http://www.askpavel.co.il Thu, 27 Apr 2017 18:19:46 +0000 he-IL hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.3 9 טעויות בניהול משבר הרשת של יונייטד איירליינסhttp://www.askpavel.co.il/blog/united-airlines-debacle http://www.askpavel.co.il/blog/united-airlines-debacle#comments Thu, 27 Apr 2017 18:19:46 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=14766 המשבר של יונייטד איירליינס יילמד כאחד מאבני הדרך של הרשת החברתית. מדובר בקייס סטאדי שיהיה שם לצד האירוע המיתולוגי של דומינוס ואירוע הגיטרה השבורה של… יונייטד. כן, חברת התעופה האמריקנית שוב גילתה שהממזרים שינו את החוקים, כי באמצעות סמארטפון המכיל מצלמה, חיבור לאינטרנט וקהל זמין ורלוונטי (שנמצא ברשת החברתית), בעלי המניות שלה יכולים להפסיד המון ...

הפוסט 9 טעויות בניהול משבר הרשת של יונייטד איירליינס הופיע ראשון בבלוג

]]>
המשבר של יונייטד איירליינס יילמד כאחד מאבני הדרך של הרשת החברתית. מדובר בקייס סטאדי שיהיה שם לצד האירוע המיתולוגי של דומינוס ואירוע הגיטרה השבורה של… יונייטד. כן, חברת התעופה האמריקנית שוב גילתה שהממזרים שינו את החוקים, כי באמצעות סמארטפון המכיל מצלמה, חיבור לאינטרנט וקהל זמין ורלוונטי (שנמצא ברשת החברתית), בעלי המניות שלה יכולים להפסיד המון כסף.

האירוע שהחל בניסיון להוריד נוסעים מטיסה לאחר הזמנת יתר (אובר בוקינג) לא צלח והתגלגל לאלימות שתועדה בטלפונים החכמים של הנוסעים ופורסמה ברשתות החברתיות. זהות הנוסע, מקצועו, מוצאו, האבירות שבה התנהג והיותו דמות האנטי גיבור הקלאסי רק העצימו את הסיפור.

כל אלו גרמו לכך שהמעבר מהרשת אל ערוצי התקשורת היה בלתי נמנע. אבל הטיפול הכושל של יונייטד, זו שלא למדה את הלקח מהעבר, הוא זה שהחמיר את מצבה ברשת החברתית, בתקשורת ובכיס של בעלי המניות.

התוצאה: צניחה של 770 מיליון דולר בערך החברה.

איך מונעים משבר כזה?

רוב העוסקים בתחום יגידו לכם שכדי למנוע משבר בסדר גודל כזה צריך להיערך בהקדם. אבל בואו נהיה הוגנים, אי אפשר לעצור שיימינג ואי אפשר למנוע משברים מסוג זה. יחד עם זאת, אפשר וצריך להתמודד איתם, לצמצם את ההשפעה שלהם ולא לתת להם לפגוע במותג ובערך שלו באופן כל כך חריג.

אם מנתחים את המשבר הזה, רואים שלפי הכלים שהיו בידיי יונייטד, ואני מזכיר שזו חברה שכבר נכוותה קשות מהרשת, לא היה ניתן למנוע את האירוע: לנוסעים הוצע פיצוי ואף כפל פיצוי בסכום של 800 דולר אבל בשל פער הזמנים עד הטיסה הבאה, פיצוי זה לא היה יעיל. המסקנה המתבקשת היא שסכום הפיצוי במקרי אובר בוקינג נמוך מדי אבל זאת מסקנה שניתן להסיק בדיעבד, לא משהו שניתן היה לדעת בזמן אמת. ולראיה, עשרות מקרים דומים לא זכו לכזאת בולטות.

גם הכנה מקדימה של העובדים לנהוג ב"נחישות ורגישות" לא רלוונטית למקרה זה, כי האלימות הופעלה מצד גורם חיצוני, שהוא המשטרה. שני הדברים היחידים שכן היו יכולים לעזור כאן, הם דיווח אמת מיידי מהשטח הכולל הנפת דגלים אדומים בצינורות המקובלים, וייתכן שגם מתן משקל משמעותי יותר לאנשי המדיה החברתית. בניגוד להנהלת החברה שמסתמכת על דיווח משרשרת הניהול, אנשי המדיה החברתית מקבלים מידע און ליין מהרשת, סוג של מודיעין בזמן אמת ואם ביונייטד היו מקשיבים לרשת, הם היו מגלים שיש להם פערי מידע והפער הזה הוא הגורם המשמעותי למשבר.

הסוד האמיתי: התמודדות

כן, ראוי להודות שתקלות קורות: במדיניות אובר בוקינג יש מצב שתצטרכו להתמודד עם יותר מדי נוסעים בטיסה, מוכר בחנות יכול להתעצבן על לקוח, נהג יכול לעשות טעות בשיקול דעת ומנכ"ל יכול לפלוט התבטאות לא מוצלחת. טיפול בשיימינג ובמשברים ברשתות חברתיות הוא לא רק מניעה הוא גם התמודדות בזמן אמת, התמודדות שמייחסת חשיבות גדולה למהירות התגובה ולטיבה אבל גם יודעת שהסוד האמיתי של ניהול משבר טמון בשליטה וביכולת להבין מה קרה, מה הלקוח והגולשים מרגישים, להבין מה רוצים לעשות ואיך. ובניסוח אחר: בניהול השיח ולא בתקווה שהתגובה תסגור את הסיפור ותסתום למגיבים את הפה.

9 נקודות מעניינות שכדאי ללמוד ממשבר הרשת הכי יקר בהיסטוריה:

 1. לקבל החלטות בלי להבין את תמונת המצב זאת הטעות הכי גדולה שאפשר לעשות. יש מחיר ללהיטות של חברה בסדר גודל כזה להוציא תגובה מהירה מבלי לקבל תמונת מצב מיטבית. הפער שבין התגובה שגובשה בעקבות תמונת המצב הזו לבין התמונות וקטעי הווידיאו שהגיעו מהמטוס פגעו באמינות של התגובה ושל החברה.
 2. שום תגובה, שאינה כוללת צעדים מעשיים, לא יכולה להיות שקולה לתמונה של אדם מאופק ומכובד, שדם נוזל מפיו המצולם בווידיאו כשהוא אומר: "מנסים להרוג אותי".
 3. לו היה מדובר בגבר לבן בשנות ה-30-40 לחייו, ייתכן והתגובה הרגילה היתה עוזרת אבל השייכות של הנוסע לקבוצת אוכלוסייה מודרת החמירה את פוטנציאל הנזק. למרבה הצער, ביונייטד לא הבינו את העניין ולכן לא התייחסו לנושא בעת גיבוש התגובה.
 4. תגובה גרועה גרועה יותר משתיקה. למעשה, תגובה לא טובה היא הקטליזטור שהופך אירוע שיימינג למשבר רשת. לכן, כדאי לייחס חשיבות מרבית לתגובה ולא לעבוד על אוטומט.
 5. אם הוצאתם 3 תגובות בתוך פחות מ-24 שעות, אין לכם מה לצפות שהתגובה השלישית תיתפש כאמינה, במיוחד כשכולם יודעים שיש לכם זיעה על הגב ואתם תגידו כל מה שצריך כדי לנסות למנוע את המפולת בערך המנייה.
 6. התשובה הראשונה היתה צריכה להיות התנצלות, הודעה על הפסקת נוהל האוברבוקינג עד להשלמת בדיקת כלל נסיבות האירוע. התגובה השנייה היתה צריכה להיות התנצלות עמוקה, הכוללת יצירת קשר אישי עם הנוסע ופיצוי בולט, שקוף ובעל ערך מיתוגי.
 7. התגובה היא לא חזות הכל, היא הכלי להעביר את באופן תמציתי את העמדה או הסיפור של המותג. הרשת היא לא עיתונות, שבה נדירים המקרים שיש תגובה על תגובה, הגולשים לא מקבלים דבר כמובן מאליו, הם יאתגרו, הם יציקו, הם יצחקו והם יענישו אתכם על תגובה שלדעתם אינה הולמת. לכן זאת טעות לתת לציבור הגולשים להתעלל בתגובה שפורסמה מבלי לנהל שיח. ראוי לציין שגם זה לא כלל ברזל, כי בחלק מהמקרים זה יהיה נכון – לדוגמא, כשאתה דמות מהימין הפוליטי והמבקרים לא יהיו קהל היעד שלך, אבל לא זה המקרה.
 8. נניח שלא הקשבתם לסעיף 5, תמחקו את התגובה הקודמת מהדף, היא כבר לא אקטואלית, היא ויראלית ובולטת יותר מהתגובה ה"כנה" והעדכנית שלכם. נכון, אסור למחוק תגובות, אבל הכוונה היא לתגובות גולשים. מחיקת התגובה שלכם תמחק מן הסתם את התגובות של הגולשים אבל עדיף לכם לספוג גינויים על מחיקת התגובה שלכם ופחות על התקלה או על תגובה לא טובה. אגב, באיחור ניכר, יונייטד הסירה מהקיר את התגובות הלא רלוונטיות.
 9. מדובר במצב חירום מבחינת החברה. מצב שבו בעלי המניות ידרשו הסברים ולכן צריכה להיות תוכנית שתאפשר יציאה מהבוץ, מינוף של הנושא, שיח חדש שיסב את תשומת הלב. שום דבר מאלו לא נעשה מאז. נכון לכתיבת שורות אלו, הפוסט האחרון של יונייטד הוא מ-11.4.2017 והקיר שלהם לא משדר שיש שם בעל בית.

הפוסט 9 טעויות בניהול משבר הרשת של יונייטד איירליינס הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/united-airlines-debacle/feed 0
Buzzsumo: הכלי שיגלה איזה תוכן הכי מעניין את הקהל שלכם [סקירה]http://www.askpavel.co.il/blog/buzzsumo-review http://www.askpavel.co.il/blog/buzzsumo-review#comments Sun, 23 Apr 2017 10:15:45 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=14609 אני יודעת, אני יודעת שאתם מוצפים בכלים שאמרו לכם שאתם חייבים להכיר. וכן, אני יודעת שאתם הולכים לאיבוד ביניהם ושהם יותר מבלבלים אתכם מאשר עושים לכם סדר. אני יודעת כי אצלי קורה בדיוק אותו דבר. ותאמינו לי, לא הייתי טורחת להוסיף לרשימה שלכם עוד כלי אם לא הייתי משוכנעת ש-Buzzsumo באמת שווה את זה. או אם ...

הפוסט Buzzsumo: הכלי שיגלה איזה תוכן הכי מעניין את הקהל שלכם [סקירה] הופיע ראשון בבלוג

]]>
אני יודעת, אני יודעת שאתם מוצפים בכלים שאמרו לכם שאתם חייבים להכיר. וכן, אני יודעת שאתם הולכים לאיבוד ביניהם ושהם יותר מבלבלים אתכם מאשר עושים לכם סדר. אני יודעת כי אצלי קורה בדיוק אותו דבר. ותאמינו לי, לא הייתי טורחת להוסיף לרשימה שלכם עוד כלי אם לא הייתי משוכנעת ש-Buzzsumo באמת שווה את זה. או אם לא הייתי משוכנעת שהוא באמת יספק לכם מידע שימושי ומועיל שיקל משמעותית על העבודה שלכם ויחסוך מלא זמן.

למה אני אומרת את זה? כי בגדול, מדובר בכלי הכרחי, לא פחות, עבור כל מי שמתעסק ביצירה ושיווק של תוכן. וגם עבור כל מי שמחפש להשיג דירוג טוב יותר במנוע החיפוש, שזה בערך כולכם. לא אחדש יותר מדי אם אומר שאתרים טובים הם אתרים שמכילים תוכן איכותי, מקורי ומבוקש שעונה על צורך – וכאן בדיוק Buzzsumo נכנס לתמונה.

אתם הרי מכירים את זה מקרוב. עבר חודש מאז הפוסט האחרון שהעלתם, חייבים לרענן את האתר, מתחילים לחשוב על רעיונות, נדמה שכבר כתבתם על הכל, בום, נתקעתם. אז מה עכשיו? איך יודעים על מה לכתוב? איך יודעים מה מעניין או מה ישיג לכם אחוזי חשיפה ומעורבות גבוהים?

אפשר לנחש, אם אתם ממש מתעקשים לעבוד קשה ונהנים מעודף זמן, ואפשר גם לקבל החלטה מושכלת שמבוססת על עובדות בשטח ונתונים מוכחים.

לצורך העניין, בואו נגיד שאני מייצרת גלידות בוטיק ואחרי שכתבתי על הטעמים המיוחדים שלי ועל תנאי הגידול של הפרות האורגניות, אני רוצה נושא עדכני שידבר לקהל וילהיב אותו.

אז אני נכנסת לעמוד הראשי, מקלידה בחיפוש Ice Cream (וככל שתהיו ספציפיים יותר – כך תקבלו תוצאות איכותיות יותר) ומגלה את זה:

buzzsumo באזסומו

2.4 מיליון שיתופים! גלידה לארוחת בוקר משפרת את הערנות ואת הביצועים המנטליים! מדהים!

מעבר לעובדה שזה משמח אותי מאד ברמה הגרגרנית, זה גם משמח אותי מאד כי מצאתי נושא מסקרן ולא שגרתי לכתוב עליו.

חוץ מזה, סימנתי לי על הדרך עוד דברים שיכולים לעבוד לי כמו מתכון לקעריות גלידה, וכן, גם פיטבול סבלני שמחכה בתור (!) כדי לקבל את המנה שלו.

אוקי, לא אשאיר אתכם במתח, הנה זה:

בקיצור, חיפוש פשוט של ארבע שניות סגר לי פינה לשבוע הקרוב מבחינת חומרים שיעלו באתר או במדיה החברתית.

אגב, זה ממש לא נגמר כאן. יש עוד כל כך הרבה דברים שתוכלו לעשות ואלה דברים שישנו לחלוטין את שגרת העבודה שלכם. תחזיקו חזק, אנחנו הולכים לצלול לעומקו של אחד הכלים היותר נחוצים בארגזו של כל משווק, אסטרטג וכותב תוכן.

הכירו את Buzzsumo

את 2016 סגרנו עם פוסט סיכום מפלצתי שריכז את המאמרים הכי פופולריים שנכתבו בארץ בנושאי שיווק דיגיטלי:

most_shared_posts

אחת השאלות הנפוצות בימים שלאחר הפרסום היתה:

"איך עשיתם את זה? מה, עברתם אחד-אחד על כל הפיד ובדקתם כמה שיתופים כל מאמר קיבל?"

והתשובה היא כמובן – לא. 

חד משמעית לא.

השתמשנו ב-Buzzsumo. הרצנו חיפוש על ביטויים או בלוגים או כותבים ספציפיים שעניינו אותנו תחת כל תחום וככה הגענו לרשימה הסופית הזאת. כי זה, בין היתר, מה שהכלי הזה עושה. הוא מוצא את התוכן שהכי הרבה שיתפו בנושא מסויים. חוץ מזה, הוא גם יחשוף אתכם לאנשי מפתח ומשפיענים בנישה שלכם, יספק מידע על המתחרים, יתן השראה ואפילו ינטר עבורכם את הרשת.

מאפיינים ופונקציות מרכזיות

תובנות תוכן

לפני הכל ומעל הכל, Buzzsumo יעזור לכם לייצר תוכן טוב יותר ויספק תובנות חשובות לגבי טרנדים ונושאים שעשויים לעניין את הקהל שלכם, מבלי שתצטרכו להמר. באמצעותו תבנו בקלות ובמהירות אסטרטגיית תוכן יעילה ומוכחת שמבוססת על מספרים ומחקר. תוכלו לבצע בו חיפוש על בסיס נושא, מחבר או דומיין וגם למיין את התוצאות לפי פרמטרים של זמן (כלומר, מה שיתפו הכי הרבה ב-24 השעות האחרונות או מה שיתפו הכי הרבה ב-12 החודשים האחרונים). עוד פיצ'רים נחמדים:

 • פילוח על פי רשת חברתית
 • פילוח על פי סוג תוכן (מאמר, וידאו, אינפוגרפיקה)
 • פילוח על פי שפה/ מדינה
 • פילוח על פי דומיין שממנו מגיעים רוב המאמרים בתחום

והכל למעשה קורה במסך הזה:

BuzzSumo_1

בחרו ב-1-2 מילות מפתח שתרצו שיופיעו בכותרת המאמר שאחריו אתם מחפשים והכניסו אותן לשדה.

אתם יכולים גם להריץ חיפוש על דומיין.

בואו ננסה את זה:

buzzsumo

כשבדקתי את askpavel.com הופיעו לי התכנים הפופולריים ביותר ממויינים על פי כמות השיתופים הכוללת וכמות השיתופים הספציפית בכל אחת מן הרשתות החברתיות.

אם בא לכם למשל לגלות את התוכן הכי עדכני, הגדירו בסרגל שמופיע בצד שמאל חיפוש ל-24 השעות האחרונות (או לשבוע החולף):

BuzzSumo_3

 

והנה גם מופיעות מתחת אפשרויות הפילוח הנוספות:buzzsumo_4

ואם יש כותב ספציפי שאתם עוקבים אחריו ורוצים לקבל את הפוסטים הפופולריים ביותר שלו, השתמשו בפקודת: "______:Author". בלי רווח.

buzzsumo

רוצים יותר מזה?

בטור האמצעי מופיעים כפתורים שיגלו לכם גם מי שיתף ומי הוציא לינק.

זה שימושי בעיקר אם רוצים להגיע לאתרים או משפיעים נוספים בנישה לצורכי שיתופי פעולה, טרגוט קהל, מאמרי אורח וכל השאר.

(באנגלית עובד יופי, כשמדובר בעברית, הביצועים יהיו די צולעים ותקבלו רשימה חלקית מאד)

buzzsumo

אז זה נחמד והכל אבל האמת היא שעוד לא הגענו לחלק הכי מעניין.

כי עד עכשיו קיבלנו מושג לגבי תכנים פופולריים שפורסמו. אבל בואו נעלה מדרגה וננסה להבין גם מה הופך אותם לכאלה.

האם הכותרות מאופיינות באורך או במבנה מסויים?

האם הן עושות שימוש במילים ספציפיות שחוזרות על עצמן?

מה יש בכותרות המובילות שגרם לכל כך הרבה אנשים ללחוץ דוקא עליהן?

את אותו תהליך בצעו גם לגבי התוכן.

מהו מספר המילים הממוצע של התכנים המובילים?

איך בנוי המאמר?

באילו עזרים ויזואלים השתמשו בו? וכן הלאה.

אין ספק שתוכלו לשאוב רעיונות והשראה מהמקומות הראשונים, אבל אם תבצעו ניתוח ותשאלו את עצמכם את השאלות הנכונות – תוכלו גם לפצח את הנוסחא ולמצא את הדרך לייצר תכנים כאלה בעצמכם.

תועלות:

 • הולכים על בטוח: לא מבזבזים זמן על נושאים שרק אולי יצליחו.
 • עדכונים שוטפים: גם אם לא התאפשר לכם ליצור תוכן – תמיד תוכלו למצא מה לשתף עם העוקבים כדי לשמור על דף פעיל.
 • זיהוי משפיענים ואפשרויות לשיתופי פעולה.

מעקב מתחרים

כמו בכל שאר האספקטים השיווקיים, גם כשמדובר בתוכן חשוב לזכור שאנחנו לא פועלים בחלל ריק. יש לנו מתחרים ואנחנו צריכים לפקוח עין, לעקוב אחר ביצועי התוכן שלהם ולבדוק:

 • באיזה פורמט הם משתמשים (מאמר, וידאו, אינפוגרפיקה, מצגת).
 • מה מצליח להם ומה פחות.
 • מי משתף את הפוסטים שהם מעלים (כלומר, קהלים נוספים שאפשר לטרגט או משפיענים שאפשר לגייס).
 • ואיך התוכן שהם מייצרים בהשוואה לתוכן שלנו.

יכול להיות שבמקרה נגלה שהם מכסים תחומים רבים שלא התייחסנו אליהם ולא נתנו להם מענה ולכן המשתמש מעדיף אותם על פנינו.

ואולי בכלל מתברר שהקהל שלהם, שהוא גם הקהל הפוטנציאלי שלנו, עף על אינפוגרפיקות.

במקרה כזה, נרצה לשקול את האפשרות הזאת או דרך אחרת שתקרוץ ותקרב את הקהל חזרה אלינו, אחרת נשאר מאחור.

