» מדיה חברתית http://www.askpavel.co.il Sun, 23 Jul 2017 15:15:24 +0000 he-IL hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.3 המדריך לניהול משברים בפייסבוק: טקטיקות מענה, כלי ניטור ודוגמאות http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-crisis-management http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-crisis-management#comments Wed, 29 Mar 2017 19:20:55 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=14556 שמעו סיפור. ננט רייד קמה בוקר בהיר אחד להודעה על כך שהיא מפוטרת מהמסעדה בה עבדה ב11 השנים האחרונות. ובכן, זה מצער ולא נעים ויכול לקרות לכל אחד. העניין הוא, שאותה מסעדה, Cracker Barrel, כנראה לא סיפקה לננט הסברים. חמור מכך, היא בחרה תזמון מעניין והחליטה להפרד ממנה דווקא ביום ההולדת של בן זוגה, ברדלי. ...

הפוסט המדריך לניהול משברים בפייסבוק: טקטיקות מענה, כלי ניטור ודוגמאות הופיע ראשון בבלוג

]]>
שמעו סיפור.

ננט רייד קמה בוקר בהיר אחד להודעה על כך שהיא מפוטרת מהמסעדה בה עבדה ב11 השנים האחרונות.

ובכן, זה מצער ולא נעים ויכול לקרות לכל אחד.

העניין הוא, שאותה מסעדה, Cracker Barrel, כנראה לא סיפקה לננט הסברים. חמור מכך, היא בחרה תזמון מעניין והחליטה להפרד ממנה דווקא ביום ההולדת של בן זוגה, ברדלי.

ברדלי, שבסך הכל רצה לדעת מה היתה סיבת הפיטורין שאל את מעסיקיה שאלה תמימה:

"למה פיטרתם את אשתי?"

brads-wife-fired-cracker-barrel-facebook-1

ומרגע זה נוצר כדור שלג, שנכון לכתיבת שורות אלה, עוד רחוק מלהיעצר.

דף הפייסבוק של המסעדה התמלא בתגובות זועמות שדורשות הסברים וקמפיין #JusticeForBradsWife מציף ומשתלט על הרשת החברתית כולה. הציבור התגייס, הממים חוגגים, אפילו מהדורת החדשות לא הצליחה להשאר אדישה לסיפור הזה.

מי כן הצליחה להשאר אדישה לסיפור הזה? Cracker Barrel.

שזה מפתיע, כי אנחנו חיים בעידן בו כוחם של האינטרנט בכלל והרשתות החברתיות בפרט לא מוטל בספק. ועדיין, לא ברור איך, יש בתי עסק שמאמינים שהדרך הכי טובה להתמודד עם לקוחות מתלוננים היא פשוט להתעלם מהם. אבל לא, תלונה לא נעלמת ולא גוועת מעצמה, בדיוק ההפך. מה שאפשר היה לפתור במהרה, עלול לתפוח למימדי ענק ולגרום נזק כלכלי ותדמיתי עצום. במקרים מסויימים גם בלתי הפיך.

אז ב- Cracker Barrel התחילו להרגיש את החבל מתהדק סביב הצוואר ולא היתה להם ברירה אלא לספק תשובה. מה הם עשו? האשימו את ננט בגניבה של קופסאות או משהו כזה, בחיי. עוד לא ברור אם יש אמת בפרסום, אבל הוכחות בודאות אין והרשת כמרקחה. מפה לשם, יש לי תחושה שהסוגיה הזאת עוד רחוקה מלהסתיים, אבל הנה שלושה דברים שאפשר ללמוד ממנה כבר עכשיו:

 1. לא מתעלמים מתלונות של לקוחות.
 2. לא זורקים את האשמה לצד שלהם.
 3. לא נותנים להם להתבשל יותר מדי זמן ללא מענה.

די ברור שיקח למסעדה הזו לא מעט זמן להתאושש, כמו גם לכל עסק אחר שלא יסתגל למציאות החדשה בה פוסט עזוב של לקוח מאוכזב יכול להסתיים באסון של ממש. אז כדי שלא תמצאו את עצמכם במצב הזה ובעיקר כדי להקל עליכם ולספק לכם את כל המידע והכלים להתמודדות עם תרחישים דומים – קבלו את המדריך המלא לניהול משברים ברשת החברתית.

על כמה דברים אנחנו הולכים לדבר:

 • איך לגלות תלונות במהרה לפני שהן מתפשטות ויוצרות נזק של ממש.
 • איך להגיב ללקוח.
 • מה אפשר ללמוד מטעויות של אחרים (וגם מסיפורי ההצלחה שלהם).

קדימה, יש לנו הרבה עבודה.

חלק ראשון: כלי ניטור

זוכרים שפעם כשהלכתם לאכול במסעדה ויצאתם מאוכזבים כי חיכיתם המון זמן בתור והמלצר היה חסר סבלנות ומצאתם שיערה בסלט, הייתם צריכים להתקשר לשירות לקוחות ואז לשלוח פקס ואז לחכות שבוע ואז אולי הייתם מקבלים מענה ואיזה קופון עם 15% הנחה שהגיע בדואר אחרי חודש?

אז זהו, כבר לא.

הכל קורה מהר ועכשיו, מתחת לאף שלכם ולעיני כל אזרחי הפייסבוק. כשהלקוחות שלכם לא יהיו מרוצים מהמוצר – הם לא יתקשרו לשירות הלקוחות – הם ירוצו לכתוב לכם את זה על הקיר. וכשהם יעשו את זה – לא רק שהחברים שלהם יראו את זה ויושפעו מכך, גם כל העוקבים שלכם יראו ויושפעו. אבל זה במקרה הטוב. במקרה הפחות טוב, ידברו עליכם מאחורי הגב וישמיצו אתכם בלי שבכלל תהיו מודעים. זה יכול להיות בדפי הפייסבוק של המתחרים, בפורומים, בקבוצות וגם בכל פלטפורמה וירטואלית אחרת. מהסיבה הזאת בדיוק אתם לא יכולים להרשות לעצמכם לוותר על כלי ניטור.

מה? מי?

כלי ניטור הם השטינקרים של הרשת. בכל פעם שמישהו יזרוק איזושהי מילה רעה עליכם – הם ירוצו לספר לכם איפה בדיוק זה קורה. כך תוכלו להישאר בעניינים ולהבטיח שלא זנחתם שום תלונה ללא מענה וטיפול. ככל שתפתרו את המקרה מוקדם יותר – כך הנזק שיגרם לכם יהיה קטן יותר. תלונות מיותמות הן דלק עבור טרולים, הם חיים בשביל זה והם לא יהססו לרמוס אתכם עד דק בשביל עוד לייק או שניים.

אז מה עושים?

מנטרים!

וכמה שיותר מהר.

מעבר לעובדה שתוכלו לדעת מי מדבר עליכם, מתי ואיפה (וכך למנוע משבר פוטנציאלי), כלי ניטור גם יספקו לכם מידע על:

 • חוזק המותג
 • אופי השיח
 • ביצועי קמפיין והשפעתו
 • משפיעים
 • מתחרים
 • מה הקהל שלכם רוצה, מה הוא צריך ומה מעניין אותו

אז קבלו כמה כלי ניטור (תומכי עברית!) שאנחנו ממליצים לעבוד איתם:

 • SpyTheNet – יאפשר לכם לעקוב בקלות אחרי הנוכחות ואיזכורי המותג שלכם או של המתחרים.
 • Buzzilla – מתמחה בשיטות ניטור ומחקר המבוסס על השיח ברשתות החברתיות.
 • Tracx – חברה ישראלית, תומכת בעברית, הממשק עצמו באנגלית.

חשוב לציין, כל כלי ניטור אחר שתבחרו זה בסדר. העיקר שיהיה לכם אחד כזה. אפשר למצוא פתרונות נוספים בעמוד שלנו בו ריכזנו כלים לקידום אתרים באינטרנט.

אה ואתם, כן, אתם שחשבתם להתחכם ולהשתמש ב- Google Alerts. אז סבבה, נסיון יפה, אבל פחות תופס הפעם. הוא לא בדיוק עושה את העבודה כשמדובר ברשתות חברתיות. אתם יכולים לבדוק את זה, אבל התוצאות יהיו מאד חלקיות ולא מספקות. מנסיון.

חלק שני: טקטיקת מענה לתלונות

ברגע שתבחרו את המערכת המועדפת עליכם ותגדירו התראות – תיבת הדואר האלקטרוני שלכם לא תפסיק לצפצף. אז בעולם אידיאלי הרשת תשטף מילים טובות, לקוחות ימליצו עליכם, יפארו את המוצרים שלכם וישבחו את אנשי שירות הלקוחות שלכם. אבל בעולם האמיתי, איך לומר בעדינות, זה לא בדיוק המצב. ידברו עליכם ואלה לא יהיו בהכרח דברים שתאהבו לשמוע. מצד שני, כל עוד תדעו איך להתייחס לביקורת – תוכלו לנצל את המצב לטובתכם. תוכלו להפוך אותו להזדמנות של ממש כדי להפגין את החוזקות שלכם. זו יכולה להיות במה מעולה כדי להראות לעולם כמה אתם קשובים לתלונות וכמה השירות שלכם לא רואה אף אחד ממטר. הנה דוגמא:

ראיין קנה אבוקדו מרשת Woolworths שמתפארת באיכות וטריות המוצרים שלה. ובנינו, כמכורה לאבוקדו, אני יכולה להגיד לכם שאין מבאס יותר מלפתוח אחד ולגלות שבפנים הוא נראה ככה:

לגמרי הבנתי אותו כשהוא החליט לפרסם את אכזבתו על הקיר של Woolworths:

"אני רוצה שתדעו שאני לא כועס או משהו, אני פשוט מאוכזב".

עכשיו יש כאלה שהיו מוחקים, יש כאלה שהיו מתעלמים ויש כאלה שהיו מגיבים איזה משהו רובוטי מדכא ויבש.

אבל לא Woolworths.

הם ראו את הפוטנציאל ולא לקח להם יותר מדי זמן להגיב את הדבר המגניב הבא:

תגובה ללקוח מאוכזב

המקרה הזה אפשר להם להפגין אמפתיה ולהציג לראווה את אופי ואישיות המותג.

וחוץ מזה, הם גם חשפו בפני עשרות אלפי עוקבים שירות מעולה שלא מוטל בספק. בכל זאת, עם 24,840 לייקים די קשה להתווכח.

במילים אחרות, הם די צריכים לומר לראיין תודה. אז הלקח פה הוא קודם כל – בלי פאניקה!

מערכת הניטור הודיעה על תלונה?

אוקי, לא נעים, אבל לא נורא. תבטיחו לי שבכל פעם שזה קורה, תעלה לכם בראש התמונה של האבוקדו ותזכיר לכם שאפשר לצאת מנצחים ממצבים "רקובים". נכון, לקוחות בהחלט יכולים לעצבן ולהוציא מהדעת, אבל זכרו שאתם אלה שמנתבים את הספינה. אל תקחו את זה אישית וחשוב מכך – אל תגיבו באופן שיפגע במותג שלכם.

הנה 12 טקטיקות להתמודדות בטוחה עם תלונות של לקוחות ברשתות החברתיות:

1. הקשיבו להם, באמת

מזהירה מראש, כי הנה מגיעה הקלישאה האהובה עליכם… הלקוח תמיד צודק. אז לפני שאתם נכנסים למגננה, קראו היטב את פרטי המקרה ונסו להבין מה בדיוק קרה שם. אם משהו לא ברור לכם – תשאלו. אל תשאירו קצוות פתוחים ואל תנחשו. אם אתם צריכים לעשות בירורים – עשו בירורים, אבל אל תשאירו את הלקוח באוויר ואל תתעכבו עם המענה. הוא עוד עלול לפרש את הבירור שלכם כהתעלמות. זה בסדר אם אתם לא בדיוק יודעים מספיק פרטים כדי להגיב וזה בסדר לבדוק, אבל תנו לו לדעת מזה.

2. דברו כמו אנשים, כי למען השם, אתם אנשים

האינטרנט מלא רובוטים ונציגי שירות שמספקים תשובות אטומות ולא רלוונטיות שרק מעצבנות יותר את המתלונן המעוצבן גם ככה. המנעו מניסוחים גבוהים ומנוכרים, אתם לא מדברים עם שופט בית המשפט העליון. הכלל מבחינתי הוא כזה – אם אתם לא מדברים ככה – אל תכתבו ככה. השתמשו בשפה המדוברת שלכם, תנו לאנושיות להשפך מכם וללקוח להרגיש שהוא מדבר עם בנאדם אמיתי שמקשיב לו ומבין אותו. זה באמת משהו פשוט לביצוע והוא יכול לעשות פלאים ולרכך את הזעם.

3. סבלנות, רגישות ואמפתיה

לעולם אל תטילו ספק בלקוח. לא משנה מה, הודו לו על המשוב וכן, היו מוכנים גם להתנצל. יכול להיות בהחלט שהוא הוציא דברים מפרופורציות ואתם הייתם לגמרי בסדר, אבל זה בדיוק מסוג המקרים בהם אתם מוותרים על לצאת צודקים ומתמקדים בלצאת חכמים. קחו אחריות. המטרה שלכם היא לא להתנגח, המטרה שלכם היא לתקן את הרושם שנוצר. כדי שזה יקרה – אסור לכם לחלוק על רגשות המתלונן. הכאב שלו הוא הכאב שלכם. אז נשימה עמוקה ומרגע זה – אתם הכי מכילים ומבינים שאפשר.

4. התנצלו, אבל באמת

בהמשך לסעיף הקודם, המשתמשים מריחים מקילומטרים מתי אתם מחרטטים אותם עם התנצלות העתק-הדבק. הם מזהים מתי אתם אומרים להם דברים רק כי ככה אמרו לכם שצריך להגיד. אז אל תעשו שימוש ציני במילה "סליחה", רק כדי לסמן V. אם לקוח התאכזב והשקיע במתן משוב, התייחסו למקרה במלא הרצינות והתנצלו מעומק הלב על כך שהאינטרקציה אתכם הולידה חוויה שלילית. זכרו שהכל יכול להשתנות ואם תתנו שירות מספק שישביע את רצונו – תוכלו להפוך אותו ללקוח נאמן ולכזה שיודע שאכפת לכם ממנו ושיש מי שדואג לו.

5. סללו את הדרך אל הפתרון

בשום שלב אל תתנו ללקוח להרגיש שהוא באויר או שאתם לא יודעים איך להוציא אותו מאי-הנעימות שהוא נקלע אליה. כל תגובה שלכם צריכה להיות האור בקצה המנהרה עבורו. תנו לו להרגיש שאתם יודעים איך להוביל אותו לעבר הפתרון, שאתם שולטים לגמרי במצב ושאתם עושים הכל כדי שבסופו של דבר – הוא יצא מרוצה. כי זה הרי מה שיקרה. לא תמיד אמנם, זה נכון, אבל נגע בזה בהמשך.

6. ענו מהר

אנחנו חיים ברשתות החברתיות, זה כבר לא הימים של פקסים וטלפונים ושעות פעילות ולא הייתי במשרד. הנוטיפיקיישנז עוטפים אותנו מכל עבר ככה שאין לנו דרך להתחמק ואין לנו את הלגיטימציה להתמהמה עם המענה. זמן התגובה המצופה התכווץ משמעותית ואני כבר לא מדברת אתכם על לענות באותו יום, אני מדברת על לענות בתוך כמה שעות (!). יותר מזה, מחקר של Convince & Convert מצא ש42% מהמתלוננים ברשת החברתית, מצפים מכם לענות להם תוך 60 דקות! זה לא אומר שאתם צריכים לענות תוך שעה, אבל עשו כל מה שאתם יכולים כדי לא לחרוג מעבר לשעתיים-שלוש. אזכיר שוב, בהחלט יכול להיות שתצטרכו לבדוק את פרטי המקרה ושעתיים לא יספיקו, אבל חשוב שהלקוח ידע מזה. אל תשאירו אותו עם סימני שאלה. ספרו לו בדיוק מה אתם עושים ואיך אתם מתקדמים לעבר פתרון הבעיה.

7. הרשימו אותם

רתמו את השיח לטובתכם וזכרו שחוץ מהמתלונן יש עוד הרבה עוקבים שקטים שצופים ובוחנים את ההתנהלות שלכם. זו הזדמנות להרשים אותם ולעשות לעצמכם פרסומת טובה. אז היו אדיבים. עשו מעשה שיגרום להם להבין שיש על מי לסמוך, שקל לעבוד איתכם ושאתם לא מערימים בעיות – אתם מספקים פתרונות. תנו מענה שישאיר אנשים עם לסת שמוטה. ברור שאי אפשר על כל תלונה להוריד את הירח, אבל הפעילו שיקול דעת ובחרו מקרים מסויימים (על בסיס חומרת התלונה וכמות המעורבות המתלווה לה) – בהם תצאו לא פחות ממדהימים. תנו פיצוי שאף אחד לא יצפה לו. אפקט ההפתעה הוא משהו שיכול לעבוד לטובתכם ולעשות לכם שירות מעולה. נסו את זה פעם, תראו איזה כיף זה. אולי אפילו תצליחו לצאת ויראלים.

8. שמרו על נאמנות הלקוח

70% מהחברות מעידות שזול יותר לשמור על נאמנות הלקוח מאשר לגייס אחד חדש. ויש בזה הגיון. מעבר לכך, לקוח נאמן הוא לקוח מרוצה ולא רק שהוא ישוב ויקנה מכם בעתיד, הוא גם יספר עליכם לחברים שלו שעשויים להפוך ללקוחות גם כן. וזה, ידידיי, יעיל הרבה יותר מקמפיין שיעלה לכם עשרות, אם לא מאות, אלפי שקלים. שביעות הרצון של הלקוחות שלכם שווה לכם הרבה כסף, גם אם אתם לא בדיוק רואים את זה כרגע. אל תזניחו אותה.

9. זכרו שאי אפשר לרצות את כולם

כן, גם זה יכול לקרות. לפעמים תגלו שעשיתם כל מה שיכולתם אבל הלקוח ימשיך בשלו. הוא יבוז לכם, ישפיל אתכם, יזלזל בתשובות שלכם, אולי אפילו יקלל אתכם ולא יהיה מוכן לשמוע מה יש לכם להציע לו. כי ככה זה באינטרנט, הכל קל יותר ואנשים עושים דברים שהם לא היו מעיזים לעשות במציאות. במקרים כאלה, זה לא באמת משנה מה תאמרו ומה תציעו – הבנאדם (במקרה הזה: טרול) בא לחפש אקשן וכל תגובה שלכם רק תספק לו עוד ועוד דלק להמשך. אל תפלו למלכודת הזו. הפסיקו לענות לו. כשהוא לא יזכה ליחס הוא יראה די מגוחך וגם שאר העוקבים שיצפו מהצד יבינו את זה ברגע שהם יראו שאתם עשיתם את שלכם והוא ממשיך בשלו.

10. לא משנה מה, אל תמחקו תגובות

ברגע שיש אקשן, אתם יכולים להיות בטוחים שבצד השני של המסך מחכים לכם בציפיה אוחזי טלפונים עם אצבע קלה על הפרינט-סקרין. לא תוכלו לברוח מתגובה מביכה שפרסמתם ולכן, המנעו מראש מלכתוב דברים שתצטערו עליהם.

11. העבירו את השיחה ל-Offline

לגלות שקיפות זה חשוב אבל במקרים מסויימים תתקלו בלקוחות שהתקשורת מולם תרגיש תקועה או מורכבת ולא תהיה ברירה אלא לנסות איתם משהו אחר. אם אתם מרגישים שזה לא הולך להפתר על גבי הרשת, מומלץ לבקש פרטי התקשרות כדי שתוכלו להבין את הסיפור במלואו, לבדוק אותו לעומק ולספק מענה מהיר והולם. הסבירו ללקוח שאתם רוצים את טובתו וכדי לזרז עניינים, מוטב לעבור למשל לשיחה טלפונית שתסייע לפתור את הבעיה יחד איתו.

12. למידה והפקת לקחים

מכל תלונה אפשר ללמוד. ראו בה סוג של משוב על המוצר, על השירות על הצוות שלכם וכן הלאה. זו הזדמנות אמיתית להפקת לקחים ולשיפור כי אין שום סיבה שתלונה מסויימת תחזור על עצמה כמה פעמים. הקפידו לנתח כל מקרה לגופו, לאתר את מקור הבעיה ולבצע את השינויים הנדרשים כדי למנוע את חזרתה בעתיד.

טיפ למשקיעים של ממש: אל תסתפקו במתן פתרון על גבי הפייסבוק. אם אתם רוצים ליצור אפקט של WOW אצל הלקוח – התקשרו אליו כמה ימים לאחר המקרה ושאלו אותו האם הבעיה נפתרה לשביעות רצונו. מבחינתכם זו פעולה פשוטה שלא תקח יותר מ5 דקות. מבחינתו – זה מסוג הדברים שבגללם הוא לא ירצה לערוק למתחרים.

חלק שלישי: מקרי בוחן

עידו קינן עלה על אוטובוס של אגד וגילה שהצלון מוברג כך שאין שום אפשרות לעשות בו שימוש. הנה מה שהוא פרסם:

Customer_complaint

תראו מה ענו לו באגד:

"פייר, אתה צודק. אבל אתה בוודאי יודע שאם תשלח לנו פרטים על הנסיעה, נוכל לאתר את האוטובוס ולשלוח איש משק עם מברגה ולחסוך לך את ההתעסקות עם מאבטחים ואת התשובה לשאלה “למה יש לך מברג בכיס?”

לא רק שהם ענו כמו בני אדם, הם גם השתמשו בהומור ושלחו לו אחרי כמה שעות את התמונה הזאת:

Customer_complaint

הוציאו את הבורג ולא שכחו לתעד ולעדכן. תכלס, ציון 10. תענוג.

קחו עוד מקרה משעשע: רשת הכלבו האמריקאית, טרגט, גילתה שמסתובב בעמוד שלה טרול שמתחזה לאיש שירות לקוחות ומגיב בשמה ללקוחות.

במקום להיות מותג משעמם ויבש ולעשות שרירים ולחסום אותו, הם פרסמו תגובה שהיא על סף הגאונית:

Target_troll

הלקוחות, בלשון המעטה, עפו עליהם. ובצדק. אז הנה עוד דוגמא למקרה בו יצירתיות יכולה להוציא אתכם מכל סיטואציה שנראית (לפחות על הנייר) מלחיצה ובעייתית.

ואחרי שדברנו על דברים שכדאי לעשות, הנה גם משהו שאתם רוצים להמנע ממנו:

מעשה בלקוח שמאס בשירות הלקוחות של חברת התעופה הבריטית, British Airways.

מה עשה?

כתב על זה בטוויטר אבל הגדיל לעשות וקידם בתשלום את הציוץ של עצמו:

British Airways promoted tweet

עכשיו הייתם מצפים מחברה כמו British Airways לספק מענה מהיר ומקצועי, נכון? על אחת כמה וכמה כשמדובר על ציוץ מקודם עם חשיפה נרחבת.

אבל זה לא מה שקרה. 8 שעות לקח להם להגיב ובינתיים הציוץ הגיע לעיני 76,000 משתמשים.

כדי להחמיר את המצב עוד יותר, בואו תראו איזו תשובה הוא קיבל:

British Airways response to promoted tweet

וכמו שאמרנו כבר קודם, כשמדובר ברשתות חברתיות, את הלקוחות לא בדיוק מעניינות שעות הפעילות. הם רוצים מענה מיידי ובצדק. בנוסף, נציג השירות סיפק מענה מנוכר, מרוחק ומבלי לבדוק היטב את הפרטים.

תעשו טובה, אל תהיו כאלה.

אז מה היה לנו כאן?

