» דיבור צפוף http://www.askpavel.co.il Tue, 15 Aug 2017 13:06:27 +0000 he-IL hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.3 דיבור צפוף: מהן 6 הטעויות הנפוצות ביותר של מקדמי אתרים מתקדמים http://www.askpavel.co.il/blog/advanced-seo-mistakes http://www.askpavel.co.il/blog/advanced-seo-mistakes#comments Mon, 31 Jul 2017 08:30:06 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=15307 ככל שיוצאים מקדמי אתרים חדשים לשוק הפתוח של התחום שלנו, מתגלות הטעויות הנפוצות ביותר, הרי מעבר לכך שלא כולם לומדים את זה בצורה מסודרת במסגרת קורס קידום אתרים כזה או אחר, לא כולם קוראים את הבלוגים הנכונים בתחום או את המאמרים הנכונים ואז מגיעים לכל מיני כתבות קיקיוניות שבעצם מסבירות דברים שלא כל כך נכונים ...

הפוסט דיבור צפוף: מהן 6 הטעויות הנפוצות ביותר של מקדמי אתרים מתקדמים הופיע ראשון בבלוג

]]>

ככל שיוצאים מקדמי אתרים חדשים לשוק הפתוח של התחום שלנו, מתגלות הטעויות הנפוצות ביותר, הרי מעבר לכך שלא כולם לומדים את זה בצורה מסודרת במסגרת קורס קידום אתרים כזה או אחר, לא כולם קוראים את הבלוגים הנכונים בתחום או את המאמרים הנכונים ואז מגיעים לכל מיני כתבות קיקיוניות שבעצם מסבירות דברים שלא כל כך נכונים (ואני עוד עדין).

לדוגמא, יש סרטון ביוטיוב של מקדמת אתרים (לא חשוב שמות) והיא מציגה את עצמה בתור אחת שיודעת לבנות אתרים ש"מדברים גוגל" וכל מה שהיא עושה זה לעשות מחקר מילות מפתח לפני, עד לכאן – הכל פיקס, אבל מה לגבי זמני טעינה? אופטימיזציה ראשונית כלשהי? תוכן הוא "המלך" אבל יש גם מלכה, נסיכות ונסיכים ועוד כל מיני אנלוגיות שמסבירות כמה תוכן זה לא הדבר היחיד שצריך באתר. בסרטון הזה שהיא פרסמה היא מספרת שאם אתר נכנס לענישה בגוגל – אי אפשר להוציא אותו לעולם יותר. ועכשיו לכו תרדפו אחרי כל מי שקרא את הכתבה ותסבירו לו שזה שטות גמורה והבחורה או משקרת או פשוט לא מבינה בתחום.

אז מהן הטעויות הנפוצות הרציניות יותר (או לפחות אלו שהציקו לי יותר)

1. אתר מרובה שפות הוא לא אתר משוכפל

לא מעט חברות קידום אתרים מקדמות אתר מרובה שפות ושוכחים שכל גרסאות האתר צריכות להיות מאונדקסות בגוגל, מכיוון שבכל שפה היינו רוצים לעלות בתוצאות החיפוש בהתאם למיקוד השפה והתוכן, אממה, בפועל לא מעט מקדמי אתרים מטמיעים קוד קנוניקל, למשל בין הגרסה של השפה האנגלית של ארה"ב ולבין השפה האנגלית של בריטניה. כי לא מעט חושבים לעצמם "רגע, למרות שיש גרסאות שונות לאתר בעקבות השפות אבל עדיין, זהו תוכן זהה בין העמודים האלה, מקסימום המחיר הוא ב-יורו אבל התוכן עדיין זהה לחלוטין". אז בואו נעשה סדר קטן, תגיות של href lang לא מונע שכפול עד 100%, כלומר, עדיין העמוד שלכם באנגלית של ארה"ב יכול להתקדם גבוה יותר בתוצאות החיפוש של גוגל הקנדי, אבל זה לא אומר שגוגל "יעניש" אתכם על שכפול תוכן, כי גוגל מבין שמדובר בגרסאות נרדפות של האתר (מן הסתם, מדובר בתגית alternate, כמו במובייל) אבל אם אנחנו רוצים להגיע למקסימום תוצאות, עדיף תמיד שכל שפה תהיה על דומיין משלה (או על סאב דומיין לפחות)

2. תחרות פנימית על אותו ביטוי

אחת הבעיות שבאמת חוזרות על עצמן יותר מדי זה לראות שמקדמי אתרים פותחים עוד ועוד עמודי תוכן באתר של הלקוח (עד לפה זה אחלה) אבל עמודי תוכן שדומים אחד לשני ברמת התוכן, העיקר בשביל לקבל עוד נפח או בשביל להוציא קישורים (או להכניס קישורים) על הביטוי הרצוי. מה קורה בפועל? עמודים מתחילים להתחרות אחד בשני על הביטוי הראשי שלנו, לדוגמא: עמוד שמתחרה על הביטוי "תיקי נשים" שמציג כמה מוצרים חדשים מבית מותג כלשהו ואז המקדם שלו מבין שיש חיפושים גם על הביטוי "תיקי נשים מומלצים" פותח לו עמוד נוסף שמציג כמעט את אותם המוצרים אבל עם תוכן קצת שונה (וואו אז זה לא תוכן משוכפל, ממש כפיים) ומה שקורה בפועל – העמוד החדש מתחיל לעלות בתוצאות ואף בטעות לעבור את עמוד הנחיתה הקיים שלנו, מה יצא לנו מזה? בלאגן.

רוצים להוסיף בכל זאת את הרעיון של "תיקי נשים מומלצים"? תוסיפו את זה בעמוד הנחיתה עצמו בתחתית העמוד וכך אולי תתקדמו עם אותו עמוד בביטויים נוספים. אז די עם זה.

3. בחירת ביטויים לפי נפח חיפושים

בוא נגיד ואתם מקדמים יועץ השקעות או מנהל תיק השקעות, הוצאתם לו מחקר מילות מפתח כראוי לתהליך SEO ראשוני, ואז, אתם רואים את התוצר הבא (בין היתר):

 • שוק ההון: 5,400 חיפושים בממוצע בחודש.
 • ניהול תיקי השקעות: 590 חיפושים בממוצע בחודש.

הלקוח שלכם מסוגל לשלוח לכם דקה אחרי זה מייל ולבקש להתחיל להתמקד בביטוי "שוק ההון", מבחינתו, כל מי שיכתוב "שוק ההון" שיגיע אליו, אחלה, הרעיון נשמע הגיוני, רק שלא בעולם המציאותי של תהליך SEO, כי בעיקרון רובם אלו שכותבים שם גנרי לתחום הם באותה מידה יכולים להיות בכלל בעלי רצון ללמוד שוק ההון ובכך אנחנו יכולים להפסיד את המיקוד שלנו ללקוח בצורה די משמעותית. לא בטוחים אם המיקוד נכון או לא? כתבו בעצמכם את הביטוי הגנרי ותבדקו מה עולה בתוצאות, אם עולות יותר תוצאות של לימודי התחום – גוגל הבין שעדיף לקדם את האתרים שמעניקים שירותי לימוד מאשר שירותי ייעוץ תחת אותם ביטויים.

סוד קטן? כאשר אני שולח ללקוח טבלה מלאה במילות מפתח, אני שולח לו טור נוסף עם הסבר במייל שאני רוצה שימלא עבורי שנקרא "ציון רלוונטיות" בו אני מסביר שלא הכל רלוונטי עבורו וכדאי שהוא ייתן את דעתו לפני שאנחנו מתחילים לקדם (ומוסיף במייל כמובן, תתעלם מנפח החיפושים, תחשוב על הלקוח הפוטנציאלי שלך לפני כן) ומקווה מאוד שהוא יציין עבורי מה רלוונטי יותר ומה פחות על מנת שאוכל לדעת במה להתמקד באופטימיזציה שלי לעמודי הנחיתה וכמובן באנקורים וקישורים חדשים. (טבלה מוכנה לדוגמא עבור גולשי Askpavel).

4. "צילום אירועים | צלם אירועים | צלמי אירועים | הצטלמות באירועים | התצטלממללומט…"

חברים, די עם זה, זה נראה מגוחך וזה (בין היתר) מזנה את התחום שלנו, הרי אנחנו לא באמת חושבים שהגולשים טיפשים ולא מבינים ש"צלם אירועים" ו-"צילום אירועים" זה שני דברים שונים, אז למה אנחנו עדיין כותבים את זה בטייטל? בדיוק, מקדמי אתרים ש – או מפחדים לשנות טייטל שהגיע עם הלקוח כי האתר התחיל לתפוס מיקומים טובים, או שהם פשוט שינו את זה כך כי הם חושבים שגוגל טיפש יותר מהגולש הפוטנציאלי. מתישהו אתרים לדעתי יתחילו אפילו להיענש על זה (בתקווה), הרי בוא נגיד את זה בקול, אם הדברים האלו באמת שונים אז למה הם לא מקבלים עמוד נחיתה משלהם? כי אנחנו מנסים למנפלץ את גוגל (כן המצאתי מילה, מהמילה מניפולציה).

מה לגבי CTR, אתם לא חושבים שזה ישפיע עליכם? כי גם אם אתם מקום ראשון בגוגל על הביטוי "צילום אירועים" אתם לא תצליחו לקבל את אותו ה-CTR מתוצאה שיווקית במקום השני, מניסיון(!!).

5. לא עובדים עם Search Console לוותיקים

בהמשך לסעיף הקודם, מקדמי אתרים שוכחים שאנחנו אמורים להיות חלק בלתי נפרד מצוות השיווק של הלקוח שלנו. כמה מאיתנו באמת בודקים את כלי מנהלי האתרים ורואים כמה CTR ואילו ביטויים באמת עובדים לנו כמו שביקשנו וכמה מהם לא קרובים אפילו לתוצאה הרצויה. היה לי כבר לקוח שביקש ממני לבנות לו עוד אתר כי הוא מרגיש שהוא מיצה את התחום עם האתר שלו, הוא מקום ראשון בכל הביטויים האפשריים (תחום הניקיון) ואז גיליתי שבפועל – הוא מקבל רק 10-12%, שימו לב, למקום הראשון זה לא מגוחך כי יש מודעות ממומנות ומותגים מסביב אבל עדיין, במקום הראשון אפשר להגיע גם ל-25-27% CTR, אז מה אתם חושבים שעשיתי? ספוילר: לא אתר חדש.

6. מדידת הצלחה במיקומים

תגידו לי, אתם יודעים שאנחנו ב-2017? למה אנחנו עדיין מודדים הצלחות ב"אבל תראה, אתה מקום ראשון בביטוי מטפל הוליסטי בחולון"? מעבר לכך שביטוי שכזה (מומצא כמובן) הוא בעל נפח חיפושים של עשרות בודדים, זו לא דרך נכונה לבדוק אותנו המקדמים. הרי גם ככה חושבים על התחום הזה לפעמים שהוא "מוסכניק" מדי, אז למה שלא נראה תוצאות בשטח, הרי הדבר הראשון שהלקוח רוצה – זה לקוחות, משם בא הצורך ומשם בא הרצון להתקדם בגוגל, לא בשביל ה"פרסטיז'" אלא בשביל לקבל לקוחות חדשים, שימו קצת יותר דגש על המרות, שימו יותר דגש על תנועה הגולשים, שימו לב למה קורה עם הטראפיק באתר לפני שאתם רצים להביא טראפיק חדש.

לפני שאתם רצים "למצות" תחום או לתת ללקוח ברכות על ההצלחות שלנו, תענו לעצמכם רגע:

 • הגעתם למקום הראשון בגוגל?
 • הצלחתם למקסם CTR בתוצאות תחת הביטויים הרלוונטיים?
 • הצלחתם למקסם (או לשדרג) את אחוזי ההמרה של האתר?
 • הצלחתם באמת לגרום לעליה בתנועה האורגנית? (מיקומים ראשונים לאו דווקא מביאים תנועה)

זה בגדול בעיניי דברים שהצלחתי לראות לאחרונה, תודות גם לנתי אלימלך, חבר טוב ומקצוען אמיתי, סמנכ"ל SEO Israel שעזר לי במציאת דברים הזויים נוספים שמצאו את מקומם בפרק הנ"ל של דיבור צפוף. תעשו לעצמכם רשימה אמיתית של הדברים שכתבתי, האם "ברחה" לכם טעות כזו?