בכל אופן, כדי לענות על הסוגיות האלה ולראות איפה אנחנו עומדים ביחס למתחרים – הריצו חיפוש על הדומיין שלהם (כמו שכבר הדגמנו) או על עמוד הפייסבוק, כמו שאדגים ממש עכשיו:

גשו ללשונית Facebook Analyzer שמופיעה בצדו הימני של הסרגל העליון > משם תוכלו לבחור בין חיפוש על פי מילות מפתח לחיפוש לפי עמוד. על מילות מפתח אין מה להסביר יותר מדי, אבל אם תבחרו בעמוד, שימו לב שאתם מקלידים רק את כתובת הדף שמופיעה לאחר הקידומת: /facebook.com.

Facebook Analyzer BuzzSumo

גם פה יש לכם אפשרות לפלטר את התוצאות בסרגל השמאלי ולהגדיר בדיוק איזה סוג של תוכן הייתם רוצים לקבל.

ומכאן והלאה, כדי שתשארו מעודכנים ותדעו מה ומתי המתחרים שלכם מפרסמים – הפעילו את הניטור (Monitoring).

מיד נגיע לזה.

תועלות:

 • דוחות מפורטים על פעילות המתחרים ברשת החברתית (ובכלל) לביצוע השוואה ושיפור תוך כדי תנועה.
 • ניתוח התכנים שעובדים להם לצורך יישור קו.
 • טרגוט קהל.
 • גילוי מקורות הקישורים שלהם.

ניטור

היה לנו פה כבר מאמר שהסביר בדיוק למה חשוב לבצע ניטור, אז לא אחזור שוב על הסיבות וכל זה. מה שכן, אני יכולה להגיד בקצרה שמדובר בטכנולוגיה הכרחית שעשויה לחסוך הרבה בעיות ומשברים פוטנציאליים. היא תשאיר אתכם מעודכנים ותדווח בכל פעם שמישהו יאזכר את שם המותג שלכם או של המתחרים ולמעשה גם כל מילת מפתח אחרת שתגדירו. הנה כל מה שתוכלו לנטר ב- Buzzsumo:

buzzsumo_monitoring

אז נגיד שאני רוצה לבדוק מה מפרסמים Ben&Jerry's, המתחרים שלי.

אכנס ל-Competitor Mentions ושם אגדיר מילות מפתח מסויימות שארצה שיופיעו בתוכן על מנת שיהיה רלוונטי לי.

לא פחות חשוב מכך – יש להגדיר גם מילות מפתח שליליות, כדי שתוכלו לחסוך מעצמכם ערימות טקסט חסרות תועלת:

competitor_analyzerובמסך הבא תוכלו לבחור את תדירות ההתראות:

BuzzSumo Alerts

וזהו. מעכשיו כל פעילות של Ben&Jerry's תדווח לי מיד ואוכל להגיב לה בזמן. אבל אל תסתפקו בזה. נטרו גם אחר המותג שלכם, משפיענים, אנשי מפתח בתעשיה, מילות מפתח וכל מה שתרגישו שנחוץ לכם.

תועלות:

 • ברגע שיפורסם תוכן המכיל את מילות המפתח שלכם – אתם תהיו הראשונים לדעת.
 • עדכונים מיידים ומעקב אחר פעילות רלוונטית ברשת.
 • מניעת משברים פוטנציאליים.

משפיענים

יש הרבה יתרונות לשיווק משפיענים. הם נתפסים כאמינים בעיני הקהל שלהם, יעלו לכם הרבה פחות מפרזנטור חתיך, אנשים אשכרה מחכים לשמוע מה יש להם לומר וחוץ מזה הם גם ישיגו לכם החזר גבוה ביחס להשקעה. זו הסיבה שיותר ויותר משווקים בוחרים בצורת המכירה הזו ומעדיפים אותה על פני האחרות. יחד עם זאת, חשוב לבדוק היטב את הבנאדם שתשלחו למשימה הזאת. הרי לא תרצו שזה יהיה מישהו שגם המליץ על המתחרים שלכם. לא תרצו שזה יהיה מישהו שרשימת העוקבים שלו מזוייפת. לא תרצו שזה יהיה מישהו שעושה את זה יותר מדי עד כדי שחיקה באמינות שלו. ואין טעם שאמשיך, כי הבנתם את הרעיון.

Buzzsumo תשים לכם על מגש את אנשי המפתח הפעילים והפופולריים ביותר בנישה שלכם. קליק על Influencers, קליק על Search וקיבלתם את זה:

buzzsumo_influencers

צד שמאל, ברגיל, אפשרויות פילטור לפי סוג המשפיע המבוקש. צד ימין יציג לכם מידע כמו סמכות הדומיין וכמות העוקבים שלו.

אל תתפתו ללכת אחרי זה שיש לו את כמות העוקבים הגבוהה ביותר, זה לא בהכרח מעיד על איכות או על הנעה טובה יותר לפעולה. בדקו קודם האם הקהל של המשפיען חופף לקהל שאליו אתם מכוונים וזכרו שככל שיהיו יותר עוקבים – כך הם יהיו גם מגוונים יותר. עדיף בדרך כלל לבחור במשפיענים מהדרג הבינוני, כאלה שהקוראים שלהם ממוקדים יותר ואז הסבירות שיגלו מעורבות עולה.

תועלות:

 • מציאת האנשים החזקים ביותר בכל תחום.
 • שיתופי פעולה – דרך עוצמתית להגברת חשיפה.
 • קבלת השראה בהתבסס על התכנים המועלים.

שורה תחתונה

יתרונות

 • קל ופשוט לשימוש: רק להכניס מילת מפתח וכל התוכן הכי פופולרי מול העיניים.
 • מעקב: אחרי המותג שלכם, אחרי המתחרים ואחרי משפיעים.
 • חסכון בזמן: מצאו מיד מה טרנדי, מה מעניין ומה מוכיח את עצמו בקרב קהל היעד.

חסרונות

 • שפה: עובד מושלם באנגלית, בעברית לוקה בחסר בניתוח הלינקים הנכנסים.
 • מחיר: Buzzsumo לא זולה, תראו בעצמכם:

Buzzsumo prices

התוכנית הבסיסית ביותר עולה 79$ לחודש וזה לא מעט עבור עסקים קטנים. אבל אם אתם כותבים לעיתים קרובות, זה כנראה שווה את זה.

תנסו, מה אכפת לכם, לא עולה כסף.

עומדים לרשותכם 14 ימי נסיון לגמרי חינמיים ותוכלו להתחיל אותם ללא כל התחייבות ובלי להשאיר כרטיס אשראי וכל מה שקורה בהרבה מקומות אחרים. כתובת דואר אלקטרוני ואתם בפנים!

ואם תחליטו לא להמשיך את ההתקשרות – תוכלו להשתמש בגרסא החינמית והיחסית מוגבלת שתאפשר הצצה ל10 התוצאות הראשונות בלבד:

buzzsumo free

אז זה BuzzSumo ובכל מה שנוגע למחקר וניתוח תוכן – הוא אחד הכלים היעילים (והמעולים!) שאני מכירה.

הוא חוסך לי טונות של זמן ברמה היומיומית וכמעט לא מפספס אף פעם כשזה נוגע ליצירת תוכן מעניין, עדכני ומושך.

ספרו לי איך היתה החוויה שלכם איתו, אם גיליתם בו יתרונות נוספים ואם אתם מכירים כלים דומים שכולנו נוכל להנות מהם.

אני ארד בינתיים להביא לי גלידה.

הפוסט Buzzsumo: הכלי שיגלה איזה תוכן הכי מעניין את הקהל שלכם [סקירה] הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/buzzsumo-review/feed 0
איך תשתמשו בסרטוני הסברה (Explainer Videos) לשיווק העסק שלכם?http://www.askpavel.co.il/blog/explainer-videos-for-marketing http://www.askpavel.co.il/blog/explainer-videos-for-marketing#comments Thu, 13 Apr 2017 10:51:35 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=14721 כיום כולנו רעבים למידע ותשובות כאן ועכשיו – מידע שיקלע לשורת החיפוש וייתן מענה יעיל לשאלות שלנו. אנחנו מעדיפים להשקיע את זמננו בקריאת אינפוגרפיקה וצפייה בסרטונים על פני קריאת טקסט ארוך ומייגע. לכן, לסרטוני הסברה יש תפקיד משמעותי בהעברת מידע ללקוחות על מוצרים ו/או שירותים של העסק, ותפקידם רק הולך ומתפתח. אז אלו סוגי סרטונים קיימים, ...

הפוסט איך תשתמשו בסרטוני הסברה (Explainer Videos) לשיווק העסק שלכם? הופיע ראשון בבלוג

]]>
כיום כולנו רעבים למידע ותשובות כאן ועכשיו – מידע שיקלע לשורת החיפוש וייתן מענה יעיל לשאלות שלנו. אנחנו מעדיפים להשקיע את זמננו בקריאת אינפוגרפיקה וצפייה בסרטונים על פני קריאת טקסט ארוך ומייגע. לכן, לסרטוני הסברה יש תפקיד משמעותי בהעברת מידע ללקוחות על מוצרים ו/או שירותים של העסק, ותפקידם רק הולך ומתפתח. אז אלו סוגי סרטונים קיימים, מה יכול להתאים לעסק שלכם והאם כדאי לכם להשקיע בהפקת סרטון כזה?

מהם סרטוני הסברה?

סרטוני הסברה הם סרטוני אנימציה (בדרך כלל) שמטרתם להסביר על מוצר בצורה אלגנטית, קלילה וקצרצרה כך שכל צופה יוכל להבין ללא קושי את עיקרי המסרים בנושא המוצג. לעיתים מדובר בסרטונים שתכליתם לשווק מוצר או שירות, ולעיתים אלה סרטונים המשמשים להדרכה. אורך הסרטון הוא בדרך כלל חצי דקה עד שתי דקות – משך זמן אופטימלי להעברת מסר ברור או הדרכה קצרה.

סרטוני הסברה הם חזותיים, צבעוניים ולרוב שופעים בהומור שמדרבן את הצופה להמשיך ולצפות בסרטון; כך נוצר אצלו במהירות "קליק" בריא שמניע אותו לפעולה בהמשך. למעשה בימינו אנחנו חשופים כל הזמן לסרטונים האלה – ברשתות החברתיות, בפרסומות באתרים שונים, פרסומות בפריים טיים בטלוויזיה, בדפי נחיתה וכו'. 

סוגי סרטוני הסברה

סרטוני הסברה נעשים במגוון טכניקות:

1. סרטוני הסברה באנימציית סטופ מושן

סטופ מושן היא טכניקת אנימציה עתיקת יומין, שממשיכה לפרוח בבתי הקולנוע וברשת, החל מסרטונים קצרצרים ועד לסרטים באורך מלא. סרטון סטופ מושן מורכב מהרבה פריימים בודדים – בדרך כלל כמה מאות לדקת אנימציה. בין פריים לפריים מזיזים מעט את האובייקט המצולם, וכך נוצרת אשליה של תנועה. את הפריימים שוזרים יחד ליצירת סרטון בתוכנה מתאימה. באנימציית סטופ מושן ניכר הפן האמנותי, הצ'ארם שמעט חסר בטכניקות אנימציה ממוחשבות.

מתוך מאגר רחב של טכניקות אנימציה לסרטוני הסברה, אנימציית סטופ מושן בולטת ביכולתה להעביר מסרים אינטליגנטים, ממוקדים והומוריסטיים. סרטוני הסברה העשויים בטכניקת בסטופ מושן בדרך כלל עושים שימוש בדמויות הומוריסטיות עשויות גזרי נייר, פלסטלינה או שילוב של חומרים שונים.

סרטון סטופ מושן של חברת Yoobi, העוסקת בתרומות לתלמידי בית ספר:

2. סרטוני הסברה באנימציית לוח לבן (Whiteboard animation)

בטכניקה זו הסיפור מוצג באמצעות דמויות שמאוירות על לוח (או רקע) לבן. הייחודיות בטכניקה הזאת היא שהאובייקטים "מאוירים" בזמן אמת לאורך הסרטון. הסרטונים מכילים תמיד שני גוונים בסיסים: רקע לבן ואיור שחור, ולעיתים עוד גוון או שניים כדי להגיש אלמנטים מסוימים באנימציה. בסרטונים הללו המסר המועבר הוא בדרך כלל מעמיק יותר.

סרטון הסברה של סוכנות נדל"ן שמציעה שירות מוזל ביחס למתחרים:

3. סרטוני הסברה באנימציית דו-מימד (דמויות)

אנימציית דו-מימד היא הטכניקה הנפוצה ביותר לסרטוני הסברה, כאשר היתרון המרכזי הוא הגמישות ביצירת דמויות, צבעים ואפקטים "משוגעים" שניתן ליצור בתוכנות עריכה. בטכניקה זו ניתן להפיק סרטון שממוקד לקהל יעד ספציפי על ידי יצירת דמויות שהקהל יכול להזדהות עמן. בדרך כלל אופיים של סרטונים אלה הוא קליל והדמויות בהם הומוריסטיות ואנושיות.

סרטון הסברה של חברת אנימציה שמסבירה על המוצרים השונים של החברה (שהם סרטוני הסברה):

סרטון על בטיחות בבית של חברת החשמל:

4. סרטוני הסברה באנימציית דו-מימד (Motion graphics)

סוג נוסף של סרטוני דו מימד הוא כזה בו האובייקטים דומים לאלו הקיימים באינפוגרפיקה. סרטונים אלה הם בעלי אופי "כבד" יותר מהאופציה הקודמת, ולרוב מיועדים להעביר מסר בעל אופי רשמי ומקצועי. הסרטונים מתאימים להצגת נתונים סטטיסטיים או כלכליים, הסברים על מדיניות או הסבר לעובדים על שינויים גדולים שצפויים בחברה.

סרטון הסברה של חברת Ahrefs:

5. סרטון הסברה באנימציית תלת מימד

סרטוני תלת מימד הם האופציה היקרה ביותר מבין כל סוגי הסרטונים, עקב שעות העבודה הרבות שמושקעות בהפקתם. הם מתאימים בעיקר לחברות גדולות שרוצות לשווק את מוצריהן. תעשיות ביטחוניות מרבות להשתמש באופציה הזאת, שמתאימה להסברת עקרונות פעולה של מערכות מורכבות.

סרטון שיווקי של חברת רפאל שמסביר את היכולות העיקריות ועקרון הפעולה של מערכת כיפת ברזל:

6. סרטוני הסברה בווידאו "רגיל"

כאן לא מדובר באנימציה, אלא בסרטון שמצולם עם מצלמת וידאו ושחקנים אמיתיים. השחקנים יכולים להיות עובדי החברה שמספרים עליה (מאד נפוץ), או שחקן\טאלנט. בדרך כלל, אופציה זו יקרה יותר מסרטוני אנימציה: סרטון מותאם אישית וברמה גבוהה עשוי לעלות 15 אלף ש"ח וצפונה.

סרטון לסכיני גילוח:

מדוע כדאי לשווק באמצעות סרטוני הסברה?

שם המשחק הוא עלות נמוכה לצד אפקטיביות גבוהה. עלות הפקת סרטון הסברה היא נמוכה מאופציות אחרות העומדות בפני בעלי עסקים, ונאמדת באלפי שקלים לסרטון (מומלץ לא להתפתות להצעות מצחיקות של "מאות שקלים" – יש מחיר למחיר). באותה הנשימה, מדובר על אמצעי אפקטיבי להעברת מסר קצר וקולע ללקוח פוטנציאלי. סרטונים באופן טבעי מחלחלים למודעות של הצופה, מושכים את העין ומעוררים סקרנות.

לכן, שלא במפתיע, עסקים רבים בוחרים להשתמש באופציה הזאת כדי לשווק מוצרים או שירותים, וזוהי אופציה טובה במיוחד לעשות קידום לעסקים קטנים, שלרוב גם תקציב השיווק שלהם קטן. את הסרטון ניתן להפיץ ברשתות החברתיות, לשלוח לרשימת דיוור, לעשות לו קידום ממומן, להוסיף אותו בדף נחיתה (תכף ארחיב על כך) ועוד.

יתרה מזאת, גוגל נוהגת לדרג סרטוני יוטיוב במקום גבוה בתוצאות החיפוש אם הוזנו מילות המפתח מתאימות. כך ניתן למנף סרטון הסברה מוצלח לקידום העסק בתוצאות במנוע החיפוש. בעניין הזה, חשוב להקפיד על עקרונות SEO בסיסיים לסרטוני יוטיוב: כותרת מתאימה, תיאור מוצלח, מילות מפתח וכו'.

אין גבול לרעיונות היצירתיים להצגת מוצר ללקוחות פוטנציאליים בסרטון – השמיים הם הגבול. אפשר ליצור כמעט כל דבר במגוון חומרים, צורות, טכניקות ואפקטים. 

הסרטון שהביא לדרופבוקס מיליוני הזמנות

אחת הדוגמאות הידועות של שימוש מוצלח בסרטון הסברה היא הסרטון שהפיקה חברת דרופבוקס בשנת 2009:

הסרטון, שהופק בטכניקת סטופ מושן, מסביר בצורה אלגנטית כיצד השירות של החברה עובד. הסיפור העסקי של דרופבוקס מעניין למדי: תחילה ניסתה החברה לפרסם את השירות שלה בגוגל אדוורדס, אבל מהר מאד גילתה שהמסלול לא משתלם מכיוון שעל כל מנוי שנרשם לשירות שלהם תמורת 99 דולר, היא שילמה לגוגל כ-300 דולר. לאור זאת, החליטו בחברה בצעד אסטרטגי לשווק באמצעות סרטון הדרכה באנימציית סטופ מושן. הסרטון הפך מהר לוויראלי וגרף 2.8 מיליון הזמנות לדרופבוקס בפרק זמן של 30 יום – מספר מרשים ביותר לכל הדעות. והשאר – היסטוריה. 

סרטון הסברה בדף נחיתה עשוי להגדיל את כמות ההמרות

דרך מעניינת להשתמש בסרטוני הסברה היא לשלב אותם בדפי נחיתה. דפי נחיתה בנויים לרוב על בסיס עמוד אחד שמטרתו לשכנע את המבקר\לקוח פוטנציאלי לבצע פעולה רצויה כגון השארת פרטי יצירת קשר, רכישת מוצר או פניה למוקד טלפוני. מרגע שמבקר נוחת בדף הנחיתה, זמן השהות בו הוא ה-"Money time" – הזמן הקריטי בו יש לשכנע אותו לבצע פעולה, שנאמד בשניות בודדות. החלטה אם לבצע פעולה או לא תלויה בטיב הדף ובהתאמתו לצורך הרגעי של המבקר. דף הנחיתה צריך להיות בנוי בצורה ממוקדת, נגישה ומשכנעת, והכי חשוב – הדף צריך לתפוס את תשומת ליבו של המבקר ולשמר אותה עד שהבין היטב את מהות המוצר המוצע. דרך טובה לעשות זאת היא באמצעות סרטון.

במחקר שערכה חברת EyeViewDigital , נמצא שהוספת סרטון בדף הנחיתה הגדילה את כמות ההמרות ב-86 אחוזים. לא קשה לדמיין מדוע: סרטונים מושכים את העין, מגרים את החושים ולמעשה מאריכים את משך השהות באתר. סרטון הסברה מאפשר למבקר להבין בזריזות ובהנאה מהו המוצר או השירות המוצע (ניצול מיטבי של ה-"Money time"). בצורה כזאת, לקוח פוטנציאלי מפנים בצורה מיטבית את המוצר או שירות המוצע, ויודע להבחין בצורה טובה האם המוצר המוצע מתאים לו. אם הסרטון הוא אנימציה מוצלחת שמשלבת מסר אלגנטי והומוריסטי, לב המבקר ייכבש.

דוגמא טובה היא סרטון ההסברה שמופיע בדף הנחיתה של אתר Crazy Egg. אם תיכנסו לאתר תראו שאתם מתבקשים להכניס את ה-URL של האתר שלכם, או לחלופין, ללחוץ על הכפתור "Tell me more". בלחיצה עליו, דף הנחיתה נגלל מטה, ומופיע סרטון ההסברה. חשוב לציין כי הסרטון לא מנוגן אוטומטית אלא נדרשת פעולת לחיצה של המשתמש לצורך הפעלת הוידאו – זאת נקודה חשובה מאד שכן הפעלת וידאו אוטומטית היא יותר מטרידה מאשר מועילה.

Crazy Egg landing page video

איך תפיקו סרטון הסברה לעסק בכוחות עצמכם?