משברים ברשתות החברתיות היו ויהיו, אבל הי, זה לא סוף העולם. בכל מקום בו תהיה אינטרקציה עם אנשים, קיים סיכוי לפער בציפיות שיוביל לאכזבה. אבל כמה דברים חשוב לזכור כדי לצאת ממצבים כאלה בשלום. הדבר הראשון הוא – לזהות אותם בזמן. לצורך כך עומדים לרשותכם כלי ניטור שיפתחו עיניים בגב עבורכם. במידה וקבלתם תגובה שלילית, הקפידו לענות במהירות, באדיבות ובאופן מתחשב ואמפתי שלא יעורר אנטגוניזם. בנוסף, שמרו על הלקוחות שלכם מרוצים, כי 71% מאלה שתהיה להם חווית שירות טובה במדיה החברתית – ימליצו עליכם לחבריהם (וזה המון!). לבסוף, אם תוכלו לתבל את ההודעות שלכם בהומור וליצור חוויה של כיף סביב המותג שלכם – לא רק שלא יגרם לכם נזק – אתם גם תרוויחו בענק.

וזהו, סגרנו את כל הפינות.

כמעט.

מישהו יודע למה פיטרו את אשתו של ברדלי?

הפוסט המדריך לניהול משברים בפייסבוק: טקטיקות מענה, כלי ניטור ודוגמאות הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-crisis-management/feed 6
שידור חי בפייסבוק: 6 דרכים להשתמש בזה לשיווק אפקטיבי במדיה החברתית http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-live-video http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-live-video#comments Tue, 26 Apr 2016 08:03:46 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=11522 אם אתם עוקבים אחרי ההתפתחות של פייסבוק בשנים האחרונות, לא קשה לראות שהיא לא מהססת להטמיע חידושים טכנולוגיים בפלטפורמה שלה בזמן שהם קורים. ברוב המקרים היא אף משדרגת אותם עם פיצ'רים ייחודיים כדי להציע למשתמשיה יותר ממה שמציעות להם המתחרות שלה. כך גם במקרה של החידוש הנוכחי, Facebook Live Video: שידור וידאו חי שניתן להזרים ישירות ...

הפוסט שידור חי בפייסבוק: 6 דרכים להשתמש בזה לשיווק אפקטיבי במדיה החברתית הופיע ראשון בבלוג

]]>
אם אתם עוקבים אחרי ההתפתחות של פייסבוק בשנים האחרונות, לא קשה לראות שהיא לא מהססת להטמיע חידושים טכנולוגיים בפלטפורמה שלה בזמן שהם קורים. ברוב המקרים היא אף משדרגת אותם עם פיצ'רים ייחודיים כדי להציע למשתמשיה יותר ממה שמציעות להם המתחרות שלה.

כך גם במקרה של החידוש הנוכחי, Facebook Live Video: שידור וידאו חי שניתן להזרים ישירות ממכשירים ניידים. אם בתחילת דרכה בתחום הווידאו פייסבוק התחרתה בעיקר ביוטיוב, הרי שכעת היא מתחרה בשירותים כמו Periscope של טוויטר ואפליקציית Meerkat, המתמחים בשידורים חיים בווידאו, ואף שואבת אלמנטים מסנאפצ'ט. הפוסט הזה יסקור בקצרה את האופציה הזאת למי שעוד לא הספיק להכיר אותה, את החידושים שנוספו לה לאחרונה והכי חשוב – הדרכים בהן היא יכולה לשמש לשיווק עסקים ומותגים.

השידור החי של פייסבוק הושק כבר באוגוסט, אך היה מוגבל לשימושם של ידוענים ואנשי ציבור בלבד. בחודשים האחרונים פייסבוק שחררה אותו בהדרגה לעוד ועוד משתמשים, כמו גם לעמודים מאושרים (verified pages – עמודי פייסבוק שמסומנים בווי כחול). בינואר הוא הפך להיות זמין לכל משתמשי האפליקציה ב-iOS בארצות הברית, ובפברואר הפך זמין גם למשתמשי אנדרואיד בארה"ב ובמדינות נוספות. בישראל הוא זמין כרגע רק למשתמשי האפליקציה ב-iOS.

הסרטון הבא של CNET מדגים כיצד משדרים בלייב בפייסבוק:

בדומה להעלאת סרטון רגיל, גם בשידור בלייב ניתן לכתוב תיאור קצר לסרטון שמצלמים, ולבחור בהגדרות הפרטיות למי אנחנו מעוניינים שהסרטון יהיה זמין. מספר הצופים בשידור מוצג בו באופן דינמי לכל אורכו. הצופים יכולים להגיב עליו בלייב, והאדם שמשדר יכול לעשות לייקים לתגובות שלהם בזמן השידור. בשונה מ-Periscope ומ-Meerkat, בהם הסרטון נמחק אחרי 24 שעות, הסרטון שצולם נשמר בפרופיל תחת Videos ואפשר לשוב ולצפות בו מתי שרוצים.

הסיבה שהשידור החי עולה שוב לכותרות היא הפרסום של פייסבוק מה-6 באפריל על שורת פיצ'רים חדשים ומסקרנים שהוספו לו, ביניהם:

 • לשונית המאפשרת לעבור ישירות מהניוזפיד לעמוד בו מרוכזים סרטונים בשידור חי
 • שידור חי בקבוצות ובעמודי אירועים
 • שימוש בכפתורי הרגשות החדשים כדי להגיב במהלך השידור (התגובות מופיעות על המסך בזמן האמת בצורה מונפשת ונעלמות במהירות, באופן המאפשר למשדר "לחוש את הקהל" בנקודות שונות בשידור)
 • בצפיות חוזרות בסרטון ניתן לראות את הופעת התגובות בסדר בו הן נוספו בזמן אמת
 • אפשרויות עריכה לסרטונים כמו פילטרים, הוספת אלמנטים מונפשים וקשקוש על המסך בצבעים
 • הזמנת חברים לצפות בשידור חי בזמן אמת
 • אפשרות לחפש שידורים חיים מרחבי העולם

Facebook-Live-video-filters-800x446

כריס קוקס, סמנכ"ל המוצר של בייסבוק, התארח בתוכנית הבוקר של רשת CBS לפני שבועיים והציג חלק מהפיצ'רים החדשים והשימושים שניתן לעשות בשידור החי של פייסבוק:

איך ניתן להשתמש בשידור החי של פייסבוק לצרכי שיווק באינטרנט?

מאחר שהאופציה לשדר בלייב תיפתח בקרוב לכולם מכל המכשירים, מומלץ להתכונן מראש ולחשוב כיצד ניתן לנצל אותה באופן מיטבי לשיווק העסק או המותג שלכם. לפניכם כמה רעיונות לשידורים חיים שיכולים למשוך את הקהל וליצור אנגייג'מנט. חשוב לציין שברוב המקרים, מדובר בדברים שכבר היה ניתן לעשות עד עכשיו באמצעות סרטונים רגילים; אך העובדה שמדובר בשידור חי מעניקה לצופים בו תחושות של מיידיות, אותנטיות (כי אין אפשרות לערוך או לחתוך את הסרטון), וקרבה (הצופים מרגישים שהם שם אתכם, ויכולים לתת ולקבל פידבקים בזמן אמת).

1. וובינרים, הדגמות וסשנים של שאלות ותשובות

הדריכו את העוקבים שלכם להשתמש במוצר החדש שלכם, העבירו וובינר בנושא הקשור לתחום שלכם, או ערכו סשן של שאלות ותשובות עם אחד מאנשי החברה בשידור חי. באופן כזה תוכלו להתייחס לתגובות ולענות לשאלות בזמן אמת ולחשוף מידע חדש ובלעדי כשהוא עוד "חם מהתנור".

2. סרטוני הדרכה (tutorials)

שידור חי מתאים מאד לסרטוני הדרכה מכל התחומים. רצוי, כמובן, להיערך מראש ואף לערוך חזרות במידת הצורך כדי למנוע תקלות במהלך השידור. אם אתם בשלנים מקצועיים או חובבים תוכלו לערוך הדגמה של מתכון, ובלוגרים של עשה-זאת-בעצמך יכולים לצלם את עצמם מכינים פריט עיצובי לבית. גם כאן, הערך המוסף של השידור החי הוא שהצופים יכולים לשאול אתכם שאלות ולקבל עליהן תשובות במהלך השידור עצמו.

3. שידורים חיים מאירועים

אם יש לכם עדכונים לוהטים עבור העוקבים שלכם ואתם מעוניינים שהם יקבלו אותם בזמן אמת, או שאתם מעוניינים לשדר מאירוע מיוחד של החברה כמו כנס, מסיבה או ביקור של דמות מפתח מהתחום, תוכלו לעלות לשידור ולשתף אותם במה שקורה. מארק צוקרברג עצמו עשה זאת לאחרונה כאשר שידר בלייב מהמטה של פייסבוק את השקת הפיצ'רים החדשים של השידור החי:

4. מאחורי הקלעים

אנשים שעוקבים אחרי עסק או מותג מתעניינים לעתים קרובות לא רק במה שהוא מוכר, אלא גם בפרסונה, או פרסונות, מאחוריו. אם אתם רוצים להכיר לעוקבים שלכם את אחת המחלקות בחברה, או להראות להם את תהליך הייצור של מוצר מסוים, שידור חי הוא הזדמנות נפלאה לעשות זאת.

5. שידורים חיים מתחרויות ואירועי ספורט

אירוע שהמהות שלו היא מה שקורה בזמן אמת, כמו תחרות או משחק ספורט, הוא קלאסי לשידור חי. אם יש לכם חברה לציוד אופניים, תוכלו לשדר בלייב ממירוץ אופניים וללוות את הרוכבים לאורך המסלול. אם אתם בית ספר לריקוד, תוכלו לשדר בלייב תחרות ריקוד. בשידורים כאלה אפשר לשאול את הצופים מי לדעתם ינצח – ואם הזכייה מבוססת בין היתר על פידבק מהקהל, להשתמש בתגובות מהקהל כדי להכריע.

6. ראיונות

שדרו לעוקבים שלכם ראיון עם מומחה בתחום, אחד האנשים מהחברה או אפילו אחד הלקוחות שמספר על החוויה שלו אתכם. צאו לרחוב, לשדרה או לחוף הים וערכו משאל לגבי המוצר או השירות שלכם בקרב האנשים שאתם נתקלים בהם. אתם יכולים אפילו לצלם את עצמכם עורכים שיחת טלפון מפתיעה, יש לזה פוטנציאל להיות משעשע מאד.

 טיפים לשידור חי מוצלח (באדיבות פייסבוק)

בדיוק כמו בשידורים חיים בטלוויזיה, גם שידור חי בפייסבוק יכול להיות מתכון לאסון אם אומרים מילה לא במקום, שוגים בעובדות או חווים תקלות טכניות. כדי להימנע מתקלות כאלה, פייסבוק מספקת כמה טיפים שיעזרו לכם לשדר בצורה חלקה ובלי דאגות:

 1. הודיעו לעוקבים שלכם מראש מתי אתם מתכוונים לעלות לשידור: כך תיצרו ציפייה ומתח לקראת השידור, ומי שמתכוון לצפות בכם ייערך מראש ולא יפספס את השידור. הודעה יום לפני בדרך כלל מספיקה.
 2. ודאו שהחיבור שלכם לאינטרנט תקין ובאיכות טובה. חיבור WiFi הוא אידיאלי, אך אם אינו בנמצא, יש להתחבר ל-LTE. כאשר החיבור חלש, כפתור ה-Go Live יהיה בצבע אפור.
 3. לפני העלייה לשידור, כתבו תיאור מושך וטיזרי שיתאר את מה שהצופים הולכים לראות.
 4. בקשו מהצופים להירשם לשידורים שלכם. במהלך כל שידור מופיע בתחתיתו כפתור Follow, באמצעותו ניתן להירשם ולקבל עדכון בכל פעם שיש שידור בלייב של האדם או העמוד.
 5. צרו אנגייג'מנט עם הצופים – ענו לשאלות ולתגובות שלהם כבר במהלך השידור, תוך שימוש בשמם הפרטי ועם יחס אישי.
 6. לכו על שידור ארוך – שידור ארוך מאפשר להגיע ליותר צופים, וכן מספק ליותר צופים הזדמנות לשתף אותו. המינימום המומלץ הוא 10 דקות, והמקסימום האפשרי לשידור הוא 90 דקות.
 7. סיימו את השידור עם משפט סיכום או נפנוף לשלום, ואמרו לצופים מתי אתם מתכוונים לשדר שוב. לאחר שסיימתם המתינו עד לשמיעת צליל ה"פינג" שמסמן שהשידור הסתיים.

סיכום

שידור חי בפייסבוק הוא הצעד המתבקש באבולוציה של פייסבוק, והחידושים מתחילת החודש הם בוודאי לא האחרונים שיהיו בו. מעניין לראות לאיזה כיוונים הוא יתפתח ואלו הזדמנויות שיווקיות נוספות הוא יוכל לספק.

כבר שידרתם לייב בפייסבוק? ראיתם שידורים של אחרים? יש לכם רעיונות נוספים לשיווק באמצעות השידור החי? ספרו לנו בתגובות!

הפוסט שידור חי בפייסבוק: 6 דרכים להשתמש בזה לשיווק אפקטיבי במדיה החברתית הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-live-video/feed 5
כיצד כפתורי ה-Reactions החדשים צפויים להשפיע על שיווק בפייסבוק? http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-reactions http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-reactions#comments Tue, 22 Mar 2016 10:37:41 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=11290 לפני שלושה שבועות טלטלה פייסבוק את חיינו שוב. לאחר שב-2015 היא הציגה בפנינו עדכונים ושינויים כגון תמונת פרופיל מונפשת, אפליקציה להתראות ממוקדות, ופיצ'ר חיפוש חדש, הרשת החברתית פתחה את 2016 עם השקת כפתורי הרגשות (Reactions) החדשים שלה בכל העולם, אחרי שעברו פיילוט מוצלח בספרד ובאירלנד. כעת, ניתן לעשות הרבה יותר מסתם "לייק" לפוסט שהתחברתם אליו: אפשר לבחור באחת ...

הפוסט כיצד כפתורי ה-Reactions החדשים צפויים להשפיע על שיווק בפייסבוק? הופיע ראשון בבלוג

]]>
לפני שלושה שבועות טלטלה פייסבוק את חיינו שוב. לאחר שב-2015 היא הציגה בפנינו עדכונים ושינויים כגון תמונת פרופיל מונפשת, אפליקציה להתראות ממוקדות, ופיצ'ר חיפוש חדש, הרשת החברתית פתחה את 2016 עם השקת כפתורי הרגשות (Reactions) החדשים שלה בכל העולם, אחרי שעברו פיילוט מוצלח בספרד ובאירלנד. כעת, ניתן לעשות הרבה יותר מסתם "לייק" לפוסט שהתחברתם אליו: אפשר לבחור באחת התגובות הבאות – "אוהב/ת" (love), "מצחיק" (haha), "מדהים" (wow), "עצוב" (sad) ו"כועס/ת" (angry).

fb-reactions

השינוי הזה התבקש כבר מזמן: אחרי הכל, כפי שאמר ג'ף טיהן, מנהל עיצוב המוצר של פייסבוק, יש הרבה פוסטים שאנחנו מעוניינים להגיב אליהם ברגש מסוים, ולייק לא תמיד מתאים (סבתא של חבר טוב נפטרה, מפעל הזרים לים שפכים שפגעו בבעלי החיים וכו'). מעכשיו, אנחנו יכולים להביע את רגשותינו לגבי פוסט מסוים בשש דרכים שונות.

אז איך מגיבים באמצעות ה-Reactions?

כאשר גולשים בפייסבוק מתוך מחשב, יש לרחף עם העכבר מעל כפתור הלייק עד להופעת שורת הרגשות השונים, מביניהם ניתן לבחור את הרגש הרצוי. כאשר גולשים בפייסבוק מהנייד, יש ללחוץ על הלייק לחיצה ארוכה עד שמופיעה שורת הרגשות. אם אתם עוד לא רואים את ה-Reactions בנייד, נסו לצאת מפייסבוק ולהיכנס שוב, או להוריד עדכון לאפליקציה.

Cole & Marmalade

כפי שהיה ניתן לראות בעבר כמה אנשים עשו לייק לפוסט מסוים, כעת ניתן לראות כמה אנשים הגיבו לפוסט מסוים ואת הרגש בו הגיבו: עבור כל פוסט, פייסבוק מציגה את שלושת הרגשות הדומיננטיים שחשו כלפיו הגולשים. כאשר לוחצים על האייקון של כל רגש, ניתן לראות מי האנשים שהגיבו ברגש מסוים זה. בנוסף, כאשר מישהו מגיב לפוסט שלכם ברגש שאינו לייק, הנוטיפיקציה שתקבלו היא "XXX reacted to your post".

Reacted

 

מהי המשמעות של ה-Reactions לבעלי עמודים עסקיים?

עבור משתמשי פייסבוק מן השורה, ה-Reactions הם שינוי מרענן וללא ספק מעשירים את חוויית הגלישה בפלטפורמה. הרחבת טווח הרגשות מאפשרת לגולשים שלא רצו לעשות לייק לפוסטים מסוימים בעבר, להגיב עליהם בדרכים אחרות. אך מהי משמעותו של השינוי הזה בתחום של שיווק דיגיטלי? כיצד זה הולך לעבוד עבור מנהלי מדיה חברתית ולקוחותיהם, או בעלי עסקים שמפרסמים בפייסבוק באופן עצמאי? האם ה-Reactions הולכים לשנות את אופן השיווק והפרסום בפייסבוק, ואם כן, מהם השינויים הצפויים?

בעתיד – טירגוט לפי רגשות?

בנוסף לאפשרויות הקיימות לטירגוט קהל בפייסבוק לפי מגוון מאפיינים כמו גיל, מדינה ועוד, יתכן שבעתיד יהיה ניתן לטרגט אנשים שהגיבו ברגש מסוים בפוסטים/מודעות קודמים של המפרסם. כאמור, כבר עכשיו אפשר להקליק בכל פוסט על שורת הרגשות ולראות כמה אנשים הגיבו בכל אחד מהרגשות:

Mashable

אך זה לא הכל: ניתן להיכנס ל-Insights של העמוד ולראות את המספרים המדויקים. כרגע פייסבוק מאפשרת לעשות את זה פר פוסט: כלומר, להיכנס ל-Insights של פוסט מסוים ולראות את המספרים עבור כל רגש. ב-HubSpot בדקו את האופציה הזו, וככה זה נראה:

HubSpot

יתכן שבעתיד יהיה ניתן לטרגט פוסט רק לאנשים שעשו "Like", "Love"" או "Wow" לפוסטים קודמים, ולהוריד את העצובים והכועסים מהקהל – או להיפך. אם זה יתאפשר, יהיה אפשר לשחק עם ההגדרות האלה לא מעט, ולראות לאלו תוצאות הן מביאות. חשוב לציין שאין כרגע הפרדה של המספרים בין הקידום האורגני לקידום הממומן, כך שלא ניתן לדעת אלו רגשות, ובאלו מספרים, נגרמו כתוצאה מכל סוג של קידום.

על פי פייסבוק, גם כעס הוא תגובה חיובית

על פי הבהרה שהוציאה פייסבוק ביום השקת ה-Reactions, לעת עתה היא מתייחסת אל כל הרגשות באותה הצורה: טכנית, כולם עדיין מסווגים כלייק – תגובה חיובית. תגובת "עצוב" או "כועס" לא נחשבת כדיווח על הפוסט, ולא תגרום להסתרת הפוסט או להסרת מעקב על העמוד. להיפך, פוסטים מהסוג שמעורר רגשות – ולא משנה אלו רגשות – ככל הנראה יופיעו בפיד יותר. אך לא בטוח אם זה יישאר כך גם בעתיד – כמו שניתן להבין מהציטוט הבא:

“Over time we hope to learn how the different Reactions should be weighted differently by News Feed to do a better job of showing everyone the stories they most want to see.”

ההחלטה הזו אינה שרירותית: יש סיבה שפייסבוק פועלת כך. הגולשים לא מעוניינים לראות (ולשתף) רק תוכן חיובי, אלא כל תוכן שמעורר בהם רגש – גם אם הרגש הזה הוא שלילי.

ג'ונה ברגר, ד"ר לשיווק ומומחה לטרנדים, ויראליות והשפעה חברתית, ערך מחקר שבדק מה גורם לתוכן באינטרנט להפוך לוויראלי. ברגר בדק מהם הסיכויים שגולשים ישתפו תוכן מאתר הניו יורק טיימס על בסיס הרגשות שתוכן זה עורר בהם. כצפוי, הוא מצא שתוכן חיובי הוא ויראלי יותר מתוכן שלילי; אך היחס ביניהם הוא מעט יותר מורכב מכך, ותלוי יותר בעוצמת הרגש שהתוכן מעורר. למעשה, כל תוכן שמעורר רגשות חזקים, בין אם הם חיוביים או שליליים, יהיה ויראלי יותר מתוכן שאינו מעורר רגשות חזקים. כך למשל, תוכן שגרם לקוראים לכעוס היה ויראלי יותר ב-34 אחוזים בהשוואה לתוכן אחר שלא עורר רגש כזה.

בעיות אפשריות

לא כולם מתלהבים מה-Reactions. יש האומרים שהרגשות השליליים (כעס, עצב) מהווים פתח לגולשים להראות כיצד הם חשים לגבי פוסטים שהם מתנגדים אליהם. מצד שני, כבר היום הם עושים זאת באמצעות התגובות.

כאן כדאי לעצור רגע – ולחשוב על תפקידן הנוכחי של התגובות לפוסטים, והאם הוא עשוי להשתנות בעקבות היכולת להביע טווח רחב יותר שלרגשות באמצעות ה-Reactions. יומיים לאחר השקת ה-Reactions, פייסבוק פרסמה מחקר שערכה על האופן בו תוכן רגשי בפלטופורמה משפיע על תגובות הגולשים. במחקר נעשתה השוואה בין 14 מיליון פוסטים שהביעו רגש מסוים (feeling sad, feeling excited וכו') לעומת 18 מיליון פוסטים בהם לא הובע רגש בצורה כזו. מהמחקר עלה שכאשר אנשים מביעים רגשות חיוביים, הם מקבלים יותר לייקים, בעוד שכאשר הם מביעים רגשות שליליים, הם מקבלים יותר תגובות:

support

מה יקרה כעת, כאשר יש כפתורי רגשות המאפשרים להזדהות עם רגשות שליליים? האם אנשים פשוט ישתמשו בהם  כדי להגיב לפוסט המביע רגש שלילי, במקום לכתוב תגובה של ממש? בהקשר של שיווק, החשש הוא שאנשים יתחילו להשתמש ב-Reactions כדי להביע פידבק על עסק או מותג מסוים, במקום לכתוב תגובות מהן ניתן להפיק מידע חשוב אשר יכול לסייע בשיפור העסק/מותג. כך שבמקום שה-Reactions יספקו למפרסמים יותר מידע, בפועל הם עשויים להיתרגם לפחות מידע בהשוואה למצב הקודם. לעת עתה קשה לדעת אם זה אכן מה שיקרה – רק מעקב לאורך זמן יתן לנו תשובות.

איך אפשר כבר עכשיו להפיק ערך שיווקי מה-Reactions?

עד כה דיברנו תיאוריה, אך משווקים המעוניינים בכך יכולים להתחיל לשחק עם ה-Reactions כבר עכשיו. ליקטתי מהרשת כמה רעיונות לדברים שניתן לעשות אתם בינתיים, מוזמנים להתנסות:

1) יצירת פרסומת המתייחסת ל-Reactions

חברת שברולט לא בזבזה זמן, וכבר הספיקה לצלם ולהפיץ פרסומת לדגם המליבו החדש שלה, בה היא מבקשת מהצופים להראות את אהבתם – באמצעות כפתור ה-Love, כמובן.

http://www.youtube.com/watch?v=5gPrAIr5ULw

2) שילוב Reactions בהגרלות ובמבצעים

עוד דרך לשלב רגשות בפרסומות, אך בצורה מעט שונה, היא לבקש מהגולשים שיגיבו עם רגש מסוים כדי לקבל מתנה או הנחה. מגזין המעודדות Inside Cheerleading פרסם פוסט שבו הגריל מנוי חינם לשנה לגולשים שיעשו "Love" לפוסט:

Inside Cheerleading Magazine

3) מעקב אחר מתחרים

דיברנו על האופן בו ניתן לראות את החלוקה של Reactions לרגשות השונים בכל פוסט. אז למה לא להציץ בפוסטים של המתחרים שלכם, לראות מה הפוסטים שעוררו את הרגש שאותו אתם מבקשים לעורר ולפעול בהתאם?