אשמח לשמוע על טעויות נוספות בתגובות, בסוף עוד נרכיב יחד את המדריך השלם לטעויות למקדם המתחיל.

הפוסט דיבור צפוף: מהן 6 הטעויות הנפוצות ביותר של מקדמי אתרים מתקדמים הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/advanced-seo-mistakes/feed 9
דיבור צפוף: מהו Cross Promotion ואיך אופרה ווינפרי עשתה את זה לפנינו? http://www.askpavel.co.il/blog/what-is-cross-promotion http://www.askpavel.co.il/blog/what-is-cross-promotion#comments Thu, 06 Jul 2017 11:58:22 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=15079 אחת הסיבות שפתחתי את פינת הוידאו בלוג הזו שנקראת דיבור צפוף היא משום שמבחינתי תמיד יש עוד מה להגיד על לא מעט נושאים שלדעת הרוב נשמעים פשוטים או בסיסיים מדי, אחרי הכל – אני אוהב להוכיח שגם "טייטל" הוא לא באמת סתם תגית מטא, יש בה הרבה מעבר. בפרק הזה של היום, אני מדבר על ...

הפוסט דיבור צפוף: מהו Cross Promotion ואיך אופרה ווינפרי עשתה את זה לפנינו? הופיע ראשון בבלוג

]]>

אחת הסיבות שפתחתי את פינת הוידאו בלוג הזו שנקראת דיבור צפוף היא משום שמבחינתי תמיד יש עוד מה להגיד על לא מעט נושאים שלדעת הרוב נשמעים פשוטים או בסיסיים מדי, אחרי הכל – אני אוהב להוכיח שגם "טייטל" הוא לא באמת סתם תגית מטא, יש בה הרבה מעבר.

בפרק הזה של היום, אני מדבר על משהו שהוא יותר ברמה השיווקית שגם עוזרת לנו ל-SEO בהמשך, האתר שלנו אמור להיות מקור לטראפיק של גולשים שאמורים להפוך ללקוחות פוטנציאלים, במהלך הגלישה של הגולש אנחנו מנסים לעשות לא מעט פעולות על מנת להשאיר אותו, אבל מה קורה כאשר הצלחנו לגרום לאותו גולש להגיד לנו "כן" ולהשאיר לנו פרטים, או להירשם לניוזלטר שלנו או ברמה גבוהה יותר, לקנות את המוצר שלנו. מה קורה כאשר אנחנו אומרים לו "תודה" והוא עוזב את האתר, באנגלית אומרים את זה במשפט מושלם: When your client is already on the path of yes.

אז איך אופרה ווינפרי עשתה את זה לפני כולם?

עדיין לא הבנתם מהו בעצם הCross Promotion? אני אתן לכם דוגמא שכולכם מכירים, אופרה ווינפרי, האישה והאגדה, הצליחה לעשות קרוס (Cross) בצורה הכי יפה שניתן לראות ולהבין. כולם מכירים (גם אם לא רואים) את התוכנית של האישה הנהדרת הזו ומה שהיא עשתה בתוכנית זה למנף את המוצר הנוסף שלה, משמע, הספר שלה. כל תוכנית היא מדברת על הספר שלה ותמיד מקדמת מכירות של מוצר אחר שלה בעיקרון, משמע, משתמשת בפלטפורמה הקיימת שלה למען מינוף של מוצר אחר.

כניסה של גולש יכולה להגיע ממגוון דרכים, לא תמיד יגיע הגולש לעמוד הבית ולא תמיד יגיע למוצר שמלכתחילה רצינו למכור לו. מהאורגני יכול הוא להגיע לכתבה פשוטה ומחשיפה שלו אל פרסום ממומן בפייסבוק הוא יכול להגיע למוצר מאוד ספציפי שברגע שיקנה אותו, ייצא מהאתר וישכח את השם של האתר שהיה בו. כאן צריך להיכנס הקרוס שלנו, משמע, כאן אנחנו צריכים לחשוב איך אנחנו מכירים לו את שאר המוצרים שיש לנו שניה אחרונה לפני שהוא יוצא מהאתר.

אז בוא נצייר קודם תמונה של "עמוד תודה", משמע, העמוד האחרון שהוא יראה לפני שהוא יוצא מהאתר.

עמוד תודה

ככה נראה עמוד "תודה ש…" (או לפחות כך אמור להראות, אחרי הכל, לא לכל אתר יש עמוד תודה אבל זה כבר לפרק אחר). בעמוד הזה, אנחנו יכולים להחליט מה לתת לגולש לראות שניה לפני שהוא עוזב, ומניסיון שלי, העמוד הזה חשוב עד מאוד!

פרגון חברתי

Cross Promotion - Social

לכל חברה / אתר נורמלי, אמור להיות גם עמודים במדיה חברתית, ומכיוון שהגולש שלנו הפך אותנו למשהו חיובי עבורו, בוא נראה לה את ערוצי המדיה הנוספים שלנו ומה הוא יכול לקבל מהם, החל מ"כבר התחלת איתנו קשר, למה שלא תעשה לנו לייק?" או משהו בסגנון "החלטת להכיר אותנו? הירשם לערוץ היוטיוב שלנו ותראה את הסרטונים שאנחנו מעלים כל שבוע בנושא.." הרעיון פה מאוד פשוט, לחבר אותו קרוב יותר למה שאנחנו יכולים להשיג ממה שהוא קיבל באתר.

הרשמה לניוזלטר

Cross promotion - ניוזלטר

"רוצה לדעת על מוצרים נוספים שיש לנו באתר? חדשות מהתחום? דילים של הרגע האחרון? – הרשם לניוזלטר" פשוט ככל האפשר, יותר מזה, ברגע שהוא יראה שאתם מבקשים רשות להרשמה לניוזלטר הוא יבין שאת הפעולה האחרונה שהוא עשה – הוא לא יקבל ספאם ללא הסכמתו.

מוצרים משלימים

Cross promotion - מוצרים נוספים

מעבר לרמה הבנאלית שכולנו מכירים, שמוסיפים במהלך הקנייה "מוצרים נוספים שיכולים לעניין אותך", במידה והגולש לא קנה או אפילו לא ראה, אפשר תמיד להזכיר לו בסוף הרכישה או אפילו אם רק ביקש שיצרו איתו קשר, אפשר להראות לו מוצרים נוספים שיש לחברה. לצורך ההדגמה – תחשבו על חברת קידום אתרים שמישהו כרגע השאיר לכם פניה, אפשר תמיד להגיד לו "הידעת? אנחנו גם בונים אתרים, בוא לראות את תיק העבודות האחרון שלנו" ובכך, להראות לו את המוצר הנוסף שלנו, שבתכלס, משלים למה שהוא ביקש – ככה שבשיחה הקרובה שלנו עם הלקוח, הוא יכול אפילו לבקש גם את המוצר הנוסף שהצענו.

הורדת אפליקציה

Cross promotion - אפליקציה

ללא מעט אתרים / חברות היום, יש גם אפליקציה, ואם לא הצלחנו לשכנע אותו במהלך הגלישה באתר (או בכלל להראות לו) נציע לו שוב להסתכל על האפליקציה שלנו בעמוד החנות עם איזה טיזר קטן של "הידעת? דרך האפליקציה שלנו, יש צ'אט עם שירות לקוחות" או "יש לנו אפליקציה חינמית שיכולה לחסוך לך 90% מהזמן עבודה שלך בפועל, בוא לראות". אין מה לעשות, אפליקציה היא מוצר משלים שיכול להדק את הקשר ביניכם ולבין הלקוח שלכם. בוודאות.

מעבר לאתר נוסף

Cross promotion - מעבר לאתר נוסף

בהרמת יד, כמה מכם כאן יש לו יותר מאתר אחד? מבלי להסתכל על הידיים שלכם (תירגעו, אין לי איך לראות) אני משער שלרובכם, כל אחד מאיתנו יש כמה אתרים בכמה נושאים, ורובם – עם קשר רלוונטי ישיר. אז אפשר להציע לו לעבור לאתר הנוסף שלנו ולראות אם יש משהו שם שמעניין אותו. עשיתי את זה פעם עם אתר של לקוח שיש לו חברת ניקיון ואם תאמינו או לא, הפננו את הגולש שהגיע לעמוד תודה לאתר של קייטרינג, אחוז ההמרה לא נגע בשמיים, אבל היה מדהים והיינו בהלם שגרמנו למישהו שרצה ניקיון בבית – גם ארוחת ערב למשפחה. מילה שלי, זה יכול להפתיע אתכם.

שותפים לדרך

Cross promotion - מעבר לאתר נוסף

גם כאן, ללא מעט מאיתנו יש כאן קשר מקצועי כזה או אחר עם חברים לתחום או ספקים רלוונטיים, בחו"ל זה עובד כבר שנים עם הפניות לאתרים אחרים / קורסים אחרים / וובינרים של חברים בתחום וכו'. זה יכול להסתכם בעסקאות מאוד גדולות אם תעשו את זה נכון ורלוונטי לגולש בצורה כנה וישירה.

כתבות אחרונות

Cross promotion - כתבות

הדבר האחרון הוא די פשוט שלאו דווקא גורם להמרות, כמו שעושה את העבודה הגדולה יותר, את עבודת המיתוג. גולש פעם התקשר אליי רק אחרי שחפר לי בבלוג שלי, אז מעבר לכך שהוא עשה את העבודה עבורי של ההיכרות, הוא כבר החליט שהוא רוצה לעבוד איתי עוד לפני שהרמתי את הטל' ליד, אז אם הוא השאיר פרטים, בואו ניתן לגולש בינתיים סיבה יותר טובה לסגור איתי את העסקה, נקרב אותו אלינו, נראה לו מי אנחנו, החל מ"בזמן שאתה מחכה לשיחה ממני, בוא לקרוא קצת יותר על התחום מזווית הראייה שלי" ועד ל"קראת כבר את הכתבה האחרונה שלי בדה מרקר?" ובכך, יצרנו קירוב אמיתי ומיתוג איכותי מול הגולש שאמור להיות הלקוח עם העבודה הנכונה שלנו.

זהו, בגדול, אתם יכולים להחליט על דברים אחרים להציב בעמוד ה"תודה" שלכם, יותר מזה, אשמח לשמוע על עוד רעיונות בתגובות כאן על מנת שאולי אפילו נעשה סרטון המשך לנושא, ההצלבה הזו גורמת לגידול משמעותי בהמרות ויכול לשנות את אופי השיווק שלכם עוד לפני שבכלל דיברתם עם הלקוח, בהצלחה לכם ונתראה בפרק הבא של דיבור צפוף.

הפוסט דיבור צפוף: מהו Cross Promotion ואיך אופרה ווינפרי עשתה את זה לפנינו? הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/what-is-cross-promotion/feed 6
דיבור צפוף: איך לבחור קורס קידום אתרים? http://www.askpavel.co.il/blog/choosing-seo-course http://www.askpavel.co.il/blog/choosing-seo-course#comments Tue, 23 May 2017 20:43:21 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=14848 ברוב הפרקים שלי בדיבור צפוף, אם לא בכולם, אני מדבר על קידום אתרים מתקדם, החל מבניית מפת אתר ועד לבחירת תוכן האתר שלכם, הפעם אני רציתי לדבר על הרגעים שהחלטתם ללכת ללמוד קידום אתרים באחת המכללות בארץ. למרות שגם לפבל כאן יש את הקורס שלו, אני לא הולך להגיד עליו כלום כי כמוהו יש עוד ...

הפוסט דיבור צפוף: איך לבחור קורס קידום אתרים? הופיע ראשון בבלוג

]]>

ברוב הפרקים שלי בדיבור צפוף, אם לא בכולם, אני מדבר על קידום אתרים מתקדם, החל מבניית מפת אתר ועד לבחירת תוכן האתר שלכם, הפעם אני רציתי לדבר על הרגעים שהחלטתם ללכת ללמוד קידום אתרים באחת המכללות בארץ.