ברשת ישנן לא מעט אפשרויות להפקת סרטוני הסברה בשיטת "עשה זאת בעצמך" בעזרת פלטפורמות פשוטות ותבניות מוכנות מראש. לרוב, האתרים מציעים חבילה חינמית בסיסית שהנה מוגבלת באופציות עריכה ובעלת הגבלות של זכויות יוצרים. יחד עם זאת, ניתן במחיר זול באופן יחסי (עשרות עד מאות דולרים) לשדרג את החשבון ובכך להסיר את ההגבלות הללו. האופציות הללו יכולות להתאים לבעל עסק עם תקציב מוגבל ושהתברך בחוש אמנותי מפותח.

הנה כמה פלטפורמות מומלצות:

 • PowToon – אולי האתר הנפוץ ביותר להפקת סרטונים באונליין. האתר מציע מספר סגנונות איור (לוח לבן/אינפוגרפיקה/דמויות מצוירות) לצד מסלולי עלילה שונים בהתאם לתחום ההתמחות של העסק. הממשק מאד ידידותי למשתמש ומכיל פעילות שהן אינטואיטיביות לאדם הממוצע כגון Drag&Drop, כתיבת בתיבת טקסט וכדומה. יש באתר מדריכים שמסבירים באופן תיאורטי כיצד רצוי לעצב סרטון הסברה, וכן מעניקים הסברים טכניים על השימוש בממשק האתר. עם זאת, קחו בחשבון שבחלק מהתבניות יש בעייתיות עם כתיבה בעברית וצריך למצוא פתרונות עוקפים.ניתן ליצור בחינם סרטון עם תבניות בסיסיות, מספר מנגינות וסימן מים, אך לא ניתן להשתמש בו לצרכים מסחריים עקב זכויות יוצרים. בנוסף לא ניתן לשמור אותו במחשב בקובץ MP4 אלא יש להעלות אותו ישר ליוטיוב. פרקטית, האופציה החינמית טובה כדי "לחוש" את הפלטפורמה טרם רכישת מנוי. במידה שרוצים לשווק באמצעות הסרטון (וגם לשמור אותו במחשב לפני כן), יש לרכוש מנוי חודשי בעלות של $59 לחודש למשך שנה, או $197 לחודש אחד בלבד.
 • RawShorts – פלטפורמה להפקת סרטוני לוח לבן באונליין. בניגוד לפלטפורמה הקודמת, יש אופציה לרכוש מנוי עבור מספר מוגדר של סרטונים ולא עבור תקופת שימוש. לטעמי הגישה הזאת מיטיבה עם בעלי עסקים, מכיוון שלרוב כמות הסרטונים שדרושה היא לא גדולה דיה כדי להצדיק מנויים תקופתיים. הפלטפורמה היא מאד ידידותית למשתמש ומסתמכת בעיקר על ממשק Drag&Drop של תבניות אותן ניתן לערוך. מבחר התבניות הוא מרשים מאד וניתן לשלב בהן גרפים מונפשים, אינפוגרפיקה, תמונות, סרטונים וכמובן טקסט. באתר יש "שוק סרטונים" בו בעלי מקצוע מציעים את שירותיהם לבעלי עסקים להפקת סרטוני הסברה, ולהפך. מזכיר קצת את Fiverr ולא רלוונטי לעברית.
 • MySimpleShow – גם פלטפורמה זו מיועדת להפקת סרטוני לוח לבן, כאשר לאנימציה מתווספות תנועות ידיים אמיתיות שמניעות אובייקטים בסרטון. הממשק פשוט למדי ומספק למשתמש ליווי צעד אחר צעד להפקת הסרטון. יחד עם זאת, מבחר התבניות והאובייקטים קטן בהרבה בהשוואה לשתי האפשרויות הקודמות. ניתן להוסיף לסרטון קריינות אוטומטית של הטקסט שהוזן, מה שיכול לחסוך לא מעט כאבי ראש. זה גם נשמע יחסית אנושי ולא רובוטי, רק חבל שהאופציה קיימת רק לשפה האנגלית. הפלטפורמה חינמית לחלוטין.

שימוש בסרטוני הסברה לשיווק צפוי רק לגדול

המגמה ההולכת וגוברת בשימוש בווידאו באתרי אינטרנט, פעמים רבות על חשבון תכני טקסט, היא בהחלט סימן לכך שלעסקים כדאי להשקיע בהפקת סרטונים כאלה.

תמונה אחת שווה אלף מילים:

explainer videos graph

סיכום

סרטוני הסברה באנימציה הם אמצעי כלכלי, יעיל ומוכח להגדלת כמות ההמרות וחיזוק המותג של בית העסק. ניתן ליצור סרטונים במגוון טכניקות בהתאם לצרכי העסק, ולהשתמש בהם לצרכי שיווק במגוון פלטפורמות ברשת.

האם יצא לכם להשתמש בסרטוני הסברה לשיווק? מה הניסיון שלכם אתם – האם הם הגדילו לכם את ההמרות? אלו סוגי סרטונים הכי אפקטיביים לדעתכם? אשמח לשמוע מכם בתגובות!

הפוסט איך תשתמשו בסרטוני הסברה (Explainer Videos) לשיווק העסק שלכם? הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/explainer-videos-for-marketing/feed 4
גוגל נלחמת בפייק ניוז עם תגית חדשה בשם "Fact Check" בתוצאות החיפושhttp://www.askpavel.co.il/blog/google-fact-check-feature http://www.askpavel.co.il/blog/google-fact-check-feature#comments Sun, 09 Apr 2017 11:31:28 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=14675 לידיעה המקורית ב-Search Engine Land הסוף לפייק ניוז? אולי מוקדם מדי להכריז על כך, אבל נראה שגוגל עושה את כל המאמצים להגיע למצב הזה כמה שיותר מהר. לפני יומיים, ב-7 באפריל, החברה שחררה תגית חדשה לתוצאות החיפוש בשם "Fact Check", אשר תופיע מתחת לתוצאות מאתרי סמכות שאמורות לאשש האם שאילתה מסוימת נכונה עובדתית או לא. ...

הפוסט גוגל נלחמת בפייק ניוז עם תגית חדשה בשם "Fact Check" בתוצאות החיפוש הופיע ראשון בבלוג

]]>
לידיעה המקורית ב-Search Engine Land

הסוף לפייק ניוז? אולי מוקדם מדי להכריז על כך, אבל נראה שגוגל עושה את כל המאמצים להגיע למצב הזה כמה שיותר מהר. לפני יומיים, ב-7 באפריל, החברה שחררה תגית חדשה לתוצאות החיפוש בשם "Fact Check", אשר תופיע מתחת לתוצאות מאתרי סמכות שאמורות לאשש האם שאילתה מסוימת נכונה עובדתית או לא. בתמונה הבאה ניתן לראות שעבור השאילתה "האם הילארי קלינטון מכרה אורניום לרוסיה" עולה תוצאה בצורת ריץ' סניפט מאתר Snopes (אתר ידוע ומוערך לבדיקת טענות שקריות ואגדות אורבניות) הכוללת את התגית החדשה, שלאחריה ניתנת התשובה: הטענה שקרית.

Google fact check Hillary Clinton

הסניפט מציג את הטענה (Claim), את טוען הטענה (Claimed by) ואת תוצאת בדיקת העובדות של האתר (Fact check by …: true/false).

במקרה הבא, התוצאה שמציגה את התגית היא מאתר PolitiFact, אתר בדיקת עובדות שמתפעלים עיתונאים ובודק טענות המתייחסות לפוליטיקה האמריקאית שעולות מפוליטיקאים, לוביסטים וקבוצות אינטרס (בוב קורקר, שהעלה את הטענה עליה התבצע החיפוש, הוא סנטור אמריקאי):

Google fact check PolitiFact

כפי שניתן לראות בתמונה שלעיל, בתחתית הסניפט מופיע גם קישור למתן משוב (Feedback) על התוצאה כדי שגולשים יוכלו לדווח אם הם מוצאים בה משהו בעייתי.

תגית בדיקת העובדות החלה לפעול כבר באוקטובר האחרון, עבור כתבות שעלו בתוצאות Google News בארצות הברית ובבריטניה, אך כעת היא משוחררת לכל העולם ובכל השפות, ומתפשטת מעבר ל-Google News אל כלל החיפוש בגוגל.

התפשטות אתרי פייק ניוז הפכה את בדיקת העובדות להכרחית

בפוסט שגוגל פרסמו לפני יומיים, הם אומרים שהפיצ'ר החדש הגיע בתגובה לכך שאלפי תכנים חדשים מתפרסמים ברשת מדי דקה, וחלקם אינם נכונים עובדתית, מה שלא פעם מקשה על הגולשים להבחין בין אמת לבדיה. הגרדיאן מוסיף על כך ומזכיר שתאגידי הטכנולוגיה האמריקאים הגדולים (ביניהם גוגל, פייסבוק, טוויטר ומיקרוסופט) ספגו לאחרונה ביקורת קשה כשלא מיהרו לנקוט בפעולות מתאימות נגד התפשטותה של מיסאינפורמציה סביב נושאים בעלי פרופיל גבוה, כמו הבחירות לנשיאות ארה"ב בשנה שעברה.

תופעה זו נעשית מדאיגה במיוחד כאשר אתרים אלה הופכים למקור החדשות הבלעדי עבור קבוצות מסוימות: כך למשל, מחקר שערך מכון רויטרס לחקר העיתונות ביוני 2016 מצא כי פייסבוק הוא מקור החדשות העיקרי עבור אנשים בגילאי 18-24.

מטרת תגית בדיקת העובדות היא לזהות תכנים שהעובדות המצוינות בהם נבדקו על ידי גופי חדשות וארגוני בדיקת עובדות. מעתה, כאשר יבוצע בגוגל חיפוש לגבי טענות שעברו בדיקה רשמית, התוצאות שיוחזרו יופיעו בפורמט של ריץ' סניפט הדומה לזה שמוצג לעיל.

אגב, זאת לא הפעולה הראשונה שעושה גוגל שמטרתה להפוך את תוצאות החיפוש לאמינות יותר. רק לפני חודשיים דיווחנו כאן על שיטה חדשה שבוחנת החברה לדיווח על הצעות פוגעניות להשלמה אוטומטית בשורת החיפוש. למשל, כאשר מישהו מתחיל שאילתה במילים "…are Jews" וההשלמה האוטומטית המוצעת היא "evil" – יהיה ניתן לדווח על כך באמצעות לחיצה על המילים "Report offensive query" שיופיעו מתחת לשורת החיפוש. זאת לאחר שהחברה הבחינה בכך שהשלמות אוטומטיות פוגעניות מסוג זה מובילות בהרבה מקרים לכך שבתוצאות החיפוש יעלו אתרי שנאה לאוכלוסיה עליה נערך החיפוש או אתרי פייק ניוז בהן מופיעות טענות שקריות לגבי אוכלוסיה זו.

מה גורם לתוצאה "בדוקה" להופיע בתוצאות החיפוש?

האם תוצאות עם תגית בדיקת העובדות יופיעו עבור כל סוג של חיפוש או רק עבור חיפושים ספציפיים? לדברי גוגל, תוצאות כאלה יופיעו במקרים בהן במהלך החיפוש נמצאו תכני בדיקת עובדות בתוך כל התכנים שנלקחים בחשבון בתהליך יצירת תוצאות החיפוש. משמע, אלא אם כן יש מאמר בנושא השאילתה שסומן ב-markup של בדיקת עובדות, יתכן שלא יופיעו תוצאות בדיקת עובדות לשאילתה זו. במידה שיש מאמר כזה, והאלגוריתם מצא שהוא מאתר סמכות, אז הוא עשוי להופיע בתוצאות עם תגית בדיקת העובדות.

השאלה שבטח הכי טורדת את מנוחתכם כרגע היא כיצד הוספת תגית בדיקת עובדות עשויה להשפיע על מיקום המאמר בתוצאות. ובכן, לדברי גוגל, היא לא משפיעה – מאמרים מסוג זה לא יקבלו בוסט בדירוג שיקפיץ אותם לעמוד הראשון או לתוצאה הראשונה.

בתוצאות יכולה להופיע יותר מתוצאה "בדוקה" אחת

באופן עקרוני, כל אתר ברשת יכול לסמן את התוכן שלו ב-markup של התגית ולטעון שהוא נכון עובדתית (עוד על כך בהמשך), ולכן יתכן שעבור שאילתה אחת יעלו כמה תוצאות עם התגית. במצב כזה הגולש יראה מספר תוצאות שמציגות את התגית. בדסקטופ התוצאות יופיעו אחת אחרי השניה, בעוד שבמובייל הן יופיעו בתצורת קרוסלה. בדוגמא הספציפית הזאת שתי התוצאות הן מ-Snopes, אך במקרים אחרים עשויות להופיע בקרוסלה תוצאות ממספר מקורות שונים:

Google fact check carousel

וזה מעלה את השאלה, מה קורה כאשר שני אתרים שונים מציגים תוצאות שונות לבדיקת העובדות – בתוצאה מאתר אחד התגית מציגה את הטענה כנכונה ובתוצאה מאתר אחר טוענת שהיא שקרית? על כך גוגל אומרים בפוסט שלהם, שיתכן שכל אחד מהאתרים בדק את הטענה והגיע למסקנה אחרת. גוגל לא בודקת את הטענות בעצמה, אלא רק מציגה את בדיקת העובדות לגביהן כדי שהגולשים יוכלו לבצע שיפוט מושכל יותר לגבי הטענה. לדבריהם, גם במקרים כאלה הפיצ'ר עדיין מאפשר לגולשים להבין מהי רמת הקונצנזוס שיש סביב טענה מסוימת, ולראות אלו מקורות מסכימים זה עם זה.

אלגוריתם החיפוש יחליט אלו אתרים נחשבים אתרי סמכות

בהקשר לאמור לעיל, שאלה נוספת שעולה היא מי מחליט האם אתר כלשהו (Snopes, למשל) הוא אתר סמכות שניתן לאפשר לו להציג את התגית? התשובה היא אלגוריתם החיפוש של גוגל. הפוסט של גוגל לא מסביר בדיוק כיצד זה נעשה, אך בתשובה לשאלה בנושא ששלח אליו אתר Search Engine Land, נאמר כי האלגוריתם משתמש בסיגנלים רבים כדי לקבוע את רמת הסמכות של האתר. בנוסף, נאמר כי אתרים שמפרים את הנחיות גוגל בכל מה שקשור לעידוד שנאה או אלימות לא יוכלו להיחשב כאתרי סמכות.

יחד עם זאת, עלולים להיווצר מצבים בהם אתרים בעלי אג'נדה חזקה מאד בנושא מסוים שיקבלו את הפיצ'ר, יציגו את העובדות תוך שהם מעוותים אותן לפי צרכיהם, וכך ייווצרו תוצאות בדיקת עובדות שהן בעצמן שקריות. כל אתר שמשתמש בתגית צריך אמנם להראות את המקורות המגבים את טענתו ולהראות כיצד בדק את העובדות, אך בהנחיות של גוגל לשימוש בתגית לא נאמר האם המקורות לתוכן שעבר בדיקה צריכים לעבור בדיקת אמינות בעצמם. לעת עתה לא ברור כיצד ההרמטיות על בדיקת התוצאות תישמר.

 איך תאמצו את הפיצ'ר לאתר שלכם?

בעלי אתרים שרוצים להשתמש בתגית בדיקת העובדות יכולים לעשות אחד מהשניים:

יחד עם זאת, רק אתרים שהאלגוריתם יאמת כאתרי סמכות יהיו זכאים להיכלל במסגרת האתרים שיכולים להציג את התגית בתוצאות. בנוסף, התוכן שיקבל את התגית צריך לעמוד בכל ההנחיות והקריטריונים הבאים (אחרת גוגל עשויה פשוט להתעלם מהתגית):

סיכום

נראה כי תהליך שחרור הפיצ'ר באופן גלובלי הוא הדרגתי – בחיפושים שביצעתי בדסקטופ ובגוגל על שאילתות דומות לאלה שהודגמו לעיל עוד לא ראיתי תוצאות כאלה. האם אתם כבר הבחנתם בהן? ומה דעתכם על מהלך זה של גוגל – האם הוא הכרחי או מיותר, והאם ביכולתו אכן לעצור אתרי פייק ניוז? דברו איתנו בתגובות!

הפוסט גוגל נלחמת בפייק ניוז עם תגית חדשה בשם "Fact Check" בתוצאות החיפוש הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/google-fact-check-feature/feed 0
אחת ולתמיד: כל האמת על קידום אתרי WIX שחלקכם לא יאהב לשמועhttp://www.askpavel.co.il/blog/wix-seo http://www.askpavel.co.il/blog/wix-seo#comments Tue, 04 Apr 2017 08:15:02 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=14467 "לאתרי WIX יש קשיים בקידום האורגני" בטח שמעתם את הציטוט הזה לפחות פעם. גם אני. הרבה יותר מדי. וככה הכל התחיל וזו הסיבה שהתיישבתי לכתוב את המאמר הזה מלכתחילה. רציתי לחקור את הסוגיה לעומקה כדי להבין האם יש בה מן האמת. לא יכולתי עוד לשמוע אנשים שחוזרים על הטיעון הזה ב-2017 אבל מספקים נימוקים של ...

הפוסט אחת ולתמיד: כל האמת על קידום אתרי WIX שחלקכם לא יאהב לשמוע הופיע ראשון בבלוג

]]>

"לאתרי WIX יש קשיים בקידום האורגני"

בטח שמעתם את הציטוט הזה לפחות פעם.

גם אני. הרבה יותר מדי.

וככה הכל התחיל וזו הסיבה שהתיישבתי לכתוב את המאמר הזה מלכתחילה. רציתי לחקור את הסוגיה לעומקה כדי להבין האם יש בה מן האמת.

לא יכולתי עוד לשמוע אנשים שחוזרים על הטיעון הזה ב-2017 אבל מספקים נימוקים של 2015.

ואם לי נמאס, אז תארו לכם איך זה מרגיש ל-WIX. שנתיים שהם משקיעים משאבים עצומים ועושים כל מה שרק אפשר כדי להיפטר מהתדמית הבעייתית הזאת, כולל פרזנטור בדמותו של ראנד פישקין, חסיד SEO ידוע ומייסד MOZ. ועדיין, למרות כל ההתקדמות שעשו שם, נראה שאת התווית הזאת קשה להם מאד להסיר. התגובות נותרו שליליות, גם אם הן חסרות כל אחיזה במציאות.

ראנד פישקין

אז לפני הכל, בואו נבהיר רגע משהו, אוקי?

אפשר לקדם אתרי WIX בגוגל.

הנה, אמרתי את זה.

יש לה כלים ותכונות שאיתם תוכלו לטפס גבוה בתוצאות החיפוש, ככה שאין שום סיבה לזרוק הכל ולעבור ל-WordPress, כמו שחלק ממקדמי האתרים יספרו לכם.

לא רק זה, ל-WIX גם יש מערכת קלה, ידידותית ופשוטה להפעלה שמאפשרת לכל אחד להגיע לתוצאות מרשימות וללא שום ידע טכני. רק לגרור ולהדביק, כמו משחק. וזה, עם כל הכבוד, לא משהו שאפשר לומר על WordPress, על כל היתרונות שבה. ויש בה.

אומר כבר עכשיו, זה לא הולך להיות פוסט בגנות WordPress ולא שיר הלל ל-WIX. מי שמחפש תשובה האם WIX זה טוב או רע, כנראה לא ימצא אותה כאן. המטרה שלי היא להציג לכם תמונה אובייקטיבית ועדכנית כדי שכל אחד מכם יוכל להגיע להחלטה הנכונה לו בהתאם לצרכיו ודרישותיו.

כן, יש בה עדיין ליקויים וכשמצאתי כאלה הם הובאו כאן בגלוי, אבל כמו שזה נראה, WIX לא מקלה ראש והיא בהחלט במגמת שיפור מתמדת.

כדי להוכיח את הנקודה הזאת, וכן, גם כדי להילחם בציטוט שאיתו פתחתי, WIX יצאה בפרויקט תחרותי אדיר והומוריסטי שנועד לאתגר את כל המשוכנעים בנחיתותה, שימו לב מה הם אומרים לכם:

"ה-SEO שלנו מדהים.

עדיין, חלק מהמבקרים משוכנעים שזה בסדר להכפיש אותו.

אז בואו נעשה קצת כיף.

אנחנו הולכים ליצור אתר WIX חדש ולבצע בו אופטימיזציה לביטוי "SEO Hero".

אתם מוזמנים ליצור את האתר שלכם ותרגישו חופשי להשתמש בכל פלטפורמה.

אם תצליחו, בתוך 4 חודשים, לקבל את הדירוג הגבוה ביותר עבור הביטוי הזה – ניתן לכם 50,000$.