4) מחקר על הקשר בין הרגש שהפוסט מעורר להצלחתו

עד שיהיה ניתן לראות את הנתונים על כל הפוסטים במרוכז, נסו מדי פעם לבדוק בעצמכם מה היתה ההשפעה על הקהל של פוסטים שעוררו הרבה תגובות "וואו", לעומת פוסטים שעוררו הרבה תגובות "כועס/ת", למשל. האם סוג אחד נקשר ליותר שיתופים? פחות שיתופים? יותר תגובות? פחות תגובות? המידע הראשוני הזה יוכל לספק לכם בסיס לעריכת ניסיונות נוספים.

סיכום

עדיין קשה להעריך את ההשפעה שתהיה לכפתורי הרגשות של פייסבוק על האופן בו אנחנו מגיבים לפוסטים בכלל, והאופן בו יושפעו מהם פוסטים עסקיים בפרט; אך אין ספק שהשפעה זאת תהיה משמעותית. מה שבטוח הוא שכדאי להתחיל לעקוב אחרי הרגשות עמם מגיבים גולשים לפוסטים שלכם, כי זה יכול לתת לכם מידע יקר-ערך.

הפוסט כיצד כפתורי ה-Reactions החדשים צפויים להשפיע על שיווק בפייסבוק? הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-reactions/feed 1
מה זה אירוח בדף פייסבוק ואיך זה יביא לכם לידים ב-20 צעדים http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-page-host http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-page-host#comments Sun, 11 Oct 2015 13:47:21 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=10831 אם אתם בעלי עמוד פייסבוק או מנהלי עמוד פייסבוק, וודאי תסכימו איתנו כי ניהול עמוד הוא אתגר גדול: כתיבת תוכן איכותי ורלוונטי, חיפוש תוכן חדש ומעניין, העלאה וביצוע של רעיונות והכל במטרה לבנות קהילה חזקה ופעילה ולמתג את העמוד כמומחה בתחומו! אירוח בעמוד יתרום לכם רבות לפעילות השוטפת בעמוד, גם כאשר האירוח יסתיים. הישארו איתנו ...

הפוסט מה זה אירוח בדף פייסבוק ואיך זה יביא לכם לידים ב-20 צעדים הופיע ראשון בבלוג

]]>
אם אתם בעלי עמוד פייסבוק או מנהלי עמוד פייסבוק, וודאי תסכימו איתנו כי ניהול עמוד הוא אתגר גדול: כתיבת תוכן איכותי ורלוונטי, חיפוש תוכן חדש ומעניין, העלאה וביצוע של רעיונות והכל במטרה לבנות קהילה חזקה ופעילה ולמתג את העמוד כמומחה בתחומו! אירוח בעמוד יתרום לכם רבות לפעילות השוטפת בעמוד, גם כאשר האירוח יסתיים. הישארו איתנו עד הסוף, יש לנו הפתעה שתחסוך לכם זמן ותעשיר את העמוד שלכם בתוכן איכותי ובלי מאמץ! שנתחיל? קדימה!

למה לארח ומה זה אומר?

אירוח בדף פייסבוק אומר שאנחנו מזמינים מומחה, מהחברה שלנו או מתוקף שיתוף פעולה עסקי.

האירוח יכול להתבצע בוידאו או ככיתוב. אירוח וידאו חי מתאפשר כרגע בדפים עסקיים מאומתים (אלו עם הוי הכחול) של דמויות ידועות, כמו דפי פוליטיקאים ומוזיקאים. אז החדשות הרעות הן שלא כולם יכולים לעשות אירוח וידאו, אבל החדשות הטובות הן שכולם יכולים לעשות אירוח כתוב! הרעיון הוא שהאוהדים שבדף פונים למומחה עם שאלות מקצועיות ומקבלים את כל התשובות באירוע תחום בזמן, ובמקום אחד – בדף העסקי שלכם!

האירוח מגביר מאוד חשיפה אורגנית, תורם להגדלת מספר האוהדים של הדף וחשוב מהכמות- האיכות. העוקבים אחר אירוחים והמשתתפים בהם, מאוד רלוונטיים לחברה. בנוסף, האירוח ממצב אתכם כמומחים ומקצוענים וגם… מייצר לידים  :)

עשרים צעדים קטנים לאירוח גדול בדף פייסבוק

1. האסטרטגיה מתחילה כבר בבחירת נושא האירוח!

כמובן שחשוב שהנושא שתבחרו יהיה פופולארי, רלוונטי ומעניין. אבל… חשוב לא פחות, שהנושא יתרום למיצוב נכון, לא יבלבל במסר שלו ויפנה ישירות לקהל היעד החשוב לארגון. להלן דוגמא:

נושא אירוח

 

דוגמא נוספת:

דוגמא נוספת לאירוח מומחה

2. קבעו מועד לאירוח עם המומחה.

חשוב שמנהל העמוד והמומחה יהיו זמינים באותן שעות של האירוח. השעה והתאריך צריכים להיקבע לפי ההתאמה לקהל היעד (למשל אמהות טריות אחרי לידה אולי ישמחו בשעות הבוקר בעוד שסטודנטים ישמחו להשתתף בשעות הערב). התאימו את עצמכם.

3. מתחילים להפיץ את הבשורה…

שבוע לפני האירוח הכינו את  השטח עם טיזר מדליק בפייסבוק. בטיזר הקפידו לתת את הפרטים הטכניים (יום ושעה) אבל הדבר הבולט ביותר יהיה התועלת שהמשתתפים יקבלו.
את המסר של התועלת מומלץ להכניס לתוך הבאנר המעוצב.

4. כל האמצעים כשרים להפצת הבשורה

את הלינק לטיזר שפרסמתם הפיצו בכל מקום! כתוספת לחתימה למיילים שלכם, במייל ייעודי לרשימת התפוצה שלכם, כשלט במקום העסק, בעזרת רשתות חברתיות אחרות וכמובן באתר החברה.

דוגמא לניוזלטר:

הפצה בניוזלטר

5. הגעה לקהל פוטנציאלי בפייסבוק

השקיעו תקציב ממומן כדי להגיע לקהל רחב שידע על האירוח.

כאשר הנושא מעניין, אנשים ישתפו גם חברים, וכך תגדל הוויראליות הטבעית. נהלו את התקציב בחכמה והשאירו חלק נכבד ממנו ליום האירוח עצמו.
כל הפרסום יכול לנוע בין 500-1,500 ₪ – תלוי כמה הנושא חם, כמה יש גדולה קהילת העוקבים שלכם, וכמובן לכמה אנשים נוספים תרצו להגיע. השמיים, הם הגבול 😉

6. מתניעים מנועים בפייסבוק

ייתכן וכבר בטיזר יתחילו הגולשים להעלות שאלות מקצועיות למומחה. הסבירו למשתתפים שהמומחה יהיה זמין למענה לשאלות בשעת האירוח, הכינו לכם רשימה של כל מי שהתעניין ודאגו לתזכר אותו ביום האירוח (מומלץ לבקש מייל / טלפון לשליחת SMS תזכורת).
האירוח מתחיל

 

7. בוקר האירוע הגיע, כמה פרטים טכניים אחרונים!

בבוקר האירוח תזכרו את המומחה (שלא יהיו פאדיחות…) ותוודאו שכל הפרטים הטכניים סגורים ביניכם.

האם אתם נפגשים, האם המומחה אחראי על תפעול האירוח ויכתוב את התגובות בעצמו, או שהוא יעביר אליכם את המידע ואתם תתנו מענה בפועל, וכמובן כיצד תתקשרו.
ההמלצה שלנו- וואטסאפ.

ככה אנחנו עושים את זה עם לקוחות: מייצרים קבוצה ובה מנהל העמוד, המומחה המרכזי, ועוד אנשי מקצוע רלוונטיים בחברה שיכולים לגבות ולתת מענה לשאלות נוספות וללידים (כן, במרבית המקרים, בזכות האירוח המקצועי יהיו גם פניות עסקיות חדשות!).

במהלך האירוח מעתיק מנהל העמוד לוואטסאפ (עבדו עם וואצאפ במחשב – סופר נוח!) את השאלות, מקבל תשובות מסודרות מהמומחה ורק אז מגיב לגולש – כך התוכן הוא מפי המומחה אבל עדיין נשארת השליטה אצל איש המקצוע בפייסבוק (במקרה של איוויז לירן המוכשר!).

התכתבות בוואצאפ

8. טבלה לה לה!

צעד אחד לפני "הפוש האחרון" – הכינו טבלת לידים במיוחד לאירוח, בה תתעדו את הגולשים ששאלו שאלה, והשאלה הפכה לליד. החל במתעניינים במוצר או בשירות, דרך כאלו שמעוניינים ליצור אתכם קשר לאחר האירוח להסבר נוסף, ועד להצעה לשיתוף פעולה עתידי! בטבלה ציינו: שם, נייד, מייל, נושא, תאריך, איפה יצרו איתנו קשר (בהודעה פרטית? בפוסט האירוח? על קיר העמוד? לינק תמיד טוב להוסיף).

9. זה הזמן לפוש אחרון!

כמו במרוץ, הרגע האחרון זה הזמן לרוץ הכי מהר שאפשר… בקשו מהמומחה ומכל עובדי הארגון לשתף ברשתות חברתיות, להזמין אנשים בוואטסאפ וכמובן להיכנס בעצמם במועד האירוח.

10. פוסט "הנה זה קורה!"

כשעתיים לפני המועד שקבעתם מראש העלו תמונה מרכזית שתהווה יריית הפתיחה.

כדאי שהתמונה תהיה מעוצבת ותזמין גולשים לקבל תשובות מקצועיות.

אנחנו אוהבים להשתמש בתמונת המומחה אך אתם תבחרו מה שנכון עבורכם.

תיכף מתחילים

11. קידום ממומן – הסוד בפרטים הקטנים

טיפ חשוב! לקידום פוסטים לוקח זמן וכדי שלא תפספסו את הקידום בתשלום של האירוח עצמו, אנחנו מציעים "לרכב" על הקידום של פוסט הטיזר- להיכנס למערכת הפרסום ולשנות את הקידום מפוסט הטיזר לפוסט האירוח. כך פייסבוק תוך דקות מעדכן ומריץ את הפוסט המרכזי.

לא לשכוח לחזור למערכת הפרסום ולוודא שהקידום הממומן פועל!

12. הזמן לחזור למקדימים…

לאחר שהפוסט המרכזי עולה, זה הזמן לשלוח את הקישור אליו לגולשים ששאלו שאלות במהלך השבוע ולהגיד להם: "מתחילים, בואו לשאול את השאלה שלכם!".

13. כל האמצעים כבר כשרים, אמרנו?

טיפ חשוב שיעזור לחזק קשרים עם הקהילה שלכם – ספרו על האירוח לגולשים שהתכתבו אתכם לאחרונה – הדביקו קישור לאירוע הזמן אמת בציר הזמן שלהם ובהודעות פרטיות.

14. במהלך האירוח ענו לגולשים במהירות המקסימלית.

זה מצריך ממנהלי העמוד לעבוד בזריזות וגם מהמומחה!

כדי להגיב לחצו על Reply ותייגו את הגולש הרלוונטי. כך הדיון ישמור על סדר ואתם תשמרו על השליטה…

זמן תגובה

לתיוג: לחצו על @ ומיד לאחר מכן הקלידו את שם הגולש ובחרו אותו מהרשימה שתיפתח.

15. כשהאקשן בעיצומו הפיצו בקבוצות רלוונטיות

בזמן האירוח יהיה מאוד אפקטיבי להפיץ את הלינק בספר קבוצות שרלוונטיות ושהאירוח יכול לתרום למשתתפים בהן. הקפידו לא לבזבז אנרגיות על קבוצות שאין בהן רמת מעורבות גבוהה של המשתתפים.

חשוב! אם אתם לא פעילים בכאלו קבוצות הקפידו להצטרף ולהיות פעילים  (לעזור ולתרום מבלי לפרסם דבר…) כחודש לפני האירוח. כך שלא תהיו ספאמרים אלא חברים בקהילה שמשתפים באירוח.
עכשיו בלייב

16. בסיום האירוח ערכו את הפוסט ושנו את המלל

"תודה שהשתתפתם… המשיכו לשאלות ונענה בהקדם!"

בכל מקרה, גם אחרי האירוח ימשיכו שאלות לטפטף, יש להקפיד לענות לכולם, כמה שיותר מהר. שימו לב שיש אנשים שהגבתם להם והם יחזרו להגיב שוב באותו השרשור. זו שיחה ולגולשים יש שאלות רבות. השתמשו בהתראות העמוד ואפילו וודאו בצורה ידנית שלא פספסתם אף גולש.

תודה לכל השואלים

17. חזרו לכל המקומות בהם פרסמתם (מסעיף 4)

ועדכנו כאשר האירוח מסתיים (למשל החלפת הבאנר באתר אם העליתם את הטיזר לאירוח).

18. לענות, לענות, לענות

יום לאחר האירוח, הקפידו להיות זמינים, לענות לגולשים בעמוד – אלו שהשאירו שאלה או שתיים אחרי שעות האירוח.

19 סכמו את האירוח במספרים ובמסקנות.

נקודות לשיפור ושימור תמיד יעזרו לכם בשביל לשפר בעתיד! וגם המספרים והשורה התחתונה יתנו לכם מדדי הצלחה- מספר לידים, שאלות, חשיפה, תקציב, הזדמנויות ועוד.

20. הפתעה!

זוכרים שהבטחנו לכם הפתעה ? מעולה! במהלך האירוח ישאלו אתכם שאלות, ואתם תענו. כל שאלה ותשובה היא נכס לעמוד שלכם! מדובר בתוכן איכותי, מעניין ורלוונטי. כאשר אתם בונים את התוכן לעמוד, קחו לעיתים שאלה ותשובה של גולש והעלו אותן כפוסט בעמוד! תמיד נחמד לערוך מעט את התוכן ולהפוך אותו לקריא ומושך יותר!

אל תשכחו להוסיף תמונה, או סרטון לשאלה ולתשובה כדי להעלות את החשיפה האורגנית! :)

רוצים דוגמא? בבקשה:

העלאת שאלה בעמוד

לסיכום…

נכון שאירוח בפייסבוק טומן בחובו סיכון קטן (וואי, וואי.. מה אם לא יגיבו…?).

ונכון שאירוח שאינו בוידאו זה לא אקט שיווקי חדשני במיוחד.

א-ב-ל

אירוח שמתכוננים אליו היטב והתוכן שלו קולע ואיכותי, בוודאות יועיל למותג, יגביר חשיפה איכותית לעמוד הפייסבוק, ייצר גם תוכן לעתיד ולידים להווה – שזה.. תמיד מבורך!

אשמח לשמוע מכם על התנסויות שלכם באירוח וכמובן, לענות לכל שאלה:)

הפוסט מה זה אירוח בדף פייסבוק ואיך זה יביא לכם לידים ב-20 צעדים הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-page-host/feed 4
הכירו את Google Collections – המתחרה החדש של פינטרסט? http://www.askpavel.co.il/blog/google-plus-collections http://www.askpavel.co.il/blog/google-plus-collections#comments Sun, 17 May 2015 21:30:20 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=10426 אז הנה עוד מאמר קטן על גוגל פלוס. כן, כן, אותה הרשת שכבר סגרו אותה בכמה אתרים ברשת, אותה הרשת שכולם אומרים שגוגל ויתרו עליה ולא נעים להם להודות בכישלון. אז לכל מי מכם שמבין שגוגל פלוס היא הרבה מעבר לניוזפיד, גוגל מציגה לכם עכשיו שינוי נוסף שטומן בחובו שינויים משמעותיים בכיוון של גוגל פלוס ...

הפוסט הכירו את Google Collections – המתחרה החדש של פינטרסט? הופיע ראשון בבלוג

]]>
אז הנה עוד מאמר קטן על גוגל פלוס. כן, כן, אותה הרשת שכבר סגרו אותה בכמה אתרים ברשת, אותה הרשת שכולם אומרים שגוגל ויתרו עליה ולא נעים להם להודות בכישלון.

אז לכל מי מכם שמבין שגוגל פלוס היא הרבה מעבר לניוזפיד, גוגל מציגה לכם עכשיו שינוי נוסף שטומן בחובו שינויים משמעותיים בכיוון של גוגל פלוס – גוגל אוספים (Collections).

שמישהו יגיד לי כבר מה הסטטוס של גוגל פלוס?

אז כן, לכל המפקפקים, גוגל פלוס עדיין כאן והיא רק הולכת להמשיך ולשדרג את עצמה בתקופה הקרובה. היא פשוט לא הולכת להציק לנו יותר מדי ולהכריח אותנו להתחבר בכוח – את החיבורים שגוגל כבר הייתה צריכה לעשות לגבי המשתמשים שלה וזהותם, היא כבר עשתה והיא יודעת טוב מאוד מה אנחנו עושים ברשת של גוגל (שלהזכירכם כוללת גם כמה מוצרים קטנים כמו: חיפוש גוגל, ג'ימייל, דרייב, דוקס, מפות, יוטיוב ועוד.. )

גוגל פלוס תמשיך לעשות שינויים נוספים בתקופה הקרובה כשהמטרה העיקרית שלה היא התמקדות בחוזקות של הרשת:

 1. Hangouts
 2. תמונות
 3. ניהול ואיסוף תוכן

גוגל הנגאאוטס הוא מוצר חברתי נהדר של גוגל שמחבר כיום מיליוני גולשים ברחבי העולם שמשתמשים בו לשיחות צ'אט טקסט (שפועל גם דרך הג'ימייל) וכמובן שיחות צ'אט וידאו מרובות משתתפים ואף קיום של וובינארים בשידור חי. כחלק מהשדרוגים גוגל הופכים את הנגאאוטס גם למוצר (אפליקציה) שיתפקד באופן עצמאי ויאפשר גם למי שאינו פעיל בגוגל פלוס להשתמש בו.

בכל הקשור לתמונות, אולי חלקכם לא יודעים, אבל אחד השימושים הנפוצים של גוגל פלוס בעולם מתרכז דווקא בממשקי עריכת התמונות של גוגל פלוס. לגוגל פיצ'ר מאוד מוצלח ומתקדם לעריכת תמונות (שניתן למצוא אותו בין היתר באפליקציה החיצונית Snapseed) שמושך קהילה מאוד גדולה של צלמים לעשות בה שימוש קבוע. גם כאן גוגל מתעתדים להמשיך ולפתח את הנושא ולהפוך אותו לנגיש יותר לכלל המשתמשים ברשת.

עריכת תמונה

למי שרוצה להעמיק ולהבין טוב יותר את הכיוונים העתידיים של גוגל פלוס בהקשר זה – ממליץ לקרוא את המאמר שכתבתי לאחרונה באתר Feeder בנושא.

השינוי הנוכחי: Google collections

אוספים בגוגל פלוס

אם תשאלו את מרבית הגולשים והמשווקים, הכישלון העיקרי של גוגל פלוס בא לידי ביטוי בחוסר האינטראקציה בניוזפיד שלה או יותר נכון בחוסר אינטראקציה בין משתמשים בתוך גוגל פלוס.

אמנם יש אנשים רבים שמשתמשים בהנגאאוטס, אנשים רבים שמשתמשים בעריכת תמונות, בהקמת דפים לעסקים מקומיים, אך אין יותר מדי עניין בניוזפיד (לעומת הלוויתן הכחול פייסבוק). דווקא בקהילות של גוגל פלוס יש יחסית אינטראקציה גבוהה יותר, אך זה טבעי כפי שבדרך כלל מידת האינטראקציה בתוך קבוצות ברשתות חברתיות גבוהה יותר.

גוגל מבינים שיש יתרון אחד ברור ומובהק בכל הקשור לניוזפיד שלה ולאופן בה הרשת בנויה – שיטת המעגלים של גוגל פלוס הופכת אותה לכלי אולטימטיבי לאיסוף תכנים.

למה הכוונה?

Curated web

אחת הבעיות העיקריות של רוב הגולשים היום ברשת הוא עומס המידע, מה שנקרא גם TMI – Too much information. בשל העומס הרב של מידע ותכנים, קשה לרובנו להתנהל ולנהל את התכנים השונים שאנו מייצרים ורוצים לשמור ולעקוב אחריהם.

זו הסיבה העיקרית שבשנים האחרונות אנו מזהים גדילה בפלטפורמות שמציעות לנו עזרה בניהול התכנים בחיינו.

Curated web – מלשון "אצירה" – איסוף תוכן.

אחת הדוגמאות הטובות לכך היא הרשת פינטרסט, שמשמשת כפלטפורמה לאיסוף וריכוז של תכנים ויזואליים בנושאים שונים. בפינטרסט יש כיום למעלה מ- 70 מיליון גולשים (ואם נהיה כנים בעיקר גולשות) שיוצרים לוחות רבים בנושאים שונים, המרכזים באופן ויזואלי מידע בנושא. כך למשל ניתן ליצור לוחות בנושאים: שיווק באינטרנט, מתכונים, בגדים וכו'.

לוחות בפינטרסט

אז מה זה אוספים של גוגל פלוס?

אפשר להגיד שאוספים של גוגל פלוס הוא מעין מתחרה של הלוחות של פינטרסט. שיטת המעגלים של גוגל פלוס שמאפשרת לשתף תכנים עם אנשים ספציפיים לפי תחומי עניין, משתדרגת כעת באמצעות הפיצ'ר החדש שנקרא אוספים, שמאפשר לנו לחלק את המוצרים והשירותים שלנו לפי אוספים מרוכזים לפי תחומי עניין / קטגוריות – כשלכל אוסף יכולים להיות עוקבים שונים.

אוספים למעשה מאפשר לי ליצור קבוצה וריכוז של פוסטים בנושא מסוים, כך שהעוקבים שלי יכולים להתמקד רק בנושא ספציפי אחד מכלל הנושאים שאני מתעסק בהם.

כך למשל אם אני יוצר אוסף שנקרא "שיווק באינטרנט" – אני יכול לשתף ולשייך לשם את כל המאמרים שאני כותב בנושא או מאמרים שמעניינים אותי בתחום ואני רוצה לשייך אותם לאוסף הנ"ל. כל גולש שעוקב אחריכם יוכל להחליט אם לעקוב אחרי האוסף הנ"ל בלבד במקום לעקוב אחרי כל פוסט שאני מעלה. כל גולש יכול לבחור אחרי אילו אוספים לעקוב.

מעקב אחרי אוספים

אחת הבעיות העיקריות במעקב אחר פרופיל או דף עסקי – שלא כל דבר שהם משתפים מעניין אותנו. כך למשל אם אני מחר אשתף תמונה של המשפחה שלי ביום כיף, זה לא יעניין את העוקבים אחריי שמעוניינים לקבל עדכונים בנושאי שיווק באינטרנט.

זה מתאים בעיקר לאתרים גדולים מרובי תוכן בנושאים שונים, שרוצים להקל ולאפשר לגולשים ולעוקבים שלהם לקבל את כל המידע והפוסטים שפורסמו בנושא באופן מרוכז באוסף אחד.

כמה דוגמאות לאוספים של אתר באזפיד למשל:

אוספים של buzzfeed

וכך זה נראה בתוך אחד האוספים:

תוכן בתוך אוסף

בכל יצירה של אוסף חדש, ניתן לשתף אותו באופן ציבורי או באופן פרטי עם משתמשים ספציפיים. כל משתמש שעוקב אחרי אוסף מסוים – יוכל לראות עדכונים ושיתופים ממנו בניוזפיד וכמובן בפרופיל של המשתמש / דף שהוא עוקב אחריו. בעת יצירת אוסף חדש – כל משתמש שעוקב אחריכם – אוטומטית יעקוב גם אחרי האוסף.