למרות שגם לפבל כאן יש את הקורס שלו, אני לא הולך להגיד עליו כלום כי כמוהו יש עוד לא מעט מכללות וקורסים ללימודי קידום אתרים בארץ ומטרת הפוסט אינה להשוות בין המכללות אלא למצוא קו שיחבר בין מה שאתם רוצים להשיג לבין מה שהמכללת מציעה.

אז על מנת לעשות לכם סדר, חילקתי את ההחלטה הזו ל-3 חלקים:

לפני הקורס / במהלך הקורס / לאחר הקורס.

לפני הקורס

קריירה

האם אתם לומדים קידום אתרים על מנת להפוך את זה לקריירה? ממש ללכת 9 עד 6 על מנת לקדם אתרים? אולי לעבוד באיזו סוכנות או Inhouse של חברה גדולה ולקדם אותה? אז אתם צריכים ללכת על קורס מלא מ-א' עד ת' מן הסתם, כי סדנאות או סמינרים לא ייתנו לכם את התמונה המדויקת אלא רק את התמונה הגדולה. בטח ובטח שמקדם אתרים שכנראה יצטרך לקדם כ-10-15 אתרים בו זמנית, יצטרך ללמוד איך לנצל את הזמן שלו נכון וכמובן, לדעת את המקצוע על בוריו כדי לא לפשל בתכנון האסטרטגי לכל אתר ואתר, לא תספיק פה עבודה בינונית.

מקצוע משלים

האם אתם רוצים ללמוד קידום אתרים כדי לעזור לעצמכם לדעת קצת יותר מעבר למקצוע הסמנטי שלכם? למשל, אנשים שיודעים לבנות אתרים או לאפיין אתרים (UI / UX) ורוצים לדעת איך לתמוך בלקוח שלכם בדברים הקשורים גם ל-SEO? למשל, קוד שבנוי נכון וקריא עבור מנועי החיפוש, כותרות וכמויות טקסטים רצויים בעמוד וכו'. כאן, בהחלט מספיק לכם ללכת ללמוד את המאקרו, ללכת לסדנאות קידום אתרים, סמינרים או כל דבר שמדבר קצת על הבסיס החשוב של SEO, יותר מזה – זה סתם יוציא אתכם מהעיסוק העיקרי שלכם.

תחביב / השלמת הכנסה?

יש לא מעט אנשים בארץ שמספרים לי שהם בסך הכל רוצים לקדם את האתר האישי שלהם, אתר שנוצר כתחביב בלבד, אז למרות שמדובר במשהו שהוא לא מניב, תצטרכו ללמוד קצת יותר מהבסיס, כי למרות שהמאקרו יעזור לכם, הוא לא יגרום לכם להביא את האתר למקום הראשון כי הרי אתם עומדים לעבוד על אתר אחד בלבד אז "מאקרו" לא יעזור לכם, תצטרכו לדעת הרבה יותר ולכן הרבה יותר מתאים לכם קורס קידום אתרים מלא שיעזור לכם להבין מה עושים בשביל לקדם אתר בודד מא' ועד ת'. מה שאומר שאם אתם רוצים ללמוד רק בשביל להרוויח עוד כמה שקלים מאתר בודד שלכם (אפיליאציה או הפניית לידים), המצב שלכם אותו דבר בדיוק.

צוות המרצים

יש לי חבר שאני מאוד מעריך שנמצא בתעשיית הדיגיטל כבר לא מעט זמן אבל מאז ומתמיד ידע לדבר על SEO בצורה הכללית ביותר שלו, על התחום מבחינת מה חשוב ומה בסיסי, למשל קישורים, תוכן איכותי, קוד נגיש וקריא לגוגל אבל לא באמת מכיר את עולם הSEO כמו לא מעט מרצים שיודעים לספר לכם על מקרי קיצון ואף ידעו לעזור לכם במידה וחלילה תתקעו במשהו שתחשבו שאין דרך יציאה ממנו, רוב מקדמי האתרים, אלו שבאמת עובדים בזה ביום יום, ראו כבר הכל או שבטח יהיה קשה להפתיע אותם עם משהו שלדעתכם סוף הדרך. מי שעובד בזה ביום יום – יכול להרצות על זה ביום יום, לא מישהו ש"מבין" בזה ותו לא.

המלצות

כמו בכל דבר בחיים, צריך לדעת האם יש מישהו מהסביבה הקרובה (או לפחות מעגל שני של קרובים) שהמכללה שעליה חשבתם ללכת ללמוד – כדאי או "אוי ואבוי"? לכל מכללה היום יש עמוד פייסבוק וגם לכם יש, בדקו את הביקורות שכתבו עליהם או כתבו פוסט ולבקש לתייג חברים שלמדו במכללות שחשבתם עליהם, השאר כבר יעזור לכם להחליט הרבה יותר טוב.

במהלך הקורס

פרקטיקה

אם יש משהו חשוב בבחירת הקורס זהו נושא הפרקטיקה, כי בתיאוריה הכל נשמע כיף, נחמד, אולי קצת קשה אבל בר ביצוע, אבל עד שלא מגיעים לכיכר, לא באמת יודעים איזה תמרור דוחק בכם לנסוע ואיזה מבקש בכם לעצור. כל מכללה יש את הדרך שלה להעביר את הקורס, אבל אם יש משהו שהוא באמת חשוב – זה נושא הפרקטיקה, תבררו לכם, האם יש עבודות או עשייה אמיתית במהלך זמן הקורס, אתם תודו לי אח"כ כשתצאו מהקורס ולא רק "שמעתם" על SEO אלא גם נסעתם בפקקים ביום שישי בתל אביב (קיצר, הבנתם את האנלוגיה).

מבחנים

דבר יותר גרוע מלחשוב שאתם כמעט מבינים את החומר, זה להיות בטוחים שאתם יודעים את החומר שלמדתם ולבסוף לגלות בדרך העבודה (או יותר גרוע – בראיון עבודה) שאתם רחוקים מהאמת. בעזרת מבחנים תייצבו את עצמכם מבחינת הידע, החומר הנלמד ומה אתם הבנתם בדיוק.

הישגים אישיים

מעבר לפרקטיקה שיכולה להיות כללית יותר כמו גלישה באנליטיקס ולהוציא נתונים אמיתיים, להוציא דו"ח אופטימיזציה בלייב עבור אתר אקראי, חשוב מאוד עבורכם לנסות להשיג הישג אישי, שוב אני חוזר על זה – אישי! לא רק דו"ח לאיזה אתר אקראי, משהו משלכם, משהו שתוכלו לצאת מהקורס ולהגיד שבזמן הזה קידמתם אתר אישי שבניתם וקידמתם ואף יצאתם משם עם אתר בעמוד הראשון (או לפחות השני).

עזרה / השלמות

זה המקום שמצריך מכם לזכור שאין בושה ו"לא נעים" מת מזמן, אם אתם מרגישים שאתם קצת מפגרים בחומר או בגלל שפספסתם שיעור או שניים אתם לא יודעים את החומר, זה הזמן לדבר עם צוות המרצים או אף עם חבר'ה מהכיתה ולקבוע שיעורי עזר, החל מ-1 על 1 עם המרצה או אפילו קבוצה קטנה מהכיתה לעבור על החומר, זה יעזור לכולם, גם לאלו שבטוחים שהם יודעים את החומר, אחרי הכל – אין כמו הרגע הזה שמישהו אחר לומד ממך בעוד שאתה עדיין התלמיד.

לאחר הקורס

השמה / הכוונה

סיימתם את הקורס? אחלה, מה אתם עושים עכשיו? כי אם החלטתם לפתוח חברת קידום אתרים משלכם, אחלה ושיהיה לכם המון בהצלחה, אבל אם החלטתם לעבוד בזה בצורת קריירה חדשה אתם לא תצליחו כל כך מהר למצוא עבודה בעוד שהמכללה אולי תוכל לעזור לכם, לכוון אתכם למקום הנכון שבו צריכים אתכם, גם אם המכללה לא יודעת להשיג לכם עבודה (ויש המון שכן, אל תדאגו), לפחות שיעזרו לכם למצוא מקום בו מחפשים עבודות שכאלו, קבוצות בפייסבוק, אתרי דרושים בתחום וכו'.

עזרה / השלמות

זוכרים שדיברנו על השלמות פערים ועזרה בתכני הקורס? גם אחרי הקורס אתם תרצו לדעת שאתם זוכרים לנכון את החומר הנלמד, לפעמים עוברים כמה חודשים ועדיין לא מצאתם עבודה, ומה שקורה בינתיים – זה שהתחלתם לשכוח את החומר שלמדתם, מה שכן, בלא מעט מכללות אפשר עדיין לדבר עם צוות המרצים או יותר מזה, פורום או קבוצת פייסבוק שעוזרת להשלים פערים ולדבר שוב על תכני הקורס, אחרי הכל הסילבוס כבר בטח נראה אחרת, השתנו דברים מאז – צוות המרצים יכול לעזור לכם ואף להזמין אתכם לשיעור או שניים (או יותר) בשביל להשלים נושאים וללמוד דברים חדשים שפספסתם אולי בין הימים שיצאתם מהקורס לימים שהתחילו הנושאים החדשים להשפיע בגוגל.

מוניטין המכללה

הדבר האחרון שחשוב להבין, שלא כל מכללה שתלכו אליה יכולה לעזור לכם ברגע שלאחר הקורס, גם אם הצוות המרצים היו מדהימים ודאגו לפרקטיקה מלאה במהלך הקורס, יש מכללות ששמעתי עליהן (בפוקס, נשבע לכם) שאף אחד בתעשייה לא מכיר וזה גורם לאי נעימות כשמגיעים לראיון עבודה בתחום, בתור אחד שהיה גם בצד המרצה וגם בצד המראיין, לא נעים לבדוק את מוניטין המכללה לפני שממשיכים לקבל עובד לארגון.

זהו, חפרתי לכם מספיק, אבל אני מקווה מאוד שזה הסביר לכם את הנקודות שלדעתי בהחלט עושות את ההבדל בין בחירת המכללה בצורה הנכונה ביותר, אם לדעתם פספסתי משהו או בא לכם לשאול משהו, אני אענה כאן בתגובות בשמחה. אל תשכחו, בסופו של דבר, הפוסט הזה נועד על מנת למצוא קו שיחבר בין מה שאתם רוצים להשיג לבין מה שהמכללת מציעה. בכל מקרה, שיהיה המון בהצלחה!

הפוסט דיבור צפוף: איך לבחור קורס קידום אתרים? הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/choosing-seo-course/feed 2
דיבור צפוף: מהי מפת אתר (Sitemap) ומה בודקים בה למטרת SEO? http://www.askpavel.co.il/blog/what-is-sitemap http://www.askpavel.co.il/blog/what-is-sitemap#comments Mon, 05 Sep 2016 20:34:38 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=11999 מבין כל הדברים שאפשר לעשות לטובה (וגם לרעה) למען קידום האתר שלנו ברמת ה-Onsite, יש דבר אחד שהרבה מאוד אנשים עושים טעויות, הנושא נקרא מפת אתר. נשמע קל ופשוט לפעמים אבל יצירת מפת אתר יכולה לעשות בדיוק את ההפך ממה שאנחנו מצפים ממנה שהיא תעשה. בואו נתחיל מההתחלה: מהי מפת אתר (sitemap)? איך גוגל מזהה ...

הפוסט דיבור צפוף: מהי מפת אתר (Sitemap) ומה בודקים בה למטרת SEO? הופיע ראשון בבלוג

]]>

מבין כל הדברים שאפשר לעשות לטובה (וגם לרעה) למען קידום האתר שלנו ברמת ה-Onsite, יש דבר אחד שהרבה מאוד אנשים עושים טעויות, הנושא נקרא מפת אתר. נשמע קל ופשוט לפעמים אבל יצירת מפת אתר יכולה לעשות בדיוק את ההפך ממה שאנחנו מצפים ממנה שהיא תעשה.

בואו נתחיל מההתחלה:

מהי מפת אתר (sitemap)?