כן, פשוט ככה…"

תחרות קידום אתרי WIX

ושוב, גם הפעם, כמו בכל פעם, התגובות המשמיצות לא אחרו לבוא:

תגובות על WIX בטוויטר

אז בואו נראה מאיפה זה בא ומה הסיפור מאחורי הלעג והזלזול.

הקרב על הפרכת המיתוסים מתחיל ע-כשיו:

1. גוגל לא אוהבת אתרי WIX

שקר.

ל- WIX יצא מוניטין רע, ובנינו עכשיו, די בצדק.

בתחילת דרכה היא היתה מבוססת על טכנולוגיית פלאש שלגוגל אין שום אפשרות לקרא ולסרוק. מבנה הקישורים שלה היה מחריד (כתובות Ajax שנראות כמו ג'יבריש מוחלט עם כל מיני #!&324, משהו מאד לא ידידותי או זכיר). עמודים רבים לא נסרקו. תמונות לא הופיעו במאגרי החיפוש והבעיות היו רחוקות מלהסתיים.

אבל לומר שגוגל לא אוהבת אתרי WIX זה כל כך 2015. עבר קצת זמן מאז והחברה לקחה את העניין ברצינות, הפיקה לקחים ועשתה עבודה מעולה בכל הנוגע לשיפור האלמנטים הרלוונטים ל-SEO. אז לא, התירוץ הזה לא תקף יותר.

אם לא הצלחתם לקדם אתר WIX, כנראה שלא ביצעתם אופטימיזציה (שהיא ממילא דבר שצריך לבצע בכל אתר ללא קשר לפלטפורמה) או שלא השקעתם מספיק בתוכן. כי אתרים הם אתרים הם אתרים.

לגוגל לא אכפת איפה בניתם את האתר שלכם כל עוד תספקו למשתמשים חווית משתמש טובה ותוכן אינפורמטיבי ובעל ערך.

וזה לא אני אמרתי, זה ג'ון מולר:

john muller

2. ל-WIX יש URLים בעייתים ולא ידידותיים

ב-2016 WIX בצעה עדכון לכתובות ה-URL שלה במטרה להפוך אותן לפשוטות, זכירות וידידותיות יותר למשתמש ולמנוע החיפוש.

המשמעות היא שלא מופיעים יותר סימנים מפוקפקים ומחשידים והכתובות הפכו לנקיות, מסודרות ונעימות יותר לעין.

אם עד לא מזמן קישור ל-WIX היה נראה בערך ככה:

http://username.wix.com/sitename#!page-url/123456

אז היום הוא יופיע כ:

http://username.wixsite.com/sitename/page-url

בלי # או !

רק מה שתכלס צריך.

NEW URL WIX

ועדיין, יש עם זה בעייתיות מסויימת. בואו נמשיך לסעיף הבא.

3. הפניות 301 לא עובדות ב-WIX

הן כן. אבל יש הסתייגות.

כדי לבצע הפניות 301 גשו לסרגל העליון ובחרו ב- Site. משם עברו ל- Site Manager:

הפניות 301

בחלון שנפתח לכם, בחרו ב-SEO שמופיע בתפריט הצדדי וגללו מטה לאזור ה-Manage 301 Redirects.

הפניות 301

כדי לודא שאתם מבצעים את ההפניה כמו שצריך, מומלץ לצפות בסרטון ההדרכה הבא החל מ-1:40:

אבל אמרתי קודם שיש בעייתיות מסויימת, זוכרים?

אז הנה זה בא.

אם יש לכם אתר WIX ותיק, כלומר, מהימים בהם ה-URL עוד היה נראה ככה #$%^!, אז הקישורים בו אמנם עברו הפניה לכתובות החדשות והנקיות יותר, אבל ההפניה לא בדיוק בוצעה כמו שצריך. המשתמשים יגיעו לכתובת הנכונה, אבל השרת יחזיר קוד 200 (במקום 301) על הכתובת הבעייתית ולא ידע שהאתר נותב, לדוגמא:

redirect path

כאן למשל בדקתי אתר עם כתובת URL ישנה.

למרות שהדפדפן מראה שהפניה בוצעה – התקבל ב-Redirect Path קוד 200. 

כמה זה בעייתי? שאלנו את WIX:

"כתובת עם # תמיד תחזיר לנו קוד 200 מכיוון שכל החלק שאחרי ה # אף פעם לא נשלח על ידי הדפדפן אל השרת (כלומר, הדף לא אונדקס). השימוש ב #! הוא קוד מוסכם עם גוגל לכך שיש לדף גרסת מראה מיוחדת למנועי חיפוש. כשגוגל מגיעים לגרסא המותאמת הם מקבלים הפניית 301 לכתובת החדשה ומכאן הכל כרגיל. זה עבר הרבה ניסויים, זה עובד, והעברנו עשרות (אולי מאות) מליוני דפים בלי ליפול בגוגל. ספק בגודל שלנו משקיע משאבים גדולים במחקר SEO כי אנחנו אחראיים לכמות עצומה של אתרים. בכל אופן, הייתי ממליץ לשנות קישורים ישנים עם #! לכתובות החדשות. זה גם נראה טוב יותר וגם כדאי להיות מוגנים למקרה שגוגל תפסיק לתמוך עוד כמה שנים בפרוטול הקיים של AJAX CRAWLING".

אגב, אלה מכם שיבחרו להצטרף ל-WIX כעת או מי שהצטרפו לאחר עדכון ה-URL – לא יושפעו מכך.

4. אתרים שנבנו ב-WIX הוסרו מגוגל

שקר.

אוקי, בערך.

זאת אומרת, כן, זה קרה, אבל לא באופן מכוון ובכל מקרה הבעיה הזו נפתרה. מזמן.

אני אסביר:

מדובר בתקלה זמנית שגרמה לאתרי WIX להעלם ללא סיבה מתוצאות החיפוש.

גוגל מצידה השיבה שהיא מצטערת על אי-הנעימות ושהיא חוקרת את העניין ועושה כל שביכולתה כדי להשיב את המצב לקדמותו.

וכן, זה מה שקרה בפועל. לא רק שהתקלה טופלה, גוגל גם שלחה מיד את הזחלנים שלה לסרוק את האתרים כדי להבטיח מינימום פגיעה בדירוג.

תקלה בוויקס

5. תמיד עדיף לבחור ב-WordPress

זה בכלל לא נכון. יש לי הרבה מילים טובות לומר על WordPress והיא בהחלט פלטפורמת ניהול תוכן נהדרת, אבל באותה נשימה חשוב לציין שהיא לא מתאימה לכל אחד.

הנה מקרים בהם כדאי לכם לשקול WIX:

 • מי שירצה להגיע לתוצאות טובות ב-WordPress יהיה חייב להצטייד בידע טכני מסויים (אפילו התהליך הראשוני של הקמת האתר). ידע שאם לא יהיה לכם – תצטרכו כנראה להיעזר בשירותיו של מפתח ומעצב. וזה עולה כסף. כך שאם אתם במינימום תקציב ורוצים לבנות בעצמכם אתר שגם יראה טוב – WIX היא אופציה נהדרת.
 • אם אתם לחוצים בזמן וחייבים לעלות קמפיין לאוויר (הדומיין מאושר באותו רגע ואין צורך להתעסק עם הפניות DNS וכו').
 • אם אתם צלמים, ציירים, פסלים, מעצבים, אם אתם מתעסקים באוכל או אם יש לכם מסעדה – WIX היא פלטפורמה ויזואלית מדהימה וכל מי שירצה להשוויץ חזותית בתוצרים שלו – ימצא בה את הטמפלטים שיעשו עבורו את העבודה.
 • אם יש לכם מוצר אחד שאותו אתם רוצים לקדם ובו אתם רוצים להשקיע את מאמצי השיווק שלכם.
 • אתרי תדמית לבעלי מקצועות חופשיים.

מתי להעדיף WordPress?

 • אתרי E-commerce.
 • אתרים עתירי תוכן.
 • כשאתם זקוקים לדרישות עיצוביות ספציפיות ולא יכולים לגלות גמישות.
 • כשאתם זקוקים לריבוי תפריטים וקטגוריות.

6. אף חברה לקידום אתרים לא רוצה לעבוד עם לקוח שיש לו אתר WIX

ובכן, זה למרבה הצער נכון ואין שום סיבה שזה יהיה ככה.

אם תדברו עם אנשי SEO ותבקשו מהם לקדם את האתר שלכם – שנבנה על הפלטפורמה של WIX – אז במקרה הטוב הם יעוותו את הפרצוף וינסו לשכנע אתכם לעבור ל- WordPress ובמקרה הפחות טוב הם יאחלו לכם בהצלחה וישלחו אתכם מיואשים וחסרי אונים לנסות את מזלכם אצל מקדם אחר. אבל האמת היא שאתרי WIX ניתנים לקידום בדיוק כמו כל אתר אחר ומקדם אתרים טוב שגם טורח להתעדכן בשינויים בתחום – לא צריך לפחד או לחשוש מהאתגר הזה.

ויודעים מה? כשחושבים על זה, אין שום סיבה שלא תנסו לעשות SEO בעצמכם.

WIX מספקת כלים ומדריכים ברורים, מפורטים וידידותיים שיקחו אתכם צעד אחד צעד ויראו לכם את כל האלמנטים בהם חשוב להשקיע כדי להגיע לתוצאות:

אלמנטים של SEO

ויש גם מדריך וידאו:

ומרכז תמיכה עם כל מה שצריך לדעת על קידום אתרים והנחיות מפורטות לביצוע:

מדריך SEO של וויקס

 

ואחרי שעשיתם את כל זה, תוכלו גם לבדוק את עצמכם.

קפצו לאשף ה-SEO (נמצא על הדשבורד) שיספק לכם דיווח מפורט על מה שנעשה ועל מה שעוד צריך להעשות:

צ'קליסט SEO של וויקס

כך תוכלו להבטיח שאתם מכוסים, שעשיתם הכל בצורה תקינה ושלא השארתם שום דבר חשוב מאחור.

7. יקר ללא שום סיבה ותמורה

אוקי, אז קודם כל, אתם לגמרי יכולים לפתוח אתר WIX בחינם.

העניין הוא, שבטח תרצו להסיר את הקרדיט ולהחליף את הדומיין הראשוני (שהוא שילוב של שם החשבון, WIX.COM ושם האתר) למשהו מקצועי ונקי יותר שיכלול את שם העסק. למטרות אישיות זה בסדר גמור, בשביל כל השאר – פחות מומלץ. ואז, במקרה כזה, יעמדו לרשותכם מספר חבילות:

הבסיסית ביותר תעלה 4.5$ לחודש עבור תוכנית שנתית והיא תאפשר לכם לחבר דומיין קיים, אבל לא תוכלו להוריד את הקרדיט.

אם תרצו להסיר אותו ולקבל שטח אחסון ודומיין חינמי למשך שנה – תוכלו לעשות זאת תמורת 8.5$ לחודש.

הנה סרטון נחמד שיעשה סדר ויעזור להחליט מה היא החבילה המתאימה לכם ביותר:

אז להגיד שזה יקר ללא שום סיבה ותמורה? נראה לי מוגזם.

אני רק אזכיר שבניגוד לוורדפרס – כאן תוכלו לעשות הכל בעצמכם. המערכת פשוטה וקלה לתפעול ולא תצטרכו להוציא שקל על מעצב או מתכנת. ושכל אחד יעשה את השיקולים שלו.

8. גוגל לא מצליחה לקרוא את כל העמודים באתרי WIX והם מאונדקסים רק באופן חלקי

עד קיץ 2016 WIX עבדה עם טכנולוגית הסריקה של Ajax, שגרמה לאתרים רבים להעלם מתוצאות החיפוש או להופיע באופן חלקי בלבד. כשהיא הבינה את ממדי האסון היא מהרה לזנוח את הטכנולוגיה הקטסטרופלית הזו והתחילה לקדם מבני URL נקיים וקריאים. מבדיקה שהרצתי, זה עובד יופי. גוגל אכן רואה, קוראת ומאנדקסת את דפי האתרים באופן מלא. כדי לוודא שזה המצב גם אצלכם, הריצו פקודת site:domain על האתר שלכם:

site operator

עכשיו אתם אמורים לקבל רשימה של כל הדפים הקיימים. במידה וזה לא המצב, חשוב לוודא שלא חסמתם בטעות את הגישה למנועי החיפוש.

בצד השמאלי העליון של המסך בחרו ב-Pages: Home, 

משם, בסרגל שנפתח, בחרו באייקון שלוש הנקודות (…) שמופיע לצד: Home 

ואז בחרו באפשרות: Page SEO.

יפתח לכם חלון כזה:

לא לחסום את גוגל

אין סיבה להפעיל את הפונקציה הזאת למעשה, אלא אם אתם עוד עובדים ומשפצים את האתר.

9. אין אפשרות להוסיף לתמונות תגיות ALT ולכן גוגל לא רואה ומציגה אותן

זה לא נכון.

אסביר.

אבל בואו נחלק את הטיעון הזה ל-2 חלקים:

1. אין אפשרות להוסיף לתמונות תגיות ALT

אז זהו, שיש אפשרות.

ברגע שאתם מעלים תמונה, יופיע מעליה סרגל כלים.

בחרו בגלגל השיניים (Image Settings) ובחלון שיפתח גללו מטה עד לאופציית Image Text.

ALT text

זה בדיוק המקום להכניס את ה-Alt Text ולספר לגוגל מה יש בתמונה (השתדלו לא להרחיב יותר מדי ולא לחרוג מעבר ל-70 תווים).

עשיתם את זה והתמונות עדיין לא מופיעות? בואו נמשיך.

2. גוגל לא רואה ומציגה את התמונות

קודם כל, קחו בחשבון שתהליך הסריקה והאינדוקס מחדש לוקח זמן. לא יום-יומיים וגם לא בהכרח שבוע-שבועיים. כמה כן? תלוי, משתנה ויכול להגיע גם לשלושה חודשים.

יחד עם זאת, אם אתם רוצים לזרז עניינים, WIX תמליץ לכם לשלוח את מפת האתר (Sitemap) ישירות לגוגל.

פעולה כזו תקרא לזחלנים והם יגיעו לסרוק את האתר ולהתרשם מהשינויים בו.

טיפ: השתדלו להמנע מהצגת התמונות כ-LightBox (פופ אפ שפותח אותן בחלון נפרד).

הסיבה לכך היא שכל חלון כזה מקבל URL משלו ואז האתר עלול "לסבול" מאובר-אינדוקס של עמודי תמונה.

וזה בעייתי.

גוגל, כידוע, אוהבת תוכן ויותר מדי עמודי תמונה נטולי מלל לא יעשו לכם שירות טוב במיוחד.

אז בואו נבטל את זה.

תחת ה-Image Settings, 

גשו לשדה: When image is clicked 

ושנו את ההגדרות ל-Nothing happens:

לבטל לייט בוקס

10. מערכת הפעלה מבוססת על פלאש וגוגל לא מצליחה לסרוק פלאש

זה היה נכון ורלוונטי לתקופה בה WIX עשתה את צעדיה הראשונים בעולם.

וכן, היא טעתה. ללא ספק היא טעתה.

אבל אתם יודעים מה היופי?

היא הבינה שהיא טעתה. ומאז היא משקיעה משאבים רבים בלמידה ושיפור הפלטפורמה כדי ששום בעיה טכנית לא תמנע מהאתר שלכם להגיע לדירוג לו הוא ראוי. צוות הפיתוח של WIX עבד בשיתוף פעולה מלא עם גוגל כדי להבין בדיוק מהן הדרישות ואילו שינויים צריכים להתבצע כדי שמנוע החיפוש יצליח לסרוק ולאנדקס את האתר ללא קושי. וזה עובד ורואים תוצאות בשטח: WIX שינתה את מערכת ההפעלה שלה ויצרה טמפלטים חדשים שמבוססים על HTML. המשמעות? כיום גוגל קוראת וסורקת אתרי WIX באופן חלק.

11. האתרים של WIX כבדים ונטענים לאט

זה לא לגמרי נכון ולא לגמרי לא נכון.

הפלטפורמה של WIX מבוססת על ויזואליות מרשימה ואי אפשר לצפות שעמוד דינאמי ועשיר בתוכן חזותי יטען באותה מהירות בה נטען עמוד HTML פשוט ודל יחסית, אז ההשוואה מלכתחילה לא כל כך הוגנת.

יחד עם זאת, WIX עושה עבודה טובה בכל הנוגע לצמצום זמני הטעינה וגדלי הקבצים, מה שלא מפריע למתלוננים להמשיך ולטעון שהאתרים איטיים. אבל חשוב לדייק ולומר שזמן הטעינה תלוי בהרבה גורמים ואחד המרכזיים שבהם הוא גודל הקבצים שמועלים לאתר. וכן, זה תקף לכל פלטפורמת תוכן. אם תקפידו לכווץ את התמונות ולשמור על גדלים סבירים לא צפויות להיות לכם בעיות בעניין הזה. והנה כמה כלים שימושיים שיעזרו לכם במשימה הזאת:

 • Optimus: פלאגין לוורדפרס שעובר על כל התמונות באתר ומקטין אותן ללא פגיעה באיכות (הגרסה החינמית תומכת בתמונות שהן עד גודל של 5 מגה).
 • Tiny PNG: כלי מעולה לכיווץ תמונות שכמעט ולא פוגע באיכות שלהן. הוא תומך בפורמט jpg ו-png ויאפשר להעלות עד 20 תמונות בבת אחת (גודל של עד 5 מגה לתמונה).
 • compressor.io: שלא כמו הכלי הקודם, כאן תהיה לכם שליטה מלאה על רמת האיכות אליה תרצו להגיע. תומך באותם פורמטים, אבל לא יאפשר להעלות יותר מתמונה אחת בכל פעם.
 • JPEG Optimizer: יש מצב שזה הכלי המועדף עליי מבין השלושה, בעיקר כי הוא מצליח להגיע לתוצאות מדהימות ולכווץ את התמונה בכמעט 90%. האיכות אמנם מעט נפגעת, אבל זה כלי מאד יעיל.

עדכון: המערכת של WIX מכווצת את התמונות בעצמה ולכן לפעמים שימוש בתוכנות כיווץ חיצוניות יכול יותר להזיק מאשר להועיל. בדקנו את זה מול החברה, הנה מה שהיה להם לומר: "באופן כללי כדאי להשתמש ב-JPEG שהמערכת מכווצת מצויין וגם מייצרת WEBP בדפדפנים תומכים. אלא אם צריכים TRANSPARENT שאת זה מקבלים ב-PNG. אם יש ספק אז אפשר להעלות כמה גרסאות ולראות מה גם נראה מצויין וגם מתכווץ הכי טוב".

12. אתרי WIX לא מאובטחים וקל לפרוץ אותם

נדיר מאד למצא אתר שהאקר מיומן לא יצליח לפרוץ.

ברצינות, זה קורה לטובים ביותר.

לאתרי WIX, לאתרי WordPress ולמעשה כמעט לכל אתר אחר.

מכאן ועד לומר שהאתרים לא מאובטחים או שקל לפרוץ אותם הדרך מאד ארוכה. הנה מה שיש לWIX לומר בעניין:

אבטחת אתר WIX

ואם לסכם:

 • אחת לכמה זמן מתבצעות בדיקות אבטחה פנימיות וחיצוניות וכל בעיה שמתגלה מטופלת במהרה.
 • השרת מאובטח והמידע שאתם מספקים בהליך ההרשמה מוגן במערכת SSL.
 • הססמאות שאתם מזינים לא נשמרות במאגר הנתונים של WIX. המשמעות היא שגם במקרה של פריצה, ההאקר לא יוכל לשנות ססמא ולהשתלט על האתר.

בנוסף, WIX ממליצה לנקוט בשורה של צעדים כדי להבטיח שתהיו מוגנים:

 • בחרו בססמא שקל לזכור אבל קשה לנחש.
 • שמרו עליה היטב ושתפו אותה עם גורמים מהימנים בלבד.
 • התנתקו מחשבון ה-WIX כשאתם לא על המחשב.
 • אל תאפשרו לדפדפן לשמור ססמאות (חשוב מאד כשמדובר במחשבים משותפים).
 • ובכל מקרה כשאתם בספק לגבי ענייני אבטחה מומלץ להחליף מיד את הססמא.

13. אתרי וויקס לא מגיעים לעמוד הראשון בגוגל על ביטויים תחרותיים

עריכה, פבל ישראלסקי (4.4.17): הסעיף הזה לא הופיע בפוסט המקורי והתווסף עקב טוקבקים חוזרים שהעלו את הטענה כי לא קיימים אתרי וויקס בעמודים הראשונים בגוגל בביטויים תחרותיים.

יש המון דוגמאות שנחשפנו אליהן במהלך המחקר, הנה כמה דוגמאות:

 • בביטוי "צלם חתונות" מדורג האתר liorshay.co.il שקורע את הפורטלים.
 • בביטוי "פייסבוק לעסקים" מדורג האתר moziseo.com גבוה למעלה.
 • בביטוי "משרדים להשכרה בתל אביב" (או בלי תל אביב כשאתה בתל אביב) misradim.org נמצאים בדף הראשון ומתחרים בפורטלים כמו יד 2.
 • בביטוי "custom chopper" האתר orangecountychoppers.com מדורג למעלה וזה ביטוי עם נפח חיפוש גבוה (מי שרוצה שיבדוק ב-SEMrush).
אין שום בעיית SEO בוויקס, וגם דוגמא אחת זה מספיק כדי לסתור הטענות.
אגב, גם אם לא הייתה אפילו דוגמא אחת – אין שום קשר בין היכולת הטכנית לקדם אתרי וויקס (או כל פלטפורמה אחרת) לכך שהם לא מדורגים על ביטויים תחרותיים הלכה למעשה. זה כמו לקחת את הביטויים התחרותיים בעולם מעולמות הגיימינג\פורקס\תיירות למשל ולהגיד שאין אף אתר וורדפרס במיקומים הראשונים ומכך להסיק שלא ניתן לקדם אתרי וורדפרס.

אז שורה תחתונה…

למרות כל מה שאתם רואים ושומעים ברשת, WIX השתפרה פלאים בהקשר של קידום אתרים בגוגל.

כנראה שהיא לא תהיה אופציה ראשונה עבור כל בעלי העסקים, אבל היא בהחלט מעולה לאתרי תדמית, מעצבים, מסעדות, אמנים וכו'.

אם תבחרו בה, תוך שעות ספורות יהיה לכם באוויר אתר יפה ומושקע עם מינימום הוצאות ומינימום מאמץ וכל עוד תבצעו אופטימיזציה לכל דף בנפרד, תגדירו Meta Tags ותשקיעו בתוכן – גם תצליחו לקדם את האתר שלכם יופי במנוע החיפוש.

ככה שאפשר להרגע. WIX עובדת ועובדת טוב.

נכון, היא לא מושלמת, עוד יש דברים שצריך לשפר בה ומי מכם שיבחר לעבוד איתה יצטרך לקחת אותם בחשבון. קבלו תזכורת:

 • הפניות 301 מהכתובות הישנות לא מחזירות סטטוס תקין אך אין פגיעה מבחינת SEO (לא רלוונטי לאתרים חדשים).
 • הצגת התמונות ב- Light Box (בטלו את האופציה הזאת כל עוד אפשר).
 • "זמני טעינה ארוכים" (WIX מכווצת את התמונות אוטומטית, במקרים מסויימים בהם אתם מכווצים את התמונה ואז WIX מכווצת את אותה תמונה שוב, עלול להיווצר אפקט הפוך שדוקא מכביד על האתר).
 • לא אידיאלית לאתרים מרובי טקסט/ מוצרים/ קטגוריות.

אבל ככה זה, לכל פלטפורמה יש את היתרונות והחסרונות שלה ועכשיו אתם גם יודעים בדיוק מה אתם מקבלים.

אז…שלא יעבדו עליכם 😉

הפוסט אחת ולתמיד: כל האמת על קידום אתרי WIX שחלקכם לא יאהב לשמוע הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/wix-seo/feed 43
המדריך לניהול משברים בפייסבוק: טקטיקות מענה, כלי ניטור ודוגמאותhttp://www.askpavel.co.il/blog/facebook-crisis-management http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-crisis-management#comments Wed, 29 Mar 2017 19:20:55 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=14556 שמעו סיפור. ננט רייד קמה בוקר בהיר אחד להודעה על כך שהיא מפוטרת מהמסעדה בה עבדה ב11 השנים האחרונות. ובכן, זה מצער ולא נעים ויכול לקרות לכל אחד. העניין הוא, שאותה מסעדה, Cracker Barrel, כנראה לא סיפקה לננט הסברים. חמור מכך, היא בחרה תזמון מעניין והחליטה להפרד ממנה דווקא ביום ההולדת של בן זוגה, ברדלי. ...

הפוסט המדריך לניהול משברים בפייסבוק: טקטיקות מענה, כלי ניטור ודוגמאות הופיע ראשון בבלוג

]]>
שמעו סיפור.

ננט רייד קמה בוקר בהיר אחד להודעה על כך שהיא מפוטרת מהמסעדה בה עבדה ב11 השנים האחרונות.

ובכן, זה מצער ולא נעים ויכול לקרות לכל אחד.

העניין הוא, שאותה מסעדה, Cracker Barrel, כנראה לא סיפקה לננט הסברים. חמור מכך, היא בחרה תזמון מעניין והחליטה להפרד ממנה דווקא ביום ההולדת של בן זוגה, ברדלי.

ברדלי, שבסך הכל רצה לדעת מה היתה סיבת הפיטורין שאל את מעסיקיה שאלה תמימה:

"למה פיטרתם את אשתי?"

brads-wife-fired-cracker-barrel-facebook-1

ומרגע זה נוצר כדור שלג, שנכון לכתיבת שורות אלה, עוד רחוק מלהיעצר.

דף הפייסבוק של המסעדה התמלא בתגובות זועמות שדורשות הסברים וקמפיין #JusticeForBradsWife מציף ומשתלט על הרשת החברתית כולה. הציבור התגייס, הממים חוגגים, אפילו מהדורת החדשות לא הצליחה להשאר אדישה לסיפור הזה.

מי כן הצליחה להשאר אדישה לסיפור הזה? Cracker Barrel.

שזה מפתיע, כי אנחנו חיים בעידן בו כוחם של האינטרנט בכלל והרשתות החברתיות בפרט לא מוטל בספק. ועדיין, לא ברור איך, יש בתי עסק שמאמינים שהדרך הכי טובה להתמודד עם לקוחות מתלוננים היא פשוט להתעלם מהם. אבל לא, תלונה לא נעלמת ולא גוועת מעצמה, בדיוק ההפך. מה שאפשר היה לפתור במהרה, עלול לתפוח למימדי ענק ולגרום נזק כלכלי ותדמיתי עצום. במקרים מסויימים גם בלתי הפיך.

אז ב- Cracker Barrel התחילו להרגיש את החבל מתהדק סביב הצוואר ולא היתה להם ברירה אלא לספק תשובה. מה הם עשו? האשימו את ננט בגניבה של קופסאות או משהו כזה, בחיי. עוד לא ברור אם יש אמת בפרסום, אבל הוכחות בודאות אין והרשת כמרקחה. מפה לשם, יש לי תחושה שהסוגיה הזאת עוד רחוקה מלהסתיים, אבל הנה שלושה דברים שאפשר ללמוד ממנה כבר עכשיו:

 1. לא מתעלמים מתלונות של לקוחות.
 2. לא זורקים את האשמה לצד שלהם.
 3. לא נותנים להם להתבשל יותר מדי זמן ללא מענה.

די ברור שיקח למסעדה הזו לא מעט זמן להתאושש, כמו גם לכל עסק אחר שלא יסתגל למציאות החדשה בה פוסט עזוב של לקוח מאוכזב יכול להסתיים באסון של ממש. אז כדי שלא תמצאו את עצמכם במצב הזה ובעיקר כדי להקל עליכם ולספק לכם את כל המידע והכלים להתמודדות עם תרחישים דומים – קבלו את המדריך המלא לניהול משברים ברשת החברתית.

על כמה דברים אנחנו הולכים לדבר:

 • איך לגלות תלונות במהרה לפני שהן מתפשטות ויוצרות נזק של ממש.
 • איך להגיב ללקוח.
 • מה אפשר ללמוד מטעויות של אחרים (וגם מסיפורי ההצלחה שלהם).

קדימה, יש לנו הרבה עבודה.

חלק ראשון: כלי ניטור

זוכרים שפעם כשהלכתם לאכול במסעדה ויצאתם מאוכזבים כי חיכיתם המון זמן בתור והמלצר היה חסר סבלנות ומצאתם שיערה בסלט, הייתם צריכים להתקשר לשירות לקוחות ואז לשלוח פקס ואז לחכות שבוע ואז אולי הייתם מקבלים מענה ואיזה קופון עם 15% הנחה שהגיע בדואר אחרי חודש?

אז זהו, כבר לא.

הכל קורה מהר ועכשיו, מתחת לאף שלכם ולעיני כל אזרחי הפייסבוק. כשהלקוחות שלכם לא יהיו מרוצים מהמוצר – הם לא יתקשרו לשירות הלקוחות – הם ירוצו לכתוב לכם את זה על הקיר. וכשהם יעשו את זה – לא רק שהחברים שלהם יראו את זה ויושפעו מכך, גם כל העוקבים שלכם יראו ויושפעו. אבל זה במקרה הטוב. במקרה הפחות טוב, ידברו עליכם מאחורי הגב וישמיצו אתכם בלי שבכלל תהיו מודעים. זה יכול להיות בדפי הפייסבוק של המתחרים, בפורומים, בקבוצות וגם בכל פלטפורמה וירטואלית אחרת. מהסיבה הזאת בדיוק אתם לא יכולים להרשות לעצמכם לוותר על כלי ניטור.

מה? מי?

כלי ניטור הם השטינקרים של הרשת. בכל פעם שמישהו יזרוק איזושהי מילה רעה עליכם – הם ירוצו לספר לכם איפה בדיוק זה קורה. כך תוכלו להישאר בעניינים ולהבטיח שלא זנחתם שום תלונה ללא מענה וטיפול. ככל שתפתרו את המקרה מוקדם יותר – כך הנזק שיגרם לכם יהיה קטן יותר. תלונות מיותמות הן דלק עבור טרולים, הם חיים בשביל זה והם לא יהססו לרמוס אתכם עד דק בשביל עוד לייק או שניים.

אז מה עושים?

מנטרים!

וכמה שיותר מהר.

מעבר לעובדה שתוכלו לדעת מי מדבר עליכם, מתי ואיפה (וכך למנוע משבר פוטנציאלי), כלי ניטור גם יספקו לכם מידע על:

 • חוזק המותג
 • אופי השיח
 • ביצועי קמפיין והשפעתו
 • משפיעים
 • מתחרים
 • מה הקהל שלכם רוצה, מה הוא צריך ומה מעניין אותו

אז קבלו כמה כלי ניטור (תומכי עברית!) שאנחנו ממליצים לעבוד איתם:

 • SpyTheNet – יאפשר לכם לעקוב בקלות אחרי הנוכחות ואיזכורי המותג שלכם או של המתחרים.
 • Buzzilla – מתמחה בשיטות ניטור ומחקר המבוסס על השיח ברשתות החברתיות.
 • Tracx – חברה ישראלית, תומכת בעברית, הממשק עצמו באנגלית.

חשוב לציין, כל כלי ניטור אחר שתבחרו זה בסדר. העיקר שיהיה לכם אחד כזה. אפשר למצוא פתרונות נוספים בעמוד שלנו בו ריכזנו כלים לקידום אתרים באינטרנט.

אה ואתם, כן, אתם שחשבתם להתחכם ולהשתמש ב- Google Alerts. אז סבבה, נסיון יפה, אבל פחות תופס הפעם. הוא לא בדיוק עושה את העבודה כשמדובר ברשתות חברתיות. אתם יכולים לבדוק את זה, אבל התוצאות יהיו מאד חלקיות ולא מספקות. מנסיון.

חלק שני: טקטיקת מענה לתלונות

ברגע שתבחרו את המערכת המועדפת עליכם ותגדירו התראות – תיבת הדואר האלקטרוני שלכם לא תפסיק לצפצף. אז בעולם אידיאלי הרשת תשטף מילים טובות, לקוחות ימליצו עליכם, יפארו את המוצרים שלכם וישבחו את אנשי שירות הלקוחות שלכם. אבל בעולם האמיתי, איך לומר בעדינות, זה לא בדיוק המצב. ידברו עליכם ואלה לא יהיו בהכרח דברים שתאהבו לשמוע. מצד שני, כל עוד תדעו איך להתייחס לביקורת – תוכלו לנצל את המצב לטובתכם. תוכלו להפוך אותו להזדמנות של ממש כדי להפגין את החוזקות שלכם. זו יכולה להיות במה מעולה כדי להראות לעולם כמה אתם קשובים לתלונות וכמה השירות שלכם לא רואה אף אחד ממטר. הנה דוגמא:

ראיין קנה אבוקדו מרשת Woolworths שמתפארת באיכות וטריות המוצרים שלה. ובנינו, כמכורה לאבוקדו, אני יכולה להגיד לכם שאין מבאס יותר מלפתוח אחד ולגלות שבפנים הוא נראה ככה:

לגמרי הבנתי אותו כשהוא החליט לפרסם את אכזבתו על הקיר של Woolworths:

"אני רוצה שתדעו שאני לא כועס או משהו, אני פשוט מאוכזב".

עכשיו יש כאלה שהיו מוחקים, יש כאלה שהיו מתעלמים ויש כאלה שהיו מגיבים איזה משהו רובוטי מדכא ויבש.

אבל לא Woolworths.

הם ראו את הפוטנציאל ולא לקח להם יותר מדי זמן להגיב את הדבר המגניב הבא:

תגובה ללקוח מאוכזב

המקרה הזה אפשר להם להפגין אמפתיה ולהציג לראווה את אופי ואישיות המותג.

וחוץ מזה, הם גם חשפו בפני עשרות אלפי עוקבים שירות מעולה שלא מוטל בספק. בכל זאת, עם 24,840 לייקים די קשה להתווכח.

במילים אחרות, הם די צריכים לומר לראיין תודה. אז הלקח פה הוא קודם כל – בלי פאניקה!

מערכת הניטור הודיעה על תלונה?

אוקי, לא נעים, אבל לא נורא. תבטיחו לי שבכל פעם שזה קורה, תעלה לכם בראש התמונה של האבוקדו ותזכיר לכם שאפשר לצאת מנצחים ממצבים "רקובים". נכון, לקוחות בהחלט יכולים לעצבן ולהוציא מהדעת, אבל זכרו שאתם אלה שמנתבים את הספינה. אל תקחו את זה אישית וחשוב מכך – אל תגיבו באופן שיפגע במותג שלכם.

הנה 12 טקטיקות להתמודדות בטוחה עם תלונות של לקוחות ברשתות החברתיות:

1. הקשיבו להם, באמת

מזהירה מראש, כי הנה מגיעה הקלישאה האהובה עליכם… הלקוח תמיד צודק. אז לפני שאתם נכנסים למגננה, קראו היטב את פרטי המקרה ונסו להבין מה בדיוק קרה שם. אם משהו לא ברור לכם – תשאלו. אל תשאירו קצוות פתוחים ואל תנחשו. אם אתם צריכים לעשות בירורים – עשו בירורים, אבל אל תשאירו את הלקוח באוויר ואל תתעכבו עם המענה. הוא עוד עלול לפרש את הבירור שלכם כהתעלמות. זה בסדר אם אתם לא בדיוק יודעים מספיק פרטים כדי להגיב וזה בסדר לבדוק, אבל תנו לו לדעת מזה.

2. דברו כמו אנשים, כי למען השם, אתם אנשים

האינטרנט מלא רובוטים ונציגי שירות שמספקים תשובות אטומות ולא רלוונטיות שרק מעצבנות יותר את המתלונן המעוצבן גם ככה. המנעו מניסוחים גבוהים ומנוכרים, אתם לא מדברים עם שופט בית המשפט העליון. הכלל מבחינתי הוא כזה – אם אתם לא מדברים ככה – אל תכתבו ככה. השתמשו בשפה המדוברת שלכם, תנו לאנושיות להשפך מכם וללקוח להרגיש שהוא מדבר עם בנאדם אמיתי שמקשיב לו ומבין אותו. זה באמת משהו פשוט לביצוע והוא יכול לעשות פלאים ולרכך את הזעם.

3. סבלנות, רגישות ואמפתיה

לעולם אל תטילו ספק בלקוח. לא משנה מה, הודו לו על המשוב וכן, היו מוכנים גם להתנצל. יכול להיות בהחלט שהוא הוציא דברים מפרופורציות ואתם הייתם לגמרי בסדר, אבל זה בדיוק מסוג המקרים בהם אתם מוותרים על לצאת צודקים ומתמקדים בלצאת חכמים. קחו אחריות. המטרה שלכם היא לא להתנגח, המטרה שלכם היא לתקן את הרושם שנוצר. כדי שזה יקרה – אסור לכם לחלוק על רגשות המתלונן. הכאב שלו הוא הכאב שלכם. אז נשימה עמוקה ומרגע זה – אתם הכי מכילים ומבינים שאפשר.

4. התנצלו, אבל באמת

בהמשך לסעיף הקודם, המשתמשים מריחים מקילומטרים מתי אתם מחרטטים אותם עם התנצלות העתק-הדבק. הם מזהים מתי אתם אומרים להם דברים רק כי ככה אמרו לכם שצריך להגיד. אז אל תעשו שימוש ציני במילה "סליחה", רק כדי לסמן V. אם לקוח התאכזב והשקיע במתן משוב, התייחסו למקרה במלא הרצינות והתנצלו מעומק הלב על כך שהאינטרקציה אתכם הולידה חוויה שלילית. זכרו שהכל יכול להשתנות ואם תתנו שירות מספק שישביע את רצונו – תוכלו להפוך אותו ללקוח נאמן ולכזה שיודע שאכפת לכם ממנו ושיש מי שדואג לו.

5. סללו את הדרך אל הפתרון

בשום שלב אל תתנו ללקוח להרגיש שהוא באויר או שאתם לא יודעים איך להוציא אותו מאי-הנעימות שהוא נקלע אליה. כל תגובה שלכם צריכה להיות האור בקצה המנהרה עבורו. תנו לו להרגיש שאתם יודעים איך להוביל אותו לעבר הפתרון, שאתם שולטים לגמרי במצב ושאתם עושים הכל כדי שבסופו של דבר – הוא יצא מרוצה. כי זה הרי מה שיקרה. לא תמיד אמנם, זה נכון, אבל נגע בזה בהמשך.

6. ענו מהר

אנחנו חיים ברשתות החברתיות, זה כבר לא הימים של פקסים וטלפונים ושעות פעילות ולא הייתי במשרד. הנוטיפיקיישנז עוטפים אותנו מכל עבר ככה שאין לנו דרך להתחמק ואין לנו את הלגיטימציה להתמהמה עם המענה. זמן התגובה המצופה התכווץ משמעותית ואני כבר לא מדברת אתכם על לענות באותו יום, אני מדברת על לענות בתוך כמה שעות (!). יותר מזה, מחקר של Convince & Convert מצא ש42% מהמתלוננים ברשת החברתית, מצפים מכם לענות להם תוך 60 דקות! זה לא אומר שאתם צריכים לענות תוך שעה, אבל עשו כל מה שאתם יכולים כדי לא לחרוג מעבר לשעתיים-שלוש. אזכיר שוב, בהחלט יכול להיות שתצטרכו לבדוק את פרטי המקרה ושעתיים לא יספיקו, אבל חשוב שהלקוח ידע מזה. אל תשאירו אותו עם סימני שאלה. ספרו לו בדיוק מה אתם עושים ואיך אתם מתקדמים לעבר פתרון הבעיה.

7. הרשימו אותם

רתמו את השיח לטובתכם וזכרו שחוץ מהמתלונן יש עוד הרבה עוקבים שקטים שצופים ובוחנים את ההתנהלות שלכם. זו הזדמנות להרשים אותם ולעשות לעצמכם פרסומת טובה. אז היו אדיבים. עשו מעשה שיגרום להם להבין שיש על מי לסמוך, שקל לעבוד איתכם ושאתם לא מערימים בעיות – אתם מספקים פתרונות. תנו מענה שישאיר אנשים עם לסת שמוטה. ברור שאי אפשר על כל תלונה להוריד את הירח, אבל הפעילו שיקול דעת ובחרו מקרים מסויימים (על בסיס חומרת התלונה וכמות המעורבות המתלווה לה) – בהם תצאו לא פחות ממדהימים. תנו פיצוי שאף אחד לא יצפה לו. אפקט ההפתעה הוא משהו שיכול לעבוד לטובתכם ולעשות לכם שירות מעולה. נסו את זה פעם, תראו איזה כיף זה. אולי אפילו תצליחו לצאת ויראלים.

8. שמרו על נאמנות הלקוח

70% מהחברות מעידות שזול יותר לשמור על נאמנות הלקוח מאשר לגייס אחד חדש. ויש בזה הגיון. מעבר לכך, לקוח נאמן הוא לקוח מרוצה ולא רק שהוא ישוב ויקנה מכם בעתיד, הוא גם יספר עליכם לחברים שלו שעשויים להפוך ללקוחות גם כן. וזה, ידידיי, יעיל הרבה יותר מקמפיין שיעלה לכם עשרות, אם לא מאות, אלפי שקלים. שביעות הרצון של הלקוחות שלכם שווה לכם הרבה כסף, גם אם אתם לא בדיוק רואים את זה כרגע. אל תזניחו אותה.

9. זכרו שאי אפשר לרצות את כולם

כן, גם זה יכול לקרות. לפעמים תגלו שעשיתם כל מה שיכולתם אבל הלקוח ימשיך בשלו. הוא יבוז לכם, ישפיל אתכם, יזלזל בתשובות שלכם, אולי אפילו יקלל אתכם ולא יהיה מוכן לשמוע מה יש לכם להציע לו. כי ככה זה באינטרנט, הכל קל יותר ואנשים עושים דברים שהם לא היו מעיזים לעשות במציאות. במקרים כאלה, זה לא באמת משנה מה תאמרו ומה תציעו – הבנאדם (במקרה הזה: טרול) בא לחפש אקשן וכל תגובה שלכם רק תספק לו עוד ועוד דלק להמשך. אל תפלו למלכודת הזו. הפסיקו לענות לו. כשהוא לא יזכה ליחס הוא יראה די מגוחך וגם שאר העוקבים שיצפו מהצד יבינו את זה ברגע שהם יראו שאתם עשיתם את שלכם והוא ממשיך בשלו.

10. לא משנה מה, אל תמחקו תגובות

ברגע שיש אקשן, אתם יכולים להיות בטוחים שבצד השני של המסך מחכים לכם בציפיה אוחזי טלפונים עם אצבע קלה על הפרינט-סקרין. לא תוכלו לברוח מתגובה מביכה שפרסמתם ולכן, המנעו מראש מלכתוב דברים שתצטערו עליהם.

11. העבירו את השיחה ל-Offline

לגלות שקיפות זה חשוב אבל במקרים מסויימים תתקלו בלקוחות שהתקשורת מולם תרגיש תקועה או מורכבת ולא תהיה ברירה אלא לנסות איתם משהו אחר. אם אתם מרגישים שזה לא הולך להפתר על גבי הרשת, מומלץ לבקש פרטי התקשרות כדי שתוכלו להבין את הסיפור במלואו, לבדוק אותו לעומק ולספק מענה מהיר והולם. הסבירו ללקוח שאתם רוצים את טובתו וכדי לזרז עניינים, מוטב לעבור למשל לשיחה טלפונית שתסייע לפתור את הבעיה יחד איתו.

12. למידה והפקת לקחים

מכל תלונה אפשר ללמוד. ראו בה סוג של משוב על המוצר, על השירות על הצוות שלכם וכן הלאה. זו הזדמנות אמיתית להפקת לקחים ולשיפור כי אין שום סיבה שתלונה מסויימת תחזור על עצמה כמה פעמים. הקפידו לנתח כל מקרה לגופו, לאתר את מקור הבעיה ולבצע את השינויים הנדרשים כדי למנוע את חזרתה בעתיד.

טיפ למשקיעים של ממש: אל תסתפקו במתן פתרון על גבי הפייסבוק. אם אתם רוצים ליצור אפקט של WOW אצל הלקוח – התקשרו אליו כמה ימים לאחר המקרה ושאלו אותו האם הבעיה נפתרה לשביעות רצונו. מבחינתכם זו פעולה פשוטה שלא תקח יותר מ5 דקות. מבחינתו – זה מסוג הדברים שבגללם הוא לא ירצה לערוק למתחרים.

חלק שלישי: מקרי בוחן

עידו קינן עלה על אוטובוס של אגד וגילה שהצלון מוברג כך שאין שום אפשרות לעשות בו שימוש. הנה מה שהוא פרסם:

Customer_complaint

תראו מה ענו לו באגד:

"פייר, אתה צודק. אבל אתה בוודאי יודע שאם תשלח לנו פרטים על הנסיעה, נוכל לאתר את האוטובוס ולשלוח איש משק עם מברגה ולחסוך לך את ההתעסקות עם מאבטחים ואת התשובה לשאלה “למה יש לך מברג בכיס?”

לא רק שהם ענו כמו בני אדם, הם גם השתמשו בהומור ושלחו לו אחרי כמה שעות את התמונה הזאת:

Customer_complaint

הוציאו את הבורג ולא שכחו לתעד ולעדכן. תכלס, ציון 10. תענוג.

קחו עוד מקרה משעשע: רשת הכלבו האמריקאית, טרגט, גילתה שמסתובב בעמוד שלה טרול שמתחזה לאיש שירות לקוחות ומגיב בשמה ללקוחות.

במקום להיות מותג משעמם ויבש ולעשות שרירים ולחסום אותו, הם פרסמו תגובה שהיא על סף הגאונית:

Target_troll

הלקוחות, בלשון המעטה, עפו עליהם. ובצדק. אז הנה עוד דוגמא למקרה בו יצירתיות יכולה להוציא אתכם מכל סיטואציה שנראית (לפחות על הנייר) מלחיצה ובעייתית.

ואחרי שדברנו על דברים שכדאי לעשות, הנה גם משהו שאתם רוצים להמנע ממנו:

מעשה בלקוח שמאס בשירות הלקוחות של חברת התעופה הבריטית, British Airways.

מה עשה?

כתב על זה בטוויטר אבל הגדיל לעשות וקידם בתשלום את הציוץ של עצמו:

British Airways promoted tweet

עכשיו הייתם מצפים מחברה כמו British Airways לספק מענה מהיר ומקצועי, נכון? על אחת כמה וכמה כשמדובר על ציוץ מקודם עם חשיפה נרחבת.

אבל זה לא מה שקרה. 8 שעות לקח להם להגיב ובינתיים הציוץ הגיע לעיני 76,000 משתמשים.

כדי להחמיר את המצב עוד יותר, בואו תראו איזו תשובה הוא קיבל:

British Airways response to promoted tweet

וכמו שאמרנו כבר קודם, כשמדובר ברשתות חברתיות, את הלקוחות לא בדיוק מעניינות שעות הפעילות. הם רוצים מענה מיידי ובצדק. בנוסף, נציג השירות סיפק מענה מנוכר, מרוחק ומבלי לבדוק היטב את הפרטים.

תעשו טובה, אל תהיו כאלה.

אז מה היה לנו כאן?

משברים ברשתות החברתיות היו ויהיו, אבל הי, זה לא סוף העולם. בכל מקום בו תהיה אינטרקציה עם אנשים, קיים סיכוי לפער בציפיות שיוביל לאכזבה. אבל כמה דברים חשוב לזכור כדי לצאת ממצבים כאלה בשלום. הדבר הראשון הוא – לזהות אותם בזמן. לצורך כך עומדים לרשותכם כלי ניטור שיפתחו עיניים בגב עבורכם. במידה וקבלתם תגובה שלילית, הקפידו לענות במהירות, באדיבות ובאופן מתחשב ואמפתי שלא יעורר אנטגוניזם. בנוסף, שמרו על הלקוחות שלכם מרוצים, כי 71% מאלה שתהיה להם חווית שירות טובה במדיה החברתית – ימליצו עליכם לחבריהם (וזה המון!). לבסוף, אם תוכלו לתבל את ההודעות שלכם בהומור וליצור חוויה של כיף סביב המותג שלכם – לא רק שלא יגרם לכם נזק – אתם גם תרוויחו בענק.

וזהו, סגרנו את כל הפינות.

כמעט.

מישהו יודע למה פיטרו את אשתו של ברדלי?

הפוסט המדריך לניהול משברים בפייסבוק: טקטיקות מענה, כלי ניטור ודוגמאות הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/facebook-crisis-management/feed 6
השוואת 15 כלי פופאפים לאיסוף לידים שיעזרו להמיר גולשים שמתכוונים לנטושhttp://www.askpavel.co.il/blog/popup-tools http://www.askpavel.co.il/blog/popup-tools#comments Fri, 24 Mar 2017 22:16:27 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=11804 אתם יכולים להגיד עליהם מה שאתם רוצים, בשורה התחתונה: פופ-אפים מגדילים את כמות ההמרות. זו עובדה. אז נכון, אפשר להתווכח על הגודל, על המיקום ואפילו על התזמון שלהם, אבל בשום פנים ואופן לא על התועלת ואם אתם מחפשים לשפר את הביצועים, להוסיף עוד משתמשים לרשימת התפוצה ולהגדיל מכירות – עד סוף המאמר, כבר תדעו בדיוק ...

הפוסט השוואת 15 כלי פופאפים לאיסוף לידים שיעזרו להמיר גולשים שמתכוונים לנטוש הופיע ראשון בבלוג

]]>
אתם יכולים להגיד עליהם מה שאתם רוצים, בשורה התחתונה: פופ-אפים מגדילים את כמות ההמרות. זו עובדה.

אז נכון, אפשר להתווכח על הגודל, על המיקום ואפילו על התזמון שלהם, אבל בשום פנים ואופן לא על התועלת ואם אתם מחפשים לשפר את הביצועים, להוסיף עוד משתמשים לרשימת התפוצה ולהגדיל מכירות – עד סוף המאמר, כבר תדעו בדיוק מה אתם צריכים לעשות.

יש כיום בשוק מגוון רחב של כלים לקידום אתרים שמבטיחים להשאיר את הגולשים באתר ולהוביל אותם במשפך ההמרה. מבין כל אלה, בחרנו 15 שאהבנו במיוחד כדי שתוכלו להשוות ביניהם ולהגיע להחלטה.

למי המאמר מיועד?

למשווקים, בלוגרים, חנויות וירטואליות, סוכנויות דיגיטל ולמעשה כל מי שמעוניין להגדיל לידים ומכירות ולהקטין את אחוז הנטישה.

על פי אילו פרמטרים ביצענו השוואה?

 • התנהגות (מתי הפופ אפ מופיע, באילו מיקומים באתר, אילו סוגים קיימים וכו').
 • האם אפשר להוריד את הקרדיט.
 • האם יש אפשרות לבצע מבחני פיצול ולקבל ניתוח נתונים.

כמו כן, בדקנו עם אילו מערכות הוא עובד וכמה עולה לנו התענוג.

נתחיל.

1. Poptin

poptinלפופ-אפים יצא שם רע. הם מטרידים, מסתירים את התוכן, מעכבים את הגולשים בדרך לביצוע הפעולה הרצויה, כשהם פולשניים הם עשויים לפגוע בקידום בגוגל ובהרבה מקרים גם מופיעים בטיימינג די גרוע. העניין הוא שזה ממש לא חייב להיות ככה. למעשה, זה יכול להיות ההפך המוחלט. כשעושים בו שימוש נכון, פופ-אפ יכול להקל על המשתמשים, לשפר את הביצועים של האתר ולהגדיל משמעותית את כמות ההמרות.

זה בדיוק מה ש-Poptin מציעה לכם. מדובר במערכת ישראלית ליצירת ווידג'טים ופופ-אפים שבאמצעותה תוכלו להציג את המסר הנכון בזמן הנכון כך שיותאם להתנהגות הגולש. היא מבטיחה להרחיב את רשימת התפוצה, להגדיל את כמות הלידים והמכירות ולהקטין את יחס הנטישה. אגב, ממה שידוע לנו זו המערכת היחידה בעברית שקיימת כרגע בשוק לצד Zoom Analytics (עליה תקראו כאן בהמשך), ובין לקוחות החברה אפשר למנות כבר את מכללת ג'ון ברייס, אתר חדרי חרדים ועוד עשרות סוכנויות דיגיטל קטנות וגדולות.

תכונות בולטות

 • אפשרויות מיקוד מתקדמות כך שתוכלו להחליט מה יוצג, למי, איפה ומתי.
 • 9 סוגים שונים של פופאפים ווידג'טים (כולל פופאפים למובייל) ובחירת המיקום שלהם על גבי המסך.
 • סטטיסטיקות מפורטות לניתוח הנתונים.
 • מבחני פיצול (A/B TEST) להשוואת ביצועים כך שתגיעו לבסוף לפופ-אפ שמשיג את התועלת הרבה ביותר.
 • ממשק ידידותי וקל לשימוש. תוכלו לבחור ממגוון תבניות מוכנות מראש ולהתקין כבר עכשיו ללא צורך במתכנת.
 • ויודעים מה הכי כיף? הם משלנו, כך שהכל לגמרי בעברית.

אינטגרציה

מגוון מערכות דיוור ו-CRM ותמיכה בפלטפורמות התוכן המובילות (Shopify ,WordPress, Tumblr, Pagewiz ועוד).

כמה זה עולה?

אז ככה. מוצעים לכם 4 מסלולים שנבדלים זה מזה בכמות הצפיות החודשיות (צפייה היא כל פעם בה מופיע פופ-אפ לגולש).

המסלול החינמי יעניק לכם 1000 צפיות בחודש ותוכלו לבחור ממגוון רחב של אפשרויות ללא הגבלה. קחו בחשבון שיופיע עליהם קרדיט שאינו ניתן להסרה.

שלושת המסלולים המתקדמים (19$-99$) מיועדים לאתרים עם כמות צפיות גדולה יותר (כשהאחרונה גם אינה מוגבלת בדומיינים), הם יעניקו לכם תמיכה טכנית מעולה ויאפשרו להוריד את הקרדיט.

2. Rapidology

כדיrapidology להגיע ליותר משתמשים, תצטרכו להגדיל את רשימת התפוצה. אז נכון, תוכן ייחודי ויעיל בהחלט יעזור, אבל מעבר לו כדאי גם לשלב קריאה לפעולה שתהיה מושכת, אטרקטיבית ומפתה. וכאן בדיוק Rapidology נכנס לתמונה. Rapidology הוא תוסף וורדפרס חינמי שיאפשר לכם ליצור פופאפים, ווידג'טים וטופסי הרשמה ללא שום צורך בידע טכני או עיצובי.

תכונות בולטות

 • 6 סוגים של תיבות הרשמה שמופיעות במקומות ותזמונים שונים
 • אפשרות לנעילת תוכן כך שיוצג למנויים בלבד לאחר שימסרו את כתובת הדואר האלקטרוני שלהם
 • סטטיסטיקות וניתוח נתונים
 • מבחני פיצול ללמידת התנהגות הגולשים ולשיפור יחס ההמרה
 • מעל ל-100 טמפלטים לבחירתכם

אינטגרציה

וורפדרס.

כמה זה עולה?

חינם.

3. Sumo

sumoבואו נודה בזה. כולנו כאן בגלל סיבה אחת, אנחנו רוצים יותר תנועה שתהפוך ליותר לקוחות. כדי שזה יקרה, אנחנו מורידים כלים, לומדים אותם, מנסים אותם ואז שוכחים מהם ביום שלמחרת. SUMO מתגאה בכך שהיא לא הולכת להיות עוד כלי – היא תהיה הפתרון.

איך היא תעשה את זה? היא תגדיל את כמות הלקוחות שלכם באמצעות פופ-אפים ידידותיים שיופיעו שניה לפני שהגולשים יבחרו לעזוב את האתר (או בכל טיימינג אחר שתבחרו). בנוסף, היא תציע לשלב כפתורי שיתוף שיעודדו את הפצת התכנים ויגדילו את התנועה.

תכונות בולטות

 • קלה לשימוש ואינה דורשת ידע טכני
 • מציגה מפת חום שתלמד על העדפות המשתמשים ותחשוף את האזורים המעניינים ביותר באתר (וההפך)
 • צפייה בהתנהגות המבקרים בזמן אמת

אינטגרציה

SUMO עובדת בשיתוף פעולה מלא עם גוגל אנליטיקס כך שלא תצטרכו לבזבז זמן וללכת לאיבוד בים של נתונים וסטטיסטיקות. תוכלו לקבל את המידע הספציפי והמדויק אותו אתם צריכים ובזמן אמת.

כמה זה עולה?

החבילה הבסיסית והחינמית תציע מגוון רחב של טמפלטים ממותגים. יתר החבילות (בתשלום) יאפשרו לכם להסיר את המיתוג וגם להנות מתכונות נוספות כמו לוח תובנות מתקדמות, אינטגרציות, תמיכה טכנית ועוד.

אינטגרציות עם מערכות

4. Adoric

adoricאחת מפריצות הדרך המשמעותיות ביותר בעולם השיווק הדיגיטלי נובעת מההבנה שהמשתמשים שונים זה מזה ולכן המסרים שמוצגים להם צריכים להיות מגוונים ומותאמים להעדפותיהם. Adoric היא תוכנת פופ-אפים שמבצעת התאמה אישית ומכוונת את המשתמשים ישירות אל עבר המטרות העסקיות שלכם. היא מבצעת פילוח קהלים לפי שפה, מיקום, מגדר ותחומי עניין כך שכל משתמש ייחשף לתוכן הרלוונטי ביותר עבורו.

תכונות בולטות

 • סגמנטציה
 • בחירה ממגוון רחב של תבניות מעוצבות ואפשרויות תצוגה
 • מבחני פיצול ללמידה ולשיפור הביצועים
 • הטמעת וידאו מ-Youtube ו- Vimeo
 • מעקב אחר המבקרים בזמן אמת והתאמת חלון הפעולה הרצוי בהתאם
 • ניתוח ביצועי התוכן

אינטגרציה

Adoric תומכת בפלטפורמות תוכן רבות ביניהן WordPress (יש גם תוסף), Magento, Drupal ועוד.

כמה זה עולה?

לא פורסם מחיר באתר וניתן לקבל אותו בהצעת מחיר מולם ישירות.

5. Picreel

picreelאין מראה דיגיטלי עצוב ומתסכל יותר מעגלת קניות נטושה. בעיקר כי זה אומר שעשיתם הכל טוב, אבל רק כמעט. המשתמש ביקר באתר, טייל בין המוצרים, בחר את אלה שהרשימו אותו וכשהגיע רגע האמת – הוא ברח. Picreel תגדיל את יחס ההמרה שלכם ותהפוך משתמשים נוטשים ללקוחות. איך? היא תעקוב אחר תנועת העכבר של המשתמשים בזמן אמת ותציג בפניהם את ההצעה הטובה ביותר עבורם ברגע נתון. הנה דוגמא: דמיינו שרגע לפני שהמבקר יוצא מהאתר – חלון קופץ ומציע לו מבצע שאי אפשר לסרב לו. או למשל חשבו כמה מועיל היה אם הייתם יכולים לקבל פידבק מהקורא ולשאול אותו בסוף המאמר האם התוכן היה אינפורמטיבי וסיפק לו תשובה לשאלותיו. אלה כלים משמעותיים ועוצמתיים שבאמצעותם תוכלו ללמוד את המשתמשים ולהשיג הרבה יותר.

תכונות בולטות

 • פופ-אפים מותאמים אישית.
 • זמני תצוגה שונים המבוססים על תנועות עכבר.
 • משובים ידידותיים בזמן אמת המאפשרים ללמוד על שביעות רצונם של המבקרים.
 • מבחני פיצול, תכנון, בחינה ומדידה של ביצועי הקמפיין.

אינטגרציה

חיבור מהיר למערכות CRM, שרתי אימייל ומגוון רחב של אתרים ופלטפורמות בינהן Shopify ,WordPress, Blogger, Wix ועוד.

כמה זה עולה?

תוכלו להנות מרובן הגדול של התכונות בחינם ל-30 ימי השימוש הראשונים. אם אהבתם, יציעו לכם 4 מסלולים שעלותם בין 14$ לחודש ובין 299$ לחודש, תלוי בכמות הדומיינים והמשתמשים החודשיים שלכם.

6. Hello Bar

hellobarיש כמה דברים שכדאי לעשות אם רוצים להגדיל את יחס ההמרה. התקנת Hello Bar הוא בהחלט אחד מהם. התוכנה היא אחת המומלצות לשנת 2017 על פי Financesonline וקבלה מ-MOZ ציון 9.3. למה? כי היא מאפשרת לאתרים לעצב הודעה מותאמת עבור המשתמשים ולהציג אותה בטיימינג הנכון. עד כאן, היא לא נשמעת שונה במיוחד משאר הכלים, אבל בנוסף לזה היא גם מאד קלה לשימוש. אתם רק צריכים להקליד את כתובת האתר ומרגע זה ואילך יופיעו הוראות מפורטות שיקחו אתכם צעד אחר צעד אל עבר המטרה.

תכונות בולטות

 • התאמת מסרים בטיימינג הנכון
 • מבחני פיצול ואפשרויות טרגוט מתקדמות
 • ייצוא נתונים אודות משתמשים רשומים
 • קידום תוכן ברשתות החברתיות המובילות והטמעה של כפתורי שיתוף

אינטגרציה

תומכת במערכות רבות (בינהן MailChimp, Weebly, Blogger) ובעלת תוסף לWordPress.

כמה זה עולה?

המחיר יקבע על פי כמות הקליקים שתקבלו בחודש: על 100 קליקים תשלמו 4.95$, על 500 קליקים תשלמו 12.95$, ועל 2500 קליקים תשלמו 29.95$.

7. Optin Architect

optinarchitectאם שאלתם את עצמכם כיצד תוכלו להגדיל את רשימת התפוצה מהר יותר ואיך הופכים 30% מהמבקרים הנוטשים ללקוחות משלמים מבלי להגדיל את התנועה וכל זה ב…יום אחד, אז ל-Optin Architect יש תשובה עבורכם. מדובר במחולל לידים שממנף את כוחו של הדואר האלקטרוני והופך מבקרים ללקוחות. הנוסחא היא פשוטה: ברגע שיהיה לכם באתר טופס הרשמה אטרקטיבי, יותר אנשים ישאירו פרטים ואז תוכלו להציע ליותר אנשים את השירותים שלכם. גם הפעם תהיה לכם היכולת לעקוב אחר הביצועים וללמוד איזה טופס משיג עבורכם תוצאות עדיפות.

תכונות בולטות

 • שליטה מלאה בגודל, צבע ועיצוב הטופס.
 • מגוון של מיקומים אפשריים.
 • תגובה בזמן אמת להתנהגות הגולש בהתבסס על תנועות עכבר.
 • מעקב אחר סטטיסטיקות וביצועי הקמפיין.
 • תמיכה ושירות לקוחות ללא הגבלה.

אינטגרציה

פלטפורמות תוכן (בינהן WordPress), ספקי דואר אלקטרוני ואתרי Ecommerce.

כמה זה עולה?

לרשותכם עומדים שלושה מסלולים שמציעים בדיוק את אותו הדבר לתקופות זמן שונות: מנוי חודשי יעלה 27$, מנוי שנתי יעלה 197$, ומנוי ללא הגבלת זמן יעלה 297$. במידה שלאחר 30 ימים לא תהיו מרוצים – כספכם יוחזר לכם.

Optin Architect The Ultimate List Building App

 

8. Optin Monster

optinmonsterמעל ל70% מהמבקרים באתר שלכם לא יחזרו אליו שוב לעולם. זו העובדה הכואבת ש-Optin Monster מטיחה בפנינו ואין ספק שלנו, כמשווקים, קשה להשלים עם הנתון הזה. אנחנו משקיעים מאמצים רבים ומרגישים שלא קיבלנו את התוצאות להן ציפינו. כדי למקסם את הביצועים ולהפוך את אותם נוטשים ללקוחות, Optin Monster פתחה טפסי הרשמה ש"ילכדו" את כתובת הדואר האלקטרוני של המבקרים ואתם תוכלו להציע להם קופונים, מבצעים ותוכן דינאמי שיגרום להם להמיר. בין הכלים שתמצאו: פופ-אפים, טפסי הרשמה בגודל מסך מלא, בר תחתון או צדדי דביק, תיבת הרשמה בגוף המאמר או בסופו וטריגרים שמופיעים על בסיס תנועת עכבר, גלילה או זמן גלישה. כמו כן, תוכלו לבצע התאמה אישית של מסרים לפי התנהגות המשתמש, האתרים מהם הגיע והמכשיר ממנו גולש. בכל מקרה, כל מה שתחליטו יהיה מדיד ובאמצעות מבחני פיצול תוכלו גם לוודא שהטופס שהשיג את כמות ההמרות הגדולה ביותר הוא זה שיככב באתר.

תכונות בולטות

 • טכנולוגיית המרה ב-2 שלבים: כל לחיצה על תמונה או לינק יפתחו טופס הרשמה, מה שמגדיל באופן ניכר את כמות הלידים
 • סגמנטציה ופרסונליזציה
 • מגוון רחב של טפסי הרשמה לבחירתכם
 • תגובות בזמן אמת בהתבסס על פעילות העכבר
 • מבחני פיצול, סטטיסטיקות וכלי מדידה

אינטגרציה

אתרי E-commerce, ספקי דואר אלקטרוני ופלטפורמות תוכן כמו Shopify ,WordPress, Blogger, Wix ועוד.

כמה זה עולה?

 • בסיס – 19$ לחודש: אתר אחד, טפסים ללא הגבלה, מבחני פיצול, אפשרויות מיקוד, דוחות ידידותיים.
 • פלוס – 29$ לחודש: שלושה אתרים, כל חבילת הבסיס פלוס בר תחתון וצדדי, נעילת תוכן, תיבות הרשמה בגוף המאמר או בסופו ועוד.
 • פרו – 39$ לחודש: כמות אתרים בלתי מוגבלת, כל התכונות המוזכרות מעלה ובנוסף טכנולוגיית תגובה לתנועות עכבר, טפסים מותאמים למובייל, בר דביק, טפסי מסך מלא, תזמונים, תמיכה טכנית ועוד.

אם תבחרו במסלול השנתי, תשלמו מחיר זול ב-25% מהחודשי.

9. bouncex

bouncexנמשיך עם הסטטיסטיקות – הן לא הולכות והופכות נעימות יותר. 90% מהמבקרים באתר יעזבו מבלי לבצע כל המרה. למה זה קורה? בעיקר כי כל אחד מהם מתנהג אחרת, אבל במקרים רבים ההתייחסות אליהם היא כאל מקשה אחת. bouncex מאמינה שהאתר שלכם צריך ללמוד את התנהגות הלקוח ממש כמו שעושה איש מכירות בשטח, מה שמביא אותו בסופו של דבר להציע את ההצעה המתאימה ביותר לאדם שעומד מולו. באמצעות תוכנה ייחודית bouncex לומדת את התנהגות המשתמש בזמן אמת וכך מוליכה אותו שלב אחר שלב במשפך ההמרות.

תכונות בולטות

 • מערכות מעקב
 • תגובות בזמן אמת בהתבסס על פעילות העכבר
 • ניתוח התנהגות באתר
 • כלים לשימור לקוחות
 • שירותי גרפיקה

אינטגרציה

מערכות CRM, מובייל ונייד.

כמה זה עולה?

Bouncex מציעה לכם תחילה להתנסות בתוכנת דמו שתפיק ביקורת על התנהגות הקהל באתר (חינם) במשך שבעה ימים ורק אחר כך היא תדבר אתכם על החבילות והמחיר.

10. Exit Monitor

exitmonitorכשמו כן הוא, כלי שמנטר תנועות עכבר ומגיב להן בזמן אמת. הוא לא מחדש הרבה בהשוואה לכלים שהופיעו מעלה ומטרתו זהה – הגדלת המרות והכנסות באמצעות מעקב אחר התנהגות המשתמש והצגת פופ-אפ עם הצעה מפתה רגע לפני שהתכוון לצאת מהאתר.

תכונות בולטות

 • טכנולוגיית מעקב אחר תנועות העכבר
 • סטטיסטיקות ונתונים בזמן אמת
 • מבחני פיצול
 • סגמנטציה ופילוח ממוקד

אינטגרציה

MailChimp, Shopify, Hubspot, Zapier ועוד. קיים תוסף ל-WordPress.

כמה זה עולה?

Exit Monitor מציעה ארבע חבילות. הבסיסית עולה 39$ לחודש על 5000 הצגות דף. החבילה המורחבת ביותר תעלה 499$ לחודש על 325,000 הצגות דף. בכל מקרה, מגיעה לכם תקופת נסיון חינמית למשך 14 ימים.

Exit Intent Technology Conversion Rate Optimization Exit Monitor

11. Drip

dripחלפו הימים בהם כל המשתמשים קיבלו את אותם מסרים ואותן הודעות לדואר האלקטרוני באותו זמן. Drip היא תוכנה שמאפשרת לכם לבצע אוטומציה ולשלוח את הקמפיין הנכון, בזמן הנכון ולאדם הנכון. היא מודעת לעובדה שלכל אחד יש קצב שונה ותחומי עניין שונים ולכן היא לומדת את התנהגות המשתמש ומשגרת אליו הצעות שיווקיות תואמות שיובילו אותו בבטחה במשפך ההמרה.

תכונות בולטות

 • תצוגה ויזואלית ידידותית וקלה להבנה
 • מגוון רחב של טפסים בגדלים ומיקומים שונים
 • אוטומציה לכל פעולה רצויה
 • מבחני פיצול, מעקב אחר ביצועים, פילוח ממוקד ושיוך המנויים לקבוצות בהתבסס על הפעולות שנקטו
 • זיהוי משתמשים מעורבים עם סיכויי ההמרה הטובים ביותר להגברת המאמץ השיווקי
 • שליחת הודעות ממוקדות

אינטגרציה

מגוון רחב של פלטפורמות ואפליקציות, דפי נחיתה, מערכות CRM, אתרי E-commerce ועוד.

כמה זה עולה?

אם יש לכם רשימת תפוצה שמונה עד 100 רשומים – תוכלו להנות מהשירותים של Drip בחינם. במידה שיש לכם יותר, עלות חודשית בתוכנית שנתית תהיה 41$ לחודש ל-2500 מנויים ו-83$ לחודש עבור 5000 מנויים.

12. Zoom Analytics

zoomanalyticsבדומה לתוכנות אחרות, גם Zoom Analytics הישראלית מציעה לשפר את יחס ההמרה באתר ולהפוך מבקרים נוטשים ללקוחות. איך היא תעשה את זה? אתם כבר יודעים את התשובה – המסר הנכון בזמן הנכון. ואיך אתם תעשו את זה? בקלות. כמה קליקים ואתם שם מבלי צורך להשקיע בפיתוח ועיצוב.

תכונות בולטות

 • קמפיין מותאם לקוח כך שהוא יחשף אך ורק למה שמעניין אותו.
 • מבחני פיצול, ניתוח ומעקב אחר הביצועים בזמן אמת.
 • זיהוי נקודות החולשה בקמפיין כך שתוכלו לשפר אותן.
 • ייצוא לידים.
 • בדומה ל-Poptin גם המערכת הזו בעברית כך שזה יתרון.

אינטגרציה

מערכות CRM, מערכות דיוור, גוגל אנליטיקס.

כמה זה עולה?

Zoom Analytics מבקשת למלא טופס עם פרטים על העסק לקבלת הצעת מחיר מותאמת לדרישותיכם.

13. PopUp Domination

popupdominationתוכנת פופ-אפים שמציעה מגוון רחב של אפשרויות מותאמות על פי צרכי האתר, בינהן: ערכות נושא לקבלת כתובות דואר אלקטרוני, ספירה לאחור ליצירת דחיפות, פופ-אפ שמופעל בעת כוונת יציאה, פופ-אפ שמופעל לאחר לחיצה על אובייקט ועוד.

תכונות בולטות

 • מבחני פיצול וניתוח ביצועים.
 • טריגרים שונים להפעלת הפופ-אפ (בהתבסס על זמן גלישה באתר, דפים שנצפו, גלילה ועוד).
 • מגוון רחב של טמפלטים ועיצובים מותאמים אישית.

אינטגרציה

כל אתר אינטרנט, ספקי דואר אלקטרוני וגוגל אנליטיקס.

כמה זה עולה?

החבילה ההתחלתית עולה 9$ לחודש עבור 30,000 הצגות פופ-אפ. אם תצטרכו מעבר לזה, יש חבלות נוספות: 19$ עבור 100,000 הצגות, 29$ עבור 300,000 הצגות, ו-99$ עבור מיליון הצגות. בתוכנית שנתית העלות תהיה נמוכה יותר ואם לאחר 60 יום לא תהיו מרוצים – כספכם יוחזר במלואו.

PopUp Domination

14. Pippity

pippity"פופ אפ למפרסמים שמכבדים את הקוראים שלהם", כך Pippity בוחרת להציג את המוצר שלה שמבטיח להיות קל לשימוש עבורכם ונעים עבור הלקוח. התוכנה מגיעה עם 20 ערכות נושא שיבטיחו התחלה מהירה וחלקה ואם בכל זאת תחליטו לעצב בעצמכם – גם האפשרות הזאת קיימת.

תכונות בולטות

 • מגוון רחב של טמפלטים מותאמים אישית לבחירה כמו גם אפשרות לעצב את הפופ-אפ בעצמכם
 • אפשרות להוספת תמונות, וידאו ובולטים בקלות ובמהירות
 • שליטה על זמני הופעת הפופ-אפ
 • מבחני פיצול וניתוח ביצועים

אינטגרציה

ספקי דואר אלקטרוני, אתרי Ecommerce ו-WordPress.

כמה זה עולה?

חבילה אישית לאתר בודד – 49$ לשנה, חבילה עסקית עם רשיון ל5 אתרים – 87$ לשנה, וחבילה לכמות אתרים בלתי מוגבלת – 127$ לשנה. אם קניתם את אחת החבילות ולאחר 30 ימים מתברר שזה לא בדיוק מה שחיפשתם – תקבלו החזר כספי מלא.

Pippity Popups WordPress Popup and Lead Capturing Plugin

15. Ninja Popups (תוסף)

ninjapopupsNinja הוא תוסף פופ-אפ לוורדפרס, מה שהופך אותו לקל להתקנה ופשוט ולשימוש. גם כאן תוכלו לבחור ממגוון ערכות נושא קיימות או לעצב לגמרי בעצמכם.

תכונות בולטות

 • שליטה על זמני הופעת הפופ-אפ: בכניסה לאתר, לאחר מספר שניות, לאחר גלילה, לפני כוונת יציאה
 • כפתורי יציאה למניעת הטרדה
 • שילוב אלמנטים: טקסט, תמונות, בולטים, שדות טקסט ועוד
 • מבחני פיצול וניתוח ביצועים

אינטגרציה

גוגל אנליטיקס וספקי דואר אלקטרוני.

כמה זה עולה?

25$ עבור רישיון בסיסי ועוד 7.88$ אם תרצו חבילה מורחבת עם תמיכה טכנית למשך 12 חודשים.

עכשיו תורכם – מה המערכת האהובה עליכם?

פופ-אפ המזהה כוונת יציאה ותיבות ללכידת כתובת דואר אלקטרוני הם כלים יעילים שיתנו לכם תפוקה מיידית ומרגע התקנתם תוכלו לראות ירידה במספר הנוטשים ועליה בהמרות. כמות השימושים שאפשר לעשות בהם היא כמעט אינסופית, כך שאם עדיין לא השתכנעתם לגבי נחיצותם, הקדישו לכך עוד רגע וחשבו כמה קוראים אתם מפסידים כשאין חלון שקורא להם להצטרף לניוזלטר. או כמה עגלות נטושות תוכלו להציל אם תזכירו על פריטים שנשכחו. או כמה כתובות דואר אלקטרוני תוכלו להוסיף לרשימת התפוצה שלכם אם תציעו בתמורה תוכן למנויים בלבד. או כמה תוכלו ללמוד מפופ-אפ שישאל לדעת המבקרים באתר ויבקש משוב. וכן, גם כמה תוכלו להרוויח אם תקפיצו מבצע או הטבה שאי אפשר יהיה לסרב לה. וזה כמובן לא נגמר כאן, הכל תלוי ביצירתיות שלכם.

מקווים שהצלחנו לעשות סדר ועזרנו לכם להגיע להחלטה ולבחור בכלי שיהיה הכי שימושי ומועיל עבורכם. נשמח לשמוע מי האחד שלכם ויותר מזה, נשמח לשמוע איך הצלחתם לשפר את הביצועים באתר. דברו איתנו בתגובות!

הפוסט השוואת 15 כלי פופאפים לאיסוף לידים שיעזרו להמיר גולשים שמתכוונים לנטוש הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/popup-tools/feed 11
כנס All Things Data בפתח, וקוראי AskPavel מקבלים 10% הנחה!http://www.askpavel.co.il/blog/all-things-data-2017 http://www.askpavel.co.il/blog/all-things-data-2017#comments Sun, 19 Mar 2017 15:45:59 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=14451 שריינו את ה-27 באפריל 2017: זה התאריך בו יתקיים זו הפעם השלישית כנס All Things Data, המוקדש כל כולו לווב אנליטיקס, נושא המעסיק את כל העוסקים בדיגיטל ומקדמי אתרים בפרט. מטרות הכנס הן לחשוף אתכם לאסטרטגיות של חברות מצליחות מרחבי העולם, להעניק לכם רעיונות חדשים והשראה בזכות המומחים שתפגשו, להציג את עולם הווב אנליטיקס למי ...

הפוסט כנס All Things Data בפתח, וקוראי AskPavel מקבלים 10% הנחה! הופיע ראשון בבלוג

]]>
שריינו את ה-27 באפריל 2017: זה התאריך בו יתקיים זו הפעם השלישית כנס All Things Data, המוקדש כל כולו לווב אנליטיקס, נושא המעסיק את כל העוסקים בדיגיטל ומקדמי אתרים בפרט. מטרות הכנס הן לחשוף אתכם לאסטרטגיות של חברות מצליחות מרחבי העולם, להעניק לכם רעיונות חדשים והשראה בזכות המומחים שתפגשו, להציג את עולם הווב אנליטיקס למי שטרם מכיר אותו, וכמובן – לאפשר לאנשים מהתחום ותחומים משיקים להיפגש ולעשות נטוורקינג.

והחלק הכי טוב? החלטנו לארגן לקוראים המעולים שלנו הנחה של 10% בהרשמה. הירשמו כאן:
קופון הנחה AskPavel

על האירוע ינצח שוקי מן, משווק דיגיטלי ותיק ומומחה לאנליטיקס, שהכנס, פרי יוזמתו, החל כבר בשנת 2015. הכנס ייערך במלון דייויד אינטרקונטיננטל בתל אביב, בין השעות 9:00-17:00.

לפני הכנס יתקיים יום סדנאות מרוכז, בו כל אחד יכול לבחור נושא ספציפי ולהתעמק בו יותר ממה שמאפשרת הרצאה כללית בכנס עצמו. יום הסדנאות יתקיים ב-26 באפריל, 2017, ברחוב יגאל אלון 123 בתל אביב, בין השעות 9:00-13:30.

אלו הרצאות יהיו בכנס?

מאחר שהקהל שמגיע לכנס הוא מגוון ומתאפיין ברמות שונות של רקע טכני, בכנס יהיו שני מסלולים: מסלול אסטרטגי ומסלול טכני. המסלול האסטרטגי מיועד למקבלי החלטות בעלי פחות ניסיון מעשי ויעסוק בנושאים אסטרטגיים; והמסלול הטכני מיועד לבעלי רקע טכני בתחום ויתעמק בפרקטיקות, כלים ועוד. יהיה גם מסלול שלישי אבל לעת עתה מארגני הכנס לא חושפים את מהותו.

בכנס יהיו 12 הרצאות (6 לכל מסלול), חלק מהן באנגלית וחלק בעברית. נושאי ההרצאות מגוונים, החל מ-growth hacking ושיווק יצירתי ועד לטכניקות מדידה ועיצוב פתרונות דאטה. כל המרצים מגיעים מה"שטח", חצי מהם מגיעים מחו"ל, וכל ההרצאות בנויות כך שיכילו גם דוגמאות פרקטיות ולא רק תיאוריה.

רשימת ההרצאות:

 1. סילביה נג – Growth Hacking Demystified
 2. טוביאס קרפט – Breaking the chain of standard online analytics
 3. ג'ונתן גבאי – The Rise of the Right Brain Marketer
 4. ג'ונתן וובר – Free Your Data From the web
 5. סער גולד – Quick Measurements of Long Term Effects in a Growth Environment
 6. ענבל רייף – Blue Light Makes it Through; Data Design Insights
 7. אד פריי – Personalisation Everywhere! A Full Funnel Framework for All and Any Of Your Tools
 8. זורין ראדוונצ'ביץ' – When business meets measurement protocol
 9. אופיר אביגד – Hacking Data-Driven Validation
 10. עמינדב גליקשטיין – איך למצוא מידע על המתחרים (באופן חוקי) כדי לקבל החלטות אסטרטגיות
 11. שוקי מן – קחו את האנליטיקס שלכם לשלב הבא
 12. צחי ספונד – איך ליצור דוחות אנליטיקס בלי שום כלי עזר

לאחר ההרצאות יתקיים בכל מסלול פאנל מומחים, והיום יסתיים בטקס חלוקת פרסים.

קוראי הבלוג זוכים בהנחה של 10%

לשמחתנו הרבה, שוקי מן ארגן לקוראי הבלוג הנחה משתלמת מאד של 10%. אתם לא צריכים להקליד שום דבר, הקופון כבר מובנה, אז פשוט הירשמו בקישור הבא:

הרשמה ל-All Things Data ב-10% הנחה

הפוסט כנס All Things Data בפתח, וקוראי AskPavel מקבלים 10% הנחה! הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/all-things-data-2017/feed 0
צ'קליסט אופטימיזציה – 6 דוחות בגוגל אנליטיקס שיראו לכם איפה הגולשים שלכם נתקעיםhttp://www.askpavel.co.il/blog/analytics-reports-checklist http://www.askpavel.co.il/blog/analytics-reports-checklist#comments Wed, 15 Mar 2017 15:52:31 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=14418 הפוסט נכתב לקראת כנס All Things Data ב-27 לאפריל 2017.  הרשמו דרך הלינק וקבלו הנחה: הנחה לקוראי AskPavel גם אנחנו נהיה שם!   בפוסט הקרוב אני רוצה לתת לכם צ'קליסט שיעזור לכם מאוד בתהליך האופטימיזציה – 6 דוחות פשוטים בגוגל אנליטיקס שיראו לכם למה הגולשים שלכם עוזבים את האתר. הדוחות מתאימים לכל סוגי האתרים ולא ...

הפוסט צ'קליסט אופטימיזציה – 6 דוחות בגוגל אנליטיקס שיראו לכם איפה הגולשים שלכם נתקעים הופיע ראשון בבלוג

]]>
הפוסט נכתב לקראת כנס All Things Data ב-27 לאפריל 2017. 
הרשמו דרך הלינק וקבלו הנחה: הנחה לקוראי AskPavel
גם אנחנו נהיה שם!

 

בפוסט הקרוב אני רוצה לתת לכם צ'קליסט שיעזור לכם מאוד בתהליך האופטימיזציה – 6 דוחות פשוטים בגוגל אנליטיקס שיראו לכם למה הגולשים שלכם עוזבים את האתר.

הדוחות מתאימים לכל סוגי האתרים ולא משנה מה המוצר/שירות שאתם מוכרים, וגם אם אתם לא מוכרים שום דבר אלא רוצים לשפר את יחס ההמרה באתר שלכם (בהתאם למה שהגדרתם בתור "המרה"). הם יראו לכם איפה הגולשים שלכם נתקעים ואיפה נמצאת נקודת התורפה של האתר שלכם.

מאיפה מתחילים?

בשלב הראשון של האופטימיזציה (עוד לפני שנכנסים ל-A/B Testing) אני בד"כ מתייחס לשני חלקים. בחלק הראשון אני מתעסק בתיקון בעיות טכניות באתר, שיכולות פשוט לתקוע את הגולש גם אם הוא מאוד רוצה להמיר. בחלק השני אני מתייחס לאלמנטים ויזואליים שמפריעים או שיכולים לעזור לתהליך ההמרה.

בפוסט הנוכחי נדבר על החלק הראשון – "סתימת הנזילות במשפך השיווקי". זה החלק אותו אני הכי אוהב בתהליך האופטימיזציה. ולמה? כי פה נמצאים ה-low hanging fruits שלא צריך לחכות אפילו יום אחד כדי לשפר אותם. זה החלק שבו אתם פשוט יכולים לבוא ללקוח ולהגיד לו בפה מלא – הכסף שלך נוזל כאן, בוודאות. בלי שום תכנון, A/B Testing או מחקר מקדים – פשוט להסתכל בדוחות ולראות את הנזילה (אגב, זו המשמעות של שם הסוכנות שלי, Lixfix: זה קיצור ל-Leaks Fix – תיקון נזילות).

הנזילות הן כמובן לא נזילות בצנרת של האמבטיה, אלא נזילות במשפך השיווקי שלכם, שמתחילות בשלב בו הגולש נחשף למסר השיווקי שלכם (ולא משנה אם זה מודעה ממומנת, ניוזלטר, תוצאות אורגניות או כל מקום אחר בו הוא רואה אתכם), ממשיכות בקליק שמוביל אותו לאתר, ומסתיימות בהמרה (או בנטישה של האתר). לפני הרבה שנים אפילו נתנו למשפך הזה שם – AIDA – התהליך שהגולשים שלכם עוברים בדרך אל ההמרה הרצויה. האמת היא שבכל שלב יכולות להיות נזילות אבל בפוסט הנוכחי נטפל רק בנזילות שקורות לאחר שהגולש כבר מגיע לאתר.

כאמור, בחלק הראשון של תיקון הנזילות נתייחס לבעיות הטכניות שיש באתר, ולכן ניגש לגוגל אנליטיקס וננתח את הדוחות הבאים (לחצו על התמונות כדי להגדיל אותן):

1. דפדפנים + גרסאות דפדפנים

המטרה של הדוח הזה היא לבדוק שהאתר שלנו תואם לכל הדפדפנים המובילים בצורה תקינה.

דבר ראשון נלך לדוח Audience > Technology > Browser & OS ונבדוק האם יש דפדפנים שממירים פחות מדפדפנים אחרים.

browsers conversions

אהה! מה דעתכם על הספארי הזה? למה הוא ממיר כזה גרוע?!

נוסיף סגמנטים של mobile/desktop ונראה שיש לנו בעיה כללית עם כל הטראפיק של המובייל. מכיוון שרוב גולשי הספארי מגיעים ממובייל – זה נראה כאילו הספארי הוא הגורם הבעייתי, אבל בדוח הזה רואים שהאשמה היא על המובייל:

mobile conversions

כמובן שאפשר לעשות פה drill down נוסף ולהצליב בין דפדפנים לקמפיין/דף נחיתה/מדינה/שפה וכו' אבל זה כבר לפוסט אחר. מה שכן, אנחנו נרצה מאוד לדעת האם יש הבדלים בין גרסאות דפדפנים שונות, ובעיקר גרסאות של Internet Explorer. כדי לבדוק את זה נלחץ על Internet Explorer בדוח של הדפדפנים ונגיע לדוח הבא שמציג את גרסאות ה-IE שמביאות לנו טראפיק לאתר:

internet explorer conversions

הופה! נראה שיש בעיה נוראית עם IE 8, כיוון שיחס ההמרה שלו נמוך עוד יותר מזה של IE 7! עכשיו תגידו "רגע, מי כבר משתמש היום ב-IE 7-8 בכדי שיהיה לנו שווה להשקיע בו כל כך הרבה משאבי פיתוח על התאמות דפדפנים?!" התשובה כמובן נעוצה בכמות הטראפיק שמגיע אליכם מהגרסאות הישנות הללו. במקרה שלפניכם אתם יכולים לראות שהמקור השני בגודלו מתוך סך הכניסות מאקספלורר מגיע מגרסא 8, ולכן כדאי לכם מאוד לבדוק למה היא ממירה כזה גרוע, ואז לתקן את זה כמובן.

2. מובייל/דסקטופ

אני לא חושב שצריך להרחיב יותר מדי על הבדלי המרות בין מובייל לדסקטופ. כולכם בוודאי יודעים שיחס ההמרה במובייל נמוך יותר מהדסקטופ באופן משמעותי. זה יכול להיות בגלל שהאתר שלכם לא מותאם למכשירים הקטנים מבחינת הגודל של האלמנטים, זה יכול להיות בגלל שמהירות הטעינה של האתר במובייל נמוכה יותר, אבל מה שבטוח הוא שהאופי של אתר הדסקטופ שלכם לא מתאים לסגנון הגלישה של היוזרים שלכם כאשר הם נכנסים מהמובייל. רוב המשווקים נופלים בזה וזה ה-low hanging fruit עם הכי הרבה זהב שתוכלו למצוא, ולכן זה הדבר הראשון שכדאי לכם לבדוק.

אם אנחנו חוזרים רגע למודל AIDA עליו דברנו קודם, גולשי המובייל נמצאים יותר בשלבי ה-awareness ו-interest ופחות בשלב ה-action, ולכן אתר המובייל שלנו צריך לספק להם יותר אינפורמציה על המוצר/שירות שלנו, ולא רק לדחוף אותם לבצע רכישה. את דוח הביצועים של המובייל באופן כללי תוכלו למצוא תחת Audience > Mobile > Overview, אבל מה שיותר מעניין זה להפעיל סגמנטים של מובייל/דסקטופ ואולי אפילו טאבלט – על דוחות נוספים שיש באנליטיקס.

קחו לדוגמא את דוח דפי הנחיתה – אם לא היינו מוסיפים סגמנטים של מובייל/דסקטופ היינו עלולים לטעות ולחשוב שאחוז ההמרה של הגולשים שנחתו בדף הבית הוא 0.91%, אבל כשאנחנו רואים את ההבדל בין מובייל לדסקטופ אנחנו מבינים במה כדאי לטפל קודם:

mobile desktop

3. מערכת הפעלה

בדסקטופ זה אולי יהיה פחות מורגש, אבל במובייל אתם חייבים לבדוק את ההבדל ביחס ההמרה בין מערכות ההפעלה השונות. זה יכול להיות ברמה הבסיסית ביותר של iOS מול Android, ואם תרצו (כדאי לכם!) תוכלו גם להעמיק ולבדוק את ההבדלים בין הגרסאות השונות של מערכות ההפעלה.

שימו לב לאחוז ההמרה של ה-iOS שגבוה ב-30% יותר מהאנדרואיד! לצד זאת, האנדרואיד מביא 30% מהטראפיק הכללי של המובייל ולכן אין ספק שזו חתיכת "נזילה" שצריך לתקן.

ios android conversions

אם עושים דריל דאון על iOS, אז אפשר לראות ש-iOS 10 עובד הרבה יותר טוב מ-iOS 9, וקצת פחות טוב מ-iOS 8.

ios conversions

אבל כאן אני רוצה לסייג ולהגיד שני דברים:

 1. קודם כל אי אפשר להגיד שגרסא 10 פחות טובה מגרסא 8, כי כמות ההמרות נמוכה ב-90% וזה טווח גדול מדי כדי להשוות בין השתיים.
 2. בנוסף, חשוב מאוד להמשיך את הדריל דאון ולא להסתפק ממבט מלמעלה, כי יכול מאוד להיות שה-iOS 8 ממיר מצוין בגלל שמדובר במתכנתים שעושים בדיקות תקינות או משהו כזה…
 3. לבסוף, יש אמרה פופולארית ש-correlation זה לא causation.

במקרה שלנו המשמעות היא שאי אפשר להגיד בוודאות ש-iOS 10 היא מערכת הפעלה שממירה יותר טוב, כי אולי מה שמשפר את ההמרה זה המכשיר המשוכלל, המסך הגדול או האינטרנט המהיר יותר שיש במכשירים המתקדמים עליהם רצה מערכת ההפעלה iOS 10. מערכת ההפעלה הפופולארית שמותקנת על המכשירים החדשים של אפל היא iOS 10 ולכן יש קורלציה בין השניים, אבל לא (בהכרח) מערכת ההפעלה היא זו שגורמת ליחס ההמרה הגבוה. מה שכן אפשר להגיד זה שרוב קהל המובייל באתר הזה הוא קהל מתקדם טכנולוגית, וזה יכול לעזור לנו באספקטים נוספים של השיווק כמו עיצוב האתר, UX, קופירייטינג ועוד.

4. דגם המכשיר

רוב מכשירי האייפון יופיעו בגוגל אנליטיקס בתור Apple iPhone (ללא פירוט הדגם), ולכן אם נרצה לנתח את דגם המכשיר נשתמש ב-dimension של מערכת הפעלה ו/או רזולוציית המסך.

לעומת זאת, באנדרואיד כן נוכל לראות את דגם המכשיר, ובדרך כלל נראה שככל שהדגם מתקדם יותר ככה יחס ההמרה גבוה יותר:

conversions by android models

גם פה חשוב להבדיל בין correlation לבין causation: מי שקונה גלקסי S7 נוטה לשלוף כרטיס אשראי יותר בקלות, יש לו אינטרנט יותר מהיר ומסך יותר גדול, ולכן העובדה שיחס ההמרה ב-S7 יותר גבוה מה-S5 לא בהכרח אומרת שיש בעיה בסמסונג גלקסי S5.

5. רזולוציות

למה יש הבדל כל כך גדול בין הרזולוציות השונות? מדובר בדפדפן מתקדם, אותה מערכת הפעלה (למרות שאתם לא רואים את זה בדוח הספציפי הזה), מחשב דסקטופ. אז למה בכל זאת יש הבדלים של מאות אחוזים?

זה הזמן להרשם לאתר כגון browserstack.com ולעשות בדיקה אמיתית של תהליך הרכישה באתר שלכם, בדפדפנים וברזולוציות עם הביצועים הגרועים.

resolutions

6. מהירות טעינה של עמודים

לא הרבה אנשים משתמשים בדוח מהירות הטעינה, אבל זהו אחד הגורמים הקריטיים ביותר ל-Leaks של גולשים מהאתר שלכם. את הדוח הפשוט שלפניכם לא תמצאו באנליטיקס (הכנתי לכם טמפלט אותו תוכלו להוריד מכאן), ומה שהוא מראה זה את אחוז היציאה של הגולשים כפונקציה של זמן הטעינה של העמוד.

שימו לב שכאשר משווים בין עמודים חשוב מאוד להשוות בין עמודים בעלי תפקיד שווה בפאנל, כמו עמוד מוצר לעומת עמוד מוצר ולא עמוד מוצר לעומת עמוד הבית. לעמוד המוצר יש תפקיד שונה בתהליך הרכישה לעומת עמוד הבית, וסביר להניח שיהיה לו % Exit גבוה יותר מעמוד הבית גם בלי קשר לזמן הטעינה שלהם.

שימו לב לעמוד מספר 4 שסובל מאחוז יציאה גבוה במיוחד, אבל זה לא מפתיע כשרואים את זמן הטעינה הגבוה שלו:

page load time

הגולשים נכנסים לעמוד, מחכים מחכים מחכים ומחכים, ואז נוטשים אחרי שנמאס להם להמשיך ולחכות.

סיכום

גוגל אנליטיקס מלא במאות דוחות built-in ועוד מאות אלפי קומבינציות של דוחות שאפשר ליצור באופן ידני. כמובן שיש עוד הרבה דוחות שאפשר להסתכל עליהם בביצוע האופטימיזציה, אבל בפוסט ניסיתי להציג לכם את האזורים בהם תגלו את הנזילות הפופולאריות ביותר.

אם אני מנסה לדרג אותם לפי פוטנציאל השיפור שבכל דוח, אז:

 1. טפלו קודם כל בהתאמה של המסר השיווקי למובייל. או במילים אחרות – אל תנסו להציע נישואין כבר על הדייט הראשון.
 2. לאחר מכן טפלו בהבדלים בין מערכות הפעלה, דפדפנים/גרסאות דפדפנים, דגמי מכשירים ורזולוציות.
 3. במקביל, ובלי קשר לנתונים שיש לכם בדוחות, שפרו את מהירות האתר. לא תאמינו איזה שיפור זה יכול לעשות לכם להמרות!

אם צ'קליסט של דוחות אנליטיקס לא מספיק לכם ואתם מעוניינים בצ'קליסט רחב יותר, מוזמנים לבדוק את הצ'קליסט המקיף והמעודכן לקידום אתרים שפורסם כאן לאחרונה.

ואם אתם רוצים ללמוד עוד על אופטימיזציה, עבודה עם גוגל אנליטיקס או בכלל עבודה עם דאטה בתהליכים שיווקיים – הרשמו לכנס שלנו ב-27 לאפריל ותהנו מקופון הנחה מיוחד לגולשי AskPavel:

הרשמה לכנס All Things Data

נ.ב.

לא מכירים את הכנס ורוצים לדעת במה מדובר? קראו את הסיכום משנה שעברה שכתבה מיכל לסמן.

הפוסט צ'קליסט אופטימיזציה – 6 דוחות בגוגל אנליטיקס שיראו לכם איפה הגולשים שלכם נתקעים הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/analytics-reports-checklist/feed 2
עדכון אלגוריתם חדש לגוגל? הכירו את "Fred"http://www.askpavel.co.il/blog/new-google-ranking-update-fred http://www.askpavel.co.il/blog/new-google-ranking-update-fred#comments Sun, 12 Mar 2017 15:39:47 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=14408 לידיעה המקורית ב-Search Engine Land עולם ה-SEO כמרקחה. היתכן שגוגל שחררה לאוויר עדכון אלגוריתם חדש ולא טרחה לספר לנו? על פי העדויות שעולות מהשטח, כבר ביום שלישי האחרון, ה-8.3, נצפו תנודות מחשידות במיקומי אתרים בתוצאות החיפוש. כרגע עוד לא לגמרי ברור מהי מטרת העדכון, אבל עושה רושם שהוא קשור להיבטים שונים של איכות קישורים. אך ...

הפוסט עדכון אלגוריתם חדש לגוגל? הכירו את "Fred" הופיע ראשון בבלוג

]]>
לידיעה המקורית ב-Search Engine Land

עולם ה-SEO כמרקחה. היתכן שגוגל שחררה לאוויר עדכון אלגוריתם חדש ולא טרחה לספר לנו? על פי העדויות שעולות מהשטח, כבר ביום שלישי האחרון, ה-8.3, נצפו תנודות מחשידות במיקומי אתרים בתוצאות החיפוש. כרגע עוד לא לגמרי ברור מהי מטרת העדכון, אבל עושה רושם שהוא קשור להיבטים שונים של איכות קישורים. אך גוגל לא אימתה זאת, ולמעשה, טרם אישרה או הכחישה את קיומו של העדכון.

האם "Fred" נועד לדחוק למטה אתרים עם קישורים ספאמיים?

מה שכן ידוע, לעומת זאת, זהו שמו של העדכון – "Fred". זה התחיל כבדיחה פרטית בטוויטר על כך שאפשר לקרוא לעדכון בשם של אחד מהדגים שגארי אילייס (Gary Illyes), אנליסט בכיר בצוות Webmaster Trends של גוגל, צילם במהלך חופשת הצלילה שלו; והסתיים בכך שאילייס עצמו הכריז שעד להודעה חדשה, כל העדכונים הנוכחיים ייקראו פרד. ואכן, כל האתרים בתעשייה שדיווחו על העדכון עד כה השתמשו בשם זה.

 

רוב ההמולה מתרחשת כרגע בפורומים שעוסקים בקידום מסוג Black Hat, כמו Black Hat World ו-WebmasterWorld. מאחר שפורומים אלה בדרך כלל עוסקים בקישורים, משערים שזהו טיבו של העדכון הנוכחי. זאת על אף שחלק מהמדווחים בפורומים טוענים כי מעולם לא עשו שימוש בטכניקות Black Hat ועדיין ספגו ירידה בדירוגים, אם כי יתכן שהם כן משתמשים בטכניקות כאלה ולא מחשיבים אותן כ-Black Hat.

העדכון האפשרי משתקף גם בכלים לניתוח דירוגים

ההשערות לגבי שחרורו של העדכון הן לא רק תחושות בטן, אלא מגובות בנתונים של ממש. כלים רבים שמשתמשים בהם למעקב אחר דירוגי אתרים מראים תנודות חדות בתוצאות החיפוש בימים האחרונים. בחלקם ניתן לראות שהפעם האחרונה שהיתה קפיצה חדה בתנודות היתה לפני כחודש, ב-7 בפברואר, שגם אז משערים שגוגל ביצעה עדכון אלגוריתם, כנראה כזה הקשור לתוכן (גוגל עצמה טרם אישרה שהיה עדכון כזה).

ככה למשל נראות התנודות בתוצאות החיפוש על פי Rank Ranger:

Rankranger possible Google update

וכך על פי SEMrush, בציוץ של אולגה אנדריאנקו, ראש תחום שיווק גלובלי בחברה:

עוד דרך של גוגל לשפר את טיב התוכן ברשת?

רק לאחרונה דיווחנו כאן שגוגל בוחנת שיטה לדיווח על השלמות אוטומטיות פוגעניות בשדה החיפוש (שנוטות להעלות אתרי שנאה ופייק ניוז במקומות הראשונים בתוצאות), וכעת נראה שהזרקור מוכוון אל קישורים "רעים". קשה לדעת אבל יתכן שמדובר בדרך של החברה לדחוק מהזירה הן אתרים בעלי אופי בעייתי והן מקדמי אתרים שמשתמשים בטכניקות בעייתיות.

האם גם אתם שמתם לב לשינויים בדירוגים של האתרים שלכם – לטובה או לרעה? מה התיאוריות שלכם לגבי העדכון הזה?

שתפו אותנו בתגובות!

הפוסט עדכון אלגוריתם חדש לגוגל? הכירו את "Fred" הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/new-google-ranking-update-fred/feed 5