרויות האלה ולבדוק את מידת יעילותן.

כבר נתקלתם בכלים האלה בקבוצות שאתם מנהלים? אתם בעד? נגד? מה עוד יכולה פייסבוק לעשות כדי לייעל ניהול של קבוצות, לדעתכם?

דברו אתי בתגובות!

אודות דפנה בן יהושע

דפנה בן יהושע
היי, אני דפנה. במקור יש לי בכלל תואר שני בביולוגיה, אבל אחרי שפרשתי מהאקדמיה והתנסיתי במגוון תחומים, הבנתי שמה שאני רוצה לעשות זה לכתוב. בשנים האחרונות עסקתי בתרגום, כתיבה ועריכה, והיום אני מנהלת התוכן בקבוצת אנגורה מדיה. אני כותבת על שיווק דיגיטלי, רשתות חברתיות, אסטרטגיות שיווקיות ובעצם - כל מה שקשור לשיווק ולאינטרנט. בקיצור, רוב היום הראש שלי תקוע במסך, אבל אני נהנית מזה!

31 תגובות

 1. תודה דפנה! מאמר ברור וממוקד.

  מה שפייסבוק קצת פיספסו לדעתי, הוא שהם נוטים "לגלגל" פיצ'רים בצורה ספורדית ולא אחידה. זה מביא למצב מאוד מבלבל כי יש קבוצות שכבר חצי שנה משתמשות בשאלון, ואחרות שאין להן שאלון בכלל, אבל יש להן פיצ'רים שלחלק מבעלי השאלונים אין.

  החצי שנה האחרונה הרגישה כאילו מנהלי קבוצות הם משתמשי בטא של פייסבוק. אני מקווה שעכשיו עם ההכרזה, הם ייתנו קצת גז וייסגרו מהר איזה פיצ'רים בפנים ויכניסו אותם לכל הקבוצות באופן גורף.

  אגב, שווה לציין גם את האופציה לקשר בין דף פייסבוק לקבוצות (ולכתוב בקבוצה מטעם הדף, במקום מטעם המנהל). זה, יחד עם ההמלצה על קבוצות אחרות, מאפשר יצירת קהילה על בסיס רשת של דפים וקבוצות פייסבוק.

  • דפנה בן יהושע
   דפנה בן יהושע

   תודה רבה רונן 🙂
   כולי תקווה שאכן השינויים ייכנסו לכל הקבוצות באופן אחיד!
   לגבי חיבור דף לקבוצה – מגניב מאד! אתה יודע ממתי זה קיים?
   אני לא בטוחה שזה חידוש ששייך לקבוצת הפיצ'רים החדשה מכיוון שזה לא וזכר באף אחד המקורות שקראתי.

 2. נהניתי, מעניין, מחדש..

  • דפנה בן יהושע
   דפנה בן יהושע

   תודה רבה רויטל!
   מוזמנת להמשיך לעקוב אחרי הבלוג, נשמח לשמוע את הפידבק שלך גם לפוסטים אחרים כאן 🙂

 3. בחיפוש אחר קבוצה, לסנן לפי מספר החברים, מהגבוה לנמוך. שאני רוצה להצטרף לקבוצה לוקח לי שעות של גלילה למצוא מה קבוצת הצילום עם הכי הרבה חברים או מעורבות.

  • דפנה בן יהושע
   דפנה בן יהושע

   נשמע כמו אחלה רעיון 🙂
   מניסיוני אגב, כאשר מחפשים קבוצה בנושא מסוים, הקבוצות המוצעות בדרך כלל כן מסודרות ממספר החברים הגבוה לנמוך, פחות או יותר.
   לגבי סידור הקבוצות לפי מעורבות, זה באמת עוד לא ראיתי, וזה בהחלט פיצ'ר שיכול לתרום רבות.

 4. היי דפנה,
  מעולה כל הכבוד ותודה!

  אני גם מנהל קבוצה שאמורה לשמור על תנאי סף מקצועי לחברים בה. היגיעה שבלשלוח בצ'ט האישי לכל חבר שמבקש להצטרף- האם למדת ב…? האם הוסמכת…? וכו', היא גוזלת המון זמן.
  הרעיון שבלשלוח שאלון אוטומטי לכל בקשת חברות מייעלת את ההתנהלות מאוד.

 5. דווח לאחרונה שניתן יהיה לנהל קבוצות גם מתוך עמוד עסקי- אשמח ללינק למאמר על זה אם יש למישהו 🙂

 6. האם יש אפשרות למנהל קבוצה להגדיר לוג פעילות לקבוצה שהוא אחד ממנהליה, כך שכל חבר מגיב ו/או מעלה פוסט יירשם בלוג (שם חבר, תאריך, שעה, כותרת הפוסט שבו הגיב או העלה) ?

  תודה

  • דפנה בן יהושע

   היי מיקי, לא מכירה לוג ייעודי כזה, אבל מה הבעיה בעצם לראות את זה בקבוצה עצמה? הרי מתחת לכל פוסט מופיעים התאריך והשעה בהם הוא עלה וכמובן ששם חבר הקבוצה שהעלה מופיע, כי הוא זה שהעלה את הפוסט. כך גם לגבי תגובות.
   אם אתם מתכוון למקום בו יהיה ניתן לראות במרוכז מה כל חבר בקבוצה העלה/הגיב, אפשר לעשות את זה ביתניים בדרך הפרימיטיבית של לחפש את שם החבר בשדה החיפוש (זכוכית המגדלת) שמופיע בראש הקבוצה.

   • הי דפנה,
    תודה על המענה.
    נתקלתי לא פעם בתופעה של הקפצת פוסטים מכוונת המבוצעת בצורה "סמויה".