יצירת אוסף

רק לאחר יצירת האוסף הראשון שלכם – יתווסף טאב "אוספים" לפרופיל שלכם. להלן דוגמאות לאוספים מובילים.

תחשבו על האפשרויות העתידיות לפיהן אולי נוכל להטמיע אוסף בדפי האתר שלנו, כפי שאנו מטמיעים ווידג'ט של לוח פינטרסט וכדומה.

בזמנו התפרסם שגוגל עובדת על אפליקציה חברתית לשיתוף מתכונים. ההערכה שלי שאוספים אמנם מתמקדים כעת באיסוף תכנים ופוסטים בנושאים מסוימים – אך אין ספק שהמימד הויזואלי המאוד פופולארי בפינטרסט – עשוי לתפוס גם מבחינת האוספים של גוגל פלוס.

tablescape

לסיכום…

להערכתי אוספים עשויים להגדיל את האינטראקציה בין משתמשים בגוגל פלוס, היות והממשק מאפשר לכל אחד לנהל וליצור לעצמו קבוצות מרוכזות של פוסטים בנושאים מסוימים, כמו גם לעקוב באופן מדויק יותר אחרי אוספים ספציפיים של פרופילים שונים.

הפוסט הכירו את Google Collections – המתחרה החדש של פינטרסט? הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/google-plus-collections/feed 9
הכירו את האלגוריתם של פייסבוק: כך תקדמו את התוכן שלכם בניוזפיד ביעילות http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-news-feed-optimization http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-news-feed-optimization#comments Tue, 07 May 2013 09:04:32 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=7148 לאחרונה נשמעות יותר ויותר טענות שפייסבוק מצמצמת את אחוזי החשיפה של תכנים אורגניים, במיוחד בדפים העסקיים, מה שלכאורה אמור לגרום למשתמשים לעבור לתכנים ממומנים (פרסומות, סטטוסים בתשלום ועוד). למרות שפייסבוק מכחישה את הטענה, זהו בהחלט צעד מובן מנקודת מבטה שלה: עלינו לזכור שהיא אינה רק רשת חברתית, אלא גם עסק שצריך להרוויח את לחמו כדי ...

הפוסט הכירו את האלגוריתם של פייסבוק: כך תקדמו את התוכן שלכם בניוזפיד ביעילות הופיע ראשון בבלוג

]]>
לאחרונה נשמעות יותר ויותר טענות שפייסבוק מצמצמת את אחוזי החשיפה של תכנים אורגניים, במיוחד בדפים העסקיים, מה שלכאורה אמור לגרום למשתמשים לעבור לתכנים ממומנים (פרסומות, סטטוסים בתשלום ועוד).

למרות שפייסבוק מכחישה את הטענה, זהו בהחלט צעד מובן מנקודת מבטה שלה: עלינו לזכור שהיא אינה רק רשת חברתית, אלא גם עסק שצריך להרוויח את לחמו כדי להמשיך להתקיים. ובכל זאת, ראוי לזכור שרוב הגולשים נכנס לפייסבוק כדי ליהנות ולשתף דברים מעניינים עם חברים; לא כדי לשלם לפייסבוק. אז איך בכל זאת תגדילו את החשיפה האורגנית שלכם?

בין שאתם משתמשים פרטיים ובין שאתם עסק או משווק באינטרנט, כדאי להכיר את חוקי המשחק בפייסבוק; כי גם ברשת החברתית הגדולה בעולם, כמו גם במנוע החיפוש גוגל, יש אלגוריתם שקובע אילו תכנים אורגניים יקבלו יותר חשיפה, ואילו תכנים יידחקו לשוליים. הנושא הפך לתת-תחום בפני עצמו, שאפילו קיבל שם: NFO – News Feed Optimization.

אלגוריתם Edge Rank – מבנה ומטרה

אנשי פייסבוק לא רצו שהפיד שלנו יהיה מוצף בתכנים לא רלוונטיים ובספאם, ולכן יצרו אלגוריתם שמסנן תכנים שאינם מתאימים לפרופיל שלנו ולהתנהלות שלנו בפייסבוק. זה אומר שלא כל מה שאתם מפרסמים מגיע לחברים / לאוהדים שלכם, ולכן צריך להתמקד בפעילויות שיוצרות אינטראקציה.

בעוד שאלגוריתם הדירוג של גוגל כולל יותר מ-200 פרמטרים, כאן מדובר בשלושה משתנים ששולטים בתכנים שאנו רואים בפייסבוק, גם בפרופילים אישיים וגם בדפי מותג.

למעשה כל פריט שאנו רואים בניוזפיד מוגדר בתור אובייקט. אז אם נגיד אנו רואים אובייקט כמו סטטוס ומשתמש כלשהו יוצר איתו אינטראקציה (נניח עשה לייק), נוצר מה שמכונה בפייסבוק Edge ("להב"\"חוד").

אם נחבר את כל ה"חודים" של האובייקט, נקבל את ציון ה- EdgeRank של אותו אובייקט וציון זה יקבע כיצד האובייקט יוצף בניוזפיד. לכל "חוד" יש שלושה מרכיבים ולכן כדי לקבל את הציון הסופי יש להכפיל ביניהם ולבסוף לחבר את התוצאות לפי הנוסחא הבאה:

נוסחת EdgeRank

הנה ביאור הפרמטרים:

1. ציון A משמעו יחסי הקִרבה (Affinity)

ככל ששני משתמשים מעורבים יותר אחד בפרופיל של האחר, כך יגדל ציון A; ככל ששני המשתמשים ימעיטו באינטארקציה ביניהם, ציון A יירד. כדי לקבל את מרב החשיפה, האינטראקציה צריכה להיות הדדית למשך כמה שיותר זמן. כמו בגוגל אדוורדס, גם פה היסטוריית הביצועים היא גורם משמעותי.

לדוגמה: אם עמית מרבה להגיב על תכנים של עידו, עמית יראה יותר תכנים של עידו בניוז פיד שלו. אבל מכיוון שציון A הוא חד-סטרי, אם עידו לא מגיב לתכנים של עמית – עידו לא יראה תכנים נוספים של עמית בניוז פיד.

2. ציון W משמעו חשיבות התוכן (Weight)

דהיינו מהי חשיבות התוכן שמשתמש מסוים מייצר. החישוב נעשה לפי כמות הפעילות והאינטראקציה סביב התוכן המדובר: כמה תגובות, לייקים ושיתופים הוא קיבל.

האלגוריתם של פייסבוק בנוי בצורה כזו, שהוא נותן עדיפות לתכנים מסוימים על פני אחרים: לקובצי-וידיאו (קובץ ולא קישור חיצוני) יש משקל גבוה יותר מתמונות, ולתמונות יש משקל גבוה יותר מסטטוסים. אגב – תכנים שמועלים לפייסבוק ממכשיר נייד מקבלים גם הם תעדוף, מפני שפייסבוק תופס את זה כ"אירוע בהתרחשות" (On the go).

מדי פעם ניתן לראות אנשים שעושים לייק לסטטוס שהם עצמם פרסמו, ואנו נוטים לצחוק על כך. בפועל יש לכך השפעה כלשהי, מכיוון ש"הלייק העצמי" הזה מאפשר לתוכן להיחשף לעוד חברים, ולקבל עוד לייקים, תגובות ושיתופים.

3. ציון D משמעו תדירות התוכן (Time Decay)

ציון זה מבוסס על הזמן שעובר מרגע הצבת התוכן. ככל שהתוכן חדש יותר הוא יקבל ציון תדירות גבוה יותר, לעומת תוכן ישן יותר שיקבל ציון R נמוך. אפשר לומר שציון זה דומה לעדכון Freshness ששולב בגוגל החל מ-2011.

להרחבה נוספת, Hubspot פרסמו בזמנו אינפוגרפיק מושקע שמסביר על אופן העבודה של האלגוריתם.

אלגוריתם Graph Rank – מבנה ומטרה

כדאי לדעת שלאלגוריתם אדג'רנק יש גם תת-אלגוריתם נוסף, בשם Graph Rank. אלגוריתם זה מיועד ספציפית לאפליקציות פייסבוק, וכולל בתוכו כמה רכיבים של אג'ראנק, בתוספת רכיבים נוספים. כך מגדירים אותו בפייסבוק:

"Graph Rank seeks to show users highly relevant application stories based on the other connections they've made on Facebook"

הסבירות שמידע מאפליקציה מסוימת יופיע בפיד שלנו, עולה ככל שהציונים הבאים גבוהים יותר:

 • ציון A = אלמנט "יחסי קרבה" שהוזכר למעלה.
 • ציון W = אלמנט "חשיבות" שהוזכר למעלה.
 • ציון I = אינטראקציות: שימוש, לייקים, שיתופים ועוד.
 • ציון R = אלמנט "תדירות" שהוזכר למעלה.
 • ציון G = מיקום גיאוגרפי: ככל שיש יותר משתמשים בעלי תחומי עניין דומים, הנמצאים במיקום גיאוגרפי דומה, ציון G עולה.

חשוב לציין ששתי המכפלות המתוארות מעלה, לא בהכרח מייצגות את כל הפרמטרים באלגוריתם של פייסבוק, אלא ערכים מקורבים בלבד.

יותר מעורבות-גולשים בפייסבוק: כך תעשו זאת

96% מהאוהדים שעושים לייק על דף פייסבוק, לא חוזרים יותר לבקר באותו דף. כמו כן 50% עד 70% מהאוהדים לא רואים את תכני הדף בפיד שלהם (QuickStarter). רבים מהחברים שלכם לא רואים כל דבר שאתם מעלים. אז מה עושים?

ככל שאתם משתמשים בפרופיל שלכם ומעורבים בפרופילים של אחרים, כך עולים סיכוייכם להיראות וגם לראות. הגיבו לתכנים של אנשים אחרים, צרו דיונים משלכם וקחו חלק בדיונים בפרופילים / בדפים של אחרים.

טיפ כללי: אם מדובר בפרופיל האישי שלכם, ואינכם חוששים מנושאי פרטיות באינטרנט, תוכלו להגדיל את חשיפת התכנים שלכם על-ידי שינוי הגדרת הפרטיות (Public במקום הגדרות אחרות, שחוסמות את התכנים שלכם לפי בחירתכם). בדפי עסק החשיפה ממילא נמצאת במצב Public, מה שנסרק היטב גם במנועי חיפוש ומעיד על פעילות המותג גם במדיה החברתית.

שפרו את ציון ה-Edge Rank שלכם ב-10 צעדים:

1. תמונות מקבלות 39% יותר אינטראקציה מאשר תכנים אחרים. תוכן ויזואלי יעיל יותר גם מבחינת הגולשים וגם מבחינת האלגוריתם הפייסבוקי, לכן העלו תמונות, אינפוגרפיקות, ממים (Memes), קובצי וידיאו ועוד. אם אתם מנהלים דף עסק, חשבו על תמונות רלוונטיות לתחום העיסוק שלכם. גם הומור עובד מצוין.

2. סטטוסים קצרים מקבלים 23% יותר אינטראקציה (80 תווים ומטה, כאורך השורה הראשונה בפסקה זו). כדאי לכתוב סטטוסים קצרים ולעניין, רצוי עם הנעה לפעולה. כ-75% מהסטטוסים של מותגים רבים חורגים מהאורך הזה, דבר שעלול לחבל במעורבות הגולשים.

3. פוסטים עם אמוטיקונים ("רגשונים") מקבלים 52% יותר אינטראקציה: 57% יותר לייקים, 33% יותר תגובות ו-33% יותר שיתופים. להלן פירוט יעילותם של אמוטיקונים שונים בפייסבוק:

שימוש ברגשונים בפייסבוק

(תמונה מתוך האינפוגרפיק של Linchpinseo)

4.      תיוג גיאוגרפי במכשירים ניידים (Check In), יחשוף את דף הפייסבוק שלכם בכמה שיותר פידים (השיטה מתאימה בעיקר לדפי עסק ולא לפרופילים אישיים). עודדו את אוהדי הדף שלכם לבצע צ'ק-אין כאשר הם נמצאים במיקום הפיזי של העסק. בצורה זו תרוויחו גם חשיפה לעסק וגם יותר לייקים לדף העסק. ניתן לעשות זאת באמצעות הצעת הנחה במחיר לכל מתייג, העלאת תמונות מתויגות גיאוגרפית ועוד.

5.      מילים שמייצרות עד 48% יותר אינטראקציה:

 • "עשו לייק" (like)
 • "תנו כותרת" (caption this)
 • "שתפו" (share)
 • "כן או לא" (yes or no)
 • "כל הכבוד" (thumbs up)

6. שימוש ב"תנו כותרת" מייצר פי 5.5 יותר תגובות, ומגדיל את האינטראקציה הכוללת ב-100%. שימוש ב"מלאו את החסר" מייצר פי 4 יותר תגובות.

7. פוסטים עם בקשה לשיתוף מייצרים פי 7 יותר שיתופים, מפוסטים ללא בקשת שיתוף. פוסטים עם בקשה לתגובה מקבלים פי 3.3 יותר תגובות. פוסטים עם בקשה לעשות לייק, מקבלים פי 3 יותר לייקים.

8. כתובות URL ארוכות יוצרות 16% יותר אינטראקציה. מומלץ לשלב קישורים שמראים לגולש בפייסבוק, לאיזה עמוד יעד הוא עתיד להגיע לאחר הקליק.

9. פוסטים עם שאלות מייצרים 92% יותר תגובות. אם השאלה ממוקמת בסוף הפוסט ולא באמצעו, מתקבלת עלייה של 15% באינטראקציות גולשים ופי 2 יותר תגובות.

10. שלוש נקודות למעקב אחרי הנתונים הסטטיסטיים (למנהלי דפים בלבד): עקבו אחרי תכנים שהחברים / אוהדים שלכם מעלים, ותוכלו לדעת מה מעניין אותם ולהגיב בהתאם.

 • פייסבוק מאפשרת למנהלי דפים לעקוב אחרי האינטראקציות השונות בדף, באמצעות כלי Insights. הכלי מספק נתונים כגון כמה אוהדים הצטרפו לדף, כמה עשו לייק או שיתפו את התוכן ואפילו כמה לא אהבו את מה ששיתפתם. ב-insights תוכלו לראות לאילו סוגי תוכן האוהדים שלכם הגיבו טוב יותר, ובהתאם לכך לפעול ולהעלות עוד תכנים מסוג דומה.
 • מערכת הפרסום של פייסבוק מאפשרת לכם, כמנהלי דף, להשתמש בפילוח הדמוגרפי (גם בלי לפרסם בפועל). ניתן לחלץ משם מידע יקר, ולהתאים את התכנים שלכם לקהלי יעד קיימים או חדשים (גיל, מין, מיקום, השכלה, תחומי עניין, מקצוע, מצב משפחתי ועוד).
 • עקבו אחרי תכנים שהחברים / אוהדים שלכם מעלים, ותוכלו לדעת מה מעניין אותם ולהגיב בהתאם. זה בדיוק מה שעשתה חברת קוטקס העולמית באתר "פינטרסט", מה שהוביל לקמפיין מותאם-אישית, יצירתי ומקורי:

שיפור החשיפה האורגנית הוא גם אינטרס של פייסבוק

שמתם לב שבחודשים האחרונים, הפיד שלכם מתמלא בהצעות ממגוון דפי פייסבוק? מעבר לעובדה שניתן לנצל את הידע אודות פעולת האלגוריתם, פייסבוק עצמה מנסה לשפר את הנראות האורגנית של דפי מותג.

ברגע שדף מסוים מייצר תוכן שעוסק במשהו שאתם אוהבים (לפי הפרופיל שלכם, תחומי העניין ועוד), הפיד שלכם יקבל הצעה לעשות לייק על אותו דף (Recent Articles). באופן זה פייסבוק חושפת אתכם לדפים ולתכנים חדשים, שלהם עדיין לא נחשפתם בדרך אחרת: מאמרים, אירועים שאולי יתאימו לכם ועוד. לצד ההצעה לעשות לייק יש גם כפתור "הסתר", במידה שאינכם מעוניינים לקבל הצעות מהדף הספציפי שהוצג לכם.

לסיכום…

חשוב לזכור שכמו תמיד בעולם האינטרנט, שום דבר אינו חקוק בסלע לאורך זמן. כדאי לעמוד על המשמר, להתעדכן במידע נוסף ולנסות דברים חדשים כדי לוודא מה עובד בשבילכם ומה לא. אשמח לשמוע על טיפים נוספים להגדלת החשיפה האורגנית בפייסבוק, במיוחד כאלה שמאחוריהם יש גם סיפורי הצלחה.

הפוסט הכירו את האלגוריתם של פייסבוק: כך תקדמו את התוכן שלכם בניוזפיד ביעילות הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-news-feed-optimization/feed 64
הקמת קבוצה בפייסבוק: איך הרמתי וניהלתי קבוצה מצליחה בפייסבוק? http://www.askpavel.co.il/blog/successful-facebook-group http://www.askpavel.co.il/blog/successful-facebook-group#comments Fri, 03 Aug 2012 15:56:52 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=6227 כמה פעמים יצא לכם להתלבט בין פתיחת עמוד לקבוצה בפייסבוק? האם נכון עבור כל עסק להקים קבוצה? ואיך בכלל גורמים לקבוצה לצמוח ולהצליח? תאיר קסלר מנהלת קבוצה מאד מצליחה שבטח שמעתם עליה לא מעט בתקשורת, והחליטה לשתף כאן את המסע שעברה כחלק מקייס סטאדי שמלווה בטיפים אישיים. זהו פוסט אישי על המסע המטורף שהתחלתי די ...

הפוסט הקמת קבוצה בפייסבוק: איך הרמתי וניהלתי קבוצה מצליחה בפייסבוק? הופיע ראשון בבלוג

]]>
כמה פעמים יצא לכם להתלבט בין פתיחת עמוד לקבוצה בפייסבוק? האם נכון עבור כל עסק להקים קבוצה? ואיך בכלל גורמים לקבוצה לצמוח ולהצליח? תאיר קסלר מנהלת קבוצה מאד מצליחה שבטח שמעתם עליה לא מעט בתקשורת, והחליטה לשתף כאן את המסע שעברה כחלק מקייס סטאדי שמלווה בטיפים אישיים.

זהו פוסט אישי על המסע המטורף שהתחלתי די במקרה לפני 6 חודשים. הפוסט הזה הוא על אהבה קודם כל ורק אחר כך על שיווק, מיתוג, מתחרים, פרופילים מזויפים ושאר ירקות מעולם השיווק הדיגיטלי.

אם אתם לא אוהבים, אבל ממש לא אוהבים מדיה חברתית אל תחשבו בכלל על תפעול קבוצה בפייסבוק. אל תדאגו אני לא אעלב אם לא תמשיכו לקרוא את הפוסט הזה וכנראה שנפגש בפוסטים אחרים…

אומנם הקבוצה שאני ושותפה שלי למסע, דנה פרי, פתחנו לא תחת חברה או מוצר שרצינו לשווק, אלא של שתי בחורות שרק רוצות לעשות מצווה ולהפיץ אהבה בין אנשים, אבל מהקבוצה הזאת למדתי הכי הרבה על שיווק, הקשבה ללקוחות, איך לשמר ואיך לשפר קבוצה בפייסבוק. ובכלל על הפלטפורמה המופלאה הזאת שלא ממש ייחסתי אליה חשיבות לפני המסע ולמה עכשיו אני חושבת שזאת הפלטפורמה של הפייסבוק בה' הידיעה.

בהחלט אפשר לגזור מהפוסט הזה מה צריך בשביל לפתוח קבוצה, איך לנהל אותה נכון והכי חשוב איך לעשות הכל עם חיוך וסיפוק גדול מאוד.

הכל מתחיל ונגמר באהבה

קצת עלי – כבר כמה שנים שאני חיה בתחום של המדיה החברתית. באתי מעולם ההפקות בתחום המוזיקה וכחלק מתפקידי תפעלתי עמודי פייסבוק של להקות, חברות הפקה ומועדונים.

אפשר לומר שהחל מספטמבר 2007 (החודש בו פתחתי חשבון בפייסבוק) ועד שפתחתי את הקבוצה שלנו (שתיכף אספר עליה יותר בהרחבה), לא ממש הבנתי את כוחן של קבוצות בפייסבוק.

בחרתי להתמקד בשלושה פיצ'רים אחרים – פרופיל אישי, דף עסקי ופיד. עליהם עשיתי את כל הניסויים שלי וההתקדמות שלי בעולם המדיה החברתית.

משום מה כאשר מצאתי את עצמי בתוך קבוצה עשיתי אחורה פנה. עכשיו, לאחר 6 חודשים כמנהלת קבוצה אני בהחלט יודעת איזה זרקור מאיר על כל אחד מהפיצ'רים מבחינת הגולש:

 1. פרופיל אישי – המקדש שלי שנותן לי בוסט נחמד לאגו.
 2. פיד – החדשות שאני בוחר לעצמי.
 3. עמוד עסקי – אם הם רוצים למכור לי משהו שיתנו לי קודם משהו (והרבה) תמורת זה.
 4. קבוצה – שיחה פתוחה עם אנשים בעלי תחום עניין דומה לשלי.

לפני 6 חודשים דנה ואני פתחנו קבוצה סגורה בשם "בחורים שווים בין חברות" אשר מונה כיום כ-6,626 בחורות. לא המצאנו את הגלגל, בסך הכל לקחנו רעיון פשוט שכבר עובד טוב באופליין והעברנו אותו לאונליין.

איך עובד הרעיון?

מכיוון שזאת קבוצה סגורה לנשים בלבד הטקסט הבא יכתב בלשון נקבה: מכירה את זה שיש לך ידיד שווה אבל משום מה הוא לא מוצא בחורה ואז פתאום את נתקלת באיזה בחורה שווה ורווקה ואז את עושה שידוך?

אז זה בדיוק מה שעושים בקבוצה שלנו – בחורה שיש לה ידיד שווה מעלה תמונה שלו עם טקסט על הבחור ואיזה בחורה הוא מחפש ואז שאר חברות הקבוצה יכולות לפנות אליו או אל הבחורה כדי להמשיך בהליך השידוך. עם למעלה מ-6,000 חברות בקבוצה, אין ספור דייטים של בחורות, עשרות אינבוקסים בנוסח "תודה שפתחתן את הקבוצה, ככה פגשתי את אהבת חיי" והמון קבוצות שמחקות אותנו, אפשר לומר שכרגע זה נראה כמו סיפור הצלחה.

פארטו הזה גאון

מכירים את כלל 20 80 של פארטו? האני מאמין שלי לגבי כל המדיה החברתית מתיישר לחלוטין עם הכלל הזה – המונח הזה "מדיה חברתית" הוא למעשה 20% מדיה 80% חברתית ואני אסביר.

זה לא משנה אם תיקחו את ז'אן פול גוטייה לעצב לכם את הקאבר לעמוד העסקי שלכם כי רוב האנשים בכלל לא נכנסים לעמוד (הם מקבלי הכל ישירות לפיד שלהם), מה שחשוב הוא התוכן והאינטראקציה – שני מונחים שהולכים יד ביד. אם התוכן מעניין, מרגש, מעצבן (שימו לב- פונה לרגש, הדבר הזה שמזיז אנשים) אז אנשים פשוט יהיו חייבים ליצור אינטראקציה. בקבוצה בפייסבוק עוד יותר מרגישים את זה מכיוון שאין יותר מדי לחצנים בפלטפורמה הזאת (מיד אני ארחיב על כך) וגם השיטה שבה רואים תכנים בקבוצה היא מאוד הגיונית.

הפוסטים עולים בסדר כרונולוגי כלומר הפוסט שנכתב אחרון נמצא הכי למעלה, אך כאשר מישהו מגיב על פוסט אחר הפוסט הזה יקפוץ למעלה. כך שבאמת הדיונים המעניינים נמצאים בראש העמוד והפחות מעניינים יורדים מטה (ממש כמו בפורומים). כמו כן זה גם נראה יותר טוב ויש סיכוי שאדם שיגיע לראשונה לקבוצה יראה פוסטים עם הרבה תגובות וכך ירגיש יותר נוח לתת את דעתו.

סוגי קבוצות

יש 3 סוגים של קבוצות:

 1. קבוצה פתוחה – אנשים שלא חברים בקבוצה יכולים לראות את ההסבר על הקבוצה מי חבר בה ואת התוכן של הקבוצה.
 2. קבוצה סגורה – אנשים שלא חברים בקבוצה יכולים לראות את ההסבר על הקבוצה ומי חבר בה.
 3. קבוצה סודית – אי אפשר למצוא אותה בפייסבוק או בגוגל, המנהלים והחברים בקבוצה יכולים לצרף אנשים נוספים.

חשוב לציין שכאשר חבר שלכם בפייסבוק חבר בקבוצה שגם אתם חלק ממנה (כל סוג של קבוצה) אתם תראו את הפוסטים שהוא כותב באותה קבוצה בפיד שלכם. למה חשוב לציין את זה?  הרבה בחורות פונות אלי בכעס ואומרות שחברה שלהן ראתה בפיד שלה משהו שהן כתבו בקבוצה הסגורה שלנו והן מובכות/ עצבניות / על סף התמוטטות עצבים. לכן אפשר לציין את זה ב- About של הקבוצה ולהכין איזה הסבר בשלוף וכל פעם שפונים עליכם עם השאלה הזאת לענות בקופי פייסט לתשובה שהכנתם מבעוד מועד.

Push the button!

לכל הטכנופובים ושונאי הניתוחים והסטטיסטיקות זה המקום בשבילכם. עולם בלי יותר מדי כפתורים והכל מאוד פשוט.

כל קבוצה כוללת את האלמנטים הבאים:

 • שם הקבוצה – ברירת המחדל שנכנסים לקבוצה, והוא הפיד של הקבוצה בוא רואים את כל הפוסטים.
 • אודות – שם כותבים הסבר על הקבוצה, ואת חוקי הקבוצה.
 • ארועים – האירועים שפתחתם תחת הקבוצה.
 • תמונות – כל התמונות שעלו לקבוצה.
 • קבצים – כמו דפי וורד רק בפייסבוק.
 • התרעות – אתם יכולים להחליט אם אתם רוצים לקבל התראות מהקבוצה לפייסבוק או למייל.
 • גלגל שיניים – ליצור איבנט, לעזוב קבוצה, לדווח על הקבוצה וכו'.
 • חיפוש – החיפוש פה לא משוכלל, ניתן למצוא דרך פה מה אדם ספציפי כתב לדוגמה אם אני אכתוב פה נועה כהן (יש המון בחורות בשם הזה אז אף אחת לא יכולה לבוא אלי בטענות) אז החיפוש ימצא לי כל מה שהיא כתבה בקבוצה, אם זה פוסט או תגובה. או מה כתבו על נועה כהן עד היום.
 • חברים – מספר האנשים בקבוצה, בלחיצה אפשר לראות מי הם, מי ממנהלי העמוד צירף אותם ומתי.
 • New – כמה אנשים הצטרפו השבוע, הסטטיסטיקה היחידה שיש בעמוד.
 • בקשות חברות – כן או לא לצרף אתם מחליטים.

מבנה קבוצה בפייסבוק

זהו אלו כל הכפתורים!

החסרון הגדול ביותר בקבוצות היא שאין אינסייטס (סטטיסטיקות) ואני מקווה שאלוהי הפייסבוק מקשיב לי עכשיו ומטפל בזה.

מה אתם מקבלים מקבוצה שלא ניתן לקבל בפלטפורמה אחרת?

הקבוצה היא למעשה סוג של פורום שנמצא בתוך פייסבוק ומכאן נובע שיש שני יתרונות עצומים:

 1. אנשים לא אוהבים לצאת מהפייסבוק. זה הבית שלהם שאליו הם מקבלים את כל המידע והשעשועים שהם צריכים. לכן כשהם רוצים לבטא את עצמם הם יעדיפו לעשות זאת בתוך פייסבוק כפוסט בפרופיל שלהם או בעמוד העסקי של החברה או המוצר עליו הם מדברים.
 2. זה המקום שאנשים מדברים על עולם התוכן שלך מבלי שתצטרך לעשות ניתור והם מדברים בכנות. אתה לא צריך לשלם ליועצים כדי לדעת מה הקהל שלך צריך או רוצה אלא הקהל אומר לך ישירות והכל (הצעות ייעול, טענות, ותודות).

שליחת מייל לכל חברי הקבוצה – אליה וקוץ בה

זה כנראה הרגע שאנשי השיווק יתמוגגו מאושר, אבל אני הולכת להוציא להם את כל האוויר מהמפרשים עוד כמה משפטים, סורי…

הקבוצה שלכם היא למעשה סוג של מיילינג ליסט (רשימת דיוור). כל מה שאתם צריכים לעשות זה ליצור אימייל של הקבוצה (מיד אני אסביר איך) ואתם יכולים לשלוח מייל לכל חברי הקבוצה (שאישרו שהם רוצים לקבל הודעות מהקבוצה למייל שלהם) דרך המייל שלכם.

איך פותחים אי מייל לקבוצה? (והאם צריך?)

מצד ימין ללחוץ על גלגל השיניים – Edit group >> Set up group email. הסבר מורחב ניתן למצוא בדף העזרה בפייסבוק.

איך שולחים? פשוט תכתבו מייל לכתובת המייל של הקבוצה ואז ההודעה תגיע לכל חברי הקבוצה שהסכימו לקבל התראות מהקבוצה למייל שלהם.

נשמע כמו חלום אבל בפועל ממש לא, אלו הסיבות למה אני לא משתמשת באופציה הזאת:

 1. לרוב אנשים לא מודעים לכך שהם מקבלים מיילים מקבוצה כי הם לא יודעים איך להפסיק לקבל התראות, ופתאום יהיו מוצפים בספאם שאין להם מושג איך להפסיק את המטרד הזה. הרי מי שמבין בפייסבוק מפסיק את קבלת ההתראות למייל ברגע שהוא מצטרף לקבוצה או כאשר הוא מקבל התראה ראשונה למייל. אנשים שלא כל כך מבינים פשוט מפתחים כעס כלפי הקבוצה ובסופו של דבר מסירים את עצמם ממנה.
 2. כאשר אתם שולחים מייל לכתובת המייל של הקבוצה מתרחשים שני דברים – האנשים מקבלים את הפוסט למייל והפוסט עצמו מופיע בקבוצה. הבעיה היא שכאשר מישהו מגיב או שולח מייל לפוסט זה, כל מי שמכותב למייל רואה את זה ומתחיל עוד פעם לקבל התראה במייל על כל תגובה. א'- אתם יכולים לתאר לעצמכם כמה מעצבן זה לקבל מייל על כל התראה של תגובה על פוסט, ב'-  אתם לא רוצים שכל חברי הקבוצה יראו תגובות בסגנון "תורידו אותי כבר מהמיילים האלה!!!" כי כמו שאמרתי כל תגובה שאנשים שולחים דרך המייל לכתובת האי מייל של הקבוצה מגיעה לקבוצה עצמה. ג'- רוב האנשים חושבים שכאשר הם שולחים מייל זה נשאר בפרטי כלומר שיחה שרק הם והאדמינים של הקבוצה רואים, הם לא מודעים לכך שכל מי מסכים לקבל התראות מהקבוצה רואה את המייל שלהם וגם כן המייל שלהם יפוסם בקבוצה.

להקשיב, להקשיב להקשיב!

בניגוד לעמוד עסקי שבו מעלים פוסט ומקווים שאנשים יעשו לייק, במקרה הטוב יגיבו ובמקרה המעולה ישתפו, פה האנשים מרגישים שיש להם יותר שליטה כי הם אלו שמעלים משהו לדיון.

בקבוצה, כמו שאמרתי אתה לומד את הקהל שלך לכן אם ישבת מיליון שעות על אסטרטגיה סביב איזה נושא הקבוצה שפתחת תדון, אבל אתה רואה שהם מושכים לכיוון אחר – אתה צריך לחשוב אם לזרום איתם או ליישר אותם, אני מציעה לזרום עד לנקודה מסוימת וזה מעביר אותי לאחד הכללים הכי חשובים בקבוצה- המושכות בידיים שלכם אבל תתנו רצועה ארוכה.

כשפתחנו את הקבוצה הקונספט היה מאוד ברור לנו והחלטנו שכל פוסט שהוא לא המלצה על בחור יורד וכך עשינו בהתחלה. עם הזמן ראינו שהבחורות רואות בקבוצה כמקום בו הן מרגישות חופשיות להתבטא על כל העולם הזה של הדייטינג ועל רגשות בכלל ואז התחלנו להפסיק להוריד פוסטים בהן בחורות כתבו על דייט נוראי שהיה להן או על כך שהחברה מלחיצה אותן להתחתן. אפשר לומר שמבחינת תוכן התרחבנו והיום גם בחורות שנמצאות בקשר ובכל זאת מצטרפות לקבוצה, כותבות ומגיבות על פוסטים מסוג זה. אנחנו לא כיוונו לשם אבל זיהינו את הצורך של הקהל שלנו וזרמנו איתן. דבר נוסף, הבחורות בקבוצה ממש רצו שנארגן מסיבת פנויים פנויות, עם זה כבר היה לנו יותר קשה כי את זה ממש לא ראינו קורה אבל שוב שמנו את עצמנו בצד ואת הקהילה שלנו מקדימה והחלטנו ללכת על זה. עכשיו אחרי 2 מסיבות מוצלחות אני רוצה לחזור לכותרת – להקשיב, להקשיב להקשיב!

לגבי אורך הרצועה אני רוצה להגיד דבר חשוב, כמו בכל דבר בעסק אתם קובעים את החוקים ואתם אלו שצריכים לטפל בספאמרים. אנשים לא אוהבים להיות במקום שבו יש פרסומות, ובמיוחד לא במקום שפותחים את הלב. ככל שתטפלו ביד קשה יותר בספאמרים ואנשים שמפרים את החוקים כך עוד ועוד אנשים יגיעו לקבוצה. כשפתחנו את הקבוצה אם בחורה היתה מפרסמת משהו או עוברת על חוקי הקבוצה הייתי נחמדה וכותבת לה לאינבוקס, עכשיו כשהקהילה גדלה וכולם יודעים שהתוכן בה מעניין ובאמת יוצאים שידוכים בקבוצה אני פשוט מוחקת פוסט ומעיפה את הבחורה מהקבוצה, זה חוסך זמן ועושה את העבודה.

רעיון טוב + תפעול נכון – ראיה כלכלית = נכס

די להעתיק! אנחנו לא בתיכון אנחנו בעולם האמיתי ולכן צריך באמת למצוא משהו שאתם חשבתם עליו. אתם יודעים מה, אם אין לכם רעיון מקורי תיקחו משהו שעובד טוב בארה"ב או בסין ותתרגמו אותו. אבל אל תעתיקו משהו שכבר קיים גם אם תשנו אותו טיפה.

אחרי שהקמנו את הקבוצה התחילו לצוץ קבוצות בדיוק כמו שלנו, למה? כי אנשים ראו שזה מצליח אצלנו, היו בטוחים שזה יצליח גם אצלם (כי להם יש 4000 חברים בפייסבוק) ואז הם ירוויחו על זה כסף בדרך כזאת או אחרת. Fail! כמו שאמרתי קבוצה היא כמו חומוס – או שעושים באהבה או שלא עושים בכלל.

אנשים שרוצים לעשות כסף ישירות מקבוצה אחרי זמן קצר פשוט לא ילך להם בגלל שבזמן שפותחים קבוצה לא באמת יודעים מה הקהל שלך רוצה כך שאתה לא יודע אם המוצר שלך ימכר שם. עוד סוגי קבוצות שנפתחו הן קבוצות הופכיות לנו כלומר שמעלים תמונות של בחורות (אנחנו לא בעניין כי אנחנו לא חושבות שזה נכון שנשים ינהלו קבוצה של בחורים בלבד וכמו כן אנחנו לא חושבות שבחורים פתוחים לבטא את עצמם במדיה החברתית כמו נשים, יש מספיק מחקרים על זה בעולם).

נפתחו גם קבוצות שמצמצמות את היקף האנשים (לדוגמא: קבוצה לצפוניות וכו'). אין לנו בעיה עם "מתחרים" כי כמו שאמרתי זו עבודה קשה ולכן קבוצות נפתחות ונסגרות כל שני וחמישי. אנחנו היינו ראשונות וגם מספר החברות אצלנו הכי גדול והפעילות אצלנו הכי שוקקת, והכי חשוב בקבוצות אחרות אין את הפן האישי כמו אצלנו. הדבר היחידי שמפריע לנו הוא שעושים קופי פייסט להסבר על הקבוצה, כמה לא מקוריים כבר אפשר להיות?!

אנשים שופכים בימינו אלפי שקלים על יח"צ ופרסום ואני יכולה להגיד לכם שלא השקענו שקל אחד על הקבוצה וראיינו אותנו כבר ל-fm102, הינשופים, צינור לילה, טיים אאוט, מאקו, ynet, לאישה, סגנון ועוד. הסיבה היא שהרעיון שלנו מקורי, חדשני ומצליח.

לגבי תפעול, חשוב שתדעו שפה זה המקום בו עניינים נהיים אישים. אתם לא מדברים בשם חברה או מוצר אתם מדברים בשמכם. זה לא קל, אנשים כל הזמן פונים אלכם לאינבוקס או במקרה שלי לצ'אט כי אני מאשרת את כל חברות הקבוצה. ככל שזה יהיה יותר אישי כך יותר טוב. כל הזמן צריך לאשר אנשים, זה נשמע קל כי בסך הכל צריך ללחוץ על הכפתור של ה"וי" אבל זה ממש לא ככה. כמות הפרופילים המזויפים עולה מיום ליום ומאוד חשוב לנו לדאוג לכך שכל הבחורות בקבוצה יהיו נשים אמיתיות וזאת סיבה נוספת שהבחורות בקבוצה מעריכות את העבודה שלנו כי באמת לא אכפת לנו מהכמות אלא האיכות.

אם אתם פותחים קבוצה לשם המרשרשים שכחו מזה! אתם לא יודעים מתי חבר בקבוצה יציע משהו שאתם תחליטו לנסות וזה יעשה לכם את המיליון הראשון, אתם לא יודעים מתי תדונו עם חבר בקבוצה על משהו והוא יחליט שאתם החברה איתה הוא סוגר עסקה, אתם לא יודעים מתי תפתחו שיחה על איזה נושא ואז חבר בקבוצה יחליט שאתם בעלי הדעה וישכור את שירותכם. קבוצה היא סוג של הפתעה אתם לא יודעים אם היא תועיל לכם מבחינה כלכלית, אתם פשוט צריכים להינות ממנה וללמוד ממנה כמה שיותר. אני יכולה להגיד שמבחינת מדיה חברתית הדבר החשוב שיותר שלמדתי מהקבוצה הוא זיהוי פרופילים מזויפים – הקבוצה הזאת היא כמו שואב אבק לפרופילים מזויפים ורק אחרי שנתקלים בעשרות אפשר סוף סוף לזהות בקלות.

אז לפתוח או לא לפתוח?

בקיצור בלי ללכת הרבה סחור סחור, אם יש לכם רעיון טוב לקבוצה, בדקתם שאין קבוצה כזאת בפייסבוק (תבדקו בגוגל כי מנוע החיפוש של פייסבוק זה כמו לשאול אותי) יש לכם זמן להשקיע ואתם יודעים שהמטרה שלכם היא למתג את עצמכם או פשוט להקשיב ללקוחות – לכו על זה.

כמו כן אם אתם מובילי דעה, גם אם תפתחו קבוצה שכבר קיימת ותתפעלו אותה נכון זה יצליח, כי אנשים רוצים לקבל דעה מ"סלבס".

האמת היא שאתם לא חייבים לפתוח קבוצה כדי למתג את עצמכם או להקשיב ללקוחות, פשוט תבלו הרבה בקבוצות קיימות ותוודאו ששאר האנשים בקבוצה ידעו מי אתם ומאיזה חברה אתם. פשוט תגיבו במקצועיות ומהירות על שאלות של אחרים וזה כבר ימתג אתכם אישית ואת החברה שאתם עובדים בה. אבל תזכרו פה אתם לא קובעים את החוקים אלא צריכים לעמוד בחוקים של אחרים – בהצלחה.

הקמתם קבוצה בפייסבוק? יש לכם טיפים איך לנהל את הפעילות בקבוצה? שתפו אותנו…

הפוסט הקמת קבוצה בפייסבוק: איך הרמתי וניהלתי קבוצה מצליחה בפייסבוק? הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/successful-facebook-group/feed 46
9 שאלות שצריך לשאול את עצמנו (ולענות) לפני "שרצים" לפתוח דף עסקי בפייסבוק http://www.askpavel.co.il/blog/questions-to-ask-before-creating-facebook-page http://www.askpavel.co.il/blog/questions-to-ask-before-creating-facebook-page#comments Sun, 22 Apr 2012 09:57:32 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=5750 האם כל עסק בהכרח צריך לפתוח עמוד עסקי בפייסבוק? על פניו אנו נוטים לחשוב ש"זה לא יכול להזיק" ואז רצים לעשות את זה כמו כולם מבלי לתכנן את המהלך היטב. אבל איך עושים את זה נכון? ורד חורי תנסה לעזור בתכנון וההתחבטויות השונות שעולות רגע לפני שרצים לפתוח עמוד עסקי בפייסבוק. מאז פרסום המאמר הקודם ...

הפוסט 9 שאלות שצריך לשאול את עצמנו (ולענות) לפני "שרצים" לפתוח דף עסקי בפייסבוק הופיע ראשון בבלוג

]]>
האם כל עסק בהכרח צריך לפתוח עמוד עסקי בפייסבוק? על פניו אנו נוטים לחשוב ש"זה לא יכול להזיק" ואז רצים לעשות את זה כמו כולם מבלי לתכנן את המהלך היטב. אבל איך עושים את זה נכון? ורד חורי תנסה לעזור בתכנון וההתחבטויות השונות שעולות רגע לפני שרצים לפתוח עמוד עסקי בפייסבוק.

מאז פרסום המאמר הקודם אצל פבל בנושא טעויות בשיווק בפייסבוק, פנו אלי אנשים רבים בבקשה לייצר מאמר שייקח צעד אחד אחורה וידון בשאלה האסטרטגית: מדוע להקים נוכחות בפייסבוק ואיך לעשות את זה נכון.

ואכן, המאמר הזה מהווה מעין אפיון לקידום ושיווק בפייסבוק. השתדלתי לשזור בפנים כמה שיותר טיפים מעשיים גם לניהול קהילות בפייסבוק. מקווה שתהנו מהקריאה ואשמח לקרוא תגובות ורעיונות נוספים!

עכשיו, יותר מתמיד, חשוב להיות מוכנים לפני שצוללים למעמקי השיווק בפייסבוק. אנא אל תרוצו לפתוח דף עסקי בפייסבוק כי חייבים… חשבו, בדקו והתייעצו על מנת לוודא שלא תבזבזו זמן יקר וכסף רב לחינם.

1. מה המטרות והיעדים שלנו?

למה אנחנו פותחים דף עסקי בפייסבוק?
אולי אנחנו צריכים לפתוח קבוצה? אולי אנחנו בכלל לא צריכים נוכחות בפייסבוק?
האם אנחנו פותחים פייסבוק כי כולם אומרים "שצריך"?!

להלן רשימת מטרות אפשריות לנוכחות שלנו בפייסבוק, בדקו האם אתם מוצאים מטרות רלוונטיות ובדקו האם באמת אפשר לעמוד בהן בהתאם לאופי הארגון ואופיו של קהל היעד:

 • מילוי טופס צור קשר / פרטים נוספים (לידים).
 • גידול בכמות לקוחות חדשים / מכירות.
 • התמקדות בגידול הלקוחות החוזרים.
 • כלי לשימור לקוחות על ידי חיזוק מערכת היחסים עם הלקוחות הקיימים.
 • דו שיח בגובה העיניים עם הלקוחות שלנו ליצירת קהילה ונאמנות סביב המותג שלנו.
 • עלייה בדירוגים אורגניים בגוגל (על ידי הפצה ויראלית של מסרים איכותיים).
 • עלייה בכמות החיפושים של המותג בגוגל.
 • גידול בכמות מבקרים חוזרים באתר.
 • גידול בכמות מבקרים ייחודיים באתר.
 • הפחתה בעלויות תמיכה (רלוונטי לארגונים עם מרכזי תמיכה ושירות לקוחות).
 • קישורים ואזכורים טבעיים שקיבלנו מגורמים חשובים ברשת ומחוצה לה.
 • שימוש בקופון / הטבה מקמפיין מסוים.
 • יעד מספרי של כמות כניסות לדפי נחיתה מסוימים בפייסבוק.
 • הצעות שגולשים נתנו לנו ונשתמש בהן.
 • התגליות שגילינו על לקוחות בזכות הרשת.
 • ערוץ לטיפול במשברים הקשורים לחברה (דווקא בגלל הדו-שיח שנוצר שם והאפשרות לכתוב היום הודעות ישירות לחברה).

2. מי אוהב אותי בכלל?

כן, אהבה חשובה לנו בפייסבוק… נרצה שאת התוכן שלנו (ואותנו כארגון) יהיה מי שיאהב. לכן – תגדירו ותבחנו היטב את קהל היעד שלכם (בהתאם למטרות שהגדרתם).

 • האם הקהל הוא "פייסבוקי" (מבחינת גיל, תרבות, דת). למשל קהל חרדי לא בהכרח נמצא בגלוי ובמסות בפייסבוק אלא ברשתות סגורות יותר ובפורומים מסוימים.
 • האם הנושא שלכם מעניין ברמה החברתית ויכול ליצור סביבו דיון וקהילה? למשל שיווק של חלקי חילוף למוסכים יכול להיות מאוד מאתגר כי קהל היעד הוא בעלי מוסכים שקשה לאתר אותם בפייסבוק והתוכן, איך לומר… אולי לא יעניין כל אחד….
 • האם הלקוחות הקיימים שלכם, אליהם תרצו להתחבר נמצאים בפייסבוק והאם הם רוצים להיחשף? לא רק שחשוב לראות שהקהל נמצא בפייסבוק אלא גם לבדוק אם התחום שלכם לא דורש מהם חשיפה מוגברת מדי. כך למשל פנתה אליי תלמידה שעובדת במרכז לליקויי למידה והתלמידים וההורים שלהם לא רצו להתחבר לדף מחשש לסטיגמה ולחשיפה. הפתרון שהצעתי הוא להרחיב את הדף שיעסוק בחינוך ככלל ויהיה בחסות המרכז וכך גם יגיע הקהל הפוטנציאלי, גם עולם התוכן זהה וגם לא תהיה בושה. כך גם בנושאים אינטימיים כמו זוגיות, הכרויות, בעיות רפואיות ועוד.

3. החלטתי ללכת על זה, מה לפתוח: פרופיל, קבוצה או עמוד?

אחח… זו שאלה מצוינת! כעקרון, נוכחות עסקית לפי החוקים של פייסבוק צריכה להיות מנוהלת בדף עסקי. אבל חשוב להבין שדף עסקי ללא תקציבי פרסום, אפיקי שיווק נוספים ופול של לקוחות קיימים יהיה מאוד קשה לקדם בגלל שהוא יותר פאסיבי ממה שאתם מכירים בפרופיל אישי (אי אפשר להציע חברות כי ההצטרפות היא ב"לייק" חד צידי) וגם הנראות שלו בניוז פיד של האוהדים נמוכה יחסית.

לעסקים קטנים מאוד, עצמאיים "פרילנסרים" מקצועות חופשיים ודומיהם – אני ממליצה להשתמש בפרופיל למינוף הקשרים ויצירת נטוורקינג.

עדכון (25.4.12): מאחר ועלו הרבה שאלות מהסעיף הזה, אני מבקשת לעשות קצת סדר. פרופיל אישי לפי החוקים של פייסבוק הוא פרופיל של אדם ולא של עסק. כך שפרופילים בשמות של עסקים שיימצאו על ידי פייסבוק הם אינם חוקיים ועלולים להימחק ללא התראה מוקדמת! במידה ואתם "עסק של אדם אחד" אני ממליצה למנף את הפרופיל האישי שלכם (כן, כן, זה עם החברים והמשפחה) לצרכים עסקיים. תוכלו להשתמש ברשימות כדי להציג רק חלק מהפרסומים לכלל וכך לשלוט בחשיפה; כמוכן, תוכלו להתחבר לקולגות, לקוחות ולקוחות פוטנציאליים – כדי לייצר נטוורקינג איכותי.

הנה כמה טיפים, שמומלץ ליישם מיד, לפרופיל אפקטיבי בפייסבוק:

 • התחברו לקבוצות רלוונטיות של קולגות מהתחום שלכם וכן לקבוצות בהן נמצא קהל היעד שלכם ויש כאלו בשפע! (קבוצות של אמהות, טיולים, משפחות, עסקים ועוד ועוד… כמעט לכל תחום!)
 • הציעו חברויות לאנשים מסוימים שיש לכם עניין איתם (אישי, עסקי) ולאחר בקשת החברות שלחו הודעה אישית ובה תסבירו מדוע הצעתם חברות ואני לא מתכוונת להודעת "העתק הדבק" בנוסח: "קוראים לי ורד וזה האתר שלי אשמח שתהיה חבר בלה בלה בלה…", אלא הודעה אישית תוך שאתם מתייחסים לאדם שמולכם כגון: "היי רמי, אהבתי את התגובה שלך בקבוצה של מקדמי האתרים אשמח לשמוע יותר על החברה שלך ולבדוק אפשרות לשת"פ".
 • התנהלו בחוכמה תוך שאתם מבינים שזו התדמית שאתם יוצרים לכם וכל תגובה / פרסום סטטוס ברשת (בפייסבוק ומחוצה לו) קובע!
 • השתמשו ברשימות לטיוב המסרים וניהול נכון של הזמן שלכם.

מתי כדאי להשתמש בקבוצה?

אם אתם רוצים להוביל מהלך חברתי, ליצור קבוצה של בעלי עניין משותף (תחום מקצועי, אישי, תחביב, קולגות) או רוצים ליצור סוג של פורום סגור (לניהול דיון עם לקוחות / חברים) – הפתרון בשבילכם הוא קבוצה. אל תשכחו שבקבוצה אתם חשופים כפרופיל אישי ואין לקבוצה "זהות" אלא היא בנויה מאוסף פרופילים. בקבוצות החדשות אפשר לעלות באנר מעוצב כך שגם יש מקום למסר שיווקי אם תרצו.

טיפ קטן – כשאתם מחפשים בפייסבוק, לחצו על זכוכית המגדלת ואז תוכלו לבחור אם אתם רוצים במילת החיפוש למצוא אנשים, קבוצות, דפים ואפילו… סטטוסים של אנשים (כך שתוכלו להיות ממש ממוקדים בחיפוש לקוחות).

פילטרים בחיפוש של פייסבוק

4. כמה זמן מוקצה וכמה כסף?

ניהול מדיה חברתית מצריך זמן וכסף. כמה תקציבים הארגון מקצה לטובת העניין? כמה מהמשאב האנושי התעסק עם השיווק במדיה?

דפים עסקיים מצליחים הם אלו שהארגון כולו נתרם לטובת השיווק כולל העובדים שמשתתפים בדיונים ומעבירים בעצמם מסרים ויראליים ברשת.
בדקו היטב מה המשמעות הכלכלית ובהתאם למטרות שהגדרתם בדקו שאכן יש החזר על השקעה ROI (הוצאות רלוונטיות של זמן וכסף – פרסום ממומן, גרפיקה, פיתוח, ישיבות לניהול תוכן, בניית אפליקציות, חברה חיצונית שמנהלת או ניהול על ידי עובדי החברה, תחרויות נושאות פרסים, התמודדות עם משברים וכו').

שימו לב שמבחינת זמנים יש שעות שנחשבות טובות לפרסום סטאטוסים (בבוקר ובעיקר בערב החל מ- 19:00), אבל זה לא חד משמעי מאחר וזה תלוי בשעות בהם קהל היעד שלכם נמצא בפייסבוק. כמו כן אם סטטוס שפורסם קיבל הרבה תגובות ולייקים יש סיכוי שיראו אותו גם כמה שעות אחרי שעת הפרסום (ולעיתים אפילו יום אחרי). בנוסף לזמן שצריך להיות נוכחים סביב פרסום הסטטוס צריך להיות זמינים ונגישים גם בשעות האחרות של היום כדי להגיב לאנשים שמפרסמים על ציר הזמן או בהודעות הפרטיות. אם לא תענו מיד… סביר להניח שכבר לא יהיה רלוונטי לחזור לגולש ואתם עלולים להחמיץ הזדמנות ואפילו להפסיד עסקה.

זמן נוסף יש להשקיע בניתור הדף, בדיקה של שעות וסוגי תכנים שעובדים אצלכם וכמובן הזמן שלוקח לנסח ולמצוא חומרים לפרסום.

5. מי ינהל את הדף?

 • ניהול פנים ארגוני – מצריך זמן, זמינות גבוהה ליד מחשב, ידע גבוה בכל הקשור לארגון, שליטה ברשת וידע שיווקי, שליטה מלאה במטרות הארגון כך שההתנהלות ברשת תעמוד בקנה אחד עם רצונות ומטרות ההנהלה תוך שמירה על שפה התואמת את רוח הארגון, מרבית הדפים מצריכים מידה של מידענות כדי לאתר תכנים רלוונטיים ברשת. ניהול של דף אחד יכול לצרוך כשעה ביום (שאיננה רציפה) וכן שעה נוספת להכנת תוכנית שבועית של תכנים ומטרות. יש לציין שכניסת עובד לפייסבוק כחלק מהגדרת תפקידו גוררת זמן נוסף שמתבזבז פעמים רבות.
 • ניהול חיצוני – מצריך תקציב, איש קשר בארגון שיהיה זמין לשאלות מנהל הדף (שאלות מקצועיות). יש לוודא שהחברה החיצונית מקצה אדם מסוים לניהול הדף ולהכשיר אותו היטב להכרות עם קהל היעד ועם הארגון.

6. מה יהיו התכנים והאם יש לנו מספיק תכנים?

דף צריך לפרסם סטטוס כל יום, כשישה בשבוע על מנת שיישאר רלוונטי בעיני האלגוריתם של פייסבוק ובעיני הגולשים. מה יהיה כתוב ב- 312 סטטוסים בשנה???

אז יש מגוון רעיונות אבל חובה לשבת וליצור בנק של רעיונות ולבדוק שיש לנו גם איך לייצר חדשים. רעיונות לדוגמא:

 • חדשות מהארגון – עובדים חדשים / עוזבים, עובד מצטיין, סחורה חדשה, מוצר חדש ועוד.
 • מבצעים והנחות.
 • צילומים מהארגון – לקוחות, עובדים ומוצרים.
 • פינה קבועה (של מומחים, טיפים וכו').
 • סרטונים מיוטיוב שרלוונטיים לתחום / מקוריים של הארגון.
 • מאמרים מהרשת שקשורים לתחום ולקהל היעד.
 • פרסום פתקים עם תוכן מקורי שרלוונטי לגולשים.
 • תייגו את הפרופיל האישי שלכם או של מנהלים / עובדים אחרים (אם רלוונטי) – הדבר מגביר מאוד חשיפה ויעיל בעיקר בתמונות.
 • לא לשכוח לעשות אופטימיזציית SEO של כל התכנים כי גוגל בהחלט מציג תכנים מדפי פייסבוק בתוצאות החיפוש ודווקא בעידן של תוצאות משולבות, יתכן שבמאמץ קטן יחסית תשיגו מיקומים גבוהים עם כל הדף או עם פתק מסויים.
 • שימוש בכלי האירועים.
 • סטאטוס ובו שאלה / בקשה / ציטוט וכו' (מומלץ תמיד לצרף תמונה לסטאטוס – זה מגדיל נראות של הדף בניוז פיד של האוהדים ונשאר באיזור של התמונות למרות הזמן שחולף מהפרסום).
 • סקרים שונים בכלי השאלות של פייסבוק – מאוד פופלארי וויראלי.
 • הנעה ללייק – למשל "עשו לייק אם אהבתם את התמונה" או "תנו בלייק לנבחרת ישראל" וכל דבר אחר (קצר וקולע) אליו יתחברו האוהדים שלכם!
 • חשיפת האוהדים להצעות מיוחדות לפני כולם.
 • תחרויות ליצירת מעורבות גבוהה וויראליות ברשת – חשוב לייצר תחרויות רלוונטיות, מקוריות ומעוגנות באפליקציה חוקית.
 • שינוי תמונת הנושא (cover) באופן תדיר, תוך שאתם מקפידים על החוקים שקבע פייסבוק:

חוקים בתמונת השער של פייסבוק

 • ועוד ועוד – ככל העולה על יד הדמיון!

7. איך מגיבים לתרחישים לא צפויים?

כמו שציינו, פייסבוק יוצר חזית פתוחה מול הגולשים והמתחרים, חשוב להחליט על טקטיקה מראש במקרים שונים בהם כותבים אצלנו במתחם תכנים שאינם לרוחנו. ממש כמו בצבא – צרו תסריטים שונים כאשר ההמלצה היא כמובן להימנע ככל הניתן ממחיקת פוסטים באשר הם וכמובן לנתח את המשבר כשהסתיים על מנת להפיק לקחים לפעם הבאה (שבטח תגיע…).

נסו לחשוב למשל איך תגיבו במקרים הבאים:

 • משמיצים אתכם.
 • מתלוננים על גבי הדף על מוצר או שירות.
 • מתחרים או מפרסמים אחרים שמוכרים את מרכולתם על הדף.
 • מתקיפים אתכם על פעילות אונליין / אופליין של הארגון.

אוקיי,  אז לא מוחקים, מה כן?

 1. מהירות התגובה – זה קריטי! אם לא תגיבו במהירות התלונה יכולה להתלקח מהר מאוד למימדים כאלה שלא תוכלו לשלוט בה יותר. לצורך כך דעו מי הכתובת מולה תוכלו להתנהל ברגעי משבר וודאו שהתקשורת פתוחה בכל שעה. כמו כן אם נערכתם עם תסריטים מראש זה יכול לעזור לכם בשליפת תשובה בשעת הצורך ובהפעלת נוהל "חירום" שבו ידוע מי מגיב ואיך.
 2. לא "קופי פייסט"– נסו לענות לכל גולש בניסוח קצת שונה ובכבוד הראוי לו כי סך הכל גם התגובות הקודמות שלכם חשופות וזה נראה מגוכך שאותה תשובה מופיעה שוב ושוב ללא פנייה אישית.
 3. צרו תקנון בדף – משהו קצר וברור שייתן גבולות ברורים של מה מותר ומה אסור. כמובן שזה רלוונטי בעיקר להשמצות שאין להן בסיס או שהשפה בה השתמש הגולש היא לא כזו שאתם יכולים להרשות לעצמכם להיות מחוברים אליהם. ואילו בהחלט מקרי קיצון בהם נמחוק את הפוסט אבל נסו לכתוב הודעה אישית לאותו גולש ובה אתם מסבירים שנאלצתם למחוק כי הפרסום לא עמד בתקנון ושתשמחו שיתנסח מחדש או שיפנה אליכם בהודעה פרטית. התקנון יכול להופיע בפתק או ביישום נפרד (עדיף בעיניי להשתמש ביישום).
 4. ניסוח תגובה הולמת – נכון שצריך להגיב במהירות אבל חשוב לדאוג שהתגובה תהיה עם כמה מאפיינים חשובים. עניינית ולא פוליטית (כלומר שתענה בדיוק לטענה שהועלתה), אל תתחילו להתנגח או להצטדק אלא ענו בשקיפות מרבית ובכנות הרבה ביותר שתוכלו. אני מציעה לתת לכמה אנשים (אפילו חברים ומשפחה) לקרוא את הטענה ואת התגובה שלכם לפני שאתם מפרסמים, כך תוכלו לשמוע דעה נוספת שאולי תרחיב לכם את האופקים. אל תשכחו שניסוח בפייסבוק נטול טונים (חסרון השפה הכתובה) לכן יש להיזהר ולהקפיד, כי אתם עלולים להתפרש באופן שגוי וזה רק יחריף את המשבר.
 5. הודעות אישיות – שימו לב שהטיים ליין החדש מאפשר לגולשים להתכתב עם דפים עסקיים אבל רק אם הם יזמו את השיחה. לכן אני מציעה שבכל מקרה שהדיון עובר לפסים אישיים, הזמינו את הגולש לכתוב לכם "בפרטי" (תוכלו תמיד לבקש שישאיר פרטים אישיים אותם הוא לא ירצה לחשוף לכולם). בנוסף, בסוף הטיפול שלכם בקשו מאותו אוהד להגיב בפוסט המקורי שלו באיזה "תודה על הטיפול…". כן, ממש לבקש ולתת לו אפילו את הלינק הישיר כדי להקל עליו. מאוד חשוב שאחרים יראו שהטיפול נסגר ושאתם על הכיפאק :)
  טיפ קטן – לינק ישיר לפוסט אתם מוציאים על ידי לחיצה על מועד הפרסום וכתובת החלון שיפתח זו הכתובת הישירה לאותו פרסום.

התכתבות בפרסומים של אחרים

8. איך נשווק את הדף?

הרי בשיווק עסקינן…לא די לפתוח דף פייסבוק יפה ומושקע – חובה לייצר שם אקשן בעזרת תכנים איכותיים כפי שציינתי קודם, וכמובן אנחנו חייבים גם קהל שיקרא, ילייקק, יגיב ובעזרת השם גם ישתף חברים…

לא פשוט להביא לייקים לדף שלנו בעיקר בגלל אחד המהלכים שפייסבוק עשו בהם ניתן להגיב על תכנים של דף מבלי להתחבר אליו קודם. אז מה עושים, איך משווקים?

בדקו שהארגון שלכם מוכן לחלק / כל הצעדים הבאים (וצעדים נוספים כמובן):

 • חיבור בעזרת הוספת Like Box באתר שלכם.
 • שליחת מייל לרשימת תפוצה של הארגון.
 • למנהלי הדף יש אפשרות לשלוח את הדף לרשימות התפוצה במיילים שונים על ידי לחיצה על "בנה קהל" ← הזמן אנשי קשר.
  המלצתי –  לא להשתמש בכלי הזה כי אתם לא יודעים מה הנוסח שנשלח והאם נשלח. במקום זה אני מציעה לשלוח להם בעזרת תוכנות מסרים (יש תקופת ניסיון, תוכלו לשלוח בתוך תקופה זו ללא תשלום). היתרון של שימוש בתוכנות ייעודיות לשליחת מסרים גדול: כך תוכלו לעקוב כמה פתחו את המייל, כמה לחצו על הקישור ואפילו כמה שיתפו. כשאתם מפיצים את הדף במייל נסחו מייל קצר ובו בקשו במפורש "שיעשו לכם לייק" וכן תנו סיבה למה (תכנים מעניינים, עדכונים או מתנה).
 • שימוש ברשימות תפוצה קנויות / שיתופי פעולה עם גופים משלימים (חברה לציוד מחשב תיעזר ברשימת תפוצה של חברה המוכרת ציוד משרדי לעסקים וכו').
 • פרסום ממומן בתוך פייסבוק לקהל היעד הרלוונטי (לפי גיל / מגדר / סטטוס וכו').
 • הכרזה על תחרות מוצלחת (דורש הקמת אפליקציה וניהול התחרות וכמובן פרסים שווים).
 • גיוס עובדי החברה לשיווק הדף ולכתיבת תוכן / רעיונות לתוכן.
 • עבודה ברשת עם פרופילים שונים שמפיצים את הדף בתגובות באתרים, פורומים ובקבוצות בפייסבוק.
 • שימוש בתכנים פיזיים אם יש – הדפסה על מוצרים, תגיות, כרטיסי ביקור, פליירים, שלטים וכל אמצעי פרסום ונכס של הארגון.
 • פרסום אופליין – רדיו, טלוויזיה, עיתונות, שילוט וכו'.
 • שימוש ביחסי ציבור – תוכניות אירוח, כתבות בעיתון וכו'.
 • ניצול האופליין (חשוב ביותר) – תראו איך אתם מביאים את הפייסבוק לעסק: שילוב על המוצרים, שילוט / מסכים בבית העסק, שימוש באופציית צ'ק אין ועוד. אל תזלזלו בנכסים שלכם וודאו שאתם משלבים בין הקיים לפייסבוק. להלן כמה דוגמאות יפות ליישום שילוב אופליין לחיזוק הפייסבוק:
  * חנות בגדים שבחלון הראווה שלה יש את הטיים ליין בפייסבוק.
  * מישהו שזכה בתחרות שנערכה בפייסבוק לבחירת שם / ססמא למוצר תמיד שמו יוזכר עם האייקון של פייסבוק ליד אותו מוצר כדי לחבר בין השניים.
  * קאנטרי רמת השרון שבמסך הראשי בכניסה לקאנטרי מציג את דף הפייסבוק.
  * מסעדות ובארים שמציעים קינוח / צ'ייסר חינם לכל לייק / צ'קאין.
  * חנויות בגדים / מספרות וכו' שמאפשרים לצלם את עצמך ולעלות לפייסבוק במחשב שמוצב בחנות עצמה.
  * תפריט במסעדה שמעוצב כולו בסגנון הפייסבוק.
  * צלם שמחלק תמונה שהוא מצלם במקום, תמורת לייק בדף הפייסבוק שלו (נצפה בקניון שרונים, הוד השרון).
  * מתחמי פעילות לנוער המשתמשים בקוד QR לקבלת קופונים בפייסבוק.
  * ועוד…
 • שימוש בקוד QR שמודפס על הנכסים שלכם, מוצב בשלטים ומהווה חלק מתחרויות מדליקות שניתן לקיים בתוך העסק (במידה ויש מתחם פיזי).
 • כתיבה בתור הדף בדפים עסקיים אחרים – דף יכול להגיב על סטאטוסים של דפים אחרים. הכנסו לדפים (כאשר אתם מחוברים לפייסבוק כדף) בעלי רלוונטיות אל הנושא שלכם ו/או לקהל היעד שלכם והגיבו. אפשר גם למצוא סטטוסים רלוונטים בדפי חדשות גדולים (ynet, כלכליסט ועוד). החשיפה שם גדולה ואם תהיו מספיק מעניינים תקבלו משם גם לייקים חדשים!
 • עריכת פרופילים רלוונטיים של עובדים ומנהלים כך שיוסיפו את הדף כמעסיק ובהגדרת התפקיד אפשר להגדיר את התפקיד או להכניס טקסט מניע לפעולה – הדבר זוכה לחשיפה גבוהה בכל הפרופילים שבהם זה מוגדר:

קישור לעמוד מתוך הפרופיל

9. איך לעקוב אחר האפקטיביות של כל לינק שאתם מפרסמים?

לצורך זה אני מציעה להשתמש בשירות החינמי שנותן bit.ly – שירות המאפשר לקצר את הכתובת ואז לראות כמה לחצו על אותו הקישור ומהיכן הם הגיעו. תנו שמות משמעותיים לקיצורים שלכם וכך תוכלו לעקוב אחר קישורים שאתם שמים בכל מיני מקומות. לדוגמא: בלינק שתכניסו בתחתית המייל  בחתימה bit.lt/fbemailsig, או בלינק שתפיצו ברשימת תפוצה של קולגה bit.ly/fbconamemail (כמובן, זו סתם דוגמא שהמצאתי ואתם יכולים לעשות עם הכלי הזה ככל העולה על רוחכם!)

אגב, לכל כתובת שתכניסו יש להם גם קישור ל- QR חינמי לחלוטין!

והשורה התחתונה…

במאמר הרחבתי את הדילמות השונות שמלוות עסקים הרוצים להיכנס אל עולם המדיה החברתית ככלל ופייסבוק בפרט. לסיכום – נתחו את קהל היעד, הגדירו היטב מטרות ויעדים להצלחה, בדקו שיש לכם מספיק תכנים מעניינים ורלוונטיים, מצאו דרכים ייחודיות לשווק את המתחם תוך שמירה על תקציב מוגדר, הגדירו מי מנהל את הדף ואפילו באיזה אופן מתמודדים עם משברים.

רק אחרי שהחלטתם על כל אלו גשו למלאכת הגרפיקה והתכנות, האסטרטגיה קודמת לכל! וזכרו שפייסבוק אינה הרשת היחידה ושווה לכם לשקול גם נוכחות ברשתות אחרות כמו טוויטר, לינקדאין, פינטרסט ואחרות.

אשמח לקרוא אם יש לכם נקודות נוספות שצריך לשים אליהן לב. אתם גם מוזמנים להתייעץ כאן לגבי הנוכחות של העסק שלכם / של הלקוחות שלכם! וכמובן אשמח אם תגיבו, תשתפו ותלייקקו…

הפוסט 9 שאלות שצריך לשאול את עצמנו (ולענות) לפני "שרצים" לפתוח דף עסקי בפייסבוק הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/questions-to-ask-before-creating-facebook-page/feed 163
מה משווקים באינטרנט צריכים לדעת על הטיימליין החדש בעמודי אוהדים בפייסבוק? http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-page-timeline http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-page-timeline#comments Tue, 06 Mar 2012 11:03:18 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=5580 לאחר שרובנו הספקנו להתרגל לתצוגת הטיימליין של פייסבוק בדפים האישיים, עכשיו היא מגיע גם לדפי האוהדים. מה המשמעות? מה השינויים? האם השיווק בפייסבוק ישתנה? איך מותגים יכולים להשתמש בפיצ'רים החדשים לשיווק אפקטיבי יותר? את כל התשובות לשאלות האלו תנסה שני ירושלמי מאפריל ייעוץ שיווקי להציג בפוסט הבא… תצוגת הטיימליין החדשה זמינה כבר עכשיו לכל המותגים, ...

הפוסט מה משווקים באינטרנט צריכים לדעת על הטיימליין החדש בעמודי אוהדים בפייסבוק? הופיע ראשון בבלוג

]]>
לאחר שרובנו הספקנו להתרגל לתצוגת הטיימליין של פייסבוק בדפים האישיים, עכשיו היא מגיע גם לדפי האוהדים. מה המשמעות? מה השינויים? האם השיווק בפייסבוק ישתנה? איך מותגים יכולים להשתמש בפיצ'רים החדשים לשיווק אפקטיבי יותר? את כל התשובות לשאלות האלו תנסה שני ירושלמי מאפריל ייעוץ שיווקי להציג בפוסט הבא…

תצוגת הטיימליין החדשה זמינה כבר עכשיו לכל המותגים, אולם ב- 30 למרץ כל עמודי האוהדים יעברו לתצוגה זו באופן אוטומטי. עד אז פייסבוק מאפשרים לצפות בתצוגה המקדימה של הטיימליין בעמוד האוהדים כדי להבין ולהתכונן לקראת הבאות.

מה השינויים שמביא עימו הטיימליין?

עמוד האוהדים הופך לטיימלין, כלומר כל ההיסטוריה של העמוד תתפרס על ציר הזמן – אפשר יהיה לראות ולדלג בין נקודות זמן משמעותיות.

תמונת cover אם עד עכשיו התמונות שיכולנו להציג בעמוד האוהדים היו תמונת הפרופיל ומספר תמונות קטנות בחלק העליון של העמוד כעת נוכל להציג בפני הגולשים תמונה אחת גדולה ודומיננטית בגודל 831 (רוחב) * 315 (גובה) ובתחתיתה בצד את תמונת הפרופיל שלנו.
לתמונה זו נוכחות משמעותית מאוד בעמוד ולכן חשוב שנשתמש בה להעברת מסר/ערך חשוב לנו בצורה ויזואלית.
טיימליין בעמודי אוהדים בפייסבוקכדי שלא להפוך את התמונה למסחרית מדיי הטילו פייסבוק מספר הגבלות במסגרתן לא ניתן לפרסם בתמונה הנחות, מחירים, מבצעים, קריאות הנעה לפעולה (like, share), פרטי יצירת קשר וכו'.

תמונת הפרופיל – הופכת מרובעת ובגודל 180*180. זו התמונה שתמשיך לייצג אתכם בפעילות שלכם בפייסבוק.

About – מה שהיה עד כה עמוד ה–info ובו צירפנו מידע על העסק, הופך כעת לטאב about ונמצא מתחת לתמונת הפרופיל שלנו. טאב זה נשאר בפורמט טקסטואלי ומספר התוויים בו מוגבל ולכן חשוב למקד את הטקסט סביב המסר העיקרי שלנו.

טאבים (תמונות ואפליקציות) – מקבלים מקום של כבוד מתחת לתמונת ה-cover הופכים בולטים יותר וויזואליים. כל הטאבים יישארו זמינים אולם ניתן לבחור את שלושת הטאבים/אפליקציות שנרצה להציג בדף (כמות הלייקים, קישור לבלוג, תחרויות, טפסי הרשמה ועוד) ואת התמונה שתייצג כל אחד מהם. טאב התמונות הינו קבוע. את יתר הטאבים ניתן יהיה לראות כאשר נלחץ על כפתור ההרחבה שנמצא בצד ימין.

טאבים בעמודי אוהדים

הודעות – עד כה אם רצינו לפנות למנהל העמוד היינו יכולים לפנות אליו רק באמצעות הודעה על גבי הקיר, היכן שכולם רואים זאת. כעת התקשורת משתנה וניתן באמצעות כפתור ה- Message לשלוח מייל ישירות לעמוד. מנהל העמוד יוכל לשלוח מייל ישיר לגולש רק כתגובה לפנייתו. אם השינוי המשמעותי ביותר שעשתה המדיה החברתית הוא שהיא הפכה את מודל התקשורת למודל של דיאלוג, דו כיווני עם הלקוחות שלנו, אופציה זו הופכת את מודל הדיאלוג לישיר ומשמעותי אף יותר.

יצירת קשר עם דף אוהדים

פאנל הניהול – הופיע עד כה תחת טאב ה- insight ויופיע מעכשיו בחלק העליון של העמוד כך שמנהל העמוד יוכל לראות בקלות את תקציר ניתוח הפעילות האחרונה שהייתה בו (לייקים חדשים, עדכונים, Talking about it וכו').

פנל ניהול בעמוד פייסבוק

הצגת פעילות חברים בקיר העמוד – בכניסתך לעמוד אוהדים אתה תראה כעת את פעילות החברים שלך בעמוד (לייקים, הודעות, פוסטים, צ'ק אין וכו') ויהיה לכך אפקט מאוד משמעותי בהחלטה להפוך לאוהד בעמוד. העובדה הזו הופכת את האינטרנקציה עם האוהדים למשמעותית אף יותר מבעבר.

Pinned Post – אם יש פוסט שחשוב לכם להבליט בעמוד (פעילות ייחודית, קד"מ), לחיצה על אייקון העיפרון ובחירה ב- "Pin to top" תעביר אותו לחלק העליון של העמוד (יכול להישאר שם עד 7 ימים).

פוסטים מומלצים בעמוד

Starred – בכל פוסט, לחיצה על אייקון הכוכב תהפוך את הפוסט לרחב יותר – כרוחב הטיימליין.

Milestone – אופציה המאפשרת סימון פוסט כאבן דרך – ארוע חשוב עבור החברה/המותג.

קופונים – מותגים יוכלו בקרוב ליצור קופונים ישירות בפייסבוק. את הקופונים ניתן יהיה לפרסם על ציר הזמן של העסק כך שהאוהדים יוכלו לשתף אותם עם חברים שלהם או בציר הזמן שלהם וכך ליצור חשיפה וויראלית גדולה לקופון ולמותג.

יצירת קופונים למותגים

מה משמעות המעבר לטיימליין עבור המשווקים?

המעבר לתצוגת הטיימליין הינו בעיקר טוב למשתמשים אשר נהנים מממשק משתמש יפה יותר, ויזואלי ופחות מסחרי. מבחינת המשווק השינויים פחות טובים בטווח הקצר, אולם בטווח הארוך היתרון הינו גם של המשווקים שכן ככל שממשק ישתפר הגולשים יבלו בפייסבוק יותר זמן.

1. אין יותר אפשרות להגדיר טאב נחיתה

החסרון הבולט עבור המשווקים בטיימליין החדש, הוא שאין אפשרות להגדיר אפליקציה כעמוד נחיתה שיופיע ישירות בפני הגולשים המגיעים לעמוד (כדוגמאת עמוד "ברוכים הבאים"), כלומר הגולשים מגיעים ישירות לטיימליין. טאב הנחיתה שימש כטקטיקת שיווק והעניק למשווקים שליטה מלאה על הדבר הראשון שהאוהדים הפוטנציאליים ראו כשביקרו בעמוד.

דף הנחיתה שימש משווקים רבים על מנת למשוך קהל לעמוד באמצעות פרסום תחרויות ומתן ערך בתמורה ללחיצה על כפתור הלייק. ללא דף נחיתה יהיה קשה יותר לצרף אוהדים, שכן כעת נוכל למשוך אוהדים בעיקר באמצעות הטאבים והפוסטים שהם משמעותית פחות בולטים מדף הנחיתה או מתמונת ה- Cover. משמעות העובדה זו עבור המשווקים היא פחות לייקים, פחות השתתפות בתחרויות ופחות כתובות אימייל.

כעת הדבר הראשון שיראו הגולשים המגיעים לעמוד האוהדים הינו תמונת ה cover אולם כפי שציינתי קודם לכן קיימות מגבלות על הכיתוב בתמונה זו ולכן לא נוכל לפרסם בה את התחרות/הערך שאנו מציעים.

אז מה בכל זאת ניתן לעשות במקום?

 • הפיכת דף הנחיתה לטאב שיוצג בעמוד – שילוב האפליקציה בה השתמשנו לדף הנחיתה, בטאב שיוצג בעמוד. הטאבים בולטים כעת יותר – נמצאים במרכז העמוד, מתחת לתמונת ה- cover וכן ניתן לעצב את התמונה שמופיעה עליהם.
 • Pinned Post – קישור לאפליקציה בפוסט אשר יקודם, באמצעות לחיצה על כפתור העיפרון (Pin To Top), לתחילת הטיימליין.

פוסט מומלץ במקום טאב נחיתה

2. ויזואליות, ויזואליות, ויזואליות

בטיימליין הויזואליות הרבה יותר עוצמתית – התמונות, קטעי הוידאו והפוסטים גדולים הרבה יותר ולכן חשוב להשתמש בתמונות ובכאלו שימשכו את תשומת לב הגולש ויעבירו את המסר שלנו. הויזואליות באה לביטוי בפוסטים וכמובן שבתמונת ה-Cover אך גם בטאבים אשר נמצאים כעת במיקום בולט הרבה יותר וניתן לבחור את העיצוב שייצג כל טאב וטאב.

3. יכולות ניתוח משופרות

פייסבוק שיכללו את ממשק הניהול והוא מאפשר ניטור חברתי בזמן אמת. מנהלי העמוד יכולים בקלות לבחון ולנתח מדדים כגון – ויראליות פוסטים, לייקים חדשים, הודעות אחרונות, Talking about it וכו'. כמו כן, הנתונים מרוכזים במקום אחד, מעיין "תקציר האירועים האחרונים" והממשק נוח יותר וזמין לנו בעמוד. השתמשו בכלי הזה, הוא נותן לכם אינדיקציה להבין מי הם האוהדים שלכם, מה הם חושבים עליכם, אילו תכנים הם משתפים ואילו פחות וכו'.

4. הידוק הקשר גם במובייל

פייסבוק הודיעה כי תשכלל בעתיד הקרוב את תצוגת עמודי הפייסבוק במובייל, כך שנוכל לצפות בעמודים גם בטאבלטים ובאפליקציות. אלו חדשות טובות עבור המשווקים, אשר באמצעות שיכלול היכולות הקיימות במובייל יוכלו להדק הקשר עם הגולשים וכפועל יוצא מזה להגדיל מכירות.

5. הבלטת מסרים וקידום מכירות

כאמור נוכל להבליט את המסרים שלנו באמצעות הנראות של העמוד אך גם מבחינת התכנים יש לנו כעת אפשרות לקדם פוסטים חשובים עבורנו ולהבליט אותם באמצעות קידומם לתחילת העמוד או הרחבתם לרוחב כל הטיימליין. כמו כן האופציה לפרסם קופונים באמצעות פייסבוק מאפשרת לנו לקדם הנחות ומכירות. שיתוף של הקופונים הללו יכול ליצור אפקט ויראלי אדיר למותג לקופון ולמותג. את הקופונים ניתן יהיה לפרסם גם במודעות הממומנות וכך למנף משמעותית את התנועה לעמוד האוהדים.

6. קשר ישיר עם גולשים

פייסבוק הוא כלי נהדר לניהול קהילה אם יודעים איך להשתמש בו נכון. האפשרות לשליחת הודעות פרטיות לעמוד מאפשרת לשדרג את פעילות שירות הלקוחות ומהווה הזדמנות לגיוס לידים. פייסבוק הופך מעיין כלי CRM טוב יותר עבורנו. עם ההשקה של ציר הזמן, השיחה הופכת לאישית יותר ולקוחות יודעים להעריך זאת.

7. הסיפור של המותג

הטיימליין מכוון אותנו להתמקד בלספר את הסיפור של המותג יותר מאשר בלמכור מוצר. בהשוואה לתצוגה הישנה, הטיימליין נותן יותר עומק לעמוד ומאפשר לנו לספר את הסיפור ולאפשר לגולשים ללמוד על ההיסטוריה העשירה שלו – זו בדיוק ההזדמנות לחבר את הגולשים להיסטוריה של המותג ולהביא את הסיפור הייחודי שלו לידי ביטוי בכל האמצעים הקיימים: ציון Milestones, שיתוף בתמונות וקטעי וידאו שייצרו חיבור רגשי ויעבירו את המסר של המותג, מתן ערך ייחודי שלכם – ידע, מידע, מבצעי קד"מ ועוד.

8. הגברת האינטרקציה עם האוהדים

כאמור כשניכנס כעת לעמוד אוהדים נראה במקום בולט את החברים שלנו ואת הפעילות שלהם בעמוד (לייקים, שיתופים, פוסטים, צ'ק אין וכו). עבור הגולש יש לכך חשיבות גדולה בקבלת ההחלטה להצטרף לעמוד. ככל שיהיו יותר אוהדים וככל שהם ישתפו תכנים כך סביר שהחברים שלהם ירצו גם הם להצטרף. קראו לאוהדים להעלות תמונות, קטעי וידאו וקישורים – אלו התכנים שמשתפים אותם הכי הרבה בפייסבוק.

סה"כ פייסבוק עשתה הרבה שינויים בעיקר לטובת הגולש באמצעות ממשק יפה וחוויתי יותר, ופחות בראייה של המשווק. יחד עם זאת כדאי לזכור שככל שהמשתמש יהנה יותר יותר לגלוש בפייסבוק כך הסבירות שישהה שם זמן ממושך יותר ויהיה פעיל יותר רק עולה – וזה יתרון עבור המשווק.

למרות כל השינויים שנסקרו כאן, מרבית התקשורת בין הגולש לעמוד מתבצעת דרך הטיקר ופיד החדשות ולא דרך העמוד עצמו ולכן לא ברור עד כמה השינויים שמבצעת פייסבוק אכן ישפיעו על מערכת היחסים ביניהם.

אתם מתכוונים ליישם את תצוגת הטיימליין בעמוד שלכם?

מה דעתכם על הפורמט החדש? האם הייתם מעדיפים את הקודם? נשמח אם תשתפו אותנו. ובכל מקרה אם החלטתם לשדרג, כך תוכלו לעשות זאת:

 1. כניסה לעמוד הבא – https://www.facebook.com/pages/status/
 2. לחיצה על כפתור Turn on Preview.
 3. הוסף Cover Picture במידות – 831 (רוחב) * 315 (גובה).
 4. לחיצה על כפתור Publish תסיים את התהליך ותעביר את העמוד לפורמט החדש.

הפוסט מה משווקים באינטרנט צריכים לדעת על הטיימליין החדש בעמודי אוהדים בפייסבוק? הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-page-timeline/feed 59
שיווק בלינקדאין כבר ניסיתם? המדריך המלא לשיווק ופרסום ברשת העסקית http://www.askpavel.co.il/blog/linkedin-marketing-guide http://www.askpavel.co.il/blog/linkedin-marketing-guide#comments Fri, 25 Nov 2011 00:18:07 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=5251 תודו שהפוסט הזה היה מתבקש… עם כל הדיבורים והבאזז סביב טקטיקות השיווק אצל צוקרברג, טוויטר ואפילו (איך לא?) שיווק בגוגל פלוס, כמעט שהזנחנו בפינה את הרשת החברתית העסקית הגדולה בעולם – לינקדאין. בעודנו סוגדים לכל הבאזז וורדס למיניהם, טיפס לו ככה בשקט הטראפיק בלינקדאין במהלך השנה האחרונה בכ-125%(!). אני מאמין שבתור אנשי שיווק אסור לנו ...

הפוסט שיווק בלינקדאין כבר ניסיתם? המדריך המלא לשיווק ופרסום ברשת העסקית הופיע ראשון בבלוג

]]>
תודו שהפוסט הזה היה מתבקש… עם כל הדיבורים והבאזז סביב טקטיקות השיווק אצל צוקרברג, טוויטר ואפילו (איך לא?) שיווק בגוגל פלוס, כמעט שהזנחנו בפינה את הרשת החברתית העסקית הגדולה בעולם – לינקדאין. בעודנו סוגדים לכל הבאזז וורדס למיניהם, טיפס לו ככה בשקט הטראפיק בלינקדאין במהלך השנה האחרונה בכ-125%(!).

אני מאמין שבתור אנשי שיווק אסור לנו להתעלם מזה וחשוב שנכיר את הדרכים האפקטיביות ביותר לשווק בלינקדאין. כמדי מסורת כאן בבלוג, ביקשתי מאיש מקצוע וותיק בתחום לכתוב מדריך מפורט שיוכל לעזור לנו להפיק את המקסימום. להלן תוכן עניינים שיעזור לנווט בפוסט:

אחרי שנים שאני מכיר וקורא את הבלוג של פבל, אני שמח להתארח בו לפוסט ראשון (ומבטיח שלא האחרון).

מדריך שיווק בלינקדאיןמדריך זה נכתב על בסיס נסיון של שנים בעבודה עם לינקדאין, הרשת העסקית המובילה והגדולה בעולם, הן כאיש שיווק ופיתוח עסקי במספר חברות וארגונים, והן כיועץ עסקי ושיווקי לחברות וגופים שונים. המדריך מבוסס על סדנת לינקדאין שאני מעביר במסגרת חברת אפריל ייעוץ שיווקי שבבעלותי.

כותרת המדריך היא אמנם שיווק בלינקדאין, אולם לא ניתן לנתק את לינקדאין מממספר נושאים שמקושרים אליו ישירות, ביניהם נטוורקינג ומיתוג אישי, ולכן אתייחס גם לנושאים אלו במסגרת פוסט זה.

אז למי בעצם מיועד המדריך? לכולם!!!

הסדנה עליה מבוסס המדריך הועברה במסגרות רבות – אוניברסיטת ת"א – לסטודנטים במסגרת התואר השני למנהל עסקים, חברות הייטק, עסקים קטנים ויזמים, חברות השמה ומשאבי אנוש, מחפשי עבודה ועוד.

בין אם אתה מנהל שיווק, פיתוח עסקי ומכירות, מנהל משאבי אנוש, בעל עסק קטן או מחפש עבודה – לינקדאין זה המקום!

מיתוג אישי

מיתוג אישי מוגדר בויקיפדיה כ"תהליך שבו האדם משווק כמותג. תהליך מסוג זה, שמפעיל האדם על עצמו, מיועד לקדמו בחייו העסקיים, המקצועיים וגם האישיים."

אני מניח שלא אחדש לכם דבר כשאומר שכיום המותג הוא הכל ומיתוג אישי הפך להיות נושא ברור מאליו בשנים האחרונות.

כאנשים פרטיים – אנחנו והקריירה שלנו משווקים כמותג לכל דבר. ואם בעבר היה נהוג לומר שמה שחשוב הוא לא מה שאתה יודע אלא את מי אתה מכיר, בעידן המדיה החברתית ניתן לומר שיותר חשוב מאת מי אתה מכיר זה מי מכיר אותך!

כללי המשחק השתנו ורשתות חברתיות ועסקיות הופכות לכלי עבודה מרכזי בפעילות השיווק ופיתוח העסקי של חברות. השיווק במדיה החברתית אינו עוד נחלת אנשי שיווק ומכירות בלבד, אלא  פעילות חוצה ארגון, וחברות שיודעות לעשות זאת נכון, רותמות למשימה אנשי פיתוח, תמיכה טכנית, מכירות ועוד.

קיימות כיום מאות רשתות חברתיות – חלקן מקומיות וחלקן גלובליות, חלקן יותר חברתיות וחלקן עסקיות. חשוב שנדע להתמקד ולהשקיע את הזמן ומאמצי השיווק שלנו ברשתות הנכונות לנו. האני מאמין שלי הוא שכל ארגון ו/או אדם, נכון שישקיע את זמנו ב2-3 רשתות כאלו – כשמבחינתי ה-2 שלא ניתן לוותר עליהן הן פייסבוק ולינקדאין.

התנ"ך לשיווק בפייסבוק כבר פורסם בבלוג זה בעבר ואני מקווה שפוסט זה ישרת אתכם כתנ"ך לשיווק בלינקדאין.

נטוורקינג – הבסיס לעולם העסקים!

טעות נפוצה היא לחשוב על נטוורקינג  בגישה של "מה יצא לי מזה". חשוב שנבין שהבסיס לנטוורקינג אפקטיבי היא הנתינה ולא הקבלה. נטוורק אפקטיבי יש לתחזק לאורך שנים, לתת יותר משנבקש, וככל שנתרום, כך נקבל יותר בחזרה – בהווה ובעתיד.

ולנקדאין הוא חלק מהנטוורקינג שלנו – כלי אפקטיבי שעוזר  לנו לבנות, לטפח ולנהל את רשת הקשרים שלנו ולתמוך בפעילויות הנטוורקינג שלנו מחוץ לרשת. באמצעות השקעת זמן מצומצם נוכל להרחיב את רשימת הקשרים שלנו, לעדכן אותה בשינויים ועדכונים בסטטוס שלנו, נוכל לפנות אל רבים, נוכל לתרום להם מהידע והנסיון שלנו ולתרום למיצוב האישי שלנו, או של החברה/עסק שאנו מייצגים.

ההזדמנות בלינקדאין

כולנו מבינים את משמעות הנטוורקינג, אך כשמגיעים לשימוש בלינקדאין, ולמרות שרובנו חברים ברשת עסקית זו, מרבית האנשים לא מוצאים את הזמן להשקיע מספר דקות מדי יום לשימוש בכלי זה.

ברשת LinkedIn, שהושקה ב 2003, חברים כיום למעלה מ- 100 מליון חברים מלמעלה מ-200 מדינות. בישראל חברים בלינקדאין כחצי מליון איש.

על פי נתוני לינקדאין, כ-6% מהחברים בלינקדאין הם בדרג סמנכ"ל ומעלה, כ-14% הם בדרגי ניהול בכיר וכ- 32% הם בדרגי ניהול ביניים.

המשמעות היא ששימוש אפקטיבי ברשת זו, מקנה לנו גישה למקבלי החלטות בקרב לקוחותנו הפוטנציאליים.

ההבדל המשמעותי ביותר בנטוורקינג בלינקדאין, לעומת נניח השתתפות במפגש נטוורקינג, הוא שמראש נוכל לראות את הפרופיל של האדם אליו אנו פונים ולמי הוא מחובר ברשת הקשרים שלו. נוכל לסקור את רשימת הקשרים שלו ולתכנן מראש כיצד להגיע לאדם מסוים, על פי קשריו.

היתרון בלינקדאין הוא שכרשת חברתית עסקית, הפתיחות ליצירת קשרים ולסיוע לחברים ברשת גבוהה, וכך גדלה אפקטיביות השימוש בה.

אסטרטגיית השיווק בלינקדאין

כמו בהרבה תחומים אחרים, עלינו לבצע תכנון ממוקד לפני שנתחיל. נגדיר מהי בעצם המטרה שלנו ומה אנחנו רוצים להשיג על ידי פעילות ברשת לינקדאין – מיתוג אישי, ניהול קריירה, חיפוש עבודה, שיווק לעסק או לחברה שלנו, יצירת לידים ומכירות, מינוף פעילות יחסי הציבור שלנו ועוד.

כמו כן עלינו להגדיר מהי הגישה שלנו כלפי חברים בלינקדאין. קיימות שתי גישות מרכזיות בתחום הרשתות החברתיות:

 • גישת ה- Open Networking – לפיה יש ליצור מעגל רחב כמה שיותר של אנשי קשר על מנת ליצור עבורנו מקסימום הזדמנויות.
 • גישת ה- Strategic Networking – לעומתה גורסת כי עלינו להתחבר רק לאנשים אותם אנו מכירים היכרות אישית טובה על מנת לייצר מערכות יחסים הדוקות ואמינות יותר.

אז האם כדאי לנו להתחבר ברשת לינקדאין רק לאנשים אותם אנו מכירים היכרות אישית טובה, או לכל אחד שמזמין אותנו להתחבר אליו?

התשובה תלויה כמובן במטרתנו בשימוש בלינקדאין. לדוגמא  אם הינך איש מכירות, מחפש עבודה או עוסק בגיוס עובדים, רשת קשרים רחבה תהיה יעילה יותר עבורך.

חשוב להבין כי כל פעילות שנבצע בלינקדאין, ובהמשך נלמד מהן היכולות ומהם הפעילויות השונות, תייצר נראות לחברי הרשת שלנו, ולכן ככל שמספר החברים ברשת גדול יותר, כך חשיפתנו להזדמנויות גדלה.

בנוסף – אם אנו אנשי מכירות/פיתוח עסקי, ומטרתנו להגיע לקהל היעד שלנו, ככל שהרשת שלנו תהיה גדולה יותר כך נוכל להגיע ליותר אנשים רלוונטים – החברים של החברים שלנו – והחברים שלהם.

טקטיקות שיווק בלינקדאין

לינקדאין הוא כלי שמאפשר לנו פעילויות מאוד מגוונות, לקידום העסק או החברה שלנו, או לקידומנו האישי. בלינקדאין נוכל להשתמש למינוף פעילות המכירות והפיתוח העסקי שלנו, לקידום הקריירה, וכן למינוף פעילות השיווק ויחסי הציבור שלנו.

בניית פרופיל אישי אפקטיבי

אבני הבסיס בלינקדאין הן בניית פרופיל אישי אפקטיבי ובניית מהימנות בקרב רשת הקשרים שלנו.

מעבר לאינפורמציה יבשה כפי שמוצגת בקורות החיים שלנו, הפרופיל האישי בלינקדאין מאפשר לנו גמישות רבה תוך הדגשת הנקודות החזקות שלנו. כלים ואפשרויות שונות שנכללים בהגדרת הפרופיל שלנו בלינקדאין מאפשרים לנו למנף זאת שיווקית –

 • תמונת פרופיל – בראש ובראשונה חשוב שנכלול תמונה מתאימה בפרופיל העסקי שלנו, שתתמוך במיצוב בו אנו חפצים.
 • שימוש במילות מפתח בקישורים ובתכני הפרופיל – מילות מפתח רלוונטיות יעזרו לנו להופיע בחיפושים שונים שמבוצעים בלינקדאין. חשוב להוסיף לפרופיל האישי שלנו קישורים לאתר האינטרנט או לבלוג שלנו. לינקדאין מאפשר להוסיף עד שלושה קישורים. בקישורים רצוי להשתמש במילות מפתח כמו בדוגמא המצורפת – נניח במקום ששם הקישור יהיה "בלוג" הוא נקרא "בלוג שיווק ואסטרטגיה". כמו כן השתמש במילות מפתח גם בקטגוריות שנמצאות בפרופיל – בתיאור, בהתמחויות, בנסיון, ובסיכום.

קישורים לאתרים בפרופיל לינקדאין

 • פירוט תכנים – חשוב שנמלא את הפרופיל ונפרט כמה שיותר אודות פרטים רלוונטים בקריירה ובתחומי העניין שלנו. ליד הפרופיל נמצא דירוג שמדרג לינקדאין את הפרופיל שלנו. במידה ודירוג ה – Profile Completeness אינו 100%, לינקדאין יציע לנו כיצד לשפר את הדירוג, כלומר כיצד להפוך אותו לאפקטיבי יותר.
  אמצעי נוסף שהוסיפה לינקדאין לאחרונה על מנת לסייע לנו בשידרוג הפרופיל הינו כפתור "Improve your Profile" אשר מעביר אותנו באמצעות To Do List צעד צעד עד להשלמת הפרופיל.

פרטים חסרים בפרופיל לינקדאין

 • שימוש באפליקציות – רצוי להוסיף לפרופיל אפליקציות רלוונטיות רבות המסייעות לנו לתקשר עם חברי הרשת ולהעביר מסרים שיווקיים. לדוגמא, אפליקציית Google Presentation – מאפשרת שילוב מצגת חברה כחלק מהפרופיל, אפליקציית TripIt – הצגת נסיעות מתוכננות של אנשי הקשר לחו"ל ואיתור זמנים ומיקומים חופפים שלך עימם ועוד. אפליקציות נוספות ניתן למצוא במאגר הבא.
 • שורת סטטוס פעילה – אחד החלקים החשובים בפרופיל האישי שלנו, והדינמי ביותר, הוא שורת הסטטוס. שורת הסטטוס ("Share an update"), שנמצאת בראש העמוד, משמשת כערוץ תקשורת עם החברים שלנו. פרסמו קישורים לפוסטים שלכם או פוסטים מעניינים של אחרים, כך תמתגו עצמכם כמעודכנים, פעילים ומומחים בתחום. כל עדכון שכזה יופיע אצל החברים ברשת שלנו – אם על "קיר" המידע בעמוד הראשי של לינקדאין וגם בעדכון השבועי ששולח לינקדאין לרשת הקשרים שלנו.
 • נגישות לפרופיל – לאחר שסיימנו לבנות את הפרופיל האישי שלנו, נדאג שיהיה זמין. נגדיר איזה חלק ממנו יהיה פתוח לצפיה לכאלו שעדיין אינם מחוברים אלינו ישירות, והמלצתי היא לחשוף את כולו או לפחות את מרביתו.
 • כתובת הפרופיל – בנוסף, בפרופיל מוגדרת כתובת האינטרנט אליה יש להיכנס לצפיה בו. מומלץ לשנות את סיומת הכתובת כך שתהיה לה משמעות – שמכם.

שינוי כתובת פרופיל

בניית פרופיל עסק אפקטיבי

בנוסף לבניית הפרופיל האישי שלנו, מומלץ גם להוסיף פרופיל חברה שיספק פרטים אודות פעילותנו, השירותים/מוצרים שאנו מציעים, מיהם עובדי החברה שחברים בלינקדאין ועוד.

פרופיל לינקדאין מקדם את העסק שלך גם במנועי חיפוש ולכן גם בפרופיל זה מומלץ להשתמש במילות מפתח רלוונטיות ולהציג תכנים מפורטים ככל שניתן.

פרופיל עסקי בלינקדאין

עד לא מזמן עמוד החברה בלינקדאין היה סטטי וכלל תמונה, פרטים על החברה, ורשימת עובדים, אולם לאחרונה הוסיפה לינקדאין את האפשרות לבצע עדכוני סטטוס.

הסטטוס הוא כלי שיווק חשוב באמצעותו נוכל לעדכן לגבי פעילויות, השקות, ליצור דיון מקצועי, להעלות סרטי וידאו ובאופן כללי, להישאר במודעות של הקהל שלנו. עדכוני הסטטוס יופיעו בעמודי הבית של אלו העוקבים אחרי החברה שלנו, הם יוכלו לעשות לייק, להגיב, ולשתף וכך ליצור חשיפה לקהל רחב יותר.

איתור אנשי קשר קיימים ובניית רשת הקשרים שלנו

המשימה הבאה שלנו היא בניית רשת הקשרים הבסיסית בלינקדאין, כלומר איתור אנשי קשר כגון – לקוחות, עמיתים, קולגות וכו' אשר יסייעו לנו לבנות פרופיל מהימן ובעל נוכחות (הגדלת כמות הקשרים שלנו, המלצות וכו'). לינקדאין מקל עלינו באיתור אנשים אלו ומציע מספר כלים לשם כך. נוכל לחפש קולגות מההווה ומהעבר על ידי חיפוש אנשים שעובדים או עבדו בעבר במקום העבודה שלנו, כאלו שלמדו איתנו באוניברסיטה ועוד.

בנוסף, נוכל כמובן לפנות ישירות לחברים וקולגות, ולחפש אותם בלינקדאין באמצעות שמם או כתובת האימייל שלהם.

לינקדאין, על ידי ניתוח מאגר הנתונים הגדול של רשימות הקשרים השונות שלנו ושל חברינו, יציע לנו גם לבחון האם אנשים מסוימים הם קשר אישי שלנו שנרצה להוסיפו (באמצעות "people you may know").

דרך נוספת לאתר קשרים רלוונטים היא להיכנס דרך הפרופיל האישי של החברים שלנו בלינקדאין לרשימת אנשי הקשר שלהם ברשת, ולאתר כאלו שגם אנו מכירים.

רצוי אף שנוסיף את כתובת הלינקדאין שלנו בחתימת האימייל שלנו, ובכך נקל על הקולגות שלנו לאתר אותנו ולהזמין אותנו להתחבר בלינקדאין.

חשוב לזכור כי בניית הרשת שלנו בלינקדאין, אינה מסתיימת לעולם – מדי יום אנו נפגשים עם אנשים – הזמינו אותם להתחבר אליכם בלינקדאין.

הרשת שלנו בלינקדאין מורכבת משלוש רמות:

 • הקשרים הישירים שלנו.
 • קשרים רמה 2 (חברים של הקשרים שלנו).
 • קשרים רמה 3 (חברים של חברים של הקשרים שלנו).

רשת הקשרים בלינקדאין

חיפוש מתקדם לאיתור קהל היעד

החיפוש בלינקדאין מאפשר לנו לאתר אנשים, חברות, קבוצות, משרות פתוחות ועוד.

החיפוש המתקדם מאפשר לנו לחפש על פי מילות מפתח, שם, תפקיד, מדינה, שם החברה בה האדם מועסק, מגזרי תעשיה, גודל הארגון ועוד. כלי זה הינו יעיל ומאפשר לנו גמישות באיתור בעלי תפקידים שרלוונטים לנו.

כך לדוגמא נוכל לבצע חיפוש אחר כל חברי לינקדאין שתפקידם "סמנכ"ל פיתוח", מאנגליה, ואשר מועסקים בחברות בהן 201-500 עובדים.

מתן וקבלת המלצות

המליצו על קולגות, לקוחות, ואנשי קשר רלוונטים, ובקשו מממליצים רלוונטים שימליצו עליכם. המלצות אלו יופיעו בפרופיל האישי, ויוסיפו למהימנות שלכם.

השתתפות פעילה ב"שאלות ותשובות"

מענה על שאלות – חפשו שאלות רלוונטיות בתחום התמחותכם וענו עליהן. אתם יכולים לסנן את השאלות לפי תחום התמחות ספציפי, סוג השאלה – פתוחה/סגורה ולראות מתי ועל ידי מי נשאלה ומה התשובות שהתקבלו.

שאלות ותשובות בלינקדאין

ענו על השאלות תוך שאתם נותנים את מירב האינפורציה המקצועית הרלוונטית על מנת לסייע – טיפים, קישורים לאתרים עם מידע רלוונטי נוסף וכו'. בסוף התשובה תציעו ליצור עימכם קשר למידע או עזרה נוספת בנושא. הוסיפו ערך לרשת שלכם, השתמשו בה למציאת הזדמנויות, אך עשו זאת באופן לא ישיר, ולא כפרסומת לשירותיכם/מוצריכם.

כמובן שאתם יכולים להעזר גם באופציה השנייה שמציעה האפליקציה הזו – שאלת שאלות. זהו כלי נהדר לקבלת תשובות ממוקדות ממומחים תוך זמן קצר.

הצטרפות לקבוצות ויצירת קבוצה

קבוצות לינקדאין הן הערוץ האפקטיבי ביותר ליצירת קשר עם בעלי תפקידים בכירים. על ידי הצטרפות לקבוצה מסוימת, אנו מגדילים את הרשת שלנו משמעותית, שכן ישנן קבוצות בהן חברים עשרות אלפי אנשים. כשאנו חברים בקבוצה, יש לנו גישה ישירה אל כל אחד מהם, ונוכל לפנות אליהם במסר אישי. הערך שנפיק מהשתייכות לקבוצות יעלה בהרבה מקרים על הערך שנקבל מהרשת הישירה שלנו.

ישנן כמליון קבוצות בלינקדאין, ישנן קבוצות של ארגוני בוגרי אוניברסיטאות, חברות, קבוצות העוסקות בתחום עניין מסוים ועוד. באפשרותנו להצטרף ולהיות חברים ב- 50 קבוצות שונות.

בהצטרפות לקבוצה נקבל עדכון יומי או שבועי, על פי בחירתנו, על דיונים שונים המפורסמים בה, ונוכל להשתמש בכלי זה לאיתור הזדמנויות, או לפניה שלנו לקבוצה. פעילותכם בקבוצה והערך שתתרמו לחבריה תסייע לכם להיות מוכרים בקרב החברים בה ותייצר אמינות ופתיחות ביחס של חבריה אליכם.

יצירת קבוצה חדשה

אפשרות נוספת הטומנת בחובה הזדמנויות רבות ומאפשרת לנו להעביר מסרים שיווקיים לקהל רלוונטי היא יצירת וניהול קבוצה בלינקדאין בנושא מסוים. למנהל קבוצה ישנן אפשרויות נוספות בפניה לקבוצה ובהעברת מסרים לחבריה. צירוף חברים חדשים לקבוצה עשוי לקחת זמן, ויש להשקיע גם בתכנים, אך לאחר שגודלה יגיע לכמה מאות חברים, גדילתה תעשה באופן טבעי, כמעט אוטומטית, וכך גם פרסום התכנים, שיבוצע על ידי החברים בה.

יצירת קבוצה בלינקדאין

גם במקרה של הקמת קבוצה, הקפד לציין מילות מפתח בשם הקבוצה ותיאורה. צרף קישור לאתר האינטרנט של החברה ולבלוג שלך ופרסם תוכן בעל ערך לחברי הקבוצה בצורה באופן קבוע.

ביצוע מחקרי שוק, סקרים ושאלונים

באמצעות שימוש בכלי ה- "Polls", נוכל לפנות לקהל הרשת שלנו או קהל ספציפי מתעשיה או סקטור מסוים ולבצע מחקר שוק. אפליקצייה זו יכולה להיות יעילה כאשר אנחנו מעוניינים לברר מה מציעים המתחרים שלנו או כאשר אנו מעוניינים להשיק מוצר או שירות חדש. ניתן להרחיב את מחקר השוק באופן אוטומטי גם לפייסבוק ולטוויטר. כך יוצרים שאלון חדש:

More –> Polls

פרסום אירועים והרשמה אליהם

ללינקדאין פלטפורמת אירועים המאפשרת לך לפרסם את האירוע שלך בפני אלפי אנשים. ברגע שאדם כלשהו יגיב לאירוע שלך, תגובתו תופיע בעמוד הבית של כל אנשי הקשר שלו והמסר יופץ ויראלית. אתה יכול לבחור את קבוצת האנשים אליה תשלח ההזמנה בהתבסס על נישה או אזור גאוגרפי.

כמו כן באמצעות "Find Events" אתה יכול לחפש אירועים שמעניינים אותך ורלוונטיים לך ולהרשם אליהם.

מינוף ידיעות יחסי ציבור

היותך חבר בקבוצות שונות מאפשרת לך למעשה גם להפיץ חדשות וידיעות יחסי ציבור לקהל היעד (הכולל אנשי מפתח ומומחים בתחום) אשר מלכתחילה מעוניין במידע כזה. גם במקרה זה חשוב לזכור לעשות את זה בחכמה – באופן לא ישיר ולא כפרסומת לשירות/מוצר שלכם.

פרסום ממוקד

לינקדאין מציעה מודעות מילים המופיעות בצידו הימני של העמוד. בדומה לפילוח בפרסום בפייסבוק, היתרון לפרסם בלינדקדאין נעוץ בעיקר בשל היכולת להגיע לקהל מאוד ממוקד באמצעות פילוח על בסיס – סוג התעשייה, גודל חברה, תפקיד בחברה, ותק, גיל וכו'. יתרון נוסף לפרסום בלינקדאין, בהשוואה לרשתות חברתיות אחרות, הוא שהקהל הינו עסקי והוא נמצא בו מאחר והוא מעוניין במידע והדמנויות עסקיות ולכן קיימת נכונות גבוהה יותר לקבל מסרים כאלה. תהליך פרסום המודעה הינו פשוט וקצר והתשלום הינו פר קליק או פר חשיפה. בדומה לאופן הפעילות במערכות פרסום אחרות, מומלץ לנסח מספר מודעות על מנת לבחון את התוצאות ולהגיע לאפקטיביות מקסימלית.

פילוח קהל יעד לפרסום מודעות בלינקדאין

פיתוח עסקי בלינקדאין – השיטות של המקצוענים…

אחרי שהבנו את הבסיס ויצרנו את התשתית שלנו – איך נגיע לקהל היעד שלנו באופן אישי?

אתה איש שיווק או מכירות בחברה, או עסק קטן שיודע בדיוק מי קהל היעד שלו. איך מגיעים לקהל זה ומעבירים פניה אישית לשם פתיחת דלת?

אחת הטכניקות היעילות ביותר להגיע לאנשים הרלוונטים לנו היא ללכת מהסוף להתחלה…למה הכוונה?

אתן דוגמא: נניח שהחברה הרלוונטית לנו, אליה נרצה למכור את מוצרנו היא בריטיש טלקום (ובאותו האופן ניתן לחפש חברות מקומיות בישראל).

אנחנו רוצים לאתר את האדם הרלוונטי להציע לו שירות או מוצר. נחפש בחיפוש המורחב של לינקדאין את המונח "British Telecom" תחת שדה "שם החברה", ונקבל למעלה מ-1000 תוצאות של אנשים בלינקדאין שעובדים או עבדו בחברה (שבפרופיל האישי שלהם מוזכר שם החברה).

נאתר את האדם/אנשים הרלוונטים לנו. במקרים מסוימים, נוכל מיד לראות שאנו חברים באותה קבוצה שאותו אדם חבר בה, ומיד תהיה לנו אפשרות לפנות אליו בהודעה אישית.

קבוצה משותפת

ברוב המקרים המלאכה לא תהיה כל כך פשוטה – אז, ניגש לפרופיל האישי של אותו אדם. הגדרות הפרופיל (ברירת המחדל) של לינקדאין מאפשרות לנו לראות בפרופיל של כל אחד את רשימת הקבוצות אליהן הוא משתייך.

כעת נאתר ברשימת קבוצות אלו קבוצה רלוונטית אליה נוכל להתחבר, ולאחר הצטרפותנו לקבוצה – יש לנו קשר אישי וישיר, באמצעות הודעות האימייל הפנימי של לינקדאין, לאותו אדם!

LinkedIn Today – מדברים על זה בקהילה העסקית

האגף LinkedIn Today מרכז עבורנו תכנים רלוונטיים בקהילה העסקית לפי פופולריות המידע ברשת לינקדאין. הלכה למעשה הכלי הזה מגלה לנו במה אנשי מקצוע בתחומנו מתעניינים, מה הם קוראים, אילו תכנים הם משתפים עם אחרים ומה תגובתם לתכנים אלו.

היתרון המשמעותי של LinkdIn Today הינו הרבה מעבר לכלי עדכון חדשותי. זהו כלי מצוין למיצוב שלנו כמומחים ובעלי השפעה בתחום המקצועי שלנו.

למה הכוונה?

אחת הדרכים הטובות ביותר לבנות ולתחזק קשרים מקצועיים ברשת הינה באמצעות מתן ערך, וזאת נעשה כשנחלוק באופן קבוע תכנים מעניינים, רלוונטיים ועדכניים. חשוב שנזכור – למרות שישנו מידע זמין רב ברשת ואנשים מוצפים בו, יחד עם זאת הם גם צמאים לידע!

אז איך LinkedIn Today יכול לסייע לנו במיצובנו כמומחים?

 • בחירת התכנים המקצועיים – בשלב הראשון נבחר מראש אילו תכנים נרצה לקבל לפי קטגוריות שונות (שיווק, ניהול, אינטרנט, מערכות מידע וכו'). קיימת האופציה של מעקב אחר כלל התכנים בקטגוריה או לחילופין בחירה במעקב אחר תכנים המפורסמים באתרים ספציפיים. בשלב זה מומלץ ליצור שילוב של קטגוריות בעלי ערך עבורנו לפי תחום העיסוק המקצועי ותחומי העניין שלנו.
 • תדירות קבלת התכנים – באפשרותנו לקבל  את החדשות בתדירות הרצויה לנו. חשוב לזכור כי אם נבחר להתעדכן ברמה שבועית, חלק גדול מהתכנים כבר לא יהיו רלוונטיים. לכן, אם נרצה להיות בעלי השפעה חשוב שנתעדכן באופן יומיומי על מנת לאתר במהירות את התכנים הרלוונטיים והמעניינים ביותר ולחלוק אותם עם האנשים המקושרים אלינו בזמן אמת.
 • שיתוף ומתן ערך – דאגו לשתף את הקהילה שלכם במאמרים מקצועיים רלוונטיים, ולא פחות חשוב – הוסיפו הערותיכם האישיות. שיתוף תוכן באיכות גבוהה ופרשנות עם קבוצות בלינקדאין או על הקיר שלנו בפייסבוק היא דרך נהדרת להתחיל דיון חדש ולהוסיף ערך.

זכרו – אם תרצו להפוך לרלוונטים לקהל היעד שלכם, אתם חייבים להיות נוכחים באופן קבוע בדיונים אלו.

ולסיכום, טיפים לשימוש אפקטיבי בלינקדאין

אם כן, הסוד הבסיסי ביותר בלינקדאין הוא שקיים יחס ישר בין הזמן שתשקיעו בפעילותכם ברשת לתוצרים שתשיגו מרשת זו. לינקדאין הוא הרבה מעבר למדיה חברתית שמאפשרת לכם להתחבר ולשמור על קשר עם עמיתים לעבודה וחברים מהעבר. זהו כלי עסקי מהטובים שקיימים, שבשימוש נכון, מאפשר לנו למתג עצמנו ולייצר פעילות שיווקית משמעותית, בין אם אנחנו עסקים קטנים או חברות בינוניות וגדולות.

איך נמנף את הפעילות השיווקית שלנו בלינקדאין

 1. שפרו ועדכנו את הפרופיל האישי שלכם באופן עקבי – דאגו שהוא יהיה מלא ושימו דגש על הניסיון, ועל חלק הסיכום בפרופיל. הרבה אנשים מחפשים פרופילים על פי מילות מפתח. דאגו לכך שהמילים שתרצו שיחפשו על מנת להגיע אליך, יכללו בפרופיל.
 2. בנו את המהימנות שלכם בלינקדאין – באמצעות שיפור הפרופיל, מתן וקבלת המלצות, מענה לשאלות, ויצירת ערך לחברים ברשת.
 3. הצטרפו לקבוצות – הצטרפו לכמה שיותר קבוצות רלוונטיות. אם אפשר – 50. זכרו שהשימוש בקבוצות מגדיל את הגישה שלנו לבעלי תפקידים בעשרות מונים.
 4. היו פעילים בקבוצות – השתתפו באופן פעיל בדיונים בקבוצות. פרסמו קישורים למאמרים רלוונטים, שלכם או של אחרים, הגיבו לדיונים, שתפו והוסיפו ערך לאחרים.
 5. ענו על שאלות – השימוש בשאלות ותשובות בלינקדאין חושף את שמנו ואת המקצועיות שלנו לקהל שאינו חשוף אליהם באופן ישיר. המשמעות היא יצירת הזדמנויות עסקיות חדשות.
 6. בקשו המלצות והמליצו על אחרים – אנשים אוהבים לקרוא המלצות ומעריכים דעתם של אחרים, במיוחד כאלו שהם מכירים או שבפרופיל שלהם ישנן משרות בכירות בארגונים מוכרים.
 7. הרחיבו את הרשת שלכם – התחברו לאנשים חדשים. יבאו את אנשי הקשר מאאוטלוק, Gmail וכו'. חפשו קולגות מהלימודים וממקומות עבודה והזמינו אותם להתחבר אליכם.
 8. צרו קבוצה – הקמה וניהול של קבוצה תייצר לכם הזדמנויות רבות ותמנף את פעילותכם השיווקית..
 9. עקבו אחר סטטוס הרשת – סטטוס זה נמצא בדף הבית בלינקדאין ואף נשלח כעדכון באימייל מדי שבוע. מעקב אחריו יעדכן אתכם בכל המתחדש בקרב אנשי הקשר שלכם, וייצר הזדמנויות עסקיות חדשות.
 10. עדכנו את הסטטוס שלכם ושל העסק שלכם מדי כמה ימים – באמצעות עדכון הסטטוס בפרופיל, תייצרו תקשורת עם הרשת שלכם, תיצרו עניין, וחשיפה לקהלים חדשים. תוכלו לעדכן שם על חדשות בעסק שלכם, פוסט חדש בבלוג שלכם, מאמר מקצועי רלוונטי ועוד.
 11. חברו בין לינקדאין לאוטלוק – מיקרוסופט ולינקדאין משתפות פעולה והשיקו פיתרון אינטגרציה המחבר בין לינקדאין לאאוטלוק – LinkedIn for Outlook, הפותח בפני משתמשי לינקדאין יכולות נוספות שממנפות את יכולות הרשת ואת אפקטיביות העבודה עמה. הפתרון הוא חלק מ– "Outlook Social Connector", שתומך גם בקישוריות לרשתות חברתיות נוספות, ביניהן פייסבוק. התקנתו תאפשר לנו לקבל בתחתית כל אימייל את תמונתו של השולח (אם הוא חבר באחת הרשתות האלו), להזמינו להתחבר אלינו בלינקדאין/פייסבוק מתוך האימייל שלנו, וכן לראות בתחתית האימייל שלנו את הסטטוסים ופעילותו האחרונה ברשתות אלו.

אני מקווה שתרמתי ועזרתי לכם, ואשמח להיות לעזר בכל שאלה ועניין.

בהצלחה!

קרדיט לתמונה: mobthink

הפוסט שיווק בלינקדאין כבר ניסיתם? המדריך המלא לשיווק ופרסום ברשת העסקית הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/linkedin-marketing-guide/feed 32