איך גוגל מזהה עמודים חדשים באינטרנט? יודעים, נכון? הוא עובר בין קישור לקישור, משמע, הוא נכנס לעמוד הבית שלכם ומתחיל לזחול בין העמודים השונים בעזרת הקישורים שיש לכם באתר (תפריט ראשי / קישורים פנימיים וכו').

לכל אתר היום יש משהו שנקרא Crawl Budget (תקציב זחילה), משמע, תקציב כלשהו מצד גוגל של זחילה באתר עצמו. לאתרים גדולים מן הסתם זה יותר משפיע ומורגש אבל גם באתרים קטנים אפשר לפעמים להרגיש איך "תקציב הזחילה" מאט לו ונגמר, הכוונה היא: שכאשר גוגל נכנס לסרוק את האתר שלנו – בהתאם לכמה וכמה פרמטרים של איכות האתר שלנו הוא בוחר כמה מתוכם לזחול ולסרוק באתר בכל סריקה. זה יכול להיות 5 עמודים בלבד בכל פעם וזה יכול להיות 50,000 עמודים בכל פעם שהוא מגיע. הרבה מאוד מזה תלוי באיכות וברמת האוטוריטה שהאתר בתחומו. (כמו וואינט ומאקו שמקבלים מן הסתם תקציב זחילה גבוה מאוד)

למה מפת אתר חשובה לנו?

על מנת שגוגל יידע מה לסרוק קודם ומה לסרוק בצורה פחות חשובה, אפשר להציב מול גוגל מפה שלמה שאנחנו קוראים לה "מפת אתר", באנגלית נקרא (כמה מפתיע) Sitemap. הקובץ של מפת האתר הינו קובץ פשוט של XML שאפשר להרכיב מכל קובץ טקסט פשוט (TXT) ולכתוב בתוכו את הכתובות ואת התגים שמסבירים לגוגל מה כל כתובת אומרת ומה עומד מאחוריה.

בעזרת מפת אתר אנחנו יכולים להראות לגוגל מהי ההיררכיה האמיתית של האתר, נראה לו אילו עמודים החשובים לנו ביותר ואילו פחות.

איך יוצרים מפת אתר?

מעבר לזה שאנחנו תמיד יכולים לעשות זאת בצורה ידנית ועצמאית עם קובץ notepad פשוט, אנחנו נעדיף כמובן תמיד משהו אוטומטי בשביל לא לבזבז זמן יקר, מה גם שרוב האתרים מכילים יותר משתיים, שלוש שורות של קוד של כתובות מן הסתם.

המערכות שאני ממליץ עליהן הם כמובן Screaming Frog או דרך אלפי אתרים שנותנים בחינם עד 500 כתובות ברוב המקרים (בגרסאות החינמיות) כמו xml-sitemaps.com

אילו סוגים של מפת אתר צריך?

יש סיבה למה כתבתי "צריך" כי בתכלס, יש 4 סוגים מוכרים שהם: סרטונים / חדשות / תמונות ולמובייל, אבל מה באמת מתוך זה באמת נחוץ לנו? בואו נדבר בקצרה עליהם.

 • מפת אתר לעמודי האתר – כדאי ורצוי לכל אתר, בעיקר כדי שגוגל יצליח לקרוא את האתר שלכם ברמה ההיררכית והמבנית בצורה הטובה ביותר.
 • מפת אתר לסרטונים – כדאי ורצוי כשיש לכם סרטונים שאתם מעלים לאתר שלכם (לא אלו שאתם מטמיעים מיוטיוב!) ואז תוכלו להגדיר דברים כמו
  • שם ותיאור הסרטון
  • משך זמן הסרטון
  • תמונת Thumbnail (תמונה ממוזערת כטיזר)
  • תאריך הקלטת הסרטון
  • ועוד שפחות הכרחיים לסרטונים
 • מפת אתר לתמונות – כדאי ורצוי כשיש לכם אתר מבוסס ויז'ואל כמו מעצבי פנים, אדריכלים, מעצבים גרפיים וכו' ואז כמובן תוכלו להגדיל את הסיכוי שלכם להציג את התמונות שבאתר תחת חיפוש של "גוגל תמונות"
 • מפת אתר לחדשות – כדאי ורצוי כאשר אתם בעלי אתר חדשות והייתם רוצים להגדיל את הסיכוי שלכם להופיע תחת "גוגל חדשות", כתבות שאמורות להופיע דברים שאפשר להגדיר:
  • כותרת ותיאור קצר של הכתבה
  • תאריך מדויק + שעת הכתבה (אפילו ברמת השניות)
  • מילות מפתח שמתארות את הכתבה
  • ז'אנר הכתבה (הודעה לעיתונות / תוכן גולשים וכד')
  • ועוד שפחות הכרחיים לחדשות
 • מפת אתר לטלפונים ניידים (פשוטים ולא "חכמים") – מפת אתר עם כתובות מותאמות לטלפונים פשוטים ולא סמארטפונים, כדאי ורצוי כאשר אתם רואים שיש תנועה רבה מטלפונים שהם לא חכמים, אני אישית כבר לא דוגל כל כך בלהציב מפת אתר שכזו מכיוון שאם לאמא שלי יש טלפון חכם, אני לא רואה למי אין.

מה חשוב לבדוק במפת האתר?

 • האם מפת האתר הינה דינמית או סטטית?
  מכיוון ש-1 לכל 4 אתרים היום בעולם מבוססי וורדפרס (כן, 25% זה וורדפרס בעולם. לא מפתיע) אז מפת האתר מתעדכנת לבד ולא צריך כל פעם להוסיף שורה חדשה אבל באתרים גדולים של חברות גדולות או אתרים ישנים של חברות קטנות, מדובר בקובץ xml שתצטרכו לעדכן בכל פעם שנוסף עמוד באתר, חשוב מאוד – לא לשכוח לעדכן את גוגל כשיש כתובות חדשות.
 • קישורים ל-404
  דרך ה-Search Console אפשר לבדוק ולראות אילו כתובות של עמודי 404 מופיעות, הדבר החשוב יותר הוא – לבדוק האם הכתובות של 404 (שאולי אפילו שטיפלנו בהן בעבר) בעצם מקושרות ממפת האתר, משמע, למרות שאמרנו לגוגל "העמוד הזה אינו קיים יותר" אנחנו אומרים לו בעצם "בוא תבדוק שוב בסריקות הבאות". בגדול, בזבוז גדול של קצב הסריקה של גוגל כמו שדיברנו בתחילת הכתבה
 • כתובות מלאות (HTTPS / WWW)
  בשורות הכתובות של מפת האתר, חשוב לנו מאוד לבדוק שהכתובת הנכונה נמצאת, למרות שרובכם פה מבינים את המשמעות של הפניות 301 מכתובות ללא WWW לכתובות בעלות WWW, חשוב מאוד שבמפת האתר תהיינה הכתובה הנכונה.

חשוב: למרות שכתובות מקבלות הפניות 301 לכתובות מעודכנות, במידה והכתובות שיהיו במפת האתר לא יהיו ה"אחרונות" (משמע אחרי ההפניה) גוגל לא יצליח לעדכן אותן ותראו ב-Search Console שגיאת אינדוקס של "0" עמודים התאנדקסו.

דבר חשוב נוסף: מעבר לכתובות מאובטחות (https) מצריך שינוי כתובות, מכאן יש לזכור, חשוב מאוד לעדכן גם את כתובות מפת האתר לכתובת הנכונה.

 • אינדוקס מול הגשה
  כאשר אתם מגישים לגוגל דרך ה-Search Console את מפת האתר, חשוב מאוד לבדוק כמה כתובות הוגשו לגוגל בעוד כמה כתובות מוצגות כאשר כותבים את האופרטור site: בשורת החיפוש בגוגל על מנת להבים האם הכתובות המאונדקסות תואמות את מספר הכתובות שהוגשו.

submited-indexed

 • אופטימיזציה לתגים במפה
  אפשר להגדיר לא מעט דברים במפת האתר, בואו רגע נתעכב על זה:

  • מיקום העמוד: מהו הURL המדויק
  • עודכן לאחרונה: תאריך עדכון אחרון של העמוד
  • הצעת סריקה הבאה: כל כמה זמן אתם הייתם רוצים שגוגל יבוא לסרוק (כל יום? כל שבוע? חודש? כל הזמן??) חשוב מאוד לא לכתוב משהו שלא תוכלו לעמוד מאחורי זה
  • חשיבות העמוד: 100% / 1.0 משמע העמוד החשוב ביותר באתר בעוד שהאחרים יכולים להיות 90% / 0.9 ומטה על מנת להבהיר את ההיררכיה שבאתר – חשוב לדאוג שלא כל הכתובות 1.0 ולהפך, לא כולן 0.1 שיכול להראות לגוגל חוסר חשיבות של העמוד
 • כתובות רלטיביות / אבסולוטיות
  די פשוט, לא להציג לגוגל במפת האתר רק את מה שיש אחרי הכתובת, חשוב מאוד להציג במפת האתר כתובות אבסולוטיות בלבד, משמע: http://www.askpavel.co.il/דיבור-צפוף ולא רק /דיבור-צפוף בלבד.

הדברים הנ"ל אלו הדברים שאני בודק בכל פעם שאני מקדם אתר, במידה ואתם חושבים שיש דברים נוספים שיש לבדוק, תמיד אשמח לשמוע ולהוסיף לעצמי בצ'קליסט האישי וכמובן, למקדמי האתרים שעוקבים אחרינו כאן. שיהיה בהצלחה ונתראה בפרק הבא של דיבור צפוף.

הפוסט דיבור צפוף: מהי מפת אתר (Sitemap) ומה בודקים בה למטרת SEO? הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/what-is-sitemap/feed 0
דיבור צפוף: איך מתניעים תהליך של קידום אתרים עם הלקוח? http://www.askpavel.co.il/blog/kick-off-seo-campaign http://www.askpavel.co.il/blog/kick-off-seo-campaign#comments Mon, 27 Jun 2016 07:34:50 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=11819   אחרי שדיברתי עם לא מעט אנשי SEO מתקדמים וגם מתחילים כאחד, אני מזהה בעיה דומה אצל כולם, לעשות SEO זה כיף, אבל איך מתחילים? ממה? אל תשחקו אותה, אני מבין שרוב מקדמי האתרים הם "תותחי SEO" ויודעים לקדם ועושים יופי של עבודה בתוצאות החיפוש, אבל בפועל, האם אתם עובדים לפי שגרה מסוימת? כבר דיברתי ...

הפוסט דיבור צפוף: איך מתניעים תהליך של קידום אתרים עם הלקוח? הופיע ראשון בבלוג

]]>
 

אחרי שדיברתי עם לא מעט אנשי SEO מתקדמים וגם מתחילים כאחד, אני מזהה בעיה דומה אצל כולם, לעשות SEO זה כיף, אבל איך מתחילים? ממה?

אל תשחקו אותה, אני מבין שרוב מקדמי האתרים הם "תותחי SEO" ויודעים לקדם ועושים יופי של עבודה בתוצאות החיפוש, אבל בפועל, האם אתם עובדים לפי שגרה מסוימת? כבר דיברתי פעם על "איך נראה יום בחיי מקדם אתרים" אבל, אל תשכחו, אני יועץ לחברות גדולות וקטנות כאחד ואני מזהה בעיות בחברות SEO גדולות ומוכרות שלא עושות שום תהליך קבלת לקוח וגם אם כן, הוא לא מסודר ואפילו מרגיש קצת מרמה את הלקוח, למה? כי ככה אני מאמין שצריך להיראות תהליך קבלת לקוח לפרויקט SEO:

היכרות

לפני שאנחנו מתחילים לעבוד עבור הלקוח, אנחנו צריכים להכיר את העסק, (כמעט) בדיוק כמו כל חפיפה שתעשו כשתיכנסו לעבודה חדשה בחברה כזו או אחרת. אז בואו נשאל כמה שאלות את הלקוח על מנת להכיר את העסק טוב יותר:

 • מה העסק מוכר?
  לידים? מוצרים? חנות פיזית? אונליין?
 • כמה זמן העסק קיים?
  מעולה עבור אסטרטגיית תוכן בהמשך.
 • האם קודם בעבר?
  אם כן, האם נענש? האם אנחנו צריכים לעבוד קשה עכשיו רק בשביל להוציא אותו מעונשים כאלו ואחרים?
 • האם זהו אתר חדש?
  כי אחרי הכל גם אם העסק הוא אוטוריטה בתחום ומוכר בתעשיה, אם האתר עצמו חדש – גוגל יסתכל עליו כמו "טירון" ולא כמו "קצין" באשר הוא.
 • האם זהו אתר מחודש?
  כלומר, באם בנו ללקוח אתר חדש, האם כל ההפניות עברו בהתאם? האם יש לנו קישורים עדיין שהיינו רוצים לשנות שהולכים לאתר הישן?
 • מהי הצלחה בעיניי הלקוח?
  לא הכל נמדד במיקומים, במידה והלקוח יותר מתעניין במכירות, בזמן שנקדם אותו, נוכל להביא לו לקוחות חדשים בעזרת שת"פים או אפילו קישורים איכותיים ממקומות שיכולים להביא לו לקוחות פוטנציאלים

מחקר מילים / מתחרים

 • מה הביטויים הנכונים לקידום?
  כן, כתבתי "נכונים", למה? כי לא לכל לקוח מתאים שנקדם את הביטוי המבוקש ביותר בתחום אלא דווקא את הביטויים שהלקוח ביקש, גם אם נפח החיפושים נמוך יותר, אם בעבורו עקרון פארטו עובד, מי אני שאעצור אותו? (עקרון פארטו: 20% מהלקוחות מכניסים 80% מההכנסות וההפך)
 • במה המתחרים חזקים / חלשים?
  כחלק ממחקר המתחרים שלי, הייתי שמח לדעת איפה אני צריך ליישר קו עם המתחרים שלי מעליי במיקומים ואיך אני עושה את האקסטרה עבודה על מנת לעבור את מה שהם עשו ומה אצטרך להוסיף.
 • תכנון היררכייה וחלוקה לנושאים
  כבר מעכשיו, היינו רוצים להתחיל לתכנן את עמודי האתר / תפריטי האתר / פירורי הלחם וכו'.

אופטימיזציה

 • מהם הכשלים הבולטים ל-SEO?
  למה בולטים? כי אחרי הכל, עבור הלקוח הכל מסתכם בכסף, מעבר לכך שהוא משלם לכם את הכמה אלפי שקלים, הוא צריך עכשיו להביא מתכנת חיצוני או לתעדף עבור המתכנתים הפנימיים בחברה את מה שאתם כבייכול החלטתם שמצריך תיקון, הכי גרוע גם שברוב המקרים זה לא דברים שהלקוח רואה במיידית, כלומר מה אכפת לו אם יש קנוניקל או אין קנוניקל, לכו תסבירו ללקוח שיש לו 5 שכפולים של עמוד הבית והעמוד הלא נכון מקודם.
 • הטמעת המחקר למבנה האתר
  מעבר למה שדיברנו ברמת המחקר, עכשיו הגיע הזמן להטמיע, נכון שעשינו את האופטימיזציה, אבל עכשיו הגיע הזמן להתחיל לחלק את האתר לעמודי נחיתה ממירים ומקודמים.
 • בניית אסטרטגיית תוכן
  עכשיו שהכל (בתקווה) מוכן לקידום, חשוב לנו מאוד להגיע למצב שיש לנו הסכמה עם הלקוח שצריך לחזק את האתר בתכנים, הן בתור בלוג או משהו דינמי והן מבחינת המוצרים שהוא מוכר באתר.
 • חיזוק נקודות תורפה
  זוכרים מה שכתבתי / אמרתי לגבי המתחרים? אז הגיע הזמן ליישם, להתחיל לבצע באתר את הדברים שאנחנו יודעים שהמתחרים שלנו מאוד חזקים שם, בואו ניישר קו.
 • מהם הכשלים השגרתיים?
  מעבר לכל מה שאנחנו עושים באופטימיזציה הראשונית, חשוב לנו לקלוט מראש אילו דברים אנחנו נצטרך לעשות ולטפל בהם ברמה השבועית / חודשית, כמו עמודי 404 בשל עמודים שנופלים (מוצרים / עמודי משרות וכו').

מהי שגרה?

זוכרים את הפוסט שלי "איך נראה יום בחיי מקדם אתרים?" אז זה פחות או יותר על קצה המזלג, אנחנו רוצים לדעת שיש לנו שגרה ואנחנו עומדים בה ולא רק מתרצים ללקוח "אחרי שהכל נעשה, עכשיו אנחנו מחפשים קישורים עד שיימאס לך מאיתנו"

 • העלאת תוכן לאתר
  חשוב מאוד כמו שהזכרתי גם בשלב האופטימיזציה להמשיך ולתגבר בתכנים חדשים באתר.
 • בניית מערך קישורים
  כמובן שאנחנו צריכים קישורים, זה לא שאפשר להתעלם מהפקטור הזה, גם ג'ון מיולר וגם כמעט כל האנגאאוט שיש היום עם החבר'ה של גוגל, הם מזכירים את זה, צריך קישורים, זה חלק בלתי נפרד מתהליך הקידום.
 • שיפור CTR בתוצאות מקודמות
  ברגע שאנחנו מתחילים לתפוס מיקומים אחרי שכל מה שכתבתי נעשה ונעשה טוב, אנחנו רוצים לדעת שאכן התוצאות קליקביליות ובהחלט מעניינות את הגולשים, הן מבחינת טייטלים והן מבחינת המותג עצמו. אפשר לבדוק זאת דרך ה-Search Console ולבדוק האם אנחנו מצליחים למשוך את הגולשים הנכונים. אל תשכחו, מקומות ראשונים בגוגל (ללא תוצאות לוקאליות) אמורים לקבל כ-25-30% CTR, האם אתם שם? אולי צריך לשנות טייטל? בדקו את עצמכם. (*למידע נוסף כתבתי באתר שלי)
 • תקשורת, תקשורת ותקשורת
  אחד הדברים הכי חשובים בכל תהליך SEO זה לדעת שהלקוח אכן מתקשר אתכם ודואג לעדכן אתכם בכל שינוי בעסק, החל מפתיחת מחלקות חדשות בעסק/באתר, הורדת עמודים שלא נראים לו רלוונטיים יותר (ופוף, הלכה 50% מהעבודה שלכם) ועד לפרסומות OFFLINE שיכולות לעזור לכם ברמת הOFFSITE והקופי הכללי של החברה.

אז זכרו, נכון שקידום אתרים זה בסך הכל ONSITE ו-OFFSITE בגדול, אבל חשוב מאוד ללכת בדרך נכונה מול הלקוח מהרגע שהוא אתכם, שימו לב, לא משנה בתכלס כמה זמן ייקח לכם לעשות את שלבי ההיכרות / מחקר מילות מפתח והמתחרים וכו', כל עוד זה בגדר הזמן הסביר של עד 3-4 חודשים, לאחר מכן, השגרה שלכם צריכה להיות מקורית וכמובן, יצירתית. אז שיהיה לכם בהצלחה, אני כאן לכל שאלה / בקשה / שיימינג לבקשתכם.

הפוסט דיבור צפוף: איך מתניעים תהליך של קידום אתרים עם הלקוח? הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/kick-off-seo-campaign/feed 5
דיבור צפוף: תכלית האתר (תחליט!) – מה הקשר בין מיקוד תוכן למיקומים בגוגל http://www.askpavel.co.il/blog/content-focus-impact-rankings http://www.askpavel.co.il/blog/content-focus-impact-rankings#comments Mon, 16 May 2016 20:54:37 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=11667 אחד הדברים שאני רואה כמעט בכל תחום ובכל אתר הוא הרצון להתרחב, החל מהנושא הרלוונטי לאתר ועד לנושאים סמנטיים שפחות רלוונטיים ברמה הישירה לאתר, ואז בצורה מאוד מפתיעה, האתר מתחיל לאבד מיקומים. למה זה קורה לנו? הדוגמא שנתתי בסרטון הפעם היא בנושא "הרחקת יונים" אני יכול להגיד לכם שזה לא הנושא שעליו בדקתי את הנושא ...

הפוסט דיבור צפוף: תכלית האתר (תחליט!) – מה הקשר בין מיקוד תוכן למיקומים בגוגל הופיע ראשון בבלוג

]]>

אחד הדברים שאני רואה כמעט בכל תחום ובכל אתר הוא הרצון להתרחב, החל מהנושא הרלוונטי לאתר ועד לנושאים סמנטיים שפחות רלוונטיים ברמה הישירה לאתר, ואז בצורה מאוד מפתיעה, האתר מתחיל לאבד מיקומים. למה זה קורה לנו?

הדוגמא שנתתי בסרטון הפעם היא בנושא "הרחקת יונים" אני יכול להגיד לכם שזה לא הנושא שעליו בדקתי את הנושא מקרוב מבחינת AB-TESTING אבל הנושא שאני בדקתי היה נישתי מדיי אז העדפתי לתת דוגמא מתחום יותר מוכר.

חיפוש בגוגל יכול (לכאורה) להציג 2 תוצאות שכאלו:

מקום 1:

הרחקת יונים מושיקו
moshiko.co.il

מקום 2:

הרחקת יונים בני ובניו
bennys.co.il

לשני המקומות יש אתרים מעולים עם תוכן מעולה וקישורים מעולים וכו', שניהם אותו הדבר כמעט ברמת איכות תהליך הSEO שלהם, מושיקו מעליו משום שקיבל כמה קישורים בודדים איכותיים יותר ובעקבות כך, עקף את בני ובניו. אממה, יום אחד קם מושיקו והחליט להתרחב בתחומיו המקצועיים והחל ממחר, הוא גם מבצע הדברות בבתים שהוא עובד בהם.

מה קרה בפועל?

מהמצב הזה:

Screenshot_100

הוא הפך את האתר שלו למצב הבא:

Screenshot_50_50

אני מבין שבעיניכם זה נראה מאוד הגיוני, אחרי הכל מותר לבעל מקצוע להתרחב, אפילו כדאי. אבל בעיניי גוגל, הוא מתעסק בתכנים חדשים שגרמו לעיקר האתר להפוך להיות כמעט תפל, ברור לגוגל שמדובר באותו בעל מקצוע, אותו אחד שקיבל את הקישורים המדהימים ואת כל ה-SEO הטוב הזה שקיבל במהלך חייו, אבל כאשר הוא מתרחב, הוא בעצם גרם לתוכן האתר להיות דל ונישתי יותר לעומת האתר כולו, ויותר מזה, לעומת המתחרים שלו.

הערת ביניים: לכל אלה שחושבים לעצמם שגוגל הוא איזה רובוט מתוחכם ברמה הגבוהה ביותר והוא אמור לעלות על דברים כאלו וכו', זיכרו, אחרי הכל, כל הארכיון של גוגל מושתת על נושא התוכן, הכל סובב סביב טקסט. אז תמתינו עם ההתנשאות הזו, בדקתי את זה בעצמי, לצערי כמובן, צדקתי :(

אז מה צריך לעשות מושיקו איש האשכולות?

1. לקדם בצורה איכותית / מאסיבית יותר

אז נכון שזה נשמע קצת כללי מדיי וקצת מתנשא, אתם בטח חושבים לעצמכם "מה כבר עשיתי לא בסדר עד עכשיו שאני צריך להיות "איכותי" יותר בתהליך שלי" אבל בגדול, מה שזה אומר זה לא לקבל מכל אתר קישור, לא להתעלם מהעמודים הנוספים באתר ברמת האופטימיזציה (כמו שאני רואה בהרבה מאוד אתרים שעוברים אופטימזיציה חלקית כבייכול רק לעמודי הנחיתה המקודמים) ובתכלס, לעשות קידום אתרים שהוא ממוקד יותר, פחות אתרי תמיכה ויותר אתרי שת"פים גדולים.

2. לפצל לאתרים נפרדים

לא, אין צורך להסתכל על זה כמו איזה כאב ראש שאומר לכם לחפש חברת בניית אתרים שתיקח לכם עשרות אלפי שקלים בשביל אתר חדש, מספיק היום להעלות אתר בוורדפרס עם תבנית פשוטה בעברית ויש לכם אתר תוך שעה אם לקחתם את הזמן והתקלחתם באמצע, אחרי הכל אנחנו מדברים על אתר תדמית נוסף, כלומר על עמודי תוכן בלבד.

איך עושים את זה בצורה הטובה ביותר בפועל? הדרך הטובה ביותר לפתוח נישה חדשה באתר היא להקים את האתר החדש תחת סאב דומיין, אם מושיקו החליט לעשות גם הדברות? כדאי לו תחת pest.moshiko.co.il על מנת לשאוב עדיין את הכח המינימלי שאפשר מהדומיין הראשי וגם עדיין להיות ישות בפני עצמה.

תחליט באיזו שפה אתה מדבר

עכשיו קחו את כל התובנות האלו ותיישמו באותה מידה על נושא השפות כי באותה מידה, אם אנחנו רוצים לקדם את האתר שלנו בשפה העברית, חשוב לנו להיות ממוקדים בכל האתר שלנו באותה השפה, כך שאם אתם מחליטים להתקדם גם בשפה האנגלית במידה ומישהו כותב "הרחקת יונים" באנגלית (כלומר: Pigeon removal) הוא אמור להגיע לאתר: en.moshiko.co.il ולא לאתר הראשי תחת קטגוריה פנימית כמו moshiko.co.il/en/home. אם אתם רוצים לראות דוגמאות טובות, אפשר לראות את זה בוואלה! שכל נושא שלהם קיבל סאב דומיין משלו וכך בעצם כל אחד מהם הפך להיות חזק בתחומו. מומלץ.

שורת סיכום צפויה קלות אך חשובה: ככל שנהיה יותר ממוקדים עם התוכן שלנו ועם תכלית האתר שלנו, אנחנו נקבל פוקוס גדול יותר מאלוהי מנועי החיפוש, אפילו בתחומים התחרותיים ביותר.

הפוסט דיבור צפוף: תכלית האתר (תחליט!) – מה הקשר בין מיקוד תוכן למיקומים בגוגל הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/content-focus-impact-rankings/feed 1
דיבור צפוף: איך לבחור חברת בניית אתרים? http://www.askpavel.co.il/blog/website-building-company http://www.askpavel.co.il/blog/website-building-company#comments Mon, 18 Apr 2016 06:52:59 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=11492 כל שבוע אני מנסה לדבר איתכם על עולם הSEO מנקודת מבט של איש ה-SEO, צוות ה-SEO ובכללי, איך עובר יומו של איש SEO במקצוע שלו, אבל הפעם אני רוצה לדבר מנקודת מבט של הלקוח, מישהו שאל אותי לאחרונה "מה אתה מתלהב מהוורדפרס, ג'ומלה וכו', בניתי אתר לאמא שלי בוויקס והוא נראה מדהים" אז לפני שאני ...

הפוסט דיבור צפוף: איך לבחור חברת בניית אתרים? הופיע ראשון בבלוג

]]>
כל שבוע אני מנסה לדבר איתכם על עולם הSEO מנקודת מבט של איש ה-SEO, צוות ה-SEO ובכללי, איך עובר יומו של איש SEO במקצוע שלו, אבל הפעם אני רוצה לדבר מנקודת מבט של הלקוח, מישהו שאל אותי לאחרונה "מה אתה מתלהב מהוורדפרס, ג'ומלה וכו', בניתי אתר לאמא שלי בוויקס והוא נראה מדהים" אז לפני שאני מנתק איתו קשר, צילמתי / כתבתי פוסט בנושא.

האמת שאני צוחק, אין לי בעיה נגד WIX חלילה או משהו, באמת, יש אתרים מדהימים שאפשר לבנות בוויקס, השאלה היא למי זה באמת מתאים? האם לכולם? אז ברור שלא.

בואו נתחיל מההתחלה, לפני שאתם בונים אתר אינטרנט, אתם צריכים להבין משהו חשוב מאוד, בעולם מושלם קודם כל בונים איפיון, תבנו לעצמכם איפיון של האתר על מנת להגדיר מטרות וצרכים, לפעמים מספיק גם רק עמוד פייסבוק, למה אני אומר את זה? בואו נדבר קצת על פרמטרים, למשל:

 • קהל יעד:
  • ישראל?
   פלטפורמה ישראלית / חברת בניית אתרים ישראלית או לפחות מערכת קוד פתוח באחסון ישראלי וקרוב לקהל היעד
  • חו"ל?
   פלטפורמה שמתמקדת בקהל האמריקאי / חו"לניק
 • אתר מבוסס:
  • תוכן?
   פלטפורמה שתעזור לכם להעלות במהירות תוכן ובהתאם, מערכות קוד פתוח כמו וורדפרס, ג'ומלה, דרופל, כל מערכת שתוכלו בקלות להיות עצמאיים ולהעלות כמה תוכן שרק תרצו, אבל רגע, עוד לא התחלתי להיכנס לדברים הבאמת מעניינים
  • תמונות?
   האם אתם מעצבים גרפיים? אדריכלים? מעצבי פנים? אם חשוב לכם להראות את תיק העבודות שלכם בצורה מושלמת, לפעמים אתם צריכים פשוט לבחור את התבנית המתאימה למערכות קוד הפתוח, אם לא, אז תוכלו לפנות לוויקס וחבריו אתרים שנותנים תבניות לPLUG N PLAY וזהו, חברות בניית אתרים סתם יבזבזו לכם את הזמן בשביל משהו שהוא די פשוט יחסית
 • סל קניות?
  מצטער אם אני פוגע בפרנסה של מישהו כאן אבל ללכת לחברת בניית אתרים בשביל אתר חנות נראה לפי לפעמים בזבוז זמן, כלומר, אם אין לכם דרישות מאוד מאוד מאוד(!) מיוחדות, אין שום סיבה שלא תלכו עם תבניות מוכנות של מערכות קוד פתוח, יש לכם חנות ממש אבל ממש מיוחדת שמצריכה הרבה מאוד אנליזה פנימית למוצרים שלכם? בחרו במג'נטו, אחת ממערכות הקוד פתוח המוכרות בעולם שגם איביי התחילה ככזו.
 • טווח זמן:
  • לטווח הקצר?
   משהו שבא לכם רק להעלות איזה מבצע חד פעמי? כנס? כל דבר אחר או משהו בכלל שתפרסמו רק לרשתות החברתיות? לא תמיד צריך לקנות דומיין / אחסון וכו' וכו', מספיק לפעמים שתעלו עמוד נחיתה בוויקס או אפילו עמוד מקצועי בפייסבוק ואיתו תעבדו, אבל זיכרו, יש לכך השלכות, מה שלא תעשו שם, להעביר הלאה לאתר חדש או משודרג ייקח לכם גם כסף וגם זמן, עדיף לחשוב על הכל ברמת האיפיון כדי לא להתקל ברמת הפרסום
  • לטווח הרחוק?
   אל תיהיו ראש קטן, אם מדובר במשהו שאתם רוצים להמשיך איתו הלאה לשנים הבאות (גם לחודשים הבאים) עדיף לקחת משהו שאפשר להסתמך עליו לטווח הרחוק, חברות בניית אתרים יכולות להיות מעולות אבל רק אם מדובר במשהו ממש מורכב, אם לא, לצערם ולטובתנו, שוב, מערכות קוד הפתוח עובדות איתנו ולטובתנו, מצליחות לקיים שנים של עבודה ומספר המתכנתים שיכולים לעזור לכם רק גדל עם הזמן.

בואו נדבר קצת על הטבלה שהעלתי:

 • וורדפרס: מערכת קוד פתוח
 • Joomla: מערכת קוד פתוח
 • WIX: אתר אינטרנט שדרכו אפשר לבנות אתרים
 • חברת בניית אתרים (בעלת קוד סגור פרטית)
 • אתר שדרכו אפשר לבנות אתרים (מערכות קוד סגור כמו וויקס אך ישראליות)

קודם כל כן, כתבתי שני אתרים שדרכם אפשר לבנות אתרים מהסיבה הפשוטה, וויקס שונה בהרבה מאוד דברים ויכולות מבחינת בניית אתר, ניסיתי, מצאתי, בדקתי ולהלן התוצאות:

*מי שרוצה לראות את זה בצורה טבלאית, שיראה בסרטון, כאן ניסיתי לכתוב קצת על כל אחת מהפלטפורמות, אולי זה ייתן אור קצת שונה מהסרטון

וורדפרס / ג'ומלה – קוד פתוח

יתרונות:

 • קוד פתוח משמע אין ספור מתכנתים שיכולים לעבוד על המערכת מבלי שאצטרך להשתעבד למתכנת / חברת בניית אתרים ספציפית
 • תמיכה אופציונאלית ברחבי האינטרנט, לא צריך "אבא ואמא" לכל דבר כשיש לנו את גוגל וקבוצות תמיכה בפייסבוק

חסרונות:

 • כשאין אבא ואמא, צריך להפוך להיות ההורים של האתר שלכם בעצמכם, כלומר, אם החלטתם לבנות בעצמכם את האתר, אתם חייבים להיות זהירים ולא לעשות דברים שיש בהם ספק להרס עצמי באתר
 • עדכונים ושדרוגים פנימיים יכולים לפעמים להפסיק תוספים מלעבוד או יותר מכך, לגרום לאתר להיראות אחרת רק בגלל עדכון קטן בתבנית, אז כמו שאמרתי, לא לעשות עדכונים שאתם לא בטוחים שלא יהרסו כלום

Wix – קוד סגור (בניית אתר דרך אתר)

יתרונות:

 • UI (חווית משתמש) מאוד נעים ונוח למשתמש הקצה, לא משנה אם הוא לא ראה מערכת לבניית אתרים בחייו
 • העלייה לאוויר דיי מיידית ותלויה בכם ולא במתכנתים כמו בשאר חברת בניית האתרים (לטוב ולרע)

חסרונות:

 • זמני טעינה לא מהירים בעליל, ברוב האתרים משתמשים באחסונים מחו"ל ובהרבה מאוד סקריפטים פנימיים של וויקס, מה שגורם לזמן טעינה ממושך ולא נעים בעיקר
 • הרבה מאוד ממה שאתם צריכים בתור אנשי SEO, לא תוכלו להטמיע, החל מקנוניקל, עמודי 404 וקישורים חיצוניים

חברות לבניית אתרים – קוד סגור (בניית אתר דרך חברה לבניית אתרים)

יתרונות:

 • רמת האיפיון יכולה להיות מדויקת עד מושלמת, יש מנהל פרויקטים שלוקח אתכם עד למקסימום שאפשר להוציא מהאתר שלכם ומדויק לפי האיפיון שלכם, מה שבוורדפרס לפעמים אנחנו צריכים להתפשר כי "זה הפלאגין שמצאתי שעושה את מה שביקשת הכי קרוב למציאות", כאן, יש איפיון ועבודה מותאמת אישית
 • יש אבא ואמא! כלומר, אם ישנה בעיה כלשהי בעוד חודשיים, לא נצטרך לחפש באינטרנט לפתרונות של הבעיות (שאולי אפילו יצרנו בעצמנו)

חסרונות:

 • למרות שיש "אבא ואמא" יש בעיה נוספת, אין אף אחד נוסף במשפחה או בסביבת החברים מישהו שיכול לעזור לנו בתקלות כאלו ואחרות (ואפילו גם סתם תוסף שבא לנו לחדש באתר) החברה שומרת לעצמה את הקוד ואת הגישה אליו
 • המחירים יכולים להיות מאוד גבוהים בהתאם למה שתאפיינו, לשם כך הומצאו מערכות הקוד פתוח כדי שנוכל למצוא פתרונות קלים יותר בעצמנו ולא נצטרך חברה שתקח לנו עשרות אלפי שקלים על דברים שנמצאים בהישג יד.