    חבר/ה בקבוצה נכנסים לפוסט ישן ולא רלוונטי,
    רושמים תו אחד, לרוב פסיק או נקודה.
    לוחצים enter.
    הפוסט קופץ.
    בתוך 5-10שנ' נכנסים לתגובה ב edit ומוחקים אותה.
    התוצאה הפוסט הוקפץ, אך איני יודע מי הקפיץ אותו.
    יש לך אולי רעיון כיצד להתמודד עם בעייה כזו?
    תודה
    הפוסט הוקפץ, ואין לי יכולת לראות מי הקפיץ אותו.

    • דפנה בן יהושע

     היי מיקי, בשמחה 🙂
     מכירה את תופעת ההקפצה, לא ידעתי שזה הגיע לרמה של מחיקת התגובה בהמשך…
     הפתרון היחיד שאני יכולה להציע הוא ללחוץ על האופציה turn notifications on על הפוסט הספציפי, כדי שתקבל התראה על כל תגובה חדשה, וכך תוכל לראות מההתחלה מי המגיב המקפיץ.
     מקווה שזה יעזור!

     • תודה דפנה על הנכונות לסייע, אולם ה notification אינו רלוונטי בסיטואציה שתיארתי למעלה.
      יש פרק זמן מסויים בין רישום התגיובה ובין רישום ה notification בעוד שהפוסט עולה מיידית למעלה.
      אם התגובה נמחיקת בתוך זמן קצר אין רישום ב notification לא של כתיבת תגובה למתחילה ולא של מחיקתה.

 7. יצרתי קבוצה.
  אני רוצה להזמין אנשים שיש לי את המייל שלהם – לאו דווקא חברים שלי בפייס.
  איך אני יכולה לעשות זאת בכמות ולא להוסיף אחד אחד…

  • דפנה בן יהושע

   היי מורן,
   אני לא מכירה אפשרות כזו, למיטב ידיעתי ניתן לצרף לקבוצה רק אנשים שהם חברים שלך בפייסבוק.
   או שתציעי לכולם חברות ואז מתוך הקבוצה תוכלי להזמין אותם בבת אחת באמצעות אופציית ה-Invite (שפותחת לך חלון בו את פשוט מסמנת וי על האנשים שאת רוצה שיצורפו),
   או שתשלחי מייל לכל האנשים ותזמיני אותם להצטרף לקבוצה שלך, תוך הסבר על הערך שהקבוצה תספק להם, ותשימי קישור לקבוצה. ואז מי שיהיה מעוניין יצטרף בעצמו.

 8. תודה על המידע החיוני.

 9. חסר פרסום ממומן לקבוצות יש רק לדפים עסקיים והיום קבוצות הן הרבה יותר פעילות ודורשות פרסום
  על מנת להגדיל חברים בקבוצה.
  פייסבוק חוסמת פרופילים שמצרפים כמות גדולה של חברים שנעשית באופן לא טבעית (הגרלות, הודעות ספאם)

 10. היי דפנה,
  שאלתי בתור מנהל קבוצה חברתית המיועד להורים של ילדים שמדברים בחוסר שטף (גמגום). רציתי לשאול, איזה דרכים יש להגדיל את החשיפה ולהקל על משתמשי פייסבוק העונים למאפייני הקבוצה למצוא אותנו?

  תודה מראש

 11. ראיתי באחת הקבוצות "נושאים פופולריים בפוסטים" עם נושאים שונים
  כיצד אני יכול להוסיף את האופציה לקבוצה שלי?

 12. היי דפנה.
  האם יש אפשרות לנטר חבר בקבוצה.
  והכוונה שכל החברים בקבוצה יכולים להעלות פוסטים והם יתפרסמו במיידי פרט לאלו שאני אסמן ורק לאחר אישור מנהל, הפוסט יעלה.
  תודה

 13. אני מנהלת קבוצה קטנה מקצועית בפייסבוק
  עד היום ראיתי מי נכנס לכל פוסט והיה לי מדד להבין מה מעניין אנשים.כרגע המידע הזה נעלם. רואים בכל פעם 3-4 אנשים ורק מי עושה לייק.
  איך ניתן להחזיר את המידע?
  בנוסףהמידע היה זמין לכל הצופים בפוסט
  כיצד ניתן לעשות שהמידע יהיה זמין למנהלי הקבוצה בלבד?
  המוןתודה

 14. הי דפנה. איך ניתן לדחוק פוסטים בקבוצה ו/,או לגרום לפוסטים מסויי ים לעלות כל הזמן למעלה גם ללא לייקים ותגובות ?

 15. היי, פתחתי קבוצה ואני רוצה לרשום פוסטים בקבוצה בתור הקבוצה עצמה ולא בתור המשמתמש האישי שלי, איך עושים א ת זה??

 16. היי דפנה, אז בהמשך לשינויים בקבוצות, אני רק שאלה
  אני לא מצליחה למצוא את האופציה לנעוץ דיון בקבוצה בראש
  במקום זה מופיעה לי האפשרות: "סמני כהודעה"
  האם זה אותו הדבר?

  תודה

 17. תודה דפנה על המאמר המועיל, רציתי לשאול האם ניתן ליצור "נושאים" לפוסטים בפייסבוק גם בעמוד עסקי ולא רק בקהילות? יש לי עמוד עסקי עם מלא טיפים בנושא מחקר, אבל אני רוצה שההתמצאות תהיה קלה, אשמח לתשובתך, תודה מראש

 18. תודה דפנה, על המידע החיוני והמועיל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *