http://www.askpavel.co.il Tue, 15 Aug 2017 13:06:27 +0000 he-IL hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.3 תוצאות משודרגות בגוגל עבור בעלי מקצוע שמגיעים לבית – איך זה נראה ומהם היתרונות? http://www.askpavel.co.il/blog/adwords-express-home-service-ads http://www.askpavel.co.il/blog/adwords-express-home-service-ads#comments Mon, 14 Aug 2017 12:27:35 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=15355 מנעולנים, אינסטלטורים ושאר בעלי המקצוע המגיעים עד לפתח הדלת – יתכן שבקרוב הנראות שלכם בגוגל תשתדרג משמעותית. במאי האחרון, הבלוג Search Engine Roundtable  בישר שמודעות ממומנות של נותני שירות ביתיים יזכו לנראות משופרת בתוצאות החיפוש. במקום להופיע בצורה אנכית, כמו שאנחנו מכירים ורגילים לראות, הן יופיעו בסרגל אופקי שימוקם בראש הדף, מה שיבליט אותן ויתן ...

הפוסט תוצאות משודרגות בגוגל עבור בעלי מקצוע שמגיעים לבית – איך זה נראה ומהם היתרונות? הופיע ראשון בבלוג

]]>
מנעולנים, אינסטלטורים ושאר בעלי המקצוע המגיעים עד לפתח הדלת – יתכן שבקרוב הנראות שלכם בגוגל תשתדרג משמעותית.

במאי האחרון, הבלוג Search Engine Roundtable  בישר שמודעות ממומנות של נותני שירות ביתיים יזכו לנראות משופרת בתוצאות החיפוש. במקום להופיע בצורה אנכית, כמו שאנחנו מכירים ורגילים לראות, הן יופיעו בסרגל אופקי שימוקם בראש הדף, מה שיבליט אותן ויתן להן חשיפה מוגברת. ככה זה הולך להיראות:

חשוב להדגיש, לא מדובר בקרוסלה, אלא בשלושה כרטיסים בולטים שיחליפו את מודעות ה-PPC הלינאריות.

תחילה השירות היה זמין רק לערים נבחרות (לוס אנג'לס, סן דיאגו, סקרמנטו, סן פרנסיסקו). בחודש שעבר, הוא נפתח גם לחוף המערבי של ארצות הברית ונוספו עוד קטגוריות כמו חשמלאים, צבעים וחברות גרירה. סביר להניח שבהמשך השירות ייפתח לערים ולמדינות נוספות ברחבי העולם.

כבר באוגוסט 2015 הביעה גוגל את רצונה להוציא את השינוי לפועל וכתבה בבלוג הרשמי:

החל מ"יש לי סתימה באמבטיה" ועד ל"נתקעתי מחוץ לדירה", יש בגוגל מיליוני חיפושים מדי יום על אינסטלטורים, מנעולנים ושאר נותני שירות ביתיים. כדי לעזור לעסקים האלה לתקשר טוב יותר עם הלקוחות שלהם, אנחנו משיקים את AdWords Express home service ads.

התגובות לגרסת הבטא, שהושקה באיזור סן פרנסיסקו, היו חיוביות אך היו מי שהתלוננו על קשיים בהתקנה ובהפעלה. מאז, דברים השתנו, גוגל שיפרה את המוצר וגם את האופן בו היא מציגה את בעלי המקצוע. כעת, כאמור, מופיעים שלושה כרטיסים בראש תוצאות החיפוש, מה שמקנה לשלושת הראשונים חשיפה גבוהה ויחסית שיוויונית.

עכשיו אנשי המקצוע יהיו בחזית ולמחפשי השירות יהיה קל למצא ולהזמין אותם. הם יוכלו ליהנות מהיתרונות שבהופעה בראש תוצאות החיפוש ולמשוך יותר לקוחות. ברגע שהמשתמש יזדקק לפתרון מקומי ומיידי – הוא יראה את בעלי המקצוע הרלוונטיים ממש מול עיניו יחד עם הדירוג, תחומי המקצועיות ושעות הפעילות שלהם.

היתרונות כבר ידועים ומוכרים. אם לא יצרתם לעצמכם עד כה כרטיס עסקי, עם אפשרות להצגת הדירוג – תוכלו לקרוא את ההנחיות המדוייקות. ואגב, אם השירות הזה מעניין אתכם, הנה עוד כמה טיפים נוספים שכתבנו כאן בעבר על קידום עסקים קטנים ובינוניים.

למה כדאי לפתוח כרטיס עסקי ואילו יתרונות מביא איתו השירות החדש לבעלי מקצוע?

 • אתם בולטים ומופיעים בחלק העליון של גוגל.
 • הלקוחות שלכם רואים אתכם בדיוק כשהם הכי צריכים אתכם.
 • בונה אמון ומציג חותמת מטעם גוגל (Google guarantee).
 • משלמים רק על לידים שרלוונטים לעסק ולשירותים שמציעים.
 • הלקוחות בוחרים אתכם ואתם שומעים רק מאלה שבאמת מעוניינים בשירות.
 • בין אם אתם עסק קטן שמבוסס על זוג ידיים ובין אם אתם חברה גדולה – תזכו לאותו יחס בדיוק.

 Home Service Ads

ומה היתרונות עבור המשתמשים?

בעיקר העובדה שרוב המידע מוצג מול העיניים, אין צורך לגלול והרבה יותר קל לבצע השוואה בין נותני השירות.

רואים באופן ברור את איזורי הפעילות, שעות הפעילות והדירוג.

פרט לכך, העסקים שיופיעו בכרטיסיות יצטרכו לעבור הליך אימות ובדיקה מול גוגל, כך שתוכלו להיות בטוחים שאיש המקצוע שיגיע אליכם הוא מוסמך ואמין.

איך מתחילים?

כמו כל דבר כמעט, גם זה צפוי להגיע אל ישראל באיחור, כך שכרגע אפשר רק להתכונן ליום שזה יגיע. בעלי עסקים יכולים להירשם כבר עכשיו (כרגע ההרשמה מוגבלת לעסקים בארה"ב, אבל עדיין שווה לעקוב במקרה שבהמשך היא תיפתח לאזורים נוספים בעולם) וגוגל מבטיחה ליצור קשר ברגע שהאפשרות תיפתח גם לאזור שלהם. שימו שלצורך ההרשמה, יש לספק מידע על העסק, רקע על הפעילות וכן גם רשיונות ותעודת ביטוח.

מה דעתכם?

איזו תועלת יביא השינוי למפרסמים?

אילו השלכות, אם בכלל, יחוו אנשי מקצוע שיסתמכו על הקידום האורגני?

האם לחותמת האיכות של גוגל תהיה השפעה?

שתפו אותי :)

הפוסט תוצאות משודרגות בגוגל עבור בעלי מקצוע שמגיעים לבית – איך זה נראה ומהם היתרונות? הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/adwords-express-home-service-ads/feed 8
חדש: פייסבוק משיקה פלטפורמת טלוויזיה משלה http://www.askpavel.co.il/blog/tv-on-facebook-watch-tab http://www.askpavel.co.il/blog/tv-on-facebook-watch-tab#comments Thu, 10 Aug 2017 09:42:58 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=15344 לידיעה המקורית ב-Marketing Land פייסבוק לא נחה: אתמול, רביעי ה-9 באוגוסט, הרשת החברתית השיקה רשמית את Watch, פלטפורמה חדשה, שתופיע בצורת לשונית נוספת באפליקציה, תאפשר לצרוך תוכן וידאו מקורי ותהיה זמינה בדסקטופ, במובייל ובאפליקציות הטלוויזיה של פייסבוק. כבר עכשיו ניתן לצפות בפייסבוק בווידאו באופן רציף (כאשר נכנסים לסרטון יש אפשרות לגלול למטה ולצפות בסרטונים דומים) אך הפלטפורמה ...

הפוסט חדש: פייסבוק משיקה פלטפורמת טלוויזיה משלה הופיע ראשון בבלוג

]]>
לידיעה המקורית ב-Marketing Land

פייסבוק לא נחה: אתמול, רביעי ה-9 באוגוסט, הרשת החברתית השיקה רשמית את Watch, פלטפורמה חדשה, שתופיע בצורת לשונית נוספת באפליקציה, תאפשר לצרוך תוכן וידאו מקורי ותהיה זמינה בדסקטופ, במובייל ובאפליקציות הטלוויזיה של פייסבוק. כבר עכשיו ניתן לצפות בפייסבוק בווידאו באופן רציף (כאשר נכנסים לסרטון יש אפשרות לגלול למטה ולצפות בסרטונים דומים) אך הפלטפורמה החדשה אמורה להציג גם תוכן מקורי בצורת סדרות עם פרקים, בדומה לשירותים כמו נטפליקס והולו.

Facebook Watch

פייסבוק ניהלה משא ומתן עם שותפים פוטנציאליים זמן רב והשירות היה אמור להיות מושק כבר לפני מספר חודשים, בסביבות אפריל; אך כנראה שהרצון למצוא שותפים נוספים גרם לדחיית ההשקה עד עכשיו.

על פי דיווחים, פייסבוק משלמת ליצרני תוכן כמו באזפיד, ATTN ו-Group Nine Media שיצרו תוכניות עבורה, כמו גם Business Insider, נשיונל ג'אוגרפיק, Mashable, וה-NBA. לחברות יהיו זכויות על חלק מהתכנים, אך צריכתם דרך פייסבוק תהיה חינמית. הגולשים יוכלו ליצור רשימת צפייה אליה יתווספו אוטומטית פרקים חדשים מהתוכניות שהם צופים בהן, לתת פידבק לתוכניות באמצעות תגובות ו-Reaction Buttons (ולצפות בפידבק שנותנים גולשים אחרים תוך כדי צפייה בתוכנית) וכן להצטרף לקבוצות שעוסקות בתוכניות.

נכון לעכשיו, הלשונית של Watch תהיה זמינה רק לחלק קטן מהמשתמשים; אך פייסבוק מבטיחה שהיא תיפתח לכולם בשבועות הקרובים. על פי Business Insider, החברה הציבה את 28 באוגוסט כתאריך היעד להשקת השידורים המלאים.

אלו תכנים נוכל לראות ב-Watch?

בפוסט ההשקה של פייסבוק, מופיע הפירוט הבא של סוגי התכנים שיופיעו בפלטפורמה:

 • תוכניות שיוצרות אינטראקציה עם המעריצים והקהילה שמקיפה אותן, בדומה לסרטונים של Nas Daily.
 • שידורים חיים שמתקשרים עם מעריצים באופן ישיר. פייסבוק נותנים כדוגמה את גבי ברנשטיין, סופרת מצליחה, מרצה בתחום המוטיבציה ומאמנת אישית לחיים, אשר תיצור שילוב של פרקים מוקלטים ופרקים בשידור חי בהם תשוחח עם מעריצים ותענה על שאלותיהם בזמן אמת.
 • סדרות עלילתיות או תוכניות שסובבות סביב נושא מסוים. לדוגמה, תוכנית קומית בשם Kitchen Little (הפקה של ערוץ הווידאו הפופולרי Tastemade) בה ילדים יצפו בסרטוני מתכונים ואז יתנו הוראות לשפים מקצועיים כיצד להכין מתכונים אלה, כאשר בכל פרק יופיעו ילד חדש, שף חדש ומתכון חדש.
 • שידורים חיים של אירועים כמו משחקי ספורט שפייסבוק השיגה את הזכויות לשדרם. ה-Major League Baseball, למשל, ישדרו משחק ב-Watch מדי שבוע.

הפלטפורמה תקטלג את התוכניות על פי נושאים, מידת פופולריות והפידבק שהן מקבלות: יופיעו בה קטגוריות כמו "התוכניות הכי מדוברות" (כאלה שהציתו דיון בקרב הצופים), "התוכניות הכי מצחיקות" (כאלה אליהן גולשים הגיבו באמוג'י הצוחק), "תוכניות שהחברים שלכם צופים בהם" (שיאפשרו לכם להתחבר לחברים לצופים גם הם בתוכנית) ועוד.

למה פייסבוק בכלל צריכה טלוויזיה משלה?

הידיעה על המהלך של פייסבוק, שהחלה להופיע בערוצי מדיה רבים ושונים במהלך הלילה האחרון, זכתה בין היתר לכותרות כמו זו:

Ad Age Facebook Watch

וזה לא במקרה. המהלך בהחלט נתפס כמו עוד דרך של פייסבוק להתחרות ביריבה מרה, יוטיוב של גוגל, שהולכת וצוברת פופולריות ככל שיותר ויותר אנשים מגלים העדפה לתכני וידאו על חשבון כל סוגי התוכן האחרים. מתחרה נוספת עליה פייסבוק מנסה לגבור היא סנאפצ'ט (שהקהל הצעיר שלה מעדיף אותה על פייסבוק, שנתפסת בעיניו כמיושנת), שגם לה יש פלטפורמת צפייה בתכני וידאו. פייסבוק מבינה שיצירת תכני וידאו ברמה גבוהה היא חיונית לשימור משתמשיה בכלל, ומשתמשיה הצעירים בפרט.

עוד סיבה למהלך היא האפשרות ליצור אפיק נוסף לגריפת רווחים באמצעות פרסומות. פייסבוק אישרה כי בהמשך, יוצרי התוכן יוכלו להרוויח מפרסומות שיופיעו בתוך תכני הווידאו ושבימים אלה היא מריצה בדיקות שונות שבוחנות את הפסקות הפרסומות האלה, להן היא קוראת Ad Breaks. דיווחים חיצוניים מספקים גם מספרים: שותפיה של פייסבוק ביצירת התכנים צפויים להכניס לכיסם 55 אחוזים מהרווחים שייכנסו מפרסומות שיופיעו בתוך תכני הווידאו – מה שאומר ש-45 האחוזים הנוספים יילכו אל פייסבוק.

עד היום האפשרות לשתול פרסומות בתכני וידאו היתה מוגבלת עבור פייסבוק שכן רוב תכני הווידאו שהופיעו בה (חתולים גולשים על סקטבורד, הילד של השכנה מככב במופע בלט בגן) צולמו או שותפו על ידי הגולשים. אתר Marketing Land טוען ובצדק, שמשתמשים יראו נכונות גבוהה יותר לצפות בפרסומות בתכני וידאו אם הם צופים ביוזמתם בפלטפורמת וידאו ייעודית מאשר אם הם גוללים בפיד ונתקלים בסרטון אקראי; בנוסף, לא כל המשתמשים בפייסבוק חברים של משתמשים שמשתפים תכני וידאו, ולכן פלטפורמה ייעודית תחשוף את כל משתמשי פייסבוק לתכנים כאלה ולפרסומות המוטמעות בהם.

מה דעתכם?

ניתן לשער כי Watch תספק בהמשך עוד הזדמנויות לשיווק ולפרסום, מה שאומר שמשווקים דיגיטליים צריכים להיות עם  יד על הדופק ולעקוב אחר ההתפתחויות.

מה אתם חושבים על המהלך הזה של פייסבוק  – ייכשל או יצליח? ואלו אפשרויות שיווקיות הוא עשוי לספק, לדעתכם? דברו איתנו בתגובות!

הפוסט חדש: פייסבוק משיקה פלטפורמת טלוויזיה משלה הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/tv-on-facebook-watch-tab/feed 0
כלים מומלצים למניעת קליקים זדוניים בפרסום ממומן בגוגל http://www.askpavel.co.il/blog/paid-advertising-invalid-clicks-tools http://www.askpavel.co.il/blog/paid-advertising-invalid-clicks-tools#comments Sun, 06 Aug 2017 14:09:58 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=15326 כל מנהל קמפיינים המפרסם בגוגל אדוורדס חושש מקליקים לא רלוונטיים על המודעות שלו. בין אם מדובר במודעות ברשת החיפוש או מודעות ברשת המדיה של גוגל ובפרט ביוטיוב, מפרסמים רבים סובלים מתופעה שזכתה לכינוי "קליקים זדוניים", או Invalid Clicks. קליקים זדוניים – מהם? אם אינכם מכירים את התופעה, פתחו את קמפיין האדוורדס והוסיפו במסך הראשי של ...

הפוסט כלים מומלצים למניעת קליקים זדוניים בפרסום ממומן בגוגל הופיע ראשון בבלוג

]]>

כל מנהל קמפיינים המפרסם בגוגל אדוורדס חושש מקליקים לא רלוונטיים על המודעות שלו. בין אם מדובר במודעות ברשת החיפוש או מודעות ברשת המדיה של גוגל ובפרט ביוטיוב, מפרסמים רבים סובלים מתופעה שזכתה לכינוי "קליקים זדוניים", או Invalid Clicks.

קליקים זדוניים – מהם?

אם אינכם מכירים את התופעה, פתחו את קמפיין האדוורדס והוסיפו במסך הראשי של הקמפיינים עמודה בשם "Invalid Clicks" או "קליקים לא חוקיים", שם תוכלו לראות את כמות ושיעור הקליקים הלא חוקיים על המודעות שלכם.

כך זה נראה:

Invalid clicks

מתי זה קורה?

 1. כאשר גולשים לוחצים על מודעות בטעות. כמות הקליקים הלא חוקיים הגדולה ביותר תהיה לרוב בקמפיינים ברשת המדיה של גוגל, ובפרט בגלישה בטלפונים ניידים.
 2. בתחומים תחרותיים מאוד. קיימים מספר תחומי פרסום בהם המפרסמים פשוט לוחצים אחד לשני על המודעות, כדי לגרום למתחרה לבזבז את תקציב הפרסום שלו. מצב כזה הופך לקריטי כאשר מדובר בביטויים עם עלות גבוהה מאוד לקליק. תארו לכם שכל קליק היה עולה לכם 100 ש"ח(!). זכרו, מדובר בקליק בלבד, הגולש עדיין לא השאיר פרטים או ביצע פעולה כלשהי באתר, ואתם כבר נפרדים ממאה שקלים עבור קליק אחד בלבד, זאת כדי שתופיעו בשטח פרסום נחשק בתוצאות החיפוש. על פי פוסט מרתק ב-WordSream בנושא מילות מפתח יקרות, נכון לשנת 2017 בארצות הברית, הביטויים Bail Bonds (שחרור בערבות), Casino ו-Lawyer נחשבים ליקרים ביותר, כאשר כל קליק עולה בממוצע $55, שזה נכון להיום 195 ש"ח.
 3. כאשר הלחיצות מתבצעות על ידי בוט (bot). בוט הוא תוכנה שנועדה לסרוק אתרים ברחבי הרשת תוך חיקוי פעולות של משתמש אנושי, ולא רובוט כמו ארנולד שוורצנגר בסרטו המצליח Terminator שיושב מול המחשב ומקליק לכם על המודעות :) מכירים את זה שאתם מנסים למלא טופס יצירת קשר, ולפני שליחת הטופס אתם נדרשים להוכיח שאתם לא רובוטים בעזרת כל מיני מבחנים, בהם אתם נדרשים לבצע משימות מוזרות ביותר? זו דוגמה מצוינת למלחמה של בעל האתר באותם רובוטים. קבצי ה-bot האלה גורמים לבזבוז התקציב שלכם, ואתם יכולים לשכוח מזה שהם ישאירו ליד באתר שלכם או ירכשו את אחד מהמוצרים שלכם.