בגדול, יש עוד הרבה מאוד יתרונות ונשמח לשמוע בתגובות מה היתרונות והחסרונות שאתם מצאתם, כמובן כל מה שכתבתי כאן וכל מה שאמרתי בסרטון סובב סביב אותו עיקרון מאוד מאוד חשוב, לקבוע קודם כל איפיון מושלם לאתר האינטרנט שלכם לפני שאתם רצים לבחור פלטפורמה רק כי שמעתם עליה / עליהם באינטרנט או מחברים.

בהצלחה!

הפוסט דיבור צפוף: איך לבחור חברת בניית אתרים? הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/website-building-company/feed 3
דיבור צפוף: איך נראה יום בחיי מקדם אתרים? http://www.askpavel.co.il/blog/daily-seo-schedule http://www.askpavel.co.il/blog/daily-seo-schedule#comments Wed, 30 Mar 2016 11:08:58 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=11311 בסרטון החדש מסדרת "דיבור צפוף", אפשר לראות איך אני יצרתי לעצמי טיימליין כשקידמתי אתרים בעצמי, טיימליין שבעצם אמור לעשות סדר (עבורי לפחות) איך אמור להראות יום בחיי מקדם אתרים. הציר זמן לשירותכם, בהצלחה. הציר בנוי מ-09:00 ועד 18:00, עובדים יותר? תענוג לכם, סדרו לכם מה אתם עושים. בציר הזמן כתבתי בעצם מה אני עושה בשעות האלו ...

הפוסט דיבור צפוף: איך נראה יום בחיי מקדם אתרים? הופיע ראשון בבלוג

]]>
בסרטון החדש מסדרת "דיבור צפוף", אפשר לראות איך אני יצרתי לעצמי טיימליין כשקידמתי אתרים בעצמי, טיימליין שבעצם אמור לעשות סדר (עבורי לפחות) איך אמור להראות יום בחיי מקדם אתרים. הציר זמן לשירותכם, בהצלחה.

הציר בנוי מ-09:00 ועד 18:00, עובדים יותר? תענוג לכם, סדרו לכם מה אתם עושים. בציר הזמן כתבתי בעצם מה אני עושה בשעות האלו ברמה של כל שעתיים וברמה היומית / שבועית / חודשית / רבעונית.

אז בואו נתחיל

זמן

משימות

11:00 – 09:00
קפה, מאפה ונתונים
עם הקפה של הבוקר אני תמיד אוהב לעבור על נתונים, להסתכל קצת על גוגל אנליטיקס + מיקומים, צריך להיות מעודכנים ממש בצורה קלילה מבחינת: היו המרות? היו כניסות? יש בעיה באתר? היו נטישות מוגזמות? ובמקביל, לבדוק SERP’s, כלומר, לבדוק מיקומים, האם נפילות מוגזמות? (חלילה) עליות מוגזמות? (אינשאללה)
13:00 – 11:00
מיילים
למרות שיש הרבה שאני מכיר שאוהבים לקרוא מיילים עם תחילת היום שלהם, אני מעדיף אחרי הקפה, למה? כי אחרי הכל אלו מיילים שצריך לענות עליהם, מבחינתי תמיד עדיף אחרי שאתם יודעים מהו מצב הביניים של הלקוח שלא תופתעו לפעמים במיילים שאתם עונים עליהם, אחרי הכל רובם נשלחו בלילה ומחכים לתשובה, צריך להיות יחסית מוכנים לפני שעונים.

*טיפ קטן: אם אין לכם עדיין תשובה ללקוח על מייל שהוא שלח, כתבו לו מייל בכל זאת שמבהיר שאתם תחפשו / תבדקו ותחזרו אליו. אל תשאירו אותו חסר מענה למשך היום, לא נעים.

15:00 – 13:00
אחרי האוכל
למרות ששנ"צ היה עדיף ברוב המקרים, אחד הדברים החשובים ביותר שקיימים בזמן של מקדם אתרים הוא נושא הלימוד וההעשרה, מה שבעצם מפתח כל מקדם אתרים להפוך מ"מקצועי" ל"מקצוען". יש המון (לפעמים יותר מדיי) מקורות ללימוד עצמי ולהתעדכנות בנושאים חדשים בגוגל, החל מעדכוני החברה עצמה ועד (מן הסתם) לעדכוני אלגוריתם של המנוע עצמו.
17:00 – 15:00
Onpage/CRO
בואו נחקור קצת את הקיים, העמודים שלנו שמתקדמים יפה בגוגל, בואו נענה קצת על שאלות פנימיות חשובות לכל חברה:

 • האם הם מחזיקים את הגולש?
 • האם הם מצליחים להמיר?
 • האם הם באמת כתובים נכון? או שמא טקסט ישן שעדיין פשוט נמצא שם משנים אחורנית
18:00 – 17:00
מיילים, שוב.
ממש לקראת השעה שאני יוצא הביתה, אני דואג להוציא מיילים (לא כמו בבוקר, לקבל ולעכל). להוציא קצת מיילים לאנשים שהייתי רוצה לעשות איתם שת"פים מעניינים, וכן, עדיף להתחמק קצת מקבוצות בפייסבוק ופורומים מוכרים, תעשו קצת עבודת רגליים ותחפשו להם בגוגל את התחום המקודם ותחפשו אתרים חדשים / ישנים על מנת למצוא מקורות חדשים, הן ללקוח והן עבורכם ספציפית.
18:00
צ'ק קטן והביתה
שניה לפני שאני הולך לביתי הקט ולילדה שלי, אני דואג לא לשכוח מה יש לי לעשות ומה היה לי לעשות (במידה ולא הספקתי) אני דואג לעשות צ'קליסט לעצמי, לשלוח מייל עדכון קצר ללקוח על קישור יפה שהשגתי, מייל לאחד העובדים על מאמר שקראתי, משהו שאני רוצה לבדוק באנליטיקס על EVENT שהפעלתי בבוקר וכו', כיף מאוד לבוא בבוקר ולעבור על האנליטיקס עם הקפה ועם הצ'קליסט שהכנתם יום לפני, תאמינו לי, זה עושה סדר.

תראו את הסרטון ותראו מה הכנתי גם ברמה השבועית והחודשית, שם יותר קל להסביר  :)

שיהיה לכולכם בהצלחה, אשמח להערות / הארות / שיימינג להחלטתכם.

הפוסט דיבור צפוף: איך נראה יום בחיי מקדם אתרים? הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/daily-seo-schedule/feed 10
דיבור צפוף: כמה באמת עולה לקדם אתר? http://www.askpavel.co.il/blog/seo-pricing http://www.askpavel.co.il/blog/seo-pricing#comments Mon, 14 Mar 2016 21:52:44 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=11262 בגדול? אני מדבר על הפרמטרים שאמורים להרכיב מחירון קידום אתרים בפועל, תמללתי קצת את הסרטון שעשיתי. ברוכים הבאים שוב לדיבור צפוף, הפרק השני בסדרה שלי כאן, והפעם לנושא שמציק לי מאוד מכיוון שאני מייעץ להרבה חברות וכמעט תמיד נתקל באותו מקרה. הלקוח אומר לי "קראתי ל-5,6 חברות קידום אתרים וכל אחת מבטיחה אופטימיזציה, מחקר מילות מפתח ומקדם אותי בפועל, ...

הפוסט דיבור צפוף: כמה באמת עולה לקדם אתר? הופיע ראשון בבלוג

]]>
בגדול? אני מדבר על הפרמטרים שאמורים להרכיב מחירון קידום אתרים בפועל, תמללתי קצת את הסרטון שעשיתי.

ברוכים הבאים שוב לדיבור צפוף, הפרק השני בסדרה שלי כאן, והפעם לנושא שמציק לי מאוד מכיוון שאני מייעץ להרבה חברות וכמעט תמיד נתקל באותו מקרה. הלקוח אומר לי "קראתי ל-5,6 חברות קידום אתרים וכל אחת מבטיחה אופטימיזציה, מחקר מילות מפתח ומקדם אותי בפועל, אממה, אחד מבקש 1500 שח בחודש והשני מבקש 7500 ש"ח בחודש" אז אני אנסה לגעת במחירים לפי הדברים שלדעתי הכי חשובים בתמחור קידום אתרים.

בגדול, מה הפרמטרים שלפיהם מתמחרים קידום אתרים?

 1. צד הלקוח
 2. צד חברת ה-SEO

לפני שאתחיל אני רוצה לציין שהפוסט הזה הוא לא "לוי יצחק" אלא להעריך פחות או יותר, כמה מתאימה(!) חברת קידום אתרים לאותו לקוח, לא כמה טובה או לא טובה, אלא כמה היא מ-ת-א-י-מ-ה ללקוח הספציפי.

צד הלקוח:

1. תחרות

כמה באמת התחום תחרותי? כמה חברת ה-SEO תצטרך לעבוד בפעול (שנתיים? שלוש?) בשביל להתחיל להביא תוצאות טובות? כלומר, אין כאן מנוחה לאחר חודשיים של עבודה בתחום לא תחרותי, אלא יש כאן עבודה רבה יותר, עבודת תשתית רחבה יותר ואף ריצה תמידית לעמודים הראשונים

2. Onpage

כמה האתר מוכן מבחינת אונפייג'? כמה באמת עבודת אופטימיזציה נדרשת עבור הלקוח לפני שבכלל מתחילים להשוויץ בכמות ההמרות שהגיעו מהאורגני, לפני שמתחילים בכלל להשוויץ בכמות הקישורים ה"הו-כה-מטורפים" שהצלחתם להשיג מאתרים חיצוניים? ככל שהעבודה מרובה יותר, ככה התמחור צריך להיות בהתאם (וזה עוד לפני שדיברתי על מתכנתים חיצוניים שאולי צריך לערב במידה ומדובר בקוד סגור ומורכב).

3. שפת קהל היעד

מכיוון שאנחנו נמצאים בישראל, רוב הלקוחות (אמורים להיות) ממוקדים לישראל, כאשר לקוח מגיע ומבקש קידום בארה"ב מסיבות כאלו ואחרות, צריך הלקוח להתכונן למירוץ ארוך יותר, ומן הסתם, מורכב יותר. תכנים בשפות זרות (כן, גם אנגלית היא שפה זרה) עולים יקר יותר, למרות שרובנו מדברים אנגלית שוטפת, לקנות תכנים בשפה זרה יכול להגיע עד פי 2 או 3 ממחיר תכנים בעברית.

צד ה-SEO

1. וותק

אחד הדברים שאנחנו תמיד שואלים איש SEO לפני שאנחנו מתחילים לעבוד איתו הוא "כמה זמן אתה בתחום?" או שאלות כמו:

 • האם יצא לך כבר להוציא אתר מעונש של גוגל?
 • האם יצא לך כבר לקדם אתר בחו"ל?
 • האם יצא לך כבר לקדם אתר בתחום שלי? (תחום הלקוח הכוונה)
 • האם עשית כבר A/B Testing למען קייס סטאדי כזה או אחר?

אורן שץ אמר לי פעם משפט יפה – יש עניין חשוב מאוד של חברות SEO שמבוססות אינטואיציה. כמו שרופא רואה איזה מישהו וקולט נקודה קטנה אדומה ליד העין הרופא כבר מבין מה זה יכול להיות, אילו תרופות הוא יצטרך לקחת וברוב המקרים, גם ייצא צודק עוד לפני הבדיקות שיעשה ל"פציינט" שלו. אותו דבר חברות SEO, ברגע שאיש SEO עובד בתחום מעל ל6,7 או 8 שנים, יצא לו כנראה כבר לקדם המון אתרים ולקוחות מתחומים שונים ומגוונים ללא ספק.

פעם מישהו בא אליי ואמר לי "יש לי אינטואיציה איך לסדר את האתר הזה בשביל לקדם אותו" והוא בסך הכל שנה בתחום, צר לי אבל אין דבר כזה, שוב, אורן שץ היה אומר "אינטואיציה הינה מורכבת מפיסות היסטוריות בראש שלנו שהתעסקנו עם לקוחות כאלו ואחרים בעבר ורגע ההרגשה שלנו לאינטואיציה הזו היא בעצם קו שעובר בין הפיסות השונות ומרכיב סצנה כלשהי שאמורה להביא לפתרון או לרעיון שיביא לקידום האתר הזה"

2. ניסיון נושאי

מעבר לנושא הוותק, ישנן חברות SEO מעולות שמקדמות "רק" 3 שנים (כן, מבחינתי 3 שנים זה לא הרבה, תלוי כמובן כמה פרויקטים קידמו בזמן הזה) ו-3 שנים מתעסקות בתחום אחד ספציפי או חזקות במיוחד בתחום הזה שוות את מחיר הגבוה שהן דורשות מכם. למשל דיג'יי שמחפש חברת קידום אתרים ומוצא את זו ש"רק" 3 שנים בתחום אבל מוקפת באתרים בנושא, מקושרת לאנשים בתחום ובטח גם עם עשרות אתרים בתחום, יצליחו לעשות הרבה יותר מכל חברת SEO אחרת, אולי אפילו יצליחו להביא לאותו דיג'יי לידים בלי קשר לפרויקט.

3. שעות עבודה

בדרך כלל בחברות קידום אתרים יש מנהלי פרויקטים וכל אחד מהם צריך לקחת אחריות על כמה לקוחות בו זמנית, רוב מנהלי הפרויקטים עובדים על בין 7,8 ל-20 לקוחות, תלוי גודל ומספר ביטויים לקידום וכו.

אקצר ואומר, מנהל פרויקטים שעובד שנה-שנתיים בתחום בלבד לא יכול לבקש 500-600 ש"ח לשעת עבודה כי הוא לעולם לא יצליח לעמוד ברמת ההבנה והאינטואיציה שהזכרנו בסעיף אחר של איש SEO שעובד כבר שנים בתחום ויצליח לתקתק עבודה בצורה הרבה יותר טובה וכמובן, בטוחה יותר ללא "ניסיונות" שכאלו.

סיכום

אני מבין שהמחירים בשוק נעים בין 1500 ש"ח ל-7500 ש"ח בחודש לקידום אתרים, הכל עניין של הנקודות הנ"ל, האם יש וותק? לא? האם יש וותק בנושא? הכל עניין של תשאול נכון של הלקוח מול חברת הSEO וההפך. הסתבכתם? דברו איתי. בהצלחה!

הפוסט דיבור צפוף: כמה באמת עולה לקדם אתר? הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/seo-pricing/feed 21
דיבור צפוף: מה חברת קידום אתרים עושה באתר שלך? http://www.askpavel.co.il/blog/what-seo-companies-do http://www.askpavel.co.il/blog/what-seo-companies-do#comments Fri, 26 Feb 2016 09:32:17 +0000 http://www.askpavel.co.il/?p=11241 מה אתם הולכים לקבל בסדרת הפוסטים הקרובים בשם "דיבור צפוף"? הפוסט הבא והבאים אחריו הולכים לעשות לכם סדר בכמה וכמה דברים, בעיקר, על דברים שאי אפשר תמיד להסביר בטקסט. הפוסטים בשבועות הקרובים יהיו בוידאו וטקסט כאחד והולכים לדבר איתכם על כמה סודות מאוד גדולים ושמורים ברחבי האינטרנט על חברות קידום אתרים ועל פעולות החברות, ובכלל, ...

הפוסט דיבור צפוף: מה חברת קידום אתרים עושה באתר שלך? הופיע ראשון בבלוג

]]>
מה אתם הולכים לקבל בסדרת הפוסטים הקרובים בשם "דיבור צפוף"?

הפוסט הבא והבאים אחריו הולכים לעשות לכם סדר בכמה וכמה דברים, בעיקר, על דברים שאי אפשר תמיד להסביר בטקסט. הפוסטים בשבועות הקרובים יהיו בוידאו וטקסט כאחד והולכים לדבר איתכם על כמה סודות מאוד גדולים ושמורים ברחבי האינטרנט על חברות קידום אתרים ועל פעולות החברות, ובכלל, אנשי ה-SEO. בגדול, אנחנו הולכים לעזור לכם לדעת להבחין בין הטוב, לרע ולמכוער. תתכוננו, לא חסכנו בפרטים.

בסרטון חפרתי במשך 14 דקות על איך אמורה להראות עבודת SEO חודשית, או לפחות מה הבסיס / התשתית של כל פעילות SEO. אז כתבתי כאן בתמלול חופשי את מה שאמרתי.

איך אמורה להראות עבודת ה-SEO החודשית?

מי שמכיר אותי יודע שאני כותב הרבה ומדבר הרבה עם אנשים, בהרצאות / סדנאות / אחד על אחד ואני מדבר תמיד על חברות קידום אתרים ועל דרכי הפעילות שלהם מול הלקוח, גם כתבתי לאחרונה פה פוסט על "איך אמור להראות דו"ח חודשי מחברת קידום אתרים" ועכשיו אני רוצה ללכת צעד אחד אחורנית כי אני מרגיש שפספסנו כמה דברים. לפני שאנחנו רצים לדו"ח החודשי, מה בעצם אנחנו אמורים לצפות מחברת ה-SEO? מה הבסיס? (לפני הWMT / לפני האנליטיקס וההמרות וכו') אני מרגיש שאין קו מאוזן וישר בין חברות ה-SEO, חלקכם יכול להשתמש בזה וחלקכם יכול להתעלם, אבל אני מרגיש שזו חובת הלקוחות לדעת את זה.

1. מחקר מילות מפתח

קובץ שאמור ללוות אתכם לכל אורך הדרך, חשוב להחליט מלכתחילה יחד עם הלקוח, (רעיונות של הלקוח + הרעיונות של חברת SEO) ולהציג ללקוח מה המיקום ההתחלתי יחד עם מספר נפח החיפושים של הביטוי, שלא תטעו, לאור הניסיון שלי מול חברות שמבקשות את הייעוץ שלי שעובדות עם חברות קידום אתרים גדולות מאוד בארץ לא מציגות כלל את נפח החיפושים, ולמה זה גורם? המון בעיות, כי ביטויים לא מחופשים יכולים להביא מיקומים מעולים והלקוח לא מבין למה הוא לא מקבל לקוחות חדשים וזה עוד עלול להוביל אותו למיאוס התחום שלנו מאוד מהר.

2. מחקר מתחרים

אנחנו חייבים לזכור, אנחנו לא לבד. כמו כל מוצר שיוצא לשוק, אנחנו צריכים לבדוק מול מי אנחנו מתחרים? עלינו לבדוק את עבודת המתחרים שלנו, איך עובדת פעילות ה-ONSITE שלהם? הקוד מעולה אך מיעוט קישורים? קוד נוראי אך עם אלפי קישורים איכותיים? חשוב מאוד לדעת שחברת ה-SEO מוכרחה להיות מודעת למתחרים, הן באופסייט והן באונסייט.

3. קוד האתר

החל מקוד ה-HTML של עמודי הנחיתה באתר ועד לסכימות (Scheme.org) חשוב מאוד לדעת לבדוק את הקוד, לרובכם זה ברור מאליו אבל להרבה מאוד חברות (ואני ממש עדין במילה "הרבה") לא נכנסות בכלל לקוד ולא מעניין אותם אם יש אפילו סכימה פשוטה של Organization שזה הכי פשוט והכי מכוון לגוגל להראות שמדובר באתר רציני ולא אתר תמיכה. מה לגבי קבצי CSS אפשר לקבץ? הרי לא חייבים 1500 שורות קוד לעמוד HTML פשוט, זה מיותר לחלוטין, חשוב וצריך לבדוק דברים שיכולים לעזור, החל מזמן טעינת האתר ועד לאופן הצגת הקוד לגוגל. זה לא דבר תמיד שיקדם אתכם בתוצאות אבל בהחלט יקבל תנועה טובה יותר לקידום לאחר הפעילות שתעשו מסביב. אורן שץ פעם אמר לי על זה: "זה כמו לתת את המכה עם הבקבוק בספינה שמוכנה לשיט, צריך לבדוק קודם שהעוגן לא בקרקעית".

4. בדיקת תוכן האתר

חברת קידום אתרים לא צריכה לקחת את האתר ולהתחיל לקדם לפני שהיא בודקת את האתר מבחינת התוכן, לא צריך קבוצת מיקוד או משהו (תלוי בגודל החברה כמובן) אבל יש לדאוג שאפילו רק מנהל הפרויקט שיעבור קצת על האתר ועל עמודי התוכן המקודמים ויבדוק:

 • האם התוכן קריא? (פונט / סוג מרווחים וכו').
 • האם הוא שיווקי? הרבה מאוד אתרים נופלים ל"בוא נכתוב קצת על התחום שלנו" אז לא, אתם צריכים לידים, לא טראפיק ברוב המקרים, אז צריך לדאוג שהתוכן אכן מניע לפעולה.
 • האם הוא מקורי? (???) אין מה לעשות, הרבה מאוד חברות ואני מדבר על ענקיות בישראל עובדות עם כותבי תכנים לא מוכרים ובצורה גרועה יותר, עובדים פנימיים שפשוט כותבים בעצמם ומעתיקים מכל המתחרים שלהם.
 • האם הוא שתיף? (לא בטוח שיש מילה כזו) לאו דווקא מבחינת ה"סושיאל" כמו שזו דרך טובה להבין האם התוכן איכותי? האם היית משתף חברים עם התוכן הזה?

5. אופטימזיציה של מבנה האתר

אשכול נושאי / היררכייה / פירמידת התוכן (כל אחד קורא לזה אחרת), לא כל לקוח מבין את צורך סידור המבנה באתר, עמוד הבית לא צריך לקשר לכל עמודי האתר, חשוב מאוד לשמור על סוג של פירמידה, מעמוד הבית כמה קישורים מינימליים לעמודים החשובים ומהעמודים הפנימיים לקשר פנימה וכן הלאה, על מנת להציג גם לגוגל וגם לגולש את היררכיית המידע שלנו ברמת החשיבות, עמוד חשוב יהיה ברמת הקלקה אחת מעמוד הבית בעוד שעמוד פחות חשוב יהיה רק לאחר כמה הקלקות.

6. קישורים (כמה מפתיע)

לא תמיד אני אוהב להתעסק ולדבר על זה אבל זה חשוב, אין מה לעשות, עדיין תהליך בניית קישורים זה חלק מהותי עד מאוד לתהליך הקידום, הרי גוגל רוצה לדעת שעוד מישהו מכיר אתכם חוץ מכם. כן, חשוב גם אינדקסים, אם מדובר למשל במותג חדש ועוד לא שמעו את השם שלו, למשל כמו Highver (עוד תשמעו את השם הזה הרבה בעתיד הקרוב) שזה שם לא מוכר לאף אחד אבל ברגע שארשום אותו בכמה אינדקסים, גוגל יתחיל להכיר את השם טוב יותר, יתחיל לראות אותו מופיע ביותר מקומות ואולי מן הסתם פחות ייראה כמו כמה אותיות שגוגל ינסה לתקן למשהו אחר.

Screenshot_2

כשאני מדבר על שת"פים, לא תמיד אני מדבר על החלפות קישורים, לא הכל חייב להסתכם בקישור מאתר רלוונטי וזה הכל, לפעמים אפשר גם לנצל גם את כח הCross Promotion (זה הסרטון הבא שלי האמת) ולדעת לנצל את כוח השת"פים למען טראפיק חדש, ניוזלטר של שת"פ, עמודי תודה של שת"פים וכו'.

פוסטים אורחים, תכני PR (יח"צ, לא פייג'ראנק!) וסושיאל לא תמיד צריכים להיות למען הקישורים כמו שהם יכולים להיות למען טראפיק חדש, הלקוח יאהב לראות את זה ב-REFERRAL ולא רק ב-ORGANIC. נצלו את הידע שלכם על הרשת, מניסיון, זה שווה המון עבור כל לקוח.

זהו, אשמח לשמוע מה דעתכם בתגובות כאן או ביוטיוב, אני חושב שבסך הכל מדובר בתשתית רעיונית של עבודת SEO (אל תיתמו, לא כולם עושים את זה בנוהל). בהצלחה!

הפוסט דיבור צפוף: מה חברת קידום אתרים עושה באתר שלך? הופיע ראשון בבלוג

]]>
http://www.askpavel.co.il/blog/what-seo-companies-do/feed 3