כלים שיעזרו לכם להילחם בתופעה

כדי לחסוך לכם תקציב רב והתעסקות בלתי פוסקת עם התופעה הזו, הכנתי סקירה של שני כלים מצוינים, ClickCease ו-ClixTell, בעזרתם תוכלו לעקוב טוב יותר אחר הגולשים שמקליקים על המודעות שלכם, ובמידת הצורך – לחסום אותם מללחוץ פעם נוספת על המודעות שלכם. חברת גוגל מצהירה שהיא נלחמת בתופעה, אך למרבה הצער התופעה עדיין קיימת ויש צורך לטפל בה.

קליקסיז (ClickCease)

קליקסיז מציעה לכם תקופת ניסיון של 7 ימים לחבילה הכוללת חסימת IP זדוניים. קיימת חבילה בסיסית יותר, אך היא לא חוסמת כתובות IP בפועל ולכן היא איננה רלוונטית. המטרה שלכם בתור מפרסמים היא לא להתעסק עם החסימות כל הזמן, אלא לתת לכלי מקצועי לפתור את הבעיה עבורכם.

בתקופה הניסיון הקצרה תהיו זכאים לחסימת IP אוטומטית של קליקים זדוניים עבור 5,000 קליקים. בעמוד החבילות של קליקסיז תקבלו פירוט מלא על מה כוללת החבילה הסטנדרטית.

קבלו הצצה ל-Dashboard של חברת קליקסיז:

ClickCease dashboard

העמודות הצהובות מסמנות את הימים בהם אותרו כתובות IP זדוניות שנחסמו.

אם תרצו להיכנס ללב העניינים ולהסיק מסקנות על הגולשים, בלשונית Analytics תוכלו לראות מספר נתונים מעניינים:

 1. כתובות IP של כלל הגולשים שהגיעו דרך הפרסום בגוגל אדוורדס
 2. מערכת ההפעלה שבה משתמשים הגולשים באתרכם (Android, Windows, iOS)
 3. הדפדפן שבו הם משתמשים (Chrome, Explorer, Safari, Firefox)
 4. כמות הקליקים שהם לחצו על המודעה
 5. מתי התרחשו הקליק הראשון, והקליק האחרון: כך למשל אם גולש הקליק 4 פעמים בפחות מעשר שניות (כן, זה קורה) סימן שיש לחסום אותו אם המערכת לא חסמה אותו באופן אוטומטי.

Analytics

תחת Settings עליכם להגדיר את ה-Rule שלכם, כלומר החוק שקובע כמה קליקים אתם מאשרים לגולש להקליק על המודעות שלכם.

Click fraud threshold

איך מפעילים את המערכת?

לאחר ההרשמה יש לתת גישה לחברת קליקסיז לחשבון האדוורדס שלכם. החברה ממליצה בנוסף להטמיע קטע קוד מיד לאחר פתיחת תגית <Body> באתרכם לצורך מעקב מקיף יותר.

כמה זה עולה?

העלות של החבילה הסטנדרטית לחסימת קליקים זדוניים תעלה לכם $50 בחודש. אם יש לכם תקציב פרסום גדול ואתם יודעים שחלק נרחב ממנו הולך על קליקים זדוניים, כדאי להשקיע אותו על מנת לחסום את כל התנועה הלא רלוונטית הזו.

קליקסטל (Clixtell)

מאחורי קליקסטל עומדת חברה ישראלית שפיתחה טכנולוגיה מתקדמת למניעת קליקים זדוניים עבור מפרסמים, ובמקביל מציעה שירותים נוספים למפרסמים.

במה שונה המערכת ממערכות אחרות?

 1. Call Tracking – שירות מספר וירטואלי. במסגרת שירות זה, תוכלו להקצות מספר טלפון ייחודי (במחיר תחרותי) לכל מדיה של פרסום, כך תעקבו אחר השיחות שאתם מקבלים מכל ערוץ בנפרד – טלוויזיה, רדיו, פייסבוק ועוד. [אגב, כפי שהסברתי באחד מהמדריכים הקודמים שכתבתי, אתם יכולים להטמיע קוד מעקב שיחות לגמרי לבד.] אגב, השירות הזה כולל גם מעקב שיחות, כלומר, תהיו זכאים גם להקלטת שיחות שתסייע לכם מאוד בתור מפרסמים. מעקב שיחות מאפשר לכם לנטר את השיחות לצורך בקרה ושיפור איכות השירות. באמצעות האזנה אקראית לשיחות המכירה בין נציג המכירות מטעמכם לבין הלקוח, תוכלו לתת פידבק לצוות המכירות לשיפור יחס ההמרה.
 1. מיפוי כלל התנועה לאתר – מערכת Clixtell יוצרת מיפוי של כל הכניסות לאתר ב-Dashboard של התוכנה, הכולל גם כניסות אורגניות.

Clixtell threshold

חשוב לציין שההגנה מפני קליקים זדוניים עובדת רק על אדוורדס, ואינה חוסמת כניסות אורגניות.

 1. ביטול חסימה במקרה של המרה – אם גולש הקליק 3 פעמים על מודעה, ובסופו של תהליך ביצע המרה (השאיר פרטים בטופס צור קשר, התקשר לבית העסק וכו') המערכת יכולה לבטל את החסימה. במערכות אחרות גולש כזה עלול להיחסם עקב כמות הקליקים על המודעה. ידוע שכדי לבצע המרה לוקח היום לגולש בממוצע בין 6 ל-8 קליקים, לכן כדאי לחשוב פעמיים לפני שחוסמים משתמש.
 1. מספר בלתי מוגבל של Rules – תוכלו לקבוע במערכת מספר חוקים במקביל של חסימת כתובות IP זדוניות: כמות קליקים בדקה, בשעה, בשבוע ובחודש. כדאי לתכנן טוב את החסימה כדי לא "לחנוק" תנועה רלוונטית, מה שתלוי גם בתחום העסק. לדוגמה, אם אתם מפרסמים עסק שנותן שירותי חירום, כמו אינסטלטור או מנעולן, תוכלו להגדיר את ה-Rules לחסימה לפי ההמלצה הגנרית הבאה:
 • עד שני קליקים בדקה, לאחר מכן חסימה ל-14 יום.
 • עד 3 קליקים בשבוע, לאחר מכן חסימה ל-14 יום.
 • עד 4 קליקים בחודש, וגם במקרה הזה, חסימה ל-14 יום.

דוגמה נוספת לחסימה אפשרית:Blocking rules configuration

 

פעולה זאת היא בעלת חשיבות גבוהה. ישנם מקרים בהם מתרחשות מספר הקלקות תוך מספר שניות, למשל אם גולש לוחץ מספר פעמים על מודעה במובייל, או פותח כרטיסיה חדשה בדפדפן בכל לחיצה על המודעה.

בצילום המסך הבא תוכל לראות שתוך 8 שניות המודעה הוקלקה 4 פעמים:

Clicks

 1. איתור מהיר של רובוטים – מערכות רבות לא יזהו bot בקליק הראשון, ולעומת זאת מערכת קליקסטל עושה שימוש בטכנולוגיה שכן יכולה לזהות קליק מ-bot כבר מהקליק הראשון.

איך מפעילים את המערכת?

כדי להפעיל את קליקסטל יש להירשם באתר החברה. לאחר מכן תצטרכו לתת גישה למערכת קליקסטל להתממשק (API) עם חשבון הגוגל אדוורדס שלכם. מומלץ גם להטמיע באתר או דרך תג מנג'ר קטע קוד של המערכת, בעזרתו תקבלו מידע נוסף על הגולשים, למשל סוג מכשיר ומיקום פיזי. כך תוכלו להתחקות אחר מגמה מסוימת של קליקים לא חוקיים.

כמה זה עולה?

עלות השירות עבור הגנה מקליקים לא חוקיים היא $40 עבור 10,000 קליקים (לא כולל השירות עם המספר הווירטואלי). בעמוד החבילות של קליקסטל תוכלו לבחון את כל החבילות ואפילו לקבל 14 יום ניסיון עם המערכת.

שורה תחתונה

מבחינתי, קליקסטל הישראלית היא המערכת המנצחת, לא רק בזכות המחיר, אלא גם בזכות היתרונות הרבים, שהופכים אותה לתמורה הטובה ביותר לכסף שלכם. יחד עם זאת, גם קליקסיז תוכל לעזור לכם מאד.

אם אתם מפרסמים עסק בתחום תחרותי, שימוש באחת המערכות הללו הוא חובה – אחרת תקציב רב מתבזבז וחבל.

מכירים מערכת נוספת שעושה פעולות דומות ולא הזכרתי כאן? אשמח לשמוע עליה בתגובות :-)

הפוסט כלים מומלצים למניעת קליקים זדוניים בפרסום ממומן בגוגל הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/paid-advertising-invalid-clicks-tools/feed 9
דיבור צפוף: מהן 6 הטעויות הנפוצות ביותר של מקדמי אתרים מתקדמים http://www.askpavel.co.il/blog/advanced-seo-mistakes http://www.askpavel.co.il/blog/advanced-seo-mistakes#comments Mon, 31 Jul 2017 08:30:06 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=15307 ככל שיוצאים מקדמי אתרים חדשים לשוק הפתוח של התחום שלנו, מתגלות הטעויות הנפוצות ביותר, הרי מעבר לכך שלא כולם לומדים את זה בצורה מסודרת במסגרת קורס קידום אתרים כזה או אחר, לא כולם קוראים את הבלוגים הנכונים בתחום או את המאמרים הנכונים ואז מגיעים לכל מיני כתבות קיקיוניות שבעצם מסבירות דברים שלא כל כך נכונים ...

הפוסט דיבור צפוף: מהן 6 הטעויות הנפוצות ביותר של מקדמי אתרים מתקדמים הופיע ראשון בבלוג

]]>

ככל שיוצאים מקדמי אתרים חדשים לשוק הפתוח של התחום שלנו, מתגלות הטעויות הנפוצות ביותר, הרי מעבר לכך שלא כולם לומדים את זה בצורה מסודרת במסגרת קורס קידום אתרים כזה או אחר, לא כולם קוראים את הבלוגים הנכונים בתחום או את המאמרים הנכונים ואז מגיעים לכל מיני כתבות קיקיוניות שבעצם מסבירות דברים שלא כל כך נכונים (ואני עוד עדין).

לדוגמא, יש סרטון ביוטיוב של מקדמת אתרים (לא חשוב שמות) והיא מציגה את עצמה בתור אחת שיודעת לבנות אתרים ש"מדברים גוגל" וכל מה שהיא עושה זה לעשות מחקר מילות מפתח לפני, עד לכאן – הכל פיקס, אבל מה לגבי זמני טעינה? אופטימיזציה ראשונית כלשהי? תוכן הוא "המלך" אבל יש גם מלכה, נסיכות ונסיכים ועוד כל מיני אנלוגיות שמסבירות כמה תוכן זה לא הדבר היחיד שצריך באתר. בסרטון הזה שהיא פרסמה היא מספרת שאם אתר נכנס לענישה בגוגל – אי אפשר להוציא אותו לעולם יותר. ועכשיו לכו תרדפו אחרי כל מי שקרא את הכתבה ותסבירו לו שזה שטות גמורה והבחורה או משקרת או פשוט לא מבינה בתחום.

אז מהן הטעויות הנפוצות הרציניות יותר (או לפחות אלו שהציקו לי יותר)

1. אתר מרובה שפות הוא לא אתר משוכפל

לא מעט חברות קידום אתרים מקדמות אתר מרובה שפות ושוכחים שכל גרסאות האתר צריכות להיות מאונדקסות בגוגל, מכיוון שבכל שפה היינו רוצים לעלות בתוצאות החיפוש בהתאם למיקוד השפה והתוכן, אממה, בפועל לא מעט מקדמי אתרים מטמיעים קוד קנוניקל, למשל בין הגרסה של השפה האנגלית של ארה"ב ולבין השפה האנגלית של בריטניה. כי לא מעט חושבים לעצמם "רגע, למרות שיש גרסאות שונות לאתר בעקבות השפות אבל עדיין, זהו תוכן זהה בין העמודים האלה, מקסימום המחיר הוא ב-יורו אבל התוכן עדיין זהה לחלוטין". אז בואו נעשה סדר קטן, תגיות של href lang לא מונע שכפול עד 100%, כלומר, עדיין העמוד שלכם באנגלית של ארה"ב יכול להתקדם גבוה יותר בתוצאות החיפוש של גוגל הקנדי, אבל זה לא אומר שגוגל "יעניש" אתכם על שכפול תוכן, כי גוגל מבין שמדובר בגרסאות נרדפות של האתר (מן הסתם, מדובר בתגית alternate, כמו במובייל) אבל אם אנחנו רוצים להגיע למקסימום תוצאות, עדיף תמיד שכל שפה תהיה על דומיין משלה (או על סאב דומיין לפחות)

2. תחרות פנימית על אותו ביטוי

אחת הבעיות שבאמת חוזרות על עצמן יותר מדי זה לראות שמקדמי אתרים פותחים עוד ועוד עמודי תוכן באתר של הלקוח (עד לפה זה אחלה) אבל עמודי תוכן שדומים אחד לשני ברמת התוכן, העיקר בשביל לקבל עוד נפח או בשביל להוציא קישורים (או להכניס קישורים) על הביטוי הרצוי. מה קורה בפועל? עמודים מתחילים להתחרות אחד בשני על הביטוי הראשי שלנו, לדוגמא: עמוד שמתחרה על הביטוי "תיקי נשים" שמציג כמה מוצרים חדשים מבית מותג כלשהו ואז המקדם שלו מבין שיש חיפושים גם על הביטוי "תיקי נשים מומלצים" פותח לו עמוד נוסף שמציג כמעט את אותם המוצרים אבל עם תוכן קצת שונה (וואו אז זה לא תוכן משוכפל, ממש כפיים) ומה שקורה בפועל – העמוד החדש מתחיל לעלות בתוצאות ואף בטעות לעבור את עמוד הנחיתה הקיים שלנו, מה יצא לנו מזה? בלאגן.

רוצים להוסיף בכל זאת את הרעיון של "תיקי נשים מומלצים"? תוסיפו את זה בעמוד הנחיתה עצמו בתחתית העמוד וכך אולי תתקדמו עם אותו עמוד בביטויים נוספים. אז די עם זה.

3. בחירת ביטויים לפי נפח חיפושים

בוא נגיד ואתם מקדמים יועץ השקעות או מנהל תיק השקעות, הוצאתם לו מחקר מילות מפתח כראוי לתהליך SEO ראשוני, ואז, אתם רואים את התוצר הבא (בין היתר):

 • שוק ההון: 5,400 חיפושים בממוצע בחודש.
 • ניהול תיקי השקעות: 590 חיפושים בממוצע בחודש.

הלקוח שלכם מסוגל לשלוח לכם דקה אחרי זה מייל ולבקש להתחיל להתמקד בביטוי "שוק ההון", מבחינתו, כל מי שיכתוב "שוק ההון" שיגיע אליו, אחלה, הרעיון נשמע הגיוני, רק שלא בעולם המציאותי של תהליך SEO, כי בעיקרון רובם אלו שכותבים שם גנרי לתחום הם באותה מידה יכולים להיות בכלל בעלי רצון ללמוד שוק ההון ובכך אנחנו יכולים להפסיד את המיקוד שלנו ללקוח בצורה די משמעותית. לא בטוחים אם המיקוד נכון או לא? כתבו בעצמכם את הביטוי הגנרי ותבדקו מה עולה בתוצאות, אם עולות יותר תוצאות של לימודי התחום – גוגל הבין שעדיף לקדם את האתרים שמעניקים שירותי לימוד מאשר שירותי ייעוץ תחת אותם ביטויים.

סוד קטן? כאשר אני שולח ללקוח טבלה מלאה במילות מפתח, אני שולח לו טור נוסף עם הסבר במייל שאני רוצה שימלא עבורי שנקרא "ציון רלוונטיות" בו אני מסביר שלא הכל רלוונטי עבורו וכדאי שהוא ייתן את דעתו לפני שאנחנו מתחילים לקדם (ומוסיף במייל כמובן, תתעלם מנפח החיפושים, תחשוב על הלקוח הפוטנציאלי שלך לפני כן) ומקווה מאוד שהוא יציין עבורי מה רלוונטי יותר ומה פחות על מנת שאוכל לדעת במה להתמקד באופטימיזציה שלי לעמודי הנחיתה וכמובן באנקורים וקישורים חדשים. (טבלה מוכנה לדוגמא עבור גולשי Askpavel).

4. "צילום אירועים | צלם אירועים | צלמי אירועים | הצטלמות באירועים | התצטלממללומט…"

חברים, די עם זה, זה נראה מגוחך וזה (בין היתר) מזנה את התחום שלנו, הרי אנחנו לא באמת חושבים שהגולשים טיפשים ולא מבינים ש"צלם אירועים" ו-"צילום אירועים" זה שני דברים שונים, אז למה אנחנו עדיין כותבים את זה בטייטל? בדיוק, מקדמי אתרים ש – או מפחדים לשנות טייטל שהגיע עם הלקוח כי האתר התחיל לתפוס מיקומים טובים, או שהם פשוט שינו את זה כך כי הם חושבים שגוגל טיפש יותר מהגולש הפוטנציאלי. מתישהו אתרים לדעתי יתחילו אפילו להיענש על זה (בתקווה), הרי בוא נגיד את זה בקול, אם הדברים האלו באמת שונים אז למה הם לא מקבלים עמוד נחיתה משלהם? כי אנחנו מנסים למנפלץ את גוגל (כן המצאתי מילה, מהמילה מניפולציה).

מה לגבי CTR, אתם לא חושבים שזה ישפיע עליכם? כי גם אם אתם מקום ראשון בגוגל על הביטוי "צילום אירועים" אתם לא תצליחו לקבל את אותו ה-CTR מתוצאה שיווקית במקום השני, מניסיון(!!).

5. לא עובדים עם Search Console לוותיקים

בהמשך לסעיף הקודם, מקדמי אתרים שוכחים שאנחנו אמורים להיות חלק בלתי נפרד מצוות השיווק של הלקוח שלנו. כמה מאיתנו באמת בודקים את כלי מנהלי האתרים ורואים כמה CTR ואילו ביטויים באמת עובדים לנו כמו שביקשנו וכמה מהם לא קרובים אפילו לתוצאה הרצויה. היה לי כבר לקוח שביקש ממני לבנות לו עוד אתר כי הוא מרגיש שהוא מיצה את התחום עם האתר שלו, הוא מקום ראשון בכל הביטויים האפשריים (תחום הניקיון) ואז גיליתי שבפועל – הוא מקבל רק 10-12%, שימו לב, למקום הראשון זה לא מגוחך כי יש מודעות ממומנות ומותגים מסביב אבל עדיין, במקום הראשון אפשר להגיע גם ל-25-27% CTR, אז מה אתם חושבים שעשיתי? ספוילר: לא אתר חדש.

6. מדידת הצלחה במיקומים

תגידו לי, אתם יודעים שאנחנו ב-2017? למה אנחנו עדיין מודדים הצלחות ב"אבל תראה, אתה מקום ראשון בביטוי מטפל הוליסטי בחולון"? מעבר לכך שביטוי שכזה (מומצא כמובן) הוא בעל נפח חיפושים של עשרות בודדים, זו לא דרך נכונה לבדוק אותנו המקדמים. הרי גם ככה חושבים על התחום הזה לפעמים שהוא "מוסכניק" מדי, אז למה שלא נראה תוצאות בשטח, הרי הדבר הראשון שהלקוח רוצה – זה לקוחות, משם בא הצורך ומשם בא הרצון להתקדם בגוגל, לא בשביל ה"פרסטיז'" אלא בשביל לקבל לקוחות חדשים, שימו קצת יותר דגש על המרות, שימו יותר דגש על תנועה הגולשים, שימו לב למה קורה עם הטראפיק באתר לפני שאתם רצים להביא טראפיק חדש.

לפני שאתם רצים "למצות" תחום או לתת ללקוח ברכות על ההצלחות שלנו, תענו לעצמכם רגע:

 • הגעתם למקום הראשון בגוגל?
 • הצלחתם למקסם CTR בתוצאות תחת הביטויים הרלוונטיים?
 • הצלחתם למקסם (או לשדרג) את אחוזי ההמרה של האתר?
 • הצלחתם באמת לגרום לעליה בתנועה האורגנית? (מיקומים ראשונים לאו דווקא מביאים תנועה)

זה בגדול בעיניי דברים שהצלחתי לראות לאחרונה, תודות גם לנתי אלימלך, חבר טוב ומקצוען אמיתי, סמנכ"ל SEO Israel שעזר לי במציאת דברים הזויים נוספים שמצאו את מקומם בפרק הנ"ל של דיבור צפוף. תעשו לעצמכם רשימה אמיתית של הדברים שכתבתי, האם "ברחה" לכם טעות כזו?

אשמח לשמוע על טעויות נוספות בתגובות, בסוף עוד נרכיב יחד את המדריך השלם לטעויות למקדם המתחיל.

הפוסט דיבור צפוף: מהן 6 הטעויות הנפוצות ביותר של מקדמי אתרים מתקדמים הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/advanced-seo-mistakes/feed 9
מבזק: 27 הנחיות חובה לקידום אתרי חדשות ופאבלישרים בגוגל http://www.askpavel.co.il/blog/news-seo http://www.askpavel.co.il/blog/news-seo#comments Tue, 25 Jul 2017 21:40:38 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=12781 מומלץ לכוון ל-HD: לאחרונה פרסמתי קייס סטאדי של אחד הלקוחות שלנו "איך הגדלנו לאתר מעריב את הטראפיק האורגני ב-119% תוך פחות משנה" והחלטתי להרחיב קצת את הנושא כי לא מצאתי מספיק התייחסות לתהליך קידום אתרי חדשות ופאבלישרים, ששונה מהותית מתהליך קידום אתרים רגיל. הפוסט הבא מתמצת את הנסיון שצברנו במהלך השנים בעבודה עם מספר גופי חדשות ופאבלישרים ...

הפוסט מבזק: 27 הנחיות חובה לקידום אתרי חדשות ופאבלישרים בגוגל הופיע ראשון בבלוג

]]>
מומלץ לכוון ל-HD:

לאחרונה פרסמתי קייס סטאדי של אחד הלקוחות שלנו "איך הגדלנו לאתר מעריב את הטראפיק האורגני ב-119% תוך פחות משנה" והחלטתי להרחיב קצת את הנושא כי לא מצאתי מספיק התייחסות לתהליך קידום אתרי חדשות ופאבלישרים, ששונה מהותית מתהליך קידום אתרים רגיל.

הפוסט הבא מתמצת את הנסיון שצברנו במהלך השנים בעבודה עם מספר גופי חדשות ופאבלישרים ועם רובם ממשיכים לעבוד עד היום: מעריב, ג'רוזלם פוסט, אונלייף, כיכר השבת, תפוז, ביזפורטל, אייס ועוד.

למה קידום אתרי חדשות שונה מקידום אתרים רגיל?

כשפרסמתי את הקייס סטאדי, זה גרם לי לעצור ולחשוב על התהליך שאנו מקדמי האתרים עוברים.

למעשה אין תהליך קידום אתרים אורגני אחד. ישנם כמה סוגי אתרים שהתהליך הזה נראה אחרת לגמרי אצלם, מה שעובד בתהליך אחד פחות עובד (או יותר נכון פחות חשוב), בתהליך אחר.

לדוגמא: בתהליך קידום אתרי eCommerce למשל, יש חשיבות מאד גבוהה להיררכייה של מוצרים וקטגוריות. לעומת זאת, בקידום אתרי חדשות כל האתר יכול להיות שטוח וללא היררכייה כלל.

דוגמא אחרת: כשמקדמים אתר Reviews בתחום תחרותי למשל, חשוב מאד להשיג קישורים מאתרים סמכותיים, במקרה של אתרי החדשות יש פחות קורלציה בין קישורים לטראפיק אורגני.

והאמת שזה הגיוני, אומנם יש עוגת פרמטרים אחת, אבל המשקלים לא חייבים להיות זהים בכל סוג של אתר או אפילו שאילתות חיפוש. אומרים שה-Bounce Rate חשוב, אבל האם הערך שלו זהה בכל השאילתות? נניח שמישהו חיפש "מיקוד הרצל 48 נהריה" כדי בסך הכל לקבל מספר, ברור מאליו שייחס הנטישה שלו יהיה גבוה וזה נורמלי לעולם שאילתות זה.

גם קידום אתר חדשות שונה מהותית מתהליך קידום אתר רגיל. מקדם אתרים חייב תמיד לחשוב לעומק על אופי האתר אותו הולך לקדם, לפני שהוא ניגש בצורה רובוטית ליישם פרקטיקות שאולי לא מתאימות במקרה הזה. זה מתחיל מההבדל המהותי ביותר – על איזה ביטויים מקדמים אתר חדשות? התשובה – כולם :)

אפשר לסכם את ההבדלים המרכזיים בטבלה הבאה:

אתר רגיל אתר חדשות
ביטויים לטרגוט כמות מוגבלת כל הביטויים
הביטויים שמביאים טראפיק קבועים משתנים
מיקוד נושאי של הדומיין יש אין
קצב התחדשות תוכן רגיל גבוה משמעותית מהרגיל
יציבות בדירוגים יציב תלוי טרנד
סוג עמודים שמקבלים טראפיק ללא הגבלה 2-5

הסבר על הפרמטרים בטבלה:

 • כמות ביטויים לטרגוט: בעוד שבאתרים רגילים אנחנו מבצעים תהליך מחקר מילים סטנדרטי ומוצאים את אוסף הביטויים שרלוונטיים ללקוח, במקרה של אתרי החדשות אין רשימה כזו. על איזה ביטויים מקדמים אתר חדשות? הרי אתר חדשות הוא סוג של כור היתוך לכלל הנושאים שמעניינים את הציבור – פוליטיקה, רכב, כלכלה, בטחון, בריאות ועוד.
 • הביטויים שמביאים טראפיק: רוב החיפושים שמביאים טראפיק לאתרי חדשות מתבצעים בהתאם לנושאים הטרנדיים שנמצאים במרכז השיח הציבורי, לדוגמא: אלאור אזריה, שאול אלוביץ', בחירות בארצות הברית, קורל סימנוביץ‎, חוק המואזין ועוד, אלו ביטויים שנפח החיפושים שלהם טרנדי. זה נכון שיש טראפיק יציב סביב ביטויים כמו בנימין נתניהו, דונלד טראמפ, איראן ועוד, אבל זה רק בגלל שמדובר בנושאים שיש סביבם סיפורים כל הזמן שיוצרים עניין וכתוצאה מכך חיפושים.
 • מיקוד נושאי של הדומיין: אם גוגל יתבונן ב"מבט על" על הדומיין של רשת אפריל, סביר להניח שהוא יקטלג אותו תחת הנושא "בשמים" או אולי בהגדרה רחבה יותר "קוסמטיקה". ביטוח ישיר? ביטוח. אבל תחת איזה נושא הוא יקטלג את אתר החדשות הארץ? כפי שראינו בסעיף הקודם, אין נושא\תחום\ביטוי אחד מרכזי שמגדיר אתר חדשות.
 • קצב התחדשות תוכן: כמה מאמרים חדשים מפרסם אתר רגיל – 4 בשבוע? 8 בשבוע? אתרי חדשות עובדים על קצבים שונים לגמרי ומגיעים לעשרות ביום. רק הפרמטר הזה לבד משנה את כל התמונה – האינדוקס, הזחילה, קצב יצירת קישורים פנימיים, קצב רענון התוכן עמוד הבית ועוד מגוון נושאים שמתנהגים אחרת באתרים רגילים.
 • סוגי עמודים שמקבלים טראפיק: באתרי חדשות, רוב הטראפיק מגיע רק ל-4 סוגי עמודים – עמוד הבית כמובן, קטגוריות, תגיות וכתבות. זאת בניגוד לאתר רגיל שבו עשויים להיות הרבה יותר סוגים של עמודים.
 • יציבות בדירוגים: כשאתר מסוים מדורג על ביטויים בגוגל, אפשר להגיד שהדירוגים שלו יציבים. הם אומנם זזים קדימה ואחורה כי אנחנו לא במצב של וואקום והמתחרים עושים כל הזמן פעולות שמשפיעות על הרלוונטיות שלנו בייחס אליהם, אבל בהנחה שלא עשינו פעולות קידום שחור אנחנו נזוז קדימה או אחורה בצורה יציבה למדי. באתרי חדשות לעומת זאת, המצב הוא שונה. בזכות עדכון Freshness שגוגל הכניסו באלגוריתם החיפוש שלהם בשנת 2011, במקרה של שאילתות טרנדיות (כאלו שיש להן נפח חיפושים גבוה פתאום מהרגיל) תוצאות מתוך אתרי חדשות ופאבלישרים עשויות להופיע במיקום גבוה בעמוד הראשון ולעקוף תוצאות שרלוונטיות יותר מבחינת כל הפרמטרים (כמו נגיד ערך בוויקיפדיה). הנה דוגמא טריה: כשמחפשים "מכבי חיפה" אפשר לראות את 2 התוצאות האלו בראש תוצאות החיפוש מעל העמוד של מכבי חיפה באתר ספורט 5 (תוצאה הרבה יותר רלוונטית עבור השאילתה).

תוצאות חיפוש טרנדיות

הנחיות אדיטוריאליות (מיועד לכותבים ועורכים)

הנחיות אדיטוריאליות מיועדות בעיקר לכותבים והעורכים של האתר והן מתייחסות לעולם התוכן בכלל ולכתבות בפרט. אחת המטרות המרכזיות בקידום אתר חדשות היא בראש ובראשונה להשקיע בצוות הכותבים והעורכים. ברגע שהם חושבים בראש SEO, כבר יצרנו צבא של מקדמי אתרים שעוזרים לדחוף את האתר בגוגל מבלי שהם פוגעים באיכות העבודה שלהם כפי שהייתה לפני כן.

1. השתמשו גם בשמות מלאים של אנשים

מה לדעתכם מחפשים יותר – "ליברמן" או "אביגדור ליברמן"? מאז שאתרי החדשות שמו לב שנפח החיפושים של השם המלא לרוב נמוך יותר משם המשפחה, נוהגים לשלב בכותרות אך ורק את שם המשפחה. מבחינת SEO זה אכן הרבה יותר חכם מאשר לטרגט שמות מלאים אבל ברגע שהופכים את זה לכלל, מאבדים נתח חיפושים משמעותי של אנשים שמחפשים את השם המלא.

צרו מיפוי של כל השמות הפופולאריים שאתם כותבים עליהם, ובדקו האם יש נפח חיפושים גם לשם המלא ולא רק שם המשפחה. אם יש נפח חיפושים משמעותי, דאגו לשלב אותו מדי פעם בכותרות של הידיעות ובטקסטים כדי לתפוס גם את הווריאציה הזו (כמובן התגית במאמר תכלול את השם המלא בלבד ועל זה בסעיפים הבאים).

אגב, ההערה הזו מתייחסת גם לשילוב כינויים – אנשים מחפשים גם בנימין נתניהו, גם ביבי נתניהו וגם ביבי (אף אחד לא מחפש רק בנימין), במידה ולדמות מסויימת מיוחס כינוי, מומלץ לשלב אותו מדי פעם בטקסט והכותרות. בעמוד התגית חשוב לשלב את כל הווריאציות האפשריות.

2. אל תנסחו "כותרות ספרותיות"

כשאנחנו יוצרים סיפור, סיקור, כתבה או כל יצירת תוכן באתר מסחרי, עלינו לשאוף למצב שבו היצירה תקבל כמה שיותר חשיפה. החשיפה יכולה להגיע משיתופים שאנשים עושים ברשתות חברתיות, מדיוור, מהקלקה באתר צד ג' שמשתף את היצירה או מחיפושים בגוגל. אבל המצב האידיאלי זה שהתנועה תגיע מכל מקורות התנועה.

לכן המשחק הוא מאד פשוט – לעשות את כל הפעולות הדרושות כדי למקסם את פוטנציאל החשיפה בכל ערוץ שיווק.

במקרה של גוגל, הדבר הבסיסי והחשוב ביותר כדי למקסם את החשיפה של הכתבה זה לנסח כותרת טובה. כותרת שמצד אחד תיצור עניין וסקרנות שיניעו את הגולש לקרוא ומצד שני תסייע לגוגל להבין במה הכתבה עוסקת על ידי שילוב נכון של מילות מפתח (Keyword rich title). שוקי מן כתב כאן בעבר מדריך מעולה על ניסוח כותרות שיווקיות, מומלץ לקרוא.

כדי לנסח כותרת טובה למנועי חיפוש, אין זה אומר לנסח כותרת ספאמית בסגנון "טיסות זולות מומלצות במדריך טיסות זולות הבא". הפכו את עצמכם לאדם שצופה בכותרת – האם היא אינפורמטיבית מספיק כדי להבין במה הכתבה הולכת לעסוק ויחד עם זאת אינה ספאמית מדי כאילו נוסחה "בכוח"?

הנה דוגמא לכמה כותרות מעולות מבחינת יצירת עניין וסקרנות (מה שעונה בהחלט על הצד האדיטוריאלי), אבל הייתי מנסח אותן אחרת כדי לתמוך גם בחלק של ה-SEO:

כותרות מאמרים מתוך אתר ישראל היום
כותרות מאמרים, ישראל היום

3. בהמשך לסעיף הקודם: מומלץ שהכותרת והטייטל יהיו זהים\דומים

לפעמים אתרי חדשות נוטים להתחכם ולנסות לרקוד על 2 חתונות – מצד אחד ליצור כותרת קצרה ומגניבה בראש המאמר אבל שאינה קשורה סמנטית לנושא המאמר, ומצד שני בתגית הטייטל להגדיר כותרת כן אינפורמטיבית וקשורה סמנטית לתוכן (כותרת למנועי חיפוש). למרות שאי אפשר לקרוא לזה Black Hat, מהנסיון שלי זה לא עובד במבחן התוצאה. מדוע?

יש כאן ביצה ותרנגולת קלאסי כי אם הכתבה תדורג בגוגל אנחנו נהנה מה-CTR כי הכותרת מובנת ומעודדת הקלקה. מצד שני, כל המקומות באתר שיקשרו לאותה הכתבה יקשרו אליה מהביטוי הכללי ולא המלא כמו בטייטל (כי לרוב הקישור הפנימי הוא הכותרת של המאמר). לכן אנחנו מאבדים את הטרגוט המשמעותי כל כך מקישורים פנימיים כמו כתבות מומלצות, כתבות אחרונות שנכתבו וכו', וכתוצאה מזה יהיה לנו קשה להגיע למקומות הראשונים מלכתחילה.

ננסה להמחיש את זה באיור הבא.

נניח שאני רוצה שהכתבה תופיע בגוגל כשמישהו מחפש "חיזבאללה", במקרה הראשון הכותרת והטייטל שונים ובמקרה השני זהים:

טרגוט כתבה באתר חדשות

במקרה הראשון הכותרת "הצלה של הרגע האחרון" הרבה יותר מסקרנת וגורמת לרצות להיכנס למאמר (איזו הצלה? מי הציל את מי?…), מצד שני כל פעם שהכתבה תקושר מאלמנטים שונים באתר היא טטורגט על הביטוי "הצלה של הרגע האחרון" ולכן אנחנו מאבדים רלוונטיות על המונח "חיזבאללה". ברוב המקרים הקישורים הפנימיים לכתבות מגיעים מאלמנטים שיש להם המון כוח בהעברת Link Juice – תפריטים חוצי אתר (Sitewide), קטגוריות ראשיות ועמוד הבית ולכן הם קריטיים.

במקרה השני כל הקישורים באתר מטרגטים ביטויי שכולל "חיזבאללה" וקישור הוא בסופו של דבר שווה ערך להמלצה. אומנם אנחנו מאבדים טראפיק של אנשים שנחשפים לכותרת והנושא לא מעניין אותם (כי הם לא ייכנסו כדי לגלות על מה מדובר כפי שהיה קורה במקרה הראשון). מצד שני אנחנו גם לא רוצים סקרנים מהסוג הזה שנכנסים וישר יוצאים אם זה לא מעניין אותם כי:

 1. זה פוגע בחווית המשתמש שלהם.
 2. זה משבש את נתוני האנליטיקס.

הסתייגות חשובה: אין בעיה שהטייטל והכותרת בעמוד יהיו שונים אבל כל עוד שניהם יהיו אינפורמטיביים וידברו על אותו עולם של מונחים, העיקר לא לנסח את הכותרת בצורה ספרותית בשונה מהטייטל רק כדי לנסות למשוך קליקים.

4. השתמשו בתוכן עשיר בעמודי כתבה

במידה והייתם מחפשים בגוגל חופשה באילת איזו תוצאה הייתם מעדיפים לקבל – עמוד עם מאמר באורך 300 מילה על חופשה באילת או עמוד שיש בו את אותו המאמר אך בנוסף גם תמונות מאילת, סרטון מאומבד מיוטיוב, קישורים שימושיים ועוד סוגי תוכן נוספים?

ידוע שגוגל מחפשת תמיד את התוצאה הטובה ביותר עבור השאילתה של המשתמש ואחד הדברים החשובים ביותר שאפשר לעשות כדי לספק זאת היא לגוון את סוג התוכן בעמוד. במקום לכלול רק טקסט, העשירו את העמוד ב-Rich Content שיספק לגולש חוויה טובה יותר: תמונות, וידאו, מצגות, טבלאות, אינפוגרפיקה, ציוצים מטוויטר ועוד סוגי תוכן שאפשר להטמיע בעמוד.

לא חייבים להשתמש בכל סוגי התוכן בכל מאמר, אבל אם יש הזדמנות מומלץ לגוון ולא רק לכלול תוכן טקסטואלי. במקרה של אתר חדשות השימוש הכי רלוונטי יכול להיות תמונות, וידאו, הטמעת ציוצים רלוונטיים מטוויטר וכמובן טקסט (שבו מומלץ לשלב רשימות בבולטים, חלוקה לפסקאות ותתי כותרות).

5. בטלו ניגון אוטומטי של וידאו וסאונד בטעינת עמוד

יצא לכם שנכנסתם לאתר כלשהו וישר התחילה להתנגן מוזיקה ברקע אבל לא הצלחתם למצוא את הוידאו שמנגן כדי לעצור אותו ובסוף מהתסכול יצאתם מהאתר? אתם לא לבד.

ניגון אוטומטי של מבזקים

פרט להגדלת ייחס הנטישה (מה שפוגע בדירוגים), אותו וידאו הופך פתאום למוקד תשומת הלב. במקום שנמקד את הגולש בתכנים המרכזיים שאותם אנו רוצים לקדם ונעמיק את הגלישה לעמודים פנימיים, אנחנו מאבדים כל סיכוי להשאיר אותו באתר.

6. השתמשו בתמונות ראשיות ייחודיות ותגדירו להן ALT

כשמדובר בנושא שיש סביבו טרנד, עולות עליו באתרי החדשות כתבות בתדירות גבוהה. לא תמיד יש אפשרות להשיג תמונה ייחודית ולכן נתקלתי לפעמים במצבים בהם אתרי החדשות השתמשו בתמונה זהה בכמה ידיעות שונות. השיטה היא להחזיק סטוק של כמה תמונות טובות שיש להן אישור שימוש וכל פעם להשתמש בהן ברוטציה. הבעיה היא שתוכן משוכפל תקף גם לגבי תמונות ולכן עדיף לשאוף שלכל עמוד תהיה תמונה ייחודית ושיהיה לה תגית ALT רלוונטית.

אגב, זה תקף גם לגבי תמונות שמופיעות בעמוד ארכיון ולא רק בעמודי כתבה, לדוגמא:

תמונה כפולה בעמוד ארכיון, מאקו
תמונה כפולה בעמוד ארכיון, מאקו

7. השתמשו בתגיות בחוכמה (והאם הן עדיין עובדות?)

איזה ביטויים מביאים לדעתכם הכי הרבה טראפיק לאתרי חדשות?

שמות.

שמות של אנשים (פוליטיקאים, אנשי עסקים, מפורסמים ועוד…), שמות של חברות, שמות של מקומות, שמות של ארגונים, שמות של מדינות  וכו'. בואו נעשה ניסוי, כנסו רגע לאתר חדשות כלשהו ותעברו כתבה כתבה, שמים לב שכמעט בכל כותרת מופיע שם?

(מצטער על חוסר העדכניות בצילום מסך, לקח לי הרבה זמן לכתוב את הפוסט :) )

הופעת שמות בידיעות חדשותיות
הדוגמא מתוך Ynet

עכשיו נשאלת שאלה קשה – איזה עמוד באתר חדשות יהיה הכי רלוונטי עבור המשתמש על חיפוש של שם מסוים?

האם עמוד תגית שמרכז את כל הכתבות על אותו השם או כתבה שנכתבה לאחרונה על אותו שם? דמיינו שאתם מחפשים בנימין נתניהו, מה הייתם מעדיפים לראות בתוצאות החיפוש?

שאלה ממש קשה, אך האמת היא שאחרי הרבה מחקרים שנעשו המסקנה היא ששתי התשובות נכונות.

מדוע?

כי כשאני מחפש את השם של מייסד מייקרוסופט פול אלן למשל, הצורך שלי יכול להיות אחד מהשניים:

 1. ידיעה: לרצות לקרוא על המטוס החדש לנשיאת טילים לחלל בשם Roc שייסד, כי שמעתי עליו בחדשות אך לא זכרתי את שמו.
 2. העשרה: סתם לקרוא על דברים שקשורים לפול אלן כי בדיוק ראיתי תוכנית דוקומנטרית עליו ונדהמתי (בצדק).

הנקודה היא שגוגל לא יכול לדעת מהי באמת כוונת החיפוש שלי ולכן כמעט ב-99% מהשאילתות אנחנו נראה בתוצאות את 2 הסוגים.

אבל בואו נודה בזה, תגיות באתרי חדשות זה כל כך 2008 ולראייה אם תכנסו לאתרי החדשות הגדולים בעולם תגלו שלאט לאט הן מתחילות להיעלם מתוצאות החיפוש של גוגל בחו"ל.

האם זה אומר שעל סמך תצפית וניתוח שאילתות גוגל הבינו שרוב הקהל משתייך לסוג ה-1? יכול מאד להיות, אבל אנחנו בתור מקדמי אתרים צריכים להתמקד במה שעובד עכשיו כדי להגיע לתוצאות עבור הלקוחות שלנו (כמובן לא במחיר של לעשות דברים לא אתיים). וכרגע אם מסתכלים על גוגל ישראל, התוצאות כוללות המון עמודי תגית ולכן צריך לתת לזה את הדעת.

הנה כמה טיפים לתיוג נכון:

 • תייגו שמות בכתבות: לא צריך לתייג "רצח" או "חופשה" גם אם זה נושא הכתבה. הסיכוי להתברג על הביטויים האלו קלוש, מה גם שזה כנראה לא הקהל שרוצה לקרוא חדשות באותו הרגע ולכן לא יקליק עלינו גם אם נופיע בראש תוצאות החיפוש. אנחנו רוצים את הקהל שמחפש את מה שקורה עכשיו, ולרוב הקהל הזה ייחפש שמות.
 • תייגו טרנדים: אומנם בסעיף הקודם המלצתי לא לתייג נושאים כלליים, אבל כשמדובר בטרנד כן לתייג אותו. לדוגמא אם הכותרת של המאמר היא "אובר מפטרת את מנהל תוכנית המכוניות האוטונומיות", אנחנו לא נשים בו תגית בשם "פיטורים" על אף שזהו נושא הכתבה כי אין לביטוי הזה משמעות של זמן (נושא שתמיד יהיה רלוונטי). מצד שני, כן נשים תגית בשם "מכוניות אוטונומיות" כי זה נושא חם שמעניין אנשים ונכתבים עליו הרבה ידיעות (וימשיכו להכתב) בנקודת זמן הזו.
 • לא לתייג נושאי סדר יום ציבורי: הסוג השני של הביטויים שאתרי חדשות נלחמים עליהם זה נושאי סדר היום שכל הזמן משתנים. נכון לכתיבת שורות אלו הנושאים המרכזיים שמדברים עליהם בחדשות הם ירי בהר הבית ופרשת הצוללות למשל. אז על פניו היינו רוצים לכלול אותם בתגיות של הכתבות לא? זהו שהשאלה שיש לשאול את עצמנו לפני שמתייגים זה "האם מדובר בתגית שבעתיד עשויות להיות בה חדשות נוספות?". הסיכוי שייכתבו בעוד כמה שנים כתבות חדשות תחת הנושא "פיגוע בהר הבית" יותר קלוש מאשר שייכתבו כתבות חדשות בעוד כמה שנים על הנושא "הר הבית".
 • במקרה של שמות אנשים לתייג שם מלא: אז נכון, ראינו בסעיף 1 שיותר אנשים מחפשים את שם המשפחה ולא השם המלא (פוטין ולא ולדימיר פוטין). לכן מה שנעשה זה לתת לעמוד התגית את השם המלא ואז לחזק אותו עם קישורים פנימיים מתוך כתבות במופעים של שם המשפחה. בשום אופן לא לתת 2 תגיות – "פוטין" ו-"ולדימיר פוטין" ולתייג פעמיים כל ידיעה, זה יצור תוכן משוכפל וזה גם לא נכון לוגית כי זה אותו הנושא. מעבר לזה שהכוח שנשקיע תמיד יתחלק ב-2 במקום להתרכז בעמוד אחד.
 • לא צריך להגזים עם כמות התגיות: ככל שיהיו יותר תגיות, הכוח יתפצל בין כולן שווה בשווה משום שהן ממוקמות פיזית באותו האזור בעמוד וכך נפסיד את היכולת לחזק את מה שאנחנו רוצים באמת. הייתי ממליץ בתור Benchmark לבחור 2-5 תגיות ולא יותר מזה.

8. צרו יותר כתבות על נושאים טרנדיים

אני מאד מאמין שיש קורלציה בין כמות התוכן שמייצרים על נושא מסוים לבין הדירוגים של אותו אתר החדשות לגבי אותו ביטוי (במיוחד של עמוד התגית ולאו דווקא עמודי כתבות). כבר כמה ניסויים שעשיתי לגבי ביטויים שונים הראו לי שיש קורלציה מסוימת בין כמות הטייטלים שכללו את הביטוי לבין המיקום של עמוד התגית בייחס לאתרי החדשות האחרים.

הנה המחשה לביטוי "ולדימיר פוטין" (יכול להיות לא מעודכן למועד פרסום הפוסט כי כפי שאמרתי, לקח לי כמה חודשים לכתוב אותו):

סדר עמודי תגית בדירוגים כמות כתבות על נושא התגית
הארץ הארץ
Ynet וואלה
גלובס Ynet
מאקו מאקו
וואלה גלובס
NRG מעריב
מעריב NRG

אפשר לראות בעמודה הראשונה את הסדר שאתרי החדשות מופיעים בדירוגים עם עמוד התגית שלהן. לדוגמא עמוד התגית של הארץ מופיע לפני כולם, לאחר מכן עמוד התגית של Ynet וכך הלאה (לא מיקום בתוצאות אלא סדר ההופעה). בעמודה השניה אפשר לראות את כמות הכתבות שנכתבו באתר שכללו בטייטל והכותרת הראשית שלהן את הביטוי "ולדימיר פוטין" (במילים אחרות – האתרים שכתבו עליו הכי הרבה בסדר יורד).

ברוב המקרים ניתן יהיה לראות קורלציה כך שהערכים ב-2 העמודות נמצאים כמעט באותו קו מקביל, ממש כמו בדוגמא הזו.

כמובן שאף פעם לא תהיה התאמה מושלמת, הרי לא כל הדומיינים שווים בפרמרטים שלהם וכדי לעשות ניסוי מבוקר ואפקטיבי היינו צריכים להשיג כמה אתרי חדשות שהם זהים אחד לאחד בכל הפרמטרים שלהם, מה שלא אפשרי.

9. חסלו קטגוריות שלא מתפרסם בהן תוכן קבוע

זה נחמד שרוצים למכור הכל ולהיות רלוונטיים על כל הנושאים בעולם, במבחן המציאות זה לא עובד.

כשגוגל מסתכל על אתר חדשות, אחד הגורמים שעוזרים לו לנתח את רמת הרלוונטיות שלו על נושאים מסויימים הוא כמות התוכן שהוא מייצר סביב נושאים אלו. אם אתר מסויים כותב הרבה על טכנולוגיה ומעט על רכב, סביר להניח שהדירוגים שלו על ביטויים מעולם הטכנולוגיה יהיו גבוהים ואילו מעולם הרכב נמוכים. סך הכל הגיוני.

לכן אם יש קטגוריה שכמעט ולא עולה בה תוכן חדש, או אפילו הופסק לחלוטין אין טעם לתת לה במה כלל. על פניו אתם מקריבים את ההיצע שלכם, אבל באותה הנשימה מגדילים את המיקוד – מה שמשפיע על הדירוגים. אין צורך למחוק את הקטגוריה הלא פעילה או התוכן שעלה בה חלילה, אלא פשוט לא לתת לה במה בעמוד הבית ובאזורי הניווט המרכזיים.

עדות חיה לכך הייתה במהלך שעשיתי בעבר כאן בבלוג – היו לי כמה קטגוריות שבהן היו 2-10 מאמרים סך הכל וגם הם נכתבו בעבר הרחוק והפסקתי לכתוב על זה מזמן (קטגוריית מיתוג אישי ובלוגינג) אז פשוט העלמתי אותן מהניווט הראשי ובכך חיזקתי את הנושא המרכזי של האתר – קידום אתרים ושיווק דיגיטלי.

10. עקבו על בסיס יומיומי אחרי טרנדים של חדשות

שם המשחק בעולם החדשות זה לתפוס את הסיפורים החמים לפני כולם. מעבר לכתבי שטח שמחפשים אייטמים ומקורות מידע שמזרימים סיפורים למערכת, מומלץ להיעזר גם בכלים חיצוניים שמתעדכנים בזמן אמת כדי לאתר את הסיפורים החמים לפני כולם, הנה כמה לדוגמא:

Drudge Report (חינם)

בשנת 1996 הפרשן הפוליטי מאט דראדג' הקים אתר שבו ריכז קישורים לכתבות חדשות שעשויות לעניין את הכלל ולאט לאט הפך אותו לאחד האגריגטורים הפופולאריים והמהימנים בעולם. SimilarWeb דיווחו לפני שנה על כך ש- Drudge Report הצליח להגיע למקום ה-2 והמכובד בתואר U.S. Media Publishers and Publications עם כמות שיא של 1.472 מיליארד (!) חשיפות בחודש יולי בלבד. בדרך הוא עוקף אתרי ענק כמו NBC, TIME, BuzzFeed, AOL ועוד מפלצות טראפיק. שהעיצוב המיושן לא יטעה אתכם – האתר הזה מכתיב את סדר היום בעולם החדשות וכל אתרי החדשות "מתפללים" מדי יום שיוצגו בו קישורים לכתבות שלהם. בתור מקור מהימן שכזה, סביר להניח שהסיפורים החדשים והאטרקטיביים ביותר יופיעו בו ולכן מומלץ לעקוב אחריו על בסיס יומי.

Unfiltered.News (חינם)

מדי יום עשרות אלפי פאבלישרים מדווחים על חדשות ברחבי העולם. המערכת הזו מתלבשת על האגריגטור של Google News ומאפשרת לבחון במבט על את כל הסיפורים הכי מעניינים שנכתבו בכל השפות בכל המדינות. הם סורקים מדי יום את כל הסיפורים ובודקים מה הנושא שהוזכר הכי הרבה ומציגים את הטופ 100 בכל מדינה בצורה ויזואלית נוחה. גודל העיגולים זה שקלול בין כמות האוכלוסיה ביעד הנבדק לבין כמות האזכורים של הנושא בחדשות באותו יעד. לעומת זאת, גודל המילה בכל עיגול מייצג רק את כמות המופעים של אותו נושא באותה מדינה. כך אכן אפשר לראות שבכל עיגול המילה הכי גדולה היא השם של המדינה כי בכל מדינה עיקר החדשות מדברים על המדינה עצמה.

Unfiltered News

Google Hot Trends (חינם)

זהו דו"ח מתוך המערכת של Google Trends שמציג רק את החיפושים הכי חמים בכל מדינה מדי יום. הרשימה מתעדכנת באופן דינמי כל כמה דקות וכדי לראות את הרשימה הסופית של יום מסוים צריך להסתכל עליה ביום שלמחרת. לרוב מוצגים 7 החיפושים הפופולאריים ביותר וניתן גם לחקור טרנד של חיפוש למילה ספציפית:

Google Hot Trends

אם אתם רוצים לקחת את הנושא ממש ברצינות ולהיחשף ראשונים לטרנדים החמים, מומלץ לוודא שאחד מאנשי הצוות הזמין ביותר ירשם לעדכון מיידי במייל. לוחצים על הפלוס בראש העמוד ובוחרים את החדשות החמות (לא "הכי חמות").

עדכון על חדשות חמות

Global Trend Tracker (חינם)

מה קורה אם אנחנו רוצים לעקוב אחרי Google Hot Trends מהסעיף הקודם אבל על כל העולם? נתחיל עכשיו לשנות כל רגע מדינה כדי לראות מה החיפושים הכי חמים בה? זה בדיוק מה ש-Global Trend Tracker בא לפתור – הצגה ויזואלית של החיפושים הכי חמים מתוך Google Hot Trends בזמן אמת. אפשר כמובן לעשות זום ולהזיז עם העבר את כדור הארץ לאן שרוצים. בלחיצה על מדינה מסוימת יופיעו כל החיפושים החמים שלה בצד.

BuzzSumo (החל מ-79$ בחודש)

בתחילת השנה כשבנינו את טבלת המאמרים הפופולאריים על שיווק דיגיטלי לשנת 2016, נעזרנו בפיצ'ר Most Shared Content של BuzzSumo. הפיצ'ר מאפשר למצוא סוגי תוכן סביב מילת מפתח מסוימת על ציר הזמן, כאשר התוכן ממויין לפי כמות השיתופים שקיבל מרשתות חברתיות שונות. במקרה שלנו, כשרוצים למצוא טרנדים חדשותיים, מומלץ לכוון את ציר הזמן ל-24 שעות אחורה. כמו כן, אפשר גם לחפש לפי דומיין מסוים ולא מילת מפתח כמו בדוגמא הבאה שמציגה את המאמרים שקיבלו הכי הרבה שיתופים מ-Ynet ב-24 שעות אחרונות:

Buzzsumo Ynet

11. קשרו בצורה חכמה לכתבות רלוונטיות

הכתבות הן הנדל"ן הכי טוב שלנו לחיזוק כתבות אחרות כי הן המקור היחיד שניתן להוציא ממנו קישור מתוך הטקסט, הקישור בעל הערך הגבוה ביותר ב-SEO. חשוב מאד להסביר את הערך של קישורים פנימיים ולהטמיע כבר מהשלבים הראשונים של הכותב\עורך את הנושא הזה כך שזה ייכנס לתודעה. החוקיות לקישורים פנימיים מאד פשוטה ואינטואיטיבית ואינה מצריכה הבנה משמעותית ב-SEO:

 • קשרו לכתבות בהקשר רלוונטי: רק נושאים שקשורים לנושא הסיפור בכתבה שבה נמצאים. העניין הוא כזה – ברור שאם נשים בכתבה שעוסקת במלחמה בסוריה קישור לכתבה שמספרת על טנק חדש שישראל פיתחה ישר קשר נושאי, אבל אין קשר סיפורי. כלומר הסבירות שהסיפור על הטנק פחות יעניין את מי שקרא על המלחמה בסוריה, כתוצאה מזה כנראה יהיו פחות הקלקות ופחות הקלקות מפחיתות מהכוח של הקישור.
 • השתמשו באנקור טקסט רלוונטי: תזכרו מה הייתה המטרה הראשונית של גוגל (ועל פיה מתבסס חלקו הגדול של אלגוריתם הדירוג), קישורים הן המלצות. לכן כשממליצים על כתבה אחרת, מומלץ להשתמש בנושא המרכזי שלה באנקור טקסט ולא "לחץ כאן" (לדוגמא: "כפי שלראשונה חשפנו את פרשת התאגיד לפני מספר שבועות"). אין צורך להפוך משפטים שלמים לקישור, מספיק שהאנקור יכלול 2-6 מילים.
 • פיזור ומיקום הקישורים: מומלץ לפרוס אותם בצורה שלא תתרכז במקום אחד אלא באזורים שונים בגוף הכתבה ובנוסף לוודא שהקישורים לא יוצאים מתוך הביטויי הראשון בפסקה אלא מתוך האמצע שלה.

12. בשום אופן אל תעבירו מאמרים לארכיון

אני יודע שזה מפתה מאד להעיף את כל הכתבות שלא עדכניות יותר לאיזשהו מחסן נטוש שבו אף אחד לא ימצא אותן יותר, הרי זה כבר לא מביא גולשים ובטח שלא כסף מפרסומות. אבל רק דבר אחד אסור לשכוח – זה שגולשים לא מגיעים לשם יותר, לא אומר שהכתבה לא באינדקס של גוגל. ברגע שגוגל אינדקס אותה, זה לא משנה אם היא ישנה או לא, היא עדיין באינדקס ועבור שאילתות מסוימות גוגל יכול להחליט להציג אותה בתוצאות החיפוש.

ברגע שמעבירים כתבה לארכיון וה-URL שלה משתנה, כל המדדים שהשגנו מתאפסים. החל משיתופים שמתאפסים בכפתורי השיתוף בכתבה כי הם מבוססים על ה-URL, ועד לקישורים מבחוץ שהובילו לכתבה כעת מובילים לעמוד שלא קיים יותר וכך אנחנו מפספסים Link Juice.

נתקלתי בעבר באתר חדשות שחשב שפתר את זה בדרך מאד "אלגנטית" לטענתם, אך לא הבינו כיצד הם התחילו ליפול בדירוגים. הם יצרו מנגנון שמגדיר כל פעם הפניה 301 אוטומטית ברגע שכתבה מועברת לארכיון וה-URL שלה משתנה. הבעיה היא שבחוק המספרים הגדולים אחרי כמה שנים כאלה כשאלפי עמודים הועברו לארכיון, נוצרות אלפי הפניות באתר מה שמשפיע לרעה על זמן הטעינה ובכך פוגע בדירוגים.

אבל גם אם ה-URL לא ישתנה בהעברת כתבה לארכיון, עדיין לא הייתי ממליץ לעשות זאת מכמה שיקולים. ראשית, מה הפואנטה של להעביר פיזית כתבה אחרי שהתיישנה? מן הסתם ככל שיתפרסמו חדשות כך הישנות יעברו אוטומטית לסוף ופחות יהיו נגישות לגולשים. מעבר לזה, המהלך יכול מאד לפגוע בהיררכייה של הקטגוריות הראשיות של האתר כי אם עמוד כתבה ישב היררכית מתחת לקטגוריה מסוימת, העברתו לארכיון יבטל לאותה קטגוריה את הקישור. ככה במקום לחזק קטגוריות כל הזמן כי נוספים מאמרים חדשים הן נשארות במקום כי מאמרים גם מתווספים וגם מועברים לארכיון.

13. עדכנו את הכתבה של הסיפור המרכזי במהלך אירועים מתמשכים

הרבה אתרי חדשות עושים טעות מרה כשהם מפרסמים כתבה חדשה על כל עדכון קטן סביב סיפור מסוים, זה פוגע בחשיפה ב-Google News כי אחת ההנחיות החשובות של גוגל היא לשמור על URL יציב סביב סיפור מסוים.

בואו ניקח לדוגמא את ההתפרעויות בהר הבית, פשוט כי זה ארוע חדשותי ומתמשך (לא רגעי), שמתקיים נכון לכתיבת שורות אלו. תחילה היו 2 הרוגים וכך פורסם באתרי החדשות, אך לאחר שהתגלה כי יש 3 הרוגים האם תתפרסם כתבה חדשה? לא, יש לעדכן את עמוד הכתבה המרכזי עם כל ההתפתחויות של האירוע לרבות – תמונות, וידאו ומידע.

באופן כזה אנחנו הופכים את עמוד הכתבה לעדכני מאד וכתוצאה מכך הרלוונטיות שלו עולה עבור כל מי שיחפש שאילתה שקשורה לארוע, מה שיבטיח מקום בולט בתוצאות החיפוש של חדשות גוגל בראש העמוד.

מאט קאטס (לשעבר מנהל צוות הספאם בגוגל) אישר את ההמלצה בשנת 2013:

הנחיות טכניות ואופטימיזציה (מיועד למקדמי אתרים ומפתחים)

14. הטמיעו AMP בהקדם האפשרי כדי לשפר זמן טעינה

מכירים את זה שמחפשים משהו בגוגל מהמכשיר הנייד ורואים ליד תוצאת חיפוש כלשהי אייקון קטן של ברק והכיתוב AMP ליד? אז מדובר על המיזם של גוגל AMP (ראשי תיבות של Accelerated Mobile Pages), ובזכותו אם תקליקו על אותה תוצאה תראו באיזה מהירות שיא העמוד ייפתח לכם. למעשה זו טכנולוגיית Open Source שגוגל פיתחה כדי להפוך את האינטרנט למהיר יותר עבור המשתמשים.

למרות שאפשר להטמיע AMP בכל אתר, באתרי חדשות זה הכרחי בגלל סיבה אחת מרכזית – הרבה אנשים קוראים חדשות מהמכשיר הנייד שלהם והיינו רוצים לספק להם חווית משתמש טובה שבסופו של דבר תשפר בעקיפין את ה-SEO (בעיקר בגלל Bounce Rate). הנה כמה סטטיסטיקות מעניינות שכדאי לכם להכיר אם יש לכם אתר חדשות:

 • במסגרת מחקר שפורסם בשנת 2016 על ידי The modern news consumer, התגלה כי כמות האמריקאים שצורכים חדשות במובייל גדלה מ-54% בשנת 2013 ל-72% בשנת 2016.
 • Forbes פרסמו מחקר שטוען כי זמן קריאת חדשות מצטבר (בשעות) של משתמשי מובייל גבוה יותר ממשתמשי Desktop (במקרים מסוימים פי 2).
 • Comscore עשו בדיקה ל-4 אתרי החדשות הגדולים בארצות הברית וגילו כי רוב הטראפיק מגיע מדפדפני מובייל, בפער של כמעט פי 2. להלן גרף, המספרים באלפים:

טראפיק ממובייל לאתרי חדשות

איך מטמיעים? אז אם יש לכם אתר וורדפרס זה הכי קל, ניתן להוריד את פלאגין ה-AMP של Automattic (החברה שיצרה את וורדפרס) ולעשות כמה הגדרות כפי שמוסבר שם. את כל ההסברים לגבי אופן ההטמעה ניתן למצוא באתר הפרוייקט הרשמי.

איך זה משפיע על מודעות? בגלל שגוגל לא רוצה לפגוע במוניטיזציה בעולם ה-Mobile Web, קיימים לנושא מספר פתרונות – החל מרכיב הפרסומות שה-Ad Networks הגדולות בעולם משתמשות בו, עד לרכיב ה-AMP Access למקרים של מוניטיזציה מורכבת יותר כמו paywalls או הרשמה.

15. נסחו תיאור קצר ייחודי לעמודי תגיות חשובות

עמוד תגית זה עמוד שמרכז את כל הכתבות שנכתבו על נושא מסוים, מה שהופך אותו לעמוד שכל התוכן בו משוכפל (גם אם ההרכבה יוצרת קומבינציה ייחודית).

יחד עם זאת, אנחנו כן רואים הרבה פעמים בתוצאות החיפוש עמודי תגית כי גוגל מבינים שאם בנאדם חיפש נושא מסוים דווקא זה סוג של תוצאת חיפוש שיכול לתת המון ערך כי זה מרכז את כל התכנים שנכתבו באותו הנושא. הוספת טקסט תיאור קצר בראש העמוד תעניק גוון של תוכן ייחודי לעמוד ובכך תחזק אותו. אין צורך לכתוב מגילה, מספיק תיאור קצר שיכלול את הביטוי בווריאציות השונות (כולל באנגלית), דוגמא מאתר מאקו:

תיאור קצר לעמוד תגית

16. הגדירו אנקורים מלאים לכתבות פנימיות

לפעמים בגלל מגבלות טכניות של האתר, הקישורים נחתכים ברגע שהם עוברים אורך מסוים. אולי מבחינת אסטטיקה זה נראה טוב שכל האורכים זהים, אך מבחינת חווית משתמש ו-SEO זה מזיק. קישור במהותו זה סוג של המלצה על עמוד מסוים בביטוי מסוים (הביטוי שמופיע באנקור טקסט). לכן אם האנקור טקסט חלקי, אנחנו מאבדים את פוטנציאל ההמלצה.

אנקור טקסט חלקי
אנקור טקסט חלקי, NRG

17. בצעו אופטימיזציה ל-Google News

ה-Holy grail של עולם החדשות, מקור טראפיק איכותי שכל כולו חינם, מי לא רוצה להופיע בחדשות של גוגל? :)

אחד היתרונות המובהקים של חדשות גוגל הוא המיקום שלו – בראש תוצאות החיפוש האורגניות. וכשאתה בראש תוצאות החיפוש, אתה לוקח את רוב הטראפיק.

חדשות גוגל בראש התוצאות

האמת היא שזה לא כל כך מסובך, בסופו של דבר יש הנחיות רשמיות של גוגל להוספת אתר חדשות. ומה קורה אם אני כבר מופיע בחדשות גוגל אבל כשמחפשים ביטוי כלשהו הכתבה שהרגע פרסמתי לא מופיעה ב-3 הקוביות בראש תוצאות החיפוש? אז גם לחדשות גוגל יש אלגוריתם דירוג שמתעדף ידיעות חדשותיות שפועל לפי חוקיות קצת שונה מזו של האתרים.

אני לא אכנס לעומק לגבי כל הפרמטרים שמשפיעים על הופעה ודירוג בתוצאות של החדשות כי זה מצריך פוסט שלם, אבל אכתוב כמה בנקודות:

 • שימוש בתגיות מטא ייעודיות לחדשות גוגל כמו Standout ו-Keywords.
 • אתר ידידותי למובייל (אפשר לבדוק בכלי של גוגל).
 • לא מתקיימות הרבה הפניות פנימיות בין URLים.
 • בהמשך לסעיף הקודם ובהשפעתו – זמן טעינה נורמלי.
 • האתר חייב לכלול רק תוכן חדשותי, אחרת יכול לעוף מחדשות גוגל (אם יש כמה סוגי תוכן גוגל מסבירים איך להפריד). אגב, זה בדיוק מה שקורה כאן ב-AskPavel עם מדור חדשות שיווק דיגיטלי.
 • חשוב: האנקור טקסטים בעמודי קטגוריה חייבים להיות תואמים לכותרות הראשיות במאמרים עצמם.
 • לא לפרסם מאמר שכבר פורסם תחת URL אחר (אם נגיד רוצים לעדכן מאמר ישן).
 • זמן פרסום המאמר צריך להופיע בגוף המאמר וזמין לזחילה עבור גוגל.

18. שתפו את המאמרים באגריגטורים

דיברנו מקודם על הכוח של Drudge Report כדי למצוא טרנדים של חיפוש (Pull), אבל ניתן גם להשתמש בו בתור מקור לשיתוף כתבות (Push). אף אחד לא מבטיח שזה יתפרסם, אבל אם יש לכם באמת סיפור מעניין אז אין מה להפסיד – פשוט תשלחו אותו בתפריט הצדדי דרך הטופס שהם מספקים.

מעבר לזה, יש הרבה אגריגטורים שניתן לשלוח להם אייטמים חדשותיים:

19. חסלו קטגוריות שלא מתפרסם בהן תוכן קבוע

אם קישרתם לקטגוריה מסוימת מאחד התפריטים, הניווט או עמוד הבית סימן שבעיני גוגל אתם מייחסים חשיבות לקטגוריה זו. בכל זאת, אלו אלמנטים מאד נגישים שמשתמשים נעזרים בהם כדי לנווט באתר, לכן גוגל יוצא מנקודת הנחה שבעל האתר יבחר בקפידה לאן לקשר מאזורים אלו.

הבעיה היא שלפעמים אנשים מתחלפים בתפקידים בדסק וממשיכים את דרכם של קודמיהם בלי שהם מבינים את כל השיקולים שהיו להם. כך יכול להיווצר מצב שאם יום אחד יוחלט להקטין פחות משאבים לקטגוריה מסוימת באתר, הקישורים אליה מאזורים אסטרטגיים אלו ימשיכו להתקיים וזה יכול ליצור נזק. מצד אחד אתם מפנים עם קישורים את היוזרים לקטגוריה מסוימת (והבוט של גוגל מטייל בין העמודים באמצעות קישורים), מצד שני המאמר האחרון שפורסם בה הוא מלפני שנה – אז מדוע להמשיך לקשר אליה?

בצעו סקירה מקיפה של כל הקישורים שמופיעים באלמנטים שמופיעים בכל העמודים באתר (האדר, פוטר, תפריטים) ובעמוד הבית ותוודאו שהם מובילים למקורות מידע עדכניים, אחרת הסירו אותם.

20. חסלו על הדרך גם מגה תפריטים

אם תחפשו בגוגל תראו שיש כל מני דעות לגבי שימוש במגה תפריטים וההשפעה שלהם על SEO. אני אישית פחות מחבב, זה קצת מזכיר לי חלון ראווה שאני שם בו את כל המוצרים שלי בחנות. אז אומנם סימנתי לעצמי V שעכשיו ברור מה אני מוכר, מצד שני לפעמים מרוב עצים לא רואים את היער. כשיש יותר מדי אפשרויות, לפעמים זה יוצר חוסר בטחון ובלבול שגורמים לי לא לרצות לקבל החלטה ולנטוש.

גם אם נסתכל על רוב אתרי החדשות המצליחים ביותר נראה שאין להם מגה תפריטים, זה פוגע ב-Link Juice, הורס את הפנאל ולא בהכרח מקל על משתמשים בכל המקרים. הנה דוגמא לאתרי החדשות המובילים ביותר בארצות הברית מבחינת טראפיק אורגני (מתוך SEMrush), גם להם אין מגה תפריטים:

טראפיק אורגני לאתרי חדשות

21. תנו במה למאמרים פופולאריים "רגעיים"

זוכרים שדיברנו על סוג הביטויים שאנשים מחפשים בהקשר של אתרי חדשות?

אחת הדרכים לחזק את הכתבות הטרנדיות שלנו על שאילתות שמתארות אותן היא לקשר אליהן מהתפריט הראשי. באופן כזה יש לנו כתבה אחת שהיא הכתבה המרכזית שמתארת את הארוע, וכל פעם שיהיה לנו עדכון בנושא אנחנו נעדכן בגוף אותה כתבה ולא נפרסם חדשה. אז מעבר לכתבה ארוכה שכל הזמן מתעדכנת, קישור אליה עם אנקור קצר שמתאר את הסיפור רק יחזק אותה עוד יותר. דוגמא איך אתר הארץ עושים את זה יפה:

כתבות חמות

22. אפשרו לקוראים לשתף בקלות את המאמרים

ההשפעה של Engagement חברתי על SEO זה לא משהו חדש, לפני 7 שנים פרסמתי כתבה על הדרך שבה אינטראקציה חברתית עוזרת לקידום האתר ומאז דברים לא השתנו למיטב ידיעתי. כשיש פעילות כלשהי שמתרחשת מחוץ לאתרים גוגל לא יכול שלא להתחשב בה בשקלול ציוני הרלוונטיות. אם מאמר הוא טוב, כנראה שאנשים ישתפו אותו ברשתות חברתיות ותיווצר פעילות סביבו. אנשים יעשו לייק, ישתפו, יגיבו וכל זה יצור טראפיק שיגיע מאותם מקורות אל תוך הכתבה, גוגל אל יכול להתעלם מזה.

האם צריך לשים כפתורי שיתוף לכל הרשתות החברתיות?

אז קודם כל טוויטר בטוח כן. הבלוגר ג'ושוע בנטון עשה מחקר מעניין וגילה כי הרבה אתרי חדשות מקבלים מעל 20% מהטראפיק שלהם מטוויטר בעקבות כפתורי שיתוף (בעיקר סביב נושא הפוליטיקה):

טראפיק מטוויטר לאתרי חדשות

מעבר לטוויטר, עבדכם הנאמן בדק מה עושים 20 אתרי החדשות המובילים בחו"ל ונראה שאלו הכפתורים הפופולאריים ביותר:

 • טוויטר
 • פייסבוק
 • לינקדאין
 • מייל
 • מסנג'ר

חשוב מאד להיזהר ולא לשים יותר מדי כפתורי שיתוף כי זה יכול להזיק כפי שהבלוגר דאג אנטקוויאק נימק בפוסט שפרסם:

 • ככל שיש יותר כפתורי שיתוף, זה משפיע לרעה על זמן הטעינה של העמוד וכתוצאה מכך פוגע ב-SEO.
 • מרוב עצים לא רואים את היער – כשיש כל כך הרבה אפשרויות לשתף, משתמשים ימנעו מהשיתוף.
 • תוכן שיש בו מעט שיתופים (מה שעשוי לקרות אם מוצעות הרבה רשתות) לא נראה אטרקטיבי לשיתוף.

אם אתם רוצים לאכול מהעוגה ולהשאיר אותה שלמה וכן חשוב לכם לשלב יותר אפשרויות שיתוף מבלי לפגוע ברצון של המשתמשים לשתף, אפשר להוסיף לצד כפתורי השיתוף את האפשרות לצפות בשאר הרשתות (דוגמא מתוך אתר החדשות BBC.com):

אפשרויות שיתוף נוספות

יש אינסוף פלטפורמות באינטרנט שמאפשרות ליצור כפתורי שיתוף מותאמים לאתר, הפופולאריות ביותר הן AddThis ו-ShareThis (לשניהן יש פלאגין לוורדפרס).

23. צרו מפת אתר XML מותאמת לחדשות

חשוב ליצור מפת אתר XML ייעודית ל-Google News כדי להבטיח אינדוקס אופטימלי. למעשה זו אותה מפת אתר XML סטנדרטית רק בתוספת מספר תגיות שייחודיות לאתרי חדשות ופאבלישרים:

 • Publication (הכרחי): מתאר את המקור שפרסם את הכתבה וכולל 2 תתי תגיות:
  • Name: שם האתר.
  • Language: שפת הכתבות.
 • Genres (לא תמיד הכרחי): מה הסוגים של התכנים שיש באתר (לדוגמא תוכן משתמשים, הודעות לעיתונות וכו'). התג הזה הכרחי רק אם באתר יש יותר מסוג אחד של תוכן, להלן הסוגים האפשריים.
 • Publication_Date (הכרחי): תאריך פרסום הכתבה.
 • Title (הכרחי): כותרת המאמר כפי שהיא מוצגת באתר.
 • Keywords (לא הכרחי): רשימת מילות מפתח שמתארות את תוכן האתר.
 • Stock_Tickers (לא הכרחי): אם מדובר על כתבה בתחום הפיננסי או עסקי, ניתן להוסיף עד 5 סמלים של מניות של חברות שמוזכרות בכתבה.

באתר של גוגל יש מידע נוסף לגבי הפרוטוקול, אופן יצירת מפת האתר והגשתה ל-Search Console. כמובן שאם יש לכם וורדפרס החיים שלכם הרבה יותר קלים כי Yoast פיתח פלאגין מיוחד לאתרי חדשות שמאפשר ליצור מפת אתר XML ל-Google News ובאופן כללי עוזר עם כל מני היבטים של אופטימיזציה באתר.

24. באתרים גדולים צרו Sitemap Index

כשמדובר בפאבלישר גדול לא נוכל לכלול את כל הקישורים במפת אתר אחת כי היא מוגבלת ל-50,000 עמודים. במקרה כזה מומלץ ליצור מספר מפות אתר קטנות בגודל של עד 50MB ו"לקשור" אותן עם Sitemap Index. אינדקס כזה יכול לכלול עד 50,000 מפות אתר וגם הוא מוגבל ל-50MB, כך שפוטנציאלית יכול לשרת במקסימום כמות שיא של 2,500,000,000 כתובות URL. כל מפות האתר שנכללות ב-Sitemap Index חייבות להיות מאותו הדומיין של האינדקס עצמו.

25. צרו עמודי אינדקס של אינדקסים (WTF?)

כשיש אירוע חדשותי מתמשך לפרק זמן ארוך וידוע מראש מה יהיה פרק הזמן, יש כאן אוצר מבחינת SEO. בעוד שבעולם החדשות אי אפשר לצפות מה יהיו החיפושים כי זה תלויי אירועים, כאן אנחנו יכולים להיערך לחיפושים שעתידים להגיע. הדוגמא הכי טובה לכך היא למשל מערכת הבחירות – תמיד ידוע מתי זה מתחיל, מתי נגמר ומה הביטויים שאנשים הולכים לחפש (על סמך סטטיסטיקות עבר של אותו סוג אירוע).

במקרה כזה נרצה להקים סוג של מדור שיהיה אינדקס ויחזק עמודי אינדקס נוספים (תגיות) וכתבות. למדור הזה נרצה לקשר מהתפריט הראשי שלנו בביטוי המרכזי כמו "בחירות 2017" והוא יכלול גם תגיות של המועמדים וגם כתבות סביב הבחירות.

26. צרו פיד RSS ייעודי לכל מדור

בשנת 2015 ג'ון מולר מגוגל התייחס ל-RSS בהקשר של SEO ואמר את הדברים הבאים:

"אם אתם מצפים לקבל עליה בדירוגים בעקבות שימוש בפיד RSS, זה לא הולך לקרות. אנחנו רואים בפיד RSS יותר כמו עזרה טכנית שמסייעת לנו לזחול ולאנדקס את התוכן טוב יותר. אז אם יש לכם אתר שמתעדכן בתדירות גבוהה, אתר חדשות, בלוג עם הרבה תוכן מתחדש, אולי אפילו חנות שיש בה המון תוכן, פיד RSS מאד עוזר לנו להישאר מעודכנים כדי שנגיע לזחול את כל ה-URLים ברגע שאנחנו יכולים". אם אנחנו מזהים שפיד ה-RSS עובד תקין, אנחנו יכולים לקבל ממנו פינג (עדכון), לאחר מכן נתחיל להתחשב בו. נשתדל להתחיל לזחול את אותם העמודים שמתעדכים בפיד אולי תוך מספר שניות. אז זה משהו שעובד ממש ממש מהר".

צפו בוידאו המלא:

27. הקטינו ייחס פרסומות מול תוכן בעמוד (ad-to-content ratio)

כבר בשנת 2011 מאט קאטס, לשעבר ראש מחלקת הספאם של גוגל, אמר בכנס Pubcon את הדבר הבא:

“If you have ads obscuring your content, you might want to think about it,” asking publishers to consider, “Do they see content or something else that’s distracting or annoying?”

אין שום דבר פסול בפרסומות, בסופו של דבר זו הפרנסה של רוב הפאבלישרים בעולם וללא הכנסות מפרסומות הם לא יוכלו לממן את התוכן ועצם הקיום שלהם. גוגל לא אוסרת על פרסומות, היא רק מבקשת לוודא שהתוכן הוא העיקר בכל עמוד והפרסומות לצידו – ולא להיפך. בנוסף, הדרישה היא להציג את התוכן כבר במעמד ה-Above the fold ולא בהמשך העמוד.

בשנת 2012 גוגל אישרו את הדברים שמאט קאטס אמר בכנס ופרסמו מידע לגבי עדכון נוסף שהם עשו באלגוריתם שמדבר בדיוק על סוגייה זו (עד פוסט זה כולם היו בטוחים שזה חלק מעדכון הפנדה):

"This algorithmic change does not affect sites who place ads above-the-fold to a normal degree, but affects sites that go much further to load the top of the page with ads to an excessive degree or that make it hard to find the actual original content on the page. This new algorithmic improvement tends to impact sites where there is only a small amount of visible content above-the-fold or relevant content is persistently pushed down by large blocks of ads."

בואו נראה דוגמא, עשיתי סתם חיפוש אקראי בגוגל ונכנסתי לכתבה באתר החדשות נענע10 כדי לבחון את ייחס הפרסומות לעומת התוכן בעמוד, מה דעתכם? (כל החלקים האדומים פרסומות, תוכן ירוק וניווט כתום)

היחס בין הפרסומות לתוכן בעמוד

לסיכום…

אלו היו ה-2 סנט שלי על קידום אתרי פאבלישרים בגוגל. חשוב לציין שיש עוד הרבה המלצות SEO שלא מופיעות כאן כי למעשה רוב ההמלצות שקיימות בעולם גם נכונות לאתרי חדשות כגון: שיפור זמן טעינה, אופטימיזציה לתגיות המטא וכו'. השתדלתי כאן להתמקד בעיקר להמלצות שמאד רלוונטיות לאתרי חדשות. בנוסף, אסתייג ואגיד שלא כל ההמלצות שמופיעות כאן חייבות בהכרח להיות מיושמות בכל אתר חדשות. לדוגמא: לא כל פאבלישר מתאים להופיע ב-Google News, לא תמיד בהכרח חייבים להשתמש במודול של תגיות ועוד. חשוב מאד להתייעץ עם איש מקצוע בתחום לפני שמיישמים את ההמלצות.

יש לכם אתר חדשות? אשמח אם תספרו לי כאן בתגובות איזה שיטות עבדו לכם פחות ויותר טוב :)

 

הפוסט מבזק: 27 הנחיות חובה לקידום אתרי חדשות ופאבלישרים בגוגל הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/news-seo/feed 9
חם מהתנור: עדכון חדש לכלי Screaming Frog SEO Spider http://www.askpavel.co.il/blog/screaming-frog-seo-spider-update http://www.askpavel.co.il/blog/screaming-frog-seo-spider-update#comments Sun, 23 Jul 2017 15:14:39 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=15281 מקדמי אתרים רבים משתמשים ב-SEO Spider של חברת Screaming Frog: זהו כלי פופולרי שבאמצעותו ניתן לסרוק כתובות URL של אתרים שונים ולאתר בהם אלמנטים שונים (תמונות, קישורים, סקריפטים, CSS ועוד) במטרה לבצע ניתוח SEO של האתר. אם אתם מתחילים בתחום ופחות מכירים, אתם מוזמנים לקרוא סקירה על Screaming Frog שכתבנו בעבר. אז מה חדש? לפני מספר ימים, ...

הפוסט חם מהתנור: עדכון חדש לכלי Screaming Frog SEO Spider הופיע ראשון בבלוג

]]>
מקדמי אתרים רבים משתמשים ב-SEO Spider של חברת Screaming Frog: זהו כלי פופולרי שבאמצעותו ניתן לסרוק כתובות URL של אתרים שונים ולאתר בהם אלמנטים שונים (תמונות, קישורים, סקריפטים, CSS ועוד) במטרה לבצע ניתוח SEO של האתר. אם אתם מתחילים בתחום ופחות מכירים, אתם מוזמנים לקרוא סקירה על Screaming Frog שכתבנו בעבר.

אז מה חדש? לפני מספר ימים, ב-18 ביולי, החברה דיווחה על עדכון גרסה – הגרסה החדשה ביותר הזמינה כעת היא Screaming Frog SEO Spider 8.0, בה נעשו מספר שינויים מהגרסאות הקודמות והתווספו פיצ'רים חדשים. לנוחיותכם, פירוט של כל הפיצ'רים והשינויים שהוכנסו ל-SEO Spider.

1. ממשק משתמש חדש

לאחר תלונות ממשתמשים על המראה המיושן, ממשק המשתמש עבר מתיחת פנים. הפונקציות החשובות נשארו אך שולבו גם טכנולוגיות חדשות, וכעת הממשק עובד עם מסכי HDPI כברירת מחדל.

screaming frog user interface

2. אינטגרציות של כלים נוספים לבדיקת מדדי קישורים חיצוניים

פיצ'ר שביקשו משתמשים רבים הוא אפשרות לבצע אינטגרציה בין ה-SEO Spider לכלי חיצוניים כמו Moz, Majestic ו-Ahrefs כדי למשוך מהם מדדים שונים שקשורים לקישורים חיצוניים. כעת זה אפשרי, והמדדים יופיעו בזמן אמת מייד לאחר התחברות ל-API, מתחת ללשונית "Link Metrics" ובתוך הלשונית "Internal". בנוסף, התווספה לשונית "API" כדי שיהיה ניתן לעקוב אחר ההתקדמות. חשוב לציין שכדי להשתמש באינטגרציות הנ"ל צריך שיהיה לכם חשבון לכלים אלה. לכלים השונים מדדים שונים ואפשרויות נוספות, ותוכלו לבצע התאמה אישית של הנתונים שאתם מעוניינים לראות.

ahrefs integration in seo spider

3. קונפיגורציות בהתאמה אישית

גם בעבר היה ניתן לעשות התאמה אישית לקונפיגורציה ולשמור אותה כברירת מחדל, אלא שכעת יש חידוש: משתמשים יוכלו להחליף במהירות בין מספר קונפיגורציות בהתאמה אישית כתלות בלקוח, במטרה או בסוג הסריקה שמתבצעת לאתר. באופן כזה ניתן ליצור הרבה פרופילי קונפיגורציות מותאמים אישית ולהחליף ביניהם לפי הצורך. הפרופילים נשמרים בספריית המשתמש שלכם, כך שאתם יכולים גם לשכפל אותם או לשתף אותם עם קולגות.

custom configuration

4. גילוי ודיווח על הפניות JavaScript

ה-SEO Spider יתחיל מעתה לאתר הפניות JavaScript באתר הלקוח ולדווח עליהן. את ההפניות יהיה ניתן לראות תחת הלשונית "Response Codes" באמצעות הפילטר "(Redirection (JavaScript".

javascript redirects

5. תמיכת HSTS

פיצ'ר חדש הוא תמיכה בסריקות שמגלות קישורים לא מאובטחים במסגרת HSTS או HTTP Strict Transport Security, מנגנון שפוקד על הדפדפן לבקש אוטומטית דפים שנמצאים ב-HTTPS גם אם הגולש הקליד HTTP. בכל גילוי כזה הכלי יבקש את גרסת ה-HTTPS אך גם ידגיש את הגילוי באמצעות תגובת 307 עם שורת הסטטוס "HSTS Policy".

hsts support

6. בדיקת Hreflang במפות XML

עד כה נהג ה-SEO Spider לחלץ תכונות hreflang באלמנטים כמו HTML Header, לסרוק אותן ולדווח עליהן, וכעת הוא יעשה זאת גם במפות XML. זה יופיע במסגרת עמודה בשם "Sitemap hreflang", שתופיע מתחת ללשונית "hreflang", ויאפשר למשתמש לערוך בדיקות על בעיות נפוצות כמו אי-שימוש בקנוניקל, שימוש לא נכון בקודי שפה ועוד.

xml hreflang auditing

7. ייצוא צילומי מסך של עמודים מרונדרים

כאשר סורקים עמודים בצורת JavaScript Rendering, ניתן לצפות בהם תחת הלשונית "Rendered Page" בתחתית הממשק. החל מעכשיו, ניתן יהיה לייצא את צילומי המסך האלה לתיקייה ייעודית:
C:\Users\User Name\.ScreamingFrogSEOSpider\screenshots-XXXXXXXXXXXXXXX
ולעשות זאת באמצעות לחיצה על "bulk export > Screenshots" בתפריט הראשי העליון, וזאת כדי לחסוך את הקופי+פייסט. חשוב לציין שצילומי המסך מאוחסנים בתיקייה זאת באופן זמני במהלך הסריקה אך כדי לשמור אותם יש לשמור את הסריקה עצמה.

exporting screenshots

פרטים נוספים על השינויים והפיצ'רים החדשים, כמו גם רשימה ארוכה של עדכונים מינוריים שנעשו, ניתן לראות בפוסט של Screaming Frog על הגרסה החדשה.

סיכום

כבר יצא לכם להבחין בפיצ'רים האלה? להשתמש בהם? לדעתכם הם משפרים את חוויית השימוש ב-Screaming Frog? ספרו לנו בתגובות!

הפוסט חם מהתנור: עדכון חדש לכלי Screaming Frog SEO Spider הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/screaming-frog-seo-spider-update/feed 1
המדריך להטמעת מעקב קליקים על כפתור "הוסף לעגלה" באתרי Ecommerce http://www.askpavel.co.il/blog/add-to-cart-tracking-guide http://www.askpavel.co.il/blog/add-to-cart-tracking-guide#comments Thu, 20 Jul 2017 16:50:23 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=15244 אם אתם מנהלים אתר Ecommerce, קרוב לוודאי שתרצו לדעת כמה פעמים גולשים הוסיפו מוצר כלשהו לעגלת הקניות. כך תוכלו לדעת יותר על תנועת הגולשים באתר ולהסיק מסקנות, למשל כמה רכישות היו בפועל מתוך כל אותן ההקלקות על כפתור "הוסף לעגלה"/"הוסף לסל", והאם ניתן לשפר גורם כלשהו באתר (מהירות טעינה, טקסטים שיווקיים יותר, תמונות אטרקטיביות). מחקר ...

הפוסט המדריך להטמעת מעקב קליקים על כפתור "הוסף לעגלה" באתרי Ecommerce הופיע ראשון בבלוג

]]>
אם אתם מנהלים אתר Ecommerce, קרוב לוודאי שתרצו לדעת כמה פעמים גולשים הוסיפו מוצר כלשהו לעגלת הקניות. כך תוכלו לדעת יותר על תנועת הגולשים באתר ולהסיק מסקנות, למשל כמה רכישות היו בפועל מתוך כל אותן ההקלקות על כפתור "הוסף לעגלה"/"הוסף לסל", והאם ניתן לשפר גורם כלשהו באתר (מהירות טעינה, טקסטים שיווקיים יותר, תמונות אטרקטיביות).

מחקר של Smart Insights מדווח שממוצע הגולשים המקליקים על כפתור הוסף לעגלה הוא 8.7%, כאשר קיימים פערים משמעותיים בין קליקים במובייל (6.2%) לבין קליקים בדסקטופ (10.4%), שעדיין מהווה את הבחירה המועדפת על גולשים לצורך ביצוע רכישה.

מדוע גולשים נוטשים עגלת קניות?

הסיבות לנטישת עגלות באתרי Ecommerce מגוונות, אך ישנן מספר תלונות שחוזרות על עצמן.

בסקר מקיף ומעניין שערכה חברת Baymard בשנת 2016 נחקרו הסיבות שבגינן גולשים נטשו את תהליך הרכישה באתר, קיבצתי עבורכם את הסיבות השכיחות ביותר:

 1. 61% מהגולשים נטשו עקב עלויות נוספות שצצו לפני סיום תהליך הרכישה.
 2. 35% נטשו בגלל חובת הרשמה ופתיחת חשבון באתר לצורך ביצוע הרכישה.
 3. 27% התלוננו על תהליך רכישה ארוך או מסובך מדי באתר.
 4. 24% לא אהבו את העובדה שהם לא יכולים לחשב "סיכום ביניים" לפני הגעה לעמוד הרכישה.
 5. 22% דיווחו על תקלות באתר.
 6. 18% לא היו מוכנים לתת את פרטי כרטיס האשראי שלהם באתר נתון.

כדי להפחית תופעות של נטישת העגלה באתר שלכם, במדריך הנוכחי תלמדו בקלות כיצד מתקינים מתקינים מעקב אחר קליקים באתר, כך שתוכלו בעצמכם לבצע הטמעות של מעקבים דומים על קליקים של גולשים באתרכם (קליק על תמונה ספציפית, קטגוריה או כל אלמנט אחר באתר).

לפני שאתחיל בהסבר אמליץ לעיין בשני המדריכים הקודמים שפרסמתי לאחרונה, הראשון על הטמעת מעקב אחר קליקים על מספר טלפון באתר, והשני על הטמעת המספר המתחלף של גוגל באתרכם, שם תמצאו הסברים מפורטים יותר על התג מנג'ר ועל חשיבות מעקב אחר המרות באתר.

כדי להטמיע את המעקב הבא תצטרכו חשבון גוגל תג מנג'ר, וחשבון גוגל אנליטיקס.

Vamos :-)

תהליך ההטמעה

בשלב הראשון גשו לחשבון התג מנג'ר שלכם, ועברו ללשונית Triggers.

הוסיפו Trigger חדש וקראו לו בשם Generic Trigger.

תחת trigger type בחרו Click ואז All Elements.

תחת This trigger fires on בחרו בשלב זה All Clicks.

היעזרו בצילום המסך הבא:

All clicks

עברו למצב תצוגה מקדימה כדי למצוא את האלמנט של כפתור "הוסף לעגלה". כך תדעו מהו האלמנט אותו יש להגדיר במעקב.

לחצו על כפתור Preview, זה החיווי שמאשר שאתם במצב תצוגה מקדימה:

Preview

כעת גשו לדף הנחיתה ורעננו אותו.

חלון יקפוץ בתחתית המסך ויציג לכם את התגים שכבר מוטמעים באתר:

Tags on page

לחצו על כפתור "הוסף לעגלה" אחריו אתם רוצים לעקוב בעזרת העכבר ובמקביל החזיקו את כפתור ה-Ctrl במקלדת, מכיוון שאם הכפתור מפנה לעמוד אחר, ה-Ctrl ימנע את המעבר לעמוד הבא, ויפתח את הדף בכרטיסיה אחרת ולא בכרטיסיה הנוכחית.

Add to cart

לאחר הלחיצה, תוכלו להבין בחלון שבתחתית המסך זוהה הקליק כ-gtm.click.

זאת תוכלו לראות מצד שמאל בצילום מסך הבא:

gtm.click

 

עברו ללשונית Variables.

האלמנט בו תרצו להשתמש יהיה תחת קטגוריית Click Classes.

בצילום המסך הדגשתי שתי אפשרויות של אלמנטים בהם ניתן להשתמש, מכיוון שבדוגמה הזו קיימים שני אלמנטים שניתן להשתמש בהם.

(לרוב יהיה מדובר באלמנט קצר יותר ופשוט, לדוגמה add_to_cart_button)

את האלמנט הזה שמרו במסמך NotePad לשליפה נוחה בהמשך הדרך.

כעת, חזרו לתג מנג'ר, ומצאו את הטריגר הגנרי שיצרתם.

שנו את שמו ל- AddtoCart Button Click.

החליפו את This trigger fires on ב-some clicks במקום all clicks.

בחרו Click Classes,

Contains,

וכעת הוסיפו את האלמנט מדף הנחיתה ששמרתם ב-NotePad.

במקרה הזה האלמנט הוא archive-add-to-cart.

חשוב – יש להעתיק את האלמנט בשלמותו ולא לשנות בו דבר (אות גדולה/קטנה, מקף תחתון/אמצעי ועוד).

Some clicks

השלמתם את הגדרת הטריגר, והשלב הבא יהיה הגדרת התג.

צרו תג חדש בשם GA – Event – Addtocart Buttons.

בחרו תג מסוג Google Analytics.

הגדירו אותו כ-Event.

בקטגוריה כתבו Add To Cart.

ב-Action כתבו Button Clicks.

ב-Label בחרו {{page path}} – כך תוכלו לדעת באיזה עמוד הקליקו על הכפתור:

Addtocart Buttons

ב-Google Analytics Settings עליכם לציין את מספר חשבון הגוגל אנליטיקס שלכם.

בצילום מסך תוכלו לראות זאת כ-{{GA-id}} כי המספר כבר שמור במערכת.

אם המספר לא שמור אצלכם, גשו לחשבון גוגל אנליטיקס, לחצו על Admin,

בחרו Tracking Info,

ולחצו על Tracking Code:

Tracking code

 

שם תמצאו Tracking ID שמופיע בצורה הבאה: UA-123465-7

העתיקו את השורה בשלמותה ללא כל שינוי לתג מנג'ר תחת Google Analytics Settings.

כעת בחרו את הטריגר שיפעיל את התג, הלא הוא הטריגר שיצרתם מקודם בשם Add to Cart Button Click:

Add to Cart Button Click

כעת שמרו את התג, ולחצו על Submit ואז Publish כדי לעדכן את השינויים שביצעתם.

השלב הבא יהיה בדיקת תקינות התג.

ודאו שאתם נמצאים במצב Preview כפי שעשיתם קודם לכן:

Preview

גשו לדף הנחיתה ורעננו אותו, ולחצו על כפתור הוסף לעגלה.

בשלב זה תראו בחלון התחתון של התג מנג'ר שהתג הופעל:

tag activated

דרך נוספת לוודא את תקינות הקוד היא לגשת לחשבון הגוגל אנליטיקס שלכם, לעבור ללשונית REAL-TIME

ולבחור ב-Events.

במקביל לחצו על כפתור "הוסף לעגלה" באתרכם, ותראו חיווי באנליטיקס שמעיד על ספירת Event:

Events

 

Event Action

ברכות – הגדרתם את הספירה של גולשים שהקליקו על כפתור "הוסף לעגלה" באתרכם!

כמו במדריך שהכנתי בנושא מעקב השיחות, גם בנושא זה תוכלו להיעזר בג'וליאן החביב שמסביר במקצועיות שלב אחר שלב כיצד יש להטמיע את המעקב הזה בסרטון הבא:

סיכום

זהו מדריך שלישי בנושא הטמעת קודי מעקב בסיוע התג מנג'ר. אני מאמין שאתם מבינים את חשיבותו, ושתשתמשו בו לצורך ביצוע מעקבים מעניינים באתרכם.

יש עוד מעקב מעניין שאתם מטמיעים בתג מנג'ר ולא יכולים בלעדיו?

אשמח לשמוע עליו בתגובות :-)

 

הפוסט המדריך להטמעת מעקב קליקים על כפתור "הוסף לעגלה" באתרי Ecommerce הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/add-to-cart-tracking-guide/feed 6
TVM – מיזם חדש יספק הצצה בוידאו לתעשיית הדיגיטל הישראלית (+ סרטון על אנגורה מדיה) http://www.askpavel.co.il/blog/tvm-talking-digital-marketing http://www.askpavel.co.il/blog/tvm-talking-digital-marketing#comments Tue, 18 Jul 2017 20:15:57 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=15237 זה לא סוד ששיווק דיגיטלי הוא אחד המקצועות התוססים, החדשניים והדינאמיים ביותר בעולם בשנים האחרונות ובארץ בפרט. דניאל כהנוב, מרצה ומשווק באינטרנט וותיק, יחד עם רועי קודשי שגם הוא מתעסק בשיווק דיגיטלי עם וותק רב, זיהו את ההזדמנות, החליטו להרים את הכפפה והקימו את TVM – מדברים שיווק דיגיטלי עם אנשי הדיגיטל של ישראל. קבוצת הפייסבוק שלהם ...

הפוסט TVM – מיזם חדש יספק הצצה בוידאו לתעשיית הדיגיטל הישראלית (+ סרטון על אנגורה מדיה) הופיע ראשון בבלוג

]]>
זה לא סוד ששיווק דיגיטלי הוא אחד המקצועות התוססים, החדשניים והדינאמיים ביותר בעולם בשנים האחרונות ובארץ בפרט.

דניאל כהנוב, מרצה ומשווק באינטרנט וותיק, יחד עם רועי קודשי שגם הוא מתעסק בשיווק דיגיטלי עם וותק רב, זיהו את ההזדמנות, החליטו להרים את הכפפה והקימו את TVM – מדברים שיווק דיגיטלי עם אנשי הדיגיטל של ישראל.

קבוצת הפייסבוק שלהם ובהמשך גם האתר, הולכים לכלול תוכן וידאו שיופק ברמה הגבוהה ביותר. הם יספקו הצצה למשרדי פרסום וסוכנויות דיגיטל ויחשפו טיפים ועצות מבכירים בתעשייה. עשרות אנשי דיגיטל מחברות שונות התראיינו כבר לאתר החדש, ביניהן: Themarker, מעריב וג'רוסלם פוסט, Callbox, WebSEM, YellowHead, אור פיאלקוב והפעילות שלי – קבוצת אנגורה מדיה.

אני באופן אישי מאד מאמין בוידאו ככלי אפקטיבי להעברת מידע, במיוחד כשהוא עשוי וערוך טוב. כדי להמחיש את איכות התוכן שהולך לעלות ב-TVM, הנה הצצה לסרטון סופר מושקע שהם הכינו במשרדים שלנו. ויש גם ראיונות עם מספר אנשי מפתח בארגון:

כששאלתי את דניאל מהיכן הגיע הרעיון, זו היתה תשובתו:

"אני זוכר את עצמי לפני יותר מ-10 שנים שומע פעם ראשונה את המושגים: "ניו מדיה", "שיווק באינטרנט" וכו'. הדברים הראשונים שחשבתי לעצמי היו – מה זו התעשייה הזו? איפה עובדים? כמה מרוויחים? מי הם האנשים? מהם התפקידים? מה הדרישות? כל זה היה בראשי עוד לפני שהייתי אקדמאי ובתקופה שרק חשבתי מה ללמוד.

בשנת 2006 האינטרנט לא היה מפותח כמו היום ופייסבוק נפתחה רק לקראת סוף שנה זו לציבור הרחב. זוכרים את הזמנים האלו? מרגיש לי שזה היה לפני 100 שנה לפחות. היום נראה כאילו התקדמנו בזמן במהירות האור. רוצים עוד קצת נוסטלגיה? ב-2007 יצא המכשיר נוקיה N95. רק בשביל להזכיר את האווירה :)

וגם בשנת 2017 הסטודנטים שלי ממשיכים לשאול את אותן השאלות שציינתי מקודם לפני שהם נכנסים לתחום.

ובצד השני, חברים מתעשיית הדיגיטל מדברים פעמים רבות בשיחות מסדרון או בטלפון –"ראית את משרד הפרסום של…"? "שמעת על המיזם הדיגיטלי החדש אצל…"? "מכיר את…"? ועוד ועוד ועוד הרבה שאלות דומות.

עשרות פעמים נשאלתי במהלך חיי "מה התחביב שלך?", לשמחתי מצאתי את TVM וחברתי לשותף מקצוען ותותח, שמקים איתי את המיזם. זה המקום להגיד לרועי שוב ושוב תודה שהוא חלק בלתי נפרד מהפעילות.

המטרה: לתת לכם ולכן הצצה מקרוב לאנשים שמרכיבים את התעשייה.

רועי ואני נשמח מאוד לקבל פניות לתיבה digital@tvm.co.il ונרצה לקבל פידבקים לגבי מה לשפר, ואיזה אנשים או שאלות יהיה נחמד להעלות בפעילות.

כל מי שיש לו מקרה בוחן מעניין, רוצה לספר על פעילות מיוחדת או להמליץ על מרואיין, דברו איתנו ונבוא לצלם אתכם בשמחה רבה."

הפוסט TVM – מיזם חדש יספק הצצה בוידאו לתעשיית הדיגיטל הישראלית (+ סרטון על אנגורה מדיה) הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/tvm-talking-digital-marketing/feed 4
ועידת MAD 2017: הסיכום המלא עם עיקרי ההרצאות, הדוגמאות והמסקנות http://www.askpavel.co.il/blog/mad-2017-summary http://www.askpavel.co.il/blog/mad-2017-summary#comments Mon, 17 Jul 2017 14:36:03 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=15204 יום רביעי ה-12 ביולי, 9 בבוקר, דיוויד אינטרקונטיננטל. ועידת MAD של 2017 יצאה לדרך וצוות AskPavel היה שם כדי לסקר את אחד הכנסים הגדולים ביותר לשיווק, פרסום, דיגיטל ומה שביניהם. אם הייתם, כנראה שתיהנו להזכר ואם פספסתם, הנה לכם סקירה של האירועים הבולטים, אבל לפני הכל, בואו נכנס קצת לאווירה עם פרומו תוצרת הישראליות: אז כן, ...

הפוסט ועידת MAD 2017: הסיכום המלא עם עיקרי ההרצאות, הדוגמאות והמסקנות הופיע ראשון בבלוג

]]>
יום רביעי ה-12 ביולי, 9 בבוקר, דיוויד אינטרקונטיננטל.

ועידת MAD של 2017 יצאה לדרך וצוות AskPavel היה שם כדי לסקר את אחד הכנסים הגדולים ביותר לשיווק, פרסום, דיגיטל ומה שביניהם. אם הייתם, כנראה שתיהנו להזכר ואם פספסתם, הנה לכם סקירה של האירועים הבולטים, אבל לפני הכל, בואו נכנס קצת לאווירה עם פרומו תוצרת הישראליות:

אז כן, היו גרפים והיו סלבס מעולם השיווק והיה עוד הרבה מעבר.

הכנס השנה עמד בסימן הטרנספורמציה הן של המותגים, הן של המודלים השיווקיים והן של צורות צריכת התוכן המתחדשות. מילים נוספות שחזרו על עצמן שוב ושוב היו אמת ופייק ואיומים ועתיד ומה אנחנו עושים עם כל הדברים האלה כדי לייצר איזושהי אחריות ברשת פרוצה ונטולת רסן.

בין הדוברים המרכזיים אפשר היה למצא את שר התקשורת, איוב קרא, שהבטיח לעשות הכל על מנת לייצר תחרות ולהכניס שחקנים חדשים לשוק הכבלים. אלונה בר און, בעלת השליטה בגלובס, דיברה על השינויים ועל האחריות שגופי התקשורת צריכים לנקוט יחד עם התחשבות בפלורליזם. דני גולדשטיין, מנכ"ל דואר ישראל הגיע כדי לספר על המהפך שמתבצע שם, נעם מנלה, שחוקר את השפעת המדיה החברתית והטכנולוגיה על חדשנות עסקית וארגונית, איתגר את המשווקים והיו גם אורחים בינלאומיים כמו:

 • אווה בארט, מנהלת תחום הניו-מדיה והמיתוג של חברת פיליפס
 • סמנתה ברדשואו, חוקרת מדיה חברתית מאוניברסיטת אוקספורד
 • מייקל פרוהליך, מנכ"ל Ogilvy EMEA ומנהל לקוחות בקבוצת הפרסום העולמית של WPP

והרשימה עוד ארוכה. אז מה היה לנו שם?

9:00-11:00: הכל מתחיל מחזון

ראשונה עלתה לבמה אלונה בר און ודברה על האופן בו אנו חווים מותגים. היום אנחנו מצפים מהם לדברים שפעם בכלל לא העלינו בדעתנו. הדרישות שלנו השתנו. אנחנו, כצרכנים, רוצים את הקל ביותר שאפשר ואנחנו רוצים אותו כאן ועכשיו. הטכנולוגיה שינתה את אופני החשיבה וההתנהגות שלנו וכיום מותגים נדרשים להתאים את עצמם ולשתף פעולה עם צרכנים, הם נדרשים לעבוד קשה כדי להשיג את אמונם, וכן, מצופה מהם גם להפגין שקיפות כלפיהם ולספר להם מתי "משחקים להם במחשבות" בעבור חופן דולרים. הגבול בין האמת למזויף מיטשטש בחסות כסף שיכול לקנות כל ידיעה ולהטות דעת קהל, ובר און שואלת האם בעקבות כל השינויים הללו יש צורך גם בשינוי הרגולציה.

דיון ועידת MAD 2017

מיד אחריה, בהופעה פומבית ראשונה מאז נבחר, דיבר שר התקשורת, איוב קרא. קשה היה לפספס את ההתרגשות שאחזה בו והוא גם לא טרח להסתיר אותה או לשמור אותה לעצמו. אם לתמצת את עיקרי דבריו, הרי שמבחינתו הדבר החשוב ביותר הוא התחרות. "מבטיח שאעשה הכל על מנת להיטיב עם האזרחים והדרך היחידה לעשות את זה היא באמצעות תחרות, תחרות ותחרות. חבילת השידורים של פרטנר היא דוגמא טובה לזה. אני מתכוון להכניס שחקנים חדשים לשוק לצד קשת, רשת וערוץ 10. כמו כן, נקל גם על השחקנים הקיימים ונסייע במאבקים שהם מנהלים על תוכן מול גופים בינלאומיים. נחשוב מחדש גם על דרישות הרגולציה ונשיק במהלך חודש נובמבר את הערוצים החדשים – 12, 13, 14. אין שום סיבה שאזרחי ישראל ישלמו מעל ל-100-150 שקלים בחודש על חבילת ערוצים בסיסית".

להצגת מדד המותגים של גלובס לשנת 2017 עלה אלי ציפורי. לפני שהכריז על המותג המנצח, דיבר על השליטה הכמעט אבסולוטית שיש לפייסבוק ולגוגל בשוק הפרסום והשיווק הדיגיטלי. "אם בהתחלה התלהבנו מהרשתות החברתיות האלה ואפילו הערצנו אותן, היום הגענו למצב שאנחנו חוששים מהן ומבקשים להגביל את כוחן".

אבל האם אפשר לעשות את זה?

האם באמת יש מישהו שיכול לרסן את הדואופול הכל כך חזק הזה?

ציפורי שואל וגם עונה על שאלתו – "רק טכנולוגיה חדשה תצליח לשנות. לא חוקים, לא הגבלים ולא קנסות. רק הדבר הזה שאנחנו אפילו עדיין לא מכירים, הוא זה שיהפוך למותג המנצח הבא", ואפרופו מותג מנצח, מיד לאחר מכן הוא התפנה לסקור את 40 המותגים המובילים ולהכריז על האחד שעקף את כולם. וכן, גם הפעם, וממש כמו בשנה שעברה, היתה זו גוגל שקטפה את המקום הראשון. ברק רגב, מנכ"ל החברה בישראל, עלה לבמה ודבר על הפילוסופיה שמנחה אותו ואת עובדיו: "אנחנו מאמינים קודם כל ב-Focus on the user. כל השאר יבוא אחר כך וכתוצאה ישירה מהעקרון הזה. מאז שגוגל הוקמה היא שמה לה למטרה לשפר את חוויית המשתמש ולהשקיע בחדשנות".

ברק רגב

ואחרי שזכה למחיאות כפיים נלהבות, התכנס פאנל אותו הנחתה ענת ביין, כתבת הפרסום בגלובס. לצידה ישבו רן גוראון, מנכ"ל פלאפוןגיורא בר דעה, משנה למנכ"ל קבוצת שטראוסאיציק אברכהן, מנכ"ל שופרסליוסי אלבז, מנכ"ל ובעלים של דומינוס פיצה בישראל; ומארק און, מנכ"ל GETT ישראל.

אם לסכם את הדברים שעלו, כולם פחות או יותר הסכימו שצרכנות בעולם הדיגיטלי חייבת לכלול מספר דברים:

 • נוחות
 • חוויית משתמש טובה ומרגשת יותר
 • זמינות, מהירות ונגישות

השוק הקמעונאי משתנה וההשערה היא שבשנים הקרובות אנשים פחות ופחות ייצאו מהבית, יחפשו חניה בסופר, ישימו 5 שקלים בעגלה, יעמיסו מוצרים וימתינו בתורים. הם ככל הנראה יחפשו דרכים פשוטות יותר והמותגים שידעו להתאים את החוויה ולספק את המענה לצורך – יהיו אלה שיזכו בכל הקופה.

11:30-12:30: לשנות תפיסה

את החלק השני של הכנס פתח גיל רוזן, סמנכ"ל שיווק וחדשנות בבזק. לתפיסתו, ישנן מספר מיומנויות שהן בגדר הכרח עבור אנשי שיווק.

ראשית, הם צריכים לדעת איך לספר סיפור. "בשורה התחתונה, אנחנו אנשי מערות. מה שאפיין אותנו מאז ומתמיד היה הצורך שלנו במידע, הצורך שלנו לספר ולהקשיב לסיפור טוב. שום דבר לא השתנה, זה היה ונשאר הבסיס של החברה האנושית".

ועכשיו תשאלו, ולגמרי בצדק, אוקיי, אז מה זה סיפור טוב?

וכאן גיל בוחר להדגים עם אחד הקטעים המוכרים והאהובים ביותר מהעונה הראשונה של Mad Men:

דון דרייפר עובד על קמפיין שיווקי למקרן שקופיות. אבל הוא לא מתמקד במפרט הטכני ולא משווק את הטכנולוגיה ולא מסביר כמה מהר השקפים עוברים מאחד לשני. תוך כדי שהוא משתמש במקרן כדי להציג את התמונות המשפחתיות שלו, הוא בונה סיפור ומשווק את החוויה – המוצר הזה הוא לא מקרן שקופיות. המוצר הזה הוא מכונת זמן, הוא לוקח אחורה, לוקח קדימה, הוא הקרסולה של החיים, הוא זה שיחזיר אתכם לכל אותם רגעי אושר קטנים עם האנשים שאתם אוהבים. וזה כבר נשמע אחרת לגמרי מ"מקרן שקופיות", תודו.

אז תודה לדון דרייפר על השיעור החשוב ועכשיו בחזרה למיומנויות של אנשי השיווק.

כמו רבים אחרים, גם גיל מסכים שחשוב שתהיה תשוקה למקצוע, פתיחות לאימוץ טכנולוגיות חדשות ורצון עז לייצר "מג'יק מומנט", שזה בעצם הרגע בו אתם, כמשווקים, גורמים ללקוח להתאהב במוצר או בשירות שלכם. פשוט זה לא ועובדים קשה כדי למצא את הרגע הזה, אבל מוכרחים לרצות שזה יקרה.

גיל רוזן

אחריו, עלתה לבמה אווה בארט, ראש מחלקת התקשורת והשיווק בחברת פיליפס. היא זכתה בשני פרסי Grand Prix בפסטיבל קאן ובפרסים נוספים כהוקרה על פעילותה בתחום הדיגיטל. תכף גם תבינו למה.

אז דיברנו על טרנספורמציה ואחד האתגרים הגדולים איתם נאלצה בארט להתמודד במסגרת תפקידה היה שינוי דעת הקהל והאופן בו אנשים תופסים את "פיליפס". במילים אחרות, היא נדרשה ליצור מיתוג מחדש למותג שאנשים רואים בו בעיקר יצרן טלוויזיות, מכונות גילוח ומסכי מחשב. מה שהם לא יודעים, זה שפיליפס מאד מעורבת בתחום הבריאות והיא משקיעה משאבים רבים בפיתוח מכשור רפואי ובשיפור איכות החיים.

 • אז איך מפיצים את הבשורה הזאת?
 • איך משנים דעת קהל?
 • איך יוצרים טרנספורמציה ומקימים את החזון לתחייה?

אווה מנסה בשלב זה לענות על השאלות שהציגה באמצעות מצגת שהכינה מראש אבל תקלה טכנית מונעת מזה לקרות. היא ממשיכה לדבר ולרתק את הקהל באמצעות סיפור על פעילות החברה ולבסוף, כשהמצגת מופיעה, היא מאשרת את מה שנאמר כבר קודם: "אתם רואים, זו היתה דוגמא חיה. אי אפשר רק לסמוך על הטכנולוגיה. בבסיס של כל דבר, צריך שיהיה גם סיפור טוב".

אווה בארט

מכאן, אווה המשיכה ופרטה על העיקרון שהנחה אותה בעבודתה – להסתכל על בעיה מסויימת מכל הזוויות ולא לדבר על המוצר, אלא לשווק את הסיפור, את האופן בו המוצר יכול לשפר את איכות החיים. למשל, מכונת גילוח היא הרבה מעבר למוצר טיפוח לגבר, היא מקנה לו מראה נקי ומסודר ומעלה את הבטחון העצמי שלו. מברשת שיניים היא הרבה מעבר למוצר היגיינה, היא זו שמעניקה לאנשים את החיוך היפה שהם רוצים וכן הלאה.

את הדברים האלה הדגימה אווה באמצעות שני קמפיינים מרגשים ומעוררי השראה עליהם עבדה:

Everyday Hero

כדי להעלות את המודעות לפעילותה של פיליפס בתחום הרפואה וכדי להעביר מסר על שליחותה למען שיפור החיים, היא יכלה להציג את המוצרים שלה ולהתפאר בטכנולוגיה החדישה, אבל במקום זה היא העדיפה:

Breathless Choir

גם כאן המצב דומה. פיליפס רצתה לשווק מוצר שיסייע לאנשים עם קשיי נשימה – "דמיינו שאתם מנסים לשיר ונלחמים על כל נשימה". זה הרעיון שסביבו נבנה הסיפור על מכונת החמצן הניידת:

טישו? 

אז מה אפשר לקחת מכאן הלאה?

 • במקום ליצור מסרים פרסומיים שמתמקדים בטכנולוגיה או במפרט טכני של מוצר, עדיף להתמקד בהשפעה שיש לו על החיים. זה חזק יותר, מרגש יותר ומשכנע יותר.
 • רגש יוצר חיבור וקשר עם אנשים.
 • פרסום לא בהכרח חייב להיות רציני ורשמי. בסופו של דבר, אנחנו פונים לבני אדם, ובני אדם אוהבים שמצחיקים אותם.
 • סיפור טוב הוא תמיד(!) הבסיס להכל.

את סבב ההרצאות הזה, חתמה זהר אוריין עם מתכון ל"רוטב סודי" שיש בקמפיין שיווקי מנצח. לתפיסתה, הוא צריך להיות:

 • פשוט
 • חדשני
 • עונה על צורך
 • ומונע מהדחף לעזור לאנשים.

"תזוזו קדימה", היא ביקשה מקהל אנשי הדיגיטל ומנהלי השיווק שישבו באולם, "Have no regrets".

13:30-14:45: לאן הולך השיח

אנחנו מתקרבים לסוף היום ונכנסים לסבב ההרצאות האחרון.

אורי רוזן, מנהל ועורך ראשי ב-Mako, דיבר על בניית מותגים בסושיאל וסיכם את נוסחת ההצלחה שלו לכדי שני מרכיבים: תוכן מעולה והפצה חכמה. אם זה מצחיק, נוגע, שימושי או שילוב של כל אלה – אתם כנראה בדרך הנכונה. ואם אתם לא יודעים לייצר תוכן כזה, אל תנסו בכוח ותנו את המושכות למישהו שכן יודע, אחרת אתם עלולים להראות בערך ככה:

אחריו דברה סמנתה ברדשואו, חוקרת מדיה חברתית מאוניברסיטת אוקספורד, על האופנים בהם מעצבת המדיה החברתית את התפיסות שלנו. היא הציגה סיטואציה מדאיגה בה הרשתות החברתיות הפכו לאיום על הדמוקרטיה וזאת למרות שעד לא מזמן חשבנו שהן מעודדות מגוון דעות וחופש ביטוי. רבים מאיתנו הרי משתמשים בהן כדי לצרוך חדשות, לקבל תוכן פוליטי ולגבש דעה. העניין הוא שיש אלגוריתם ששולט במידע שמוצג לנו והוא עלול לחזק דעה מסויימת ולהפיץ עוד ועוד מאותו דבר, במקום להציג שפע ומגוון.

חמורה מכך היא תופעת ה-Fake News שתפסה תאוצה בבחירות האחרונות בארצות הברית על אף שצוקרברג הכחיש וטען שהיה לה חלק קטן ממה שהוצג בפיד הפייסבוק ושלא היתה לה השפעה על התוצאות הסופיות. בפועל התברר שזה היה רחוק מלהיות המצב. סיפורי Fake News הפכו ויראלים הרבה יותר מידיעות עיתונאיות שבוססו על תחקיר והיחס בין המזוייף לאמיתי עמד על 1:1. חלק מההסברים לכך הוא שבפייסבוק קיימים בוטים (Bots) פוליטיים שמפיצים תכנים לכמות עצומה של אנשים ואותם אנשים המשיכו והפיצו את התכנים האלה. תעמולה מסוג כזה, אומרת ברדשואו, היא אחד האיומים הגדולים ביותר על הדמוקרטיה. 

מה עושים?

 • רגולציה וחקיקה – Fake News שלא יורד מהרשת תוך 24 שעות יגרור קנסות כספיים גבוהים.
 • ייחוס – כשמדובר בתוכן חדשותי מטעם, חשוב לציין מי עומד מאחורי התוכן.
 • חינוך ומודעות – עלינו להיות ביקורתיים יותר כלפי מה שאנחנו קוראים ומשתפים.
 • שקיפות האלגוריתם – להבין כיצד הוא עובד, איך הוא קובע מה להציג לנו ולמה.

ברדשואו

אחרון בהחלט עלה נעם מנלה, שירה: "היום המשווקים לא רואים את העולם סביבם, הם רק רוצים למכור. אין להם בעיה לשקר במצח נחושה והם אפילו לא מרגישים צורך להסתיר או להתנצל על זה". כדוגמא הוא נותן את ברוס ספרינגסטין שמעלה לבמה ילד שמחזיק שלט: "ברוס, הברזתי מבית ספר כדי להגיע להופעה שלך. בבקשה תעלה אותי לשיר איתך":

כמה דקות אחרי שווידאו כזה עולה לרשת, מישהו טורח להעמיד דברים על דיוקם ולספר שזה קטע שחוזר על עצמו בכל הופעה ושמדובר בטריק שיווקי מתוכנן ומבויים מראש. "הרשת חושפת הכל והאמון שלנו בעולם קורס, אנחנו כבר לא מאמינים לאף אחד. ככל שמשקיעים יותר בשיווק וככל שמספרים לנו יותר סיפורים, ככה אנחנו מאמינים פחות ופחות. לכן, לעולם הפרסום לא נותרה ברירה אלא להמציא את עצמו מחדש. נגמר עידן ההבטחות ומתחיל עידן ההוכחות. מותגים צריכים לתת לצרכנים שלהם דמי רצינות".

למה הוא מתכוון?

נעם מנלה

דמי רצינות הם המחיר שמותג מוכן לשלם כדי שיאמינו לו. כלומר, הוא מוכן "לספוג פגיעה" כדי להרוויח את הלקוח ולהוכיח שהוא שווה את הבחירה בו. דמי רצינות זה לא לומר "שיחתך חשובה לנו, אנו מעריכים את הזמן שלך ומתנצלים על ההמתנה הממושכת", דמי רצינות זה לדבר תכלס ובאמת. אם פישלתם ואתם מתנצלים, תנו ללקוח משהו בעל ערך שיפצה אותו על כך ויגרום לו להרגיש טוב יותר.

קחו דוגמא.

אדל נאלצה לבטל הופעה בפיניקס כי הרגישה רע. אנשים קנו כרטיסים מראש והזמינו טיסה במיוחד רק כדי לגלות שכל זה היה לחינם ושהכוכבת האהובה עליהם לא תופיע בפניהם. במקרה אחר, כנראה שאיש יחסי הציבור היה מפרסם איזה קופי-פייסט של הודעת התנצלות שרק היתה מעצבנת יותר. אבל לא הפעם. אדל היתה מוכנה לשלם דמי רצינות. היא, שתמיד נראית מרשימה ומאופרת ומסורקת, הופיעה מול המצלמות במידה מסויימת של רישול ועם דמעות בעיניים היא פנתה למעריצים וביקשה סליחה. נוח או פשוט זה בוודאי לא היה לה. אבל לזה כבר הרבה יותר קל לנו להאמין ואי אפשר שלא לסלוח ולחוש אמפתיה כלפיה.

וזה מה שנעם מבקש מהמשווקים.

רדו מהעץ.

אל תתנשאו על הצרכנים שלכם.

תהיו אמיתיים ותעבדו קשה בשביל זה.

מי שיתן אמון – יקבל אמון.

ועם המסרים החזקים האלה מגיע לסיומו כנס MAD של 2017. וכן, גם הפוסט הזה.

אבל רגע, מה אתכם?

הייתם?

מה חשבתם?

מי הכי הרשים אתכם?

עם אילו מסרים יצאתם משם?

בואו נדבר בתגובות :)

הפוסט ועידת MAD 2017: הסיכום המלא עם עיקרי ההרצאות, הדוגמאות והמסקנות הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/mad-2017-summary/feed 4
מדריך הטמעת המספר הווירטואלי של גוגל באתר למדידת אפקטיביות של פרסום ממומן http://www.askpavel.co.il/blog/google-forwarding-number-guide http://www.askpavel.co.il/blog/google-forwarding-number-guide#comments Thu, 13 Jul 2017 14:31:14 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=15116 עבור מפרסמים רבים בזירה הדיגיטלית, מדידת אפקטיביות הפרסום היא ערך עליון. לדוגמה, אם אתם מריצים קמפיין ממומן בגוגל AdWords, תרצו ודאי לדעת כמה גולשים שהגיעו אל דף הנחיתה שלכם, בסופו של דבר התקשרו אליכם. המרות מסוג שיחת טלפון עדיין שולטות בענפים רבים ממספר סיבות: גולשים מעדיפים לדבר עם בן אנוש. הלקוחות מעדיפים לקבל מענה ישיר ...

הפוסט מדריך הטמעת המספר הווירטואלי של גוגל באתר למדידת אפקטיביות של פרסום ממומן הופיע ראשון בבלוג

]]>
עבור מפרסמים רבים בזירה הדיגיטלית, מדידת אפקטיביות הפרסום היא ערך עליון. לדוגמה, אם אתם מריצים קמפיין ממומן בגוגל AdWords, תרצו ודאי לדעת כמה גולשים שהגיעו אל דף הנחיתה שלכם, בסופו של דבר התקשרו אליכם.

המרות מסוג שיחת טלפון עדיין שולטות בענפים רבים ממספר סיבות:

 1. גולשים מעדיפים לדבר עם בן אנוש.
 2. הלקוחות מעדיפים לקבל מענה ישיר ומיידי מפאת דחיפות הנושא, או בגלל שהם פשוט חסרי סבלנות.
 3. גם כאשר משאירים פרטים בטופס "צור קשר", נציגי החברות לא תמיד חוזרים ללקוח בזמן בו הוא יכול לדבר (הוא בעבודה, בלימודים, וכו').
 4. לפעמים נציגי החברות פשוט לא חוזרים אל הלקוח, נקודה.

הדרך הפשוטה ביותר לעקוב אחר אפקטיביות בסוג הפרסום הספציפי הזה היא להשתמש במספר וירטואלי. למספר וירטואלי אין שיוך למספר טלפון מסוים, והוא מאפשר לעקוב אחר מקור השיחות למפרסם. קיימים מפרסמים שמשתמשים בכמה מספרי טלפון למדיות הפרסום השונות: פרסום ממומן בגוגל, פרסום ממומן בפייסבוק, רדיו, טלוויזיה ועוד.

קוד מספר מתחלף של גוגל – מה היתרונות?

אחד החסרונות במספר וירטואלי של חברה חיצונית שמספקת את השירותים הללו, הוא שמדובר בהוצאה נוספת לעסק; ועסקים לרוב לא מעוניינים בהוצאות מעבר לנדרש. לאור זאת גוגל השיקה שירות חינם של "מספר מתחלף": כל שעליכם לעשות הוא להטמיע באתרכם קוד מסוים ובאמצעותו לקבל מספר וירטואלי ללא עלות שמודד לכם את הפרסום.

עד כמה זה באמת נחוץ? מאוד. דוגמה מצוינת שאציג לכם מגיעה מבית סוכנות הפרסום Vont שניהלה קמפיין ממומן עבור חברת הדברה בארצות הברית ופרסמה על כך פוסט. החברה מצאה ש-90 אחוזים מסך ההמרות התקבלו משיחות טלפון, ורק 10 האחוזים הנותרים הגיעו דרך מילוי טפסי צור קשר באתר. בנוסף, בסקר שערך אתר MarTech, דווח ש-70 אחוזים מהגולשים הקליקו על המספר באתר לאחר שהגיעו אליו מתוצאות החיפוש.

כפי שניתן לראות, הנתונים המתקבלים ממספר כזה הם בעלי ערך רב ויכולים לעזור למפרסם לייעל ולדייק את הפרסום; לכן, מדובר במעקב שכדאי מאוד לבצע.

במדריך הבא שהכנתי עבורכם תלמדו איך להטמיע בקלות וביעילות את קוד המעקב של המספר המתחלף של גוגל. אבל לפני שאתם ניגשים למלאכה, אני מציע לעבור על הפוסט הקודם שלי, בו פירטתי איך מטמיעים קוד מעקב אחר קליקים של גולשים על מספר הטלפון בנייד שמוצג בפרסום: זאת מאחר שהוא כולל הסברים מקיפים על התג מנג'ר של גוגל, והצורה בה המספר צריך להופיע בדף הנחיתה, שישמשו אתכם גם בתהליך הנוכחי.

כדי להטמיע את קוד המספר המתחלף תצטרכו:

 • חשבון גוגל AdWords
 • חשבון גוגל תג מנג'ר, כאשר הקוד מוטמע בדף הנחיתה

מתחילים :-)

תהליך ההטמעה

בחשבון הגוגל אדוורדס שלכם, לחצו על Tools ולאחר מכן על Conversions:

Conversions

צרו המרה חדשה מסוג Phone Calls,

ובחרו באופציה השניה, Calls to a phone number on your website:

phone number on website

תחת Name כתבו את השם Google Forwarding Number – כך תדעו שמדובר בהמרה שהגיעה מגולש שראה את המספר המתחלף.

הגדירו את ה-Value לשקל אחד.

הגדירו את Call length לפי המינימום הנדרש לכם כדי שהשיחה תיחשב לכם כהמרה, למשל 30 שניות. כלומר, גולשים שהתקשרו וניתקו את השיחה לאחר 10 שניות, לדוגמה, לא ייחשבו כהמרה, וכך תוכלו למדוד את הגולשים שבאמת הגיעו לשלב הבא.

תחת Count בחרו One conversion, ושמרו את ההמרה:

Calls from website

בשלב הבא יש להגדיר את מספר הטלפון.

תחת Phone number כתבו את המספר הטלפון שלכם, בדיוק איך שהוא מופיע באתר.

לדוגמה, אם מספר הטלפון מופיע באתר בפורמט הבא: 03-1324567, חובה להוסיף את המקף למספר.

לאחר שרשמתם את מספר הטלפון, לחצו על כפתור Create tag, והמערכת תייצר עבורכם תג שמכיל את המספר שהכנסתם.

שמרו את התג והעתיקו אותו למסמך NotePad כדי שיהיה לכם נוח להעתיק אותו לתג מנג'ר.

Install conversion tracking tag

כעת גשו לחשבון התג מנג'ר שלכם, וצרו תג חדש בשם Google Forwarding Number.

תחת Tag type בחרו Custom HTML tag:

Google Forwarding Number tag

תחת Triggering בחרו All Pages – Page View:

Triggering

שמרו את התג.

כעת, צרו תג נוסף בשם HTML Forwarding Number.

בדיוק כמו בתג הקודם, בחרו תג מסוג Custom HTML והדביקו את הקוד הבא:

 

<script type="text/javascript" id="adwords_google_forwarding_num">

 ; (function() {

   var originalNumber = '1800-123456'; // Replace with your phone number

   function callback(formattedNumber, mobileNumber) {

     var phoneElement = document.querySelector('tel:1800-123456'); // Find the phone number's HTML element

     if (phoneElement) {

       phoneElement.href = "tel:" + mobileNumber;

       phoneElement.innerHTML = "";

       phoneElement.appendChild(document.createTextNode(formattedNumber));

     }

   };

   _googWcmGet(callback, originalNumber);

 })();

</script>

HTML Forwarding Number

כעת עליכם לערוך שני שינויים קלים בקוד, ולרשום בו את מספר הטלפון שלכם:

 1. בשורה השלישית החליפו את מספר הטלפון בדיוק כפי שמופיע באתר (עם או בלי מקף). לנוחיותכם כתוב בסוף השורה Replace with your phone number כדי שתדעו שאתם בשורה הנכונה.
 2. בשורה החמישית מופיע הטלפון פעם נוספת, שם תצטרכו להחליף את המספר כפי שהוא מופיע בקוד ה-HTML באתרכם. אל דאגה, מיד תבינו איך בודקים זאת.

גשו לאתרכם, לחצו לחיצה ימנית על על העכבר ובחרו Inspect, או השתמשו בקיצור המקלדת Ctrl+Shift+i אם אתם גולשים בגוגל Chrome.

כעת נפתח חלון צידי חדש בו תוכלו לראות את קוד האתר.

בשלב זה עליכם לאתר את מספר הטלפון בקוד האתר, כדי שתדעו בדיוק כיצד לרשום אותו בשורה החמישית בקוד.

ראשית, ודאו שהכפתור עם החץ מודגש בצבע כחול, ושאתם נמצאים בעמודת Elements.

תוכלו להשתמש בקיצור המקלדת Ctrl+Shift+C.

Elements

כעת רחפו עם העכבר מעל מספר הטלפון אחריו תרצו לעקוב, והקליקו עליו.

בקוד האתר תוכלו לראות שהשורה בה מופיע מספר הטלפון בקוד הודגשה לנוחיותכם.

Code

עליכם להעתיק את מספר הטלפון בדיוק כפי שהוא מופיע בקוד.

במקרה הזה, מספר הטלפון מופיע בקוד ללא מקפים, כאשר לפניו כתוב tel, לדוגמה:

tel:1800123456

את הקטע הזה העתיקו לשורה החמישית בתג בקוד התג מנג'ר.

ככה נראה התג לאחר שערכתם בו את המספר:

Copy to Tag Manager code

השלב הבא הוא יצירת טריגר.

יש לבחור טריגר מסוג DOM Ready.

אם ברשימה לא מופיע טריגר מסוג זה, לחצו על הפלוס הכחול מצד ימין כדי להוסיף טריגר חדש.

תחת Page View בחרו DOM Ready, ותחת שם הטריגר כתבו DOM Ready כדי שתוכלו לזהות אותו בקלות.

DOM Ready trigger

 

ככה נראה התג כעת לאחר בחירת הטריגר:

Tag configuration

שמרו את התג החדש שיצרתם.

לחצו על כפתור ה-Submit ולאחר מכן Publish.

ברכות! סיימתם להטמיע את המעקב :-)

כדי לוודא שהמעקב אכן פועל, הקליקו על המודעה דרך מחשב שבו לא ביקרתם באתר בעבר. קחו בחשבון שזה יעלה לכם כסף, לכן עדיף להשתמש בביטויים זולים. אגב, אם אתם מכירים דרך נוספת לבדוק מבלי ללחוץ על המודעה, אשמח לשמוע על כך בתגובות!

למי שאוהב ללמוד מסרטונים, בסרטון הבא תוכלו לראות את החלק הראשון של ההטמעה, שבו מייצרים את ההמרה מסוג שיחה בממשק האדוורדס:

סיכום

אני מקווה שמצאתם את המדריך הזה מועיל! אם יש לכם שאלות כמובן שאשמח להשיב, כנ"ל לגבי תובנות, ביקורות וכל דבר אחר. כתבו לי בתגובות :-)

הפוסט מדריך הטמעת המספר הווירטואלי של גוגל באתר למדידת אפקטיביות של פרסום ממומן הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/google-forwarding-number-guide/feed 6